PDA

View Full Version : Υπερβολική υγρασία σε 7 χρονών σπίτι.



Σελίδες : [1] 2

GIXXERAKIAS
29/11/2011, 17:58
Μιάς και μπήκε ο χειμώνας και μένουμε πλέον μόνιμα στο καινούριο σπίτι με την γυναίκα μου(ενοίκιο), παρατήρησαμε έντονο πρόβλημα στα υπνοδωμάτια που βλέπουν και τα δύο σε εξωτερικούς τοίχους και επίσης στο μπάνιο με το εντονότερο πρόβλημα που είναι επίσης μεγάλο μέρος του σε εξωτερικό τοίχο.Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα (η ακόμα εάν έχει και μαγαζί επί του θέματος) να με διαφωτίσει σχετικά με την αγορά αφυγραντήρα-ιονιστή.

Για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις σχετικά με το σπίτι,βάφτηκε από εμας τον Μάρτιο που το κλείσαμε χωρίς να έχουμε παρατηρήσει παλιά σημάδια υγρασίας στα υπνοδωμάτια.(εκτός και αν είχαν ήδη επιδιορθωθεί :look: )Ήδη ο τοίχοςσ την γωνία δίπλα από την τζαμαρία του υπνοδωματίου έχει σκάσει και θέλει επιδιόρθωση.Το τζάμι το πρωί είναι σαν να το έχεις ψεκάσει με νερό και στάζει στα πλακάκια.Το ίδιο συμβαίνει σε χειρότερη φάση στο μπάνιο με μικρή λιμνούλα στο περβάζι το οποίο στούς αρμούς έχει σχηματίσει μούχλα που όσο και να την καθαρίζουμε με χλωρίνη επανέρχεται μετά απο 3-4 μέρες.Το σπίτι το πρωί αερίζεται αρκετά 1 με 1:30 ώρα οπότε δέν τίθεται θέμα.Το κακό είναι ότι είμαστε δίπλα σε άλσος και έχει πάρα πολύ υγρασία γενικά η περιοχή.

Ερώτηση τώρα.Μπορεί κάποιος να μου πει πώς κρίνουμε το πόσο δυνατός θα είναι για ένα σπίτι 70 τετράγωνικων?Κάνει δουλεία και σε υπόλοιπο χώρο αν τοποθετηθεί μόνο στο υπνοδωμάτιο η πρέπει να πάρω άλλον για το μπάνιο και ούτω καθεξής?Δουλεύει η είναι απάτες και τζάμπα λεφτά?Ευχαριστώ!:wave2:

OldMan
29/11/2011, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Δουλεύει η είναι απάτες και τζάμπα λεφτά?
Πάντως, νερό για τις πιτσιλήθρες του αμαξιού θα έχεις τσάμπα.. :winka:
(και για το ατμοσίδερο, βεβαίως βεβαίως..)

DimChios
29/11/2011, 18:09
χμ.... γ@μησε τα μπρο!

Αρχικα, με τι μπογια το εβαψες το σπιτι? Ακρυλικο? Αν ναι, τον ηπιες!

2ον, οταν εμενα στο προηγουμενο (καινουργιο σχετικα) σπιτι ειχα το ιδιο προβλημα. Υδροστατουσε απο παντου!

Τωρα, στο δικο μου το οποιο ειναι παλιο αλλα ανακαινισμενο εχω παλι (σχεδον) το ιδιο θεμα! Εκανα μονωσεις, εχω αλουμινια κουφωματα, εχω και τετοιο που λες.

ΠΑΠΑΡΙΑ! Η αληθεια ειναι οτι μαζευει το απιστευτο νερο αλλα εξακολουθει να υδροστατει!
ΒΕΒΑΙΑ, Ο ΜΛΚΑΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΒΑΨΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΑΚΡΥΛΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ και αυτο σιγουρα επιδεινωνει την κατασταση μιας και δεν "αναπνει"


Εχω απελπιστει!

Πραγματικα δεν ξερω τι γινεται. Το προηγουμενο ηταν καινουργιο σχετικα, απο παντου το εβλεπε ηλιος και αερας κλπ κλπ, το τωρινο ειναι παλιο, μονοκατοικια... τα ιδια!

DimChios
29/11/2011, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πάντως, νερό για τις πιτσιλήθρες του αμαξιού θα έχεις τσάμπα.. :winka:
(και για το ατμοσίδερο, βεβαίως βεβαίως..)


οριστε, με προλαβε

:blush:

z_armagedon
29/11/2011, 18:13
Λύσε το πρόβλημα της υγρασίας.
Μη βάλεις μηχανήματα που απλά θα τα πληρώσεις χωρίς απότέλεσμα. Δεν κάνουν δουλεια και δε θα καταφέρεις τίποτα.

Είπες ότι το σπίτι είναι καινούριο. Απευθύνσου στον κατασκευαστή. Είναι υποχρέωσή του να έρθει τουλάχιστον να δει το προβλημα και να σου δώσει μια εξήγηση.

Είσαι σε μονοκατοικία ή διαμέρισμα? Όροφος? τα υπόλοιπα διαμερίσματα έχουν πρόβλημα?
Από πάνω τι έχεις?

Τσέκαρε καλά το πρόβλημά σου και εξάλειψέ το από τη ρίζα του γιατί αλλιώς...

Και σου ξαναλέω: δώσε τα χρήματά σου για επιδιόρθωση ή και μόνωση. ΌΧΙ σε χαζές μηχανές.

Ακουσε με....


:wave2:

OldMan
29/11/2011, 18:15
Πέρα από πλακα, οι αφυγραντές κάνουν δουλειά αλλά για να έισαι ΟΚ θα πρέπει να μετρήσεις σχετική υγρασία (RH) στους χώρους που θέλεις και να βγάλεις άκρη με τα κυβικά μέτρα και την δυνατότητα αφύγρανσης στο επίπεδο που θεωρείς ανεκτό ..

McTalas
29/11/2011, 18:19
θα συμφωνισω με τον γερο απο πανω,
το ποσο δυνατος ειναι θα το δεις στα χαρακτηριστικα, αλλα αναφερονται σε cm³ οποτε θα το κυβισεις το δωματιο.


ο κουμπαρος μου που ειχε τρελο προβλημα με υγρασια (μιλαμε να εχει πλημηρησει το υπογειο 80 ποντους με το συμπαθειο) εχει ξεμπερδεψει, θα τον ρωτησω μαρκα και τυπο που το εχει ψαξει καλυτερα.

edit: μετα απο τηλεφωνο που ακολουθησε εχουμε και λεμε

delongi: καλος αλλα για οικιακη χρηση και ισως δεν σε καλυπτει. α! και κατα πασα πηθανοτητα κινεζικος

olimpia splentid(καπως ετσι γραφεται): ΠΑΡΑ πολυ καλη εταιρεια, εχει γραμμη εξυπηρετησης οπου και θα σε κατευθυνει ακριβως βαση των αναγκων σου και το συμαντικο χωρις να σε εκμεταλευει! στανταρ το τελευταιο Γιαννη.

μετα θα πρεπει να τσεκαρεις και εξωτερικα το κτηριο για το τι ριγματωσεις εχει.

σημ. υγρασια στα αλουμινια παρουσιαζεται λογω της μεγαλης διαφορας θερμοκρασιας μεσα με εξω και ειδικα στο μπανιο. μπορεις να δοκιμασεις καποιο αντιμουχλικο καθαρστικο και μετα να περασει με αντιμουχλικη συλικονη το παραθυρο.

αυτα και ελπιζω να μην σε μπερδεψα...:wave2:

OldMan
29/11/2011, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
θα συμφωνισω με τον γερο απο πανω,
"Γέρο" να σε πει το πρώτο σου παιδί, ρεεε...!!!
(και να μην είναι και από σένα.) :smokin:

GIXXERAKIAS
29/11/2011, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πάντως, νερό για τις πιτσιλήθρες του αμαξιού θα έχεις τσάμπα.. :winka:
(και για το ατμοσίδερο, βεβαίως βεβαίως..)
:lol: :lol: κάτι διαβάσα για 5-6 λίτρα ημερησίως και κάποια παιδία που έχουν παρόμοιο πρόβλημα. :eyepop:

Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
χμ.... γ@μησε τα μπρο!

Αρχικα, με τι μπογια το εβαψες το σπιτι? Ακρυλικο? Αν ναι, τον ηπιες!

2ον, οταν εμενα στο προηγουμενο (καινουργιο σχετικα) σπιτι ειχα το ιδιο προβλημα. Υδροστατουσε απο παντου!

Τωρα, στο δικο μου το οποιο ειναι παλιο αλλα ανακαινισμενο εχω παλι (σχεδον) το ιδιο θεμα! Εκανα μονωσεις, εχω αλουμινια κουφωματα, εχω και τετοιο που λες.

ΠΑΠΑΡΙΑ! Η αληθεια ειναι οτι μαζευει το απιστευτο νερο αλλα εξακολουθει να υδροστατει!
ΒΕΒΑΙΑ, Ο ΜΛΚΑΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΒΑΨΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΑΚΡΥΛΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ και αυτο σιγουρα επιδεινωνει την κατασταση μιας και δεν "αναπνει"


Εχω απελπιστει!

Πραγματικα δεν ξερω τι γινεται. Το προηγουμενο ηταν καινουργιο σχετικα, απο παντου το εβλεπε ηλιος και αερας κλπ κλπ, το τωρινο ειναι παλιο, μονοκατοικια... τα ιδια!

Δέν ξέρω ρε αγορίνα,θα ρωτήσω τον πεθερό μου πού έκανε την αγορά,το σίγουρο είναι ότι με νεράκι δυαλυόταν από το χέρι ότα λερωνόμουν.:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από z_armagedon
Λύσε το πρόβλημα της υγρασίας.
Μη βάλεις μηχανήματα που απλά θα τα πληρώσεις χωρίς απότέλεσμα. Δεν κάνουν δουλεια και δε θα καταφέρεις τίποτα.

Είπες ότι το σπίτι είναι καινούριο. Απευθύνσου στον κατασκευαστή. Είναι υποχρέωσή του να έρθει τουλάχιστον να δει το προβλημα και να σου δώσει μια εξήγηση.

Είσαι σε μονοκατοικία ή διαμέρισμα? Όροφος? τα υπόλοιπα διαμερίσματα έχουν πρόβλημα?
Από πάνω τι έχεις?

Τσέκαρε καλά το πρόβλημά σου και εξάλειψέ το από τη ρίζα του γιατί αλλιώς...

Και σου ξαναλέω: δώσε τα χρήματά σου για επιδιόρθωση ή και μόνωση. ΌΧΙ σε χαζές μηχανές.

Ακουσε με....


