PDA

View Full Version : Πώς κολλάμε πλαστικό ρεζερβουάρ ΚΤΜ 990?



konsttanttinos
02/03/2013, 14:10
Ύστερα από άτυχη στιγμή, το ρεζερβουάρ σκίστηκε.
Φανταστείτε το ρεζερβουάρ σαν ''Π'', που αγκαλιάζει το πλαίσιο σαν σαμάρι. Στην εσωτερίκη δεξιά γωνία έχουμε την ρωγμή. που υπερβαίνει τα 15 εκατοστά, και από εκεί στάζει βενζίνη όταν δουλεύει το μηχανάκι.
Επειδή το καινούριο ρεζερβουαρ μπορεί να κάνει παραπάνω από 6 μήνες(ασφαλιστική), θέλω να φτιάξω το τραυματισμένο, και ρωτώντας μου πρότειναν 3 διαφορετικούς τρόπους, που ο καθένας θεωρεί την δικιά του λύση την καλύτερη.
Μου πρότειναν λοιπόν: 1) κόλλα δύο συστατικών, 2)πολυεστέρα με επιπλέον φύλλο για άψογη στεγανότητα και 3)μία ''ειδική'' κόλληση (δεν θυμάμαι πως μου την είπε) που είναι η πλέον ακριβή λύση και ο ''μάστορας'' που μου συστήθηκε σαν χειρούργος, μου είπε ''ώχ ρε φιλαράκι, είναι στο χειρότερο σημείο σκισμένο, ξέρεις τι πρέπει να κάνω εγώ για να το φέρω?'' Φυσικά και δεν του απάντησα - ακόμη. Τις πρώτες δύο λύσεις μου τις πρότειναν φίλοι εντουράδες και σκαφάτοι που ήδη τις έχουν χρησιμοποιήσει με επιτυχία.

Και ερωτώ ο δόλιος? Τι διάλο να κάνω? Άκρη δεν βρίσκω. Έχετε καμμιά δοκιμασμένη λύση?
:confused::cry:

DrBig
02/03/2013, 17:45
Βαλε καμια φωτογραφια.
Κι εδω να μη βρεθει καποιος που να ξερει, σιγουρα θα βγαλεις καποια ακρη αν ρωτησεις στο advrider. Αν γινεται, καποιος εκει θα το εχει ηδη κανει.

dlabrakis
02/03/2013, 18:09
λοιπον αγαπητε...κατ αρχην ο πολυεστερας ΔΕΝ κολλαει πλαστικο,ειναι επιφανειακο και μολις το ζορισεις ελαχιστα το παιρνεις σαν καλουπι.
η κολλα που σου ειπαν (2 συστατικων ισως κανει)
εγω θα σου προτεινα κατι που εχω κανει σε πλαστικη δεξαμενη νερου 500 λιτρων..παρε ενα κολητηρι απ αυτο που εχουν οι ηλεκτρονικοι τυπου στυλο αλλα να εχει καποια watt δηλαδη καμια 50αρια και ζεστανε και κολησε το σημειο που θες με απαλες κινησεις,το καλυτερο θα ηταν να βρεις και καποιο ακομα πλαστικο ιδια ποιοτητα με του ντεποζιτου να το ζεστανεις και να το βαλεις εξτρα απο πανω,η αν ειναι λεπτο εκει το σημειο ,να το ενισχυσεις.

καλη επιτυχια!!

mikepap
02/03/2013, 18:19
λοιπον αγαπητε...κατ αρχην ο πολυεστερας ΔΕΝ κολλαει πλαστικο,ειναι επιφανειακο και μολις το ζορισεις ελαχιστα το παιρνεις σαν καλουπι.
η κολλα που σου ειπαν (2 συστατικων ισως κανει)
εγω θα σου προτεινα κατι που εχω κανει σε πλαστικη δεξαμενη νερου 500 λιτρων..παρε ενα κολητηρι απ αυτο που εχουν οι ηλεκτρονικοι τυπου στυλο αλλα να εχει καποια watt δηλαδη καμια 50αρια και ζεστανε και κολησε το σημειο που θες με απαλες κινησεις,το καλυτερο θα ηταν να βρεις και καποιο ακομα πλαστικο ιδια ποιοτητα με του ντεποζιτου να το ζεστανεις και να το βαλεις εξτρα απο πανω,η αν ειναι λεπτο εκει το σημειο ,να το ενισχυσεις.

καλη επιτυχια!!

το εχω κανει με κολητηρη σε ρεζερβουαρ berligo αλλα απο την πανω μερια,στην οροφη του δηλ,επισης ηταν μια μικρη τρυπα 8 χιλ.εγινε στεγανο γιατι το ελενξα βαζοντας καυσιμο κ γυρνοντας το αναποδα.εβαλα κ ενα στρομα ομοιγενες πλαστικο πανω απο το μπαλομα,αλλα θελουν κ τα 2 μερη ζεσταμα που το πετυχα ζεστενοντας τα με θερμομπιστολο.θελει υπομονη κ λιγο προσοχη.τωρα απο φινιρισμα δεν ασχοληθηκα γιατι δεν υπηρχε λογος.το οχημα δουλευει πανω απο χρονο χωρις διαροη κ παντα γεμισμενο φουλ.

Mariner
02/03/2013, 18:36
Aν θυμάμαι καλά στο advrider.com o LocuL (http://www.advrider.com/forums/member.php?u=44453) είχε ασχοληθεί αρκετά με το θέμα γιατί ήθελε να τροποποιήσει τα δικά του ρεζερβουάρ για να μπορέσει να βάλει μοτέρ απο rc8 στο 990. Ρίχτου μια ερώτηση..

akispoulis
02/03/2013, 21:03
ειχα το ιδιο προβλημα με ccm 404 ds . εχανε πολυ βενζηνη.....και επεφτε στην εξατμηση....πηγα σε αυτους που επησκευαζουν προφητακτηρες αυτοκινητων....μου το κολησε ...και το ccm υπαρχει ακομα(σε αλλα χερια) χωρης προβλημα!:)

lykourgi
04/03/2013, 00:34
Εάν χρησιμοποιήσεις κόλλα δύο συστατικών, φρόντισε να βρεις κάποια κατάλληλη για ρεζερβουάρ (αντέχουν στη βενζίνη).
Σίγουρα έβγαζε η εταιρεία Permatex. Πιθανόν θα υπάρχουν και άλλες στην αγορά.

vaska
04/03/2013, 07:25
Έχω 2 λύσεις στο μυαλό μου, την 1η την έχω εφαρμόσει εδώ και μια 12ετία σε ρεζερβουάρ ενός ΖΧ σιτροέν και ακόμα έτσι είναι χωρίς πρόβλημα. Την 2η την έχω διαβάσει και απ' όσο λένε κρατάει μια χαρά.

1) Αγριεύεις το σχίσιμο και γύρω γύρω περιμετρικά (εξωτερικά) την επιφάνεια του ντεπόζιτου με dremel. (Το ντεπόζιτο θα πρέπει να είναι στεγνό και η περιοχή που θα κολλήσεις καθαρή - καθάρισε με ασετόν βιομηχανικό χωρίς πρόσθετα λαδιού). Απλώνεις πολυεστέρα και μετά βάζεις ένα κομμάτι υαλόπανο, κομμένο περίπου στο σχήμα του αγριέματος. Μουλιάζεις το υαλόπανο με εξτρά πολυεστέρα αν χρειαστεί και το στρώνεις μ' ένα πινέλο όσο καλύτερα μπορείς πάνω στο σχίσιμο και στη γύρω περιοχή. Προσοχή μη σου κρατήσει φυσαλίδα αέρα. Το αφήνεις να στεγνώσει και θεωρητικά είσαι έτοιμος.
Το δικό μου ντεπόζιτο είχε σχιστεί στην βάση του οπότε τρώει και όλο το βάρος των 40-50 λίτρων βενζίνης που χωράει. Από τότε που το κόλλησα δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Κάποιος φίλος παραπάνω είπε ότι ο πολυεστέρας ξεκολλάει. Δεν ξέρω αν ισχύει, στην δικιά μου περίπτωση πάντως δεν έχει ξεκολλήσει 12 χρόνια τώρα.

2) Όλα τα πλαστικά κάπου έχουν έναν κωδικό ανάγλυφο που δείχνει από τι πλαστικό είναι φτιαγμένο. Στο εμπόριο υπάρχουν μπαστουνάκια πλαστικών (φαντάσου κάτι σαν τα μπαστουνάκια θερμοσιλικόνης) που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι. Αγοράζεις ένα (δεν ξέρω αν πουλιόνται ένα ένα) ίδιου τύπου με το δικό σου και θερμοπίστολο ζεσταίνεις την περιοχή του σχισίματος εφαρμόζοντας ταυτόχρονα και το μπαστουνάκι. Έτσι λιώνει το υλικό του μπαστουνιού και καλύπτει τη ρωγμή.
Δεν το έχω δοκιμάσει ξαναλέω, μόνο το έχω διαβάσει και αυτοί που το χρησιμοποίησαν είπαν ότι η κόλληση ήταν επιτυχής και ισχυρή.

Ελπίζω να βοήθησα.

Julius
04/03/2013, 09:41
Ύστερα από άτυχη στιγμή, το ρεζερβουάρ σκίστηκε.
Φανταστείτε το ρεζερβουάρ σαν ''Π'', που αγκαλιάζει το πλαίσιο σαν σαμάρι. Στην εσωτερίκη δεξιά γωνία έχουμε την ρωγμή. που υπερβαίνει τα 15 εκατοστά, και από εκεί στάζει βενζίνη όταν δουλεύει το μηχανάκι.
Επειδή το καινούριο ρεζερβουαρ μπορεί να κάνει παραπάνω από 6 μήνες(ασφαλιστική), θέλω να φτιάξω το τραυματισμένο, και ρωτώντας μου πρότειναν 3 διαφορετικούς τρόπους, που ο καθένας θεωρεί την δικιά του λύση την καλύτερη.
Μου πρότειναν λοιπόν: 1) κόλλα δύο συστατικών, 2)πολυεστέρα με επιπλέον φύλλο για άψογη στεγανότητα και 3)μία ''ειδική'' κόλληση (δεν θυμάμαι πως μου την είπε) που είναι η πλέον ακριβή λύση και ο ''μάστορας'' που μου συστήθηκε σαν χειρούργος, μου είπε ''ώχ ρε φιλαράκι, είναι στο χειρότερο σημείο σκισμένο, ξέρεις τι πρέπει να κάνω εγώ για να το φέρω?'' Φυσικά και δεν του απάντησα - ακόμη. Τις πρώτες δύο λύσεις μου τις πρότειναν φίλοι εντουράδες και σκαφάτοι που ήδη τις έχουν χρησιμοποιήσει με επιτυχία.

Και ερωτώ ο δόλιος? Τι διάλο να κάνω? Άκρη δεν βρίσκω. Έχετε καμμιά δοκιμασμένη λύση?
:confused::cry:

Καλημέρα,

Eάν είσαι Αθηνά πέρνα μια βόλτα από εδώ..... http://www.aandreou.gr/ (εάν έχεις και το ντεπόζιτο μαζί σου ακόμα καλύτερα)

Έχει τα παντα στο κατάστημα και βοηθάνε πολύ τα παιδιά που έχει.

Κατα πάσα πιθανότητα θα σου δώσει εποξική ρητίνη που πολυμερίζει με τα πάντα και «παίρνει» και ταλαντώσεις χωρίς να κάνει κρακ.


:wave2:

konsttanttinos
04/03/2013, 19:50
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.
Δυστυχώς Julius μένω στον Βόλο, οπότε δεν υπάρχει η δυνατότητα να τους επισκευθώ.Θα πάρω αύριο όμως ένα τηλ μήπως και μπορέσω να βγάλω άκρη.
Vaska, ο πολυεστέρας με ενισχυμένο φύλλο ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, μιας και ένας γνωστός μου ξέρει να τον δουλεύει καλά. Με ανήσυχησαν όμως τα ''αντίπαλα'' στρατόπεδα, που έχουν εμπειρία στο υλικό, λέγοντας ότι η βενζίνη είναι διαβρωτική και ο δεν θα αντέξει, συν το ότι λόγω της υποπίεσης που ασκείταο στο ρεζερβουαρ, η συστολή-διαστολή θα ''πετάξει'' μονοκόμματα τον πολυεστέρα.
Akispoulis, πήγα σε λαμαρινά που ειδικεύεται στις κολλήσεις πλαστικών και μου είπε ότι όλα τα πλαστικά τα κολλάει μεσα-έξω, και χρειάζεται και ένα επιπλέον κομμάτι πλαστικού για την κόλληση. Eκεί κολλάει το μπαστουνάκι πλαστικού που πρότεινε ο Vaska, αλλά από μέσα κόλληση δεν βλέπω να είναι δυνατή.

Ψάχνω και τις υπόλοιπες ιδέες και λεπτομέρειες και θα επανέλθω επι΄του θέματος.

vaska
04/03/2013, 23:39
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.
Δυστυχώς Julius μένω στον Βόλο, οπότε δεν υπάρχει η δυνατότητα να τους επισκευθώ.Θα πάρω αύριο όμως ένα τηλ μήπως και μπορέσω να βγάλω άκρη.
Vaska, ο πολυεστέρας με ενισχυμένο φύλλο ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, μιας και ένας γνωστός μου ξέρει να τον δουλεύει καλά. Με ανήσυχησαν όμως τα ''αντίπαλα'' στρατόπεδα, που έχουν εμπειρία στο υλικό, λέγοντας ότι η βενζίνη είναι διαβρωτική και ο δεν θα αντέξει, συν το ότι λόγω της υποπίεσης που ασκείταο στο ρεζερβουαρ, η συστολή-διαστολή θα ''πετάξει'' μονοκόμματα τον πολυεστέρα.
Akispoulis, πήγα σε λαμαρινά που ειδικεύεται στις κολλήσεις πλαστικών και μου είπε ότι όλα τα πλαστικά τα κολλάει μεσα-έξω, και χρειάζεται και ένα επιπλέον κομμάτι πλαστικού για την κόλληση. Eκεί κολλάει το μπαστουνάκι πλαστικού που πρότεινε ο Vaska, αλλά από μέσα κόλληση δεν βλέπω να είναι δυνατή.

Ψάχνω και τις υπόλοιπες ιδέες και λεπτομέρειες και θα επανέλθω επι΄του θέματος.

Αυτό από που βγαίνει??? Δεν ασκείται ούτε πίεση ούτε υποπίεση στο ρεζερβουάρ, ίσα ίσα που όλα τα ρεζερβουάρ έχουν βαλβίδα ή σωληνάκι που επιτρέπει στον αέρα να μπαίνει όταν κατεβαίνει η στάθμη της βενζίνης. Η βενζίνη δεν διαβρώνει τον πολυεστέρα, σου είπα έχω κολλημένο ντεπόζιτο 12 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ. Την εποχή που έγινε η ζημιά στο δικό μου, έκανα αερομοντελισμό και ναυτομοντελισμό με θερμικούς κινητήρες. Ο πολυεστέρας ήταν πολύ διαδεδομένο υλικό και στην κατασκευή και στην κόλληση στα σκαφάκια. Ουδέποτε αντιμετωπίσαμε πρόβλημα με διάβρωση. Σημείωσε δε ότι τα καύσιμα των R/C έχουν αρκετό νίτρο, πράγμα που δεν συμβαίνει με τα καύσιμα της μηχανής.
Θα πρότεινα να προχωρήσεις με την μέθοδο του πολυεστέρα μιας και είναι η πιο προσιτή και οικονομική λύση και αν τελικά δεν σου κάτσει ψάχνεσαι για κάτι άλλο. Το μυστικό της κόλλησης είναι καλά αγριεμένες και σχολαστικά καθαρισμένες επιφάνειες.

Julius
05/03/2013, 08:48
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.
Δυστυχώς Julius μένω στον Βόλο, οπότε δεν υπάρχει η δυνατότητα να τους επισκευθώ.Θα πάρω αύριο όμως ένα τηλ μήπως και μπορέσω να βγάλω άκρη.
Vaska, ο πολυεστέρας με ενισχυμένο φύλλο ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, μιας και ένας γνωστός μου ξέρει να τον δουλεύει καλά. Με ανήσυχησαν όμως τα ''αντίπαλα'' στρατόπεδα, που έχουν εμπειρία στο υλικό, λέγοντας ότι η βενζίνη είναι διαβρωτική και ο δεν θα αντέξει, συν το ότι λόγω της υποπίεσης που ασκείταο στο ρεζερβουαρ, η συστολή-διαστολή θα ''πετάξει'' μονοκόμματα τον πολυεστέρα.
Akispoulis, πήγα σε λαμαρινά που ειδικεύεται στις κολλήσεις πλαστικών και μου είπε ότι όλα τα πλαστικά τα κολλάει μεσα-έξω, και χρειάζεται και ένα επιπλέον κομμάτι πλαστικού για την κόλληση. Eκεί κολλάει το μπαστουνάκι πλαστικού που πρότεινε ο Vaska, αλλά από μέσα κόλληση δεν βλέπω να είναι δυνατή.

Ψάχνω και τις υπόλοιπες ιδέες και λεπτομέρειες και θα επανέλθω επι΄του θέματος.

χμμμμ κόλληση απο μέσα ναι ειναι αδύνατο...... δέν ρωτάς μια και στον τανκκλινικ (που κάνει εσωτερικές πλαστικοποιήσεις) εαν μπορεί να κάνει κάτι από μέσα που να πιάνει στο πλαστικό σου ντεπόζιτο?

Εάν το κολλήσεις απ’εξω και μετά βάλεις και κανα δυο στρώματα απο υλικό (πχ έποξική ρητίνη) και σου ρίξει κάτι και από μέσα ο tankclink και στο στεγανοποιήσει τελείως δεν θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια δέν ξέρω το κόστος απ’ολα αυτά και το αβέβαιο αποτέλεσμα..... ίσος τελικά να έπαιρνες ένα μεταχειρισμένο να σου ερχόταν ποιο φτηνά. ;)

vaska
05/03/2013, 09:02
Τώρα που το ξανασκέφτομαι θα μπορούσες να φαρδύνεις λίγο το σκίσιμο, τόσο ώστε να χωρέσει να περάσει υαλόπανο από μέσα. Μετά με μακρύ πινέλο αν έχεις πρόσβαση στη γωνία του σχισίματος από την τάπα, στρώνεις κι εκεί πολυεστέρα. Σε συνδυασμό και με την εξωτερική κόλληση δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Από την άλλη είναι λύση μόνο για 6 μήνες όπως είπες και το αισθητικό του πράγματος δεν θα πρέπει να σε πολυνοιάζει!

konsttanttinos
10/04/2013, 17:37
Ύστερα από πολύ ψάξιμο και ατελείωτα ερωτήματα σε μαστόρους κα χειρούργους, επιτέλους κατέληξα.
Η κόλληση ή το μηχάνημα ή ο τρόπος λέγεται ''Ζετέκα''. Είναι κάτι σαν ηλεκτροκόλληση σε πλαστικό.
Πήρα το ντεπόζιτο μετά από 24 ώρες, το άφησα μία εβδομάδα να στεγνώσει, γιατί από ημίρευστη μορφή (σαν σκληρό jel) κάθε μέρα σκλήραινε, ώσπου πέτρωσε.
Αισθητικά είναι πολύ κακή δουλειά, αλλά στην δικιά μου περίπτωση είναι σε κρυφά σημεία.
Προς το παρόν δεν έχει διαρροή, αλλά υπάρχει εγγύηση (για το πρώτο δίμηνο) αν πάει κάτι στραβά να διορθωθεί.
Ήταν η πιο ακριβή λύση (100 ευρώ), αλλά ήταν ο μοναδικός μάστορας που ήταν σίγουρος για το αποτέλεσμα.
Ενδιάμεσα, βρήκα και μετάχειρο με τιμή 490 ευρώ.Μου φάνηκε πολύ ακριβή λύση γι'αυτό και ρίσκαρα την επισκευή.
Για την ιστορία η κόλληση έγινε στον Βόλο. Όποιος χρειαστεί πληροφορίες με πμ.
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, με βοηθήσατε να καταλάβω και να υποψιαστώ για πολλά.

notakos600
11/04/2013, 05:36
287322

Δυστυχώς δεν σε πρόλαβα, μια από τις ισχυρότερες κόλλες (αποδεδειγμένη χρήση σε τρακτέρ και χωματουργικά στις πιο ακραίες συνθήκες), κόστος 6-7 ευρώ, ίσως την επόμενη φορά. Ενδεικτικά σε πλαστικό ρεζερβουάρ που είχα κολλήσει πριν 2-3 χρόνια, έχει γίνει σώμα, άσχημο σαν εμφάνιση αλλά αντέχει, άλλωστε το επισκευασμένο σημείο είναι κρυφό.