PDA

View Full Version : Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13

billyka
29/04/2020, 21:04
Ειναι τα μονα εργαλεια με 3ετη εγγυηση και το τμημα σερβις τους ειναι σοβαρο,εαν παθει κατι στο αλλαζουνε η επισκευαζουνε για πλακα χωρις πολλα πολλα.Επισης για τα λεφτα τους πχ ο γωνιακος τροχος τους 125μμ στα 25-30 ευρω ειναι οτι ποιο δυνατο απο αποψη δυναμης που θα βρεις.Βασικα δεν θα βρεις με 25-30 ευρω τροχο στα ιδια βατ και με 3ετη εγγυηση.Παω και γω στα λιντλ πολλες φορες για να παρω 2-3 πραγματα και παντα περναω απο τα εργαλεια οπου με νυχια και με δοντια κρατιεμαι να μην παρω κατι.Τσαμπα δεν ειναι αλλα οι δυνατοτητες τους για την τιμη τους ειναι πολυ καλες.Στα ιδια λεφτα δλδ το επωνυμο θα ειναι ποιο αδυναμο απο το παρκσαιντ.Το ρισκο δεν υφισταται εφοσον η εστω δεν ειναι μεγαλυτερο απο να επερνες ενα της einhell,εφοσον τα parkside τα κατασκευαζει η einhell η χρησιμοποιουν μοτερακια πχ της εινχελλ.

daz
29/04/2020, 21:40
Δλδ ρε billy θα πάρεις το park με 100 ευρώ και όχι το makita με 120 γιατί το park είναι 100 βατ περισσότερα ή επειδή έχει βάση?

Κατά τη γνώμη μου τα εργαλεία απ' λιντλ αλλά και γενικά όλα τα φθηνά εργαλεία έχουν νόημα, μόνο όταν είναι φθηνά.

o_gavros
29/04/2020, 22:55
Επίσης μια διόρθωση, ΔΕΝ είναι τα parkside τα μόνα με τριετή εγγύηση. μπος,μεταβο,μακιτα ξέρω σίγουρα ότι δίνουν 3 χρόνια (συνηθως σου ζητάνε να εγγράψεις το εργαλείο στο σάιτ τους).

Μπιλλυκα,θα το τσεκάρω αυτο στο πμ.

Red Rider
30/04/2020, 00:13
επειδή το Λιντλ ειναι ενα σουπερμαρκετ που πάω συχνα, πάντα θα κάνω βόλτα απο τους διαδρόμους με τα εργαλεία,πάντα!
πίανομαι Billyka απο το μήνυμα σου για την κουβέντα "καλό για τα λεφτά του".
Με εξαίρεση κάτι ηλεκτρικά κατσαβιδάκια που τα πουλάνε ξερωγω 25€, τα εργαλεία που βλέπω δεν είναι και τόσο φτηνά (ως απόλυτη τιμή) που να δικαιολογεί (στα μάτια μου τουλάχιστον) το ρίσκο της αγοράς.
Την περασμένη βδομαδα ας πούμε, είχε φαλτσοπρίονο μεγάλο κοντά στα 100€. είχε δισκοπρίονο χειρός κάνα 70-80αρι αν θυμάμαι καλά.γενικως δεν είναι αυτό που λέμε "τσάμπα".
Και αναρωτιέμαι, με ποια λογική θα μπει κάποιος στη διαδικασία να ξοδέψει χ χρήματα για κάτι που είναι αμφιβόλου ποιότητας;
Αν ας πούμε βρίσκεις πχ δισκοπρίονο (αφού το ειδα πρόσφατα) "επώνυμο" με λίγα ευρώ παραπάνω (τυχαίο παράδειγμα απο σκρουτζ (https://www.skroutz.gr/s/15318610/Makita-HS7611-1600W.html)),γιατί να επιλέξεις parkside;


Τεράστιο συν είναι οι εγγύηση και το απίστευτα καλό after sales service.
Επειδή μου έτυχε 2 φορές,εν ριπή οφθαλμού αντικατάσταση χωρίς πολλά πολλά.
Μαλιστα πρόσφατα ένα πιστολάκι μαλλιών που σταμάτησε να δουλεύει, αντικαταστάθηκε με ένα τηλεφώνημα.Απλα μου έστειλαν καινούριο,χωρίς αποδείξεις χωρίς να πάρουν το παλιό...
Εκτός από αυτό έχουν βγει και σκυλιά.Εχω από πιεστικό μέχρι πιστόλι θερμοκολλησης.

JNP
30/04/2020, 07:56
επειδή το Λιντλ ειναι ενα σουπερμαρκετ που πάω συχνα, πάντα θα κάνω βόλτα απο τους διαδρόμους με τα εργαλεία,πάντα!
πίανομαι Billyka απο το μήνυμα σου για την κουβέντα "καλό για τα λεφτά του".
Με εξαίρεση κάτι ηλεκτρικά κατσαβιδάκια που τα πουλάνε ξερωγω 25€, τα εργαλεία που βλέπω δεν είναι και τόσο φτηνά (ως απόλυτη τιμή) που να δικαιολογεί (στα μάτια μου τουλάχιστον) το ρίσκο της αγοράς.
Την περασμένη βδομαδα ας πούμε, είχε φαλτσοπρίονο μεγάλο κοντά στα 100€. είχε δισκοπρίονο χειρός κάνα 70-80αρι αν θυμάμαι καλά.γενικως δεν είναι αυτό που λέμε "τσάμπα".
Και αναρωτιέμαι, με ποια λογική θα μπει κάποιος στη διαδικασία να ξοδέψει χ χρήματα για κάτι που είναι αμφιβόλου ποιότητας;
Αν ας πούμε βρίσκεις πχ δισκοπρίονο (αφού το ειδα πρόσφατα) "επώνυμο" με λίγα ευρώ παραπάνω (τυχαίο παράδειγμα απο σκρουτζ (https://www.skroutz.gr/s/15318610/Makita-HS7611-1600W.html)),γιατί να επιλέξεις parkside;

Για σωστή σύγκριση τιμών :
Το δισκοπριονο της makita παραπάνω με έξοδα αποστολής είναι στα 140 ευρώ ενώ το Parkside στα 75 ευρώ μ.ο.
Μιλαμε για διπλάσια τιμή που στην ερασιτεχνική χρήση μετράει.
Κιεγω όταν εφτιαχνα όλα τα ξυλουργικα του σπιτιού μου (κουζίνες, ντουλάπες, κεραμοσκεπες) είχα πάρει δισκοπριονο της Bosch μπλε σειρά. Τώρα που δεν κάνω σχεδόν τίποτα ξυλουργικό, πήρα πέρυσι το φαλτσοπριονο Parkside με 100 ευρώ για περιστασιακή χρήση και ακόμα είναι στο κουτί του. Ποιος ο λόγος να έδινα 300-1000ευρω για επαγγελματικό φαλτσοπριονο;

karateo
30/04/2020, 09:33
Την περασμένη βδομαδα ας πούμε, είχε φαλτσοπρίονο μεγάλο κοντά στα 100€. είχε δισκοπρίονο χειρός κάνα 70-80αρι αν θυμάμαι καλά.γενικως δεν είναι αυτό που λέμε "τσάμπα".

Το "τσάμπα" υποθέτω το λές όχι σαν ποσό αλλά σαν διαφορά τιμής με τον ανταγωνισμό. Γιατί με €20.000 καινούργια Ferrari είναι τσάμπα αν και τα €20.000 είναι πολλά!

Το συρρόμενο φαλτσοπρίονο των €100 εγώ δε θα το πώ τσάμπα αλλά πάρα πολύ φθηνό. Μή το συγκρίνεις με άλλη κατηγορία εργαλείου αλλά με άλλα συρρόμενα φαλτσοπρίονα.

https://tophilladiomou.gr/prosfores-lidl/philladio-6535-12

https://www.skroutz.gr/c/2786/michanimata-epexergasias-xylou/f/723148/faltsopriona.html?keyphrase=%CF%83%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF&o=%CF%83%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF+%CF%86%CE%B1%CE%BB%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%80%CF%81% CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%BF&order_by=pricevat&order_dir=asc

Μιλάμε για ερασιτεχνικά εργαλεία, με 3 χρόνια εγγύηση που πολλές φορές δεν πληρώνεις καν μεταφορικά για να σου το φτιάξουν/αντικαταστήσουν
και σου δίνουν 3 μήνες να δοκιμάσεις αν σου κάνει! Αυτό για τον ερασιτέχνη είναι πολύ σημαντικό.

Άντε πάρε ένα εργαλείο απο το σκρουτζ και προσπάθησε να το επιστρέψεις σε 5 μέρες. Πόσο θα σου κοστίσει και πότε θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω αν δε σου κρατήσουν και re-stocking fee (βλ. e-shop.gr).

Προσωπικά δεν ψωνίζω απο το λιντλ εκτός απο συγκεκριμένα αντικείμενα που μπορεί να χρειάζομαι.
Τελευταία αγορά οι 3 αναδευτήρες με €10. Πρώτα πήγα σε μία μάντρα δίπλα μου και μου έδιναν έναν με €8. Ε, πήγα 1χλμ μακριά στο λιντλ.
Πήρα και 2 κουβάδες και ήδη έχω φτιάξει 4 κουβάδες σοβά και λίγο μπετό για ένα μερεμέτι.

Το πιστολέτο που το έχω κάμποσα χρόνια είχε πάρει σκόνη ο διακόπτης και κολλούσε. Το άνοιξα, το φύσηξα και είναι έτοιμο. Το τσοκ είχε μπλοκάρει παρόλο που έβαζα γράσο γιατί είχε πετρώσει τελείως. Το έλυσα, το καθάρισα και έβαλα νέο γράσο. Σε 5΄ήμουν έτοιμος.

Για τη χρήση που του κάνω είμαι ευχαριστημένος. Οκ, του άλλαξα τα φώτα όταν πήγα να σπάσω μία πλάκα 3τμ με 20εκ ύψος και μου έβγαλε την πίστη αλλά αυτό έτυχε μία στα 10 χρόνια. Πλήρωσα εργάτη να το τελειώσει :p

wthanasis
30/04/2020, 10:18
Επίσης μια διόρθωση, ΔΕΝ είναι τα parkside τα μόνα με τριετή εγγύηση. μπος,μεταβο,μακιτα ξέρω σίγουρα ότι δίνουν 3 χρόνια (συνηθως σου ζητάνε να εγγράψεις το εργαλείο στο σάιτ τους). .

