PDA

View Full Version : Δημοτική αστυνομία ΟΝ



Σελίδες : [1] 2

MG-KTiNoS
15/07/2014, 15:30
Προσοχή που παρκάρετε γιατί έχουν βγει ΟΞΟ και είναι διψαΖμένοι για σπ... κλείσεις !
:jrs:

zannisvel
15/07/2014, 16:44
Εγω τσιμπησα μια αλλα στη Γρηγοριου Λαμπρακη στο Πειραια Το αφησα πισω απο τα ΤΑΧΙ και το πηρα το μαθημα μου. Μονο πανω στο πεζοδρομια, που δε σου κανουν τιποτα απο εδω και περα. 30 μηχανακια ειχε και μονο εγω την εφαγα, η μοιρα του ΧΤ...

TROOPER
15/07/2014, 18:10
:hmm: δεν τους καταργησανε τους γιαλατζι μπατσους?

Billymuse
15/07/2014, 18:28
:hmm: δεν τους καταργησανε τους γιαλατζι μπατσους?

Τους επαναφέρανε..προχθές πέρναγα απο το Μεταξουργείο που ειναι τα κεντρικά της τροχαίας και είχε μαζεμένους καμια
100αρια απο δαυτους. Φοράνε το παλιό παντελόνι της δημοτικής μπατσυνομιας και απο πάνω πουκάμισο κανονικό αστυνομικού
και φέρουν στη μέση τσαντάκι..όπλο ευτηχώς δεν τους δώσανε

TROOPER
15/07/2014, 18:30
Τους επαναφέρανε..προχθές πέρναγα απο το Μεταξουργείο που ειναι τα κεντρικά της τροχαίας και είχε μαζεμένους καμια
100αρια απο δαυτους. Φοράνε το παλιό παντελόνι της δημοτικής μπατσυνομιας και απο πάνω πουκάμισο κανονικό αστυνομικού
και φέρουν στη μέση τσαντάκι..όπλο ευτηχώς δεν τους δώσανε

απο γιαλατζι γινανε ολιγον μπατσοι δλδ. οκ. θενκς. δεν ηξερα. :wave2:

taisteal
15/07/2014, 18:31
Τους επαναφέρανε..προχθές πέρναγα απο το Μεταξουργείο που ειναι τα κεντρικά της τροχαίας και είχε μαζεμένους καμια
100αρια απο δαυτους. Φοράνε το παλιό παντελόνι της δημοτικής μπατσυνομιας και απο πάνω πουκάμισο κανονικό αστυνομικού
και φέρουν στη μέση τσαντάκι..όπλο ευτηχώς δεν τους δώσανε


Γκλομπ;;;
Χειροπεδες;;;
Εχουνε;;


:D

Billymuse
15/07/2014, 18:37
Γκλομπ;;;
Χειροπεδες;;;
Εχουνε;;


:D

Οχι ακόμα, αλλά αποτι είδα το πρωί που πέρναγα την Αθηνάς (είναι ενας δρόμος που συνδέει το Μοναστηράκι με την Ομόνοια) Λαμιοτ φίλε μ.
Ηταν 4εις δημοτικοί μπάτσοι με εναν ειδικό φρουρό για να τους προσέχει μάλλον :lol:

taisteal
15/07/2014, 18:40
Οχι ακόμα, αλλά αποτι είδα το πρωί που πέρναγα την Αθηνάς (είναι ενας δρόμος που συνδέει το Μοναστηράκι με την Ομόνοια) Λαμιοτ φίλε μ.
Ηταν 4εις δημοτικοί μπάτσοι με εναν ειδικό φρουρό για να τους προσέχει μάλλον :lol:


Νιωθω πιο ασφαλης τωρα.






















































:look:

MG-KTiNoS
15/07/2014, 19:13
Ρε ούτε μπιστόλι έχουν
ούτε γκλοπ
Έχουν όμως ΜΠΛΟΚ
και γράφουν
:a18:
Τι δεν καταλάβατε????

spyrakos35
15/07/2014, 19:50
Καλα κανουν

Billymuse
15/07/2014, 19:54
Καλα κανουν

Nαι στις πιο πολλές περιπτώσεις αλλά μη ξεχνάμε και τον ''υπερβάλοντα ζήλο'' που έχει αρνητικά αποτελέσματα

spyrakos35
15/07/2014, 19:56
Nαι στις πιο πολλές περιπτώσεις αλλά μη ξεχνάμε και τον ''υπερβάλοντα ζήλο'' που έχει αρνητικά αποτελέσματα

Η παρανομεις η οχι

Δεν υπαρχει υπερβαλον ζηλος καπου

Billymuse
15/07/2014, 19:59
Η παρανομεις η οχι

Δεν υπαρχει υπερβαλον ζηλος καπου

Υπάρχει φίλε οταν εγώ πάω να ξεφορτώσω ανήμερα των χριστουγέννων στις 6:15 το ξημέρωμα επι της Αθηνάς και δεν με αφήνει
ο ζητάς και μου λεει θα σε γράψω αν κάνω πανω απο 2 λεπτά...πως το λές αυτο? Α και δεν μεταφέρω πραγματάκια ελαφριά.. ;)

spyrakos35
15/07/2014, 20:02
Διπλοπαρκαρισμενος;

Billymuse
15/07/2014, 20:04
Διπλοπαρκαρισμενος;

Πάνω στην Αθηνάς απαγορεύεται η στάση και η σταθμεύση και λεει οτι τα επαγγελματικά μπορούν μέχρι κάποια ώρα νομίζω
μέχρι τις 10 μπορούν να σταθμεύουν.Τέσπα η αλήθεια ειναι οτι το κέντρο και όχι μονο είχε γίνει ζούγκλα με τον κάθε ούγκανο
που πάρκαρε οπου γούσταρε.

MG-KTiNoS
15/07/2014, 20:47
320105

ΡΕ ΜΗΝ ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ ΟΠΟΥ ΝΑ ΝΑΙ ΓΡΑΦΟΥΝ
ΤΕΛΟΣ

Vstrommer71
15/07/2014, 21:14
Το σωστο ειναι!
ΜΗΝ παρκαρετε οπου να'ναι,κλεινετε λεωφορεια,δεν αφηνετε μια μανα με καροτσι να περασει,εναν αναπηρο με το αμαξιδιο να μπορεσει να κυκλοφορησει!!!
Ειδικα αυτα τα ΖΩΑ που παρκαρουν στις ραμπες των ΑΜΕΑ,μουτζες και αφαιρεση διπλωματος λογω βλακειας...

Pan (dvs)
15/07/2014, 21:25
Γκλομπ;;;
Χειροπεδες;;;
Εχουνε;;


:D

Βιτσοοοοοζε.

teo yzf r6
16/07/2014, 09:44
ωραιο ειναι να λεμε καλα κανουν που γραφουν ή να λεμε κακο κανουν που γραφουν οι δημοτικοι αστυνομικοι,το θεμα ομως που χανουμε ειναι που θα παρκαρω αμα κατεβω με το αμαξι μου ή με το μηχανακι ή ακωμα και με το ποδηλατο στο κεντρο,εχουν κανει καποιες σοβαρες κινησεις να φτιαξουν κατι?π.χ.ας κανουν ενα δημοτικο παρκινγκ...Οι ρομπες ξερουν να ζητανε δημοτικα τελοι τελοι κυκλοφοριας,ξερουν να λενε πληρωστε διοδια ανα 25 χιλιομετρα..

toyar
16/07/2014, 10:03
ελαχιστοι και σπανια χρειαζονται το αυτοκινητο στο κεντρο αφου περνουν απο εκει ηλεκτρικος-μετρο +ενα σωρο λεωφορεια, τρολει, τραμ.......
αν υπηρχε η νοοτροπια να το παιρνουν μονο σε περιπτωση αναγκης τοτε θα βρισκανε και να παρκαρουνε
απλα ο ελληνας ειναι αρχοντας και παει παντου καβαλα

pipe_smoker
16/07/2014, 10:16
Τελικά, με τα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα τις τελευταίες μέρες, έχω καταλήξει ότι το πιο ασφαλές μέρος να παρκάρεις χωρίς να κινδυνεύεις να φας κλήση ή να σ'το πάρει ο γερανός, είναι μπροστά σε γκαράζ και ειδικά αν έχεις βρωμοσκούτερ:tooth:

TROOPER
16/07/2014, 10:38
Τελικά, με τα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα τις τελευταίες μέρες, έχω καταλήξει ότι το πιο ασφαλές μέρος να παρκάρεις χωρίς να κινδυνεύεις να φας κλήση ή να σ'το πάρει ο γερανός, είναι μπροστά σε γκαράζ και ειδικά αν έχεις βρωμοσκούτερ:tooth:

:lol::lol:

ggs
16/07/2014, 10:50
Επειδή δουλεύω χρόνια στο κέντρο και έχω φάει αρκετές κλήσεις , νόμιμες θέσεις για παρκάρισμα δικύκλων είναι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ και το καλοκαιρι γίνονται ακόμη πιο λίγες .
Υπαρχουν καβαντζες (που γραφουν πιο σπανια ) αλλά αν είσαι κάθε μέρα στο κέντρο στατισιτικα και μονο θα την φας .
Από την στιγμή που έχουμε οποιοδήποτε όχημα που χρειάζεται άδεια κυκλοφορίας , θα πρέπει να καταλάβουμε ότι είμαστε ένα εύκολο γελαδι για άρμεγμα από το κράτος που χρησιμοποιεί πολυποίκιλους αρμεχτές γι αυτή την δουλειά.
Στο κεντρο ειδικα , είναι πολύ ευκολο και τα γελαδια πολλα.
Δεν κατεβαίνει ο κοσμος στο κέντρο για πλάκα , αλλά γιατι η συντριπτική πλειοψηφία των διάφορων υπηρεσιών , γραφειων , καταστημάτων κ.λ.π βρίσκεται εκεί .



Τελικά, με τα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα τις τελευταίες μέρες, έχω καταλήξει ότι το πιο ασφαλές μέρος να παρκάρεις χωρίς να κινδυνεύεις να φας κλήση ή να σ'το πάρει ο γερανός, είναι μπροστά σε γκαράζ και ειδικά αν έχεις βρωμοσκούτερ:tooth:


Κοντα εισαι ..

Στην Αμερικης σε γραφουν (χωρίς να ενοχλείς) ΑΛΛΑ στον πεζόδρομο της Βουκουρεστιου ΔΕΝ σε γράφουν ..:rolleyes:

pipe_smoker
16/07/2014, 11:55
Επειδή δουλεύω χρόνια στο κέντρο και έχω φάει αρκετές κλήσεις , νόμιμες θέσεις για παρκάρισμα δικύκλων είναι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ και το καλοκαιρι γίνονται ακόμη πιο λίγες .
Υπαρχουν καβαντζες (που γραφουν πιο σπανια ) αλλά αν είσαι κάθε μέρα στο κέντρο στατισιτικα και μονο θα την φας .
Από την στιγμή που έχουμε οποιοδήποτε όχημα που χρειάζεται άδεια κυκλοφορίας , θα πρέπει να καταλάβουμε ότι είμαστε ένα εύκολο γελαδι για άρμεγμα από το κράτος που χρησιμοποιεί πολυποίκιλους αρμεχτές γι αυτή την δουλειά.
Στο κεντρο ειδικα , είναι πολύ ευκολο και τα γελαδια πολλα.
Δεν κατεβαίνει ο κοσμος στο κέντρο για πλάκα , αλλά γιατι η συντριπτική πλειοψηφία των διάφορων υπηρεσιών , γραφειων , καταστημάτων κ.λ.π βρίσκεται εκεί .





Κοντα εισαι ..

Στην Αμερικης σε γραφουν (χωρίς να ενοχλείς) ΑΛΛΑ στον πεζόδρομο της Βουκουρεστιου ΔΕΝ σε γράφουν ..:rolleyes:


Γιώργη μου εγώ το κέντρο το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.
Ούτε την κίνησή του γουστάρω, ούτε το "πατείς με πατώ σε", ούτε το να μην έχω να παρκάρω ούτε αυτοκίνητο ούτε μηχανή ούτε τα πόδια μου (μπροστά γιαγιά, δεξιά σκυλοκούραδο, αριστερά νεραντζιά, κι άντε να προσπεράσεις:lol:)
Τις περισσότερες φορές θα κάνω τον κύκλο της Αθήνας για να πάω κάπου προκειμένου να μην περάσω μέσα από το κέντρο (οκ για πρωινά μιλάμε, ή και νύχτα αν είναι ΠΣΚ).
Μετρό, λεωφορεία κλπ δε χρησιμοποιώ εκτός κι αν είναι τεράστια ανάγκη (είμαι εξωτερικό και δεν έχω μεταφορικό μέσο κλπ).

Κέντρο λοιπόν δε θα κατέβω για πλάκα όπως είπες (άλλοι κατεβαίνουν by the way) αλλά μόνο αν πρέπει να κάνω κάτι που μπορώ να το κάνω μόνο στο κέντρο.
Κάθε μέρα μπορεί να μην κατεβαίνω, αλλά δυστυχώς δεν είναι και μια φορά το μήνα.

Το πότε πού και γιατί γράφει η δημοτική αστυνομία το έχω γραμμένο στα @@ μου.
Είτε είμαι με το αυτοκίνητο είτε είμαι με τη μηχανή είτε στο κέντρο είτε στα προάστια, δε διπλοπαρκάρω (ούτε καν για να κατέβω για τσιγάρα), δεν κλείνω πάρκινγκ, δεν κλείνω ράμπες αναπήρων, δεν έχω όρεξη για βαβούρες (τις περισσότερες φορές) οπότε δε θα κατέβω να μετακινήσω τον κάδο/καρέκλα/καφάσι που έχει βάλει ο άλλος για να μην του φάνε τη θέση, αν ανεβάσω τη μηχανή στο πεζοδρόμιο θα φροντίσω να μην κλείνω την είσοδο κάποιου σπιτιού/καταστήματος και σίγουρα να υπάρχει αρκετός χώρος να περάσει κι άνθρωπος και καροτσάκι μή σου πω και ζευγαράκι πιασμένο χέρι χέρι.

Απο εκεί και πέρα όσες κλήσεις από δημοτική έχω βρει στο παρμπρίζ/σέλα/κοντέρ/whatever μου τις έκανα χαρτοπόλεμο χωρίς καν να τις κοιτάξω.
Και καναδυό φορές που πέτυχα τους δημοτόμπατσους να την κόβουν παρουσία του πελάτη (εμού) και ρώτησα ευγενικά "γιατί με γράφεις κύριε πόλιζμαν?" και πήρα απάντηση "γιατί έτσι", τους είπα να τη βάλουν στον κwlo τους να δουν αν θα χ€σουνε καρμπόν.

Χωρίς να θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου, δημοτική κλήση δεν έχω πληρώσει ποτέ και δε μου έχει έρθει ποτέ και τίποτα και πουθενά.
Μπορεί να μου έρθει αύριο. Καλώς να ορίσει.
Αλλά να αρχίσω να μυρίζω τα νύχια μου για το πότε θα πάρει βιάγκρα ο κάθε δήμος και θα ξαμολήσει τα πεκινουά να κόβουνε χαρτάκια και με ποιά κριτήρια κάθε φορά, δεν παίζει:beer:

pipe_smoker
16/07/2014, 11:56
....ΑΛΛΑ στον πεζόδρομο της Βουκουρεστιου ΔΕΝ σε γράφουν ..:rolleyes:

Τώρα το είδα αυτό.


