PDA

View Full Version : Με έπιασε θλίψη όταν το διάβασα



takis-kk
28/01/2011, 16:15
Επιστολή από Έλληνα φοιτητή στην Τουρκία

Ο Παναγής Γερμενής σπουδάζει στην Τουρκία. Μας έστειλε μία επιστολή που πραγματικά μας έκανε να μελαγχολήσουμε. Ο Παναγής περιγράφει την κατάσταση που επικρατεί στη γειτονική μας χώρα, δίνοντας μία διαφορετική εικόνα από τα στερεότυπα που έχουμε υπόψη μας. Διαβάστε προσεκτικά τι γράφει ο φίλος μας και έπειτα πάμε για καφέ. Καφέ πικρό, της παρηγοριάς...

«Τα τελευταία περίπου 2 χρόνια σπουδάζω και δραστηριοποιούμαι στην Τουρκία. Είναι μια χώρα με πολλά πλεονεκτήματα αλλά και με αρκετά μειονεκτήματα. Παρ΄ όλα αυτά είναι ένας τόπος με Όραμα και Σοβαρότητα, εν ολίγοις ‘όλοι δουλεύουν και θέλουν να πάνε μπροστά’ .

Όραμα... αυτή η λέξη που τόσο έχει ξεφτιλιστεί στη χώρα μας. Γραφικός όρος κάθε πολιτικής ομιλίας που απλά πέφτει στο πάτωμα για να τον σκουπίσουν μετά οι καθαριστές μαζί με όλα εκείνα τα χαρτάκια του ψηφο-παραλληρήματος και μαζικού οργασμού αυτών των συγκεντρώσεων... Όραμα εννοώ μια ματιά για το πώς θέλουμε να είμαστε στο μέλλον ή πιο απλά να ΄παραγγέλνουμε΄ το αύριο.

Σοβαρότητα δεν εννοώ την κομπορρημοσύνη ή παλικαριά ορισμένων Ελλήνων πολιτικών σε διεθνή γεγονότα ή στην τηλεόραση. Σοβαρότητα εννοώ την αντίληψη του οράματος, της εργασίας και των πόρων για την επίτευξή του, ή απλά αυτό που μας έλεγε ο μαθηματικός και διευθυντής στο Γυμνάσιο που φοιτούσα ΄Είμαι, Έχω, Θέλω΄.

Θα προσπαθήσω, αν και δύσκολο να μην ενδώσω στον πειρασμό της γκρίνιας που τόσο πολύ ερεθίζει, να περιγράψω την εμπειρία μου εδώ -στους ΄άλλους΄, κυρίως στο χώρο του Πανεπιστημίου, και θα αποδείξω γιατί απλά δεν ξαναγυρνώ. Τα συμπεράσματα και η διήγηση είναι προσωπική και εκ των πραγμάτων όχι αντικειμενική, δεν είναι πορίσματα επιστημονικής έρευνας παρά μόνο προβολή μιας οπτικής, ενός φοιτητή που πάτησε το πόδι του στη γείτονα πριν 2 χρόνια και συνεχίζει να διαβιεί εκεί, της δικιάς μου οπτικής.

Πώς ξεκίνησαν όλα. Οι Τούρκοι γείτονες μας μου απέδωσαν μία συνδυασμένη Υποτροφία το 2009. Συγκεκριμένα η όλη διαδικασία ξεκίνησε από τα Rotary Clubs της Τουρκίας τα οποία σε συνδυασμό με το Πανεπιστήμιο Yeditepe και με σκοπό την προώθηση της ελληνο-τουρκικής φιλίας και κατανόησης (μέσα από τον πιο αποτελεσματικό τρόπο που δεν είναι άλλος από τις Υποτροφίες) κατόπιν διαγωνισμού που διεξήχθη και υποβολής αιτήσεων με επέλεξαν να είμαι Πρέσβης Καλής Θελήσεως και να σπουδάσω στη χώρα τους. Αρχικά δε διστάζω να πω, εξαιτίας ορισμένων προκαταλήψεων λόγω κόμπλεξ κατωτερότητας που ανθίζει σε μικρές χώρες όπως και η δική μας, ...ήμουν επιφυλακτικός, γρήγορα όμως συνειδητοποίησα πόσο διαφορετικά ήταν τα πράγματα και πόσο με ωφέλησε η εν λόγω υποτροφία καθώς και πόσο μεγάλη τιμή ήταν το ότι μου αποδόθηκε.

Να γυρίσω πού; Στους σκοτεινούς εκείνους διαδρόμους που θυμίζουν την μεταπολεμική Ευρώπη... Στους περίεργους εκείνους τύπους που πουλάνε ‘ιδεολογική πραμάτεια’ από τα Κομματικά Τραπεζάκια τους. Στους Φιντέλς και Ζαπατίστα του ελληνικού πανεπιστημίου που χτίζουν πόρτες Γραφείων Επιχειρηματικότητας(περίπτωση Πανεπιστημίου Πατρών) ή στους Νέο-Ναζί διαφόρων ομάδων που έχουν κάθε δικαίωμα να σταματούν ομιλίες να μπαίνουν... να βγαίνουν, να θερίζουν, να ΄βιάζουν΄ και ό,τι βάζει ο νους. Να ζηλέψω τι από αυτά;

Το πανεπιστήμιο που φοιτώ (Yeditepe Üniversitesi) είναι Ιδιωτικό ίδρυμα. Ναι μάλιστα οι Τούρκοι φίλοι μας έχουν από αυτά, ναι αυτά που τόσο απειλούν το ένδοξο δημόσιο (σοβιετικού τύπου) Πανεπιστήμιο της Χώρας μας... Είναι ένας αποτελεσματικός ιδιωτικός φορέας λοιπόν που Σέβεται τον εαυτό του και πάνω από όλα τους Φοιτητές του. Πρώτη φορά ένιωσα πως «μετράω» και πρώτη φορά είχα εντατική ‘εργασία για το σπίτι’. Και ναι μου άρεσε! Γινόμουν καλλίτερος, ξαφνικά είχα κίνητρο, ό,τι ποτέ δεν είχα στην Ελλάδα δυστυχώς. Ενδεικτικά αναφέρω πως η παρακίνηση για τη συμμετοχή και τη δραστηριοποίησή μας σε μη κυβερνητικές οργανώσεις NGOs είναι συνεχής από τους καθηγητές, ορισμένες φορές και προϋπόθεση για να ΄περάσεις΄ το μάθημα.

Οι πολιτικές παρατάξεις είναι άλλη μια ελληνική πατέντα, εδώ δεν υπάρχουν, γιατί απλά δε χρειάζονται. Τα παράπονα των φοιτητών λαμβάνονται σοβαρά από τη διεύθυνση κάθε τμήματος και επιλύονται σε χρόνο μιας εβδομάδας (για σοβαρά θέματα). Φυσικά υπάρχουν όμως Ομάδες ΑΠΟ το Πανεπιστήμιο ΓΙΑ το Πανεπιστήμιο, από ομάδες φιλοσοφικές, ερασιτεχνικής φωτογραφίας, καταδύσεων-extreme sports, χορού μέχρι ομάδες Επιστημονικής φαντασίας και ό,τι βάζει ο νους. Ναι αυτές οι «παρατάξεις» μου αρέσουν πολύ και μάλιστα χρηματοδοτούνται αφειδώς από το Πανεπιστήμιο.

Τις εγκαταστάσεις δεν θα τις σχολιάσω ιδιαίτερα διότι είναι η ποιότητα που μετράει και όχι η εμφάνιση, συνοπτικά θα πω όμως πως συναγωνίζονται εγκαταστάσεις 5αστερου ξενοδοχείου.

Επίσης εντός του πανεπιστημίου πραγματοποιούνται ημέρες Καριέρας ναι! Καριέρας όπου έρχονται Εταιρείες και συνδιαλέγονται και ναι γιατί όχι ΄Στρατολογούν΄ φοιτητές! Σενάρια επιστημονικής φαντασίας αυτά για τη χώρα μας... Ακόμα, το πανεπιστήμιο έχει εφαρμόσει το σύστημα των Credits που σημαίνει ότι τα μαθήματα που «περνάω» εδώ αναγνωρίζονται σε όλο σχεδόν τον κόσμο... Βέβαια όχι στη χώρα μας, της οποίας παρεμπιπτόντως το πτυχίο μου αναγνώρισε πλήρως η τουρκική κυβέρνηση εντός 2 μηνών.

Αλλά μήπως όλα αυτά συμβαίνουν διότι το Yeditepe είναι ιδιωτικό πανεπιστήμιο; Η απάντηση είναι ΟΧΙ καθώς έχω επισκεφθεί και Δημόσια Πανεπιστήμια λόγω Τούρκων και Αμερικανών. Ναι! Αμερικανών φίλων που σπουδάζουν εκεί και έχω συμμετέχει σε διαλέξεις. Εν ολίγοις υπάρχει Σοβαρότητα. Δηλαδή οι σκοποί των Πανεπιστημίων είναι σαφώς ορισμένοι και όλοι επιτελούν λειτούργημα, με Πλεονασματικούς (ιδιωτικά αλλά και ορισμένα δημόσια εκπαιδευτικά ιδρύματα) ή Ισοσκελισμένους (κυρίως δημόσια εκπαιδευτικά ιδρύματα). Για να μην παρεξηγηθώ, ελλείψεις και μειονεκτήματα υπάρχουν και δεν περιγράφω κάποιον παράδεισο. Το σημείο που θέλω να τονίσω είναι η Σοβαρότητα και το Όραμα ως προς την αντιμετώπιση αυτών των προβλημάτων, κάτι που λείπει στην Ελλάδα.

Η Τουρκία είναι μια χώρα εξωστρεφής, ανοιχτή. Ναι! Ανοιχτή. Ανοιχτή σε ξένους φοιτητές, σε ιδέες που θα την πάνε μπροστά. Ανοιχτή στους τουρίστες. Οι Έλληνες μπορούμε να την επισκεφθούμε μόνο με την ταυτότητά μας σε αντίθεση με τους Τούρκους που για να έρθουν στη χώρα μας το μόνο που δε ζητούν –χωρίς αυτό να είναι βέβαιο– είναι Πιστοποιητικό Φρονημάτων. Ανοιχτή σε επενδύσεις και στο επιχειρείν. Οι επιχειρήσεις εδώ δεν είναι κακές αλλά οι ιδιοκτήτες – μέτοχοί τους είναι πρόσωπα σεβασμού διότι προσφέρουν παραγωγή πλούτου αντί να μοιράζουν τη μιζέρια. Σαφώς υπάρχουν προβλήματα και ασυμμετρίες και σαφώς μπορεί να αποδειχθεί ένα δύσκολο μέρος να διαβιώσεις, όμως οι ευκαιρίες υπάρχουν. Η ανάπτυξη είναι μεγάλη και το ηθικόν υψηλό. Αυτά μου φτάνουν και μου περισσεύουν. Θέλετε κι άλλα;

Γερμενής Παναγής

Master in Political Science, Yeditepe Üniversitesi- Turkiye
Bachelor in Bussiness Administration, University of Patras Greece»

Υπεύθυνος φιλοξενίας:

Θανάσης Μαυρίδης
thanasis.mavridis@capital.gr






Πηγή:www.capital.gr

CBRIDHS
28/01/2011, 16:43
Ας τα βλέπουν μερικοί μπας κ αλλάξουν μυαλό κάποτε.......

guzzistas
28/01/2011, 16:54
Την κατάντια μας.....

:sad: :sad:

siraxanz
28/01/2011, 17:27
Ε βεβαια αυτή η καραμελα για τους μπουνταλαδες Τουρκους γειτονους που μας περασανε απο το δημοτικο, τωρα θα καταριφθει απο την πραγματικοτητα :(
Η που θα δουμε να μας προσπερναν και οι Βαλκανιοι γειτονες!

p@nos
28/01/2011, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από siraxanz

Η που θα δουμε να μας προσπερναν και οι Βαλκανιοι γειτονες!


εχει ο καιρος γυρισματα...το να φευγουμε οικονομικοι μεταναστες στην αλβανια δεν ακουγεται τοσο αστειο οσο παλιοτερα...

dimr1
28/01/2011, 17:37
Mόνο αυτοί που βγαίνουν έξω, σχεδόν σε οποιαδήποτε χώρα πλέον, αποκτούν μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για την Ελλάδα.
Βλέπουν ότι ο κόσμος πάει μπροστά, ενώ εμείς βουλιάζουμε και δεν εννοώ μόνο οικονομικά.
Ακόμη και πολιτισμό αγοράζουμε πλέον από τους γείτονες, πχ τούρκικα σήριαλ. Ποιος το περίμενε άραγε?:a024:

konsttanttinos
28/01/2011, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
....Θέλετε κι άλλα;.....


Oχι Παναγιωτη, δεν θελουμε αλλα.
Μολις μας αναγκασες να δεχτουμε οτι οι ''νηστικοι'' γειτονες μας, ναι βρε, αυτοι οι εθνικιστες που συνεχεια μας πανε κοντρα, αυτοι που δεν σεβονται τα ανθρωπινα δικαιωματα, αυτοι που πρεπει να βριζουμε στον στρατο γιατι ετσι πρεπει, αυτοι που πολεμησαμε, αυτοι που ο πολιτισμος τους βασιστηκε σε καποιον με ελληνικη μορφωση, αυτοι λοιπον Παναγιωτη μας λες οτι ειναι καλυτεροι?
Απο εμας??
Απο τους γνησιους απογονους του Σωκρατη και του Πλατωνα?
Απο εμας που φεραμε τα φωτα του πολιτισμου στον κοσμο?

..
..
..
..
..
:sad:
Μας επεισες Παναγιωτη..

menos
28/01/2011, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Απο εμας??
Απο τους γνησιους απογονους του Σωκρατη και του Πλατωνα?
Απο εμας που φεραμε τα φωτα του πολιτισμου στον κοσμο?

Ναι konsttanttinos, απο εμάς... που δώσαμε τα φώτα στον πολιτισμό.. και μείναμε στο σκοτάδι...

AUFGEBRACHT
28/01/2011, 17:58
O Παναγής φοράει μαντήλα ελεύθερα στο Γιεντίτεπε Γιουνιβερσιτέσι ή απαγορεύεται;;; Άλλο ένα ερώτημα που έχω είναι αν εκεί που κάνει χαμάμ στις εγκαταστάσεις του 5 άστερου ξενοδοχείου-πανεπιστημίου φωνάξει "ο Κεμάλ Ατατούρκ γ@μιέται" θα συμβεί τίποτα, ή οι βωμολοχίες επιτρέπονται μόνο στα κουρδικά;;;; τελικά οι τούρκοι με τόσα ελληνοαρμενικοκουρδικά κεφάλια που έκοψαν έγιναν φωτισμένα κεφάλια...

Υ.Γ. Καλά,ακόμα γελάω που οι φοιτητές ενθαρρύνονται να κάνουν εργασίες για ΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ της Τουρκίας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Υ.Γ.2 Για να προλάβω τους βιαστικούς, ούτε ΛΑΟΣ ψηφίζω,ούτε Χρυσαυγίτης είμαι, ούτε Στόχο διαβάζω, ακριβώς τα αντίθετα, αλλά ο μπαγάσας το παράκανε...δεν ξέρω αν θα τον ενδιέφερε μια καριέρα στο ΜΙΤ (της Ματσατσιούσετ) αλλά στη ΜΙΤ θα ήταν περήφανοι...

dimr1
28/01/2011, 18:13
Το ότι οι γείτονες έχουν πολλά βασικά προβλήματα άλυτα, δεν αναιρεί ότι αυτοί έχουν πάρει το ασανσέρ προς τα πάνω κι εμείς προς το υπόγειο.
Το ποιος είναι τελικά ψηλότερα, εξαρτάται από το πότε. Ίσως αύριο δεν είμαστε εμείς πλέον.
Γίνονται σοβαρότατες αλλαγές στη γείτονα χώρα που πρέπει να μας χαροποιούν αλλά και να μας προβληματίζουν.:ninja:

konsttanttinos
28/01/2011, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
O Παναγής φοράει μαντήλα ελεύθερα στο Γιεντίτεπε Γιουνιβερσιτέσι ή απαγορεύεται;;; Άλλο ένα ερώτημα που έχω είναι αν εκεί που κάνει χαμάμ στις εγκαταστάσεις του 5 άστερου ξενοδοχείου-πανεπιστημίου φωνάξει "ο Κεμάλ Ατατούρκ γ@μιέται" θα συμβεί τίποτα, ή οι βωμολοχίες επιτρέπονται μόνο στα κουρδικά;;;; τελικά οι τούρκοι με τόσα ελληνοαρμενικοκουρδικά κεφάλια που έκοψαν έγιναν φωτισμένα κεφάλια...

Υ.Γ. Καλά,ακόμα γελάω που οι φοιτητές ενθαρρύνονται να κάνουν εργασίες για ΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ της Τουρκίας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Υ.Γ.2 Για να προλάβω τους βιαστικούς, ούτε ΛΑΟΣ ψηφίζω,ούτε Χρυσαυγίτης είμαι, ούτε Στόχο διαβάζω, ακριβώς τα αντίθετα, αλλά ο μπαγάσας το παράκανε...δεν ξέρω αν θα τον ενδιέφερε μια καριέρα στο ΜΙΤ (της Ματσατσιούσετ) αλλά στη ΜΙΤ θα ήταν περήφανοι...

Συμφωνω, αλλα για φωναξε εδω οτι γ@@@ται ο Βελουχιωτης, ή οτι γουσταρεις τον ακατομαστο της εφταετιας, και ελα να τα ξαναπουμε.
Μονος σου αλλωστε εδιωξες τον τιτλο του δεξιου απο πανω σου:winka: πριν ακουσεις τιποτα βιαστικους αριστεριζοντες να σου τη λενε.
Αρα γιατι να μην γινεται κατι αντιστοιχο κι εκει?

AUFGEBRACHT
28/01/2011, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Συμφωνω, αλλα για φωναξε εδω οτι γ@@@ται ο Βελουχιωτης, ή οτι γουσταρεις τον ακατομαστο της εφταετιας, και ελα να τα ξαναπουμε.
Μονος σου αλλωστε εδιωξες τον τιτλο του δεξιου απο πανω σου:winka: πριν ακουσεις τιποτα βιαστικους αριστεριζοντες να σου τη λενε.
Αρα γιατι να μην γινεται κατι αντιστοιχο κι εκει?

Εδώ σε τρώνε άμα υποστηρίξεις ότι καβαλάς BMW για τον βελουχιώτη ή τον ακατανόμαστο δε θα σε φάνε;;; Πέραν της πλάκας, ή δεν έπιασες ή δεν θες να πιάσεις την ουσία...Βγες στο δρόμο και άκου πόσο κόσμος π.χ. πιάνει στα γ@μίδια τον Τζέφρι τον Παπανδρέου σήμερα, τον Καραμανλή ανηψιό χτες...δεν κινδυνεύεις όμως να βρεθείς σε κανα μπουντρούμι...πήγαινε κάνε το αντίστοιχο στην Τουρκία για τον Κεμάλ και μετά τα λέμε πάλι...ελπίζω τώρα να έγινα αντιληπτός:wave2:

takis-kk
28/01/2011, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
O Παναγής φοράει μαντήλα ελεύθερα στο Γιεντίτεπε Γιουνιβερσιτέσι ή απαγορεύεται;;; Άλλο ένα ερώτημα που έχω είναι αν εκεί που κάνει χαμάμ στις εγκαταστάσεις του 5 άστερου ξενοδοχείου-πανεπιστημίου φωνάξει "ο Κεμάλ Ατατούρκ γ@μιέται" θα συμβεί τίποτα, ή οι βωμολοχίες επιτρέπονται μόνο στα κουρδικά;;;; τελικά οι τούρκοι με τόσα ελληνοαρμενικοκουρδικά κεφάλια που έκοψαν έγιναν φωτισμένα κεφάλια...

Υ.Γ. Καλά,ακόμα γελάω που οι φοιτητές ενθαρρύνονται να κάνουν εργασίες για ΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ της Τουρκίας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Υ.Γ.2 Για να προλάβω τους βιαστικούς, ούτε ΛΑΟΣ ψηφίζω,ούτε Χρυσαυγίτης είμαι, ούτε Στόχο διαβάζω, ακριβώς τα αντίθετα, αλλά ο μπαγάσας το παράκανε...δεν ξέρω αν θα τον ενδιέφερε μια καριέρα στο ΜΙΤ (της Ματσατσιούσετ) αλλά στη ΜΙΤ θα ήταν περήφανοι...


Ρε συ Οργισμένε...
Μια αντιγραφή έκανα.
Ο ίδιος ο Παναγής γράφει πως η αποψή του στηρίζεται σ`αυτά που βιώνει και αφήνει περιθώριο για πολλά αρνητικά (αν και δεν τα αναφέρει..).
Το θέμα, ή αιτία που με πλήγωσε, δεν είναι τι κάνουν αυτοί . Αν τα κάνουν καλά ή κακά , καλό ή κακό γιαυτούς.
Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς για μάς. (εκτός απο γκρίνια)

Νομίζω ότι για αρχή μπορούμε να κάνουμε σωστά τη δουλειά μας απαιτώντας και απο τους γύρω μας το ίδιο.

Ξεχειλίζω απο οργή για κάποιες καταστάσεις που μας έχουν οδηγήσει στον πάτο αλλά δεν θα τις γράψω γιατί δεν έχουν πλέον ουσία πλην την αναπαραγωγή της γκρίνιας .

Το ζήτημα είναι τι μπορούμε να αλλάξουμε απο δω και μπρός.

Ο καθένας στον τομέα του, γνωρίζει το σωστό και το λάθος.

Τι κάνουμε γιαυτό?

ggs
28/01/2011, 18:45
Ρε τον Παναγή …
Έχει την δουλίτσα του , τρώει και το εκμεκ του , τα καλύτερα καρντασια ….
Για το τουρκικό κράτος δε, ότι καλύτερο έχει να επιδείξει ο παγκόσμιος πολιτισμός….
Άλλωστε , τα «εύσημα» που παίρνει κάθε χρόνο από την διεθνή αμνηστία και τις εκθέσεις του ΟΗΕ το επιβεβαιώνουν…

Allst@rf
28/01/2011, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ρε τον Παναγή …
Έχει την δουλίτσα του , τρώει και το εκμεκ του , τα καλύτερα καρντασια ….
Για το τουρκικό κράτος δε, ότι καλύτερο έχει να επιδείξει ο παγκόσμιος πολιτισμός….
Άλλωστε , τα «εύσημα» που παίρνει κάθε χρόνο από την διεθνή αμνηστία και τις εκθέσεις του ΟΗΕ το επιβεβαιώνουν…


μην μπερδεύουμε τα εσωτερικα με τα εξωτερικα...για τους τούρκους μπορεί και η εξωτερική τους πολιτική να είναι η καλύτερη δυνατή...στο κάτω κάτω αν έχει ένα ισχυρό και αναπτυσόμενο κράτος ,δε βρίσκω το λόγο γιατί να μην μπορεί να παίξει ηγετικό ρόλο και στον γεωπολιτικό της χώρο(ως προς αυτούς εννοώ ,όχι προς εμάς που τον πίνουμε...και βέβαια δεν εννοώ την άποψη που συμμερίζονται οι στρατιωτικοί και οι νεοοθωμανοί!)

στην τελική ,όλα τα τεκταινόμενα στον κόσμο γυρνάνε γύρω από το γνωστό ρητό..."only the strong survive"...

SVX
28/01/2011, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Εδώ σε τρώνε άμα υποστηρίξεις ότι καβαλάς BMW για τον βελουχιώτη ή τον ακατανόμαστο δε θα σε φάνε;;;

ΜΑΛΑΚΑ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΖΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ΚΑΒΑΛΑ ΣΕ GS 1200 !!! :uplate:

Allst@rf
28/01/2011, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΜΑΛΑΚΑ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΖΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ΚΑΒΑΛΑ ΣΕ GS 1200 !!! :uplate:


:rotflmao:

τρέμε Τriumph...

byron
28/01/2011, 19:49
+ πολλά σε AUFGEBRACHT & ggs

Κρατήστε μόνο οτι οι γείτονες (γενικώς) έχουν ένα όραμα ακόμα και αν λέγεται αναβίωση της Οθωμανικής αυτοκρατορίας. Κρατήστε και την εικόνα που λέει για τα ελληνικά πανεπιστήμια.

Ο συμπατριώτης μας πήγε σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο με δίδακτρα που είναι απλησίαστα για την πλειονότητα των Τούρκων. Οπότε ας αφήσει τις πίπες περί επιπέδου της τουρκικής παιδείας, εκτός και το γράμμα αποτελεί προυπόθεση της υποτροφίας, οπότε έχει ένα κίνητρο.
Σαν να λέμε οτι πήγε κάποιος στο Κολλέγιο Αθηνών ή στο Deree και έβγαλε συμπέρασμα για το πόσο μπροστά είναι η παιδεία στην Ελλάδα...


ΥΓ. Πατήστε http://www.yeditepe.edu.tr/?&language_id=2 και κάτω κάτω γράφει Fees....
Από 8.000 ως 24.000? το χρόνο είναι τα δίδακτρα στο πρότυπο ίδρυμα. Εχετε υπ΄όψη σας ποιό είναι το ετήσιο εισόδημα του μέσου Τούρκου ???:wave2:

Εξαγωγή πολιτισμού και παιδείας από τη Τουρκία...μη τρελαθούμε κιόλας.

chr1s_86
28/01/2011, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
...
Ο συμπατριώτης μας πήγε σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο με δίδακτρα που είναι απλησίαστα για την πλειονότητα των Τούρκων. Οπότε ας αφήσει τις πίπες περί επιπέδου της τουρκικής παιδείας, εκτός και το γράμμα αποτελεί προυπόθεση της υποτροφίας, οπότε έχει ένα κίνητρο.
...
Από 8.000 ως 24.000? το χρόνο είναι τα δίδακτρα στο πρότυπο ίδρυμα. Εχετε υπ΄όψη σας ποιό είναι το ετήσιο εισόδημα του μέσου Τούρκου ???:wave2:
...
Εξαγωγή πολιτισμού και παιδείας από τη Τουρκία...μη τρελαθούμε κιόλας.


+1000 :beer:

yes-u
28/01/2011, 21:26
Σνιφ, σνιφ, ρόταρι είπε? μασονία?? Δε νομίζω... :nono: :rotflmao:

dimr1
28/01/2011, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
+ πολλά σε AUFGEBRACHT & ggs

...

Εξαγωγή πολιτισμού και παιδείας από τη Τουρκία...μη τρελαθούμε κιόλας.



Δεν είναι και δύσκολο μια χώρα να έχει καλύτερα Πανεπιστήμια και παιδεία από την Ελλάδα!
Αφού κι εκεί οι αξιολογήσεις μας είναι πολύ μέτριες. Το εκπαιδευτικό μας σύστημα μπάζει από παντού, σχεδόν από το Δημοτικό.

Έχεις παρατηρήσει πόσες-οι παρακολουθούν Τούρκικα σήριαλ στην τηλεόραση κάθε απόγευμα?
Δεν ξέρω αν μίλησε κάποιος για εξαγωγή παιδείας. Στο θέμα πολιτισμού όμως σίγουρα πληρώνουμε για τα παραπάνω.:sad:

Εχετλαίος
28/01/2011, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από yes-u
Σνιφ, σνιφ, ρόταρι είπε? μασονία?? Δε νομίζω... :nono: :rotflmao:

Mπαααα, δεν γίνονται αυτά!
:lol:

byron
28/01/2011, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Δεν είναι και δύσκολο μια χώρα να έχει καλύτερα Πανεπιστήμια και παιδεία από την Ελλάδα!
Αφού κι εκεί οι αξιολογήσεις μας είναι πολύ μέτριες. Το εκπαιδευτικό μας σύστημα μπάζει από παντού, σχεδόν από το Δημοτικό.

Έχεις παρατηρήσει πόσες-οι παρακολουθούν Τούρκικα σήριαλ στην τηλεόραση κάθε απόγευμα?
Δεν ξέρω αν μίλησε κάποιος για εξαγωγή παιδείας. Στο θέμα πολιτισμού όμως σίγουρα πληρώνουμε για τα παραπάνω.:sad:

Μαλλον εύκολο να έχει μια χώρα καλύτερα πανεπιστήμια από την Ελλάδα. Η περιγραφή του για τα κακώς κείμενα στην Ελλάδα είναι ακριβής. Η περιγραφή του για το πανεπιστήμιο στην τουρκία πιθανότατα είναι έτσι.
Το θέμα είναι τι συγκρίνει όμως. Συγκρίνει ένα δημόσιο πανεπιστήμιο με τα καλά του και τα κακά του, με ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο στο οποίο μπορεί να φοιτήσει το 1% της τουρκικής κοινωνίας.

Καλά τα περί συνεργασίας με ΜΚΟ, τα αφήνω ασχολίαστα. Ας κάνει καμμιά εργασία, διατριβή πάνω σε καμιά σοσιαλιστική θεωρίας τίποτα σχετικό με τις μειονότητες, τι συνέβει στους 30+ διανοούμενους που τους έκαψαν ζωντανούς στη Σεβαστούπολη ..... και ας μας ξαναγράψει όταν θα μπορέσει να κουνήσει τα χέρια του.

caesarsk
28/01/2011, 22:13
Baron....εγραψα και εσβησα την απαντηση μου 5-6 φορες...για να σου δωσω ολοκληρωμενη απαντηση απο τις εμπειριες μου, λογω της δραστηριοποιησης μου στην Τουρκια, και της διαμονης μου εκει για μεγαλες χρονικες περιοδους την τελευταια δεκαετια πρεπει να γραψω ολοκληρο δοκιμιο.

Υποσχομαι να τα αναλυσω ολα σε καποιον καφε....

sapila racing
28/01/2011, 22:15
Θα συμφωνήσω με τον Βυρωνα, και θα προσθέσω οτι η επιστολή εχει ενα τρόπο γραφής, πως να το πω...... υπαγόρευσης.

Η Τουρκία σε κάποια θέματα είναι μπροστά απο μάς, το έχω διαπιστώσει όταν δούλευα εκεί.
Οχι σε θέματα μόρφωσης, παιδείας, νοοτροπίας όμως.
Αλλωστε εχει και μεγάλες διαφορές από άκρη σ άκρη, και το παράδειγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό.

Οσο για τα rotary club πραγματικά δίνουν και παίρνουν.

caesarsk
28/01/2011, 22:21
Να σημειωσω μονο οτι δεν συμφωνω με την επιστολη διοτι δειχνει ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΙΑ πλευρα του νομισματος...την καλη (λιγο προπαγανδιστικη μου κανεις)


Αλλα ουτε και με τον Βυρωνα που ειναι καθέτως αντίθετος

byron
28/01/2011, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Να σημειωσω μονο οτι δεν συμφωνω με την επιστολη διοτι δειχνει ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΙΑ πλευρα του νομισματος...την καλη (λιγο προπαγανδιστικη μου κανεις)


Αλλα ουτε και με τον Βυρωνα που ειναι καθέτως αντίθετος


Ρίξε μια ματιά σε πόσες δεκάδες site φιλοξενείται η επιστολή και το ύφος του καρπαζοεισπράκτορα που έχουν τα σχόλια. Είναι εντυπωσιακό το πόσο ευκολόπιστοι είμαστε μπροστά σε μια "μαρτυρία" που φωνάζει από μακριά οτι κάτι δεν πάει καλά.
Η μέγιστη μαγκιά που μπορεί να κάνει μια χώρα, είναι να επενδύσει στην παιδεία και στη νεολαία της. Η Τουρκία αν το κάνει, το κάνει για το τμήμα της οικονομικής-κοινωνικής ελίτ που θα κατευθύνουν το 80% του αμόρφωτου πληθυσμού της ενδοχώρας.

Σίγουρα φίλε η εικόνα που αποκομίζει κάποιος από τις συναλλαγες μαζί τους να είναι διαφορετική απ΄το πρότυπο του Τούρκου βάρβαρου που έχουμε, αλλά από την άλλη πλευρά το οτι το 49% του πληθυσμού ψήφισε πριν λίγους μήνες κατά των συνταγματικών αλλαγών που είναι αυτονόητες σε κάθε δημοκρατική χώρα κάτι λέει. :winka:

dimr1
29/01/2011, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Μαλλον εύκολο να έχει μια χώρα καλύτερα πανεπιστήμια από την Ελλάδα. Η περιγραφή του για τα κακώς κείμενα στην Ελλάδα είναι ακριβής. Η περιγραφή του για το πανεπιστήμιο στην τουρκία πιθανότατα είναι έτσι.
Το θέμα είναι τι συγκρίνει όμως. Συγκρίνει ένα δημόσιο πανεπιστήμιο με τα καλά του και τα κακά του, με ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο στο οποίο μπορεί να φοιτήσει το 1% της τουρκικής κοινωνίας.

Καλά τα περί συνεργασίας με ΜΚΟ, τα αφήνω ασχολίαστα. Ας κάνει καμμιά εργασία, διατριβή πάνω σε καμιά σοσιαλιστική θεωρίας τίποτα σχετικό με τις μειονότητες, τι συνέβει στους 30+ διανοούμενους που τους έκαψαν ζωντανούς στη Σεβαστούπολη ..... και ας μας ξαναγράψει όταν θα μπορέσει να κουνήσει τα χέρια του.

Δεν ξέρω που αναφέρεσαι για ΜΚΟ, δεν το έγραψα εγώ, δεν καταλαβαίνω.

Δεν συνέκρινα δύο συγκεκριμένα Πανεπιστήμια, μίλησα γενικά και χρησιμοποίησα τη λέξη παιδεία.

Υπήρξε μια έρευνα πριν από 2 μήνες περίπου, βγαίνει κάθε χρόνο, όπου αξιολογεί τα Πανεπιστήμια όλων των χωρών. Είμαστε χαμηλά, μας έχουν ξεπεράσει χώρες που είναι έκπληξη.

Υπάρχουν τομείς που η Ελλάδα πάει καλά.
Υπάρχουν χώρες που τα τελευταία χρόνια δουλεύουν σωστά κι αθόρυβα, κι ας υστερούν σε βασικές αρχές.
Πρέπει να έχουμε την παρρησία να αναγνωρίζουμε όταν κάπου υστερούμε και να κοιτάμε να διορθωνώμαστε.
Η παιδεία μας με κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις, δεν είναι αυτή που έπρεπε να είναι.
Το αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε είναι άλλο ζήτημα.

ΜΟΖΑΡΤ
29/01/2011, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
+ πολλά σε AUFGEBRACHT & ggs

Κρατήστε μόνο οτι οι γείτονες (γενικώς) έχουν ένα όραμα ακόμα και αν λέγεται αναβίωση της Οθωμανικής αυτοκρατορίας. Κρατήστε και την εικόνα που λέει για τα ελληνικά πανεπιστήμια.

Ο συμπατριώτης μας πήγε σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο με δίδακτρα που είναι απλησίαστα για την πλειονότητα των Τούρκων. Οπότε ας αφήσει τις πίπες περί επιπέδου της τουρκικής παιδείας, εκτός και το γράμμα αποτελεί προυπόθεση της υποτροφίας, οπότε έχει ένα κίνητρο.
Σαν να λέμε οτι πήγε κάποιος στο Κολλέγιο Αθηνών ή στο Deree και έβγαλε συμπέρασμα για το πόσο μπροστά είναι η παιδεία στην Ελλάδα...


ΥΓ. Πατήστε http://www.yeditepe.edu.tr/?&language_id=2 και κάτω κάτω γράφει Fees....
Από 8.000 ως 24.000? το χρόνο είναι τα δίδακτρα στο πρότυπο ίδρυμα. Εχετε υπ΄όψη σας ποιό είναι το ετήσιο εισόδημα του μέσου Τούρκου ???:wave2:

Εξαγωγή πολιτισμού και παιδείας από τη Τουρκία...μη τρελαθούμε κιόλας.
τα πες ολα.

byron
29/01/2011, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Δεν ξέρω που αναφέρεσαι για ΜΚΟ, δεν το έγραψα εγώ, δεν καταλαβαίνω.

Δεν συνέκρινα δύο συγκεκριμένα Πανεπιστήμια, μίλησα γενικά και χρησιμοποίησα τη λέξη παιδεία.

Υπήρξε μια έρευνα πριν από 2 μήνες περίπου, βγαίνει κάθε χρόνο, όπου αξιολογεί τα Πανεπιστήμια όλων των χωρών. Είμαστε χαμηλά, μας έχουν ξεπεράσει χώρες που είναι έκπληξη.

Υπάρχουν τομείς που η Ελλάδα πάει καλά.
Υπάρχουν χώρες που τα τελευταία χρόνια δουλεύουν σωστά κι αθόρυβα, κι ας υστερούν σε βασικές αρχές.
Πρέπει να έχουμε την παρρησία να αναγνωρίζουμε όταν κάπου υστερούμε και να κοιτάμε να διορθωνώμαστε.
Η παιδεία μας με κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις, δεν είναι αυτή που έπρεπε να είναι.
Το αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε είναι άλλο ζήτημα.

Δεν διαφωνούμε σε κάτι. Ούτε διαφωνώ με τον συμπατριωτη μας σε όσα λέει για τα ελληνικά πανεπιστήμια. Ισα ίσα μαλιστα που το κομμάτι της ανώτατης εκπαίδευσης πονάει και πολύ...

Τα περί ΜΚΟ και παρότρυνσης για συμμετοχή σε αυτές τις λέει ο ίδιος, όχι εσύ.

stavrogin
29/01/2011, 09:51
Εγω να πω μόνο για τον τίτλο, οτι δεν είναι και να μας πιανει θλίψη. Είναι βαριά λέξη.

Αυτα τα κόμματα, αυτα μας φάγανε, βρηκε σε αυτα προκοπη ότι πιο μέτριο και φαυλο είχαμε μέσα μας.

Cpt. Haddock
29/01/2011, 10:00
Η θα πρέπει να κανουμε υπομονη ωστε ο βιολογικός παράγων να μας απαλλαξει απο την καταραμένη γενια του Πολυτεχνείου, ή θα πρέπει με τσαμπουκά να πατήσουμε κατω και να σπασουμε τα δυο ιερά τοτέμ της:

- Το άσυλο
- Το ιδιωτικο πανεπιστήμιο

Ειναι τελειως παράλογο, στη μέση εκπαίδευση που ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ, να υπάρχει ιδιωτική παιδεία και στην ανώτατη που ειναι προαιρετική, όχι απλως να μην υπάρχει, αλλα να μην επιτρέπουμε να υπάρξει.

Δεν ξερω εαν διαβασατε χθες, αλλα έρχεται κι άλλη καταδικη της Ελλαδας για το θέμα των κολλεγίων... Καταδίκες και πρόστιμα που απλά τα τρώμε, μονο και μονο για να μην ξυνισει η σουπα της καταραμένης γενιας...

nio1981
29/01/2011, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
καταραμένης γενιας...





+2985

dimr1
29/01/2011, 10:22
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Μακάρι να είμαστε ώριμοι να πετάξουμε έξω και τις κομματικές παρατάξεις από την τριτοβάθμια εκπάιδευση, είναι πλέον τα βαρίδια σε μια τεχνοκρατούμενη αλλά άναρχη κοινωνία που βυθίζεται.
Κι όμως αυτά τα καρκινώματα βρήκαν σε εμάς πρόσφορο έδαφος να αναπτυχθούν, δεν πρέπει να ξεχνούμε τις ευθύνες μας.
Γιαυτό όποια θετική αλλαγή θα έρθει, θα ξεκινήσει από εμάς, όπου πρέπει να κοιτάξουμε το πρόβλημα στα ίσια και να αντιδράσουμε, διορθώνοντας πρώτα τον εαυτό μας.
Μετά τα βάζουμε και με τους άλλους. Είναι το αντίθετο από αυτό που κάναμε έως τώρα, όπου πρώτα φορτώναμε τις ευθύνες αλλού και στο τέλος στον εαυτό μας.

stavrogin
29/01/2011, 11:20
Εγω δεν έχω πιστει οτι ευθήνεται η γενιά του Πολυτεχνιου. Γενιά του πολυτεχνίου ειναι κι ο Κορρές κι ο Λέφας, κι ο Αντωνίου που τους μυνησε για εσχατη προδοσία και η Μαρία που ακόμα φυσάει σα γυναίκα. Όσοι μπορουσαν να μανουβραρουν και να κυβερνησουν ήταν αχρηστοι και δεν είχαν οραμα. Οσοι ειχαν όραμα και ψυχη δε θέλαν να κυβερνήσουν.
Η Ελλάδα δεν είχε όραμα γιατι δεν είχε χαρακτήρα. Η ελλάδα ήταν το παρελθόν της. Στο μέλλον δεν ήξερε πως να υπάρξει. Έθεται μόνιμα ψευδη διλλήματα. Αριστερα δεξια, πασοκ νδ, ανατολή-δύση. Ευρώπη αμερική. Τα διλλήματα ήταν ψευδη γιατι δεν τα έθεται η Ελλαδα στον εαυτο της αλλα οι άλλοι σε αυτην. Αυτο αρκεί

Μια χώρα που δεν μπορει να αυτοπροσδιοριστει στο συνχρονο κόσμο, δεν μπορει να δημιουργήσει αξίες. Αυτη η χώρα τότε δημιουργεί απαξίες. Κοινώς βαζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας

Απλα σπροχνωμαστε προς τα κάτω απο την εποχή. Δεν είναι μοιρολατρεία.
"Ο ανθρωπος του 19ου αιώνα έχει την ηθικη υποχρέωση να γίνει ένα τίποτα" Ντοστογιέφσκυ.
Πιστευω πως αυτο ισχύει απόλυτα για την χώρα ελλάδα εως τα τώρα.

Μονο να κοιτάξουμε έμεις οι σαραντάρηδες να μη θάψουμε την επόμενη γενεία που ήρθε. Γιάτι αυτο σκοπευουμε και το υπογράφω.

mikros boudas
29/01/2011, 11:28
επειδη κατι διαβασα στην πρωτη σελιδα απο το παιδι με το κογιοτ,να πω πως στην Τουρκια η μαντηλα ειναι παρανομη στα πανεπιστημια και γενικα δεν την βλεπουν και με τοσο καλο ματι.

οι Τουρκοι,κατα πλειοψηφια,δεν ειναι φανατικοι μουσουλμανοι και σε καμμια περιπτωση τοσο φανατικοι οσο οι μεσανατολιτες,οι πακιστανοι η αφρικανοι ομοθρησκοι τους.

η τουρκια εχει καλπαζουσα οικονομια(3-4 οικονομια σε κατασκευες)
εξαγει επιστημονες συνεχως(δε κανω καμμια πλακα),βεβαια τα ιδιωτικα πανεπιστημια ειναι αγκαθι γιατι ειναι ακριβα.και οι επιστημονες σε κοινωνικα ανθρωπιστικα το λιγοτερο με συντηριτικες αποψεις

ο Κεμαλ προσπαθησε να πεταξει την Οθωμανικη σκεψη απο πανω τους και περασε μεταρυθμισεις που αλλαξαν την τουρκια και εδωσαν κινητρο για μια καλυτερη υποδομη(τους αναγκασε να εχουν επιθετα,μια απο τις μεταρυθμισεις).τωρα τελευταια θελουν μερικοι παλι οθωμανικη αυτοκρατορια...
δεν ειναι τοσο τερατα οσο ακουμε και μαθαινουμε απο δασκαλους και βιβλια
επισης,σε μια εφημεριδα διαβασα απο εναν καθηγητη της παντειου πως εποπτευσε ενα διδακτορικο σχετικα με τα κοινα των δυο λαων και πως το μονο κοινο ειναι το ματιασμα,που με την σειρα του ειναι βυζαντινο καταλοιπο(λαθος ισχυρισμος αλλα δεν ειναι του παροντος).βεβαια ξεχασε να συμπεριλαβει στην αναλυση της ερευνας τα κοινα στοιχεια σε γλωσσα,καθημερινες συνηθειες,φαγητο(που ειναι πολυ σημαντικο αλλα δυστυχως οι "επιστημονες" το αφηνουν απ'εξω).
επειδη εχω γνωρισει αρκετους τουρκους απο διαφορα επιπεδα της κοινωνιας τους,θρησκευομενους και μη,μορφωμενους και μη,εχω να πω πως μοιαζουμε παρα μα παρα πολυ.εχουμε ομως ριζωμενο το μισος μεσα μας λογω των σχολειων.

οσο ομως συνεχιζει το ηλιθιο παιχνιδι στρατηγικης,η μη αναγνωριση του θεματος της κυπρου ως εισβολης(να θυμισω πως οι τουρκοι θεωρουν σωτηρια την επεμβαση για την κυπρο....),της γενοκτονιας των αρμενιων,το χασμα μεγαλωνει κοινωνικα και μικραινει διπλωματικα

mikros boudas
29/01/2011, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η θα πρέπει να κανουμε υπομονη ωστε ο βιολογικός παράγων να μας απαλλαξει απο την καταραμένη γενια του Πολυτεχνείου, ή θα πρέπει με τσαμπουκά να πατήσουμε κατω και να σπασουμε τα δυο ιερά τοτέμ της:

- Το άσυλο
- Το ιδιωτικο πανεπιστήμιο

Ειναι τελειως παράλογο, στη μέση εκπαίδευση που ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ, να υπάρχει ιδιωτική παιδεία και στην ανώτατη που ειναι προαιρετική, όχι απλως να μην υπάρχει, αλλα να μην επιτρέπουμε να υπάρξει.

Δεν ξερω εαν διαβασατε χθες, αλλα έρχεται κι άλλη καταδικη της Ελλαδας για το θέμα των κολλεγίων... Καταδίκες και πρόστιμα που απλά τα τρώμε, μονο και μονο για να μην ξυνισει η σουπα της καταραμένης γενιας... ακριβως αυτο ρε καπταιν,επιλογη σε ολα.οσο νομιμο ειναι το απολυτηριο του Δουκα η του Μωραιτη,τοσο να ειναι του deere και του i.s.t :beer: πρωινη
αλλα οσο εχουμε κομματα μεσα στο πανεπιστημιο,μονο ηλιθιες ιδεες θα κυκλοφορουν

ΜΟΖΑΡΤ
29/01/2011, 12:11
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΔEΙΝΑ ΣΟΚΟΦΡΕΤΕΣ ΝΑ ΦΑΝΕ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΒΙΣΣΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΙΛΟΥΣΑΝ.

ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΙΣΟΤΗΤΑ Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΡΟΔΙΝΑ.

ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΠΑΝΣΚΟ ΝΑ ΠΑΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΒΟΥΛΓΑΡΟΥΣ ΕΥΓΕΝΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑΔΕΣ ΜΕ ΑΜΑΞΑΡΕΣ.


ΚΑΙ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΤΟ '20 ΜΑΘΑΙΝΕ ΒΙΟΛΙ ΣΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΓΥΑΛΙΖΕ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΠΙΝΑΝΕ ΟΛΟΙ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΛΟΥΜΠΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΟΥ ΧΩΡΙΟΥ.


ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ 1000 ΕΥΡΩ.

ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ ΣΚΑΤΟΤΟΥΡΚΟΙ.


ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΑ ΣΗΡΙΑΛ ΤΟΥΣ ειναι THE BIGGEST MALAKIA EVER

ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΟΣΟ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΗ ΜΕ ΟΡΑΜΑ ΧΩΡΑ?

ERRIKA
29/01/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η θα πρέπει να κανουμε υπομονη ωστε ο βιολογικός παράγων να μας απαλλαξει απο την καταραμένη γενια του Πολυτεχνείου, ή θα πρέπει με τσαμπουκά να πατήσουμε κατω και να σπασουμε τα δυο ιερά τοτέμ της:

- Το άσυλο
- Το ιδιωτικο πανεπιστήμιο

Ειναι τελειως παράλογο, στη μέση εκπαίδευση που ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ, να υπάρχει ιδιωτική παιδεία και στην ανώτατη που ειναι προαιρετική, όχι απλως να μην υπάρχει, αλλα να μην επιτρέπουμε να υπάρξει.

Δεν ξερω εαν διαβασατε χθες, αλλα έρχεται κι άλλη καταδικη της Ελλαδας για το θέμα των κολλεγίων... Καταδίκες και πρόστιμα που απλά τα τρώμε, μονο και μονο για να μην ξυνισει η σουπα της καταραμένης γενιας...

+ 650

(Τα'γραψα κι αλλού, μην τα ξαναλέω... Εδώ τα Πανεπιστήμια έχουν καταντήσει άσυλα λαθρομεταναστών και γήπεδα πολιτικών αντιπαραθέσεων).
Είμαστε για κλάματα ή, καλύτερα, για κλΩτσές. Που ήδη τις τρώμε, δηλαδή, αλλά ακόμη δεν έχουμε αντιληφθεί την ΑΙΤΙΑ.

blackrose
29/01/2011, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Επιστολή από Έλληνα φοιτητή στην Τουρκία

Η Τουρκία είναι μια χώρα εξωστρεφής, ανοιχτή. Ναι! Ανοιχτή. Ανοιχτή σε ξένους φοιτητές, σε ιδέες που θα την πάνε μπροστά. Ανοιχτή στους τουρίστες.






Πηγή:www.capital.gr



κραταω μονο αυτο που λεει ο παναγης και με ποιανει θλιψη για τους γειτονες.:sad:

Μακαρι να πανε μπροστα σαν λαος 75 εκατομυριων πολιτων και οχι σαν βιτρινες της 10ετους βιομηχανικοτουριστικης αναπτυξης!

blackrose
29/01/2011, 13:31
ΑΝΑΣΤΕΛΛΕΙ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΘΟΥΝ ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ
Λουκετο βαλει το Πανεπιστημιο Αιγαιου εαν δεν βρεθουν πιστωσεις και δεν προσληφθουν αμεσα προσωπικο στις 22 Φεβρουαριου Παρακτω η αναλυτικη ανακοινωση-ψηφισμα του Πανεπιστημιου Αιγαιου οπως σταλθηκε στα email των φοιτητων...

http://newschios2.blogspot.com/2011/01/22.html
:sad:

epp1640
29/01/2011, 13:50
Τι συμβαίνει.. μεθοδευμένη απαξίωση. :wave2:

perastikos
29/01/2011, 14:00
Εγώ πάντως που δουλεύω σε ΤΕΙ είμαι απλήρωτος από τον Οκτώβρη... :mad:
Ευτυχώς που δουλεύω και αλλού, αλλιώς...

Όσο για το τι συμβαίνει...
Νομίζω απλά τα προεόρτια και η δημιουργία κλίματος για τον αντίστοιχο "Καλλικράτη" στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Τώρα την άνοιξη μας έρχεται λογικά η πρώτη φάση ώστε να προλάβουμε και τα μηχανογραφικά των παιδιών που είναι τώρα στην Γ Λυκείου.

Allst@rf
29/01/2011, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
+ 650

(Τα'γραψα κι αλλού, μην τα ξαναλέω... Εδώ τα Πανεπιστήμια έχουν καταντήσει άσυλα λαθρομεταναστών και γήπεδα πολιτικών αντιπαραθέσεων).
Είμαστε για κλάματα ή, καλύτερα, για κλΩτσές. Που ήδη τις τρώμε, δηλαδή, αλλά ακόμη δεν έχουμε αντιληφθεί την ΑΙΤΙΑ.

...και όπως έλεγε και ενας καθηγητής μου της φυσικής...

"τα πάντα στη φύση καθορίζονται από το ΑΊΤΙΟ και το ΑΙΤΙΑΤΟ"

Ε ,εμείς έχουμε καταφέρει να έχουμε ξεκάθαρο το ΑΙΤΙΑΤΟ...:lol:

blackbusa
29/01/2011, 15:32
Μεγαλη κουβεντα...εχω κολλητο Τουρκο...τα εθνικιστικα σας δεν με πολυνοιαζουν...το μονο που κραταω και ξερω σιγουρα ειναι για την αναγνωριση πτυχιου...αναρωτιεμε ποσοι απο εσας πηγαν σε ξενα πανεπιστημια και γυριζοντας στην ψαροκωσταινα αναγκαστηκαν να δωσουν λεκατσα (η κατι τετοιο) για αναγνωριση???

και μιλοντας για οθωμανικη αυτοκρατορια να κανουμε και ενα γκαλλοπ για το ποσοι θελουν να ξαναπαρουν την ''Πολη''...



:wave2:

Cpt. Haddock
29/01/2011, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
και μιλοντας για οθωμανικη αυτοκρατορια να κανουμε και ενα γκαλλοπ για το ποσοι θελουν να ξαναπαρουν την ''Πολη''...
:wave2:

Για να την κάνουμε σαν την Αθηνα; Ασε καλυτερα :sad:

DAYMAN
29/01/2011, 15:59
Οι πολιτικές παρατάξεις είναι άλλη μια ελληνική πατέντα, εδώ δεν υπάρχουν, γιατί απλά δε χρειάζονται. Τα παράπονα των φοιτητών λαμβάνονται σοβαρά από τη διεύθυνση κάθε τμήματος και επιλύονται σε χρόνο μιας εβδομάδας (για σοβαρά θέματα). Φυσικά υπάρχουν όμως Ομάδες ΑΠΟ το Πανεπιστήμιο ΓΙΑ το Πανεπιστήμιο, από ομάδες φιλοσοφικές, ερασιτεχνικής φωτογραφίας, καταδύσεων-extreme sports, χορού μέχρι ομάδες Επιστημονικής φαντασίας και ό,τι βάζει ο νους. Ναι αυτές οι «παρατάξεις» μου αρέσουν πολύ και μάλιστα χρηματοδοτούνται αφειδώς από το Πανεπιστήμιο.



Το κατάλαβαν τα μεμετια αυτοι που έβλεπαν.......... την πλατη μας υποτίθεται!Ο μαλακας ο Ελληνας θα το καταλάβει άραγε;

trelf
29/01/2011, 16:05
μια χαρα τα ειπε ο παναγιωτης....

τι πατε να μας πειτε δηλαδη;;;οτι το μπαχαλο στα ελληνικα πανεπιστημια πρεπει να συνεχιστει για πολυ ακομα;;;

εγω σπουδασα ηλεκτρολογος μηχανικος στην αγγλια....σε ιδιωτικο πανεπιστημιο (ολα ιδιωτικα ειναι εκει),τελειωσα τη σχολη μου μεσα σε 3 χρονια....με εργασιες,μαθηματα,προγραμμα,εργαστηρια,σοβαρες εγκαταστασεις,γηπεδα,εστιες που ντρεπεσαι να πατησεις με τα παπουτσια σου.....φυσικα υπηρχε ελευθερια λογου και φυσικα ΔΕΝ υπηρχε χωρος για κομματοσκυλα και οργανωσεις πολιτικες διοτι πολυ απλα δεν ανοικουν σε ενα τετοιο χωρο!!!

επισης ο πακιστανος ηταν με το τουρμπανι του,ο ελληνας οπως τον ξερετε,οι κινεζοι με τις καμερες,οι αγγλοι στη κοσμαρα τους.....και ολοι συμβιωναν αρμονικα....

προσωπικα προτιμω χιλιες φορες ιδιωτικο πανεπιστημιο παρα δημοσιο....βεβαια το κοστος σπουδων ειναι ενα θεμα.....ομως θα μπορουσε να δωθει λυση με επιδοματα απο το δημοσιο για οσους εχουν χαμηλα εισοδηματα....

το δημοσιο πανεπιστημιο ειναι πλεον μια κοροιδια στη χωρα μας.....καποια πραγματα πρεπει να αλλαξουν!!!

mikros boudas
29/01/2011, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
μια χαρα τα ειπε ο παναγιωτης....

τι πατε να μας πειτε δηλαδη;;;οτι το μπαχαλο στα ελληνικα πανεπιστημια πρεπει να συνεχιστει για πολυ ακομα;;;

εγω σπουδασα ηλεκτρολογος μηχανικος στην αγγλια....σε ιδιωτικο πανεπιστημιο (ολα ιδιωτικα ειναι εκει),τελειωσα τη σχολη μου μεσα σε 3 χρονια....με εργασιες,μαθηματα,προγραμμα,εργαστηρια,σοβαρες εγκαταστασεις,γηπεδα,εστιες που ντρεπεσαι να πατησεις με τα παπουτσια σου.....φυσικα υπηρχε ελευθερια λογου και φυσικα ΔΕΝ υπηρχε χωρος για κομματοσκυλα και οργανωσεις πολιτικες διοτι πολυ απλα δεν ανοικουν σε ενα τετοιο χωρο!!!

επισης ο πακιστανος ηταν με το τουρμπανι του,ο ελληνας οπως τον ξερετε,οι κινεζοι με τις καμερες,οι αγγλοι στη κοσμαρα τους.....και ολοι συμβιωναν αρμονικα....

προσωπικα προτιμω χιλιες φορες ιδιωτικο πανεπιστημιο παρα δημοσιο....βεβαια το κοστος σπουδων ειναι ενα θεμα.....ομως θα μπορουσε να δωθει λυση με επιδοματα απο το δημοσιο για οσους εχουν χαμηλα εισοδηματα....

το δημοσιο πανεπιστημιο ειναι πλεον μια κοροιδια στη χωρα μας.....καποια πραγματα πρεπει να αλλαξουν!!! Μια παρατηρηση,τα πανεπιστημια ΔΕΝ ειναι ιδιωτικα,ειναι κρατικα αυτοδιοικουμενα,μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα ιδρυματα...

epp1640
29/01/2011, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Εγώ πάντως που δουλεύω σε ΤΕΙ είμαι απλήρωτος από τον Οκτώβρη... :mad:
Ευτυχώς που δουλεύω και αλλού, αλλιώς...

Όσο για το τι συμβαίνει...
Νομίζω απλά τα προεόρτια και η δημιουργία κλίματος για τον αντίστοιχο "Καλλικράτη" στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Τώρα την άνοιξη μας έρχεται λογικά η πρώτη φάση ώστε να προλάβουμε και τα μηχανογραφικά των παιδιών που είναι τώρα στην Γ Λυκείου.

Κλασσικά εικονογραφημένα πλέον για τους ωρομίσθιους.. :mad:

ego_o_idios
29/01/2011, 17:28
kitakse ama tis alaksis ladia ka8arisis kampilater ke grasaris kouzineta 8a strosi
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ego_o_idios
29/01/2011, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Μια παρατηρηση,τα πανεπιστημια ΔΕΝ ειναι ιδιωτικα,ειναι κρατικα αυτοδιοικουμενα,μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα ιδρυματα...

ne ke edo ine moto forum ipoti8ete gia motosikletes ke anavates san na leme motosikletistikou endiaferontos ke sta genika mpenoume na xalarosoume...:rotflmao: :rotflmao:


den mas....:a21:

DrEvil
29/01/2011, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η Ειναι τελειως παράλογο, στη μέση εκπαίδευση που ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ, να υπάρχει ιδιωτική παιδεία και στην ανώτατη που ειναι προαιρετική, όχι απλως να μην υπάρχει, αλλα να μην επιτρέπουμε να υπάρξει.

+ολα

irinia
29/01/2011, 18:14
ΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ ΤΟ CLUB.......??.............





Μεγάλη πρόοδος οί γείτονες.......έντυπωσιάστηκα:rotflmao: :rotflmao:












:yuck: :yuck:

DrEvil
29/01/2011, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ ΤΟ CLUB.......??.............
Μεγάλη πρόοδος οί γείτονες.......έντυπωσιάστηκα:rotflmao: :rotflmao:
:yuck: :yuck:

:confused:
Συγγνώμη, δεν κατάλαβα...

Εχετλαίος
29/01/2011, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
:confused:
Συγγνώμη, δεν κατάλαβα...

rotary :yuck:

DrEvil
29/01/2011, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
rotary :yuck:
Εκεί το φτάσαμε κι αυτό;

trelf
29/01/2011, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Μια παρατηρηση,τα πανεπιστημια ΔΕΝ ειναι ιδιωτικα,ειναι κρατικα αυτοδιοικουμενα,μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα ιδρυματα...

δε σε καταλαβαινω.........

dimr1
29/01/2011, 20:06
Άσχετο αλλά νοιώθω υποχρεωμένος να το πω.
Στο δεύτερο μεταπτυχιακό MSc στην Αγγλία, είχα επιβλέποντα φοιτητή ένα Τούρκο που έκανε το διδακτορικό του κι ένα Τούρκο καθηγητή επιβλέποντα στο Πανεπιστήμιο.
Μου φέρθηκαν τόσο καλά όσο ποτέ δεν έκανε Έλληνας καθηγητής. Ήταν και σωστοί στη δουλειά τους και σαν άνθρωποι.
Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε αλλά πάντα τους το αναγνωρίζω.:a18:

H.A.Balafoutre
29/01/2011, 22:13
Είναι τόσα πολλά τα παράδοξα που συμβαίνουν γύρο μας, είτε ώς έλληνες, είτε ως χώρα...κι εμείς πιστεύουμε στα είδωλα ακόμη...δηλαδή τα τσιμέντα μας να έχουμε κι όλα καλά...

sakis1098
29/01/2011, 22:44
και μην ξεχνάτε οι Τουρκία οι "ΜΠΟΥΝΤΑΛΑΔΕΣ" είχε ΔΝΤ απο το ΄01 και τους πέταξε έξω και

είναι και στους G20

ενώ εμείς .......................................

σε καμιά 10ετία και βλέπουμε

όχι για τους G20 έτσι,μην τρελαθούμε κιόλας.................................

TheFace
29/01/2011, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa


και μιλοντας για οθωμανικη αυτοκρατορια να κανουμε και ενα γκαλλοπ για το ποσοι θελουν να ξαναπαρουν την ''Πολη''...



:wave2:

Την Πολη, οχι... αλλα ενα διαμπερες στο βοσπορο, το γουσταρω καργα :rotflmao: :rotflmao:

TheFace
29/01/2011, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
μια χαρα τα ειπε ο παναγιωτης....

τι πατε να μας πειτε δηλαδη;;;οτι το μπαχαλο στα ελληνικα πανεπιστημια πρεπει να συνεχιστει για πολυ ακομα;;;

εγω σπουδασα ηλεκτρολογος μηχανικος στην αγγλια....σε ιδιωτικο πανεπιστημιο (ολα ιδιωτικα ειναι εκει),τελειωσα τη σχολη μου μεσα σε 3 χρονια....με εργασιες,μαθηματα,προγραμμα,εργαστηρια,σοβαρες εγκαταστασεις,γηπεδα,εστιες που ντρεπεσαι να πατησεις με τα παπουτσια σου.....φυσικα υπηρχε ελευθερια λογου και φυσικα ΔΕΝ υπηρχε χωρος για κομματοσκυλα και οργανωσεις πολιτικες διοτι πολυ απλα δεν ανοικουν σε ενα τετοιο χωρο!!!

επισης ο πακιστανος ηταν με το τουρμπανι του,ο ελληνας οπως τον ξερετε,οι κινεζοι με τις καμερες,οι αγγλοι στη κοσμαρα τους.....και ολοι συμβιωναν αρμονικα....

προσωπικα προτιμω χιλιες φορες ιδιωτικο πανεπιστημιο παρα δημοσιο....βεβαια το κοστος σπουδων ειναι ενα θεμα.....ομως θα μπορουσε να δωθει λυση με επιδοματα απο το δημοσιο για οσους εχουν χαμηλα εισοδηματα....

το δημοσιο πανεπιστημιο ειναι πλεον μια κοροιδια στη χωρα μας.....καποια πραγματα πρεπει να αλλαξουν!!!

Τα Πανεπηστημια ειναι κρατικα αυτοδιοικουμενα (γι' αυτο αλλωστε αναγνωριζονται και σε αυτο το κολοκρατος) και ξεχασες επισης να αναφερεις οτι εσυ (και ολοι μας) σαν ευρωπαιος δεν εδωσες φραγκο για διδακτρα!
:wave2:

giannis21
30/01/2011, 00:38
κατι σχετικα με το ασυλο..οταν ακουω οτι πρεπει να καταργηθει το ασυλο στα πανεπηστημια νομιζω οτι χανουμε το δασος..το πιο σωστο θα ηταν να βρουμε λυση ωστε το πανεπηστημιακο ασυλο να ξαναβρει κατα καποιο τροπο την αρχικη του σημασια δηλ. την ελευθερη διακινηση ιδεων.
Δεν πιστευω οτι η καταργηση θα επιφερει καμια αλαγη στην παιδεια.
Αν θελουμε να αλαξουμε τα ελληνικα πανεπηστημια ας αρχισουμε πρωτα απο το "κεφαλι".
Ας καταργησουμε πρωτα την "ασυλια" των πανεπηστημιακων.Εννοω να γινονται σωστες αξιολογησεις στους καθηγητες,να υπαρχει διαφανεια στην οικονομικη διαχειρηση,να μην υπαρχουν πελατιακες σχεσεις καθηγητων και κομματικων παραταξεων και μετα συζηταμε για το ασυλο..
Και ακομα καλυτερα να καταργηθει πρωτα το βουλευτικο ασυλο αν σωνει και καλα θελουμε να καταργησουμε ενα ασυλο..
Πραγματικα πιστευει κανεις οτι θα αλαξει κατι αν καταργηθει??Αξιζει να γινεται τοσος ντορος γιαυτο?Ετσι και αλλιως ουσιαστικα δεν υπαρχει..
Οσο για τα ιδ. πανεπηστημια,νομιζω οτι θα πρεπει σαν λαος να κανουμε οτι μπορουμε ωστε να λειτουργησουν πρωτα με σωστο τροπο τα δημοσια πανεπηστημια(και γενικοτερα η δημοσια παιδεια) και μετα ας ανοιξει οτι θελει..

τελος για τα Τουρκικα πανεπηστημια,αυτο που εχω ακουσει απο αδερφο φιλου που πηγε να σπουδασει στην Αγκυρα σε δημοσιο παν.(Ελληνας απο τα πομακοχωρια της Ξανθης) ειναι οτι λογω του οτι προερχωταν απο Ελλαδα εφτασε σε σημειο να μην παταει στο παν επειδη υπηρχαν ακραιες ομαδες που τους κυνηγουσαν..Εχουν και αυτοι τα δικα τους "αγκαθια"..

irinia
30/01/2011, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
Εκεί το φτάσαμε κι αυτό;




ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ................ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ




Ή κατεβάζεις τά παντελόνια καί κατουράς όταν θέλεις Ή

ΘΑ ΣΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΑΛΛΟΙ

ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟΙ......!!!





ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΤΟΥ...............





:wave2:

Cpt. Haddock
30/01/2011, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
[...]ασυλο να ξαναβρει κατα καποιο τροπο την αρχικη του σημασια δηλ. την ελευθερη διακινηση ιδεων.[...]

Αυτό ειναι ενα ωραίο τσιτάτο απο όοσυς πέρασαν τα άνετα νιατα τους σε αμφιθέατρα (ειδικα της Σορβόννης στα τελη του '60)

Όποιος πιστεύει οτι στην εποχή του Ιντερνετ η ελευθερη διακίνηση ιδεών λαμβανει χώρα στα πανεπιστήμια, να σηκώσει το χέρι του.

:D

DrEvil
30/01/2011, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ................ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ




Ή κατεβάζεις τά παντελόνια καί κατουράς όταν θέλεις Ή

ΘΑ ΣΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΑΛΛΟΙ

ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟΙ......!!!





ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΤΟΥ...............





:wave2:

:wave2: + σε σένα.

liakaros
30/01/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Συμφωνω, αλλα για φωναξε εδω οτι γ@@@ται ο Βελουχιωτης...


Ε, λιγάκι οπισθογεμής ήταν εδώ πού τα λέμε...

trelf
30/01/2011, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Τα Πανεπηστημια ειναι κρατικα αυτοδιοικουμενα (γι' αυτο αλλωστε αναγνωριζονται και σε αυτο το κολοκρατος) και ξεχασες επισης να αναφερεις οτι εσυ (και ολοι μας) σαν ευρωπαιος δεν εδωσες φραγκο για διδακτρα!
:wave2:

απο αυτο το "κωλοκρατος" (ελλαδα) μονο αναγνωριζεται,δεν ισοτιμαται ομως.....θελουν να δωσεις επιπλεον μαθηματα κτλ κτλ...

σε ολες τις υπολοιπες χωρες της ευρωπης αναγνωριζεται και ισοτιμαται....ΕΚΤΟΣ απο ελλαδα....

λες και εφερα πτυχιο απο καμια τριτοκοσμικη χωρα!

stavrogin
30/01/2011, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Ε, λιγάκι οπισθογεμής ήταν εδώ πού τα λέμε...

ξερεις κι ιστορία?

Cpt. Haddock
30/01/2011, 15:35
τι λέγαμε; :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Συμφωνω, αλλα για φωναξε εδω οτι γ@@@ται ο Βελουχιωτης, ή οτι γουσταρεις τον ακατομαστο της εφταετιας, και ελα να τα ξαναπουμε.

:lol:

liakaros
30/01/2011, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
ξερεις κι ιστορία?
:rolleyes:

giannis21
30/01/2011, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αυτό ειναι ενα ωραίο τσιτάτο απο όοσυς πέρασαν τα άνετα νιατα τους σε αμφιθέατρα (ειδικα της Σορβόννης στα τελη του '60)

Όποιος πιστεύει οτι στην εποχή του Ιντερνετ η ελευθερη διακίνηση ιδεών λαμβανει χώρα στα πανεπιστήμια, να σηκώσει το χέρι του.

:D

για Σορβοννη δεν ξερω και πολλα,θα σε γελασω..Για το ιντερνετ εχεις δικιο(αν και σε περιοδους κρισης και αυτο καταργητε,βλεπε Αιγυπτο..)αλλα σιγουρα πιστευω πως ακομα υπαρχουν ατομα,ιδιαθτερα αναμεσα στη νεολαια που νιωθουν την αναγκη να βρεθουν απο κοντα και να επικοινωνησουν με αλλους ανθρωπους παρα να καθονται πισω απο τον υπολογιστη.
Οποιος πιστευει οτι το ιντερνετ και το κινητο δεν παρακολουθειτε ξερει τι να κανει..

Cpt. Haddock
30/01/2011, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
για Σορβοννη δεν ξερω και πολλα,θα σε γελασω..

Εκει διέπρεψαν "σπουδαζοντας" σε πικρή εξορία, μεγάλα τέκνα της τωρινής πολιτικής σκηνης μας...


Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
(αν και σε περιοδους κρισης και αυτο καταργητε,βλεπε Αιγυπτο..).

Σε περιόδους κρίσης, καθεστώτα σαν της Αιγύπτου που κατεβαζουν το ιντερνετ, δεν προκειται να σεβαστούν το όποιο άσυλο έτσι κι αλλιως

:wave2:

giannis21
30/01/2011, 18:29
Captain αυτο που θελω να πω τελικα για να μη το κουραζουμε ειναι πως η καταργηση του παν. ασυλου δεν ειναι απο τα σοβαροτερα προβληματα που αντιμετωπιζει η παιδεια της χωρας μας και η Ελληνικη κοινωνια.Οταν λυσουμε τα πραγματικα μας προβληματα σιγουρα θα πρεπει να το ξαναδουμε..Οσο για το αν γινεται ελευθερη διακινηση ιδεων δεν το λεω για "τσιτατο".Το λεω γιατι πραγματικα ευχομαι να γινετε.Μακαρι η γενεια που ειναι στα αμφιθεατρα των πανεπηστημιων να εχουν σωστο και ελευθερο τροπο σκεψης γιατι αλλιως το μελον διαγραφετε δυσοιωνο.
:wave2:

Cpt. Haddock
30/01/2011, 18:31
Καλα, αλλα λεμε ο καθενας

Τεσπα... :wave2:

stavrogin
30/01/2011, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τι λέγαμε; :lol:



:lol:

Υπάρχουν 2 ειδη (ιδι ή idi) χιουμόρ. Το κανονικό κι αυτο που δεν αρέσει στο Stavrogin. Τι να κανω? τον εκτιμαω δε μ΄ αρεσουν οι υποτιμήσεις για το προσωπο του. αμα έλεγε ότι σου τον ακουμπανε εσένα δε θα με πείραζε τόσο (θα με πείραζε, αλλα όχι τόσο).:rotflmao:

TROOPER
31/01/2011, 09:52
ο ορισμος του καφενε!!!

οτι του φανει του λολοστεφανη !!!

z.k.a.p.
31/01/2011, 11:59
ΕΧΟΝΤΑΣ ΛΙΓΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΧΩΡΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟ ΤΑΞΙΔΕΥΤΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ.

ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ. ΕΤΣΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.
ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΗ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ (ΚΑΙ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ) ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΚΑΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΕΝΤΟΣ ΣΥΝΟΡΩΝ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΟΙΚΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΟΙΚΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ.


ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΜΕ ΒΡΕΙΤΕ ΣΥΜΦΩΝΟ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΛΑΟ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΣΜΟ.


ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ ΩΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ τις μιμοζες ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ.

edited by your local moderator

Xrider
31/01/2011, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Επιστολή από Έλληνα φοιτητή στην Τουρκία

Ο Παναγής Γερμενής σπουδάζει στην Τουρκία. Μας έστειλε μία επιστολή που πραγματικά μας έκανε να μελαγχολήσουμε. Ο Παναγής περιγράφει την κατάσταση που επικρατεί στη γειτονική μας χώρα, δίνοντας μία διαφορετική εικόνα από τα στερεότυπα που έχουμε υπόψη μας. Διαβάστε προσεκτικά τι γράφει ο φίλος μας και έπειτα πάμε για καφέ. Καφέ πικρό, της παρηγοριάς...

«Τα τελευταία περίπου 2 χρόνια σπουδάζω και δραστηριοποιούμαι στην Τουρκία. Είναι μια χώρα με πολλά πλεονεκτήματα αλλά και με αρκετά μειονεκτήματα. Παρ΄ όλα αυτά είναι ένας τόπος με Όραμα και Σοβαρότητα, εν ολίγοις ‘όλοι δουλεύουν και θέλουν να πάνε μπροστά’ .

Όραμα... αυτή η λέξη που τόσο έχει ξεφτιλιστεί στη χώρα μας. Γραφικός όρος κάθε πολιτικής ομιλίας που απλά πέφτει στο πάτωμα για να τον σκουπίσουν μετά οι καθαριστές μαζί με όλα εκείνα τα χαρτάκια του ψηφο-παραλληρήματος και μαζικού οργασμού αυτών των συγκεντρώσεων... Όραμα εννοώ μια ματιά για το πώς θέλουμε να είμαστε στο μέλλον ή πιο απλά να ΄παραγγέλνουμε΄ το αύριο.

Σοβαρότητα δεν εννοώ την κομπορρημοσύνη ή παλικαριά ορισμένων Ελλήνων πολιτικών σε διεθνή γεγονότα ή στην τηλεόραση. Σοβαρότητα εννοώ την αντίληψη του οράματος, της εργασίας και των πόρων για την επίτευξή του, ή απλά αυτό που μας έλεγε ο μαθηματικός και διευθυντής στο Γυμνάσιο που φοιτούσα ΄Είμαι, Έχω, Θέλω΄.

Θα προσπαθήσω, αν και δύσκολο να μην ενδώσω στον πειρασμό της γκρίνιας που τόσο πολύ ερεθίζει, να περιγράψω την εμπειρία μου εδώ -στους ΄άλλους΄, κυρίως στο χώρο του Πανεπιστημίου, και θα αποδείξω γιατί απλά δεν ξαναγυρνώ. Τα συμπεράσματα και η διήγηση είναι προσωπική και εκ των πραγμάτων όχι αντικειμενική, δεν είναι πορίσματα επιστημονικής έρευνας παρά μόνο προβολή μιας οπτικής, ενός φοιτητή που πάτησε το πόδι του στη γείτονα πριν 2 χρόνια και συνεχίζει να διαβιεί εκεί, της δικιάς μου οπτικής.

Πώς ξεκίνησαν όλα. Οι Τούρκοι γείτονες μας μου απέδωσαν μία συνδυασμένη Υποτροφία το 2009. Συγκεκριμένα η όλη διαδικασία ξεκίνησε από τα Rotary Clubs της Τουρκίας τα οποία σε συνδυασμό με το Πανεπιστήμιο Yeditepe και με σκοπό την προώθηση της ελληνο-τουρκικής φιλίας και κατανόησης (μέσα από τον πιο αποτελεσματικό τρόπο που δεν είναι άλλος από τις Υποτροφίες) κατόπιν διαγωνισμού που διεξήχθη και υποβολής αιτήσεων με επέλεξαν να είμαι Πρέσβης Καλής Θελήσεως και να σπουδάσω στη χώρα τους. Αρχικά δε διστάζω να πω, εξαιτίας ορισμένων προκαταλήψεων λόγω κόμπλεξ κατωτερότητας που ανθίζει σε μικρές χώρες όπως και η δική μας, ...ήμουν επιφυλακτικός, γρήγορα όμως συνειδητοποίησα πόσο διαφορετικά ήταν τα πράγματα και πόσο με ωφέλησε η εν λόγω υποτροφία καθώς και πόσο μεγάλη τιμή ήταν το ότι μου αποδόθηκε.

Να γυρίσω πού; Στους σκοτεινούς εκείνους διαδρόμους που θυμίζουν την μεταπολεμική Ευρώπη... Στους περίεργους εκείνους τύπους που πουλάνε ‘ιδεολογική πραμάτεια’ από τα Κομματικά Τραπεζάκια τους. Στους Φιντέλς και Ζαπατίστα του ελληνικού πανεπιστημίου που χτίζουν πόρτες Γραφείων Επιχειρηματικότητας(περίπτωση Πανεπιστημίου Πατρών) ή στους Νέο-Ναζί διαφόρων ομάδων που έχουν κάθε δικαίωμα να σταματούν ομιλίες να μπαίνουν... να βγαίνουν, να θερίζουν, να ΄βιάζουν΄ και ό,τι βάζει ο νους. Να ζηλέψω τι από αυτά;

Το πανεπιστήμιο που φοιτώ (Yeditepe Üniversitesi) είναι Ιδιωτικό ίδρυμα. Ναι μάλιστα οι Τούρκοι φίλοι μας έχουν από αυτά, ναι αυτά που τόσο απειλούν το ένδοξο δημόσιο (σοβιετικού τύπου) Πανεπιστήμιο της Χώρας μας... Είναι ένας αποτελεσματικός ιδιωτικός φορέας λοιπόν που Σέβεται τον εαυτό του και πάνω από όλα τους Φοιτητές του. Πρώτη φορά ένιωσα πως «μετράω» και πρώτη φορά είχα εντατική ‘εργασία για το σπίτι’. Και ναι μου άρεσε! Γινόμουν καλλίτερος, ξαφνικά είχα κίνητρο, ό,τι ποτέ δεν είχα στην Ελλάδα δυστυχώς. Ενδεικτικά αναφέρω πως η παρακίνηση για τη συμμετοχή και τη δραστηριοποίησή μας σε μη κυβερνητικές οργανώσεις NGOs είναι συνεχής από τους καθηγητές, ορισμένες φορές και προϋπόθεση για να ΄περάσεις΄ το μάθημα.

Οι πολιτικές παρατάξεις είναι άλλη μια ελληνική πατέντα, εδώ δεν υπάρχουν, γιατί απλά δε χρειάζονται. Τα παράπονα των φοιτητών λαμβάνονται σοβαρά από τη διεύθυνση κάθε τμήματος και επιλύονται σε χρόνο μιας εβδομάδας (για σοβαρά θέματα). Φυσικά υπάρχουν όμως Ομάδες ΑΠΟ το Πανεπιστήμιο ΓΙΑ το Πανεπιστήμιο, από ομάδες φιλοσοφικές, ερασιτεχνικής φωτογραφίας, καταδύσεων-extreme sports, χορού μέχρι ομάδες Επιστημονικής φαντασίας και ό,τι βάζει ο νους. Ναι αυτές οι «παρατάξεις» μου αρέσουν πολύ και μάλιστα χρηματοδοτούνται αφειδώς από το Πανεπιστήμιο.

Τις εγκαταστάσεις δεν θα τις σχολιάσω ιδιαίτερα διότι είναι η ποιότητα που μετράει και όχι η εμφάνιση, συνοπτικά θα πω όμως πως συναγωνίζονται εγκαταστάσεις 5αστερου ξενοδοχείου.

Επίσης εντός του πανεπιστημίου πραγματοποιούνται ημέρες Καριέρας ναι! Καριέρας όπου έρχονται Εταιρείες και συνδιαλέγονται και ναι γιατί όχι ΄Στρατολογούν΄ φοιτητές! Σενάρια επιστημονικής φαντασίας αυτά για τη χώρα μας... Ακόμα, το πανεπιστήμιο έχει εφαρμόσει το σύστημα των Credits που σημαίνει ότι τα μαθήματα που «περνάω» εδώ αναγνωρίζονται σε όλο σχεδόν τον κόσμο... Βέβαια όχι στη χώρα μας, της οποίας παρεμπιπτόντως το πτυχίο μου αναγνώρισε πλήρως η τουρκική κυβέρνηση εντός 2 μηνών.

Αλλά μήπως όλα αυτά συμβαίνουν διότι το Yeditepe είναι ιδιωτικό πανεπιστήμιο; Η απάντηση είναι ΟΧΙ καθώς έχω επισκεφθεί και Δημόσια Πανεπιστήμια λόγω Τούρκων και Αμερικανών. Ναι! Αμερικανών φίλων που σπουδάζουν εκεί και έχω συμμετέχει σε διαλέξεις. Εν ολίγοις υπάρχει Σοβαρότητα. Δηλαδή οι σκοποί των Πανεπιστημίων είναι σαφώς ορισμένοι και όλοι επιτελούν λειτούργημα, με Πλεονασματικούς (ιδιωτικά αλλά και ορισμένα δημόσια εκπαιδευτικά ιδρύματα) ή Ισοσκελισμένους (κυρίως δημόσια εκπαιδευτικά ιδρύματα). Για να μην παρεξηγηθώ, ελλείψεις και μειονεκτήματα υπάρχουν και δεν περιγράφω κάποιον παράδεισο. Το σημείο που θέλω να τονίσω είναι η Σοβαρότητα και το Όραμα ως προς την αντιμετώπιση αυτών των προβλημάτων, κάτι που λείπει στην Ελλάδα.

Η Τουρκία είναι μια χώρα εξωστρεφής, ανοιχτή. Ναι! Ανοιχτή. Ανοιχτή σε ξένους φοιτητές, σε ιδέες που θα την πάνε μπροστά. Ανοιχτή στους τουρίστες. Οι Έλληνες μπορούμε να την επισκεφθούμε μόνο με την ταυτότητά μας σε αντίθεση με τους Τούρκους που για να έρθουν στη χώρα μας το μόνο που δε ζητούν –χωρίς αυτό να είναι βέβαιο– είναι Πιστοποιητικό Φρονημάτων. Ανοιχτή σε επενδύσεις και στο επιχειρείν. Οι επιχειρήσεις εδώ δεν είναι κακές αλλά οι ιδιοκτήτες – μέτοχοί τους είναι πρόσωπα σεβασμού διότι προσφέρουν παραγωγή πλούτου αντί να μοιράζουν τη μιζέρια. Σαφώς υπάρχουν προβλήματα και ασυμμετρίες και σαφώς μπορεί να αποδειχθεί ένα δύσκολο μέρος να διαβιώσεις, όμως οι ευκαιρίες υπάρχουν. Η ανάπτυξη είναι μεγάλη και το ηθικόν υψηλό. Αυτά μου φτάνουν και μου περισσεύουν. Θέλετε κι άλλα;

Γερμενής Παναγής

Master in Political Science, Yeditepe Üniversitesi- Turkiye
Bachelor in Bussiness Administration, University of Patras Greece»

Υπεύθυνος φιλοξενίας:

Θανάσης Μαυρίδης
thanasis.mavridis@capital.gr






Πηγή:www.capital.gr

Τι αλλο θα ακουσω!??
Το ραδιο αρβυλα,προπαγανδα,΅@@λογια ,φημολογια εχει γινει μερος της ελληνικης μιζερια.
Πρωτα απ-ολα
Rotary Clubs
αν ηξερε καποιος τι ειναι οι Rotary ΔΕΝ θα εμπαινε στον κοπο καν να ποσταρει αυτο το υποτιθεμενο γραμμα.
Μεσα στην μιζερια που επεσε στην Ελλαδα ηρθαν να προστεθουν οι διαδυκτιακοι σωτηρες,οραματιστες για να δειξουν ακομα μια φορα ποσο βλακες ειμασε ολοι και σαν τις παρθενες που ΔΕΝ ξεραμε τι συμβαινει στην χωρα μας,τι μ(π)ο(ρ)ΝΤελο ειναι και μας συνιστουν να γινουμε οπως το Τουρκικο μ(π)ο(ρ)ΝΤελο.

Ειναι η πρωτη φορα που διαβαζω οτι Ελληνας που δεν ειναι απο την Πολη παει σε Τουρκικο πανεπισημιο,γιαι εκτος των αλλων φιγουραρουν στις πρωτες θεσεις παγκοσμιας καταταξης -αυτο ειναι ανεκδοτο-
Οποιος Τουρκοσπορος εγραψε αυτο το γραμμα ξεχασε να μας πει για τον Ατατουρκ,για τις ΜΠΟΥΡΓΚΕΣ του ΕΡΝΤΟΓΑΝ,για το ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ,και για παρα πολλα αλλα...
Η Τουρκια επειδη και αυη ειναι οπως η Ελλαδα αν οχι χειροτερα -σημερα πληρωνουμε τα 400 χρονια κατοχης μεσω τις Μωαμεθανιζουσας εξυπναδας που μας εμεινε κουσουρι απο τους Τουρκους-
Η Τουρκια λοιπον που ειναι χειροτερα απο εμας με εξαιρεση την "γυφτοελιτ" δηλ. το αντιστοιχο νεο πλουτος νεοελληνας -με κομπινα παντα- που μενουν σα παραλια κυκλοφορουν με καμπριο αυτοκινητα,πηγαινουν σε ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΦΩΝΑ πανεπιστημια που ολως τυχαιος ειναι οι Rotary απο πισω .
Η Τουρκια τυπωνει οσο σελινι τι σκατα νομισμα εχει αερα πατερα,ζει μια φουσκα σαν την Ελληνικη και καποιοι Τουρκοι την εχουν καταλαβει την δουλεια και κανουν τον διαχωρισμο ΛΑΟΣ και ΚΩΛΟΝΑΚΙ οπως ακριβως συμβαινει στην ομώνυμη ταινια .
Ο Τουρκοσπορος δεν λεει τι γινεται πιο μεσα απο τα παραλια..
Αυτο που με τσαντιζει ειναι οτι ο καθε μ@λ@κ@ς εχει βρει την ευκαιρια και βομβαρδιζει ψυχολογικα την ηδη γμμνη ψυχολογια του Ελληνα με οτι προπαγανδα,παπαρια,μυθο μετροπολιτανο μονο και μονο γιατι ξαφνικα βρεθηκαν 10000000 "ψαρια" και κατω απο την ψυχολογικη καταρακωση πιστευουν οτι μλκια τους σερβιρουν και πανω σε αυτη την μλκια σηρηζομενοι κανουν συγκρισεις και αξιολογησεις.



:smokin:

blackbusa
31/01/2011, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Τι αλλο θα ακουσω!??




:smokin:

εσυ γιατι σπουδασες/σπουδαζεις στην Ιταλια ειπαμε???

Xrider
31/01/2011, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
εσυ γιατι σπουδασες/σπουδαζεις στην Ιταλια ειπαμε???
Γιατι δεν περασα στις Πανελληνιες στην Ελλαδα -ας ειναι καλα οι εκαστοτε κυβερνησεις -,γιατι ειχα ερθει πολλες φορες στην Ιταλια μικρος,γιατι μου αρεσει η Ιταλια και οι Ιταλιδες και για παρα πολλους αλλους λογους και γιαυτους τους λογους ΜΕΝΩ στην Ιταλια,βλεπω και καταλαβαινω τις διαφορες στην Ελλαδα και γιαυτο προτιμω την Ιταλια...
Εντελως συμπτωματικα εγω μπορω να πω οτι στο παν. που πηγα και ειναι ενα απο τα παλαιοτερα της Ευρωπης (1391) εχει περασει ο Κοπερνικος,ο Παρακελσος και πολλοι αλλοι που εχουν παρει Νομπελ...
Αυτο τι σχεση εχει με τους Τουρκους και με το που φοιτησα εγω?

TROOPER
31/01/2011, 15:27
το γραφω για να μη πειτε οτι δεν το πα:

φρονιμαααα!

blackbusa
31/01/2011, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Γιατι δεν περασα στις Πανελληνιες στην Ελλαδα -ας ειναι καλα οι εκαστοτε κυβερνησεις -,γιατι ειχα ερθει πολλες φορες στην Ιταλια μικρος,γιατι μου αρεσει η Ιταλια και οι Ιταλιδες και για παρα πολλους αλλους λογους και γιαυτους τους λογους ΜΕΝΩ στην Ιταλια,βλεπω και καταλαβαινω τις διαφορες στην Ελλαδα και γιαυτο προτιμω την Ιταλια...
Εντελως συμπτωματικα εγω μπορω να πω οτι στο παν. που πηγα και ειναι ενα απο τα παλαιοτερα της Ευρωπης (1391) εχει περασει ο Κοπερνικος,ο Παρακελσος και πολλοι αλλοι που εχουν παρει Νομπελ...
Αυτο τι σχεση εχει με τους Τουρκους και με το που φοιτησα εγω?

γραφει καποιος την εμπειρια του για τα τουρκικα πανεπιστημια...εκθιαζοντας τα...λεγοντας τι μπουρδελα ειναι τα ελληνικα...και ασκεις κριτικη εσυ που πηγες σε ενα στο εξωτερικο???εσυ πως το κοβεις αν κολλαει η οχι???

Cpt. Haddock
31/01/2011, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Γιατι δεν περασα στις Πανελληνιες στην Ελλαδα -ας ειναι καλα οι εκαστοτε κυβερνησεις [....]

Οι ελληνικές κυβερνήσεις φταίνε που δεν περασες στις πανελληνιες; :rotflmao: :bawl: :lol:

z.k.a.p.
31/01/2011, 16:37
Η ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ τις μιμοζες ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ.


ΣΕ ΕΝΑΝ ΛΑΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΟΤΑΝ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕ ΩΣ ΕΞΥΠΝΑΔΑ.

edited by your local moderator

ERRIKA
31/01/2011, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από z.k.a.p.
Η ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ τις μιμοζες ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ.




O.K. μας το ξαναείπες, το εμπεδώσαμε (repetitio madre studiorum est.:rolleyes: )



edited by your local moderator

blackbusa
31/01/2011, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οι ελληνικές κυβερνήσεις φταίνε που δεν περασες στις πανελληνιες; :rotflmao: :bawl: :lol:

γιατι ρε με μπριζωνεις???δεν ειδες που το περασα αναιμακτα αυτο????:mad:

ERRIKA
31/01/2011, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
γιατι ρε με μπριζωνεις???δεν ειδες που το περασα αναιμακτα αυτο????:mad:

:rotflmao: :bigcry: :bawl: :bawl:

Cpt. Haddock
31/01/2011, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
γιατι ρε με μπριζωνεις???δεν ειδες που το περασα αναιμακτα αυτο????:mad:

Προσεξε το αλλο. Φταινε οι "εκαστοτε" κυβερνησεις. Μετα απο καθε εκλογές έδινε πανελληνιες αυτος; :confused:

TROOPER
31/01/2011, 17:02
σπαμ τελος.

προφανως το θεμα το εξαντλησατε και παμε να λυσουμε υπαρξιακα διαφορων μελλων μου φαινεται.

και για να μην ειμαι πολυ κακος παρτε ενα κομματακι να γουσταρεται και παμε γι αλλα.

http://www.youtube.com/watch?v=-q4LvXZNOuI

:wave2:

sniper
31/01/2011, 17:03
:smokin:


222687