PDA

View Full Version : Συζητηση/αναζητηση φωτογραφου (ημιεπαγγελματια-επαγγελματια) στην Θεσ/νικη



Σελίδες : [1] 2

devil's animal
10/04/2014, 10:39
κανω μια ερευνα αγορας για φωτογραφο λογω της επερχομενης βαφτισης της κορης μου στη Νυφη του Βορρα...
δεν ξερω...ή καποιοι νομιζουν οτι ζουμε στο 2004 ή δεν εχουν ιδεα περι κοστολογιου ή νομιζουν οτι επειδη βαφτιζεις το παιδι σου, εχεις κερδισει και το τζοκερ ταυτοχρονα...

οπως καταλαβαινετε οι τιμες που εχω ακουσει ειναι εξωφρενικες (τουλαχιστον για τα δικα μου βαλαντια) και ψαχνω εναν ανθρωπο να κανω την δουλεια μου πιο φτηνα..και φυσικα με λιγοτερες απαιτησεις απο μερους μου...

δεν με ενδιαφερει η βιντεοσκοπηση του γεγονοτος...
(αν ομως υπαρχει 2ο ατομο και επιθυμει να εργαστει, μπορει να παρει και αυτος μια φωτ. μηχανη και να τραβαει αποκλειστικα σε ασπρομαυρο format...)

δεν με ενδιαφερουν ψηφιακα αλμπουμς...
(το ποιες φωτογραφιες, σε ποσα αντιτυπα και σε τι διαστασεις θα εκτυπωθουν, θα αποφασισθει μετεπειτα...)

δεν με ενδιαφερει επεξεργασια φωτογραφιων για εξαλειψη σημαδιων, σπυρακιων κλπ...
(αν νομιζει ο φωτογραφος οτι καποιες φωτογραφιες χρειαζονται φωτεινοτητα ή color correction και θελει να το κανει, be my guest αλλα μεχρι εκει...)

οπως καταλαβαινετε οι απαιτησεις ειναι μικρες γι'αυτο και αναζητω ατομο που θα μου κανει την δουλεια χωρις να χρειαστει να του δωσω 200€* και ανω...

αν λοιπον καποιος ξερει καποιον επαγγελματια ή ασχολειται ο ιδιος με την φωτογραφια ημιεπαγγελματικα και θελει να εργαστει για 3-4 ωρες τον Ιουνιο, ας ριξει π.μ.

προσοχη! επαναλαμβανω: μιλαμε αποκλειστικα και μονο για μεροκαματο! οι φωτογραφιες θα παραδοθουν σε ηλεκτρονικη μορφη (dvd). απο εκει και περα ειναι θεμα δικο μου...


*edit: τα 200€ αφορουν 2 ατομα (αν υπαρξουν)... απο 100€ εκαστος...

el_hymador
10/04/2014, 11:06
Σταύρο επαγγελματίας να αναλλάβει σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει περίπτωση, οπότε απευθύνεσαι αποκλειστικά σε ερασιτέχνες. Νομίζω ότι αν ανοίξεις ένα θέμα στο dpgr.gr "ψάχνω φωτογράφο στη Θεσσαλονίκη - τότε" και εξηγήσεις τι ζητάς, θα βρεις κάποιον σίγουρα, το θέμα είναι βέβαια τι φωτογραφίες θα βγουν... οι εκκλησίες θέλουν φώτα (εννοω φωτογραφικά) και μηχανές που να μπορούν να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις (μην μπλέξουμε με τεχνικά), οπότε το πιθανότερο είναι να σου σκάσει το πιο θρασύ τυπάκι που έχει αγοράσει μια ερασιτεχνική μηχανή και δεν ξέρει τι του γίνεται, με αποτέλεσμα οι φωτογραφίες να μην βλέπονται. Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι τζάμπα θα δώσεις τα 100/200 ευρώ, βρες ένα κολλητό σου / καλεσμένο που να σκαμπάζει λίγα πράγματα και πες του να τραβήξει κάποιες αναμνηστικές.

stam2
10/04/2014, 11:14
επειδή γράφεις συζήτηση... το συζητώ.

Η δουλειά του φωτογράφου είναι ευκαιριακή, και σε άσχημες μέρες και ώρες. Όταν εμείς διασκεδάζουμε αυτός δουλεύει. Η δουλειά αφορά κυρίως Σαββατοκύριακα και αργίες, ή εορτές, με αποτέλεσμα οι εργάσιμες μέρες και ώρες να περιορίζονται σε 8-10 μέρες 30-40 ώρες το μήνα συν την όποια εργασία κάνει για επεξεργασία των φωτογραφιών. Συν τα παραπάνω είναι η αγορά και συντήρηση ακριβού εξοπλισμού.
Η τακτική είναι ότι σε ένα μεροκάματο πρέπει να βγουν δύο, διότι η δουλειά δεν είναι στρωτή και σίγουρη και έτσι δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρξει δεύτερο μεροκάματο, δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.
Επίσης ένας φωτογράφος που μόλις ξεκινά, και δίνει τα διαπιστευτήριά του, σαφώς λόγω λίγης δουλειάς και γνωριμίας με την αγορά θα έχει μικρότερες οικονομικές απαιτήσεις και ενδεχομένως να παίξει σε αρκετά χαμηλή τιμή, αλλά λόγω έλλειψης πείρας είναι λίγο λαχείο το αν θα "κάτσει" καλά η συνεργασία. Χωρίς όμως να σημαίνει και ότι αυτοί που είναι χρόνια στην πιάτσα είναι όλοι "καλλιτέχνες"...
Τα 200 ευρώ δεν θα κρίνω αν είναι πολλά ή λίγα, εύχομαι πραγματικά να βρεις αυτό που ψάχνεις και να κρατήσεις τις πιο όμορφες φωτογραφικές αναμνήσεις από την βάφτιση, απλά έχε και τα παραπάνω υπόψην σου, που μάλλον όμως πιστεύω θα τα έχεις σκεφτει ήδη.

devil's animal
10/04/2014, 11:21
Σταύρο επαγγελματίας να αναλλάβει σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει περίπτωση, οπότε απευθύνεσαι αποκλειστικά σε ερασιτέχνες. Νομίζω ότι αν ανοίξεις ένα θέμα στο dpgr.gr "ψάχνω φωτογράφο στη Θεσσαλονίκη - τότε" και εξηγήσεις τι ζητάς, θα βρεις κάποιον σίγουρα, το θέμα είναι βέβαια τι φωτογραφίες θα βγουν... οι εκκλησίες θέλουν φώτα (εννοω φωτογραφικά) και μηχανές που να μπορούν να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις (μην μπλέξουμε με τεχνικά), οπότε το πιθανότερο είναι να σου σκάσει το πιο θρασύ τυπάκι που έχει αγοράσει μια ερασιτεχνική μηχανή και δεν ξέρει τι του γίνεται, με αποτέλεσμα οι φωτογραφίες να μην βλέπονται. Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι τζάμπα θα δώσεις τα 100/200 ευρώ, βρες ένα κολλητό σου / καλεσμένο που να σκαμπάζει λίγα πράγματα και πες του να τραβήξει κάποιες αναμνηστικές.


γιατι ρε συ Κωστα ειναι δυσκολο να βρω σ'αυτα τα λεφτα καποιον που να ειναι νεος στον χωρο και να σκαμπαζει 5 πραγματα?
ή μηπως ειναι τοσο περιπλοκη η δουλεια του φωτογραφου που να ζητανε 500 και 600€ για 5-6 ωρες δουλειας (βαζω μεσα και την επεξεργασια που θα κανει μονος του)...
αντιλαμβανομαι οτι ειναι μια πολυ μεγαλη και ακριβη βιομηχανια ολο αυτο, αλλα αν αναλογιστεις οτι καποιος δουλευει 8 ωρες και παιρνει 40€...δεν νομιζω οτι ειναι ασχημα τα 100 για 4 ωρες...

θα μου πεις "ειναι freelancers" και θα εχεις δικιο...αλλα δεν γινεται να χρηματοδοτησω εγω ολο το δεκαπενθημερο του επειδη αυτος δεν εχει δουλεια γενικα και κοιταει μεσα απο 10 δουλειες το καλοκαιρι, να ζησει ενα εξαμηνο...
πρεπει καποια στιγμη να επαναπροσδιορισουμε τα κοστολογια μας σαν κοινωνια...νομιζω...:rolleyes:

τελος, γι'αυτο δεν εβαλα στον τιτλο "ερασιτεχνη"...αν ηθελα ερασιτεχνη που να μην εχει ξανακανει κατι παρομοιο και απλα εχει μια dslr και πειραματιζεται, θα εβαζα ακριβως αυτο...

devil's animal
10/04/2014, 11:26
επειδή γράφεις συζήτηση... το συζητώ.

Η δουλειά του φωτογράφου είναι ευκαιριακή, και σε άσχημες μέρες και ώρες. Όταν εμείς διασκεδάζουμε αυτός δουλεύει. Η δουλειά αφορά κυρίως Σαββατοκύριακα και αργίες, ή εορτές, με αποτέλεσμα οι εργάσιμες μέρες και ώρες να περιορίζονται σε 8-10 μέρες 30-40 ώρες το μήνα συν την όποια εργασία κάνει για επεξεργασία των φωτογραφιών. Συν τα παραπάνω είναι η αγορά και συντήρηση ακριβού εξοπλισμού.
Η τακτική είναι ότι σε ένα μεροκάματο πρέπει να βγουν δύο, διότι η δουλειά δεν είναι στρωτή και σίγουρη και έτσι δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρξει δεύτερο μεροκάματο, δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.
Επίσης ένας φωτογράφος που μόλις ξεκινά, και δίνει τα διαπιστευτήριά του, σαφώς λόγω λίγης δουλειάς και γνωριμίας με την αγορά θα έχει μικρότερες οικονομικές απαιτήσεις και ενδεχομένως να παίξει σε αρκετά χαμηλή τιμή, αλλά λόγω έλλειψης πείρας είναι λίγο λαχείο το αν θα "κάτσει" καλά η συνεργασία. Χωρίς όμως να σημαίνει και ότι αυτοί που είναι χρόνια στην πιάτσα είναι όλοι "καλλιτέχνες"...
Τα 200 ευρώ δεν θα κρίνω αν είναι πολλά ή λίγα, εύχομαι πραγματικά να βρεις αυτό που ψάχνεις και να κρατήσεις τις πιο όμορφες φωτογραφικές αναμνήσεις από την βάφτιση, απλά έχε και τα παραπάνω υπόψην σου, που μάλλον όμως πιστεύω θα τα έχεις σκεφτει ήδη.



συμφωνουμε απολυτα με αυτα και τα εχω στο μυαλο μου...και (εν μερει) τα γραφω σαν απαντηση στον Κωστα...
αλλα σαν αντιλογο μπορω να φερω και τον ανειδικευτο εργατη που επισης εχει δουλεια ευκαιριακη και βρισκει σε οτιδηποτε (οικοδομη, χωραφια, κλπ) και αμοιβεται φυσικα με πολυ λιγοτερα...
δεν ειπα οτι θα του δωσω οσο δινω στον ανθρωπο που θα μου τσαπισει το χωραφι (περιπου 50€ το 6ωρο)...

νομιζω οτι με λιγη καλη θεληση για ενα μεροκαματο, καποιος θα βρεθει...

stam2
10/04/2014, 11:28
νομιζω οτι με λιγη καλη θεληση για ενα μεροκαματο, καποιος θα βρεθει...

κι εγώ απλά να είσαι επιφυλακτικός και να ζητήσεις να δεις δουλειές του...

pipe_smoker
10/04/2014, 12:18
ή μηπως ειναι τοσο περιπλοκη η δουλεια του φωτογραφου που να ζητανε 500 και 600€ για 5-6 ωρες δουλειας (βαζω μεσα και την επεξεργασια που θα κανει μονος του)...
αντιλαμβανομαι οτι ειναι μια πολυ μεγαλη και ακριβη βιομηχανια ολο αυτο, αλλα αν αναλογιστεις οτι καποιος δουλευει 8 ωρες και παιρνει 40€...δεν νομιζω οτι ειναι ασχημα τα 100 για 4 ωρες...

θα μου πεις "ειναι freelancers" και θα εχεις δικιο...αλλα δεν γινεται να χρηματοδοτησω εγω ολο το δεκαπενθημερο του επειδη αυτος δεν εχει δουλεια γενικα και κοιταει μεσα απο 10 δουλειες το καλοκαιρι, να ζησει ενα εξαμηνο...
πρεπει καποια στιγμη να επαναπροσδιορισουμε τα κοστολογια μας σαν κοινωνια...νομιζω...:rolleyes:

τελος, γι'αυτο δεν εβαλα στον τιτλο "ερασιτεχνη"...αν ηθελα ερασιτεχνη που να μην εχει ξανακανει κατι παρομοιο και απλα εχει μια dslr και πειραματιζεται, θα εβαζα ακριβως αυτο...


Σηκωνει παρα πολλη κουβεντα αυτο που περιγραφεις.
Το ποσο κοστολογει ο καθενας το εργο του, το ποια ειναι η αντικειμενική αξια του εργου (αν μπορει να υπαρξει τετοια), το τί μπορείς εσυ να δωσεις κλπ.
Ειδικα αν μιλαμε για δουλειες που εχουν να κανουν με καλλιτεχνικα. (Οκ δε ζητησες να σου ζωγραφισουν πορτραιτο, αλλα καταλαβαινεις τί εννοώ).

Για να μην ανοιχτει λοιπόν τετοια κουβεντα και χαθει το νοημα του θρεντ σου, αν θες να κλειδωθει για να μεινει απλα το ζουμι που ειναι το πρωτο ποστ "ψαχνω φωτογραφο επικοινωνηστε με πμ" πες το.

devil's animal
10/04/2014, 12:29
Σηκωνει παρα πολλη κουβεντα αυτο που περιγραφεις.
Το ποσο κοστολογει ο καθενας το εργο του, το ποια ειναι η αντικειμενική αξια του εργου (αν μπορει να υπαρξει τετοια), το τί μπορείς εσυ να δωσεις κλπ.
Ειδικα αν μιλαμε για δουλειες που εχουν να κανουν με καλλιτεχνικα. (Οκ δε ζητησες να σου ζωγραφισουν πορτραιτο, αλλα καταλαβαινεις τί εννοώ).

Για να μην ανοιχτει λοιπόν τετοια κουβεντα και χαθει το νοημα του θρεντ σου, αν θες να κλειδωθει για να μεινει απλα το ζουμι που ειναι το πρωτο ποστ "ψαχνω φωτογραφο επικοινωνηστε με πμ" πες το.


Πανο, δεν εχω προβλημα να συζητηθει και να υπαρξουν επιχειρηματα απο καποιον επαγγελματια κλπ και να γινει ενας επoικοδομητικος διαλογος...
απο την αλλη, την δουλεια μου κοιταω να κανω, και δεν προκειται να αλλαξω τον κλαδο και τα κοστολογια τους με μια συζητηση στο moto.gr...

δεν ξερω, κανε οτι θες...
αν το κλειδωσεις ομως, απλα και μονο για να μπορουν να το βλεπουν περισσοτεροι θα το περασω στην υπογραφη μου σαν λινκ...

αν παλι θες να το αφησεις για συζητηση και προβληματισμο (επειδη υπαρχουν αρκετοι φωτογραφοι εδω μεσα...και επαγγελματιες και ερασιτεχνες), it's fine by me...
:wave2:

Μικe777
10/04/2014, 12:40
Πανο, δεν εχω προβλημα να συζητηθει και να υπαρξουν επιχειρηματα απο καποιον επαγγελματια κλπ και να γινει ενας επoικοδομητικος διαλογος...
απο την αλλη, την δουλεια μου κοιταω να κανω, και δεν προκειται να αλλαξω τον κλαδο και τα κοστολογια τους με μια συζητηση στο moto.gr...

δεν ξερω, κανε οτι θες...
αν το κλειδωσεις ομως, απλα και μονο για να μπορουν να το βλεπουν περισσοτεροι θα το περασω στην υπογραφη μου σαν λινκ...

αν παλι θες να το αφησεις για συζητηση και προβληματισμο (επειδη υπαρχουν αρκετοι φωτογραφοι εδω μεσα...και επαγγελματιες και ερασιτεχνες), it's fine by me...
:wave2:
δεν ειναι ασχημη ιδεα..:)
δεν ειναι κακο αυτο που ζητας devil's
εγω το εχω κανει σε καποιες περιπτωσεις για χαβαλε!
και δεν πηρα φραγκο!απλα εχω τη λοξα..:D
φιλοι που μου το ζητησαν παντως το θεωρησα σαν ενδειξη τιμης..
και δεν πηρα φραγκο!τωρα αν θελανε τελειες φωτο..να πληρωνανε!!:lol:

devil's animal
10/04/2014, 12:47
φιλοι που μου το ζητησαν παντως το θεωρησα σαν ενδειξη τιμης..
και δεν πηρα φραγκο!τωρα αν θελανε τελειες φωτο..να πληρωνανε!!:lol:

γιατι, εχεις την εντυπωση οτι οι επαγγελματιες που πληρωνονται αδρα, βγαζουν και τελειες φωτο?:p

το ποσο κιτς εχουν δει τα ματια μου με φωτοσουπιες ασχετες μεταξυ τους, δεν λεγεται...
ενταξει μπορει να μην ειμαι ο ειδικος για να κρινω μια επαγγελματικη δουλεια ενος φωτογραφου, αλλα μια γνωμη για το τι ειναι ομορφο και καλαισθητο μπορω να την εκφρασω, νομιζω...


και η πλακα ειναι οτι οταν τους λες, "ναι, οκ ειδα τις δουλειες σας αλλα τις θεωρω υπερβολικες οσον αφορα την επεξεργασια και το photoshop που εχουν φαει, με αποτελεσμα να βγαινει κατι εξωκοσμο στα δικα μου ματια"...το ριχνουν παντα στον πελατη λεγοντας: "αυτα ζητανε, αυτα κανουμε"...
δλδ ρε μεγαλε ζητησανε τον ουρανο μωβ και την θαλασσα πΕρτικαλι δλδ??:lol:

sniper
10/04/2014, 12:51
....
*edit: τα 200€ αφορουν 2 ατομα (αν υπαρξουν)... απο 100€ εκαστος...


....
ή μηπως ειναι τοσο περιπλοκη η δουλεια του φωτογραφου που να ζητανε 500 και 600€ για 5-6 ωρες δουλειας (βαζω μεσα και την επεξεργασια που θα κανει μονος του)...
αντιλαμβανομαι οτι ειναι μια πολυ μεγαλη και ακριβη βιομηχανια ολο αυτο, αλλα αν αναλογιστεις οτι καποιος δουλευει 8 ωρες και παιρνει 40€...δεν νομιζω οτι ειναι ασχημα τα 100 για 4 ωρες...

....

:bawl:

Πέραν των αστείων (τα επιχειρήματα, όχι εσύ) επιχειρημάτων σου, περιμένω να το διαβάσει ο Αφρο... και ψάχνω δεύτερο σώβρακο... :bawl:

Μικe777
10/04/2014, 13:01
γιατι, εχεις την εντυπωση οτι οι επαγγελματιες που πληρωνονται αδρα, βγαζουν και τελειες φωτο?:p


εγω σε αυτα που ζητας σου εκανα σουπερ βαφτιση!!!
αμα ειχες και ωραια νονα!:bawl:
αλλα μενω Αθηνα!:lol:

gcrook
10/04/2014, 13:32
Εγω φωτογραφος δεν ειμαι, αλλα.....

Ντεβιλς αναρωτιεσαι γιατι ειναι πολλα τα λεφτα που προσφερεις για μια δουλεια και σκεφτεσαι με ορους μισθωτης εργασιας.
Δεν βαζεις μεσα περα απο την γνωση και την εμπειρια (τα οποια εχουν ενα κοστος) και καποια πραγματα που ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κοστιζουν πολυ και κοστιζουν συνεχως.

Ο εξοπλισμος δεν φυτρωνει συνηθως στα δεντρα και ειναι πανακριβος.Επισης συχνα αναβαθμιζεται,φθειρεται,χαλαει,πρεπει να υπαρχει δευτερος για safety,τα φωτα επισης ειναι ακριβο σπορ,και οι οθονες οι εκτυπωτες τα πισια οι σκληροι και τα υπολοιπα δεν ειναι ουτε φθηνα ουτε φυτρωνουν στα δεντρα.Να σας δω να πειτε στον ψυκτικο που θα σας κανει συντηρηση το ερκοντισιον το καλοκαιρι να παρει 20 ευρω για 20-30 λεπτα δουλεια να μου πειτε ποσες φαπες θα μαζεψετε.
Ο ελευθερος επαγγελματιας,πρεπει απο καπου να βρει τα λεφτα να συντηρησει λοιπον ολα αυτα, να ασφαλισει τον εαυτο του, και να υπολογισει και τις μερες μη εργασιας του στην τιμη.

Με αυτα τα λεφτα το μονο που θα καταφερεις ειναι να βρεις ενα προθυμο κοροιδο που θελει να μπει στον χωρο και ψαχνει να ξεκινησει απο καπου.Δεν κακο.
Απλα οσο τον εκμεταλλευεσαι εσυ αλλο τοσο σε εκμεταλλευεται και εκεινος. :D:D

pipe_smoker
10/04/2014, 13:44
Ο ελευθερος επαγγελματιας,πρεπει απο καπου να βρει τα λεφτα να συντηρησει λοιπον ολα αυτα, να ασφαλισει τον εαυτο του, και να υπολογισει και τις μερες μη εργασιας του στην τιμη.


+όσα θες


Αλλά....


Εεεεε ρε μάνα μου τί έχει να γίνειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιιιιιιι:lol:

Και πρέπει να φύγω ρε πούστη μου:(

Μικe777
10/04/2014, 13:57
Εγω φωτογραφος δεν ειμαι, αλλα.....

ουτε εγω ειμαι αλλα μου αρεσει να φωτογραφιζω!!:D

Με αυτα τα λεφτα το μονο που θα καταφερεις ειναι να βρεις ενα προθυμο κοροιδο που θελει να μπει στον χωρο και ψαχνει να ξεκινησει απο καπου.Δεν κακο.
Απλα οσο τον εκμεταλλευεσαι εσυ αλλο τοσο σε εκμεταλλευεται και εκεινος. :D:D

ο ανθρωπος περιεγραψε τι θελει!
Εγω με ενα φιλαρακι ευχαριστως το εκανα αφου σε αυτα που περιεγραψε παιζω..
εκμεταλευση δεν ειναι αφου προσφερει χρηματα!!:D

ego_o_idios
10/04/2014, 14:03
κανω μια ερευνα αγορας για φωτογραφο λογω της επερχομενης βαφτισης της κορης μου στη Νυφη του Βορρα...
δεν ξερω...ή καποιοι νομιζουν οτι ζουμε στο 2004 ή δεν εχουν ιδεα περι κοστολογιου ή νομιζουν οτι επειδη βαφτιζεις το παιδι σου, εχεις κερδισει και το τζοκερ ταυτοχρονα...

οπως καταλαβαινετε οι τιμες που εχω ακουσει ειναι εξωφρενικες (τουλαχιστον για τα δικα μου βαλαντια) και ψαχνω εναν ανθρωπο να κανω την δουλεια μου πιο φτηνα..και φυσικα με λιγοτερες απαιτησεις απο μερους μου...

δεν με ενδιαφερει η βιντεοσκοπηση του γεγονοτος...
(αν ομως υπαρχει 2ο ατομο και επιθυμει να εργαστει, μπορει να παρει και αυτος μια φωτ. μηχανη και να τραβαει αποκλειστικα σε ασπρομαυρο format...)

δεν με ενδιαφερουν ψηφιακα αλμπουμς...
(το ποιες φωτογραφιες, σε ποσα αντιτυπα και σε τι διαστασεις θα εκτυπωθουν, θα αποφασισθει μετεπειτα...)

δεν με ενδιαφερει επεξεργασια φωτογραφιων για εξαλειψη σημαδιων, σπυρακιων κλπ...
(αν νομιζει ο φωτογραφος οτι καποιες φωτογραφιες χρειαζονται φωτεινοτητα ή color correction και θελει να το κανει, be my guest αλλα μεχρι εκει...)

οπως καταλαβαινετε οι απαιτησεις ειναι μικρες γι'αυτο και αναζητω ατομο που θα μου κανει την δουλεια χωρις να χρειαστει να του δωσω 200€* και ανω...

αν λοιπον καποιος ξερει καποιον επαγγελματια ή ασχολειται ο ιδιος με την φωτογραφια ημιεπαγγελματικα και θελει να εργαστει για 3-4 ωρες τον Ιουνιο, ας ριξει π.μ.

προσοχη! επαναλαμβανω: μιλαμε αποκλειστικα και μονο για μεροκαματο! οι φωτογραφιες θα παραδοθουν σε ηλεκτρονικη μορφη (dvd). απο εκει και περα ειναι θεμα δικο μου...


*edit: τα 200€ αφορουν 2 ατομα (αν υπαρξουν)... απο 100€ εκαστος...


gliko filaraki xestikame ti dinis
ama den exis lefta ise ftoxos den exis na kanis vaftisi dose se kana kolito sou na sou traviksi me kamia mixani oti nane ke parata mas pou dinis 200 euro ke 8es ke dio fotgrafous :lol::lol::lol:

ke esi opos ke tosi anegkefaloi den skeftonte oti apo olo afto to mistirio tis vaptisis ke tou gamou apo ola afta ta rouxqa ta vapsimata ton ginekon ta stolismata an8ropon ke naon ke to pagoma tou xronou gia tis genees pou erxonte afto pou meni ke o logos pou ginonte ine i fotografies file mou


xoris fotografies den iparxi vaptisi ke tin vaptisi tin kano ego o fotografos ke o papas akoma apo mena perimeni entoles ego 8a sintoniso to mistirio
oso ke an sou fenete periergo


den exis di papa na perimeni me to pedi sta xeria na gemiso film gia na pame tin skini tis kolimpi8ras...

akoma ke i papades sintonizoun ton kosmo gia na kani tin doulia tou o fotografos

fantasou oti statistika kapious apo tin vaptisi 8a tous exis mono se fotografies
ke oloi i sigkenis sou 8a perimenoun na fanoun se fotografies na kseroun oti 8a perasoun stis epomenes genies
ke oloi 8a exoun stolisti 8a exoun vali ta kala tous ta akriva tous ke ta lousa tous gia na vgoun fotografia


ke esi otan 8a ise ramolimento 8a 8imase to pedaki sou mesa apo tis fotografies

ke ta pedakia sou otan kanoun pedakia 8a dixnoun tis fotografies mou as poume sta pedia tous me kamari ke nostalgia gia ton gliko mpampa tous ke tin glikia miteroula tous po mono se fotografies 8a iparxi pia

ke esi exis xosi ena skasmo lefta se ena karo lousa ke katanalotika ke den 8a exis i 8a exis se kaki piotita tin apotiposi olon afton giati ise kakomiris tsigkounis ke den kseris ti sou ginete


ama 8es ego pou ime xronia se aftin tin doulia ke se ksero entelos filika 8elo tris fores afto to poso gia na er8o eki gia sena ama vriskis aftin tin timi se enan topiko epagkelmatia ise tixeros an ke 8a prepi na ipopsiazese mipos den ine kalos stin doulia tou me toso liga

ke i doulia tou fotografou se tetia mistiria ine mia terastia ef8ini ektos apo tin kourasi

den fantazese poso megali ef8ini ine an enas fotografos xasi to iliko i den exi kani sosti doulia prepi na aniksi i gi na ton katapioi sin oti ton diokis nomika


ase ta ntavatzilikia lipon ke xone xrima mono stis fotografies eprepe na to xosis asxete

gcrook
10/04/2014, 14:08
ο ανθρωπος περιεγραψε τι θελει!
Εγω με ενα φιλαρακι ευχαριστως το εκανα αφου σε αυτα που περιεγραψε παιζω..
εκμεταλευση δεν ειναι αφου προσφερει χρηματα!!:D

Χαχαχα γαματο.Αυτο ακριβως λεω και γω.Οτι ενας επαγγελματιας εστω και μετριος -μη σου πω και εντελως σκατας- αλλα επαγγελματιας
ποτε μα ποτε δεν κοστολογει την ποιοτητα της εργασιας του με βαση τα αισθητικα κριτηρια του πελατη του,γιατι ο πελατης του μπορει να θελει,η να νομιζει οτι θελει απλα
πραγματα,η μαλλον πραγματα που αυτος θεωρει απλα, αλλα οι κακες ερασιτεχνικες φωτογραφιες (γιατι αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ ζηταει ο ντεβιλς,κακες φωτο) ,παντα χτυπανε ασχημα και ειναι λιγο δυσκολο μετα να ερθει να παραδεχτει καποιος οτι σου ζητησε να του κανεις κακη δουλεια και επισης ειναι δυσκολο και εσυ να παραδεχτες οτι εκανες κακη δουλεια,ποσο μαλλον οταν εισαι προθυμος για αυτα τα εκατο ευρω να κατσεις μερες να ξεπατωθεις για να αποδειξεις η στον εαυτο σου η στον πελατη σου οτι τοχεις,οποτε δουλευεις τζαμπα.
Ακτος βεβαια και αν κανεις πολυ μετρια γνωριζοντας το οποτε τηρεις το συμβολαιο σου με τον πελατη,οποτε βλεπε παραπανω που θα σας οδηγησει αυτο.:D
Εντωμεταξυ η μικρη εχει βαπτιστει,και δεν προβλεπεται να παμε για reshoot.

Και η αμοιβαια εκμεταλλευση δεν ειναι τζιζ κακο ουτε μιλαω για τυπους που αλληλομαχαιρωνονται.Μιλαω για κλασσικες εργασιακες σχεσεις ανταποδωσης
που απο την στιγμη που γινονται με τοσο ασχημα κριτηρια,βγαζουν στην επιφανεια αυτο που και οι δυο προσπαθειτε να κρυψετε.Το οτι και οι δυο κοιτατε το συμφερον σε με τον ενα η τον αλλο τροπο.

Μικe777
10/04/2014, 14:18
αλλα οι κακες ερασιτεχνικες φωτογραφιες (γιατι αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ ζηταει ο ντεβιλς,κακες φωτο) ,παντα χτυπανε ασχημα και ειναι λιγο δυσκολο μετα να ερθει να παραδεχτει καποιος οτι σου ζητησε να του κανεις κακη δουλεια και επισης ειναι δυσκολο και εσυ να παραδεχτες οτι εκανες κακη δουλεια,ποσο μαλλον οταν εισαι προθυμος για αυτα τα εκατο ευρω να κατσεις μερες να ξεπατωθεις για να αποδειξεις η στον εαυτο σου η στον πελατη σου οτι τοχεις,οποτε δουλευεις τζαμπα.
Ακτος βεβαια και αν κανεις πολυ μετρια γνωριζοντας το οποτε τηρεις το συμβολαιο σου με τον πελατη,οποτε βλεπε παραπανω που θα σας οδηγησει αυτο.:D

αυτο που λες τωρα + τα οσα ειπε ο afro παραπανω σημαινουν δηλ οτι ο επαγγελματιας που θα
παρει 600 για φωτα και βιντεο και ολα τα παρελκομενα!!!
εχει μεγαλη διαφορα απο τον κυρ Μπαμπη που εχει ενα φωτογραφειο της πλακας και με 200 θα σου βγαλει
οτι π.χ 2 φιλαρακια ερασιτεχνες που θα κανουν ψιλο χαβαλε!!
οκ?παιζει!δεν ξερω!!παω πασο!:wave2:

sniper
10/04/2014, 14:23
αυτο που λες τωρα + τα οσα ειπε ο afro παραπανω σημαινουν δηλ οτι ο επαγγελματιας που θα
παρει 600 για φωτα και βιντεο και ολα τα παρελκομενα!!!
εχει μεγαλη διαφορα απο τον κυρ Μπαμπη που εχει ενα φωτογραφειο της πλακας και με 200 θα σου βγαλει
οτι π.χ 2 φιλαρακια ερασιτεχνες που θα κανουν ψιλο χαβαλε!!
οκ?παιζει!δεν ξερω!!παω πασο!:wave2:


Να πάω εγώ να βγάλω φωτό και βίντεο (πςςςςςς μ@λ@κάρα Κρούκη θα κάνω και τον σκηνοθέτη :bawl:) με το iPhone να κάνουμε και πλάκα και χαβαλέ και να ρίξουμε και καμιά φάπα στον παπά....

Ρε μλκ Ντεβιλς, το παιδί σου βαφτίζεις (το γιατί δεν μπορώ να το κατανοήσω αλλά δικό σου είναι αν θες το πνίγεις κιόλας)....

gcrook
10/04/2014, 14:27
αυτο που λες τωρα + τα οσα ειπε ο afro παραπανω σημαινουν δηλ οτι ο επαγγελματιας που θα
παρει 600 για φωτα και βιντεο και ολα τα παρελκομενα!!!
εχει μεγαλη διαφορα απο τον κυρ Μπαμπη που εχει ενα φωτογραφειο της πλακας και με 200 θα σου βγαλει
οτι π.χ 2 φιλαρακια ερασιτεχνες που θα κανουν ψιλο χαβαλε!!
οκ?παιζει!δεν ξερω!!παω πασο!:wave2:

Για αρχη εγω και ο αφρο δεν ξερω αν λεμε το ιδιο πραγμα και αν το λεμε το βλεπουμε απο διαφορετικη σκοπια.
Παμε παρακατω.

Αυτο με τα φωτα και βιντεο για 600 δεν το καταλαβα.
Αν εννοεις οτι θα εχεις φωτο και βιντεο με 600 ευρω με στοιχειωδη επαγγελματικο εξοπλισμο σε event τοτε θα εχεις πολυ κακες φωτο και βιντεο.
Επισης θα εχεις δυο μεγαλα κοροιδα που κανουν αυτη την δουλεια με τοσα λεφτα και τοσο εξοπλισμο.
Βεβαια εσενα μπορει να σου αρεσει η δουλεια τους δε λεω, αλλα αλλο αυτο.

Ο κυρ Μπαμπης αν ειχε φωτογραφειο και εκανε δουλεια με 200 ευρω δεν θα ειχε φωτογραφειο,
αλλα μια dslr που του πηρε η μαμα του και κανει την πλακα του σε γαμους με φιλους του.

Βασικα ξαναριξε μια το παραπανω κειμενο σου γιατι δεν βγαζει νοημα τωρα που το ξαναβλεπω.

Μικe777
10/04/2014, 14:29
Να πάω εγώ να βγάλω φωτό και βίντεο (πςςςςςς μ@λ@κάρα Κρούκη θα κάνω και τον σκηνοθέτη :bawl:) με το iPhone να κάνουμε και πλάκα και χαβαλέ και να ρίξουμε και καμιά φάπα στον παπά....

ε!ενταξει αμα ειναι να το κανουμε και φαρσοκωμωδια..
αφηστε το!
εγω μια γνωμη ειπα!:wave2:

notakos600
10/04/2014, 14:29
Tα μυστήρια, εκτός από το τυπικό του πράγματος, γίνονται για τις φωτογραφίες.
Devil's, τι θα κάνεις αν δεν βγουν καλές οι φωτογραφίες της βάφτισης;
Θα την ξανακάνεις;
Είναι ένα λούκι που το περάσαμε όλοι και τα σκάσαμε χοντρά, κοίτα για το καλό σου να κάνεις το ίδιο γιατί θα σε κυνηγάνε όλοι μεγάλε.

Μικe777
10/04/2014, 14:36
Για αρχη εγω και ο αφρο δεν ξερω αν λεμε το ιδιο πραγμα και αν το λεμε το βλεπουμε απο διαφορετικη σκοπια.
Παμε παρακατω.

Αυτο με τα φωτα και βιντεο για 600 δεν το καταλαβα.
Αν εννοεις οτι θα εχεις φωτο και βιντεο με 600 ευρω με στοιχειωδη επαγγελματικο εξοπλισμο σε event τοτε θα εχεις πολυ κακες φωτο και βιντεο.
Επισης θα εχεις δυο μεγαλα κοροιδα που κανουν αυτη την δουλεια με τοσα λεφτα και τοσο εξοπλισμο.
Βεβαια εσενα μπορει να σου αρεσει η δουλεια τους δε λεω, αλλα αλλο αυτο.

Ο κυρ Μπαμπης αν ειχε φωτογραφειο και εκανε δουλεια με 200 ευρω δεν θα ειχε φωτογραφειο,
αλλα μια dslr που του πηρε η μαμα του και κανει την πλακα του σε γαμους με φιλους του.

Βασικα ξαναριξε μια το παραπανω κειμενο σου γιατι δεν βγαζει νοημα τωρα που το ξαναβλεπω.
δεν ξερω!αλλα δεν πιστευω οτι ολοι αυτοι οι επαγγελματιες βγαζουν τοσες φοβερες φωτογραφιες..
υπαρχουν απιστευτοι ερασιτεχνες εγω σιγουρα!!δεν ανηκω σε αυτους..
και το λεω!!
τωρα αν μιλαμε να κανει ο αλλος επαγγελματικη φωτογραφιση
με εναν με μια dslr που του πηρε η μαμα του και κανει την πλακα του σε γαμους με φιλους του.
παει πολυ!!:rolleyes:

notakos600
10/04/2014, 14:43
δεν ξερω!αλλα δεν πιστευω οτι ολοι αυτοι οι επαγγελματιες βγαζουν τοσες φοβερες φωτογραφιες..
υπαρχουν απιστευτοι ερασιτεχνες εγω σιγουρα!!δεν ανηκω σε αυτους..
και το λεω!!
τωρα αν μιλαμε να κανει ο αλλος επαγγελματικη φωτογραφιση
με εναν με μια dslr που του πηρε η μαμα του και κανει την πλακα του σε γαμους με φιλους του.
παει πολυ!!:rolleyes:

Άραξε φιλαράκι...

Μικe777
10/04/2014, 14:55
Άραξε φιλαράκι...
λαθος φιλε μου
ολοι μεγαλοι φωτογραφοι το εχουν δει
τους εχω βαρεθει!!!
εχω δει απιστευτες φωτογραφιες απο φοβερους ερασιτεχνες
που πολυ επαγγελματιες ουτε εχουν βγαλει ποτε γενικα μιλαω μην το πας
προσωπικα!δεν λεω για εμενα ουτε για τον Ριβελη τον Διαμαντοπουλο Ansel Adams κ.λπ
τι λες τωρα!!
δεν εχεις δει εσυ δηλ!θα τρελαθουμε οι καλλυτεροι ειναι ερασιτεχνες αυτοι που
ειναι επαγγελματιες μονο γαμους και βαφτισια βγαζουν..μην τρελαθουμε ρε παιδια εντελως!!
για φωτογραφια μιλαμε?
η αν μπορει καποιος να κανει μια βαφτιση ενος παιδιου..:confused:

gcrook
10/04/2014, 15:05
λαθος φιλε μου
ολοι μεγαλοι φωτογραφοι το εχουν δει
τους εχω βαρεθει!!!
εχω δει απιστευτες φωτογραφιες απο φοβερους ερασιτεχνες
που πολυ επαγγελματιες ουτε εχουν βγαλει ποτε γενικα μιλαω μην το πας
προσωπικα!δεν λεω για εμενα ουτε για τον Ριβελη τον Διαμαντοπουλο Ansel Adams κ.λπ
τι λες τωρα!!
δεν εχεις δει εσυ δηλ!θα τρελαθουμε οι καλλυτεροι ειναι ερασιτεχνες αυτοι που
ειναι επαγγελματιες μονο γαμους και βαφτισια βγαζουν..μην τρελαθουμε ρε παιδια εντελως!!
για φωτογραφια μιλαμε?
η αν μπορει καποιος να κανει μια βαφτιση ενος παιδιου..:confused:

Κοιτα δεν αντιλεγω οτι οι γαμωβαφτισαδες ειναι στην πλειοψηφια τους γιδια,αλλα αν κρινεις απο τις γαματες φωτο που εβγαλε
καποιος με το πασο του επειδη του εκατσε η καλη στιγμη το καλο φως κτλ κτλ με την πραγματικοτητα του να καλυψεις επαρκως ενα ζωντανο event,
τοτε δεν εχεις την παραμικρη ιδεα και εμπειρια απο την δουλεια.Με το καλο κυνηγησε το αργα η γρηγορα θα το δεις και συ.

Το εχω κανει περιστασιακα,(βιντεο) που ειναι ακομα χειροτερο σαν δουλεια και πιο κακοπληρωμενο, (εκει να δεις εκτρωματα απο επαγγελματιες) και μαλιστα με εξοπλισμο που θεωρω ελλιπη και ειναι ελλιπης (και αν σου αναφερω ενα ενα αυτα που χρειαστηκα θα νομισεις οτι εχω εταιρεια παραγωγης) γιατι οι συνθηκες απαιτουν ΠΟΛΥ πραγμα τρεξιμο και αγχος απλα για βγει η φαση,ποσο μαλλον για να ειναι και καλη.Και δεν εχω και φωτογραφειο,ουτε σχεση με τον συγκεκριμενο χωρο,και ευτυχως δηλαδη
γιατι οι περισσοτεροι που εχω γνωρισει ειναι για μπατσες.

devil's animal
10/04/2014, 15:10
Εγω φωτογραφος δεν ειμαι, αλλα.....

Ντεβιλς αναρωτιεσαι γιατι ειναι πολλα τα λεφτα που προσφερεις για μια δουλεια και σκεφτεσαι με ορους μισθωτης εργασιας.
Δεν βαζεις μεσα περα απο την γνωση και την εμπειρια (τα οποια εχουν ενα κοστος) και καποια πραγματα που ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κοστιζουν πολυ και κοστιζουν συνεχως.

Ο εξοπλισμος δεν φυτρωνει συνηθως στα δεντρα και ειναι πανακριβος.Επισης συχνα αναβαθμιζεται,φθειρεται,χαλαει,πρεπει να υπαρχει δευτερος για safety,τα φωτα επισης ειναι ακριβο σπορ,και οι οθονες οι εκτυπωτες τα πισια οι σκληροι και τα υπολοιπα δεν ειναι ουτε φθηνα ουτε φυτρωνουν στα δεντρα.Να σας δω να πειτε στον ψυκτικο που θα σας κανει συντηρηση το ερκοντισιον το καλοκαιρι να παρει 20 ευρω για 20-30 λεπτα δουλεια να μου πειτε ποσες φαπες θα μαζεψετε.
Ο ελευθερος επαγγελματιας,πρεπει απο καπου να βρει τα λεφτα να συντηρησει λοιπον ολα αυτα, να ασφαλισει τον εαυτο του, και να υπολογισει και τις μερες μη εργασιας του στην τιμη.

Με αυτα τα λεφτα το μονο που θα καταφερεις ειναι να βρεις ενα προθυμο κοροιδο που θελει να μπει στον χωρο και ψαχνει να ξεκινησει απο καπου.Δεν κακο.
Απλα οσο τον εκμεταλλευεσαι εσυ αλλο τοσο σε εκμεταλλευεται και εκεινος. :D:D

τι να σου πω ρε Γιωργη...εγω 20€ την μοναδα δινω στον ψυκτικο χωρις αποδειξη..25 με αποδειξη...2 μοναδες εχω σπιτι...
συμφωνουμε ομως για τον εξοπλισμο...ο οποιος εξοπλισμος ομως ειναι εργαλεια δουλειας και πληρωνεται 1 - 2 φορες σε ολη την καριερα του φωτογραφου, εκτος αν τυχει η στραβη και σπασει...και βγαζει εκατομμυρια φωτογραφιες-δουλεια...
με την ιδια λογικη θα επρεπε να πληρωνουμε και τον εξοπλισμο του ηλεκτρολογου οταν ερχεται για μια πριζα, τον εξοπλισμου του τζακα που κοβει τα μαρμαρα, τον εξοπλισμο του αλουμινα κ.ο.κ.

τα ιδια ελεγαν και οι φορτηγατζηδες... για το ποσο ακριβα ειναι τα ανταλλακτικα, τα αναλωσιμα, τα πετρελαια για το φορτηγο και ολα αυτα..αλλα τις τιμες τους τις εχουν ριξει στο μισο οσον αφορα τις μεταφορες...
αν βεβαια τωρα ο αλλος θελει να κανει αποσβεση την canon ή το scania με 2 δουλειες που θα παρει...πασο...γιατι παλιοτερα γινοταν και αυτο...αμαξι που εκανε 200 χιλιαρικα του εκαναν αποσβεση στα 4 χρονια...
τωρα φυσικα δεν γινεται...γινεται ομως στα 8...ή στα 10...
ετσι ειναι με τα ελευθερα επαγγελματα...
και η εκμεταλλευση ενθεν και ενθεν ειναι αμοιβαια...
οσο αναγκη τον εχω εγω για να μου κανει την δουλεια μου, τοσο αναγκη εχει και αυτος τα λεφτα μου για να ζησει...
:winka:

ego_o_idios
10/04/2014, 15:16
λαθος φιλε μου
ολοι μεγαλοι φωτογραφοι το εχουν δει
τους εχω βαρεθει!!!
εχω δει απιστευτες φωτογραφιες απο φοβερους ερασιτεχνες
που πολυ επαγγελματιες ουτε εχουν βγαλει ποτε γενικα μιλαω μην το πας
προσωπικα!δεν λεω για εμενα ουτε για τον Ριβελη τον Διαμαντοπουλο Ansel Adams κ.λπ
τι λες τωρα!!
δεν εχεις δει εσυ δηλ!θα τρελαθουμε οι καλλυτεροι ειναι ερασιτεχνες αυτοι που
ειναι επαγγελματιες μονο γαμους και βαφτισια βγαζουν..μην τρελαθουμε ρε παιδια εντελως!!
για φωτογραφια μιλαμε?
η αν μπορει καποιος να κανει μια βαφτιση ενος παιδιου..:confused:

epidi milate ke lete oti fantazeste
i efarmosmeni fotografia den exi sxesi me tin kalitexniki

an i erasitxnes kalitexnes travane kaliteres fotografies afto ine ena 8ema

omos i kalitexniki fotografia den exi sxesi me tin kalitexnia ton mistirion

ta mistiria epidi ine efarmosmeni fotografia 8eloun poli megali gnosi tou mistiriou poli megali gnosi tis tropis diladi
megali gnosi gia tin sosti apotiposi ton gegonoton ine diladi elenxomeno reportaz

ke sto reportaz xoris empiria ise axristos osi kalitexnia ke na exis

diladi an ise se ena polemo ke 8es na fotografisis enan pou pirovolite ke skotonete mprosta ston fako sou ke esi elenxis an exis to iliovasilema se sosti 8ermokrasia xromatos an vgeni i flida tou diplanou dendrou se apoxrosi sosti tou kafe gkri an o vraxos apo piso apotiponete sosta me tis skiasis tou gia na exi tin sosti diastasi sto va8os pediou tis fotografias eno o alos exi pligo8i 8anasima ke pefti

tote ise enas ili8ios egopa8is ke doulevis gia tin provolisou ke mono ke sigoura den 8a patisis to sosto klik ke isos xriasti na pas ston nekro ke na tou pis mipos mporite na ksana skoto8ite giati den sas apotiposa sosta...:lol::lol:


milame gia epagkelmatismo pou se opioes dipote sin8ikes i foto prepi na ine apsoges
ke na min po oti an dosis se enan kalitexni ena forito flash oxi 4-6 stoudiou pou vazoume emis se naous ke tou pis trava 8a vali ta klamata

an exi empiria se stil life foto 8a prepi na apoktisi ke tin empiria tis sostis apotiposis tou mistiriou

ke alo ena fonto tipiko me tous stilistes tous makigier tous fotistes ke tous frontister ke alo ena fonto gemato pe8eres...:lol::lol:


ke an ine kalitexnis tipou pernoume tin mixani ke oti vroume to travame ine mono gia girologos


to mistirio ine doulia 8eli gnosi ke empiria mexri ke ta evagkelia diavasame na ma8oume ta logia gia na valoume simadia ton katastaseon

devil's animal
10/04/2014, 15:18
gliko filaraki xestikame ti dinis
ama den exis lefta ise ftoxos den exis na kanis vaftisi dose se kana kolito sou na sou traviksi me kamia mixani oti nane ke parata mas pou dinis 200 euro ke 8es ke dio fotgrafous :lol::lol::lol:

ke esi opos ke tosi anegkefaloi den skeftonte oti apo olo afto to mistirio tis vaptisis ke tou gamou apo ola afta ta rouxqa ta vapsimata ton ginekon ta stolismata an8ropon ke naon ke to pagoma tou xronou gia tis genees pou erxonte afto pou meni ke o logos pou ginonte ine i fotografies file mou


xoris fotografies den iparxi vaptisi ke tin vaptisi tin kano ego o fotografos ke o papas akoma apo mena perimeni entoles ego 8a sintoniso to mistirio
oso ke an sou fenete periergo


den exis di papa na perimeni me to pedi sta xeria na gemiso film gia na pame tin skini tis kolimpi8ras...

akoma ke i papades sintonizoun ton kosmo gia na kani tin doulia tou o fotografos

fantasou oti statistika kapious apo tin vaptisi 8a tous exis mono se fotografies
ke oloi i sigkenis sou 8a perimenoun na fanoun se fotografies na kseroun oti 8a perasoun stis epomenes genies
ke oloi 8a exoun stolisti 8a exoun vali ta kala tous ta akriva tous ke ta lousa tous gia na vgoun fotografia


ke esi otan 8a ise ramolimento 8a 8imase to pedaki sou mesa apo tis fotografies

ke ta pedakia sou otan kanoun pedakia 8a dixnoun tis fotografies mou as poume sta pedia tous me kamari ke nostalgia gia ton gliko mpampa tous ke tin glikia miteroula tous po mono se fotografies 8a iparxi pia

ke esi exis xosi ena skasmo lefta se ena karo lousa ke katanalotika ke den 8a exis i 8a exis se kaki piotita tin apotiposi olon afton giati ise kakomiris tsigkounis ke den kseris ti sou ginete


ama 8es ego pou ime xronia se aftin tin doulia ke se ksero entelos filika 8elo tris fores afto to poso gia na er8o eki gia sena ama vriskis aftin tin timi se enan topiko epagkelmatia ise tixeros an ke 8a prepi na ipopsiazese mipos den ine kalos stin doulia tou me toso liga

ke i doulia tou fotografou se tetia mistiria ine mia terastia ef8ini ektos apo tin kourasi

den fantazese poso megali ef8ini ine an enas fotografos xasi to iliko i den exi kani sosti doulia prepi na aniksi i gi na ton katapioi sin oti ton diokis nomika


ase ta ntavatzilikia lipon ke xone xrima mono stis fotografies eprepe na to xosis asxete



ωραιες οι τρυφερες μ@λακιουλες που λες περι παγωματος του χρονου και συντονισμου της βαφτισης απο τον φωτογραφο και αυτα θα περαστουν στις νεες γενιες αλλα ειναι παλια...παλια σαν τα χρονια που δουλευατε ετσι δουλευοντας τον κοσμο με τα υπερογκα ποσα που περνατε..
πλεον εχουν αλλαξει τα πραγματα...

σιγα την πυρηνικη φυσικη που κανετε και εχετε και αγχος...μην τυχον και καταστραφει ο κοσμος...

τσαμπα μαγκες...τσαμπα λεφτα...

αλλα δεν πειραζει...περνετε και εσεις αυτο που σας αξιζει...
πλεον θρησκευτικοι γαμοι γινονται μονο απο τους λιγους εχοντες και εχουν απομεινει οι βαφτισεις...που και αυτες θα λιγοστεψουν οταν συνειδητοποιησει ο κοσμος ολο το παραμυθι και πηγαινει στο δημαρχειο και κανει ονοματοδοσια στο παιδι του με ενα παραβολο...

συνεχιστε να ζητατε 600αρια και 1000αρικα λες και φυτρωνουν στα δεντρα...
:lol::lol::lol:

ego_o_idios
10/04/2014, 15:19
ke sini8os oi apiroi epagkelmaties ke erasitexnes epidi fovounte ke sevonte tin peristasi travane mia foto ke opou katsi sini8os tous vgeni san tin noumero 1 ke oxi toso ka8ari oute toso kontini

emis pou kseroume tin doulia exoume to apotelesma tou 2
giati travame sinexia kare ke imaste eki dipla

ego_o_idios
10/04/2014, 15:21
ωραιες οι τρυφερες μ@λακιουλες που λες περι παγωματος του χρονου και συντονισμου της βαφτισης απο τον φωτογραφο και αυτα θα περαστουν στις νεες γενιες αλλα ειναι παλια...παλια σαν τα χρονια που δουλευατε ετσι δουλευοντας τον κοσμο με τα υπερογκα ποσα που περνατε..
πλεον εχουν αλλαξει τα πραγματα...

σιγα την πυρηνικη φυσικη που κανετε και εχετε και αγχος...μην τυχον και καταστραφει ο κοσμος...

τσαμπα μαγκες...τσαμπα λεφτα...

αλλα δεν πειραζει...περνετε και εσεις αυτο που σας αξιζει...
πλεον θρησκευτικοι γαμοι γινονται μονο απο τους λιγους εχοντες και εχουν απομεινει οι βαφτισεις...που και αυτες θα λιγοστεψουν οταν συνειδητοποιησει ο κοσμος ολο το παραμυθι και πηγαινει στο δημαρχειο και κανει ονοματοδοσια στο παιδι του με ενα παραβολο...

συνεχιστε να ζητατε 600αρια και 1000αρικα λες και φυτρωνουν στα δεντρα...
:lol::lol::lol:

afta erxese edo ke ta les pigene trava malakies foto to pedi sou i pare tipota alvanous ke meta ela na mou pis

episis otan i gineka sou edine 400aries gia tagerakia ke 100aries gia komotries i 8a dosi kana xiliariko se mpourdes eki 8a kanis oxi mono tin kota ke avgoulakia 8a kanis na doume pios ine o tsampa magkas xaxaxaxa

ante vlamene afta pou kanis esi tora emis ta exoume kani xronia prin ke den alakse tipota

ke pou ise glika no money no epagkelmaties:lol::lol:

devil's animal
10/04/2014, 15:24
Tα μυστήρια, εκτός από το τυπικό του πράγματος, γίνονται για τις φωτογραφίες.
Devil's, τι θα κάνεις αν δεν βγουν καλές οι φωτογραφίες της βάφτισης;
Θα την ξανακάνεις;
Είναι ένα λούκι που το περάσαμε όλοι και τα σκάσαμε χοντρά, κοίτα για το καλό σου να κάνεις το ίδιο γιατί θα σε κυνηγάνε όλοι μεγάλε.

νομιζω οτι εχουμε μια διαφορα...
εγω γραφω στα @@ μου τους αλλους...

τις φωτογραφιες τις θελω να θυμομαστε (εγω και η γυναικα μου) το ευτυχες γεγονος και οχι να επιδεικνυω ποσο ωραιο ψηφιακο αλμπουμ στους φιλους μου εχω και ποσα εσκασα στον φωτογραφο...

και οχι δεν την κανω την βαπτιση για τις φωτογραφιες...
δεν ειναι αυτοσκοπος οι φωτογραφιες...
αν ηταν επερνα το παιδι το πηγαινα σε 5 παρκα και σε ενα studio με εναν γ@ματο φωτογραφο, καθοντουσαν και αλλα 2 ατομα να κανουν την επεξεργασια και τα ρετους και γραφαμε ιστορια...:lol:

gcrook
10/04/2014, 15:25
τι να σου πω ρε Γιωργη...εγω 20€ την μοναδα δινω στον ψυκτικο χωρις αποδειξη..25 με αποδειξη...2 μοναδες εχω σπιτι...
συμφωνουμε ομως για τον εξοπλισμο...ο οποιος εξοπλισμος ομως ειναι εργαλεια δουλειας και πληρωνεται 1 - 2 φορες σε ολη την καριερα του φωτογραφου, εκτος αν τυχει η στραβη και σπασει...και βγαζει εκατομμυρια φωτογραφιες-δουλεια...
με την ιδια λογικη θα επρεπε να πληρωνουμε και τον εξοπλισμο του ηλεκτρολογου οταν ερχεται για μια πριζα, τον εξοπλισμου του τζακα που κοβει τα μαρμαρα, τον εξοπλισμο του αλουμινα κ.ο.κ.

τα ιδια ελεγαν και οι φορτηγατζηδες... για το ποσο ακριβα ειναι τα ανταλλακτικα, τα αναλωσιμα, τα πετρελαια για το φορτηγο και ολα αυτα..αλλα τις τιμες τους τις εχουν ριξει στο μισο οσον αφορα τις μεταφορες...
αν βεβαια τωρα ο αλλος θελει να κανει αποσβεση την canon ή το scania με 2 δουλειες που θα παρει...πασο...γιατι παλιοτερα γινοταν και αυτο...αμαξι που εκανε 200 χιλιαρικα του εκαναν αποσβεση στα 4 χρονια...
τωρα φυσικα δεν γινεται...γινεται ομως στα 8...ή στα 10...
ετσι ειναι με τα ελευθερα επαγγελματα...
και η εκμεταλλευση ενθεν και ενθεν ειναι αμοιβαια...
οσο αναγκη τον εχω εγω για να μου κανει την δουλεια μου, τοσο αναγκη εχει και αυτος τα λεφτα μου για να ζησει...
:winka:

Ναι δε λεω καλα κανεις και κοιτας την δουλεια σου.
Να μου στειλεις μια το τηλεφωνο του ψυκτικου που παιρνει τοσα με δικο του καταστημα btw εκτος και αν ειναι μισθωτος σε εταιρεια.

Επισης δεν εχεις ιδεα ποσο κοστολογειται ο εξοπλισμος και ποτε αποσβαινει οποτε αστο.
Εχεις παραλειψει νοικια,ρευμα,αναλωσιμα,σερβις,μετακινηση,ασφαλιση/τεβε κτλ και χιλια δυο ακομα.
Δεν ειναι δουλεια σου να κρινεις ποσο κοστιζει η εργασια καποιου εσυ απλα βαζεις μια τιμη και παιρνεις αυτο που σου αναλογει.
Αν σου κατσει η λοταρια και βρεις ενα πολυ προθυμο και ικανο κοροιδο μαγκια σου.
Κατι μου λεει οτι σπανια συμβαινει αυτο.

Μικe777
10/04/2014, 15:28
epidi milate ke lete oti fantazeste
i efarmosmeni fotografia den exi sxesi me tin kalitexniki

an i erasitxnes kalitexnes travane kaliteres fotografies afto ine ena 8ema

omos i kalitexniki fotografia den exi sxesi me tin kalitexnia ton mistirion

ta mistiria epidi ine efarmosmeni fotografia 8eloun poli megali gnosi tou mistiriou poli megali gnosi tis tropis diladi
megali gnosi gia tin sosti apotiposi ton gegonoton ine diladi elenxomeno reportaz

ke sto reportaz xoris empiria ise axristos osi kalitexnia ke na exis

diladi an ise se ena polemo ke 8es na fotografisis enan pou pirovolite ke skotonete mprosta ston fako sou ke esi elenxis an exis to iliovasilema se sosti 8ermokrasia xromatos an vgeni i flida tou diplanou dendrou se apoxrosi sosti tou kafe gkri an o vraxos apo piso apotiponete sosta me tis skiasis tou gia na exi tin sosti diastasi sto va8os pediou tis fotografias eno o alos exi pligo8i 8anasima ke pefti

tote ise enas ili8ios egopa8is ke doulevis gia tin provolisou ke mono ke sigoura den 8a patisis to sosto klik ke isos xriasti na pas ston nekro ke na tou pis mipos mporite na ksana skoto8ite giati den sas apotiposa sosta...:lol::lol:


milame gia epagkelmatismo pou se opioes dipote sin8ikes i foto prepi na ine apsoges
ke na min po oti an dosis se enan kalitexni ena forito flash oxi 4-6 stoudiou pou vazoume emis se naous ke tou pis trava 8a vali ta klamata

an exi empiria se stil life foto 8a prepi na apoktisi ke tin empiria tis sostis apotiposis tou mistiriou

ke alo ena fonto tipiko me tous stilistes tous makigier tous fotistes ke tous frontister ke alo ena fonto gemato pe8eres...:lol::lol:


ke an ine kalitexnis tipou pernoume tin mixani ke oti vroume to travame ine mono gia girologos


to mistirio ine doulia 8eli gnosi ke empiria mexri ke ta evagkelia diavasame na ma8oume ta logia gia na valoume simadia ton katastaseon
παιδια εγω συμφωνω απολυτα!
σε ολα αυτα που λετε και αυτα που ειπε ο Κρουκης παραπανω
ειναι πολυ σωστα!!
το θεμα ειναι αν σε αυτο που περιεγραψε ο Devil's Animal ανταποκρινεται καποιος ο
οποιος γνωριζει πραγματα και μπορει να αναλαβει ολο αυτο σε μια λογικη τιμη χωρις πολλες απαιτησεις...
απο την στιγμη και που ο Devil's αυτο περιεγραψε σαν ιδεα δεν ειναι κακη!
ισως εδω δεν ειναι το καταλληλο μερος που το εβαλε αλλα σε μια φωτογραφικη κοινοτητα θα εβρισκε αρκετους πιστευω
που θα ηθελαν κατι τετοιο πιστευω!!:)

devil's animal
10/04/2014, 15:31
afta erxese edo ke ta les pigene trava malakies foto to pedi sou i pare tipota alvanous ke meta ela na mou pis

episis otan i gineka sou edine 400aries gia tagerakia ke 100aries gia komotries i 8a dosi kana xiliariko se mpourdes eki 8a kanis oxi mono tin kota ke avgoulakia 8a kanis na doume pios ine o tsampa magkas xaxaxaxa

ante vlamene afta pou kanis esi tora emis ta exoume kani xronia prin ke den alakse tipota

ke pou ise glika no money no epagkelmaties:lol::lol:


επειδη δεν ξερεις την γυναικα μου και δεν εχεις ιδεα τι εχει δωσει, αν θα δωσει και που θα δωσει, και ποσο δυσκολα τα βγαζουμε περα, μην ξαναναφερθεις...

και επειδη εσυ ειχες μαθει καπως δεν σημαινει οτι θα συνεχισει αυτο το καπως να υφισταται...

τραβα ζητιανεψε λοιπον κανα 600αρι, απο κανεναν κατεστραμμενο που νομιζει οτι "ετσι ειναι τα πραγματα" μπας και ζησεις...:lol:

SHOOTER045
10/04/2014, 15:34
παρε χ.ο φωτογραφους θεσ/νικης
και κανε παιχνιδι
200 τοσα εχω ποσες φωτο βγαζεις 10?20?30?
με το κοντο και το μακρυ του καθενος εδω μεσα δεν θα βρεις λυση

Μικe777
10/04/2014, 15:36
ke sini8os oi apiroi epagkelmaties ke erasitexnes epidi fovounte ke sevonte tin peristasi travane mia foto ke opou katsi sini8os tous vgeni san tin noumero 1 ke oxi toso ka8ari oute toso kontini

emis pou kseroume tin doulia exoume to apotelesma tou 2
giati travame sinexia kare ke imaste eki dipla
καλα τωρα λεμε μαλακιες παλι μου φαινετε..
δεν υπαρχει καμια διαφορα στα 2 καρε μονος σου το ειπες εσυ εισαι ο
επαγγελματιας και εχεις απλα τον αερα!απο εναν αλλο που ειναι ερασιτεχνης και καλα!
η διαφορα ειναι στην επιλογη σε πρωτο χρονο ποσο εχει κλικ δεν εχει καμια σημασια φιλε!
δηλ αν ο αλλος ειναι ερασιτεχνης θα βγαλει πιο λιγα κλικ γιατι παρκισον θα εχει!:lol:

devil's animal
10/04/2014, 15:37
Ναι δε λεω καλα κανεις και κοιτας την δουλεια σου.
Να μου στειλεις μια το τηλεφωνο του ψυκτικου που παιρνει τοσα με δικο του καταστημα btw εκτος και αν ειναι μισθωτος σε εταιρεια.

Επισης δεν εχεις ιδεα ποσο κοστολογειται ο εξοπλισμος και ποτε αποσβαινει οποτε αστο.
Εχεις παραλειψει νοικια,ρευμα,αναλωσιμα,σερβις,μετακινηση,ασφαλιση/τεβε κτλ και χιλια δυο ακομα.
Δεν ειναι δουλεια σου να κρινεις ποσο κοστιζει η εργασια καποιου εσυ απλα βαζεις μια τιμη και παιρνεις αυτο που σου αναλογει.
Αν σου κατσει η λοταρια και βρεις ενα πολυ προθυμο και ικανο κοροιδο μαγκια σου.
Κατι μου λεει οτι σπανια συμβαινει αυτο.

τι σημασια εχει αν ειναι μισθωτος σε εταιρεια? η εταιρεια τους στελνει και κανουν την ιδια δουλεια που θα εκανε ενας ελ. επαγγελματιας...
και φυσικα ειναι δουλεια μου να κρινω ποσο κοστιζει η εργασια καποιου απο την στιγμη που ζηταω την υπηρεσια του...
ποιανου δουλεια ειναι δλδ? του κριτικου τεχνης?

devil's animal
10/04/2014, 15:39
παρε χ.ο φωτογραφους θεσ/νικης
και κανε παιχνιδι
200 τοσα εχω ποσες φωτο βγαζεις 10?20?30?
με το κοντο και το μακρυ του καθενος εδω μεσα δεν θα βρεις λυση



φιλοσοφικη ειναι η συζητηση...
δεν περιμενα να βγει ακρη...

απλα καλο ειναι να ακουγονται ολες οι αποψεις και να ανοιξουν καποια ματια οπως και να κλεισουν καποια στοματα...

SHOOTER045
10/04/2014, 15:41
καλα τωρα λεμε μαλακιες παλι μου φαινετε..
δεν υπαρχει καμια διαφορα στα 2 καρε μονος σου το ειπες εσυ εισαι ο
επαγγελματιας και εχεις απλα τον αερα!απο εναν αλλο που ειναι ερασιτεχνης και καλα!
η διαφορα ειναι στην επιλογη σε πρωτο χρονο ποσο εχει κλικ δεν εχει καμια σημασια φιλε!
δηλ αν ο αλλος ειναι ερασιτεχνης θα βγαλει πιο λιγα κλικ γιατι παρκισον θα εχει!:lol:

δεν εχουν διαφορα τα κλικ????????
οτι θες λες και εσυ τωρα???????
ξερεις με ποση ταχυτητα βουταει ο παπας το μωρο στην κολυμβηθρα?????????
ξερες ποσα καρε πρεπει να κοψει για να το<πιασει>??????????????
σαν να μπαινει ο rossi με οσα στην κ2 του muggelo ενα πραμα................. :bawl::bawl::bawl:

Μικe777
10/04/2014, 15:46
φιλοσοφικη ειναι η συζητηση...
δεν περιμενα να βγει ακρη...

απλα καλο ειναι να ακουγονται ολες οι αποψεις και να ανοιξουν καποια ματια οπως και να κλεισουν καποια στοματα...
εγω παντως το σταματαω εδω γιατι ετυχε και ειχε μια φωτογραφιση λογω
βαφτισης στη δουλεια μου μια κοπελιτσα την οποια προφανως την εγδαραν οι φωτογραφιες εμενα δεν μου φανηκαν και τοσο
εκπληκτικες και απ'οτι αφησε να εννοηθει εδωσε ενα σκασμο λεφτα!!:rolleyes:

alexxxcbr
10/04/2014, 15:46
τι να σου πω ρε Γιωργη...εγω 20€ την μοναδα δινω στον ψυκτικο χωρις αποδειξη..25 με αποδειξη...2 μοναδες εχω σπιτι...


Παντως με 20 ευρω ενα απλο πλυσιμο σου κανουν,το οποιο μπορεις να κανεις και μονος σου.
Ενα καλο σερβις με φαρμακα και φρεον κοστιζει πολυ περισσοτερο η καθε μοναδα.
Ασχετο με το θεμα,απλως επειδη παιζεται η υγεια μας με τα κλιματιστικα.:wave2:

gcrook
10/04/2014, 15:48
τι σημασια εχει αν ειναι μισθωτος σε εταιρεια? η εταιρεια τους στελνει και κανουν την ιδια δουλεια που θα εκανε ενας ελ. επαγγελματιας...
και φυσικα ειναι δουλεια μου να κρινω ποσο κοστιζει η εργασια καποιου απο την στιγμη που ζηταω την υπηρεσια του...
ποιανου δουλεια ειναι δλδ? του κριτικου τεχνης?

Καλα ρε μαλακα πλακα μου κανεις τωρα που ο μισθωτος εχει τα ιδια εξοδα με τον ελ/επ;
Ο μισθωτος αγοραζει και συντηρει απο την τσεπη του το κτιρια τα μεσα και ολα αυτα που προαναφεραμε;
Εσυ δεν προσλαμβανεις μισθωτο αλλα επιχειρηση.Το αν γουσταρεις να πληρωσεις η οχι ειναι αλλο θεμα.
Ρε γαμω το σουρεαλισμο μου.

miltosv
10/04/2014, 15:49
Καλησπέρα....

Εγώ πάλι νομίζω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση...Σίγουρα η δουλειά μπορεί να γίνει από τον καθένα, αλλά σίγουρα θα υπάρξουν δυο διαφορετικά αποτελέσματα, τα οποία συνήθως εξαρτώνται από την εμπειρία του επαγγελματία και τις 5444564541231448 φωτογραφίες που έχει βγάλει...

Τώρα εμένα η πρόταση μου είναι η εξής:
Μιας και ο φίλος είναι διατεθειμένος να κάνει κάποιες παραχωρήσεις στο θέμα της φωτογραφίας γιατί δεν απευθύνεται σε κάποιον φοιτητή φωτογραφίας, ο οποίος και κάποιες βασικές τεχνικές γνώσεις έχει και κάποιο πολύ βασικό εξοπλισμό και σίγουρα θα έχει και μεράκι (που λείπει από κάποιους επαγγελματίες) λόγω του ότι για αυτόν δεν θα είναι μια ακόμα δουλειά....

Και που ξέρεις έτσι ίσως βοηθήσεις και κανέναν πιτσιρικά στο νέο του ξεκίνημα...

Υ.Γ. Σίγουρα άλλη η απαιτούμενη/αναμενόμενη ποιότητα από έναν επαγγελματία και άλλη από έναν ερασιτέχνη/φοιτητή κ.ο.κ

My 2 cents...:a014:

devil's animal
10/04/2014, 15:50
τι να σου πω ρε Γιωργη...εγω 20€ την μοναδα δινω στον ψυκτικο χωρις αποδειξη..25 με αποδειξη...2 μοναδες εχω σπιτι...


Παντως με 20 ευρω ενα απλο πλυσιμο σου κανουν,το οποιο μπορεις να κανεις και μονος σου.
Ενα καλο σερβις με φαρμακα και φρεον κοστιζει πολυ περισσοτερο η καθε μοναδα.
Ασχετο με το θεμα,απλως επειδη παιζεται η υγεια μας με τα κλιματιστικα.:wave2:


ποιος σου ειπε οτι δεν κανουν σερβις με φαρμακα και φρεον?
τα παντα κανουν και ειμαι εκει και τους βλεπω...
δεν φευγω...
εντος της ημερας θα εχω και το τηλ να το βγαλω φορα παρτιδα μπας και πειστειτε...

devil's animal
10/04/2014, 15:54
Καλα ρε μαλακα πλακα μου κανεις τωρα που ο μισθωτος εχει τα ιδια εξοδα με τον ελ/επ;
Ο μισθωτος αγοραζει και συντηρει απο την τσεπη του το κτιρια τα μεσα και ολα αυτα που προαναφεραμε;
Εσυ δεν προσλαμβανεις μισθωτο αλλα επιχειρηση.Το αν γουσταρεις να πληρωσεις η οχι ειναι αλλο θεμα.
Ρε γαμω το σουρεαλισμο μου.

βρε αρχιπ@παρα...αυτος που εχει το μαγαζι δεν ειναι ελ. επαγγελματιας?
επειδη στελνει τους υπαλληλους του να κανουν την δουλεια δλδ?

αυτα τα 40€ για τις 2 μοναδες, τα παιρνει ο υπαλληλος νομιζεις?? στην εταιρεια τα παει και αυτος παιρνει τον μισθο του...

γαμω τον ιμπεριαλισμο μου δλδ, τι δεν καταλαβαινουμε??

Μικe777
10/04/2014, 15:55
ξερεις με ποση ταχυτητα βουταει ο παπας το μωρο στην κολυμβηθρα?????????

ετσι!εδω σε θελω τι ταχυτητα θα βαλει ο αμοιρος ο φωτογραφος..
γρηγορη να παγωσει η κινηση η αργη να <<γραψει>>την κινηση?
αμα λαχει και ειναι και πολυ εμπειρος θα κανει κι ενα πανινγκ και θα γινει πανικ!!!
:bawl::bawl::bawl:

alexxxcbr
10/04/2014, 15:57
ποιος σου ειπε οτι δεν κανουν σερβις με φαρμακα και φρεον?
τα παντα κανουν και ειμαι εκει και τους βλεπω...
δεν φευγω...
εντος της ημερας θα εχω και το τηλ να το βγαλω φορα παρτιδα μπας και πειστειτε...

Και επειδη τους βλεπεις,και τι εγινε?Ξερεις πως γινεται η δουλεια?Ποσο φαρμακο εχει μεσα στο νερο?Αν εχει στη μπουκαλα φρεον?
Δεν στα λεω για να στην πω,απλως υπαρχουν σερβις διαφορων ειδων.:wave2:

gcrook
10/04/2014, 15:57
Καλησπέρα....


Και που ξέρεις έτσι ίσως βοηθήσεις και κανέναν πιτσιρικά στο νέο του ξεκίνημα...





Με το μπαρδο τωρα αλλα αυτα ειναι μπουρδες.
Δεν κανεις καλο σε κανεναν.

Ουτε στον εαυτο σου που χωρις κριτηρια το παιζεις κορωνα γραμματα ( αληθεια θα αφηνατε εναν αλμπανη που ξεγενναει κατσικες να σας ξεγεννησει το παιδι; ) ,ουτε
σε αυτον -που ουσιαστικα εκμεταλλευεσαι ενα προθυμο κοροιδο που θα μπουκαρει ολος καυλα εχοντας πεταξει και τα λεφτα του εστω και σε πολυ φτωχο εξοπλισμο-
χωρις επαγγελματικα κριτηρια εμπειρια και ηθος να κανει οτι του καπνισει μεχρι να συνειδητοποιησει οτι εκανε 5 γαμους/βαπτισεις σε εναν χρονο και δεν εβγαλε ουτε τις βενζινες του ποσο μαλλον τον εξοπλισμο του.
Καλα για να πουμε οτι βιοποριζεται και απο αυτο η οτι θα το κανει στο μελλον επαγγελματικα ουτε λογος.Στην καλυτερη περιπτωση χαρτζιλικι περιστασιακα.

ego_o_idios
10/04/2014, 16:10
δεν εχουν διαφορα τα κλικ????????
οτι θες λες και εσυ τωρα???????
ξερεις με ποση ταχυτητα βουταει ο παπας το μωρο στην κολυμβηθρα?????????
ξερες ποσα καρε πρεπει να κοψει για να το<πιασει>??????????????
σαν να μπαινει ο rossi με οσα στην κ2 του muggelo ενα πραμα................. :bawl::bawl::bawl:


astous re file nomizoun oti me logakia ginete i doulia i empiria ke i gnosi ine gia tous vlakes...
kseris posous tetious exoume dioksi me klotses ap tin doulia?:lol::lol:

sniper
10/04/2014, 16:15
Κι εγώ καβαλάω μηχανάκι κι ο Μαρκέζ...

Αλλά η HRC δυστυχώς θέλει αποτέλεσμα.... κι επέλεξαν τον αδύνατο κοντό.

Αν εσένα ρε Σταύρο δεν σε νοιάζει και τόσο τι θα βλέπεις στις φωτό, ή νομίζεις ότι είναι απλή η δουλειά αυτή και υπερκοστολογημένη, πες σ έναν συγγενή/φίλο που θα είναι εκεί και θα έχει (όλοι έχουν μία) ψηφιακή φωτογραφική να βγάλει όσες φωτό θες και θέλει...

nktR
10/04/2014, 16:22
Σηκωνει παρα πολλη κουβεντα αυτο που περιγραφεις.
Το ποσο κοστολογει ο καθενας το εργο του, το ποια ειναι η αντικειμενική αξια του εργου (αν μπορει να υπαρξει τετοια), το τί μπορείς εσυ να δωσεις κλπ.
Ειδικα αν μιλαμε για δουλειες που εχουν να κανουν με καλλιτεχνικα. (Οκ δε ζητησες να σου ζωγραφισουν πορτραιτο, αλλα καταλαβαινεις τί εννοώ).

Για να μην ανοιχτει λοιπόν τετοια κουβεντα και χαθει το νοημα του θρεντ σου, αν θες να κλειδωθει για να μεινει απλα το ζουμι που ειναι το πρωτο ποστ



"ψαχνω φωτογραφο επικοινωνηστε με πμ" πες το.

με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο




Σταύρο δεν υπήρχε λόγος να το φτιάξεις το θέμα έτσι γιατί ίσως να μην μπορείς να καταλάβεις πολλά πράγματα από το τι και πως του ελεύθερου επαγγέλματος και από το 65άρι έως και 85άρι της ημέρας σε πάγια έξοδα + το 25% φόρου στο τζίρο από το πρώτο ευρώ + το 650άρι του χαρατσιού εισφοράς αλληλεγγύης....
Όπως καταλαβαίνεις δεν συμφέρει το ελεύθερο επάγγελμα στην εποχή μας και όσοι έχουν απομείνει το παλεύουν με νύχια και με δόντια να μην κλείσουν βάζοντας όσοι έχουν κάθε μήνα από κάποια "έτοιμα" όσοι μπόρεσαν και κοντρολαρίστηκαν σωστά....
Καλύτερα μαύρος παρά ελεύθερος επαγγελματίας αυτή την εποχή που ο τζίρος είναι στο -70% στους περισσότερους...
Δεν θέλω να συνεχισω άλλο γιατί αυτό το μαύρισμα ψυχής όλα αυτά τα χρόνια δεν περιγράφεται....

Αυτά τα ολίγα για να καταλάβεις τι θέλουν να πουν οι προηγούμενοι + τα υπόλοιπα που δεν έγραψα για το πως κοστολογεί κάποιος τη δουλειά του κλπ.

Καλύτερα, κατ΄εμέ λοιπόν, βάλε δύο δικούς σου ανθρώπους να τραβήξουν φωτό και βίντεο και δώστους κάποια χρήματα ή από ένα δώρο στον καθένα και το θέμα κλείνει χωρίς καμμία περαιτέρω ταλαιπωρία.



ας μην χάνουμε όμως το προορισμό...
Με το καλό η Νεοφώτιστη μικρή !!! Να σου ζήσει αγόρι, και όλα τα άλλα άνεμος

ego_o_idios
10/04/2014, 16:24
επειδη δεν ξερεις την γυναικα μου και δεν εχεις ιδεα τι εχει δωσει, αν θα δωσει και που θα δωσει, και ποσο δυσκολα τα βγαζουμε περα, μην ξαναναφερθεις...

και επειδη εσυ ειχες μαθει καπως δεν σημαινει οτι θα συνεχισει αυτο το καπως να υφισταται...

τραβα ζητιανεψε λοιπον κανα 600αρι, απο κανεναν κατεστραμμενο που νομιζει οτι "ετσι ειναι τα πραγματα" μπας και ζησεις...:lol:


re vasilaki kaila ama den exis kapikia pigene dilose to pedi ston dimo na telionoume
pou 8a pouli8oume tora i epagkelmaties gia 10 talara epidi esi den exis
emis tin doulias mas ti exoume file o alos me ta kapikia erxete ke ta skai ke pote den zitianevoume filaraki den to exis sosta pezoune ke arx1d1a....:lol:

ti mas perases gia talirofoniades?>

Dimos35
10/04/2014, 16:26
Θα το πάρω το θέμα από άλλη σκοπιά. Βίντεο και φωτογραφίες του γάμου μου και των βαπτίσεων των παιδιών μου παίζει να μην έχω δει ποτέ εκτός από την φορά που τα παρέλαβα από τον φωτογράφο και τις φορές που τις ζήτησαν να τις δουν κάτι γιαγιαδομπαρμπάδοξαδερφια.

Δεν υπάρχει πιο βαρετό πράγμα από ένα video βάφτισης (ή γάμου) εκτός αν κάποιος θέλει να κουτσομπολέψει και να αναλύσει τι φόραγε ο ένας, πότε έξυσε τη μύτη του ο άλλος κλπ κλπ.

Αντίθετα τρελλαίνομαι να βλέπω φωτος από διακοπές, γλέντια, ωραία μέρη που επισκέφτηκα, για να μου θυμίζουν όμορφες στιγμές.

Υπό αυτό το πρίσμα συμφωνώ με τον Σταύρο, (αφού όπως το αντιλαμβάνομαι δεν του περισεύουν) για ποιο λόγο να τα σκάσει;

devil's animal
10/04/2014, 16:44
Και επειδη τους βλεπεις,και τι εγινε?Ξερεις πως γινεται η δουλεια?Ποσο φαρμακο εχει μεσα στο νερο?Αν εχει στη μπουκαλα φρεον?
Δεν στα λεω για να στην πω,απλως υπαρχουν σερβις διαφορων ειδων.:wave2:

σωστα.
εγω ξερω οτι τα κλιματιστικα δουλευουν μια χαρα και ειναι και καμια 15αρια χρονια τωρα που τα εχω...
τωρα το ποσο φαρμακο εχει το νερο και αν εχει η μπουκαλα φρεον, δεν το ξερω...μονο υποθεσεις μπορω να κανω...οπως και εσυ...
:wave2:

devil's animal
10/04/2014, 16:49
Κι εγώ καβαλάω μηχανάκι κι ο Μαρκέζ...

Αλλά η HRC δυστυχώς θέλει αποτέλεσμα.... κι επέλεξαν τον αδύνατο κοντό.

Αν εσένα ρε Σταύρο δεν σε νοιάζει και τόσο τι θα βλέπεις στις φωτό, ή νομίζεις ότι είναι απλή η δουλειά αυτή και υπερκοστολογημένη, πες σ έναν συγγενή/φίλο που θα είναι εκεί και θα έχει (όλοι έχουν μία) ψηφιακή φωτογραφική να βγάλει όσες φωτό θες και θέλει...



δεν ειναι αυτη η επιδιωξη μου...
αν ηταν αυτη μια χαρα ηξερα να κανω αυτο που λες...

αυτο που ζηταω, νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο στο πρωτο ποστ.
χωρις βιντεοσκοπηση.
χωρις εκτυπωση φωτογραφιων.
χωρις αλμπουμ (ψηφιακο ή αναλογικο).
χωρις επεξεργασια αρχειων.

εγω θελω εναν ανθρωπο με το φωτογραφικο του ματι και την ορεξη του να βγαλει τιμια ενα μεροκαματο το οποιο εγω το κοστολογω τοσο...

αν καποιος ειναι επαγγελματιας και δεν εχει δουλεια ή ειναι σπουδαστης σε σχολη φωτογραφιας και θελει να βγαλει ενα μεροκαματο της ταξεως των 100€ για 2-3 ωρες, μπορει να επικοινωνησει μαζι μου...
καθε εμπειρια θα συνεκτιμηθει..

simple as that...

bulmont
10/04/2014, 16:51
ego o fotografos



Μπά;;;;;;;;;;


Δεν εισαι πιά ο : ego o idios ?????????


Αλλάξαμε όνομα;;;;;;;;;;;;;;

devil's animal
10/04/2014, 16:56
με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο




Σταύρο δεν υπήρχε λόγος να το φτιάξεις το θέμα έτσι γιατί ίσως να μην μπορείς να καταλάβεις πολλά πράγματα από το τι και πως του ελεύθερου επαγγέλματος και από το 65άρι έως και 85άρι της ημέρας σε πάγια έξοδα + το 25% φόρου στο τζίρο από το πρώτο ευρώ + το 650άρι του χαρατσιού εισφοράς αλληλεγγύης....
Όπως καταλαβαίνεις δεν συμφέρει το ελεύθερο επάγγελμα στην εποχή μας και όσοι έχουν απομείνει το παλεύουν με νύχια και με δόντια να μην κλείσουν βάζοντας όσοι έχουν κάθε μήνα από κάποια "έτοιμα" όσοι μπόρεσαν και κοντρολαρίστηκαν σωστά....
Καλύτερα μαύρος παρά ελεύθερος επαγγελματίας αυτή την εποχή που ο τζίρος είναι στο -70% στους περισσότερους...
Δεν θέλω να συνεχισω άλλο γιατί αυτό το μαύρισμα ψυχής όλα αυτά τα χρόνια δεν περιγράφεται....

Αυτά τα ολίγα για να καταλάβεις τι θέλουν να πουν οι προηγούμενοι + τα υπόλοιπα που δεν έγραψα για το πως κοστολογεί κάποιος τη δουλειά του κλπ.

Καλύτερα, κατ΄εμέ λοιπόν, βάλε δύο δικούς σου ανθρώπους να τραβήξουν φωτό και βίντεο και δώστους κάποια χρήματα ή από ένα δώρο στον καθένα και το θέμα κλείνει χωρίς καμμία περαιτέρω ταλαιπωρία.



ας μην χάνουμε όμως το προορισμό...
Με το καλό η Νεοφώτιστη μικρή !!! Να σου ζήσει αγόρι, και όλα τα άλλα άνεμος

Νικο, ποτέ δεν ειπα οτι ηθελα αποδειξη...
ποτέ δεν ειπα οτι θα τον καταδωσω στο ικα ή στην εφορια...
τα καταλαβαινω και τα συμμεριζομαι ολα αυτα που λες για τους ελ. επαγγελματιες...
οπως και αυτοι πρεπει να συμμεριστουν το γεγονος οτι καποιοι θελουν να βαπτισουν το παιδι τους σ'αυτες τις δυσκολες εποχες και ας δουλευει μονο ο ενας γονιος...

δεν θελω να βαλω φιλους ή συγγενεις να κανουν αυτο το πραγμα...ή εισαι καλεσμενος ή εισαι εργαζομενος. μεση λυση δεν υπαρχει...ουτε αν εισαι καλεσμενος μπορεις να χαρεις το γεγονος οταν δουλευεις και πρεπει να βγαλεις φωτογραφιες, ουτε αν εισαι επαγγελματιας μπορεις να χασκογελας με τους υπολοιπους γνωστους και συγγενεις..
θα δειξει πως θα γινει το πραγμα...

ευχαριστω παντως Νικολα...
:beer::beer::beer:

devil's animal
10/04/2014, 16:57
ti mas perases gia talirofoniades?>

ναι

devil's animal
10/04/2014, 17:00
Θα το πάρω το θέμα από άλλη σκοπιά. Βίντεο και φωτογραφίες του γάμου μου και των βαπτίσεων των παιδιών μου παίζει να μην έχω δει ποτέ εκτός από την φορά που τα παρέλαβα από τον φωτογράφο και τις φορές που τις ζήτησαν να τις δουν κάτι γιαγιαδομπαρμπάδοξαδερφια.

Δεν υπάρχει πιο βαρετό πράγμα από ένα video βάφτισης (ή γάμου) εκτός αν κάποιος θέλει να κουτσομπολέψει και να αναλύσει τι φόραγε ο ένας, πότε έξυσε τη μύτη του ο άλλος κλπ κλπ.

Αντίθετα τρελλαίνομαι να βλέπω φωτος από διακοπές, γλέντια, ωραία μέρη που επισκέφτηκα, για να μου θυμίζουν όμορφες στιγμές.

Υπό αυτό το πρίσμα συμφωνώ με τον Σταύρο, (αφού όπως το αντιλαμβάνομαι δεν του περισεύουν) για ποιο λόγο να τα σκάσει;

αυτος ειναι και ο λογος που απορριψαμε το βιντεο!!:a013:
οσα βιντεο και αν εχω τραβηξει, σχεδον ποτε δεν εχω κατσει να τα δω μετα...

αντιθετα η φωτογραφια ειναι πιο ρομαντικο κομματι...
μπορεις να την βαλεις σε επιφανεια εργασιας...μπορεις να την κανεις αφισα και να την βαλεις στο παιδικο δωματιο...μπορεις να φορτωσεις μια ηλεκτρονικη κορνιζα και να εχεις να βλεπεις στο σαλονι...μπορεις να την βαλεις σε μπλουζακια, κουπες και αλλες τετοιες μ@λακιτσες...

γενικα ειναι αλλη φαση...

catmaster
10/04/2014, 17:04
Αν δεν θέλετε να δώσετε φράγκο μπορείτε να βάλετε μια GoPro Hero στο κεφάλι του παπά και ούτε στο cnn News Exclusive λέμε .... :lol::bawl:

άσε που θα σας μείνει και η GoPro :bawl::D


Να σου ζήσει η μικρούλα Σταύρο ... τα ωραία είναι μπροστά σου :beer:τώρα

MG-KTiNoS
10/04/2014, 17:06
Αν δεν θέλετε να δώσετε φράγκο μπορείτε να βάλετε μια GoPro Hero στο κεφάλι του παπά και ούτε στο cnn News Exclusive λέμε .... :lol::bawl:

άσε που θα σας μείνει και η GoPro :bawl::D


Να σου ζήσει η μικρούλα Σταύρο ... τα ωραία είναι μπροστά σου :beer:τώρα

:lol:

Τι είπε το άτομο ρμλκ????

:rotflmao:

devil's animal
10/04/2014, 17:09
Αν δεν θέλετε να δώσετε φράγκο μπορείτε να βάλετε μια GoPro Hero στο κεφάλι του παπά και ούτε στο cnn News Exclusive λέμε .... :lol::bawl:

άσε που θα σας μείνει και η GoPro :bawl::D


Να σου ζήσει η μικρούλα Σταύρο ... τα ωραία είναι μπροστά σου :beer:τώρα

ασε ρε Ακη...
και δεν μαζευω την πιτσιρικαρια της πλατειας...να τους δωσω απο 15-20 φωτογραφικες μιας χρησης και ενα 5€ στο καθενα ..να τους αμολησω στην εκκλησια και να γινει τζερτζελο λεμε...:D:p


ευχαριστω..
:beer::beer::beer:

ego_o_idios
10/04/2014, 17:39
Αν δεν θέλετε να δώσετε φράγκο μπορείτε να βάλετε μια GoPro Hero στο κεφάλι του παπά και ούτε στο cnn News Exclusive λέμε .... :lol::bawl:

άσε που θα σας μείνει και η GoPro :bawl::D





Να σου ζήσει η μικρούλα Σταύρο ... τα ωραία είναι μπροστά σου :beer:τώρα


na simpliroso oti 8a voi8age ke kamia ipovrixia mesa stin kolimpi8ra:lol::lol:

re papara na sou doso foto apo mia vaftisi tou pediou enos efoplisti pou exo pou ine ke pio omorfo ap to diko sou me pio akriva lousa na poulas ke mouri:lol::lol:

to pio omorfo pai sto an to pedi exi ta aftia tou patera tou ke ine san tsoukali to kefali tou...:lol::lol:

devil's animal
10/04/2014, 17:52
na simpliroso oti 8a voi8age ke kamia ipovrixia mesa stin kolimpi8ra:lol::lol:

re papara na sou doso foto apo mia vaftisi tou pediou enos efoplisti pou exo pou ine ke pio omorfo ap to diko sou me pio akriva lousa na poulas ke mouri:lol::lol:

to pio omorfo pai sto an to pedi exi ta aftia tou patera tou ke ine san tsoukali to kefali tou...:lol::lol:


παντως μια φορα...ευτυχως που δεν εχεις τεκνοποιησει εσυ...
ξερει τι κανει η φυση...:lol::lol:

το παιδι ο εφοπλιστης, μπορει να το βαλει στον πατο του...οπως και εσυ τα λεφτα που πηρες για να το θεωρεις ομορφο...
:wave2:


μ'αρεσει που στο αλλο thread εκραζες το συστημα και τα λεφτα που μας τρωει η κυβερνηση και ο καθε μεγαλοεφοπλιστης/επιχειρηματιας...
και τωρα μου εισαι μονο φρου φρου και αρωματα...

ου μου στου δι@ολου μωρη γερολινατσα, που θα πουλησεις και επανασταση....:a57:
:lol:

ego_o_idios
10/04/2014, 17:59
παντως μια φορα...ευτυχως που δεν εχεις τεκνοποιησει εσυ...
ξερει τι κανει η φυση...:lol::lol:

το παιδι ο εφοπλιστης, μπορει να το βαλει στον πατο του...οπως και εσυ τα λεφτα που πηρες για να το θεωρεις ομορφο...
:wave2:


μ'αρεσει που στο αλλο thread εκραζες το συστημα και τα λεφτα που μας τρωει η κυβερνηση και ο καθε μεγαλοεφοπλιστης/επιχειρηματιας...
και τωρα μου εισαι μονο φρου φρου και αρωματα...

ου μου στου δι@ολου μωρη γερολινατσα, που θα πουλησεις και επανασταση....:a57:
:lol:

ne ne pao pao....
:lol::lol::lol:

epanastasi ine na pernoume emis se esena ton ftoxo plin timio loufadoro tou sistimatos liga lefta gia na min zorizese esi poulaki mou ke na plironoume emis ta maliokefala mas se efories ke lipa eksoda ke ama den exoume na leme na to pedi den ixe ke tou pirame liga na kleme ke ligo :lol::lol::lol:

el_hymador
10/04/2014, 18:12
Ρε συ Σταύρο προφανώς δεν σε ενδιαφέρει να έχεις φωτογραφίες από την βάφτιση και απλά θες να βγάλεις την "υποχρέωση". Δεν το κακίζω ούτε το σχολιάζω, ίσα - ίσα συμφωνώ και έμενα απίστευτη μαλακία μου φαίνεται όλο αυτό το πανηγυράκι. Αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα, απέχω έτη φωτός από το να θεωρηθώ επαγγελματίας φωτογράφος, ωστόσο έχω παραβρεθεί ως βοηθός - παραγιός - (σφαλιάρα) "τράβα φέρε το φλας ρε και κοίτα να μαθαίνεις" σε 5-6 μυστήρια και κάτι έχω καταλάβει... Αυτό το "έλα μωρέ ένα κουμπί πατάνε και θέλουν τόσα" είναι εντελώς άδικο, υπάρχει τεράστια απόσταση ανάμεσα στο τραβώ φωτογραφίες σε ένα event από το καλύπτω φωτογραφικά και αποτυπώνω τις στιγμές για μια ζωή. Μπορεί να ακούγεται κάπως όλο αυτό άλλα έτσι είναι. Στην τελική όλοι ένα γ@μημένο δείκτη έχουμε, μπορούμε να κάνουμε κλικ, αλλά μερικοί (λίγοι) θεωρούνται και είναι φωτογράφοι. Θέλει απίστευτη εξάσκηση για να φτάσεις στο σημείο να ξέρεις πότε θα πατησεις το κουμπί του κλείστρου όσο και αν σου φαίνεται περίεργο. Πρέπει να έχει εξασκήσει το αισθητικό σου κριτήριο, να καδράρεις σωστά, να προηγείσαι της στιγμής και να έχεις τις σωστές ρυθμισεις. Και όλα αυτά σε events που δεν έχει επανάληψη της φάσης και όλα τρέχουν γρήγορα Όλα αυτά λοιππον απαιτούν επιμονή, αφοσίωση και πολύ εξάσκηση για να επιτευχθούν και αυτό είναι που πληρώνεις!

Τα περί εξοπλισμού και μπλα - μπλα - μπλα τ΄αφήνω απ΄έξω, όντως κοστίζει πανάκριβα αλλά δεν είναι η απόσβεση του που αντανακλάται στη τιμή. Τα έξοδα είναι οι ατελειώτες ώρες επεξεργασίας (μιλάμε για πολλές εργατοώρες) οι εκτυπώσεις και τα άλμπουμ και τέλος - το σημαντικότερο- αυτο που ανέφερα πιο πάνω, το ότι για να φτάσει κάποιος να κάνει αυτό το γαμημένο κλικ την κατάλληλη στιγμή έχει φάει γαμοβαφτήσια με το κουτάλι και του έχουν βγει τα μάτια. Δυστυχώς και σε αυτό τον τομέα έπαιξε πολύ αλεξιπτωτισμός ακόμα και προ κρίσης και όπως έχεις διαπιστώσει και εσύ υπήρχαν τυπάκια που δήλώναν φωτογράφοι και το αποτέλεσμα ήταν πέρα από το κωμικοτραγικό...

devil's animal
10/04/2014, 18:13
ne ne pao pao....
:lol::lol::lol:

epanastasi ine na pernoume emis se esena ton ftoxo plin timio loufadoro tou sistimatos liga lefta gia na min zorizese esi poulaki mou ke na plironoume emis ta maliokefala mas se efories ke lipa eksoda ke ama den exoume na leme na to pedi den ixe ke tou pirame liga na kleme ke ligo :lol::lol::lol:

οχι επανασταση ειναι να περνετε εσεις οσα μπορειτε απο τους αλλους, ανεξαρτητα αν εχουν ή οχι για να μην ζοριζεστε και μετα να τα κρυβετε και απο την εφορια μην τυχον και πληρωσετε κανα ευρω παραπανω...ααα..και προπαντων να βγαινετε και να κλαιγεστε οτι λοιμοκτονειτε και οτι οι ελ. επαγγελματιες ειναι οι πιο ριγμενοι ολων για να σας λυπηθουμε και να βαλουμε ολοι μαζι τα κλαμματα...:lol::lol:

AristidisZ
10/04/2014, 18:16
οχι επανασταση ειναι να περνετε εσεις οσα μπορειτε απο τους αλλους, ανεξαρτητα αν εχουν ή οχι για να μην ζοριζεστε και μετα να τα κρυβετε και απο την εφορια μην τυχον και πληρωσετε κανα ευρω παραπανω...ααα..και προπαντων να βγαινετε και να κλαιγεστε οτι λοιμοκτονειτε και οτι οι ελ. επαγγελματιες ειναι οι πιο ριγμενοι ολων για να σας λυπηθουμε και να βαλουμε ολοι μαζι τα κλαμματα...:lol::lol:

αρχίσαμε πάλι...







να σου ζήσει βρεεεεεεεεεεεεεε :beer:

THEOD
10/04/2014, 18:23
Αφορμή δοθείσης και όχι απαραίτητα αναφορά στο συγκεκριμένο θέμα του ποστ

Ένα περίεργο πράγμα ρε παιδί μου τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα…Όλοι θεωρούν απολύτως αυτονόητο η δική τους εργασία να αμείβεται πλουσιοπάροχα ενώ ταυτόχρονα οι ίδιοι απαιτούν η εργασία του άλλου να κοστολογείται με βάση το κατώτατο ημερομίσθιο Πακιστανού στην Μανωλάδα… :rolleyes:

el_hymador
10/04/2014, 18:31
Σταύρο να πως στο κορίτσι να έρθει; Ζητάει βέβαια 1500 ευρώ αλλά είμαι σίγουρος ότι αμα τη δείξεις στους αρσενικούς καλεσμένους σου, σίγουρα θα τσοντάρουν όλοι ρεφενέ.... όχι τίποτα άλλο να γίνει φωτογράφηση της προκοπής...

313985

nicksior
10/04/2014, 18:36
Εδώ μέσα.

Με λίγη υπομονή.

Θα βρεις φωτογράφο.









Αν όχι για τα βαφτίσια...





Για το γάμο Σίγουρα!


Να σου ζήσει και να είστε όλοι καλά.
Ολα τ άλλα είναι λεπτομέρειες.



Κι όταν μεγαλώσει να γίνει σαν τη κολλητή του Χυμαδορ.

taisteal
10/04/2014, 18:43
Αφορμή δοθείσης και όχι απαραίτητα αναφορά στο συγκεκριμένο θέμα του ποστ


Ένα περίεργο πράγμα ρε παιδί μου τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα…Όλοι θεωρούν απολύτως αυτονόητο η δική τους εργασία να αμείβεται πλουσιοπάροχα ενώ ταυτόχρονα οι ίδιοι απαιτούν η εργασία του άλλου να κοστολογείται με βάση το κατώτατο ημερομίσθιο Πακιστανού στην Μανωλάδα… :rolleyes:



:a10:

fz600
10/04/2014, 18:57
Παντος μεγαλο ρολο παιζει αν εισαι νηστικος η χορτατος......τι ενοω??? η δουλεια μου ειναι οικοδομος πλακας και ολο τον χειμωνα ειμουν ανεργος, βγηκε μια δουλεια 110 τετραγονικα μετρα πλακακια τωρα τον Απριλιο και για να μην την χασω η προσφορα μου ηταν 650 ευρω...την δουλεια την πηρα, και δοξα τον Θεο φαγαμε ψωμακι....προσφορα για την ιδια δουλεια ειχαν δωσει και αλλοι δυο 1700 ο ενας και 1400 ο αλλος.... ΥΓ η τοποθετησει εγινε χωρης καμια εκπωσει στην ποιοτιτα....σιγουρα η κριση δεν ειναι για ολους, αλλοι τα εχουνε ( τα φραγκα) και το παιζουνε βεντετες αλλα οταν πεση λορδα τοτε αλλαζουνε τα πραγματα:cry:

p@nos
10/04/2014, 19:05
χολι φακ ο ντεβιλς περιμενει παιδι? τι χανω ρπμ :lol: :lol: :lol: :lol:

λοιπον μπηκε και ρωτησε κατι απλο...ψαχνει καποιον ερασιτεχνη με εξοπλισμο της προκοπης και να ξερει και 5 πραγματα για να τραβηξει τις φωτο...τωρα τι καθεστε και του σκοτιζετε τα παπαρια με το ποσο κανουν οι εξοπλισμοι, τα φπα οι εκτακτες εισφορες και λοιπες μπουρδες δε καταλαβαινω, ειπε δε θελει επαγγελματια ολα τα αλλα ειναι λογια του αερα...

el_hymador
10/04/2014, 19:09
Ξέρεις πόσος κόσμος έχει εξοπλισμό της προκοπής, νομίζει ότι μπορεί να τον χειριστεί και νομίζει ότι ξέρει 5 πράγματα; Εδώ παίζουν και "επαγγελματιες" τέτοιου τύπου δεν θα παίζουν ερασιτέχνες; :lol:

SHOOTER045
10/04/2014, 19:20
ρε ντεβιλ τι ψαχνεις
καλυτερα αλλαξε τιτλο<ψαχνω συμφορουμιτη ερασιτεχνη φωτογραφο για 1 ωρα δουλεια-διδεται αμοιβη>
η κανε αυτο που σου ειπα νωριτερα
παρε τηλ φωτογραφους και ξεκινα το παζαρεμα

Cpt. Haddock
10/04/2014, 19:27
:a014: κορυφαιο θρεντ :a014:

SHOOTER045
10/04/2014, 19:30
:a014: κορυφαιο θρεντ :a014:

και συνεχιζουμε...........:a014::a014::a014:

devil's animal
10/04/2014, 20:08
Ρε συ Σταύρο προφανώς δεν σε ενδιαφέρει να έχεις φωτογραφίες από την βάφτιση και απλά θες να βγάλεις την "υποχρέωση". Δεν το κακίζω ούτε το σχολιάζω, ίσα - ίσα συμφωνώ και έμενα απίστευτη μαλακία μου φαίνεται όλο αυτό το πανηγυράκι.


φυσικα και με ενδιαφερει να εχω φωτογραφιες απο την βαφτιση και δεν θελω να βγαλω απλα την "υποχρεωση"...
απλα δεν νομιζω οτι κοστιζει ολο αυτο 600-1000€...
το οτι καποιος που παντρευτηκε ή βαφτισε το 2004 τα εδωσε, δεν σημαινει οτι ηταν βλακας ή οτιδηποτε αλλο...τοτε αυτες ηταν οι τιμες...αυτα εδινε...δεν μπορει ομως μετα απο ολα αυτα που εχουν γινει στην οικονομια και με τους μισθους στα ταρταρα να ζητανε τα ιδια λεφτα με τοτε...
μου φαινεται εξωφρενικο για την δουλεια που προσφερεται να παιρνουν τοσα λεφτα εν ετη 2014 με 1,5 εκατομμυριο ανεργους...

ego_o_idios
10/04/2014, 20:20
φυσικα και με ενδιαφερει να εχω φωτογραφιες απο την βαφτιση και δεν θελω να βγαλω απλα την "υποχρεωση"...
απλα δεν νομιζω οτι κοστιζει ολο αυτο 600-1000€...
το οτι καποιος που παντρευτηκε ή βαφτισε το 2004 τα εδωσε, δεν σημαινει οτι ηταν βλακας ή οτιδηποτε αλλο...τοτε αυτες ηταν οι τιμες...αυτα εδινε...δεν μπορει ομως μετα απο ολα αυτα που εχουν γινει στην οικονομια και με τους μισθους στα ταρταρα να ζητανε τα ιδια λεφτα με τοτε...
μου φαινεται εξωφρενικο για την δουλεια που προσφερεται να παιρνουν τοσα λεφτα εν ετη 2014 με 1,5 εκατομμυριο ανεργους...

ne kefali tsoukali opos 8a elege ke i ka8isti arkouda.den mas niazi ti pistevis esi ke ti 8elis ke i anergoi kitane na epiviosoun den iparxi periptosi na pantreftoun kiolas aftoi pou pantrevonte exoun lefta exoun doulia den ine tipota anidikefti me 500 euro mis8o me tosa lefta den enigis spiti oute kotetsi den anigis

afti pou anigoun spiti exoun doulies pernoun kala lefta giati na plirosoun oso enas anergos?

ke esi pou ise anergos i xamilomis8os giati 8es afta pou exoun aftoi pou exoun... o ka8e enas pia ston pangko tou

esi den exis lefta pia vres mia fotografiki dostin se ena filko sou na traviksi

min mas kanis ipodiksis posa 8a pernoume stin doulia mas giati den exis esis

ke sou ksana leo emis plironomaste ake doulevoume gia aftous pou exoun

ke genika to emporio ke to xrima kinite apo aftous pou exoun
den kinite to emporio ke to xrima apo aftous pou den exoun:lol::lol:


i epoxi pou ixan ke afti pou den ixa teliose tora opios exi,exi ke opios den exi den exi aplo ine...


den exo den vaftizo oxi den exo vaftizo ke to pezo ke magkas iste tsoglania pou 8elete na pliro8ite apo mena pou den exo i exete times pou ixate otan ixa ke tora pou den exo den me lipaste na riksete tis times gia na min fenete oti den exo...:lol::lol:

ke ento metaksi ti pas ke mpleki me eklisies ke papades?
afou ola psemata ine vre8ike xarti pou leei oti o xristos itan pantremenos
i panagia den itan par8ena
i anastasi anavalete vre8ike to ptoma....

ase pigene dilose to ston dimo ke teliose i ipo8esi


se ligo 8a pas gia astako ke 8a diamartirese giati den ton exoun oso ta keftedakia logo krisis...e den ine gia sena o astakos ti na kanoume?:lol::lol:

devil's animal
10/04/2014, 20:23
Παντος μεγαλο ρολο παιζει αν εισαι νηστικος η χορτατος......τι ενοω??? η δουλεια μου ειναι οικοδομος πλακας και ολο τον χειμωνα ειμουν ανεργος, βγηκε μια δουλεια 110 τετραγονικα μετρα πλακακια τωρα τον Απριλιο και για να μην την χασω η προσφορα μου ηταν 650 ευρω...την δουλεια την πηρα, και δοξα τον Θεο φαγαμε ψωμακι....προσφορα για την ιδια δουλεια ειχαν δωσει και αλλοι δυο 1700 ο ενας και 1400 ο αλλος.... ΥΓ η τοποθετησει εγινε χωρης καμια εκπωσει στην ποιοτιτα....σιγουρα η κριση δεν ειναι για ολους, αλλοι τα εχουνε ( τα φραγκα) και το παιζουνε βεντετες αλλα οταν πεση λορδα τοτε αλλαζουνε τα πραγματα:cry:

:beer::beer::beer:

devil's animal
10/04/2014, 20:29
ne kefali tsoukali opos 8a elege ke i ka8isti arkouda.den mas niazi ti pistevis esi ke ti 8elis ke i anergoi kitane na epiviosoun den iparxi periptosi na pantreftoun kiolas aftoi pou pantrevonte exoun lefta exoun doulia den ine tipota anidikefti me 500 euro mis8o me tosa lefta den enigis spiti oute kotetsi den anigis

afti pou anigoun spiti exoun doulies pernoun kala lefta giati na plirosoun oso enas anergos?

ke esi pou ise anergos i xamilomis8os giati 8es afta pou exoun aftoi pou exoun... o ka8e enas pia ston pangko tou

esi den exis lefta pia vres mia fotografiki dostin se ena filko sou na traviksi

min mas kanis ipodiksis posa 8a pernoume stin doulia mas giati den exis esis

ke sou ksana leo emis plironomaste ake doulevoume gia aftous pou exoun

ke genika to emporio ke to xrima kinite apo aftous pou exoun
den kinite to emporio ke to xrima apo aftous pou den exoun:lol::lol:


i epoxi pou ixan ke afti pou den ixa teliose tora opios exi,exi ke opios den exi den exi aplo ine...


den exo den vaftizo oxi den exo vaftizo ke to pezo ke magkas iste tsoglania pou 8elete na pliro8ite apo mena pou den exo i exete times pou ixate otan ixa ke tora pou den exo den me lipaste na riksete tis times gia na min fenete oti den exo...:lol::lol:

ke ento metaksi ti pas ke mpleki me eklisies ke papades?
afou ola psemata ine vre8ike xarti pou leei oti o xristos itan pantremenos
i panagia den itan par8ena
i anastasi anavalete vre8ike to ptoma....

ase pigene dilose to ston dimo ke teliose i ipo8esi


se ligo 8a pas gia astako ke 8a diamartirese giati den ton exoun oso ta keftedakia logo krisis...e den ine gia sena o astakos ti na kanoume?:lol::lol:

:lol::moutza::lol::moutza:

βρε μ@λακοκεφτεδακι, δεν θελω να κανω βασιλικη βαφτιση...
ουτε εκανα γαμο σε εκκλησια...στο δημαρχειο τον εκανα, οπως ολος ο κοσμος πλεον...


και μενα δεν με νοιαζει τι ζητατε και απο ποιον τα περνετε...στα @@ μου...
εγω που δεν εχω πολλα, θα βρω την λυση να δωσω αυτα που εχω και να κανω την δουλεια μου...

DoctoR_k6
10/04/2014, 20:33
Λογικο να θες κατι budget λογω κρισης...αλλα επειδη η βαφτιση γινεται μια φορα πες οτι αυτος που τραβαγε...τραβαγε ο,τι να ναι τι κανεις μετα???
1) Την ξανακανεις?
2)Ψαχνεις για μια καλη φωτο απο συγγενεις κ φιλους?
3)Η δεν θα εχεις το παιδακι σου σε ενα ωραιο ποστερ την ημερα που βαφτιζοτανε?

Παντως οσοι ασχολουνται με φωτογραφια κ νιωθουν ξερουν πως για να κανεις δουλεια φωτογραφου δεν απαιτει γαματη dslr κ ενα prime φακο για γαμο-βαφτισεις!!

Υ.Γ Να σας ζησει...

el_hymador
10/04/2014, 20:35
φυσικα και με ενδιαφερει να εχω φωτογραφιες απο την βαφτιση και δεν θελω να βγαλω απλα την "υποχρεωση"...
απλα δεν νομιζω οτι κοστιζει ολο αυτο 600-1000€...
το οτι καποιος που παντρευτηκε ή βαφτισε το 2004 τα εδωσε, δεν σημαινει οτι ηταν βλακας ή οτιδηποτε αλλο...τοτε αυτες ηταν οι τιμες...αυτα εδινε...δεν μπορει ομως μετα απο ολα αυτα που εχουν γινει στην οικονομια και με τους μισθους στα ταρταρα να ζητανε τα ιδια λεφτα με τοτε...
μου φαινεται εξωφρενικο για την δουλεια που προσφερεται να παιρνουν τοσα λεφτα εν ετη 2014 με 1,5 εκατομμυριο ανεργους...


600-1000 ευρώ; Τόσο είναι τώρα το κοστολόγιο τις εποχές που αναφέρεσαι παίζανε 2 χίλιαρα και έχω ακούσει και 3 και 4Κ... πίστεψε με και οι φωτογράφοι έχουν βάλει νερό στο κρασί τους και μάλιστα πολύ... τέσπα είναι το θέμα πως κοστολογείς τον εαυτό σου και τη δουλειά σου, την μια και μοναδική φορά που μου πρότειναν να πάω να φωτογραφίσω γαμοβαφτήσια μου είπαν 500 ευρώ και για τα δύο, όταν η εκτυπώσεις που ζήταγαν κόστιζαν 200+ ευρώ... και τα events ήταν εκτός ΑΘηνών που σημαίνει μεταφορικά και διαμονή τα οποία δεν μου τα καλύπτανε... και κάπως έτσι θα πήγαινα στο τζάμπα... η συζήτηση ήταν καθαρά θεωρητική βέβαια αφού δεν θεωρώ ότι μπορώ να καλύψω τέτεοιες εκδηλώσεις με την καμία.

devil's animal
10/04/2014, 20:41
Παντως οσοι ασχολουνται με φωτογραφια κ νιωθουν ξερουν πως για να κανεις δουλεια φωτογραφου δεν απαιτει γαματη dslr κ ενα prime φακο για γαμο-βαφτισεις!!

Υ.Γ Να σας ζησει...

that's my fucking point!!
δεν θελω extreme πραγματα...ενας φωτογραφος με καλη αισθηση και ματι που να μπορει να τραβηξει 50-100 φωτογραφιες για να εχουμε καποια αναμνηστικα...
δεν εχω απαιτησεις για φοβερα και τρομερα photoshop και αλμπουμ που εχουν πολυ επεξεργασια και merging και τετοια...

υ.γ. ευχαριστω

devil's animal
10/04/2014, 20:44
600-1000 ευρώ; Τόσο είναι τώρα το κοστολόγιο τις εποχές που αναφέρεσαι παίζανε 2 χίλιαρα και έχω ακούσει και 3 και 4Κ... πίστεψε με και οι φωτογράφοι έχουν βάλει νερό στο κρασί τους και μάλιστα πολύ... τέσπα είναι το θέμα πως κοστολογείς τον εαυτό σου και τη δουλειά σου, την μια και μοναδική φορά που μου πρότειναν να πάω να φωτογραφίσω γαμοβαφτήσια μου είπαν 500 ευρώ και για τα δύο, όταν η εκτυπώσεις που ζήταγαν κόστιζαν 200+ ευρώ... και τα events ήταν εκτός ΑΘηνών που σημαίνει μεταφορικά και διαμονή τα οποία δεν μου τα καλύπτανε... και κάπως έτσι θα πήγαινα στο τζάμπα... η συζήτηση ήταν καθαρά θεωρητική βέβαια αφού δεν θεωρώ ότι μπορώ να καλύψω τέτεοιες εκδηλώσεις με την καμία.

4 χιλιαρικα για φωτογραφιες...
'νταξει ας κλειδωσει να πα να γ@μηθει....
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

notakos600
10/04/2014, 20:46
den exo den vaftizo oxi den exo vaftizo ke to pezo ke magkas iste tsoglania pou 8elete na pliro8ite apo mena pou den exo i exete times pou ixate otan ixa ke tora pou den exo den me lipaste na riksete tis times gia na min fenete oti den exo...:lol::lol:

:a33::a33::a33:

ego_o_idios
10/04/2014, 21:09
:lol::moutza::lol::moutza:

βρε μ@λακοκεφτεδακι, δεν θελω να κανω βασιλικη βαφτιση...
ουτε εκανα γαμο σε εκκλησια...στο δημαρχειο τον εκανα, οπως ολος ο κοσμος πλεον...


και μενα δεν με νοιαζει τι ζητατε και απο ποιον τα περνετε...στα @@ μου...
εγω που δεν εχω πολλα, θα βρω την λυση να δωσω αυτα που εχω και να κανω την δουλεια μου...


ti doulia sou 8a tin kanis sigoura fotografies den 8a exis...:lol::lol::lol:

ego_o_idios
10/04/2014, 21:21
Λογικο να θες κατι budget λογω κρισης...αλλα επειδη η βαφτιση γινεται μια φορα πες οτι αυτος που τραβαγε...τραβαγε ο,τι να ναι τι κανεις μετα???
1) Την ξανακανεις?
2)Ψαχνεις για μια καλη φωτο απο συγγενεις κ φιλους?
3)Η δεν θα εχεις το παιδακι σου σε ενα ωραιο ποστερ την ημερα που βαφτιζοτανε?

Παντως οσοι ασχολουνται με φωτογραφια κ νιωθουν ξερουν πως για να κανεις δουλεια φωτογραφου δεν απαιτει γαματη dslr κ ενα prime φακο για γαμο-βαφτισεις!!

Υ.Γ Να σας ζησει...

ti den epeti?:lol::lol:
pigene na zitisis doulia me kamia paparomixani na doume...:lol:

re min lete oti nane afiste tis fotografies stous fotografous

min nomizete oti epidi exete pari mia dslr me 300 euro kanete ta panta aprovlimatista ke me to flasaki tis mixanis
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

re pou exo mpleksi:lol::lol:


gia na doulepsis simera fotografos 8es opos dipote foul frame camera ke toulaxiston 4 studio flash 600aria me ta tripoda tous tis ompreles tous 8elis fotinous fakous F 1,2 apo evrigonio mexri 200ari 8es dio mixanes toulaxiston esis nomizete oti patas to koumpi ke vgeni mia xontri :lol::lol:

ke emis i epagkelmaties antimetopizoume to protarxiko iliko san arnitiko asxeto me to poso asxetos ine kanis exi poli doulia meta ke travame peripou 800 foto gia na dosoume 60 foto ston pelati den travame 100 ke dinoume 100 i 60

ke prepi na di o pelatis olo to iliko gia na dialeksi na tou tiposoume 60 foto

ke pote den prokite na gini opos to exi o ka8e enas apo esas sto kefali tou

imaste epagkelmaties oxi kalamportzides me fotografiki

i doulia mas ine isitirio gia tin epomeni doulia mas etsi ftiaxnoume pelates prepi na ine antiprosopeftiki tou epagkelmatismou mas ke apsogi gia na mas feri pelates apo pou nomizete ftiaxnoume pelatologio apo tin omorfia mas?:lol::lol:


an den exoume simetoxi ke ine entelos erasitexnika ta pramata apo kapio filo tis ikogenias sta apaftaria mas pos 8a gini as ta kani o ka8e enas opos goustari

ala otan imaste emis stin doulia prepi na ine me vasi kapia standards oxi opos to exi o ka8e enas sto kefali tou sto kefali tou o ka8e enas exi oti tou katevi...:lol::lol:

Cpt. Haddock
10/04/2014, 21:23
:smokin::smokin:

314078

Μικe777
10/04/2014, 21:54
ti den epeti?:lol::lol:
pigene na zitisis doulia me kamia paparomixani na doume...:lol:
φιλαρακο που ζεις ξερεις τι μηχανες εχουν καποιοι χομπιστες..:lol:

min nomizete oti epidi exete pari mia dslr me 300 euro kanete ta panta aprovlimatista ke me to flasaki tis mixanis
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

re pou exo mpleksi:lol::lol:
απαντησα πιο πριν
:rolleyes:
gia na doulepsis simera fotografos 8es opos dipote foul frame camera ke toulaxiston 4 studio flash 600aria me ta tripoda tous tis ompreles tous 8elis fotinous fakous F 1,2 apo evrigonio mexri 200ari 8es dio mixanes toulaxiston esis nomizete oti patas to koumpi ke vgeni mia xontri :lol::lol:

F1.2 ΟΚ!
Με ενα 100 παιρνω ενα 50αρη 1.8 και σου βγαζω και γ@μω τα defocus:
:wave2:

KostasV2
10/04/2014, 21:57
ή μηπως ειναι τοσο περιπλοκη η δουλεια του φωτογραφου που να ζητανε 500 και 600€ για 5-6 ωρες δουλειας (βαζω μεσα και την επεξεργασια που θα κανει μονος του)...
Sorry, αλλά είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Ναι, και περίπλοκη είναι, και δύσκολη, και μεγάλη ευθύνη έχει, και πολύ ακριβή σε εξοπλισμό είναι η δουλειά του φωτογράφου. Α, και 5-6 ώρες μπορεί να χρειαστεί η επεξεργασία μίας (1) φωτογραφίας...
Καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς / δεν θέλεις να δώσεις τα χρήματα που ζητάει ένας επαγγελματίας, αλλά ως γνωστόν "με κλανιές, αβγά δε βάφεις"....

Φιλικά πάντα.

ego_o_idios
10/04/2014, 22:02
:wave2:


re pou exoume mpleksi exoume gemisi magkes me fotografikes....:lol::lol:

re file pigene na peksis me ton penintari sou ke ase mas stin distixia mas :lol::lol::lol:

Μικe777
10/04/2014, 22:11
re pou exoume mpleksi exoume gemisi magkes me fotografikes....:lol::lol:

re file pigene na peksis me ton penintari sou ke ase mas stin distixia mas :lol::lol::lol:

θα παω αδερφε!αλλωστε αυτο κανω!
εγω δεν ειμαι επαγγελματιας..
εσυ ειπε κατι για φακους 1.2:cry:

Φιλικά πάντα. :wave2:

ego_o_idios
10/04/2014, 22:16
θα παω αδερφε!αλλωστε αυτο κανω!
εγω δεν ειμαι επαγγελματιας..
εσυ ειπε κατι για φακους 1.2:cry:

Φιλικά πάντα. :wave2:


http://www.usa.canon.com/cusa/consumer/products/cameras/ef_lens_lineup/ef_85mm_f_1_2l_ii_usm


filika panta:lol:

pipe_smoker
10/04/2014, 22:18
απλα δεν νομιζω οτι κοστιζει ολο αυτο 600-1000€...
το οτι καποιος που παντρευτηκε ή βαφτισε το 2004 τα εδωσε, δεν σημαινει οτι ηταν βλακας ή οτιδηποτε αλλο...τοτε αυτες ηταν οι τιμες...αυτα εδινε...δεν μπορει ομως μετα απο ολα αυτα που εχουν γινει στην οικονομια και με τους μισθους στα ταρταρα να ζητανε τα ιδια λεφτα με τοτε...
μου φαινεται εξωφρενικο για την δουλεια που προσφερεται να παιρνουν τοσα λεφτα εν ετη 2014 με 1,5 εκατομμυριο ανεργους...


4 χιλιαρικα για φωτογραφιες...
'νταξει ας κλειδωσει να πα να γ@μηθει....
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Ρε συ Σταυρο, και το ειπα ο πουστης να μην ανοιξουμε τετοια κουβεντα.

Κι εγω βρισκω υπερβολικα τα χρηματα που ζηταει η Honda για το CBR, η Fender για την custom του '54, ο υδραυλικός για τη βρύση που θα μου αλλάξει, και ο εκδοτικός οίκος "Πεύκο" που ζηταει 20€ για καθε αντιτυπο της Ηλιάδας του Ομηρου που ούτε ο οίκος παιδεύτηκε να γράψει, ούτε θα πάει να δώσει στο φάντασμα του Ομηρου ποσοστά.

Χεστηκαμε.
Κάποια από αυτά μπορεί να είναι πιο δικαιολογημένα από άλλα και κάποια όχι.
Πραγματική αντικειμενική αξία σε κάτι δεν υπάρχει.
Υπάρχει το "Ο Σταυρος τα νομίζει πολλα, ενω ο Παναγιωτης τα βρισκει οκ".

Το αν καποιοι εχουν ριξει τις τιμες για να επιβιωσουν λογω κρισης, μπορει να σημαινει οτι εχουν ριξει και τις υπηρεσιες τους και επειδη δεν εισαι του χωρου δεν παιρνεις χαμπαρι χριστο.

The way I see it, ο ελευθερος επαγγελματιας, ειτε ηλεκτρολογος ειτε γλυπτης, (δεν τα συγκρινω γενικως, μονο στο συγκεκριμενο χαρακτηριστικο, μην τα κανουμε κι ολα ισωμα) κοστολογει το εργο του εκεινος. Μονο ο ιδιος ξερει/νομιζει οτι ξερει/εχει δικαιωμα να κρινει το ποσο αξιζει η εργασια του.
Και λέει "Το εργο μου το πουλαω τοσο".
Αν θες αγοραζεις.
Αν δε θες πας αλλου.
Δε μιλαμε για δημοσιο, ουτε για την τιμη στο γαλα.
Αλλα να λες πχ χωρις να εισαι κριτικος τεχνης "Η μαλακια που σκαλισες αξιζει ενα διφραγκο" ειναι λαθος.

Προφανώς ακολούθησες τον ορθοδοξο τρόπο, ζήτησες προσφορές, δε σε κάλυψαν αυτά που άκουσες και αντέστρεψες το πράγμα.
Μακάρι να βγάλεις άκρη.
Αλλά όταν τόσα άτομα σχετικά με το χώρο σου λένε ότι αρμενίζεις στραβά, μάλλον δε φταίει ο γιαλός:wave2:

Μικe777
10/04/2014, 22:20
http://www.usa.canon.com/cusa/consumer/products/cameras/ef_lens_lineup/ef_85mm_f_1_2l_ii_usm


filika panta:lol:
ενταξει!ρε φιλε!!
λεμε και καμια μαλακια!
που και που να περασει η ωρα που λεει και το ανεκδοτο...:lol:

p@nos
10/04/2014, 22:31
ρε λεμε ο ανθρωπος θελει καποιος να του τραβηξει φοτο που να μην ειναι κουνημενες η καμενες δε θελει εργο τεχνης ουτε πχιοτητα εχετε πιτουρο στο κεφαλι σας μερικοι φαινεται...

ρε να παιρνω το μερος του ντεβιλς περιεργα πραγματα :lol:

ego_o_idios
10/04/2014, 22:33
ρε λεμε ο ανθρωπος θελει καποιος να του τραβηξει φοτο που να μην ειναι κουνημενες η καμενες δε θελει εργο τεχνης ουτε πχιοτητα εχετε πιτουρο στο κεφαλι σας μερικοι φαινεται...

ρε να παιρνω το μερος του ντεβιλς περιεργα πραγματα :lol:

ke ti mas niazi ti 8eli o ntevils
emis pitoura poulame...:lol::lol: