PDA

View Full Version : Ξεχρεώσαμε; Μπα...



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

MG-KTiNoS
28/05/2013, 14:30
Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
Στη Μανολάδα όμως που χρησιμοποιούν δούλους για τις φράουλες δεν άκουσε τίποτε.
Άραγε μπορώ εγώ να ανταγωνιστώ κάποιον που αντί για εργάτες έχει δούλους.

Ουάου, μάθαμε οτι στη Μανωλάδα υπήρχαν σκλάβοι, και σε πείραξε τι ακριβώς?
Η υποκρισία και του κράτους, και της κοινωνίας στο όλο της το μεγαλείο. Στην Μανωλάδα, παρόμοιες φάσεις με τραμπουκισμούς υπήρχαν κάθε χρόνο, αλλά όλοι κάναν την δουλίτσα τους και δεν έτρεχε μία.
Στην Σκάλα τους έχουν μέσα σε κοτέτσια, στο Αργος πάνω στα δέντρα, και η μισή Ελλάδα χρησιμοποιεί σκλάβους μια 20ετία στα χωράφια, και Ρωσιδάκια στα κωλόμπαρα.
Ναι, και? Αν εσένα σε πειράζει η έλλειψη ελέγχου απ΄το κράτος, εμένα με ενοχλεί το να κρυβόμαστε πίσω απ΄το δάκτυλο μας για τα προφανή.
Αν ΔΕΝ σε ενοχλεί η εικόνα ενός ανθρώπου που κοιμάται στα σκατά, αν ΔΕΝ σε ενοχλεί η εικόνα μιας πιτσιρίκας που την πηδάνε οι λίγδες, αν ΔΕΝ σε ενοχλεί να βλέπεις να κλέβουν μεροκάματα δυστυχισμένων, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση κανένα κράτος να σε μάθει πως να σε ενοχλεί.

Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
Εξ ου και οι βρισιές στα «μικρά» επαγγέλματα.
Αυτό με χαλάει.
Εσένα μπορεί να σε χαλάει από συναδελφική αλληλλεγύη προς τους μικρομεσαίους επαγγελματίες. Σεβαστό...

Εμένα με χαλάνε τα νούμερα, που λένε αυτό που έγραψα 1-2 σελίδες πριν. 70 δις έσοδα οι μισθωτοί, 3,5 δις οι ΕΕ.
Εχεις κάτι να πεις επ΄αυτού, ή απλά δηλώνεις την συμπαράσταση σου στην γενναία τάξη των ΕΕ που αντιστέκονται στην λαίλαπα των πολυεθνικών?


Και ποιανού δουλειά είναι παρακαλώ να σταματήσει το τράφικινγκ ?
Δική μου?
Γιατί αν είναι δική μου τότε δε μιλάμε για δημοκρατία αλλά για κάτι άλλο.
Αν δηλαδή παίζει η αυτοδικία τότε τι το κουβεντιάζουμε?
Πας στο σουβλατζή του τραβάς 2 μπούφλες και την κάνεις ταράστα.
Η ερώτηση μου όμως είναι άλλη, μπορώ εγώ να ανταγωνιστώ το φραουλά χωρίς να έχω δούλους?
Η απάντηση είναι φυσικά όχι.
Το ίδιο δεν μπορεί και ο Σουβλατζής να ανταγωνιστεί τα μακ νόλαντς και τα γιούπις.
Αυτοί άραγε δεν είναι λίγδες?
Άσχετο, σε ανάλυση που έγινε σε μπιφτέκι γνωστής μάρκας ταχυφαγιού από το Παν. Θεσσαλονίκης (Ιατρική σχολή) βρέθηκαν λέει…
52… Είδη κρέατος !
:eyepop:

Θέλω να τι σκατά ταίζουν τον κόσμο ρπστ μου???
Φυσικά δεν άνοιξε ρουθούνι, όπως δεν άνοιξε ρουθούνι και με το άλογο στα κεφτεδάκια του Κικέα…

Περί αριθμών.
Το τι δηλώνουν οι ΕΕ δεν έχει καμία σχέση με το τι πληρώνουν.
Βλέπε περαίωση, κλείσιμο βιβλίων.
Το τι πληρώνουν δεν έχει καμία σχέση με το τι φτάνει στο κράτος γιατι το χρήμα κάνει στάσεις μέχρι να μπει στο ταμείο.
Στο ξαναείπα αλλά επιμένεις.
Τέλος πόσα τελικά χάνει το κράτος απ όοολους αυτούς?
Οι καναλάρχες χρωστάμε τέλη για τους σταθμούς από το 95…
Αρκεί ή να φέρω και τη λίστα Λαγκάρτ να δούμε…?

Η δική γνώμη είναι ότι το Ελληνικό κράτος επιβραβεύει τα ΛΑΜΟΓΙΑ (για να μην πω ότι έχω βασικές υπόνοιες ότι συμμετέχει μέσω οφ σορ.) και κάνει στη μπάντα τους τίμιους ανθρώπους.
Ο βασικός σκοπός σήμερα είναι να τα πάρουν όλα.
Να εξαφανιστεί δηλαδή η μεσαία τάξη.
Είτε είναι ΕΕ, είτε Ιδιωτικός υπάλληλος, είτε δημόσιος.
Με λίγα λόγια αγαπητέ μου Βύρωνα όλοι στην ίδια βάρκα είμαστε και μας πάνε για φούντο.

-τίποτα προσωπικό μ εσένα ή με κάποιον άλλο-

Υγ
Θύμισε με να σε πω και για τον "ανταγωνισμό" Νίκον Κάνον σόνι μια μέρα στη φωτογραφία.

AristidisZ
28/05/2013, 14:39
Οι καναλάρχες χρωστάμε τέλη για τους σταθμούς από το 95…


θέλω εκπομπή :tooth:

AristidisZ
28/05/2013, 14:47
και πέραν του χαβαλέ, δυστυχώς άκρη με αυτά δε βγαίνει παιδιά
άλλος λέει ότι φταίει το κράτος, άλλος ότι φταίνε οι μισθωτοί, άλλος οι συνταξιούχοι, άλλος το ΚΚΕ, άλλος η ΧΑ, άλλος το Πασοκ, άλλος η ΝΔ, άλλος ο Κόκκαλης, και της βασιλείας ουκ έσται τέλος
όλοι έχουν δίκιο
κανείς δεν έχει δίκιο
όλοι τα βλέπουμε από τη σκοπιά μας, με βάση αυτά που έχουμε ζήσει, με βάση αυτά που έχουμε κάνει
η κουβέντα είναι ατελέσφορη, και κακώς χαλιέστε μερικοί, συμπέρασμα δε πρόκειται να βγει

:wave2:

MG-KTiNoS
28/05/2013, 15:08
AristidisZ
To έχω ξαναπεί.
Εκτώς από κάτι αναρχικούς που πιστεύουν ότι μπορούν να γ,,,, το κράτος όλοι οι ΄'αλλοι ΞΕΡΟΥΝ ότι το κράτος κάνει ότι θέλει.
Αν λοιπόν ήθελε να βάλει τάξη θα είχε βάλει εδώ και χρόνια.
Αλλά δεν ήθελε.
Όλα τ άλλα είναι κουβέντες.

Άμα σε πιάσω και σου βάλω ΛΟΥΚΕΤΟ στο βενζινάδικο πχ να δω μετά πόσοι θα ξαναβάλουν νεράκι.
:a021:

(αλλά απλά σου πάρω ένα ποσοστό απ αυτά που έκλεψες...?)
:rolleyes:

BELZEBOYLIS
28/05/2013, 15:14
''συμφωνω.ειμαστε με μυαλο νηπιου σε καθε περιπτωση και οποιος επιλεγει να αυτοεξαπατηθει οτι και καλα ειμαστε σοφοι και δυνατοι περαστικα του.

οποτε και οποιος θεωρει οτι εχει τη δυναμη του νηπιου με το μερος του, επισης περαστικα του '' Τάδε έφη Trooper .

Αν λοιπόν φίλτατε δεχτούμε ότι ο λαός έχει μυαλό νηπίου , τότε είναι τυχερός που είναι στην Ε.Ε και στο ευρώ . Αν είναι ανίκανος να διαχειριστεί τα δημοκρατικά του δικαιώματα και να τα αξιοποιήσει προς όφελος του, τότε να λες πάλι καλά που είναι στην Ευρώπη. Πάλι καλά που τον καθοδηγούν αστικού τύπου δημοκρατίες και όχι τίποτα ψευτοεπαναστατες σταλινικού τύπου .... :beer:

AristidisZ
28/05/2013, 15:17
είπα εγώ το αντίθετο ;
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δε θα κάνω εγώ τον μπάτσο, εκεί έξω είναι όλοι οι παρανομούντες, και είναι πράγματι πανεύκολο να ελεγχθούν όλα, όχι μέσω Σοβιέτ που ρώτησε ο sniper, αλλά μέσω εφαρμογής των νόμων
δε μπορώ όμως να αποποιηθώ των ευθυνών που έχουμε όλοι σαν άτομα ξεχωριστά, καθώς είμαστε εθισμένοι, μαθημένοι και μεγαλωμένοι στη χαζοπουστιά, και αυτό δύσκολο να αλλάξει μέσα στη κεφάλας μας

εγώ δε θα βάλω κράνος γιατί με παίρνει, εσύ δε θα κόψεις απόδειξη γιατί σε παίρνει (δεν αναφέρομαι προσωπικά, καταλαβαίνεις το πνεύμα μου), ο τρίτος θα βάλει μέσο να μπει στο δημόσιο γιατί τον παίρνει, ο τέταρτος θα λαδώσει στη πολεοδομία για να κάνει παράβαση γιατί τον παίρνει να το κάνει κλπ κλπ κλπ
δεν θεωρώ ότι είμαστε υπεύθυνοι για το χάλι στο οποίο έχουμε περιέλθει, αλλά δεν είμαστε και άμοιροι ευθυνών
παρόλα αυτά αποστρέφομαι πλήρως την άποψη μερικών, ότι επειδή και εγώ (όπου εγώ, βλέπε παραπάνω) έχω παρανομήσει, μπαίνω στο ίδιο τσουβάλι με αυτούς που κατέστρεψαν τη χώρα...
απαράδεκτος 10 φορές ο γιατρός του Κολωνακίου που δήλωνε 10 χιλιάρικα, απαράδεκτος 1 φορά εγώ που δεν τον κατήγγειλα όταν πήγαινα και δεν έπαιρνα απόδειξη, και απαράδεκτος 1500 φορές ο αποπάνω που δε του έκοβε τον κώλο να τελειώνει η ιστορία

sniper
28/05/2013, 15:21
....όχι μέσω Σοβιέτ που λέει ο sniper....

Διόρθωση: ο sniper ρώτησε, δεν είπε.

pipe_smoker
28/05/2013, 16:02
ωπα παιδια.

εχω μπερδευτει.

φταινε για την ωρα

οι δυ που υπαρχουνε (ασχετα αν δεν γιναν μονοι τους αλλα καποιος τους εκανε. ποιος?)
οι εε που φοροδιαφευγουνε (ασχετα αν καποιος τους αναγκαζει να το κανουνε γιατι αλλοιως θα κλεισουνε προφανως. ποιος τους αναγκαζει?)
οι ιυ που δουλευουνε για 500 ευρα και οτι και αν αγοραζουνε δεν περνουνε αποδειξη γιατι αν παρουνε αποδειξη το φπα θα βαρυνει αυτους οποτε πανε για παπουτσια και αντι για 123 ευρω δινουνε 100 χωρις αποδειξη (αρα φταινε γιατι ουσιαστικα αναγκαζουνε τον εε να τους δωσει προιον χωρις να φορολογηθει. βεβαια καποιος τους εχει κανει το μισθο 500 ευρω και δεν βγαινει μανα μου. ποιος?)
οι αγροτες που παιρνανε τις επιδοτησεις και αντι να τα ριξουνε στα χωραφια, τα ριξανε σε χλιδες (καποιος δεν τους ενημερωσε/επιμορφωσε ποτε. ποιος?)
οι εργατες που δεν προασπισανε τα συμφεροντα τους (τα συνδικατα απο καποιον ξεφτηλιστικανε. απο ποιον?)
οι φοιτητες που αντι να κοιταν τα μαθηματα τους, οι μισοι κανουν επανασταση (κατι που μονο ο στρατος και η αστυνομια μπορει να πετυχει. το εχει διδαξει η ιστορια, αλλα στην ιστορια που διαδασκεται στο σχολειο αντε να φτασεις μεχρι τον συνωστισμο στη σμυρνη σε αγωνα πανιωνιος-παναθηναικος) και οι αλλοι μισοι πανε καβο παραντισο (με τη δαπ που κανει τα καλυτερα παρτυ και εχει τις πιο ωραιες γκομενες) (καποιος εχει επιτρεψει/επιβαλει την ελειψη κριτικης ικανοτητας στο μελλον που ειναι η νεολαια μας)
οι ξενοι που μας πηραν τις δουλειες (ποιος ηθελε να καθαριζει τζαμια στο φαναρι, να βγαζει την αγροτικη παραγωγη και να ειναι σιδερας σε οικοδομη και του πηραν τη δουλεια οι ξενοι δεν θυμαμαι αλλα δεν μπορει καποιος θα υπαρχει! τελευταια συνανταω και αφισες που λεει οτι ειμαστε ελληνες που κανουμε μερεμετια και εχουμε και καλυτερες τιμες απο τους αλλοδαπους. τηλ:κινητο...γιατι και τα μερεμετια εχουν ψυχη και μαλλον ειναι ελληνικη )

εγω παλι ξερω οτι κατι κολοσσοι παιζουν τα ρεστα τους για τα σκουπιδια
οι ιδιοι κολοσσοι προβαλονται στα μιντια (εννιοτε με καμια αγαθοεργια)
οι ιδιοι κολοσσοι ανεβοκατεβαζουν κυβερνησεις μεσω των μιντια και οχι μονο
οι ιδιοι κολοσσοι χρηματοδοτουν ολοκληρους κοματικους μηχανισμους

και εσεις εδω μου λετε οτι φταιει ο μαστρο-βαγγελης επειδη δεν εκοψε αποδειξη προχτες.

οκ.

φταιμε κι εμεις
φταιτε κι εσεις
φταινε κι οι αλλοι
φταιμε κι εμεις
φταιτε κι εσεις

αυτος ο καργιολης ο χατζηπετρης ποιος πουστης ειναι δεν θα τον βρειτε.....????????? ε αμα τον βρειτε πειτε μου το να θυμυθω να βαλω τα γελια

Κι απορώ γιατί συνεχίζεται η κουβέντα των ευθυνών.
+ τα ρέστα μου

el_hymador
28/05/2013, 16:16
Ωραία και αφού όλοι συμφωνούμε ότι οι πραγματικοί υπάιτιοι είναι μεγαλό-οτιδήποτε τεράστιας οικονομικής επιφάνειας, τι κάνουμε για αυτό; Τίποτα... αρά; Μας είναι πιο εύκολο να τα ρίξουμε στον αλλοδαπό, στον γείτονα, στην τάδε συντεχνία, στους τάδε επαγγελματίες γιατί είναι του διαμετρήματος μας. Τους άλλους δεν τους ακουμπάμε, άλλωστε έχουν μηχανισμούς αποπροσανατολισμού γνωστούς εδώ και χρόνια που αποδεδειγμένα δουλεύουν. Οπότε μήπως είναι καλύτερο να αποδεχθούμε σε πρώτη φάση ότι είμαστε μαλάκες και χέστηδες; Η αυτογνωσία είμαι ο μισός δρόμος και η βάση για να προχωρήσει κανείς μπροστά και να απεμπλακεί απο καταστάσεις. Οπότε αντί να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον ας αποδεχθούμε τη μαλακία και το φόβο που μας διακρίνει και ας πορευθούμε με αυτά.

ggs
28/05/2013, 16:27
Ωραία και αφού όλοι συμφωνούμε ότι οι πραγματικοί υπάιτιοι είναι μεγαλό-οτιδήποτε τεράστιας οικονομικής επιφάνειας, τι κάνουμε για αυτό; .

μπααα.... δεν συμφωνουμε ολοι σε αυτο...

MG-KTiNoS
28/05/2013, 16:47
Ωραία και αφού όλοι συμφωνούμε ότι οι πραγματικοί υπάιτιοι είναι μεγαλό-οτιδήποτε τεράστιας οικονομικής επιφάνειας, τι κάνουμε για αυτό; Τίποτα... αρά; Μας είναι πιο εύκολο να τα ρίξουμε στον αλλοδαπό, στον γείτονα, στην τάδε συντεχνία, στους τάδε επαγγελματίες γιατί είναι του διαμετρήματος μας. Τους άλλους δεν τους ακουμπάμε, άλλωστε έχουν μηχανισμούς αποπροσανατολισμού γνωστούς εδώ και χρόνια που αποδεδειγμένα δουλεύουν. Οπότε μήπως είναι καλύτερο να αποδεχθούμε σε πρώτη φάση ότι είμαστε μαλάκες και χέστηδες; Η αυτογνωσία είμαι ο μισός δρόμος και η βάση για να προχωρήσει κανείς μπροστά και να απεμπλακεί απο καταστάσεις. Οπότε αντί να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον ας αποδεχθούμε τη μαλακία και το φόβο που μας διακρίνει και ας πορευθούμε με αυτά.

ΑΥΤΟ

Γιατι ο τσαμπουκάς, στην εφορία γίνετε χαμόγελο...

Ενώ στη κοπελίτσα του Μολ χυδαιότητα.

ή όχι?

:(

pipe_smoker
28/05/2013, 17:04
μπααα.... δεν συμφωνουμε ολοι σε αυτο...

Ένα αυτό.


Κι ένα δεύτερο


....έχουν μηχανισμούς αποπροσανατολισμού γνωστούς εδώ και χρόνια που αποδεδειγμένα δουλεύουν.....
....Οπότε αντί να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον ας αποδεχθούμε τη μαλακία και το φόβο που μας διακρίνει και ας πορευθούμε με αυτά.....

Επειδή όπως σωστά είπες οι μηχανισμοί αποπροσανατολισμού δουλεύουν ρολόι, θα συνεχίσουμε να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον αντί να παραδεχτούμε την όποια μαλακία μας δέρνει.

Φαύλος κύκλος που για να σπάσει.... Μάλλον δε σπάει.

pipe_smoker
28/05/2013, 17:13
ΑΥΤΟ

Γιατι ο τσαμπουκάς, στην εφορία γίνετε χαμόγελο...

Ενώ στη κοπελίτσα του Μολ χυδαιότητα.

ή όχι?

:(

Σωστό. Αλλά και "λογικό" που συμβαίνει (φυσικό επακόλουθο δεδομένης της κατάστασης).

Εκεί που δε σε παίρνει αναγκάζεσαι να τα καταπιείς γιατί σκέφτεσαι τις συνέπειες, με αποτέλεσμα αυτά που έχεις μαζεμένα κάπου να πρέπει (οπωσδήποτε) να τα βγάλεις.
Άλλος ξεσπάει στην κοπελίτσα του Μολ, άλλος βαράει γυναίκα και παιδιά, άλλος πηδάει απ'το παράθυρο.

Ευτυχώς δεν είναι λίγοι αυτοί που το διαχειρίζονται κάπως καλύτερα. Το για πόσο ακόμα είναι άγνωστο.

nikos_abel
28/05/2013, 18:10
άλλος πηδάει απ'το παράθυρο.



Εγώ που θέλω να πηδήξω γενικώς, σε ποια κατηγορία εμπίπτω;

pipe_smoker
28/05/2013, 18:26
Εγώ που θέλω να πηδήξω γενικώς, σε ποια κατηγορία εμπίπτω;




Ευτυχώς δεν είναι λίγοι αυτοί που το διαχειρίζονται κάπως καλύτερα.


:lol::lol::lol::lol:

nikos_abel
28/05/2013, 18:36
:lol::lol::lol::lol:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

el_hymador
28/05/2013, 19:55
Πάντως το ΣΚ που μας πέρασε πήγα μετά από πολλάααααααααα χρόνια στα μπουζούκια... πρέπει να ήταν η τρίτη μου φορά συνολικά και όπως έχει συμβεί και τις δύο προηγούμενες φορές έπρεπε να πάω λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων. Πέρασα σκατά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το λοιπόν τι θέλω να πω... σε κάποια φάση σκάει μέσα ένας 35άρης πρώτο τραπέζι πίστα, κάνει εμφάνα ο τύπος, τον ακολουθούν οι λουλουδούδες με τίγκα πανέρια και ρένουν και αυτόν και τον τραγουδιάρη, ασπάζονται και στη συνέχεια ο τραγουδιάρης τον προσφωνεί κιόλας λες και ρωτήσανε τα @@δια μας ποιος είναι ο μαλάκας. Μετά από λίγο και αφού έχει έρθει instant στο κέφι ο εν λόγω κύριος, σηκώνεται για ζεϊμπεκιά, φεύγουν αβέρτα τα 50άρικα στα πανέρια, χαμός. Το τυπάκι πέφτει κάτω και παίρνει push ups (δεν κάνω πλάκα σουρεάλ κατάσταση!!!) και μετά από λίγο αφού επιδίδεται σε άλλες 2-3 γύρες ζεϊμπέκικο του αρκτούρου με χάρη αντίστοιχη μπετονιέρας που έχει πάθει λάστιχο, αρπάζει ένα ποτήρι και προσπαθεί να το σπάσει δαγκώνοντας το. Όταν η κόντρα οδοντοστοιχίας Vs τσίπικο νεροπότηρο αναδεικνύει νικητή το νεροπότηρο, αλλάζει πλάνο και το κοπανάει 2-3 φορές στο κούτελο του, επιτυγχάνοντας τελικά το πολυπόθητο εφέ της θραύσης με αντίτιμο να γίνει *δελο το μέτωπο του και να γεμίσει αίματα... ως γνήσιο υπερτεστοστερονούχο λαικό αρσενικό αρνείται τη βοήθεια από τη ντεκαπάζ του θανάτου γκόμενα του που σπεύδει με χαρτοπετσέτα να συμαζέψει τα αυμάζευτα και συνεχίζει να χορεύει ως άλλος Ιησούς που ανεβάινει τον προσωπικό του γολογοθα, μέχρι που σκάει κάτω ημιλιπόθυμος... αποσύρεται για 5' υποβασταζόμενος από κάτι ΚΔΟΑ και επιστρέφει με μόντα χανσαπλάστ στην κούτρα για να συνεχίσει την απόλυτη ξεφτύλα... το show ολοκληρώθηκε με την αναμενόμενη κοκκορομαχία "γιατί κοιτάς τη γκόμενα μου;" "ρε σάλτα γαμήσου" κτλ με διπλανό τραπέζι, το οποίο λύθηκε με άλλη μια ειρηνευτική παρέμβαση των ΚΔΟΑ...

...και εγώ πρέπει να περιμένω αύριο - μεθαύριο αυτός να μου βάλει πλάτες ή να καταλάβει το συνολικό κοινωνικό όφελος και να συνδράμει. Και δεν είναι μόνο αυτός, είναι όλα τα ΒΟΔΙΑ που είδα εκεί μέσα, ξέχειλες κυτταριτιδες να λικνίζονται υπό λαικο τουρκο μπαροκ pop db, "αλάνια" με μπεγλέρια", συνοικιακές κομμώτριες με ύφος miss cosmos....είναι και όλοι αυτοί που βλέπουν τούρκικα, που βρίσκουν τον Λαζόπουλο αντισυστεμικό και το Ράδιο Αρβύλα "γροθιά στο κατεστημένο", που περιμένουν το επόμενο επεισόδιο του Χ reality μαγειρικής και που γελάνε με την εκπομπή του Αναστασιάδη... είναι και όλα τα "προχώ" μικροαστικά ζευγάρια με τις συμπλεγματικές τελματωμένες και πνιγηρές σχέσεις και τα ναυαγισμένα όνειρα που κάνουν το δικό τους αγώνα τους στα in hipster στέκια και τέλος είμαι και εγώ που σίγουρα σε κάποια κατηγορία φοβισμένων και αποπροσαντολισμένων -για τους δικούς μου λόγους (φόβους)- ανήκω.

Καλά το είχε πει ο άλλος, θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία, όταν καταφέρουμε και βρούμε τα @@δια που μας έχουν κόψει και πολύ περισσότερο σταματήσουμε να φερόμαστε σαν ηλίθιοι, τα ξαναλέμε. Προς το παρόν λοιπόν ας επιδοθούμε σε αυτό.

Παω να δω Φώτη και Μαρία τώρα, η Μπακουλοπούλου πως διάολο τη λένε, έιναι γαμώ τα Milf! :a2:

zephyr1
28/05/2013, 20:01
:

http://www.youtube.com/watch?v=Ed7dc3VYOa8

:lol:

pipe_smoker
28/05/2013, 20:24
Πάντως το ΣΚ που μας πέρασε ..........
.......το οποίο λύθηκε με άλλη μια ειρηνευτική παρέμβαση των ΚΔΟΑ...


Σε τι παρεες εχεις μπλεξει????:lol::lol::lol:

nikos_abel
28/05/2013, 20:49
http://www.youtube.com/watch?v=Ed7dc3VYOa8

:lol:

Μλκ τι θυμήθηκες :lol:

byron
28/05/2013, 20:57
Πάντως το ΣΚ που μας πέρασε πήγα μετά από πολλάααααααααα χρόνια στα μπουζούκια... πρέπει να ήταν η τρίτη μου φορά συνολικά και όπως έχει συμβεί και τις δύο προηγούμενες φορές έπρεπε να πάω λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων. Πέρασα σκατά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το λοιπόν τι θέλω να πω... σε κάποια φάση σκάει μέσα ένας 35άρης πρώτο τραπέζι πίστα, κάνει εμφάνα ο τύπος, τον ακολουθούν οι λουλουδούδες με τίγκα πανέρια και ρένουν και αυτόν και τον τραγουδιάρη, ασπάζονται και στη συνέχεια ο τραγουδιάρης τον προσφωνεί κιόλας λες και ρωτήσανε τα @@δια μας ποιος είναι ο μαλάκας. Μετά από λίγο και αφού έχει έρθει instant στο κέφι ο εν λόγω κύριος, σηκώνεται για ζεϊμπεκιά, φεύγουν αβέρτα τα 50άρικα στα πανέρια, χαμός. Το τυπάκι πέφτει κάτω και παίρνει push ups (δεν κάνω πλάκα σουρεάλ κατάσταση!!!) και μετά από λίγο αφού επιδίδεται σε άλλες 2-3 γύρες ζεϊμπέκικο του αρκτούρου με χάρη αντίστοιχη μπετονιέρας που έχει πάθει λάστιχο, αρπάζει ένα ποτήρι και προσπαθεί να το σπάσει δαγκώνοντας το. Όταν η κόντρα οδοντοστοιχίας Vs τσίπικο νεροπότηρο αναδεικνύει νικητή το νεροπότηρο, αλλάζει πλάνο και το κοπανάει 2-3 φορές στο κούτελο του, επιτυγχάνοντας τελικά το πολυπόθητο εφέ της θραύσης με αντίτιμο να γίνει *δελο το μέτωπο του και να γεμίσει αίματα... ως γνήσιο υπερτεστοστερονούχο λαικό αρσενικό αρνείται τη βοήθεια από τη ντεκαπάζ του θανάτου γκόμενα του που σπεύδει με χαρτοπετσέτα να συμαζέψει τα αυμάζευτα και συνεχίζει να χορεύει ως άλλος Ιησούς που ανεβάινει τον προσωπικό του γολογοθα, μέχρι που σκάει κάτω ημιλιπόθυμος... αποσύρεται για 5' υποβασταζόμενος από κάτι ΚΔΟΑ και επιστρέφει με μόντα χανσαπλάστ στην κούτρα για να συνεχίσει την απόλυτη ξεφτύλα... το show ολοκληρώθηκε με την αναμενόμενη κοκκορομαχία "γιατί κοιτάς τη γκόμενα μου;" "ρε σάλτα γαμήσου" κτλ με διπλανό τραπέζι, το οποίο λύθηκε με άλλη μια ειρηνευτική παρέμβαση των ΚΔΟΑ...

...και εγώ πρέπει να περιμένω αύριο - μεθαύριο αυτός να μου βάλει πλάτες ή να καταλάβει το συνολικό κοινωνικό όφελος και να συνδράμει. Και δεν είναι μόνο αυτός, είναι όλα τα ΒΟΔΙΑ που είδα εκεί μέσα, ξέχειλες κυτταριτιδες να λικνίζονται υπό λαικο τουρκο μπαροκ pop db, "αλάνια" με μπεγλέρια", συνοικιακές κομμώτριες με ύφος miss cosmos....είναι και όλοι αυτοί που βλέπουν τούρκικα, που βρίσκουν τον Λαζόπουλο αντισυστεμικό και το Ράδιο Αρβύλα "γροθιά στο κατεστημένο", που περιμένουν το επόμενο επεισόδιο του Χ reality μαγειρικής και που γελάνε με την εκπομπή του Αναστασιάδη... είναι και όλα τα "προχώ" μικροαστικά ζευγάρια με τις συμπλεγματικές τελματωμένες και πνιγηρές σχέσεις και τα ναυαγισμένα όνειρα που κάνουν το δικό τους αγώνα τους στα in hipster στέκια και τέλος είμαι και εγώ που σίγουρα σε κάποια κατηγορία φοβισμένων και αποπροσαντολισμένων -για τους δικούς μου λόγους (φόβους)- ανήκω.

Καλά το είχε πει ο άλλος, θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία, όταν καταφέρουμε και βρούμε τα @@δια που μας έχουν κόψει και πολύ περισσότερο σταματήσουμε να φερόμαστε σαν ηλίθιοι, τα ξαναλέμε. Προς το παρόν λοιπόν ας επιδοθούμε σε αυτό.

Παω να δω Φώτη και Μαρία τώρα, η Μπακουλοπούλου πως διάολο τη λένε, έιναι γαμώ τα Milf! :a2:

Τι έγραψε πάλι ο μλκς ο hymador :tooth: :tooth: :tooth:

guzzistas
28/05/2013, 21:03
:bawl::cry:

Εγραψες πάλι ρε Χυμαδόρε!!!

:beer:

AristidisZ
28/05/2013, 22:50
:a2:

έλα πες καλά, πέρασες στα μπουζούκια

που το θυμηθηκες ρε θηριο το ΚΔΟΑ...

Red Rider
28/05/2013, 23:26
Πάντως το ΣΚ που μας πέρασε πήγα μετά από πολλάααααααααα χρόνια στα μπουζούκια... πρέπει να ήταν η τρίτη μου φορά συνολικά και όπως έχει συμβεί και τις δύο προηγούμενες φορές έπρεπε να πάω λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων. Πέρασα σκατά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το λοιπόν τι θέλω να πω... σε κάποια φάση σκάει μέσα ένας 35άρης πρώτο τραπέζι πίστα, κάνει εμφάνα ο τύπος, τον ακολουθούν οι λουλουδούδες με τίγκα πανέρια και ρένουν και αυτόν και τον τραγουδιάρη, ασπάζονται και στη συνέχεια ο τραγουδιάρης τον προσφωνεί κιόλας λες και ρωτήσανε τα @@δια μας ποιος είναι ο μαλάκας. Μετά από λίγο και αφού έχει έρθει instant στο κέφι ο εν λόγω κύριος, σηκώνεται για ζεϊμπεκιά, φεύγουν αβέρτα τα 50άρικα στα πανέρια, χαμός. Το τυπάκι πέφτει κάτω και παίρνει push ups (δεν κάνω πλάκα σουρεάλ κατάσταση!!!) και μετά από λίγο αφού επιδίδεται σε άλλες 2-3 γύρες ζεϊμπέκικο του αρκτούρου με χάρη αντίστοιχη μπετονιέρας που έχει πάθει λάστιχο, αρπάζει ένα ποτήρι και προσπαθεί να το σπάσει δαγκώνοντας το. Όταν η κόντρα οδοντοστοιχίας Vs τσίπικο νεροπότηρο αναδεικνύει νικητή το νεροπότηρο, αλλάζει πλάνο και το κοπανάει 2-3 φορές στο κούτελο του, επιτυγχάνοντας τελικά το πολυπόθητο εφέ της θραύσης με αντίτιμο να γίνει *δελο το μέτωπο του και να γεμίσει αίματα... ως γνήσιο υπερτεστοστερονούχο λαικό αρσενικό αρνείται τη βοήθεια από τη ντεκαπάζ του θανάτου γκόμενα του που σπεύδει με χαρτοπετσέτα να συμαζέψει τα αυμάζευτα και συνεχίζει να χορεύει ως άλλος Ιησούς που ανεβάινει τον προσωπικό του γολογοθα, μέχρι που σκάει κάτω ημιλιπόθυμος... αποσύρεται για 5' υποβασταζόμενος από κάτι ΚΔΟΑ και επιστρέφει με μόντα χανσαπλάστ στην κούτρα για να συνεχίσει την απόλυτη ξεφτύλα... το show ολοκληρώθηκε με την αναμενόμενη κοκκορομαχία "γιατί κοιτάς τη γκόμενα μου;" "ρε σάλτα γαμήσου" κτλ με διπλανό τραπέζι, το οποίο λύθηκε με άλλη μια ειρηνευτική παρέμβαση των ΚΔΟΑ...

...και εγώ πρέπει να περιμένω αύριο - μεθαύριο αυτός να μου βάλει πλάτες ή να καταλάβει το συνολικό κοινωνικό όφελος και να συνδράμει. Και δεν είναι μόνο αυτός, είναι όλα τα ΒΟΔΙΑ που είδα εκεί μέσα, ξέχειλες κυτταριτιδες να λικνίζονται υπό λαικο τουρκο μπαροκ pop db, "αλάνια" με μπεγλέρια", συνοικιακές κομμώτριες με ύφος miss cosmos....είναι και όλοι αυτοί που βλέπουν τούρκικα, που βρίσκουν τον Λαζόπουλο αντισυστεμικό και το Ράδιο Αρβύλα "γροθιά στο κατεστημένο", που περιμένουν το επόμενο επεισόδιο του Χ reality μαγειρικής και που γελάνε με την εκπομπή του Αναστασιάδη... είναι και όλα τα "προχώ" μικροαστικά ζευγάρια με τις συμπλεγματικές τελματωμένες και πνιγηρές σχέσεις και τα ναυαγισμένα όνειρα που κάνουν το δικό τους αγώνα τους στα in hipster στέκια και τέλος είμαι και εγώ που σίγουρα σε κάποια κατηγορία φοβισμένων και αποπροσαντολισμένων -για τους δικούς μου λόγους (φόβους)- ανήκω.

Καλά το είχε πει ο άλλος, θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία, όταν καταφέρουμε και βρούμε τα @@δια που μας έχουν κόψει και πολύ περισσότερο σταματήσουμε να φερόμαστε σαν ηλίθιοι, τα ξαναλέμε. Προς το παρόν λοιπόν ας επιδοθούμε σε αυτό.

Παω να δω Φώτη και Μαρία τώρα, η Μπακουλοπούλου πως διάολο τη λένε, έιναι γαμώ τα Milf! :a2:

Respect..

LOUKILOUK
29/05/2013, 00:48
:bawl:
Πάντως το ΣΚ που μας πέρασε πήγα μετά από πολλάααααααααα χρόνια στα μπουζούκια... πρέπει να ήταν η τρίτη μου φορά συνολικά και όπως έχει συμβεί και τις δύο προηγούμενες φορές έπρεπε να πάω λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων. Πέρασα σκατά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το λοιπόν τι θέλω να πω... σε κάποια φάση σκάει μέσα ένας 35άρης πρώτο τραπέζι πίστα, κάνει εμφάνα ο τύπος, τον ακολουθούν οι λουλουδούδες με τίγκα πανέρια και ρένουν και αυτόν και τον τραγουδιάρη, ασπάζονται και στη συνέχεια ο τραγουδιάρης τον προσφωνεί κιόλας λες και ρωτήσανε τα @@δια μας ποιος είναι ο μαλάκας. Μετά από λίγο και αφού έχει έρθει instant στο κέφι ο εν λόγω κύριος, σηκώνεται για ζεϊμπεκιά, φεύγουν αβέρτα τα 50άρικα στα πανέρια, χαμός. Το τυπάκι πέφτει κάτω και παίρνει push ups (δεν κάνω πλάκα σουρεάλ κατάσταση!!!) και μετά από λίγο αφού επιδίδεται σε άλλες 2-3 γύρες ζεϊμπέκικο του αρκτούρου με χάρη αντίστοιχη μπετονιέρας που έχει πάθει λάστιχο, αρπάζει ένα ποτήρι και προσπαθεί να το σπάσει δαγκώνοντας το. Όταν η κόντρα οδοντοστοιχίας Vs τσίπικο νεροπότηρο αναδεικνύει νικητή το νεροπότηρο, αλλάζει πλάνο και το κοπανάει 2-3 φορές στο κούτελο του, επιτυγχάνοντας τελικά το πολυπόθητο εφέ της θραύσης με αντίτιμο να γίνει *δελο το μέτωπο του και να γεμίσει αίματα... ως γνήσιο υπερτεστοστερονούχο λαικό αρσενικό αρνείται τη βοήθεια από τη ντεκαπάζ του θανάτου γκόμενα του που σπεύδει με χαρτοπετσέτα να συμαζέψει τα αυμάζευτα και συνεχίζει να χορεύει ως άλλος Ιησούς που ανεβάινει τον προσωπικό του γολογοθα, μέχρι που σκάει κάτω ημιλιπόθυμος... αποσύρεται για 5' υποβασταζόμενος από κάτι ΚΔΟΑ και επιστρέφει με μόντα χανσαπλάστ στην κούτρα για να συνεχίσει την απόλυτη ξεφτύλα... το show ολοκληρώθηκε με την αναμενόμενη κοκκορομαχία "γιατί κοιτάς τη γκόμενα μου;" "ρε σάλτα γαμήσου" κτλ με διπλανό τραπέζι, το οποίο λύθηκε με άλλη μια ειρηνευτική παρέμβαση των ΚΔΟΑ...

...και εγώ πρέπει να περιμένω αύριο - μεθαύριο αυτός να μου βάλει πλάτες ή να καταλάβει το συνολικό κοινωνικό όφελος και να συνδράμει. Και δεν είναι μόνο αυτός, είναι όλα τα ΒΟΔΙΑ που είδα εκεί μέσα, ξέχειλες κυτταριτιδες να λικνίζονται υπό λαικο τουρκο μπαροκ pop db, "αλάνια" με μπεγλέρια", συνοικιακές κομμώτριες με ύφος miss cosmos....είναι και όλοι αυτοί που βλέπουν τούρκικα, που βρίσκουν τον Λαζόπουλο αντισυστεμικό και το Ράδιο Αρβύλα "γροθιά στο κατεστημένο", που περιμένουν το επόμενο επεισόδιο του Χ reality μαγειρικής και που γελάνε με την εκπομπή του Αναστασιάδη... είναι και όλα τα "προχώ" μικροαστικά ζευγάρια με τις συμπλεγματικές τελματωμένες και πνιγηρές σχέσεις και τα ναυαγισμένα όνειρα που κάνουν το δικό τους αγώνα τους στα in hipster στέκια και τέλος είμαι και εγώ που σίγουρα σε κάποια κατηγορία φοβισμένων και αποπροσαντολισμένων -για τους δικούς μου λόγους (φόβους)- ανήκω.

Καλά το είχε πει ο άλλος, θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία, όταν καταφέρουμε και βρούμε τα @@δια που μας έχουν κόψει και πολύ περισσότερο σταματήσουμε να φερόμαστε σαν ηλίθιοι, τα ξαναλέμε. Προς το παρόν λοιπόν ας επιδοθούμε σε αυτό.

Παω να δω Φώτη και Μαρία τώρα, η Μπακουλοπούλου πως διάολο τη λένε, έιναι γαμώ τα Milf! :a2:

Φιλαράκι είσαι τραγικός...τέτοιο σόου και παραπονιέσε;!!! εεε μην είμαστε και πλεονέκτες...
:bawl::lol:
Εδώ κοντζάμαν "Κύριο Βασίλη" και δεν παραπονέθηκε...και βγαίνεις εσύ φόρα παρτίδα και δηλώνεις δυσαρεστημένος...αχαριστία ρε φιλαράκι...φωτιά θα πέσει και μας κάψει όλους εδώ μέσα...

μουαχαχαχαχχαχαχαχχα

υ.γ. Μάγκες έτσι και υποψιαστώ ότι υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσουμε σε κάτι εδώ μέσα (όπως και εκεί έξω...) θα πέσω στα ...Honda λέμε...

:beer::wave2:

TROOPER
29/05/2013, 07:49
''συμφωνω.ειμαστε με μυαλο νηπιου σε καθε περιπτωση και οποιος επιλεγει να αυτοεξαπατηθει οτι και καλα ειμαστε σοφοι και δυνατοι περαστικα του.

οποτε και οποιος θεωρει οτι εχει τη δυναμη του νηπιου με το μερος του, επισης περαστικα του '' Τάδε έφη Trooper .

Αν λοιπόν φίλτατε δεχτούμε ότι ο λαός έχει μυαλό νηπίου , τότε είναι τυχερός που είναι στην Ε.Ε και στο ευρώ . Αν είναι ανίκανος να διαχειριστεί τα δημοκρατικά του δικαιώματα και να τα αξιοποιήσει προς όφελος του, τότε να λες πάλι καλά που είναι στην Ευρώπη. Πάλι καλά που τον καθοδηγούν αστικού τύπου δημοκρατίες και όχι τίποτα ψευτοεπαναστατες σταλινικού τύπου .... :beer:

αν ειχα φτασει, η δεχομουνα το συμπερασμα σου οτι δλδ καποιος (ασχετα ποιος) τροπος ειναι σωστος για να καθοδηγησει καποιος (ασχετα ποιος) το οποιοδηποτε ''νηπιο'' θα ειχα γινει η πολιτικος η πατερας.
αντιθετα σε σχεση με το πολιτικος ειναι μια συντεχνια που σιχαινομαι και σε σχεση με το πατερας....προσεχω πολυ!

παρε δικα σου μια κι εγω διαφωνω σε καθε επιπεδο με το αυθαιρετο συμπερασμα που προεβαλες :cool:

nicksior
29/05/2013, 10:27
http://player.vimeo.com/video/57126054#at=0

sonic22
29/05/2013, 11:24
δε μπορώ όμως να αποποιηθώ των ευθυνών που έχουμε όλοι σαν άτομα ξεχωριστά, καθώς είμαστε εθισμένοι, μαθημένοι και μεγαλωμένοι στη χαζοπουστιά, και αυτό δύσκολο να αλλάξει μέσα στη κεφάλας μας

εγώ δε θα βάλω κράνος γιατί με παίρνει, εσύ δε θα κόψεις απόδειξη γιατί σε παίρνει (δεν αναφέρομαι προσωπικά, καταλαβαίνεις το πνεύμα μου), ο τρίτος θα βάλει μέσο να μπει στο δημόσιο γιατί τον παίρνει, ο τέταρτος θα λαδώσει στη πολεοδομία για να κάνει παράβαση γιατί τον παίρνει να το κάνει κλπ κλπ κλπ
δεν θεωρώ ότι είμαστε υπεύθυνοι για το χάλι στο οποίο έχουμε περιέλθει, αλλά δεν είμαστε και άμοιροι ευθυνών

Η κουλτουρα του πιο ευκολου τροπου που οδηγει στην διαφθορα.

Γιατι ειπε ο πρωτος αγραματος ανθρωπος ειμαι, για μια στανη θελω να βγαλω αδεια για να ζησω την οικογενια μου κανε μου την εξυπηρετηση και θα κερασω δυο αυγα και ενα κουλουρι τυρι. Ειπε και ο αλλος κανε μου και εμενα την δουλεια μου πιο πριν απο τους αλλους γιατι βιαζομαι και εχω αναγκη και θα σε κερασω και εγω 150Ευρο. Και ειπε τελικα και καποιος τριτος ,για να μου νομιμοποιησετε στην εξοφθαλμη παρανομια που εχω κανει πωσα να δωσω?
Και μενει να περιμενει στις ουρες και απειρα χρονια ο σωστος πολιτης για ενα κωλοχαρτο.
Γιατι η "φαμπρικα" μεγαλωνει και αποδιδει πιο πολλα, οσο πιο πολλες υπογραφες και γραφεια εχει.

Το βλεπει ομως ο πολιτης οτι το συστημα στο συνολο του εχει προβλημα και πρεπει να διορθωθει (βασικα θελει ΟΙ ΑΛΛΟΙ να σταματησουν να ειναι παρανομνοι) και ερχετε η ωρα της καλπης.

Και μιλας μαζι του και σου λεει ναι, οι ΔΥ στις ΔΥ κολοβαρανε και θελουν μιζες και κανεις δεν τους ελεγχει, γιατι οι Ελεγχτικοι μηχανισμοι (που μας αφηναν να κανουμε την δουλεια μας οταν θελαμε ομως) ειναι εξαγορασιμοι και διαλυμενοι γιατι και οι προηγουμενες κυβερνησεις ηταν διαπλεκομενες και διευθαρμενες, ΑΛΛΑ εχω να τακτοποιησω το παιδι μου, να το στειλω στρατο, να φτιαξω σπιτι (ημιαυθερετο) να (μην) πληρωσω ΦΠΑ, να κρατησω την ρουσφετικη θεση μου στο δημοσιο.
Δαγκωτο λοιπον στον καθε λεχριτη που θα μου ταξει κατι παραπανω και θα μπορω να παω να τον βρω να κανω την (παρανομη) δουλεια μου.

Και ειναι και ο βουλευτης μετα... Ισος και να ειχε αγνες προθεσεις να εργαστει προς οφελος του συνολου της κοινωνιας...
Θελει ομως τουλαχιστον μισο μυριο για εκλογικη καμπανια, πρεπει να τον στηριξει και το κομμα και τα ΜΜΕ, πρεπει να ταξει και καμποσα ρουσφετια γιατι αυτο θελει το κομμα και η βαση του ή γιατι ο αλλος υποψυφιος του αλλου κομματος θα το κανει και θα κερδισει την ψηφο και την αποδοχη της κοινωνιας.
Και καταληγει να ειναι βουλευτης το ποιο μεγαλο λαμογιο και ο πιο εξαγορασιμος.
Τι και αν ο ισολογισμος του Ελληνικου κρατους απο την μεταπολιτευση και δωθε δεν εκλεισε πωτε, παρε δανεια και δωσε στον κοσμο γιατι αυτο θελουνε και για τα παραμυθια σου σε ψηφιζαν, σε ψηφιζουν και θα σε ψηφιζουν.


Σε ποιο λοιπον πεφτει η ευθυνη της καταστασης?

- Στον απλο πολιτη με την μικρολαμογια-παρανομια που βλεπει να πληρωνει τρελα λεφτα αλλα να μην απολαμβανει ανταποδοτικα τιποτα απο αυτα που πληρωνει?
(σοβαρα προσπαθηστε να σκευτητε μια δημοσια υπηρεσια που να μην εχει δομικο προβλημα , απο την αστυνομια, τον στρατο, την πυροσβεστικη, τις εφοριες, τα δικαστηρια, τους υπερχρεωμενους δημους, τα σχολεια κτλπ)
- Στην Δημοσιο Υπαλληλο/λειτουργο? Που ειτε ειναι διευθαρμενος, ειτε απογοητευθηκε και εκλεισε αυτια και στομα?
- Στον συνδικαληστη ΔΥ? Που εμαθε να δεχετε να σωπασει στα υπολοιπα αιτηματα του για την αναβαθμιση της υπηρεσιας του αν η αυξηση ηταν καλη ή αν το κομμα του ηταν εκεινη την στιγμη κυβερνηση?
-Στον βουλευτη? Που και αυτος σωπασε (αν δεν συμμετειχε ενεργα) μπροστα στην διαφθορα οταν ηταν κυβερνηση ή τα επερνε απο τους "εργολαβους προστατες" και ως αντιπολιτευση γιατι αλλιως καλυτερα να καθοτανε σπιτι του?
- Στον βιομηχανο και τον εργολαβο που σε ενα κρατος μπαχαλο ηταν μεγαλολαμογιο γιατι μονο το λαμογιο επερνε της καλες κρατικες δουλειες...



Συμερασμα προσωπικο.
Οποιο μοναδικο κομματι του παζλ και αν αφαιρεσεις η κατασταση δεν θα βελτιωθει. Απλα θα δημιουργισει εναν κενο που θα καλυφθει αμεσσος.
Οι πολιτες ειναι αυτοι που θα πρεπει να αλλαξουν νοοτροπια.
Δυστυχος παρα την καταστροφη που προκαλεσαΜΕ στον ευατο ΜΑΣ, εξακολουθουμε να θελουμε τα πραγματα απλα να επανελθουν στην παλια "καλη" κατασταση, ριχνοντας στο μεσοδιαστημα τις ευθηνες ΜΑΣ σε τριτους (απο τον διπλανο μεχρι τον Γερμανο).

Καλη συνεχεια σε ολους, εγω παντος πλεον δεν ελπιζω στον Ελληνικο λαο. Ειμαστε ολοι αξιοι της μοιρας μας γιατι μυαλο δεν βαζουμε. Εξακολουθω να πιστευω στην δημοκρατια αλλα θελω αλλους πολιτες.
Ισος τελικα αν μας αφηναν να καταρευσουμε ολοκληρωτικα σαν κοινωνια και σαν κρατος να μας ειχαν κανει καλο...

nicksior
29/05/2013, 11:32
Δεν είχα δει το σχετικό .."Ξεχρεώσαμε; Μπα... "

Ας μεταφερθεί εκεί με τον σχολιασμό ..

"Είμαστε τα κοτόπουλα ? "

Edit
προς mod.
Ευχαριστώ.

BELZEBOYLIS
29/05/2013, 12:28
αν ειχα φτασει, η δεχομουνα το συμπερασμα σου οτι δλδ καποιος (ασχετα ποιος) τροπος ειναι σωστος για να καθοδηγησει καποιος (ασχετα ποιος) το οποιοδηποτε ''νηπιο'' θα ειχα γινει η πολιτικος η πατερας.
αντιθετα σε σχεση με το πολιτικος ειναι μια συντεχνια που σιχαινομαι και σε σχεση με το πατερας....προσεχω πολυ!

παρε δικα σου μια κι εγω διαφωνω σε καθε επιπεδο με το αυθαιρετο συμπερασμα που προεβαλες :cool:


Με μπέρδεψες... Υποστήριξες ότι ο λαός έχει μυαλό νηπίου και σου λέω ότι ένας τέτοιος λαός που δεν μπορεί να διαχειριστεί τα δημοκρατικά του δικαιώματα είναι τυχερός που τον καθοδηγούν αστικού τύπου δημοκρατίες και όχι τίποτα ψευτοεπαναστατες σταλινικού τύπου .... Δεν μίλησα για σωστό και δίκαιο ....

nikos_abel
29/05/2013, 12:54
Η κουλτουρα του πιο ευκολου τροπου που οδηγει στην διαφθορα.....



Δατς Ολλ φολκς.:beer:

ERRIKA
29/05/2013, 13:18
Δατς Ολλ φολκς.:beer:
Ε όχι από τώρα!!! :a014:

OldMan
29/05/2013, 13:32
Ε όχι από τώρα!!! :a014:
Τι θες καλέ..??

(ούτε γάτες έχουμε να πατήσεις ούτε πακιστανούς να σε πατήσουν..)

el_hymador
29/05/2013, 13:46
Με μπέρδεψες... Υποστήριξες ότι ο λαός έχει μυαλό νηπίου και σου λέω ότι ένας τέτοιος λαός που δεν μπορεί να διαχειριστεί τα δημοκρατικά του δικαιώματα είναι τυχερός που τον καθοδηγούν αστικού τύπου δημοκρατίες και όχι τίποτα ψευτοεπαναστατες σταλινικού τύπου .... Δεν μίλησα για σωστό και δίκαιο ....

Σε αυτό δεν έχεις καθόλου άδικο... όχι βέβαια να φτάσουμε στο σημείο να πούμε και ευχαριστώ, αλλά αν ρίξεις μια ματιά στις γείτονες χώρες προς τα βόρεια καταλαβαίνεις...

Δυστυχώς οποιαδήποτε επανάσταση / αντροπή έχει γίνει μέρχι σήμερα έγινε καθαρά για υλιστικούς λόγους. Μπορεί 5-6 άνθρωποι να είχαν μια πιο πνευματική / φιλοσοφική διάσταση του όλου πράγματος αλλά το πόπολο ακολουθούσε γιατί πεινούσε και ήταν ξυπόλυτο και όχι γιατι ονειρευόταν ένα σοσιαλιστικό και δίκαιο πλανήτη με ισότιμες ευκαιρίες για όλους.
Και για τους ίδιους λόγους πήρε και τον πούλο, ακριβώς γιατί δεν υπήρξε συνέχεια και συνειδητοποιήση της πνευματικής διάστασης, αλλά της ύλιστικής.
Εμένα αυτό μου λέει ότι

α) αμα πεινάς δεν χαμπαριάζεις τίποτα και ενεργοποιούνταια τα ζωώδη ένστικτα σου και
β) άμα σε μπουκώνουν με ύλη, το πνεύμα τεμπελιάζει και μετά γίνεσαι και πρεζάκι της ύλης, κυνηγάς τη δόση σου και αναζητάς την ολοκλήρωση και τον προσδιορισμό σου μέσα από αυτή.

Μάλλον το ξέρουν πολύ καλά και οι προύχοντες αυτό, εξ ου και μας χαβουζιάζουν το μυαλό με χάντρες & μπιχλιμπίδα και μας παστώνουν με ανείπωτη βλακεία και σαχλαμάρα. Έχουν πάρει τα μέτρα τους, κρατάνε τις ισορροπίες πολύ καλά, ούτε να πεινάσεις (πολύ), ούτε να σκεφτείς (καθόλου). Μέχρι στιγμής, επανάσταση / ανατροπή από χορτασμένους + πνευματικά ευνουχισμένους δεν έχει γίνει και ούτε το βλέπω να γίνεται... θα μου πεις γιατί να γίνει;
Για ιδεαλιστικούς / φιλοσοφικούς λόγους και γιατί επι της ουσιάς η ζωη δεν είναι μαμ σκατά και ύπνος σε μια φούσκα υλιστικής ευμάρειας και ψευδαίσθησης ασφάλειας. Αλλά αυτό δεν πρέπει να το γνωρίζουμε και ούτε καν να το υποπτευθούμε εξ ου και η τόση μαλακία που ξερνάει η τηλεόραση και όχι μόνο. Για να είμαστε μαλάκες.

Πόσες χιλιάδες χρόνια εξέλιξης, πόση προσπάθεια να ξεφύγουμε από το υλιστικό και το ζωώδες και είμαστε πάλι στο σημείο εκκίνησης. Μηδέν.
Αυτό πάντως φοβούνται περισσότερο, την πνευματική αφύπνιση και δεν μιλάω για new age παπαριές και τέτοια. Να ανοίξουμε τα γκαβά μας και να τα πάρουμε όλα από την αρχή να επαναπροσδιορίσουμε τι είμαστε και που πάμε.
"Άσε μας ρε μαλάκα, εγώ το μόνο που θέλω είναι την δουλίτσα μου, το μηχανάκι μου, 2-3 βόλτες το μήνα και κανά καφέ, είμαι οκ και ευτυχής" θα πει κάποιος... ναι, σε είδα πόσο οκ και ευτυχής είσαι μεγάλε τώρα που σου κόπηκαν όλα αυτά και δεν ξέρεις που πάνε τα τέσσερα.Γιατί να είσαι ηλίθιος;

Κακός λέει δεν γεννιέται κανείς (εκτός από τους σχιζοφρενείς) άρα και ηλίθιος δεν γεννιέται κανείς (εκτός από όσους έχουν νοητική υστέρηση), οπότε ή μας κάνουν ηλίθιους η μας προετοιμάζουν το έδαφος για να γίνουμε ηλίθιοι. Μάλλον είναι συνδυασμός και των δύο. Να μη σκέφτεσαι, να είσαι βλάκας, και αν σκέφτεσαι, έχει και option 2, να είσαι απασχολημέος στο κυνήγι του επόμενου καταναλωτικό τοτέμ η του σωσίβιου που σου κρεμάνε σαν καρρότο μπροστά στη μύτη για να μην ναυαγήσεις στον ωκεανό τρόμου που έχουν φτιάξει.
Δεν εννοώ βέβαια να γίνουμε όλοι Σωκράτης και Πυθαγόρας, ούτε γκουρού και βουδιστές σε νιρβάνα. Δεν είμαστε άλλωστε όλοι φτιαγμένοι για πρωταθλητισμό αλλά αν δεν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι, όλοι μας μπορουμε να κάνουμε λίγη γυμναστική, απλά ο καναπές είναι πιο εύκολος σωστά;


Ας σκεφτούμε λίγο ρε πούστη μου. Αυτό που έχουμε πάθει, είναι ότι μας έχουν καθίσει σε ένα καναπέ πνευματικής λήθης. Η άποψη μου είναι ότι οποιαδήποτε αλλαγή, προσπάθεια επιδιόρθωσης και service της κατάστασης μέσα σε ένα υλιστικό πλαίσιο δεν βγάζει πουθενά. Πάλι τις ίδιες μαλακίες θα έχουμε πολύ σύντομα. Θέλει πνευματική αλλάγή και αυτό δεν είναι μια ανάγκη μόνο δική μας, αλλά παγκόσμια.

sniper
29/05/2013, 13:59
Σε αυτό δεν έχεις καθόλου άδικο... όχι βέβαια να φτάσουμε στο σημείο να πούμε και ευχαριστώ, αλλά αν ρίξεις μια ματιά στις γείτονες χώρες προς τα βόρεια καταλαβαίνεις...

Δυστυχώς οποιαδήποτε επανάσταση / αντροπή έχει γίνει μέρχι σήμερα έγινε καθαρά για υλιστικούς λόγους. Μπορεί 5-6 άνθρωποι να είχαν μια πιο πνευματική / φιλοσοφική διάσταση του όλου πράγματος αλλά το πόπολο ακολουθούσε γιατί πεινούσε και ήταν ξυπόλυτο και όχι γιατι ονειρευόταν ένα σοσιαλιστικό και δίκαιο πλανήτη με ισότιμες ευκαιρίες για όλους. Και για τους ίδιους λόγους πήρε και τον πούλο, ακριβώς γιατί δεν υπήρξε συνέχεια και συνειδητοποιήση της πνευματικής διάστασης, αλλά της ύλιστικής. Εμένα αυτό μου λέει ότι α) αμα πεινάς δεν χαμπαριάζεις τίποτα και ενεργοποιούνταια τα ζωώδη ένστικτα σου και β) άμα σε μπουκώνουν με ύλη, το πνεύμα τεμπελιάζει και μετά γίνεσαι και πρεζάκι της ύλης, κυνηγάς τη δόση σου και αναζητάς την ολοκλήρωση και τον προσδιορισμό σου μέσα από αυτή. Μάλλον το ξέρουν πολύ καλά και οι προύχοντες αυτό, εξ ου και μας χαβουζιάζουν το μυαλό με χάντρες & μπιχλιμπίδα και μας παστώνουν με ανείπωτη βλακεία και σαχλαμάρα. Έχουν πάρει τα μέτρα τους, κρατάνε τις ισορροπίες πολύ καλά, ούτε να πεινάσεις (πολύ), ούτε να σκεφτείς (καθόλου). Μέχρι στιγμής, επανάσταση / ανατροπή από χορτασμένους + πνευματικά ευνουχισμένους δεν έχει γίνει και ούτε το βλέπω να γίνεται... θα μου πεις γιατί να γίνει; Για ιδεαλιστικούς / φιλοσοφικούς λόγους και γιατί επι της ουσιάς η ζωη δεν είναι μαμ σκατά και ύπνος σε μια φούσκα υλιστικής ευμάρειας και ψευδαίσθησης ασφάλειας. Αλλά αυτό δεν πρέπει να το γνωρίζουμε και ούτε καν να το υποπτευθούμε εξ ου και η τόση μαλακία που ξερνάει η τηλεόραση και όχι μόνο. Για να είμαστε μαλάκες. Πόσες χιλιάδες χρόνια εξέλιξης, πόση προσπάθεια να ξεφύγουμε από το υλιστικό και το ζωώδες και είμαστε πάλι στο σημείο εκκίνησης. Μηδέν. Αυτό πάντως φοβούνται περισσότερο, την πνευματική αφύπνιση και δεν μιλάω για new age παπαριές και τέτοια. Να ανοίξουμε τα γκαβά μας και να τα πάρουμε όλα από την αρχή να επαναπροσδιορίσουμε τι είμαστε και που πάμε. "Άσε μας ρε μαλάκα, εγώ το μόνο που θέλω είναι την δουλίτσα μου, το μηχανάκι μου, 2-3 βόλτες το μήνα και κανά καφέ, είμαι οκ και ευτυχής" θα πει κάποιος... ναι, σε είδα πόσο οκ και ευτυχής είσαι μεγάλε τώρα που σου κόπηκαν όλα αυτά και δεν ξέρεις που πάνε τα τέσσερα. Γιατί να είσαι ηλίθιος; Κακός λέει δεν γεννιέται κανείς (εκτός από τους σχιζοφρενείς) άρα και ηλίθιος δεν γεννιέται κανείς (εκτός από όσους έχουν νοητική υστέρηση), οπότε ή μας κάνουν ηλίθιους η μας προετοιμάζουν το έδαφος για να γίνουμε ηλίθιοι. Μάλλον είναι συνδυασμός και των δύο. Να μη σκέφτεσαι, να είσαι βλάκας, και αν σκέφτεσαι, έχει και option 2, να είσαι απασχολημέος στο κυνήγι του επόμενου καταναλωτικό τοτέμ η του σωσίβιου που σου κρεμάνε σαν καρρότο μπροστά στη μύτη για να μην ναυαγήσεις στον ωκεανό τρόμου που έχουν φτιάξει. Δεν εννοώ βέβαια να γίνουμε όλοι Σωκράτης και Πυθαγόρας, ούτε γκουρού και βουδιστές σε νιρβάνα. Δεν είμαστε άλλωστε όλοι φτιαγμένοι για πρωταθλητισμό αλλά αν δεν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι, όλοι μας μπορουμε να κάνουμε λίγη γυμναστική, απλά ο καναπές είναι πιο εύκολος σωστά; Ας σκεφτούμε λίγο ρε πούστη μου. Αυτό που έχουμε πάθει, είναι ότι μας έχουν καθίσει σε ένα καναπέ πνευματικής λήθης. Η άποψη μου είναι ότι οποιαδήποτε αλλαγή, προσπάθεια επιδιόρθωσης και service της κατάστασης μέσα σε ένα υλιστικό πλαίσιο δεν βγάζει πουθενά. Πάλι τις ίδιες μαλακίες θα έχουμε πολύ σύντομα. Θέλει πνευματική αλλάγή και αυτό δεν είναι μια ανάγκη μόνο δική μας, αλλά παγκόσμια.

Πρόλογος
Κυριώς θέμα.
Επίλογος

Ενδιάμεσα, γράφουμε μικρές σε μέγεθος προτάσεις και φτιάχνουμε παραγράφους.

Αυτό που έγραψες, δεν διαβάζεται.

byron
29/05/2013, 14:45
Πρόλογος
Κυριώς θέμα.
Επίλογος

Ενδιάμεσα, γράφουμε μικρές σε μέγεθος προτάσεις και φτιάχνουμε παραγράφους.

Αυτό που έγραψες, δεν διαβάζεται.

Tried to fix it...

Hymador, έλεος ρε...σε πάπυρο γράφεις και κάνεις οικονομία στο χώρο? :moutza:

el_hymador
29/05/2013, 15:18
Ναι μαλακία όντως, thanks byron!

byron
29/05/2013, 15:21
Ναι μαλακία όντως, thanks byron!

my pleasure :beer:

MG-KTiNoS
29/05/2013, 15:42
Είχα σκοπό να γράψω κανένα σεντονάκι αλλά μια και τον (ξανα) ήπια σήμερα λέω να τηρήσω σιγή ασύρματου.
Αύριο είναι μια άλλη μέρα, δεν μπορείς να φέρνεις μόνο ασσόδυα, την υγειάς μας να χουμε κλπ κλπ
Ότι λένε τέλος πάντων όταν τον πίνουν!

Δηλώνω και ΗΛΙΘΙΟΣ.
Δεν ξέρω αν το είχα από πάντα αυτό !
:(

Argonautis46
29/05/2013, 15:55
Με μπέρδεψες... Υποστήριξες ότι ο λαός έχει μυαλό νηπίου και σου λέω ότι ένας τέτοιος λαός που δεν μπορεί να διαχειριστεί τα δημοκρατικά του δικαιώματα είναι τυχερός που τον καθοδηγούν αστικού τύπου δημοκρατίες και όχι τίποτα ψευτοεπαναστατες σταλινικού τύπου .... Δεν μίλησα για σωστό και δίκαιο ....

Μα γι'αυτό το λόγο δε μπορει να επαναστατήσει. Αμα επαναστατούσε τοτε δε θα μιλάγαμε για μυαλό νηπίου.
Ολο και κάτι πάμε να κάνουμε κ στο τέλος καθησυχαζόμαστε.

LsKostas
30/05/2013, 14:21
Πάντως η κυβέρνηση ακροδεξιών εθνικιστών υπό τον Σαμαρά, είναι φυσικό να δείχνει κατανόηση για τους εξ αίματος ναζιστές.

Δεν ξέρω πάντως εάν και κατά πόσο φταίνε οι μπουζουκόβιοι και οι ξεπλυμμένες των νυχτερινών κέντρων . . . ίσως και να μην
είχαν ψηφίσει ποτέ στην ζωή τους, το πιθανότερο.


Το χειρότερο πράγμα είναι οτι συντεταγμένα τα ΜΜΕ και πολιτικός κόσμος παίζοντας κυριολεκτικά το τελαυταίο του χαρτί με την Ναζιστικη συμμορία προσπαθεί να αναδείξει ως καλύτερους-προτιμότερους τους "κλέφτες" από τους "ναζιστές".

Η "λογική" τους είναι απλή . . . ούτε καν σατανικά έξυπνη...

Αφού αυτοί είναι ναζιστές εγώ που μεχρι χθες(και σήμερα)....Μοίρασα μίζες,χάρισα εκατομυρια σε Λαυρεντιαδη , siemens, Σάλλα, Βγενόπουλο , Κόκκαλη και Μπόμπολα είμαι ...αθώος διότι δηλώνω απλά "δημοκράτης" :blush:


Α ναι ... έχουμε "ανάπτυξη"..Ιδού και η απόδειξη

291733

LsKostas
30/05/2013, 18:00
Καποιοι Δημοσιογραφοι βάζουν το κεφάλι τους στον ντορβά και ΠΑΛΙ.

αφού ήδη έχουν δεχθεί επίθεση απο πράκτορες και υπαλλήλους της ΚΥΠ....

Ευτυχώς δεν βάζουν μυαλό

Για να δούμε στην ακροδεξιά Ελλάδα μέχρι πόσο μπορεί να κοιμάται η δικαιοσύνη...

291743

nikos_abel
30/05/2013, 21:01
291733

It's all Greek to me....:bawl:

ERRIKA
31/05/2013, 09:20
Το χειρότερο πράγμα είναι οτι συντεταγμένα τα ΜΜΕ και πολιτικός κόσμος παίζοντας κυριολεκτικά το τελαυταίο του χαρτί με την Ναζιστικη συμμορία προσπαθεί να αναδείξει ως καλύτερους-προτιμότερους τους "κλέφτες" από τους "ναζιστές".

Η "λογική" τους είναι απλή . . . ούτε καν σατανικά έξυπνη...

Αφού αυτοί είναι ναζιστές εγώ που μεχρι χθες(και σήμερα)....Μοίρασα μίζες,χάρισα εκατομυρια σε Λαυρεντιαδη , siemens, Σάλλα, Βγενόπουλο , Κόκκαλη και Μπόμπολα είμαι ...αθώος διότι δηλώνω απλά "δημοκράτης" :blush:




Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Έχουμε λύσει ΟΛΑ τα άλλα προβλήματα (οικονομία, παιδεία, υγεία, πρόνοια κλπ κλπ) και μας μάρανε η ξενοφοβία μαι αςς. Να τους δω να τσακώνονται σαν τα κοκόρια για το ποιος θα βγάλει το καλύτερο νομοσχέδιο για την Παιδεία και να πάω να αυτοκρεμαστώ στο Σύνταγμα.

Βαρέθηκα όλο αυτό το σόου και τις "κόντρες" Δημαροπασόκων/Σύριζα, που βασική του αιτία είναι όχι βέβαια οι λαθρο/νομιμο/εσω-εξωμετανάστες, αλλά η λύσσα για τις ψήφους που διαρρέουν προς Χ.Α.

Ούτε είδα να κόπτεται κανείς για να οδηγηθούν στη δικαιοσύνη (κάποτε....) όλοι οι υπόλοιποι πολιτικοί.

Μ@λ@κες είναι και για μ@λ@κες μας περνάνε.

Ουφ.

TROOPER
31/05/2013, 09:32
Με μπέρδεψες... Υποστήριξες ότι ο λαός έχει μυαλό νηπίου και σου λέω ότι ένας τέτοιος λαός που δεν μπορεί να διαχειριστεί τα δημοκρατικά του δικαιώματα είναι τυχερός που τον καθοδηγούν αστικού τύπου δημοκρατίες και όχι τίποτα ψευτοεπαναστατες σταλινικού τύπου .... Δεν μίλησα για σωστό και δίκαιο ....

η μιλησες για σωστο, η μιλησες για δικαιο η δεν ησουνα αρκετα πιωμενος για να μιλησεις :lol:

zephyr1
31/05/2013, 10:23
Παει και το Εκας, συνταξιουχοι των μικτων 550€ τωρα περνουν 300€,ζησε μαλακα λεμε ,τι δεν καταλαβαινεις?

Xrider
31/05/2013, 11:26
Παει και το Εκας, συνταξιουχοι των μικτων 550€ τωρα περνουν 300€,ζησε μαλακα λεμε ,τι δεν καταλαβαινεις?

Καλα να παθουν!!!Γιατι οταν στα 380 ειναι ο μισθος του νεου , τα γεροντια φωναζαν για τις δικες τους συνταξεις και στα παπαριασμενα παπαρια τους ολοι οι αλλοι.Χωρις να σκεφτονται ΠΩΣ θα παρουν 2χιλιαρες συνταξεις αν ο αλλος δουλευει για 380ευρω και ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΣΥΝΤΑΞΗ!!Το καθεστως που ειχαμε και εχουμε ειναι δικο τους σχεδιο..αυτοι τα ψηφιζαν,αυτοι τα τρωγανε με τον Παγκαλο,αυτοι ηξεραν αλλα δεν μιλαγαν και κυριως δεν εκαναν τιποτα,αυτοι ειναι υπευθυνοι γιαυτο που θα περασουν οι νεοι σημερα τα επομενα 20 χρονια.
Μολις καταρευσουν οι συνταξεις θα σηκωθουν και οι καναπεδες.

Οταν ησασταν μικροι σας εκαναν τα @@ρια μπαλονια με εκεινο το θεμα εκθεσης "Χασμα γενεών" ...Φατε Στιγκλιτς τωρα μαλακες οπως λεει και ο Ανδρουλακης

Anty12
31/05/2013, 12:26
Καλα να παθουν!!!Γιατι οταν στα 380 ειναι ο μισθος του νεου , τα γεροντια φωναζαν για τις δικες τους συνταξεις και στα παπαριασμενα παπαρια τους ολοι οι αλλοι.Χωρις να σκεφτονται ΠΩΣ θα παρουν 2χιλιαρες συνταξεις αν ο αλλος δουλευει για 380ευρω και ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΣΥΝΤΑΞΗ!!Το καθεστως που ειχαμε και εχουμε ειναι δικο τους σχεδιο..αυτοι τα ψηφιζαν,αυτοι τα τρωγανε με τον Παγκαλο,αυτοι ηξεραν αλλα δεν μιλαγαν και κυριως δεν εκαναν τιποτα,αυτοι ειναι υπευθυνοι γιαυτο που θα περασουν οι νεοι σημερα τα επομενα 20 χρονια.
Μολις καταρευσουν οι συνταξεις θα σηκωθουν και οι καναπεδες.

Οταν ησασταν μικροι σας εκαναν τα @@ρια μπαλονια με εκεινο το θεμα εκθεσης "Χασμα γενεών" ...Φατε Στιγκλιτς τωρα μαλακες οπως λεει και ο Ανδρουλακης


Ενώ η πιτσιρικαρία με 62,5% ανεργία στην Ελλάδα, στο 56,4% στην Ισπανία, στο 40% στην Ιταλία...έχουν ξηλώσει τα πεζοδρόμια έξω απ' τα Γκούντης (όταν σηκώνουν το κεφάλι απ' το iphone)........:rolleyes:

όσο για τον Στίγκιλτς μια χαρά τα λέει για πρώην μέλος του συστήματος

Xrider
31/05/2013, 12:43
Ενώ η πιτσιρικαρία με 62,5% ανεργία στην Ελλάδα, στο 56,4% στην Ισπανία, στο 40% στην Ιταλία...έχουν ξηλώσει τα πεζοδρόμια έξω απ' τα Γκούντης (όταν σηκώνουν το κεφάλι απ' το iphone)........:rolleyes:

όσο για τον Στίγκιλτς μια χαρά τα λέει για πρώην μέλος του συστήματος

Με μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα...1,οτι ουτε στην Ισπανια ουτε στην Ιταλια η κατασταση ειναι τοσο χαλια οσο εδω.Ρωτα και κανενα Ισπανο η Ιταλο να σου πει. 2, Ολο το παραμυθι της αναπτηξης ειναι για να πεθανετε τουλαχιστον ελπιζωντας..Ισπανια κ Ιταλια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΙΚΑ,ουτε εχουν υπογραψει μνημονια..Ελλαδα,Κυπρος,Πορτογαλια και Ιρλανδια ειναι πρακτικα πεθαμενες.3Στην Ιταλια αγοραζεις το ιδιο σαμπουαν με 1.5 ευρω με αυτο που εδω αγοραζεις 4 ,το ιδιο απορρυπαντικο που εδω αγοραζεις 9 ευρω εκει εχει 5 ,ο ιδιος καφες που εδω αγοραζεις 5 εκει εχει 3 ,στο μπαρ ο καφες εχει 1 ευρω που εσυ δινεις το λιγοτερο 3,5.Θελεις να μιλησουμε για αλλες χωρες ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΕΙ και οχι εχω ακουσει?

Anty12
31/05/2013, 13:02
Με μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα...1,οτι ουτε στην Ισπανια ουτε στην Ιταλια η κατασταση ειναι τοσο χαλια οσο εδω.Ρωτα και κανενα Ισπανο η Ιταλο να σου πει. 2, Ολο το παραμυθι της αναπτηξης ειναι για να πεθανετε τουλαχιστον ελπιζωντας..Ισπανια κ Ιταλια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΙΚΑ,ουτε εχουν υπογραψει μνημονια..Ελλαδα,Κυπρος,Πορτογαλια και Ιρλανδια ειναι πρακτικα πεθαμενες.3Στην Ιταλια αγοραζεις το ιδιο σαμπουαν με 1.5 ευρω με αυτο που εδω αγοραζεις 4 ,το ιδιο απορρυπαντικο που εδω αγοραζεις 9 ευρω εκει εχει 5 ,ο ιδιος καφες που εδω αγοραζεις 5 εκει εχει 3 ,στο μπαρ ο καφες εχει 1 ευρω που εσυ δινεις το λιγοτερο 3,5.Θελεις να μιλησουμε για αλλες χωρες ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΕΙ και οχι εχω ακουσει?

οπότε οι άνεργοι Ιταλοί και Ισπανοί δεν τα κάνουν όλα Σαράγεβο γιατί πληρώνουν φτηνά τα σαμπουάν σωστά ....????

αυτό το " για να πεθάνετε" τι τό'θελες....???? έχεις σκοπό να ζήσεις για πάντα...???

ναι θέλω να μιλήσουμε για άλλες χώρες...άπλα κράτα μια πισινή γιατί ο γράφων έχει ταξιδέψει/δουλέψει απ' τον Καύκασο μέχρι τον Αμαζόνιο για 8 χρονάκια (τρομάρα του..... )

Peace αδερφέ .....μεσημέρι Παρασκευής είναι......:beer:

OldMan
31/05/2013, 13:13
Καλα να παθουν!!!Γιατι οταν στα 380 ειναι ο μισθος του νεου , τα γεροντια φωναζαν για τις δικες τους συνταξεις και στα παπαριασμενα παπαρια τους ολοι οι αλλοι.Χωρις να σκεφτονται ΠΩΣ θα παρουν 2χιλιαρες συνταξεις αν ο αλλος δουλευει για 380ευρω και ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΣΥΝΤΑΞΗ!!
Παίζει να μην εχεις καταλάβει κάτι σωστα...

Αυτός που παίρνει σύνταξη την έχει ΗΔΗ πληρώσει ο ίδιος και οποιοσδήποτε την περικόπτει ουσιαστικά ΚΑΤΑΧΡΑΤΑΙ λεφτά που του εμπιστεύτηκαν για συγκεκριμένο σκοπό..!!

Αν ο τρόπος λειτουργείας των ασφαλιστικών ταμείων είναι - στην καλύτερη περίπτωση - μαλακισμένος, είναι άλλη παράγραφος και μην μπλέκεις με το ποιος πληρώνει ποιον.. :wave2:

Anty12
31/05/2013, 13:16
Παίζει να μην εχεις καταλάβει κάτι σωστα...

Αυτός που παίρνει σύνταξη την έχει ΗΔΗ πληρώσει ο ίδιος και οποιοσδήποτε την περικόπτει ουσιαστικά ΚΑΤΑΧΡΑΤΑΙ λεφτά που του εμπιστεύτηκαν για συγκεκριμένο σκοπό..!!

Αν ο τρόπος λειτουργείας των ασφαλιστικών ταμείων είναι - στην καλύτερη περίπτωση - μαλακισμένος, είναι άλλη παράγραφος και μην μπλέκεις με το ποιος πληρώνει ποιον.. :wave2:


ακόμα εδώ είσαι 'συ......δεν πήγες για νερό της φωτιάς...???

OldMan
31/05/2013, 13:19
ακόμα εδώ είσαι 'συ......δεν πήγες για νερό της φωτιάς...???
Μάλλον είμαι πιο κοντά στην σύνταξη από το ρακάδικο..;)

OldMan
31/05/2013, 13:33
Ειμαι συνηδητοποιημενος απο τα 21 μου και ξερω τι θελω απο τα 22μου,
Μας λες ποια είναι η διαφορά μεταξύ συνειδητοποίησης και γνώσης..??:confused:
(για να σου έφαγε ένα χρόνο πρέπει να είναι μεγάλη ..)

notakos600
31/05/2013, 13:40
Μας λες ποια είναι η διαφορά μεταξύ συνειδητοποίησης και γνώσης..??:confused:
(για να σου έφαγε ένα χρόνο πρέπει να είναι μεγάλη ..)

Η γνώση εννοεί πως αποκτήθηκε (σε τόσο νεαρή ηλικία :eek:) και στο καπάκι τρώει και μια συνειδητοποίηση που του έσκασε μύτη από την γωνία και ήρθε κι έδεσε το γλυκό...

Xrider
31/05/2013, 13:41
οπότε οι άνεργοι Ιταλοί και Ισπανοί δεν τα κάνουν όλα Σαράγεβο γιατί πληρώνουν φτηνά τα σαμπουάν σωστά ....????

αυτό το " για να πεθάνετε" τι τό'θελες....???? έχεις σκοπό να ζήσεις για πάντα...???

ναι θέλω να μιλήσουμε για άλλες χώρες...άπλα κράτα μια πισινή γιατί ο γράφων έχει ταξιδέψει/δουλέψει απ' τον Καύκασο μέχρι τον Αμαζόνιο για 8 χρονάκια (τρομάρα του..... )

Peace αδερφέ .....μεσημέρι Παρασκευής είναι......:beer:
Τι ΔΕΝ καταλαβαινεις...οτι με 600ευρω ο ΑΛΛΟΣ ζει διαφορετικα απο οτι εσυ με 600 εδω με την ιδια καταναλωση?
Το πεθανετε ειναι γαιτι εγω ετοιμαζομαι να την "κανω απο το γκρουπακι"για αλλου
Το παραδειγμα του Καυκασου η της Βραζιλιας δηλ τι μπορει να εχει κοινο με την Κεντρικη ,Βορεια Ευρωπη η την Αμερικη?Κραταω πισινη εχω ζησει και σε αλλες χωρες κατι 6μηνα και χρονους οχι σαν τουριστας.
Φιλικα μιλαμε παντα :beer:

LsKostas
31/05/2013, 13:52
MIA ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΙΔΗΣΗ ... ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΥΠΕΡ ΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

(ποιος φούρνος γκρεμίστηκε θα ήθελα να ξερα...)

Το δικαστήριο δικαίωσε με πρόσφατη απόφαση τους εργαζόμενους, ανοίγοντας τον δρόμο για κατάσχεση της προσωπικής περιουσίας του Ανδρέα Κουρή.
Με την απόφαση 1149/2013, το Πρωτοδικείο Αθηνών κρίνει ότι η συμπεριφορά του Ανδρέα Κουρή
«είναι αντίθετη προς τα χρηστά ήθη», καθώς «περιέπαιζε τους εργαζόμενους», ενώ «ο ίδιος απολαμβάνει κέρδη από διαφημίσεις και διοργανώσεις πολυδάπανων εκδηλώσεων μέσω της Mad TV A.E. της οποίας τυγχάνει διευθύνων σύμβουλος» και «εισέρρεαν στα ταμεία του μεγάλα χρηματικά ποσά, τα οποία καρπωνόταν και από τα οποία ουδέν διατέθηκε έστω σε ένδειξη καλής πίστης προς τους εργαζόμενους».
«Εν μέσω της οικονομικής κρίσης η μη πληρωμή δεδουλευμένων αποδοχών (…) και η με οποιονδήποτε τρόπο με δόλο ματαίωση της δικαστικής τους επιδίωξης αποτελεί καταφανώς συμπεριφορά αντίθετη προς τα χρηστά ήθη και την αντίληψη του μέσου κοινωνικού ανθρώπου», έκρινε το δικαστήριο.
«Στην προκειμένη περίπτωση κάμπτεται η αρχή της μη ευθύνης των διοικούντων ανώνυμη εταιρεία», καταλήγει, αναγνωρίζοντας προσωπική ευθύνη στον Ανδρέα Κουρή.
#
Οι εργαζόμενοι, έχοντας μια προσωρινά εκτελεστή απόφαση απευθείας κατά του κ. Κουρή, μπορούν άμεσα να προβούν σε κατάσχεση προσωπικών περιουσιακών του στοιχείων (π.χ. μετοχές του σε άλλες εταιρείες, προσωπικούς τραπεζικούς λογαριασμούς, ακίνητα κτλ) ώστε να ικανοποιήσουν τις επιδικασθείσες εργατικές απαιτήσεις τους.Με την απόφαση αυτή ανοίγει ο δρόμος της άμεσης ατομικής ευθύνης του επιχειρηματία που κρύβεται πίσω από μία (ή και περισσότερες) Α.Ε. ή ΕΠΕ, με τη δική του προσωπική περιουσία. Οι εργαζόμενοι σε κεφαλαιουχικές εταιρείες οι οποίες στερούνται περιουσίας θα μπορούν πλέον να στρέφονται απευθείας κατά της περιουσίας του επιχειρηματία που τις διοικεί

notakos600
31/05/2013, 13:54
MIA ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΙΔΗΣΗ ... ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΥΠΕΡ ΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

(ποιος φούρνος γκρεμίστηκε θα ήθελα να ξερα...)

Μπράβο ρε μάγκα, μου έφτιαξες την μέχρι τώρα αδιάφορη μέρα μου, αυτά είναι όντως πολύ καλά νέα.

Xrider
31/05/2013, 14:16
Μας λες ποια είναι η διαφορά μεταξύ συνειδητοποίησης και γνώσης..??:confused:
(για να σου έφαγε ένα χρόνο πρέπει να είναι μεγάλη ..)

Συνειδητοποιησα ΤΙ ηθελα να κανω και ειχα την γνωση οτι ΜΠΟΡΩ να το κανω.
Σε καλυψα?

Βλεπω για ακομα μια φορα οτι γενικα μολις πει κατι διαφορετικο καποιος που ειναι εξω απο το πλαισιο σκεψης των περισσοτέρων εδω μεσα ,αρχηζει αυτο το παιδιαριστικο "κραξιμο" -δεν απευθυνεται σε εσενα OldMan - οι ψευτοαποριες προκειμενου να δειξουμε οτι εμεις δεν ειμαστε ετσι αλλα ειμαστε καλητεροι..τουλαχιστον στις 1117+1 παπαριες που λεει ο Ζεφυρος δεν το εχω κανει ποτε.
Αναφορικα με το συστημα που ειπες για τις εισφορες και συνταξεις OldMan εγω θα σε ρωτησω κατι.
Συμφωνω οτι πληρωσες και περιμενες να παρεις λεφτα πισω σε αλλα ταμεια ανταποδωτικα ,σε αλλα οχι,αλλα με εφαπαξ αλλα οχι.
Για να παρεις λοιπον πισω αυτα τα λεφτα και τοκισμενα θα πρεπει να υπαρχουν εισφορες. Για να υπαρχουν εισφορες για να παρεις συνταξη και να εχεις την υποτιθεμενη δωρεαν ασφαλεια υγειας που πληρωνεις αλλα δωρεαν δεν ηταν ποτε οπως δεν ηταν η παιδεια και πολλα αλλα ,θα πρεπει ετσι οπως ειχε αντιληφθει ο νομοθετης το ΟΛΟ συστημα -που ειναι πυραμιδα - να δουλευει 1 και οταν βγει στην συνταξη να δουλευουν 2 ,για τους 2 ,4 για τους 4 , 16 κλπ κλπ..σε ολη την περιοδο ΔΕΝ θα πρεπει να υπαρχει αποκλειση απο την πυραμιδα...δλδ καθολου ανεργεια,τεραστιος δεικτης αναπτυξης και πληθωρισμός χαμηλος γιατι διαφορετικα το χρημα χανει την αξια του.
Μολις πριν 1 χρονο μαθαμε ποσοι ΔΥ στο περιπου υπαρχουν σε αυτη την χωρα...700.000περιπου.Σε πλυθησμο 11εκ. οι συνταξιουχοι ειναι οι περισσοτεροι ,μετα ερχονται ομαδες που δεν ειναι σε θεση εργασιας π.χ παιδια και μετα ερχεται ο ιδιωτικος τομεας.Σε ενα αρθρο εφημεριδας ελεγε οτι ουσιαστικα ειναι μολις το 1 εκ στον ιδιωτικο τομεα...δλδ το 1 εκ.πληρωνει απο τα 11 τους μισθους και συνταξεις και φαρμακα.Γιατι ο ΔΥ τα λεφτα τα παιρνει απο το κρατος που το κρατος τα παιρνει απ ολους και τροφοδοτει τον εαυτο του...που οπως εγινε σημερα το κρατος ΔΕΝ εχει λεφτα να τροφοδοτησει το εαυτο του και αρα κατερευσε.
ΜΕ λιγα λογια ηταν λαθος στημενο απο την αρχη και αυτοι που ψηφιζαν και κουναγαν σημαιακια του καθε κομματος,ειχαν καρτουλες κομματος,συνδικαλισμους κλπ κλπ ΓΝΩΡΙΖΑΝ τι παιζεται αλλα επειδη τους βολευε αλλα και επειδη ειχαν και δυναμη λογω ρουσφετιων κλπκλπ ΔΕΝ ΜΙΛΑΓΑΝ...σε αυτο το γκρουπ βαζω το 99.9% των Ελληνων.
Αλλα η υποκρισια στην Ελλαδα ειναι κορυφη,δεν ειναι τυχαιο οτι το θεατρο ειναι Ελληνικη ανακαλυψη. Οταν ο ΓΑΠ βγηκε και ειπε -που δεν το ειπε ετσι οπως το ειπαν οι ρουφιανοδημοσιογραφοι- οτι η Ελλαδα ειναι μια χωρα διεφθαρμενων ΟΛΟΙ πλην ελαχιστων εσχιζαν τα καλσον τους οτι δεν ειμαστε...σημερα στην ουσια οι εφημεριδες και οσοι εσχιζαν τοτε τα καλσον τους δεν κανουν τιποτα αλλο παρα να επιβεβαιωνουν αυτα που ειχε πει ο ΓΑΠ .
Τα λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν με λιγα λογια ,η νοοτροπια ειναι ιδια με αυτη της Τουρκιας και ελαχιστα κοντα στον Ιταλο η Ισπανο που ειναι και αυτος "μορτακι" αλλα λατινο και γιαυτο ειναι σε αυτη την θεση και αυτοι σημερα αλλα τουλαχιστον εχουν ενα τουρισμο σε ενα καλοκαιρι οσο η Ελλαδα σε 2 χρονια -τα νησια δεν εχουν τουρισμο ολο το χρονο οπως εχει η ΒΕνετια η Ρωμη η Βαρκελωνη κλπκλπ - εχουν και καποιες βιομηχανιες απο αυτοκινητα μηχανες μεχρι και τα πλακακια του μπανιου σας ,εχουν και λιγη κτηνοτροφια και αγροτεια και την περνανε κουτσα στραβα...
Τελος γιατι το θεμα σηκωνει μεγαλη αναπτυξη και ψιλοβαριεμαι οπως και εσεις να τα διαβαζετε...εγω πιστευω οτι στα 500ευρω θα κλειδώσει η ανωτατη συνταξη και τελος.Τα ταμεια θα σκασουν αργα η γρηγορα και μετα θα αρχησει το νεο συστημα. Ιδιωτικες συνταξεις ισως και ιδιωτικη ασφαλεια ζωης.Χαμηλες εισφορες στο ταμειο -γιατι θα ειναι ενα - τωρα οτι ΟΛΟΙ χασαμε απλα πρεπει να το παρουμε αποφαση...οσο και να το συζηταμε δεν αλλαζει.

golis
31/05/2013, 14:25
Βλεπω για ακομα μια φορα οτι γενικα μολις πει κατι διαφορετικο καποιος που ειναι εξω απο το πλαισιο σκεψης των περισσοτέρων εδω μεσα ,αρχηζει αυτο το παιδιαριστικο "κραξιμο" -δεν απευθυνεται σε εσενα OldMan - οι ψευτοαποριες προκειμενου να δειξουμε οτι εμεις δεν ειμαστε ετσι αλλα ειμαστε καλητεροι..τουλαχιστον στις 1117+1 παπαριες που λεει ο Ζεφυρος δεν το εχω κανει ποτε.
Αναφορικα με το συστημα που ειπες για τις εισφορες και συνταξεις OldMan εγω θα σε ρωτησω κατι.
Συμφωνω οτι πληρωσες και περιμενες να παρεις λεφτα πισω σε αλλα ταμεια ανταποδωτικα ,σε αλλα οχι,αλλα με εφαπαξ αλλα οχι.
Για να παρεις λοιπον πισω αυτα τα λεφτα και τοκισμενα θα πρεπει να υπαρχουν εισφορες. Για να υπαρχουν εισφορες για να παρεις συνταξη και να εχεις την υποτιθεμενη δωρεαν ασφαλεια υγειας που πληρωνεις αλλα δωρεαν δεν ηταν ποτε οπως δεν ηταν η παιδεια και πολλα αλλα ,θα πρεπει ετσι οπως ειχε αντιληφθει ο νομοθετης το ΟΛΟ συστημα -που ειναι πυραμιδα - να δουλευει 1 και οταν βγει στην συνταξη να δουλευουν 2 ,για τους 2 ,4 για τους 4 , 16 κλπ κλπ..σε ολη την περιοδο ΔΕΝ θα πρεπει να υπαρχει αποκλειση απο την πυραμιδα...δλδ καθολου ανεργεια,τεραστιος δεικτης αναπτυξης και πληθωρισμός χαμηλος γιατι διαφορετικα το χρημα χανει την αξια του.
Μολις πριν 1 χρονο μαθαμε ποσοι ΔΥ στο περιπου υπαρχουν σε αυτη την χωρα...700.000περιπου.Σε πλυθησμο 11εκ. οι συνταξιουχοι ειναι οι περισσοτεροι ,μετα ερχονται ομαδες που δεν ειναι σε θεση εργασιας π.χ παιδια και μετα ερχεται ο ιδιωτικος τομεας.Σε ενα αρθρο εφημεριδας ελεγε οτι ουσιαστικα ειναι μολις το 1 εκ στον ιδιωτικο τομεα...δλδ το 1 εκ.πληρωνει απο τα 11 τους μισθους και συνταξεις και φαρμακα.Γιατι ο ΔΥ τα λεφτα τα παιρνει απο το κρατος που το κρατος τα παιρνει απ ολους και τροφοδοτει τον εαυτο του...που οπως εγινε σημερα το κρατος ΔΕΝ εχει λεφτα να τροφοδοτησει το εαυτο του και αρα κατερευσε.
ΜΕ λιγα λογια ηταν λαθος στημενο απο την αρχη και αυτοι που ψηφιζαν και κουναγαν σημαιακια του καθε κομματος,ειχαν καρτουλες κομματος,συνδικαλισμους κλπ κλπ ΓΝΩΡΙΖΑΝ τι παιζεται αλλα επειδη τους βολευε αλλα και επειδη ειχαν και δυναμη λογω ρουσφετιων κλπκλπ ΔΕΝ ΜΙΛΑΓΑΝ...σε αυτο το γκρουπ βαζω το 99.9% των Ελληνων.
Αλλα η υποκρισια στην Ελλαδα ειναι κορυφη,δεν ειναι τυχαιο οτι το θεατρο ειναι Ελληνικη ανακαλυψη. Οταν ο ΓΑΠ βγηκε και ειπε -που δεν το ειπε ετσι οπως το ειπαν οι ρουφιανοδημοσιογραφοι- οτι η Ελλαδα ειναι μια χωρα διεφθαρμενων ΟΛΟΙ πλην ελαχιστων εσχιζαν τα καλσον τους οτι δεν ειμαστε...σημερα στην ουσια οι εφημεριδες και οσοι εσχιζαν τοτε τα καλσον τους δεν κανουν τιποτα αλλο παρα να επιβεβαιωνουν αυτα που ειχε πει ο ΓΑΠ .
Τα λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν με λιγα λογια ,η νοοτροπια ειναι ιδια με αυτη της Τουρκιας και ελαχιστα κοντα στον Ιταλο η Ισπανο που ειναι και αυτος "μορτακι" αλλα λατινο και γιαυτο ειναι σε αυτη την θεση και αυτοι σημερα αλλα τουλαχιστον εχουν ενα τουρισμο σε ενα καλοκαιρι οσο η Ελλαδα σε 2 χρονια -τα νησια δεν εχουν τουρισμο ολο το χρονο οπως εχει η ΒΕνετια η Ρωμη η Βαρκελωνη κλπκλπ - εχουν και καποιες βιομηχανιες απο αυτοκινητα μηχανες μεχρι και τα πλακακια του μπανιου σας ,εχουν και λιγη κτηνοτροφια και αγροτεια και την περνανε κουτσα στραβα...
Τελος γιατι το θεμα σηκωνει μεγαλη αναπτυξη και ψιλοβαριεμαι οπως και εσεις να τα διαβαζετε...εγω πιστευω οτι στα 500ευρω θα κλειδώσει η ανωτατη συνταξη και τελος.Τα ταμεια θα σκασουν αργα η γρηγορα και μετα θα αρχησει το νεο συστημα. Ιδιωτικες συνταξεις ισως και ιδιωτικη ασφαλεια ζωης.Χαμηλες εισφορες στο ταμειο -γιατι θα ειναι ενα - τωρα οτι ΟΛΟΙ χασαμε απλα πρεπει να το παρουμε αποφαση...οσο και να το συζηταμε δεν αλλαζει.

+ λάικ .

Anty12
31/05/2013, 14:36
Τι ΔΕΝ καταλαβαινεις...οτι με 600ευρω ο ΑΛΛΟΣ ζει διαφορετικα απο οτι εσυ με 600 εδω με την ιδια καταναλωση?


ΔΕΝ καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεις -για παράδειγμα- την δυνατότητα κατανάλωσης με την ποιότητα ζωής ή την ανάπτυξη με την οικονομική ευμάρεια....

δηλ. στο Μπαγκλαντές που έχει 8% ανάπτυξη είναι καλύτερα από την Ελβετία που έχει 0,6 % ...???


Το πεθανετε ειναι γαιτι εγω ετοιμαζομαι να την "κανω απο το γκρουπακι"για αλλου


Οπότε.... στα π@π@ρια σου ....τι κάθεσαι και συγχύζεσαι ???...άσε εμάς που γουστάρουμε εδώ ή δεν μπορούμε να φύγουμε από δω...να φάμε το τσιβί...


Το παραδειγμα του Καυκασου η της Βραζιλιας δηλ τι μπορει να εχει κοινο με την Κεντρικη ,Βορεια Ευρωπη η την Αμερικη?Κραταω πισινη εχω ζησει και σε αλλες χωρες κατι 6μηνα και χρονους οχι σαν τουριστας.
Φιλικα μιλαμε παντα :beer:

Κανένα παράδειγμα δεν έδωσα για Καύκασο κλπ......απλά θέλω να πω ...το ότι εμείς είμαστε μπορδέλο δεν σημαίνει ότι οι άλλοι είναι σένιοι.....



Φιλικα μιλαμε παντα :beer:

Σαφώς

Anty12
31/05/2013, 14:38
Οι εργαζόμενοι, έχοντας μια προσωρινά εκτελεστή ........ κατά της περιουσίας του επιχειρηματία που τις διοικεί

πριν πάρουν πρώτα τα λεφτά τους οι Τράπεζες...????

byron
31/05/2013, 14:45
πριν πάρουν πρώτα τα λεφτά τους οι Τράπεζες...????

Πόσο πίσω εχεις μείνει πρόεδρε...

Προτεραιότητα έχει ο νεκροθάφτης (http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1803186). Οι άλλοι έπονται. :wave2:

AristidisZ
31/05/2013, 14:46
Πόσο πίσω εχεις μείνει πρόεδρε...

Προτεραιότητα έχει ο νεκροθάφτης (http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1803186). Οι άλλοι έπονται. :wave2:

capital ?
ίσως η μόνη σελίδα με γράφοντες που έχουν περισσότερες γνώσεις από το moto :D

byron
31/05/2013, 14:48
capital ?
ίσως η μόνη σελίδα με γράφοντες που έχουν περισσότερες γνώσεις από το moto :D

Μπα...το τι καρότα πετάνε κι εκεί μέσα δεν λέγεται. (τα μέλη στο φόρουμ εννοώ)

MG-KTiNoS
31/05/2013, 14:51
Συνειδητοποιησα

ΜΕ λιγα λογια ηταν λαθος στημενο απο την αρχη και αυτοι που ψηφιζαν και κουναγαν σημαιακια του καθε κομματος,ειχαν καρτουλες κομματος,συνδικαλισμους κλπ κλπ ΓΝΩΡΙΖΑΝ τι παιζεται αλλα επειδη τους βολευε αλλα και επειδη ειχαν και δυναμη λογω ρουσφετιων κλπκλπ ΔΕΝ ΜΙΛΑΓΑΝ...σε αυτο το γκρουπ βαζω το 99.9% των Ελληνων.
Αλλα η υποκρισια στην Ελλαδα ειναι κορυφη,δεν ειναι τυχαιο οτι το θεατρο ειναι Ελληνικη ανακαλυψη. Οταν ο ΓΑΠ βγηκε και ειπε -που δεν το ειπε ετσι οπως το ειπαν οι ρουφιανοδημοσιογραφοι- οτι η Ελλαδα ειναι μια χωρα διεφθαρμενων ΟΛΟΙ πλην ελαχιστων εσχιζαν τα καλσον τους οτι δεν ειμαστε...σημερα στην ουσια οι εφημεριδες και οσοι εσχιζαν τοτε τα καλσον τους δεν κανουν τιποτα αλλο παρα να επιβεβαιωνουν αυτα που ειχε πει ο ΓΑΠ .



Επειδή κι εγώ ψιλοβαριέμαι αυτό το 99 % μπορείς να μου πεις πως το μέτρησες?

Για τα άλλα πολύ λες είναι πολύ ΒΟΛΙΚΟ για την για τους διαφθορείς να μοιράζονται την ευθύνη με όλους.
Φταίμε όλοι, δηλαδή κανένας.
Το έλεγαν κάποτε και για τα ναρκωτικά αυτό (για όποιον θυμάται) με την γνωστή κατάληξη.
Των πολλών ο θάνατος λοιπόν ουκ εστί θάνατος και

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ
μην ακουστεί η λέξη

ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ


Tiresias mod on
Και φυσικά όταν σε λίγο καιρό θα πηδάνε όλους αυτούς τους αγρότες που έβαλαν φωτοβολταικά θα φταίνε αυτοί (ή και αυτοί) και θα μας αξίζει που θα γυρίσουμε στην εποχή της ΦΕΟΥΔΑΡΧΙΑΣ kαι των τσιφλικάδων.
κλπ κλπ κλπ

:rolleyes:

AristidisZ
31/05/2013, 14:52
Μπα...το τι καρότα πετάνε κι εκεί μέσα δεν λέγεται. (τα μέλη στο φόρουμ εννοώ)
σε μένα το λες ;
το διάβαζα μια εποχή, αλλά το σιχάθηκα, έχει καλό newsroom, αλλά πλέον χρησιμοποιώ τη ναυτεμπορική
στο capital, μπορούν να κάνουν 30 σελίδες θέμα για τις διατροφικές συνήθειες της πέστροφας του Καναδά σε μισή ώρα :rotflmao:

υ.γ.
μόνο τα μέλη ;
γιατί οι συντάκτες ;;;

Xrider
31/05/2013, 14:53
ΔΕΝ καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεις -για παράδειγμα- την δυνατότητα κατανάλωσης με την ποιότητα ζωής ή την ανάπτυξη με την οικονομική ευμάρεια....

δηλ. στο Μπαγκλαντές που έχει 8% ανάπτυξη είναι καλύτερα από την Ελβετία που έχει 0,6 % ...???



Οπότε.... στα π@π@ρια σου ....τι κάθεσαι και συγχύζεσαι ???...άσε εμάς εμείς που γουστάρουμε εδώ ή δεν μπορούμε να φύγουμε από δω...να φάμε το τσιβί...



Κανένα παράδειγμα δεν έδωσα για Καύκασο κλπ......απλά θέλω να πω ...το ότι εμείς είμαστε μπορδέλο δεν σημαίνει ότι οι άλλοι είναι σένιοι.....




Σαφώς

Κοιτα δεν μιλησα για 500ευρω στο Μπαγκλαντες..εκει με 500 φανταζομαι εισαι αρχοντας.Αν και δεν μιλησα για ποιοτητα ζωης.
Μιλησα για 500 στην Ιταλια και την Ελλαδα...εγω πιστευω οτι εχουν καλητερη ποιοτητα ζωης στην Ιταλια..γνωμη μου.
Δεν εκανες την βασικη ερωτηση ουτε εσυ ουτε ο Ζεφυρος το ΠΟΤΕ ηρθες. Εγω σε αντιθεση με αλλους πηρα το ρισκο να ΕΡΘΩ πανω στην κριση ενω θα μπορουσα να ειμαι αραχτος σε καποια αλλη χωρα και να λεω με Ελληνικοτατο στυλ "Ρεεεε τους μααααλακεςςςςς" βλεπωντας τα νεα απο την Τν.
Ο Καυκασος η το Μπραζιλ δεν ηταν ποτε σενιο για να ειναι μετρο συγκρισης...εγω μιλαω για την κεντρικη,Βορεια Ευρωπη.
Σαφεστατα :beer:

Xrider
31/05/2013, 15:01
Επειδή κι εγώ ψιλοβαριέμαι αυτό το 99 % μπορείς να μου πεις πως το μέτρησες?


:rolleyes:

Ανοιξα τον τηλ. καταλογο και τους πηρα εναν εναν τηλεφωνο... ;)


Σχημα λογου ειναι ρε MG-KTiNoS...που να ξερω..παντως ειναι πολλοι αν κρινω απο το ποσο χαλια ειναι η κατασταση. Ειναι πανω κατω αυτο που λεει ο Παγκαλος..."μαζι τα φαγαμε" και παλι ολοι σχιζουν τα καλσον τους.
Εσυ δεν ξερεις κανενα στο δημοσιο να σου πει πως μπηκε?
Κανε μια βολτα απο το Υπ.Οικονωμικων και ρωτα παιδια εσεις πως μπηκατε? Με μπλε,κοκκινα και πρασινα δοντακια...κοκκινα εννοω ΚΚΕ..
Ολοι φταιμε βεβαια...ακομα και εγω που δεν ειχα καμμια σχεση ,γιατι οπως εγω που ημουν στην Ιταλια και ηξερα πως γινεται η υπερτιμολογηση στην Ελλαδα ,λογω φιλου που δουλευε σε εταιρεια δεν μιλαγα.
Μονο οι βοσκοι που ηταν στα βουνα δεν φταινε.
Το θεμα ειναι απο εδω και περα τι γινεται.

Anty12
31/05/2013, 15:02
Tiresias mod on
Και φυσικά όταν σε λίγο καιρό θα πηδάνε όλους αυτούς τους αγρότες που έβαλαν φωτοβολταικά θα φταίνε αυτοί (ή και αυτοί) και θα μας αξίζει που θα γυρίσουμε στην εποχή της ΦΕΟΥΔΑΡΧΙΑΣ kαι των τσιφλικάδων.
κλπ κλπ κλπ :rolleyes:

Κτίνε εδώ είσαι -λίγο- φάουλ.......απ' τις λίγες φορές που θα συμφωνήσω με τον έξω από δω........αυτό δεν ήταν επένδυση....ήταν κλοπή....

να πλερώνω εγώ και συ, αυτόν που έχαψε το αγκίστρη, και πήγε και εμπιστεύτηκε την Μπιρμπίλη, ότι τέρμα το λιοπύρι και η σπαρτικιά......βάζω πέντε πανέλα και μετά.......θα καααααααθομαιιιιιιιιι......????

MG-KTiNoS
31/05/2013, 15:37
Κτίνε εδώ είσαι -λίγο- φάουλ.......απ' τις λίγες φορές που θα συμφωνήσω με τον έξω από δω........αυτό δεν ήταν επένδυση....ήταν κλοπή....

να πλερώνω εγώ και συ, αυτόν που έχαψε το αγκίστρη, και πήγε και εμπιστεύτηκε την Μπιρμπίλη, ότι τέρμα το λιοπύρι και η σπαρτικιά......βάζω πέντε πανέλα και μετά.......θα καααααααθομαιιιιιιιιι......????

Ρε παιδιά πρέπει κατ αρχήν να ξεκαθαριστεί ένα πράγμα.
Όταν μιλάει το κράτος –η κυβέρνηση- αυτά που λέει είναι επίσημα και έγκυρα.
Δεν μπορεί να σου λέει το κράτος πχ Έλληνα
-πάρε ομόλογα
-παίξε χρηματιστήριο
-βάλε φωτοβολταικά
και μετά να σου λέει…
ΠΟΥΤΣ στην έσκασα !
Τσάκο τη τσαμπού.
Το κράτος, ο πρωθυπουργός, ο υπουργός οικονομικών κλπ κλπ δεν είναι ο πρώτος τυχόντας.
Αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό γιατί είναι θεμελιώδες για τη δημοκρατία.
Αν ο πρώτος πολίτης της χώρας φέρεται σα μαφιόζος πως οι άλλοι θα μπορέσουν να ζήσουν τίμια?
Κι εδώ είναι το ζητούμενο.
Εγώ λοιπόν σας δηλώνω ότι είμαι 48 ετών προσπάθησα να ζήσω χωρίς όλα αυτά και δεν τα κατάφερα.
Σήμερα μετά από 20 χρόνια δουλειάς (που μου βγήκε ο κώλος) έχω κάνει μια τρύπα στο νερό.
Με πέθαναν στους φόρους, στους ελέγχους, στα πρόστιμα, στη γραφειοκρατία, με εκβίασαν με γάμησαν…
Κυριολεκτικά.
Κάποτε είχε ανοίξει μια ΕΠΕ μαζί με 2 φίλους μου.
Έκανε 10 μήνες να έρθει ο πυροσβέστης για έλεγχο. Όλα αυτό τον καιρό πληρώναμε ενοίκια, μισθούς, ΔΕΗ, ΟΤΕ
Τελικά έβαλα δικηγόρο (πλήρωσα δικηγόρο) για να έρθει ο πυροσβέστης για έλεγχο.
Δηλαδή να δει ότι οι πυροσβεστήρες είναι στη θέση τους !!!!

Anty12
31/05/2013, 15:49
Ρε παιδιά πρέπει κατ αρχήν να ξεκαθαριστεί ένα πράγμα.
Όταν μιλάει το κράτος –η κυβέρνηση- αυτά που λέει είναι επίσημα και έγκυρα.
Δεν μπορεί να σου λέει το κράτος πχ Έλληνα
-πάρε ομόλογα
-παίξε χρηματιστήριο
-βάλε φωτοβολταικά
και μετά να σου λέει…
ΠΟΥΤΣ στην έσκασα !
Τσάκο τη τσαμπού.
Το κράτος, ο πρωθυπουργός, ο υπουργός οικονομικών κλπ κλπ δεν είναι ο πρώτος τυχόντας.
Αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό γιατί είναι θεμελιώδες για τη δημοκρατία.
Αν ο πρώτος πολίτης της χώρας φέρεται σα μαφιόζος πως οι άλλοι θα μπορέσουν να ζήσουν τίμια?


Ρε σύντροφε ...μαζί σου...το κράτος πρέπει να έχει "συνέχεια"....στην Ελλάδα όμως ΔΕΝ έχει, και μέχρι αυτό να το αλλάξουμε, θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε μαζί του.
Από την άλλη όμως, δεν γίνεται να μπαίνει μέσα ο ΑΔΜΗΕ μισό δις το χρόνο, να τα ζητάει απ' την ΔΕΗ, η ΔΕΗ να αυξάνει τα τιμολόγια, να γίνεται της πόπης, και μετά νάρχεται η AEG ή η ALSTOM και να σου λέει......

......φέρτηνα σε μένα την παλιοπ@τάνα την εταιρία...τι την θες..???....αφού δεν μπορεί να βγάλει λεφτά....την έβαλε μέσα ο Φωτόπουλος και οι κατασκηνώσεις των παιδιών των εργαζομένων της ΔΕΗ...δώστηνα να ξαδιάσεις.....!!!!

με πιάνεις......?? :D

MG-KTiNoS
31/05/2013, 15:51
Ανοιξα τον τηλ. καταλογο και τους πηρα εναν εναν τηλεφωνο... ;)


Σχημα λογου ειναι ρε MG-KTiNoS...που να ξερω..παντως ειναι πολλοι αν κρινω απο το ποσο χαλια ειναι η κατασταση. Ειναι πανω κατω αυτο που λεει ο Παγκαλος..."μαζι τα φαγαμε" και παλι ολοι σχιζουν τα καλσον τους.

Δημοψήφισμα 1973
Εγγεγραμμένοι 5.840.981
Ψήφισαν 4.992.032 85,47%
Άκυρα ψηφοδέλτια 57.608 1,15%
Έγκυρα ψηφοδέλτια 4.934.424 98,85%
Ψήφοι Ποσοστό
Ναι 3.870.124 78,43%
Όχι 1.064.300 21,57%
Αποχή 14,53%

Αυτό ήταν ένα φάουλ δημοψήφισμα.
Κράτα όμως αυτά τα 2 νούμερα.


2012
Ψηφοφόροι Ποσοστό
Εγγεγραμμένοι 9.952.570
Ψήφισαν 6.217.000 62,47%
Άκυρα 36.281 0,58%
Λευκά 25.054 0,40%
Έγκυρα 6.155.086 99,01%

Αποχή +30%

Τώρα μεταξύ αυτών των δύο εκλογικών αναμετρήσεων 1973 - 2012 βλέπουμε 2 πράγματα.
Κατά αρχήν ότι το εκλογικό σώμα διπλασιάστηκε σχεδόν.
Πως έγινε αυτό?
1 Ψήφο στα 18 (πόσοι να είναι 1.000.000 ?)
2 Επιστροφή των ομογενών. Ελληνοποιήσεις :D

Παρατηρούμε όμως και κάτι άλλο.
Ένα τεράστιο ποσοστό αποχής.
Άνθρωποι δηλαδή που δεν βρίσκουν το λόγο να σηκωθούν από τη καρέκλα και να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα.

Αυτό το 99% λοιπόν που λες ξανασκέψου το.
(γιατί τις εταιρίες κλπ κλπ κράτα μικρό καλάθι γιατί δεν ξέρεις τι έχει γίνει θα τα πούμε άλλη φορά)

MG-KTiNoS
31/05/2013, 16:07
Ρε σύντροφε ...μαζί σου...το κράτος πρέπει να έχει "συνέχεια"....στην Ελλάδα όμως ΔΕΝ έχει, και μέχρι αυτό να το αλλάξουμε, θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε μαζί του.
Από την άλλη όμως, δεν γίνεται να μπαίνει μέσα ο ΑΔΜΗΕ μισό δις το χρόνο, να τα ζητάει απ' την ΔΕΗ, η ΔΕΗ να αυξάνει τα τιμολόγια, να γίνεται της πόπης, και μετά νάρχεται η AEG ή η ALSTOM και να σου λέει......

......φέρτηνα σε μένα την παλιοπ@τάνα την εταιρία...τι την θες..???....αφού δεν μπορεί να βγάλει λεφτά....την έβαλε μέσα ο Φωτόπουλος και οι κατασκηνώσεις των παιδιών των εργαζομένων της ΔΕΗ...δώστηνα να ξαδιάσεις.....!!!!

με πιάνεις......?? :D


Όχι συνέχεια. Υπευθυνότητα.
Να μπορεί δηλαδή να συνειδητοποιήσει ότι η ζωή του αλλουνού δεν είναι μπαλάκι του πινγκ πονγκ.
Αυτό βγαίνει εντελώς σήμερα από τη κουβέντα.
Η θεωρεία του όλοι φταίμε κλπ αυτό το σκοπό έχει, να αμβλύνει τις ευθηνές όλων αυτών που προκάλεσαν αυτές τις καταστροφές.

Περί ΔΕΗ
Έχεις δίκιο. Συνυπολόγισε όμως ότι μέσα στη ΔΕΗ έχει και ΕΡΤ και δημοτικά τέλη και χαράτσια.
Έρχεται σήμερα ο ιδιώτης και τι σου λέει.
Το κράτος είναι ανίκανο να διαχειριστεί μια δημόσια επιχείρηση, οπότε χάρισε τη σε μένα για φτηνά τιμολόγια. (χωρίς φόρους γιατί το ρεύμα θα είναι πιο ακριβό)

Η άποψη ότι
Φίλε δε φταίει το κράτος, αλλά εσύ που είσαι κλέφτης και ως εκ τούτου ανίκανος να διαχειριστείς την κρατική περιουσία …
Δεν παίζει αφού φταίμε όλοι.

Αποτέλεσμα
1 Χαρίζουν –με το αζημίωτο- κάτι που δεν τους ανήκει.
2 Συνεχίζουν να διαχειρίζονται τεράστια ποσά
3 Οι φόροι θα πληρωθούν από αλλού και το ρεύμα δεν θα είναι φτηνό.

Μετά θα πανηγυρίζουν ότι οι έγιναν επενδύσεις και τι καλά που είναι χωρίς τους κλέφτες της ΔΕΗ.
Καλό?

υγ
Δεν θα ήταν πιο απλό αν έφευγαν οι κλέφτες για αρχή?
:)

Xrider
31/05/2013, 16:36
Δημοψήφισμα 1973
Εγγεγραμμένοι 5.840.981
Ψήφισαν 4.992.032 85,47%
Άκυρα ψηφοδέλτια 57.608 1,15%
Έγκυρα ψηφοδέλτια 4.934.424 98,85%
Ψήφοι Ποσοστό
Ναι 3.870.124 78,43%
Όχι 1.064.300 21,57%
Αποχή 14,53%

Αυτό ήταν ένα φάουλ δημοψήφισμα.
Κράτα όμως αυτά τα 2 νούμερα.


2012
Ψηφοφόροι Ποσοστό
Εγγεγραμμένοι 9.952.570
Ψήφισαν 6.217.000 62,47%
Άκυρα 36.281 0,58%
Λευκά 25.054 0,40%
Έγκυρα 6.155.086 99,01%

Αποχή +30%

Τώρα μεταξύ αυτών των δύο εκλογικών αναμετρήσεων 1973 - 2012 βλέπουμε 2 πράγματα.
Κατά αρχήν ότι το εκλογικό σώμα διπλασιάστηκε σχεδόν.
Πως έγινε αυτό?
1 Ψήφο στα 18 (πόσοι να είναι 1.000.000 ?)
2 Επιστροφή των ομογενών. Ελληνοποιήσεις :D

Παρατηρούμε όμως και κάτι άλλο.
Ένα τεράστιο ποσοστό αποχής.
Άνθρωποι δηλαδή που δεν βρίσκουν το λόγο να σηκωθούν από τη καρέκλα και να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα.

Αυτό το 99% λοιπόν που λες ξανασκέψου το.
(γιατί τις εταιρίες κλπ κλπ κράτα μικρό καλάθι γιατί δεν ξέρεις τι έχει γίνει θα τα πούμε άλλη φορά)

Δηλαδη οι συνθηκες στην Ελλαδα απο το 1973 μεχρι το 2012 δλδ μετα απο 40 χρονια δεν παιζει να αλλαξαν?προς το καλητερο?χωρις θυματα απο ΠΠολεμο και εμφυλιο?Πρεπει να ειναι Πακιστανα τα 3 εκ παραπανω που ψηφιζουν?
Στο ποσοστο αποχης συμφωνω μαζι σου.Ειναι η νοοτροπια που λεγαμε "δεν βαριεσαι ....και τι θα αλλαξει" αλλα υπαρχει και μια τεραστια δοση αληθειας οτι με αυτους που εχεις σαν προταση ΔΕΝ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ.
Εχτες συμπτωματικα το καναλι της Βουλης ειχε ενα ντοκ με τιτλο στα Γαλλικα "Ευχαριστουμε κ.Μαρσαλ" και ειχε τους αμερικανους της εποχης..δλδ 1950 και οταν ελεγαν γιατι ΑΠΕΤΥΧΕ το σχεδιο θα νομιζεις οτι μιλανε για τα ιδια αιτια που ζουμε σημερα.
Το εχω ξαναγραψει και ειναι κατι που το ακουσα και συμφωνω απλα δεν θελουμε να το παραδεχτουμε... Νομιζουμε οτι ειμαστε Ιταλοι (οτι ανηκουμε στην Δυση) αλλα ειμαστε αυτο που δεν θελουμε, (νοοτροπια Ανατολης).Πολυ λογικο μετα απο 400 χρονια υποδουλωσης σε αυτη τη νοοτροπια...χασαμε πολλα αυτους τους 4 αιωνες .

Το 99% αντε να ειναι λιγο μικροτερο,βοσκοι και ψαραδες..αν ηταν μειονοτητα δεν θα ειχαμε τετοια προβληματα σε τοσο μεγαλο βαθμο ...αλλα ειναι αυτο που σου απαντησε ο Anty12 "....και μέχρι αυτό να το αλλάξουμε, θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε μαζί του. " Το βλεπεις οτι λογικο βλεπει την εξακολουθηση και οχι την καταργηση

kalgeorge
31/05/2013, 18:45
Τι εγινε τελικα την βρηκατε την ακρη?
Γενικα μιλαω....δεν αναφερομαι σε αυτους που εγραψαν τελευταιοι :)
αντε και οταν ερθει η ωρα (οποια κρισιμη ωρα και να ειναι αυτή,) γραψτε τα ολα στα αρχ@@@@ σας και καντε οτι κανατε τοσα χρονια........και παμε παλι απο την αρχη ενα φαυλο κυκλο :a014:

byron
31/05/2013, 18:45
Gentlemen, αφού καθαρίσω τα επί προσωπικού post, σας ενημερώνω οτι δεν φημίζομαι για την υπομονή μου :wave2:

stefanos
01/06/2013, 00:11
Ρε παιδιά πρέπει κατ αρχήν να ξεκαθαριστεί ένα πράγμα.
Όταν μιλάει το κράτος –η κυβέρνηση- αυτά που λέει είναι επίσημα και έγκυρα.
Δεν μπορεί να σου λέει το κράτος πχ Έλληνα
-πάρε ομόλογα
-παίξε χρηματιστήριο
-βάλε φωτοβολταικά
και μετά να σου λέει…
ΠΟΥΤΣ στην έσκασα !
Τσάκο τη τσαμπού.


Το κράτος λέει και
πλήρωσε ΦΠΑ
πλήρωσε χαράτσι
.
.
.
.
Αλλά οι Έλληνες σφυρίζουν αδιάφορα.
Όταν είναι όμως για κέρδος
ΤΣΙΜΠΑΝΕ
.
.
.
.
.
.
..
.
.
.
την τσαπού.
Δυστυχώς δεν είμαστε τόσο έξυπνοι όσο λέμε.

LsKostas
01/06/2013, 00:29
Σε Ελλαδα και Τουρκία ο εχθρός ειναι στις τράπεζες και τα Υπουργεία.

291820


Και μια ευχή . . . Οι εθνικιστές των 2 χωρών να αλληλοσφαχτούν ΣΥΝΤΟΜΑ ώστε να αφήσουν τον λαό
και στις δυο χώρες να ζήσει αξιοπρεπώς.

LsKostas
01/06/2013, 00:34
Μπράβο ρε μάγκα, μου έφτιαξες την μέχρι τώρα αδιάφορη μέρα μου, αυτά είναι όντως πολύ καλά νέα.

Κι εγώ το χάρηκα

Νομίζω οτι θα αποτελέσει εφαλτήριο για πολλές παρόμοιες υποθέσεις.
Οι εργαζόμενοι στα Metropolis απλήρωτοι και ο ιδιοκτήτης διοργάνωνε την ... Eurovision


Aυτό δείχνει οτι χαμένος είναι ο αγώνας που δεν γίνεται . . .

Προσωπική κατασχεση περιουσιακών στοιχείων ΚΑΙ ΣΕ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΖΗΜΙΩΣΑΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ είναι ο επόμενος στόχος

stefanos
01/06/2013, 00:36
Κι εγώ το χάρηκα

Νομίζω οτι θα αποτελέσει εφαλτήριο για πολλές παρόμοιες υποθέσεις.
Οι εργαζόμενοι στα Metropolis απλήρωτοι και ο ιδιοκτήτης διοργάνωνε την ... Eurovision


Aυτό δείχνει οτι χαμένος είναι ο αγώνας που δεν γίνεται . . .

Προσωπική κατασχεση περιουσιακών στοιχείων ΚΑΙ ΣΕ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΖΗΜΙΩΣΑΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ είναι ο επόμενος στόχος

Οι βουλευτές μάστορα πώς μπορεί να ζημιώσουν το Δημόσιο?

MG-KTiNoS
01/06/2013, 01:00
Το κράτος λέει και
πλήρωσε ΦΠΑ
πλήρωσε χαράτσι
.
.
.
.
Αλλά οι Έλληνες σφυρίζουν αδιάφορα.
Όταν είναι όμως για κέρδος
ΤΣΙΜΠΑΝΕ
.
.
.
.
.
.
..
.
.
.
την τσαπού.
Δυστυχώς δεν είμαστε τόσο έξυπνοι όσο λέμε.

Εμ εδώ είναι το ζητούμενο...
Όταν το ίδιο κράτος που λέει πληρώστε ΦΠΑ σ έχει ξεγελάσει, εξαπατήσει ,ληστέψει κλπ
Εσύ πληρώνεις ΦΠΑ?
Γιατί?
Για να ρίξει ακόμα μια ζεμπεκιά ο Άκης?
Για να φτιάξει ακόμα μια οφ σορ ο Γιαννάκης?
Για να διαβάζεις ότι η Χ βουλευτής έχει 200 ακίνητα και ο άντρας της έβγαλε εξωτερικό κάτι μύρια, γιατί εδώ θα πέσει κούρεμα?
Κατάλαβες τι λέω τόση ώρα...?

Και όχι δεν είμαστε έξυπνοι εξ ορισμού.
Απλοί άνθρωποι είμαστε οι περισσότεροι από εμάς. Πάνω από 90%.
θα περίμενε κανείς όμως, ότι ένας άνθρωπος που αναλαμβάνει τα ινία της χώρας θα ήταν εξυπνότερος από το μέσο όρο
και θα χρησιμοποιούσε την εξυπνάδα του αυτή για το καλό της χώρας και όχι για να βγάλει χρήματα.

Αυτά είχα να πω...

υγ
και ανήκουμε στη δύση.
Πικρή αλήθεια !
Όχι γεωγραφικά ή πολιτιστικά.
Τους ανήκουμε ιδιοκτησιακά.
Ακόμα και να θέλαμε να πάμε με τη ΣΕ αυτό ήταν αδύνατο γιατί οι ΕΣΣΔ είχε υπογράψει τα ιδιοκτησιακά. Η Ουγγαρία πχ είχε αποφασίσει αν φύγει από το μπλογκ αλλά δεν έφυγε και κανένας δεν άπλωσε χέρι βοήθειας.
Υπάρχει και ο διάλογος Καραμανλή Αντρέα.
-Ανήκουμε στη δύση
-Εμείς προτιμάμε να λέμε οι Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες.
πιο ξεκάθαρα δεν θα μπορούσε να στο πει !

hidefnick
01/06/2013, 08:56
Γιατί άλλωστε και ο κουρής τα δηλώνει όλα και έχει περιουσία κατευθείαν στο όνομά του.....

alres
01/06/2013, 11:39
Σε Ελλαδα και Τουρκία ο εχθρός ειναι στις τράπεζες και τα Υπουργεία.

291820


Και μια ευχή . . . Οι εθνικιστές των 2 χωρών να αλληλοσφαχτούν ΣΥΝΤΟΜΑ ώστε να αφήσουν τον λαό
και στις δυο χώρες να ζήσει αξιοπρεπώς.

Η νεολαία στην τουρκία καλά ξηγιέται...
Ήμο, τρέντιδες, φοιτητές, καγκουραίοι, χιπστερ, χοντροί, κοντοί, χουλιγκανια, κορίτσια, γυναίκες, μανάδες, πατεράδες, κυριλέδες, εργάτες, άνεργοι, υπάλληλοι.... στο δρόμο

Μπράβο τα καρντάσια...

http://resistaksim.tumblr.com/

LsKostas
01/06/2013, 13:53
η παρούσα είδηση δεν ειναι απο το capital.gr ούτε την ναυτεμπορική.
Είναι από Συριακό blog για την Τουρκία και τις ταραχές ...

“There were many reports of undercover policeman vadalising cars, ATMs and public buses. We’ll probably start to hear fake stories by the mass media soon”


Δεν ξέρω αν είμαστε ίδιοι με τους Τούρκους αλλά με τα παρακράτη των δύο χωρών είναι σαν 2 σταγόνες νερό!
:rolleyes:

LsKostas
01/06/2013, 13:56
Ρε Ερντογαν μάζεψε τον λαό σου σε παρακάλω...

Θα ξυπνήσεις και τους δικούς μας που μετράνε φούσκες στον φραπέ διαβάζοντας χρηματηστήριο :lol:

291845

LsKostas
02/06/2013, 17:36
Οπως βλέπουμε τα έθνη δεν έχουν τίποτα να χωρίσουν...Αφού οι δολοφόνοι είναι πάντα ταξικά ενταγμένοι στην ίδια παράταξη

291912


Αλλυλεγύη σε καθε ΣΥΝΤΡΟΦΟ λέμε ... (συγκλονιστικό απλά)

291913


Ελληνες διαλέξτε με ποιούς από τους παραπάνω θέλετε να είστε….

AUFGEBRACHT
02/06/2013, 19:54
Ελληνες διαλέξτε με ποιούς από τους παραπάνω θέλετε να είστε….


Οι Έλληνες έχουν να ασχοληθούν με το reverse split στην ΑΜΚ της Πειραιώς και το ποιός και αν θα δηλώσει τους τόκους των καταθέσεων στο Ε1...

Kostas2B
02/06/2013, 22:06
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CfSgFgH-MFc

Μια χαρα περνανε οι Ελληνες,γιατι να επαναστατησουν???

stefanos
03/06/2013, 00:24
Εμ εδώ είναι το ζητούμενο...
Όταν το ίδιο κράτος που λέει πληρώστε ΦΠΑ σ έχει ξεγελάσει, εξαπατήσει ,ληστέψει κλπ
Εσύ πληρώνεις ΦΠΑ?
Γιατί?
Για να ρίξει ακόμα μια ζεμπεκιά ο Άκης?
Για να φτιάξει ακόμα μια οφ σορ ο Γιαννάκης?
Για να διαβάζεις ότι η Χ βουλευτής έχει 200 ακίνητα και ο άντρας της έβγαλε εξωτερικό κάτι μύρια, γιατί εδώ θα πέσει κούρεμα?
Κατάλαβες τι λέω τόση ώρα...?

Και όχι δεν είμαστε έξυπνοι εξ ορισμού.
Απλοί άνθρωποι είμαστε οι περισσότεροι από εμάς. Πάνω από 90%.
θα περίμενε κανείς όμως, ότι ένας άνθρωπος που αναλαμβάνει τα ινία της χώρας θα ήταν εξυπνότερος από το μέσο όρο
και θα χρησιμοποιούσε την εξυπνάδα του αυτή για το καλό της χώρας και όχι για να βγάλει χρήματα.



Άρα λοιπόν μιά χαρά είμαστε.
Όποιος κλέβει το ΦΠΑ κάνει και την αντίστασή του στο καθεστώς.
Εγώ δεν κλέβω καθόλου άρα είμαι φαντάζομαι κότα.
Ο άλλος κλέβει ένα χιλιάρικο το τρίμηνο είναι αντάρτης.
Κάτι πλουσιόμαγκες που χρωστάνε κανα δισ ο καθένας πρέπει να τους κάνουμε αδριάντα και να τους δώσουμε και σύνταξη αντιστασιακού.

byron
03/06/2013, 08:49
Ελληνες διαλέξτε με ποιούς από τους παραπάνω θέλετε να είστε….

Θα πρέπει δηλ. οι Έλληνες να διαλέξουν μεταξύ κεμαλιστών ή ισλαμιστών και να δηλώσουν την συμπαράσταση τους. Και αν ναι (σε οποιονδήποτε) γιατί ?

Μην μπλέκουμε το τι γίνεται στην Τουρκία, εκτός και αν πρέπει να είμαστε υποχρεωτικά με το πλευρό όσων βγαίνουν στους δρόμους, μην μπορώντας να ξεχωρίσουμε το βαθύ κράτος της Τουρκίας με το Occupy Wall Str.

TROOPER
03/06/2013, 10:14
Θα πρέπει δηλ. οι Έλληνες να διαλέξουν μεταξύ κεμαλιστών ή ισλαμιστών και να δηλώσουν την συμπαράσταση τους. Και αν ναι (σε οποιονδήποτε) γιατί ?

Μην μπλέκουμε το τι γίνεται στην Τουρκία, εκτός και αν πρέπει να είμαστε υποχρεωτικά με το πλευρό όσων βγαίνουν στους δρόμους, μην μπορώντας να ξεχωρίσουμε το βαθύ κράτος της Τουρκίας με το Occupy Wall Str.

κεμαλιστες, ισλαμιστες, προοδευτικοι, σοσιαλιστες, ακτιβιστες, κομουνιστες, φιλελευθεροι...οι λεξεις εχουν σημασια και προσδιοριζουν κατι αν συμβαινει ο ορισμος να ταυτιζεται με την ιδιοτητα των προσδιοριζομενων.
εγω θα πω απλα καταπιεσμενοι και καταπιεστες.ας ξεκινησουμε με τα βασικα υποσυνολα και μετα προχωραμε στα δευτερευοντα-τριτευοντα κοκ ;)

nikos_abel
03/06/2013, 10:21
κεμαλιστες, ισλαμιστες, προοδευτικοι, σοσιαλιστες, ακτιβιστες, κομουνιστες, φιλελευθεροι...

http://www.youtube.com/watch?v=4M8URAUSwmE :rolleyes:

sniper
03/06/2013, 11:43
κεμαλιστες, ισλαμιστες, προοδευτικοι, σοσιαλιστες, ακτιβιστες, κομουνιστες, φιλελευθεροι...οι λεξεις εχουν σημασια και προσδιοριζουν κατι αν συμβαινει ο ορισμος να ταυτιζεται με την ιδιοτητα των προσδιοριζομενων.
εγω θα πω απλα καταπιεσμενοι και καταπιεστες.ας ξεκινησουμε με τα βασικα υποσυνολα και μετα προχωραμε στα δευτερευοντα-τριτευοντα κοκ ;)


Κάνει ζέστη ε;

TROOPER
03/06/2013, 11:51
Κάνει ζέστη ε;

ειναι θεμα οπτικης ρε συ :)

OldMan
03/06/2013, 11:56
Αναφορικα με το συστημα που ειπες για τις εισφορες και συνταξεις OldMan εγω θα σε ρωτησω κατι.
Συμφωνω οτι πληρωσες και περιμενες να παρεις λεφτα πισω σε αλλα ταμεια ανταποδωτικα ,σε αλλα οχι,αλλα με εφαπαξ αλλα οχι.
Για να παρεις λοιπον πισω αυτα τα λεφτα και τοκισμενα θα πρεπει να υπαρχουν εισφορες.
Συγγνώμη αλλά τα λεφτά που έδωσα εγώ για να τα πάρω πίσω εγώ πρέπει να τα δώσει και άλλος..??

nikos_abel
03/06/2013, 11:57
ειναι θεμα οπτικης ρε συ :)

Είδαμε την οπτική σου στο "τα καταφέραμε" :lol:


Συγγνώμη αλλά τα λεφτά που έδωσα εγώ για να τα πάρω πίσω εγώ πρέπει να τα δώσει και άλλος..??

Σε μια φράση το συμπέρασμα. :beer:

Είναι πολύ ωραία όταν κάποιος απλοποιεί αυτό που συμβαίνει, καθώς πραγματικά ο κόσμος χάνεται στα μπουρδουμπούρδου
οικονομολογιστικά κολπάκια και παραμυθιάζεται εκθαμβωμένος από την "επιστήμη" των οικονομικών.

TROOPER
03/06/2013, 12:01
Είδαμε την οπτική σου στο "τα καταφέραμε" :lol:.................

σιγα μην ειδατε :lol::lol:

AristidisZ
03/06/2013, 12:03
μη λέτε τη λέξη Κεμάλ γιατί μπορεί να μας κάνουν και καμιά μήνυση (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_31/05/2013_501777)

α ρε και να ζούσε ο Μάνος...

nikos_abel
03/06/2013, 12:20
μη λέτε τη λέξη Κεμάλ γιατί μπορεί να μας κάνουν και καμιά μήνυση (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_31/05/2013_501777)

α ρε και να ζούσε ο Μάνος...

Γεια σου και σένα ρε Αρίστοοοοο :lol:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135784