PDA

View Full Version : Κακομαθημένοι ποδηλάτες ?



Σελίδες : [1] 2

buckley
15/03/2014, 18:43
Είχαμε πει με κάτι γερόντια από δω μέσα να πιούμε κανά καφέ παραέξω αλλά τελικά στράβωσε (οργανωνόμαστε λέμε για το άλλο).
Τελικά για να μην πάει χαμένο τελείως το ηλιόλουστο Σάββατο αλλά και γιατί υπήρχαν υποχρεώσεις εκατέρωθεν πήγα με το Γιάννη ( SB3 ) μια γρήγορη στο καφέ της λίμνης του Μαραθώνα.Ώρα άφιξης 0930 και αναχώρησης 1130.Στην άφιξη είμασταν πρώτοι στο μαγαζί και καθόμαστε στο πιο αριστερό τραπεζάκι να ψιλοβλέπουμε και τις γριές.

Η θέα πριν
311964

Οι γριές
311965

Μετά από κανά μισάωρο σκάνε 2 γουανμπή ποδηλάτες και όχι μόνο κάθονται στο ακριβώς μπροστινό τραπεζάκι αλλά παρατάσσουν και τα ποδηλατάκια στο κεραμιδί τοιχάκι και μας μπλοκάρουν τη θέα (εν τω μεταξύ όλα τα υπόλοιπα 25+ τραπεζάκια άδεια ).Α ρε Γιάννη μερικές φορές είσαι ευγενικότερος από ότι πρέπει.
Στην επιστροφή από Μαραθώνος τουλάχιστον σε 4 σημεία ποδηλάτες ανά ζεύγη στην δεξιά λωρίδα ο ένας ΠΛΑΙ στον άλλο αποτελώντας ένα κινούμενο όγκο πλάτους αυτοκινήτου και αναλόγως την ταχύτητα λόγω ανωφέρειας ή όχι να εμποδίζουν από πολύ ως πάρα πολύ τους υπόλοιπους.
Είδα πολλές επικίνδυνες προσπεράσεις και αναρωτιέμαι αν καταλαβαίνουν ότι κινδυνεύουμε ΟΛΟΙ.
Μάλλον κακομαθημένοι Έλληνες πιο σωστά ο τίτλος ...
ΥΓ κράξτε ελεύθερα.

AristidisZ
15/03/2014, 18:48
ο pipe ακούει ; :D

vaska
15/03/2014, 18:48
Άσε να μη μιλήσω καλύτερα, τους έχω πολλά μαζεμένα

Bradipous
15/03/2014, 18:49
Ωραιες οι γριες... :beer:

akis_trevor
15/03/2014, 18:52
ηταν ποδηλατες ή "ποδηλατες';
κι εγω κανω ποδηλατο και προσεχω περισσοτερο αποτι με το μηχανακι,πηγαινω στην ακρη να μην εμποδιζω.ας πουμε στο ποδηλατο εχω βαλει καθρεφτη ενω στο παπι δεν εχω...
γενικα δεν νομιζω οτι εχει να κανει με το τι καβαλαει ο καθενας αλλα με την νοοτροπια οπως επισημαινεις στο τελος...

Pan (dvs)
15/03/2014, 19:00
Aσε μας ρε μεγαλε που θα ασχοληθουμε με τους ποδηλατες.

Ειδα το katana και εφτιαξε το απογευμα μου.Kαι το Χονδα καλο ειναι,αλλα το αλλο μου θυμισε ομορφα πραγματα.

KostasV2
15/03/2014, 19:04
Κατ' αρχήν, οι "γριές" είναι... milfάρες! :D

Στα υπόλοιπα όμως, δεν έχεις δίκιο. Τα ποδήλατα δεν έχουν stand, οπότε η στήριξη στον τοίχο είναι μονόδρομος. Αν σας χάλασαν τη θέα, κρίμα. Τέλος, το να πηγαίνουν παράλληλα σε ζευγάρια, είναι ο πιό ασφαλής τρόπος κινησης τους στο δρόμο. Αν οι οδηγοί αυτοκινήτων δεν προσέχουν καθόλου "εμάς", φαντάσου πόση σημασία δίνουν στους ποδηλάτες...

faraway
15/03/2014, 19:09
Τέλος, το να πηγαίνουν παράλληλα σε ζευγάρια, είναι ο πιό ασφαλής τρόπος κινησης τους στο δρόμο. Αν οι οδηγοί αυτοκινήτων δεν προσέχουν καθόλου "εμάς", φαντάσου πόση σημασία δίνουν στους ποδηλάτες...

Αυτό είναι επικίνδυνο πιστεύω .
Αν πηγαίνουν με 25 χλμ/ωρα και το ειχ έρχεται με 80 χλμ /ωρα και τους βρει ξαφνικά μπροστά του μετά από μία τυφλή στροφή μπορεί να υπάρξει πρόβλημα αν καταλαμβάνουν όλο το οδόστρωμα .

Αντιθέτως αν είναι ένας πίσω από τον άλλο έχει διέξοδο το όχημα να περάσει από δίπλα τους .

amyroukai
15/03/2014, 19:17
Φανάρι. Σταματημενος. Ο γαμημενος με την κούρσα, ντυμένος λανς Άρμστρονγκ περνάει ξυστά δίπλα μου αφρεναριστος και διασχίζει κάθετα κεντρικό δρόμο της Αθήνας. Λιγα δευτερόλεπτα μετα, ανάβει πράσινο. Αν τον έκανε ιπτάμενο κάποιος κακομοίρης, το βλέπω το έργο, θα βγαινανε τα τσουτσεκια με τα ποδήλατα να ουρλιάζουν οτι δεν τους προσέχουν. Είναι πληγή, μάστιγα, οι χειρότεροι οι πιο απροσεκτοι και θρασείς χρήστες του δρόμου. Ο φασισμός του δήθεν οικολογου εναλλακτικού. Και δεν συνεχιζω, θα κλειδωθεί.

AristidisZ
15/03/2014, 19:19
Και δεν συνεχιζω

μα γιατί ; :tooth:

faraway
15/03/2014, 19:20
Τέλη κυκλοφορίας και ασφάλειες , όπως θα έπρεπε αφού είναι χρήστες δημοσίων δρόμων και εν δυναμη μπορούν να προξενήσουν υλικές αλλά και σωματικές ζημιές .

:a014:

amyroukai
15/03/2014, 19:21
Ο νόμος προβλέπει και πινακίδες...

akis_trevor
15/03/2014, 19:23
Τέλη κυκλοφορίας και ασφάλειες , όπως θα έπρεπε αφού είναι χρήστες δημοσίων δρόμων και εν δυναμη μπορούν να προξενήσουν υλικές αλλά και σωματικές ζημιές .

:a014:

δεν νομιζω οτι ειναι αυτη η λυση..ειναι μοδα.πριν 2-3 χρονια γινονταν αυτα αλλα στο 5% απο το ποσο γινεται τωρα..την εχουν δει ολοι αυτοι οι:"πηρα 1000 ευρω ποδηλατο,φοραω κολαν γυαλι 17 μπουκαλακια νερο 46 φωτακια λουνα παρκ" ιστορια και μας σκοτιζουν τα ουμπαλα..

faraway
15/03/2014, 19:25
την εχουν δει ολοι αυτοι οι:"πηρα 1000 ευρω ποδηλατο,φοραω κολαν γυαλι 17 μπουκαλακια νερο 46 φωτακια λουνα παρκ" ιστορια και μας σκοτιζουν τα ουμπαλα..

:lol::lol:

Παντού ισχύει βέβαια αυτό .

Θέλουν συμμάζεμα πάντως ;)

akis_trevor
15/03/2014, 19:31
:lol::lol:

Παντού ισχύει βέβαια αυτό .

Θέλουν συμμάζεμα πάντως ;)

εννοειται πως θελουν..δεν αντιλεγω.
εδω στην πατρα καθε τεταρτη απογευμα μαζευονται για βολτα,πηγα μια - δυο φορες και τελος...πιο ψωνια αποτι το παιζαμε σε κοριτσακια στα 16 που πρωτοπηραμε μηχανακι...

georgezzr600
15/03/2014, 19:34
συμφωνω με τον ακη..
το μεγαλο κακο με εμας ειναι οτι ολα τα βλεπουμε σαν μοδα και δεν προσεγγιζουμε τη πραγματικη υποσταση του καθε πραγματος,απλα μονο εχουμε την σωστη αποψη και ολοι οι αλλοι λενε μπαρουφες και φουμαρα.
οι ανθρωποι που πηραν ποδηλατο γιατι το εχουν σα τροπο ζωης φαινονται απο χιλιομετρα.οπως και αυτοι που πηραν 3000ε ποδηλατο με carbon σκελετο και δε ξερω εγω τι για να πηγαινουν και καλα για καφε στα inn μερη και να προσελκυουν βλεμματα δειχνοντας και καλα οτι εχουν εναλλακτικο τροπο ζωης,οικολογικη ευαισθησια και πρασινα αλογα...
εγω λεω να μαθουν πρωτα πως εινα ιτο σινιαλο του στριβω δεξια και μετα να καβαλανε ποδηλατα μηχανες αυτοκινητα νταλικες αεροπλανα.....
αμαν πια...πηξαμε στους δηθεν!!!!

Billymuse
15/03/2014, 19:47
συμφωνω με τον ακη..
το μεγαλο κακο με εμας ειναι οτι ολα τα βλεπουμε σαν μοδα και δεν προσεγγιζουμε τη πραγματικη υποσταση του καθε πραγματος,απλα μονο εχουμε την σωστη αποψη και ολοι οι αλλοι λενε μπαρουφες και φουμαρα.
οι ανθρωποι που πηραν ποδηλατο γιατι το εχουν σα τροπο ζωης φαινονται απο χιλιομετρα.οπως και αυτοι που πηραν 3000ε ποδηλατο με carbon σκελετο και δε ξερω εγω τι για να πηγαινουν και καλα για καφε στα inn μερη και να προσελκυουν βλεμματα δειχνοντας και καλα οτι εχουν εναλλακτικο τροπο ζωης,οικολογικη ευαισθησια και πρασινα αλογα...
εγω λεω να μαθουν πρωτα πως εινα ιτο σινιαλο του στριβω δεξια και μετα να καβαλανε ποδηλατα μηχανες αυτοκινητα νταλικες αεροπλανα.....
αμαν πια...πηξαμε στους δηθεν!!!!

+500 ευγε νέε μου

KostasV2
15/03/2014, 20:06
Χαχαχαχα, μιλάμε για "δήθεν" και για "ύφος" εμείς;;; Όσο _________ (βάλτε εσείς το χαρακτηρισμό) είναι αυτοί που πήραν την carbon κούρσα για να πάνε για καφέ αντί να ανέβουν καμιά ανηφόρα, τόσο _______ είναι και αυτοί που πήραν το GSXR/Panigale/GS/Adv/TDM κλπ. για να πάνε στην ΙΔΙΑ καφετέρια να πουλήσουν μούρη... Φίλε Buckley, προφανώς και ΔΕΝ απευθύνομαι σε σένα!

gior-gos
15/03/2014, 20:09
Είναι πληγή, μάστιγα, οι χειρότεροι οι πιο απροσεκτοι και θρασείς χρήστες του δρόμου. Ο φασισμός του δήθεν οικολογου εναλλακτικού.

+ πολλα φιλε...

Billymuse
15/03/2014, 20:10
Χαχαχαχα, μιλάμε για "δήθεν" και για "ύφος" εμείς;;; Όσο _________ (βάλτε εσείς το χαρακτηρισμό) είναι αυτοί που πήραν την carbon κούρσα για να πάνε για καφέ αντί να ανέβουν καμιά ανηφόρα, τόσο _______ είναι και αυτοί που πήραν το GSXR/Panigale/GS/Adv/TDM κλπ. για να πάνε στην ΙΔΙΑ καφετέρια να πουλήσουν μούρη... Φίλε Buckley, προφανώς και ΔΕΝ απευθύνομαι σε σένα!

Eντάξει όχι και το panigale για να πουλήσουν μούρη εδω φοβάσαι να κυκλοφορείς με μηχανάκι 10κ euro με τα 22κ+ θα πας όξω

Takata Dome
15/03/2014, 20:19
Οι ποδηλάτες βγαίνουν στο δρόμο με ένα πολύ περίεργο στύλ (να το πώ σταρχ...ο; :D) και δεν ξέρω γιατί. Είπαμε να τους προσέχουμε,αλλά να υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά.

Πανέμορφες οι "γριές" σας. :wave2:

pipe_smoker
15/03/2014, 21:09
ο pipe ακούει ; :D

Ο pipe δεν προλαβαινει πολυ τις τελευταιες μερες.

Μαλλον καλυτερα, γιατι με κατι τετοια θρεντ δε θα κρατηθω και θα με περασουνε πειθαρχικο:bawl:

byron
15/03/2014, 21:13
Ο νόμος προβλέπει και πινακίδες...

Δεν ισχύει αυτό με αλλαγή νόμου απ΄το 2007

astroman76
15/03/2014, 21:17
γαματα τα ποδηλατα... εγω αν καθομουν κοντα θα τους ελεγα να τα μασουν.. δεν βλεπεις καθε μερα 2 ιαπωνικες θεες να λιαζοντε!

George_Sp
15/03/2014, 21:21
είδα θέμα με ποδήλατα και μπήκα γιατί είμαι σίγουρος τι θα διαβάσω. :D

ο μόνος που προσέγγισε σωστά το θέμα είναι ο συνονόματος στην παράθεση.


συμφωνω με τον ακη..
το μεγαλο κακο με εμας ειναι οτι ολα τα βλεπουμε σαν μοδα και δεν προσεγγιζουμε τη πραγματικη υποσταση του καθε πραγματος,απλα μονο εχουμε την σωστη αποψη και ολοι οι αλλοι λενε μπαρουφες και φουμαρα.
οι ανθρωποι που πηραν ποδηλατο γιατι το εχουν σα τροπο ζωης φαινονται απο χιλιομετρα.οπως και αυτοι που πηραν 3000ε ποδηλατο με carbon σκελετο και δε ξερω εγω τι για να πηγαινουν και καλα για καφε στα inn μερη και να προσελκυουν βλεμματα δειχνοντας και καλα οτι εχουν εναλλακτικο τροπο ζωης,οικολογικη ευαισθησια και πρασινα αλογα...
εγω λεω να μαθουν πρωτα πως εινα ιτο σινιαλο του στριβω δεξια και μετα να καβαλανε ποδηλατα μηχανες αυτοκινητα νταλικες αεροπλανα.....
αμαν πια...πηξαμε στους δηθεν!!!!






μη τα ξαναλέμε πάντως.
αυτός που είναι ο wannabe μιας κατηγορίας θα είναι wannabe είτε ανήκει στους μηχανόβιους είτε στους ποδηλάτες είτε στους κουτάκιδες. είναι γενικότερη wannabe στάση ζωής.

αν θες να είσαι σωστός είσαι σωστός ακόμα και με διαστημόπλοιο

vaska
15/03/2014, 21:35
Φανάρι. Σταματημενος. Ο γαμημενος με την κούρσα, ντυμένος λανς Άρμστρονγκ περνάει ξυστά δίπλα μου αφρεναριστος και διασχίζει κάθετα κεντρικό δρόμο της Αθήνας. Λιγα δευτερόλεπτα μετα, ανάβει πράσινο. Αν τον έκανε ιπτάμενο κάποιος κακομοίρης, το βλέπω το έργο, θα βγαινανε τα τσουτσεκια με τα ποδήλατα να ουρλιάζουν οτι δεν τους προσέχουν. Είναι πληγή, μάστιγα, οι χειρότεροι οι πιο απροσεκτοι και θρασείς χρήστες του δρόμου. Ο φασισμός του δήθεν οικολογου εναλλακτικού. Και δεν συνεχιζω, θα κλειδωθεί.

Θα συμφωνήσω 100% μαζί σου. Προχθές αφρενάριστη μια με ομολογουμένως πολύ ωραίο κwλο κι ενώ είχαμε κόκκινο, έκοψε κάθετα κεντρικότατη οδό πολύ μεγάλης κίνησης που συνδέει την περιμετρική με το λιμάνι. Κατέβαινε ένας με ένα 4χ4 μαλλιά και δεν την έκανε αλοιφή απλά επειδή γονάτισε τα φρένα. Αυτή σαν να μην έτρεχε τπτ συνέχισε αμέριμνη. Μια λοξή ματιά έριξε και γειά σας.
Τι στον μπέο λέω, σκατά έχει μέσα στο κεφάλι της??? Την ακολούθησα με το DR. 4 κόκκινα έσφαξε με τον ίδιο τρόπο, αφρενάριστη. Και όταν της είπα ότι παρόλο που έχει κwλάρα το κεφάλι της είναι αδειανό, παραξενεύτηκε και χαζογελώντας με ρώτησε γιατί το λέω αυτό.

Την έκανα παίδες γιατί θα την βούταγα και θα της πέρναγα το ποδήλατο κολάρο.

Τους προσέχω όσο τπτ άλλο στον δρόμο, πετάγονται από παντού και δεν τους ακούς, μόνον τους βλέπεις.

spyrakos35
15/03/2014, 21:56
Θα συμφωνήσω 100% μαζί σου. Προχθές αφρενάριστη μια με ομολογουμένως πολύ ωραίο κwλο κι ενώ είχαμε κόκκινο, έκοψε κάθετα κεντρικότατη οδό πολύ μεγάλης κίνησης που συνδέει την περιμετρική με το λιμάνι. Κατέβαινε ένας με ένα 4χ4 μαλλιά και δεν την έκανε αλοιφή απλά επειδή γονάτισε τα φρένα. Αυτή σαν να μην έτρεχε τπτ συνέχισε αμέριμνη. Μια λοξή ματιά έριξε και γειά σας.
Τι στον μπέο λέω, σκατά έχει μέσα στο κεφάλι της??? Την ακολούθησα με το DR. 4 κόκκινα έσφαξε με τον ίδιο τρόπο, αφρενάριστη. Και όταν της είπα ότι έχει κwλάρα το κεφάλι της είναι αδειανό, παραξενεύτηκε και χαζογελώντας με ρώτησε γιατί το λέω αυτό.

Την έκανα παίδες γιατί θα την βούταγα και θα της πέρναγα το ποδήλατο κολάρο.

Τους προσέχω όσο τπτ άλλο στον δρόμο, πετάγονται από παντού και δεν τους ακούς, μόνον τους βλέπεις.

.... τον έσκιζα..... και έχουμε εκδρομή αύριο...


να λες την αλήθεια ρε μινάρα....:lol:

Stabak
15/03/2014, 22:17
Τι σου είναι η εξουσία.... όταν την εχεις δυναστευεις και κράζεις τον πιο αδύναμο... :rolleyes:

devil's animal
16/03/2014, 00:33
Αυτό είναι επικίνδυνο πιστεύω .
Αν πηγαίνουν με 25 χλμ/ωρα και το ειχ έρχεται με 80 χλμ /ωρα και τους βρει ξαφνικά μπροστά του μετά από μία τυφλή στροφή μπορεί να υπάρξει πρόβλημα αν καταλαμβάνουν όλο το οδόστρωμα .

Αντιθέτως αν είναι ένας πίσω από τον άλλο έχει διέξοδο το όχημα να περάσει από δίπλα τους .


ναι αλλα αν ηταν αναποδογυρισμενη μια νταλικα στο οδοστρωμα ή και πολλα αλλα σεναρια...??

αρα θα φταιει ξεκαθαρα το οχημα που θα πηγαινει με 80χλμ (ή και με 70 ή και με 60) σε στροφη που δεν εχει ορατοτητα...

να μην συζητησουμε για ανηφορες που δεν πανε βημα τα ποδηλατα...
οχι,..εκει δεν εχει ουτε τυφλες στροφες, ουτε οι αλλοι οδηγοι πανε με πανω απο 40-50χλμ...


ξεκαθαρα θα φταινε οι αλλοι που θα πεσουν πισω απο τα ποδηλατα, αφου το λεει και ο νομος αλλωστε...:rolleyes:

2 μετρα και 2 σταθμα...

akis_trevor
16/03/2014, 01:00
ολοι μαζι μου συμφωνειτε αλλα κανα βρουμ δεν δινετε !!:p
παιδια μην το κουραζουμε.οπως υπαρχουν σωστοι μηχανοβιοι και ακρανωτοι ποζερι κλπ ετσι ειναι και με τα ποδηλατα και πεζοι και φορτηγατζηδες..

Cpt. Haddock
16/03/2014, 05:41
Παντως παιδες, ανθρωποι που πηγαν ως το Μαραθωνα με ποδηλατο, μαλλον δεν το εχουν για μοστρα…

Επισης, οπως ο μηχανοβιος θελει να βλεπει τη μηχανη του εκει που πινει καφε, ο ποδηλατης εχει 10 λογους παραπανω να το εχει διπλα του.

Γενικοτερα, ηρεμηστε ειδικα οσοι δεν μπορειτε ουτε μια ορθοπεταλια να κανετε :smokin:

toyar
16/03/2014, 05:50
το μονο μειονεκτημα του ποδηλατου ειναι οτι στο βουτανε για πλακα οποτε ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να μην εχεις οπτικη επαφη οπου κι αν εισαι
ειναι θεμα ασφαλειας και οχι μοστρας

George_M.
16/03/2014, 06:20
Παντως παιδες, ανθρωποι που πηγαν ως το Μαραθωνα με ποδηλατο, μαλλον δεν το εχουν για μοστρα…

Επισης, οπως ο μηχανοβιος θελει να βλεπει τη μηχανη του εκει που πινει καφε, ο ποδηλατης εχει 10 λογους παραπανω να το εχει διπλα του.


Γενικοτερα, ηρεμηστε ειδικα οσοι δεν μπορειτε ουτε μια ορθοπεταλια να κανετε :smokin:


να κ ενας σωστος!


το μονο μειονεκτημα του ποδηλατου ειναι οτι στο βουτανε για πλακα οποτε ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να μην εχεις οπτικη επαφη οπου κι αν εισαι
ειναι θεμα ασφαλειας και οχι μοστρας

κ δευτερος,ειδικα αμα το μισο ποδηλατο κοστιζει οσο ολοκληρο το Κατανα τοτε το θες μαζι σου, αυτοκολητο!!


παμε τωρα στα υπολοιπα.
ημουν κ ειμαι μοτοσυκλετας με πολλα χιλ στην καριερα μου,αρκετα ταξιδια εξωτερικο αλλα κ εντος.κ σαφως συνεχιζω ακομα...
τα τελευταια χρονια ομως κανω κ συστηματικα ποδηλατο (~6.000 ετησιως) με διαδρομες κ αποστασεις χωρις φραγμους...τα 100χιλ/ημερα η' η αναβαση Διονυσου ειναι απλα καφες...
πχ
311972

1)συμφωνω οτι ενα μεγαλο μερος σφαζει κοκκινα κ οδηγει ακρως επικυνδινα,αγνοει βασικα θεματα του ΚΟΚ κ νομιζει οτι εχει ελευθερια παντου.
αυτοι ειναι εφημεροι,πιθανον αναλωσιμοι κ οπως οι μοτο-καγκουρες δινουν λαθος εικονα στην κοινωνια.δεν μπορω να απολογηθω γι'αυτους.προσπαθω να συμβαλω ομως στην εξελιξη τους η οποια ειναι μαλλον αδυνατη....τεσπα.
δυστηχως δεν μπορουμε να τους εξαφανισουμε,περιμενουμε ομως να χαθουν απο μονοι τους ξαφνικα, οπως ηρθαν δλδ,ως κομητες.
2)υπαρχει ομως κ ενα μεγαλο κοματι που ξερει να κινειται στους δρομους,προσεχει,σεβεται κ προπαντως ακουει.φερει εξοπλισμο,φωτα,διακρητικα ασφαλειας κτλ
πιστεψτε με χωρις να βλεπω εχω ακριβη εικονα τι γινεται πισω μου μονο απο τους ηχους,ξερω απο το κορναρισμα/θορυβο κινητηρα κτλ τι ειδους οδηγος ειναι αυτος που θα με προσπερασει...
αυτοι λοιπον νιωθουν το ποδηλατο τους κοματι απο τον εαυτο τους,ξερουν οτι δυσκολα (λογω κοστους) θα το αντικαταστησουν εαν υπαρξει απωλεια κ ετσι το κουβαλουν παντα διπλα τους,σε καφε,εστιατορια κτλ.
συνεπως φιλε Burckley σεβομενος το δικιο σου ισως πρεπει να δεις κ λιγο διαφορετικα το πραμα.η μοτο κλειδωνει εχει συναγερμο κ ζυγιζει 200 κιλα,δεν ''σηκωνεται'' το ιδιο ευκολα οπως ενα κουρσακι των 10 κιλων...
δες τι εγραψες πιο πανω...
Στην άφιξη είμασταν πρώτοι στο μαγαζί και καθόμαστε στο πιο αριστερό τραπεζάκι να ψιλοβλέπουμε και τις γριές.

3)κοψτε αυτην την καραμελα περι τελων κυκλοφοριας/πινακιδων κτλ!ολοι οι ποδηλατες -ηλιθιοι κ μη- πληρωνουν φορους οπως καθε Ελληνας πολιτης κ εχουν δικαιωμα να κινουνται ελευθερα οπου ο νομος το επιτρεπει!!
αν πρεπει να προσεξουν καποιοι τοτε σιγουρα μετα απο αυτους (τους ποδηλατες εννοω) ειναι οσοι περνουν διπλα μας ξυστα κ αγνοουν οτι πρεπει να κραοτυν 1,5 μετρα αποσταση κατα την προσπεραση.:wave2:

bulmont
16/03/2014, 06:48
[QUOTE=manianisg;2446051] φιλε[B] Burckley QUOTE]



Burckley James Harvest ??????????

buckley
16/03/2014, 06:58
[QUOTE=manianisg;2446051] φιλε[B] Burckley QUOTE]



Burckley James Harvest ??????????

Κουφ@λ@ Λώρενς γιατί κοροιδεύεις μπερδεύτηκε ο άνθρωπος μεταξύ Barclay James Harvest & Buckley ,no big deal ...

faraway
16/03/2014, 06:59
ναι αλλα αν ηταν αναποδογυρισμενη μια νταλικα στο οδοστρωμα ή και πολλα αλλα σεναρια...??

αρα θα φταιει ξεκαθαρα το οχημα που θα πηγαινει με 80χλμ (ή και με 70 ή και με 60) σε στροφη που δεν εχει ορατοτητα...

να μην συζητησουμε για ανηφορες που δεν πανε βημα τα ποδηλατα...
οχι,..εκει δεν εχει ουτε τυφλες στροφες, ουτε οι αλλοι οδηγοι πανε με πανω απο 40-50χλμ...


ξεκαθαρα θα φταινε οι αλλοι που θα πεσουν πισω απο τα ποδηλατα, αφου το λεει και ο νομος αλλωστε...:rolleyes:

2 μετρα και 2 σταθμα...

Ναι ρε συ , το βρήκες 2 μέτρα και 2 σταθμά

είναι το ίδιο εξάλλου να πηγαίνεις με το όριο ταχύτητας στα 80χλμ ας πούμε ,

με το να πηγαίνεις με 270 χλμ δλδ 150 χλμ παραπάνω από το ανώτατο όριο των 120

:lol::lol::lol:

buckley
16/03/2014, 07:38
να κ ενας σωστος!



κ δευτερος,ειδικα αμα το μισο ποδηλατο κοστιζει οσο ολοκληρο το Κατανα τοτε το θες μαζι σου, αυτοκολητο!!


παμε τωρα στα υπολοιπα.
ημουν κ ειμαι μοτοσυκλετας με πολλα χιλ στην καριερα μου,αρκετα ταξιδια εξωτερικο αλλα κ εντος.κ σαφως συνεχιζω ακομα...
τα τελευταια χρονια ομως κανω κ συστηματικα ποδηλατο (~6.000 ετησιως) με διαδρομες κ αποστασεις χωρις φραγμους...τα 100χιλ/ημερα η' η αναβαση Διονυσου ειναι απλα καφες...
πχ
311972

1)συμφωνω οτι ενα μεγαλο μερος σφαζει κοκκινα κ οδηγει ακρως επικυνδινα,αγνοει βασικα θεματα του ΚΟΚ κ νομιζει οτι εχει ελευθερια παντου.
αυτοι ειναι εφημεροι,πιθανον αναλωσιμοι κ οπως οι μοτο-καγκουρες δινουν λαθος εικονα στην κοινωνια.δεν μπορω να απολογηθω γι'αυτους.προσπαθω να συμβαλω ομως στην εξελιξη τους η οποια ειναι μαλλον αδυνατη....τεσπα.
δυστηχως δεν μπορουμε να τους εξαφανισουμε,περιμενουμε ομως να χαθουν απο μονοι τους ξαφνικα, οπως ηρθαν δλδ,ως κομητες.
2)υπαρχει ομως κ ενα μεγαλο κοματι που ξερει να κινειται στους δρομους,προσεχει,σεβεται κ προπαντως ακουει.φερει εξοπλισμο,φωτα,διακρητικα ασφαλειας κτλ
πιστεψτε με χωρις να βλεπω εχω ακριβη εικονα τι γινεται πισω μου μονο απο τους ηχους,ξερω απο το κορναρισμα/θορυβο κινητηρα κτλ τι ειδους οδηγος ειναι αυτος που θα με προσπερασει...
αυτοι λοιπον νιωθουν το ποδηλατο τους κοματι απο τον εαυτο τους,ξερουν οτι δυσκολα (λογω κοστους) θα το αντικαταστησουν εαν υπαρξει απωλεια κ ετσι το κουβαλουν παντα διπλα τους,σε καφε,εστιατορια κτλ.
συνεπως φιλε Burckley σεβομενος το δικιο σου ισως πρεπει να δεις κ λιγο διαφορετικα το πραμα.η μοτο κλειδωνει εχει συναγερμο κ ζυγιζει 200 κιλα,δεν ''σηκωνεται'' το ιδιο ευκολα οπως ενα κουρσακι των 10 κιλων...
δες τι εγραψες πιο πανω...
Στην άφιξη είμασταν πρώτοι στο μαγαζί και καθόμαστε στο πιο αριστερό τραπεζάκι να ψιλοβλέπουμε και τις γριές.

3)κοψτε αυτην την καραμελα περι τελων κυκλοφοριας/πινακιδων κτλ!ολοι οι ποδηλατες -ηλιθιοι κ μη- πληρωνουν φορους οπως καθε Ελληνας πολιτης κ εχουν δικαιωμα να κινουνται ελευθερα οπου ο νομος το επιτρεπει!!
αν πρεπει να προσεξουν καποιοι τοτε σιγουρα μετα απο αυτους (τους ποδηλατες εννοω) ειναι οσοι περνουν διπλα μας ξυστα κ αγνοουν οτι πρεπει να κραοτυν 1,5 μετρα αποσταση κατα την προσπεραση.:wave2:

Αγαπητέ φίλε ποδηλάτη σημείωσε τα παρακάτω και αν έχεις επισκεφτεί το συγκεκριμένο καφέ θα καταλάβεις εύκολα τι λέω ,αλλιώς μελέτησε μόνο τη φωτό που έβαλα.
Με το φίλο που πήγαμε βολτίτσα τυχαίνει να έχουμε κάποια κλασικά μηχανάκια ,αυτά που είδες στη φωτό είναι αυτά που βγαίνουν για ξεσκούριασμα δυστυχώς πολύ σπάνια (το Κατάνα είχε να βγεί από το καλοκαίρι...) και μοιραία δεν κουβαλήθηκε μαζί ούτε μια κλειδαριά ,άσε που εκεί που πάρκαραν δεν κλειδώθηκε τιμόνι λόγω σταντ και κλίσης του εδάφους (υπήρχε κίνδυνος πτώσης με ένα σκούντημα) οπότε ήταν απαραίτητη η οπτική επαφή.Υπό άλλες συνθήκες θα καθόμασταν στη μέση του μπαλκονιού του καφέ να είχαμε τη λίμνη "πιάτο".
Όταν τώρα ο άλλος έρχεται σε ένα άδειο μαγαζί και όχι μόνο κάθεται στο μοναδικό τραπέζι που σ' εμποδίζει αλλά και βάζει τα ποδήλατα στα συγκεκριμένα 4 τετραγωνικά που σου χαλάνε τελείως το "κάδρο" αντί 2-3 μέτρα πιο κει τότε άστο αδελφέ μιλάμε ότι τα έβαλαν σε σημείο όχι να τα βλέπουν απλώς αλλά να τα ακουμπάνε !
Επειδή κάτι έγραψε και ο κάπταιν παραπάνω οι μάγκες ήταν τελείως ερασιτέχνες (αυτό δεν είναι κατ ανάγκη κακό) και δεν φτάσαν εκεί από μακριά στα σίγουρα .
Αντίθετα τώρα αυτοί που συνάντησα στη Μαραθώνος να πηγαίνουν ζευγάρια ήταν σωματικά πολύ δουλεμένοι με πολλά χλμ στα πετάλια τους οπότε περίμενα καλύτερη και πιο επαγγελματική συμπεριφορά.Κάτι γράφτηκε παραπάνω ότι τα ζευγάρια είναι ο πιο ασφαλής τρόπος ταξιδίου ,πολύ αμφιβάλλω ,στο συγκεκριμένο γρήγορο δρόμο (Μαραθώνος) μάλλον τραγικός.
Τώρα αν το Κατάνα με το μαύρο 1100 μοτέρ έχει όσο μισό από τα ποδήλατα που είδα (κάποια άλλα ποδηλατάκια αφήστε τα ξέρω ονόματα να μη λέμε) είσαι μάλλον λίγο εκτός.
Τέλος είπαμε ή Buckley ή απλά Παναγιώτης.
Καλημέρα.

sapila racing
16/03/2014, 08:16
Τελικά την κάνατε την βόλτε λοιπόν!
Εγώ θα ερχόμουν Παναγιώτη, ετοιμος ήμουν.
Δεν πειράζει θα παμε το αλλο Σ/Κ. :wave2:

Pan (dvs)
16/03/2014, 08:57
Σε γενικες γραμμες η πλειοψηφια των ποδηλατΩν εχει αγνοια κινδυνου.Καποιοι απο αυτους σιγουρα ειναι βληματα,σε ποσοστο αναλογο με τα βληματα που καβαλανε μηχανη.

Αν δεν κανω λαθος και διορθωστε με ,απαγορευεται η κυκλοφορια ποδηλατων στις εθνικες οδους.

Shiatman
16/03/2014, 09:04
Αν πηγαίνουν με 25 χλμ/ωρα και το ειχ έρχεται με 80 χλμ /ωρα και τους βρει ξαφνικά μπροστά του μετά από μία τυφλή στροφή μπορεί να υπάρξει πρόβλημα αν καταλαμβάνουν όλο το οδόστρωμα.

Μου έχει τύχει 2-3 φορές κι ευτυχώς ήμουν με το μοτό και τους απέφυγα οριακά. Αν ήμουν με αυτοκίνητο θα τους είχα φορτώσει σίγουρα. Το θέμα είναι ότι τους εξηγείς το λάθος τους και σου τη λένε κι από πάνω. Τόση άγνοια κινδύνου; Απορώ πως τη βγάζουν καθαρή!!

bruno
16/03/2014, 09:22
Koυκλαρες και οι δυo Buckley, περασα και εγω από εκει κατά της 12 30 και καταλαβαινω τι λες.Απο 1984 που περναω από εκει εχει ποδηλάτες,αυτο το χαλι που γινετε τον τελευταιο καιρο είναι απαραδεκτο.Ποδήλατα που στοιχιζουν 2-3 χιλιαρικα,τοσο τους τα πουλανε γιατι είναι μοδα,το εχουν παρει πολύ σοβαρα,ξαφνικα γιναν ολοι αθλητες.Με ταχυτητα 50-60χλμ,πολυ νορμαλ για αυτην την διαδρομή,πανω στην στροφη να βλέπεις τους ποληλατες να εχουν πιασει την κουβεντα με ταχυτητα 5χλμ/ωρα,επικυνδινο και αδιαφοροντας αν η ουρα εχει φτασει στο Αγ.Στεφανο.

Ichigo
16/03/2014, 09:38
Παντως παιδες, ανθρωποι που πηγαν ως το Μαραθωνα με ποδηλατο, μαλλον δεν το εχουν για μοστρα…

Επισης, οπως ο μηχανοβιος θελει να βλεπει τη μηχανη του εκει που πινει καφε, ο ποδηλατης εχει 10 λογους παραπανω να το εχει διπλα του.

Γενικοτερα, ηρεμηστε ειδικα οσοι δεν μπορειτε ουτε μια ορθοπεταλια να κανετε :smokin:


Και οι κουρσάδες που συναντώ κάθε πρωί στον Κηφισό (:eek:) να βαράνε ορθοπεταλιές μάλλον θα αναζητούν την αδρεναλίνη... που να γνωρίζουμε εμείς οι αδαείς άλλωστε... :smokin:

George_M.
16/03/2014, 10:11
@ Παναγιωτη:Όταν τώρα ο άλλος έρχεται σε ένα άδειο μαγαζί και όχι μόνο κάθεται στο μοναδικό τραπέζι που σ' εμποδίζει αλλά και βάζει τα ποδήλατα στα συγκεκριμένα 4 τετραγωνικά που σου χαλάνε τελείως το "κάδρο" αντί 2-3 μέτρα πιο κει τότε άστο αδελφέ μιλάμε ότι τα έβαλαν σε σημείο όχι να τα βλέπουν απλώς αλλά να τα ακουμπάνε !


για τα κοκκινα εχεις κοματι αδικο καθως ο καθενας καθεται οπου επιθυμει ''εφοσον''ειναι ελευθερα τα καθισματα
για τα μπλε εχεις απολυτο δικιο!


@Bruno:Ποδήλατα που στοιχιζουν 2-3 χιλιαρικα,τοσο τους τα πουλανε γιατι είναι μοδα.

πιθανον κ να εχεις δικιο αλλα δεν φταιμε εμεις εαν μια σειρα Campagnolo Record κοστιζει οσο αγοραζουν καποιοι ενα Ohlins...
δεν ειναι τυχαια η παρομοιωση,κ τα δυο ειναι αριστα στο ειδος τους!

Stabak
16/03/2014, 10:33
Έχετε δίκιο οτι είναι μέσο επιδειξης και πλουτισμού όπως και οτι η κίνηση σε στοίχους δεν επιτρέπεται αλλα όλα τα άλλα είναι φούμαρα και δικαιολογίες για να κρύψετε τον μικρό μπάτσο που χετε μέσα σας...

@buckley : το οτι κάθισαν διπλα σας και σας έκρυψαν την θέα δεν εχει να κανει με το οτι ειναι ποδηλάτες. Όπως η ηλίθια οικογένεια με τα παιδάκια σε όλη την παραλία θα ρθει να κατσει δίπλα σου έτσι ετυχε και αυτοί... Το οτι ανεβαίνουν σε στοίχους, αν και παράνομο, έχει την λογική του όγκου οπερ και σημαίνει οτι ο αυτοκινητιστής (γιατί αυτόν φοβάται κυρίως) θα δωσει διπλάσια προσοχή απο το να περάσει φίλερ τον ένα αναβάτη αντι να προσπεράσει στο έναμιση μέτρο όπως προβλέπεται.... Το να πιάνει τον μισό δρόμο ίσως να οφείλεται σε λακουβες που δεν μπαινουμε στον κόπο να αναλογιστούμε...

Το ίδιο ισχύει και για τα κοκκινα και ΚΟΚ γενικότερα, χωρις να ειναι δικαιολογία, είναι πρακτική που στοχεύει κάπου (κουμπωτά πεντάλ) αλλα το κυριότερο είναι η απώλεια του ρυθμού. Μην ξεχνάμε οτι δεν υπάρχει καποιο μοτέρ κει κάτω... γι αυτό και μετά τον πεζό το ποδηλατο εχει την προτεραιότητα σε όλες τις διαπραγματευσιμες συνθήκες...

Αυτό όμως που με ενοχλέι σε αυτήν την συζήτηση είναι η αντιμετώπιση του αδυναμου. Αν αντιστρέψεις τους ρόλους είναι οι ιδιες δικαιολογίες και υφος που χειρίζεται ενας κουτάκιας, ενας φορτηγατζής με έναν παπάκια σε επαρχιακο. "Δεν τον ειδα, θα του έριχνα μία, πιάνει ολο τον δρόμο, νομιζει οτι κάποιος είναι, το κωλόπαπο του με την ξετάπωτη... κλπ κλπ) και ξεγυμνώνει εύκολα τον πολιτισμό μας. Σας θυμιζουν τίποτε τα προηγούμενα; Εμένα ναι μου θυμίζουν. Μου θυμίζουν την σκατο"ράτσα" μου.

Δεν βγάζω την ουρα μου απ' έξω. Είμαι κύρια μοτοσυκλετιστης κ ποδηλατης τώρα τελευταία (μετά απο χρόνια) . Περνάω αρκετά απο Μαραθωνος με το ποδήλατο... Κ γω θέλω κάποιους να τους πετάξω απο τον γκρεμό με το υφάκι τους ή επειδή τα χιπστερομούσια τους είναι μακριά πάνω στο φιξάκι. μΕ την δίνουν ρε αδελφέ... όταν σκέφτομαι ομως την πάνω παράγραφο βλέπω τον εαυτό μου 25-30 χρόνια πριν, βλέπω τον εαυτό μου όταν με εκβιάζει η κάθε κατινα πισω απο την δύναμη της λαμαρίνας... πολλά βλέπω που δεν ηθελα/θέλω να μου κάνουν... και έχουν να κάνουν με τον σεβασμό

BLiTzER
16/03/2014, 10:43
Το οτι ανεβαίνουν σε στοίχους, αν και παράνομο, έχει την λογική του όγκου οπερ και σημαίνει οτι ο αυτοκινητιστής (γιατί αυτόν φοβάται κυρίως) θα δωσει διπλάσια προσοχή απο το να περάσει φίλερ τον ένα αναβάτη αντι να προσπεράσει στο έναμιση μέτρο όπως προβλέπεται.... Το να πιάνει τον μισό δρόμο ίσως να οφείλεται σε λακουβες που δεν μπαινουμε στον κόπο να αναλογιστούμε...

Ίσα ίσα ΤΟΤΕ θα τον περάσει φίλλερ, για να μη βγει ολόκληρος στο αντίθετο ρεύμα ΚΑΙ θα είναι ο μισός στο αντίθετο ρεύμα με κίνδυνο δικό του αλλά και των αντιθέτως ερχόμενων.


Το ίδιο ισχύει και για τα κοκκινα και ΚΟΚ γενικότερα, χωρις να ειναι δικαιολογία, είναι πρακτική που στοχεύει κάπου (κουμπωτά πεντάλ) αλλα το κυριότερο είναι η απώλεια του ρυθμού. Μην ξεχνάμε οτι δεν υπάρχει καποιο μοτέρ κει κάτω... γι αυτό και μετά τον πεζό το ποδηλατο εχει την προτεραιότητα σε όλες τις διαπραγματευσιμες συνθήκες...

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τώρα καταλαβαίνω γιατί σφάζουν κόκκινα και στοπ και γενικά νομίζουν ότι είναι στην αυλή τους. Μα για να μη χάσουν τον ρυθμό τους !!!!112

Όχι, ούτε ο πεζός, ούτε ο ποδηλάτης έχουν προτεραιότητα παντού. Έτσι νομίζουν. Μέχρι να σταματήσουν να νομίζουν για πάντα.

Γενικά οι ποδηλάτες (η πλειοψηφία τους) είναι χειρότεροι από κάθε άλλη φάρα (ντελιβεράδες, σκουτεράκηδες, ταξιτζήδες, λεωφορειατζήδες κτλ) χρηστών δημοσίων δρόμων στην Ελλάδα. Έχουν τα χειρότερα χαρακτηριστικά από όλες τις ομάδες συνδυασμένα.

irinia
16/03/2014, 10:44
Θα συμφωνήσω 100% μαζί σου. Προχθές αφρενάριστη μια με ομολογουμένως πολύ ωραίο κwλο κι ενώ είχαμε κόκκινο, έκοψε κάθετα κεντρικότατη οδό πολύ μεγάλης κίνησης που συνδέει την περιμετρική με το λιμάνι. Κατέβαινε ένας με ένα 4χ4 μαλλιά και δεν την έκανε αλοιφή απλά επειδή γονάτισε τα φρένα. Αυτή σαν να μην έτρεχε τπτ συνέχισε αμέριμνη. Μια λοξή ματιά έριξε και γειά σας.
Τι στον μπέο λέω, σκατά έχει μέσα στο κεφάλι της??? Την ακολούθησα με το DR. 4 κόκκινα έσφαξε με τον ίδιο τρόπο, αφρενάριστη. Και όταν της είπα ότι παρόλο που έχει κwλάρα το κεφάλι της είναι αδειανό, παραξενεύτηκε και χαζογελώντας με ρώτησε γιατί το λέω αυτό.

Την έκανα παίδες γιατί θα την βούταγα και θα της πέρναγα το ποδήλατο κολάρο.

Τους προσέχω όσο τπτ άλλο στον δρόμο, πετάγονται από παντού και δεν τους ακούς, μόνον τους βλέπεις.





ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ......??





Διότι άν τής είπες ότι έχει πολύ ώραίο κώλο καί άπάντησε ρωτώντας γιατί τό λές αύτό
μήπως ή έρώτηση άφορούσε τόν κώλο.
Έκεί καταλαβαίνεις ότι πιάστηκες κορόιδο,όταν μιά γυναίκα σέ ρωτάει γιατί λές ότι έχω
ώραίο κώλο.........ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...!!!
Κι έσύ πάλι ρέ παιδί μου......ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΣΟΥ στήν ούσία...!!!!

devil's animal
16/03/2014, 10:45
Ναι ρε συ , το βρήκες 2 μέτρα και 2 σταθμά

είναι το ίδιο εξάλλου να πηγαίνεις με το όριο ταχύτητας στα 80χλμ ας πούμε ,

με το να πηγαίνεις με 270 χλμ δλδ 150 χλμ παραπάνω από το ανώτατο όριο των 120

:lol::lol::lol:

το νοημα δεν ειναι να πουμε ΞΑΝΑ οτι τα 270 ειναι ΛΑΘΟΣ και Μ@ΛΑΚΙΑ...
το νοημα ειναι να πουμε οτι κατι, καποιος που πηγαινει με αρκετα λιγοτερα χλμ απ'οτι θα επρεπε ή ειναι σταματημενος (ακομα χειροτερα) μπορει να δημιουργησει σοβαρο προβλημα/ατυχημα κλπ...

ειναι εντελως :a6: τα ποστ και ανοικουν σε αλλο thread αλλα μολις το ειδα, δεν αντεξα...




3)κοψτε αυτην την καραμελα περι τελων κυκλοφοριας/πινακιδων κτλ!ολοι οι ποδηλατες -ηλιθιοι κ μη- πληρωνουν φορους οπως καθε Ελληνας πολιτης κ εχουν δικαιωμα να κινουνται ελευθερα οπου ο νομος το επιτρεπει!!
αν πρεπει να προσεξουν καποιοι τοτε σιγουρα μετα απο αυτους (τους ποδηλατες εννοω) ειναι οσοι περνουν διπλα μας ξυστα κ αγνοουν οτι πρεπει να κραοτυν 1,5 μετρα αποσταση κατα την προσπεραση.:wave2:

σε ολα τα υπολοιπα εισαι σωστος...
αλλα σ'αυτο που κανω quote εισαι λαθος...

θες να μου εξηγησεις τι θα γινει αν με υπαιτιοτητα ενος ποδηλατη συμβει ενα ατυχημα? πρεπει προφανως να βασιστουν οι αμεσα εμπλεκομενοι στο φιλοτιμο και στην καλη καρδια του ποδηλατη να κατσει και να δωσει στοιχεια στην τροχαια...
αν δεν δωσει? αν φυγει?
και δεν χρειαζεται να εμπλακει και ο ποδηλατης...π.χ. αν καποιος ποδηλατης περασει με κοκκινο και εκει που πηγαινει μια μηχανη να περασει με πρασινο τον δει και του διπλωσει απο τα φρενα και πεσει, ποιος θα φταιει? ο ποδηλατης...μετα τι θα γινει αν φυγει?
το ιδιο (περιπου προβλημα) υπαρχει και με εναν πεζο, αλλα εκει ΣΙΓΟΥΡΑ δεν γινεται να επιβληθει να πληρωνουμε τελη κυκλοφοριας και ασφαλειες οσοι περπαταμε...

αλλο παραδειγμα...
του φευγει καποιου το ποδηλατο και ερχεται και καρφωνεται σε μια πορτα αυτοκινητου, σ'ενα σταματημενο μηχανακι, κλπ...προφανως με υπαιτιοτητα του...
ακομα και να φυγει ξεγλιστρωντας σε κινηση κλπ...δεν εχει ενα χαρακτηριστικο, οπως ειναι η πινακιδα π.χ. για να μπορεσεις να εχεις ενα στοιχειο μετα...
ποιος σου εκανε ζημια? ενας μ'ενα ποδηλατο που εφυγε...


τελος, αν θελετε να αξιωσετε την προσοχη των αλλων χρηστων της οδου για να μην περνανε ξυστα απο εσας (ποδηλατες) και να κρατουν 1,5 μετρο αποσταση κατα την προσπεραση, πρεπει μονοι σας να ζητησετε να φερετε πινακιδες και αδειες...αλλιως θα ειστε για ολους κορινες ετοιμες για παρασυρμο...

Stabak
16/03/2014, 10:48
Γενικά οι ποδηλάτες (η πλειοψηφία τους) είναι χειρότεροι από κάθε άλλη φάρα (ντελιβεράδες, σκουτεράκηδες, ταξιτζήδες, λεωφορειατζήδες κτλ) χρηστών δημοσίων δρόμων στην Ελλάδα. Έχουν τα χειρότερα χαρακτηριστικά από όλες τις ομάδες συνδυασμένα.

Αϊ ρεστ μαϊ κέις
αν το ανωτερω δεν ειναι η επιτομή του ρατσισμού τότε τι ειναι;

stefanos
16/03/2014, 11:01
Το οτι ανεβαίνουν σε στοίχους, αν και παράνομο, έχει την λογική του όγκου οπερ και σημαίνει οτι ο αυτοκινητιστής (γιατί αυτόν φοβάται κυρίως) θα δωσει διπλάσια προσοχή απο το να περάσει φίλερ τον ένα αναβάτη αντι να προσπεράσει στο έναμιση μέτρο όπως προβλέπεται.... Το να πιάνει τον μισό δρόμο ίσως να οφείλεται σε λακουβες που δεν μπαινουμε στον κόπο να αναλογιστούμε...


Προσοχή θα δώσει το αυτοκίνητο αλλά ενδεχομένως να μην μπορεί να αντιδράσει ειδικά σε στενό δρόμο.
Ασε που οι αυτοκινητιστές προσέχουν περισσότερο τα ποδήλατα από τις μοτο.

Stabak
16/03/2014, 11:05
Προσοχή θα δώσει το αυτοκίνητο αλλά ενδεχομένως να μην μπορεί να αντιδράσει ειδικά σε στενό δρόμο.
Ασε που οι αυτοκινητιστές προσέχουν περισσότερο τα ποδήλατα από τις μοτο.

Αυτό ισχύει που λές. Ειδικά οι γυναίκες σε στενό δεν σε περνάνε με τίποτα γιατι φοβούνται και δεν εχουν την αισθηση του ογκου του αυτοκινητου ακόμα και όταν τις κάνεις νόημα να περάσουν. Γι αυτό και με εκνευρίζουν οι μοτοσυκλετιστές που κάνουν ακριβως αυτό που δεν θελουν να τους κάνουν. Εκεί είναι η αντίφαση...

stefanos
16/03/2014, 11:08
το νοημα δεν ειναι να πουμε ΞΑΝΑ οτι τα 270 ειναι ΛΑΘΟΣ και Μ@ΛΑΚΙΑ...
το νοημα ειναι να πουμε οτι κατι, καποιος που πηγαινει με αρκετα λιγοτερα χλμ απ'οτι θα επρεπε ή ειναι σταματημενος (ακομα χειροτερα) μπορει να δημιουργησει σοβαρο προβλημα/ατυχημα κλπ...


Και ακόμα χειρότερα είναι οτι το 270 δεν είναι κανόνας για τις μοτοσυκλέτες ενώ το σέρνομαι είναι κανόνας για τα ποδήλατα.
Γι αυτό θέλει πολύ προσοχή η επιλογή διαδρομής με το ποδήλατο σε δρόμους με τουλάχιστον 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση.

Bradipous
16/03/2014, 11:09
Ειδικά οι γυναίκες σε στενό δεν σε περνάνε με τίποτα γιατι φοβούνται και δεν εχουν την αισθηση του ογκου του αυτοκινητου ακόμα και όταν τις κάνεις νόημα να περάσουν

Και με το δικιο τους, γιατι οταν τους λεμε οτι αυτο που βλεπουν ειναι 25 εκατοστα ενω στην πραγματικοτητα ειναι 15 λογικο ειναι μετα να μην εχουν αισθηση του ογκου. :lol:

pipe_smoker
16/03/2014, 11:10
παιδια μην το κουραζουμε.οπως υπαρχουν σωστοι μηχανοβιοι και ακρανωτοι ποζερι κλπ ετσι ειναι και με τα ποδηλατα και πεζοι και φορτηγατζηδες..

Ναι...

Μονο που δεν ειναι ο χαρακτηρας που παιζει ρολο στο γεγονος οτι οι ποδηλατες δεν εχουν καμια θεση στους δημοσιους δρομους, εκει οπου τα οχηματα που κινουνται εχουν πολλαπλασιο ογκο/βαρος/ταχυτητα/δυναμη ο,τι θες βαλε.



Γενικοτερα, ηρεμηστε ειδικα οσοι δεν μπορειτε ουτε μια ορθοπεταλια να κανετε :smokin:



311979


:lol::lol::lol:

BLiTzER
16/03/2014, 11:13
Αϊ ρεστ μαϊ κέις
αν το ανωτερω δεν ειναι η επιτομή του ρατσισμού τότε τι ειναι;

Prove me wrong? :) Έχω άπειρα παραδείγματα. Και πρόκληση ατυχημάτων. Εσύ τι έχεις; Για την ακρίβεια σύντομα θα είμαι με έναν ποδηλάτη στα δικαστήρια, για τους λόγους που ανέφερα. Με το να χαρακτηρίζεις την άποψή μου ρατσιστική, αντισιωνιστική, αναχρονιστική, αιρετική, σατανιστική ή οτιδήποτε άλλο, δεν την κάνει λιγότερη έγκυρη.

stefanos
16/03/2014, 11:14
Αυτό ισχύει που λές. Ειδικά οι γυναίκες σε στενό δεν σε περνάνε με τίποτα γιατι φοβούνται και δεν εχουν την αισθηση του ογκου του αυτοκινητου ακόμα και όταν τις κάνεις νόημα να περάσουν. Γι αυτό και με εκνευρίζουν οι μοτοσυκλετιστές που κάνουν ακριβως αυτό που δεν θελουν να τους κάνουν. Εκεί είναι η αντίφαση...

Είναι γεγονός οτι οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν καιρό να καβαλήσουν 50cc και ξεχάσαν.
Οι μοτοσυκλέτες έχουν τόσο μεγάλη ενεργητική ασφάλεια που σε κακομαθαίνει:)

Stabak
16/03/2014, 11:22
Prove me wrong? :) Έχω άπειρα παραδείγματα. Και πρόκληση ατυχημάτων. Εσύ τι έχεις; Για την ακρίβεια σύντομα θα είμαι με έναν ποδηλάτη στα δικαστήρια, για τους λόγους που ανέφερα. Με το να χαρακτηρίζεις την άποψή μου ρατσιστική, αντισιωνιστική, αναχρονιστική, αιρετική, σατανιστική ή οτιδήποτε άλλο, δεν την κάνει λιγότερη έγκυρη.

Εκτος του οτι δεν εχεις ιδεα απο ΚΟΚ, συνεχίζεις να προσβάλεις ομάδες βασει κοινών χαρακτηριστικών. Η εγκυρότητα σου δε βασίζεται που; Στο οτι εχεις ενα περιστατικο με ποδηλάτη; Ξέρεις ποσοι κουτάκηδες λενε το ίδιο για τα απειρα περιστατικά με μηχανάκια; Αυτό τι σημαινει; Οτι ολοι οι χρήστες μοτοσυκλέτας ή οι περισσοτεροι απο αυτούς είναι μαλ@κες; Αστοχες οι εμπαθεις γενικευσεις σου το λοιπον διχως ενα επιχειρημα...

VANDA
16/03/2014, 11:34
Stabak, αυτό το τσουβάλιασμα για το οποίο κατηγορείς τον BliTzER το έκανες κι εσύ λίγα ποστ πιο πάνω με τις γυναίκες οδηγούς κουτιού. Ξέρω πώς το εννοείς, οπότε ξέρεις και πώς το εννοεί κι αυτός. Όχι ότι συμφωνώ, αλλά μερικοί σε βγάζουν από τα ρούχα σου και λες και μια κουβέντα παραπάνω.

Ηρεμία & προσοχή, παιδιά.. Σε όλα τα είδη ρόδας και μη υπάρχουν άσχετοι-ανώριμοι-αδαείς-επικίνδυνοι..

Stabak
16/03/2014, 11:35
Είναι γεγονός οτι οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν καιρό να καβαλήσουν 50cc και ξεχάσαν.
Οι μοτοσυκλέτες έχουν τόσο μεγάλη ενεργητική ασφάλεια που σε κακομαθαίνει:)

και οχι μόνο .... Με την προσφατη ενασχόληση μου με το ποδήλατο είδα κ θυμηθηκα πράγματα απ'τα παλιά. Χαιρετισμός στον δρόμο, σταματημα αν εισαι καλα στην πρωτη ατυχία, προθυμία για βοήθεια κάθε είδους, επιφωνήματα θαυμασμού σε κάποιο μοντέλο... τι να πω, προτιμώ την νοσταλγία απο τις διακρίσεις...

BLiTzER
16/03/2014, 11:39
Εκτος του οτι δεν εχεις ιδεα απο ΚΟΚ, συνεχίζεις να προσβάλεις ομάδες βασει κοινών χαρακτηριστικών. Η εγκυρότητα σου δε βασίζεται που; Στο οτι εχεις ενα περιστατικο με ποδηλάτη; Ξέρεις ποσοι κουτάκηδες λενε το ίδιο για τα απειρα περιστατικά με μηχανάκια; Αυτό τι σημαινει; Οτι ολοι οι χρήστες μοτοσυκλέτας ή οι περισσοτεροι απο αυτούς είναι μαλ@κες; Αστοχες οι εμπαθεις γενικευσεις σου το λοιπον διχως ενα επιχειρημα...

Όπως φαίνεται, ξέρω καλύτερα τον ΚΟΚ από εσένα. Στα υπόλοιπα, θα παραμείνω σιωπηλός. Θα πω μόνο ότι όλοι τα βλέπουμε κάθε μέρα στους δρόμους. Και, ναι, οι χρήστες μοτοσυκλέτας, αν τους λάβεις ως σύνολο, είναι επίσης απαράδεκτοι.

Τέλος, θα σου θυμίσω απλά ότι κάθομαι και απαντάω σε έναν τύπο που είπε "ναι, σφάζουν τα κόκκινα, αλλά είναι για να μη χαλάσουν τον ρυθμό τους".

stefanos
16/03/2014, 11:41
Stabak, αυτό το τσουβάλιασμα για το οποίο κατηγορείς τον BliTzER το έκανες κι εσύ λίγα ποστ πιο πάνω με τις γυναίκες οδηγούς κουτιού

Ισχύει πάντως και δεν είναι απαραίτητα κακό.
Απλά προσωπικά με αγχώνει γιατί δεν θέλω να ενοχλώ όταν κυκλοφορώ με ποδήλατο.

Bradipous
16/03/2014, 11:41
Πάντως εγώ βλέπω ότι έχουμε περισσότερα κοινά με τους ποδηλάτες παρά διαφορές.

Το ότι θα πρέπει να συμμορφωθούν με τον ΚΟΚ δεν ισχύει μόνο για αυτούς αλλά και για εμάς, γιατί και εμείς σφάζουμε κόκκινα, τυχαίνει να κινούμαστε σε παράλληλους στίχους με χαμηλή ταχύτητα, να μαλακιζόμαστε σε δημόσιους δρόμους κλπ κλπ...

Οι εφήμεροι - εποχιακοί hipsterαδες ποδηλάτες με τα geek/nerd γυαλιά & το αντίστοιχο lifestyle που πήραν ένα φιξάκι και έριξαν πάνω του 5 μηνιάτικα για να κινούνται μέσα στην πόλη τις ηλιόλουστες ημέρες αλλά όχι όταν έχει κάτω από 15 βαθμούς (ε μην κρυώσουν) ούτε πάνω από 25 (ε δεν θα πάμε και ιδρωμένοι στην καφετερία) δεν βλέπω να έχουν κάποια διαφορά από τους αντίστοιχους εποχιακούς μοτοσυκλετιστές με τα ss της παραλιακής.

Stabak
16/03/2014, 11:54
Stabak, αυτό το τσουβάλιασμα για το οποίο κατηγορείς τον BliTzER το έκανες κι εσύ λίγα ποστ πιο πάνω με τις γυναίκες οδηγούς κουτιού. Ξέρω πώς το εννοείς, οπότε ξέρεις και πώς το εννοεί κι αυτός. Όχι ότι συμφωνώ, αλλά μερικοί σε βγάζουν από τα ρούχα σου και λες και μια κουβέντα παραπάνω.

Δεν εκανα το ίδιο, δεν καταδικασα συλλήβδην τις γυναίκες για ένα χαρακτηριστικό τους. Ισα ισα που οπως ειπε και ο Στεφανος με βολεύει αλλά μαθημένος να μην ενοχλώ τον πίσω μου νιώθω τυψεις όταν ποδηλατώ. Όλοι μας εχουμε αγανακτισει σε κάποιο φρηντεΪ που πιανουν ολο τον δρομο με το έτσι θέλω αλλα αυτο απέχει πολύ απο το να σηχτηρίζω ποδηλάτη που ανεβαίνει με 10 χλμ σε τυφλο σημείο επαρχιακου όταν εχει το κάθε δικαίωμα να το κάνει !

George_M.
16/03/2014, 11:55
@devil annimal:τελος, αν θελετε να αξιωσετε την προσοχη των αλλων χρηστων της οδου για να μην περνανε ξυστα απο εσας (ποδηλατες) και να κρατουν 1,5 μετρο αποσταση κατα την προσπεραση, πρεπει μονοι σας να ζητησετε να φερετε πινακιδες και αδειες...αλλιως θα ειστε για ολους κορινες ετοιμες για παρασυρμο...

δλδ οι μοτοσυκλετες που φερουν πινακιδα κ αδεια δεν παρασυρονται...?
μαλλον το ανιθετο συμβανει κ μαλιστα συνεχως!
απο την αλλη λιγοι κουτακηδες την εχουν κανει με ελαφρα μετα απο τροχαιο που προκαλεσαν...αστο φιλε ειναι θεμα πολιτισμου κ χαρακτηρα,οχι πινακιδων κ χαρτιων!

@Blitzer:Γενικά οι ποδηλάτες (η πλειοψηφία τους) είναι χειρότεροι από κάθε άλλη φάρα (ντελιβεράδες, σκουτεράκηδες, ταξιτζήδες, λεωφορειατζήδες κτλ) χρηστών δημοσίων δρόμων στην Ελλάδα. Έχουν τα χειρότερα χαρακτηριστικά από όλες τις ομάδες συνδυασμένα.

καλο ειναι τις αποψεις μας να μην τις θεωρουμε κανονα,σεβαστη μεν αλλα κρατα την για την παρτυ σου.

devil's animal
16/03/2014, 11:58
Δεν εκανα το ίδιο, δεν καταδικασα συλλήβδην τις γυναίκες για ένα χαρακτηριστικό τους. Ισα ισα που οπως ειπε και ο Στεφανος με βολεύει αλλά μαθημένος να μην ενοχλώ τον πίσω μου νιώθω τυψεις όταν ποδηλατώ. Όλοι μας εχουμε αγανακτισει σε κάποιο φρηντεΪ που πιανουν ολο τον δρομο με το έτσι θέλω αλλα αυτο απέχει πολύ απο το να σηχτηρίζω ποδηλάτες που ανεβαίνουν σε στιχους των 2 πιανοντας τα 3/4 του δρομου, με 10 χλμ σε τυφλο σημείο επαρχιακου όταν εχει το κάθε δικαίωμα να το κάνει !

τωρα καλυτερα...(??)

BLiTzER
16/03/2014, 12:00
αλλα κρατα την για την παρτυ σου.

Kι εσένα ποιος σε έβαλε νταβατζή μου; Την άποψή μου λέω, προφανώς, εφόσον από το δικό μου μυαλό πηγάζει.

Stabak
16/03/2014, 12:06
τωρα καλυτερα...(??)

να σε ρωτήσω, τι διαφορά εχει απο ενα τρακτέρ που πάει με 20? εκει δεν κανεις μαγκιες ομως, ουτε απαιτεις να τον προσπεράσεις...

devil's animal
16/03/2014, 12:08
@devil annimal:τελος, αν θελετε να αξιωσετε την προσοχη των αλλων χρηστων της οδου για να μην περνανε ξυστα απο εσας (ποδηλατες) και να κρατουν 1,5 μετρο αποσταση κατα την προσπεραση, πρεπει μονοι σας να ζητησετε να φερετε πινακιδες και αδειες...αλλιως θα ειστε για ολους κορινες ετοιμες για παρασυρμο... δλδ οι μοτοσυκλετες που φερουν πινακιδα κ αδεια δεν παρασυρονται...?
μαλλον το ανιθετο συμβανει κ μαλιστα συνεχως!


απαντησε μου αν θελεις και στα αλλα ερωτηματα που ειχε το ποστ μου...και μην απομονωνεις κομματια...

το κακο που νομιζω οτι γινεται με τα ποδηλατα ειναι οτι θελουν να εχουν τα δικαιωματα που εχουν ολα τα οχηματα αλλα καμια υποχρεωση...
και επισης, σε ενδεχομενη στραβη να εχουν το δικιο με το μερος τους επειδη ειναι υποδεεστερα σε ογκο και ασφαλεια...κατι σαν τους πεζους του στυλ "ο πεζος εχει παντα δικιο"....

οχι φιλε, ουτε ο πεζος εχει παντα δικιο (οταν παει να περασει μαυροντυμενος την συγγρου/βουλιαγμενης/μαραθωνος βραδυ), ουτε το ποδηλατο εχει παντα δικιο οταν κινειται αργα μεσα στην μεση του δρομου αγνοωντας τι γινεται πισω του...


στο μονο που παραδεχομαι τους ποδηλατες ειναι οτι τουλαχιστον στο μεγαλυτερο ποσοστο τους εχουν φωτα (μπρος πισω) και γινονται αντιληπτοι απο μακρυα...

Panoskl
16/03/2014, 12:08
Εντάξει... Το τσουβάλιασμα ΔΕΝ είναι σωστό (όλοι οι ποδηλάτες, όλες οι γυναίκες οδηγοί κλπ).

Γενικά σκεφτείτε κι αυτό.

Δίνουμε βάση, μετράμε και "καταγράφουμε" μόνο όσους μας δημιουργούν πρόβλημα. Όπως είναι λογικό και ανθρώπινο.

Ας μάθουμε όμως να βλέπουμε κιόλας αυτούς που ΔΕΝ μας χαλάνε και τότε θα βρούμε πολλές εξαιρέσεις στο τσουβάλιασμα.

Π.χ. στο "Σε είδα" το 80% αναφέρεται σε κακά παραδείγματα και μόνο το 20% σε καλά. Είμαι σίγουρος ότι δεν απεικονίζει την πραγματικότητα.

Επίσης, σχολιάζουμε συμπεριφορές. Το ότι δεν κάνω ορθοπεταλιές (πια) δεν σημαίνει ότι έχασα το δικαίωμά μου να σχολιάζω ποδηλάτες.

Ούτε νταλίκα οδηγώ. Έχασα το δικαίωμά μου να σχολιάζω νταλικέρηδες;

devil's animal
16/03/2014, 12:12
να σε ρωτήσω, τι διαφορά εχει απο ενα τρακτέρ που πάει με 20? εκει δεν κανεις μαγκιες ομως, ουτε απαιτεις να τον προσπεράσεις...

εχεις δει πολλα τρακτερ μεσα στην πολη ή στην Μαραθωνος...??


οποτε επειδη μπορουμε, ας αρχισουμε ολοι να περπαταμε σε στιχους των 4ων (κατι σαν παρελαση δλδ) σε κεντρικες λεωφορους και σε επαρχιακους...μετα απο τυφλες στροφες...και μετα να εχουμε την απαιτηση απο τους αλλους να μην μας παρασυρουν και φυσικα να σεβαστουν αυτη μας την επιθυμια 1ον επειδη ειμαστε πεζοι, αρα καθολου ασφαλεια απο λαμαρινες και 2ον επειδη στα τρακτερ θα εκαναν τις κοτες...

George_M.
16/03/2014, 12:15
απαντησε μου αν θελεις και στα αλλα ερωτηματα που ειχε το ποστ μου...και μην απομονωνεις κομματια...



εχω ηδη απαντησει στο πρωτο μου ποστ φιλε,για δες τι λεω...


3)κοψτε αυτην την καραμελα περι τελων κυκλοφοριας/πινακιδων κτλ!ολοι οι ποδηλατες -ηλιθιοι κ μη- πληρωνουν φορους οπως καθε Ελληνας πολιτης κ εχουν δικαιωμα να κινουνται ελευθερα οπου ο νομος το επιτρεπει!!
αν πρεπει να προσεξουν καποιοι τοτε σιγουρα μετα απο αυτους (τους ποδηλατες εννοω) ειναι οσοι περνουν διπλα μας ξυστα κ αγνοουν οτι πρεπει να κραοτυν 1,5 μετρα αποσταση κατα την προσπεραση.

δλδ οπως ειδες πρωτα βαζω εμας που κανουμε κ ποδηλατο κ μετα ολους τους αλλους.
κατανοητο?

αν παλι δεν σε καλυπτει μπορω να απαντησω προσωπικα κ οχι για τους υπολοιπους.
ναι δεν φευγω κ ουτε εχω φυγει οταν ειμαι υπολογος,ποτε.
ουτε φαναρια περναω με το ποδηλατο ΑΛΛΑ κ ουτε με την μοτο οπως πολλοι απο εμας που μαλιστα εδω κραζουν τους ποδηλατες...

Stabak
16/03/2014, 12:21
εχεις δει πολλα τρακτερ μεσα στην πολη ή στην Μαραθωνος...??


οποτε επειδη μπορουμε, ας αρχισουμε ολοι να περπαταμε σε στιχους των 4ων (κατι σαν παρελαση δλδ) σε κεντρικες λεωφορους και σε επαρχιακους...μετα απο τυφλες στροφες...και μετα να εχουμε την απαιτηση απο τους αλλους να μην μας παρασυρουν και φυσικα να σεβαστουν αυτη μας την επιθυμια 1ον επειδη ειμαστε πεζοι, αρα καθολου ασφαλεια απο λαμαρινες και 2ον επειδη στα τρακτερ θα εκαναν τις κοτες...

Καλά καλά, ψαξε στον ΚΟΚ να δεις τις προυποθέσεις προσπεράσματος και μετα πες μου αν η απαίτηση σου αυτη δεν βασίζεται ΚΑΘΑΡΑ στον ογκο/δυνατότητες σου και όχι στην νομιμότητα! Επαναλαμβάνω η κινηση σε στοιχους ειναι παράνομη στην ιδια λωρίδα και το ξέρουμε καλα ολοι οι δικυκλιστες αλλα ξεχνάμε οτι και οι δυο ειμαστε ευαλωτοι στον δρομο και το στοιχημα ειναι η ζωή μας. Κανεις δεν λέει οτι οι πεζοι κλπ εχουν παντα δίκαιο αλλα εκτος απο τον ΚΟΚ, η ηθική επιβάλει την προτεραιότητα τους.

Λες και εμεις δεν κανουμε καθημερινά παρανομα εξαναγκασμενοι διηθηση, οι ποδηλάτες σε στοιχους μας μαραναν γιατι μας κόβουν δεκατάκι στον επαρχιακο...

devil's animal
16/03/2014, 12:22
εχω ηδη απαντησει στο πρωτο μου ποστ φιλε,για δες τι λεω...


3)κοψτε αυτην την καραμελα περι τελων κυκλοφοριας/πινακιδων κτλ!ολοι οι ποδηλατες -ηλιθιοι κ μη- πληρωνουν φορους οπως καθε Ελληνας πολιτης κ εχουν δικαιωμα να κινουνται ελευθερα οπου ο νομος το επιτρεπει!!
αν πρεπει να προσεξουν καποιοι τοτε σιγουρα μετα απο αυτους (τους ποδηλατες εννοω) ειναι οσοι περνουν διπλα μας ξυστα κ αγνοουν οτι πρεπει να κραοτυν 1,5 μετρα αποσταση κατα την προσπεραση.

δλδ οπως ειδες πρωτα βαζω εμας που κανουμε κ ποδηλατο κ μετα ολους τους αλλους.
κατανοητο?

αν παλι δεν σε καλυπτει μπορω να απαντησω προσωπικα κ οχι για τους υπολοιπους.
ναι δεν φευγω κ ουτε εχω φυγει οταν ειμαι υπολογος,ποτε.
ουτε φαναρια περναω με το ποδηλατο ΑΛΛΑ κ ουτε με την μοτο οπως πολλοι απο εμας που μαλιστα εδω κραζουν τους ποδηλατες...

εγω μιλουσα για απαντηση στα ερωτηματα που εθεσα με τα παραδειγματα...

ΕΣΥ δεν φευγεις και καλα κανεις και καμαρι σου...
καποιος ομως που θα φυγει πως θα τον βρει αυτος που κατεστρεψε την περιουσια του?
αν δεν υπαρχει μια πινακιδα και μια ασφαλεια να τον καλυπτει πως θα κυκλοφορησει το οχημα του?

ΟΛΟΙ πληρωνουν φορους....αλλα πληρωνουν και αλλους φορους για τα οχηματα τους, ενω ο ποδηλατης οχι...

τελος ο νομος επιτρεπει να κινειστε σε ποδηλατοδρομους...ουτε σε πεζοδρομους, ουτε σε πεζοδρομια, ουτε σε δρομους ταχειας κυκλοφοριας...εκει ειστε εκτος νομου...
αλλα στα παπακια σας γιατι δεν εχετε πινακιδα να σας γραψει ο μπατσος...και ο νομος εχει κενο...

παρ'ολα αυτα αξιωνετε ΟΛΑ τα δικαιωματα που εχουν τα υπολοιπα οχηματα...

παραλογο??
πολυ θα ελεγα και με τις ευλογιες του νομου...

devil's animal
16/03/2014, 12:29
Καλά καλά, ψαξε στον ΚΟΚ να δεις τις προυποθέσεις προσπεράσματος και μετα πες μου αν η απαίτηση σου αυτη δεν βασίζεται ΚΑΘΑΡΑ στον ογκο/δυνατότητες σου και όχι στην νομιμότητα! Επαναλαμβάνω η κινηση σε στοιχους ειναι παράνομη στην ιδια λωρίδα και το ξέρουμε καλα ολοι οι δικυκλιστες αλλα ξεχνάμε οτι και οι δυο ειμαστε ευαλωτοι στον δρομο και το στοιχημα ειναι η ζωή μας. Κανεις δεν λέει οτι οι πεζοι κλπ εχουν παντα δίκαιο αλλα εκτος απο τον ΚΟΚ, η ηθική επιβάλει την προτεραιότητα τους.

Λες και εμεις δεν κανουμε καθημερινά παρανομα εξαναγκασμενοι διηθηση, οι ποδηλάτες σε στοιχους μας μαραναν γιατι μας κόβουν δεκατάκι στον επαρχιακο...

καλα, ας μου βγει εμενα πεζος ενω ειμαι με το αυτοκινητο σε κεντρικη λεωφορο ή στην εθνικη π.χ. και θα σου πω για την ηθικη του να στουκαρω/τουμπαρω ή να τον κανω κρεμα πανω στο παρπριζ μου...

και δεν ειναι τα δεκατακια στον επαρχιακο...ειναι το μεγαλο ενδεχομενο ατυχηματος...
απορω πως παραπονουμαστε για τα αγροτικα και τα τρακτερ που κοβουν καθετα τους επαρχιακους, και ειμαστε οκ με τα αργα οχηματα πισω απο τυφλες στροφες με οποιοδηποτε οχημα και αν ειμαστε...:confused:

George_M.
16/03/2014, 12:33
φιλε Devil στα πεζοδρομια κινουνται κ μοτοσυκλετες... να σου θυμισω οτι ουτε κ σε αυτες το επιτρεπει ο νομος.
συμφωνω οτι η ελειψη εμφανων στοιχειων μας δινει πλεονεκτημα στην ενδεχομενη κοπανα αλλα -οπως εγραψα πιο πριν το οποιο μαλλον δεν προσεξες- εδω φευγουν υπαιτιοι με αυτοκινητα με κατι πινακιδες να με το συμπαθειο,γιάυτους τι εχεις να πεις?

φορους πληρωνουμε ολοι ως πολιτες κ οχι μονο ως κατοχοι οχηματων,συνεπως εχουμε δικαιωμα!!


τελος να πω σε ολους οτι σεβομαι την αποψη/χομπυ/γουστο οσων δεν ποδηλατουν,σιγουρα μπορουν να κανουν αλλες δραστηριοτητες.αλιμονο να ειχαμε ολοι τα ιδια γουστα.
ελπιζω ομως να εκτονωνονται με οτι κανουν διοτι πεφτει πολλη αγαμια στα περιξ....κ αυτο βλαπτει περισσοτερο απο την ποδηλασια αδερφια!!

Stabak
16/03/2014, 12:37
και δεν ειναι τα δεκατακια στον επαρχιακο...ειναι το μεγαλο ενδεχομενο ατυχηματος...
:

Το ενδεχόμενο ατυχήματος οφείλεται στο οτι ισως κινεισαι με υπερβολική ταχύτητα σε τυφλή στροφή, δεν εχεις το δικαιωμα να προσπεράσεις (απαγορευτικα, διπλης διαχωριστικης λωριδας κυκλοφορίας) ή δεν εχεις τις προυποθέσεις να προσπεράσεις (απαραίτητα μέτρα) και όχι για του οτι άλλος κινείται σιγά... θα το πάρετε χαμπάρι ναι ή οχι;

Μπορεί εξίσου να στε και κουλάδια :smokin:

devil's animal
16/03/2014, 12:43
φιλε Devil στα πεζοδρομια κινουνται κ μοτοσυκλετες... να σου θυμισω οτι ουτε κ σε αυτες το επιτρεπει ο νομος.

ναι, αλλα σ'αυτες υπαρχουν συνεπειες...τουτεστιν αν τυχει η στραβη την πληρωνουν ΠΟΛΥ ακριβα...

συμφωνω οτι η ελειψη εμφανων στοιχειων μας δινει πλεονεκτημα στην ενδεχομενη κοπανα αλλα -οπως εγραψα πιο πριν το οποιο μαλλον δεν προσεξες- εδω φευγουν υπαιτιοι με αυτοκινητα με κατι πινακιδες να με το συμπαθειο,γιάυτους τι εχεις να πεις?

προφανεστατα και θα υπαρχουν και υπανθρωποι αναμεσα μας αλλα το να σου δινει ο νομος (με μη υπαρξη στοιχειων) το δικαιωμα να φυγεις, το κανει πιο δελεαστικο και πιο ευκολο...δεν νομιζεις?

φορους πληρωνουμε ολοι ως πολιτες κ οχι μονο ως κατοχοι οχηματων,συνεπως εχουμε δικαιωμα!!

ο πολιτης δεν ειναι ταυτοχρονα και χρηστης οχηματος ή και δρομου...μπορει καποιος να πληρωνει φορους και να μην εχει κανενα οχημα στην κατοχη του...οποιος ομως εχει οχημα και κυκλοφορει στους δρομους πρεπει να πληρωνει ΕΚΤΟΣ απο τον ποδηλατη...διαφωνεις?

τελος να πω σε ολους οτι σεβομαι την αποψη/χομπυ/γουστο οσων δεν ποδηλατουν,σιγουρα μπορουν να κανουν αλλες δραστηριοτητες.αλιμονο να ειχαμε ολοι τα ιδια γουστα.

ελπιζω ομως να εκτονωνονται με οτι κανουν διοτι πεφτει πολλη αγαμια στα περιξ....κ αυτο βλαπτει περισσοτερο απο την ποδηλασια αδερφια!!


:beer::beer::beer:

devil's animal
16/03/2014, 12:45
Το ενδεχόμενο ατυχήματος οφείλεται στο οτι ισως κινεισαι με υπερβολική ταχύτητα σε τυφλή στροφή, δεν εχεις το δικαιωμα να προσπεράσεις (απαγορευτικα, διπλης διαχωριστικης λωριδας κυκλοφορίας) ή δεν εχεις τις προυποθέσεις να προσπεράσεις (απαραίτητα μέτρα) και όχι για του οτι άλλος κινείται σιγά... θα το πάρετε χαμπάρι ναι ή οχι;

Μπορεί εξίσου να στε και κουλάδια :smokin:



ω, ρε φιλερ που εχει να πεσει απο εδω και περα στους ποδηλατες...:evil:

stefanos
16/03/2014, 12:47
Μπορεί εξίσου να στε και κουλάδια :smokin:

Στην Ελλάδα αυτό το ενδεχόμενο δεν παίζει:D

teo_g7
16/03/2014, 13:13
Το ενδεχόμενο ατυχήματος οφείλεται στο οτι ισως κινεισαι με υπερβολική ταχύτητα σε τυφλή στροφή, δεν εχεις το δικαιωμα να προσπεράσεις (απαγορευτικα, διπλης διαχωριστικης λωριδας κυκλοφορίας) ή δεν εχεις τις προυποθέσεις να προσπεράσεις (απαραίτητα μέτρα) και όχι για του οτι άλλος κινείται σιγά... θα το πάρετε χαμπάρι ναι ή οχι;

Μπορεί εξίσου να στε και κουλάδια :smokin:

Θα σου πρότεινα να ξανά διαβάσεις με ψυχραιμία αυτό που εγραψες και αν εχεις οδηγήσει έστω και ενα χιλιόμετρο στη ζωή σου με μηχανοκίνητο όχημα ικανό να αναπτύξει ταχύτητα άνω των 35ΜΑΩ θα καταλάβεις το παράλογο αυτου που λες!

stefanos
16/03/2014, 13:17
Θα σου πρότεινα να ξανά διαβάσεις με ψυχραιμία αυτό που εγραψες και αν εχεις οδηγήσει έστω και ενα χιλιόμετρο στη ζωή σου με μηχανοκίνητο όχημα ικανό να αναπτύξει ταχύτητα άνω των 35ΜΑΩ θα καταλάβεις το παράλογο αυτου που λες!

Δηλαδή τα οχήματα με ταχύτητα άνω των 35 δεν έχουν δυνατότητα να σταματήσουν?:confused:

teo_g7
16/03/2014, 13:38
Δηλαδή τα οχήματα με ταχύτητα άνω των 35 δεν έχουν δυνατότητα να σταματήσουν?:confused:
Αυτό καταλάβεις;;;Όχι δηλαδή διαβάζοντας και τα δυο ποστ το συμπέρασμα που εβγαλες ηταν αυτό;;;
Ο άλλος λεει οτι για τα ατυχήματα φταιει οποίος έρχεται απο πίσω με μια υπερβολική για αυτον ταχύτητα(μάλλον καμια 50χλμ θα εννοεί) και πέφτει πανω σε σχεδόν ακίνητο εμπόδιο τύπου ποδηλάτης,τρακτέρ με αγρότη που χαζεύει,αγροτικά που έχουνε πιασει κουβεντα και λοιπές ομορφιές της ελληνικής υπαίθρου.

