PDA

View Full Version : ΧΤ 660 Ζ Part II



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Cpt. Haddock
31/05/2011, 11:14
Συνεχίζουμε απο εδω----->http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=57909&page=155

:beer:

leontheprof
04/06/2011, 01:19
Εδω και καμια 10ρια μερες διαβαζω και βλεπω ασταματητα για το εν λογω μηχανακι..το εω δει απο κοντα αλλα δυστυχως δεν το εχω καβαλησει καν (δε με αφηνε ο αντιπροσωπος...) ουτε το εχω οδηγησει.
Αυτη τη στιγμη εχω ενα Versys αλλα με εχει πιασει μια ασταματητη επιθυμια να αλλαξω μηχανη και να παω σε πιο off...(πολυ off) καταστασεις.
Το μηχανακι εξωτερικα μου αρεσει πολυ...ειναι σαν τις γκομενες που σου φενονται ασχημες σου βγαζουν μια ασταματητη ταση να τις..καβαλησεις.
Το μονο που με απασχολει απο ΟΣΑ εχω διαβασει μεχρι τωρα ειναι οτι οι περισσοτεροι λενε οτι το μηχανακι δεν εχει καθολου γκαζι..δε τραβαει δλδ...και το πουλανε για να παρουν πορτοκαλι πραγματα..
Πραγματικα ποσο ψοφιο ειναι αυτο το γκαζι?? Θα σκασω αμα δε το οδηγησω..Και το ΧΤΧ ετσι το κραζανε για το γκαζι του η επειδη ειναι λιγο πιο ελαφρυ εχει μεγαλυ διαφορα στο γκαζι.

Υ.Γ Οταν λεω γκαζι εννοω δυναμη κινητηρα. Αραγε αμα παω απο το VERSYS στο XTZ ποσο θε ξενερωσω απο τον κινητηρα>??

daz
04/06/2011, 08:05
Δυστυχώς το κτμ μας έχει ακόμα στην αναμονή. Η μόνη πορτοκαλί επιλογή αυτή τη στιγμή είναι το 990 αλλά αυτό δεν είναι μονοκύλινδρο και έχει την διπλάσια τιμή και κατανάλωση.

Αν οι παραπάνω λόγοι δεν σε απασχολούν πάρε 990. Φυσικά δεν μπαίνω στον κόπο να συγκρίνω τίποτε άλλο.

Το versys είναι ηλεκτρικό. Τραβάει απ' το μηδέν και δεν καίει τίποτα. Το μονοκύλινδρο στα χαμηλά σκορτσάρει αλλά από κατανάλωση τα πάει καλά. Τις μεγαλύτερες διαφορές στην κατανάλωση θα τις δει στην εθνική.
Επίσης το versys ανεβάζει μέχρι τις 12.000 και είναι παντού "γεμάτο". Αντίθετα το 660 στις 7500 έχει κόφτη αλλά ο τρόπος που ανεβάζει σου φωνάζει για αλλαγή πολύ πριν φτάσει στα κόκκινα.
Ελαστικότατος κινητήρας αλλά μη πρόθυμος να πλησιάσει την κόκκινη περιοχή. Συγκριτικά με το versys λοιπόν εκτός της λιγότερης δύναμης θα έχεις και πολύ μικρότερο εύρος στροφών. Αυτό ίσως σου κακοφανεί περισσότερο απ' την λιγότερη δύναμη.

Πρέπει να το οδηγήσεις όμως για να καταλάβεις τι του βρίσκουν όσοι το έχουν. :wave2:

DrBig
04/06/2011, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Εδω και καμια 10ρια μερες διαβαζω και βλεπω ασταματητα για το εν λογω μηχανακι..το εω δει απο κοντα αλλα δυστυχως δεν το εχω καβαλησει καν (δε με αφηνε ο αντιπροσωπος...) ουτε το εχω οδηγησει.
Αυτη τη στιγμη εχω ενα Versys αλλα με εχει πιασει μια ασταματητη επιθυμια να αλλαξω μηχανη και να παω σε πιο off...(πολυ off) καταστασεις.
Το μηχανακι εξωτερικα μου αρεσει πολυ...ειναι σαν τις γκομενες που σου φενονται ασχημες σου βγαζουν μια ασταματητη ταση να τις..καβαλησεις.
Το μονο που με απασχολει απο ΟΣΑ εχω διαβασει μεχρι τωρα ειναι οτι οι περισσοτεροι λενε οτι το μηχανακι δεν εχει καθολου γκαζι..δε τραβαει δλδ...και το πουλανε για να παρουν πορτοκαλι πραγματα..
Πραγματικα ποσο ψοφιο ειναι αυτο το γκαζι?? Θα σκασω αμα δε το οδηγησω..Και το ΧΤΧ ετσι το κραζανε για το γκαζι του η επειδη ειναι λιγο πιο ελαφρυ εχει μεγαλυ διαφορα στο γκαζι.

Υ.Γ Οταν λεω γκαζι εννοω δυναμη κινητηρα. Αραγε αμα παω απο το VERSYS στο XTZ ποσο θε ξενερωσω απο τον κινητηρα>??

Αν συμπεριλαβεις στο κοστος αγορας του xtz μερικες εκατονταδες για φιλτρα και εγκεφαλο για ρυθμιση μειγματος (αντε και καμια εξατμιση) θα εχεις αλογα αρκετα κοντινα στα πορτοκαλια μονοκυλινδρα. Αν ομως θελεις πολυ οφφ καταστασεις οπως λες, τοτε κρατα το βερσυς και χτυπα κατι ελαφρυ στα χρηματα που διαθετεις, στα 250-400 κυβικα. Αν παλι τα θελεις ολα σε μια μηχανη, και ελαφρυ (για πολυ οφφ καταστασεις) και αλογα και ταξιδι, τοτε δυστυχως εχεις μονο μια επιλογη, το 690, με συμβιβασμο στην ανεση βεβαια.
Δες τι συμβιβασμο εισαι διατεθιμενος να κανεις και πραξε αναλογα.

DrBig
04/06/2011, 08:20
και κατι αλλο, αλλα τα αλογα του δικυλινδρου, αλλα του μονοκυλινδρου. Οσο πιο ανοιχτοι ειναι οι δρομοι που οδηγεις, τοσο το δικυλινδρο ειναι στο στοιχειο του, οσο πιο κλειστοι, τοσο υπερτρερει σε διασκεδαση το μονοκυλινδρο. Μιλαμε παντα για τα ιδια κυβικα.

STOYBI
04/06/2011, 08:22
Xωρις να μπορει να υπαρξει συγκριση με το 990 το.....

Μηχανακι ( 660 ) ειναι εντελως πνιγμενο --- στραμπουληγμενο και κυριως με αυτο το τερας καταλυτη που εχει......


Το μονο που μπορω να πω για το Ζ σαν πρωην κατοχος και...660χ !

Το 660χ ( ολο μαμα ) με το Ζ εχουν τουλαχιστον 20% διαφορα στην αποδοση του μοτερ.....

Η αφαιρεση καταλυτη ( αρα και αλλαγη εξατμισεων ) τυπου αυτοκινητου που εχει το Ζ κρινετε επιτακτικη για να φτασει τις επιδοσεις που μπορει να εχει πραγματικα ο κινητηρας του....!!!



:wave2:

DrBig
04/06/2011, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Xωρις να μπορει να υπαρξει συγκριση με το 990 το.....

Μηχανακι ( 660 ) ειναι εντελως πνιγμενο --- στραμπουληγμενο και κυριως με αυτο το τερας καταλυτη που εχει......


Το μονο που μπορω να πω για το Ζ σαν πρωην κατοχος και...660χ !

Το 660χ ( ολο μαμα ) με το Ζ εχουν τουλαχιστον 20% διαφορα στην αποδοση του μοτερ.....

Η αφαιρεση καταλυτη ( αρα και αλλαγη εξατμισεων ) τυπου αυτοκινητου που εχει το Ζ κρινετε επιτακτικη για να φτασει τις επιδοσεις που μπορει να εχει πραγματικα ο κινητηρας του....!!!



:wave2:

Δεν εχεις δικιο σε αυτο. Το 'πνιξιμο' του 660 ειναι στην εισαγωγη, οχι στην εξατμιση. Το 'τερας' καταλυτης που λες, εχει το πλεονεκτημα να επιτρεπει αρκετα μεγαλυτερη ροη απ'οτι η εισαγωγη επιτρεπει.

Anty12
04/06/2011, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν εχεις δικιο σε αυτο. Το 'πνιξιμο' του 660 ειναι στην εισαγωγη, οχι στην εξατμιση. Το 'τερας' καταλυτης που λες, εχει το πλεονεκτημα να επιτρεπει αρκετα μεγαλυτερη ροη απ'οτι η εισαγωγη επιτρεπει.

Κάνεις λάθος...

DrBig
04/06/2011, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Κάνεις λάθος...

Πιθανον, εχει ξαναγινει. Η δικη σου σιγουρια που βασιζεται?
Η δικη μου (για να μην παιξουμε την κολοκυθια) σε δυναμομετρησεις οπου με αλλαγες στην εισαγωγη και PC, τo xtz φαινεται να βγαζει κοντα 50 αλογα (48 αν θυμαμαι καλα) απο περιπου 42 στοκ.

Anty12
04/06/2011, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η δικη σου σιγουρια που βασιζεται?


Στην προσωπική μου εμπειρία, όπως και αυτή άλλων (σελ. 38-40 Xt 660 Z Aftermarket) χωρίς να αλλάξω τίποτε (εκτός από την εξάτμιση βέβαια), και μια διόρθωση στο μείγμα.


Η δικη μου (για να μην παιξουμε την κολοκυθια) σε δυναμομετρησεις οπου με αλλαγες στην εισαγωγη και PC, τo xtz φαινεται να βγαζει κοντα 50 αλογα (48 αν θυμαμαι καλα) απο περιπου 42 στοκ.

Στο προκείμενο έχεις δίκαιο, γιατί αλλάζει όλη αντιστοιχία του μείγματος, για κάθε βήμα στροφών, αλλά αναφέρεσαι στην εισαγωγή, και σε 600-700 Ε κοστολόγιο.

Αλλάζοντας μόνο το σύστημα εξαγωγής, έχεις πολύ καλά αποτελέσματα, όπως ελαστικότητα, πιο γρήγορη απόκριση και ανέβασμα στροφών....τέλος έχω διαβάσει για ΧΤΖ που κάνοντας και τα δυο, έφτασε τα 58 άλογα.

DrBig
04/06/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Στην προσωπική μου εμπειρία, όπως και αυτή άλλων (σελ. 38-40 Xt 660 Z Aftermarket) χωρίς να αλλάξω τίποτε (εκτός από την εξάτμιση βέβαια), και μια διόρθωση στο μείγμα.



Στο προκείμενο έχεις δίκαιο, γιατί αλλάζει όλη αντιστοιχία του μείγματος, για κάθε βήμα στροφών, αλλά αναφέρεσαι στην εισαγωγή, και σε 600-700 Ε κοστολόγιο.

Αλλάζοντας μόνο το σύστημα εξαγωγής, έχεις πολύ καλά αποτελέσματα, όπως ελαστικότητα, πιο γρήγορη απόκριση και ανέβασμα στροφών....τέλος έχω διαβάσει για ΧΤΖ που κάνοντας και τα δυο, έφτασε τα 58 άλογα.

Οταν λες 'διορθωση στο μιγμα' τι ακριβως εννοεις?
Το xtz βεβαια ειναι τοσο πνιγμενο στην εισαγωγη, που το να αλλαξεις απλα εξατμιση δεν επιφερει επικινδυνες αλλαγες στο μιγμα.
Η πιο γρηγορη αποκριση στο γκαζι δεν σημαινει τιποτα, ουτε παραπανω ισχυ, ουτε παραπανω ροπη. Ισα ισα που μπορει να δουλευει ψηλα και πιο φτωχα πραγμα που αν συμβαινει, καποια στιγμη μπορει να εχει ασχημες επιπτωσεις στο κινητηρα.
Τα χρηματα του PC και του χαρτη τα θεωρω επιβεβλημενα αν θες ουσιαστικες αλλαγες. Ασε που οι ελευθερες εξατμισεις εχουν συνηθως θετικη επιδραση μονο σε περιοχες λειτουργιας που δεν πολυ-χρησιμοποιεις ενω χανουν οπουδηποτε αλλου.
Με αλλα λογια στην συγκεκριμενη μηχανη πιστευω οτι PC+DNA stage 2+στοκ εξατμιση θα εχει πολυ καλλιτερα αποτελεσματα απο το να αλλαξεις απλα εξατμιση. Με μεγαλυτερο κοστος, αλλα και με καλλιτερα αποτελεσματα.

STOYBI
04/06/2011, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Με αλλα λογια στην συγκεκριμενη μηχανη πιστευω οτι PC+DNA stage 2+στοκ εξατμιση θα εχει πολυ καλλιτερα αποτελεσματα απο το να αλλαξεις απλα εξατμιση. Με μεγαλυτερο κοστος, αλλα και με καλλιτερα αποτελεσματα.

Φιλε DrBig .......

Γιατι κοστος μιλας....???? :confused:

( Οταν για μια αλλαγη εξατμισης θα χρειαστεις 500 με 800 ευρω ...)




:confused:

Anty12
04/06/2011, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Οταν λες 'διορθωση στο μιγμα' τι ακριβως εννοεις?


Λίγο πάνω το καύσιμο



Ασε που οι ελευθερες εξατμισεις εχουν συνηθως θετικη επιδραση μονο σε περιοχες λειτουργιας που δεν πολυ-χρησιμοποιεις ενω χανουν οπουδηποτε αλλου.


Έχουν φοβερές αλλαγές στις χαμηλομεσαίες, εκεί που τις θες για μονοκύλινδρο.Μετά από 18000 χλμ έχω εικόνα.
Στο ταξίδι μας στη Σερβία, τα δύο στοκ Τενερέ, μας κυνηγούσαν στις ανηφόρες.




Με αλλα λογια στην συγκεκριμενη μηχανη πιστευω οτι PC+DNA stage 2+στοκ εξατμιση θα εχει πολυ καλλιτερα αποτελεσματα απο το να αλλαξεις απλα εξατμιση. Με μεγαλυτερο κοστος, αλλα και με καλλιτερα αποτελεσματα.

Όποιος ζητάει επιδόσεις από το Τενερέ, είναι καλύτερα να κοιτάξει αλλού.Άλλα πράγματα θα σου προσφέρει το συγκεκριμένο μοντέλο της Yamaha

leontheprof
04/06/2011, 11:47
Αν υπαρχει τοση διαφορα με τα DNA, PC κτλ ειμαι διαθετημενος να τα δωσω τα λεφτα...αλλα να καταλαβω ουσιαστικη διαφορα..οχι απλα να "νομιζω" οτι παει καλυτερα.

STOYBI
04/06/2011, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
[B]]


+ Οσα.... Σε αυτα που λες + οτι.....

Ξεχασες τον μεσο ορο των 10 κιλων που θα ελαφρωσει το μηχανακι στο πισω-πισω μερος του .....

( 10 κιλα που εχουν αντικτυπο και στις επιδοσεις αλλα κυριως στην οδικη συμπεριφορα του ΧΤ...)





:wave2:

STOYBI
04/06/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Αν υπαρχει τοση διαφορα με τα DNA, PC κτλ ειμαι διαθετημενος να τα δωσω τα λεφτα...αλλα να καταλαβω ουσιαστικη διαφορα..οχι απλα να "νομιζω" οτι παει καλυτερα.

Δεν αντιλεγω.... Το κοστος περιμενω να ακουσω....


:wave2:

DrBig
04/06/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Φιλε DrBig .......

Γιατι κοστος μιλας....???? :confused:

( Οταν για μια αλλαγη εξατμισης θα χρειαστεις 500 με 800 ευρω ...)




:confused:

Με 200 ευρω αγοραζεις μια οποιαδηποτε 2ο χερι απο μεγαλο μονοκυλινδρο, η δικυλινδρο, η τετρακυλινδρο, σου φτιαχνει μια πατουρα ενας εξατμισας και εισαι οκ. Το να δωσεις 500+ ευρω το θεωρω πεταμενα λεφτα.

Κοστος για PC αναλογα που θα το βρεις, Απο ebay με 200ευρω παντως το βρισκεις. Φιλτρο DNA, αναλογα το stage, το μεγαλο τους πρεπει να κανει 150 ευρω η κατι τετοιο, αυτο που αντικαθιστα το πλαινο καπακι του φιλτροκουτιου. Χαρτη βαζεις ενα ετοιμο (αν υπαρχει) και αν εχεις θεμα με 200 φτιαχνεις ενα σε σοβαρο δυναμομετρο.

DrBig
04/06/2011, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Λίγο πάνω το καύσιμο



Έχουν φοβερές αλλαγές αλλαγές στις χαμηλομεσαίες, εκεί που τις θες για μονοκύλινδρο.Μετά από 18000 χλμ έχω εικόνα.
Στο ταξίδι μας στη Σερβία, τα δύο στοκ Τενερέ, μας κυνηγούσαν στις ανηφόρες.



Όποιος ζητάει επιδόσεις από το Τενερέ, είναι καλύτερα να κοιτάξει αλλού.Άλλα πράγματα θα σου προσφέρει το συγκεκριμένο μοντέλο της Yamaha

Μιλας εκ πειρας και δεν αντιλεγω. Εχεις δοκιμασει ομως τον αλλο δρομο για να εχεις ενα μετρο συγκρισης?
Εγω δεν το ειχα ποτε το μηχανακι αυτο, αλλα υπηρξε στιγμη που με ενδιεφερε να το παρω, και το ειχα ψαξει καμποσο. Ειχα παροκολουθησει πολλα θρεντ και ειχα δει δυναμομετρησεις με καθε ειδους αλλαγες. Το συμπερασμα ηταν οτι ο αδυναμος κρικος ειναι η εισαγωγη. Το κακο ειναι οτι με αλλαγες στην εισαγωγη θελεις και PC οπωσδηποτε. Εσυ εχεις μαμα φιλτρο και σνορκελ εισοδου?

STOYBI
04/06/2011, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Με 200 ευρω αγοραζεις μια οποιαδηποτε 2ο χερι απο μεγαλο μονοκυλινδρο, η δικυλινδρο, η τετρακυλινδρο, σου φτιαχνει μια πατουρα ενας εξατμισας και εισαι οκ. Το να δωσεις 500+ ευρω το θεωρω πεταμενα λεφτα.

Κοστος για PC αναλογα που θα το βρεις, Απο ebay με 200ευρω παντως το βρισκεις. Φιλτρο DNA, αναλογα το stage, το μεγαλο τους πρεπει να κανει 150 ευρω η κατι τετοιο, αυτο που αντικαθιστα το πλαινο καπακι του φιλτροκουτιου. Χαρτη βαζεις ενα ετοιμο (αν υπαρχει) και αν εχεις θεμα με 200 φτιαχνεις ενα σε σοβαρο δυναμομετρο.


Oλο αυτο το τρεξιμο και τα πειραματα στην φθηνοτερη 7μιση κατοσταρικα για να εχω καποια 2-3 αλογα παραπανω απο το να αλλαξω εξατμισεις και ενα φιλτρο .......

Πιστευεις οτι αξιζει...???? :confused:

Τελος περι ορξεως......


:wave2:

Anty12
04/06/2011, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Με 200 ευρω αγοραζεις μια οποιαδηποτε 2ο χερι απο μεγαλο μονοκυλινδρο, η δικυλινδρο, η τετρακυλινδρο, σου φτιαχνει μια πατουρα ενας εξατμισας και εισαι οκ. Το να δωσεις 500+ ευρω το θεωρω πεταμενα λεφτα.

Κοστος για PC αναλογα που θα το βρεις, Απο ebay με 200ευρω παντως το βρισκεις. Φιλτρο DNA, αναλογα το stage, το μεγαλο τους πρεπει να κανει 150 ευρω η κατι τετοιο, αυτο που αντικαθιστα το πλαινο καπακι του φιλτροκουτιου. Χαρτη βαζεις ενα ετοιμο (αν υπαρχει) και αν εχεις θεμα με 200 φτιαχνεις ενα σε σοβαρο δυναμομετρο.

Ρε Doc ...δεν είναι τόσο απλά τα πράματα....μη με βάζεις να γράφω......

Πρώτα πρέπει να ξεφύγεις από την απάτη των διπλών συστημάτων.
Μετά θα πρέπει να βρεις τελικό τουλάχιστον 50cm με 54mm είσοδο, για να μην κάψεις τίποτε εξαγωγής και τρέχεις, οβάλ για να μην καίγεσαι και να μπαίνουν τα κάγκελα, αριστερό για να μην φτιάχνεις έξτρα γωνιακούς λαιμούς, και να μην βρει καμιά ώρα το λάστιχο αν την βάλεις δεξιά....α...και με έξοδο σιλανσιέ τουλάχιστον οριζόντια για να μην σου καίει το βαλιτσάκι.
Τα DNA θέλουν κάποιες μετατροπές στο φιλτροκούτι.
Και όσο για το PC IV ας μου πει κάποιος επιτέλους , γιατί κάνει για τα 2009-2011, και δεν κάνει για τα 2008...

όσο για τον φίλο θα τον συμβούλευα, αν δεν το καβαλήσει, να μην κάνει κίνηση

DrBig
04/06/2011, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Oλο αυτο το τρεξιμο και τα πειραματα στην φθηνοτερη 7μιση κατοσταρικα για να εχω καποια 2-3 αλογα παραπανω απο το να αλλαξω εξατμισεις και ενα φιλτρο .......

Πιστευεις οτι αξιζει...???? :confused:

Τελος περι ορξεως......


:wave2:

Αν αλλαξεις εξατμιση+φιλτρο ΧΩΡΙΣ PC καποια στιγμη θα παρεις το μηχανακι στο χερι.
Η διαφορα δεν θα ειναι 2-3 αλογα, θα ειναι τουλαχιστον 5 τα οποια ειναι αρκετα αν συνδυαζονται με σωστο χαρτη να σε κανουν να νομιζεις οτι οδηγεις αλλο μηχανακι.

DrBig
04/06/2011, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε Doc ...δεν είναι τόσο απλά τα πράματα....μη με βάζεις να γράφω......

Πρώτα πρέπει να ξεφύγεις από την απάτη των διπλών συστημάτων.
Μετά θα πρέπει να βρεις τελικό τουλάχιστον 50cm με 54mm είσοδο, για να μην κάψεις τίποτε εξαγωγής και τρέχεις, οβάλ για να μην καίγεσαι και να μπαίνουν τα κάγκελα, αριστερό για να μην φτιάχνεις έξτρα γωνιακούς λαιμούς, και να μην βρει καμιά ώρα το λάστιχο αν την βάλεις δεξιά....α...και με έξοδο σιλανσιέ τουλάχιστον οριζόντια για να μην σου καίει το βαλιτσάκι.
Τα DNA θέλουν κάποιες μετατροπές στο φιλτροκούτι.
Και όσο για το PC IV ας μου πει κάποιος επιτέλους , γιατί κάνει για τα 2009-2011, και δεν κάνει για τα 2008...

όσο για τον φίλο θα τον συμβούλευα, αν δεν το καβαλήσει, να μην κάνει κίνηση

Πανε στον παπαγιαννη να σου το φτιαξει ετσι οπως το θες με το ενα τεταρτο λοιπον απο τα 800 ευρω!

Anty12
04/06/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μιλας εκ πειρας και δεν αντιλεγω. Εχεις δοκιμασει ομως τον αλλο δρομο για να εχεις ενα μετρο συγκρισης?
Εγω δεν το ειχα ποτε το μηχανακι αυτο, αλλα υπηρξε στιγμη που με ενδιεφερε να το παρω, και το ειχα ψαξει καμποσο. Ειχα παροκολουθησει πολλα θρεντ και ειχα δει δυναμομετρησεις με καθε ειδους αλλαγες. Το συμπερασμα ηταν οτι ο αδυναμος κρικος ειναι η εισαγωγη. Το κακο ειναι οτι με αλλαγες στην εισαγωγη θελεις και PC οπωσδηποτε. Εσυ εχεις μαμα φιλτρο και σνορκελ εισοδου?

Ναι Τενερέ με μικρότερο τροχό πίσω, WP και καλάμια από 640 μπροστά, PC IV με Akrapovic από 640 και DNA με βγαλμένη όλη την είσοδο του φίλτρου.
Ο Βασίλης που το έχει, τρέχει στο rally raid, και παρόμοιο είναι και το μηχανάκι του Γιάννη (paraligo).

Για μένα δεν έχει νόημα.....εγώ θέλω μηχανή που να την εμπιστεύομαι,όταν είμαι 50 χλμ μακριά από οποιαδήποτε μπρίζα ρεύματος, και το Τενερέ μέχρι τώρα μου το προσφέρει αυτό.

Δεν θέλω νεύρο....μου φτάνουν τα δικά μου

DrBig
04/06/2011, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε Doc ...δεν είναι τόσο απλά τα πράματα....μη με βάζεις να γράφω......

Πρώτα πρέπει να ξεφύγεις από την απάτη των διπλών συστημάτων.
Μετά θα πρέπει να βρεις τελικό τουλάχιστον 50cm με 54mm είσοδο, για να μην κάψεις τίποτε εξαγωγής και τρέχεις, οβάλ για να μην καίγεσαι και να μπαίνουν τα κάγκελα, αριστερό για να μην φτιάχνεις έξτρα γωνιακούς λαιμούς, και να μην βρει καμιά ώρα το λάστιχο αν την βάλεις δεξιά....α...και με έξοδο σιλανσιέ τουλάχιστον οριζόντια για να μην σου καίει το βαλιτσάκι.
Τα DNA θέλουν κάποιες μετατροπές στο φιλτροκούτι.
Και όσο για το PC IV ας μου πει κάποιος επιτέλους , γιατί κάνει για τα 2009-2011, και δεν κάνει για τα 2008...

όσο για τον φίλο θα τον συμβούλευα, αν δεν το καβαλήσει, να μην κάνει κίνηση



....δεν απαντησες ομως σε αυτο που σε ρωτησα πριν...



εντιτ, λαθος μου, απαντησες :beer:

Anty12
04/06/2011, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Πανε στον παπαγιαννη να σου το φτιαξει ετσι οπως το θες με το ενα τεταρτο λοιπον απο τα 800 ευρω!

Έχω μιλήσει, θέλει 250...με τόσα βρίσκω και Ακράπα καινούργια.

leontheprof
04/06/2011, 12:21
Αυτο ψαχνω απεγνωσμενα, να το βρω καπου να το καβαλησω...απο την αντιπροσωπεια δεν μπορω να βρω ακρη..το μονο που μου μενει να κανω ειναι να κανω τον υποψηφιο αγοραστη σε κανα μαγαζι που το πουλαει μεταχειρα και μετα να του πω οτι δε μου κανει..αλλα δεν ειμαι τετοιοσ τυπος.
Παιδια μενω Αθηνα..τωρα που το ανεφερες αν εχει καποιος την ορεξη να παμε μια μικρη βολτα να το οδηγησω το παλιοεργαλειο ευχαριστως να του κερασω και τον καφε...εχω απηυδησει. (Θα παρει και βολτα το Versys :) )

DrBig
04/06/2011, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ναι Τενερέ με μικρότερο τροχό πίσω, WP και καλάμια από 640 μπροστά, PC IV με Akrapovic από 640 και DNA με βγαλμένη όλη την είσοδο του φίλτρου.
Ο Βασίλης που το έχει, τρέχει στο rally raid, και παρόμοιο είναι και το μηχανάκι του Γιάννη (paraligo).

Για μένα δεν έχει νόημα.....εγώ θέλω μηχανή που να την εμπιστεύομαι,όταν είμαι 50 χλμ μακριά από οποιαδήποτε μπρίζα ρεύματος, και το Τενερέ μέχρι τώρα μου το προσφέρει αυτό.

Δεν θέλω νεύρο....μου φτάνουν τα δικά μου


Ακομα δεν καταλαβα παντως, αν εχεις συγκρινει DNA+PC+χαρτη+μαμα εξατμιση vs στοκ εισοδο + ελευθερη εξατμιση. Διοτι περι αυτου προκειται η αναμιξη μου στο θρεντ.

Οσο για την αξιοπιστια αν τετοιες αλλαγες γινουν σωστα δεν εχεις κανενα προβλημα, εκτος αν το πας ταπα συνεχεια.

STOYBI
04/06/2011, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν αλλαξεις εξατμιση+φιλτρο ΧΩΡΙΣ PC καποια στιγμη θα παρεις το μηχανακι στο χερι.

1) Σε πανω απο 25 μηχανακια που ειχα στην κατοχη μου εχω αλλαξει εξατμιση+φιλτρο ΧΩΡΙΣ PC και δεν εχω παρει κανενα μηχανακι στο χερι ( παντα χωρις να δοκιμαζω τις αντοχες τους στο κοκκινο....)

2) Το PC υπαρχει σε συνενοηση με το εξουσιοδοτημενο μου.......

3) Παρε ενα μηχανακι 08-09 μοντ με τα πειραματα που προαναφερες να δουμε εαν εχεις το κουραγιο να μπεις στις διαδικασιες που ειπε ο ... Anty12. !!

Παπαγιανης...???? Με 200 ευρω δηλ...... ???

( Το βλεπω στο τελος το θεμα να καταληγει εδω..... :uplate: )


227968

DrBig
04/06/2011, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
1) Σε πανω απο 25 μηχανακια που ειχα στην κατοχη μου εχω αλλαξει εξατμιση+φιλτρο ΧΩΡΙΣ PC και δεν εχω παρει κανενα μηχανακι στο χερι ( παντα χωρις να δοκιμαζω τις αντοχες τους στο κοκκινο....)

2) Το PC υπαρχει σε συνενοηση με το εξουσιοδοτημενο μου.......

3) Παρε ενα μηχανακι 08-09 μοντ με τα πειραματα που προαναφερες να δουμε εαν εχεις το κουραγιο να μπεις στις διαδικασιες που ειπε ο ... Anty12. !!

Παπαγιανης...???? Με 200 ευρω δηλ...... ???

( Το βλεπω στο τελος το θεμα να καταληγει εδω..... :uplate: )


1) ποσα χιλιομετρα εκανες με το καθενα? Στα 20,000 μπορει να μην εχεις προβλημα, αλλα στα 50,000+ ο ρυθμος γυρανσης θα ειναι καπως διαφορετικος. Σε ολα αυτα τα μηχανακια μετρησες μιγμα στο δυναμομετρο? Τι AFR ειδες?
Το xtz ειναι ιδιαιτερη περιπτωση πνιγμενης εισοδου, τοσο που αμφιβαλλω οτι με φιλτρο, σνορκελ-καπουτ και εξατμιση, θα δουλευει με AFR κατω απο 14 εκει που μετραει.

2) .....

3) Εχω, στο παρελθον. Πλεον δεν νομιζω οτι αξιζει το κοπο, γι αυτο πηρα κτμ :D

Anty12
04/06/2011, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ακομα δεν καταλαβα παντως, αν εχεις συγκρινει DNA+PC+χαρτη+μαμα εξατμιση vs στοκ εισοδο + ελευθερη εξατμιση. Διοτι περι αυτου προκειται η αναμιξη μου στο θρεντ.

Οσο για την αξιοπιστια αν τετοιες αλλαγες γινουν σωστα δεν εχεις κανενα προβλημα, εκτος αν το πας ταπα συνεχεια.

Συνέκρινα το μηχανάκι του Βασίλη (με δύο χάρτες περασμένους) με το δικό μου, που έχει μονό τελικό και ΚΝ.
Του Βασίλη είχε πιο πολύ τσαμπουκά....είναι πιο αγωνιάρικο.....αλλά Σ' ΕΜΕΝΑ δεν λέει τίποτε αυτό.

Και τάπα να το πας μιλιά δεν θα βγάλει......ΧΤ κινητήρας είναι ....άστο όλη μέρα να σκάβει....την άλλη μέρα μπορείς να το πάρεις και να πας Κυργυστάν...

Anty12
04/06/2011, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
( Το βλεπω στο τελος το θεμα να καταληγει εδω..... :uplate: )


:uplate: :uplate: :uplate: τουρμπισμένο ΧΤ....???????

DrBig
04/06/2011, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Συνέκρινα το μηχανάκι του Βασίλη (με δύο χάρτες περασμένους) με το δικό μου, που έχει μονό τελικό και ΚΝ.
Του Βασίλη είχε πιο πολύ τσαμπουκά....είναι πιο αγωνιάρικο.....αλλά Σ' ΕΜΕΝΑ δεν λέει τίποτε αυτό.

Και τάπα να το πας μιλιά δεν θα βγάλει......ΧΤ κινητήρας είναι ....άστο όλη μέρα να σκάβει....την άλλη μέρα μπορείς να το πάρεις και να πας Κυργυστάν...


Αρα δηλαδη, δεν εχεις καποιο στοιχειο απο την εμπειρια σου που να αποτελει ενδειξη οτι αυτο που ειπα προηγουμενως ειναι λαθος. Ακομα δεν εχεις απαντησει!

Anty12
04/06/2011, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αρα δηλαδη, δεν εχεις καποιο στοιχειο απο την εμπειρια σου που να αποτελει ενδειξη οτι αυτο που ειπα προηγουμενως ειναι λαθος. Ακομα δεν εχεις απαντησει!

Κάνεις λάθος με το να ισχυρίζεσαι ότι με αλλαγή μόνο του τελικού και του φίλτρου δεν βλέπεις διαφορά....

STOYBI
04/06/2011, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
1) ποσα χιλιομετρα εκανες με το καθενα? Στα 20,000 μπορει να μην εχεις προβλημα, αλλα στα 50,000+ ο ρυθμος γυρανσης θα ειναι καπως διαφορετικος. Σε ολα αυτα τα μηχανακια μετρησες μιγμα στο δυναμομετρο? Τι AFR ειδες?
Το xtz ειναι ιδιαιτερη περιπτωση πνιγμενης εισοδου, τοσο που αμφιβαλλω οτι με φιλτρο, σνορκελ-καπουτ και εξατμιση, θα δουλευει με AFR κατω απο 14 εκει που μετραει.

2) .....

3) Εχω, στο παρελθον. Πλεον δεν νομιζω οτι αξιζει το κοπο, γι αυτο πηρα κτμ :D


1) Οντως τα ειχα μεσο ορο 30-35000 κμ ( με δυο τρια παντως που ειχα επαφη και μετα την πωληση ... Μια χαρα δουλευαν .....)

Δεν εχω παει ποτε μου δυναμομετρο ( το θεωρω πεταμενα λεφτα οταν ασχοληθω με το ντραγκστερ βλεπουμε ) μου αρκουσε οτι τα μηχανακια μου τα ενιωθα και δουλευαν καλλυτερα απο πριν......

3) Ειπαμε περι ορεξεως ( για αυτο κι ολας πηρες ΚΤΜ...)

DrBig
04/06/2011, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Συνέκρινα το μηχανάκι του Βασίλη (με δύο χάρτες περασμένους) με το δικό μου, που έχει μονό τελικό και ΚΝ.
Του Βασίλη είχε πιο πολύ τσαμπουκά....είναι πιο αγωνιάρικο.....αλλά Σ' ΕΜΕΝΑ δεν λέει τίποτε αυτό.

Και τάπα να το πας μιλιά δεν θα βγάλει......ΧΤ κινητήρας είναι ....άστο όλη μέρα να σκάβει....την άλλη μέρα μπορείς να το πάρεις και να πας Κυργυστάν...


Αν θες απολυτη αξιοπιστια Αντυ, το τελευταιο που κανεις ειναι να βαλεις ΚΝ σε χωματινο μηχανακι...

leontheprof
04/06/2011, 12:43
Κοκορομαχιες....αν τα κανεις ολα? Δηλαδη να αλλαξεις και φιλτρο, να βαλεις PC και να αλλαξεις τελικο ειναι καλυτερα? Η ειναι υεπρβολη χωρις σωστα αποτελεσματα?

Anty12
04/06/2011, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν θες απολυτη αξιοπιστια Αντυ, το τελευταιο που κανεις ειναι να βαλεις ΚΝ σε χωματινο μηχανακι...

Δεν είναι χωμάτινο το Τενερέ

DrBig
04/06/2011, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Κάνεις λάθος με το να ισχυρίζεσαι ότι με αλλαγή μόνο του τελικού και του φίλτρου δεν βλέπεις διαφορά....

Ακομα ρε συ δεν καταλαβες τι ειπα και τι σε ρωταω?
Δεν ειπα οτι δεν βλεπεις διαφορα, αθτο που ειπα ειναι οτι αφ'ενος ΔΕΝ δουλευει σωστα, αφ'ετερου οτι με αλλαγες στην εισοδο και σωστο μιγμα βλεπεις ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ διαφορες απο αυτο που εχεις κανει. Βαζω και στοιχημα οτι αν εχεις βγαλει και το σνορκελ και πας σε δυναμομετρο με φρενο για ενα σωστο AFR θα το πεταξεις το φιλτρο στα σκουπιδια.

STOYBI
04/06/2011, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
:uplate: :uplate: :uplate: τουρμπισμένο ΧΤ....???????


Βεβαιως και ελληνικοτατο....!!

:wave2:

DrBig
04/06/2011, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δεν είναι χωμάτινο το Τενερέ

Καλα, αντικατεστησε το χωματινο με 'μηχανη που παει χωμα'.
Αν δεν το πας χωμα, τοτε αναταλλαξε το με το βερσυς του O.P. :D

Τα DNA φιλτρα και μαλιστα το stage2 ειναι κλασεις ανωτερο σε θεματα κατακρατησης της σκονης.

STOYBI
04/06/2011, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ακομα ρε συ δεν καταλαβες τι ειπα και τι σε ρωταω?
Δεν ειπα οτι δεν βλεπεις διαφορα, αθτο που ειπα ειναι οτι αφ'ενος ΔΕΝ δουλευει σωστα, αφ'ετερου οτι με αλλαγες στην εισοδο και σωστο μιγμα βλεπεις ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ διαφορες απο αυτο που εχεις κανει. Βαζω και στοιχημα οτι αν εχεις βγαλει και το σνορκελ και πας σε δυναμομετρο με φρενο για ενα σωστο AFR θα το πεταξεις το φιλτρο στα σκουπιδια.

Αυτο λεμε ομως απο την αρχη και εσυ δεν εχεις καταλαβει......

Το θεμα των αξατμισεων ειναι η φτηνοτερη λυση για να πηγαινει το μηχανακι σαν ΧΤ !!!!

τΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.... ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.......!!!!

Απο εκει και περα ορεξη να ψαχνεσαι και να χωνεις.....

:wave2:

DrBig
04/06/2011, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Αυτο λεμε ομως απο την αρχη και εσυ δεν εχεις καταλαβει......

Το θεμα των αξατμισεων ειναι η φτηνοτερη λυση για να πηγαινει το μηχανακι σαν ΧΤ !!!!

τΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.... ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.......!!!!

Απο εκει και περα ορεξη να ψαχνεσαι και να χωνεις.....

:wave2:

Προφανως και αυτο δεν ισχυει αν ειναι να δωσεις 500-800 ευρω για εξατμιση οπως αναφερθηκε προηγουμενως.
Και αυτο που δεν βαζεις στην εξισωση ειναι το ΣΩΣΤΗ λειτουργια.

Αμφίσημος
04/06/2011, 12:55
Συμπασχων κι εγώ (δεν θα με χάλαγε μια ανάσα δύναμης) μα το επίπεδο γνώσεων μου είναι τέτοιο που απλά έχασα το μπαλόνι.
Τι να θεωρήσουμε ως ενα καλό μέσο όρο με την προυπόθεση να τονωθεί το μηχανάκι χωρίς θέματα αξιοπιστίας; Εγκεφάλους κτλ ή φίλτρο/εξάτμιση;
Σίγουρα η αλλαγή τελικών θα συμβάλλει και στη μείωση βάρους (σίγουρα 5kg απο πίσω) άντε και φίλτρο (που το κάνω και μόνος) αλλά όλα τα υπόλοιπα τα φοβάμαι απίστευτα μιας και όπου ακούω δυναμόμετρο και 'ειδικούς' και κόντρα εγκεφάλους και prompt / overide κτλ με πιάνει ενα ρίγος. Όπως προείπα όμως ΔΕΝ είμαι ειδικός. Απλά χρήστης.
Στην τελική (και στις μέρες μας) ποια είναι η πιο συμφέρουσα λύση εως 300-400€;

Anty12
04/06/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ακομα ρε συ δεν καταλαβες τι ειπα και τι σε ρωταω?
Δεν ειπα οτι δεν βλεπεις διαφορα, αθτο που ειπα ειναι οτι αφ'ενος ΔΕΝ δουλευει σωστα, αφ'ετερου οτι με αλλαγες στην εισοδο και σωστο μιγμα βλεπεις ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ διαφορες απο αυτο που εχεις κανει. Βαζω και στοιχημα οτι αν εχεις βγαλει και το σνορκελ και πας σε δυναμομετρο με φρενο για ενα σωστο AFR θα το πεταξεις το φιλτρο στα σκουπιδια.

Εσύ τώρα προσπαθείς μα με πείσεις να πάω και να βάλω PC σε μηχανάκι μονοκύλινδρο, με 658 cc και 45 ημίονους, και να κάνω μικρορυθμίσεις , με φρένο και ανεμιστήρες, για να έχω συγκεκριμένο AFR για κάθε θέση γκαζιού ανά rpm.......

όσο για το αν δουλεύει σωστά με τις διατομές και το μήκος του τελικού που έβαλα, αυτό μου το είπαν στ'αυτί οι βαλβίδες εξαγωγής στο τελευταίο σέρβις......λάμπαν από καθαριότητα...αστράφταν πραγματικά...που λέει και η διαφήμιση του Ajax

Την πίπα δεν την έβγαλα

leontheprof
04/06/2011, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
Συμπασχων κι εγώ (δεν θα με χάλαγε μια ανάσα δύναμης) μα το επίπεδο γνώσεων μου είναι τέτοιο που απλά έχασα το μπαλόνι.
Τι να θεωρήσουμε ως ενα καλό μέσο όρο με την προυπόθεση να τονωθεί το μηχανάκι χωρίς θέματα αξιοπιστίας; Εγκεφάλους κτλ ή φίλτρο/εξάτμιση;
Σίγουρα η αλλαγή τελικών θα συμβάλλει και στη μείωση βάρους (σίγουρα 5kg απο πίσω) άντε και φίλτρο (που το κάνω και μόνος) αλλά όλα τα υπόλοιπα τα φοβάμαι απίστευτα μιας και όπου ακούω δυναμόμετρο και 'ειδικούς' και κόντρα εγκεφάλους και prompt / overide κτλ με πιάνει ενα ρίγος. Όπως προείπα όμως ΔΕΝ είμαι ειδικός. Απλά χρήστης.
Στην τελική (και στις μέρες μας) ποια είναι η πιο συμφέρουσα λύση εως 300-400€;


+1 Ελα οι ασχετοι να μαζευομαστε σιγα σιγα... :)

DrBig
04/06/2011, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Εσύ τώρα προσπαθείς μα με πείσεις να πάω και να βάλω PC σε μηχανάκι μονοκύλινδρο, με 658 cc και 45 ημίονους, και να κάνω μικρορυθμίσεις , με φρένο και ανεμιστήρες, για να έχω συγκεκριμένο AFR για κάθε θέση γκαζιού ανά rpm.......

όσο για το αν δουλεύει σωστά με τις διατομές και το μήκος του τελικού που έβαλα, αυτό μου το είπαν στ'αυτί οι βαλβίδες εξαγωγείς στο τελευταίο σέρβις......λάμπαν από καθαριότητα...αστράφταν κανονικά που λέει και η διαφήμηση του Ajax

Ακομα κι αν πουλαγα δυναμομετρα δεν θα προσπαθουσα να σε πεισω για κατι. Απλα περιμενω απαντηση αν εχεις, στην ερωτηση που σου εκανα μετα το 'λαθος' που μου ειπες οτι εχω στην πρωτη σελιδα.

Και σε προτρεπω μια και η αξιοπιστια ειναι αυτο που σε ενδιαφερει, να βγαλεις ενα AFR (50eu κοστιζει) με το σεταπ που εχεις οπως μιλαμε. Εκτος κι αν πιστευεις οτι μηχανη που δουλευει με AFR 14 ψηλα ειναι οκ και δεν τρεχει και τιποτα.

STOYBI
04/06/2011, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Προφανως και αυτο δεν ισχυει αν ειναι να δωσεις 500-800 ευρω για εξατμιση οπως αναφερθηκε προηγουμενως.
Και αυτο που δεν βαζεις στην εξισωση ειναι το ΣΩΣΤΗ λειτουργια.

Τι ισχυει....???

Τα 750 ευρω που μου ειπες παραπανω ...???

Οι αναζητησεις σε μεταχειρισμενες εξαγωγες,???

Οι πειραματισμοι με εξατμισαδες...???

Τα τρεχαματα με το αν του e bay...???

Oi αλχημειες που περιεγραψε ο Anty12 παραπανω..????

Και ολα αυτα σε μηχανακι 8-9-10 μοντ που πληρωσα για να το παρω καινουργιο η σχεδον καινουργιο.....???

Οσο για την εξισωση......

Υπηρχαν μηχανακια και προτου PC και δυναμομετρων στην Ελλαδα.....Και σε διαβεβαιω δουλευαν παρα πολυ σωστα....!!



:wave2:

Anty12
04/06/2011, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ακομα κι αν πουλαγα δυναμομετρα δεν θα προσπαθουσα να σε πεισω για κατι. Απλα περιμενω απαντηση αν εχεις, στην ερωτηση που σου εκανα μετα το 'λαθος' που μου ειπες οτι εχω στην πρωτη σελιδα.

Και σε προτρεπω μια και η αξιοπιστια ειναι αυτο που σε ενδιαφερει, να βγαλεις ενα AFR (50eu κοστιζει) με το σεταπ που εχεις οπως μιλαμε. Εκτος κι αν πιστευεις οτι μηχανη που δουλευει με AFR 14 ψηλα ειναι οκ και δεν τρεχει και τιποτα.


Σου έχω απαντήσει δύο φορές......δεν είναι GSXR να δουλεύει στις 90000rpm

σε έχω διαβάσει και ξαναδιαβάσει να γράφεις τα ίδια πράγματα και αλλού, και να επιμένεις, όταν ειδικότεροι εμού, σου εξηγούσαν ότι δεν παίζει κανένα ΣΧΕΔΟΝ ρόλο σε μηχανάκια αυτού του κυβισμού, με αυτές τις αποδόσεις, σε αυτές τις στροφές, με αυτούς τους λ.........

leontheprof
04/06/2011, 13:21
Δειτε εδω μια γυναικα που ετρεξε το TENERE στο DAKAR τι αλλαγες εκανε στο μηχανακι της...Αν scrollarete λεει αναλυτικα τι εχει πειραξει σε καθε κομματι της μηχανης.

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=512589

DrBig
04/06/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τι ισχυει....???

Τα 750 ευρω που μου ειπες παραπανω ...???

Οι αναζητησεις σε μεταχειρισμενες εξαγωγες,???

Οι πειραματισμοι με εξατμισαδες...???

Τα τρεχαματα με το αν του e bay...???

Oi αλχημειες που περιεγραψε ο Anty12 παραπανω..????

Και ολα αυτα σε μηχανακι 8-9-10 μοντ που πληρωσα για να το παρω καινουργιο η σχεδον καινουργιο.....???

Οσο για την εξισωση......

Υπηρχαν μηχανακια και προτου PC και δυναμομετρων στην Ελλαδα.....Και σε διαβεβαιω δουλευαν παρα πολυ σωστα....!!



:wave2:


Αν θυμασαι καλα, που δεν φαινεται να θυμασαι, αυτο που ειπα ειναι οτι αν προκειται να δωσεις αυτα τα χρηματα, καλλιτερα να τα δωσεις στην εισαγωγη, παρα στην εξαγωγη.

Ο Αντυ εκανε ακριβως το αντιθετο, οποτε για οποιες διαφωνιες σε παραπεμπω σε εκεινον, και εγω την κανω για σιεστα :wave2:

daz
04/06/2011, 16:51
Νομίζω πως υπάρχει κάτι που σας έχει ξεφύγει. Με την αλλαγή εξάτμισης μπορεί οι ίπποι να μην αυξάνονται δραματικά, ίσως και καθόλου, αλλά σίγουρα η απόδοση είναι εντελώς διαφορετική, δλδ στα χαμηλά δεν σκορτσάρει όπως πριν και οι στροφές να ανεβαίνουν αβίαστα.
Η βελτίωση της ευστροφίας μας δίνει την αίσθηση πως το μηχανάκι είναι πιο γρήγορο. Και είναι! Δεν συνεπάγεται όμως πως είναι και δυνατότερο. Τουλάχιστον όχι όσο μας κάνει να πιστεύουμε.
Βελτίωση όμως υπάρχει.
Οπότε ο Αντυ έχει δίκιο απλά η διαφορά αυτή δεν φαίνεται στο δυναμόμετρο.

Απ' την άλλη ο δόκτορας φαίνεται να έχει άδικο μα η αλήθεια είναι πως έχει και αυτός δίκιο. Για να δείξει το δυναμόμετρο βελτίωση στην απόδοση πρέπει να πληθύνουν τα άτια.
Έχουν γίνει πολλές δυναμομετρήσεις με κάθε δυνατό σεταπ στην εισαγωγή, ακόμα και χωρίς φίλτρο και πάντα με μαμά εξάτμιση. Η βελτίωση της απόδοσης σε πολλές περιπτώσεις ήταν θεαματική.
Στο τέλος αλάχθηκε και το τελικό με αφτερμαρκετ και το δυναμομέτρησαν ξανά και με τους σιγαστήρες και χωρίς. Δεν υπήρξε καμία βελτίωση σε σχέση με το μαμά καζάνι. Στο δυναμόμετρο πάντα.

Σε οποιαδήποτε αλλαγή γινόταν, ο χάρτης διορθωνόταν ώστε να είναι ο καλύτερος δυνατός.

Το συμπέρασμα που βγήκε ήταν πως το μηχανάκι είναι φιμωμένο απ' την εισαγωγή. Το τεράστιο και βαρύ τελικό κάνει σωστά την δουλειά του. Η διαφορά απ' τα άφτερ εκτός απ' το βάρος είναι πως τα αφτερ δεν έχουν καταλύτη και προσφέρουν λιγότερο σκορτσάρισμα και περισσότερη ευστροφία.


Αυτά σύμφωνα με όσα λέτε, λένε και έχουν γραφτεί κατά καιρούς σε ξένα φόρουμ. :wave2:



Υγ. Αντυ εκτός απ' τις βαλβίδες, το μπουζάκι τι σου ψιθύρισε στο αυτί?

STOYBI
04/06/2011, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν θυμασαι καλα, που δεν φαινεται να θυμασαι, αυτο που ειπα ειναι οτι αν προκειται να δωσεις αυτα τα χρηματα, καλλιτερα να τα δωσεις στην εισαγωγη, παρα στην εξαγωγη.

Ο Αντυ εκανε ακριβως το αντιθετο, οποτε για οποιες διαφωνιες σε παραπεμπω σε εκεινον, και εγω την κανω για σιεστα :wave2:

Μονο απο την απαντηση σου ( καθως ηλιου φαεινοτερο οτι το εξαγωγη γραφτηκε απο κεκτημενη ταχυτητα ..) σταθηκες μονο στο λαθος περι εξαγωγης ......

Τι να πω εκτος απο .....:wave2: :wave2:

DrBig
04/06/2011, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Xωρις να μπορει να υπαρξει συγκριση με το 990 το.....

Μηχανακι ( 660 ) ειναι εντελως πνιγμενο --- στραμπουληγμενο και κυριως με αυτο το τερας καταλυτη που εχει......

Το μονο που μπορω να πω για το Ζ σαν πρωην κατοχος και...660χ !

Το 660χ ( ολο μαμα ) με το Ζ εχουν τουλαχιστον 20% διαφορα στην αποδοση του μοτερ.....

Η αφαιρεση καταλυτη ( αρα και αλλαγη εξατμισεων ) τυπου αυτοκινητου που εχει το Ζ κρινετε επιτακτικη για να φτασει τις επιδοσεις που μπορει να εχει πραγματικα ο κινητηρας του....!!!

:wave2:




Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν εχεις δικιο σε αυτο. Το 'πνιξιμο' του 660 ειναι στην εισαγωγη, οχι στην εξατμιση. Το 'τερας' καταλυτης που λες, εχει το πλεονεκτημα να επιτρεπει αρκετα μεγαλυτερη ροη απ'οτι η εισαγωγη επιτρεπει.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Κάνεις λάθος...


πολλα μπλα-μπλα οπου χαθηκε το νοημα εντελως, και ο απο μηχανης τενερε, θεος daz:


Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Απ' την άλλη ο δόκτορας φαίνεται να έχει άδικο μα η αλήθεια είναι πως έχει και αυτός δίκιο. Για να δείξει το δυναμόμετρο βελτίωση στην απόδοση πρέπει να πληθύνουν τα άτια.
Έχουν γίνει πολλές δυναμομετρήσεις με κάθε δυνατό σεταπ στην εισαγωγή, ακόμα και χωρίς φίλτρο και πάντα με μαμά εξάτμιση. Η βελτίωση της απόδοσης σε πολλές περιπτώσεις ήταν θεαματική.
Στο τέλος αλάχθηκε και το τελικό με αφτερμαρκετ και το δυναμομέτρησαν ξανά και με τους σιγαστήρες και χωρίς. Δεν υπήρξε καμία βελτίωση σε σχέση με το μαμά καζάνι. Στο δυναμόμετρο πάντα.



Αυτο ακριβως λεω απο την αρχη daz. Merci
:wave2:

STOYBI
04/06/2011, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
πολλα μπλα-μπλα οπου χαθηκε το νοημα εντελως, και ο απο μηχανης τενερε, θεος daz:




Αυτο ακριβως λεω απο την αρχη daz. Merci
:wave2:


Παμε παλι.......



Τι ισχυει....???Τα 750 ευρω που μου ειπες παραπανω ...???

Οι αναζητησεις σε μεταχειρισμενες εξαγωγες, ( ουπς... Εισαγωγες..??? )

Οι πειραματισμοι με εξατμισαδες...???

Τα τρεχαματα με το αν του e bay...???

Oi αλχημειες που περιεγραψε ο Anty12 παραπανω..????

Και ολα αυτα σε μηχανακι 8-9-10 μοντ που πληρωσα για να το παρω καινουργιο η σχεδον καινουργιο.....???

Οσο για την εξισωση......

Υπηρχαν μηχανακια και προτου PC και δυναμομετρων στην Ελλαδα.....Και σε διαβεβαιω δουλευαν παρα πολυ σωστα....!!








Για να μην μπορεις να καταλαβεις ακομα οτι .....



Αυτο λεμε ομως απο την αρχη και εσυ δεν εχεις καταλαβει......


Το θεμα των αξατμισεων ειναι η φτηνοτερη λυση για να πηγαινει το μηχανακι σαν ΧΤ !!!!

τΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.... ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.......!!!!

Απο εκει και περα ορεξη να ψαχνεσαι και να χωνεις.....




Και μιας και δικαιωθηκες απο τον daz ( αν και δεν σου ειπε κανεις οτι λες κατι λαθος ... την ενσταση μου την γραφω ακριβως απο πανω...)

Ας ρωτησουμε τον daz ( χωρις να εχω παρακολουθησει τον ιδιο η το μηχανακι του )

1) Εχει κανει κατι με την εισαγωγη και την προταση σου στο μηχανακι του.....

2) Και αν οχι εχει σκοπο...???


:wave2:

Anty12
04/06/2011, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Υγ. Αντυ εκτός απ' τις βαλβίδες, το μπουζάκι τι σου ψιθύρισε στο αυτί?

Κρύσταλλο Τόλη...ούτε περίεργες αποχρώσεις , ούτε παραπανίσιες φθορές....

DrBig
04/06/2011, 22:30
http://www.4secondsflat.com/Spark_plug_reading.html

daz
04/06/2011, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI


Και μιας και δικαιωθηκες απο τον daz ( αν και δεν σου ειπε κανεις οτι λες κατι λαθος ... την ενσταση μου την γραφω ακριβως απο πανω...)

Ας ρωτησουμε τον daz ( χωρις να εχω παρακολουθησει τον ιδιο η το μηχανακι του )

1) Εχει κανει κατι με την εισαγωγη και την προταση σου στο μηχανακι του.....

2) Και αν οχι εχει σκοπο...???


:wave2:

Το θέμα δεν είναι τι έχω κάνει ή τι έχω σκοπό να κάνω εγώ. Το θέμα είναι τι πρέπει να κάνει αυτός που θέλει περισσότερα άλογα.

Παιδιά ότι έχω διαβάσει σας γράφω έτσι? Δεν έχω κάνει τίποτα στο δικό μου. Ούτε είμαι τόσο γνώστης ώστε να βγάζω ασφαλή συμπεράσματα από δεδομένα άλλων. Αντιθέτως μάλιστα.

Οπωσδήποτε με ένα ελεύθερο τελικό η ευστροφία βελτιώνεται και ένα δυο αλογάκια τα κερδίζεις. Αυτό μαζί με το βάρος που σου φεύγει από πίσω και ψηλά είναι από μόνο του μια αρκετά καλή αναβάθμιση και σε απόδοση και σε αίσθηση. Και αν δεν ασχοληθείς με διπλά τελικά που είναι όντως περιττά είναι και φθηνή.

Σε μια ολοκληρωμένη μετατροπή όμως το μαμά τελικό δεν θα σου κόψει ιπποδύναμη. Σίγουρα ένα καλό αφτερ μαρκετ χωρίς καταλύτη θα δώσει το κάτι τις παραπάνω αλλά αν έχει και αυτό καταλύτες δεν θα υπάρξει καμία διαφορά. Οι μαμά ακράπες που έχουν και καταλύτες, σε φτιαγμένο με φίλτρο Pc Κτλ, έδωσε χειρότερα αποτελέσματα (κατά την γνώμη μου) απ' το μαμά καζάνι. Έδωσε 2 ίππους περισσότερους ψηλά και 2 χαμηλά αλλά σε όλη την άλλη κλίμακα ήταν κατά 2 ίππους πιο κάτω. (Δεν θυμάμαι αν οι μετρήσεις αυτές ήταν με ή χωρίς τους σιγαστήρες. Νομίζω πως το είχαν μετρήσει και με τους δύο τρόπους.

Το αν όλα αυτά αξίζουν ή όχι είναι προσωπικό θέμα του καθενός. Ούτε αυτός που θα το κρατήσει μαμά κάνει λάθος ούτε αυτός που θα ασχοληθεί παραπάνω. Ειδικά αν αυτό το "παραπάνω" μείνει μόνο σε αυτό που θα έκανε και ο κατασκευαστής αν οι προδιαγραφές ρύπων δεν ήταν τόσο αυστηρές. Αν οι προδιαγραφές αυτές δεν ήταν τόσο αυστηρές τα μηχανάκια μας θα δούλευαν πιο σωστά και με κατά πολύ βελτιωμένη απόδοση. Απόδειξη πως ένα pc με σωστό χάρτη και τίποτε άλλο (ούτε φίλτρο, ούτε εξάτμιση) βελτιώνει σημαντικά την ιπποδύναμη.
Αν ελευθερώσεις λίγο και την εισαγωγή που είναι κλειστή για να μπορεί να δουλέψει σωστά με τον μαμά χάρτη ο οποίος είναι σχεδιασμένος να περνάει τα όρια ρύπων και το τελικό που σε μερικά είναι πάρα πολύ κλειστό μάλλον καλό θα κάνεις παρά κακό. Ακόμα και η κατανάλωση μπορεί να βελτιωθεί ή να παραμείνει ίδια. Πάντως αν όλα γίνουν σωστά δραματικές αλλαγές προς τα πάνω δεν θα υπάρξουν.

Το πρόβλημα σε όλα αυτά είναι οι κλειδωμένοι εγκέφαλοι, η αναγκαιότητα των παράλληλων, και η αβεβαιότητα γι' αυτόν που θα φτιάξει τον χάρτη και θα ρυθμίσει το μείγμα. Αν όλα αυτά δεν υπήρχαν εγώ προσωπικά ούτε που θα το σκεφτόμουν. Θα το είχα πειράξει απ' την πρώτη αλλαγή λαδιών.

daz
04/06/2011, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Κρύσταλλο Τόλη...ούτε περίεργες αποχρώσεις , ούτε παραπανίσιες φθορές....

Ωραίος.. :beer: :beer: :beer:

daz
04/06/2011, 22:48
Και συμπληρώνω στα παραπάνω...

Να δώσω ένα σκασμό λεφτά για να μου σπάσουν το μηχανάκι πάνω στα δυναμόμετρα ώστε να μου φτιάξουν ένα χάρτη που θα είναι στο περίπου

δεν το κάνω ούτε θα το έκανα ποτέ

ακόμα και αν μου το είχαν χαρίσει

και η μεγαλύτερη απόσταση που έκανα ήταν μέχρι το προπατζίδικο της γειτονιάς μου.

daz
04/06/2011, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
http://www.4secondsflat.com/Spark_plug_reading.html

Το έψαχνα..

:beer: :beer: :beer:

DrBig
04/06/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Και συμπληρώνω στα παραπάνω...

Να δώσω ένα σκασμό λεφτά για να μου σπάσουν το μηχανάκι πάνω στα δυναμόμετρα ώστε να μου φτιάξουν ένα χάρτη που θα είναι στο περίπου

δεν το κάνω ούτε θα το έκανα ποτέ

ακόμα και αν μου το είχαν χαρίσει

και η μεγαλύτερη απόσταση που έκανα ήταν μέχρι το προπατζίδικο της γειτονιάς μου.


Νομιζω η DNA δινει και χαρτη για το stageII, αξιζει να το ρωτησει οποιος ενδιαφερεται.

daz
04/06/2011, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Νομιζω η DNA δινει και χαρτη για το stageII, αξιζει να το ρωτησει οποιος ενδιαφερεται.

Το ξέρω αλλά μπορώ να φορτώνω χάρτες που έχουν φτιαχτεί σε άλλα μηχανάκια με άλλες συνθήκες?

Μάλλον σαν βάση θα χρησιμοποιείτε ο χάρτης που δίνει η dna. Τις ρυθμίσεις του σίγουρα θα τις χρειάζεται έτσι δεν είναι?

DrBig
04/06/2011, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Το ξέρω αλλά μπορώ να φορτώνω χάρτες που έχουν φτιαχτεί σε άλλα μηχανάκια με άλλες συνθήκες?

Μάλλον σαν βάση θα χρησιμοποιείτε ο χάρτης που δίνει η dna. Τις ρυθμίσεις του σίγουρα θα τις χρειάζεται έτσι δεν είναι?

Πιθανον, αλλα θα το εμπιστευομουνα γιατι υποθετω οτι εχει γινει απο σοβαρους ανθρωπους. Τα DNA φιλτρα ειναι ισως το μαναδικο πραγμα που φτιαχνει η χωρα και ειναι αναγνωρισμενο παγκοσμια, μετα το μουσακα. Ο χαρτης τους πιστευω οτι θα ειναι αναλογης ποιοτητας. Μικροαλλαγες μπορει να θελει (και για καλο και για κακο θα περνουσα και μια φουλ-γκαζι με 4η 5η σε ενα δυναμομετρο*), αλλα το αποκλειω να βρισκεται εκτος οριων απολυτης ασφαλειας του κινητηρα. Αν παλι η καυσαναλυση δειξει κατι, θα ειναι ψιλα γραμματα που θα μπορεις με λαπτοπ να σιαξεις.


* Και ενα περασμα με 4η και ψιλο-δυνατο φρενο στο δυναμομετρο, ετσι ωστε να την ψιλο-ακουει ο κινητηρας, με σιγα ανοιγομενο γκαζι ετσι ωστε στο περιπου οι στροφες απο μιν σε μαχ να αντιστοιχουν σε αντιστοιχο ανοιγμα γκαζιου. Αυτο βοηθαει πολυ στο laptop work.

leontheprof
06/06/2011, 15:11
Επιτελους σημερα το καβαλησα, αλλα εκανα μονο ενα τετραγωνο σε κινηση και με τον πωλητη απο πισω...δηλαδη εκανα μια τρυπα στο νερο..

Τεσπα οι εντυπωσεις μου απο το ΛΙΓΟ που το εκανα βολτα ειναι οι εξης (αναμενομενες και πολυακουσμενες ολες)


(Παμε στα αρνητικα)
1. Δεν ειχε αυτο το "νευρο" που ηθελα η μηχανη, δλδ ανεβαζε στροφες οχι τοσο γρηγορα οσο θα ηθελα..το θελα πιο νευρικο..γενικα δε το ενιωθα οτι θα το επαιρνα και θα εκανα μπατιλικια (εχω θεμα με τα μπατιλικια..μιλαμε για 1η...2α....αι και λιγο 3η..)
2. Ειχε ψιλομαπα θορυβο......κατι που φτιαχνεται πολυ ευκολα.

Θετικα
1. Ητανε και γαμω τα ψηλα μηχανακια..(εμενα μου αρεσει πολυ που ειναι ψηλο γι αυτο το βαζω στα θετικα)
2. Μου αρεσει που τα οργανα ειναι σχετικα μακρια απο μενα..σε κανει να νιωθεις οτι ειναι μεγαλη μηχανη..
3. Μου φανηκε παναλαφρη..ουτε που θα σκεφτομουν οτι ειναι 200 κιλα...βεβαια δεν την σηκωσα ποτε απ το πατωμα.)
4. Δε μπορουσα να καταλαβω αμα αλλαξα ταχυτητα η οχι..ΤΟΣΟ βουτυρο το σασμαν.

Αυτα στο 1 τετραγωνο που μπορεσα και το οδηγησα λιγο δικαβαλος.

Παντως θα το ψαξω λιγο παραπανω και αν οντως μπορει να διορθωθει λιγο το θεμα με το "νευρο" οπως εχει ξαναειπωθει και γινει λιγο πιο νευρικο (τι σκατα μονοκιλυνδρο ειναι)..την αλλη βδομαδα θα μου λετε καλοριζικο!

DrBig
06/06/2011, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof

Παντως θα το ψαξω λιγο παραπανω και αν οντως μπορει να διορθωθει λιγο το θεμα με το "νευρο" οπως εχει ξαναειπωθει και γινει λιγο πιο νευρικο (τι σκατα μονοκιλυνδρο ειναι)..την αλλη βδομαδα θα μου λετε καλοριζικο!

Συμφωνα με σοφια των φορουμ, αν βγαλεις απλα το snorkel εισαγωγης στο φιλτροκουτι κερδιζεις λιγο νευρο και ειναι τσαμπα.

leontheprof
06/06/2011, 15:48
Αν θυμαμαι καλα ειπωθηκε οτι και after market εξατμιση να βαλεις (ελευθερας) θα κερδισεις λιγο νευρο...
Δεν εχω πειραξει ποτε μηχανη ουτε εχω εχω σκασει ποτε ενα καρο λεφτα για εξτρα αλλα αν ειναι να δυναμωσει το μοτερ και να την κανει πιο αγριμι χαλαλι και τα DNA και τα PC και ολα..

leontheprof
16/06/2011, 23:37
Περασε τοσος καιρος και ακομα ενα σοβαρο test drive δε το εχω κανει, τοσο δυσευρετο πια, οπως και να χει την αλλη βδομαδα λογικα θα το ανταλλαξω με το δικο μου, ελπιζω να μη το μετανιωσω αν και με τοσα αρνητικα που διαβαζω οτι εχει...εγω μονο θετικα θα βρισκω...

Μολις το παρω ετοιμαστειτε να μου δειξετε τις...δυνατοτητες του!

daz
18/06/2011, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Περασε τοσος καιρος και ακομα ενα σοβαρο test drive δε το εχω κανει, τοσο δυσευρετο πια, οπως και να χει την αλλη βδομαδα λογικα θα το ανταλλαξω με το δικο μου, ελπιζω να μη το μετανιωσω αν και με τοσα αρνητικα που διαβαζω οτι εχει...εγω μονο θετικα θα βρισκω...

Μολις το παρω ετοιμαστειτε να μου δειξετε τις...δυνατοτητες του!

Καλύτερα να το οδηγήσεις πριν το πάρεις. :wave2:

Vstrommer71
18/06/2011, 13:58
Ρε μην με μπριζωνετε μεσημεριατικα!
Πότε θα καταλαβετε ρε οτι το μηχανακι ειναι το δευτερευον της υποθεσης?
Καβαληστε ρε οτι εχετε και ταξιδεψτε για να ξανοιξει λιγο το ρημαδι το μυαλο σας...
Καθεστε και κοκκορομαχειτε για δυο-τρια αλογα και πεντε-δεκα κιλα πανω κατω...
Ξυπνηστε ρεεεεε!
(και δεν εσφιξαν καλα οι ζεστες ακομα!:rotflmao: )

leontheprof
18/06/2011, 15:04
Δε μπορω να βρω να το οδηγησω, really! Αφου παω να κανω τον υποψηφιο αγοραστη στο μαγαζι και μου λεει ο αλλος.."Φιλε..μια βολτα το τετραγωνο και εγω απο πισω" Αι καλα..μεχρι να βρω να το κανω test ride θα μου εχει φυγει η καψα :)

Daz μη μου λες κι εσυ τετοια τωρα, μη με κρεμας ετσι, :) εχω διαβασει ολα τα posts σου για το μηχανακι, εκει πια που τα εχωνες στο tenere to 1200 γελουσα κατω απ τα μουστακια μου. Δε πειραζει, οσο με πληγωνετε τοσο με πορωνετε
ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΟΣΟ ΣΚΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ.
Λοιπον κερναω καφε, τυροπιτα, μπουγατσα και παγωτο σε οποιον καλοθελητη...



Ρε Vstrommer εχεις δικο μωρε αλλα να....ξερεις....δε θα με χαλουσε και λιγο αυτο...αχ να χα κι εκεινο..ισω κι αυτο...οχι πως κανει τρελη διαφορα αλλα να μωρε...

black-eye
22/06/2011, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Δε μπορω να βρω να το οδηγησω, really! Αφου παω να κανω τον υποψηφιο αγοραστη στο μαγαζι και μου λεει ο αλλος.."Φιλε..μια βολτα το τετραγωνο και εγω απο πισω" Αι καλα..μεχρι να βρω να το κανω test ride θα μου εχει φυγει η καψα :)

Daz μη μου λες κι εσυ τετοια τωρα, μη με κρεμας ετσι, :) εχω διαβασει ολα τα posts σου για το μηχανακι, εκει πια που τα εχωνες στο tenere to 1200 γελουσα κατω απ τα μουστακια μου. Δε πειραζει, οσο με πληγωνετε τοσο με πορωνετε
ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΟΣΟ ΣΚΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ.
Λοιπον κερναω καφε, τυροπιτα, μπουγατσα και παγωτο σε οποιον καλοθελητη...



Ρε Vstrommer εχεις δικο μωρε αλλα να....ξερεις....δε θα με χαλουσε και λιγο αυτο...αχ να χα κι εκεινο..ισω κι αυτο...οχι πως κανει τρελη διαφορα αλλα να μωρε...


Ρε φίλε, πραγματικά μένω έκπληκτος… τόσες μέρες παρακαλάς για ένα test ride και κανείς εδώ μέσα δεν προθυμοποιείται… πραγματικά με κάτι τέτοια αναρωτιέσαι αν αυτό που εννοούσαμε ως έννοια πολλά χρόνια πριν λέγοντας «μοτοσικλετιστής» υφίσταται ακόμα, όπως ακόμα και το νόημα ύπαρξης των forum. Είμαι γραμμένος στο forum περίπου 10 χρόνια, έχω κάνει ελάχιστα post και εξαιτίας αυτής της κατάστασης με κάνεις να γράψω μετά από τόσο καιρό. Στείλε μου π.μ. με το τηλέφωνό σου και που μένεις για να κανονίσουμε για το test ride.
Χρήστος

STOYBI
22/06/2011, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από black-eye
Ρε φίλε, πραγματικά μένω έκπληκτος… τόσες μέρες παρακαλάς για ένα test ride και κανείς εδώ μέσα δεν προθυμοποιείται… πραγματικά με κάτι τέτοια αναρωτιέσαι αν αυτό που εννοούσαμε ως έννοια πολλά χρόνια πριν λέγοντας «μοτοσικλετιστής» υφίσταται ακόμα, όπως ακόμα και το νόημα ύπαρξης των forum. Είμαι γραμμένος στο forum περίπου 10 χρόνια, έχω κάνει ελάχιστα post και εξαιτίας αυτής της κατάστασης με κάνεις να γράψω μετά από τόσο καιρό. Στείλε μου π.μ. με το τηλέφωνό σου και που μένεις για να κανονίσουμε για το test ride.
Χρήστος

Πριν πολλα χρονια ...

Ηξερες πολλους παλιους μοτοσυκλετιστες που θα εδιναν το μηχανακι τους για test ride σε αγνωστους ..???? :uplate:

black-eye
22/06/2011, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Πριν πολλα χρονια ...

Ηξερες πολλους παλιους μοτοσυκλετιστες που θα εδιναν το μηχανακι τους για test ride σε αγνωστους ..???? :uplate:

Ναι. Άλλοστε αφού σου λέει ότι θα σου δώσει το δικό του ... τι φοβάσαι, μήπως είναι πιο γκαζιάρης και σου ξεφύγει με την ανυπολόγιστα μεγαλύτερης αξίας μοτοσυκλέτας σου;

STOYBI
22/06/2011, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από black-eye
Ναι. Άλλοστε αφού σου λέει ότι θα σου δώσει το δικό του ... τι φοβάσαι, μήπως είναι πιο γκαζιάρης και σου ξεφύγει με την ανυπολόγιστα μεγαλύτερης αξίας μοτοσυκλέτας σου;

Ναι.....

Η μπορει να μου το τρακαρει και να μην εχει λεφτα να το φτιαξει....


Η... η... η...

Το ποσο ανυπολογιστη ειναι η αξια της μοτο ανεξαρτητως κυβικων αστο να το κρινει η τσεπη του καθενος.....

Το να θες να δωσεις το μηχανακι σου για τεστ ειναι δικαιωμα σου.....

Το υφακι που χρησιμοποιεις ομως για τους υπολοιπους που δεν ασπαζονται την γνωμη σου δεν ειναι σωστο....!!!

:rolleyes:



ΥΓ

leontheprof γενικα μιλαω και ελπιζω να μην υπαρχει παρεξηγηση ....

:wave2:

TROOPER
22/06/2011, 11:54
χαλαρωστε λιγο..........:evil:

Anty12
22/06/2011, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από black-eye
Ρε φίλε, πραγματικά μένω έκπληκτος… τόσες μέρες παρακαλάς για ένα test ride και κανείς εδώ μέσα δεν προθυμοποιείται… πραγματικά με κάτι τέτοια αναρωτιέσαι αν αυτό που εννοούσαμε ως έννοια πολλά χρόνια πριν λέγοντας «μοτοσικλετιστής» υφίσταται ακόμα, όπως ακόμα και το νόημα ύπαρξης των forum. Είμαι γραμμένος στο forum περίπου 10 χρόνια, έχω κάνει ελάχιστα post και εξαιτίας αυτής της κατάστασης με κάνεις να γράψω μετά από τόσο καιρό. Στείλε μου π.μ. με το τηλέφωνό σου και που μένεις για να κανονίσουμε για το test ride.
Χρήστος

Αδελφέ...Tenere έχεις..???
Γιατί το προφίλ σου αναφέρει GS....

black-eye
22/06/2011, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αδελφέ...Tenere έχεις..???
Γιατί το προφίλ σου αναφέρει GS....

Τώρα ναι έχω tenere, θα το αλλάξω το προφιλ όταν βρω πως γίνεται ...

leontheprof
22/06/2011, 18:06
Black-Eye σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον αλλα μετα απο μια βολτα 700 χλμ πηγαινε-ελα που εκανα μεχρι τον Αλμυρο για να δω ενα υποψηφιο για ανταλλαγη Τενερε το πηρα και μια βολτα, οποτε εφτιαξα μια πιο ολοκληρομενη εικονα στο μυαλο μου. Το μονο που δεν εκανα ειναι οδηγηση με καμποσα χιλιομετρα μεσα 70-80+ (4η 5η) αλλα μη τα θελουμε και ολα δικα μας. Ειμουνα μεσα στην πολη οποτε παλι περιορισμενα πραματα.
Αν παλι επιμενεις να τα βολταρουμε ευχαριστως να ξαναβαλω τον κωλο μου πανω στη σελα του να γουσταρω λιγο αν και με τις παρωπιδες που φωραω το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο. ΝΑΙ
Θα σου στειλω pm anyway.


Υ.Γ. 10 posts σε 10 χρονια??? Ρε φιλε πρεπει να συγχηστηκες πολυ. Χαχα....χουμορ..χουμορ..
:cool: :cool: Τι σκατα...ορκο σιωπης ειχες δωσει? :)

STOYBI προς Θεου, σιγα μη παρεξηγησω...δε δινεις και ευκολα τη μηχανη σου να την οδηγησει ενας ξενος ετσι στο ασχετο.
Και μονο τις πληροφοριες και τις απαντησεις που δινετε εδω μεσα μερικοι ειναι υπεραρκετη βοηθεια.

black-eye
22/06/2011, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Black-Eye σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον αλλα μετα απο μια βολτα 700 χλμ πηγαινε-ελα που εκανα μεχρι τον Αλμυρο για να δω ενα υποψηφιο για ανταλλαγη Τενερε το πηρα και μια βολτα, οποτε εφτιαξα μια πιο ολοκληρομενη εικονα στο μυαλο μου. Το μονο που δεν εκανα ειναι οδηγηση με καμποσα χιλιομετρα μεσα 70-80+ (4η 5η) αλλα μη τα θελουμε και ολα δικα μας. Ειμουνα μεσα στην πολη οποτε παλι περιορισμενα πραματα.
Αν παλι επιμενεις να τα βολταρουμε ευχαριστως να ξαναβαλω τον κωλο μου πανω στη σελα του να γουσταρω λιγο αν και με τις παρωπιδες που φωραω το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο. ΝΑΙ
Θα σου στειλω pm anyway.


Υ.Γ. 10 posts σε 10 χρονια??? Ρε φιλε πρεπει να συγχηστηκες πολυ. Χαχα....χουμορ..χουμορ..
:cool: :cool: Τι σκατα...ορκο σιωπης ειχες δωσει? :)

STOYBI προς Θεου, σιγα μη παρεξηγησω...δε δινεις και ευκολα τη μηχανη σου να την οδηγησει ενας ξενος ετσι στο ασχετο.
Και μονο τις πληροφοριες και τις απαντησεις που δινετε εδω μεσα μερικοι ειναι υπεραρκετη βοηθεια.

Δεν ξέρω αν πρέπει να το πούμε όρκο σιωπής ή κάτι άλλο … αν ασχοληθείς με τα φόρουμ θα γνωρίσεις πολλά φυντάνια όπως και εγώ … ανθρώπους που είναι έτοιμοι για τα πιο μακρινά ταξίδια αλλά όταν κανονίσεις να πάτε εκτός πόλης τελευταία στιγμή κάτι τους συμβαίνει και το ακυρώνουν … άλλους που όταν βγεις μαζί τους το μόνο που έχουν να σου που είναι για καρμπιρατέρ και εξατμίσεις … άλλους που γνωρίζουν για χρόνια 100+ άτομα από εδώ μέσα αλλά δεν έχουν πάει στο σπίτι κανενός γιατί η «φιλία» τους δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το πλαίσιο ενός φόρουμ. Μία γεύση ήδη θα έχεις πάρει. Μετά αναρωτιούνται κάποιοι γιατί δεν τους απαντάνε στο σινιάλο στην εθνική … Κάποτε έγραφα με άλλο ψευδώνυμο, δεν θυμάμαι τι έγινε και άλλαξα, αλλά κάπου από τότε σταμάτησα και να ασχολούμαι με τους διαδικτυακούς φίλους.
Εύχομαι να ευχαριστηθείς τη νέα σου μοτό.

jpk chios
24/06/2011, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από black-eye
Δεν ξέρω αν πρέπει να το πούμε όρκο σιωπής ή κάτι άλλο … αν ασχοληθείς με τα φόρουμ θα γνωρίσεις πολλά φυντάνια όπως και εγώ … ανθρώπους που είναι έτοιμοι για τα πιο μακρινά ταξίδια αλλά όταν κανονίσεις να πάτε εκτός πόλης τελευταία στιγμή κάτι τους συμβαίνει και το ακυρώνουν … άλλους που όταν βγεις μαζί τους το μόνο που έχουν να σου που είναι για καρμπιρατέρ και εξατμίσεις … άλλους που γνωρίζουν για χρόνια 100+ άτομα από εδώ μέσα αλλά δεν έχουν πάει στο σπίτι κανενός γιατί η «φιλία» τους δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το πλαίσιο ενός φόρουμ. Μία γεύση ήδη θα έχεις πάρει. Μετά αναρωτιούνται κάποιοι γιατί δεν τους απαντάνε στο σινιάλο στην εθνική … Κάποτε έγραφα με άλλο ψευδώνυμο, δεν θυμάμαι τι έγινε και άλλαξα, αλλά κάπου από τότε σταμάτησα και να ασχολούμαι με τους διαδικτυακούς φίλους.
Εύχομαι να ευχαριστηθείς τη νέα σου μοτό.
Παρότι ο τρόπος που γράφεις μου είναι ενοχλητικός, δυστυχώς δεν μπορώ να διαφωνήσω απόλυτα.Εκτός από το Στράτο που γνώρισα από κοντά και τον συμπάθησα (ατιμούλη...) καi τον ΑΡΗ1200GS που έχασα το κινητό και τα ίχνη του, δεν έχω γνωρίσει από κοντά κάτι αξιόλογο.Εξάλλου και να ήθελα θα ήταν εγωιστικό να περιμένω να κατεβεί κάποιος από τη Β.Ελλάδα για να τον γνωρίσω όταν έτυχε μια φορά να βρεθώ Αθήνα.
Από την άλλη δε νομίζω να έχουμε τόόόόσο μεγάλη διαφορά ηλικίας ώστε στα χρόνια σου να ήταν τα πράγματα πιο αθώα και να υπήρχε περισσότερη εμπιστοσύνη...
Αν μπορούσε να έρθει Χίο θα του την έδινα για βόλτα, αλλά και πάλι μέχρι 80 το πολύ 110 θα μπορούσε να πάει και μάλιστα με την ταυτότητα στο στόμα (ήρθαν μερικοί τουρίστες που νομίζουν ότι οι δρόμοι είναι μιας κατευθυνσης)...Μόνο χώμα θα καταλάβαινε.
Πάντως αν μένει Αθήνα ίσως να μην τον ικανοποιήσει ο μονοκύλινδρος κινητήρας.

leontheprof
24/06/2011, 17:23
Αλιμονο αν περιμενουμε να κανουμε κανουμε αληθινες φιλιες απο ενα forum, οχι τουλαχιστον στα πλαισια της εξ αποστασεως συζητησης μονο. Γι αυτο και ειναι καλες οι προσωπικες συναντησεις, για να "κοβεις" τον αλλον απο κοντα.
Το forum ειναι σα τον στρατο, θα γνωρισεις καθε καρυδιας καρυδι αλλα με λιγους θα κολλησεις.
Το οτι μοιραζομαστε την ιδια αγαπη δε σημαινει οτι πρεπει να ταιριαζουμε και σα χαρακτηρες, γενικα μιλωντας παντα γιατι καθε κανονας εχει και τις εξαιρεσεις του.

JPK Chios καλως η κακως θα την κανω την κινηση μου να την παρω (αι να δω ποτε) και αμα το μετανιωσω, δε βαριεσαι, μια μικρη ακομα εμπειρια στην πλατη μου :)
Αθηνα θα την χρησιμοποιω γιατι εδω μενω αν και ειμαι γεννημενος και μεγαλωμενος στο γειτονικο σου νησι, τη Λεσβο. :beer:

taisteal
25/06/2011, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Αλιμονο αν περιμενουμε να κανουμε κανουμε αληθινες φιλιες απο ενα forum, οχι τουλαχιστον στα πλαισια της εξ αποστασεως συζητησης μονο. Γι αυτο και ειναι καλες οι προσωπικες συναντησεις, για να "κοβεις" τον αλλον απο κοντα.
Το forum ειναι σα τον στρατο, θα γνωρισεις καθε καρυδιας καρυδι αλλα με λιγους θα κολλησεις.
Το οτι μοιραζομαστε την ιδια αγαπη δε σημαινει οτι πρεπει να ταιριαζουμε και σα χαρακτηρες, γενικα μιλωντας παντα γιατι καθε κανονας εχει και τις εξαιρεσεις του.

JPK Chios καλως η κακως θα την κανω την κινηση μου να την παρω (αι να δω ποτε) και αμα το μετανιωσω, δε βαριεσαι, μια μικρη ακομα εμπειρια στην πλατη μου :)
Αθηνα θα την χρησιμοποιω γιατι εδω μενω αν και ειμαι γεννημενος και μεγαλωμενος στο γειτονικο σου νησι, τη Λεσβο. :beer:

εμενα παντως με γλυκοκοιτουσε...και συντομα θα γινει δικια μου..σε μπεζ πολεμικο:a8: :a8: :a2: να το παρεις το κοριτσι φιλε μου,τα ειπαμε και απο κοντα...:beer:

jpk chios
26/06/2011, 21:22
μάγκες το πιο γλήγορο χρώμα το έχω εγώ!αν και στα δημοσιογραφικά γραφεια καλά πληροφορημένες πηγέςαναφέρουν ότι ένα προεδρικό με μονή εξάτμηση και άλλο χρώμα είναι πιο γλήγορο...:lol:
:beer: :beer:
daz και varaderokav11 που χαθήκατε?pesca ζεις?gelcat γύρισες Ιταλία?

jpk chios
26/06/2011, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof

JPK Chios καλως η κακως θα την κανω την κινηση μου να την παρω (αι να δω ποτε) και αμα το μετανιωσω, δε βαριεσαι, μια μικρη ακομα εμπειρια στην πλατη μου :)
Αθηνα θα την χρησιμοποιω γιατι εδω μενω αν και ειμαι γεννημενος και μεγαλωμενος στο γειτονικο σου νησι, τη Λεσβο. :beer:
Φιλική συμβούλη που δεν κοστίζει τίποτα αλλα αλλάζει ζωές:GO HOME! Η Αθήνα δεν είναι για μας!Ο πεθερος μου είναι απο τα Βασιλικά και πάω σχεδόν κάθε καλοκαίρι.

gliout
27/06/2011, 00:11
Εγώ ετοιμάζομαι να κάνω Ιωάννινα-Αθήνα-Ναύπλιο-Κύθηρα-Γυθειο-....-Λευκάδα!!!!!

Και προσπαθώ να πείσω την κοπέλα μου οτι πρέπει να ταξιδεύουμε και πάνω απο 4 ώρες!!! :D :D :D :D :D

dimitris_a
27/06/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Εγώ ετοιμάζομαι να κάνω Ιωάννινα-Αθήνα-Ναύπλιο-Κύθηρα-Γυθειο-....-Λευκάδα!!!!!

Και προσπαθώ να πείσω την κοπέλα μου οτι πρέπει να ταξιδεύουμε και πάνω απο 4 ώρες!!! :D :D :D :D :D


για ανέπτυξε την επιχειρηματολογία σου..... όλο και σε κάποιους θα χρειαστεί....... χα χα χα χα

Αμφίσημος
27/06/2011, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Εγώ ετοιμάζομαι να κάνω Ιωάννινα-Αθήνα-Ναύπλιο-Κύθηρα-Γυθειο-....-Λευκάδα!!!!!

Και προσπαθώ να πείσω την κοπέλα μου οτι πρέπει να ταξιδεύουμε και πάνω απο 4 ώρες!!! :D :D :D :D :D

Μα είναι περίπου 1000χλμ!!! Στο 4ωρο απο Γιάννενα σας βλέπω Κόρινθο...
Το πίσω σελάκι πάντως είναι ψιλοαπαράδεκτο, η δικιά μου μετά τα πρώτα 150km δυσανασχετεί...
Καλά κουράγια!

g.kounoupis
27/06/2011, 16:50
Ρε παιδιά ποιος συνεπιβάτης δεν δυσανασχετεί μετά από κάποια χλμ και όχι μόνο γιατί πιάνεται ο κ@λος του αλλά γιατί βαριέται .

leontheprof
27/06/2011, 16:58
Εχετε δοκιμασει να βαλετε το σετακι με τα μικροφωνα και τα ακουστικα για να μπορειτε να μιλατε μεσα απο τα κρανη, το εχει παρει φιλος μου και λεει οτι ειναι πολυ αποτελεσματικο.

paraligo
27/06/2011, 17:54
Πάτε καλά μωρέ…….
Στα + μιας μοτοσικλέτας είναι και η άβολη θέση συνοδηγού………..
Γιατί πως να το κάνουμε , στους δυο τρίτος δεν χωρεί._
:rotflmao:

Αμφίσημος
27/06/2011, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από paraligo
Πάτε καλά μωρέ…….
Στα + μιας μοτοσικλέτας είναι και η άβολη θέση συνοδηγού………..
Γιατί πως να το κάνουμε , στους δυο τρίτος δεν χωρεί._
:rotflmao:

Πράγματι.

IVX
27/06/2011, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Εχετε δοκιμασει να βαλετε το σετακι με τα μικροφωνα και τα ακουστικα για να μπορειτε να μιλατε μεσα απο τα κρανη, το εχει παρει φιλος μου και λεει οτι ειναι πολυ αποτελεσματικο.

Μαλλον σου κανει πλακα ο φιλος σου η τα δικα του τα χει στο mute.....

Φανταζεσαι να χεις για 1000 χλμ γκρινια τυπου μη τρεχεις, κρυωνω, φοβαμαι κτλ....

Μη κανεις το λαθος.... παρ΄της ipad και εισαι μια χαρα

gliout
28/06/2011, 09:08
χαχαχαχ παιδιά......
Θα ξεκινήσω απο Ιωάννινα για Αθήνα μόνος μου.,......

Μετά από Αθήνα θα πάμε Κύθηρα, και μετά από 6 μέρες θα ανέβω Λευκάδα.
Επειδή με την κοπέλα μου δεν έχουμε κάνει μεγάλες αποστάσεις (εκτός απο πέρυσι που πήγαμε Τοσκάνη αλλά οι ημερήσιες αποστάσεις ήταν περίπου 150χιλ) προσπαθώ να την πείσω, οτι η απόσταση Γύθειο-Λευκάδα καλύπτεται άνετα με στάσεις.........

Και όχι, ακουστικά δεν πρόκειται να πάρω!

leontheprof
28/06/2011, 14:08
Εγω ξερετε τι της λεω?

-"Μωρο μου με τετοιο μικρο κωλαρακι που εχεις μια χαρα θα βολευτεις στη σελα...τι να πουν κι αλλες....

-"Αληθεια Μιχαλη?? Δεν εχω μεγαλο κωλο???
-Οχι μωρο μου..μα πως σου περασε τετοια ιδεα απ το μυαλο..μια χαρα θα βολευτεις..


Χαχαχαχαα...παπατζες με το κιλο :)

Τεσπα...αυτα πιανα καποτε...τωωωωρα...

leontheprof
28/06/2011, 20:11
Τωρα που ερχομουνα σπτι ειδα ενα τυπο που περιμενε πανω στο Tenere του καποιον προφανως και σταματησα και τον ρωτησα την αποψη του για το μηχανακι.

Μου ειπε οτι χωμα ειναι πολυ κομπλε, αλλα γενικα δεν εχει καθολου γκαζι...και προφανως εννοουσε τελικη, γιατι λεει οτι βγαζει 140 αντε βαρια 150χλμ/ω.

Και ερωτω τους εχοντες
Ειναι οντως αυτη η πραγματικη τελικη του?? Ρωταω αυτους που την εχουν δοκιμασει. Γιατι αλλο να εχει 150 τελικη και αλλο170 ας πουμε. Στα 170 μπορεις υποθετω να εχεις μια σταθερη πορεια με 140 αλλα αν εχει 140-150 τελικη τοτε τι γινεται?

Υ.Γ. Το μηχανακι του ητανε μαμα.

Αμφίσημος
28/06/2011, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Τωρα που ερχομουνα σπτι ειδα ενα τυπο που περιμενε πανω στο Tenere του καποιον προφανως και σταματησα και τον ρωτησα την αποψη του για το μηχανακι.

Μου ειπε οτι χωμα ειναι πολυ κομπλε, αλλα γενικα δεν εχει καθολου γκαζι...και προφανως εννοουσε τελικη, γιατι λεει οτι βγαζει 140 αντε βαρια 150χλμ/ω.

Και ερωτω τους εχοντες
Ειναι οντως αυτη η πραγματικη τελικη του?? Ρωταω αυτους που την εχουν δοκιμασει. Γιατι αλλο να εχει 150 τελικη και αλλο170 ας πουμε. Στα 170 μπορεις υποθετω να εχεις μια σταθερη πορεια με 140 αλλα αν εχει 140-150 τελικη τοτε τι γινεται?

Υ.Γ. Το μηχανακι του ητανε μαμα.

Μy friend το μηχανάκι πράγματι δεν είναι πολύ δυνατό αλλά επαρκεί. Κάτι παραπάνω απο 40 ίππους φθάνουν στον τροχό αλλά με μπόλικη ροπή απο χαμηλά.
Πρακτικά ταξιδεύω τίμια δικάβαλος και φορτωμένος με 140-150km/h με 5000-5500rpm (κόφτης 7500rpm).
Όσο αναφορά την τελική του είναι πάνω απο 170km/h αλλά δεν στο συνιστώ.
Με ελαφριά κατωφέρεια, μονοκάβαλος και σχετική εύνοια μου έδειξε τις προάλλες 177km/h αλλά δε παλεύεται...
Οι ταχύτητες είναι κοντερίσιες και το μηχανάκι μαμά 100%.
Αν μπορούσα να σχεδιάσω απ΄την αρχή το Tenere θα του έδινα 5-10 αλόγατα και σίγουρα 6άρι σαζμάν.
Βέβαια κι έτσι ως είναι τ'αγάπησα...

Anty12
29/06/2011, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Τωρα που ερχομουνα σπτι ειδα ενα τυπο που περιμενε πανω στο Tenere του καποιον προφανως και σταματησα και τον ρωτησα την αποψη του για το μηχανακι.

Μου ειπε οτι χωμα ειναι πολυ κομπλε, αλλα γενικα δεν εχει καθολου γκαζι...και προφανως εννοουσε τελικη, γιατι λεει οτι βγαζει 140 αντε βαρια 150χλμ/ω.

Και ερωτω τους εχοντες
Ειναι οντως αυτη η πραγματικη τελικη του?? Ρωταω αυτους που την εχουν δοκιμασει. Γιατι αλλο να εχει 150 τελικη και αλλο170 ας πουμε. Στα 170 μπορεις υποθετω να εχεις μια σταθερη πορεια με 140 αλλα αν εχει 140-150 τελικη τοτε τι γινεται?

Υ.Γ. Το μηχανακι του ητανε μαμα.


Μετά από 36000χλμ ...πραγματική ταχύτητα , στην Εγνατία , χωρίς αέρα ....163 χλμ/ω στο GPS max.
και θέλει αρχίδια να το πας έτσι για ώρα ....κουνάει του κερατά....

Στο ξαναλέω ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΝΕΡΕ..... δεν έχει...

leontheprof
29/06/2011, 08:36
Δε ψαχνω για επιδοσεις, ειδικα τελικης, απλα λεω οτι μια
ταχύτητα ταξιδιου με 140 χλμ ειναι αρκετη για μενα, αυτο που ρωταω ειναι αν αυτη η ταχυτητα ειναι το μαξιμουμ της μηχανης η αν μπορει να πηγαινει με τοσα χωρις να ζοριζεται.

Anty12
29/06/2011, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Δε ψαχνω για επιδοσεις, ειδικα τελικης, απλα λεω οτι μια
ταχύτητα ταξιδιου με 140 χλμ ειναι αρκετη για μενα, αυτο που ρωταω ειναι αν αυτη η ταχυτητα ειναι το μαξιμουμ της μηχανης η αν μπορει να πηγαινει με τοσα χωρις να ζοριζεται.


Στις 5000 rpm μπορείς να ταξιδεύεις και να σταματάς κάθε 15αύγουστο.....

stmad
30/06/2011, 10:01
Στο τενερε το κοντερ έχει 10% σφάλμα δηλαδή όταν βλέπεις 140 στο κοντερ πηγαίνεις με 126
πραγματικά. Τελική το τενερε έχει 170 πραγματικά μετρημένο σε δυναμόμετρο και το κοντερ
έδειχνε 190 ...