:wave2: Θα ρωτήσω τον διαχειριστή εάν υπάρχουν τέτοια προβλήματα και σε άλλα διαμερίσματα να μάθουμε σίγουρα.Μένω στον δεύτερο όροφο εξαόροφης πολυκατοικίας.Είναι 7 ετών αλλά δεν είναι δικό μου για να ξέρω κατασκευαστή κτλ. οπότε δεν μπορώ να ρίξω και λεφτά για μονώσεις κτλ για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Επίσης τα υπνοδωμάτια ειναι κρύα πάντα μάλλον λόγο της υγρασίας.:sad: Το έχω μόνιμα στους 20 βαθμους και το σαλόνι είναι ζεστό αλλά ανεβάζω θερμοκρασία στους 24-25 όταν παμε στο υπνοδωμάτιο μπας και σπάσει το κρύο αλλά τζίφος.Βγάζουμε την μπέμπελη στο σαλόνι τουλάχιστό.:rotflmao:

OldMan
29/11/2011, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
θα το κυβισεις το δωματιο.
Εναλλακτικά, μπορείς να τον πατήσεις τον συμπλέκτη, να τα σκεπάσεις τα γεμιστά, να κανελώσεις το ρυζόγαλο ή να την κουνήσεις την αχλαδιά... :winka:

Εχετλαίος
29/11/2011, 18:33
Aν έχεις aircondition βάζε τα στην αφύγρανση (dry). Βοηθάει.
Οι αμιγώς αφυγραντές κάνουν δουλειά αλλά αν οι χώροι είναι μεγάλοι...ίσως δεν.
Μετά, αν έχεις αλουνίμια για κουφώματα, τότε το πρόβλημα ογκώνεται καθότι βεντουζάρουν καλά και φρέσκος αέρας δεν μπαίνει μέσα. Τα παλιότερα ξύλινα κουφώματα μπορεί να μπάζουν κάπως από μικρά κενά, όμως αφήνουν φρέσκο αέρα να μπαίνει μέσα.
Έπειτα, αν μέσα το σπίτι έχει σχετικά υψήλή θερμοκρασία σε σχέση με τον έξω χώρο, τότε η ενδογενώς παραγόμενη υγρασία (χνώτα, κουζίνα κτλ) πρέπει κάπου να πάει. Νερά στα τζάμια ή σε τοίχους είναι κάτι που άμεσα εύκολα διαπιστώνεις.
Μετά η μόνωση. Εξωτερικά, κάτω από το μπογιά, υπήρξε μόνωση; Καποιο μονωτικό αστάρι; Ο σοβάς σίγουρα δεν έχει σκασίματα; Και το παράδοξο: Όσο πιο καλά μονωμένο είναι ένα σπίτι από έξω, τόσο πιο δύσκολα αερίζεται. Αν στην εξίσωση βάλεις και κουφώματα αλουμινίου τότε...
Μια καλή και φθηνή λύση είναι οι αεροθυρίδες-εξαεριστικά. Φαντάσου οπές στους τοίχους που εξωτερικά και εσωτερικά επικοινωνούν με σωλήνα πλαστική Φ40, Φ100. Στις οπές πάνω μπαίνουν θυρίδες που ανοιγοκλείνουν κατά βούληση και επιτρέπουν τον αερισμό των δωματίων. Πολύ καλή και φθηνή λύση. Κάτι ανάλογο βλέπεις σε τουαλέτες δίχως παράθυρα. Ομοιάζουν με εξαεριστικά φαντάσου.
Μετά από πάνω τι έχεις; Πλάκα; Eίναι μονωμένη; Όροφος;
Η υγρασία είναι ένα μόνιμο πρόβλημα σε νέες οικίες. Όσο πιο πολλές μονώσεις, τόσο μεγαλύτερο το πρόβλημα της υγρασίας καθότι τα σπίτια αερίζονται όλο και λιγότερο.
Εργάζομαι σε κατασκευαστική (of the ass). Ούτε ένα από τα 100 σπίτια που έχουμε κτίσει δεν τυγχάνει μούχλας παντού, ότι και αν έχουμε κάνει. Ακόμη και με θερμοπρόσωψη η μούχλα παρούσα
:sick:
Καλή τύχη...

GIXXERAKIAS
29/11/2011, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πέρα από πλακα, οι αφυγραντές κάνουν δουλειά αλλά για να έισαι ΟΚ θα πρέπει να μετρήσεις σχετική υγρασία (RH) στους χώρους που θέλεις και να βγάλεις άκρη με τα κυβικά μέτρα και την δυνατότητα αφύγρανσης στο επίπεδο που θεωρείς ανεκτό .....


...Εναλλακτικά, μπορείς να τον πατήσεις τον συμπλέκτη, να τα σκεπάσεις τα γεμιστά, να κανελώσεις το ρυζόγαλο ή να την κουνήσεις την αχλαδιά... :winka: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αυτό θα κάνω άυριο κιόλας...θα πάω να πάρω υγρόμετρο αναλόγικο από ναυτιλιακά είδη να μετρήσω το μέγεθος της υγρασίας ούτως ώστε να δω τι κάλυψη θα χρειαστώ.


@Γιώργη σε ευχαριστώ πολύ!Θα το κοιτάξω για olimpia splentid γιατί διάβασαπολύ καλά λόγια!

VASOS
29/11/2011, 18:43
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο προηγούμενο σπίτι (ενοίκιο).
Ο λόγος είναι η ανυπαρξία μόνωσης στους τοίχους με αποτέλεσμα η εσωτερική υγρασία του αέρα να σταλάζει σε όλες τις κοντινές επιφάνειες. Υπήρχε και μια διαρροή σε ένα λούκι οπότε καταλαβαίνετε...

Φοβάμαι ότι εάν το πρόβλήμα είναι μεγάλο ο αφυγραντήρας απλά δεν θα κάνει τίποτα εκτός εάν έχει ισχύ κανά MWe...(edit: το βάψιμο επίσης δεν προσφέρει τίποτα).

Cpt. Haddock
29/11/2011, 18:55
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

DimChios
29/11/2011, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:


εσενα η ηλικια σου ειναι πολυ κοντα στα αθρητικα γι αυτο μη γελας καθολου!

:smokin:

zephyr1
29/11/2011, 18:58
Η μουχλα ειναι μυκητας ο οποιος καταπολεμαται μονο με ξυδι ,ειχα το ιδιο προβλημα ,μην περασεις ουτε χρωματα ουτε τπτ.Κατσε με υπομονη και τριψε της περιοχες με μουχλα με ενα σφουγγαρι ποτισμενο στο ξυδι,συνεχης πλυσεις μεχρι να φυγει.Αν το βαψεις χωρις να φυγει η μουχλα ,θα γινει παλι το ιδιο.

Μετα δες γι'αυτο που ψαχνεις.

Cpt. Haddock
29/11/2011, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
εσενα η ηλικια σου ειναι πολυ κοντα στα αθρητικα γι αυτο μη γελας καθολου!

:smokin:

Ναι, αλλα ευτυχως μου ειπαν οτι φεύγουν με οδηγηση μηχανης :evil: :smokin: :evil:

argy_kap
29/11/2011, 19:03
Ο μόνος τρόπος να εξαφανιστεί η υγρασία είναι να βρείς την αιτία που την δημιουργεί που είπε και ο armagedon. Όλα τα άλλα είναι προσωρινή λύση. Μπορείς να σου φανεί extreme αυτό που θα πώ αλλά μίλα με τον ιδιοκτήτη να λύσει το πρόβλημα αλλιώς σκεφτείτε να αλλάξετε σπίτι. Η υγρασία και η μούχλα είναι απο τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να έχει ένα σπίτι... σε λίγο θα μυρίζουν τα ρούχα σας και τα πράγματα σας και δεν είναι και ότι καλύτερο για το αναπνευστικό σου....

Αν δεν υπάρχει διαρροή από ύδρευση ή αποχέτευση τότε είναι σίγουρα απο την χάλια περιφερειακή μόνωση της οικοδομής, όταν βρέχεται ο εξωτερικός τοίχος αφήνει σταδιακά την υγρασία να περάσει μέσα και δεν την κόβει. Ρίξε και μια ματιά μετά από βροχή απο την εξωτερική μεριά του τοίχου να δείς αν υπάρχουν σημάδια υγρασίας....

Καλή τύχη:)

tai
29/11/2011, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Η μουχλα ειναι μυκητας ο οποιος καταπολεμαται μονο με ξυδι ,ειχα το ιδιο προβλημα ,μην περασεις ουτε χρωματα ουτε τπτ.Κατσε με υπομονη και τριψε της περιοχες με μουχλα με ενα σφουγγαρι ποτισμενο στο ξυδι,συνεχης πλυσεις μεχρι να φυγει.Αν το βαψεις χωρις να φυγει η μουχλα ,θα γινει παλι το ιδιο.

Μετα δες γι'αυτο που ψαχνεις.

ενας ευκολότερος τρόπος ειναι να ψεκαστεί η μούχλα με χλωρίνη.
Ασ'την ολο το βράδυ και την άλλη μέρα απλά θα λείπει:wave2:

TOMASKTM
29/11/2011, 19:17
εαν το πρόβλημα δεν ειναι απο κάτι συγκεκριμενο π.χ σωληνα,υδροροή κ.τ.λ
πάρε ενα τέτοιο και θα σωθείς (http://www.olimpiasplendid.com/prodotti/scheda_prodotti.php?PROD_ID=98)

byron
29/11/2011, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ο κουμπαρος μου που ειχε τρελο προβλημα με υγρασια (μιλαμε να εχει πλημηρησει το υπογειο 80 ποντους με το συμπαθειο) εχει ξεμπερδεψει,

Μαλακία αν το έφτιαξε. Αλλοι πληρώνουν ένα σκασμό λεφτά για εσωτερική πισίνα.

MG-KTiNoS
29/11/2011, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
χμ.... γ@μησε τα μπρο!

Τωρα, στο δικο μου το οποιο ειναι παλιο αλλα ανακαινισμενο εχω παλι (σχεδον) το ιδιο θεμα! Εκανα μονωσεις, εχω αλουμινια κουφωματα, εχω και τετοιο που λες.



kai εδώ είναι το πρόβλημα...
Εγώ όσο είχα τα παλιά κουφώματα ΠΟΤΕ δεν είχα υγρασία.
Μόλις έβαλα τα "καλά" τσαααακ πάρτα.

Τι μπορεί να γίνει ?
Πριν απ όλα καθάρισε την υγρασία (μούχλα) με χλορίνη και ζεστό νερό (γιατί είναι ζωντανή)
έχει και κάτι σπέσιαλ υγρά αλλά και η κοινή χλορίνη κάνει.
Βάλε καμιά ανάκληση και άστην ανοιχτή
Μην κάνεις ζεστό μπάνιο ντους με ανοιχτή πόρτα (αλλά όταν τελιώνεις άνοιγε το παράθυρο)
Μην βράζεις φαι με κλειστά παράθυρα
Μην αφήνεις ρούχα να στεγνώνουν μέσα
Μην κοιμάσε με κλειστή πορτα (άσε λίγη ανοιχτή)
Υπάρχουν και αφυγραντίρες σε όλα τα καταστήματα ηλ. ειδών αλλά νομίζω ότι αν αερίζεις καλά δεν έχεις πρόβλημα.
(αυ΄τα αν η υγρασία είναι εξωτερική αν βγαίνει μέσα από τον τοίχο το κόλπο αλλάζει και θέλει πολλά λ7)

MG-KTiNoS
29/11/2011, 20:03
.

ernti
29/11/2011, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Μιάς και μπήκε ο χειμώνας και μένουμε πλέον μόνιμα στο καινούριο σπίτι με την γυναίκα μου(ενοίκιο), παρατήρησαμε έντονο πρόβλημα στα υπνοδωμάτια που βλέπουν και τα δύο σε εξωτερικούς τοίχους και επίσης στο μπάνιο με το εντονότερο πρόβλημα που είναι επίσης μεγάλο μέρος του σε εξωτερικό τοίχο.Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα (η ακόμα εάν έχει και μαγαζί επί του θέματος) να με διαφωτίσει σχετικά με την αγορά αφυγραντήρα-ιονιστή.

Για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις σχετικά με το σπίτι,βάφτηκε από εμας τον Μάρτιο που το κλείσαμε χωρίς να έχουμε παρατηρήσει παλιά σημάδια υγρασίας στα υπνοδωμάτια.(εκτός και αν είχαν ήδη επιδιορθωθεί :look: )Ήδη ο τοίχοςσ την γωνία δίπλα από την τζαμαρία του υπνοδωματίου έχει σκάσει και θέλει επιδιόρθωση.Το τζάμι το πρωί είναι σαν να το έχεις ψεκάσει με νερό και στάζει στα πλακάκια.Το ίδιο συμβαίνει σε χειρότερη φάση στο μπάνιο με μικρή λιμνούλα στο περβάζι το οποίο στούς αρμούς έχει σχηματίσει μούχλα που όσο και να την καθαρίζουμε με χλωρίνη επανέρχεται μετά απο 3-4 μέρες.Το σπίτι το πρωί αερίζεται αρκετά 1 με 1:30 ώρα οπότε δέν τίθεται θέμα.Το κακό είναι ότι είμαστε δίπλα σε άλσος και έχει πάρα πολύ υγρασία γενικά η περιοχή.

Ερώτηση τώρα.Μπορεί κάποιος να μου πει πώς κρίνουμε το πόσο δυνατός θα είναι για ένα σπίτι 70 τετράγωνικων?Κάνει δουλεία και σε υπόλοιπο χώρο αν τοποθετηθεί μόνο στο υπνοδωμάτιο η πρέπει να πάρω άλλον για το μπάνιο και ούτω καθεξής?Δουλεύει η είναι απάτες και τζάμπα λεφτά?Ευχαριστώ!:wave2:


Έχω πάρει κι εγώ λίγο καιρό τώρα έναν Olympia Splendid, και πραγματικά κάνει δουλειά. Μένω σε περιοχή με μεγάλη υγρασία,και μέσα στο σπίτι χειμώνα πάει μέχρι 55-57% ποσοστό που είναι σε νορμάλ επίπεδα,αλλά ήθελα να το κατεβάσω κι άλλο.
Χώρια την οικονομία που θα κάνω στο πετρέλαιο,γιατί το σπίτι είναι πολύ πιο ζεστό,και ο καυστήρας δουλεύει πολύ λιγότερο για την ίδια θερμοκρασία.
Εγώ τώρα τον έχω ρυθμισμένο,να την κρατάει κάτω από 50%
Στή δική σου περίπτωση το πρόβλημα είναι προφανώς κατασκευαστικό,γιατί τοοοοση πολύ υγρασία δεν δικαιολογείται αλλιώς.
Αφού είσαι με ενοίκιο σήκω φύγε γρήγορα γιατί επιβαρύνεις την υγεία σου άδικα,και με τέτοια υγρασία σε λίγο καιρό χαιρέτα τα κοκκαλάκια σου.
Πρόσωπο του στενού μου περιβάλλοντος έχει ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα,και άν κι έβαλε αφυγραντήρα,το μόνο που έχει καταφέρει είναι να μαζεύει κάθε μέρα καμμιά 15ριά λίτρα νερό χωρίς να καταφέρει ουσιαστικά να ρίξει το ποσοστό.
Η συμβουλή μου γιατί την έψαχνα καιρό με την υγρασία στο σπίτι μέσα είναι η εξής
Πάρε ένα αξιόπιστο υγρόμετρο,και αν τα βράδυα,(όχι το πρωί μετά που έχει αεριστεί το σπίτι) βλέπεις τιμές πάνω από 60%,
σηκωθείτε φύγετε.Δε φταίει η περιοχή,φταίει το σπίτι.
Μενω σε περιβόλι-ελαιώνα, μέσα στον κάμπο των Χανίων,αλλά για να δω τιμές (χωρίς αφυγραντήρα) πάνω από 60%,είναι εξαιρετικά δύσκολο.
Τη γκάμα της Olympia splendid την έχει η Ηλεκτρονική Αθηνών

tomy
29/11/2011, 20:54
Αν κ αυτοψία μέσω Internet δεν γίνεται, σε ποια περιοχή μένεις, τι προσανατολισμο έχουν τα δωμάτια που έχουν πρόβλημα και τι έτους κατασκευής είναι η κατοικία; Τα αλουμινένια κουφώματα είναι θερμοαγωγιμα με αποτέλεσμα, όπως αναφέρθηκε, λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας εσωτερικού με εξωτερικού να έχεις συμπυκνωση υδρατμων στην επιφάνεια τους. Μόνο στα νέας τεχνολογίας που είναι θερμοδιακοπτομενα λύνεται το πρόβλημα! Μούχλα λογικά έχεις στις γωνίες των δωματίων που εμφανίζουν πρώτον τις μεγαλύτερες θερμικές απώλειες αλλα έχεις και ελλειπη αερισμο..

Boxer
29/11/2011, 21:42
τι μου θυμησες τωρα...

Ο ενοικιαστής καλεί τον ιδιοκτήτη της κατοικίας όπου διαμένει αγανακτισμένος.
- " Δεν πάει άλλο η κατάσταση . Το σπίτι έχει γεμίσει ποντίκια . "
- " Αποκλείεται δε σε πιστεύω " , απαντά ο ιδιοκτήτης .
- " Κάτσε και θα δεις . "
Πηγαίνει ο ενοικιαστής στην κουζίνα παίρνει ένα μεγάλο κομμάτι τυρί . Κόβει ένα κομματάκι και το πετάει χάμω . Σε κλάσματα δευτερολέπτου ένα ποντίκι το αρπάζει και εξαφανίζεται .
- " Σιγά του λέει ο ιδιοκτήτης ! Κάνεις έτσι για ένα ποντικάκι ; "
- " Περίμενε " , απαντά .
Κόβει δύο κομματάκια τυρί τα πετάει χάμω . Ξεπετάγονται αμέσως δύο ποντίκια τα αρπάζουν και εξαφανίζονται .
- " Σιγά μωρέ . Πως κάνεις έτσι για δύο ποντικάκια ! "
- " Δύο ; Περίμενε και θα δεις . "
Κόβει τέσσερα κομματάκια τυρί τα πετάει χάμω . Τέσσερα ποντίκια ορμάνε αρπάζουν το τυρί και φεύγουν .
- " Ε καλά . Και τι έγινε ; Για τέσσερα ποντίκια κάνεις τόση φασαρία ; "
- " Τέσσερα ; Για κοίταξε . "
Μοιράζει όλο το υπόλοιπο τυρί σε πολλά κομματάκια και τα πετάει χάμω . Αμέτρητα ποντίκια εμφανίζονται και αρπάζουν τα τυράκια . Ανάμεσα τους και ένα ψάρι !
- " Εεεεπ ! Τι γυρεύει το ψάρι εδώ " , ρωτάει ο ιδιοκτήτης ;
- " Aσε το ψάρι τώρα και δες τα ποντίκια . Για την υγρασία θα τα πούμε αργότερα ! "

VASOS
29/11/2011, 21:48
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fz6man
29/11/2011, 21:52
να μετακομισεις το σκεφτηκες ? αφυγραντηρες κτλ δυσκολα 8α κανουν δουλια , επισεις ο τοιχος κοιταει Βορρα ? και τι χρωμα ειναι η μουχλα πρασινη η μαυρη ?

STOYBI
30/11/2011, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Μιάς και μπήκε ο χειμώνας και μένουμε πλέον μόνιμα στο καινούριο σπίτι με την γυναίκα μου(ενοίκιο), παρατήρησαμε έντονο πρόβλημα στα υπνοδωμάτια που βλέπουν και τα δύο σε εξωτερικούς τοίχους και επίσης στο μπάνιο με το εντονότερο πρόβλημα που είναι επίσης μεγάλο μέρος του σε εξωτερικό τοίχο.Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα (η ακόμα εάν έχει και μαγαζί επί του θέματος) να με διαφωτίσει σχετικά με την αγορά αφυγραντήρα-ιονιστή.

Για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις σχετικά με το σπίτι,βάφτηκε από εμας τον Μάρτιο που το κλείσαμε χωρίς να έχουμε παρατηρήσει παλιά σημάδια υγρασίας στα υπνοδωμάτια.(εκτός και αν είχαν ήδη επιδιορθωθεί :look: )Ήδη ο τοίχοςσ την γωνία δίπλα από την τζαμαρία του υπνοδωματίου έχει σκάσει και θέλει επιδιόρθωση.Το τζάμι το πρωί είναι σαν να το έχεις ψεκάσει με νερό και στάζει στα πλακάκια.Το ίδιο συμβαίνει σε χειρότερη φάση στο μπάνιο με μικρή λιμνούλα στο περβάζι το οποίο στούς αρμούς έχει σχηματίσει μούχλα που όσο και να την καθαρίζουμε με χλωρίνη επανέρχεται μετά απο 3-4 μέρες.Το σπίτι το πρωί αερίζεται αρκετά 1 με 1:30 ώρα οπότε δέν τίθεται θέμα.Το κακό είναι ότι είμαστε δίπλα σε άλσος και έχει πάρα πολύ υγρασία γενικά η περιοχή.

Ερώτηση τώρα.Μπορεί κάποιος να μου πει πώς κρίνουμε το πόσο δυνατός θα είναι για ένα σπίτι 70 τετράγωνικων?Κάνει δουλεία και σε υπόλοιπο χώρο αν τοποθετηθεί μόνο στο υπνοδωμάτιο η πρέπει να πάρω άλλον για το μπάνιο και ούτω καθεξής?Δουλεύει η είναι απάτες και τζάμπα λεφτά?Ευχαριστώ!:wave2:


sorry ρε παιδια αλλα οταν....


Εχει τρυπα το σκαφος ...

Το πρωτο πραγμα που κανουμε δεν ειναι σιγουρα.....Να αγορασουμε μια καλη αντλια...!



Ολη αυτη η υγρασια απο καπου μπαινει.......


Αρμοι , πρεβαζια κλπ....

Τσεκαρισμα στον τοιχο απο την εξωτερικη πλευρα που αφορα τα συγκεκριμενα δωματια που αναφερεις...

Τσεκαρισμα στο εαν υπαρχει καποια διαμπερης και στα τρια δωματια υδροροη χωμενη σε μεσοτοιχια που τυχον εχει διαροη.....


και μετα τα υπολοιπα...... :winka:


Βλεπεις οταν ειχαμε φτασει στο σημειο οι κατασκευαστες να σηκωνουν πολυκατοικιες ποιο γρηγορα και απο το να παιζεις με lego....

Καποια πολυ απλα πραγματα οπως στοκαρισματα και μονοσεις ειχαν παει περιπατο....


:wave2:

TROOPER
30/11/2011, 08:00
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΛΥΣΕΙΣ!!!Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ,ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ !!!

:winka:

SVX
30/11/2011, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΛΥΣΕΙΣ!!!Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ,ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ !!!

:winka:
ειναι αυτο που λεμε οτι οι παντρεμενοι ειναι "μουχλες" ?:wacko:

GIXXERAKIAS
30/11/2011, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΛΥΣΕΙΣ!!!Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ,ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ !!!

:winka:

Τι μλκς!!!:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Ε όχι και μούχλας ρε Μήτσο!:evil:

Πάντως σίγουρα δεν παίζει υδροροή στο σημείο εκείνο και ούτε και ρωγμή στους εξωτερικούς τοίχους των δωματίων.Σήμερα έσκασα λίγο το παράθυρο και δεν είχαμε καθόλου πρόβλημα (εμφανές σε τζάμια τουλάχιστον) αλλά είχαμε κρύο.:uplate:

Παίζει να είναι τόσο καλά μονωμένο το δωμάτιο που δέν αφήνει τα χνώτα μας να βγούν σε συνδυασμό με το κρύο και την υγρασία απ'έξω με αποτέλεσμα το να μαζεύεται στα τζάμια?Αλλά και πάλι στο μπάνιο πώς εξηγείται αυτό?

Επίσης κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι επειδή έχουμε ένα τύραννο στο σπίτι πλέον ονόματι Gixxer έχουμε κλειστές πόρτες όλο το βράδυ να μην αλωνίζει και κατουροχέζει όλο το σπίτι.:D

(η φωτό είναι δικιά του και μπορείτε να την δείτε καλύτερα αν πατήσετε στο Google "Gixxer πίνσερ" έκανα copy μόνο το thumbnail γιατί δεν με αφήνει να δω στο γραφείο εικόνες.)


240918

alex14
30/11/2011, 08:31
Υπαρχει αλλο διαμερισμα απο πανω ?

GIXXERAKIAS
30/11/2011, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Υπαρχει αλλο διαμερισμα απο πανω ? Ναί άλλα 4 σε αριθμό ίσο με τους ορόφους από πάνω.Θα ρωτήσω βασικά άν έχει και άλλος πρόβλημα με υγρασίες τον διαχειριστή.:)

stefanos
30/11/2011, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Τι μλκς!!!:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Ε όχι και μούχλας ρε Μήτσο!:evil:

Πάντως σίγουρα δεν παίζει υδροροή στο σημείο εκείνο και ούτε και ρωγμή στους εξωτερικούς τοίχους των δωματίων.Σήμερα έσκασα λίγο το παράθυρο και δεν είχαμε καθόλου πρόβλημα (εμφανές σε τζάμια τουλάχιστον) αλλά είχαμε κρύο.:uplate:

Παίζει να είναι τόσο καλά μονωμένο το δωμάτιο που δέν αφήνει τα χνώτα μας να βγούν σε συνδυασμό με το κρύο και την υγρασία απ'έξω με αποτέλεσμα το να μαζεύεται στα τζάμια?Αλλά και πάλι στο μπάνιο πώς εξηγείται αυτό?

Επίσης κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι επειδή έχουμε ένα τύραννο στο σπίτι πλέον ονόματι Gixxer έχουμε κλειστές πόρτες όλο το βράδυ να μην αλωνίζει και κατουροχέζει όλο το σπίτι.:D

(η φωτό είναι δικιά του και μπορείτε να την δείτε καλύτερα αν πατήσετε στο Google "Gixxer πίνσερ" έκανα copy μόνο το thumbnail γιατί δεν με αφήνει να δω στο γραφείο εικόνες.)

Όπως είπες και μόνος σου η υγρασία δημιουργείται μέσα στό σπίτι και λόγω ελλιπούς
εξαερισμού συμπυκνώνεται στίς πιό κρύες επιφάνειες σχηματίζοντας υγρασία.
Οι πιό κρύες επιφάνειες μπορεί να είναι οι βορινοί τοίχοι ή κάποιο στοιχείο ανεπαρκώς θερμομονωμένο που δημιουργεί θερμογέφυρα, ή ο μονός υαλοπίνακας κάποιου παράθυρου (ναι σε εμπορικά ακίνητα έχω δεί διπλά τζάμια σε σαλόνι και μονά σε κραβατοκάμαρες).
Η λύση και για την καλή υγεία των κατοίκων, είναι ο πιό καλός εξαερισμός και συμπληρωματική μόνωση εξωτερικά (που δεν παίζει στην περίπτωσή σου λόγω ενοικίου).

nikos_abel
30/11/2011, 08:54
Ένα θα πω.

Αν πιάσω υγρασία και μούχλα στο σπίτι, μόλις με ρωτήσει η γυναίκα μου τι θα κάνουμε και
της απαντήσω

"κάτσε, να μπω στο μότο τζι αρ να δω"

θα χρειαστεί άμεσα μια φωτογραφική μηχανή για να αποθανατήσω την έκφρασή της.

MILTOS1976
30/11/2011, 09:48
ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολους.εχω χρωματοπωλειο και απλα θα δωσω μια συμβουλη γιατι αυτο ειναι τακτικο φαινομενο.τα ακτυλικα χρωματα που ειπε καποιος ειναι για εξω και ο τοιχος αναπνεει.η χλωρινη που διαβασα απλα καθαριζει το λεκε και δεν σκοτωνει το μυκητα που ειναι ζωντανος οργανισμος.αυτο που εχεις δεν ειναι υγρασια.ειναι υγροποιηση απο διαφορα εσωτερικης με εξωτερικη θερμοκρασια.αρα μιλαμε για ελειπη ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ.
η λυση...
πας στο χρωματοπωλειο της γειτονιας σου και αγοραζεις ενα αντιμουχλικο φαρμακο με μικρο κοστος.εφαρμοζεις συμφωνα με τις οδηγειες και βαφεις.επειτα πρεπει να αφηνεις και το σπιτι να αναπνεει.να ανοιγεις να αεριζεται ακομα και οταν η θερμανση ειναι αναμενη.ανοιγεις ισα ισα την μπαλκονοπορτα κανα δαχτυλο για κανα 10λεπτο και παλι τα ιδια.
φιλικα

McTalas
30/11/2011, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
"Γέρο" να σε πει το πρώτο σου παιδί, ρεεε...!!!
(και να μην είναι και από σένα.) :smokin:
ερχεται σε 2 μηνες !!!!:D :D :D
Εναλλακτικά, μπορείς να τον πατήσεις τον συμπλέκτη, να τα σκεπάσεις τα γεμιστά, να κανελώσεις το ρυζόγαλο ή να την κουνήσεις την αχλαδιά...
μ'αρεσει γιατι παρολο το χασμα γενεών υπαρχουν ακομα γεφυρες επικοινωνιας... :winka:

makis206
30/11/2011, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ένα θα πω.
Αν πιάσω υγρασία και μούχλα στο σπίτι, μόλις με ρωτήσει η γυναίκα μου τι θα κάνουμε και
της απαντήσω
"κάτσε, να μπω στο μότο τζι αρ να δω"
θα χρειαστεί άμεσα μια φωτογραφική μηχανή για να αποθανατήσω την έκφρασή της.

Ένα θα ρωτήξω.

Όταν της λες ότι θα μπεις στο moto να μιλήσεις για το Ντεουβίλ, δεν παραξενεύεται που δεν μπαίνεις σε φόρουμ ειδών υγιεινής;:D

chr1s_86
30/11/2011, 09:59
Παρόμοιο πρόβλημα που είχα σε ένα δωμάτιο τους χειμερινούς μήνες, λύθηκε με αυτό: http://www.apothema.gr/Product/5-1-118-5649/Philco/PDH_716EA.html


edit: και καλύτερη τιμή εδώ: http://www.net-electric.gr/catalog/philco-716ea-a%F6%F5%E3%F1%E1%ED%F4%E7%F2-p-3932.html

Lioulios
30/11/2011, 10:07
Το θέμα είναι πολύ σοβαρό .

Όπως πολύ καλά σου είπε και ο argy_kap , δες πως θα σταματήσεις την υγρασία αρχικά .

Σε τί σημείο τοίχου παρουσιάζεται ; Χαμηλά δίπλα στα σοβατεπί ; Ψηλά ; Που ; Τί είναι ακριβώς από πίσω ;

Μπορεί να είναι από παντού .

panagath
30/11/2011, 10:49
Αφού είναι ενοίκιο, σήκω και φύγε. Και ας πάει ο ιδιοκτήτης να βρει από που μπαίνει η υγρασία. Εκτός αν πια είναι σε τόσο καλό σημείο το σπίτι. Που και πάλι δεν ξέρω αν αξίζει τη φασαριά.

ααα...Τον έχω και εγώ αυτό τον καναπέ :P:P Κοντεύει να στραβώσει και οι βίδες του κλωτσησαν χωρίς να τις ξεβιδώσω :P:P

sniper
30/11/2011, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Υπαρχει αλλο διαμερισμα απο πανω ?

θα πιάσουμε τώρα και τα στατικά της οικοδομής;

alex14
30/11/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
θα πιάσουμε τώρα και τα στατικά της οικοδομής;

Οχι. Απλως ρωτησα γιατι εαν δεν υπηρχε αλλο απο πανω ισως να ηταν αυτος ο λογος για την υγρασια. Παρουσιαστηκε το ιδιο προβλημα στο σπιτι μου (30 χρονων) οταν αλλαξα τα κουφωματα με αλουμινιου πριν 5 χρονια. Τελικα εβαλα ψευδοροφη με μονωση σε ολο το σπιτι και ησυχασα.

:wave2:

DimChios
30/11/2011, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
ψευδοροφη με μονωση σε ολο το σπιτι και ησυχασα.

:wave2:


εχμ.... more info please!

:D

alex14
30/11/2011, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
εχμ.... more info please!

:D

Γυψοσανιδα Knauf (εαν δεν κανω λαθος) και μπλε φελιζολ μετριας ποιοτητας απο μεσα.
Οι τιμες που πηρα εγω ηταν απο 26-30 ευρω το τετραγωνικο (χωρις το φελιζολ).
Μεγαλη διαφορα και το καλοκαιρι και το χειμωνα.
Υπηρχε βεβαια και η λυση της μονωσης πανω στην ταρατσα αλλα ειναι πολυ ακριβοτερη και εαν δεν γινει πολυ σωστη η δουλεια και βγαλει ρωγμες αστα να πανε.

:wave2:

ERRIKA
30/11/2011, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Όπως είπες και μόνος σου η υγρασία δημιουργείται μέσα στό σπίτι και λόγω ελλιπούς
εξαερισμού συμπυκνώνεται στίς πιό κρύες επιφάνειες σχηματίζοντας υγρασία.
Οι πιό κρύες επιφάνειες μπορεί να είναι οι βορινοί τοίχοι ή κάποιο στοιχείο ανεπαρκώς θερμομονωμένο που δημιουργεί θερμογέφυρα, ή ο μονός υαλοπίνακας κάποιου παράθυρου (ναι σε εμπορικά ακίνητα έχω δεί διπλά τζάμια σε σαλόνι και μονά σε κραβατοκάμαρες).
Η λύση και για την καλή υγεία των κατοίκων, είναι ο πιό καλός εξαερισμός και συμπληρωματική μόνωση εξωτερικά (που δεν παίζει στην περίπτωσή σου λόγω ενοικίου).