Stabak
16/03/2014, 14:02
Αυτό καταλάβεις;;;Όχι δηλαδή διαβάζοντας και τα δυο ποστ το συμπέρασμα που εβγαλες ηταν αυτό;;;
Ο άλλος λεει οτι για τα ατυχήματα φταιει οποίος έρχεται απο πίσω με μια υπερβολική για αυτον ταχύτητα(μάλλον καμια 50χλμ θα εννοεί) και πέφτει πανω σε σχεδόν ακίνητο εμπόδιο τύπου ποδηλάτης,τρακτέρ με αγρότη που χαζεύει,αγροτικά που έχουνε πιασει κουβεντα και λοιπές ομορφιές της ελληνικής υπαίθρου.

Ας καταργήσουμε τα τρακτερ, τους πεζους, τα καρα, τους ποδηλατες, τα ΚΤΕΛ, τα χωματουργικά, τα αγροτικά και ολα τα οχήματα που πανε αργά ανα τους δρόμους διοτι εσύ δεν εχεις την πιθανοτητα/ικανοτητα να σταματησεις ή προβλέψεις την υπαρξη τους... Θα χρειαστεις την ψυχραιμία σου για να διαπιστώσεις οτι "φταίει" και ευθύνεται ΠΑΝΤΑ ο πίσω όταν δεν μιλάμε για παράνομη σταση αλλα για ΚΙΝΗΣΗ του μπροστινού ανεξαρτήτου ταχύτητας και τηρούμενης της νομιμότητας κίνησης...

Εχω οδηγήσει αρκετά στη ζωή μου και εχω βρει ΚΤΕΛ σε τυφλη στροφη με πολλα όσο και προβατο μπροστα μου απο το πουθενα. Ε και; Ποιος φταιει σε περιπτωση ατυχήματος; Το ΚΤΕΛ, το πρόβατο ή εγω;

Φυσικά και με "ενοχλούνε" τα οχήματα που "προσκολουν" κατα τα δεδομενα μου την κυκλοφορία. Δεν μπορώ όμως να τους προσάψω καμια κατηγορία ιδιως όταν δεν εχουν την δυνατότητα να πανε γρηγορότερα.... αναλογισθειτε μερικοι οτι οι δρόμοι δεν σας ανήκουν

stefanos
16/03/2014, 14:05
Αυτό καταλάβεις;;;Όχι δηλαδή διαβάζοντας και τα δυο ποστ το συμπέρασμα που εβγαλες ηταν αυτό;;;
Ο άλλος λεει οτι για τα ατυχήματα φταιει οποίος έρχεται απο πίσω με μια υπερβολική για αυτον ταχύτητα(μάλλον καμια 50χλμ θα εννοεί) και πέφτει πανω σε σχεδόν ακίνητο εμπόδιο τύπου ποδηλάτης,τρακτέρ με αγρότη που χαζεύει,αγροτικά που έχουνε πιασει κουβεντα και λοιπές ομορφιές της ελληνικής υπαίθρου.

Ξέρεις κανένα που πάτησε προπορευόμενο ,να αθωώθηκε επειδή ό άλλος πήγαινε με 20 "χαζεμένος"?

BLiTzER
16/03/2014, 14:08
Ξέρω εγώ άνθρωπο, ο οποίος σκότωσε ποδηλάτη, όταν προσπάθησε να τον προσπεράσει με το αυτοκίνητό του, σε δρόμο με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση και ο ποδηλάτης αποφάσισε εκείνη τη στιγμή να στρίψει 90 μοίρες αριστερά, χωρίς καμία προειδοποίηση. Φυσικά, αθωώθηκε.

Χρηστος FZR
16/03/2014, 14:13
εγω δεν μπορω να σχολιασω κατι για τους ποδηλατες, γιατι στην περιοχη μου δεν εχουμε ακομα αυτο το φαινομενο. ομως την ημερα που πηγαινανε Αταλαντη, συναντησα πανω απο 100 ποδηλατες (στον Αλιαρτο στη γεφυρα του βοιωτικου κηφισσου πηγαινα βολτα το σκυλο μου, ενα γερμανικο ποιμενικο) και με χαιρετισε μονο ενας. κριμα, μαλλον στο χωριο τους δεν λενε καλημερα.

ρε παιδια ζηλεψα τις γριες σας, να κανονισουμε να συναντηθουνε και με τη δικια μου.

stefanos
16/03/2014, 14:14
στρίψει 90 μοίρες αριστερά, χωρίς καμία προειδοποίηση. Φυσικά, αθωώθηκε.

Το στρίβω 90 μοίρες αριστερά χωρίς προειδοποίηση απέχει πολύ από το πάω με 20 "χαζεμένος"

Shiatman
16/03/2014, 14:15
Καυλόμαγγες, δεν ξέρω απο πιο πλανήτη έρχετε μερικοί, αλλά προσωπικά οδηγώ αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτες και ποδήλατο σχεδόν καθημερινά εδώ και πολλά χρόνια. Το συμπερασμά μου είναι ότι ορισμένοι ποδηλάτες νομίζουν ότι είναι μπατζανάκηδες του σούπερμαν και ότι αν τους χτυπάσει αυτοκίνητο θα πάει προς διαγραφή από τη ζημιά που θα πάθει, ενώ αυτοί απλά θα ξεσκωνιστούν και θα συνεχίσουν... :confused: Δεν βρίσκω λογική και αν δεν νοιάζεται ο καθένας για την ασφάλειά του, τουλάχιστον να μην πάει κανένας άνθρωπος φυλακή για πάρτη τους!

Καλά για τους τύπους (τελευταία όλο ζευγαράκια βλέπω) με τα 2-3 χιλιάδων ασκόνιστα, αγραντζούνιστα τουμπανοποδήλατα (πολλές downhill φαντασιώσεις) και τις στολές/αξεσουάρ που βγαίνουν για βολτίτσα στο κάντρο και καφεδάκι, το μόνο που έχω να πω είναι: :moutza:

BLiTzER
16/03/2014, 14:24
Το στρίβω 90 μοίρες αριστερά χωρίς προειδοποίηση απέχει πολύ από το πάω με 20 "χαζεμένος"

Τι εννοείς; Πήγαινε με 20 και σίγουρα ήταν χαζεμένος, αλλιώς δε θα έστριβε έτσι. Δε βλέπω τη διαφορά.

teo_g7
16/03/2014, 14:40
Ρε σεις τα ίδια παλι με το άλλο θρεντ!Μάλλον κάτι δε δίνω σωστα να καταλαβετε.
Καλά τα περί ικανότητας κλπ δε θα τα σχολιασω.
Οχήματα τα οποία δεν έχουν τη δυνατότητα να αναπτύξουν ταχύτητα άνω συγκεκριμένων χλμ σε συγκεκριμένους δρόμους απαγορεύεται να κυκλοφορούν.Σε περίπτωση που πρεπει οπωσδήποτε να κυκλοφορήσουν χρησιμοποιουν μετρα ασφαλείας(προειδοποιητική σήμανση,συνοδεία κλπ).
Ο αγρότης πχ με το κωλοτρακτερ του με 20 στον επαρχιακό και το φως στραμμένο προς τα πίσω να τυφλώνει οποίον έρχεται είναι δολοφόνος. Ουτε νόμιμος χρήστης της οδού,ουτε δικαίωμα του ουτε τίποτα.

Το περιστατικό είναι αληθινό!!!

stefanos
16/03/2014, 14:40
Τι εννοείς; Πήγαινε με 20 και σίγουρα ήταν χαζεμένος, αλλιώς δε θα έστριβε έτσι. Δε βλέπω τη διαφορά.

Μιά διαφορά είναι ότι εάν εφάρμοζε τους κανόνες του ΚΟΚ προκειμένου να στρίψει θα ζούσε ,παρόλο που πήγαινε με 20 :D
Και οπωσδήποτε δεν πέθανε επειδή πήγαινε με 20.

BLiTzER
16/03/2014, 15:02
Αστειεύτηκα. Ο Shiatman καλά τα λέει. Γενικά οι Έλληνες έχουμε μια περίεργη ό,τι-γουστάρω-κάνω νοοτροπία, η οποία φαίνεται πολύ περισσότερο όταν πιάνουμε και τιμόνι. Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα και δεν έχω ιδέα γιατί ανοίγουμε μονίμως τέτοιες συζητήσεις.

stefanos
16/03/2014, 15:12
Αστειεύτηκα. Ο Shiatman καλά τα λέει. Γενικά οι Έλληνες έχουμε μια περίεργη ό,τι-γουστάρω-κάνω νοοτροπία, η οποία φαίνεται πολύ περισσότερο όταν πιάνουμε και τιμόνι. Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα και δεν έχω ιδέα γιατί ανοίγουμε μονίμως τέτοιες συζητήσεις.

Μια χαρά είμαστε, λίγο γκρινιάρηδες, αλλά στο δρόμο έχουμε βελτιωθεί πολύ και συνυπάρχουμε μιά χαρά όλοι, για το μπουρδέλο που είμαστε στα υπόλοιπα.

AristidisZ
16/03/2014, 16:13
δεν έχω ιδέα γιατί ανοίγουμε μονίμως τέτοιες συζητήσεις.

μα τι ρωτάς και εσύ ;

αφού για τη μπάλλα τσακωνόμαστε, το κλειδώνουν
για την ορθογραφία τσακωνόμαστε, το κλειδώνουν
για τη θρησκεία τσακωνόμαστε, το κλειδώνουν
για τη λογοκρισία τσακωνόμαστε, το κλειδώνουν


απορώ πως έχει αντέξει ακόμα αυτό :bawl:

Bladerunner
16/03/2014, 17:28
Πρέπει να είμαι ιδιαίτερα τυχερός. Ούτε με έχει βρίσει κανένας όταν πάω για καφέ με το ποδήλατο, ούτε έχω κινδυνέψει με το μηχανάκι ή με το αυτοκίνητο εξαιτίας ποδηλάτη. Και θέλω να νομίζω ότι κινούμαι σχετικά σβέλτα.
Με έχουν καθυστερήσει, για λίγο, αλλά δε με πείραξε και τόσο. Δεν έγραφε το χρονόμετρο.

Cpt. Haddock
16/03/2014, 23:31
[…]απορώ πως έχει αντέξει ακόμα αυτό :bawl:

Περιμενουμε παντα μια καλη αφορμη :D

AristidisZ
16/03/2014, 23:37
Περιμενουμε παντα μια καλη αφορμη :D

εγώ πάντως σήμερα είδα έναν μαλάκα στη παραλιακή στο Παλαιό Φάληρο που πήγαινε αριστερά δεξιά σε όλο το πλάτος της λωρίδας και παραλίγο να τον πάρω βόλτα μέχρι τον Πειραιά, αλλά είδες είμαι καλό παιδί, δε το έκανα θέμα :bawl:

Cpt. Haddock
16/03/2014, 23:38
Για το τι βλέπουμε στο δρομο, υπαρχει αλλο θρεντ… :smokin:

TROOPER
17/03/2014, 00:12
ξεκινησε σαν ιστορια του δρομου και κατεληξε οπως ολα τα θρεντ που εχουν να κανουν με ποδηλατα στα off topic.

nikos_abel
17/03/2014, 06:16
μα τι ρωτάς και εσύ ;

αφού για τη μπάλλα τσακωνόμαστε, το κλειδώνουν
για την ορθογραφία τσακωνόμαστε, το κλειδώνουν
για τη θρησκεία τσακωνόμαστε, το κλειδώνουν
για τη λογοκρισία τσακωνόμαστε, το κλειδώνουν


απορώ πως έχει αντέξει ακόμα αυτό :bawl:


Περιμενουμε παντα μια καλη αφορμη :D

"Ιμε γκαιει, αθαιως* κε πωδιλατοισ"


Does this qualify? :lol:













*κλοπυράιτ ελ χυμαδόρ

AristidisZ
17/03/2014, 06:45
"Ιμε γκαιει, αθαιως* κε πωδιλατοισ"


Does this qualify? :lol:













*κλοπυράιτ ελ χυμαδόρ

το ¨βάζαιλως" ξέχασες :smokin: