PDA

View Full Version : εμποροι και εμποροι .....η αναζητηση ενος κρανους !!!



Σελίδες : [1] 2

redfantomas
24/08/2013, 21:26
καιρο τωρα ψαχνω για κρανος ... κοιταω απο εδω κοιταω απο εξωτερικο ,κοιταω μαρκες ...ψαχνω τιμες ψαχνω για δοκιμη

κανω μια βολτα στα μαγαζια του ρεθυμνου για ευρεση κρανος σε συγκεκριμενες μαρκες και δοκιμη ωστε να γινει η αγορα απο το νετ εκτος και αν εβρισκα καμια καλη προσφορα ...παω στον εναν ( αντιπροσωπος και της κτμ) ειχε τα shark μαρκα που με ενδιεφερε ...οποιο μοντελο και να εβαλα ή με χτυπαγε στο πισω μερος ή στο επανω ...--- Ο ΕΜΠΟΡΑΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΗΓΕΙ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ...---( σβηνω την shark απο το καρνε μου ) πηγα σε εναν αλλο ( στου κορακα την καμαρα ) του λεω εχεις κανενα απο τις ταδε μαρκες ( και για να μην νομιζετε οτι ζηταγα κανα κουλο ...εψαχνα arai shark shoei agv hjc uvex lazer nolan) ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ...ΟΚ ΤΟΥ ΛΕΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ VIPER τι νουμερο μου λεει?? μετρα με του λεω ..μετραει ααα medium μου λεει ...οκ παραγγειλε να το δοκιμασω..προκαταβολη ?? τι προκαταβολη ρε φιλε αν δεν μου κανει ??? αν με χτυπαει και το πιο μεγαλο???

δεν γινονται ετσι αυτα ..._ η παραπανω συζητηση εγινε οσο πιο κοφτα φανταζεστε- φευγω απραγος ...

παω στον αλλον (κ.π στον κουμπε) δεν ειχε κατι ...οχι οτι τρελαθηκαν που μπηκα μεσα στο μαγαζi ....μονος μου γυρναγα δεν ειδα τπτ αξιολογο και εφυγα ...

παω στον αλλον ( παλι στον κουμπε μετα τα κτελ) ηταν μια κοπελια μεσα μπηκα δοκιμασα 3 κρανη ουτε καν μου εδωσε σημασια !!!!:eek::eek::eek: σα να μην μπηκα ΠΟΤΕ!!!

παω στον επομενο λιγο πιο κατω απο την ACS ΣΤΟΝ ΚΟΥΜΠΕ ...μπαινω μεσα ειχε lazer kai shark ...δοκιμαζω καποια μοντελα απο λαζερ ...κοιταω πιο πολυ το tornado-velvet ...shark δεν ειδα καθολου γιατι με ειχα ενοχλησει στο πρωτο καταστημα ...αλλα και παλι ηθελα να τα ξαναβαλω ....και ξαφνικα ριχνει το παραμυθι !!!!!! μπα μου λεει μην παρεισ shark ...δεν λενε τπτ και ειναι και πανακριβα ..ασε που μαλλον σταματησαν να παραγωνται...αν θελεις να δεις και κατι αλλα ( δεν θυμαμαι μαρκα αλλα δεν τα εχω ξανακουσει ΠΟΤΕ!!! ...telika ξαναδοκιμαζω το tornado απο 230 μου λεει θα στο αφησω 200....καλα του λεω θα το σκεφτω ...να δω και τα φραγκα κτλ ...παρτο μου λεει και το πληρωνεις σιγα σιγα....θα δω του λεω και φευγω...


μα συγνωμη ειναι δυνατον να λες σε πελατη οτι τα shark ειναι αχρηστα ??? οτι δεν παραγωνται???οτι ενα τυχασπαρτο ειναι ψιλοανταξιο-καλυτερο???θεωρουν οτι οι πελατες κοιμουνται???

καταληγοντας στο toofast.gr οπου αγορασα ενα lazer fiber pro στα 209€ μου αρεσε το κολπακι με τα αμεσα μηνυματα γενικα ευγενικοι και εξυπηρετικοι ...αυτο που μου εκανε εντυπωση ( αρνητικη θα ελεγα ) ειναι οτι με το που εκανα την αγορα στα 209€ στην επομενη ανανεωση της σελιδας το ειχε στο 259 ....αναρωτιεμαι γιατι αυτη η κινηση ....

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι τελικα στον εμπορακο της γειτονιας δεν θα φταιει το ιντερνετ αν κλεισει ...αλλα το κεφαλι του η κουτοπονηρια του κ.α....

ο καταναλωτης πια δεν κοιμαται ( τελειως) !!! στην τελικη μετα απο αυτο, προτιμω να παρω ενα κρανος και να το πουλησω και ας χασω 20-30 ευρω παρα να δωσω την ικανοποιηση στον καθε ενα οτι με επιασε κοτσο ...!!!

Drake Ramore
24/08/2013, 21:31
Να δω που θα δοκιμάζετε κράνη όταν κλείσει ο εμποράκος της γειτονιάς...

redfantomas
24/08/2013, 21:39
Να δω που θα δοκιμάζετε κράνη όταν κλείσει ο εμποράκος της γειτονιάς...

θα ρισκαρω φιλε ...αν ειναι να φερονται ετσι ...ΟΧΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ...ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ...ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΜΠΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ !!

AUFGEBRACHT
24/08/2013, 21:43
Να δω που θα δοκιμάζετε κράνη όταν κλείσει ο εμποράκος της γειτονιάς...

Έτσι ακριβώς... Το νόμισμα έχει 2 όψεις, όπως δεν κοιμάται ο καταναλωτής έτσι δεν κοιμάται κι ο έμπορος. Εκτός κι αν είναι λογικό και θεμιτό να ζητάτε να σας φέρνουν κράνη για δοκιμή για να τα αγοράσετε μετά από το ίντερνετ.

redfantomas
24/08/2013, 21:47
Έτσι ακριβώς... Το νόμισμα έχει 2 όψεις, όπως δεν κοιμάται ο καταναλωτής έτσι δεν κοιμάται κι ο έμπορος. Εκτός κι αν είναι λογικό και θεμιτό να ζητάτε να σας φέρνουν κράνη για δοκιμή για να τα αγοράσετε μετά από το ίντερνετ.

σαφως και δεν ειναι θεμιτο ...αλλωστε δεν εχω τετοια απαιτηση ..( προσωπικα) και η παροτρυνση στο 2° μαγαζι ηταν απο περιεργεια για το ποιος θα πληρωσει αν δεν μου κανει καν η μαρκα ) ...αλλα δεν θα πω ποτε σε κανενα να φερει κατι και να μην τοπαρω ...ακομα και αν ειναι αναπτυρας !!! προσωπικα παντα ετσι αν και πολλοι πιστευω οτι το ιδιο νιωθουν !

fournas
24/08/2013, 22:02
ρε παιδια δεν λεω οτι εχετε τελειως αδικο αλλα εσεις δεν εχετε μπει σε καταστημα (οχι μονο μοτοσυκλετιστικου εξοπλισμου) και η εξυπηρετηση να ειναι ανυπαρκτη ?

θα ξαναπηγαινατε ? δεν νομιζω , εγω παααρα πολυ δυσκολα ..

αν πας σε 5 μαγαζια ιδιου ενδιαφεροντος και αντιμετωπησεις στο 80% την ιδια συμπεριφορα με τον redfantomas (π.χ.) .. δεν θα σας περναγε απο το μυαλο
το ιδιο πραγμα ? ... :hmm:

Bradipous
24/08/2013, 22:07
Εν μερη θα συμφωνησω μαζι σου για αντιμετοπιση κλπ. (+ τις τιμες που καμια σχεση δεν εχουν με αυτες του νετ και του εξωτερικου).

Αλλα βαλε τον εαυτο σου λιγο στη θεση του εμπορου, να φερει δλδ ενα κρανος των 400 - 500 ευρω και τελικα να του μεινει γιατι εσενα δεν σου εκανε. Εφοσον δεν ειχε αυτο που ζητουσες (και απο οτι καταλαβα δεν ειχε καθολου κρανη) μπορεις να σηκωθεις και να φυγεις χωρις πολλα πολλα και να πας στον επομενο.

AUFGEBRACHT
24/08/2013, 22:15
καταληγοντας στο toofast.gr οπου αγορασα ενα lazer fiber pro στα 209€ μου αρεσε το κολπακι με τα αμεσα μηνυματα γενικα ευγενικοι και εξυπηρετικοι ...αυτο που μου εκανε εντυπωση ( αρνητικη θα ελεγα ) ειναι οτι με το που εκανα την αγορα στα 209€ στην επομενη ανανεωση της σελιδας το ειχε στο 259 ....αναρωτιεμαι γιατι αυτη η κινηση ....


Nα σου πω παρόμοιο -ή μάλλον στο περίπου- περιστατικό. Αγοράζω από επαρχία ένα δερμάτινο τζάκετ, το παρήγγειλα να το δοκιμάσω και του είπα πως εάν μου έκανε θα το αγόραζα επιτόπου cash. Το έφερε αυθημερόν ο αντιπρόσωπος της φίρμας, μια κωλόφατσα του κερατά που αηδίαζες μόνο και μόνο που τον έβλεπες, που όση ώρα το δοκίμαζα περίμενε σαν αρπαχτικό να πάρει τα λεφτά. Μου έκανε αλλά οριακά τελικά, το πήρα, αλλά μόλις πήγα σπίτι και καβάλησα τη μηχανή είδα ότι τα προστατευτικά δεν έπεφταν σωστά και τελικά το μέγεθος ήταν λάθος. Το πάω πίσω μετά από λίγες μέρες, του εξηγώ τι συμβαίνει και μου λέει θα μιλήσω με τον αντιπρόσωπο να το αλλάξουμε εάν συμφωνεί.

Τελικά επειδή δεν υπήρχε στο νούμερό μου συμφωνήσαμε να πάρω άλλο τζάκετ στην ίδια τιμή, αλλά αυτή τη φορά να πάω εγώ ο ίδιος να το δοκιμάσω στην αποθήκη στην Αθήνα. Πάω, το δοκιμάζω, μου κάνει, πάω να το πάρω, όχι μου λέει δεν το παίρνεις θα στο φέρω εγώ σε μία βδομάδα. Μέσα στη βδομάδα ανακαλύπτω πως το τζάκετ το έχει βάλει προσφορά €100 φθηνότερα από τα λεφτά που έχω δώσει. Σκάει μύτη ο γλοιώδης αντιπρόσωπος σε μια βδομάδα, μου λέει το τζάκετ που διάλεξες είναι πιο ακριβό από το παλιό, δώσε €50 παραπάνω να το πάρεις... Του είχα δώσει €400 ευρώ, το είχε προσφορά €300 και ήθελε να του δώσω άλλα €50!!! Μόλις του είπα ότι δε δίνω δεκάρα και του έδειξα εκτύπωση την προσφορά από την ιστοσελίδα του ότι το έχει φθηνότερα, άρχισε να με βρίζει, να φωνάζει ότι η προσφορά ισχύει για καινούρια αγορά κι όχι αλλαγή και να ουρλιάζει ότι θέλει τα λεφτά του!!! Του είπα να βάλει το μπουφάν στον κώλο του κι ήμουνα έτοιμος να τον αρπάξω από το λαιμό, έπεσε πάνω μου ο μαγαζάτορας. Τελικά εννοείται ότι δεν πήρε τα €50 εγώ όμως έχασα €100 με τον απατεώνα.

SHOOTER045
24/08/2013, 23:03
1)κανω καποτε μια μεγαλουτσικη αγορα απο αμερικη
κατι αρβυλα για την δουλεια τα οποια εδω τα χρεωναν χρυσαφι
ηρθαν καποια στιγμη
και σε καποιους δεν εστρωναν-μεγαλυτερα η μικροτερα
αφου εκαναν αλλαγες μεταξυ τους ειχαμε προβλημα με 5 ζευγαρια
επειδη την παραγγελια την ειχα κανει εγω,εγω μιλησα και στον αμερικανο-e mail κλπ
μου λεει για να μην αργουμε με αποστολη αμερικη και ξανα πισω(ειχε δωρεαν μεταφορικα,αλλαγης)
θα μιλησω με τον εδω αντιπροσωπο,θα τα στειλεις σε αυτον και θα σου στειλει τα νουμερα που θες
ετσι και εγινε,παιρνω τηλ στον εδω αντ/πο οπου στην αρχη μου ειπε οτι αν τα επαιρνα απο αυτον θα μου εκανε εκπτωση-παπαρια-10 ευρο στο ζευγαρι,την στιγμη που με εξοδα αποστολης κλπ,το κερδος στον καθενα μας αγγιζε τα 70 ευρο στο καθε ζευγαρι-
αρχιζει το παραμυθι οτι δεν εχω το ταδε σχεδιο πρεπει να παργγειλω απο αμερικη,αλλα αν στο φερω εγω θα το πληρωσεις οσο τα πουλαω εγω κλπ
τρωει ακυρο.του λεω στειλε οτι μπορεις,οτι εχεις.μου λεει τι δεν εχει,αναλαμβανει ο αμερικανος να κανονισει(παλι)μου στελνει αυτα που δεν ειχε ο εδω αντ/πος,κραταει και τα υπολοιπα ζευγαρια της που δεν ειχε να μου αλλαξει,ο ελληνας μου χρεωσε 50 ευρο μεταφορικα για 3 ζευγαρια,ο αμερικανος τιποτα,και μου εστειλε και ενα ευχαριστηριο που τον προτιμησα κλπ κλπ και ακομα παιρνω mail με τις προσφορες του.ο ελληνας ουτε ευχαριστω
2)αμορτισερ αυτοκινητου 350 απο αγγλια-800+80 περαστικα στην αντ/πεια-600 σε εξουσιοδοτημενο,τα εφερα μονος και τα αλλαξα σε φιλο που εχει συνεργειο με 50 περαστικα + ζυγοσταθμιση(λογικοτατο)
3)βγηκα στην αγορα για κρανος παω σε εναν σε δυο(ονοματα δεν λεμε)ταλος παντων σε καποιον βρισκω το ιδιο σε τιμη ξεφτιλα,του λεω να το κατεβασει απ το ραφι και ηταν ξεθωριασμενο-να μην πω καμμενο-απ τον ηλιο.του λεω<ρε μεγαλε γιατι ειναι ετσι αυτο>και η απαντηση<ετσι ειναι το σχεδιο,θαμπο απο την μια πλευρα :confused:-το ιδιο ακριβως ειχα δει νωριτερα,του το λεω και προσπαθει να με πεισει,πως ειναι αλλο μοντελο,πως ετσι του το εστειλε η agv πως δεν εχει προβλημα πως,πως,πως.......
4)καλυματα δισκοφρενου για το tenere εδω ανυπαρκτα,yamaha ολλανδιας σε 3 μερες μου τα εστειλε
5)σινεμπλοκ κρεμαγερας,εδω μου ειπανε οτι ειναι φιξ και αλλαζει ολοκληρη η κρεμαγερα με 1800 ευρο+περαστικα,45 ευρο ενισχυμενα πολυουρεθανης απο αγγλια και εγινε καλυτερο απο πριν
δεν λυπαμαι κανεναν τους να μαθουν να δουλευουν οπως εξω,με ευγενεια και λογικο κερδος,αλλιως τον πουλο τοσα χρονια κανανε καβατζα,πλεον υπαρχουν μεσα που μπορουμε απευθειας απ εξω,προτιμω να αργησει λιγο παραγγελνοντας κατι απ εξω παρα να τους κανω μαγκες

redfantomas
24/08/2013, 23:25
ΣΙΓΟΥΡΑ υπρχουν και μαγαζια εδω που αξιζουν και μαλιστα πολλα οπως υπαρχουν και φολες σε ιντερνετικα μαγαζια ( αν και λιγες καθως μια φολα σε 10 λεπτα την εχει μαθει ολη η γη ) ...

σιγουρα για ενα διαολεμενο λογο που λεγεται τοπικισμος θα επιλεξω το εδω μαγαζι απο οποιοδηποτε αλλο αν οι τιμες ειναι πλησιον ...αλλα 99% δεν ειναι !!! δεν ξερω γιατι και οι εξω πληρωνουν εφορια ( και μαλιστα πολυ πιο πανω ...αν καποιος εχει ενδοιασμο ας ριξει μια ερωτηση στο luis .de) ..σιγουρα τα ενοικια οι υπαληλοι και ολα τα αλλα ...αλλα ως ενα βαθμο ρε παιδια ...αν σου πουλαει ακριβα ο εισαγωγεας αμε παρε και εσυ απο το ιντερνετ και πουλα σε λογικο κερδος και θα δεις οτι θα σε προτιμησουμε ....

επισης με την λεξη εμπορακος για να μην παρεξηγουμαστε δεν ονομαζω τα μικρομαγαζα σε καθε περιοχη αλλα μαγαζακια που νομιζουν οτι ακομα πουλανε λινο για μεταξι!!!! τα παραδειγματα που ιντερνετικο μαγαζι που δεν θα σε δει ποτε σου εχει φερθει καλυτερα και απο φιλικο σοου μαγαζει ειναι χιλιαδες τοσα που και μια-2 στραβες ειναι σταγονα στον ωκεανο ...( εδω βλεπεις ιδιωτη απο e-bay kai παλι ευγενικος επεξηγηματικος για ολα )

δεν μπορει ενα κρανος απο γερμανια να εχει τωρα σε ολα τα μεγεθη μαξιμουμ 270 kai εδω μινιμουμ 395
SHOEI MULTITEC

SHOOTER045
24/08/2013, 23:36
λαστιχας φερνει μονος απ εξω και πουλαει σε τιμη χαμηλοτερη απο οτι εδω η αντ/πεια
ο πωλητης-εγγλεζος-δινει και σε ιδιωτες και σε εμπορους,η τιμη για τον εμπορομαζι με το φπα ειναι πολυ χαμηλοτερη απο οτι του ιδιωτη(αρκει να ειναι πιστοποιημενος,και να εχει ευρωπαικο α.φ.μ καταχωρυμενο)
καλυτερη τιμη που βρηκα στο ελλαντα 560-η τετραδα
και αυτος για εμπορο 420-μαζι με μεταφορικα,480 για ιδιωτη μαζι με μεταφορικα,και στα φερνει στην αυλη σου

redfantomas
24/08/2013, 23:43
λαστιχας φερνει μονος απ εξω και πουλαει σε τιμη χαμηλοτερη απο οτι εδω η αντ/πεια
ο πωλητης-εγγλεζος-δινει και σε ιδιωτες και σε εμπορους,η τιμη για τον εμπορομαζι με το φπα ειναι πολυ χαμηλοτερη απο οτι του ιδιωτη(αρκει να ειναι πιστοποιημενος,και να εχει ευρωπαικο α.φ.μ καταχωρυμενο)
καλυτερη τιμη που βρηκα στο ελλαντα 560-η τετραδα
και αυτος για εμπορο 420-μαζι με μεταφορικα,480 για ιδιωτη μαζι με μεταφορικα,και στα φερνει στην αυλη σου

βλεπεις τωρα αν εσενα σου ελεγε φιλε σε 3-4 μερες θα τα εχω και κανουν 500 τοποθετημενα δεν θα τον προτιμουσες???δεν θα ελεγες για 20€ διαφορα χαλαλι σου?? 80 € θα εβγαζε αλλα θα σε ειχε πελατη και εσενα και καποιο γνωστο σου !...ισως να τα λεω λαθος ισως δεν κανω για εμπορας ...αλλα ετσι τα βλεπω

SHOOTER045
25/08/2013, 00:07
ετσι ακριβως εγινε-btw σε κανενα μηνα θα του πω να φερει,να εχουμε φρεσκα στις βροχες
με βρισκεις απολυτα συμφωνω,
αν η διαφορα ηταν στο 20αρικο η λιγο παραπανω
θα ψωνζα απευθειας απο εδω αλλα δεν

tzimidis
25/08/2013, 00:16
επειδή το θέμα εμποροι vs πελάτες έχει συζητηθεί πάμπολλες φορές σε πλείστα όσα φόρουμ, και μετά από 25 χρόνια πάρε-δώσε με τα αγαπητά μας εμπόρια άλλοτε σαν πελάτης και άλλοτε σαν συνεργάτης, η ταπεινή μου γνώμη συνοψίζεται στα εξής:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ -ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και κάτι που οι περισσότεροι "έμποροι της γειτονιάς" δεν λένε να καταλάβουν είναι ότι το κέρδος έρχεται μεσο-μακροπρόθεσμα από την σταθερή και ικανοποιημένη πελατεία.

Ναι , θα στηρίξω το μαγαζί της γειτονιάς, του μαχαλά, της ενορίας κλπ κλπ , επιβαρυνόμενος εν γνώσει μου ένα κόστος 5-10%, αλλά έχω από τη μεριά μου την ΑΠΑΙΤΗΣΗ να με σεβαστεί ως καταναλωτή. και όταν λέω να με σεβαστεί δεν εννοώ να μου σερβίρει καφέ και να μου κάνει αέρα, αλλά να μου προσφέρει ένα προϊόν για το οποίο να εγγυάται την ποιότητά του, και όχι να μου λέει ότι αφού το προϊόν βγήκε από το μαγαζί δεν φέρει καμμία ευθύνη (θεμιτό και κατανοητό να υπάρχουν και εξαιρέσεις).
Αλλιώς υπάρχουν και τα ιντερνετομάγαζα του εξωτερικού, που και εξυπηρετούν, και επιστροφές δέχονται, και στην τελική πολύ πιο φτηνά είναι.

Φίλη μου πήγε σε γνωστό μηχανομάγαζο στον Κορυδαλλό να μου αγοράσει ένα κράνος για δώρο. Μου πήρε λοιπόν ένα μαύρο ματ σπαστό με τιμή (όχι αξία , τιμή) 200 €.
Όταν το πήγα ΑΦΟΡΕΤΟ και με τη συσκευασία του να το αλλάξω λόγω μεγέθους, ο αφεντικός με ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει άλλο νούμερο -μόνο Μedium.
-Τουλάχιστον να πάρω ένα άλλο χρώμα ώστε να το δώσω στο γιο μου? Εκσιουζεμουά μεσσιέ -ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΧΡΩΜΑ!!
-Ωραία . θα ήθελα τότε να το επιστρέψω και εντός της εβδομάδας να πάρω άλλα πράγματα σε αυτά τα λεφτά -Sorry boy , no can do!
Για να μην πολυλογώ , τo δίκιο μου το βρήκα τελικά , αλλά με τρόπο που δεν με τιμάει ιδιαίτερα...............

Μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό , Αγία Βαρβάρα, φωτοσωλήνας 60€ μετά από 1 ώρα χρήσης τα μισά μέτρα καμμένα.
Πάει η σύζυγος και εισπράττει ότι : "αφού βγήκε από το μαγαζί δεν ξέρω τι μπορεί να το έκανε, δεν μπορω να κανω αλλαγή."
Αφού ρε μαλάκα το ρημάδι είναι made in zyohngshang-lee-tsinghao,
Αφού ρε μαλάκα τι νομίζεις ότι μπορεί να το έκανα? Λάσσο? υποβρύχιο φως πισίνας?
Αφού ρε μαλάκα 10 χρόνια έχω πάρει κι άλλα πράγματα και δεν σου έχω επιστρέψει ποτέ τίποτα,
Αφού ρε μαλάκα εσύ κι ο κινέζος της γειτονιάς στα 50 μέτρα από την ίδια αποθήκη ψωνίζετε,
γιατί ρε μαλάκα να μη σου το φορέσω γραβάτα στο λαιμό και να πάω να πάρω το ίδιο made in zyohngshang-lee-tsinghao στον κινέζο με 20 ευρά αντί για 60?
Για να μην πολυλογώ , τo δίκιο μου το βρήκα τελικά , αλλά με τρόπο που δεν με τιμάει ιδιαίτερα...............

Αγία Βαρβάρα σύνορα Κορυδαλλού , συνεργείο μοτό......................
στάζουν λάδια αριστερά και δεξιά του κινητήρα. Η διάγνωση-μαντεψιά αρχικά έλεγε: κυλινδροκεφαλοφλάντζα, μπορεί και να είναι αμορτισεροπίστονορελαί, αν δεν είναι τιμονοπλακοχοανογράναζο, κατάλαβες?
Επειδή θα είμαστε 2 μαστόρια 2 μέρες στο μηχανάκι σου για ολοκληρωτικό λύσιμο, κατέβαινε 500 € τα εργατικά μόνο , και μετά θα δούμε και πόσο πάει η ζημιά.
τελικά ήταν υπερχείλιση λαδιού από αλλαγή λαδιών που ο ίδιος μου έκανε
............δεν χρειάστηκε τελικά να χρησιμοποιήσω μεθόδους που δεν με τιμούν ιδιαίτερα , αλλά το κράξιμο που έφαγε θα το θυμάται για καιρό.

Αγία Βαρβάρα , πλησίον πράκτικερ, καινούργιο ζεύγος ελαστικών μοτό.............................
........................................τo δίκιο μου το βρήκα τελικά , αλλά με τρόπο που δεν με τιμάει ιδιαίτερα...............

Νίκαια, Φωτογράφος στη βάφτιση...........................
..............................τo δίκιο μου το βρήκα τελικά , αλλά με τρόπο που δεν με τιμάει ιδιαίτερα...............


Δυστυχώς αυτός είναι ο κανόνας και μετρημένες στα δάχτυλα του ενός (κουλού) χεριού οι εξαιρέσεις, όταν μιλάμε για μαγαζιά ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ..........

Θα μπορούσα να γράφω όλη νύχτα, αλλά χαλιέμαι όταν τα θυμάμαι, χαλιέμαι να τα συζητάω,
και πιο πολύ χαλιέμαι που βλέπω ότι αυτή είναι μια κατάσταση ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!

SHOOTER045
25/08/2013, 00:25
να παρουν τον πουλο και να αλλαξουν επαγγελμα οι μαυραγοριτες
να μεινουν οι σωστοι επαγγελματιες και να ειναι κερδισμενοι ολοι-και αυτοι ως εμποροι-και εμεις-ως καταναλωτες

Viper4
25/08/2013, 00:25
Να μάθουν οι εδώ έμποροι να έχουν σωστές τιμές και θα τους προτιμήσουμε. Προσωπικά θα προτιμήσω τον Έλληνα αν έχει μέχρι 10-15% διαφορά από το ίντερνετ αλλά όχι να με κοροϊδεύουν κιόλας... Πείτε μου πότε είδατε τελευταία φορά προσφορά σε Ελληνικό κατάστημα... Είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ κανόνας όταν σπάνε τα νούμερα και του μένουν ένα δύο να τα δίνει με μεγάλη έκπτωση... Πείτε μου που το είδατε αυτό στην Ελλάδα.
Το κράνος μου το τελευταίο (UVEX WING RS 745 kevlar) το είχαν στην Ελλάδα 410 ευρώ. Το πήρα από το Γερμανία με 99,99 ευρώ + 16 ευρώ μεταφορικά. Σύνολο 116 ευρώ. Διαφορά από Ελληνικό κατάστημα 294 ευρώ! Και άντε πες αυτό ήταν σε προσφορά. ΟΚ να προτιμήσω μια προσφορά από Ελληνικό κατάστημα... ΠΟΥΝΤΗ;;;
Για να μην μιλήσω για μπουφάν κλπ...


Να μάθουν να έχουν σωστή πολιτική, αλλιώς να κλείσουν!

SHOOTER045
25/08/2013, 00:31
και κατι που ξεχασα πριν
ενα αξεσουαρ που παρηγγειλα απο αμερικη<χαθηκε>καπου στο τελωνειο-ταχυδρομειο και δεν με αποζημιωνε κανενας
επικοινωνια με τον εμπορο-αμερικανο-μου το ξαναστελνει με courier(ups)με δικα του εξοδα παρακαλω,για να αποφυγουμε τελωνειο,και ελτα
ηρθε μαζι με δωρο απο μερους του προς εμενα,και μια επιστολη συγνωμης για την ταλαιπωρια μπλα μπλα μπλα
αυτος εκανε αγωγη σε αυτους που<χασανε>το δεμα μου και μετα απο 3,5 χρονια ελαβε αποζημιωση 9.000 ευρο(μου τα εστειλε σε mail)ειπατε τιποτα?

imitrelos
25/08/2013, 11:31
Δυστυχώς στήν Ελλάδα κα ειδικά στήν επαρχεία ειδικά οι μαγαζάτορες είναι τραγικοί επειδή και εγώ στήν κρήτη είμαι και βλέπω τήν αγορά έχουν ξεφύγει γιατί βασίζονται ότι είναι κλειστή αγορά (καλά θα κάνουν να τα ξεχάσουν αυτά ) σε γνωστό αξεσουαράδικο του ηρακλείου (όνομα και μη χωριό ένας είναι που απόμεινε ) άν και έχω πάρει κάμποσες φορές απο αυτόν η αντιμετώπιση είναι αυτή που βλέπουμε πιο πάνω και ναι δέν πάω για να δοκιμάσω και να φύγω και το ξέρει ........άν μου "κάνει" θα το πάρω και άς είναι 10-20 % πάνω αλλά μέχρι εκεί απέναντι του ήταν ένα άλλο μαγαζί πρώην colori όταν πήγα να πάρω ένα κράνος απο εκεί με είχε 1 ώρα μου εξηγούσε και με έβαλε να δοκιμάσω πόσα νούμερα και ήξερε τι έλεγε , ήξερε τί πουλούσε ο άλλος

απο το πρώτο μαγαζί είχα αγοράσει κάτι γάντια (πανάκριβα κοντά 80 ευρώ) τήν πρώτη μέρα έφυγαν τα σηματάκια τής dainese όταν πήγα πίσω στο μαγαζί αρνήθηκε όχι μόνο να τα αλλάξει αλλά και να πάρει ενα τηλέφωνο στήν αντιπροσωπία και μόνο που δεν με έδιωξε απο το μαγαζί του

μετά απο 1-2 μέρες περνάω απο τον άλλο και έψαχνα απογοητευμένος για άλλα γάντια μιάς και είχε το γάντι πρόβλημα στίς ραφές με τήν κουβέντα του λέω τι πρόβλημα είχα με τα γάντια .....και αντί να μου πουλήσει κάποιο γάντι......πήρα τήν αντιπροσωπία και μου κανόνισε να τα αλλάξουν

μετά απο αυτό ΔΕΝ ξαναπάτησα στόν άλλο κύριο .....δύστυχος ο καλός όμως έκλεισε :mad:

αν ήταν ακόμα ανοιχτός και 30% πάνω να ήταν πάλι απο αυτόν θα αγόραζα .....στόν άλλο δέν θέλω να ξαναπατήσω τα πόδια μου μέσα

τέτοιους επαγγελματίες ούτε τούς λυπάμαι ούτε τίποτα ....λυπάμαι τόν άλλο που έκλεισε άν και ήταν άψογος

SHOOTER045
25/08/2013, 11:34
τα λαμογια και τα τομαρια εχουν τον τροπο και επιβιωνουν δυστηχως....:mad:

Ichigo
25/08/2013, 11:57
Τώρα καταλαβαίνω γιατί κάτι φίλοι ελβετοί μου έκαναν ένα σκασμό παράπονα όσο ήταν Αθήνα για το "interfacing" που αντιμετώπισαν στα ελληνικά μαγαζιά... όντας πλέον κάνοντας αγορές μόνο από ιντερνετ τα χα ξεχάσει αυτά... :(

Pan (dvs)
25/08/2013, 13:46
Παντου υπαρχουνε καλοι και κακοι.Μπορει ομως καποιος να μου εξηγηση γιατι, ναι μεν βριζουμε τους κακους επαγγελματιες ,αλλα στο τελος παμε και τους τα ακουμπαμε?
Αναρωτιωμαστε γιατι κλεινει ο καλος.Οταν φερνει (και πληρωνει) 50 κρανη και 47 μπουφαν ,για να τα δοκιμαζουμε και να παραγγελνουμε απο αλλου ,ε τι να κανει.Παει και πεταει χαρταετο.

ΥΓ.Η φορμα στα αμερικανικα κρανη ειναι διαφορετικη απο των ευρωπαικων.Αν δοκιμασετε ευρωπαικο και παραγγειλετε απο Αμερικη στο ιδιο νουμερο δεν ειναι σιγουρο οτι θα σας κανει.

devil's animal
25/08/2013, 14:23
Για να μην πολυλογώ , τo δίκιο μου το βρήκα τελικά , αλλά με τρόπο που δεν με τιμάει ιδιαίτερα...............


δεν μας λες και εμας ποιος ειναι αυτος ο τροπος, να τον εχουμε στα υπ'οψιν...και ας μην μας τιμαει και εμας ιδιαιτερα...
:lol:

LogOutGoRide
25/08/2013, 14:48
Βρέθηκα εγώ στην Αθήνα και με την ευκαιρία πήγα να πάρω γάντια που δεν είχα. Σε γνωστό κατάστημα στην Καλλιρρόης. Τα γιγάντια ήταν σε προσφορά. Όταν του είπα πως έχουν μια μικρή ατέλεια στο βάψιμο και αν γίνεται να μου δώσει άλλο ζευγάρι, μετά από κάποια ώρα που εξαφανίστηκε για να κάνει τα μαγικά του, γύρισε χωρίς να αλλάξει τίποτα στα γάντια και το μόνο που σκέφτηκε ήταν να πει σε δύο παιδάκια που ήταν μέσα και όλη αυτήν την ώρα που ήμουν δεν σταμάτησαν το κουτσομπολιό και δεν μου είπαν μια κουβέντα, να κόψουν 5 (πέντε) ευρώ από την τιμή. Ο γύφτος εξ ιδίων έκρινε τα αλλότρια. Φυσικά του την είπα με τρόπο που με τιμά ιδιαίτερα και απλά δεν θα με ξαναδεί.
Το κακό είναι πως μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
Μόνο οι δώσεις τους σώζουν.

Allst@rf
25/08/2013, 14:55
ολα αυτα συμβαινουν ,γιατι οι περισοοτεροι καταναλωτες θελουν να ψωνιζουν το καλυτερο προιον σε εξεφτελιστικη τιμη και οι εμποροι να τα κονομησουν σε χρονο ρεκορ...

:tooth:

SHOOTER045
25/08/2013, 15:05
ολα αυτα συμβαινουν ,γιατι οι περισοοτεροι καταναλωτες θελουν να ψωνιζουν το καλυτερο προιον σε εξεφτελιστικη τιμη και οι εμποροι να τα κονομησουν σε χρονο ρεκορ...

:tooth:
καποτε που δεν ξεραμε και μας εδιναν φυκια για κορδελες μπορει
το παιρναμε φθηνα και νομιζαμε καναμε την αγορα του αιωνα
τωρα με αυτο το παπαρι που εχουμε μπροστα μας με ενα-δυο κλικ βλεπουμε συγκρινουμε επιλεγουμε

stringTheory
25/08/2013, 22:55
Να σαι καλα ρε Τζιμιδι. Μ'εκανες και γελασα βραδυατικα.(Η διάγνωση-μαντεψιά αρχικά έλεγε: κυλινδροκεφαλοφλάντζα, μπορεί και να είναι αμορτισεροπίστονορελαί, αν δεν είναι τιμονοπλακοχοανογράναζο, κατάλαβες?)

Να προτιμουμε τα καλά ελληνικά προιόντα. Ναι

Οι εμποροι όμως που πουλαν προιόντα κατασκευασμένα στο εξωτερικό (εξαιρούνται κάποιες περιπτώσεις) θα μπορούσαν κάλλιστα να εκλλείψουν γιατί αυτά είναι τα σημάδια των καιρών. Εκτός και αν μπορείς να πουλάς γερμάνικό, ιταλικό, κ.τ.λ. σε τιμές ίδιες με τις χώρες παραγωγής. Αλλα θα μου πεις εδω έρχονται οι ξένες αλυσίδες κάνουν συμφωνίες με έλληνες παραγωγούς και εδώ στο ελλάντα τα καρφώνουν διπλάσιες και τριπλάσιες τιμές απ' ότι στις χώρες τους. Τι να λέμε τώρα. Μας πήραν χαμπάρι. Και καθόμαστε και μιλάμε για το γάντι με την ραφή. Καλά που είχε και ραφές να λες.

Ένας γνωστός παρήγγηλε καθρέφτη για την μηχανή από αμερική. Του ήρθε αλλά για το μοντέλο της επόμενης χρονιάς που ήταν πιο κοντός. Έτσι είχε δύο καθρέπτες διαφορετικού ύψους. Το ανέφερε στον αμερικάνο, παραδέχθηκε το λάθος του ( ο αμερικάνος ) και του έστειλε και τον άλλο καθρέπτη από την άλλη πλευρά δωρεάν (τελείως).

Bradipous
26/08/2013, 06:25
Χωρις να διαφωνω με τους περισσοτερους και εχοντας ιδια γνωμη για τους εμπορους (τους κακους) απο τους οποιους πολλοι εχουν κλεισει,
ας κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου.

Το μαγαζακι της γειτονιας λοιπον φυσικα και δεν μπορει να εχει ιδιες τιμες με αυτες που εχουν μαγαζια του εξωτερικου που ειναι γνωστα και εμπορευοντε παγκοσμιως (louis, fcmoto, helmetcity κλπ) ειδη για τον αναβατη.
Τετοια μαγαζια μπορει να πωλουν σε μια μερα οσα πουλαει το μαγαζακι σε μια σεζον, επομενως ακομη και κατω του κοστους να πουλησουν τα τελευταια κομματια/νουμερα δεν θα εχουν θεμα.
Αντιθετα ο τυπος με το μαγαζακι εκτος του οτι ουτε καν αυτος δεν αγοραζει απο τον εδω αντιπροσωπο στην τιμη που πωλουν αυτα τα μαγαζια δεν μπορει να κοψει 1ον αν δεν βγει επισημα απο τον αντιπροσωπο σε προσφορα και 2ον γιατι δεν εχει την ευχερεια να πουλαει 15 κρανη, 20 μπουφαν και 30 γαντια την μερα οποτε δεν του ειναι και τοσο ευκολο. (αντιθετα εννοειτε οτι του ειναι πολυ ευκολο να ειναι τουλαχιστον εξυπηρετικος και ευγενικος).
Επισης ο τοπικος εχει να αντιμετωπισει και αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135875&highlight=%CF%86%CF%80%CE%B1+%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%B1)

Αυτες οι διαφορες στις τιμες υπαρχουν σε ολα τα προιοντα. Πριν λιγες μερες κοιτουσα ρολογια στο νετ, αρχικα σε ελληνικα μαγαζια.
Μεταξυ πολλων βρηκα ενα που το ειχε προσφορα στα 350€ (αρχικη δεν θυμαμαι ακριβως αλλα γυρω στα 430 πρεπει να ηταν) και λεω κατσε να δω στα ποσα "παιζει" στο ebay.
Βλεποντας την τιμη γελασα δυνατα λεγοντας "ε τους απατεωνες", το βρηκα ~160€ ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα.

lspiros
26/08/2013, 06:51
Έτσι ακριβώς... Το νόμισμα έχει 2 όψεις, όπως δεν κοιμάται ο καταναλωτής έτσι δεν κοιμάται κι ο έμπορος. Εκτός κι αν είναι λογικό και θεμιτό να ζητάτε να σας φέρνουν κράνη για δοκιμή για να τα αγοράσετε μετά από το ίντερνετ.

+1000 και όχι απλά επειδή είμαι εμπορακος και γω;)

mixalhsCr
26/08/2013, 07:55
Χωρις να διαφωνω με τους περισσοτερους και εχοντας ιδια γνωμη για τους εμπορους (τους κακους) απο τους οποιους πολλοι εχουν κλεισει,
ας κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου.

Το μαγαζακι της γειτονιας λοιπον φυσικα και δεν μπορει να εχει ιδιες τιμες με αυτες που εχουν μαγαζια του εξωτερικου που ειναι γνωστα και εμπορευοντε παγκοσμιως (louis, fcmoto, helmetcity κλπ) ειδη για τον αναβατη.
Τετοια μαγαζια μπορει να πωλουν σε μια μερα οσα πουλαει το μαγαζακι σε μια σεζον, επομενως ακομη και κατω του κοστους να πουλησουν τα τελευταια κομματια/νουμερα δεν θα εχουν θεμα.
Αντιθετα ο τυπος με το μαγαζακι εκτος του οτι ουτε καν αυτος δεν αγοραζει απο τον εδω αντιπροσωπο στην τιμη που πωλουν αυτα τα μαγαζια δεν μπορει να κοψει 1ον αν δεν βγει επισημα απο τον αντιπροσωπο σε προσφορα και 2ον γιατι δεν εχει την ευχερεια να πουλαει 15 κρανη, 20 μπουφαν και 30 γαντια την μερα οποτε δεν του ειναι και τοσο ευκολο. (αντιθετα εννοειτε οτι του ειναι πολυ ευκολο να ειναι τουλαχιστον εξυπηρετικος και ευγενικος).
Επισης ο τοπικος εχει να αντιμετωπισει και αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135875&highlight=%CF%86%CF%80%CE%B1+%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%B1)

Αυτες οι διαφορες στις τιμες υπαρχουν σε ολα τα προιοντα. Πριν λιγες μερες κοιτουσα ρολογια στο νετ, αρχικα σε ελληνικα μαγαζια.
Μεταξυ πολλων βρηκα ενα που το ειχε προσφορα στα 350€ (αρχικη δεν θυμαμαι ακριβως αλλα γυρω στα 430 πρεπει να ηταν) και λεω κατσε να δω στα ποσα "παιζει" στο ebay.
Βλεποντας την τιμη γελασα δυνατα λεγοντας "ε τους απατεωνες", το βρηκα ~160€ ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα.


Συμφωνω μαζι σου αλλα μην ξεχναμε γιατι δεν ειναι μακρια η εποχη που τα μαγαζια πουλουσαν 15 κρανη την μερα και 20 μπουφαν ,παλι οι τιμες ηταν λαμπαδα αλλα τοτε ο ελληνας ψωνιζε με δανεικα και δωσε πονο στην καρτα σου λεω ! !

Viper4
26/08/2013, 10:08
Ρε παιδιά την λίγο πιο ακριβή τιμή επειδή πουλάνε με λίγο πιο αυξημένο ΦΠΑ ή επειδή δεν πουλάνε σε μεγάλες ποσότητες το αντιλαμβάνομαι, αλλά το να έχουν μια διαφορά που τις περισσότερες φορές ξεπερνάει το 40-50% δεν μπορώ να το καταλάβω.

Προσωπικά έχω συναντήσει σωστούς επιχειρηματίες από ΑΛΥΣΙΔΕΣ κιόλας καταστημάτων μοτοσυκλετιστικών ( ο Κοσμάς στην Καβάλα όσοι ξέρουν, θα καταλάβουν ) που αν και έχουν στενότερα περιθώρια για σκόντο κάνουν ό,τι είναι δυνατόν για να βοηθήσουν. Και την τιμή ρίχνουν, και σε ενδεχόμενο πρόβλημα είναι εκεί να προσφέρουν την λύση!

Ε αυτόν τον έμπορο θα τον προτιμήσω έστω και να μου βγει λίγο πιο ακριβά. Λίγο όμως! όχι να πληρώνω και κερατιάτικα!

Όταν πας σε κάποιο μαγαζί για να πάρεις ένα κράνος πρέπει να το έχει σε διάφορα μεγέθη για να το δοκιμάσεις. Αν όχι τότε ρισκάρεις... ε οφείλει και ίδιος να ρίξει την τιμή! Το ίδιο γίνεται και στα καταστήματα με τα ρούχα. Όταν είναι το τελευταίο πάντα το δίνουν κοψοχρονιά! και έτσι πρέπει! είναι άγραφος κανόνας που ισχύει σε όλο τον κόσμο σε όλα τα καταστήματα εκτός από τα Ελληνικά μοτοσυκλετιστικά.

Και το άλλο που σίγουρα θα το έχετε δει και οι ίδιοι: Βγαίνει ένα κράνος, τιμή 400 ευρώ για παράδειγμα... περνάει ο καιρός και μένει απούλητο. Βγαίνει το επόμενο μοντέλο, σε όλο τον κόσμο η τιμή του προηγούμενου πέφτει εκτός από την Ελλάδα που συνεχίζουν να το δίνουν 400 ευρώ!!! Ε δεν σε κοροϊδεύει τώρα αυτός;;; Το ίδιο και με τα μπουφάν παντελόνια κλπ κλπ...

Bering μπουφάν άριστο που το έχω χρόνια τώρα μου το άφηναν από 410 ευρώ αρχική τιμή 390 (συγκινήθηκα με το σκόντο) επειδή ήμουν πελάτης και είχα πάρει και μποτάκια από εκεί, και παντελόνι για την κοπέλα μου και γάντια και και... Μπαίνω στο νετ να το ψάξω και στα περισσότερα καταστήματα το έβρισκα 290 και το πήρα τελικά από ένα που το είχε προσφορά (ΜΕ ΔΩΡΟ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ) στα 160 ευρώ!!!
Ε πείτε μου σας παρακαλώ γιατί να προτιμήσω ξανά αυτό το κατάστημα;;;

Bradipous
26/08/2013, 10:24
Εκτος απο το φπα που εχουν οι δικοι μας, πληρωνουν και αλλους 10 (τυχαιο νουμερο) μεσαζοντες για να τα φερουν.
Τα μεγαλα μαγαζια εκτος του οτι εχουν τα εργοστασια στην χωρα τους, γλυτωνουν και απο τους μεσαζοντες.

Δεν ειναι λιγες και οι περιπτωσεις που οι μεγαλεμποροι των μεγαλων πολεων τα βρισκουν μεταξυ τους ωστε ο ενας να μην φερνει ιδια μοντελα με τον αλλο, ωστε να πουλαει ο καθενας οσο θελει χωρις να υπαρχει ανταγωνισμος.

Viper4
26/08/2013, 10:27
Εκτος απο το φπα που εχουν οι δικοι μας, πληρωνουν και αλλους 10 (τυχαιο νουμερο) μεσαζοντες για να τα φερουν.
Τα μεγαλα μαγαζια εκτος του οτι εχουν τα εργοστασια στην χωρα τους, γλυτωνουν και απο τους μεσαζοντες.

Δεν ειναι λιγες και οι περιπτωσεις που οι μεγαλεμποροι των μεγαλων πολεων τα βρισκουν μεταξυ τους ωστε ο ενας να μην φερνει ιδια μοντελα με τον αλλο, ωστε να πουλαει ο καθενας οσο θελει χωρις να υπαρχει ανταγωνισμος.

Και θα πληρώσω εγώ τους μεσάζοντες;;; Ας κλείσουν ή ας γίνουν οι ίδιοι εισαγωγείς! Λύσεις υπάρχουν!
Είναι αδιανόητο να μπορώ εγώ να το παίρνω απ'έξω σε μικρότερη τιμή και να μην μπορούν αυτοί.

Όσογια τις "συννενοήσεις" που λες, κάτι τέτοιο είναι παράνομο και έρχεται σε αντίθεση με την αρχή του υγιούς ανταγωνισμού!

AristidisZ
26/08/2013, 10:32
κακώς συζητάμε τα αυτονόητα
στην Ελλάδα είναι γενικό το πρόβλημα
όλοι ασχολούνται με το εμπόριο / παροχή υπηρεσιών κλπ κλπ κλπ
όταν η πίτα είναι τόσο μικρή δε βγαίνεις με το να πουλάς κοντά στο κόστος
περιμένεις τον "έναν" για να τον πιάσεις από τον λαιμό και να βγάλεις τα σπασμένα
απλά τα πράματα, δυστυχώς...

Viper4
26/08/2013, 10:34
κακώς συζητάμε τα αυτονόητα
στην Ελλάδα είναι γενικό το πρόβλημα
όλοι ασχολούνται με το εμπόριο / παροχή υπηρεσιών κλπ κλπ κλπ
όταν η πίτα είναι τόσο μικρή δε βγαίνεις με το να πουλάς κοντά στο κόστος
περιμένεις τον "έναν" για να τον πιάσεις από τον λαιμό και να βγάλεις τα σπασμένα
απλά τα πράματα, δυστυχώς...

Η πίτα ΚΑΠΟΤΕ ήταν μικρή, πλέον με το ίντερνετ μπορείς να πουλήσεις παγκόσμια!!! Γιατί δηλαδή να αγοράζουμε εμείς από Ιταλικά, Γερμανικά, Αγγλικά κλπ μαγαζιά και να μην αγοράζουν οι Ιταλοί, Γερμανοί, Άγγλοι κλπ από Ελληνικά ιντερνετομάγαζα;
Ας κάνουν σωστές συμφωνίες με μεταφορικές, προμηθευτές κλπ και μια χαρά μπορούν να πουλάνε και έξω! Το κάνουν όμως; όχι! Περιμένουν να δαγκώσουν τον κάθε άσχετο ή βιαστικό.

spyrakos35
26/08/2013, 10:37
καλό θα είναι να μην είμαστε απολυτοι.....

άλλα κεφάλαια παίζουν στο ελλάδα, και άλλα στο οξωτερικό....

άλλες δυνατότητες σου δίνει το ελληνικό κράτος και άλλες τα του εξωτερικού...

άλλο το αγοραστικό κοινό στην ελλάδα, άλλο το ελληνικό (και οι δυνατότητές του)....

και τα λεω αυτά εγώ που μόνο για ψιλοπράγματα αγοράζω στο ελλάδα... ;)

AristidisZ
26/08/2013, 10:38
Η πίτα ΚΑΠΟΤΕ ήταν μικρή, πλέον με το ίντερνετ μπορείς να πουλήσεις παγκόσμια!!! Γιατί δηλαδή να αγοράζουμε εμείς από Ιταλικά, Γερμανικά, Αγγλικά κλπ μαγαζιά και να μην αγοράζουν οι Ιταλοί, Γερμανοί, Άγγλοι κλπ από Ελληνικά ιντερνετομάγαζα;
Ας κάνουν σωστές συμφωνίες με μεταφορικές, προμηθευτές κλπ και μια χαρά μπορούν να πουλάνε και έξω! Το κάνουν όμως; όχι! Περιμένουν να δαγκώσουν τον κάθε άσχετο ή βιαστικό.


καλό θα είναι να μην είμαστε απολυτοι.....

άλλα κεφάλαια παίζουν στο ελλάδα, και άλλα στο οξωτερικό....

άλλες δυνατότητες σου δίνει το ελληνικό κράτος και άλλες τα του εξωτερικού...

άλλο το αγοραστικό κοινό στην ελλάδα, άλλο το ελληνικό (και οι δυνατότητές του)....

και τα λεω αυτά εγώ που μόνο για ψιλοπράγματα αγοράζω στο ελλάδα... ;)

συμφωνώ και εγώ με τον Σπύρο, δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται...

redfantomas
26/08/2013, 12:59
επειδη εγω ξεκινησα το παρων ας πω....μεχρι προ λιγων ετων δεν δοκιμαζα και μετα παραγγελνα απο αλλου ...( με δαγκωνανε ομορφα και καλα) η συμμετοχη μου σε διαφορα φορουμ μου ψιλοανοιξε τα ματια ...( τοτε εμενα και αθηνα βεβαια αλλα παλι προτιμουσα τα μαγαζια του περιστεριου και ας ηξερα οτι αγοραζανε απο την συγγρου και την καλιροης)

τωρα στο ρεθυμνο τα πραγματα ειναι απλα τραγικα ....παντελονι ??---> αυτο εννοουσα θα ρισκαρω θα πληρωσω καποιον που το αξιζει

298224 και ξαναλεω οι πωλητες ηταν αψογοι μεχρι αηδιας ...

με ενοχλει να μου πουλανε οτι ναναι οσο να ειναι ... με ενοχλει να μην σεβονται εμενα ή τα λεφτα μου τα οποια βγαζοντας δουλευοντας δεν μου τα χαρισε κανεις ...

θα μπορουσαν να εχουν μια καλυτερη πολιτικη εμποριου ..τοτε σιγουρα δεν θα εκλειναν ....απο την στιγμη που επιλεγουν να πουλανε αυτο το ειδος π.χ κρανος να εχουν μεγεθη και σχεδια πως θα γινει αλλιως ας ανοιξουν τυροπιταδικο ...

βλεπω οτι τα ακομα και τα ελληνικα ιντερνετομαγαζα εχουν αρχισει και δουλευουν με πολυ καλυτερες προοπτικες ... σεβομενοι αυτα που ο αλλος δεν σεβεται αντικριζοντας με κι ολας ...

ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΏΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΕ ΑΡΙΣΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ...( ΕΙΠΑΜΕ ΩΣ ΕΜΠΟΡΑΚΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ)

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ ΕΛΛ ΚΡΑΤΟΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ...ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΝΑΛΑΓΕΣ ΣΕ ΕΥΡΩΠΗ ΓΙΑ ΑΡΧΗ..


εχει μεινει μονο να ξεκινησουν τα ιντερνετομαγαζα εξωτερικου τις αγορες με δοσεις και τοτε θα κλαψουνε μανουλες ...

επισης καλο θα ηταν στο εκαστοτε φορουμ να επεφτε κραξιμο στα μαγαζια φολες και για να γλυτωσουν οι νεοτεροι αλλα μπας και αλλξουν μυαλα οι φολες εμποροι ...

ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΤΟΝΜ ΠΙΣΣΑΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑ ΕΥΓΕΝΙΚΟΤΑΤΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΕ ΤΙΜΗ ΟΚ ...ΚΑΙ Ο ΕΔΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΚΑΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ...

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΥΜΗΘΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ... 298225

zannisvel
26/08/2013, 18:59
Ρε παιδια το θεμα με τo "παω βλεπω και παιρνω απ´το internet" δεν ειναι μονο στην ελλαδα, γινεται σε ολον το κοσμο. Εδω ολοκληρο Best Buy και ειχε προβλημα και αναγκαστηκε να πουλαει και online σε χαμηλοτερες τιμες. Εδω Aμερικη εχει γινει μοδα και γίαυτο πλουτιζει το amazon και το ebay.
Ο σωστος εμπορος δημιουργει σχεσεις με τον πελατη και ετσι επιβιωνει.

George_M.
29/08/2013, 04:34
@redfantomas:
καταληγοντας στο toofast.gr οπου αγορασα ενα lazer fiber pro στα 209€ μου αρεσε το κολπακι με τα αμεσα μηνυματα γενικα ευγενικοι και εξυπηρετικοι ...αυτο που μου εκανε εντυπωση ( αρνητικη θα ελεγα ) ειναι οτι με το που εκανα την αγορα στα 209€ στην επομενη ανανεωση της σελιδας το ειχε στο 259 ....αναρωτιεμαι γιατι αυτη η κινηση ....

βαλε μια φωτο να το δουμε,το carbon light ειναι η΄το απλο?διοτι ειναι πολυ καλη η τιμη του

redfantomas
29/08/2013, 18:01
@redfantomas:
καταληγοντας στο toofast.gr οπου αγορασα ενα lazer fiber pro στα 209€ μου αρεσε το κολπακι με τα αμεσα μηνυματα γενικα ευγενικοι και εξυπηρετικοι ...αυτο που μου εκανε εντυπωση ( αρνητικη θα ελεγα ) ειναι οτι με το που εκανα την αγορα στα 209€ στην επομενη ανανεωση της σελιδας το ειχε στο 259 ....αναρωτιεμαι γιατι αυτη η κινηση ....

βαλε μια φωτο να το δουμε,το carbon light ειναι η΄το απλο?διοτι ειναι πολυ καλη η τιμη του


298356 298357 298359

redfantomas
29/08/2013, 18:02
298360

στα 209 το θεωρουσα υπερευκαιριαρα !!! και γιατι ειναι καρμπον και γιατι ειναι απο μια εταιαρια πολλα χρονια στον χωρο με σεβαστη ποιοτητα κρανων...στα 259 ειναι μια καλη τιμη ( ειδικα για κρανος απο ελλαδα ) αν σκεφτεις βεβαια οτι 369 παιρνεις παλι απο ελλαδα το arai gt viper(αυτο ηθελα αλλα δεν ειχα πιστωτικη για τις δοσεις αλλα και ατομο να το εχει να το προβαρω) .. κρινεις και αποφασιζεις ...

MG-KTiNoS
29/08/2013, 18:34
Η πίτα ΚΑΠΟΤΕ ήταν μικρή, πλέον με το ίντερνετ μπορείς να πουλήσεις παγκόσμια!!! Γιατί δηλαδή να αγοράζουμε εμείς από Ιταλικά, Γερμανικά, Αγγλικά κλπ μαγαζιά και να μην αγοράζουν οι Ιταλοί, Γερμανοί, Άγγλοι κλπ από Ελληνικά ιντερνετομάγαζα;
Ας κάνουν σωστές συμφωνίες με μεταφορικές, προμηθευτές κλπ και μια χαρά μπορούν να πουλάνε και έξω! Το κάνουν όμως; όχι! Περιμένουν να δαγκώσουν τον κάθε άσχετο ή βιαστικό.

Ξέρεις, όταν γράφεις μια άποψη καλό είναι να έχεις και κάποια σχετική ιδέα επί του θέματος.
Μιλάς για ανθρώπους που δε γνωρίζεις κι ενώ εσύ κάνεις το χόμπι σου αυτοί παλεύουν για να ζήσουν (και χωρίς επιτυχία αφού είναι καταδικασμένοι)
Πριν λοιπόν αρχίσεις να πετάς ατάκες για δαγκωνιές πάνε μια στην εφορεία να πάρεις φορολογική ενημερότητα και τα ξαναλέμε.
:wave2:

Viper4
29/08/2013, 19:20
Ξέρεις, όταν γράφεις μια άποψη καλό είναι να έχεις και κάποια σχετική ιδέα επί του θέματος.
Μιλάς για ανθρώπους που δε γνωρίζεις κι ενώ εσύ κάνεις το χόμπι σου αυτοί παλεύουν για να ζήσουν (και χωρίς επιτυχία αφού είναι καταδικασμένοι)
Πριν λοιπόν αρχίσεις να πετάς ατάκες για δαγκωνιές πάνε μια στην εφορεία να πάρεις φορολογική ενημερότητα και τα ξαναλέμε.
:wave2:

Πες μου με επιχειρήματα σε τι από αυτά που είπα διαφωνείς και γιατί. Δεν διεκδικώ το αλάθητο του Πάπα, απλά έτσι τα βλέπω τα πράγματα προσωπικά. Λες ότι έχω άδικο... Μπορεί... διαφώτησε μας.

George_M.
29/08/2013, 21:35
298360

στα 209 το θεωρουσα υπερευκαιριαρα !!! και γιατι ειναι καρμπον και γιατι ειναι απο μια εταιαρια πολλα χρονια στον χωρο με σεβαστη ποιοτητα κρανων...στα 259 ειναι μια καλη τιμη ( ειδικα για κρανος απο ελλαδα ) αν σκεφτεις βεβαια οτι 369 παιρνεις παλι απο ελλαδα το arai gt viper(αυτο ηθελα αλλα δεν ειχα πιστωτικη για τις δοσεις αλλα και ατομο να το εχει να το προβαρω) .. κρινεις και αποφασιζεις ...

φιλε το ξερω,εχω το ιδιο κ ειναι το 4ο Lazer που αγοραζω.
η εταιρεια φτιαχνει κρανη απο το 1919 κ ειναι ακρως ποιοτικη,τα ιδια χαρακτηριστηκα σε αλλες μαρκες κοστιζουν 30% επιπλεον...

298367
εδω η ζελατινα που πηρα
298368
κ εδω μετα της συζηγου
298369

το πηρες σε εξαιρετικη τιμη.270 εδωσα εγω
προσεχεις το πιν λοκ το οποιο ειναι κολλημενο κ δεν αφαιρειται.καλο κ κακο αυτο

δωσε βαση στην εξαγωγη της ζελατινας,θελει τροπο κ υπομονη τις πρωτες φορες,εχω δει κ απλοτερα συστηματα αφαιρεσης.συμβουλεψου το βιβλιαρακι.

καλοφορετο!

MG-KTiNoS
29/08/2013, 22:17
Πες μου με επιχειρήματα σε τι από αυτά που είπα διαφωνείς και γιατί. Δεν διεκδικώ το αλάθητο του Πάπα, απλά έτσι τα βλέπω τα πράγματα προσωπικά. Λες ότι έχω άδικο... Μπορεί... διαφώτησε μας.

Όχι δεν βλέπεις τίποτα.
Ακούς ότι σου λένε και βρίσκεις τον εύκολο δρόμο.
Ουσιαστικά πιστεύεις σε μύθους.
Άκου λοιπόν την πικρή αλήθεια.
Το Ελληνικό εμπόριο
μάλλον
ΚΑΙ το Ελληνικό εμπόριο είναι καταδικασμένο να σβήσει γιατί δεν είναι ανταγωνιστικό.
Φυσικά ο Τζορτζόπουλος πχ
(ξέρετε εκεί που πάτε και δοκιμάζεται τα κράνη που μετά θα πάρετε από το ιντερνέτ)
μόνο βλάκας δεν είναι.
Και ιντερνέτ έχει και στα φόρουμ μπαίνει και φέις μπουκ κοιτάει...
Για ότι άλλη απορία έχεις, ξεκίνα να κάνεις ένα εικονικό ισοπ και θα τα καταλάβεις μόνος σου
Ρώτα λογιστή, μεταφορικές, στείλε ιμέιλ στις εταιρίες κλπ, προσπάθησε δηλαδή να κάνεις ένα μπίζνες πλανΤ...
Θα δεις ότι η επένδυση σου, καλύτερα να γίνει σουβλάκια.
Αν αυτό σου φαίνεται αστείο σκέψου ότι και όλοι οι επενδυτές εκεί καταλήγουν και για αυτό δεν έχεις επενδύσεις !

SHOOTER045
29/08/2013, 22:17
Ξέρεις, όταν γράφεις μια άποψη καλό είναι να έχεις και κάποια σχετική ιδέα επί του θέματος.
Μιλάς για ανθρώπους που δε γνωρίζεις κι ενώ εσύ κάνεις το χόμπι σου αυτοί παλεύουν για να ζήσουν (και χωρίς επιτυχία αφού είναι καταδικασμένοι)
Πριν λοιπόν αρχίσεις να πετάς ατάκες για δαγκωνιές πάνε μια στην εφορεία να πάρεις φορολογική ενημερότητα και τα ξαναλέμε.
:wave2:
ενω τοσα χρονια που μας δαγκωναν ως το κοκκαλο καποιοι απ αυτους ηταν διαφορετικα???????????
και δηλωναν και εισοδηματα ανεργων?
δεν μιλαω για ολους αλλα για τα λαμογια του ειδους....

SHOOTER045
29/08/2013, 22:21
btw εγγλεζος λαστιχας αυτοκινητων
σταματησε να στελνει ελλαδα πριν μηνες γιατι η μεταφορικη που συνεργαζοταν ανεβασε πολυ τα κομιστρα και δεν θα ηταν ανταγωνιστικος
πριν λιγο καιρο ελαβα mail που μου ελεγε οτι ελυσε το θεμα με την μεταφορικη
και οτι θα χαιροταν να συνεργαστει και παλι μαζι μου μπλα μπλα μπλα κλπ
μεχρι και συγκριση τιμων ειχε με την παλια μεταφορικη και την καινουργια :confused:

George_M.
29/08/2013, 22:22
ενω τοσα χρονια που μας δαγκωναν ως το κοκκαλο καποιοι απ αυτους ηταν διαφορετικα???????????
και δηλωναν και εισοδηματα ανεργων?
δεν μιλαω για ολους αλλα για τα λαμογια του ειδους....

ετσι ακριβως!πριν μερες πηγα σε γνωστο μεγαλο κ παλαιο μοτομαγαζο να δω για tank bag. δεν εξυπηρετηθηκα διοτι ο ιδιοκτητης ΔΕΝ γνωριζε που τα ειχαν,
χαρακτηριστικα μου ειπε.
εχει αδεια το προσωπικο κ λογω Αυγουστου υπολειτουργουμε...:eek:

ακουσον ακουσον..εποχη κρισης κ αυτοι χαλαροτατοι..:cry:
φαντασου ποσα ειχαν βγαλει τους δυνατους καιρους που πουλουσαν φορτια ολοκληρα με προιοντα...

MG-KTiNoS
29/08/2013, 22:23
τόσα χρόνια αυτό ή εκείνο...

Έχεις καταλάβει ότι ΟΛΟΙ πάνε για λουκέτο?
Έχεις καταλάβει ότι έχουμε φάει ήττα σαν χώρα και μας τα παίρνουν όλα???
(βιομηχανία, εμπόριο, αγροτιά)

SHOOTER045
29/08/2013, 22:52
τόσα χρόνια αυτό ή εκείνο...

Έχεις καταλάβει ότι ΟΛΟΙ πάνε για λουκέτο?
Έχεις καταλάβει ότι έχουμε φάει ήττα σαν χώρα και μας τα παίρνουν όλα???
(βιομηχανία, εμπόριο, αγροτιά)

λοιπον ακου να σου πω τι ξερω εγω
1)την βιομηχανια μας-αυτη που ειχαμε τελος παντων-nissan-ελβο-goodyear-και πολλες αλλες μας τις εφαγαν τα συωματεια και τα συνδικατα
2)το εμποριο το υπερβολικο και παραλογο κερδος,γι αυτο πασχιζανε να μην<ανοιξουν>καποια επαγγελματα,κλπ κλπ,γιατι ολοι οι εμπλεκομενοι θα εχαναν το<καπελο>στην διαθεση του προιοντος
3)απο αγροτια ξερω αρκετα,απο αγροτικη οικογενεια καταγωμαι.και σε τετοια μεγαλωσα.καποτε παιρναμε χρηματα,κρατουσαν οι συνεταιρισμοι οι εμποροι,ολοι ηταν κερδισμενοι(προ επιδοτησεων εποχη)βουλιαξαν οι συνεταιρισμοι,συμπαρεσηραν τους μικροαγροτες,και καποιοι εκαναν μπαζα μεχρι τα δισεγγονα-φετος στην περιοχη μου η μεγαλυτερη ποσοτητα κερασιων-ροδακινων εφυγε και φευγει-ρωσια μερια
οι ελληνες μεσαζοντες ψευτοεμποροι αγοραζουν 30-40% κατω
οι ξενοι(καθε λογης,γιατι φετος παρελασαν ολες οι φυλες-τουρκοι,βουλγαροι,ρουμανοι,αλβανοι,ρωσοι,πολωνοι,ισρα ηλιτες εμποροι)οι οποιοι και πληρωναν κασερι
οι ελληνες αφου εκλεισαν συμφωνιες εν λευκω πληρωνουν με δοσεις αν πληρωσουν στην τελικη
να χαρω εγω κιμπαριλικι και εμποριο
να κλεισουν ρε δεν λυπαμαι κανεναν τους

George_M.
29/08/2013, 22:54
τόσα χρόνια αυτό ή εκείνο...

Έχεις καταλάβει ότι ΟΛΟΙ πάνε για λουκέτο?
Έχεις καταλάβει ότι έχουμε φάει ήττα σαν χώρα και μας τα παίρνουν όλα???
(βιομηχανία, εμπόριο, αγροτιά)

τωρα ειναι αργα.
τοτε ηταν νωρις...

μην ξεφυγουμε ομως απο το θεμα...υπαρχουν κ επαγγελματιες που ειναι εξαιρετικοι κ μπραβο τους!

MG-KTiNoS
29/08/2013, 23:04
λοιπον ακου να σου πω τι ξερω εγω
1)την βιομηχανια μας-αυτη που ειχαμε τελος παντων-nissan-ελβο-goodyear-και πολλες αλλες μας τις εφαγαν τα συωματεια και τα συνδικατα
2)το εμποριο το υπερβολικο και παραλογο κερδος,γι αυτο πασχιζανε να μην<ανοιξουν>καποια επαγγελματα,κλπ κλπ,γιατι ολοι οι εμπλεκομενοι θα εχαναν το<καπελο>στην διαθεση του προιοντος
3)απο αγροτια ξερω αρκετα,απο αγροτικη οικογενεια καταγωμαι.και σε τετοια μεγαλωσα.καποτε παιρναμε χρηματα,κρατουσαν οι συνεταιρισμοι οι εμποροι,ολοι ηταν κερδισμενοι(προ επιδοτησεων εποχη)βουλιαξαν οι συνεταιρισμοι,συμπαρεσηραν τους μικροαγροτες,και καποιοι εκαναν μπαζα μεχρι τα δισεγγονα-φετος στην περιοχη μου η μεγαλυτερη ποσοτητα κερασιων-ροδακινων εφυγε και φευγει-ρωσια μερια
οι ελληνες μεσαζοντες ψευτοεμποροι αγοραζουν 30-40% κατω
οι ξενοι(καθε λογης,γιατι φετος παρελασαν ολες οι φυλες-τουρκοι,βουλγαροι,ρουμανοι,αλβανοι,ρωσοι,πολωνοι,ισρα ηλιτες εμποροι)οι οποιοι και πληρωναν κασερι
οι ελληνες αφου εκλεισαν συμφωνιες εν λευκω πληρωνουν με δοσεις αν πληρωσουν στην τελικη
να χαρω εγω κιμπαριλικι και εμποριο
να κλεισουν ρε δεν λυπαμαι κανεναν τους

Να κόψεις να διαβάσεις καθημερινή, σε χαλάει.
Όταν κλείσουν όλοι θυμήσου ότι για δουλιά δεν θα σε πάρει ο Λιούις. ντε...
ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΤΩΡΑ

:wave2:

SHOOTER045
29/08/2013, 23:15
δεν διαβαζω τυπο
δεν βλεπω πρωινες ενημερωτικες-τυπου αυτια λυριτζη-ουτε και κουτσομπολιστικα
ενστολος δημοσιος υπαλληλος
και ναι οταν παρουν τον πουλο
απ τον λουι θα ψωνιζω
θα μου κανει και αλλαγες-αν δεν μου κατσει το μεγεθος
και θα μου στελνει το ιδιο,και οχι αλλο σχεδιο

MG-KTiNoS
29/08/2013, 23:20
όσο μπορείς ακόμα...
:wave2::wave2:

skylaros
29/08/2013, 23:22
Πριν δύο χρόνια είχα μαζέψει κάτι ψιλολόγια και άρχιζα σταδιακά να ετοιμάζομαι σε εξοπλισμό (τελικά μας τα φάγαν τα μπικικίνια αλλά χαλάλι, ποιος ξέρει ίσως καταφέρω κάποια στιγμή να καβαλήσω άλογο) φυσικό και αναμενόμενο ήταν να ξεκινήσω από κράνος, διάβαζα τα πάντα και όταν απέκτησα μια γνώση για το τι παίζει άρχισα τις γύρες... Δοκίμασα αρκετά δε βιαζόμουν και περίμενα την ευκαιρία. Η ευκαιρία ήρθε όταν πηγαίνοντας σε ένα μαγαζί (πολύ γνωστό) και ρωτώντας για κρανάκια στα 150-200+ ευρό μου λέει περίμενε και μου φέρνει ένα κράνος που είχα δει κριτικές και τεστάκια, ήξερα και την αρχική του τιμή πάνω κάτω. όταν είδα πάνω του 499euro σβησμένο και στη θέση του 150euro γυάλισε το μάτι μου, το δοκίμασα και μου ήταν τέλειο. χωρίς δεύτερη σκέψη το πήρα. Με τα πολλά και μετά από μήνες ανακάλυψα πως ο κάτω αεραγωγός δε λειτουργούσε και έπρεπε να τον σκαλίσω για να τον ανοίξω και πως αν κλείσει υπό κάποια πίεση πρέπει να τον ξανασκαλίσω (έχω βάλει ένα μικρό κομματάκι πλαστικό και το κρατάει ανοιχτό μιας που συνήθως ζεσταίνομαι παρά κρυώνω). Επίσης φυσικά δεν είχε δεύτερη ζελατίνα (και στοιχίζει περίπου 60-70 ευρό μιας που είναι 3mm) δεν είχε επιρίνιο, ένα σκέτο κράνος. Τέλος πάντων, έψαχνε ένας φίλος κράνος και γυρίσαμε παρέα διάφορα και περάσαμε από εκεί (πήρε ο φίλος και αυτός από εκεί αλλά ήμουν πιο υποψιασμένος και χτυπήσαμε καλύτερη προσφορά από τα υπόλοιπα μαγαζιά και φυσικά το ελέγξαμε εξονυχιστικά πριν το πάρει) Του λέω μάστορα είχα πάρει ένα κρανάκι πρίν κάτι μήνες από εσένα δε το έχω βάλει πάνω από δύο φορές σα συνεπιβάτης και ανακάλυψα πως έχει χαλασμένο αεραγωγό, μου λέει τι κράνος είναι? φέρτο να το φτιάξουμε, του λέω τι κράνος είναι και μου λέει αααα αυτό ήταν σε προσφορά έχει κόστος η επισκευή... Ο τύπος ήξερε λοιπόν όταν το πούλαγε ότι είχε θέμα αλλά με έπιασε κορόιδο... τέλος πάντων δεν είπα κάτι. Δ ε ξέρω αν κούρασα αλλά ήθελα να θίξω τη συμπεριφορά γενικά εμπόρων, φυσικά δεν είναι όλοι το ίδιο και λογικά λίγο πολύ είναι θέμα κουλτούρας της κοινωνίας αλλά κάπου είχε παραγίνει το χάλι. Δ ε μου αρέσει να βλέπω να κλείνει κανείς αλλά πολύς κόσμος άνοιγε ένα μαγαζάκι και πίστευε πως έγινε Λάτσης.

SHOOTER045
29/08/2013, 23:22
όσο μπορείς ακόμα...
:wave2::wave2:

τουλαχιστον σε αυτο συμφωνουμε

devil's animal
30/08/2013, 00:28
όταν είδα πάνω του 499euro σβησμένο και στη θέση του 150euro γυάλισε το μάτι μου, το δοκίμασα και μου ήταν τέλειο. χωρίς δεύτερη σκέψη το πήρα.

η πλακα ειναι οτι ακομα και με τα 150€, αυτος ειχε κερδος...κανενας δεν δινει κοστος...
σκεψου με τα 499 τι εβγαζε...
:cry:

MG-KTiNoS
30/08/2013, 06:55
τουλαχιστον σε αυτο συμφωνουμε

ε ναι φόρους για το μισθό σου θα πληρώσει το χέλμετ σίτι...




η πλακα ειναι οτι ακομα και με τα 150€, αυτος ειχε κερδος...κανενας δεν δινει κοστος...
σκεψου με τα 499 τι εβγαζε...
:cry:

ούτε λογιστής του νάσουνα....
:D

και για μην το κουράζουμε άλλο,
όλα αυτά τα χιλιάδες λουκέτα που έπεσαν, έπεσαν γιατί όλοι αυτοί οι έμποροι ήταν λαμόγια.
Το ότι δεν βρέθηκε ΕΝΑΣ έμπορος να αλονίσει το την ιντερνετική παγκόσμια αγορά τόσα χρόνια είναι θ'εμα λαού

ότι να ναι...

:rolleyes:

imitrelos
30/08/2013, 07:17
Κάπου στην μέση είναι το πράγμα

Πολλοί κλησανε γιατί ήταν κακοί ώς απαραδεκτοι ( να μην μιλήσουμε αν ξεραν από βασικα οικονομικά η μάρκετινγκ )

Καί άλλοι γιατί κατσανε χοντρές στραβες ( 2-3 καλές ακάλυπτες να σού κάτσουν δεν θες κάτι άλλο )

Καί ναι όσο καί να φαίνετε τρελό ίσως χρειαστη να δώσει κάτι κάτω τού κόστους για να μείωση την χασούρα

Αλλά γενικά ο έλληνας είναι μαγαζατορας τού κ@@λου

MG-KTiNoS
30/08/2013, 07:25
Αλλά γενικά ο έλληνας είναι μαγαζατορας τού κ@@λου

και το ΙΚΕΑ μαγαζί του κώλου είναι για αυτό έχει διαφορά τιμής στο Βέλγιο από την Ελλάδα 30 με 40% κλπ κλπ
:cool:

(συνέλθετε)
:D

imitrelos
30/08/2013, 07:43
Δεν μπορώ να σού απαντήσω για το ΙΚΕΑ δεν μπορώ να σού απαντήσω δεν ξέρω για τίς τιμές τού

Αλλά ότι γενικά πολλοί κάναν τραγικα πράγματα .....κάνανε

Καί άλλοι πού ήταν σωστοί καί την πάτησαν λόγο κακών επαγγελματιων πού συνεργαζοντουσαν ;-) ( καί ξέρω καλά περιπτωσεις τέτοιες ....άμα σού κάτσουν 2-3 πετσινες καί μιλάμε γιά 300 -400 χιλιάρικα να δείς πώς πάς καί κρεμιεσε )

AristidisZ
30/08/2013, 07:44
ρε συ Κτήνος τι μαγαζί έχεις ;

MG-KTiNoS
30/08/2013, 07:47
ρε συ Κτήνος τι μαγαζί έχεις ;

super markert

οπότε δεν έχετε κανένα παράπονο έτσι?

:lol:


πέρα από τη πλάκα όταν βλέπεις την πόλη σου να ερημώνει μερικά πράματα δεν τ ακούς έτσι απλά πια.
Σκεφτείτε πριν γράψετε, ο άλλος δ΄πλα σας πεθαίνει.

AristidisZ
30/08/2013, 07:49
super markert

οπότε δεν έχετε κανένα παράπονο έτσι?

:lol:

όχι βέβαια
απλά πες μας όταν ξεκινήσουμε τις απαλλοτριώσεις να περάσουμε καμιά βόλτα :bawl: :beer:

imitrelos
30/08/2013, 07:53
Άμα ρίξεις τον προμηθευτή σού καί τού κατσεις 2-3 πετσινες ....δεν τον εσκισες ? Μάλλον ναί

Μην βλέπεις μόνο το λιανικό εμπόριο ειδών πρώτης ανάγκης ;-)

AristidisZ
30/08/2013, 08:04
γενικά, συμφωνώ με Κτήνος (και δε μιλάω για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά γενικά)
όμως εν προκειμένω θα πω μετά βεβαιότητος ότι υπάρχουν καλοί και κακοί έμποροι
και για αυτούς που είναι απαράδεκτοι, χέστηκα αν κλείσουν ή όχι
και εμένα η δουλειά μου παροχή υπηρεσιών είναι, όταν όμως μου λέει ο πελάτης ευχαριστώ, εγώ του λέω για κάθε δικό του ευχαριστώ άλλα 5 δικά μου επειδή επέλεξε εμένα

στη γειτονιά μου έχουμε 4 μίνι μάρκετ σε ακτίνα 100 μέτρων από το σπίτι μου
σε έναν από αυτούς (εκεί που ψώνιζα συχνότερα κιόλας), πάω μια μέρα να πάρω εφημερίδα
ήμουν με τη μηχανή, οπότε του ζητάω σακούλα να την βάλω στο τιμόνι
και τι μου απαντάει το άτομο ; (Θεός συχωρέστον, έχει πεθάνει)
"ρε φίλε, αν καθένας που παίρνει μία εφημερίδα μου ζητάει και μία σακούλα, το κλείσαμε το μαγαζί"
πες μου εσύ τώρα αν κλείσει το μαγαζί (το έχουν τα παιδιά του, που και αυτά έχουν το ίδιο στυλάκι πάνω κάτω), αν θα φταίει η κρίση ή αν δε θα γυρίσω να πω "στα @@@@ μου"

skylaros
30/08/2013, 09:43
Πολλά μαγαζιά έκλεισαν και είναι άσχημο σαν εικόνα, είναι άσχημο αν σκεφτείς τι μπορεί να έγιναν τόσοι άνθρωποι που δούλευαν εκεί, πόσα παιδιά δε μπορούν να πάνε φροντιστήριο, πόσοι δεν έχουν να πάρουν καφέ, γενικότερα κατάντια, μιζέρια και κατάθλιψη, όμως εδώ συζητάμε άλλο πράμα νομίζω, μιλάμε για τη νοοτροπία του εμποράκου που επικρατούσε και σε πολλές περιπτώσεις επικρατεί ακόμα.
Το να ανοίξει κάποιος ένα μαγαζί για μερικούς απαιτούσε τόση σκέψη όση εγώ καταβάλω για να επιλέξω το μέρος που θέλω να πάω διακοπές και το κακό είναι πως αυτό επεκτάθηκε και στις μέρες μας σε κάτι εναλλακτικοφάσεις που άτομα που δεν έχουν ιδέα ξεκινάνε δουλειές που συνήθως δεν έχουν προοπτική.
Η διαφορά (που σώζει και κάπως την κατάσταση) είναι ότι τότε άνοιγε κάποιος μαγαζί για να οικονομήσει και επειδή έπεφτε χρήμα ανοιγόταν και ανάλογα ενώ τώρα επειδή τα κουκιά είναι μετρημένα γίνεται πιο ορθολογικά η χρήση του χρήματος. Θα μου πει κανείς η ανάγκη ρε φίλε, η απόγνωση κλπ ναι μέσα και εγώ και ποιος δεν έχει σκεφτεί να κάνει κάτι δικό του ? Για να μη ξεφεύγουμε πραγματικά υπάρχει κάποιος που δε πιστεύει ότι η αγορά είναι και ήταν τίγκα στα λαμόγια? που πουλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες ? που δε λειτουργούσαν σαν άρπαγες και είχαν την ταμειακή σαν προσωπικό τους συρτάρι? Που τα μπουζούκια γέμιζαν με αφεντικά που πετούσαν πανέρια με ρυθμό που εγώ τρώω τα σουβλάκια (ναι είμαι φαγανό :p )
Υπάρχει μια ολόκληρη επιστήμη για να μη πω επιστήμες πίσω από το εμπόριο και αν πήγαινες να ζητήσεις δουλειά σαν άτομο που τέλος πάντων καλός ή κακός το είχες αυτό που λένε σπουδάσει το αντικείμενο σε κοίταζαν ειρωνικά και σου έλεγαν με υφάκι εγώ ξέρω τι παίζει κανείς δε ξέρει καλύτερα από εμένα την αγορά... και δε μιλάω μόνο για πολύ μικρές επιχειρήσεις αλλά και για μεσαίου μεγέθους με 20-30 άτομα προσωπικό. Από την άλλη είναι και τρόμπας ο πελάτης κομπλεξικοί άνθρωποι πολλοί, ξέρω κόσμο που ενώ του αρέσει κάτι δε το αγοράζει επειδή είναι φτηνό.
Mπορούμε να γράφουμε μέρες και μήνες περιπτώσεις, καταστάσεις κλπ Η αλήθεια είναι πως πολύς κόσμος έβαλε τα χέρια τους και έβγαλε τα μάτια του με τις επιλογές του, ή αλήθεια είναι πως οι κυβερνώντες δε βοήθησαν πραγματικά ποτέ, ούτε τότε ούτε και τώρα, σαν να έδωσαν κλωτσιά και να έστειλαν στον πάτο όποιον είχε πρόβλημα, αλλά ρε φίλε είδες το νόμισμα και από τις δύο πάντες άλλαξε μυαλά ρε γαμώτο...

AristidisZ
30/08/2013, 09:48
.........

συμφωνώ

δε βάζεις και καμιά παράγραφο όμως, γιατί μας βγήκαν τα μάτια ;
:wave2:

SHOOTER045
30/08/2013, 09:53
και το ΙΚΕΑ μαγαζί του κώλου είναι για αυτό έχει διαφορά τιμής στο Βέλγιο από την Ελλάδα 30 με 40% κλπ κλπ
:cool:

(συνέλθετε)
:D

καλημερα
ποσο ας πουμε εβρισκες τα κερασια εκει που εισαι?
γιατι εδω τα επαιρναν 50-70 λεπτα το κιλο οι εμποροι
και τα εχω δει 4,5-5 εδω στην ελλαδα
και στην γερμανια φτανουν 8 ευρο το κιλο
ενταξει δεν ειναι κρανη ειναι η αλλη πλευρα του νομισματος
αλλα ολα συνδεονται
ομαδες παραγωγων διαθετουν προιοντα απευθειας στις εξω αγορες με πολυ καλο κερδος-καμμια σχεση με τις τιμες εδω
φανταζομαι ενας εμπορος αν θελει να ειναι σωστος και να εχει κοσμο και να ειναι ανταγωνιστικος
μπορει να ψαξει αλλη μεταφορικη,αλλους τροπους κλπ
να προμηθευτει απευθειας απο την πηγη και να μπορει να δουλευει και να ειναι ανταγωνιστικος,με ενα λογικο κερδος,οχι με ενα κρανος να βγαλει τπ μηνιατικο του ετσι

foogr01
30/08/2013, 09:59
Δυστυχώς, σε μεγαλύτερο ποσοστό την πατάνε οι καλοί και έντιμοι. Αυτοί που πάνε με το σταυρό στο χέρι είναι που κλείνουν πρώτοι. Οι απατεώνες και τα λαμόγια επιβιώνουν και τρώνε με χρυσά κουτάλια, όπως γινόταν πάντα.

Αυτή είναι η χώρα μας και αφορά όλους τους τομείς, όχι μόνο το εμπόριο.

Η άλλη (κακή) όψη του νομίσματος...

spyrakos35
30/08/2013, 10:00
αφού λοιπόν το πήγαμε στα φρούτα και στα λαχανικά, θα πω και εγώ την απορία μου......

ο μανάβης στα Νέα Στύρα που παραθερίζω εχει δύο λογιών ντομάτες
α. κρήτης με 1.5 ευρά το κιλό
β. λίμνης δυστού ευβοίας 2.00 ευρά το κιλό

στην α περίπτωση, οι ντομάτες έχουν μεταφορικά, μεσάζοντες σκατάματάφατά ΑΛΛΑ είναι 25% φτηνότερες από τις αντίστοιχες που ο παραγωγός είναι 50 χιλιομετρα μακρυα πήγαινέλα (χάρτης (http://goo.gl/maps/0ytKa))

πώς γινεται αυτό ρε παλληκάρια??????

Viper4
30/08/2013, 10:01
καλημερα
ποσο ας πουμε εβρισκες τα κερασια εκει που εισαι?
γιατι εδω τα επαιρναν 50-70 λεπτα το κιλο οι εμποροι
και τα εχω δει 4,5-5 εδω στην ελλαδα
και στην γερμανια φτανουν 8 ευρο το κιλο
ενταξει δεν ειναι κρανη ειναι η αλλη πλευρα του νομισματος
αλλα ολα συνδεονται
ομαδες παραγωγων διαθετουν προιοντα απευθειας στις εξω αγορες με πολυ καλο κερδος-καμμια σχεση με τις τιμες εδω
φανταζομαι ενας εμπορος αν θελει να ειναι σωστος και να εχει κοσμο και να ειναι ανταγωνιστικος
μπορει να ψαξει αλλη μεταφορικη,αλλους τροπους κλπ
να προμηθευτει απευθειας απο την πηγη και να μπορει να δουλευει και να ειναι ανταγωνιστικος,με ενα λογικο κερδος,οχι με ενα κρανος να βγαλει τπ μηνιατικο του ετσι

+600:a013:

AristidisZ
30/08/2013, 10:04
αφού λοιπόν το πήγαμε στα φρούτα και στα λαχανικά, θα πω και εγώ την απορία μου......

ο μανάβης στα Νέα Στύρα που παραθερίζω εχει δύο λογιών ντομάτες
α. κρήτης με 1.5 ευρά το κιλό
β. λίμνης δυστού ευβοίας 2.00 ευρά το κιλό

στην α περίπτωση, οι ντομάτες έχουν μεταφορικά, μεσάζοντες σκατάματάφατά ΑΛΛΑ είναι 25% φτηνότερες από τις αντίστοιχες που ο παραγωγός είναι 50 χιλιομετρα μακρυα πήγαινέλα (χάρτης (http://goo.gl/maps/0ytKa))

πώς γινεται αυτό ρε παλληκάρια??????

ρε συ Σπύρο, αυτό δεν είναι παράδειγμα
αν εγώ πω ότι θέλω να ζήσω από ντομάτες, μπορεί αν τα βάλουμε κάτω να έχω κόστος για να τις πουλήσω 5€ το κιλό....

spyrakos35
30/08/2013, 10:07
ρε συ Σπύρο, αυτό δεν είναι παράδειγμα
αν εγώ πω ότι θέλω να ζήσω από ντομάτες, μπορεί αν τα βάλουμε κάτω να έχω κόστος για να τις πουλήσω 5€ το κιλό....

άσε να απαντήσει κανας γνωστης ρε μην αφήσω τον γλάρο....

αυτός ο Ispiros μονο ανακατασκευές κάνει ρπστμ????? :p

AristidisZ
30/08/2013, 10:09
άσε να απαντήσει κανας γνωστης ρε μην αφήσω τον γλάρο....



τι να σου απαντήσει ακριβώς ο γνώστης ;
γιατί το πλαίσιο π.χ. μπορεί να πουλάει έναν σκληρό δίσκο 80€, ενώ ένα μαγαζί της γειτονιάς 100 ;
το ίδιο πράμα είναι

ggs
30/08/2013, 10:09
Δεν ξέρω αν το έχουμε πάρει χαμπάρι , αλλά πλέον πολύς κόσμος ψωνίζει από το ι-μπευ τυποποιημένα τρόφιμα – χαρτικά – πάνες κ.λ.π.
Δεν συζητάω για ρουχα-παπούτσια- αξεσουαρ κ.λ.π
Όταν σε μια παραγγελία γλυτώνουν 30-40% δεν είναι αστείο και στα @@ ο καλός ή κακός τοπικός έμπορος ή Σουπερ Μαρκετ…
Τι μπορεί να κάνει τώρα ο ντόπιος έμπορος …
ΜΟΝΟΣ του δεν μπορεί να κάνει τίποτα…
Είναι λυπηρό , ειδικά για τους σωστούς εμπόρους , αλλά , δυστυχώς οι σωστοί θα είναι από τους πρώτους που θα κλείσουν …


Κάπως λέγεται τώρα όλο αυτό , αλλά δεν θυμάμαι πως…

Bradipous
30/08/2013, 10:10
αφού λοιπόν το πήγαμε στα φρούτα και στα λαχανικά, θα πω και εγώ την απορία μου......

ο μανάβης στα Νέα Στύρα που παραθερίζω εχει δύο λογιών ντομάτες
α. κρήτης με 1.5 ευρά το κιλό
β. λίμνης δυστού ευβοίας 2.00 ευρά το κιλό

στην α περίπτωση, οι ντομάτες έχουν μεταφορικά, μεσάζοντες σκατάματάφατά ΑΛΛΑ είναι 25% φτηνότερες από τις αντίστοιχες που ο παραγωγός είναι 50 χιλιομετρα μακρυα πήγαινέλα (χάρτης (http://goo.gl/maps/0ytKa))

πώς γινεται αυτό ρε παλληκάρια??????

Νομος ζητησης - προσφορας.

spyrakos35
30/08/2013, 10:17
Νομος ζητησης - προσφορας.

μπα δεν νομίζω...

κάντο πιο λιανά όμως αν θες

AristidisZ
30/08/2013, 10:19
μπα δεν νομίζω...

κάντο πιο λιανά όμως αν θες

μικρή παραγωγή - σχετικά μεγάλη ζήτηση - άνοδος τιμής

spyrakos35
30/08/2013, 10:20
μικρή παραγωγή - σχετικά μεγάλη ζήτηση - άνοδος τιμής

θα το δεχόμουν αν ερχόντουσαν από την άλλη άκρη της ελλάδας...

ΔΕΝ έχει μεταφορικά - ΔΕΝ εχει μεσάζοντες.... αυτό γιατί το παραβλέπεις?

AristidisZ
30/08/2013, 10:26
θα το δεχόμουν αν ερχόντουσαν από την άλλη άκρη της ελλάδας...

ΔΕΝ έχει μεταφορικά - ΔΕΝ εχει μεσάζοντες.... αυτό γιατί το παραβλέπεις?

γιατί πολύ απλά σου ξαναείπα, αν εσύ πεις ότι θες να ζήσεις φυτεύοντας ντομάτες, και όταν λέω να ζήσεις εννοώ να πληρώνεις χωράφια, φάρμακα, γεωπόνους, την ΔΕΗ σου, τον ΟΓΑ σου, το σουπερμαρκετ σου, βενζίνες, αυτοκίνητο, αγροτικό κλπ κλπ κλπ, μπορεί να είχες 10 πλάσιο κόστος παραγωγής σε σχέση με έναν που έχει 10 τετ. χλμ. κτήμα στην Κρήτη, 50 πακιστάνια και άκρη να προμηθεύει τη μισή Ελλάδα ντομάτες...

Bradipous
30/08/2013, 10:31
Με λιγα λογια οπως τα λεει ο Αριστιδης.

Με περισσοτερα λογια. (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%C F%82_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82)

AristidisZ
30/08/2013, 10:32
μα εξάλλου κάθομαι και γω και γράφω ολόκληρες ιστορίες για τομάτες και φυτοφάρμακα, μη πάμε τόσο μακριά, γιατί δηλαδή ένα μπλουζάκι που έρχεται από την άλλη πλευρά του κόσμου κάνει το 1/3 από ένα που παράγεται εδώ ;

spyrakos35
30/08/2013, 10:36
γιατί πολύ απλά σου ξαναείπα, αν εσύ πεις ότι θες να ζήσεις φυτεύοντας ντομάτες, και όταν λέω να ζήσεις εννοώ να πληρώνεις χωράφια, φάρμακα, γεωπόνους, την ΔΕΗ σου, τον ΟΓΑ σου, το σουπερμαρκετ σου, βενζίνες, αυτοκίνητο, αγροτικό κλπ κλπ κλπ, μπορεί να είχες 10 πλάσιο κόστος παραγωγής σε σχέση με έναν που έχει 10 τετ. χλμ. κτήμα στην Κρήτη, 50 πακιστάνια και άκρη να προμηθεύει τη μισή Ελλάδα ντομάτες...

αν όμως το αγοραστικό κοινό αποφασίσει οτι "παναγ@μηθεί ο μ@λάκας, 2 ευρώ το κιλό η ντομάτα" ο (συγκεκριμένος) παραγωγός θα πεινάσει έτσι??? (ο μανάβης έχει εναλλακτικές ήτοι, άλλους προμηθευτές)

αλλά για να μην πεινάσει, ή θα το γυρίσει σε άλλη δουλειά ή θα ρίξει τις τιμές σε "λογικότερα" επίπεδα μειώνοντας το ποσοστό κέρδους.... σωστά? είναι και δύσκολες οι εποχές για το καταναλωτικό κοινό....

SHOOTER045
30/08/2013, 10:36
τι να σου απαντήσει ακριβώς ο γνώστης ;
γιατί το πλαίσιο π.χ. μπορεί να πουλάει έναν σκληρό δίσκο 80€, ενώ ένα μαγαζί της γειτονιάς 100 ;
το ίδιο πράμα είναι

μπορει και το μαγαζι της γειτονιας να αγοραζει απ το πλαισιο :confused:

AristidisZ
30/08/2013, 10:38
αν όμως το αγοραστικό κοινό αποφασίσει οτι "παναγ@μηθεί ο μ@λάκας, 2 ευρώ το κιλό η ντομάτα" ο (συγκεκριμένος) παραγωγός θα πεινάσει έτσι??? (ο μανάβης έχει εναλλακτικές ήτοι, άλλους προμηθευτές)

αλλά για να μην πεινάσει, ή θα το γυρίσει σε άλλη δουλειά ή θα ρίξει τις τιμές σε "λογικότερα" επίπεδα μειώνοντας το ποσοστό κέρδους.... σωστά? είναι και δύσκολες οι εποχές για το καταναλωτικό κοινό....

δεν είναι έτσι Σπύρο
δεν επιλέγουμε πάντα προϊόντα βάσει κόστους
αν η τομάτα του είναι καλύτερη, θα την πάρεις
και μη το γυρίσουμε παρακαλώ σε ιστορίες του στυλ "πλέον δε τα κοιτάμε αυτά" κτλ, γιατί θα χαθεί το νόημα

spyrakos35
30/08/2013, 10:38
μα εξάλλου κάθομαι και γω και γράφω ολόκληρες ιστορίες για τομάτες και φυτοφάρμακα, μη πάμε τόσο μακριά, γιατί δηλαδή ένα μπλουζάκι που έρχεται από την άλλη πλευρά του κόσμου κάνει το 1/3 από ένα που παράγεται εδώ ;

λάθος παράδειγμα γιατί μιλάμε για εντελώς άλλες συνθήκες εργασίας, άλλες χώρες, άλλα ήθη και έθιμα κλπ κλπ

SHOOTER045
30/08/2013, 10:38
αν όμως το αγοραστικό κοινό αποφασίσει οτι "παναγ@μηθεί ο μ@λάκας, 2 ευρώ το κιλό η ντομάτα" ο (συγκεκριμένος) παραγωγός θα πεινάσει έτσι??? (ο μανάβης έχει εναλλακτικές ήτοι, άλλους προμηθευτές)

αλλά για να μην πεινάσει, ή θα το γυρίσει σε άλλη δουλειά ή θα ρίξει τις τιμές σε "λογικότερα" επίπεδα μειώνοντας το ποσοστό κέρδους.... σωστά? είναι και δύσκολες οι εποχές για το καταναλωτικό κοινό....
μεσαζοντες,εμποροι,μεταφορεις
ολοι εχουν μεριδιο απ την πιτα

Bradipous
30/08/2013, 10:39
Παραδειγμα:
Αν λοιπον η κρητη παραγει 500κ τονους ντοματας και απο αυτους χρειαζεται τους 300κ τονους, περισευουν 200κ τους οποιους θα πουλησει οπουδηποτε εκτος νησιου.
Αν η ευβοια χρειαζεται και αυτη 300κ τονους ντοματες αλλα αντιθετα παραγει μονο 100κ, θα πρεπει να βρει ακομα 200κ και θα παρει αυτες τη κρητης.

Η κρητη δηλαδη πουλαει φθηνοτερα γιατι εχει πλεονασμα, ενω η ευβοια πουλαει ακριβοτερα γιατι εχει ελλειψη.


μα εξάλλου κάθομαι και γω και γράφω ολόκληρες ιστορίες για τομάτες και φυτοφάρμακα, μη πάμε τόσο μακριά, γιατί δηλαδή ένα μπλουζάκι που έρχεται από την άλλη πλευρά του κόσμου κάνει το 1/3 από ένα που παράγεται εδώ ;

Γιατι ειναι γκαντ.
(γραψε λαθος, καταλαβα το αντιθετο απο αυτο που λες)

παντως δεν νομιζω πως συμβαινει αυτο (εκτος κινεζικων)

spyrakos35
30/08/2013, 10:42
δεν είναι έτσι Σπύρο
δεν επιλέγουμε πάντα προϊόντα βάσει κόστους
αν η τομάτα του είναι καλύτερη, θα την πάρεις


όχι φίλε δεν θα την πάρεις

γιατί αν ήταν έτσι θα έπαιρνες το arai gp7xx-rr-βουρ-και-σας-φάγαμε full carbon και δεν θα ψαχνόσουν για το πιο φτηνό από την αγγλία.....

επειδή δλδ η διαφορά είναι 0.5 ευρά το κιλό (αμελητέα ακόμα για εμάς που έχουμε τις δουλειές μας δλδ) κάνεις τον πονηρό (σ.σ. καλοπροαίρετα το λέω αυτό εεεε?) και μου λες "θα πάρω το καλό, το ακριβό"?

AristidisZ
30/08/2013, 10:48
όχι φίλε δεν θα την πάρεις

γιατί αν ήταν έτσι θα έπαιρνες το arai gp7xx-rr-βουρ-και-σας-φάγαμε full carbon και δεν θα ψαχνόσουν για το πιο φτηνό από την αγγλία.....

επειδή δλδ η διαφορά είναι 0.5 ευρά το κιλό (αμελητέα ακόμα για εμάς που έχουμε τις δουλειές μας δλδ) κάνεις τον πονηρό (σ.σ. καλοπροαίρετα το λέω αυτό εεεε?) και μου λες "θα πάρω το καλό, το ακριβό"?

βγάζουμε τον τομέα εξοπλισμό ασφάλειας, λάστιχα κλπ απέξω, γιατί ας θεωρήσουμε ότι επειδή μιλάμε για τα κεφάλια μας, το θέμα ποιότητα ανάγεται σε άλλη διάσταση
γιατί θα σου απαντήσω, ψάχνομαι από Αγγλία, αλλά δεν ψάχνομαι για το κράνος που έχει 30 λίρες
κοινώς κοιτάμε τα shoei από την Αγγλία και όχι το απολύτως φτηνότερο προϊόν
οπότε δεν είναι παράδειγμα αυτό κατά τη γνώμη μου

δε στο κάνω προσωπικό, αλλά γιατί π.χ. εσύ πήρες το samsung που λέγαμε και δε πήρες ένα κινητό με 30€
έκρινες ότι η τιμή του, σε κάλυπτε, παρόλο που δεν είναι ότι πιο φτηνό υπάρχει για να κάνεις τη δουλειά σου, έτσι δεν είναι ;

spyrakos35
30/08/2013, 11:01
σε κάθε περίπτωση λοιπόν (είτε μιλάμε για ντομάτες, κινητά, κράνη) αγοράζουμε, ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΒΡΟΥΜΕ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΜΑΣ, το προιόν που θεωρούμε οτι καλύπτει την ανάγκη μας....

παράμετροι όπως, νόμος προσφοράς ζήτησης, κόστη (στο σύνολό τους), αγοραστικό κοινό, φορολογίες, ικα-μίκα-σύκα κλπ κλπ, συμβάλλουν στην τιμολόγηση του προιόντος έτσι ώστε πολλές φορές ένα προιόν ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να έχει άλλη τιμή, έχει (δυστυχώς) μεγαλύτερη τιμή....

βάζοντας το παραπάνω κατά νου, ΙΣΩΣ, να μην έπρεπε να κατηγορούμε τους Ελληνες μαγαζάτορες για την τιμολόγηση των προιόντων μοτοσυκλέτας έτσι ευκολα και αβίαστα....

το θέμα της συμπεριφοράς τους, είναι άλλο θέμα και δεν θα έπρεπε να το μπλέκουμε εδώ....




δε στο κάνω προσωπικό, αλλά γιατί π.χ. εσύ πήρες το samsung που λέγαμε και δε πήρες ένα κινητό με 30€
έκρινες ότι η τιμή του, σε κάλυπτε, παρόλο που δεν είναι ότι πιο φτηνό υπάρχει για να κάνεις τη δουλειά σου, έτσι δεν είναι ;
να σου θυμίσω οτι εσύ μου το προτεινες ρε κιορατά
μου χρωστάς 160 ευρουλάκια


υγ.... απο κίνα ΔΕΝ υπάρχει τελωνείο.... ένα ακόμα + ;)

AristidisZ
30/08/2013, 11:04
πολλοί στάθηκαν στη συμπεριφορά νομίζω (και εγώ μέσα σε αυτούς), και όχι στη τιμή αυτή καθαυτή :)



υπόψην ότι βγήκε η έκδοση android 4.1 επίσημα, προσοχή όμως αν πας να κάνεις αναβάθμιση ;)

Pan (dvs)
30/08/2013, 14:09
η πλακα ειναι οτι ακομα και με τα 150€, αυτος ειχε κερδος...κανενας δεν δινει κοστος...
σκεψου με τα 499 τι εβγαζε...
:cry:

Η σκεψου οτι την επομενη σφραγιζοτανε επιταγη του και εκποιουσε για να σταθει στα ποδια του;).

Pan (dvs)
30/08/2013, 14:28
Παραδειγμα:
Αν λοιπον η κρητη παραγει 500κ τονους ντοματας και απο αυτους χρειαζεται τους 300κ τονους, περισευουν 200κ τους οποιους θα πουλησει οπουδηποτε εκτος νησιου.
Αν η ευβοια χρειαζεται και αυτη 300κ τονους ντοματες αλλα αντιθετα παραγει μονο 100κ, θα πρεπει να βρει ακομα 200κ και θα παρει αυτες τη κρητης.

Η κρητη δηλαδη πουλαει φθηνοτερα γιατι εχει πλεονασμα, ενω η ευβοια πουλαει ακριβοτερα γιατι εχει ελλειψη.



Γιατι ειναι γκαντ.
(γραψε λαθος, καταλαβα το αντιθετο απο αυτο που λες)

παντως δεν νομιζω πως συμβαινει αυτο (εκτος κινεζικων)

Αλλο το κοστος παραγωγης στην Κρητη,αλλο στην Ευβοια.Αλλιως καλλιεργει και με διαφορετικο κοστος, καποιος παραγωγος που θελει να βγαλει διαμαντι προιον και αλλιως αυτος που βγαζει μαζικη παραγωγη.Το κοστος μεταφορας ειναιαπο 2 εως 6 λεπτα το κιλο στην τιμη των προιοντων.

Οταν ο παραγωγος λεει οτι ο εμπορος αγοραζει 70 λεπτα το κιλο τα κερασια και του ρουφαει το αιμα,αισχροκερδει...γιατι οταν παει ο ιδιος στην λαικη τα πουλαει οσο και τα μαναβικα?Θελω να πω οτι ξεχναμε οτι ο καθε εμπορος μικρος ,μεγαλος ,τιμιος η οχι εχει πλεον τεραστιο κοστος και αναλογα τον κυκλο εργασιων του (και οχι μονο) το επιμεριζει στα προιοντα που πουλαει.

Αναγκαστικα ο μικροτερος εχει και μεγαλυτερο κοστος.Πρεπει ομως να αγοραζουμε με κριτηριο μονο το κοστος?Εγω δεν το κανω.Προτιμω να στηριζω τους σωστους επαγγελματιες με την ελπιδα οτι θα συνεχισουνε να υπαρχουνε.Δεν θελω να παθουμε παντου αυτο που εγινε με τις μεγαλες αλυσιδες τροφιμων.Κλεισανε τα μικρα μαγαζι που καποτε κερδιζανε 28-30% και αυτες κερδιζουνε 50-60-80%.Ασε που και τα κερδη τους πανε εξωτερικο,εχουνε πηδηξει τους μικροπρομηθευτες,ανακαλυψανε την 4ωρη εργασια και αλλα πολλα.

SHOOTER045
30/08/2013, 14:40
παει μακρια η βαλιτσα απ οτι βλεπω
το θεμα ειναι τι κανουμε απο δω και περα?
εγω προσπαθω και θελω και στηριζω τοπικους αρκει να μην πανε να με πιασουνε κοτσο
πιστευω ακομα στις διαπροσωπικες σχεσεις εμπιστοσυνης(με τον λουι δεν μπορω να πιω καφε)αλλα θα παω και ξαναπαω σε αυτον που ειναι σωστος επαγγελματιας και δημιουργει κλιμα εμπιστοσυνης
οσον αφορα τα υπολοιπα ξερω οτι ομαδες παργωγων μαζευονται παιρνουν φορτηγα και βγαζουν μονοι τους προιοντα για να γλιτωσουν απ τα καρταλια
απο την αλλη βλεπω προιοντα πολυεθνικης εταιριας να πουλιουνται 30-40%κατω γιατι καποιος μεγαλεμπορος τα κανει εισαγωγη απο τριτη χωρα(βλ βουλγαρια-ρουμανια)και τελικα μονο τα δικα μας φορτηγα καινε πετρελαιο και των αλλων πανε με ιστια???
οι τελωνειακοι που εκτελωνιζουν οποτε θελουν αν θελουν κλπ?
ποιος φταιει στην τελικη?

MG-KTiNoS
30/08/2013, 15:21
σου το πα ξανά πιο πάνω
Η Ελληνική οικονομία δεν είναι αντωνιστική δεν είναι θέμα εμπόρου.
Όσο φίλος σου να είναι ο έμπορός ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σου δώσει τιμή χέλμετ σίτι.

Γιατί?
Γιατί ο χέλμετ σίτι δεν έχει φπα ενώ εδώ έχει 23%
Γιατί ο χέλμετ σίτι εχει φόρο κάτι σαν 20% (και πολλά λέω) ενώ εδώ κανείς δεν ξέρει
Γιατί οι μεταφορικές είναι πιο ακριβές Ελλάδα Αγγλία απ ότι Αγγλια Ελλάδα (κι όμως...)

κλπ κλπ
Για να μην λέμε πολλά αν θες να ανταγωνιστείς το Λούι ή το χέλμετ σίτι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας Βουλγαρία !
(ή Ανδορα)
σε κάθε άλλη περίπτωση τον ήπιες !

(σου λέει κάτι 500ε ΔΕΗ για ένα μαγαζί 35τ. ισόγειο, 35 πατάρι? )

υγ
Α και πρόσεξε θα έρθει μια μέρα που το Ελληνικό κράτος δεν θα εισπράτει ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΠΑ από τα κράνη γιατί οι πιτσιρικάδες το ιντερνέτ το ΚΑΡΑΕΧΟΥΝ !

AristidisZ
30/08/2013, 15:29
πάντως μόνο το Η.Β. δεν έχει φάπα στα κράνη (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=502578)

redfantomas
30/08/2013, 16:04
πάντως μόνο το Η.Β. δεν έχει φάπα στα κράνη (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=502578)


λογικο αφου μονο αυτοι εχουν συλλογο καταναλωτων με @ρχιδι@ ..και οχι μονο για το ονομα ...ο συλλογος τους ηταν ενας απο αυτους που κοντραραν την θατσερ ...και αν δεν εκανε πισω τοτε η θατσερ απλα θα την ειχαν ριξει απο την κυβερνηση ( νομος με φαπα στα τσιγαρα)

Bradipous
30/08/2013, 17:55
Αλλο το κοστος παραγωγης στην Κρητη,αλλο στην Ευβοια.Αλλιως καλλιεργει και με διαφορετικο κοστος, καποιος παραγωγος που θελει να βγαλει διαμαντι προιον και αλλιως αυτος που βγαζει μαζικη παραγωγη.Το κοστος μεταφορας ειναιαπο 2 εως 6 λεπτα το κιλο στην τιμη των προιοντων.

Θα σταθω σε αυτο αφου με τα υπολοιπα συμφωνω,
το κοστος παραγωγης δεν νομιζω πως διαφερει σε αυτες τις 2 περιοχες αφενος (και δεν βρισκω και τον λογο να γινετε αυτο)
ολοι μα ολοι οι αγροτες εχουν μαζικη παραγωγη, οποιος βγαζει "διαμαντια" τα πουλαει και σαν διαμαντια (βλ. βιολογικα) αφετερου.