PDA

View Full Version : Χρησιμες συμβουλες για να δυσκολεψετε την κλοπη της μηχανης.



Pan (dvs)
23/03/2014, 15:48
Χρησιμες συμβουλες για να δυσκολεψουμε αυτον που θα θελησει να κλεψει την μηχανη μας.

Ειμαι ολος αυτια :D.

PQC
23/03/2014, 15:53
να κοιμάσαι μαζί της αγκαλίτσα. Πέρα από την πλάκα θεωρώ οτι δεν πρέπει να την βλέπουν.

taisteal
23/03/2014, 15:53
Κλειστο ιδιωτικο παρκινγκ.

:a014:

BLiTzER
23/03/2014, 15:54
Δεν την αφήνεις ποτέ από τα μάτια σου (εκτός όταν κοιμάσαι).

toyar
23/03/2014, 16:02
οταν αγορασα μηχανη μου εκαναν δωρο επωνυμο συναγερμο τοποθετημενο
παρατηρησα ομως οτι αν καποιος παραβιαζε την κλειδαρια της σελας και την ανοιγε εκοβε την πλεξουδα του και τον εβγαζε εκτος με τη μια χωρις φυσικα να χτυπησει
εβαλα λοιπον μαγνητικη παγιδα στη σελα
επισης αν καποιος ανοιγε το πλαινο πλαστικο καπακι εφτανε στην μπαταρια εκοβε την τροφοδοσια και τελος
επισης εβαλα παγιδα
στο δικο μου μηχανακι το συγκεκριμενο καπακι εχει μια πλαστικη διακοσμητικη σιτα οπου απο εκει κοβει κανεις την τροφοδοσια της μπαταριας χωρις να βγαλει καν το καπακι
εβαλα απο μεσα λαμαρινενιο καλυμα για να μην υπαρχει προσβαση εσωτερικα
τα παραπανω μπορουν να δυσκολεψουν επιδοξο κλεφτη μικρων ικανοτητων
εννοειται πως αν η μηχανη μπει στο ματι ειναι χαμενη οτι κι αν κανεις κι αν την ασφαλισεις στο σπιτι σου θα στη φανε σε βολτα
γι αυτο επελεξα να κυκλοφορω με κατι σχετικα μικρης αξιας και χαμηλης εμπορικοτητας

soter3gm
23/03/2014, 16:07
Παλιότερα το είχα συζητήσει το θέμα με έναν φίλο για εμένα και το έψαξα λίγο. Βρήκα αυτό στην Αγγλία και μου φάνηκε ωραία ηδέα

312695
312696
312697

taisteal
23/03/2014, 16:09
Αυτο γκαριζει ''ανοιξτε με''..

:lol::lol::lol:

pipe_smoker
23/03/2014, 16:09
Ο,τι δε φαινεται δεν κλεβεται.

Κοινως, αν δεν εχεις το ιδανικο (κλειστο γκαραζ, με συναγερμο που οταν χτυπησει ξαμολιουνται πεινασμενα ζομπι), τη βαζεις καπου που οσο γινεται να μη φαινεται (κι ας μην τη βλεπεις κι εσυ. Λες κι αμα τη βλεπεις δε θα πεσεις ποτε για υπνο ή θα προλαβεις να κανεις κατι αν τους παρεις πρεφα).
Το επιχειρημα "αν ομως τη δουν θα εχουν οσο χρονο θελουν για να κοψουν λουκετα και να τη βαλουν μπροστα κλπ, ενω αν ειναι σε εμφανες σημειο μπορει να τους δει καποιος" δεν παιζει τουλαχιστον στη δικη μου λογικη.
Δεν ξερω κανεναν που θα δει καποιον σκυμμενο πανω απο μια μηχανη να προσπαθει να κανει κατι και θα παει να του πει "Φιλαρακι σα να κλεβεις τη μοτο μου φαινεται. Μου δειχνεις λιγο τα χαρτια οτι ειναι δικια σου?"

Γενικοτερα, ενα απο τα καλυτερα ποστ που εχω δει εδω μεσα επι του θεματος ειναι αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123246&page=11&p=2305088&viewfull=1#post2305088) (ποστ #154)

soter3gm
23/03/2014, 16:10
312698
312699
312700

Όποιος θέλει και μπορεί να το φτιάξει έχω όλα τα σχέδια του τα δίνω με ΡΜ

pipe_smoker
23/03/2014, 16:11
Αυτο γκαριζει ''ανοιξτε με''..

:lol::lol::lol:

Και ψυθιριστα να το ελεγε, το ιδιο ευκολα ανοιγει:lol:

soter3gm
23/03/2014, 16:12
Αυτο γκαριζει ''ανοιξτε με''..

:lol::lol::lol:
Το θέμα είναι πόσο θα δυσκολέψεις τον επίδοξο κλέφτη και να μην ξέρει πως είναι μέσα μηχανή η Pit bull

PetranGR
23/03/2014, 16:46
εν σειρά να σου γράψω μερικές γνώμες προσωπικές.

1. Κουκούλα να μην φαίνετε
2. Αν έχεις αυλή ειδικά,βάλε την σε σημείο που να μην φαίνετε εύκολα απο έξω.( μεγάλο συν αν κλειδώνει και η αυλή ).
3. Συναγερμός
4. Όσο περισσότερα Disc lock + αλυσίδες έχεις να βάλεις περιμετρικά της τόσο καλύτερο.
5. U ναυτικό σίδερο ,βιδωμένο ή ακόμα και τοποθετημένο μέσα στην γή (σκάβεις πλακάκι το βάζεις,βάζεις τσιμέντο και έτοιμο ) μετά περνάς ναυτική αλυσίδα,λίγο δύσκολο να ανοίξει.
6. GPS Tracker Μέσα στην μηχανή έστω και αυτά που κάθονται για 1-2 μέρες ενεργά,βάζεις την 2η μπαταρία όταν ξεφορτίσει
7. Κάμερα να κοιτάει το μέρος το οποίο την έχεις
8. Φωτοκύτταρο να χτυπάει αυτόματα πάνω της φώς , αν κάποιος πληασιάσει στην περίμετρο της.
9. Ασφάλεια κλοπής (αν θες)
10. Ιδιωτικό πάρκινκ επί πληρωμής
11. 2η μπαταρία μικρότερης διάρκειας,για να ενεργοποίησει σε περίπτωση failure τον συναγερμό.

Αυτά είχα να πώ :)

pipe_smoker
23/03/2014, 16:53
εν σειρά να σου γράψω μερικές γνώμες προσωπικές.

1. Κουκούλα να μην φαίνετε
2. Αν έχεις αυλή ειδικά,βάλε την σε σημείο που να μην φαίνετε εύκολα απο έξω.( μεγάλο συν αν κλειδώνει και η αυλή ).
3. Συναγερμός
4. Όσο περισσότερα Disc lock + αλυσίδες έχεις να βάλεις περιμετρικά της τόσο καλύτερο.
5. U ναυτικό σίδερο ,βιδωμένο ή ακόμα και τοποθετημένο μέσα στην γή (σκάβεις πλακάκι το βάζεις,βάζεις τσιμέντο και έτοιμο ) μετά περνάς ναυτική αλυσίδα,λίγο δύσκολο να ανοίξει.
6. GPS Tracker Μέσα στην μηχανή έστω και αυτά που κάθονται για 1-2 μέρες ενεργά,βάζεις την 2η μπαταρία όταν ξεφορτίσει
7. Κάμερα να κοιτάει το μέρος το οποίο την έχεις
8. Φωτοκύτταρο να χτυπάει αυτόματα πάνω της φώς , αν κάποιος πληασιάσει στην περίμετρο της.
9. Ασφάλεια κλοπής (αν θες)
10. Ιδιωτικό πάρκινκ επί πληρωμής
11. 2η μπαταρία μικρότερης διάρκειας,για να ενεργοποίησει σε περίπτωση failure τον συναγερμό.

Αυτά είχα να πώ :)


Monica Bellucci: "Petran αγοραρε, εχω τετοιες κ@υλες που δε βλεπω μπροστα μου. Ελα γρηγορα!!!"
Petran: "Δε μας χεζεις λεω εγω που θα λυνω καβους. Παρε ενα ταξι κι ελα!"
:bawl::bawl::bawl:

soter3gm
23/03/2014, 17:00
Εχει σκεφτεί κανείς πως τα περισότερα δεν κλέβονται από το παρκινγκ που τα έχουμε αλλά από το κλαμπ τη καφετέρια η όταν τα έχουμε στο δρόμο ?
Εχει τύχει να κάθεται ξένοιαστος καβαλάρης στη μαρίνα Ζέας και να πίνει τη Φραπεδούμπα του , σταματάει μπροστά του κλούβα ανοίγει η πλαϊνή πόρτα τη σηκώνουν δυό μπρατσαράδες και με το που φεύγει η κλούβα φεύγει και η μηχανή που βάραγε ο συναγερμός ανάμεσα σε δύο στρώματα, το μηχανάκι το βρήκαμε γιατί ήμασταν καμιά 20ρια άτομα παρέα και είδαμε τη κλούβα τη ψάξαμε, και τους τσακώσαμε, Αν είναι κανένας μόνος του η με το αμόρε πως θα ψάξει και με τι να τη βρει ?

skylaros
23/03/2014, 17:11
Εχει σκεφτεί κανείς πως τα περισότερα δεν κλέβονται από το παρκινγκ που τα έχουμε αλλά από το κλαμπ τη καφετέρια η όταν τα έχουμε στο δρόμο ?
Εχει τύχει να κάθεται ξένοιαστος καβαλάρης στη μαρίνα Ζέας και να πίνει τη Φραπεδούμπα του , σταματάει μπροστά του κλούβα ανοίγει η πλαϊνή πόρτα τη σηκώνουν δυό μπρατσαράδες και με το που φεύγει η κλούβα φεύγει και η μηχανή που βάραγε ο συναγερμός ανάμεσα σε δύο στρώματα, το μηχανάκι το βρήκαμε γιατί ήμασταν καμιά 20ρια άτομα παρέα και είδαμε τη κλούβα τη ψάξαμε, και τους τσακώσαμε, Αν είναι κανένας μόνος του η με το αμόρε πως θα ψάξει και με τι να τη βρει ?


Τι έπαιξε μετά ?

Pan (dvs)
23/03/2014, 17:20
Aφορμη για να ανοιξω το θεμα ,ητανε η δημοσιευση του terens σε παρομοιο θεμα.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140363&p=2449528&viewfull=1#post2449528

Οταν το ανοιγα ειχα στο νου μου συμβουλες αναλογες με αυτο που λεει σε καποιο σημειο "ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΔΙΝΕΤΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ,άπό συνεργείο μέχρι πλύσιμο κ.λ.π....
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ νά άποχωρίζεστε άπό τό ΚΛΕΙΔΙ,πολλά μηχανάκια έχουν σηκωθεί μέ κυριλλέ τρόπο, άντικλείδι."

η το
"ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ θέλει παιδιά γιά νά μπεί σωστά κολλητήρι καί μαύρη καλωδίωση νά μήν ξεχωρίζει τίποτε..!!
Μαύρη γίνεται φυσικά καί άν τήν τυλίξεις στό τέλος μέ ταινία.
Ένας πολύ εύκολα τοποθετημένος συναγερμός είναι καί πολύ εύκολα προσπελάσιμος..!!
Όταν λοιπόν άκούτε στίς άντιπροσωπείες έμείς θά σού τόν τοποθετήσουμε έχετε τό νού σας..!!!"

Το κουκουλωμα,η ασφαλεια τα εξτρα λουκετα....ειναι γνωστα.Πειτε κατι προτοτυπο.

soter3gm
23/03/2014, 17:20
Τι έπαιξε μετά ?

Τίποτα απλά το πήραμε και φύγαμε ποτέ δε ξέρεις αν ο άλλος κουβαλάει κανένα "κέρατο"

Bradipous
23/03/2014, 17:59
Παλιότερα το είχα συζητήσει το θέμα με έναν φίλο για εμένα και το έψαξα λίγο. Βρήκα αυτό στην Αγγλία και μου φάνηκε ωραία ηδέα

312695
312696
312697

Εγω παλι θα προτεινα κατι τετοιο:

312709

ή ετησια συνδρομη για παρκιν στο fort knox :cry:

Υ.γ. κ ολα αυτα για ενα ΤΔΜ ? :lol:

virus
23/03/2014, 18:43
Ο,τι δε φαινεται δεν κλεβεται.

Κοινως, αν δεν εχεις το ιδανικο (κλειστο γκαραζ, με συναγερμο που οταν χτυπησει ξαμολιουνται πεινασμενα ζομπι), τη βαζεις καπου που οσο γινεται να μη φαινεται (κι ας μην τη βλεπεις κι εσυ. Λες κι αμα τη βλεπεις δε θα πεσεις ποτε για υπνο ή θα προλαβεις να κανεις κατι αν τους παρεις πρεφα).
Το επιχειρημα "αν ομως τη δουν θα εχουν οσο χρονο θελουν για να κοψουν λουκετα και να τη βαλουν μπροστα κλπ, ενω αν ειναι σε εμφανες σημειο μπορει να τους δει καποιος" δεν παιζει τουλαχιστον στη δικη μου λογικη.
Δεν ξερω κανεναν που θα δει καποιον σκυμμενο πανω απο μια μηχανη να προσπαθει να κανει κατι και θα παει να του πει "Φιλαρακι σα να κλεβεις τη μοτο μου φαινεται. Μου δειχνεις λιγο τα χαρτια οτι ειναι δικια σου?"

Γενικοτερα, ενα απο τα καλυτερα ποστ που εχω δει εδω μεσα επι του θεματος ειναι αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123246&page=11&p=2305088&viewfull=1#post2305088) (ποστ #154)


πολακις εχει συμβει. τοχω ξαναπει κι αλλου. μερα μεσημερι πλ βαθης ημουν ξεχασα κλειδια, φωναξα κλειδαρα, ουτε χαρτια μου ζητησε, καθομασταν με την ησυχια μας, ανοιξε με συνοπτικες διαδικασιες το πεταλο, 2 λεπτα χρονος, δεν μας ενοχλησε ουδεις μα ουδεις κι εφυγα σαν κυριος :(

καλιστα θα μπορουσα να εκλεβα εκεινη την ωρα, και με την βοηθεια του κλειδαρα :lol:

bulmont
23/03/2014, 18:47
Παλιότερα το είχα συζητήσει το θέμα με έναν φίλο για εμένα και το έψαξα λίγο. Βρήκα αυτό στην Αγγλία και μου φάνηκε ωραία ηδέα

312695
312696
312697



Αμα είχε και κρίκο στην κορυφή να σηκώνετε εύκολα............................

SHOOTER045
23/03/2014, 19:29
Εγω εχω τον ΛΕΩΝΙΔΑ το ροντβαιλερ
(Φωτο του στο αναλογο θεμα)
Σκαει κανενα λαστιχο-αν το φτασει...

toyar
24/03/2014, 06:23
Εχει σκεφτεί κανείς πως τα περισότερα δεν κλέβονται από το παρκινγκ που τα έχουμε αλλά από το κλαμπ τη καφετέρια η όταν τα έχουμε στο δρόμο ?


αυτο ειναι το βασικοτερο
η μηχανη δεν ειναι παντα σπιτι.......

irinia
24/03/2014, 08:09
ΟΤΑΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΤΕ.............









Γύρω στό 75, πολυτέλειες στά πάντα πού άφορούσαν μιά μοτό,κάναμε πατέντες
γιά πολλά πράμματα.
Μία άπό αύτές πολύ άπλή πού είχε σχέση μέ τήν άσφάλεια τής μοτό ήταν ή παρακάτω.
Έβαλα κάτω άπό τό τεπόζιτο σέ μέρος κρυφό έναν διακόπτη ό όποίος ΕΚΟΒΕ τό ρεύμα.
Άν δέν τόν άνοιγες χειροκίνητα δέν έπαιρνε μπροστά ...!!!
Ένα άπλό διακοπτάκι κάπου κρυμμένο πού άν δέν τό γυρίσεις χτυπήσου όσο θές...!!
Προχθές είδα ένα φίλο μου πουρώ κι αύτός σάν έμένα καί μού έδειξε κάτι βελτιωμένο
έπάνω σέ αύτό.
Είχε μεταφέρει ή κουφαλίτσα τή μίζα κάπου κρυφά μέ διακόπτη καί μού λέει πάτα καί βάλε
μπροστά τό τρανσάλπ,ένα παλιό 600 Τζαπάν άθάνατο...!!
Πού νά πάρει τό τρανσάλπ..??,βάζει τό χέρι χαμηλά πατάει καί τό τρανσάλπ πήρε μπροστά..!!!!!
Αύτός είναι καί ήλεκτρολόγος τό έκανε μόνος του,ύποθέτω ότι όλοι μπορούν νά τό κάνουν.
Κάτι τελευταίο όσο άπίθανο κι άν φαίνεται.
Έτυχε νά δουλεύω σέ κάποιο χωριό πολλά χρόνια,ήμουν γνωστός έκεί καί μού σφύριξαν ότι μιά
γνωστή συμμορία μέ κλέφτες πού έξουδετερώθηκε μετά άπό λίγα χρόνια άλλά τούς ήξεραν στήν περιοχή,
ξέρετε τώρα τό ίππικό φτάνει πάντα τελευταίο,μέ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ έχοντας στό μάτι τό 1100 πού είχα
καί πήγαινα μέ αύτό στή δουλειά πολλές φορές.
Μιλάμε γιά 1984-85 περίπου.
Κάποια στιγμή παρατήρησα ότι όντως συνέβαινε καί είχαν έντοπίσει τό γκαράζ πού τό έβαζα τό βράδυ.
Δέν ξέρω τί τούς άπέτρεψε άπό τό νά κάνουν άπόπειρα κλοπής ,τό ότι πάντα είχα τό νού μου όπου κι άν πήγαινα
σχεδόν πάντα τό είχα σέ σημείο νά τό βλέπω ή τό μπόξερ ή Μαίρη πού είχαμε στό γκαράζ πού άν πλησίαζε ξένος
πού δέν τόν ήξερε τόν έσκιζε....!!!
Πολύ ζοχάδα σκύλα καί μέ μάς όλο τσαντίλα ήταν άλλά μάς πρόσεχε...!!!
Μιά φορά κυκλοφορούσα μέ ένα 750 ,τό είχα στό ίδιο γκαράζ έ παλιές συνήθειες ήμουν χωρίς πινακίδα,τότε όμως
όποιος δέν είχε πινακίδα συνήθως δέν είχε πληρώσει ταξινόμηση ή δέν ξέρω τί, ήταν άλλιώς οί νόμοι,μπορούσες νά τό πάρεις,
καί πολλοί πού δέν είχαν νά πληρώσουν τό κυκλοφορούσαν παράνομα λέμε ,φοροδιαφυγή κανονική.
Σέ έπιαναν ..?? Μέσα καί κατάσχεση ή μοτό..!!Έκανε 250000 ή μοτό..?? Ήταν 180000 καί 70000 άς πούμε ή πινακίδα λέγαμε τότε.
Άλλά είχαμε πολλά άλάνια τόν καιρό έκείνο,έγώ χωρίς πινακίδα άλλά νόμιμος ότι άφορά τήν άγορά της.
Κακό συνήθειο άπό τότε νά μή φοράω........μέ παίρνει άπό πίσω ένα φίατ 124 μέ τά παλουκάρια μέσα..!!
Δέν μάς έγραφαν τότε όπως τώρα άν άπλά δέν φέραμε πινακίδα καί τούς λέγαμε μάς έπεσε ή τήν έχασα,
ήταν πολύ πιό έλαστικοί σέ αύτό άφού οί περισσότεροι χωρίς πινακίδα ήταν παράνομοι..!!
Τούς βλέπω στόν καθρέφτη καί λέω τώρα θά γελάσουμε.
Φτάνω στό γκαράζ,άπέναντι άπό τό μπόουλιγκ Μπότσαρη γιά τούς Θεσσαλονικείς θά θυμούνται,τώρα έγινε
Καόιλ νομίζω,άνοιχτό άπό μπροστά χωρίς πόρτα βάζαμε τίς μοτό μέσα καί μερικά αύτοκίνητα καί τό βράδυ
ό φύλακας κοιμόταν μέσα σέ ένα αύτόκίνητο πού τό έβαζε κάθετα στά παρκαρισμένα τά δικά μας,
σκηνές γουέστερν μέ Τζών Γουέιν...!!!
Ή Μαίρη όμως έκεί παρούσα νύχτα μέρα καί είχε καί άχτι μέ τά αύτοκίνητα γιατί κάποιο τήν είχε χτυπήσει
καί τά γαύγιζε όλα,μέχρι καί αύτά πού σταματούσαν γιά βενζίνη..!!
Μπαίνω έγώ βιαστικά στό βάθος πού ήταν σκοτεινά,σταματάει τό μπατσικό στήν είσοδο καί βγαίνει ό μάγκας
προφανώς ό γρήγορος καί ζόρικος νά μέ άρπάξει μήπως καί τήν κάνω έπ'αύτοφώρω μέ τή μοτό..!!!
Καί όρμάει ρέ παιδιά τό μπόξερ πού ήταν καί θεριό καί τόν άρπάζει γάμπα καί παντελόνι............
εύτυχώς τόν σώσαμε μαζί μέ τόν γκαραζιέρη....!!!
Έκείνη τήν ώρα κρατήθηκα,άλλά μόλις έφυγαν άπρακτοι γιά τό λαυράκι πού δέν έβγαλαν καί μέ τραυματία
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ....!!!!
Μέ άφορμή τό ότι πρέπει νά προσέχουμε καί τόν κώλο μας άν μάς έβαλαν στό μάτι, γιατί τούς γυάλισε ή μοτό
έγραψα τήν ίστορία.
Προσοχή λοιπόν καί στούς καθρέφτεςε μας,ίσως μάς έντοπίζουν βλέπουν τίς κινήσεις μας καί ψάχνουν τόν
τρόπο νά μάς σηκώσουν τό μηχανάκι έντοπίζοντας τά άδύνατα μας σημεία.
Αύτό θά μπορούσε νά συμβεί άν έβαζαν στό μάτι ένα ώραίο μηχανάκι φανταχτερό, ή άν είχαν ΠΑΡΑΓΓΕΛΛΙΑ..!!


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΣ.....

Bradipous
24/03/2014, 08:33
ΟΤΑΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΤΕ.............

[...]

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΣ.....

Γαρδέλη, εσύ; :confused:

:lol:

Αυτό με το κουμπί που κόβει το ρεύμα θυμάμαι το είχε κάνει ο πατέρας μου στο αυτοκίνητο και το είχε κάτω από την θέση του οδηγού.
Ποτέ δεν μπόρεσα να βρώ που σκ@τα ήταν και εκνευριζόμουν γιατί αυτός με μια κίνηση το απενεργοποιούσε, άσε που νόμιζα οτι είναι συναγερμός τον πρώτο καιρό. Μετά που μεγάλωσα και ωρίμασα (δημοτικό πλέον) πάλι δεν πολύ καταλάβαινα τι έκανε και το θεωρούσα άχρηστο. :cry:

Πάντως σαν μια φθηνή και αποτελεσματική λύση νομίζω είναι πολύ καλό!

Άντε Καλημέρααα...

irinia
24/03/2014, 09:19
ΤΟΥ ΡΙΧΝΩ................








Καμμιά πενταετία.....

:lol:

SHOOTER045
24/03/2014, 10:25
ΤΟΥ ΡΙΧΝΩ................






Καμμιά πενταετία.....

:lol:


γειτονα
εδω ο terens σε ηλικια τηνειτζερ....312749 :lol::lol::lol:

irinia
24/03/2014, 10:54
ΜΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΕ ΤΟ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ......................






Όπου βολεύει τό μάστορα γιά νά τά πάρει γρήγορα καί εύκολα.
Άν γίνεται ΟΧΙ στήν κλασσική θέση μόλις σηκώσουμε τή σέλλα,
έκεί τρώει ένα σπρέυ μιά πολυουρεθάνη πώς τήν λένε άμέσως μόλις
σηκώσει τή σέλλα καί σταματάει τουλάχιστον ό τζερτζελές.....όπότε
ήσυχα κι άθόρυβα προχωράει ό κλέφτης.
Παγιδεύουμε τήν σέλλα μέ ένα μπουτόν,ώστε άν τήν σηκώσει χτυπάει
καί ό κλέφτης ΔΕΝ βλέπει μέ πρώτη ματιά τόν εύκολο στόχο νά τόν ξεκάνει.
Έπιβάλλεται νά τοποθετήσουμε τό συναγερμό σέ πιό δύσκολο σημείο
ώστε καί πρόσβαση νά μήν έχει εύκολη καί νά αιφνιδιαστεί γιά νά τόν
παροπλίσει.
Χωμένος σέ κανένα πλαινό καπάκι πού δέν βγαίνει άν δέ λύσεις τό μισό μηχανάκι
είναι ότι καλύτερο.
Πρός Θεού μή βάζετε αύτοκόλλητο τού συναγερμού στό μηχανάκι ,είναι σάν τού λέτε
τί έχει νά άντιμετωπίσει,δέν είναι όλοι οί συναγερμοί ίδιοι..!!!
Καί τελευταίο ΜΗ ΒΓΑΖΕΤΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΛΑΜΠΑΚΙ πού άναβοσβήνει.
Έρχεται προετοιμασμένος ίσως καί γιά νά σάς έκνευρίσει ένώ άν χτυπήσει έκεί πού δέν
τό περιμένει ίσως τήν κάνει γιά άλλού πιό εύκολα...!!!
Καί θέλει καί ΚΩΛΟΦΑΡΔΥΑ ρέ παιδιά,νά μή χτυπήσει τό δικό σας,έδώ τό κρύβουμε
όσο μπορούμε καί το διαφημίζουμε όσο λιγότερο..!!

nicksior
24/03/2014, 11:29
Εγω εχω τον ΛΕΩΝΙΔΑ το ροντβαιλερ
(Φωτο του στο αναλογο θεμα)
Σκαει κανενα λαστιχο-αν το φτασει...

Εγώ θέλω κουτάβια απο τον Λεωνίδα και την Μαίρη..:bawl:

nickald
24/03/2014, 11:38
Η μονη προστασια (εκτος της ασφαλειας κλοπης) ειναι τα νουμερα.

Οπως και στο κοπαδι της σαρδελας καποιες θα τις φαει το αρπακτικο ετσι και στις μηχανες καποιες θα τις φανε.... απλα ελπιζεις να κρυβεται το δικο σου στα στατιστικα....

Ολα τα αλλα ειναι ναχαμεναλεγαμε.....

Γιατι αν ειναι να αναλυσουμε θα πρεπει να:

1. Μη εμπορικο μηχανακι για να μην παει για ανταλλακτικα
2. Σπιτι με κλειστο ιδιωτικο παρκινγκ και κλειστο κυκλωμα τηλεορασης
3. Κλειδαριες, λουκετα, πεταλα και σαμαρια (μαζι με τον εξοπλισμο σου να θες κανενα μισαωρο λυσε δεσε για να φυγεις....)
4. Να φαινεται για να φοβουνται ή να μην φαινεται για να μην την βλεπουν (ειναι αναλογα με την σχολη εμπειρογνωμονων που ρωτας)
5. Να ξερεις ολα τα συνεργεια και το background αυτων που δουλευουν ή κινουνται εκει μεσα.
6. Να είσαι ο McGyver (οχι ο εδω, ο αλλος με τα κολπα) για να κρυβεις τον συναγερμο στου βοδιου το κερατο.
7. Να ξερεις και καναδυο μουτρα ωστε αμα σου κατσει η στραβη να μαθεις που βρισκεται....

Μιλαμε δηλαδη για εβερυντεη πιπολ οχι μ@λακιες.....

skylaros
24/03/2014, 11:42
Παίδες ο σκύλος δεν είναι συναγερμός. Ούτε σε γκαράζ ούτε δεμένος σε αυλές πρέπει να μένει. Στην τελική καλύτερα να μου πάρουν μηχανές, αμάξια, σπίτια, παρά να μου πειράξουν το σκύλο μου (που δεν έχω) Άσε που αν κάποιος αν γνωρίζει πως υπάρχει σκύλος είναι το μόνο εύκολο η εξουδετέρωσή του. Όπως και να έχει το θέμα, ένα ζώο πρέπει να ζει χωρίς να είναι περιορισμένο από αλυσίδες (και βάση νόμου πλέον δηλαδή για όσους έχει σημασία). Τρόποι για προστασία της μηχανής υπάρχουν αλλά η πιο σημαντική προϋπόθεση για την κατοχή ενός υλικού αγαθού είναι να μην έχουμε βάλει υποθήκη τη ζωή μας για να το αποκτήσουμε.

irinia
24/03/2014, 12:01
γειτονα
εδω ο terens σε ηλικια τηνειτζερ....312749 :lol::lol::lol:







ΣΟΒΑΡΕΨΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ......................








Έσένα γιά μεσόκοπο σαρανταπεντάρη σέ κόβω πάντως......??

irinia
24/03/2014, 12:04
Εγώ θέλω κουτάβια απο τον Λεωνίδα και την Μαίρη..:bawl:








ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΘΑΝΑΙ ΤΩΡΑ Η ΜΑΙΡΗ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ.............






Άπό τό 84 πού ύπολογίζω,τώρα τά έγγόνια της .......άν ζούνε.
Ή πουτάνα ήτανε θεριό,έρχόταν καί σέ τράκερνε στό μπούτι καί
νόμιζες ότι έπεφτες σέ τοίχο.
Τήν τάιζα πού καί πού γιά νάχω γλύψιμο,μή τής τήν δώσει καμμιά μέρα.
Άμα θές όμως νά ρωτήσω άν καί άλλαξε ή διεύθυνση..!!

SHOOTER045
24/03/2014, 13:08
ΣΟΒΑΡΕΨΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ......................








Έσένα γιά μεσόκοπο σαρανταπεντάρη σέ κόβω πάντως......??
Ισα που αγγιζω τα 40 Γεροντα....

irinia
24/03/2014, 13:14
Ισα που αγγιζω τα 40 Γεροντα....




ΕΥΧΟΜΑΙ .............






Νά πάς στά 100.

nicksior
24/03/2014, 13:15
ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΘΑΝΑΙ ΤΩΡΑ Η ΜΑΙΡΗ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ.............






Άπό τό 84 πού ύπολογίζω,τώρα τά έγγόνια της .......άν ζούνε.
Ή πουτάνα ήτανε θεριό,έρχόταν καί σέ τράκερνε στό μπούτι καί
νόμιζες ότι έπεφτες σέ τοίχο.
Τήν τάιζα πού καί πού γιά νάχω γλύψιμο,μή τής τήν δώσει καμμιά μέρα.
Άμα θές όμως νά ρωτήσω άν καί άλλαξε ή διεύθυνση..!!

Οχι ρε αυτή!

Την περιπτερού μου εννοούσα:lol:

Παλιά κατέβαινα συχνά κέντρο για διάφορες δουλειές.
Λοιπόν παρκάριζα κοντα σε περίπτερα αφου με πολύ ευγένεια ζητούσα τη άδεια απο τον-την περιπτερά(ού) (είμαι και συμπαθητικό παιδί) ψώνιζα και κάτι , τσιγάρα κλπ , οπότε είχα τον δικό μου άνθρωπο !!

irinia
24/03/2014, 13:29
Οχι ρε αυτή!

Την περιπτερού μου εννοούσα:lol:

Παλιά κατέβαινα συχνά κέντρο για διάφορες δουλειές.
Λοιπόν παρκάριζα κοντα σε περίπτερα αφου με πολύ ευγένεια ζητούσα τη άδεια απο τον-την περιπτερά(ού) (είμαι και συμπαθητικό παιδί) ψώνιζα και κάτι , τσιγάρα κλπ , οπότε είχα τον δικό μου άνθρωπο !!





ΚΙ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ....??





Ποιός είναι..??
Ό γκόμενος τής περιπτερούς..??

nicksior
24/03/2014, 13:39
ΚΙ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ....??





Ποιός είναι..??
Ό γκόμενος τής περιπτερούς..??

Ε...
Γερνάς μάστορα

Ο Λεωνίδας είναι του σουτέρ.. βλέπε πιο πάνω...

"Εγω εχω τον ΛΕΩΝΙΔΑ το ροντβαιλερ....." :lol:

Pan (dvs)
24/03/2014, 13:56
Προς το παρον κραταω καποια απο αυτα που ειπατε.

nicksior Παλιά κατέβαινα συχνά κέντρο για διάφορες δουλειές.
Λοιπόν παρκάριζα κοντα σε περίπτερα αφου με πολύ ευγένεια ζητούσα τη άδεια απο τον-την περιπτερά(ού) (είμαι και συμπαθητικό παιδί) ψώνιζα και κάτι , τσιγάρα κλπ , οπότε είχα τον δικό μου άνθρωπο !!

Terens ΜΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΕ ΤΟ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ......................
Όπου βολεύει τό μάστορα γιά νά τά πάρει γρήγορα καί εύκολα.
Άν γίνεται ΟΧΙ στήν κλασσική θέση μόλις σηκώσουμε τή σέλλα,
έκεί τρώει ένα σπρέυ μιά πολυουρεθάνη πώς τήν λένε άμέσως μόλις
σηκώσει τή σέλλα καί σταματάει τουλάχιστον ό τζερτζελές.....όπότε
ήσυχα κι άθόρυβα προχωράει ό κλέφτης.

Παγιδεύουμε τήν σέλλα μέ ένα μπουτόν.....

Πρός Θεού μή βάζετε αύτοκόλλητο τού συναγερμού στό μηχανάκι ,είναι σάν τού λέτε
τί έχει νά άντιμετωπίσει,δέν είναι όλοι οί συναγερμοί ίδιοι..!!!
Καί τελευταίο ΜΗ ΒΓΑΖΕΤΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΛΑΜΠΑΚΙ πού άναβοσβήνει.

PetranGR 6. GPS Tracker Μέσα στην μηχανή έστω και αυτά που κάθονται για 1-2 μέρες ενεργά,βάζεις την 2η μπαταρία όταν ξεφορτίσει

8. Φωτοκύτταρο να χτυπάει αυτόματα πάνω της φώς , αν κάποιος πληασιάσει στην περίμετρο της.

PanosVIB (Αυτο απο αλλο θεμα που μας παρεπεμψε ο pipe_smoker) Τα κλειδιά σου που αφήνεις στον 22χρονο βοηθό του μηχανικού κ φεύγεις...Δεν λέω να μην πας για service αλλά κ καλό είναι να ψάξεις να μάθεις κ να πας στον πιο έμπιστο/φίλο/γνωστό...Ακούγεται ακραίο αλλά σκέψου πόσο απλά είναι αυτά...

Pan (dvs)
24/03/2014, 13:57
ΕΥΧΟΜΑΙ .............

Νά πάς στά 100.

Η ευχη σου επιασε.Πηγε στο 100.

irinia
24/03/2014, 14:12
ΜΠΡΑΒΟ pan ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.............








Είσαι όργανωτικός ,όλο καί θά βοηθήσουν καί θά σώσουν καί κάποιον
αύτές οί όδηγίες πού είναι βγαλμένες άπό τίς έμπειρίες τού καθενός.

Pan (dvs)
24/03/2014, 14:23
ΜΠΡΑΒΟ pan ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.............

Είσαι όργανωτικός ,όλο καί θά βοηθήσουν καί θά σώσουν καί κάποιον
αύτές οί όδηγίες πού είναι βγαλμένες άπό τίς έμπειρίες τού καθενός.

Πρεπει ολοι να γινουμε οργανωτικοι,να οργανωθουμε και να σταματησουμε να κλαψουριζουμε.Αν δεν βαλουμε εμεις το μυαλο μας να δουλεψει δεν θα το κανει κανεις.
Απο αρκετα μικρος ειμαι στους δρομους και δεν μου εχει παρει κανεις ουτε καρφιτσα.Φυσικα επαιξε και η τυχη τον ρολο της,αλλα οχι μονο αυτη.

Ελπιζω και οι υπολοιποι να βοηθησουνε λεγοντας τις αποψεις τους για το θεμα.