Σαμποτάζ στους μπουρζουάδες κάνουνε ρεεεεεεε!!!!!!!

:rockon::rockon::rockon::rockon::rockon:
:lol:

ggs
16/07/2014, 12:04
Τώρα το είδα αυτό.


Σαμποτάζ στους μπουρζουάδες κάνουνε ρεεεεεεε!!!!!!!

:rockon::rockon::rockon::rockon::rockon:
:lol:


Αστα… μεσοτοιχία με PRADA και LOUIS VUITTON…:(

Το μόνο καλό είναι ότι ο πεζόδρομος είναι πραγματική πασαρέλα και τωρα με την ζεστη …:eyepop:

... η (οχι και τοσο) κρυφη γοητεια της μπουρζουαζίας…:bawl:

amyroukai
16/07/2014, 12:19
ΑΛΛΑ στον πεζόδρομο της Βουκουρεστιου ΔΕΝ σε γράφουν ..:rolleyes:
Δεύτερη πουτάνα δεξιά είναι καλή καβάτζα, έχω ακούσει.

nikos_abel
16/07/2014, 12:20
Τελικά, με τα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα τις τελευταίες μέρες, έχω καταλήξει ότι το πιο ασφαλές μέρος να παρκάρεις χωρίς να κινδυνεύεις να φας κλήση ή να σ'το πάρει ο γερανός, είναι μπροστά σε γκαράζ και ειδικά αν έχεις βρωμοσκούτερ:tooth:

:lol::lol::lol:

amyroukai
16/07/2014, 12:22
Το μόνο καλό είναι ότι ο πεζόδρομος είναι πραγματική πασαρέλα και τωρα με την ζεστη …:eyepop:
Νομίζω ότι μάζωξη Γλυφάδα (μεγάλη μιλφομάνα) και έναν καφέ πεζόδρομο-πεζοδρόμιο κέντρου με πόνο ψυχής θα τον πιούμε...


edit: και δεν γράφουν στην Γλυφάδα.

Billymuse
16/07/2014, 13:26
Νομίζω ότι μάζωξη Γλυφάδα (μεγάλη μιλφομάνα) και έναν καφέ πεζόδρομο-πεζοδρόμιο κέντρου με πόνο ψυχής θα τον πιούμε...


edit: και δεν γράφουν στην Γλυφάδα.

Διάβασα κάτι για milf?

amyroukai
16/07/2014, 13:28
Διάβασα κάτι για milf?

άστα. πας για δουλειά και δεν θες να φύγεις...

και δεν σε γράφουν.

Sapadak
16/07/2014, 13:42
άστα. πας για δουλειά και δεν θες να φύγεις...

και δεν σε γράφουν.

win-win δηλαδης?

Και πάτε και μαντρώνεστε στο κουκάκι? :lol:

Billymuse
16/07/2014, 13:54
win-win δηλαδης?

Και πάτε και μαντρώνεστε στο κουκάκι? :lol:

Mα γιατί το λές αυτο κάθε φορά σκάει ενα σκυλί που έχει βγάλει το σκυλί του για κατούρημα και αναστενάζουν τα γκολποστ...
αλλα μονο αυτη. Την επόμενη φορά θα μπει καρχαρίας mode on μέσα μου και θα πάω να παίξω με το σκυλάκι της

Pan (dvs)
16/07/2014, 14:11
Mα γιατί το λές αυτο κάθε φορά σκάει ενα σκυλί που έχει βγάλει το σκυλί του για κατούρημα και αναστενάζουν τα γκολποστ...
αλλα μονο αυτη. Την επόμενη φορά θα μπει καρχαρίας mode on μέσα μου και θα πάω να παίξω με το σκυλάκι της

Εγω αν ημουν στην ηλικια σου θα προτιμουσα να παιξω με το γατακι της.

Φυσικα δεν μου πεφτει λογος,αλλα......

sniper
16/07/2014, 14:50
Δηλάδή καταργήθηκε η Δημοτική αστυνομία, τους έβαλαν σε διαθεσιμότητα, κάποιους τους έστειλαν σπίτι τους και κάποιους άλλους σε άλλες υπηρεσίες (πχ φρουρά σε φυλακές) και έγινε ένας χαμός αντικυβερνητικός, για να βάλουν άλλους στη θέση τους ή παίζει κάτι άλλο;

Γιατί αν επανερχόταν η Δημοτική Αστυνομία, τότε αφενός οι ομαδικές αγωγές θα έπεφταν βροχηδόν από τους πρώην, αφετέρου θα γινόταν ο χαμός απο τους δημοσιογράφους.

desklit
16/07/2014, 15:23
καταργήθηκε η δημοτική αστυνομία και μπήκαν όλοι σε διαθεσιμότητα

κάποιοι πήγαν στα υπουργεία γραφιάδες, κάποιοι σοφρωνιστικοί, κάποιοι φύλακες έξω από τις φυλακές και οι περισσότεροι μπάτσοι στα τμήματα και κόβουν κλήσεις.

Billymuse
16/07/2014, 17:39
Για την ώρα απο τι έχω καταλάβει και έχω δει δε μπορούν να κόψουν ακόμα κλήσεις παρα κόβουν βόλτες στο
κέντρο της Αθήνας...

virus
16/07/2014, 18:54
αποτι εχω καταλαβει ερχονται εκλογες :rolleyes:

Billymuse
16/07/2014, 18:57
αποτι εχω καταλαβει ερχονται εκλογες :rolleyes:

Έτσι παίζει και εντελώς τυχαία ο νο1 τρομοκράτης κυκλοφορεί για καφέ στο μοναστηράκι πρωινιάτικα έτσι απλά
γελάει ο κόσμος...

notakos600
16/07/2014, 20:48
Έτσι παίζει και εντελώς τυχαία ο νο1 τρομοκράτης κυκλοφορεί για καφέ στο μοναστηράκι πρωινιάτικα έτσι απλά
γελάει ο κόσμος...

Αν είχε σκοτωθεί αθώος κοσμάκης και η επιτυχία μετατρεπόταν σε φιάσκο...

Bob_o_mastoras
16/07/2014, 20:55
Εχει κουμπι για off ή να βγαλω την ασφαλεια;;

menelaos46
16/07/2014, 20:55
11 χρόνια οδηγός... στο κέντρο της Αθήνας και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης δε με έχουν γράψει ποτέ... αλλά θέλει να σε κόβει και λίγο όχι να το πετάς όπου να'ναι...

akis_trevor
16/07/2014, 20:58
Έτσι παίζει και εντελώς τυχαία ο νο1 τρομοκράτης κυκλοφορεί για καφέ στο μοναστηράκι πρωινιάτικα έτσι απλά
γελάει ο κόσμος...

μια τα στημενα,μια η αλλη τρομορατικη οργανωση,ο μαζιωτης,μετα η βεφα αλεξιαδου,τζουλια και δεν ξερω τι αλλο..

MG-KTiNoS
16/07/2014, 22:07
Για την ώρα απο τι έχω καταλάβει και έχω δει δε μπορούν να κόψουν ακόμα κλήσεις παρα κόβουν βόλτες στο
κέντρο της Αθήνας...

ΛΑΘΟΣ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ
Εγώ είχα πάει Ευαγγελισμό και τους είχαν γράψει όλους...
Χαρτάκια παντού

Μικe777
16/07/2014, 22:31
κανονικα γραφουν..απλα τα λεφτα δεν θα πηγαινουν
στον Δημο πια!αλλα στο κρατος.:D

ggs
16/07/2014, 22:50
11 χρόνια οδηγός... στο κέντρο της Αθήνας και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης δε με έχουν γράψει ποτέ... αλλά θέλει να σε κόβει και λίγο όχι να το πετάς όπου να'ναι...

μωρε μπραβο...:rolleyes:

TROOPER
17/07/2014, 16:25
μωρε μπραβο...:rolleyes:

:lol::lol:

Billymuse
17/07/2014, 18:43
μωρε μπραβο...:rolleyes:

Αντε ρε μπραβο. Και τον ρωτας- που το παρκαρες και δε σε εγραφαν?
-Σε ιδιωτικο παρκινγκ :lol:

Billymuse
17/07/2014, 18:46
ΛΑΘΟΣ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ
Εγώ είχα πάει Ευαγγελισμό και τους είχαν γράψει όλους...
Χαρτάκια παντού

Φιλος και σημερα τους ειδα επι της Αθηνάς, αλλα δεν ειχαν μπλοκακια..βσκ τπτ πανω τους..
Τι να σου πω δεν ειμαι σιγουρος ρε φιλε..

akis_trevor
17/07/2014, 19:03
Φιλος και σημερα τους ειδα επι της Αθηνάς, αλλα δεν ειχαν μπλοκακια..βσκ τπτ πανω τους..
Τι να σου πω δεν ειμαι σιγουρος ρε φιλε..

τους πετυχα εις διπλουν μονο με σφυριχτρα και δεν αφηναν διπλοπαρκαρισμα στην πατρα.μαλιστα την δευτερη φορα τους ειδα που μιλαγαν και με εναν ζητα και κατι ελεγαν περι δουλειας απο οτι καταλαβα..

johngeo
17/07/2014, 21:24
Να ξαναπάρουν τον λοπου οι δημοτικοί καραγκιόζηδες,εχω φαει κλήσεις,στα νοσοκομεία γυρω τα εχουν κανει τσιφλίκια τους εννοείτε,οτι δεν εχω πληρώσει ποτέ μόνο εαν πάνε εφορία δεν θα το αποφύγω ....

SHOOTER045
17/07/2014, 22:54
Λοιπόν
Οι της δημοτικής εντάχθηκαν στην αστυνομία με ρόλο σαν αυτό που είχαν πριν
Αλλά οι ανώτεροι τούς είναι αστυνομικοί και όχι ο δήμαρχος
Για την ώρα(εδω που είμαι εγώ, και τους είδα πρώτη μέρα )είναι μοιρασμένοι στα τμήματα, δεν έχουν όπλο, δεν έχουν μπλοκ, κάνουν πρακτική κατά κάποιο τρόπο

Bob_o_mastoras
18/07/2014, 00:39
Το προβλημα παντως ειναι οτι οι πολεις μας ειναι για τον μπιιπ κλαιγαμε και δεν υπαρχει πουθενα χωρος σταθμευσης αλλα ουτε και επαρκη μεσα μαζικης μεταφορας ωστε να μην χρειαζεσαι αμαξι ή μηχανακι. Χτιστικαν χωρις σχεδιο και προοπτικη για την μετακινηση. Οποτε γινεται της τρελης το πανηγυρι. Δεν υπαρχουν παρκινγκ στη συντριπτικη πλειοψηφια των πολυκατοικιων, ολοι πανε κεντρο με δικο τους οχημα, σε μερη οπου θα επρεπε να ειχαν προβλεφθει χωροι σταθμευσης ή ειναι ανυπαρκτοι ή ανεπαρκης, δεν υπαρχει παιδεια στους οδηγους, οι δρομοι ειναι θεοστενοι κλπ κλπ και καταληγουμε στην υπεροχη κατασταση που βιωνουμε.
Ειδικα Αθηνα και Θεσσαλονικη.

MG-KTiNoS
18/07/2014, 14:26
Έχουν καλαφατίσει τα πρέκια στους μικροπωλητές....
:uplate:

1000ε λεει και 3 μέρες στη μπουζού...
(που θα τα βρουν τώρα αυτοί τα 1000, ένας θεός ξέρει)
:rolleyes:

SHOOTER045
18/07/2014, 16:02
Κτηνε κάνεις λάθος
Ταληρο είναι τι πρόστιμο, για όποιον πουλάει χωρίς παραστατικά και άδεια
Ταληρο = 5.000 και αυτόφωρο

MG-KTiNoS
13/08/2014, 14:21
Κτηνε κάνεις λάθος
Ταληρο είναι τι πρόστιμο, για όποιον πουλάει χωρίς παραστατικά και άδεια
Ταληρο = 5.000 και αυτόφωρο

10 000 ήταν τελικά !


κι εγώ έφαγα 2 κλήσεις
Τιμή και δόξα

:(

GFawkes
13/08/2014, 14:34
Οποιος ΔΕΝ ειναι παρανομος (οχημα, πωλητης) δεν εχει να φοβηθει τιποτε.

Ολοι οι αλλοι ας τηρουν τους νομους μπας και απο μπουρδελ@ γινουμε κρατος....

skylaros
14/08/2014, 09:24
:a014:

alexxxcbr
14/08/2014, 09:57
Οποιος ΔΕΝ ειναι παρανομος (οχημα, πωλητης) δεν εχει να φοβηθει τιποτε.

Ολοι οι αλλοι ας τηρουν τους νομους μπας και απο μπουρδελ@ γινουμε κρατος....


Και να θες να εισαι νομιμος δεν μπορεις με τιποτα στο μπ@υρδελ@.:mad:

GFawkes
14/08/2014, 10:52
Και να θες να εισαι νομιμος δεν μπορεις με τιποτα στο μπ@υρδελ@.:mad:

Καποιες φορες ισχυει αυτο....σε αυτες που αναφερθηκαν....οχι.!
Απο καπου ομως πρεπει να ξεκινησουμε...

MG-KTiNoS
14/08/2014, 10:53
:a014:

για φέρε λίγα...

alexxxcbr
14/08/2014, 11:23
Καποιες φορες ισχυει αυτο....σε αυτες που αναφερθηκαν....οχι.!
Απο καπου ομως πρεπει να ξεκινησουμε...

Καλα αυτη την καραμελα την ακουω συνεχεια.:wave2:

GFawkes
14/08/2014, 11:39
Καλα αυτη την καραμελα την ακουω συνεχεια.:wave2:

Εχεις δικιο....

ας τα γραψουμε ολα στις μπαλες μας τοτε.....

Bob_o_mastoras
14/08/2014, 11:47
Εχεις δικιο....

ας τα γραψουμε ολα στις μπαλες μας τοτε.....

Τα 'χω ηδη γραμμενα! Να σας τα βγαλω μια φωτοτυπια να μην κουραζεστε! :tooth::tooth:

alexxxcbr
14/08/2014, 15:04
Εχεις δικιο....

ας τα γραψουμε ολα στις μπαλες μας τοτε.....

Δυστυχως φιλε ετσι οπως ειναι τα πραγματα πρεπει να χτιστουν ολα απο την αρχη.Αστα να πανε...:beer:

menelaos46
14/08/2014, 21:40
Και να θες να εισαι νομιμος δεν μπορεις με τιποτα στο μπ@υρδελ@.:mad:


Μιά χαρά μπορείς....

alexxxcbr
15/08/2014, 19:41
Μιά χαρά μπορείς....


....αν ζεις σε αλλη χωρα.

menelaos46
15/08/2014, 21:26
....αν ζεις σε αλλη χωρα.

Όχι, όχι, γι'αυτή τη χώρα μιλάω :wave2:

panavour
16/08/2014, 12:13
Το προβλημα παντως ειναι οτι οι πολεις μας ειναι για τον μπιιπ κλαιγαμε και δεν υπαρχει πουθενα χωρος σταθμευσης αλλα ουτε και επαρκη μεσα μαζικης μεταφορας ωστε να μην χρειαζεσαι αμαξι ή μηχανακι. Χτιστικαν χωρις σχεδιο και προοπτικη για την μετακινηση. Οποτε γινεται της τρελης το πανηγυρι. Δεν υπαρχουν παρκινγκ στη συντριπτικη πλειοψηφια των πολυκατοικιων, ολοι πανε κεντρο με δικο τους οχημα, σε μερη οπου θα επρεπε να ειχαν προβλεφθει χωροι σταθμευσης ή ειναι ανυπαρκτοι ή ανεπαρκης, δεν υπαρχει παιδεια στους οδηγους, οι δρομοι ειναι θεοστενοι κλπ κλπ και καταληγουμε στην υπεροχη κατασταση που βιωνουμε.
Ειδικα Αθηνα και Θεσσαλονικη.

Ολα αυτα βεβαια εγιναν απο τους αρειανους που κατεβηκαν απο τον ουρανο και ηθελαν να καταστρεψουν αυτον τον περιουσιο λαο που παντα ηταν σωστος και χωρις καμμια ιδιοτελεια, και οχι για τον σουτσο:bawl::bawl::bawl:

Bob_o_mastoras
16/08/2014, 12:49
Ολα αυτα βεβαια εγιναν απο τους αρειανους που κατεβηκαν απο τον ουρανο και ηθελαν να καταστρεψουν αυτον τον περιουσιο λαο που παντα ηταν σωστος και χωρις καμμια ιδιοτελεια, και οχι για τον σουτσο:bawl::bawl::bawl:

Ναι ρε πστμ! Το σκουλικι φταιει για ολα! Ευτυχως μας απαλαξανε απο την παρουσια τους και πεσαν στη Β'εθνικη για πολλοστη φορα.

maniatiakos
16/08/2014, 13:45
Οποιος ΔΕΝ ειναι παρανομος (οχημα, πωλητης) δεν εχει να φοβηθει τιποτε.

Ολοι οι αλλοι ας τηρουν τους νομους μπας και απο μπουρδελ@ γινουμε κρατος....

Oκ να γίνουμε κράτος και να χτιστούν όλα από την αρχή, μαζί σου.
Ποίος να σε εμπνεύσει όμως;;;

Το πρώτο βιολί της κυβέρνησης, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος που κάνει σπέκουλα στη Χ.Α. μπας και τραβήξει ψηφοφόρους, είναι δικηγόρος του κύριου Εnerga, που άντε νταξ' να το δεχτώ να "έμπασε μέσα" κάναν ιδιώτη αλλά το ίδιο κράτος ρε πστη μου;;

Σόρυ δεν είναι δικαιολογία να παρανομούμε αλλά αυτά δεν συμβαίνουν έτσι απροκάλυπτα ούτε στη Λιβερία..βάλε έναν άλλο ρε πστη και χειρίσου την υπόθεση από πίσω..

Να ρωτήσω ρε παιδιά, ως τι βεβαιώνουν τις παραβάσεις η Δημ. Αστυνομία;;
Υφίσταται Δ. Αστυν ως "σώμα" ή είναι παρακλάδι του ευρύτερου σώματος, όπως η Ασφάλεια ή Τροχαία κλπ;

Το ρωτάω γιατί τα διοικητικά πρόστιμα είναι διοικητικές πράξεις και αν είναι στον αέρα η δημ.αστυνομία, δεν τα βεβαιώνουν νόμιμα.

Κατά τ' άλλα σ' όλους τους νομούς έχει πέσει προστιμο-επιδρομή.
Θέσεις στάθμευσης, μικροπωλητές, ΤΑΠ και άλλα @ρχιδι@..

SHOOTER045
16/08/2014, 13:55
Οι δημοτικοί αστυνομικοί εντάχθηκαν στην ΕΛ. ΑΣ σύμφωνα με τροπολογία ως προσωπικό ειδικής κατηγορίας, εδώ να επισημάνω ότι και οι ειδικοί φρουροί σαν τέτοιου είδους προσωπικό εντάχθηκαν.
Τα καθήκοντά και οι υποχρεώσεις των πρώην δημοτικών έχουν διευκρινιστει με απόφαση του υπουργού και του αρχηγού της ΕΛ. ΑΣ



Όσο για τα πρόστιμα μικροπωλητών και άλλων.οταν βρίσκεται κάποιος παράνομος μεταφέρεται στο οικείο Α/Τ Όπου εκεί ανακριτικος υπάλληλος κάνει την δικογραφία και οι δημοτικοί ή οποιοσδήποτε άλλος αστυνομικό μη ανακριτικος υπογράφει ως μάρτυρας

maniatiakos
16/08/2014, 14:19
Όσο για τα πρόστιμα μικροπωλητών και άλλων.οταν βρίσκεται κάποιος παράνομος μεταφέρεται στο οικείο Α/Τ Όπου εκεί ανακριτικος υπάλληλος κάνει την δικογραφία και οι δημοτικοί ή οποιοσδήποτε άλλος αστυνομικό μη ανακριτικος υπογράφει ως μάρτυρας

Kαι μετά καταθέτουν στο δικαστήριο σα μάρτυρες κατηγορίας στο αυτόφωρο ή στην πρώτη δικάσιμο αν ζητήσουν αναβολή.
Αν καταθέσει σα μάρτυρας ανακριτικός η προδικασία είναι άκυρη..χαχαχα την έχουν πατήσει κάτι ταγάρια:lol:

Όσον αφορά τα παρκαρίσματα (κάρτες-ξύσιμο κλπ), έχουν τυπική αρμοδιότητα;

SHOOTER045
16/08/2014, 14:36
Όχι ακριβώς
Και εγώ μη ανακριτικος είμαι
Και η διαδικασία και η δικαιοδοσία είναι η ίδια
Βεβαιώνω την παράβαση υπογραφοντας και σαν συλλαβών, γίνεται κατάσχεση των εν λόγω πραγμάτων και από εκεί και πέρα ο παραβατης οδηγείται στο αυτόφωρο,στο οποίο σε τέτοια περιστατικά δεν έχω πάει ποτέ, όπως όταν βεβαιώνω παράβαση για στέρηση διπλώματος και γίνεται δικάσιμος, μετά από κάτι μήνες δεν πηγαίνω ως μάρτυρας,στην μόνη περίπτωση που πηγαίνω ως μάρτυρας είναι όταν υπάρχει διακπληκτισμος και εξύβριση εναντίον μου
Και όταν κάνω σήμα για στάση για έλεγχο και δεν σταματάει κάποιος.
Είναι η διαφορά πλημμελήματος με πταίσμα,και ποια άρθρα έχεις παραβει ώστε να ξεχωρίζει ο νομοθέτης αν είναι απαραίτητη η παρουσία του αστυνομικού η όχι
Για το παρκάρισμα ισχύει ότι ίσχυε, δηλαδή οριοθετημενες θέσεις, διαβάσεις,αναπηρων,ελλιπης χώρος για διέλευση άλλων οχημάτων κλπ
Αυτό που δεν γνωρίζω είναι τι ισχύει με τα παρκόμετρα, που ήταν στην δικαιοδοσία των δήμων

MG-KTiNoS
16/08/2014, 14:38
Α δε γράφουν οι Δημ. αστ. πιά.
Οι νορμάλ γράφουν.
Στο πάρκινγκ όμως για τις μοτοσυκλέτες θα βρεις αμάξια του Νότος γκάλερις
(που είναι αόρατα)
και που και που όλοοο και κάτι θα κάνει φτερά απ το μηχανάκι σου.
+ κλοτσές τράκες και ότι μπορεί να φανταστεί το άρρωστο μυαλό του κάθε τρελού.
Άρα
ή το βάζεις εκεί που το βλέπεις και μπορεί να τη φας
ή το βάζεις εκεί που δεν το βλέπεις ΑΝ βρεις και μπορεί να στο φάνε.

Τώρα γιατί αυτοί αντί να κυνηγάνε κλέφτες
κυνηγάνε αυτούς που παρκάρουν παράνομα
αποτελεί ένα μεγάλο μυστήριο.
(εντολές άνωθεν)

Εν τέλει όπως υπολόγισα συμφέρει να φας 2 3 κλήσεις το χρόνο
(40 -60)
παρά να κλαις το μηχαλάκι
Ας το δούμουμε σαν ακόμα έναν φόρο.
:a9:
Αυτά από μένα και καλή ψαρΓιά σε όλους
:lol:


υγ
Εκεί που παρκάρω παράνομα όμως δεν εμποδίζω

maniatiakos
16/08/2014, 14:50
....

Ανασφάλιστα, διπλώματα κλπ είναι πταίσμα και δεν πάει σαν μάρτυρας αστυνομικός (άμα απασχολούνταν με τέτοιες μλκιες, θα έκανα ληστεία σε Τράπεζα κάθε μέρα:lol:).

Απείθεια σχεδόν πάντα είναι πακέτο με αντίσταση κατά της αρχής και εξύβριση κλπ, οπότε πάει πλημ/κείο και εκεί πρέπει να' σαι μάρτυρας..τρελό ζάλισμα @ρχιδιων μια και θα πάρει καμιά 5αρα αναβολές μέχρι να γίνει..:lol:

Το πταίσμα έχει δημόσιο κατήγορο (αξιωματικό αστυνομίας) αντί για εισαγγελέα, πταισματοδική (δικαστ.λειτουργό) αντί για πρωτοδίκη και max 30ημέρες ποινή που εννοείται μετατρέπεται σε χρηματική..η πλάκα είναι ότι πάντα ο δημ.κατήγορος προτείνει "ένοχος όπως κατηγορείται"..:lol:

Απλά επειδή το πρόστιμο είναι 5χιλιαρο για τους μικροπωλητές, μήπως δεν είναι πταίσμα και είναι πλημ/μα..

SHOOTER045
16/08/2014, 14:56
βγαινουν μικτο
τροχαιοι με δημοτικους
μην κανεις και εσυ σαν πολλους που σταματαω που αυτην την καραμελα εχω βαρεθει να την ακουω
<εμενα βρηκατε να σταματησετε?πηγαινετε πιαστε κανεναν κλεφτη>
λες και οι κλεφτες κυκλοφορανε με ταμπελα-ΕΙΜΑΙ ΚΛΕΦΤΗΣ-
να ειμαστε λιγο σοβαροι
οι τυχαιοι ελεγχοι εχουν βγαλει λαβρακια
σε κλοπες και ληστειες υπαρχει κινητοποιηση,αλλα δεν μπορεις να πεις<ψαχνω για κλεφτες>
εξ αλλου οι περιπολιες σε αυτο αποσκοπουν,στην αποτροπη
το τι κανει η τροχαια ειναι δικο τους θεμα,θα ασχοληθουν με διπλοπαρκαρισμενα,με παρανομα παρκαρισμενα,με καποιο τροχαιο ατυχημα,με οτιδηποτε αφορα το οδικο δικτυο,σε ενα σοβαρο περιστατικο συμμετεχουν ομως σε αναζητησεις κλπ

SHOOTER045
16/08/2014, 14:59
Ανασφάλιστα, διπλώματα κλπ είναι πταίσμα και δεν πάει σαν μάρτυρας αστυνομικός (άμα απασχολούνταν με τέτοιες μλκιες, θα έκανα ληστεία σε Τράπεζα κάθε μέρα:lol:).

Απείθεια σχεδόν πάντα είναι πακέτο με αντίσταση κατά της αρχής και εξύβριση κλπ, οπότε πάει πλημ/κείο και εκεί πρέπει να' σαι μάρτυρας..τρελό ζάλισμα @ρχιδιων μια και θα πάρει καμιά 5αρα αναβολές μέχρι να γίνει..:lol:

Το πταίσμα έχει δημόσιο κατήγορο (αξιωματικό αστυνομίας) αντί για εισαγγελέα, πταισματοδική (δικαστ.λειτουργό) αντί για πρωτοδίκη και max 30ημέρες ποινή που εννοείται μετατρέπεται σε χρηματική..η πλάκα είναι ότι πάντα ο δημ.κατήγορος προτείνει "ένοχος όπως κατηγορείται"..:lol:

Απλά επειδή το πρόστιμο είναι 5χιλιαρο για τους μικροπωλητές, μήπως δεν είναι πταίσμα και είναι πλημ/μα..

ακριβως οπως τα ειπες
για το 5χιλιαρο ομως δεν γνωριζω ακριβως
και πριν που ηταν1500 παλι το ιδιο γινοτανε

maniatiakos
16/08/2014, 15:07
ακριβως οπως τα ειπες
για το 5χιλιαρο ομως δεν γνωριζω ακριβως
και πριν που ηταν1500 παλι το ιδιο γινοτανε

Τι να σου πω, δεν ξέρω ούτε γω για τους μικροπωλητές (με louiς vitton τσαντούλες κλπ), μιας και στην πόλη μου μόνο κάτι κακομοίρηδες μαύρους έχουμε που τους πιάνουν να πουλάνε κανά cd και τους πάνε αυτόφωρο (για πνευματ. ιδιοκτησία, AEΠΙ κλπ) και τρώνε και γερή καμπάνα..
Πώς να μην πουλήσουν πρέζα μετά;;

bulmont
16/08/2014, 15:09
λες και οι κλεφτες κυκλοφορανε με ταμπελα-ΕΙΜΑΙ ΚΛΕΦΤΗΣ-






Που 'ναι ρε, οι παλιές καλές εποχές με τις ταμπέλες τύπου



ΕΙΜΑΙ ΤΕΝΤΥΜΠΟΥΣ...... κλπ, κλπ

SHOOTER045
16/08/2014, 15:13
Που 'ναι ρε, οι παλιές καλές εποχές με τις ταμπέλες τύπου



ΕΙΜΑΙ ΤΕΝΤΥΜΠΟΥΣ...... κλπ, κλπ

αστα διαλα ρε μεσημεριατικα.............:moutza:

Desperado
17/08/2014, 09:28
Κάποτε που είχα κατέβει κοντά στην Ομόνοια, στο τέρμα της Πειραιώς είχα αφήσει την μηχανή επάνω στο πεζοδρόμιο, σε σημείο που υπήρχαν πολλά μηχανάκια παρκαρισμένα κοντά στην είσοδο στοάς. Μετά από καμιά ώρα που τελείωσα πάω να την πάρω και πουθενά η μηχανή......κρύος ιδρώτας, "κόψιμο" στα πόδια.....η σκέψη "μου την φάγανε την μηχανή ρε πστμ...." να τριβελίζει το μυαλό....Προσπαθώ να ηρεμήσω......εξαφανισμένα όλα τα μηχανάκια από το σημείο, μα τι έγινε ρε εδώ?? Ρωτάω τον περιπτερά, μου λέει "ρε φίλε ήρθε η τροχαία με γερανό και τα σήκωσε!!! Το δικό σου ένα μαύρο ήταν?? " Ναι Ναι λέω, ανακουφισμένος, ένα ΧΤ, "ααα στο πήρε ο γερανός!!! ( Το μηχανάκι ήταν κλειδωμένο με κλειδαριά δισκοφρένου) Μετά από 2-3 δρομολόγια Πειραιώς- Δεληγιάννη για να βγάλω άκρη την μηχανή την βρήκα σε παραπλήσιο πάρκινγκ ξενοδοχείου που συνεργαζόταν η τροχαία. Το κοστούμι? 20 ευρώ πρόστιμο για παράνομη στάθμευση, 85 ευρώ ο γερανός (ιδιωτικός παρακαλώ.....) και 5 ευρώ το πάρκινγκ. Από τότε δεν αφήνω την μηχανή ποτέ μπροστά από στοές, σε χώρο με πολλά μηχανάκια κλπ. και όταν μένει σε πεζοδρόμιο ΠΑΝΤΑ την κλειδώνω σε κολώνα με αλυσίδα. Γιατί 20 ευρώ πρόστιμο παράνομης στάθμευσης να το δεχτώ....αλλά 90 ευρώ κερατιάτικα...ακόμα δεν τα έχω χωνέψει....

devil's animal
17/08/2014, 09:46
Οι δημοτικοί αστυνομικοί εντάχθηκαν στην ΕΛ. ΑΣ σύμφωνα με τροπολογία ως προσωπικό ειδικής κατηγορίας, εδώ να επισημάνω ότι και οι ειδικοί φρουροί σαν τέτοιου είδους προσωπικό εντάχθηκαν.

σωστο και ανηκουν στο πολιτικο προσωπικο της ελ.ας...

Τα καθήκοντά και οι υποχρεώσεις των πρώην δημοτικών έχουν διευκρινιστει με απόφαση του υπουργού και του αρχηγού της ΕΛ. ΑΣ

λαθος. δεν εχει διευκρινιστει τιποτα. αναμενεται προεδρικο διαταγμα για να ξεκαθαρισουν αρμοδιοτητες και νομικο πλαισιο που θα κινουνται (πολλοι λενε οτι θα ειναι ο ν.3731 που ισχυει για την πρωην δημοτικη)...

Όσο για τα πρόστιμα μικροπωλητών και άλλων.οταν βρίσκεται κάποιος παράνομος μεταφέρεται στο οικείο Α/Τ Όπου εκεί ανακριτικος υπάλληλος κάνει την δικογραφία και οι δημοτικοί ή οποιοσδήποτε άλλος αστυνομικό μη ανακριτικος υπογράφει ως μάρτυρας

και παλι λαθος...
οι δημοτικοι ηταν ανακριτικοι και παραμενουν...ειδικοι ανακριτικοι για την ακριβεια και οχι γενικοι οπως ειναι καποιοι μπατσοι... γι'αυτο και μπορουσαν να συνταξουν διοικητικες πραξεις ειτε λεγονται κλησεις για παρανομο παρκαρισμα, ειτε μηνυσεις...προς το παρον επειδη δεν εχει βγει το Π.Δ. δεν μπορουν να υπογραψουν τιποτα γιατι ειναι με προσωρινη τοποθετηση στην ελ.ας και ο νομος το απαγορευει...


:wave2:

sniper
17/08/2014, 15:37
Και λίγα νομικά:

Το προσωπικό της ΕΛΑΣ (και το λιμανικό, η πυροσβεστική και η στρατιωτική αστυνομία) διενεργεί προανακριση.

Ανάκριτικό προσωπικό είναι οι ανακριτές (που προέρχονταιι από τους εισαγγελείς) ή τα όποια πρόσωπα του δικαστικού σώματος οριστούν για την διεξαγωγή κάποιας ανάκρισης.

SHOOTER045
17/08/2014, 15:56
ετσι ειναι
με την επισημανση
οτι οι αστυφυλακες εκ πανελληνιων,και αρχιφυλακες με εξετασεις και περαν αυτου του βαθμου
ονομαζονται ανακριτικοι


δοξα και τιμη σε μας τους Μ.Π.Σ (Μην πιανεις στυλο)της παλιας σχολης

menelaos46
17/08/2014, 16:10
.....οι δημοτικοι ηταν ανακριτικοι και παραμενουν...ειδικοι ανακριτικοι για την ακριβεια και οχι γενικοι οπως ειναι καποιοι μπατσοι... γι'αυτο και μπορουσαν να συνταξουν διοικητικες πραξεις ειτε λεγονται κλησεις για παρανομο παρκαρισμα, ειτε μηνυσεις....

Και ποιά είναι η διαφορά των δημοτικών αστυνομικών με τους μπάτσους πλέον???? Οέο??? Καμία.... :wave2:

menelaos46
17/08/2014, 16:15
Και λίγα νομικά:

Το προσωπικό της ΕΛΑΣ (και το λιμανικό, η πυροσβεστική και η στρατιωτική αστυνομία) διενεργεί προανακριση.

Ανάκριτικό προσωπικό είναι οι ανακριτές (που προέρχονταιι από τους εισαγγελείς) ή τα όποια πρόσωπα του δικαστικού σώματος οριστούν για την διεξαγωγή κάποιας ανάκρισης.

Και λίγα νομικά... ανακριτικοί υπάλληλοι είναι και οι αστυνομικοί, λιμενικοί, πυροσβέστες και λοιποί υπάλληλοι που ενεργούν ΠΡΟανάκριση.......

menelaos46
17/08/2014, 16:16
Όπως και να έχει αυτό που πρέεπει να κρατήσετε από αυτή την αντιπαράθεση είναι να προσέχετε που παρατάτε τα μηχανάκια σας.... ας περπατήσουμε και λιγάκι...

devil's animal
17/08/2014, 16:34
Και ποιά είναι η διαφορά των δημοτικών αστυνομικών με τους μπάτσους πλέον???? Οέο??? Καμία.... :wave2:

επαναλαμβανω. ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΗΣ ΕΛ.ΑΣ...
ΟΧΙ ΣΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ...


ο τιτλος "ειδικοι ανακριτικοι" κατα πασα πιθανοτητα να κρατηθει για να μπορουν να κανουν τα ιδια που εκαναν και πριν και να υπαρχει το νομικο πλαισιο που να τους καλυπτει...
μπορει ομως και οχι και τα καθηκοντα τους να ειναι καθαρα γραφειου για γνησιο υπογραφης, εκδοση ταυτοτητων ή και διαβατηριων...

ολα αυτα θα κριθουν απο το π.δ.

επισης δουλευουν 5μερο Δευτερα με Παρασκευη και οχι βαρδιες οπως οι υπολοιποι...και φυσικα το σημαντικοτερο ΔΕΝ ΞΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΥΡΕΥΟΝΤΑΙ...:lol:

menelaos46
17/08/2014, 16:41
επαναλαμβανω. ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΗΣ ΕΛ.ΑΣ...
ΟΧΙ ΣΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ...


επισης δουλευουν 5μερο Δευτερα με Παρασκευη και οχι βαρδιες οπως οι υπολοιποι...και φυσικα το σημαντικοτερο ΔΕΝ ΞΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΥΡΕΥΟΝΤΑΙ...:lol:

:beer:

maniatiakos
17/08/2014, 16:46
επισης δουλευουν 5μερο Δευτερα με Παρασκευη και οχι βαρδιες οπως οι υπολοιποι...και φυσικα το σημαντικοτερο ΔΕΝ ΞΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΥΡΕΥΟΝΤΑΙ...:lol:

Nα προσθέσω και ότι έπαιρναν περισσότερα λ7 από τους αστυφύλακες και ότι ήταν αμετάθετοι. Για τα υπόλοιπα που είπες δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι σε μια μετέωρη κατάσταση, σαν και αυτή που περιγράφεις.

Οι ανακριτικοί υπάλληλοι είναι αυτή που ανέφερε ο Μenelaos 46 αλλά και οι δασοφύλακες κ.α.

Ενεργούν προανάκριση και προκαταρκτική εξέταση.
Συνήθως βέβαια την προκαταρκτική τη διεξάγει πταισματοδίκης.

Οι εισαγγελείς είναι η κατηγορητική αρχή. Οι τακτικοι ανακριτές δεν προέρχονται από τους εισαγγελείς, είναι πρωτοδίκες που εκτελούν χρέη ανακριτή.

Η προανάκριση, η προκαταρκτική εξέταση και ανάκριση προηγούνται της κύριας διαδικασίας και είναι προδικασία.
Η προανάκριση αφορά πλημ/τα ενώ η ανάκριση (με ανακριτή πρωτοδίκη) αφορά κακουργήματα.

Bob_o_mastoras
17/08/2014, 17:02
Nα προσθέσω και ότι έπαιρναν περισσότερα λ7 από τους αστυφύλακες και ότι ήταν αμετάθετοι. Για τα υπόλοιπα που είπες δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι σε μια μετέωρη κατάσταση, σαν και αυτή που περιγράφεις.


Φυσικα, αφου ηταν ολοι βυσματα απο ρουσφετια! :lol::lol:

MG-KTiNoS
17/08/2014, 17:06
Φυσικα, αφου ηταν ολοι βυσματα απο ρουσφετια! :lol::lol:

Υπάρχουν τέτοιοι στην Ελλάδα???

ΑΣΤΟΔΙΑΛΟ!!!!!!!
:lol:





αν ήταν μόνο αυτά όμως... καλάθατνε

devil's animal
17/08/2014, 17:27
Φυσικα, αφου ηταν ολοι βυσματα απο ρουσφετια! :lol::lol:

οχι ολοι...:nono:
κυριως οι παλιοτεροι του 2004...ναι, υπηρχε δημοτικη και πιο πριν...απο το 1985 για την ακριβεια σαν ειδικη υπηρεσια που μετονομασθηκε σε δημοτικη αστυνομια..

devil's animal
17/08/2014, 17:30
Nα προσθέσω και ότι έπαιρναν περισσότερα λ7 από τους αστυφύλακες και ότι ήταν αμετάθετοι. Για τα υπόλοιπα που είπες δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι σε μια μετέωρη κατάσταση, σαν και αυτή που περιγράφεις.



φυσικα και επαιρναν περισσοτερα και ηταν αμεταθετοι γιατι ανηκαν σε μονιμο προσωπικο του Δημου...
ειχαν ειδικη ρυθμιση ως προς την μεταθεση που ελεγε οτι αν δεν περασουν 8 ετη απο την ημερομηνια που προσληφθηκαν στον Δημο που ειναι, δεν μπορουν να κανουν καν αιτηση για αλλο Δημο...
και φυσικα ο Δημος που θα αιτουνταν να πανε (αν και εφ'οσον ειχαν συμπληρωσει την 8ετια) θα επρεπε να τους δεχτει και να τους πληρωνει...αν δεν τους δεχοταν, παλι δεν μπορουσαν να πανε πουθενα...

Sapadak
15/10/2015, 10:43
Link (http://www.aftodioikisi.gr/dimoi/epistrefei-i-dimotiki-astinomia-stous-dromous-tis-athinas)

Στους δρόμους της Αθήνας επιστρέφει από σήμερα η Δημοτική Αστυνομία. Μετά από δύο χρόνια απουσίας που σημάδεψαν την πρωτεύουσα, οι άνδρες και οι γυναίκες της Δημοτικής Αστυνομίας βρίσκονται και πάλι στους δρόμους της Αθήνας, προκειμένου να ενημερώσουν τους κατοίκους και τους επισκέπτες της Αθήνας για την επίσημη επαναδραστηριοποίησή της, στις 26 Οκτωβρίου.

Οι Δημοτικοί Αστυνομικοί σήμερα και για κάποιες μέρες δεν θα μοιράζουν «κλήσεις» αλλά θα διανέμουν ενημερωτικό υλικό, στο οποίο περιγράφεται ο κύριος στόχος της υπηρεσίας που θα είναι η διαφύλαξη της προστασίας του δημοσίου χώρου.

Μέσω του ενημερωτικού φυλλαδίου εντύπου ο δήμαρχος Αθηναίων κ. Γιώργος Καμίνης και ο αντιδήμαρχος Δημοτικής Αστυνομίας και Βιώσιμης Κινητικότητας κ. Αντώνης Καφετζόπουλος ζητούν τη συνεργασία των πολιτών για να αποκτήσει η Αθήνα ένα πιο ανθρώπινο, λειτουργικό και φιλικό πρόσωπο.

Τονίζουν ότι ο ρόλος της Δημοτικής Αστυνομίας δεν θα είναι η επιβάρυνση της καθημερινότητας των Αθηναίων και των επισκεπτών της πόλης, όμως σε περιπτώσεις αντικοινωνικής συμπεριφοράς θα επιδεικνύεται ανάλογη αυστηρότητα εκ μέρους της υπηρεσίας.

Η ενημερωτική καμπάνια θα διαρκέσει έως τις 25 Οκτωβρίου, ενώ από την επομένη οι Δημοτικοί Αστυνομικοί θα βεβαιώνουν κανονικά όλες τις παραβάσεις των οποίων ο έλεγχος προβλέπεται από τις αρμοδιότητές τους και θα επιβάλλουν τα αντίστοιχα πρόστιμα και κυρώσεις.

Αύριο Παρασκευή 16 Οκτωβρίου, στις 10 το πρωί, ο αντιδήμαρχος Δημοτικής Αστυνομίας και Βιώσιμης Κινητικότητας, κ. Αντώνης Καφετζόπουλος με ομάδα Δημοτικών Αστυνομικών θα διανείμουν ενημερωτικό και θα ενημερώνουν τους πολίτες, στην πλατεία Συντάγματος.

Η Δημοτική Αστυνομία θα δέχεται τις καταγγελίες των πολιτών μέσω της Γραμμής του Δημότη, στον τετραψήφιο αριθμό 1595, όλο το εικοσιτετράωρο και μέσω e mail στο tep@cityofathens.gr.

amyroukai
15/10/2015, 11:35
Συνωνυμία με τον ηθοποιό ή είναι ο ίδιος;

Επίσης αυτό το "αντικοινωνική συμπεριφορά και αυστηρότητα" μαζί με το "κλήσεις" της επόμενης παραγράφου δεν φαντάζεσαι πόσο με διασκέδασε. Δεν είναι δημοτική αστυνομία, κοινωνικοί λειτουργοί είναι και κάνουν κοινωφελές έργο.

Bob_o_mastoras
15/10/2015, 11:51
Στην Θεσ/νικη παντως εχουν ξεχυθει στους δρομους και γραφουν αβερτα για παρκαρισμα.. Ειδικα σε κεντρικες οδους υπαρχουν ατομα επι μονιμου βασεως.

Αντε να δουμε αν θα μειωθουν εστω και λιγο τα κουτια στο κεντρο..

Αλλα εδω υπαρχει και το προβλημα της ανυπαρξιας ΜΜΜ.. Λεωφορεια και ταξι μονο.. :rolleyes: Ευρωπη φιλε...:moutza:

devil's animal
15/10/2015, 12:20
:tooth::tooth::tooth::tooth::tooth:
343072

GFawkes
15/10/2015, 12:34
Στην Θεσ/νικη παντως εχουν ξεχυθει στους δρομους και γραφουν αβερτα για παρκαρισμα.. Ειδικα σε κεντρικες οδους υπαρχουν ατομα επι μονιμου βασεως.

Αντε να δουμε αν θα μειωθουν εστω και λιγο τα κουτια στο κεντρο..

Αλλα εδω υπαρχει και το προβλημα της ανυπαρξιας ΜΜΜ.. Λεωφορεια και ταξι μονο.. :rolleyes: Ευρωπη φιλε...:moutza:

Εεεεεττσσιιιιι


ππ@@@@@ΤΤΤΤσσσσαααααα


αντε να μαζευτει λιγο το πραγμα....μπας και γινουμε Ζιμπαμπουε....(αμφιβολο τετοια αναβαθμιση σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα αλλα λεμε...)