Ισχύει όντως η 3ετής εγγύηση με εγγραφή στο site αλλά μόνο όταν δεν πρόκειται για επαγγελματική χρήση. Το αποσαφηνίζει πλήρως.
Στα Lidl δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.

madvag
30/04/2020, 13:19
Από προσωπικής μου πείρας θα πω πως ότι έχω αγοράσει μέχρι τώρα από εργαλεία του Lidl και με έχουν εξυπηρετήσει μια χαρά και δεν έχει χαλάσει κάτι (ή από τους τυχερούς ή χωρίς πολλές απαιτήσεις ίσως:)). Έχουν πάθει ζημιά αρκετά όμως εργαλεία άλλων "φτηνών"εταιριών. Ασχολούμαι με DIY κατασκευές και δουλειές σπιτιού και ότι ψιλοπιάνουν τα χέρια μου τέλοσπάντον, σίγουρα καθαρά ερασιτεχνική χρήση.

Πριν αρκετά χρόνια που ξεκίνησαν να είναι διαθέσιμα τα εργαλεία στα LIDL η διαφορά τιμής με τις άλλες διαθέσιμες μάρκες με αντίστοιχα ή παρόμοια χαρακτηριστικά ήταν αισθητή νομίζω. Πλέον με λίιγα λεφτά παραπάνω βρίσκεις και από άλλες εταιρίες ακόμα και καταξιωμένες στον χώρο.
Νομίζω ότι εκεί που ποντάρει πλέον το Lidl εκτός της τιμής είναι και το service, μιας και φυσικά προτιμά να αντικαταστήσει (ακόμα και να δώσει λεφτά πίσω αν δε γίνεται αντικατάσταση) προκειμένου να μην χάσει τους πελάτες. Πράγμα που είναι καλό για εμάς τους πελάτες. :D

Η λογική τους γενικώς είναι να πιάσουν όλους εμάς που ασχολούμαστε με "διάφορα" περιστασιακά και σκεφτόμαστε ότι κάποια στιγμή θα μας χρειαστούν …


πήρα πέρυσι το φαλτσοπριονο Parkside με 100 ευρώ για περιστασιακή χρήση και ακόμα είναι στο κουτί του. Ποιος ο λόγος να έδινα 300-1000ευρω για επαγγελματικό φαλτσοπριονο;
Πιάνομαι σαν παράδειγμα από τον JNP μιας και το έχω κάνει και εγώ...
Από καθαρά οικονομικής άποψης όμως χάνουμε, γιατί θα μπορούσαμε να έχουμε δώσει τα λεφτά κάπου αλλού, γιατί μέσα στον χρόνο έχει βγάλει άλλο μοντέλο που έχει διορθώσει κάποια προβλήματα (πολύ συχνό)κλπ κλπ.

Το ξέρω δε έδωσα κάποια απάντηση γιατί και εγώ αυτή ψάχνω …
αξίζουν τελικά ή όχι.
(πάντα για ερασιτεχνική χρήση και αυτή προσεκτική … άμα ζεσταθεί δε ψάχνεις το όριο που σκάει … το αφήνεις να κρυώσει ;) )

Ίσως μια απάντηση είναι ότι αξίζουν αν εκείνη την στιγμή που το χρειαστείς τύχει να υπάρχει διαθέσιμο.

bros400pgm
30/04/2020, 15:37
Ισχύει όντως η 3ετής εγγύηση με εγγραφή στο site αλλά μόνο όταν δεν πρόκειται για επαγγελματική χρήση. Το αποσαφηνίζει πλήρως.
Στα Lidl δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.

Ποια εταιρια το αποσαφηνιζει; Η ΜΑΚΙΤΑ εχει 3ετη εγγυηση ΜΟΝΟ στους επαγγελματιες (και 2 ετη στις μπαταριες).

billyka
30/04/2020, 17:26
Δλδ ρε billy θα πάρεις το park με 100 ευρώ και όχι το makita με 120 γιατί το park είναι 100 βατ περισσότερα ή επειδή έχει βάση?

Κατά τη γνώμη μου τα εργαλεία απ' λιντλ αλλά και γενικά όλα τα φθηνά εργαλεία έχουν νόημα, μόνο όταν είναι φθηνά.

για 20 ευρω διαφορα οχι θα επερνα το μακιτα εννοειται.

billyka
30/04/2020, 17:32
Επίσης μια διόρθωση, ΔΕΝ είναι τα parkside τα μόνα με τριετή εγγύηση. μπος,μεταβο,μακιτα ξέρω σίγουρα ότι δίνουν 3 χρόνια (συνηθως σου ζητάνε να εγγράψεις το εργαλείο στο σάιτ τους).

Μπιλλυκα,θα το τσεκάρω αυτο στο πμ.

ισχυει αυτο που λες με την 3ετη με εγγραφη στο σαιτ τους.Αλλιως εχουν 2ετη,που παλι ειναι μια χαρα για μενα.Απλα το 3ετη το αναφερω γτ πολλοι στο ακουσμα λιντλ πιστευουν θα χαλασει στην πρωτη χρηση.Φιλος σιδερας μου λεει πως εχει καψει τα παντα απο τροχακια,τι μπος τι μακιτα τι ντεβαλτ..Ασε που πλεον το 90% των εταιριων απο εργαλεια μεχρι μοτοσυκλετες πολλα ''κομματια'' τους εχουν μεταφερει τα εργοστασια τους και κατασκευαζονται κινα,ασχετα αν η τελικη συναρμολογηση ειναι ιταλια ας πουμε.Πχ ειχα Χοντα ιννοβα,ιαπωνικη εταιρια κατασκευη το ιννοβα ταιβαν... Το πηρα μεταχειρο με 18.000χλμ με το σκεπτικο οτι χοντα=σκυλι γτ ετσι ειχα μαθει με τα σουπερ-καμπ.Στα 50.000 βαρεσε μπιελα..Εκαιγε λαδια απο τα 30χιλιαδες..Τωρα εχω ντειτονα 125 εκανε 50.000 σε ντελιβερι και αρχισε να καιει λαδι.Λογω πιεσης να ειναι ετοιμο για να το χω στην δουλεια βαλαμε πανω ενα λιφαν 110,το οποιο εχει κανει μεχρι στιγμης 30.000 και απλα πατιναρει γτ σε καποια φαση το αρχισα στις σουζες και τις μαλακιες..

billyka
30/04/2020, 17:33
Τεράστιο συν είναι οι εγγύηση και το απίστευτα καλό after sales service.
Επειδή μου έτυχε 2 φορές,εν ριπή οφθαλμού αντικατάσταση χωρίς πολλά πολλά.
Μαλιστα πρόσφατα ένα πιστολάκι μαλλιών που σταμάτησε να δουλεύει, αντικαταστάθηκε με ένα τηλεφώνημα.Απλα μου έστειλαν καινούριο,χωρίς αποδείξεις χωρίς να πάρουν το παλιό...
Εκτός από αυτό έχουν βγει και σκυλιά.Εχω από πιεστικό μέχρι πιστόλι θερμοκολλησης.

αυτο θελω να πω οτι τα αλλαζουνε χωρις πολλα πολλα το οποιο ειναι μια σιγουρια

o_gavros
30/04/2020, 19:01
όλοι όσοι γράψαν, δίκιο έχουν απο τη σκοπιά του ο καθείς.
Διαπιστώνω πως όσα λέω για τα παρκ είναι επειδή μου έχει εντυπωθεί, λόγω δουλειάς, πως το εργαλείο ΔΕΝ νοείται να σε πουλήσει την ώρα που το δουλεύεις (για αυτό προτιμώ καλό επώνυμο), και ως εκ τούτου η σκέψη μου πάει αναπόφευκτα στην πιο εντατική χρήση. Όχι απαραίτητα στην αδιάκοπη, αλλά σίγουρα όχι στο "μια στο όποτε".

fasarias
30/04/2020, 21:23
Αυτο το ''για ερασιτεχνικη χρηση" που γραφουμε ολη την ωρα , εγω δεν το καταλαβαινω.
Δηλαδη ενας που θα παρει π.χ. το κομπρεσσερακι parkside για να σπασει ολα τα πλακακια στο μπανιο του επειδη κανει ανακαινιση στο σπιτι του, αυτο πιανεται σαν ερασιτεχνικη χρηση επειδη θα ειναι μονο για μια φορα?
Καποιος αλλος που θελει να τριψει τα μαρμαρα ή το μωσαικο σε ολο το σπιτι του, και αυτο πιανεται σαν ''ερασιτεχνικη" χρηση επειδη θα ειναι μονο για μια φορα?
Καμμια εταιρεια δεν θα σου πει παρε το εργαλειο μου και δουλεψε το στο 20-30% των δυνατοτητων του για να μην χαλασει, εξαλλου γι`αυτο υπαρχουν οι εγγυησεις.
Το ζητημα ειναι η σωστη επιλογη εργαλειου-ποιοτητας-τιμης και οχι τοσο η χρηση.
Τι εννοω, αν εγω εχω την οικονομικη δυνατοτητα να διαθεσω καποια χρηματα παραπανω για να παρω ενα εργαλειο που θελω να μου κρατησει 30 χρονια και ας κανω περιστασιακη χρηση, τοτε γιατι να επιλεξω parkside-einhell-black-decker εναντι bosch-makita-dewalt?
Ποσο μαλλον οταν ηδη ολοι γνωριζουμε πως ενα καλο-σωστο εργαλειο ειναι εν`τελει και μια επενδυση-παρακαταθηκη για το μελλον.
Ξερω πως αυτα που γραφω εχουν και μια αλλη διασταση ή παραμετρους στην επιμερους αναζητηση του καθενος, οπως ας πουμε καποιος ερασιτεχνης-diy worker μπορει να γυρισει και να πει σιγα μην παω εγω να δωσω ενα σκασμο λεφτα για να παρω το καλυτερο εργαλειο και να το εχω να καθεται στην αποθηκη ή ο αντιστοιχα " επαγγελματιας" (true story) σιγα μην παω εγω να παρω τα πιο ακριβα εργαλεια και μου τα κλεψουνε ή αν εχει συνεργειο με υπαλληλους, μου τα χαλασουνε.
Ενταξει οπως αντιλαμβανεται ο καθενας την κατασταση ειναι η φαση ολη, αλλος παιρνει einhell για να μην τα σκασει και παρει makita, οταν ομως βγει το καινουργιο i-phone που κανει 1,5 χιλιαρικο θα τρεξει να μπει πρωτος στην λιστα αναμονης-προπαραγγελιας και ας ειναι αχρηστο το κινητο μετα απο 2 χρονια ενω το εργαλειο θα δουλευει ακομα, οκ χεσ`το δεν κρινω ας κανει ο καθενας οτι γουσταρει, παμε παρακατω.

Εχω παρει θα ελεγα αρκετα-εως πολλα εργαλεια parkside, εχω χαλασει ή καψει στην κυριολεξια αλλα τοσα, σε καποιες περιπτωσεις εκανα το χομπι μου σε καποιες αλλες εδω κολλαει και η παροιμια η φτηνια τρωει τον παρα, αγορασα πραγματα που ουσιαστικα μου ειναι αχρηστα και διχως δευτερη σκεψη απλα ετσι, παντα ξεροντας ομως το τι αγοραζω συνειδητοποιημενα απο πλευρας ποιοτητας και τιμης-αποδοσης φυσικα, τα parkside ειναι στις τιμες που ειναι γιατι ΤΟΣΟ αξιζουν, τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο, ποτε δεν μου εκανε αισθηση ή διαφορα το τι χρηση θα τους κανω (ασχετως αν εγω προσωπικα ειμαι κανιβαλλος) ερασιτεχνικη-περιστασιακη ή εντονη επαγγελματικη, αλλα το οτι εχω ενα εργαλειο που κοστισε ενα 50αρικο και αρα οι απαιτησεις μου σταματανε εκει.

wthanasis
30/04/2020, 21:31
Ποια εταιρια το αποσαφηνιζει; Η ΜΑΚΙΤΑ εχει 3ετη εγγυηση ΜΟΝΟ στους επαγγελματιες (και 2 ετη στις μπαταριες).

Η Bosch σίγουρα.
Θα βρω και το link κάποια στιγμή

Edit. 417886

fkol k4
01/05/2020, 00:46
όλοι όσοι γράψαν, δίκιο έχουν απο τη σκοπιά του ο καθείς.
Διαπιστώνω πως όσα λέω για τα παρκ είναι επειδή μου έχει εντυπωθεί, λόγω δουλειάς, πως το εργαλείο ΔΕΝ νοείται να σε πουλήσει την ώρα που το δουλεύεις (για αυτό προτιμώ καλό επώνυμο), και ως εκ τούτου η σκέψη μου πάει αναπόφευκτα στην πιο εντατική χρήση. Όχι απαραίτητα στην αδιάκοπη, αλλά σίγουρα όχι στο "μια στο όποτε".

Mωρέ, το κακό είναι πως όσο ακριβό και καλό εργαλείο και να πάρεις, όταν χαλάσει θα είναι ακριβώς την ώρα που το δουλεύεις. :cry:
Όταν κάθεται δεν χαλάει κανένα. Κι αν έχει χαλάσει δεν το ξέρεις μέχρι να το βάλεις μπροστά. :D

toyar
01/05/2020, 07:42
Να σπας ένα μπάνιο για πάρτη σου μια φορά στα 10 χρόνια χαλαρά σε 3 μέρες είναι ερασιτεχνική χρήση και θα τη βγάλει το φθηνό
Να σπας 3 μπάνια τη βδομάδα τρέχοντας σε ένα τριωρο για μεροκάματο είναι επαγγελματική χρήση και θα πάρεις το καλύτερο
Μπροστά μου έμεινε υδραυλικός και πήγε καπάκι και τασκασε για καινούριο ακριβο
Ούτε σέρβις ούτε επισκευή ούτε τπτ
Το καινούριο όμως το έκανε απόσβεση σε μια βδομάδα

stefanos
01/05/2020, 08:05
Αυτο το ''για ερασιτεχνικη χρηση" που γραφουμε ολη την ωρα , εγω δεν το καταλαβαινω.


Εξηγώ λοιπόν.
Θέλω να βάλω ένα κουρτινόξυλο (όχι εγώ, η άλλη θέλει αλλά το ίδιο είναι) άρα χρειάζομαι δράπανο.
Επειδή η επόμενη φορά που θα το χρησιμοποιήσω είναι όταν μετακομίσω σε άλλο σπίτι και θα βάλω πάλι ΤΟ κουρτινόξυλο,
αν έχω στάλα λογικής θα πάρω ένα δράπανο λογικής τιμής εκτός εάν με "κόψει" ο πωλητής ότι είσαι άσχετος και μου φορτώσει
κάτι να αφήσω κληρονομιά στο παιδί να με θυμάται.
Είσαι ο bob ο μάστορας ,η φωτογραφία του DIY στη wikipedia, αλλά επειδή ασχολείσαι με τον κήπο με το σπίτι
με το αυτοκίνητο με την μοτοσυκλέτα με ξύλα και με σίδερα, με ότι χαλάσει και με μερικά που θέλεις να φτιάξεις, ΑΛΛΑ δεν έχεις οικονομικά περιθώρια να
αγοράζεις τα πάντα πρώτη ποιότητα , αρκείσαι και σε κινεζιές αναγκαστικά.
Το έχω ξαναπεί αλλά έχω 2 γωνιακούς μεγάλους, κληρονομιά, απέθαντους, vintage, για γνώστες.
Αλλά είναι 30 κιλά το καθένα τα ρημάδια ,δεν δουλεύονται, όλα με τους μικρούς τα κάνω.
Κάθε φορά που πάω leroy praktiker κλπ όλο κρυφοκοιτάζω τους γωνιακούς και στο τέλος θα πάρω καμιά κινεζιά για να μπορώ να δουλέψω.
Θα χαλάσει? Δεν πειράζει θα πάρω τον επόμενο που θα είναι ελαφρότερος δυνατότερος θα σταματάει όταν κολλάει ο δίσκος θα αλλάζεις δίσκο χωρίς να ψάχνεις τα κλειδιά
και θα έχει και wifi.
Η ηλεκτροκόλληση που έχω 20 χρόνια μετασχηματιστής χαλκού AC-DC, καλή, μεγάλη, ακριβή, ποιοτικό εργαλείο, δεν χαλάει, κολλάει καλά, ..........30 κιλά.
Η πρώτη κατασκευή που κόλλησα ήταν το καρότσι με τις ρόδες για να τη σέρνω ένα γύρω.
Έχω κάψει 10 κουτιά ηλεκτρόδια, απόσβεση έχει κάνει το μηχάνημα, και μετά όταν τα χρειαζόμουν το είχα και έκανα τη δουλειά μου.
Αλλά τώρα είναι πλέον για την ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ.
Μπορώ να πάρω μια με 100 € και να την κάνω βόλτες και να έχω το ίδιο ποιοτικά αποτέλεσμα μικρότερη κατανάλωση και απείρως μεγαλύτερη ευκολία στο δούλεμα.
Ο επαγγελματίας όσο και να προσέχει το μηχάνημά του σε μερικά χρόνια θα πάρει άλλο γιατί θα του χαλάσει.
Ο ερασιτέχνης θα ξεμείνει με το κειμήλιο.
Δεν διαφωνώ με τα καλά εργαλεία, αλλά αυτό το "για μιά ζωή" είναι παγίδα γιατί η ζωή είναι μεγάλη και η τεχνολογία προχωράει.

buckley
01/05/2020, 08:21
Εξηγώ λοιπόν.
Θέλω να βάλω ένα κουρτινόξυλο (όχι εγώ, η άλλη θέλει αλλά το ίδιο είναι) άρα χρειάζομαι δράπανο.
Επειδή η επόμενη φορά που θα το χρησιμοποιήσω είναι όταν μετακομίσω σε άλλο σπίτι και θα βάλω πάλι ΤΟ κουρτινόξυλο,
αν έχω στάλα λογικής θα πάρω ένα δράπανο λογικής τιμής εκτός εάν με "κόψει" ο πωλητής ότι είσαι άσχετος και μου φορτώσει
κάτι να αφήσω κληρονομιά στο παιδί να με θυμάται.
Είσαι ο bob ο μάστορας ,η φωτογραφία του DIY στη wikipedia, αλλά επειδή ασχολείσαι με τον κήπο με το σπίτι
με το αυτοκίνητο με την μοτοσυκλέτα με ξύλα και με σίδερα, με ότι χαλάσει και με μερικά που θέλεις να φτιάξεις, ΑΛΛΑ δεν έχεις οικονομικά περιθώρια να
αγοράζεις τα πάντα πρώτη ποιότητα , αρκείσαι και σε κινεζιές αναγκαστικά.
Το έχω ξαναπεί αλλά έχω 2 γωνιακούς μεγάλους, κληρονομιά, απέθαντους, vintage, για γνώστες.
Αλλά είναι 30 κιλά το καθένα τα ρημάδια ,δεν δουλεύονται, όλα με τους μικρούς τα κάνω.
Κάθε φορά που πάω leroy praktiker κλπ όλο κρυφοκοιτάζω τους γωνιακούς και στο τέλος θα πάρω καμιά κινεζιά για να μπορώ να δουλέψω.
Θα χαλάσει? Δεν πειράζει θα πάρω τον επόμενο που θα είναι ελαφρότερος δυνατότερος θα σταματάει όταν κολλάει ο δίσκος θα αλλάζεις δίσκο χωρίς να ψάχνεις τα κλειδιά
και θα έχει και wifi.
Η ηλεκτροκόλληση που έχω 20 χρόνια μετασχηματιστής χαλκού AC-DC, καλή, μεγάλη, ακριβή, ποιοτικό εργαλείο, δεν χαλάει, κολλάει καλά, ..........30 κιλά.
Η πρώτη κατασκευή που κόλλησα ήταν το καρότσι με τις ρόδες για να τη σέρνω ένα γύρω.
Έχω κάψει 10 κουτιά ηλεκτρόδια, απόσβεση έχει κάνει το μηχάνημα, και μετά όταν τα χρειαζόμουν το είχα και έκανα τη δουλειά μου.
Αλλά τώρα είναι πλέον για την ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ.
Μπορώ να πάρω μια με 100 € και να την κάνω βόλτες και να έχω το ίδιο ποιοτικά αποτέλεσμα μικρότερη κατανάλωση και απείρως μεγαλύτερη ευκολία στο δούλεμα.
Ο επαγγελματίας όσο και να προσέχει το μηχάνημά του σε μερικά χρόνια θα πάρει άλλο γιατί θα του χαλάσει.
Ο ερασιτέχνης θα ξεμείνει με το κειμήλιο.
Δεν διαφωνώ με τα καλά εργαλεία, αλλά αυτό το "για μιά ζωή" είναι παγίδα γιατί η ζωή είναι μεγάλη και η τεχνολογία προχωράει.

Μπα :cry: , κατά τα άλλα σωστός ;)

JNP
01/05/2020, 08:46
Στέφανε τα έγραψες πολύ ωραία! Έτσι είναι!

fasarias
01/05/2020, 12:23
Αυτο εδω δηλαδη ειναι ακριβο?

https://www.e-shop.gr/pistoleto-peristrofiko-ilektriko-bosch-pro-sds-plus-gbh-2-26-dre-27j-800watt-0611253703-p-TLS.030176

Ή αυτο

https://www.e-shop.gr/goniakos-ilektrikos-troxos-makita-125mm-840w-9558-p-TLS.080099

Ασχετως αν τα εχει σε προσφορα, οι προσφορες παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν αν ψαχνεσαι.

fkol k4
01/05/2020, 13:13
Αυτο εδω δηλαδη ειναι ακριβο?

https://www.e-shop.gr/pistoleto-peristrofiko-ilektriko-bosch-pro-sds-plus-gbh-2-26-dre-27j-800watt-0611253703-p-TLS.030176

Ή αυτο

https://www.e-shop.gr/goniakos-ilektrikos-troxos-makita-125mm-840w-9558-p-TLS.080099

Ασχετως αν τα εχει σε προσφορα, οι προσφορες παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν αν ψαχνεσαι.

Ναι φίλε μου, είναι πανάκριβα σε σχέση με ένα parkside και ας ειναι ό,τι προσφορά θέλει.
Το δράπανο έχει 50 αντί 135 ευρώ για παράδειγμα.

lazarefa
01/05/2020, 17:13
Επίσης ένας γαιδουροτροχός που βγάζουν τακτικά τα Lidl πουλιέται στα 30 ευρώ...αντί 69,90 του eshop. Βέβαια ίσως η συγκεκριμένη σύγκριση να είναι λίγο ατυχής γιατί πχ με 4 ευρώ παραπάνω μπορείς να βρεις κι αυτόν:
https://www.skroutz.gr/s/15391183/Stanley-FMEG220-850W.html
Από την άλλη, η πραγματική 3ετής εγγύηση των Parkside είναι σοβαρό δέλεαρ για να τα προτιμήσει κάποιος από άλλες εταιρείες αυτής της κατηγορίας τιμής.
Την ίδια στιγμή, το δράπανο ρεύματος που βγάζουν και αύριο τα Lidl:
https://www.lidl-hellas.gr/el/p/prosfores-sou-kou/parkside-kroustiko-drapano-psbm-750-b3/p53825
το θεωρώ ψιλοαπαράδεκτο σαν κατασκευή και σαν ποιότητα λειτουργίας (το έχω περιεργαστεί από άλλον που το είχε) ακόμα και για εντελώς περιστασιακή χρήση. Εκεί πολύ δύσκολα θα πρότεινα ακόμα και σε άσχετο περί τα εργαλεία να το προτιμήσει.
Kι εγώ που τα γράφω αυτά, έναν τροχό Makita 115mm έχω στη ντουλάπα με τα εργαλεία, αγορασμένο προ 8 ετίας γύρω στα 50 ευρώ, ο οποίος έχει χρησιμοποιηθεί 3 φορές... Δε λέω σε καμία περίπτωση ότι ο τροχός του Lidl είναι καλύτερος, αλλά κακά τα ψέματα, χωρίς συναισθηματισμούς για χρήση σαν τη δική μου, από κάποιον που δεν έχει μούρλα με τα εργαλεία (όπως οι περισσότεροι εξ ημών βέβαια :) ) μάλλον δεν έχει ρεαλιστικά νόημα να δώσει κάποιος 2-3 φορές παραπάνω χρήματα για το πολύ καλό εργαλείο, που απλά να βρίσκεται.

stefanos
01/05/2020, 18:22
Αυτο εδω δηλαδη ειναι ακριβο?

https://www.e-shop.gr/pistoleto-peristrofiko-ilektriko-bosch-pro-sds-plus-gbh-2-26-dre-27j-800watt-0611253703-p-TLS.030176

Ή αυτο

https://www.e-shop.gr/goniakos-ilektrikos-troxos-makita-125mm-840w-9558-p-TLS.080099

Ασχετως αν τα εχει σε προσφορα, οι προσφορες παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν αν ψαχνεσαι.

Εσύ να μου πείς.
Είμαι 52 χρονών και έχω κάνει μέχρι τώρα ακριβώς 55 τρύπες (χωρίς πλάκα ακριβώς τόσες) με sds plus.
Θα μου το πρότεινες για αγορά?

fasarias
01/05/2020, 19:27
Ρε παιδες γι`αυτο τονισα οτι εχει διαφορετικες παραμετρους η αναζητηση του καθενος.

Επισης δεν θυμαμαι να εγραψα πουθενα το να μην αγορασει οποιος θελει τα parkside, το αντιθετο μαλλον, ειπα οτι εχω αγορασει αρκετα parkside εργαλεια και εγω ο ιδιος.

Το σχολιο μου εστιαζε περισσοτερο σ`αυτο το ερασιτεχνικη χρηση που διαβαζω συνεχεια και στο κοστος-ποιοτητα των συγκεκριμενων εργαλειων.

fkol οχι φιλε μου δεν ειναι πανακριβο και το γνωριζεις και εσυ και εγω πολυ καλα αυτο, ισα-ισα που ειναι και πολυ φθηνο θα ελεγα, το 2-26 ειναι η προηγουμενη ναυαρχιδα της bosch σ`αυτη την κατηγορια, με κατασκευη made in germany και 2,7 joule πραγματικη δυναμη στα λιγοτερο απο 3 κιλα βαρος.
Το κατσαβιδι της wera κανει 5 ευρω το τεμαχιο, το κατσαβιδι της λαικης κανει 1 ευρω το τεμαχιο.
Το γερμανοπολυγωνο της gedore κανει 6 ευρω το τεμαχιο, στο παζαρι παιρνεις με 10 ευρω ολοκληρο σετ απο γερμανοπολυγωνα.
Εξισου ιδια δουλεια δεν κανουν τα φθηνα με τα επωνυμα "ακριβα"?
Λαθος συγκριση, οπως λαθος συγκριση και το parkside με το bosch, παρ`ολα αυτα συμφωνω σε απολυτους αριθμους ειναι 3-1 η διαφορα και οποιος διαθετει μεχρι ενα 50αρικο για τους χ-ψ λογους δεν χρειαζεται να παει προς τα bosch.

Στεφανε φυσικα και οχι, βασικα δεν ξερω καν αν θα σου προτεινα εστω και parkside ή εναλλακτικα να βρεις αν δεν εχεις ηδη κανα φιλο με τρυπανι που σε εμπιστευεται να του το δανειζεσαι οποτε σου χρειαζεται :lol::lol::lol:

bros400pgm
01/05/2020, 20:30
Η Bosch σίγουρα.
Θα βρω και το link κάποια στιγμή

Edit. 417886

Τα μπλε της bosch δεν είναι τα επαγγελματικά της; 36 μήνες λέει με δήλωση στο νετ.

strokt up
01/05/2020, 21:02
Πάντως προσωπικά έχω πολύ καλή εμπειρία από parkside σε διάφορα εργαλεία. Ειδικά ένα επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο του έχω πιεί το αίμα πολλά χρόνια τώρα. Αν ο άλλος είναι τελείως κουλός θα το χαλάσει το εργαλείο πρίν την ώρα του. Βέβαια όλα έχουν μια συγκεκριμένη διάρκεια ζωής βεβαίως βεβαίως.
Απο την άλλη έχω μετανιώσει για ακριβές αγορές για "να κρατήσει". Παλιά βαριά ηλεκτροκόλληση αντι της καινούργιας ηλεκτρονικής γιατί αυτές οι καινούργιες χαλάνε! Βάλτη στον πάτο σου τώρα Κώστα και κουβάλα τα 20 κιλά αντί για 2.

fkol k4
01/05/2020, 21:22
fkol οχι φιλε μου δεν ειναι πανακριβο και το γνωριζεις και εσυ και εγω πολυ καλα αυτο, ισα-ισα που ειναι και πολυ φθηνο θα ελεγα, το 2-26 ειναι η προηγουμενη ναυαρχιδα της bosch σ`αυτη την κατηγορια, με κατασκευη made in germany και 2,7 joule πραγματικη δυναμη στα λιγοτερο απο 3 κιλα βαρος.
Το κατσαβιδι της wera κανει 5 ευρω το τεμαχιο, το κατσαβιδι της λαικης κανει 1 ευρω το τεμαχιο.
Το γερμανοπολυγωνο της gedore κανει 6 ευρω το τεμαχιο, στο παζαρι παιρνεις με 10 ευρω ολοκληρο σετ απο γερμανοπολυγωνα.
Εξισου ιδια δουλεια δεν κανουν τα φθηνα με τα επωνυμα "ακριβα"?
Λαθος συγκριση, οπως λαθος συγκριση και το parkside με το bosch, παρ`ολα αυτα συμφωνω σε απολυτους αριθμους ειναι 3-1 η διαφορα και οποιος διαθετει μεχρι ενα 50αρικο για τους χ-ψ λογους δεν χρειαζεται να παει προς τα bosch.


Μωρέ ναι, δίκιο έχεις, αλλά κι εσύ καταλαβαίνεις το σκεπτικό με το οποίο έγραψα πως είναι πανάκριβο.

Όταν κάποιος μπορεί να διαθέσει ένα πενηντάρικο και εγώ του πω "ρε φίλε, δώσε 3 φορές παραπάνω να πάρεις κάτι της προκοπής", χέζω πάνω στη χαρά της αγοράς του καινούριου του παιχνιδιού. Και είναι πολύ άσχημο, γιατί πιθανότατα είτε δεν υπάρχει λόγος (τα parkside συνήθως είναι πολύ καλύτερα από όσο λέει η τιμή τους και στις περισσότερες περιπτώσεις μια χαρά θα την κάνουν τη δουλειά τους), είτε γιατί του θυμίζεις πως δεν μπορεί να διαθέσει τα παραπάνω χρήματα.

Όλα έχουν τη θέση τους στην αγορά.
Και το SDS της Parkside με τα 50 € που θα πάρει κάποιος "να κάνει τη δουλειά του", και το Bosch GBH 2-26 με τα 135 που έχουν ένα κάρο επαγγελματίες και τα πολύ ακριβότερα High End εργαλεία.

Όλα τα παραπάνω μπορούν ταυτόχρονα να είναι η καλύτερη δυνατή αγορά. Αρκεί να μπορείς να σταθμίσεις την κάθε περίπτωση.

Επίσης, το τι είναι ακριβό ή φτηνό διαφέρει για τον καθένα. Για εμένα πχ, ένα τζην των 100€ είναι υπερβολικά ακριβό. Από την άλλη, τα Hilti που έχω τα θεώρησα καλές αγορές. Άλλοι, μπορεί να το βλέπουν ακριβώς αντίστροφα και είναι οκ. Ο καθένας θέλει να ξοδεύει εκεί που θέλει να ξοδεύει.

stefanos
01/05/2020, 21:43
Στεφανε φυσικα και οχι, βασικα δεν ξερω καν αν θα σου προτεινα εστω και parkside ή εναλλακτικα να βρεις αν δεν εχεις ηδη κανα φιλο με τρυπανι που σε εμπιστευεται να του το δανειζεσαι οποτε σου χρειαζεται :lol::lol::lol:

Έχω φίλους γιατί δεν δανείζομαι τα εργαλεία τους:lol:
Έτσι λοιπόν πριν αρκετά χρόνια απόκτησα και sds plus αφού μετά από μια βδομάδα κολλήματα κοψίματα μετρήματα τελειώνω το project και πρέπει να κάνω 48 τρύπες σε μπετό για να το στερεώσω
Μια έκανα με το κρουστικό το λυπήθηκα και μόλις την τελείωσα πήγα και πήρα ένα sds για τις υπόλοιπες.

billyka
02/05/2020, 20:40
Αυτο εδω δηλαδη ειναι ακριβο?

https://www.e-shop.gr/pistoleto-peristrofiko-ilektriko-bosch-pro-sds-plus-gbh-2-26-dre-27j-800watt-0611253703-p-TLS.030176

Ή αυτο

https://www.e-shop.gr/goniakos-ilektrikos-troxos-makita-125mm-840w-9558-p-TLS.080099

Ασχετως αν τα εχει σε προσφορα, οι προσφορες παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν αν ψαχνεσαι.

ο γωνιακος παρκσαιντ 125μμ κι αυτος αλλα 1200 βατ σε σχεση με τα 850 του μακιτα κανει 25 ευρω..Αν δεν τον πατησεις στο σιδερο με σκοπο να τον ζορισεις τοσο ωστε να κολλησει η να καει,δεν χαλαει..Το μειον του ειναι το μεγεθος του,δεν χωραει εκει που χωραει το μακιτα.Σην τιμη προσφορας που βγαινει το μακιτα,περνεις 3 παρκσαιντ δλδ.

stefanos
02/05/2020, 22:54
ο γωνιακος παρκσαιντ 125μμ κι αυτος αλλα 1200 βατ σε σχεση με τα 850 του μακιτα κανει 25 ευρω..Αν δεν τον πατησεις στο σιδερο με σκοπο να τον ζορισεις τοσο ωστε να κολλησει η να καει,δεν χαλαει..Το μειον του ειναι το μεγεθος του,δεν χωραει εκει που χωραει το μακιτα.Σην τιμη προσφορας που βγαινει το μακιτα,περνεις 3 παρκσαιντ δλδ.

Ναι αλλά δεν απευθύνονται στον ίδιο χρήστη.
Ο ένας είναι για να υπάρχει όταν χρειαστεί, ό άλλος είναι επειδή τον χρειάζεσαι, και υπάρχουν και άλλοι ακριβότεροι για πιο απαιτητικούς χρήστες και χρήσεις.
Ουσιαστικά αυτοί οι 2 δεν είναι καν για ίδια χρήση λόγω μεγέθους.

daz
03/05/2020, 03:12
Αν δε σταματήσετε να συγκρίνετε bosch makita και metabo με τα parkside, θα διαγράψω το θρεντ.

Και μετά όλο το section των εργαλείων.

Και θα πάω σε σχολή να μάθω ραπτομηχανή, κέντημα και βελονάκι.

Νταααξ?

:p


Υγ. Συνεχίστε πλάκα κάνω!









Δεν πρόκειται να μάθω βελονάκι.

buckley
03/05/2020, 06:28
Αν δε σταματήσετε να συγκρίνετε bosch makita και metabo με τα parkside, θα διαγράψω το θρεντ.

Και μετά όλο το section των εργαλείων.

Και θα πάω σε σχολή να μάθω ραπτομηχανή, κέντημα και βελονάκι.

Νταααξ?

:p


Υγ. Συνεχίστε πλάκα κάνω!









Δεν πρόκειται να μάθω βελονάκι.Ξέρω

:bawl:

Bowleno
03/05/2020, 08:53
Αν δε σταματήσετε να συγκρίνετε bosch makita και metabo με τα parkside, θα διαγράψω το θρεντ.

Και μετά όλο το section των εργαλείων.

Και θα πάω σε σχολή να μάθω ραπτομηχανή, κέντημα και βελονάκι.

Νταααξ?

:p


Υγ. Συνεχίστε πλάκα κάνω!









Δεν πρόκειται να μάθω βελονάκι.

Ενώ με την ραπτομηχανή και το κέντημα το έχεις, να υποθέσω; :D

:lol:

daz
03/05/2020, 16:29
Ενώ με την ραπτομηχανή και το κέντημα το έχεις, να υποθέσω; :D

:lol:

Μόνο με τη ραπτομηχανή! :cool:

417951

fasarias
02/08/2020, 20:25
Αξίζει να την αγοράσω ή μπα?

https://www.lidl-hellas.gr/p/p67479?productId=67479&countryCode=GR

JNP
02/08/2020, 23:14
Θα προτιμούσα λίγο πιο μεγάλη.
Για τις πιο πολλές ερασιτεχνικες δουλειές νομίζω είναι οκ.

nassosxlvbros
03/08/2020, 10:00
Για τα λεφτά που έχει μια χαρά είναι.
Έχω το προηγούμενο μοντέλο και έχει φάει αρκετή κακοποίηση,ακόμα αντέχει...

Parking
03/08/2020, 10:10
Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ είναι ότι για μια στο τόσο
αυτά απ το Λιντλ είναι μια χαρά.
Για σκληρή χρήση επαγγελματική τα σκας

JNP
03/08/2020, 12:52
Αξίζει να την αγοράσω ή μπα?

https://www.lidl-hellas.gr/p/p67479?productId=67479&countryCode=GR

Αν την αγοράσεις ξεβιδωσε την κινητή σιαγόνα να βγει έξω. Αναποδογυρισε τη και βάλε λίγο γρασσο στη μακριά βίδα και μια σταγόνα λάδι στην αρχή της βίδας μέσα στη σιαγόνα. Έτσι θα στρώσουν οι βόλτες όμορφα.
Με τόσο χαμηλό κόστος μπορείς να πάρεις δύο για τον πάγκο, να τις ευθυγραμμισεις και να κατεργαζεσε μακριά σίδερα ή ξύλα.

fasarias
03/08/2020, 21:13
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες.
Οκ πιο πολύ για ελαφριές εργασίες μάλλον θα την χρησιμοποιήσω, για βαρβάτες καταστάσεις έχω παγκάκι με ενσωματωμένη σωληνομέγγενη της rothenberger που καλύπτει εξάλλου και καλύτερα τις επαγγελματικές μου ανάγκες.
Αυτό για τα εργαλεία parkside που γράφει ο φίλος parking ισχύει, το έχουμε ξαναπεί πολλάκις άλλωστε.
Όσα εργαλεία τους στα χέρια τα δικά μου τουλάχιστον έχουν αρχίσει να ξεπερνάνε το όριο ερασιτεχνική χρήση και βαδίζουν προς επαγγελματική, ξεφτυλιζονται στο τέλος, ή μου σπάνε τα νεύρα και τα χέρια, εντάξει λογικό βέβαια σε συνάρτηση με το ποσό κοστίζουν, μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

lazarefa
04/09/2020, 09:11
Την ερχόμενη Πέμπτη 10/9 τα Lidl φέρνουν αρκετά επαναφορτιζόμενα εργαλεία, μεταξύ των οποίων και το 20βολτο παλμικό κατσαβίδι PDSSA 20-Li A1
https://www.lidl-hellas.gr/el/p/ergalia-lidl/parkside-epanafortizomeno-palmiko-katsavidi-pdssa-20-li-a1/p72028
Το εν λόγω έρχεται στα 30 ευρώ χωρίς μπαταρία και φορτιστή. Αυτά μπορούν να αγοραστούν ξεχωριστά. Ειδικά για όσους έχουν ήδη εργαλεία μπαταρίας Parkside με συμβατές 20βολτες μπαταρίες νομίζω ότι στην τιμή αυτή αξίζει να αγοραστεί το συγκεκριμένο, αν κάποιος θέλει να έχει στη συλλογή του ανάλογο εργαλείο για ερασιτεχνική χρήση. Με ροπή στρέψης 180ΝΜ δεν νομίζω να μην καλύπτει τους περισσότερους από εμάς για περιστασιακή χρήση.
Προσωπικά μάλλον θα το χτυπήσω καθώς έχω ήδη συμβατές μπαταρίες (1 στα 4ΑΗ και 1 στα 2ΑΗ).

lazarefa
04/09/2020, 09:29
Το συγκεκριμένο παλμικό έχει πολύ καλές κριτικές στο amazon:
https://www.amazon.co.uk/Battery-Drehschlagschrauber-PDSSA-20-li-without-battery/product-reviews/B07DZLC8F6/ref=cm_cr_dp_d_show_all_btm?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews

kouk
04/09/2020, 18:11
Το πήρα πέρσι. Το περίμενα κοντά ένα χρόνο. Και το ξαναβγαλε μετά από έναν χρόνο ξανά. Φοβερό. Πάρτε το.

doctoras
04/09/2020, 18:22
η μπαταρία πόσο?

lazarefa
04/09/2020, 18:56
Στα 20 βολτ έχουν 2 μπαταρίες: μια στα 2ΑΗ και 1 στα 4ΑΗ. Αυτή στα 2 πουλιέται συνήθως 20 ευρώ, ή 25 όταν τη βγάζει μαζί με το φορτιστή. Η 4άρα τυπικά βγαίνει στα 30 ευρώ αλλά εγώ μετά το Πάσχα φέτος την είχα βρει σε ράφι στα 25 ευρώ.

Leon67
04/09/2020, 19:10
To σκουπάκι λέει τιποτα;

wthanasis
04/09/2020, 21:48
Είδα και την συσκευή ακονίσματος τρυπανιών.
Έχω καμία 50αρια τρυπάνια αέρος φθαρμένα. Αξίζει τον κόπο να τα δοκιμάσω ή τα πετάω και παίρνω άλλα σιγά σιγά ?

lazarefa
05/09/2020, 09:06
To σκουπάκι λέει τιποτα;
Αν έχεις ήδη ανάλογες μπαταρίες, ίσως αξίζει, με βάση τα λεφτά του πάντα.
Ωστόσο, από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα σε σχέση με τη δύναμη αναρρόφησης του συγκεκριμένου, φαίνεται ότι δεν είναι και τόσο δυνατό, για 20βολτο. Συγκεκριμένα, το αντίστοιχο της Einhell ( Einhell TE-VC 18 Li-solo) έχει δύναμη αναρρόφησης 4,2 kPa,
https://www.skroutz.gr/s/10628792/Ei...o.html#reviews
βέβαια με τιμή διπλάσια από το Parkside, ενώ το μάλλον κορυφαίο Black & Decker Lithium-Ion Dustbuster Pivot PV1820L, με τιμή στα 80 ευρώ (μαζί με μπαταρία και φορτιστή) έχει σχεδόν διπλάσια δύναμη αναρρόφησης από το Parkside (5,87 kPa αντί 3, αν μετατρέψουμε τα mmH2O σε kPa).
Δεν λέω ότι είναι μάπα το συγκεκριμένο για 20 ευρώ (σκέτο όπως πουλιέται από βδομάδα), απλά μάλλον δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό (και κατ' επέκταση αποτελεσματικό) αν κάποιος προτάσσει αυτό το στοιχείο έναντι απλά του κόστους αγοράς.
Ενδεικτικά, ακόμα και το με μπαταρία λιθίου 7,2 βολτ Black & Decker Dustbuster NVC215WA-QW
https://www.skroutz.gr/s/18561883/Bl...-QW.html#specs
και τιμή γύρω στα 40 ευρώ πλήρες, έχει μεγαλύτερη δύναμη αναρρόφησης από το Parkside (350mmH2O=3,4 kPa έναντι 3 kPa του Parkside).
Σε ότι με αφορά, μάλλον θα προσπεράσω το συγκεκριμένο.

Leon67
05/09/2020, 17:51
OK ευχαριστώ εχω μπαταρίες, από 1 των 2 και των 4 αρα μαλλον θα το πάρω.

basilis_k6
13/09/2020, 23:38
https://www.lidl-hellas.gr/el/p/ergalia-lidl/parkside-pistoli-vafis-aeros-pdfp-500-c3/p72806

πιστόλι βαφής αέρος. λογικά θα το έχει ξαναβάλει. το εχει κανεις? βάφει ή ειναι μονο για τα αυγα το πάσχα? η τιμή ειναι σούπερ παντως.

doctor_john
14/09/2020, 00:06
Γενικής χρήσης, το λες και μεγάλο για επιφάνειες μοτό.
Αν το συντηρείς αντέχει χρόνια, λασκάρει το χειριστήριο της βεντάλιας και θέλει κόλλα σπειρωμάτων.
Αν μπορείς δοκίμασε το στο κατάστημα: μερικά αν πιέσεις την ρύθμιση του αέρα χάνει, αργότερα χάνει μόνη της θέλει ο ring.

Είναι βαρύ με το 500ml, αν δεν βάφεις τετραγωνικά άλλαξε το με 150ml.

basilis_k6
14/09/2020, 00:17
Γενικής χρήσης, το λες και μεγάλο για επιφάνειες μοτό.
Αν το συντηρείς αντέχει χρόνια, λασκάρει το χειριστήριο της βεντάλιας και θέλει κόλλα σπειρωμάτων.
Αν μπορείς δοκίμασε το στο κατάστημα: μερικά αν πιέσεις την ρύθμιση του αέρα χάνει, αργότερα χάνει μόνη της θέλει ο ring.

Είναι βαρύ με το 500ml, αν δεν βάφεις τετραγωνικά άλλαξε το με 150ml.

σ'ωραίος!

nassosxlvbros
14/09/2020, 12:51
https://www.lidl-hellas.gr/el/p/ergalia-lidl/parkside-pistoli-vafis-aeros-pdfp-500-c3/p72806

πιστόλι βαφής αέρος. λογικά θα το έχει ξαναβάλει. το εχει κανεις? βάφει ή ειναι μονο για τα αυγα το πάσχα? η τιμή ειναι σούπερ παντως.

Για τα 12€ που ζητάει το παίρνεις χτες. Δεν είναι και ποιότητα ASTURO αλλά για ψευτοχοντροδουλειές ή καθάρισμα εξαρτημάτων μια χαρά θα είναι.

Το Σάββατο τσίμπησα ένα μπιστόλι (ναι με "μ" χορταστικά) -μάλλον είχε ξεμείνει από πέρσι.... - και μαζί του πήρα και ένα ακονιστήρι για τρυπάνια...
Ένα θα σας πω :
α) το μπιστόλι καλούλικο,δε το λες κορυφή αλλά δε το λες και άχρηστο,μισή ωρίτσα έβαψα κάτι κάγγελα ολα οκ.
β) Το δε ακονιστήρι ά-παι-χτο!!! Μόλις εξοικειωθείς στο πως τρώει, φτιάχνεις ξυράφια,όχι τρυπάνια!!

zannisvel
14/09/2020, 14:00
Για τα 12€ που ζητάει το παίρνεις χτες. Δεν είναι και ποιότητα ASTURO αλλά για ψευτοχοντροδουλειές ή καθάρισμα εξαρτημάτων μια χαρά θα είναι.

Το Σάββατο τσίμπησα ένα μπιστόλι (ναι με "μ" χορταστικά) -μάλλον είχε ξεμείνει από πέρσι.... - και μαζί του πήρα και ένα ακονιστήρι για τρυπάνια...
Ένα θα σας πω :
α) το μπιστόλι καλούλικο,δε το λες κορυφή αλλά δε το λες και άχρηστο,μισή ωρίτσα έβαψα κάτι κάγγελα ολα οκ.
β) Το δε ακονιστήρι ά-παι-χτο!!! Μόλις εξοικειωθείς στο πως τρώει, φτιάχνεις ξυράφια,όχι τρυπάνια!!

Βολεύει να βάψεις κάγκελα με το Μπιστόλι αντί με το πινέλο.
Έχω να βάψω καμιά 50αριά μέτρα και με το πινέλο θυμάμαι δε τελείωνε με τίποτα.

basilis_k6
14/09/2020, 14:04
Βολεύει να βάψεις κάγκελα με το Μπιστόλι αντί με το πινέλο.
Έχω να βάψω καμιά 20αριά μέτρα και με το πινέλο θυμάμαι δε τελείωνε με τίποτα.

κάγκελα φορεμένα? θα γίνει όλη η γειτονια ουράνιο τοξο

zannisvel
14/09/2020, 14:05
κάγκελα φορεμένα? θα γίνει όλη η γειτονια ουράνιο τοξο

Είναι στο εξοχικό και είναι κάγκελα περίφραξης, δεν έχει καν γείτονες γύρω γύρω μόνο χώμα.

SeniorCanardo
14/09/2020, 14:32
https://www.lidl-hellas.gr/el/p/ergalia-lidl/parkside-pistoli-vafis-aeros-pdfp-500-c3/p72806

πιστόλι βαφής αέρος. λογικά θα το έχει ξαναβάλει. το εχει κανεις? βάφει ή ειναι μονο για τα αυγα το πάσχα? η τιμή ειναι σούπερ παντως.

Τι δουλειά του την κάνει!
Έβαψα πλαστικά από μοτό και δούλεψε. (Αλλού τα μ@μησα). :bawl:

doctor_john
14/09/2020, 22:24
Είναι στο εξοχικό και είναι κάγκελα περίφραξης, δεν έχει καν γείτονες γύρω γύρω μόνο χώμα.

Διέλυσε chassis coat με ακριλικό νίτρο νορμαλ να περνάει βαριά την βελόνα σου (1.4-1.7) σαν γάλα.
Με κλειστή βεντάλια και χαμηλή πίεση (~2.5 Bar) θα πετάξεις πολύ λίγο και θα πιάνει όγκο με ένα πέρασμα.

Κάνει μερικές μέρες να στεγνώσει τελείως αλλά έχει ιδιότητες ηλεκτροστατικής μετά. Τουλάχιστον 20 χρόνια αν δεν βρέχει θάλασσα ;)

basilis_k6
16/09/2020, 13:11
πήγα σε δυο λιντλ για το πιστόλι και δεν το είχαν φέρει καν. οτι ναναι, τραγικοι...

buckley
16/09/2020, 13:33
πήγα σε δυο λιντλ για το πιστόλι και δεν το είχαν φέρει καν. οτι ναναι, τραγικοι...

Αν ήσουν Γερμανός θα έκανες μήνυση :D

gasto
16/09/2020, 14:01
πήγα σε δυο λιντλ για το πιστόλι και δεν το είχαν φέρει καν. οτι ναναι, τραγικοι...

αυριο τα φερνουν πεμπτη 17

basilis_k6
16/09/2020, 15:13
αυριο τα φερνουν πεμπτη 17

χαχαχαχα

πάλι καλα που δεν έκανα και φασαρία :lol:

Bowleno
16/09/2020, 18:51
χαχαχαχα

πάλι καλα που δεν έκανα και φασαρία :lol:

Θα σε βάζανε όλοι μαζί στο τμήμα προσωπικού δράματος....:lol:

lazarefa
19/02/2021, 06:41
Από Πέμπτη 25/2 βγάζουν στα Lidl έναν φορτιστή μπαταριών που δε θυμάμαι να έχουν ξαναβγάλει, ο οποίος φορτίζει μέχρι 10Α και κοστίζει 30 ευρώ, τιμή που αν μη τι άλλο τον καθιστά ενδιαφέρουσα περίπτωση για τα χαρακτηριστικά του. Παράλληλα φέρνουν και τον γνωστό εδώ και χρόνια φορτιστή, που πλέον είναι στα 5Α, σε χαμηλότερη πλέον τιμή, στα 15 ευρώ (από 20 μέχρι πρόσφατα), που κι αυτός για τα λεφτά του φαίνεται καλή περίπτωση για στοιχειώδη συντήρηση/φόρτιση μπαταριών χωρίς τρελές απαιτήσεις.
https://www.lidl-hellas.gr/el/p/product-recommendation/ultimate-speed-fortistis-mpatarias-autokinitou-ulgd-10-a1-329536/p91533
https://www.lidl-hellas.gr/el/p/product-recommendation/ultimate-speed-fortistis-mpatarias-autokinitou-ulgd-5-0-a1-346098/p91511

toyar
19/02/2021, 07:13
τα lidl δεν μπορουν να πουλησουν τετοια ειδη τωρα
εγω πηγα να παρω μια ηλεκτρικη συσκευη και μου ειπαν οτι εχει γινει λαθος στη διαφημιση
τα ραφια με ειδη εκτος σουπερ μαρκετ ειναι σκεπασμενα

JNP
19/02/2021, 07:16
Τον πρώτο που είχε βγάλει τον έχω πάρει και κάνει μόνο για απλή συντήρηση, πολύ αδύνατος δεν τον συνιστώ.
Σαν τον καινούργιο κυκλοφόρησαν πολλοί στο Aliexpress τελευταία στη μισή τιμή.
Πήρα έναν ctek5 και τον έχω κατά ευχαριστηθεί, ειδικά τώρα με την αναγκαστική ακινησία έχει βγάλει τα λεφτά του, κάθε 15 μέρες συντηρώ την μπαταρία μου σωστά και πιστεύω κερδίζω σε μακροζωία.

JNP
19/02/2021, 07:18
τα lidl δεν μπορουν να πουλησουν τετοια ειδη τωρα
εγω πηγα να παρω μια ηλεκτρικη συσκευη και μου ειπαν οτι εχει γινει λαθος στη διαφημιση
τα ραφια με ειδη εκτος σουπερ μαρκετ ειναι σκεπασμενα

Κάποια λέει μαγαζιά τους λειτουργούν με Click away.

toyar
19/02/2021, 07:28
οκ.......
εκει που ρωτησα εγω αν παραδιδεται με αλλο τροπο μου ειπαν οχι

karateo
19/02/2021, 08:37
Να ρωτήσω γιατί δε γνωρίζω.
Και 1Α να έβγαζε δεν θα τη φόρτιζε ΠΛΗΡΩΣ μετά απο μερικές μέρες?

Αυτόν έχω κάμποσα χρόνια και μια χαρά φαίνεται να φορτίζει αυτοκίνητα/μηχανάκια
https://www.optimate.co.uk/products/optimate-4

Bowleno
19/02/2021, 08:58
Να ρωτήσω γιατί δε γνωρίζω.
Και 1Α να έβγαζε δεν θα τη φόρτιζε ΠΛΗΡΩΣ μετά απο μερικές μέρες?

Αυτόν έχω κάμποσα χρόνια και μια χαρά φαίνεται να φορτίζει αυτοκίνητα/μηχανάκια
https://www.optimate.co.uk/products/optimate-4

Άμα είσαι η μετενσάρκωση του Ιώβ, ναι....:D

karateo
19/02/2021, 09:11
Άμα είσαι η μετενσάρκωση του Ιώβ, ναι....:D

Ρε συ...
Αν το αμάξι το έχεις ακίνητο δε σε νοιάζει, και αν το κινείς το φορτίζεις έτσι και αλλιώς (εκτός αν κάνεις μικρές αποστάσεις).
Στη χειρότερη ένα 6ωρο δεν κοιμάσαι κάθε μέρα? :p

Η ερώτηση είναι αν θα το φορτίσει γενικά ή αν υπάρχει κάτι άλλο που αγνοώ. Προφανώς ο χρόνος θα είναι μεγαλύτερος!

STF
19/02/2021, 09:47
Ρε συ...
Αν το αμάξι το έχεις ακίνητο δε σε νοιάζει, και αν το κινείς το φορτίζεις έτσι και αλλιώς (εκτός αν κάνεις μικρές αποστάσεις).
Στη χειρότερη ένα 6ωρο δεν κοιμάσαι κάθε μέρα? :p

Η ερώτηση είναι αν θα το φορτίσει γενικά ή αν υπάρχει κάτι άλλο που αγνοώ. Προφανώς ο χρόνος θα είναι μεγαλύτερος!

Η αργή φόρτιση είναι πλεονέκτημα για τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Το θέμα είναι πως οι απαιτήσεις των μπαταριών των περισσότερων σύγχρονων μεγάλων μοτοσυκλετών έχουν μεγαλώσει και ίσως να μη καταφέρνει να τις φορτίσει με 1Α. Αν έχεις μοτουσκλέτα παλιότερης τεχνολογίας -και η μπαταρία δεν έχει πεθάνει- μια χαρά θα τη φορτίσει.
Οι σύγχρονοι και ακριβοί φορτιστές έχουν διαφορετικές δυνατότητες εκτός των αμπερ. Μπορούν και διαφοροποιούν τον παλμό φόρτισης αναλόγως αν η μπαταρία είναι π.χ. τζελ, ή για φόρτιση σε συνθήκες υψηλού ψύχους, ή για επαναφορά στη ζωή μπαταριών κλειστού κυκλώματος που μπορεί να έχουν θεωρητικά πεθάνει. ή ότι μπορούν και "κόβουν" όταν η μπαταρία έχει φορτίσει και μπαίνουν σε διαδικασία συντήρηση και άλλα τέτοια πράγματα.
Δε ξέρω αν τα μεταφέρω με την ακρίβεια των γνώσεων ενός τεχνικού αλλά λίγο πολύ αυτό είναι η περίληψη των δυνατοτήτων τους.

JNP
19/02/2021, 11:40
Η αργή φόρτιση είναι πλεονέκτημα για τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Το θέμα είναι πως οι απαιτήσεις των μπαταριών των περισσότερων σύγχρονων μεγάλων μοτοσυκλετών έχουν μεγαλώσει και ίσως να μη καταφέρνει να τις φορτίσει με 1Α. Αν έχεις μοτουσκλέτα παλιότερης τεχνολογίας -και η μπαταρία δεν έχει πεθάνει- μια χαρά θα τη φορτίσει.
Οι σύγχρονοι και ακριβοί φορτιστές έχουν διαφορετικές δυνατότητες εκτός των αμπερ. Μπορούν και διαφοροποιούν τον παλμό φόρτισης αναλόγως αν η μπαταρία είναι π.χ. τζελ, ή για φόρτιση σε συνθήκες υψηλού ψύχους, ή για επαναφορά στη ζωή μπαταριών κλειστού κυκλώματος που μπορεί να έχουν θεωρητικά πεθάνει. ή ότι μπορούν και "κόβουν" όταν η μπαταρία έχει φορτίσει και μπαίνουν σε διαδικασία συντήρηση και άλλα τέτοια πράγματα.
Δε ξέρω αν τα μεταφέρω με την ακρίβεια των γνώσεων ενός τεχνικού αλλά λίγο πολύ αυτό είναι η περίληψη των δυνατοτήτων τους.

Μια χαρά τα λες!

JNP
19/02/2021, 11:42
Να ρωτήσω γιατί δε γνωρίζω.
Και 1Α να έβγαζε δεν θα τη φόρτιζε ΠΛΗΡΩΣ μετά απο μερικές μέρες?

Αυτόν έχω κάμποσα χρόνια και μια χαρά φαίνεται να φορτίζει αυτοκίνητα/μηχανάκια
https://www.optimate.co.uk/products/optimate-4

Αυτός στα 80-90 ευρώ δεν έχει καμμια σχέση με του λιντλ η του Aliexpress.
Είναι επιπέδου ctek5 με χαμηλωτερα Α.

daz
19/02/2021, 13:24
Η αργή φόρτιση κάνει καλό.
Η πολύ αργή φόρτιση, κάνει κακό.

lazarefa
19/02/2021, 14:45
Όταν λέμε πολύ αργή; Έχουμε κάποια τάξη μεγέθους; Πχ σε μπαταρία 15ΑΗ (τυχαίο το νούμερο, δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η χωρητικότητα σε μπαταρίες που κυκλοφορούν) πόσο θα μπορούσε να είναι στην πράξη το πολύ αργή; Ας πούμε 1Α και κάτω; Υπάρχει κάποιος μπούσουλας;

toyar
19/02/2021, 14:53
o μπουσουλας λεει οτι η καλη φορτιση γινεται με ρευμα στο 1/10 της χωρητικοτητας δλδ μια με 15Αh θελει 1,5Α

lazarefa
19/02/2021, 17:41
Σωστά, το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό. Άρα, κάτω από το 1/10 της χωρητικότητας, μιλάμε για πολύ αργή φόρτιση, που κάνει αντί για καλό κάνει κακό στη ζωή κι εν γένει συμπεριφορά της μπαταρίας, όπως λέει κι ο daz;

daz
19/02/2021, 18:31
Ενας φορτιστής 5Α μπορεί να φορτίσει μια μπαταρία 50Αh μέχρι το 80% της χωρητικότητας της σε 10 ώρες.
Τα 5Α / ώρα σε μια μπαταρία 50Α είναι 0,1C (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157242&p=3003903&viewfull=1#post3003903).

Για το 20% που απομένει ο ρυθμός φόρτισης θα είναι διαφορετικός (μικρότερος), για λογους που δεν είναι της παρούσης.

Ενας φορτιστής 1Α θα φορτίσει μια μπαταρία 10Αh, μέχρι το 80%, πάλι σε 10 ώρες. (0.1C)



Ενας φορτιστής 5Α σε μια μπαταρία 110Αh = 80% σε 26 ώρες.
1Α σε μπαταρία 50Αh = 80% σε 50 ώρες.


ps..
To 0.1C θεωρείται αργή φόρτιση.

motojojo
19/02/2021, 18:36
o μπουσουλας λεει οτι η καλη φορτιση γινεται με ρευμα στο 1/10 της χωρητικοτητας δλδ μια με 15Αh θελει 1,5Α

Μήπως το 1/10 είναι το κάτω όριο?

Φίλος που το έψαχνε κι αυτός μου είπε 1/5 με 1/6.

Πρόσφατα αγόρασα φορτιστή και για μοτο έχει επιλογή φόρτισης με 2Α.

Ξέρουμε με πόσο φορτίζει το δυναμό?

toyar
19/02/2021, 18:57
1/5 είναι πολυ
12Α σε 60αρα;

motojojo
19/02/2021, 19:23
Εξαρταται, το δυναμό του κινητήρα με πόσα αμπερ φορτίζει?

Συγκεκριμένα για το αυτοκίνητο που λέγαμε, είχε πάρει φορτιστή 5Α και μετάνοιωσε που δεν πήρε 10Α.

daz
19/02/2021, 19:43
5Α φορτιστής για μέχρι 60Αh μπαταρίες είναι μια χαρά.

Από και και πάνω, χρειάζεται μεγαλύτερος.

billyka
19/02/2021, 20:29
Εχω τον 5Α του λιντλ,τον ειχα παρει 20ευρω.Με αυτον φορτισα μια 12αρα και μια 5αρα 12βολτες και οι 2.Προς το τελος ριχνει την ταχυτητα φορτισης και παει ποιο αργα.Φορτιζει 6 βολτες, 12βολτες μοτοσυκλετας και αυτοκινητου και εχει και λειτουργια ψυχους.Μια χαρα μου φανηκε.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/02/2021, 22:48
Επειδή ενδιαφέρομαι μπορεί να μου πει κάποιος γιατί να πάρω φορτιστή μπαταρίας όταν οδηγώ κάθε μέρα. Αυτοκίνητο και μότο μου κρατάνε 5 χρόνια οι μπαταρίες. Μού χρειάζεται?

JNP
19/02/2021, 23:52
Επειδή ενδιαφέρομαι μπορεί να μου πει κάποιος γιατί να πάρω φορτιστή μπαταρίας όταν οδηγώ κάθε μέρα. Αυτοκίνητο και μότο μου κρατάνε 5 χρόνια οι μπαταρίες. Μού χρειάζεται?

Σαφώς και δεν τον χρειάζεσαι άμεσα. Θα τον χρειαστείς στα τελευταία της μπαταρίας για να πεταχτείς στο μαγαζί να πάρεις καινούργια. Επίσης για συντήρηση, αν για κάποιο λόγο δεν κινείς καθημερινά το ένα από τα δύο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/02/2021, 04:23
Σαφώς και δεν τον χρειάζεσαι άμεσα. Θα τον χρειαστείς στα τελευταία της μπαταρίας για να πεταχτείς στο μαγαζί να πάρεις καινούργια. Επίσης για συντήρηση, αν για κάποιο λόγο δεν κινείς καθημερινά το ένα από τα δύο.

Τώρα πού το ξανασκέφτομαι ίσως να τον χρειάζομαι τελικά. Αλλά όχι για το Αυτοκίνητο ή τη μηχανή αλλά για το κάμπινγκ μίας κι εχω μπαταρία αυτοκινήτου και βάζω μέχρι και ανεμιστήρα το καλοκαίρι :lol:

lazarefa
20/02/2021, 06:59
Επειδή ενδιαφέρομαι μπορεί να μου πει κάποιος γιατί να πάρω φορτιστή μπαταρίας όταν οδηγώ κάθε μέρα. Αυτοκίνητο και μότο μου κρατάνε 5 χρόνια οι μπαταρίες. Μού χρειάζεται?

Με τις συνθήκες που περιγράφεις σίγουρα δεν χρειάζεσαι σοβαρό φορτιστή (της τάξης των 70+ ευρώ που κοστίζουν οι τελευταίοι, πχ Ctek). Aπό την άλλη, δε χάνεις τίποτα να δώσεις 15 ευρώ για να πάρεις κάτι σαν το "φτηνό" φορτιστή των 5Α ρεύματος που βγάζει το Lidl την ερχόμενη εβδομάδα, για να βρίσκεται καλού κακού όταν θα σου κάτσει η στραβή (σε όλους μας κάποια στιγμή θα κάτσει).
https://www.lidl-hellas.gr/el/p/motosikleta-autokinito/ultimate-speed-fortistis-mpatarias-autokinitou-ulgd-5-0-a1-346098/p91511

JNP
20/02/2021, 07:10
Τώρα πού το ξανασκέφτομαι ίσως να τον χρειάζομαι τελικά. Αλλά όχι για το Αυτοκίνητο ή τη μηχανή αλλά για το κάμπινγκ μίας κι εχω μπαταρία αυτοκινήτου και βάζω μέχρι και ανεμιστήρα το καλοκαίρι :lol:

Αν κάνεις και ελεύθερο κάμπινγκ και δεν έχεις ηλεκτρικό ρεύμα, ίσως πρέπει να σκεφτείς και τα ηλιακά συστήματα φόρτισης.

stefanos
20/02/2021, 10:57
Τώρα πού το ξανασκέφτομαι ίσως να τον χρειάζομαι τελικά. Αλλά όχι για το Αυτοκίνητο ή τη μηχανή αλλά για το κάμπινγκ μίας κι εχω μπαταρία αυτοκινήτου και βάζω μέχρι και ανεμιστήρα το καλοκαίρι :lol:

Για αυτές τις συνθήκες χρειάζεσαι κάτι τέτοιο :https://oil-stores.gr/fortistis-mpatarias-15amp-12v-absaar-0635615?language=el-gr&currency=EUR&gclid=CjwKCAiAg8OBBhA8EiwAlKw3kqrPRrMZjuuC_1Ip5LnXYVCpueDbMZ2QdXN1Rg1cGONQUaavnHBfmBoC6ScQAvD_BwE
Εντελώς χαζός φορτιστής με αργό γρήγορο και πολλά Α για να φορτίζεις σήμερα και όχι μετά από καμιά βδομάδα.
Έχω ένα τέτοιο 6-12V από τότε που υπήρχαν 6βολτα μηχανάκια.

JNP
20/02/2021, 13:03
Για αυτές τις συνθήκες χρειάζεσαι κάτι τέτοιο :https://oil-stores.gr/fortistis-mpatarias-15amp-12v-absaar-0635615?language=el-gr¤cy=EUR&gclid=CjwKCAiAg8OBBhA8EiwAlKw3kqrPRrMZjuuC_1Ip5LnXYVCpueDbMZ2QdXN1Rg1cGONQUaavnHBfmBoC6ScQAvD_BwE
Εντελώς χαζός φορτιστής με αργό γρήγορο και πολλά Α για να φορτίζεις σήμερα και όχι μετά από καμιά βδομάδα.
Έχω ένα τέτοιο 6-12V από τότε που υπήρχαν 6βολτα μηχανάκια.

Πολύ ακριβός για τέτοια ποιότητα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/02/2021, 13:44
Με τις συνθήκες που περιγράφεις σίγουρα δεν χρειάζεσαι σοβαρό φορτιστή (της τάξης των 70+ ευρώ που κοστίζουν οι τελευταίοι, πχ Ctek). Aπό την άλλη, δε χάνεις τίποτα να δώσεις 15 ευρώ για να πάρεις κάτι σαν το "φτηνό" φορτιστή των 5Α ρεύματος που βγάζει το Lidl την ερχόμενη εβδομάδα, για να βρίσκεται καλού κακού όταν θα σου κάτσει η στραβή (σε όλους μας κάποια στιγμή θα κάτσει).
https://www.lidl-hellas.gr/el/p/motosikleta-autokinito/ultimate-speed-fortistis-mpatarias-autokinitou-ulgd-5-0-a1-346098/p91511

Συμφωνώ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/02/2021, 13:45
Αν κάνεις και ελεύθερο κάμπινγκ και δεν έχεις ηλεκτρικό ρεύμα, ίσως πρέπει να σκεφτείς και τα ηλιακά συστήματα φόρτισης.

Όχι. Είμαι εντάξει με τη μπαταρία. Ευχαριστώ.

stefanos
20/02/2021, 14:08
Πολύ ακριβός για τέτοια ποιότητα.

Πολύ καλή ποιότητα φτωχά specs

Parking
20/02/2021, 14:41
Με τις συνθήκες που περιγράφεις σίγουρα δεν χρειάζεσαι σοβαρό φορτιστή (της τάξης των 70+ ευρώ που κοστίζουν οι τελευταίοι, πχ Ctek). Aπό την άλλη, δε χάνεις τίποτα να δώσεις 15 ευρώ για να πάρεις κάτι σαν το "φτηνό" φορτιστή των 5Α ρεύματος που βγάζει το Lidl την ερχόμενη εβδομάδα, για να βρίσκεται καλού κακού όταν θα σου κάτσει η στραβή (σε όλους μας κάποια στιγμή θα κάτσει).
https://www.lidl-hellas.gr/el/p/motosikleta-autokinito/ultimate-speed-fortistis-mpatarias-autokinitou-ulgd-5-0-a1-346098/p91511

Βασικά από το να πάρεις αυτή μαλακια πιο καλά να πάρεις δια καλά καλώδια να τα συνδέσεις αν μείνεις...

lazarefa
20/02/2021, 17:12
Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ το συγκεκριμένο φορτιστή του Lidl, αλλά επειδή σαφώς σ' αυτή τη ζωή ότι πληρώνεις παίρνεις, θα με ενδιέφερε να μάθω γιατί είναι μαλ@κία ο εν λόγω φορτιστής για τα 15 ευρώ που ζητά (με 3 χρόνια εγγύηση) και μάλιστα για κάποιον που όπως δήλωσε κινεί συνεχώς τα οχήματά του (οπότε λογικά δεν θα χρειαστεί σοβαρό φορτιστή), κι επίσης για τα καλά καλώδια που λες, υπολόγιζε για 2Χ2,5 μέτρα μήκους σε 25άρια (τουλάχιστον αυτή τη διατομή, αν όχι 35άρια), τουλάχιστον 22-25 ευρώ τιμή (καλώδια συν 4 απλές τσιμπίδες). Στα δε 35άρια πας χαλαρά στα 30+ ευρώ.

JNP
20/02/2021, 19:33
Καλώδια ρεύματος χοντρά, συρματοσκοινο έλξης, γρύλος + ρεζέρβα, πυροσβεστήρα 3κιλος είναι μόνιμη προίκα του αυτοκινήτου.Το συρματοσκοινο και ο πυροσβεστηρας με έχουν σωσει 2+1 φορές..
Ο φορτιστής μπαταρίας δεν είναι απαραίτητος ούτε και εύχρηστος για όλους.

telegonos
20/02/2021, 23:42
Μια χαρά είναι ο φορτιστής του lidl, και ο πιο παλιός, και ο πιο καινούριος με την οθονίτσα. Και έχει και εξαιρετική aftermarker υποστήριξη, από ότι μου έχουν πει.

Ειδικά εγώ με τα πολλά οχήματα που δεν τα κινώ όλα, και κάποια κάνουν καιρό να πάρουν μπρος, με σώζει σε συστηματική βάση, εδώ και χρόνια.

Δυο έχω πάρει, και την Πέμπτη θα πάρω και τρίτο (θέλω να ένα σε κάθε μέρος που μένω και μου λείπει ένας)

Acacius
21/02/2021, 02:44
Με τέτοιες τιμές ένας φορτιστής "να υπάρχει" δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Έχω τον παλιό του Lidl (χωρίς οθόνη) και κάνει δουλειά, αν και από τη δική μου εμπειρία δε φόρτιζε τις μπαταρίες πλήρως. Τελικά πήρα Ctek που άξιζε τα παραπάνω λεφτά, αλλά για κάποιον που δεν τον χρειάζεται τόσο συχνά όσο το μισό μου σόι (το οποίο εξυπηρετώ), του Lidl είναι μια χαρά.