Ορθά λαλήσας ο Στέφανος σου είπε πως η υγρασία δημιουργείται μέσα στο σπίτι [από τους υδρατμούς του μαγειρέματος, το ντους, τα χνώτα των ανθρώπων (και ζώων :lol: ) που κατοικούν σ'αυτό].
Μην ψάχνεις να βρεις από πού έρχεται γιατί δεν έρχεται απ'έξω και σίγουρα όχι από το .... άλσος! :lol:
Ο ελλιπής εξαερισμός κατά κύριο λόγο και η ελλιπής θέρμανση κατά δεύτερο είναι οι αιτίες που συμπυκνώνεται η υγρασία πάνω στις πιο κρύες επιφάνειες του σπιτιού, δηλ. στους εξωτερικούς τοίχους και ιδίως τους βορινούς. Οι γωνίες όπου συχνά δεν υπάρχει μόνωση (λόγω αμόνωτων κολώνων) μαζεύουν την περισσότερη υγρασία. Στο μπάνιο έχεις πιο πολλή υγρασία γιατί υπάρχουν περισσότεροι υδρατμοί, όπως είναι απολύτως λογικό. Αυτό συμβαίνει μόνο τους κρύους μήνες, όταν δηλ. υπάρχει μεγάλη διαφορά εξωτερικής/εσωτερικής θερμοκρασίας.
Όσο πιο μικρό σε επιφάνεια και όγκο το σπίτι, τόσο μεγαλύτερο το πρόβλημα. Δεν έχει να κάνει ούτε με χρώματα και υλικά. Πρέπει να αερίζετε πιο συχνά το σπίτι για να φεύγουν οι υδρατμοί και να αυξήσετε τη θέρμανση, ιδίως στο μπάνιο και τα υπνοδωμάτια όπου από τα χνώτα συγκεντρώνεται τη νύχτα μεγάλη ποσότητα υδρατμών. Με την αύξηση της θέρμανσης αποφεύγεις/καθυστερείς την υγροποίηση των υδρατμών μέχρι τον επόμενο αερισμό.
Ορθά επίσης σου είπαν πως τα σύγχρονα σπίτια χρειάζονται περισσότερο αερισμό από τα παλαιότερα γιατί είναι "σφραγισμένα".
Η μόνη περίπτωση να έχει κατασκευαστικό ελάττωμα το σπίτι είναι να μην έχει γίνει σωστή μόνωση στους εξωτερικούς τοίχους (όπου σωστή μόνωση = ανάμεσα από τη διπλή σειρά τούβλων των εξωτερικών τοίχων, οι εξωτερικές μονώσεις κλπ. δεν έχουν καμία επίδραση στο θέμα σου): θα κοιτάξεις μέσα από ένα συρόμενο κούφωμα, αφού το ανοίξεις επαρκώς και θα τσεκάρεις εάν βλέπεις το μονωτικό πανό, γαλάζιο (Dow) ή άσπρο (Fibran klp.).

spyrakos35
30/11/2011, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ένα θα πω.

Αν πιάσω υγρασία και μούχλα στο σπίτι, μόλις με ρωτήσει η γυναίκα μου τι θα κάνουμε και
της απαντήσω

"κάτσε, να μπω στο μότο τζι αρ να δω"

θα χρειαστεί άμεσα μια φωτογραφική μηχανή για να αποθανατήσω την έκφρασή της.

:a20: :a20: :a20: :a20: :a20: :a20:

είσαι θεός.....

stefanos
30/11/2011, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Γυψοσανιδα Knauf (εαν δεν κανω λαθος) και μπλε φελιζολ μετριας ποιοτητας απο μεσα.
Οι τιμες που πηρα εγω ηταν απο 26-30 ευρω το τετραγωνικο (χωρις το φελιζολ).
Μεγαλη διαφορα και το καλοκαιρι και το χειμωνα.
Υπηρχε βεβαια και η λυση της μονωσης πανω στην ταρατσα αλλα ειναι πολυ ακριβοτερη και εαν δεν γινει πολυ σωστη η δουλεια και βγαλει ρωγμες αστα να πανε.

:wave2:

Χάνεις όμως την θερμοχωρητικότητα του στοιχείου που μονώνεις με συνέπεια να έχεις μεγαλύτερες διακυμάνσεις στην θερμοκρασία του χώρου, και εάν την έβαζες εξωτερικά θα είχες και μικρότερη θερμική καταπόνηση στην πλάκα, εάν μιλάμε για δώμα.

nikos_abel
30/11/2011, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ορθά λαλήσας ο Στέφανος σου είπε πως η υγρασία δημιουργείται μέσα στο σπίτι [από τους υδρατμούς του μαγειρέματος, το ντους, τα χνώτα των ανθρώπων (και ζώων :lol: ) που κατοικούν σ'αυτό].
.
.
.
.
πανό, γαλάζιο (Dow) ή άσπρο (Fibran klp.).

Έμεινα άναυδος Έρρικα Χώκινγκ από την επιστημονική σου ανάλυση


240925

ERRIKA
30/11/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Έμεινα άναυδος Έρρικα Χώκινγκ από την επιστημονική σου ανάλυση

Θα ξαναπείς ποτέ πως οι δικηγόροι ΔΕΝ είναι επιστήμονες; E; E; E;


:bawl: :bawl: :lol: :wave2:

nikos_abel
30/11/2011, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Θα ξαναπείς ποτέ πως οι δικηγόροι ΔΕΝ είναι επιστήμονες; E; E; E;


:bawl: :bawl: :lol: :wave2:

Όχι που να με πάρει ο Χάρυς!!!!:a013:

alex14
30/11/2011, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Χάνεις όμως την θερμοχωρητικότητα του στοιχείου που μονώνεις με συνέπεια να έχεις μεγαλύτερες διακυμάνσεις στην θερμοκρασία του χώρου, και εάν την έβαζες εξωτερικά θα είχες και μικρότερη θερμική καταπόνηση στην πλάκα, εάν μιλάμε για δώμα.

Στεφανε δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις.
Καταλαβαινω ομως οτι απο την στιγμη που μονωνεις απο κατω, η πλακα θα ειναι κρυα τον χειμωνα μιας και η ζεστη απο τα καλοριφερ δεν θα περασει την γυψοσανιδα και το dow. Αρα γιατι να υπαρχει θερμικη καταπονηση ?
Η μονωση απο πανω ειναι σιγουρα καλυτερη (εαν γινει σωστα) αλλα ειναι πολυ ακριβωτερη + οτι εαν εχεις πανω στην ταρατσα σωληνες,ηλιακο, καυστηρα κτλ θελει αρκετη δουλεια και χρηματα για τα βγαλεις και να τα ξαναβαλεις.

OldMan
30/11/2011, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ενας ευκολότερος τρόπος ειναι να ψεκαστεί η μούχλα με χλωρίνη.
Εσύ ρε μάγκα μια με το λίπος φώκιας, μια με την χλωρίνη (παίζει σοβαρά να έχεις βγάλει και τον καταλύτη από το Blackbird) πας φιρί φιρί να ακούσεις τα μπινελίκια σου από καμιά γνωστή - και μη εξαιρεταία - εδώ μέσα...:smokin:

spyrakos35
30/11/2011, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
E; E; E;




doris????

DimChios
30/11/2011, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ορθά λαλήσας ο Στέφανος σου είπε πως η υγρασία δημιουργείται μέσα στο σπίτι [από τους υδρατμούς του μαγειρέματος, το ντους, τα χνώτα των ανθρώπων (και ζώων :lol: ) που κατοικούν σ'αυτό].
Μην ψάχνεις να βρεις από πού έρχεται γιατί δεν έρχεται απ'έξω και σίγουρα όχι από το .... άλσος! :lol:
Ο ελλιπής εξαερισμός κατά κύριο λόγο και η ελλιπής θέρμανση κατά δεύτερο είναι οι αιτίες που συμπυκνώνεται η υγρασία πάνω στις πιο κρύες επιφάνειες του σπιτιού, δηλ. στους εξωτερικούς τοίχους και ιδίως τους βορινούς. Οι γωνίες όπου συχνά δεν υπάρχει μόνωση (λόγω αμόνωτων κολώνων) μαζεύουν την περισσότερη υγρασία. Στο μπάνιο έχεις πιο πολλή υγρασία γιατί υπάρχουν περισσότεροι υδρατμοί, όπως είναι απολύτως λογικό. Αυτό συμβαίνει μόνο τους κρύους μήνες, όταν δηλ. υπάρχει μεγάλη διαφορά εξωτερικής/εσωτερικής θερμοκρασίας.
Όσο πιο μικρό σε επιφάνεια και όγκο το σπίτι, τόσο μεγαλύτερο το πρόβλημα. Δεν έχει να κάνει ούτε με χρώματα και υλικά. Πρέπει να αερίζετε πιο συχνά το σπίτι για να φεύγουν οι υδρατμοί και να αυξήσετε τη θέρμανση, ιδίως στο μπάνιο και τα υπνοδωμάτια όπου από τα χνώτα συγκεντρώνεται τη νύχτα μεγάλη ποσότητα υδρατμών. Με την αύξηση της θέρμανσης αποφεύγεις/καθυστερείς την υγροποίηση των υδρατμών μέχρι τον επόμενο αερισμό.
Ορθά επίσης σου είπαν πως τα σύγχρονα σπίτια χρειάζονται περισσότερο αερισμό από τα παλαιότερα γιατί είναι "σφραγισμένα".
Η μόνη περίπτωση να έχει κατασκευαστικό ελάττωμα το σπίτι είναι να μην έχει γίνει σωστή μόνωση στους εξωτερικούς τοίχους (όπου σωστή μόνωση = ανάμεσα από τη διπλή σειρά τούβλων των εξωτερικών τοίχων, οι εξωτερικές μονώσεις κλπ. δεν έχουν καμία επίδραση στο θέμα σου): θα κοιτάξεις μέσα από ένα συρόμενο κούφωμα, αφού το ανοίξεις επαρκώς και θα τσεκάρεις εάν βλέπεις το μονωτικό πανό, γαλάζιο (Dow) ή άσπρο (Fibran klp.).


what da f@ck??????

σε πιο κεφαλαιο της δικηγοριας τα κανατε αυτα?

:hypnotize

:bawl: :bawl: :bawl:

sniper
30/11/2011, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εσύ ρε μάγκα μια με το λίπος φώκιας, μια με την χλωρίνη (παίζει σοβαρά να έχεις βγάλει και τον καταλύτη από το Blackbird) πας φιρί φιρί να ακούσεις τα μπινελίκια σου από καμιά γνωστή - και μη εξαιρεταία - εδώ μέσα...:smokin:

Που να δεις και τι λέει στα σκοτεινά καταγώγια που συχνάζει για την χρήση του λίπους της φώκιας..

:smokin:

OldMan
30/11/2011, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Που να δεις και τι λέει στα σκοτεινά καταγώγια που συχνάζει για την χρήση του λίπους της φώκιας..
Απέξω απέξω μΕ λες να μην κοιμηθώ μαζί του σε ιγκλού ... :winka:

tomy
30/11/2011, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ορθά λαλήσας ο Στέφανος σου είπε πως η υγρασία δημιουργείται μέσα στο σπίτι [από τους υδρατμούς του μαγειρέματος, το ντους, τα χνώτα των ανθρώπων (και ζώων :lol: ) που κατοικούν σ'αυτό].
Μην ψάχνεις να βρεις από πού έρχεται γιατί δεν έρχεται απ'έξω και σίγουρα όχι από το .... άλσος! :lol:
Ο ελλιπής εξαερισμός κατά κύριο λόγο και η ελλιπής θέρμανση κατά δεύτερο είναι οι αιτίες που συμπυκνώνεται η υγρασία πάνω στις πιο κρύες επιφάνειες του σπιτιού, δηλ. στους εξωτερικούς τοίχους και ιδίως τους βορινούς. Οι γωνίες όπου συχνά δεν υπάρχει μόνωση (λόγω αμόνωτων κολώνων) μαζεύουν την περισσότερη υγρασία. Στο μπάνιο έχεις πιο πολλή υγρασία γιατί υπάρχουν περισσότεροι υδρατμοί, όπως είναι απολύτως λογικό. Αυτό συμβαίνει μόνο τους κρύους μήνες, όταν δηλ. υπάρχει μεγάλη διαφορά εξωτερικής/εσωτερικής θερμοκρασίας.
Όσο πιο μικρό σε επιφάνεια και όγκο το σπίτι, τόσο μεγαλύτερο το πρόβλημα. Δεν έχει να κάνει ούτε με χρώματα και υλικά. Πρέπει να αερίζετε πιο συχνά το σπίτι για να φεύγουν οι υδρατμοί και να αυξήσετε τη θέρμανση, ιδίως στο μπάνιο και τα υπνοδωμάτια όπου από τα χνώτα συγκεντρώνεται τη νύχτα μεγάλη ποσότητα υδρατμών. Με την αύξηση της θέρμανσης αποφεύγεις/καθυστερείς την υγροποίηση των υδρατμών μέχρι τον επόμενο αερισμό.
Ορθά επίσης σου είπαν πως τα σύγχρονα σπίτια χρειάζονται περισσότερο αερισμό από τα παλαιότερα γιατί είναι "σφραγισμένα".
Η μόνη περίπτωση να έχει κατασκευαστικό ελάττωμα το σπίτι είναι να μην έχει γίνει σωστή μόνωση στους εξωτερικούς τοίχους (όπου σωστή μόνωση = ανάμεσα από τη διπλή σειρά τούβλων των εξωτερικών τοίχων, οι εξωτερικές μονώσεις κλπ. δεν έχουν καμία επίδραση στο θέμα σου): θα κοιτάξεις μέσα από ένα συρόμενο κούφωμα, αφού το ανοίξεις επαρκώς και θα τσεκάρεις εάν βλέπεις το μονωτικό πανό, γαλάζιο (Dow) ή άσπρο (Fibran klp.).

Φαντάζομαι τότε κατά την μελέτη της υγροπροστασίας της κατασκευής δεν λαμβάνουμε υπόψιν τα κλιματικά δεδομένα, τα όμβρια ύδατα, το ανεμόβροχο, η υγρασία του εδάφους, ο δρόσος και η αεροστεγανότητα, τα αεριζόμενα κτιριακά στοιχεία, κτλ.
Τέλος πάντων σε περίπτωση εξωτερικών στοιχείων, κατασκευασμένων σε στρώσεις, μπορεί μια ακατάλληλη διάταξη των στρώσεων να δημιουργήσει συμπυκνώματα στο εσωτερικό των στοιχείων, με συνέπεια την αύξηση του συντελεστή θερμοπερατότητας της κατασκευής, τη διαβροχή και τέλος την καταστροφή της μονωτικής ικανότητας των υλικών. Λόγω της διαφοράς πίεσης των υδρατμών στη θερμή πλευρά του τοιχώματος και την ψυχρή έχουμε ροή υδρατμών καθοριζόμενη από τη διαπερατότητα της κατασκευής...

ERRIKA
30/11/2011, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tomy
Φαντάζομαι τότε δεν λαμβάνουμε υπόψιν τα κλιματικά δεδομένα, τα όμβρια ύδατα, το ανεμόβροχο, η υγρασία του εδάφους, ο δρόσος και η αεροστεγανότητα, (...)


Περάστε πρώτα για ένα ρεκτιφιέ στο συντακτικό της προτάσεως και μετά θα προχωρήσουμε στο επόμενο κεφάλαιο: "Ροή υγρών στο Διάστημα".

:bawl:

Lioulios
30/11/2011, 12:53
Διαβάζω τα απίστευτα .

Ο άνθρωπος λέει
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
παρατήρησαμε έντονο πρόβλημα στα υπνοδωμάτια που βλέπουν και τα δύο σε εξωτερικούς τοίχους και επίσης στο μπάνιο με το εντονότερο πρόβλημα που είναι επίσης μεγάλο μέρος του σε εξωτερικό τοίχο.

Αν από κάπου χάνει . Στάνταρ ! Εκεί ούτε ψευδοροφές ,ούτε γυψοσανίδες ,ούτε ο θεός ο ίδιος δε σε σώνει .

Δεν κάνεις ΤΙΠΟΤΑ αν πρώτα δεν βρεις την πυγή της υγρασίας .

Από αυτά που λες , είμαι σχεδόν σίγουρος πως το πρόβλημα προέρχεται από το μπάνιο (αν οι τοίχοι των υπνοδωματίων είναι δίπλα σε αυτό) ή στην κακή μόνωση από έξω των τοίχων που έχεις το πρόβλημα .

Αν σηκώσεις το καπάκι από το φρεάτιο του μπάνιου ,κοίτα αν είναι καλά μονωμένο μέχρι απάνω .Να μην έχει δηλ κενά μέχρι εκεί που φτάνει το πλακάκι . Αν έχει στην βγάζει από εκεί και την περνάει κάτω από τα πλακάκια όταν η ροή της βρύσης ή της μπανιέρας είναι μεγάλη .

Αν είναι απο έξω ,μάλλον το σοβατεπί δεν έχει κλείσει καλά και αυτό φαίνεται και με το μάτι .Πήγαινε από έξω και δες .

Καλά ξεμπερδέματα .

OldMan
30/11/2011, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tomy
Λόγω της διαφοράς πίεσης των υδρατμών στη θερμή πλευρά του τοιχώματος και την ψυχρή έχουμε ροή υδρατμών καθοριζόμενη από τη διαπερατότητα της κατασκευής...
Οπότε αν βάλει 2-3 ανεμιστηράκια και ένα Peltier θα έχει και κλιματισμό το καλοκαίρι ... :winka:


Μάγκες, την παλεύετε καθόλου ..?? :smokin:

Ο άνθρωπος ρωτάει πως θα γίνει να φοράει στεγνό σώβρακο το πρωί και εσείς του δίνετε ιατρικές συμβουλες για την ακράτεια...!!

tomy
30/11/2011, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Περάστε πρώτα για ένα ρεκτιφιέ στο συντακτικό της προτάσεως και μετά θα προχωρήσουμε στο επόμενο κεφάλαιο: "Ροή υγρών στο Διάστημα".

:bawl:

Συγνώμη κυρία, ποτέ δεν ήμουν καλός στο συντακτικό αλλά ούτε και στα υγρά...

ERRIKA
30/11/2011, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Ο άνθρωπος ρωτάει πως θα γίνει να φοράει στεγνό σώβρακο το πρωί !!

Ε θα το βάζει αποβραδύς στο καλοριφέρ λέμε! :smokin:

OldMan
30/11/2011, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ε θα το βάζει αποβραδύς στο καλοριφέρ λέμε! :smokin:
Άμα μπερδέψει το καφέ με το κίτρινο θα βρωμίσει το σπίτι λέμεεεεεεεεεεεεε...:smokin:

tomy
30/11/2011, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οπότε αν βάλει 2-3 ανεμιστηράκια και ένα Peltier θα έχει και κλιματισμό το καλοκαίρι ... :winka:


Μάγκες, την παλεύετε καθόλου ..?? :smokin:

Ο άνθρωπος ρωτάει πως θα γίνει να φοράει στεγνό σώβρακο το πρωί και εσείς του δίνετε ιατρικές συμβουλες για την ακράτεια...!!

Γεώργιος Μ. Κοντορούπης, ενεργειακός και βιοκλιματικός σχεδιασμός κτιρίων και οικισμών σελίδα 314, για σώβρακα δεν μπορώ να βοηθήσω...

GIXXERAKIAS
30/11/2011, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ορθά λαλήσας ο Στέφανος σου είπε πως η υγρασία δημιουργείται μέσα στο σπίτι [από τους υδρατμούς του μαγειρέματος, το ντους, τα χνώτα των ανθρώπων (και ζώων :lol: ) που κατοικούν σ'αυτό].
Μην ψάχνεις να βρεις από πού έρχεται γιατί δεν έρχεται απ'έξω και σίγουρα όχι από το .... άλσος! :lol:
Ο ελλιπής εξαερισμός κατά κύριο λόγο και η ελλιπής θέρμανση κατά δεύτερο είναι οι αιτίες που συμπυκνώνεται η υγρασία πάνω στις πιο κρύες επιφάνειες του σπιτιού, δηλ. στους εξωτερικούς τοίχους και ιδίως τους βορινούς. Οι γωνίες όπου συχνά δεν υπάρχει μόνωση (λόγω αμόνωτων κολώνων) μαζεύουν την περισσότερη υγρασία. Στο μπάνιο έχεις πιο πολλή υγρασία γιατί υπάρχουν περισσότεροι υδρατμοί, όπως είναι απολύτως λογικό. Αυτό συμβαίνει μόνο τους κρύους μήνες, όταν δηλ. υπάρχει μεγάλη διαφορά εξωτερικής/εσωτερικής θερμοκρασίας.
Όσο πιο μικρό σε επιφάνεια και όγκο το σπίτι, τόσο μεγαλύτερο το πρόβλημα. Δεν έχει να κάνει ούτε με χρώματα και υλικά. Πρέπει να αερίζετε πιο συχνά το σπίτι για να φεύγουν οι υδρατμοί και να αυξήσετε τη θέρμανση, ιδίως στο μπάνιο και τα υπνοδωμάτια όπου από τα χνώτα συγκεντρώνεται τη νύχτα μεγάλη ποσότητα υδρατμών. Με την αύξηση της θέρμανσης αποφεύγεις/καθυστερείς την υγροποίηση των υδρατμών μέχρι τον επόμενο αερισμό.
Ορθά επίσης σου είπαν πως τα σύγχρονα σπίτια χρειάζονται περισσότερο αερισμό από τα παλαιότερα γιατί είναι "σφραγισμένα".
Η μόνη περίπτωση να έχει κατασκευαστικό ελάττωμα το σπίτι είναι να μην έχει γίνει σωστή μόνωση στους εξωτερικούς τοίχους (όπου σωστή μόνωση = ανάμεσα από τη διπλή σειρά τούβλων των εξωτερικών τοίχων, οι εξωτερικές μονώσεις κλπ. δεν έχουν καμία επίδραση στο θέμα σου): θα κοιτάξεις μέσα από ένα συρόμενο κούφωμα, αφού το ανοίξεις επαρκώς και θα τσεκάρεις εάν βλέπεις το μονωτικό πανό, γαλάζιο (Dow) ή άσπρο (Fibran klp.).

Mα έχω ξαναγράψει Έρικα ότι αερίζεται και μάλιστα επαρκώς ο χώρος των υπνοδωματίων αλλά και του μπάνιου την μέρα.Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε σταθερή θερμοκρασία και ζέστη στο σαλόνι (με τον θερμοστάτη στους 20c) και στα δωμάτια έχουμε μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας.Δηλαδή θα πρέπει να σκάμε από την ζέστη στο σαλόνι για να είμαστε στα δωμάτια ζεστά?:sick:

Σήμερα πήρα ένα ψηφιακό όργανο ακριβείας με θερμοκρασία και υγρόμετρο που μετράει min-max αφού κάνεις reset πχ για όλο το βράδυ.Θα δω πώς συμπεριφέρεται το δωμάτιο χωρίς εμάς μέσα σε υγρασία χώρου και κατά την διάρκεια της νύχτας καθώς κοιμόμαστε με χνώτα κτλ.Το σίγουρο είναι ότι τότε επιδεινώνεται το θέμα οπότε μάλλον με τον αφυγραντήρα στο δωμάτιο θα κάνουμε δουλειά.

Το πολύ πολύ άν είναι ακριβό το μηχάνημα να φτιάξω μάσκες σαν τους πιλότους που να οδηγουν τα χνώτα έξω από το δωμάτιο καθώς κοιμόμαστε.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


240927

nikos_abel
30/11/2011, 13:05
Και μετά έρχεται ένας κακίστατος μοντ και σβήνει το νήμα και δε τζενερέσιον νεξτ χάνει
τα καλύτερα γέλια.

:evil:

alex14
30/11/2011, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Διαβάζω τα απίστευτα .

Ο άνθρωπος λέει

Αν από κάπου χάνει . Στάνταρ ! Εκεί ούτε ψευδοροφές ,ούτε γυψοσανίδες ,ούτε ο θεός ο ίδιος δε σε σώνει .

Δεν κάνεις ΤΙΠΟΤΑ αν πρώτα δεν βρεις την πυγή της υγρασίας .

Από αυτά που λες , είμαι σχεδόν σίγουρος πως το πρόβλημα προέρχεται από το μπάνιο (αν οι τοίχοι των υπνοδωματίων είναι δίπλα σε αυτό) ή στην κακή μόνωση από έξω των τοίχων που έχεις το πρόβλημα .

Αν σηκώσεις το καπάκι από το φρεάτιο του μπάνιου ,κοίτα αν είναι καλά μονωμένο μέχρι απάνω .Να μην έχει δηλ κενά μέχρι εκεί που φτάνει το πλακάκι . Αν έχει στην βγάζει από εκεί και την περνάει κάτω από τα πλακάκια όταν η ροή της βρύσης ή της μπανιέρας είναι μεγάλη .

Αν είναι απο έξω ,μάλλον το σοβατεπί δεν έχει κλείσει καλά και αυτό φαίνεται και με το μάτι .Πήγαινε από έξω και δες .

Καλά ξεμπερδέματα .

Φιλε μου κανεις δεν του ειπε να βαλει ψευδοροφες,γυψοσανιδες κτλ. Ο Dimchios ζητησε σχετικες πληροφοριες ;)

:wave2:

OldMan
30/11/2011, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tomy
Γεώργιος Μ. Κοντορούπης, ενεργειακός και βιοκλιματικός σχεδιασμός κτιρίων και οικισμών σελίδα 314, για σώβρακα δεν μπορώ να βοηθήσω...
Οι του Μετσόβειου δεν φοράτε σώβρακα ..??? :confused:

ERRIKA
30/11/2011, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οι του Μετσόβειου δεν φοράτε σώβρακα ..??? :confused:

Καλά, εσύ ΠΟΥ ήσουν όταν έγινε η τελευταία συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο ΕΜΠ;;;; :confused:


240928

PortisHead
30/11/2011, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MILTOS1976
ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολους.εχω χρωματοπωλειο και απλα θα δωσω μια συμβουλη γιατι αυτο ειναι τακτικο φαινομενο.τα ακτυλικα χρωματα που ειπε καποιος ειναι για εξω και ο τοιχος αναπνεει.η χλωρινη που διαβασα απλα καθαριζει το λεκε και δεν σκοτωνει το μυκητα που ειναι ζωντανος οργανισμος.αυτο που εχεις δεν ειναι υγρασια.ειναι υγροποιηση απο διαφορα εσωτερικης με εξωτερικη θερμοκρασια.αρα μιλαμε για ελειπη ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗ.
η λυση...
πας στο χρωματοπωλειο της γειτονιας σου και αγοραζεις ενα αντιμουχλικο φαρμακο με μικρο κοστος.εφαρμοζεις συμφωνα με τις οδηγειες και βαφεις.επειτα πρεπει να αφηνεις και το σπιτι να αναπνεει.να ανοιγεις να αεριζεται ακομα και οταν η θερμανση ειναι αναμενη.ανοιγεις ισα ισα την μπαλκονοπορτα κανα δαχτυλο για κανα 10λεπτο και παλι τα ιδια.
φιλικα

Επιτέλους.....

:beer:

VASOS
30/11/2011, 14:08
Πέρα από την εσωτερική συμπύκνωση των υδρατμών παίζει και το σενάριο, λόγω πρόσφατης κατασκευής, να ξερνάει υγρασία το ίδιο το μπετόν η οποία βρίσκει διέξοδο προς τα κάτω (τοίχος και όχι πλακάκια κλπ).

Gi_4ce
30/11/2011, 17:31
Χρησιμοποιείς Kerosun? (και δεν κανω καθολου πλακα....)

GIXXERAKIAS
30/11/2011, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Χρησιμοποιείς Kerosun? (και δεν κανω καθολου πλακα....) Όχι φίλε μου.Αυτόνομη θέρμανση με καλοριφέρ μόνο.:wave2:

G M
30/11/2011, 20:30
Εχω το ιδιο προβλημα το σε βορεινη κρεββατοκαμαρα και καθε πρωι μαζευα υγρασια απο το ψυχροτερο σημειο που ειναι τα αλουμινια.
Εχω παρει εναν αφυγραντηρα της Duracraft τον ρυθμιζω στο 65% υγρασια και εχει σχεδον λυσει το προβλημα (μαζευει εως και 1 λιτρο καθε βραδυ) - το νερο ειναι οτι πρεπει για το ατμοσιδερο.... :lol:

Το καλυτερο ειναι βεβαια να αφηνεις ενα ιχνος ανοικτο το τζαμι αλλα αισθανεσαι το κρυο. Εαν αφηνεις αρκετα ανοικτή την πορτα του δωματιου επισης βοηθαει αλλα εαν δουλευεις αφυγραντηρα ταυτογχρονα δεν μαζευει καλα την υγρασια

vaska
30/11/2011, 22:42
Εγώ χάριν της συζητήσεως θα προσπαθήσω να δώσω μια πιο μοτοσυκλετιστική λύση (μιας και είμαστε μοτοφόρουμ), η οποία σήμερα με ΔΝΤ πάνω από τα κεφάλια μας έχει ακόμα μεγαλύτερη βαρύτητα.

Λοιπόν κοιμόσαστε με κορντούρες και γάντια και γλιτώνετε με μιας από το κρύο, την υγρασία αλλά και την περίπτωση μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης (που να μεγαλώνεις παιδιά με τόσα έξοδα, ποιο είναι το μέλλον τους σε τούτη τη χώρα κλπ).


@ Ερρικα

Πολλά :a19: :a19: :a19: κοπελιά, θα σ' έχω υπ' όψιν μου όταν και όποτε καταφέρω να μαζέψω το κεφάλαιο για να χτίσω. Ελπίζω σε καλύτερη τιμή από την υπόλοιπη αγορά μιας και μας συνδέουν μοτοσυκλετιστικά κοινά.

AUFGEBRACHT
30/11/2011, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Εγώ χάριν της συζητήσεως θα προσπαθήσω να δώσω μια πιο μοτοσυκλετιστική λύση (μιας και είμαστε μοτοφόρουμ), η οποία σήμερα με ΔΝΤ πάνω από τα κεφάλια μας έχει ακόμα μεγαλύτερη βαρύτητα.

Λοιπόν κοιμόσαστε με κορντούρες και γάντια και γλιτώνετε με μιας από το κρύο, την υγρασία αλλά και την περίπτωση μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης

Η εξέλιξη της αντισύλληψης : Τραχηλική καλύπτρα, προφυλακτικό, κολπικός σπόγγος, ενδομήτριο σπιράλ, ορμονικό χάπι και τέλος ΚΟΡΝΤΟΥΡΑ. Το moto.gr πρωτοπόρο απαντά σε αγωνιώδη θέματα όπως: "Πρόβλημα με κορντούρα της Dainese και ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη" , "ποια τα ποσοστά επιτυχίας στα μπουφάν κορντούρα της Revit", "μου έσπασε η κορντούρα της Bering λέτε να μείνει έγκυος" ;;;

nikos_abel
01/12/2011, 06:05
Θαύμα!!! Θαύμα!!!

Γύρω γύρω Πέμπτη και σε αυτό το θρεντ Παρασκευή!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GIXXERAKIAS
01/12/2011, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
Πέρα από την εσωτερική συμπύκνωση των υδρατμών παίζει και το σενάριο, λόγω πρόσφατης κατασκευής, να ξερνάει υγρασία το ίδιο το μπετόν η οποία βρίσκει διέξοδο προς τα κάτω (τοίχος και όχι πλακάκια κλπ).

Τελικά το πιό πιθανό σενάριο μετά το χθεσινό τέστ είναι η εσωτέρικη συμπύκνωση υδρατμών μιάς και το κτίριο είναι 7 ετών δεν νομίζω να ξερνάει υγρασία ακόμα. :)


Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Εχω το ιδιο προβλημα το σε βορεινη κρεββατοκαμαρα και καθε πρωι μαζευα υγρασια απο το ψυχροτερο σημειο που ειναι τα αλουμινια.
Εχω παρει εναν αφυγραντηρα της Duracraft τον ρυθμιζω στο 65% υγρασια και εχει σχεδον λυσει το προβλημα (μαζευει εως και 1 λιτρο καθε βραδυ) - το νερο ειναι οτι πρεπει για το ατμοσιδερο.... :lol:

Το καλυτερο ειναι βεβαια να αφηνεις ενα ιχνος ανοικτο το τζαμι αλλα αισθανεσαι το κρυο. Εαν αφηνεις αρκετα ανοικτή την πορτα του δωματιου επισης βοηθαει αλλα εαν δουλευεις αφυγραντηρα ταυτογχρονα δεν μαζευει καλα την υγρασια

Δυστηχώς το σενάριο να έχουμε ανοιχτό το παράθυρο δεν παίζει λόγω κρύου και το να αφήνουμε την πόρτα του δωματίου ανοιχτή πάλι δεν παίζει λόγω του τύραννου όπως έχω γράψει πιό πάνω.:lol:


Τα αποτελέσματα λοιπόν!Όλη μέρα είχα στο δωμάτιο το υγρόμετρο και κατέγραψε υγρασία της τάξης 45-48% χωρίς να είμαστε μέσα.Σήμερα το πρωί έδειχνε 71% υγρασία χώρου με το γνωστό φαινόμενο στα τζάμια και πάτησα να δώ την max τιμή και έφθασε και στο 76% κατά την διάρκεια της νύχτας.:eyepop: Οπότε η λύση του αφυγραντήρα θεωρείται επιτακτική για το ατμοσίδερο και τα πιτσιλιστίρια του αυτοκινήτου!:rotflmao:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ακόμη και για τους χάλιες που με έκαναν να γελάσω. :D :beer: :beer:

spyrakos35
01/12/2011, 08:38
χαιρόμαστε όλοι που μάλλον κατέληξες και σε βοηθήσαμε όλοι....

αλλά εδώ προέκυψε μείζον θέμα.... και το θρεντ δεν θα τελειώσει έτσι εύκολα....

οι κορντούρες - προφυλακτικά πρέπει να έχουν κόκκαλα??? :eek:

GIXXERAKIAS
01/12/2011, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
χαιρόμαστε όλοι που μάλλον κατέληξες και σε βοηθήσαμε όλοι....

αλλά εδώ προέκυψε μείζον θέμα.... και το θρεντ δεν θα τελειώσει έτσι εύκολα....

οι κορντούρες - προφυλακτικά πρέπει να έχουν κόκκαλα??? :eek:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Aναλόγως το πρόβλημα μεγέθους.....εγώ δεν έχω τέτοια προβλήματα.:smokin:

TROOPER
01/12/2011, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
χαιρόμαστε όλοι που μάλλον κατέληξες και σε βοηθήσαμε όλοι....

αλλά εδώ προέκυψε μείζον θέμα.... και το θρεντ δεν θα τελειώσει έτσι εύκολα....

οι κορντούρες - προφυλακτικά πρέπει να έχουν κόκκαλα??? :eek:

με κοκκαλα θα ακουγεται κρακ-κρακ και δε μας αρεσει.προτιμαμε να ακουγεται πλοπ-πλοπ :winka:

spyrakos35
01/12/2011, 08:58
και φαντάζομαι οτι δεν θέλει καλοκαιρινή κορντούρα (διάτρητη)..... :eyepop:

TROOPER
01/12/2011, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
και φαντάζομαι οτι δεν θέλει καλοκαιρινή κορντούρα (διάτρητη)..... :eyepop:

ημαρτον κυριε!!!θες να παθουμε καμια ζημια???????:mad:

spyrakos35
01/12/2011, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ημαρτον κυριε!!!θες να παθουμε καμια ζημια???????:mad:

προς θεού όχι..... αλλά λέω μπας και προλάβω τους νέους επί του θέματος, να βρούνε τις απαντήσεις έτοιμες.... για να μην λένε οτι δεν τα είχαμε πει.....



;)

TROOPER
01/12/2011, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
προς θεού όχι..... αλλά λέω μπας και προλάβω τους νέους επί του θέματος, να βρούνε τις απαντήσεις έτοιμες.... για να μην λένε οτι δεν τα είχαμε πει.....



;)

σωστος!

:a013:

nikos_abel
01/12/2011, 09:08
-Γυναίκα, τελείωσαν τα προφυλακτικά!!!!
-Ε, μπες στο μότο τζι αρ και βάλε στην αναζήτηση "εναλλακτικοί τρόποι αντισύλληψης"
Εγώ θα στα λέω; ήμαρτον πια!

:eyepop:

spyrakos35
01/12/2011, 09:11
φανταστική κουβέντα φίλων

- άσε μλκ μου η πόπη έχει καθυστέρηση
- ώπα ρε, τι έγινε, δεν φοράς ΓΚΟΡΝΤΟΥΡΑ?
- έβαλα την κορντούρα, την καλοκαιρινή
- καλά ρε πόσο μλκς είσαι??? δεν έχεις δει στο ΜΟΤΟ.GR ολόκληρο θρέντ για την υγρασία????



:smokin: :smokin:

vaska
01/12/2011, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
με κοκκαλα θα ακουγεται κρακ-κρακ και δε μας αρεσει.προτιμαμε να ακουγεται πλοπ-πλοπ :winka:


:bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry: πλοπ πλοπ :bigcry: :bigcry: :bigcry:

άκου πλοπ πλοπ.

Και δε με λε ρε Γιώργη αν εγώ ας πούμε ακούω φςςς φλιτσ φςς φλιτς έχω πρόβλημα?????

:confused: :confused: :confused: :confused:

TROOPER
01/12/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
:bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry: πλοπ πλοπ :bigcry: :bigcry: :bigcry:

άκου πλοπ πλοπ.

Και δε με λε ρε Γιώργη αν εγώ ας πούμε ακούω φςςς φλιτσ φςς φλιτς έχω πρόβλημα?????

:confused: :confused: :confused: :confused:

χρειαζεσαι υδραυλικο...σπασαν τα νερα φιλε :lol: :lol:

nikos_abel
01/12/2011, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
:bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry: πλοπ πλοπ :bigcry: :bigcry: :bigcry:

άκου πλοπ πλοπ.

Και δε με λε ρε Γιώργη αν εγώ ας πούμε ακούω φςςς φλιτσ φςς φλιτς έχω πρόβλημα?????

:confused: :confused: :confused: :confused:

Βασίλη, "φςςς φλιτσ φςς" κάνουν οι φουσκωτές κούκλες....

:blush: :blush: :blush:

spyrakos35
01/12/2011, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
:bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry: πλοπ πλοπ :bigcry: :bigcry: :bigcry:

άκου πλοπ πλοπ.

Και δε με λε ρε Γιώργη αν εγώ ας πούμε ακούω φςςς φλιτσ φςς φλιτς έχω πρόβλημα?????

:confused: :confused: :confused: :confused:

φαντάζομαι έχει να κάνει με το αν είναι 500αρα ή 1000άρα η κορντούρα.....

tai
01/12/2011, 16:59
ρε μ@λακες κλαιω :bawl: :bawl: :bawl:
το παλιο καλο moto.gr:rotflmao:
επι παντως επιστητού, τα πιο άσχετα ατομα λένε της πιο σωστές κουβέντες:alien:




ΥΓ Μαρτυριάρη sniper, αν μου ξανα διώξεις ατομο απο το ιγκλού σε έγδαρα:a29:



ρε gixxerakia μια ερώτηση, μηπως εχεις μεσα στο σπίτι ενυδρείο??:smokin:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
01/12/2011, 17:57
θελω να μου πεις τα εξεις.
λογο του οτι δεν ανοιξα ολες τις σελιδες να διαβασω....

το σπιτι ειναι καινουριο? δηλαδη νεοκτιστο?

πως ειναι μονοκατικια διαμερισμα κλπ.

αν ειναι μονοκατικια εχει μονοσεις στην ταρατσα?

τι ειδους θερμανση εχει η ειχε?

πες μου αυτα και αν εχω αλλη απορια θα σε ρωτησω η παρε με στο 6977 290 361 γιωργος

GIXXERAKIAS
01/12/2011, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai


ρε gixxerakia μια ερώτηση, μηπως εχεις μεσα στο σπίτι ενυδρείο??:smokin:

Όχι δεν έχω ενυδρείο μέσα στο σπίτι.:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
θελω να μου πεις τα εξεις.
λογο του οτι δεν ανοιξα ολες τις σελιδες να διαβασω....

το σπιτι ειναι καινουριο? δηλαδη νεοκτιστο?

πως ειναι μονοκατικια διαμερισμα κλπ.

αν ειναι μονοκατικια εχει μονοσεις στην ταρατσα?

τι ειδους θερμανση εχει η ειχε?

πες μου αυτα και αν εχω αλλη απορια θα σε ρωτησω η παρε με στο 6977 290 361 γιωργος

Το σπίτι είναι 7 ετών,δεν το λές και κούτας.Ότι υγρασία ήταν να ξεράσει από οικοδομή την έχει ξεράσει.:winka:
Είναι στον δεύτερο όροφο εξαόροφης πολυκατοικίας και είναι γενικά ζεστό σπίτι στο σαλόνι μίας και από κάτω και από πάνω είναι διαμερίσματα,η υγρασία και η διαφορά θερμοκρασίας συναντάται μόνο αργά το βράδυ στο υπνοδωμάτιο και στο μπάνιο μιάς και τα δύο βλέπουν σε εξωτερικούς τοίχους και έχουν πιό χαμηλή θερμοκρασία απο του σαλονιού.(για την ιστορία,εχθές το σαλόνι μετρήθηκε στους 22.5 βαθμούς κελσίου με τον θερμοστάτη στους 20c και το υπνοδωμάτιο ήταν στους 17.5 βαθμους).Αυτόνομη καλοριφέρ είναι η θέρμανση.:wave2:

ERRIKA
01/12/2011, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS


Το σπίτι είναι 7 ετών,δεν το λές και κούτας.Ότι υγρασία ήταν να ξεράσει από οικοδομή την έχει ξεράσει.:winka:
Είναι στον δεύτερο όροφο εξαόροφης πολυκατοικίας και είναι γενικά ζεστό σπίτι στο σαλόνι μίας και από κάτω και από πάνω είναι διαμερίσματα,η υγρασία και η διαφορά θερμοκρασίας συναντάται μόνο αργά το βράδυ στο υπνοδωμάτιο και στο μπάνιο μιάς και τα δύο βλέπουν σε εξωτερικούς τοίχους και έχουν πιό χαμηλή θερμοκρασία απο του σαλονιού.(για την ιστορία,εχθές το σαλόνι μετρήθηκε στους 22.5 βαθμούς κελσίου με τον θερμοστάτη στους 20c και το υπνοδωμάτιο ήταν στους 17.5 βαθμους).Αυτόνομη καλοριφέρ είναι η θέρμανση.:wave2:
Ξέχασες να πεις ότι κοιμάστε με κορντούρες. :wave2:

ernti
01/12/2011, 22:34
Η ωραιότερη δουλειά στο κόσμο πρέπει να είναι,να αποφασίζεις τι είδους βασανιστήρια θα κάνουνε σ'αυτούς τους δίσμοιρους που πάνε και παίζουνε στο Black out.

Allst@rf
02/12/2011, 01:50
ενυδρείο μπορεί να μην έχει ,αλλά με τέτοια υγρασία μπορεί και να αποκτήσει,όπως λέει και το ανέκδοτο του φίλου στην αρχή...


:lol:

GIXXERAKIAS
02/12/2011, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Ξέχασες να πεις ότι κοιμάστε με κορντούρες. :wave2:

Aυτό κάποιος κακεντρεχής με όρεξη για πλάκα το ανέφερε κάπου εδω μέσα.


Τέλος πάντων η λύση βρέθηκε.Ελπίζω πραγματικά όσοι κάνουν πλάκα και δεν το παίρνουν στα σοβαρά ["Έλα μωρέ δεν είναι και τίποτα πως κάνεις έτσι ας μιλήσουμε για οτιδήποτε άλλο να πούμε και κάμμια μαλακία μέσα στο θέμα να περάσει η ώρα."] να μήν το πάθουν ποτέ και ειδικά με μικρό παιδί μέσα στο σπίτι.

Από εμένα θεωρήται λήξαν το θέμα,άλλωστε το άνοιξα στις γενικές γιατί εδώ πρέπει να είναι κάτι που συζητάμε για οτιδήποτε και όχι μόνο για τις μοτοσυκλέτες.Καλή καρδιά και καλούς δρόμους χωρίς υγρασία να έχουμε.:wave2: :beer: