PDA

View Full Version : Αγορα bmw r1150gs γνωμες...



Σελίδες : [1] 2

vagmark2002
05/04/2015, 20:44
Γεια σας σκεφτομαι να ανεβω κατηγορια (και παλι) και εχω δει αυτο:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6121333/

και αυτο:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6258904/

Καταρχην να πω πως δεν παιζουν και πολλα φραγκα και θα παρθει με δοσεις.
Ισχυει οτι αυτες οι bmw εχουν servo και παιζει προβλημα με αυτο?
Για πειτε καμοια γνωμη να την παρω ή θα γινω φραγκοδοτης?

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

taisteal
05/04/2015, 21:36
BMW και δοσεις;;;;
Δεν παει φιλος :look:

Το 1150 ειναι για μενα το καλυτερο απο τις μπετονιερες-πομωνες που εβγαλε η bmw.
Αξιοπιστο,αλλα αρκετα βαρυ,και το βαρος του φαινεται στην οδηγηση του.
Θες σωνει και καλα προπελα;;

alexzafeir
05/04/2015, 21:50
Για μένα καλυτέρα 1100 χωρις δοσεις
BMW - οσο πιο παλαια τοσο πιο καλά
Πρώτα οδήγησε το αλλιως μπορει να το φαντάζεσαι και αλλιως να ειναι ... μπορεί να μην σου αρέσει
Για μένα καλύτερα χωρις servo αν χαλάσει (που χαλάει) και είσαι και με δοσεις .... κλαφτα
Να μην παρεξηγηθω το servo ειναι και γ@μ@ τα συστηματα...
κοιτα 1100 χωρις να χρωστάς ...:beer:

gior-gos
05/04/2015, 23:04
Ισχυει οτι αυτες οι bmw εχουν servo και παιζει προβλημα με αυτο?
Για πειτε καμοια γνωμη να την παρω ή θα γινω φραγκοδοτης?

Χοντρικα, η bmw εβαλε σερβο στα μοντελα του 03 και μετα. Δηλαδη, μεχρι και το 02 τα bmw δεν ειχαν σερβο.

Αν στις 2 παραπανω αγγελιες που εβαλες η χρονολογια που αναγραφεται ειναι το ετος κατασκευης της μοτοσυκλετας και οχι η ημερομηνια εκδοσης πρωτης αδειας κυκλοφοριας της, τοτε η μια εχει σερβο και η αλλη οχι. Οπως και να χει, με τα 7 τελευταια ψηφια του αριθμου πλαισιου της μοτοσυκλετας, μπορεις να βρεις την ακριβη ημερομηνια κατασκευης της απο εδω http://www.realoem.com/bmw/select.do?vin=&kind=P&series=E28&body=Lim&model=525i&zone=ECE&prod=19840500&motor=M30&steering=L&trans=A&arch=1.

Το σερβο ειναι τεραστια κουβεντα.. Σε πολλους δεν εχει παρουσιασει προβλημα, αλλοι ισχυριζονται οτι αν το μηχανακι συντηρειται σωστα τοτε το προβλημα δεν παρουσιαζεται, αλλοι λενε οτι και να χαλασει το σερβο το φρενο που σου απομενει επαρκει για να σε σταματησει και αλλοι που ειχαν bmw με σερβο οταν εμαθαν για το προβλημα τα πουλησαν αρων αρων.

Σε σχεση με πιο συγχρονα 1000άρια on-off η τυπικη συντήρησή της (λαδια - σερβις) ειναι πιο φθηνη. Απο aftermarket ανταλλακτικα υπαρχουν σχεδον τα παντα και εννοειται οτι τα προτιμας. Ειναι το ιδιο καλα ή και καλυτερα απ οτι τα bmw και πολυ πιο φθηνα. Αν εισαι απ αυτους που αγοραζουν μεσω internet, οι τιμες ειναι ακομα καλυτερες. Σε γενικες γραμμες, αν ζητησει κατι "βαρβάτο" τσουζει.

Πολλες πληροφοριες για το σερβο και γενικοτερα για το 1150 θα βρεις εδω http://www.bmwbikers.org/forum/forumdisplay.php?f=67

Οτι αλλο θες ρωτα.


..αρκετα βαρυ,και το βαρος του φαινεται στην οδηγηση του.

Το μηχανακι δεν ειναι απλά αρκετα βαρυ. Ειναι πολυ βαρυ. Οσο ομως απιστευτο κι αν ακουγεται, στην οδήγησή του ειναι 'πουπουλο'. Στις επιτοπιες μανουβρες με τα ποδια κατω και στο παρκαρισμα - ξεπαρκαρισμα απο το διπλό σταντ, απλα κλαφτα.. (ο gayros εχει να το λεει για το βαρος του 1150 γιατι στην Πινδο τον φωναζα συνεχεια να ερθει να με ζμπρωξει για να το ξεπαρκαρω :lol:)


BMW - οσο πιο παλαια τοσο πιο καλά

:a013:

christof40
05/04/2015, 23:10
σε ολα τα παραπανω προσθεσε και την μεγαλη καταναλωση του για τα σημερινα δεδομενα

gior-gos
05/04/2015, 23:18
σε ολα τα παραπανω προσθεσε και την μεγαλη καταναλωση του για τα σημερινα δεδομενα

Γυρω στα 6 με νορμαλ προς οικονομικη οδηγηση (μεχρι 5000 rpm περιπου και ταχυτητες 130 - 140 max) και 7 - 8 στα πιο 'πολλα'.

figo-migo
05/04/2015, 23:45
Μακρυά λέμε. Εκτός και αν θέλεις μηχανή με χαρακτηριστικά αυτοκινήτου.
Βαριά και άβολη στην πόλη, αλλά όμως οικονομική για τα κυβικά της. Για ταξίδι κάνει, αλλά με ρυθμούς ταξιδιάρικους και χαλαρούς. Αισθητική ξεπερασμένη (που εμένα) δεν...
Τώρα το τελελέβελ μάλλον δεν κάνει για τους Ελληνικούς δρόμους που η άσφαλτος είναι γυαλί. Άλλα και η BMW μάλλον ξεπερνάει αυτή την ανοησία και το πετάει σιγά-σιγά από τα μοντέλα της (βλέπε R). Προβληματικό το ABS το οποίο κοστίζει και η βλάβη δεν αποκαταστάθηκε ποτέ από την εταιρία. Κάποια ξένα φόρουμ τις χαρακτηρίζουν κινούμενες βόμβες. Σασμάν μετάδοση στυλ αυτοκινήτου με κόστος εργασίας και ανταλλακτικών πολύ υψηλό. Και εδώ προβλήματα πολλά με διάφορους τζόγους των επιμέρους συναρμοζόμενων τμημάτων (δίσκος πλατώ ρουλεμάν) που οδηγούν σε φθαρμένα σασμάν. Αν έχει πολλά χλμ πάνω της πρέπει να δεις και τον άξονα μετάδοσης. Αν έχει τζόγους μακρυά γιατί κοστίζει...
Εν ολίγοις βρές κάτι πιο σίγουρο. Κοίτα κανά japan (varadero) καλύτερα στα σίγουρα...:)

GFawkes
06/04/2015, 09:00
Μακρυά λέμε. Εκτός και αν θέλεις μηχανή με χαρακτηριστικά αυτοκινήτου.
Βαριά και άβολη στην πόλη, αλλά όμως οικονομική για τα κυβικά της. Για ταξίδι κάνει, αλλά με ρυθμούς ταξιδιάρικους και χαλαρούς. Αισθητική ξεπερασμένη (που εμένα) δεν...
Τώρα το τελελέβελ μάλλον δεν κάνει για τους Ελληνικούς δρόμους που η άσφαλτος είναι γυαλί. Άλλα και η BMW μάλλον ξεπερνάει αυτή την ανοησία και το πετάει σιγά-σιγά από τα μοντέλα της (βλέπε R). Προβληματικό το ABS το οποίο κοστίζει και η βλάβη δεν αποκαταστάθηκε ποτέ από την εταιρία. Κάποια ξένα φόρουμ τις χαρακτηρίζουν κινούμενες βόμβες. Σασμάν μετάδοση στυλ αυτοκινήτου με κόστος εργασίας και ανταλλακτικών πολύ υψηλό. Και εδώ προβλήματα πολλά με διάφορους τζόγους των επιμέρους συναρμοζόμενων τμημάτων (δίσκος πλατώ ρουλεμάν) που οδηγούν σε φθαρμένα σασμάν. Αν έχει πολλά χλμ πάνω της πρέπει να δεις και τον άξονα μετάδοσης. Αν έχει τζόγους μακρυά γιατί κοστίζει...
Εν ολίγοις βρές κάτι πιο σίγουρο. Κοίτα κανά japan (varadero) καλύτερα στα σίγουρα...:)

Δεν συμφωνω σχεδον σε τιποτα....

και ειδικα στο τελος...προταση...παρε βαραντερο...
ιδια εποχης να καιει immobiliser/ανορθωτες/πηνια για πλακα και καταναλωση Tank Leopart.

Μια χαρα μηχανη το 1150, ανετη, ασφαλης, σταθερη.
Για μεγαλες αποστασεις εξαιρετικη, και αναλαφρη στην οδηγηση. Καταναλωση γυρω στα 6 λιτρα ακομα και στην πολη με νορμαλ οδηγηση.
Ο αξονας σε ολες τις μοτο θελει ειδικη/διαφορετικη προσεγγιση οδηγησης....πας με την φορα, δεν θελει αποτομα κλπ...

Ειχα μια ως το 2009...πραγματικα αθανατη...
Εαν κανεις τα σερβις στην ωρα τους θα την εχεις για 250.000χλμ...

φτηνα αναλωσιμα-οχι απο την "μαμα" αλλα τα βρισκεις πανευκολα, απλη στην συντηρηση.

Καλες βολτες.

Υ.Γ.

καμια απο τις 2 δεν γραφει χλμ.....εαν δεν εχουν αλλαξει συμπλεκτη ειναι ακριβες.
Επισης το ασπρο ειναι ξαναβαμμενο, μιας και δεν εβγαινε ετσι απο την εταιρια σε αυτην την μορφη.

bulmont
06/04/2015, 09:18
Στην δεύτερη φαίνονται 65000χλμ (τώρα το κατά πόσο είναι πραγματικά.......)

stavrouliasp
06/04/2015, 09:33
Στην δεύτερη φαίνονται 65000χλμ (τώρα το κατά πόσο είναι πραγματικά.......)

Δεν είναι. Αλλά έχει αναρτήσεις ohlins που είναι ίσως η καλύτερη αναβάθμιση που μπορεί να κάνει κανείς στο συγκεκριμένο μηχανάκι και κοστίζουν τα μισά λεφτά από ότι το πουλάει.

Οπωσδήποτε δες αν έχει αλλάξει δισκό πλατό. Αν όχι, προσπέρασε.

vagmark2002
06/04/2015, 10:33
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας αλλα να σας πω και εγω καποια πραγματα.
Ξερω οτι το μηχανακι ειναι πολυ βαρυ γιατι εχω οδηγησει το 1100 αλλα εχεις την αισθηση μεγαλης ασφαλειας στον δρομο.Το εχω οδηγησει στην πολη και σε ταξιδι και μπορω να πω οτι το μηχανακι τα 'χανει' τα κιλα του.Στην Θεσσαλονικη που μενω τωρα η κινηση ειναι μιδαμινη και κανενα προβλημα εξαλου πλεον δεν βιαζομαι οταν οδηγω μηχανη γιατι η βιασυνη σκοτωνει.Εχω οδηγησει και varadero και africa και caponord και ολα τα συναφη.Δεν λεω καλα μηχανακια αλλα εγω γουσταρω το bmw.
H μονη μου αναστολη στο να το παρω ειναι το abs μιας και εχει ακριβο κοστος αλλαγης.Δισκο πλατο οντως τα θελω αλλαγμενα μιας και εχουν 700 ευρο και εαν ειναι δυνατον και επισκευασμενο το διαφορικο.Εαν 'δεν' τοτε απλα δεν το παιρνω.Οσο αφορα γκαζια μαζια μπαντες και τα σχετικα εχω μεγαλωσει αρκετα για αυτα και δεν με αφορουν.
Τωρα κοιταζω πιο πολυ το μπλε μηχανακι ξερει κανεις ομως οταν λεει 0524 SA ABS ELECTRONIC τι εννοει ο ποιητης?Μακαρι να ηταν κοντα να το εβλεπα αμεσα αλλα με βλεπω να αρχιζω τα ταξιδια.....

zopas
06/04/2015, 11:03
Πες τα μεγαλε...

alexzafeir
06/04/2015, 11:13
Τα μεταχειρισμένα BMW ειναι λαχείο - μπορεί μα μην πάθει τίποτα ποτε, σίγουρα η οδηγηση της είναι απόλαυση και αυτο για έμενα μετράει, να γουστάρεις να το πάς βόλτα
φιλε μου να το πάρεις - καλορίζικο από τωρα ... :beer:

πυξιδας990
06/04/2015, 11:26
οι δωσεις ειναι ανασταλτικος παραγοντας,αλλιως υπαρχει ενα διαμαντι με 3000ε.
εχοντας οδηγησει ενα κιτρινο 1150,μπορω να πω οτι ειναι μια χαρα μηχανακι.
ειδικα στην οδηγηση ειναι πουπουλο.
και που σαι,αυτα μετα τα 80000χλμ εχουν στρωθει

vagmark2002
06/04/2015, 12:28
Μακαρι φιλε μου να τα ειχα μετρητα.....

notakos600
06/04/2015, 14:12
Να ρωτήσω κάτι:
Αν -ω μη γένοιτο- χαλάσει το ABS, δεν λειτουργεί απλά το antiblock ή μένεις γενικά χωρίς φρένα;

Eversman
06/04/2015, 14:23
Δεν υπάρχει πιό εύκολο μηχανάκι στο λύσιμο. Βλέπω παρκαρισμένο boxer και θέλω να πάω να λύσω καπάκια,κεφαλές, άξονες, διαφορικά και να τα κάνω βίδες και μετά να το ξαναμοντάρω. Όλα μπροστά σου, χωρίς να χρειάζεται να λύσεις χίλια δυό τσιτσιμίτζιρα τσιμπραγκαλίδια.

Έλεγχος στο διαφορικό για θόρυβο , για πατινάρισμα συμπλέκτη, ball joint telelever και αν έχει αλλάξει αντλία βενζίνης. Μάθε αν έμπαινε χώμα. Είναι σημαντικό για να καταλάβεις τις συνθήκες λειτουργίας του άξονα και τη χρήση/φθορά του.

Κατά τ' άλλα εξαιρετική μοτοσυκλέτα.

Pan (dvs)
06/04/2015, 14:51
Παντως ενα φιλαρακι ,θα το παει μια βολτα Θεσσαλονικη,γιατι του χρωστα η εταιρεια 4 ανακλησεις.....




ΥΓ Και εμανα μου αρεσει σαν μηχανη και ας λεγονται διαφορα.

Pan (dvs)
06/04/2015, 14:53
Να ρωτήσω κάτι:
Αν -ω μη γένοιτο- χαλάσει το ABS, δεν λειτουργεί απλά το antiblock ή μένεις γενικά χωρίς φρένα;

Η λογικη λεει οτι τα φρενα λειτουργουνε,αλλα ας μας το πει κανας μαστορας για πιο σιγουρα.

stavrouliasp
06/04/2015, 15:37
Αν χαλάσει το abs τα φρένα λειτουργούν κανονικά.

Το abs όμως σε γενικές γραμμές σπάνια χαλάει στα 1100-1150. Και αν χαλάσει βρωμάει ο τόπος από μεταχειρισμενα.

figo-migo
06/04/2015, 15:53
Μακαρι φιλε μου να τα ειχα μετρητα.....

Ένας σοβαρός λόγος να μείνεις μακρυά είναι η έλλειψη χρημάτων. Ότι και να κάνεις σε αυτή θες αρκετά....
Δεν μπαίνω απλώς για να γράψω κάτι...
Πάντως καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις:wave2:

notakos600
06/04/2015, 16:01
Αν χαλάσει το abs τα φρένα λειτουργούν κανονικά.

Το abs όμως σε γενικές γραμμές σπάνια χαλάει στα 1100-1150. Και αν χαλάσει βρωμάει ο τόπος από μεταχειρισμενα.

Οπότε σιγά το πρόβλημα.
Γουστάρω 1100-1150. :beer:

Tedvj23
06/04/2015, 16:10
Για μενα κανε υπομονη μαζεψε κανα φραγκο και αγορασε κανα σοβαρο μηχανακι...:bawl::beer:

devil's animal
06/04/2015, 17:02
Στην Θεσσαλονικη που μενω τωρα η κινηση ειναι μιδαμινη και κανενα προβλημα εξαλου πλεον δεν βιαζομαι οταν οδηγω μηχανη γιατι η βιασυνη σκοτωνει.Εχω οδηγησει και varadero και africa και caponord και ολα τα συναφη.Δεν λεω καλα μηχανακια αλλα εγω γουσταρω το bmw.
Οσο αφορα γκαζια μαζια μπαντες και τα σχετικα εχω μεγαλωσει αρκετα για αυτα και δεν με αφορουν.



για μενα η λογικη "δεν εχω λεφτα αλλα γουσταρω bmw 1150gs μεταχειρο και χωρις να να βγαλει βλαβες", ειναι λαθος...

1ον πας να παρεις μεταχειρισμενο μηχανακι παραγωγης 1999-2005 που σημαινει στην καλυτερη περισπτωση 10ετια χρησης με οτι αυτο συνεπαγεται σε χλμ, βλαβες κλπ...
2ον πας να παρεις την ναυαρχιδα της εταιρειας, που σημαινει οτι τα service θα ειναι εξ ορισμου ακριβα...σε ολα τα οχηματα ετσι παει...ειδικα στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια...
3ον περιμενεις 10 χρονια να παρεις 3000€ με δοσεις αυτο που ο αλλος εχεις πληρωσει 17000€, και θελεις και να μην χαλασει τιποτα γιατι λεφτα για ανταλλακτικα+εργασια δεν παιζουν...


και ολα αυτα επειδη απλα γουσταρεις bmw για να κανεις τις βολτες σου (και την μουρη σου) μεσα στην Σαλονικα...γιατι δεν γραφεις πουθενα για ταξιδια, χωμα ή adventure καταστασεις...
δλδ δεν θα την παρεις και για τον σκοπο που φτιαχτηκε...:rolleyes:

gior-gos
06/04/2015, 17:08
Το abs όμως σε γενικές γραμμές σπάνια χαλάει στα 1100-1150. Και αν χαλάσει βρωμάει ο τόπος από μεταχειρισμενα.

Απ οτι μου ειπε ο μαστορας που το πηγαινω, η βλαβη στο abs ειναι ενα χαλασμενο ρελέ το οποιο το αγοραζεις μονο απο bmw και εχει γυρω στα 120€.

Προσωπικα, αν μου χαλασει το abs δεν ξερω αν θα το φτιαξω. Θεωρω οτι ειδικα το πισω επεμβαινει υπερβολικα νωρις με αποτελεσμα να στερει απο το μηχανακι πολυ απο το εκμεταλλεύσιμό του φρενο. Επισης, η λειτουργια του ειναι πολυ ατσουμπαλη - αγαρμπη..

amyroukai
06/04/2015, 17:17
To κακό με το τελελέβερ γιώργο είναι ότι αν μπλοκάρει ο τροχός δεν λειτουργεί η ανάρτηση και το επόμενο βήμα είναι η εύκολη πτώση...

dimitris777
06/04/2015, 17:54
Καλησπερα. Να γραψω και γω κανα δυο ανακατεμενα που μου ερχονται στο μυαλο. Τον Οκτωμβριο που μας περασε πηρα ενα 1150gs adv. Μετα απο 6 μηνες παρακολουθησης σχεδον σε καθημερινη βαση βρηκα ενα λαχειο (θελω να πιστευω) απο πρωτο χερι του 4/2003 χωρις ABS απο το εργοστασιο. Ο ανθρωπος καθοταν και ακουγε τον κινητιρα με τα ιατρικα ακουστικα.
Εχω κανει μαζι της 3000 χλμ περιπου. Η μηχανη ειναι απιθανη (ειχα 2 vstrom 2004 και καινουριο κουτιου το 2008, χτ600, ττ600, busa...) τα απλα φρενα που εχει ειναι απλα φανταστικα, για το servo θα πρεπει να υπολογισεις καθε χρονο αλλαγη υγρων και δεν θα γινει ποτε τιποτα αυτο φυσικα ισχυει αν ο προηγουμενος εκανε σωστη χρηση και συντηρηση της μηχανης. Τα αμορτισερ ειναι απλα αρχοντικα και μετα τα τελευταια 5 χρονια που ταξιδευα με το gsx1400 ακομη πιο πολυ.
Ο κινητηρας ειναι πολυ ελαστικος και ανεβαζει χωρις κενα, το διαφορικο σου δινει την αισθηση πιο αμεσης αποκρισης στο ανοιγμα/κλεισιμο του γκαζιου.
Θεση οδηγησης παρα πολυ καλη. Πολυ καλα φωτα. Ενα μυστηριο το πατημα κορνας και το αναψε σβήσε του φλας. Πολυ καλη σελα αν και νομιζω οτι ειναι λιγο πιο κοντη σε μηκος απο το gsx...
Καταναλωση γυρω στα 6 σε φυσιολογικες συνθηκες μεσα στη βδομαδα θα κανω ενα κλικ 1500-2000χλμ και θα εχω ολοκληρωμενη εικονα.
Παρα πολυ βαρυ. Βαζω ολο το σωμα στην κινηση προς τα πισω για να το βαλω στο διπλο. Αναρωτιεμαι αν ειναι φορτωμενη πληρες τι γινεται?
Τα σερβις ειναι οικονομικα απο οτι ειδα και αν πιανουν λιγο τα χερια σου ακομη πιο οικονομικα.
Τα ανταλακτικα που δε βρισκεις after market ειναι φαρμακι. Ολες οι βιδες ροδελες για το καθε τι χρεωνονται ξεχωριστα. Ευτυχως υπαρχουν πολλα μεταχειρισμενα και εδω ηθελα να καταλήξω. Εχει καποια στα 2800 με 3300 σε παρα πολυ κατασταση. Ειμαι σιγουρος οτι αν κανεις λιγο υπομονη θα βρεις κατι που θα το εχεις πολλα χρονια με παρα πολλα χλμ και οταν θα ερθει η ωρα να την πουλησεις θα χασεις ελαχιστα χρηματα.
Οτι αποφασισεις...να το χαρεις.

gior-gos
06/04/2015, 20:59
To κακό με το τελελέβερ γιώργο είναι ότι αν μπλοκάρει ο τροχός δεν λειτουργεί η ανάρτηση και το επόμενο βήμα είναι η εύκολη πτώση...

Νομιζω τα ειπες λιγο αναποδα..

Κατα τη διαρκεια που ο μπροστινος τροχος ειναι μπλοκαρισμενος, η όποια αναρτηση απλα δεν δουλευει. Αν μπλοκάρει ο τροχός, το επόμενο βήμα είναι η πτώση με οτι αναρτησεις κι αν φοραει το μηχανακι.

Το θεμα ειναι να μην μπλοκαρει ο τροχος.

Αν εννοεις οτι λογω τελελέβερ και σκληρης αναρτησης ο άνευ abs μπροστινος τροχος μπλοκαρει ευκολα, εχεις δικιο ;).

:beer:

dimmie_72
06/04/2015, 22:08
με χαλασμένο servo δεν φρενάρει.

AUFGEBRACHT
06/04/2015, 22:32
με χαλασμένο servo δεν φρενάρει.

Με χαλασμένο kroati; :D

Bob_o_mastoras
06/04/2015, 22:44
Με χαλασμένο kroati; :D

Ουτε, γι'αυτο πολλοι εβαλαν Boulgaro. :p:lol:

stavrouliasp
06/04/2015, 22:56
με χαλασμένο servo δεν φρενάρει.

Φρενάρει. Απλά αρκετά πιο δύσκολα και επειδή έχεις συνηθίσει σε ελάχιστη πίεση το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο.

dimmie_72
06/04/2015, 22:58
Με χαλασμένο kroati; :D

Electrohydraulic servo valve, an electrically operated valve that controls how hydraulic fluid is ported to an actuator :D

Bob_o_mastoras
06/04/2015, 22:59
Φρενάρει. Απλά αρκετά πιο δύσκολα και επειδή έχεις συνηθίσει σε ελάχιστη πίεση το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο.

Oπως ακριβως συμβαινει και σε ενα αυτοκινητο με σβηστο τον κινητηρα. ;)

dimmie_72
06/04/2015, 22:59
Φρενάρει. Απλά αρκετά πιο δύσκολα και επειδή έχεις συνηθίσει σε ελάχιστη πίεση το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο.

με telelever; :eek:

DrBig
07/04/2015, 08:20
Το θεμα με το τελελεβερ δεν ειναι οτι δεν δουλευει η αναρτηση οταν μπλοκαρει ο τροχος, αλλα το οτι δεν καταλαβαινεις ποτε θα μπλοκαρει. Η αναρτηση μια χαρα δουλευει.
Σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλη μοτοσυκλετα και πολυ αξιομαχη οδηγικα. Στα 100Κ που εκανα σε 3 χρονια μαζι της μου εβγαλε μονο hall sensors και πηγαμε μαζι παντου. Το μονο που θα με ανησυχουσε θα ηταν ο,τι εχει σχεση με τους αξονες και δεν θα την αγοραζα αν δεν ημουν προετοιμασμενος να κανω τα παντα ολα σερβις μονος μου. Σερβοφρενα με την καμια, τελειως αποτυχημενο concept.

alexandrosgs
12/04/2015, 13:28
Το γράφω για να υπάρχει για οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.

Εγώ ενα 1150gs του 2001 απο τον Δεκεμβριο του 2006 όταν το αγόρασαν μεταχειρισμένο με 35.000χλμ. Τώρα η μηχανή έχει 163.000χλμ. με πολλά ταξίδια εξω αλλά και χρηση πολης ειδικα τα δυο πρωτα χρόνια απο την αγορά της.

Απο προβλήματα μου έβγαλε το tps στα 75.000χλμ, ενα σωληνάκι φρένων στα 80.000χλμ και μια επισκευή πίσω αμορτισέρ στα 100.000χλμ. Κατα τα αλλά τυπική συντηρηση συνήθως απο εμένα δηλαδή έλεγχος βαλβίδων (όχι απαραίτητα ρύθμιση), μπουζί, λαδια, φίλτρο λαδιού κάθε 10.000χλμ και βαλβολινες, φίλτρο αέρα κάθε 20.000. Αν έχω κανει παραπανω χρηση πολης λάδια κάθε 5.000.

Η μηχανή δουλεύει όπως την αγόρασα με μικρούς τζογους στον άξονα και στο τελελεβερ που δεν με απασχολούν. Δείχνει οτι θα μακροημερευσει χωρίς να ζητήσει τίποτα για πολλά χρόνια ακόμη.

Στα αρνητικά:
Το βαρος σε συνδιασμό με το υψος. Είναι βέβαιο οτι θα φέρει πολλές φορες τον κάτοχο της σε δυσκολη θέση
Η κατανάλωση καυσίμου είναι αισθητά υψηλότερη απο δίκυκλα αντίστοιχων επιδοσεων και κυμαίνεται απο 6 έως και 8,5 λίτρα στα εκατό τις κρύες μέρες του χειμωνα στην πόλη.
Το τελελεβερ θέλει συνηθεια . εγώ μετα απο 10 σχεδόν χρόνια δε το έχω συμπαθήσει ακόμη.
Οι επιδόσεις σε σχέση με τον κυβισμό της είναι πολύ χαμηλες.
Κατανάλωση λαδιού περί τα 200ml στα 1000χλμ η οποία έχει μειωθεί τα τελευταια χρόνια!
Λειτουργία άξονα που θέλει συνήθεια ειδικα στα "γρήγορα" κατεβάσματα.
Απαίτηση ισχυρής μπαταρίας για τις κρύες εκκινήσεις καθώς και για να μη βγει οφφ το abs.

Κατα τα αλλα πρόκειται για ενα αθάνατο μηχάνημα που προορίζεται για τουριστική χρηση αποκλειστικά. Στην πόλη είναι πραγματική απελπισία και ταλαιπωρεί όσο κανένα άλλο δικυκλο είχα στην κατοχή μου. Η αγορά του ακόμη και σήμερα μπορεί να είναι συμφέρουσα αν η μηχανή δεν χρειαζεται κάποιο ακριβο ανταλλακτικό και είναι σωστα συντηρημένη.
Αρκεί ο αγοραστής να ξέρει τι παιρνει.

vagmark2002
13/04/2015, 18:46
για μενα η λογικη "δεν εχω λεφτα αλλα γουσταρω bmw 1150gs μεταχειρο και χωρις να να βγαλει βλαβες", ειναι λαθος...

1ον πας να παρεις μεταχειρισμενο μηχανακι παραγωγης 1999-2005 που σημαινει στην καλυτερη περισπτωση 10ετια χρησης με οτι αυτο συνεπαγεται σε χλμ, βλαβες κλπ...
2ον πας να παρεις την ναυαρχιδα της εταιρειας, που σημαινει οτι τα service θα ειναι εξ ορισμου ακριβα...σε ολα τα οχηματα ετσι παει...ειδικα στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια...
3ον περιμενεις 10 χρονια να παρεις 3000€ με δοσεις αυτο που ο αλλος εχεις πληρωσει 17000€, και θελεις και να μην χαλασει τιποτα γιατι λεφτα για ανταλλακτικα+εργασια δεν παιζουν...


και ολα αυτα επειδη απλα γουσταρεις bmw για να κανεις τις βολτες σου (και την μουρη σου) μεσα στην Σαλονικα...γιατι δεν γραφεις πουθενα για ταξιδια, χωμα ή adventure καταστασεις...
δλδ δεν θα την παρεις και για τον σκοπο που φτιαχτηκε...:rolleyes:

Ωπα ωπα μεγαλε χαλαρωσε λιγο.

1ον Δεν εκανα ερωτηση για να με κρινει κανεις για το εαν εχω λεφτα ή οχι
2ον Η ερωτηση που εκανα ειναι καθαρα στο ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ SERVO ΣΤΟ ABS και αυτο επειδη τα σημαντικα ανταλλακτικα τα βαζω καινουργια και γνησια και το συγκεκριμενο εχει 2000 ευρω.
3ον Εχω μηχανη (στην φωτο) και κανω αρκετα ταξιδια αλλα κανονιζω ταξιδι στο εξωτερικο και θελω να παω πιο ανετα.
4ον Οτι μηχανη εχω την ανοιγω και την φτιαχνω μονος μου μιας και ειμαι μηχανολογος-μηχανικος.
5ον Μουρη πουλαγα οταν ημουν 19 χρονων το '90 τοτε που ανεβαζα τα κοριτσακια στο rd μου και τα πηγαινα βολτα στην πειραικη για γλυκο.
6ον Εισαι πολυ επιθετικος φιλαρακι και κατι πρεπει να κανεις για αυτο.

christof40
14/04/2015, 08:29
Το γράφω για να υπάρχει για οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.

Εγώ ενα 1150gs του 2001 απο τον Δεκεμβριο του 2006 όταν το αγόρασαν μεταχειρισμένο με 35.000χλμ. Τώρα η μηχανή έχει 163.000χλμ. με πολλά ταξίδια εξω αλλά και χρηση πολης ειδικα τα δυο πρωτα χρόνια απο την αγορά της.

Απο προβλήματα μου έβγαλε το tps στα 75.000χλμ, ενα σωληνάκι φρένων στα 80.000χλμ και μια επισκευή πίσω αμορτισέρ στα 100.000χλμ. Κατα τα αλλά τυπική συντηρηση συνήθως απο εμένα δηλαδή έλεγχος βαλβίδων (όχι απαραίτητα ρύθμιση), μπουζί, λαδια, φίλτρο λαδιού κάθε 10.000χλμ και βαλβολινες, φίλτρο αέρα κάθε 20.000. Αν έχω κανει παραπανω χρηση πολης λάδια κάθε 5.000.

Η μηχανή δουλεύει όπως την αγόρασα με μικρούς τζογους στον άξονα και στο τελελεβερ που δεν με απασχολούν. Δείχνει οτι θα μακροημερευσει χωρίς να ζητήσει τίποτα για πολλά χρόνια ακόμη.

Στα αρνητικά:
Το βαρος σε συνδιασμό με το υψος. Είναι βέβαιο οτι θα φέρει πολλές φορες τον κάτοχο της σε δυσκολη θέση
Η κατανάλωση καυσίμου είναι αισθητά υψηλότερη απο δίκυκλα αντίστοιχων επιδοσεων και κυμαίνεται απο 6 έως και 8,5 λίτρα στα εκατό τις κρύες μέρες του χειμωνα στην πόλη.
Το τελελεβερ θέλει συνηθεια . εγώ μετα απο 10 σχεδόν χρόνια δε το έχω συμπαθήσει ακόμη.
Οι επιδόσεις σε σχέση με τον κυβισμό της είναι πολύ χαμηλες.
Κατανάλωση λαδιού περί τα 200ml στα 1000χλμ η οποία έχει μειωθεί τα τελευταια χρόνια!
Λειτουργία άξονα που θέλει συνήθεια ειδικα στα "γρήγορα" κατεβάσματα.
Απαίτηση ισχυρής μπαταρίας για τις κρύες εκκινήσεις καθώς και για να μη βγει οφφ το abs.

Κατα τα αλλα πρόκειται για ενα αθάνατο μηχάνημα που προορίζεται για τουριστική χρηση αποκλειστικά. Στην πόλη είναι πραγματική απελπισία και ταλαιπωρεί όσο κανένα άλλο δικυκλο είχα στην κατοχή μου. Η αγορά του ακόμη και σήμερα μπορεί να είναι συμφέρουσα αν η μηχανή δεν χρειαζεται κάποιο ακριβο ανταλλακτικό και είναι σωστα συντηρημένη.
Αρκεί ο αγοραστής να ξέρει τι παιρνει.

+1150
συμφωνω απολυτα.:a013:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
14/04/2015, 19:47
Γεια σας σκεφτομαι να ανεβω κατηγορια (και παλι) και εχω δει αυτο:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6121333/

και αυτο:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6258904/

Καταρχην να πω πως δεν παιζουν και πολλα φραγκα και θα παρθει με δοσεις.
Ισχυει οτι αυτες οι bmw εχουν servo και παιζει προβλημα με αυτο?
Για πειτε καμοια γνωμη να την παρω ή θα γινω φραγκοδοτης?

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

φιλε μου εγω είμαι πολεμιος των bmw και θα σου πω κατι.
παρε bmw ΠΡΙΝ το 2005 θα ελεγα μεχρι το gs 1150 . το ότι εχει σεβροφρενα και ABS θα πω παρτο με κλιστα ματια.
το μπροστινο δεν θα το συνηθισεις ευκολα στο θεμα πληροφορισης, ΑΛΛΑ ... το μπροστινο ΔΕΝ θα σε προδοσει ΠΟΤΕ απλα το βαζεις εκει που θες και αυτό θα παει εάν εχεις κανει λαθος εσυ αυτό θα κανει ότι μπορει να εχει επαφη με τον δρομο τοσο οσο κανενα άλλο μπροστινο δεν θα εχει τοσο φιλοτιμο.
είναι βαρια.... ναι πολύ το lt μου μεολα τα λαδόξιδα είναι 425 κιλα και 100 εγω και 65 η κατερινα και 30+ κιλα πραγματα ειμαστε 600 φευγα ...πολύ μα παρα πολύ βαριοι. σαν ένα τσιγκουετσεντο σε 2 τροχους. αλλα μολις αρχισει και κινητε είναι μια χοντρι μπαλαρινα που απλα θελει σεβασμο στα κιλα της.
λογο του ότι είναι πριν το μαλακισμενο ετος 2005 που αρχισε η bmw να φτιαχνει μπουρδελα και όχι μηχανες δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα. θα γερασεις μαζι της. εάν παρεις bmw μετα το 2005 ... ε σε τρωει ο κολος σου.....

alexzafeir
14/04/2015, 20:01
Τα μεταχειρισμένα BMW ειναι λαχείο - μπορεί μα μην πάθει τίποτα ποτε, σίγουρα η οδηγηση της είναι απόλαυση και αυτο για έμενα μετράει, να γουστάρεις να το πάς βόλτα
φιλε μου να το πάρεις - καλορίζικο από τωρα ... :beer:

Ακόμα δεν το πήρες; Δεν θα το μετανιώσεις ... στις τιμές που έχουν τωρα δεν θα είσαι ποτέ χαμένος
16 χρονια Ιαπωνας (8 μηχανακια) ερωτεύτηκα ενα boxer - οταν το πάω βολτα νιωθω 18 χρονων...

devil's animal
14/04/2015, 21:11
Ωπα ωπα μεγαλε χαλαρωσε λιγο.

1ον Δεν εκανα ερωτηση για να με κρινει κανεις για το εαν εχω λεφτα ή οχι
2ον Η ερωτηση που εκανα ειναι καθαρα στο ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ SERVO ΣΤΟ ABS και αυτο επειδη τα σημαντικα ανταλλακτικα τα βαζω καινουργια και γνησια και το συγκεκριμενο εχει 2000 ευρω.
3ον Εχω μηχανη (στην φωτο) και κανω αρκετα ταξιδια αλλα κανονιζω ταξιδι στο εξωτερικο και θελω να παω πιο ανετα.
4ον Οτι μηχανη εχω την ανοιγω και την φτιαχνω μονος μου μιας και ειμαι μηχανολογος-μηχανικος.
5ον Μουρη πουλαγα οταν ημουν 19 χρονων το '90 τοτε που ανεβαζα τα κοριτσακια στο rd μου και τα πηγαινα βολτα στην πειραικη για γλυκο.
6ον Εισαι πολυ επιθετικος φιλαρακι και κατι πρεπει να κανεις για αυτο.


ok, καλους δρομους...

alexandrosgs
15/04/2015, 11:09
φιλε μου εγω είμαι πολεμιος των bmw και θα σου πω κατι.
παρε bmw ΠΡΙΝ το 2005 θα ελεγα μεχρι το gs 1150 ....

... εάν παρεις bmw μετα το 2005 ... ε σε τρωει ο κολος σου.....

Μη το λές.
Από γνωστούς και φίλους καθώς και από το νετ έχω διαπιστώσει ότι μετά το 2008 δεν έχουν βλάβες όπως το διάστημα 2004-2008.
Δεν ξέρω ποιοι είναι οι λόγοι αλλά μπορεί ο καθένας να το διαπιστώσει με μια βόλτα από τα φόρουμ που ασχολούνται με το αντικείμενο και είναι ουκ ολίγα στην Ελληνική καθώς και στην Αγγλική.

Επί πλέον οι κάτοχοι μπεμβέ είναι συνήθως πιο "γκρινιάρηδες" σε σχέση με άλλους ίσως γιατί πλήρωσαν διπλάσιο ποσό για την αγορά μιας μηχανής σε σχέση με ένα ανατολικό μοντέλο αντίστοιχων δυνατοτήτων, αντοχής και αξιοπιστίας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα "ιντερνετικά καντήλια" που μπορεί να διαβάσει κανείς παντού ακόμη και για τυχαίες βλάβες.

zopas
16/04/2015, 13:42
Μη το λές.
Από γνωστούς και φίλους καθώς και από το νετ έχω διαπιστώσει ότι μετά το 2008 δεν έχουν βλάβες όπως το διάστημα 2004-2008.
Δεν ξέρω ποιοι είναι οι λόγοι αλλά μπορεί ο καθένας να το διαπιστώσει με μια βόλτα από τα φόρουμ που ασχολούνται με το αντικείμενο και είναι ουκ ολίγα στην Ελληνική καθώς και στην Αγγλική.

Επί πλέον οι κάτοχοι μπεμβέ είναι συνήθως πιο "γκρινιάρηδες" σε σχέση με άλλους ίσως γιατί πλήρωσαν διπλάσιο ποσό για την αγορά μιας μηχανής σε σχέση με ένα ανατολικό μοντέλο αντίστοιχων δυνατοτήτων, αντοχής και αξιοπιστίας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα "ιντερνετικά καντήλια" που μπορεί να διαβάσει κανείς παντού ακόμη και για τυχαίες βλάβες.

Τυχαια βλαβη η απροσμενη ενεργοποιηση του ΑΒΣ ενώ εισαι εν κινησει?( ..και τοσα αλλα..)..απλα ο γνωστος μου μετα από αυτό την εσπρωξε με τη μια...ζημιαρικες μηχανες, χαμος γινεται στο ιντερνετ με καταγγελιες και οσοι την παιρνουν την χρυσωπληρωνουν για να κανουν μοστρα και να επιδεικνυουν σημα στις παραλιες...αν το ιδιο μοτορι με τοσο αρνητικη φημη ειχε σημα beneli και όχι ελικα, δεν θα την αγοραζε κανενας..

alexandrosgs
16/04/2015, 17:19
Με φέρνεις σε δύσκολη θέση να υπερασπιστώ μια φίρμα που δεν συμπαθώ ιδιαίτερα άσχετα αν τότε έπεσε τυχαία στα χέρια μου το 1150 και παραμένει ως σήμερα.
Υπόψιν ότι πάντα είχα και δεύτερο δίκυκλο παράλληλα για να θυμάμαι πως είναι να οδηγείς κανονική μηχανή:D

Οι BMW είναι πολύ καλές για τουριστική χρήση κατασκευασμένες για να ζήσουν πολύ, ίσως περισσότερο και από τον ιδιοκτήτη τους. Το ότι είναι παράλογα ακριβές είναι γεγονός αλλά κανείς δεν αγόρασε μπεμβέ με το ζόρι.

Το ότι κάποιοι τις παίρνουν για μόστρα είναι επίσης γεγονός αλλά το ίδιο συμβαίνει και με πολλούς κατόχους ντουκάτι, κτμ, τράιουμφ καθώς και με ακριβά ιαπωνικά μοντέλα ειδικά ss και onoff.

Οι βλάβες υπάρχουν παντού. Το ότι είχαν πρόβλημα στο δεύτερο μισό της περασμένης δεκαετίας σε θέματα αξιοπιστίας δε σημαίνει αυτομάτως ότι είναι για τα μπάζα μια εταιρία που παράγει δίκυκλα τα τελευταία 100 χρόνια. Όπως δεν είναι για τα μπάζα τα gsxr ενώ κάποια είχαν σοβαρά προβλήματα με τα πλαίσια το ίδιο διαστημα...

Πάρε ένα μπεμβέ μπόξερ και πήγαινε ένα ταξίδι μεγάλο. Όταν γυρίσεις θα καταλάβεις για ποιο λόγο όλοι οι ταξιδιάρηδες μηχανόβιοι στην Ευρώπη τις προτιμούν με συνέπεια όλα αυτά τα χρόνια.
:beer:

notakos600
16/04/2015, 19:56
Με φέρνεις σε δύσκολη θέση να υπερασπιστώ μια φίρμα που δεν συμπαθώ ιδιαίτερα άσχετα αν τότε έπεσε τυχαία στα χέρια μου το 1150 και παραμένει ως σήμερα.
Υπόψιν ότι πάντα είχα και δεύτερο δίκυκλο παράλληλα για να θυμάμαι πως είναι να οδηγείς κανονική μηχανή:D

Οι BMW είναι πολύ καλές για τουριστική χρήση κατασκευασμένες για να ζήσουν πολύ, ίσως περισσότερο και από τον ιδιοκτήτη τους. Το ότι είναι παράλογα ακριβές είναι γεγονός αλλά κανείς δεν αγόρασε μπεμβέ με το ζόρι.

Το ότι κάποιοι τις παίρνουν για μόστρα είναι επίσης γεγονός αλλά το ίδιο συμβαίνει και με πολλούς κατόχους ντουκάτι, κτμ, τράιουμφ καθώς και με ακριβά ιαπωνικά μοντέλα ειδικά ss και onoff.

Οι βλάβες υπάρχουν παντού. Το ότι είχαν πρόβλημα στο δεύτερο μισό της περασμένης δεκαετίας σε θέματα αξιοπιστίας δε σημαίνει αυτομάτως ότι είναι για τα μπάζα μια εταιρία που παράγει δίκυκλα τα τελευταία 100 χρόνια. Όπως δεν είναι για τα μπάζα τα gsxr ενώ κάποια είχαν σοβαρά προβλήματα με τα πλαίσια το ίδιο διαστημα...

Πάρε ένα μπεμβέ μπόξερ και πήγαινε ένα ταξίδι μεγάλο. Όταν γυρίσεις θα καταλάβεις για ποιο λόγο όλοι οι ταξιδιάρηδες μηχανόβιοι στην Ευρώπη τις προτιμούν με συνέπεια όλα αυτά τα χρόνια.
:beer:

Αν ήσουν πωλητής θα είχα ήδη δώσει προκαταβολή. Μιλάω σοβαρά.

zopas
17/04/2015, 06:42
χθες ημουν με γνωστο μου που επι 20χρονια ειχε μονο μπεμβε...Η τελευταια μπεμπα που ειχε αγορασει τον ειχε ταραξει στις βλαβες και ο ανθρωπος εχει χρηματα..."ΒΜW μονο μεχρι το 2004" μετα ποτε! αυτό μου ειπε..και δεν είναι ο μονος που το γραφει..οσο για τα ιαπωνικα συνηθως είναι εργαλεία ουσιας ειδικα τα χοντα και όχι μοστρα...και βεβαίως συμφωνούμε ότι πληρωνει καποιος δεν το κανει με το ζορι..ακριβως για αυτό το λογο και δεν λυπάμαι τους κατοχους ΒΜW όταν χτυπάνε το κεφαλι τους στο τοιχο με τους λογαριασμούς στα συνεργεια...ξερανε τι παιρνανε..

Και επειδή θελω να είμαι δικαιος εγω βγαζω το καπελο μου στο μάρκετινγκ των γερμανων...χρησιμοποιουν την τελευταια λεξη του νευρο -μάρκετινγκ και καλα μας κανουν..ΟΙ GS όπως μετα και άλλες μηχανες αν προσεξεις μοιαζουν με αρπακτικα πουλια που είναι η αρχεγονη φυση ενός αρσενικου και αυτό δρα υποσυνείδητα στην εκτιμηση ενός αγοραστη...εξωτερικευεται με την αγορα μιας μηχανης το εγω που μας χαρακτηριζει...το ιδιο εκαναν οι γερμανοι και με το μινι κουπερ στις γυναικες...τους εδωσαν την υφη να μοιαζει με ένα ακακο τρυφερο σκυλακι που ξυπναει τα μητρικα ενστικτα για αυτό και εχει σαρωσεισ τις πωλήσεις...

Και πριν προλάβετε καποιοι να με πειτε ονειροπαρμενο και ανοητο διαβαστε βιβλια για το νευρο-μάρκετινγκ και καταλάβετε το πως οι εταιριες παιζουν πλεον αμεσα με την ψυχολογια μας...και σε αυτό οι γερμανοι είναι πρωτοι...

spyrakos35
17/04/2015, 08:31
.....
Και πριν προλάβετε καποιοι να με πειτε ονειροπαρμενο και ανοητο διαβαστε βιβλια για το νευρο-μάρκετινγκ και καταλάβετε το πως οι εταιριες παιζουν πλεον αμεσα με την ψυχολογια μας...και σε αυτό οι γερμανοι είναι πρωτοι...

εμείς τον Σόιμπλε τον έχουμε γραμμένο στα απαυτάρια μας που νομίζει οτι θα παίξει με την ψυχολογία μας

τζαπάν ρε μουνι@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

zopas
17/04/2015, 08:54
εμείς τον Σόιμπλε τον έχουμε γραμμένο στα απαυτάρια μας που νομίζει οτι θα παίξει με την ψυχολογία μας

τζαπάν ρε μουνι@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@


Νομιζει;; οι πωλησεις των γερμανικων προιοντων δειχνουν ότι παιζει με αυτη και μαλιστα καλα...εμεις ας προσεχαμε...

dimmie_72
17/04/2015, 11:37
ΟΙ GS όπως μετα και άλλες μηχανες αν προσεξεις μοιαζουν με αρπακτικα πουλια που είναι η αρχεγονη φυση ενός αρσενικου και αυτό δρα υποσυνείδητα στην εκτιμηση ενός αγοραστη...εξωτερικευεται με την αγορα μιας μηχανης το εγω που μας χαρακτηριζει...

ε τώρα τις GS, αρπακτικά δεν τις λες.... :rolleyes:

334068

περισσότερο σε DoDo φέρνουν... :tooth:

notakos600
17/04/2015, 11:40
Όχι ρε γμτ και ήμουν σχεδόν έτοιμος να αγοράσω μια. Άκου ντο-ντο χαχαχα.

harris_x
17/04/2015, 14:12
ποιο είναι το θέμα είπαμε;;;

:evil:

kordix
17/04/2015, 14:40
ποιο είναι το θέμα είπαμε;;;

:evil:

Ελα ντε, χάθηκε λίγο η μπάλα πάλι.


Το 1150 gs είναι ενα μηχανάκι που ενδιαφέρει πολλούς. Οσοι έχουμε μικρά ή μεσαία ον/οφ και θέλουμε να πάμε σε μεγάλο πραγματικό ον/οφ και δεν εχουμε φράγκα για καινούργιο μηχανάκι, το 1150 είναι μια ακρως ενδιαφέρουσα λύση.
Όταν ερθει η ώρα της ανακατασκευής της αφρικάνας μου, προς 1150 θέλω να πάω γιατί σε τζαμπάν δεν υπάρχει τίποτα αξιόλογο, το βαραντέρο δεν κάνει με τίποτα, το 950adv παραείναι πολεμικό, το f800gs βγαίνει κάπως ακριβό και δεν το λες και ανετο οπότε για όσους δεν μπορούν να διαθέσουν πάνω από 4000Ε για μηχανάκι το 1150 είναι μια καλή περίπτωση.

Για ταξίδι είναι ότι πρέπει, ανετο και ροπάτο και το βάρος του όντως εξαφανίζεται όταν ξεκινήσει. Οταν το εκανα βόλτα επαθα σοκ από την ροπή του, πραγματικά ότι σχεση και να χεις τραβάει απο πολύ χαμηλά. Στα 150+ ταξιδεύει ωραιότατα, οικονομικά για τα κυβικά του και μπορεί στα κατάλληλα χέρια να περάσει από οποιοδήποτε χωματόδρόμο. Επειδή κάνω πολλά χιλιόμετρα θέλω ενα μηχανάκι που να αντέχει και να μην αγχώνομαι όταν ξεπερνάει τις 100.000 τι θα χρειαστεί και εδώ το μοτερ του 1150 είναι ιδανικό, με τη σωστή συντήρηση μπορεί να βγάλει παρα πολλά χιλιόμετρα. Το σπορ δεν με πολυενδιαφέρει πια, θέλω ηρεμία, θέλω ανεση για 2 και φόρτωμα για ταξίδι μεγάλο. Γι αυτό κάποια στιγμή θα χτυπήσω ενα gs 1150.

taisteal
17/04/2015, 14:40
ε τώρα τις GS, αρπακτικά δεν τις λες.... :rolleyes:

334068

περισσότερο σε DoDo φέρνουν... :tooth:

:lol::lol:

p@nos
17/04/2015, 15:07
το βασικοτερο προβλημα του 1150 περα απο το βαρος του, ειναι η δυναμη του ( η καλυτερα η ελλειψη της )

τουριστικο ξετουριστικο...απαραδεκτο 1150 κυβικα κινητηρας να πηγαινει ετσι...

zannisvel
17/04/2015, 15:14
Ειναι πολυ ωραιο μηχανακι και το εχω οδηγησει αρκετες φορες αφου υπηρχε στην οικογενεια. Ειναι πολυ καλο μηχανακι και πολυ καλα ζυγισμενο αναμεσα στα συν του και τα πλην του.


Εγω δυο πραγματακια θελω να πω.
Ειναι μηχανακι που θα το βγαλεις να πας μεγαλη βολτα.
Αν εχεις αλλο μηχανακι στο γκαραζ, ουτε θα σκεφτεις να το ξεπαρκαρεις για να πας να παρεις τσιγαρα.
Οσο το ειχαμε, το συνεργειο του το χρειαστηκε 2-3 φορες.


ΥΓ: Ωραιο και το 950, και παιζει και στα ιδια χρηματα.

theofilos888
17/04/2015, 16:05
Η αισθηση που αποκομιζεις απο την οδηγηση του 1150 ειναι πολυ ωραια, ανετη και ροπατη. Παρτο για να μην αφηνεις απωθημενα!!!!

DrBig
17/04/2015, 17:40
το βασικοτερο προβλημα του 1150 περα απο το βαρος του, ειναι η δυναμη του ( η καλυτερα η ελλειψη της )

τουριστικο ξετουριστικο...απαραδεκτο 1150 κυβικα κινητηρας να πηγαινει ετσι...

Εχεις δικιο, σε στοκ μορφη στροφαρει με την φινετσα ενος τρακτερ.

ΑΛΛΑ...επειδη το ειχα, σε διαβεβαιω πως με ενα bbpower chip + φιλτρο + καταργηση καταλυτη με Υ + εξατμιση REMUS + χοανες απο 1150RT/RS η και 1100S κυριολεκτικα μεταμορφωνεται. Δεν γινεται ΚΤΜ αλλα τουλαχιστον γινεται βαραντερο.

Το πνιξιμο που του εχει κανει ο γερμανος σε σχεση με τις δυνατοτητες του, δεν το εχω συναντησει σε κανενα αλλο μηχανακι.

dimmie_72
17/04/2015, 19:08
Το πνιξιμο που του εχει κανει ο γερμανος σε σχεση με τις δυνατοτητες του, δεν το εχω συναντησει σε κανενα αλλο μηχανακι.

για να διαφυλάξει τον boxer ;)

alexandrosgs
18/04/2015, 07:34
...

Και επειδή θελω να είμαι δικαιος εγω βγαζω το καπελο μου στο μάρκετινγκ των γερμανων...χρησιμοποιουν την τελευταια λεξη του νευρο -μάρκετινγκ και καλα μας κανουν..ΟΙ GS όπως μετα και άλλες μηχανες αν προσεξεις μοιαζουν με αρπακτικα πουλια που είναι η αρχεγονη φυση ενός αρσενικου και αυτό δρα υποσυνείδητα στην εκτιμηση ενός αγοραστη...εξωτερικευεται με την αγορα μιας μηχανης το εγω που μας χαρακτηριζει...το ιδιο εκαναν οι γερμανοι και με το μινι κουπερ στις γυναικες...τους εδωσαν την υφη να μοιαζει με ένα ακακο τρυφερο σκυλακι που ξυπναει τα μητρικα ενστικτα για αυτό και εχει σαρωσεισ τις πωλήσεις...

Και πριν προλάβετε καποιοι να με πειτε ονειροπαρμενο και ανοητο διαβαστε βιβλια για το νευρο-μάρκετινγκ και καταλάβετε το πως οι εταιριες παιζουν πλεον αμεσα με την ψυχολογια μας...και σε αυτό οι γερμανοι είναι πρωτοι...

Στην πρότασή σου αν αντί "Γερμανοί" έγραφες "Ιταλοί" και αντί για "GS" έγραφες "multistrada" και αντί για "mini" έγραφες "fiat500" πάλι μέσα θα είσουνα:D
Ξανασκέψου το :beer:

alexandrosgs
18/04/2015, 07:37
...

ΑΛΛΑ...επειδη το ειχα, σε διαβεβαιω πως με ενα bbpower chip + φιλτρο + καταργηση καταλυτη με Υ + εξατμιση REMUS + χοανες απο 1150RT/RS η και 1100S κυριολεκτικα μεταμορφωνεται. Δεν γινεται ΚΤΜ αλλα τουλαχιστον γινεται βαραντερο.

...ι.

Φρόντισε όμως πρίν να έχεις παντρευτεί την κόρη του βενζινά...

DrBig
18/04/2015, 07:38
Φρόντισε όμως πρίν να έχεις παντρευτεί την κόρη του βενζινά...

Η καταναλωση λογικοτατη, για την κορη του βενζινα δε γνωριζω.

zopas
18/04/2015, 09:08
Επιτρεψε μου να σημειωσω οτι κανεις λαθος μεγαλο για το βαραντερο..Ενα φτιαγμενο βαραντερο εννοω 15αρι γραναζι μπροστα και σωστη αναρτηση κανεις ονειρικα ταξιδια πολυ καλυτερα απο την 1150...οικονομικο, ροπατο στα χαμηλα(το φτιαγμενο εννοω) πιανεις τα 180 σε χρονο ντε τε και τελειωνεις αν θελεις δικαβαλλος και φοτωμενος στα 210 στο κοντερ πραγματικα(μετρημενα με τζι πι ες)...και εννοειται ακλονητο ακομα και στα 7-8 μποφωφ στην εθνικη...

απλα κανε ενα τεστ ραιντ και θα καταλαβεις...επαναλαμβανω σε φτιαγμενο και οχι της μαμας γιατι τοτε μιλαμε για βαρκαδερο...





Ελα ντε, χάθηκε λίγο η μπάλα πάλι.



Το 1150 gs είναι ενα μηχανάκι που ενδιαφέρει πολλούς. Οσοι έχουμε μικρά ή μεσαία ον/οφ και θέλουμε να πάμε σε μεγάλο πραγματικό ον/οφ και δεν εχουμε φράγκα για καινούργιο μηχανάκι, το 1150 είναι μια ακρως ενδιαφέρουσα λύση.
Όταν ερθει η ώρα της ανακατασκευής της αφρικάνας μου, προς 1150 θέλω να πάω γιατί σε τζαμπάν δεν υπάρχει τίποτα αξιόλογο, το βαραντέρο δεν κάνει με τίποτα, το 950adv παραείναι πολεμικό, το f800gs βγαίνει κάπως ακριβό και δεν το λες και ανετο οπότε για όσους δεν μπορούν να διαθέσουν πάνω από 4000Ε για μηχανάκι το 1150 είναι μια καλή περίπτωση.

Για ταξίδι είναι ότι πρέπει, ανετο και ροπάτο και το βάρος του όντως εξαφανίζεται όταν ξεκινήσει. Οταν το εκανα βόλτα επαθα σοκ από την ροπή του, πραγματικά ότι σχεση και να χεις τραβάει απο πολύ χαμηλά. Στα 150+ ταξιδεύει ωραιότατα, οικονομικά για τα κυβικά του και μπορεί στα κατάλληλα χέρια να περάσει από οποιοδήποτε χωματόδρόμο. Επειδή κάνω πολλά χιλιόμετρα θέλω ενα μηχανάκι που να αντέχει και να μην αγχώνομαι όταν ξεπερνάει τις 100.000 τι θα χρειαστεί και εδώ το μοτερ του 1150 είναι ιδανικό, με τη σωστή συντήρηση μπορεί να βγάλει παρα πολλά χιλιόμετρα. Το σπορ δεν με πολυενδιαφέρει πια, θέλω ηρεμία, θέλω ανεση για 2 και φόρτωμα για ταξίδι μεγάλο. Γι αυτό κάποια στιγμή θα χτυπήσω ενα gs 1150.

zopas
18/04/2015, 09:14
Εχεις δικιο!...και το μουλτι με κορακι μοιαζει οχι τυχαια...το θεμα ειναι οτι τα μουλτι πληρωνεις ντιζαιν και τεχνολογια αλλα οχι βλαβες...στις γερμανιδες πληρωνεις 20+ χιλιαρικα και αρκετες βγαινουν προβληματικες...εδω για μενα εινα το θεμα...η αξιοπιστια...μεγα θεμα..αρκει να ψαξει κανεις ιντερνετ καταγγελειες για να καταλαβει...





Στην πρότασή σου αν αντί "Γερμανοί" έγραφες "Ιταλοί" και αντί για "GS" έγραφες "multistrada" και αντί για "mini" έγραφες "fiat500" πάλι μέσα θα είσουνα:D
Ξανασκέψου το :beer:

DrBig
18/04/2015, 09:30
Επιτρεψε μου να σημειωσω οτι κανεις λαθος μεγαλο για το βαραντερο..Ενα φτιαγμενο βαραντερο εννοω 15αρι γραναζι μπροστα και σωστη αναρτηση κανεις ονειρικα ταξιδια πολυ καλυτερα απο την 1150...οικονομικο, ροπατο στα χαμηλα(το φτιαγμενο εννοω) πιανεις τα 180 σε χρονο ντε τε και τελειωνεις αν θελεις δικαβαλλος και φοτωμενος στα 210 στο κοντερ πραγματικα(μετρημενα με τζι πι ες)...και εννοειται ακλονητο ακομα και στα 7-8 μποφωφ στην εθνικη...

απλα κανε ενα τεστ ραιντ και θα καταλαβεις...επαναλαμβανω σε φτιαγμενο και οχι της μαμας γιατι τοτε μιλαμε για βαρκαδερο...

Οπως και να φτιαξεις το βαραντερο, παραμενει βαραντερο. Το 1150 και πιο ευελικτο ειναι και πιο σταθερο σε μποφωρ και πιο ικανο σε σπορ οδηγηση. Ενα κλικ πανω στην ανεση το εχει παντως το honda.

alexzafeir
18/04/2015, 09:55
Πιθανόν να εχετε δίκιο για τα προβλήματα της ΒΜW αλλα οταν καποιος πέρνει ενα boxer moter ολα τα μικροπροβλήματα εξαφανίζονται με την απόλαυση στις βολτες, μπορει η λογικη να δειχνει αλλο μηχανάκι αλλα η καρδια και η ευτυχία ερχεται με αυτο.... τι να κάνουμε αυτο γουστάρει ο ανθρωπος - αυτο του αρέσει να καβαλάει σε αυτο πάνω νοιωθει......

Αν δεν ήταν αυτο το συναίσθημα θα είχαμε ολοι το ιδιο ss - on off - enduro κτλ

kordix
18/04/2015, 14:40
Επιτρεψε μου να σημειωσω οτι κανεις λαθος μεγαλο για το βαραντερο..Ενα φτιαγμενο βαραντερο εννοω 15αρι γραναζι μπροστα και σωστη αναρτηση κανεις ονειρικα ταξιδια πολυ καλυτερα απο την 1150...οικονομικο, ροπατο στα χαμηλα(το φτιαγμενο εννοω) πιανεις τα 180 σε χρονο ντε τε και τελειωνεις αν θελεις δικαβαλλος και φοτωμενος στα 210 στο κοντερ πραγματικα(μετρημενα με τζι πι ες)...και εννοειται ακλονητο ακομα και στα 7-8 μποφωφ στην εθνικη...

απλα κανε ενα τεστ ραιντ και θα καταλαβεις...επαναλαμβανω σε φτιαγμενο και οχι της μαμας γιατι τοτε μιλαμε για βαρκαδερο...


Μπαίνω και χώμα γι' αυτό δεν μου κάνει το βαρκαντέρο. Το 1150 εχω δει τι μπορεί να κάνει στο χώμα και είναι πολύ κοντά σε αυτό που κάνω με το άφρικα δηλαδή χωμάτινα ταξίδια. Δεν θα πάρω το 1150 συγκεκριμένα για αυτό το λόγο αλλά θέλω να εχω και αυτή τη δυνατότητα. Κάποια στιγμή το 300ρι 2Τ που εχω για εντούρο θα φύγει και θα ρθει ενα xr 400 για να κάνω με αυτό ταξιδάκια στο χώμα (και να το ευχαριστιέμαι πιο πολύ) αλλά να συνεχίσω να παίζω και στα μονοπάτια.
Αλλά θέλω π.χ. αν πάω εκδρομή στην Καστοριά να εχω την δυνατότητα να κάνω και μια βόλτα στα βουνά του Γράμμου. Με 1150 εχω πάει παρέα και δεν κόλωσε πουθενά, με βαραντέρο δεν εχει τύχει αλλά ετσι και πέσει κάτω με τόσα πλαστικά θα σκορπίσει και είναι κρίμα. Με τόσο όγκο και τόσο βάρος ψηλά είναι ακατάλληλο πιστεύω για τέτοια χρήση.

alexandrosgs
18/04/2015, 14:48
Για να πας το 1150 χώμα με τα 250 κιλά που ζυγίζει πρεπει να το χεις καλά το άθλημα. Το μηχανάκι θέλει παντού γκάζι. Εγώ μετα απο τοσα χρόνια δεν μπορω να πω οτι έχω ευχαριστηθει χωμάτινη βόλτα.

DrBig
18/04/2015, 16:18
Ο Κορδιξ το περιγραφει πολυ καλα.

Στο χωμα θα σε βοηθησει το 1150 (σε σχεση παντα με το βαρος του) γιατι
1) Εχει κτηνωδη ροπη πολυ χαμηλα και ομαλοτητα, θα περασει πανω απο οτιδηποτε χωρις να χρειαστει να συμπλεκταρεις (η να δωσεις γκαζι) παρα ελαχιστα και μονο στα πολυ κλειστα.
2) Με τα σωστα καγκελα οταν πεσει δεν θα παθει απολυτως τιποτε, ουτε γρατζουνια και ξανασηκωνεται ευκολα, ακομα και φορτωμενο.
3) Εχει χαμηλα το κεντρο βαρους.
4) Οσο κι αν ακουγεται περιεργο, οι αναρτησεις του δουλευουν πολυ γλυκα και συγχωρητικα και περνας επανω απο οτιδηποτε στην ευθεια. Το μονο θεμα ειναι να μαθεις τα ορια του τελελεβερ, οσο μπορεις ,γιατι δεν ειναι και πολυ ευκολο.

Γενικα το μηχανακι εντυπωσιαζει σε καθε οδοστρωμα σε σχεση με το πως το φανταζεσαι. Εκει που εμενα προσωπικα δεν αρεσε και δημιουργουσε προβλημα ηταν σε χαλια απο προσφυση ασφαλτο σε συνδyασμο με το οτι δεν ειχα abs. Εκανα τον σταυρο μου καθε φορα που επρεπε να φρεναρω.


Μακρια μονο απο το 1150ADV γιατι το παραπανω υψος σε συνδυασμο με το παραπανω βαρος, το καθιστουν τελειως κουλο, εκτος κι αν εισαι 1.90+ και γομαρι. Εκει που υπερεχει το ADV ειναι στην θεση οδηγησης που ειναι εντουραδικη, λιγο πιο πανω και αρκετα πιο μπροστα απο το χαμηλο. Βοηθαει αρκετα και στην γρηγορη οδηγηση στο δρομο και κανει το μηχνακι να φαινεται πιο ελαφρυ. Απο ανεση μαλιστα πρεπει η εντουραδικη να ειναι η καλλιτερη σελα εβερ σε μηχανη. Για τον συνοδηγο οχι και τοσο.
Επισης τα ADV λογω οξυτερης γωνιας στον αξονα ηταν πιο ευαισθητα στο να σου δωσουν τον παγκοσμιο συνδεσμο στο χερι.

panavour
18/04/2015, 16:22
Αντε παλι τα ιδια και τα ιδια μας πρηξανε τα μυδια.
Παρε αγορι μου οτι γουσταρεις να το φχαριστηθει η ψυχουλα σου.
Ουτως η αλλως οποιος μπαινει δω μεσα και ρωταει για καποιο μοντελλο που τ αρεσει εχει ηδη αποφασισει,και το κανει για να κρατησει τα προσχηματα με τον εαυτο του κυριως.Εξ αλλου ρε μαγκες στην ζωη η πειρα στα περισσοτερα πραγματα δεν μεταβιβαζεται.
Οπως λεει ο λαουτζικος ,αν δεν παθεις δεν θα μαθεις
Γιαυτο τραβα μπρος παρε την μπεμπουλα και ορθια χιλιομετρα.
Το μονο που πρεπει να ξερεις για τις μπεμπες ειναι οτι τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κωλους:beer:

xtzanos
18/04/2015, 17:56
Για χωμα να προσθεσω την πολυ μακρυα 1 του, που κανει το ξεκινημα σε ολισθηρο τερεν ζορικο
και για ταξιδι φωρτομενο και δικαβαλο στις ζεστες το δικο μου αρχιζε να βαραει πυρακια.

Κατα τα αλλα, θωρηκτο, ροπακλα, με αυτοκινηταδικη αισθηση.

Αν και εμφανισιακα και ως φιλοσοφια κατασκευης ακομα το εκτιμω, οδηγικα ειναι το μηχανακι που με εκανε να βαριεμαι τα μηχανακια.

alexandrosgs
18/04/2015, 20:28
...
και για ταξιδι φωρτομενο και δικαβαλο στις ζεστες το δικο μου αρχιζε να βαραει πυρακια.

....
Τα πυράκια είναι θέμα μπουζί.
Αν ψάξεις στο νετ σε ξένα φόρα έχει τον τύπο που πρέπει να βάλεις για να μη βαράει.

MikeG
18/04/2015, 20:31
Εγώ πάντως αν ήθελα και εκδρομικό enduro θα προτιμούσα το 1100.

ΝIKOLTSOS
18/04/2015, 20:36
Εγώ πάντως αν ήθελα και εκδρομικό enduro θα προτιμούσα το 1100.

Sorry για το off topic...
950SE. αλλά αν θες ντε και καλά bmw τότε hp2.
Όλα τα άλλα δεν είναι enduro.
Προσωπική άποψη.

AUFGEBRACHT
18/04/2015, 20:43
οσο για τα ιαπωνικα συνηθως είναι εργαλεία ουσιας ειδικα τα χοντα και όχι μοστρα...


Το Varadero ιδιαίτερα είναι η πεμπτουσία της ουσίας... όσο για τη μόστρα, χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει, λέει μια παροιμία.

Coyote.V
19/04/2015, 06:39
Και επειδή θελω να είμαι δικαιος εγω βγαζω το καπελο μου στο μάρκετινγκ των γερμανων...χρησιμοποιουν την τελευταια λεξη του νευρο -μάρκετινγκ και καλα μας κανουν..ΟΙ GS όπως μετα και άλλες μηχανες αν προσεξεις μοιαζουν με αρπακτικα πουλια που είναι η αρχεγονη φυση ενός αρσενικου και αυτό δρα υποσυνείδητα στην εκτιμηση ενός αγοραστη...εξωτερικευεται με την αγορα μιας μηχανης το εγω που μας χαρακτηριζει...το ιδιο εκαναν οι γερμανοι και με το μινι κουπερ στις γυναικες...τους εδωσαν την υφη να μοιαζει με ένα ακακο τρυφερο σκυλακι που ξυπναει τα μητρικα ενστικτα για αυτό και εχει σαρωσεισ τις πωλήσεις...


:a2::rotflmao::a20:

MikeG
19/04/2015, 09:32
Sorry για το off topic...
950SE. αλλά αν θες ντε και καλά bmw τότε hp2.
Όλα τα άλλα δεν είναι enduro.
Προσωπική άποψη.

Προφανές. Το παραπάνω που έγραψα είναι στη λογική της συζήτησης που γίνεται. Διαφορετικά, εκδρομικό enduro = ΚΤΜ 400 EXC με 12lt τεπόζιτο και σαμάρια.

zopas
19/04/2015, 11:44
Μπαίνω και χώμα γι' αυτό δεν μου κάνει το βαρκαντέρο. Το 1150 εχω δει τι μπορεί να κάνει στο χώμα και είναι πολύ κοντά σε αυτό που κάνω με το άφρικα δηλαδή χωμάτινα ταξίδια. Δεν θα πάρω το 1150 συγκεκριμένα για αυτό το λόγο αλλά θέλω να εχω και αυτή τη δυνατότητα. Κάποια στιγμή το 300ρι 2Τ που εχω για εντούρο θα φύγει και θα ρθει ενα xr 400 για να κάνω με αυτό ταξιδάκια στο χώμα (και να το ευχαριστιέμαι πιο πολύ) αλλά να συνεχίσω να παίζω και στα μονοπάτια.
Αλλά θέλω π.χ. αν πάω εκδρομή στην Καστοριά να εχω την δυνατότητα να κάνω και μια βόλτα στα βουνά του Γράμμου. Με 1150 εχω πάει παρέα και δεν κόλωσε πουθενά, με βαραντέρο δεν εχει τύχει αλλά ετσι και πέσει κάτω με τόσα πλαστικά θα σκορπίσει και είναι κρίμα. Με τόσο όγκο και τόσο βάρος ψηλά είναι ακατάλληλο πιστεύω για τέτοια χρήση.

δεν μπορω να διαφωνησω μαζι σου ετσι όπως το θετεις..Οντως το 1150 σαφεστατα δειχνει αν είναι πιο χωματινο από το βαραντερο και ισως λιγο πιο οικονομικο λογω μποξερ κινητηρα..Αλλωστε αν καποιοι αναπολουν τις μπεμπες παντα στο 1150 αναφέρονται..

Η δικη μου εμπειρια σε χωμα με βαραντερο 280 κιλα συνολο και δικαβαλλος εγινε τυχαια στην Σκυρο το 2007...Πηγαμε με την γυναικα μου στο αεροδρομιο και αποφασισαμε να μη γυρισουμε από τον κανονικο δρομο αλλα από ένα μονοπατι που εδειχνε καλο...Αποτέλεσμα μετα απο ένα χιλιομετρο να βρεθουμε σε φρεσκοχαλικωμνο δρομο που θα εριχναν ασφαλτο...εκει περασα την αγωνια της ζωης μου..τα λάστιχα ΕΧΡ βουλιαζαν καποια εκατοστα μεσα στο χαλικι, αναστροφη δεν μπορουσα να κανω, και αυτό συνεχιζονταν σε απίστευτες ανηφορες και κατηφορες 10% με στροφες επι 45 λεπτα μεχρι να βρεθουμε ξανα σε κανονικο δρομο στις αχερουντες..με τις μαμα ανατησεις που είναι αχρηστες και όμως, όλη αυτην την ωρα η μηχανη όχι μονο τα καταφερε αλλα δεν μου γλιστρησε ουτε χιλιοστο...

Για να καταλάβεις τη δυσκολια τα μονο τροχοφορα που βρήκαμε μπροστα μας ηταν κατι θηριωδη αγροτικα με τις ψηλες αναρτησεις 1,60 από το εδαφος και αυτά πηγαιναν σιγα..θελω να πω ότι το βαραντερο δεν το βαζεις στο χωμα αλλα αν σου συμβει σε βγαζει παλικαρι..αλλωστε κυκλοφορουν και τοσα βιντεο στο youtube που το δειχνουν τι μποτει να κανει και οφ ροουντ στα χερια ενός εμπειρου οδηγου..

Αυτό δεν σημαινει ότι είναι τοσο καλο στο χωμα όπως το 1150 αλλα και δεν κολωνει αν παραστει αναγκη συν το γεγονος κατά τη γνωμη μου ότι στις στριτ καταστασεις ένα φτιαγμενο βαραντερο είναι καλυτερη λυση...

zopas
19/04/2015, 11:59
:a2::rotflmao::a20:

Οποιος ενδιαφέρεται οντως να διαβασει με ποιο επιστημονικο τροπο οι διαφορες πολυεθνικες καταφερνουν να εγκλωβιζουν το πνευμα μας στο καταναλωτισμο, πως τα πειραματα στους κατοπτρικούς αδενες στο εγκεφαλο συνετελεσε στην δημιουργια πλειαδα προιοντων που μας επειρεαζουν υποσυνείδητα ας αγορασουν τα βιβλια του κορυφαιου γκουρου του μάρκετινγκ Martin lindstrom.

Δυστυχως αν και πριν αρκετα χρονια η παγκοσμια εκδοτικη επιτυχια του το buy-ology( η βιολογια της καταναλωσης) ειχε μεταφραστεί στα ελληνικα από τις εκδοσεις Εσοπτρον τωρα μπορεις κανεις να τα παραγγελει μονο στα αγγλικα από τον παπασωτηριου: http://www.papasotiriou.gr/product/buyology-how-everything-we-believe

Το μονο που σας υπόσχομαι είναι ότι όταν το διαβασετε θα μεινετε με το στομα ανοιχτο οσο δεν φανταζεστε...

spyrakos35
19/04/2015, 12:09
Με το στομα ανοικτο θα μεινουν και οταν μαθουν τι σημαινει πρακτικα το "δουλευω με 20% κερδος"

Bob_o_mastoras
19/04/2015, 14:38
Οποιος ενδιαφέρεται οντως να διαβασει με ποιο επιστημονικο τροπο οι διαφορες πολυεθνικες καταφερνουν να εγκλωβιζουν το πνευμα μας στο καταναλωτισμο, πως τα πειραματα στους κατοπτρικούς αδενες στο εγκεφαλο συνετελεσε στην δημιουργια πλειαδα προιοντων που μας επειρεαζουν υποσυνείδητα ας αγορασουν τα βιβλια του κορυφαιου γκουρου του μάρκετινγκ Martin lindstrom.

Δυστυχως αν και πριν αρκετα χρονια η παγκοσμια εκδοτικη επιτυχια του το buy-ology( η βιολογια της καταναλωσης) ειχε μεταφραστεί στα ελληνικα από τις εκδοσεις Εσοπτρον τωρα μπορεις κανεις να τα παραγγελει μονο στα αγγλικα από τον παπασωτηριου: http://www.papasotiriou.gr/product/buyology-how-everything-we-believe

Το μονο που σας υπόσχομαι είναι ότι όταν το διαβασετε θα μεινετε με το στομα ανοιχτο οσο δεν φανταζεστε...

Iσχυουν αυτα που λεει ο Ζοπας για το μαρκετινγκ.
Απλα δεν ειναι και απολυτο, καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, απλα σαν συνολο λειτουργουμε με τετοια μοτιβα.

****************************************************************

figo-migo
19/04/2015, 22:16
για μενα η λογικη "δεν εχω λεφτα αλλα γουσταρω bmw 1150gs μεταχειρο και χωρις να να βγαλει βλαβες", ειναι λαθος...

1ον πας να παρεις μεταχειρισμενο μηχανακι παραγωγης 1999-2005 που σημαινει στην καλυτερη περισπτωση 10ετια χρησης με οτι αυτο συνεπαγεται σε χλμ, βλαβες κλπ...
2ον πας να παρεις την ναυαρχιδα της εταιρειας, που σημαινει οτι τα service θα ειναι εξ ορισμου ακριβα...σε ολα τα οχηματα ετσι παει...ειδικα στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια...
3ον περιμενεις 10 χρονια να παρεις 3000€ με δοσεις αυτο που ο αλλος εχεις πληρωσει 17000€, και θελεις και να μην χαλασει τιποτα γιατι λεφτα για ανταλλακτικα+εργασια δεν παιζουν...


και ολα αυτα επειδη απλα γουσταρεις bmw για να κανεις τις βολτες σου (και την μουρη σου) μεσα στην Σαλονικα...γιατι δεν γραφεις πουθενα για ταξιδια, χωμα ή adventure καταστασεις...
δλδ δεν θα την παρεις και για τον σκοπο που φτιαχτηκε...:rolleyes:

+++++:smokin:

harris_x
20/04/2015, 09:00
Το επόμενο βήμα θα είναι να κλειδωθεί.

Το θέμα είναι: Αγορα bmw r1150gs γνωμες...

Bob_o_mastoras
20/04/2015, 13:18
Για τη χρηση που προοριζονται δεν ειναι και τοσο προβλημα οτι ειναι αεροψυκτα. Σκεψου ποσο επιπλεον βαρος θα προσθετε η υδροψυξη 1000+ κυβικων σε ενα ηδη βαρυ μηχανακι..:cry:
Αλλωστε το μοτερ αυτο ειναι ο χαρακτηρας και το σημα κατατεθεν των συγκεκριμενων μοτο. Love it or hate it φαση.

Και για να λεμε και του στραβου (Γερμανου) το δικιο 100 αλογα απο δικυλινδρο μποξερ 1000 cc δεν το λες και τεχνολογια του '40. ;)

p@nos
20/04/2015, 13:31
Δεν ειναι 100 αλογα απο 1000κυβικα...ειναι 70 απο 1150 κυβικα...και ειναι και 4βαλβιδο μοτερ, αποριας αξια τετοια αποδοση...

Bob_o_mastoras
20/04/2015, 13:48
Eγω γιατι το βρισκω 95 αλογα;; Για τα κυβικα οκ. 1150. Χοντρικα το εγραψα. :)

edit: Mea culpa. 95 δινει η bmw το R του 2001+ και 85 το αντιστοιχο GS.

p@nos
20/04/2015, 13:55
Τροχο ειναι 70 αλογα...δηλαδη 60hp/lt....τραγικη αποδοση για 4βαλβιδο μοτερ...και αυτοκινητα πετυχαινουν καλυτερη αποδοση ανα λιτρο...

toyar
20/04/2015, 14:02
δικυλινδρος αεροψυκτος δεν μπορει να ειναι ανταγωνιστικος σε ισχυ
οποτε τον ρυθμιζουμε για χαμηλη ισχυ ωστε να πουλησουμε ροπη η οποια ετσι κι αλλιως μας χρειαζεται λογω μεγαλου βαρους
ετσι κερδιζουμε και σε απολυτη (οχι ειδικη) καταναλωση και προφυλασσουμε και το ευαισθητο συστημα μεταδοσης
οποιος θελει να αγορασει μκρο διθεσιο διτροχο αυτοκινητο ειναι ετοιμος;)

Bob_o_mastoras
20/04/2015, 14:14
Τροχο ειναι 70 αλογα...δηλαδη 60hp/lt....τραγικη αποδοση για 4βαλβιδο μοτερ...και αυτοκινητα πετυχαινουν καλυτερη αποδοση ανα λιτρο...

Oπως και να 'χει, αν προσωπικα επαιρνα μεταχειρισμενο ευρωπαϊκο on off θα ηταν το 950 adv.
Aλλα παντα μου αρεζε η φαση των GS. Mε ιντριγκαρει η διαφορετικοτητα τους.

p@nos
20/04/2015, 14:16
δικυλινδρος αεροψυκτος δεν μπορει να ειναι ανταγωνιστικος σε ισχυ
οποτε τον ρυθμιζουμε για χαμηλη ισχυ ωστε να πουλησουμε ροπη η οποια ετσι κι αλλιως μας χρειαζεται λογω μεγαλου βαρους
ετσι κερδιζουμε και σε απολυτη (οχι ειδικη) καταναλωση και προφυλασσουμε και το ευαισθητο συστημα μεταδοσης
οποιος θελει να αγορασει μκρο διθεσιο διτροχο αυτοκινητο ειναι ετοιμος;)


τι εννοεις ρυθμιζουμε?

και τι εννοεις ροπη?

εκτος αν θεωρεις ροπατο ενα μοτερ 1200 κυβικα που βγαζει 7,5 κιλα ροπης(ξεκολλαει χερια)....και παροτι δεν εχει ροπη, δεν εχει μεγιστη υποδυναμη, καιει κιολας (γυρω στα 7λτ)

ο μποξερ, ειναι συσχετισμενος με τα ''ροπατα'' μοτερ απο ψευδαισθηση...απλα η πληρης απουσια σκορτσαρισματων, κανει εναν κινητηρα που θα τραβηξει παντου και παντα, απο το ρελαντι σε ανηφορα με οποια σχεση....θα τραβηξει λιγο αλλα θα τραβηξει...

εντελως αποτυχημενο μοτερ, απλα τοτε η bmw δεν ενδιαφεροταν καθολου για τα μηχανακια που εβγαζε, μιας και το ταργκετ γκρουπ ηταν ηλικιωμενοι αναβατες, που απλα θα αγοραζαν την προπελα ετσι κ αλλιως...

p@nos
20/04/2015, 14:19
Oπως και να 'χει, αν προσωπικα επαιρνα μεταχειρισμενο ευρωπαϊκο on off θα ηταν το 950 adv.
Aλλα παντα μου αρεζε η φαση των GS. Mε ιντριγκαρει η διαφορετικοτητα τους.

οντως μοναδικα, αλλα να υπαρχει και νοημα κιολας

334167

:lol:

οργανα αυτοκινητου, συστηματα αναρτησεων χωρις ιδιαιτερη εξελιξη...περιεργοι διακοπτες μπλα μπλα μπλα...

το μονο θετικο που εχει αυτο το μηχανακι τωρα ειναι οτι αποτελει ωραια βαση να κανεις κανα σκραμπλεροειδες προτζεκτ

DrBig
20/04/2015, 14:19
Τροχο ειναι 70 αλογα...δηλαδη 60hp/lt....τραγικη αποδοση για 4βαλβιδο μοτερ...και αυτοκινητα πετυχαινουν καλυτερη αποδοση ανα λιτρο...

Τροχο 77 με τσιπ 85

Bob_o_mastoras
20/04/2015, 14:22
...μιας και το ταργκετ γκρουπ ηταν ηλικιωμενοι αναβατες, που απλα θα αγοραζαν την προπελα ετσι κ αλλιως...

Γιατι τωρα τι ειναι;;; :lol::lol::p:p

toyar
20/04/2015, 14:25
τι εννοεις ρυθμιζουμε?

και τι εννοεις ροπη?

εκτος αν θεωρεις ροπατο ενα μοτερ 1200 κυβικα που βγαζει 7,5 κιλα ροπης(ξεκολλαει χερια)....και παροτι δεν εχει ροπη, δεν εχει μεγιστη υποδυναμη, καιει κιολας (γυρω στα 7λτ)

ο μποξερ, ειναι συσχετισμενος με τα ''ροπατα'' μοτερ απο ψευδαισθηση...απλα η πληρης απουσια σκορτσαρισματων, κανει εναν κινητηρα που θα τραβηξει παντου και παντα, απο το ρελαντι σε ανηφορα με οποια σχεση....θα τραβηξει λιγο αλλα θα τραβηξει...

εντελως αποτυχημενο μοτερ, απλα τοτε η bmw δεν ενδιαφεροταν καθολου για τα μηχανακια που εβγαζε, μιας και το ταργκετ γκρουπ ηταν ηλικιωμενοι αναβατες, που απλα θα αγοραζαν την προπελα ετσι κ αλλιως...

προφανως μιλαω απο τη μερια του κατασκευαστη
με τους καταλληλους εκκεντροφορους εισαγωγες εξαγωγες κλπ μεταφερεται ολη η καμπυλη της -οποιας-ροπης πολυ χαμηλα ωστε να γινεται το μοτερ ευκολοδηγητο και να δινει την εντυπωση της δυναμης ενω ουσιαστικα ψηλα ειναι αδειο
πως λεμε μοτοσυκλετα; καμμια σχεση:D

τετρακυλιδρο μοτερ με τα ιδια χαρακτηριστικα πουλουσαν καποτε οι γερμανοι σε αυτοκινητο και ο κοσμος το αγοραζε μονο και μονο που εγραφε golf

p@nos
20/04/2015, 14:26
Τροχο 77 με τσιπ 85


το θυμαμαι σε δυναμομετρησεις γυρω στα 72-73...το ειχα ψαξει την πρωτη φορα που το οδηγησα που μου ειχε κανει εντυπωση το γκαζι του, νομιζα οτι δουλευε μονοκυλιδρα :lol:

sapila racing
20/04/2015, 14:31
νομιζα οτι δουλευε μονοκυλιδρα :lol:

Πως γένειν αυτό?
Μπας κι αυτο που οδήγησες όντως δούλευε μονοκύλινδρα κι είχε πρόβλημα?
Αν ναι, δικαιολογούνται κι όλα αυτα που έγραψες.
Αλλιώς πολύ φοβάμαι οτι το εχεις εσυ το πρόβλημα. :D

Μια χαρά μοτέρ είναι, απλά δεν σου κάνει εσένα, δεν χαθηκε ο κόσμος. Παρε ΚΤΜ/Varadero/Μulti οτι σε φτιάχνει ρε παιδί μου!
Καντο 200.000 χλμ κι ελα να μας πεις μετα αν υπάρχει ακόμα αυτό που πήρες. ;)

DrBig
20/04/2015, 14:35
το θυμαμαι σε δυναμομετρησεις γυρω στα 72-73...το ειχα ψαξει την πρωτη φορα που το οδηγησα που μου ειχε κανει εντυπωση το γκαζι του, νομιζα οτι δουλευε μονοκυλιδρα :lol:

Το ειχα για 100κ δεν ειναι και τοσο χαλια. Εκει που φαινεται το ποσο τραβαει ειναι βαρυφορτωμενο σε ανηφορικα κλειστα. Βαζεις μια 3η και αφηνεις οτιδηποτε αλλο να παιδευεται με κιβωτιο και κοφτες.

Με τσιπ ειναι μαχιμο και σε επιταχυνσεις. Οσο ενα στοκ 1200gs

p@nos
20/04/2015, 14:36
α, τοτε παει οπως οφειλει ενα μοτερ 1200 κυβικα...οκ τοτε μαλλον ηταν χαλασμενο αυτο που οδηγησα (και τα δυο βασικα :look: )

μια χαρα πολλα μηχανακια βγαζουν 200κ χιλιομετρα...δεν εχει την μοναδικοτητα η μπεμβε σε αυτο...και ουτε ειναι αναγκη ενας κινητηρας να ειναι τελειως ψοφιος για να βγαλει τοσα χιλιομετρα...

p@nos
20/04/2015, 14:38
Το ειχα για 100κ δεν ειναι και τοσο χαλια. Εκει που φαινεται το ποσο τραβαει ειναι βαρυφορτωμενο σε ανηφορικα κλειστα. Βαζεις μια 3η και αφηνεις οτιδηποτε αλλο να παιδευεται με κιβωτιο και κοφτες.

Με τσιπ ειναι μαχιμο και σε επιταχυνσεις. Οσο ενα στοκ 1200gs

μονο μαμα ειχα οδηγησει...χωρις τις γνωστες βελτιωσεις (εισαγωγες τσιπ λαιμοι κλπ κλπ)...τουλαχιστον σε στοκ μορφη το αποτελεσμα ηταν απογοητευση...αλλα αυτο που ειπα και παραπανω...ανηφορα ρελαντι με οτι ταχυτητα, μηδεν σκορτσαρισμα, θα τραβαγε...

DrBig
20/04/2015, 14:48
μονο μαμα ειχα οδηγησει...χωρις τις γνωστες βελτιωσεις (εισαγωγες τσιπ λαιμοι κλπ κλπ)...τουλαχιστον σε στοκ μορφη το αποτελεσμα ηταν απογοητευση...αλλα αυτο που ειπα και παραπανω...ανηφορα ρελαντι με οτι ταχυτητα, μηδεν σκορτσαρισμα, θα τραβαγε...

Στοκ δουλεουν πολυ φτωχα μειγματα και συντηρητικα αβανς. Γι αυτο κιολας χωρις καταλυτες ειναι ευεπιφοβα να τρυπησουν πιστονια.
Τσιπομενο ομως σε ξαφνιαζει. Με 6η και 4000 στροφες χτυπαει 130 και φευγει μεχρι τα 200 πολυ ικανοποιητικα. Απο κει και πανω φαινεται η ελλειψη ισχυος.