PDA

View Full Version : Απορίες σχετικά με φόρτιση μπαταρίας



Σελίδες : [1] 2

petros3110
01/12/2015, 17:55
1. Για πόσο χρόνο φορτίζω μια μπαταρία με αμπέρ το 1/10 των αμπερωρίων της?
2. Μπορώ να τη φορτίσω με τα 2/10? για πόσο χρόνο?

Specialized
01/12/2015, 18:07
Διαβασε τις οδηγιες φορτισης. Αφου φορτισεις, παρε ενα συντηρητη να την φροντιζει.

petros3110
01/12/2015, 18:18
Διαβασε τις οδηγιες φορτισης. Αφου φορτισεις, παρε ενα συντηρητη να την φροντιζει.

δεν έχω φορτιστή...ούτε κ γνώση βέβαια γι αυτό ρωτάω μηπως χρησιμοποιήσω ενός φίλου

toyar
01/12/2015, 18:24
μπορεις και με τα 2/10 αλλα οσο αργοτερα τοσο καλυτερα
με τι 1/10 θελεις 10 ωρες αν ειναι αδεια
εξαρταται απο τον φορτιστη
υπαρχουν αυτοματοι υπαρχουν και σταθεροποιημενα τροφοδοτικα που θελουν επιβλεψη
καποια απο αυτα εχουν αμπερομετρο οποτε στο τελος της φορτισης βλεπεις να μειωνεται πολυ το ρευμα

petros3110
01/12/2015, 18:34
μπορεις και με τα 2/10 αλλα οσο αργοτερα τοσο καλυτερα
με τι 1/10 θελεις 10 ωρες αν ειναι αδεια
εξαρταται απο τον φορτιστη
υπαρχουν αυτοματοι υπαρχουν και σταθεροποιημενα τροφοδοτικα που θελουν επιβλεψη
καποια απο αυτα εχουν αμπερομετρο οποτε στο τελος της φορτισης βλεπεις να μειωνεται πολυ το ρευμα

δηλαδή με τα 2/10 θα χρειαστεί τις μισές ώρες? (ο φορτιστής έχει ρύθμιση 2Α κ 4Α κ λαμπάκια τα οποία όσο περνά ο χρόνος σβήνουν) ρωτάω για να μαθω αν υπάρχει κάποιος τροπος μάλλον τύπος για τη φόρτιση κ τη σχέση μεταξυ αμπερ-αμπερωρίων κ χρόνου φόρτισης

toyar
01/12/2015, 18:51
ναι υπαρχει και ειναι αυτο ακριβως που λες
απλως καμμια μπαταρια δεν ειναι τελειως αδεια οποτε πρακτικα ειναι ετοιμη νωριτερα απο τον θεωρητικο χρονο

petros3110
01/12/2015, 18:57
ναι υπαρχει και ειναι αυτο ακριβως που λες
απλως καμμια μπαταρια δεν ειναι τελειως αδεια οποτε πρακτικα ειναι ετοιμη νωριτερα απο τον θεωρητικο χρονο

με άλλα λόγια στη ρύθμιση των 2 αμπέρ φορτίζει σε 10 ώρες μια μπαταρία 20AH, σε 5 ώρες μία 10AH και σε 2,5 ώρες μία 5ΑΗ??? καλά καταλαβαίνω???

toyar
01/12/2015, 18:58
θεωρητικα ναι και αν μιλαμε για αδειες μπαταριες

petros3110
01/12/2015, 19:04
θεωρητικα ναι και αν μιλαμε για αδειες μπαταριες

την 5ΑΗ επειδή είναι μικρή δεν τη καταστρεφει με τα 2 αμπέρ???(λέω εγώ τώρα μήπως...)

toyar
01/12/2015, 20:50
κανονικα θελει 0,5Α

vaska
01/12/2015, 23:00
δηλαδή με τα 2/10 θα χρειαστεί τις μισές ώρες? (ο φορτιστής έχει ρύθμιση 2Α κ 4Α κ λαμπάκια τα οποία όσο περνά ο χρόνος σβήνουν) ρωτάω για να μαθω αν υπάρχει κάποιος τροπος μάλλον τύπος για τη φόρτιση κ τη σχέση μεταξυ αμπερ-αμπερωρίων κ χρόνου φόρτισης


Τα λαμπάκια προφανώς είναι τυπικό Αμπερόμετρο και όσο περνάει η ώρα και η μπαταρία φορτίζεται τόσο λιγότερο το ρεύμα που περνάει από το κύκλωμα οπότε και σβήνουν ένα ένα τα λαμπάκια. Μου ακούγεται βέβαια πολύ απλοϊκή σαν συσκευή φόρτισης οπότε φρόντισε να εποπτεύεις την διαδικασία και μην την αφήσεις για μέρες συνδεδεμένη με την μπαταρία, υπάρχει κίνδυνος να την καταστρέψεις (την μπαταρία). Από την άλλη βέβαια μιας και μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε υπάρχει περίπτωση ο κατασκευαστής του φορτιστή να έχει προνοήσει και να έχει εγκαταστήσει κάποιου είδους "κόφτη" (δεν είναι δόκιμος ο όρος αλλά το γράφω για να το καταλάβεις) οπότε να κόβει τελείως την τάση αν σβήσει ας πούμε και το τελευταίο λαμπάκι.

Acacius
01/12/2015, 23:56
Δώσε αν έχεις πληροφορίες για το φορτιστή που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις. 2A για 5Ah μπαταρία πάντως μου φαίνονται πολλά.

petros3110
02/12/2015, 05:10
Εχω πλέον το φορτιστή στα χέρια μου. Είναι μαρκας LAMPA και γραφει επάνω του TURBO8/2 CARICABATTERIA con funzione mantenimento 6/12volt battery charger with trikle charge 8/12 amp
Aπτην πίσω μεριά γραφει

CARICABATTERIA 6/12VOLT-8/12 AMP ART.7010.8
Caricabatteria per batterie al piombo acido
AVVERTENZE
Da utilizzarsi in un ambiente areato.
Il gas emesso dalla batteria durante la ricarica e esplosivo.
Non avvicinare a fiamme, corpi incandescenti, non fumare e non fare scintille.
Leggete attentamente le istruzioni allegate.
Per uso in ambienti coperti, non esporre alla pioggia.
Applicare o rimuovere le clips dalla batteria solamente con la spina disinserita dalla presa 220V.

MINIMUM CAPACITY 20Ah
INPUT 220/240V-50Hz-110W
OUTPUT 12V 5.4A DC CARICA VELOCE
2,2A DC CARICA NORMALE
6V 7.0A DC CARICA VELOCE
2,2A DC CARICA NORMALE

Στο πλάι γραφει
NOTE
Se il caricabatteria non fuziona
Controllare che il fusibile lamellare sia inserito nell apposito intaglio portafusibile posizionato sotto al caricabatteria.
Estrarre e verificare se il fusibile e intatto. Se saltato sostiturlo con dello stesso amperaggio (10A)

δεν υπάρχουν οδηγιες κλπ τον είχε φιλος και φορτιζε την μπαταρία του αυτοκινήτου. Εγώ μπορώ να φορτιζω τις δικές μου μπαταρίες των μοτο (15 ΑΗ κ 5ΑΗ) και για πόσο χρόνο???

toyar
02/12/2015, 05:13
περα του οτι τα 2,2Α που δινει ελαχιστο δεν κανουν για τη μικρη μπαταρια σου αν προσεξεις θα δεις οτι φορτιζει απο 20Αh και πανω οποτε δεν σου κανει
γι αυτο ο φιλος σου φορτιζει μπαταριες αυτοκινητων

petros3110
02/12/2015, 05:21
περα του οτι τα 2,2Α που δινει ελαχιστο δεν κανουν για τη μικρη μπαταρια σου αν προσεξεις θα δεις οτι φορτιζει απο 20Αh και πανω οποτε δεν σου κανει
γι αυτο ο φιλος σου φορτιζει μπαταριες αυτοκινητων

για αυτό ρωτούσα αν φορτισω με τα 2/10 πόσο χρόνο να φορτισω...πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις

duke200
02/12/2015, 07:52
Αν δεν έχεις αυτόματο φορτιστή, την φορτίζεις αναλόγως πόσο ξεφόρτιστη είναι και μέχρι να μην πέφτει η τάση της όταν βγάζεις το φορτιστή. Με απλό τροφοδοτικό 14V-1AMP και δυο μέρες να την αφήσεις, δεν παθαίνει τίποτα.

Με φορτιστή αυτοκινήτου (4Α) φορτίζει στο μισάωρο, αλλά δεν σε βλέπω να την κρατάς για πολύ αν την φορτίζεις με πάνω απο 2Α.

Αμα δεν βρίσκεις τροφοδοτικό 14V-1Α κατι φορτιστες για μηχανές ξυρίσματος που έχουν τάση φόρτισης 15V/0.5A. είναι μανούλα για την φόρτιση μπαταρίας μοτο.

Κατα τακτά χρονικά διαστήματα να πιάνεις την μπαταρία με το χέρι. Αν δεις οτι ζεσταίνεται, διέκοψε την φόρτιση και ξανασυνέχισε μόλις κρυώσει.

petros3110
02/12/2015, 10:19
Αν δεν έχεις αυτόματο φορτιστή, την φορτίζεις αναλόγως πόσο ξεφόρτιστη είναι και μέχρι να μην πέφτει η τάση της όταν βγάζεις το φορτιστή. Με απλό τροφοδοτικό 14V-1AMP και δυο μέρες να την αφήσεις, δεν παθαίνει τίποτα.

Με φορτιστή αυτοκινήτου (4Α) φορτίζει στο μισάωρο, αλλά δεν σε βλέπω να την κρατάς για πολύ αν την φορτίζεις με πάνω απο 2Α.

Αμα δεν βρίσκεις τροφοδοτικό 14V-1Α κατι φορτιστες για μηχανές ξυρίσματος που έχουν τάση φόρτισης 15V/0.5A. είναι μανούλα για την φόρτιση μπαταρίας μοτο.

Κατα τακτά χρονικά διαστήματα να πιάνεις την μπαταρία με το χέρι. Αν δεις οτι ζεσταίνεται, διέκοψε την φόρτιση και ξανασυνέχισε μόλις κρυώσει.

τα 14-15V δεν είναι πρόβλημα???
εχω μετασχηματιστή αλλά 11v -1A κάνει???

GFawkes
02/12/2015, 10:36
Kανει, αλλα πιο καλα βρες 0,5Α

vaska
02/12/2015, 10:46
Kανει, αλλα πιο καλα βρες 0,5Α

Πως κάνει ο φορτιστής την ώρα που δίνει τάση μικρότερη από την τάση της μπαταρίας??

Οι φτωχές μου γνώσεις λένε ότι μπορεί και να μην ξεκινήσει ποτέΣ την φόρτιση ή αν την ξεκινήσει (γιατί η μπαταρία είναι ψιλο ψόφια) είναι σίγουρο ότι δεν θα φορτίσει πλήρως την μπαταρία ποτέΣ.

petros3110
02/12/2015, 10:48
Kανει, αλλα πιο καλα βρες 0,5Α

τα βολτ δεν παίζουν ρολο? έχω έναν μετασχηματιστή 12 βολτ 300 mA αλλά ενώ λεει είναι 12 βολτ βγάζει 18 και έναν άλλο που είναι 11 βολτ κ 1Α. Μπορώ να χρησιμοποιώ κάποιον από αυτούς κ για πόση ώρα???

petros3110
02/12/2015, 10:59
Πως κάνει ο φορτιστής την ώρα που δίνει τάση μικρότερη από την τάση της μπαταρίας??

Οι φτωχές μου γνώσεις λένε ότι μπορεί και να μην ξεκινήσει ποτέΣ την φόρτιση ή αν την ξεκινήσει (γιατί η μπαταρία είναι ψιλο ψόφια) είναι σίγουρο ότι δεν θα φορτίσει πλήρως την μπαταρία ποτέΣ.

Λοιπόν βρήκα κ έναν που είναι ρυθμιζόμενος ως προς την τάση κ δίνει μαξ 12 βολτ επίσης γράφει current 1000mA (12VA) MAX
Αυτόν μπορώ να τον χρησιμοποιώ κ για πόση ώρα?(ξερω γίνομαι μαλακας αλλά σορι η κρίση μας καταντησε φτωχομπινεδες ...)

GFawkes
02/12/2015, 11:00
Γραφει 11βολτ

αλλα απο την ως τωρα εμπειρια μου δεν εχω δει ποτε μετασχηματιστη 11βολτ...

προφανως μπηκε για λογους κανονισμων...

Τωρα ιδανικα ενας φορτιστης ανω των 13 βολτ με 0.5~1Α θα κανει την δουλεια....

petros3110
02/12/2015, 11:12
Γραφει 11βολτ

αλλα απο την ως τωρα εμπειρια μου δεν εχω δει ποτε μετασχηματιστη 11βολτ...

προφανως μπηκε για λογους κανονισμων...

Τωρα ιδανικα ενας φορτιστης ανω των 13 βολτ με 0.5~1Α θα κανει την δουλεια....

Λοιπόν βρήκα κ έναν που είναι ρυθμιζόμενος ως προς την τάση κ δίνει μαξ 12 βολτ επίσης γράφει current 1000mA (12VA) MAX
Αυτόν μπορώ να τον χρησιμοποιώ κ για πόση ώρα?(ξερω γίνομαι μαλακας αλλά σορι η κρίση μας καταντησε φτωχομπινεδες ...)

toyar
02/12/2015, 12:23
προσεξε το ρευμα φορτισης πρεπει να ειναι συνεχες οχι εναλλασομενο

vaska
02/12/2015, 14:51
Λοιπόν βρήκα κ έναν που είναι ρυθμιζόμενος ως προς την τάση κ δίνει μαξ 12 βολτ επίσης γράφει current 1000mA (12VA) MAX
Αυτόν μπορώ να τον χρησιμοποιώ κ για πόση ώρα?(ξερω γίνομαι μαλακας αλλά σορι η κρίση μας καταντησε φτωχομπινεδες ...)


Με 12V τάση, μπαταρία σαν αυτές που έχουμε στις μοτο μας δεν φορτίζεις (τουλάχιστον όχι πλήρως). Τα 1000mA σου κάνουν αλλά δεν επαρκεί η τάση για να κάνει ικανή διαφορά δυναμικού ώστε ****Τα ηλεκτρόνια να τρέξουν - κυλήσουν προς την μπαταρία**** (μην αρχίσετε τώρα τα επιστημονικά σας, εκλαϊκευμένη εξήγηση προσπαθώ να δώσω στον άνθρωπο).
Πες μας σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία. Παίζει κι αυτό τον ρόλο του. Αν πχ είναι σχετικά άδεια (όχι χαλασμένη αλλά αποφορτισμένη) ίσως με 12v να καταφέρεις να την φτάσεις σε κάποιο σημείο και από κει και μετά να αναλάβει το δυναμό της μηχανής σου σε συνδυασμό με το κύκλωμα φόρτισης να την φέρει στα επιθυμητά όρια.

OldMan
02/12/2015, 15:16
Κανονιστε να συνεχισετε τις τερατολογίες, νταξ..??:D

Μπαταρίες μολύβδου-οξεως φορτίζονται με ενταση ρευματος 1/10 της ονομαστικης τους χωρητικότητας για τουλαχιστον 14 ωρες (you know αυτοεκφόρτιση και charging efficiency..??)

ΠΛΗΡΗΣ φορτιση ΔΕΝ μπορεί να υπαρξει ΠΟΤΕ και οταν λεμε ΠΟΤΕ εννοούμε ΠΟΤΕ...!!!! ;)
(βαριεμαι να εξηγω τα περί αυξησης της εσωτερικης αντιστασης της μπαταρίας συμφωνα με την αυξηση της τασης της με αποτελεσμα να οδηγει ολο και σε λιγότερο ρευμα φορτισης..)

Για να φορτιστεί μια μπαταρία ονομαστικης τασης 12V (πρακτικα 12.8 - 13.2 V) χρειαζεται ΤΕΛΙΚΗ ταση φορτισης γυρω στα 14.2 - 14.4 V (2.36V ανά στοιχείο..) ωστε να μπορέσει να επιτευχθει μια λογικη κατασταση φορτισης χωρίς να γινει εντονο το φαινόμενο του gassing..

Ας μεινουμε εδω και να μην περασουμε σε φορτιση με παλμοτροφοδοτικά και initial, bulk, top chagre & maintenance σταδια φορτισης..

petros3110
02/12/2015, 15:45
σκεφτόμουν μηπως μπορέσω να συντηρήσω τις 2 μπαταρίες (5,5ΑΗ κ 12 ΑΗ) των μοτο μου, τώρα που χειμώνιασε, χωρίς να αγοράσω φορτιστή-συντηρητή αλλά απ ότι καταλαβαίνω δεν...η 12αρα είναι σε άριστη κατάσταση αγορασμένη την προηγούμενη βδομάδα, η 5,5αρα ψιλοφτισμένη....

OldMan
02/12/2015, 18:36
Παρε τον μικροτερο μετασχηματιστη που θα βρεις στα 12V (συνήθως βρισκεις στα 300-350 mA) και μια γεφυρα ανόρθωσης στο 1Α, χέσε πυκνωτες και φιλτρα εξομαλυνσης, βαλε τις μπαταρίες παραλληλα και ριξτον επανω...

Το μονο που χρειαζεται ειναι να τσεκαρεις την καλη ψύξη του Μ/Σ γιατί θα "γονατιζει" ασχημα απο την αυξημενη ζητηση ρευματος..

Θεωρητικά η ανορθωμενη ταση θα ειναι 12 Χ 1.41 - 1.4 = 15.5V αλλα δεν πρόκειται να ανεβει τόσο λογω του παραπανω γονατίσματος..

ΠΡΟΣΟΧΗ στα καλωδια και τις ενωσεις του πρωτευοντος όπως και στην καλη μονωσή του...

Αααα... ριξε και μια ασφαλεια βραδεια τηξης γυρω στα 100mA σε ενα απο τα καλωδια του πρωτευοντος...

petros3110
03/12/2015, 05:42
ευχαριστώ για τις απαντήσεις

duke200
03/12/2015, 06:30
τα 14-15V δεν είναι πρόβλημα???
εχω μετασχηματιστή αλλά 11v -1A κάνει???

δεν θα φορτισει ποτε με τον 11αρη. Η ταση φορτισης πρεπει να ναι παραπάνω απο την ταση που η μπαταρία έχει οταν είναι πλήρως φορτισμένη (12.8-13V, αναλόγως της μπαταρίας) Τα 12V που γραφει πάνω η μπαταρία είναι ονομαστικά.

πρακτικά για να καταλάβεις, το μηχανάκι φορτίζει την μπαταρία σου με 14-14.5-V, δηλαδή αν παρεις τάση στους πόλους της μπαταρίας όταν το μηχανάκι δουλεύει, περίπου αυτήν την τάση θα διαβάσεις. Αρα μέχρι τα 15V είναι ασφαλές όση ώρα και να την αφήσεις να φορτίζει, εφόσον φυσικά και τα αμπερ φόρτισης είναι περίπου στο 1/10 των Αμπερώρων (Ah) που γράφει πάνω η μπαταρία σου.

Σε μαγαζάκια που πουλάνε ηλεκτρολογικό υλικό, πουλάνε και τροφοδοτικά με ονομαστικά 14V-1A με κόστος καμια 10αρια ευρω, που πρακτικά όταν φορτίζεις βγάζουν περίπου 14.4V-1.5A, που είναι ότι πρέπει. Απλά κόβεις τη φίσα φόρτισης που έχουνε, διαχωρίζεις τα δύο καλώδια, βρίσκεις ποιο είναι το (+) απο τα δύο (με το πολύμετρο, να μην δείχνει πλην) και ενωνεις δύο κροκοδειλάκια στα καλώδια (κόκκινο για το +, μαύρο για το πλήν για να τα θυμάσαι).

Η παίρνεις έναν φορτιστή απο το lidl που έχει και χαμηλά αμπερ για τα μηχανάκια (όταν τον φέρει), με 20 ευρώ.

petros3110
03/12/2015, 07:12
δεν θα φορτισει ποτε με τον 11αρη. Η ταση φορτισης πρεπει να ναι παραπάνω απο την ταση που η μπαταρία έχει οταν είναι πλήρως φορτισμένη (12.8-13V, αναλόγως της μπαταρίας) Τα 12V που γραφει πάνω η μπαταρία είναι ονομαστικά.

πρακτικά για να καταλάβεις, το μηχανάκι φορτίζει την μπαταρία σου με 14-14.5-V, δηλαδή αν παρεις τάση στους πόλους της μπαταρίας όταν το μηχανάκι δουλεύει, περίπου αυτήν την τάση θα διαβάσεις. Αρα μέχρι τα 15V είναι ασφαλές όση ώρα και να την αφήσεις να φορτίζει, εφόσον φυσικά και τα αμπερ φόρτισης είναι περίπου στο 1/10 των Αμπερώρων (Ah) που γράφει πάνω η μπαταρία σου.

Σε μαγαζάκια που πουλάνε ηλεκτρολογικό υλικό, πουλάνε και τροφοδοτικά με ονομαστικά 14V-1A με κόστος καμια 10αρια ευρω, που πρακτικά όταν φορτίζεις βγάζουν περίπου 14.4V-1.5A, που είναι ότι πρέπει. Απλά κόβεις τη φίσα φόρτισης που έχουνε, διαχωρίζεις τα δύο καλώδια, βρίσκεις ποιο είναι το (+) απο τα δύο (με το πολύμετρο, να μην δείχνει πλην) και ενωνεις δύο κροκοδειλάκια στα καλώδια (κόκκινο για το +, μαύρο για το πλήν για να τα θυμάσαι).

Η παίρνεις έναν φορτιστή απο το lidl που έχει και χαμηλά αμπερ για τα μηχανάκια (όταν τον φέρει), με 20 ευρώ.

το 1,5 Α όμως δεν είναι πρόβλημα? μήπως να ψάξω για μικρότερο 0.5-0.8???

petros3110
03/12/2015, 07:17
αυτό εδώ κάνει??? http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2141_45_46&products_id=20298&zenid=brd59860j7fnik0cnicngd8ca7

duke200
03/12/2015, 10:31
αυτό εδώ κάνει??? http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2141_45_46&products_id=20298&zenid=brd59860j7fnik0cnicngd8ca7

νομίζω είναι ότι πρέπει. βεβαια παρε και ένα τηλέφωνο πρώτα γιατι στην φωτό δείχνουν άλλο απο αυτό που λένε οτι έχουν.

Τα καλώδια, άμα είναι πολύ ψιλά μπορεί να σε παιδέψουν λίγο στο ξεγύμνωσε-ενωσε.

Εγω είχα φτιάξει φισάκι κατευθείαν απο την μπαταρία και έτσι απλά κουμπωνα το φισάκι για την φόρτιση, χωρίς ούτε μπαταρία να βγάλω απο πάνω, ούτε να λύνω.

θελει προσοχή όμως να ναι καλά μονομένη η καλωδίωση απο το φισάκι γιατι άν ακουμπήσει το + με το πλήν, παίρνει φωτιά.

OldMan
03/12/2015, 12:30
αυτό εδώ κάνει??? http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2141_45_46&products_id=20298&zenid=brd59860j7fnik0cnicngd8ca7
Κανει αλλα υπόψιν ότι θα πρεπει να μετρησεις την ταση της μπαταρίας πριν ξεκινησεις την φόρτιση, για να ξερεις - χοντρικά - ποση ωρα να την φορτίσεις..

Αν ειναι π.χ. είναι 12.4V σημαινει ότι χρειαζεται το 25% της χωρητικότητας της, οπότε αν η μπαταρία σου ειναι π.χ. 10Ah, χρειαζεται ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ(*) 2.5Ah..
Με τα 500mA του φορτιστη σου, θα χρειαστει 5 ώρες φορτισης..!!
(*) βαλε και μια χρονικη προσαυξηση γύρω στο 20% - για λογους που ξεφευγουν της παρούσης - και πας στις 6 ώρες..

Ο παρακατω πίνακας ειναι πολύ γενικός αλλα ισχύει για ολες τις μπαταρίες μολύβδου "κλειστού" τύπου (Gel, AGM, VRLA κ.λ.π.)
(στις "κλασσικες" τα όρια χαμηλώνουν κατα 4%..)

foreno
03/12/2015, 12:42
δεν θα φορτισει ποτε με τον 11αρη. Η ταση φορτισης πρεπει να ναι παραπάνω απο την ταση που η μπαταρία έχει οταν είναι πλήρως φορτισμένη (12.8-13V, αναλόγως της μπαταρίας) Τα 12V που γραφει πάνω η μπαταρία είναι ονομαστικά.

πρακτικά για να καταλάβεις, το μηχανάκι φορτίζει την μπαταρία σου με 14-14.5-V, δηλαδή αν παρεις τάση στους πόλους της μπαταρίας όταν το μηχανάκι δουλεύει, περίπου αυτήν την τάση θα διαβάσεις. Αρα μέχρι τα 15V είναι ασφαλές όση ώρα και να την αφήσεις να φορτίζει, εφόσον φυσικά και τα αμπερ φόρτισης είναι περίπου στο 1/10 των Αμπερώρων (Ah) που γράφει πάνω η μπαταρία σου.

Σε μαγαζάκια που πουλάνε ηλεκτρολογικό υλικό, πουλάνε και τροφοδοτικά με ονομαστικά 14V-1A με κόστος καμια 10αρια ευρω, που πρακτικά όταν φορτίζεις βγάζουν περίπου 14.4V-1.5A, που είναι ότι πρέπει. Απλά κόβεις τη φίσα φόρτισης που έχουνε, διαχωρίζεις τα δύο καλώδια, βρίσκεις ποιο είναι το (+) απο τα δύο (με το πολύμετρο, να μην δείχνει πλην) και ενωνεις δύο κροκοδειλάκια στα καλώδια (κόκκινο για το +, μαύρο για το πλήν για να τα θυμάσαι).

Η παίρνεις έναν φορτιστή απο το lidl που έχει και χαμηλά αμπερ για τα μηχανάκια (όταν τον φέρει), με 20 ευρώ.

Έχω τον συγκεκριμένο φορτιστή κ μπορώ να πω ότι κάνει άριστα την δουλεια του.
Μόλις συνδέσεις την μπαταρία αναγνωρίζει αν είναι αυτοκινήτου ή μότο κ μπορείς ή να φορτίσεις ή να το βάλεις σε λειτουργία συντήρησης.

Έχω μια απορία, αν δουλεύουμε για λίγα χιλιόμετρα μία φορά στις 10-15 μέρες την μοτο στα κρύα, πάλι θα χρειαζόμαστε συντήρηση ή αυτό είναι αρκετό;

OldMan
03/12/2015, 12:49
Μόλις συνδέσεις την μπαταρία αναγνωρίζει αν είναι αυτοκινήτου ή μότο

(Δε γαμεις Πανεπιστήμια...) :(

Τα Μεντιουμ ειναι η μόνη αλήθεια...!!! :cry:

petros3110
03/12/2015, 13:50
Κανει αλλα υπόψιν ότι θα πρεπει να μετρησεις την ταση της μπαταρίας πριν ξεκινησεις την φόρτιση, για να ξερεις - χοντρικά - ποση ωρα να την φορτίσεις..

Αν ειναι π.χ. είναι 12.4V σημαινει ότι χρειαζεται το 25% της χωρητικότητας της, οπότε αν η μπαταρία σου ειναι π.χ. 10Ah, χρειαζεται ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ(*) 2.5Ah..
Με τα 500mA του φορτιστη σου, θα χρειαστει 5 ώρες φορτισης..!!
(*) βαλε και μια χρονικη προσαυξηση γύρω στο 20% - για λογους που ξεφευγουν της παρούσης - και πας στις 6 ώρες..

Ο παρακατω πίνακας ειναι πολύ γενικός αλλα ισχύει για ολες τις μπαταρίες μολύβδου "κλειστού" τύπου (Gel, AGM, VRLA κ.λ.π.)
(στις "κλασσικες" τα όρια χαμηλώνουν κατα 4%..)

δηλαδή αν υπολογίζω πόσα 500άρια(εφόσον τόσα δίνει ο φορτιστής μιλιαμπερ) μέχρι τα 13βολτ λείπουν από τη μη φορτισμένη μπαταρία τόσες ώρες φορτίζω???

OldMan
03/12/2015, 13:58
δηλαδή αν υπολογίζω πόσα 500άρια(εφόσον τόσα δίνει ο φορτιστής μιλιαμπερ) μέχρι τα 13βολτ λείπουν από τη μη φορτισμένη μπαταρία τόσες ώρες φορτίζω???
Τσου...!!

Θα υπολογίσεις το ποσοστό (%) που λείπει απο την μπαταρία σου σε ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ (Αh) σύμφωνα με την ταση που θα μετρήσεις..
(γι αυτό εβαλα τον πίνακα..)

Θα το διπλασιάσεις (επειδη δίνεις 0.5A) και θα του δώσεις και ένα 20% παραπάνω..

Αυτό που θα βρεις ειναι οι ωρες φόρτισης..


Υ.Γ.1
Ο φορτιστής σου μπορεί να δώσει μισό Αμπερώριο (500mAh), αρα χρειάζεσαι την διπλασια ώρα φόρτισης από τα Αμπερώρια που λείπουν..

Υ.Γ.2
Αν δεν ειμαι σαφής, πες μου την χωρητικότητα της μπαταρίας σου και θα σου κανω ενα πίνακα για τις ενδεχόμενες περιπτώσεις...

petros3110
03/12/2015, 14:07
Τσου...!!

Θα υπολογίσεις το ποσοστό (%) που λείπει απο την μπαταρία σου σε ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ (Αh) σύμφωνα με την ταση που θα μετρήσεις..
(γι αυτό εβαλα τον πίνακα..)

Θα το διπλασιάσεις (επειδη δίνεις 0.5A) και θα του δώσεις και ένα 20% παραπάνω..

Αυτό που θα βρεις ειναι οι ωρες φόρτισης..


Υ.Γ.1
Ο φορτιστής σου μπορεί να δώσει μισό Αμπερώριο (500mAh), αρα χρειάζεσαι την διπλασια ώρα φόρτισης από τα Αμπερώρια που λείπουν..

Υ.Γ.2
Αν δεν ειμαι σαφής, πες μου την χωρητικότητα της μπαταρίας σου και θα σου κανω ενα πίνακα για τις ενδεχόμενες περιπτώσεις...

:beer::beer::beer:

petros3110
03/12/2015, 14:10
1 μπαταρία 5ΑΗ, 2η μπαταρία 15ΑΗ. Η 5αρα θα φορτίζει με 0.5Α Η 15άρα με 1.3 περίπου

OldMan
03/12/2015, 14:15
Η 15άρα με 1.3 περίπου
Ωπααα μαστοραααα

Τα 1300mA που θα τα βρεις..??

petros3110
03/12/2015, 18:56
Ωπααα μαστοραααα

Τα 1300mA που θα τα βρεις..??

Λοιπόν ακούγοντας τις συμβουλές σας κ με τη βοήθεια ενός θείου μου, πήραμε ένα 14βολτ εναλασσόμενο που μετατρεψαμε σε συνεχές κ έδωσε 17,7 βόλτ.Μετά με αντιστασεις πήραμε τα προαναφερθεντα αμπέρ τις οποίες βεβαι περασαμε από διακόπτη ώστε να έχω τις 2 επιλογές. Σόρι για τις μη ηλεκτρονικές εκφράσεις αλλά δεν το κατέχω...ο δε μπάρμπας για χόμπυ κατασκευάζει ενισχυτες λαμπάτους κ γνωρίζει κάποια πράματα μερικώς βέβαια

petros3110
03/12/2015, 18:59
κ όλα αυτά τα σουλουπώσαμε στηριξαμε μεσα σε ένα ηλεκτρολογικό κουτί 10χ15

Μανολης67
03/12/2015, 20:32
Κάτι άσχετο εχω και εγώ φορτιστή για το κουτί και το μηχανάκι, τόσο καιρό εβγαζα της μπαταρίες και της φόρτιζα σπίτι, παιζει να μπω σε γκαράζ προσεχώς (λέμε τώρα) μπορει να γίνει η φόρτιση πάνω στο κουτί, η στην η μοτοσυκλέτα? (χωρίς να αποσυνδεθεί) η είναι επικίνδυνο? :look:

petros3110
04/12/2015, 03:29
Λοιπόν ακούγοντας τις συμβουλές σας κ με τη βοήθεια ενός θείου μου, πήραμε ένα 14βολτ εναλασσόμενο που μετατρεψαμε σε συνεχές κ έδωσε 17,7 βόλτ.Μετά με αντιστασεις πήραμε τα προαναφερθεντα αμπέρ τις οποίες βεβαι περασαμε από διακόπτη ώστε να έχω τις 2 επιλογές. Σόρι για τις μη ηλεκτρονικές εκφράσεις αλλά δεν το κατέχω...ο δε μπάρμπας για χόμπυ κατασκευάζει ενισχυτες λαμπάτους κ γνωρίζει κάποια πράματα μερικώς βέβαια

τα 17,7 τα θεωρήσαμε αποδεκτά γιατί τόσα έβγαζε κ ο φορτιστής ενός μηχανικού μοτό...τα αμπέρ που θέλαμε τα φέραμε με αντιστάσεις ρυθμιζόμενες...βέβαια η όλη κατασκευή (μπορει ναναι κ παπαρία)δεν έχει κάτι να κόβει γι αυτό κ ρωτώ για χρόνους φόρτισης ή τουλάχιστον έναν τύπο για να υπολογίζω ή έστω πρακτικό τρόπο

duke200
04/12/2015, 07:04
με 17.7 volt παιζει να "βράζει" η μπαταρία σου. Τόσα volt δινουν ως αρχική τάση φόρτισης σε τελείως πεθαμένες μπαταρίες.

Βεβαια, αν δεν ζεσταίνεται πολύ η μπαταρία, είναι νταξει.

Οταν δεν κυκλοφορείς την μοτο θέλει τουλάχιστον μια φορά το μήνα φόρτιση, αναλόγως και τα χρόνια της μπαταρίας (όσο πιο παλια, τόσο πιο συχνά)

petros3110
04/12/2015, 07:10
με 17.7 volt παιζει να "βράζει" η μπαταρία σου. Τόσα volt δινουν ως αρχική τάση φόρτισης σε τελείως πεθαμένες μπαταρίες.

Βεβαια, αν δεν ζεσταίνεται πολύ η μπαταρία, είναι νταξει.

Οταν δεν κυκλοφορείς την μοτο θέλει τουλάχιστον μια φορά το μήνα φόρτιση, αναλόγως και τα χρόνια της μπαταρίας (όσο πιο παλια, τόσο πιο συχνά)

εχω βάλει πάνω την 5άρα σε ρυθμιση 500ma κ εδώ κ μια ώρα ούτε καν έχει ζεσταθεί...βέβαια πεθαμένη ήταν πριν τη βάλω 10.2 βολτ...πλέον με τον ας πούμε φορτιστή δείχνει 11.3

petros3110
04/12/2015, 11:24
μετά από 5 ώρες ...μετά το ας πούμε φόρτισμα έδειξε 11.4 κ η μπαταρία δεν ζεσταίνεται...αλλά πλέον το δίλημά μου είναι ...η μπαταρία είναι για τον πέοντα ή η κατασκευή φόρτισης??? υπάρχει βέβαια κ η περιπτωση και των 2...αλλά επειδή η 15'αρα είναι καινούρια δεν ρισκάρω να δοκιμάσω...αυτά τα 17,7 βολτ αρχίζουν κ μ ανησυχούν...κι όλες αυτές οι σκέψεις προβληματισμοί χωρίς χρόνους φόρτισης (υπολόγιζα ότι αν τους υπολογιζα σωστά, με ένα απλό χρονοδιακόπτη μπρίζας θα έλυνα τυχ'ον πρόβλημα υπερφόρτισης)...τέσπα μάλλον θα πιώ τσίπουρο ...

OldMan
04/12/2015, 14:03
με 17.7 volt παιζει να "βράζει" η μπαταρία σου.
Προφανως ριξαν την ταση φορτισης με βαττικες αντιστασεις σε σειρα..
(ευκολος αλλα ενεργοβορος τροπος..)

OldMan
04/12/2015, 14:12
Πετρο, τα 10.2V αρχικα δεν ειναι καλα μαντατα..

Το οτι τωρα δειχνει 11.4 δεν λεει κατι γιατί μπορεί με την παραμικρη καταναλωση να ξαναπεσει στα 10+, που σημαινει οτι εχει αποδημησει εις τοπον χλοερόν...

Προφανως η μπαταρία εχει παθει βαθια θειϊκωση και ο μονος τρόπος να την ξαναζωντανεψεις (χωρίς βεβαιότητα) ειναι να την φορτίσεις ΛΙΓΗ ωρα με τα 17V (παρακαμπτοντας τις αντιστασεις υποβιβασμού..)

Βασικα, χρειαζεσαι αλλου τύπου φορτιστή, που να κανει topping charge με πολύ μικρο ρευμα σε ταση πανω απο τα 15V..

Υ.Γ.
Αφου το κατεχει το αθλημα ο θειος, γιατί δεν σου κανει ενα κυκλωματακι με ρυθμιζόμενο περιορισμό ρευματος και αυτόματη μεταγωγή σε συντήρηση..??
(ενας σταθεροποιητής τασης και ενας διπλος τελεστικός ειναι ολη κι ολη η δουλεια..)

Pan (dvs)
04/12/2015, 14:22
Τωρα που σε βρηκα για πες...

Ολοι οι τυποι μπαταριων φορτιζονται?

OldMan
04/12/2015, 14:47
Μια που σε βρηκα κι εγω για πες..

Ολα τα ειδη ξηρων καρπων συσκευαζονται..??

petros3110
04/12/2015, 15:35
Πετρο, τα 10.2V αρχικα δεν ειναι καλα μαντατα..

Το οτι τωρα δειχνει 11.4 δεν λεει κατι γιατί μπορεί με την παραμικρη καταναλωση να ξαναπεσει στα 10+, που σημαινει οτι εχει αποδημησει εις τοπον χλοερόν...

Προφανως η μπαταρία εχει παθει βαθια θειϊκωση και ο μονος τρόπος να την ξαναζωντανεψεις (χωρίς βεβαιότητα) ειναι να την φορτίσεις ΛΙΓΗ ωρα με τα 17V (παρακαμπτοντας τις αντιστασεις υποβιβασμού..)

Βασικα, χρειαζεσαι αλλου τύπου φορτιστή, που να κανει topping charge με πολύ μικρο ρευμα σε ταση πανω απο τα 15V..

Υ.Γ.
Αφου το κατεχει το αθλημα ο θειος, γιατί δεν σου κανει ενα κυκλωματακι με ρυθμιζόμενο περιορισμό ρευματος και αυτόματη μεταγωγή σε συντήρηση..??
(ενας σταθεροποιητής τασης και ενας διπλος τελεστικός ειναι ολη κι ολη η δουλεια..)

θα μιλήσω μαζί του, γιατί ίσως να μην γνωρίζει...μακάρι στο όλο εγχείρημα αυτό που <<φταίει>> να είναι η μπαταρία που δοκιμάζω..το ότι η συσκευή που κατασκευάσαμε βγάζει 17,7 βόλτ είτε με 500mA είτε με 1.3Α χωρίς να είναι μπαταρία πάνω (τα βόλτ) είναι επιτρεπτό??? πάντως όταν βάζω μπαταρία πάνω δεν ζεσταίνεται ...εν τωμεταξύ πιθανό ναμην έδωσα να καταλαβεις...δεν περιορίσαμε τα βόλτ με αντιστάσεις...τα αμπέρ περιορίσαμε στα αμπέρ που χρειαζόμαστε

OldMan
04/12/2015, 16:19
Ανάλογα με το τι εννοείς "επιτρεπτό"...

Οποια ταση και να βγαζει χωρίς φορτίο ο φορτιστης δεν παιζει κανενα ρολο στην διαρκεια της κυριως φορτισης...
(και ρευμα απο την πρίζα να ανορθωσεις, ειναι μια χαρα εφόσον υπαρχει καποιος περιοριστής ρευματος.. - αυτό ποτε δεν το διαβασες... :D)

Θεώρησε την μπαταρία σαν μια μεταβλητη αντίσταση που η τιμή της μεταβαλεται ευθεως αναλογα με το επιπεδο φορτισής της..
(καργα φορτισμενη μπαταρία -> πολύ μεγαλη αντισταση, αδεια -> ελαχιστη αντίσταση)

Όταν βαζουμε ενα φορτιστή πανω σε μια αδεια μπαταρία, καλειται να δωσει το μεγιστο ρευμα που μπορεί γιατί η αντισταση της μπαταρίας ειναι ουσιαστικα βραχυκύκλωμα...
(για αυτό πρεπει να υπαρχει τροπος περιορισμου ρευματος - στην περίπτωσή σου αυτό γινεται "παθητικά" απο τον ιδιο τον μετασχηματιστή..)

"Αναγκαζεται" λοιπόν ο μετασχηματιστης να ριξει την ταση εξοδου του ωστε να μπορεσει να παρασχει το μεγαλυτερο δυνατο ρευμα επειδή εχει ένα κατασκευαστικό οριο ισχύος (Τάση επί Ενταση..)

Αυτό το "γονατισμα" της τασης σταδιακα μειώνεται (ανεβαινει η ταση φορτισης συγχρόνως με το ανεβασμα της τασης της μπαταρίας - μεγαλωνει η εσωτερικη αντισταση της μπαταρίας παρουσιάζοντας "εμποδιο" στην ροη του ρευματος, αρα μειώνεται η ποσοτητα του ρευματος οδηγώντας σε παραπανω περιθωριο αυξησης της τασης)

Αυτό γινεται μεχρι την πληρη φορτιση της μπαταρίας..

Αν η ταση εξοδου του φορτιστή ειναι ιση με την ταση πληρους φορτισης (π.χ. γυρω στα 14V) είμαστε μπρουκληδες..:)

Αν ειναι μεγαλύτερη, θα συνεχισει να αυξανεται η ταση της μπαταρίας χωρις ευχαριστα αποτελεσματα.. :(

Αν ειναι μικρότερη, απλα δεν θα φορτιστεί πληρως η μπαταρία..;)

Μπορείς λοιπόν να χρησιμοποιήσεις οποια ταση εξοδου θέλεις αρκει να ελεγχεις σχετικα συχνα την μπαταρία ωστε να μην ξεπερασει την μεγιστη επιτρεπόμενη ταση φόρτισης...

petros3110
04/12/2015, 16:28
Ανάλογα με το τι εννοείς "επιτρεπτό"...

Οποια ταση και να βγαζει χωρίς φορτίο ο φορτιστης δεν παιζει κανενα ρολο στην διαρκεια της κυριως φορτισης...
(και ρευμα απο την πρίζα να ανορθωσεις, ειναι μια χαρα εφόσον υπαρχει καποιος περιοριστής ρευματος.. - αυτό ποτε δεν το διαβασες... :D)

Θεώρησε την μπαταρία σαν μια μεταβλητη αντίσταση που η τιμή της μεταβαλεται ευθεως αναλογα με το επιπεδο φορτισής της..
(καργα φορτισμενη μπαταρία -> πολύ μεγαλη αντισταση, αδεια -> ελαχιστη αντίσταση)

Όταν βαζουμε ενα φορτιστή πανω σε μια αδεια μπαταρία, καλειται να δωσει το μεγιστο ρευμα που μπορεί γιατί η αντισταση της μπαταρίας ειναι ουσιαστικα βραχυκύκλωμα...
(για αυτό πρεπει να υπαρχει τροπος περιορισμου ρευματος - στην περίπτωσή σου αυτό γινεται "παθητικά" απο τον ιδιο τον μετασχηματιστή..)

"Αναγκαζεται" λοιπόν ο μετασχηματιστης να ριξει την ταση εξοδου του ωστε να μπορεσει να παρασχει το μεγαλυτερο δυνατο ρευμα επειδή εχει ένα κατασκευαστικό οριο ισχύος (Τάση επί Ενταση..)

Αυτό το "γονατισμα" της τασης σταδιακα μειώνεται (ανεβαινει η ταση φορτισης συγχρόνως με το ανεβασμα της τασης της μπαταρίας - μεγαλωνει η εσωτερικη αντισταση της μπαταρίας παρουσιάζοντας "εμποδιο" στην ροη του ρευματος, αρα μειώνεται η ποσοτητα του ρευματος οδηγώντας σε παραπανω περιθωριο αυξησης της τασης)

Αυτό γινεται μεχρι την πληρη φορτιση της μπαταρίας..

Αν η ταση εξοδου του φορτιστή ειναι ιση με την ταση πληρους φορτισης (π.χ. γυρω στα 14V) είμαστε μπρουκληδες..:)

Αν ειναι μεγαλύτερη, θα συνεχισει να αυξανεται η ταση της μπαταρίας χωρις ευχαριστα αποτελεσματα.. :(

Αν ειναι μικρότερη, απλα δεν θα φορτιστεί πληρως η μπαταρία..;)

Μπορείς λοιπόν να χρησιμοποιήσεις οποια ταση εξοδου θέλεις αρκει να ελεγχεις σχετικα συχνα την μπαταρία ωστε να μην ξεπερασει την μεγιστη επιτρεπόμενη ταση φόρτισης...

σε ευχαριστώ πολύ!!! οπότε αν καταλαβαίνω σωστά η παπαρία που φτιάξαμε ειναι οκ αρκεί να παρακολουθώ τη φορτιση της μπαταρίας για τυχόν υπερφόρτιση...εφόσον βέβαια η μπαταρία είναι σωστή που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι κ γι αυτό δεν ανεβάζει περισσότερα βολτ...καλά καταλαβαίνω???

OldMan
04/12/2015, 16:38
Και αν το δουλέυει το κολλητήρι, ρωτα τον αν μπορει να φτιαξει κατι τετοιο..
(αν θελει, γινεται και πιο απλό..)

petros3110
04/12/2015, 16:42
Και αν το δουλέυει το κολλητήρι, ρωτα τον αν μπορει να φτιαξει κατι τετοιο..
(αν θελει, γινεται και πιο απλό..)

κυκλωματακι με ρυθμιζόμενο περιορισμό ρευματος και αυτόματη μεταγωγή σε συντήρηση..???

OldMan
04/12/2015, 16:43
Μια χαρα τα καταλαβες...!! :beer:

Απλα να ξερει οτι ο ρυθμός ανεβασματος της τασης δεν ειναι γραμμικός...

Στην αρχή ανεβαινει πολύ πιο γρηγορα από το τελος, οπότε δεν χρειαζεται να την μετρας συχνα οταν ειναι προς το τελος της φορτισης της..;)
(ουτε οτι αν παρεις 2 ιδιες μετρήσεις μεσα σε μισή ωρα σημαινει ότι δεν ανεβαζει αλλο..)

OldMan
04/12/2015, 16:45
κυκλωματακι με ρυθμιζόμενο περιορισμό ρευματος και αυτόματη μεταγωγή σε συντήρηση..???

ΡΕΕΕΕΕΕ...!!!!

Ξερεις απο ηλεκτρονικά και με δουλευεις τόση ώρα..???:D

petros3110
04/12/2015, 16:46
το πιο απλό μήπως??? για να μη μ πιάσει κ σε τίποτα γαμοσταυριδια???

OldMan
04/12/2015, 16:50
Ξεκινα τον με αυτό και οταν ανεβασει πιεση τον ξεφουσκωνεις με το εναλλακτικό...:p

petros3110
04/12/2015, 16:55
ΡΕΕΕΕΕΕ...!!!!

Ξερεις απο ηλεκτρονικά και με δουλευεις τόση ώρα..???:D

εσύ μου το είχες πει παραπάνω!!! εγώ δεν εχω ιδέα!!!

Pan (dvs)
04/12/2015, 16:55
Μια που σε βρηκα κι εγω για πες..

Ολα τα ειδη ξηρων καρπων συσκευαζονται..??

Nα σε το πω σε οσπρια,μιας και απο ξηρους καρπους εχω μεσανυχτα?:D

petros3110
04/12/2015, 16:55
Ξεκινα τον με αυτό και οταν ανεβασει πιεση τον ξεφουσκωνεις με το εναλλακτικό...:p

οκ σε ευχαριστώ πολύ!!!:beer::beer::beer:

OldMan
04/12/2015, 16:58
Μπορω τωρα να παω να σφιξω καμια ρακούλα..???

(ταχτοποίησαμε και τον αλλον με τα τακακια..)

petros3110
04/12/2015, 17:01
Μπορω τωρα να παω να σφιξω καμια ρακούλα..???

(ταχτοποίησαμε και τον αλλον με τα τακακια..)

:beer::beer::beer::beer::beer::beer:

petros3110
05/12/2015, 17:47
Πάντως κάτι μου λέει ότι έχω κάνει παπαρία με την κατασκευή της συσκευής που φτιάξαμε και θα προσπαθήσω να εξηγήσω το γιατί. Καταρχήν να υπενθυμίσω ότι βγάζει 18βόλτ σταθερά και 600 mA στη μία επιλογή και 1.3 mA στη δεύτερη επιλογή(οι τιμές στο περίπου). Έβαλα τη μπαταρία 5ΑΗ να φορτίζει σε φορτιστή αυτοκινήτου του φίλου με επιλογή 2Α και η μπαταρία (η οποία δεν φορτιζόταν στο φορτιστή που κατασκεύασα, φορτίστηκε κανονικά κ πήρα μέτρηση 13,3 βόλτ. Την άφησα όλο τη νύχτα εκτός φόρτισης και το πρωί μέτρησα 12,4 βόλτ που σημαίνει ότι η μπαταρία πέφτει αρκετά άρα είναι για τα μπάζα σε σύντομο χρονικό διάστημα.Κατόπιν την έβαλα στο φορτιστή που έφτιαξα και συνεχίζει να παραμένει στα 12,5 όλη μέρα σαν να λειτουργεί ως συντηρητής! Γιατί όμως ο φορτιστής που έφτιαξα δεν τη φορτίζει παραπάνω΄σε καμία από τις δύο επιλογές??? Μήπως θα πρέπει να αυξήσω τα mΑ φόρτισης??? δηλαδή μπορεί να βγάζει το 1/10 της χωρητικότητας της μπαταρίας αλλά για να ξεκινήσει η φόρτιση μήπως θα πρέπει να δίνει περισσότερα mA κ μετά αυτά θα πέφτουν όσο προχωρά η φόρτιση ανάλογα με τη ζήτηση της μπαταρίας??? OLDMAN μη βαρέσεις αλλά η ημιμάθειά μου συμφωνώ πράγματι είναι χειρότερη της αμάθειας. Και αν είναι σωστός ο συλλογισμός μου πως υπολογίζω ή ποιά θα πρέπει να είναι τα Α αρχικά για 5ΑΗ Κ 15ΑΗ???

ΥΓ. και πώς ξέρουμε (αν τελικά ο συλλογισμός μου είναι σωστός και αυξήσουμε τα Α-ευκολο αυτό γιατί οι αντιστάσεις είναι ρυθμιζόμενες-ότι τελικά οι μπαταρίες φορτίζονται με το 1/10 της χωρητικότητας???

toyar
05/12/2015, 17:56
αν η μπαταρια σου δεν κραταει φορτιση πιθανον ειναι βραχυκυκλωμενη και γι αυτο το μικρο ρευμα δεν αρκει για να τη φορτισει

petros3110
05/12/2015, 18:19
αν η μπαταρια σου δεν κραταει φορτιση πιθανον ειναι βραχυκυκλωμενη και γι αυτο το μικρο ρευμα δεν αρκει για να τη φορτισει

dhl το 1,3Α να μη τη φορτίζει καθόλου ενώ το 2Α να τη φορτίζει ??? αν ήταν βραχυκλωμένη σε ένα βράδυ δεν θα έδειχνε κάτω από 10Α???

petros3110
05/12/2015, 18:24
επίσης μήπως επειδή είναι κλειστου τύπου??? (κάπου είχα διαβάσει ότι με απλά τροφοδοτικά δεν φορτιζουν όλες οι μπαταρίες)

stefanos
05/12/2015, 19:23
Πάντως κάτι μου λέει ότι έχω κάνει παπαρία με την κατασκευή της συσκευής που φτιάξαμε και θα προσπαθήσω να εξηγήσω το γιατί. Καταρχήν να υπενθυμίσω ότι βγάζει 18βόλτ σταθερά και 600 mA στη μία επιλογή και 1.3 mA στη δεύτερη επιλογή(οι τιμές στο περίπου). Έβαλα τη μπαταρία 5ΑΗ να φορτίζει σε φορτιστή αυτοκινήτου του φίλου με επιλογή 2Α και η μπαταρία (η οποία δεν φορτιζόταν στο φορτιστή που κατασκεύασα, φορτίστηκε κανονικά κ πήρα μέτρηση 13,3 βόλτ. Την άφησα όλο τη νύχτα εκτός φόρτισης και το πρωί μέτρησα 12,4 βόλτ που σημαίνει ότι η μπαταρία πέφτει αρκετά άρα είναι για τα μπάζα σε σύντομο χρονικό διάστημα.Κατόπιν την έβαλα στο φορτιστή που έφτιαξα και συνεχίζει να παραμένει στα 12,5 όλη μέρα σαν να λειτουργεί ως συντηρητής! Γιατί όμως ο φορτιστής που έφτιαξα δεν τη φορτίζει παραπάνω΄σε καμία από τις δύο επιλογές??? Μήπως θα πρέπει να αυξήσω τα mΑ φόρτισης??? δηλαδή μπορεί να βγάζει το 1/10 της χωρητικότητας της μπαταρίας αλλά για να ξεκινήσει η φόρτιση μήπως θα πρέπει να δίνει περισσότερα mA κ μετά αυτά θα πέφτουν όσο προχωρά η φόρτιση ανάλογα με τη ζήτηση της μπαταρίας??? OLDMAN μη βαρέσεις αλλά η ημιμάθειά μου συμφωνώ πράγματι είναι χειρότερη της αμάθειας. Και αν είναι σωστός ο συλλογισμός μου πως υπολογίζω ή ποιά θα πρέπει να είναι τα Α αρχικά για 5ΑΗ Κ 15ΑΗ???

ΥΓ. και πώς ξέρουμε (αν τελικά ο συλλογισμός μου είναι σωστός και αυξήσουμε τα Α-ευκολο αυτό γιατί οι αντιστάσεις είναι ρυθμιζόμενες-ότι τελικά οι μπαταρίες φορτίζονται με το 1/10 της χωρητικότητας???

Το 600 ma και το 1300 ma το μετράμε με όργανο ή το υποθέτουμε?
Γιατί κάθε μπαταρία είναι και μιά διαφορετική αντίσταση στο κύκλωμα οπότε κάθε φορά χρειάζεται μέτρημα.
Δηλαδή για να πείς ότι διατηρείς το 1/10 σταθερό χρειάζεται συνεχές μέτρημα και ρύθμιση.

petros3110
05/12/2015, 20:26
[QUOTE=stefanos;2672931]Το 600 ma και το 1300 ma το μετράμε με όργανο ή το υποθέτουμε?
Γιατί κάθε μπαταρία είναι και μιά διαφορετική αντίσταση στο κύκλωμα οπότε κάθε φορά χρειάζεται μέτρημα.
Δηλαδή για να πείς ότι διατηρείς το 1/10 σταθερό χρειάζεται συνεχές μέτρημα και ρύθμιση.[/QUO

δεν έχω καταλάβει το τι θες να πείς...όταν φτιάχναμε τη συσκευή απλώς συνδέσαμε την ίδια μπαταρία την 5ΑΗ για να μετρήσουμε κ στις 2 περιπτώσεις ώστε να ρυθμίσουμε τις αντιστάσεις στα αμπέρ που θέλαμε να πάρουμε κ οπωσδήποτε τα μετρήσαμε με αμπερόμετρο...δηλ θες να πείς ότι το σωστό θα ήταν όταν θέλαμε να φτάσουμε να βγάζει στην επιλογή 1.3Α θα έπρεπε να συνδέαμε την δεύτερη μπαταρία κ όχι την 5άρα???

stefanos
05/12/2015, 21:51
δεν έχω καταλάβει το τι θες να πείς...όταν φτιάχναμε τη συσκευή απλώς συνδέσαμε την ίδια μπαταρία την 5ΑΗ για να μετρήσουμε κ στις 2 περιπτώσεις ώστε να ρυθμίσουμε τις αντιστάσεις στα αμπέρ που θέλαμε να πάρουμε κ οπωσδήποτε τα μετρήσαμε με αμπερόμετρο...δηλ θες να πείς ότι το σωστό θα ήταν όταν θέλαμε να φτάσουμε να βγάζει στην επιλογή 1.3Α θα έπρεπε να συνδέαμε την δεύτερη μπαταρία κ όχι την 5άρα???


Επειδή δεν το λέω καλά.
Οι τιμές που μετρήσατε ήταν με μιά μπαταρία η οποία είχε μια τάση συγκεκριμένη την δεδομένη στιγμή.
Τώρα που έχει μιά άλλη τάση δεν τραβάει το ίδιο ρεύμα.

petros3110
06/12/2015, 05:34
Επειδή δεν το λέω καλά.
Οι τιμές που μετρήσατε ήταν με μιά μπαταρία η οποία είχε μια τάση συγκεκριμένη την δεδομένη στιγμή.
Τώρα που έχει μιά άλλη τάση δεν τραβάει το ίδιο ρεύμα.

οπότε τι???μάλλον έτσι ο συλλογισμός μου είναι σωστός, αλλά ποιά θα πρέπει να είναι η ρύθμιση των αντιστάσεων αρχικά??? πόσα Α???

stefanos
06/12/2015, 10:08
Εδώ είσαι :D
Ανάλογα με το τι εννοείς "επιτρεπτό"...

Θεώρησε την μπαταρία σαν μια μεταβλητη αντίσταση που η τιμή της μεταβαλεται ευθεως αναλογα με το επιπεδο φορτισής της..
(καργα φορτισμενη μπαταρία -> πολύ μεγαλη αντισταση, αδεια -> ελαχιστη αντίσταση)

Όταν βαζουμε ενα φορτιστή πανω σε μια αδεια μπαταρία, καλειται να δωσει το μεγιστο ρευμα που μπορεί γιατί η αντισταση της μπαταρίας ειναι ουσιαστικα βραχυκύκλωμα...
(για αυτό πρεπει να υπαρχει τροπος περιορισμου ρευματος - στην περίπτωσή σου αυτό γινεται "παθητικά" απο τον ιδιο τον μετασχηματιστή..)

"Αναγκαζεται" λοιπόν ο μετασχηματιστης να ριξει την ταση εξοδου του ωστε να μπορεσει να παρασχει το μεγαλυτερο δυνατο ρευμα επειδή εχει ένα κατασκευαστικό οριο ισχύος (Τάση επί Ενταση..)

Αυτό το "γονατισμα" της τασης σταδιακα μειώνεται (ανεβαινει η ταση φορτισης συγχρόνως με το ανεβασμα της τασης της μπαταρίας - μεγαλωνει η εσωτερικη αντισταση της μπαταρίας παρουσιάζοντας "εμποδιο" στην ροη του ρευματος, αρα μειώνεται η ποσοτητα του ρευματος οδηγώντας σε παραπανω περιθωριο αυξησης της τασης)

Αυτό γινεται μεχρι την πληρη φορτιση της μπαταρίας..

Αν η ταση εξοδου του φορτιστή ειναι ιση με την ταση πληρους φορτισης (π.χ. γυρω στα 14V) είμαστε μπρουκληδες..:)

Αν ειναι μεγαλύτερη, θα συνεχισει να αυξανεται η ταση της μπαταρίας χωρις ευχαριστα αποτελεσματα.. :(

Αν ειναι μικρότερη, απλα δεν θα φορτιστεί πληρως η μπαταρία..;)

Μπορείς λοιπόν να χρησιμοποιήσεις οποια ταση εξοδου θέλεις αρκει να ελεγχεις σχετικα συχνα την μπαταρία ωστε να μην ξεπερασει την μεγιστη επιτρεπόμενη ταση φόρτισης...

Εφόσον λοιπόν ο φορτιστής σου είναι 17v χρειάζεσαι συνεχή ρύθμιση της τάσης ώστε να διατηρείς τα amp στο 1/10 της χωρητικότητας μέχρι το όριο των 14V, μετά το οποίο μειώνεις σταδιακά την τάση ώστε να παραμένει εκεί μέχρι το τέλος της φόρτησης.

petros3110
06/12/2015, 10:49
Εδώ είσαι :D

Εφόσον λοιπόν ο φορτιστής σου είναι 17v χρειάζεσαι συνεχή ρύθμιση της τάσης ώστε να διατηρείς τα amp στο 1/10 της χωρητικότητας μέχρι το όριο των 14V, μετά το οποίο μειώνεις σταδιακά την τάση ώστε να παραμένει εκεί μέχρι το τέλος της φόρτησης.

ααααχ γιατί νομίζω πως λες το ανάποδο??????????????????
<<Μπορείς λοιπόν να χρησιμοποιήσεις οποια ταση εξοδου θέλεις αρκει να ελεγχεις σχετικα συχνα την μπαταρία ωστε να μην ξεπερασει την μεγιστη επιτρεπόμενη ταση φόρτισης...>>

petros3110
06/12/2015, 10:53
κι αν ήταν έτσι τότε γιατί να έχουμε διακόπτη για να φορτίζουμε 6 ή 12 βολτ μπαταρίες???

petros3110
06/12/2015, 19:12
διαβάζοντας 50 φορές το τι μου έλεγε ο στέφανος τώρα κατάλαβα ότι έχω ρυθμίσει λάθος τις αντιστάσεις!!! σορρι

stefanos
06/12/2015, 23:18
διαβάζοντας 50 φορές το τι μου έλεγε ο στέφανος τώρα κατάλαβα ότι έχω ρυθμίσει λάθος τις αντιστάσεις!!! σορρι

Διάβασε και άλλες 50 αυτά που αντέγραψα από τον oldman γιατί εκεί κρύβεται ο δράκος (στην υπέρβαση των 14)
Δεν είναι ανάγκη να αναφέρω ότι η μπαταρία περιέχει καυστικά οξέα, ούτε ότι κατά την φόρτιση εκλύεται υδρογόνο εύφλεκτο εκρηκτικό, δεν καπνίζουμε, δεν την έχουμε σε κλειστούς χώρους κατά την φόρτιση κλπ γιατί αυτά τα ξέρουμε έ?

petros3110
07/12/2015, 05:00
Διάβασε και άλλες 50 αυτά που αντέγραψα από τον oldman γιατί εκεί κρύβεται ο δράκος (στην υπέρβαση των 14)
Δεν είναι ανάγκη να αναφέρω ότι η μπαταρία περιέχει καυστικά οξέα, ούτε ότι κατά την φόρτιση εκλύεται υδρογόνο εύφλεκτο εκρηκτικό, δεν καπνίζουμε, δεν την έχουμε σε κλειστούς χώρους κατά την φόρτιση κλπ γιατί αυτά τα ξέρουμε έ?

αυτό το ξεπερνώ (έτσι νομίζω) με συχνό έλεγχο της τάσης.Αυτό που δεν καταφέρνω είναι η ρύθμιση των αντιστάσεων ώστε να βγάζει τα Α που θέλω γιατί συνδέω αμπερόμετρο κ μπαταρία, όπου η μπαταρία είναι λάθος. Θα μπορούσα αντί για μπαταρία κάτι άλλο??? πχ λάμπα??? αλλά λάμπα πόσο??? κάπου που ρώτησα (δεν ξέρω βέβαια αν είναι σωστή η απάντηση) μου είπαν ότι έτσι ποντιακά που πας να ρυθμισεις αμπέρ, δεν ρυθμίζονται....τα αμπέρ τα βρίσκεις κατασκευαστικά από τη διατομή του καλωδίου...

duke200
07/12/2015, 06:49
αν τα αμπερ σου είναι μεχρι 1.5-2 μην πολυσκας για τα αμπερ σου.

Για τα λοιπα διαβασε λίγο κανονες kirchoff για κυκλώματα συνεχούς ρευματος και θα βγαλεις άκρη πώς θα κόψεις αμπερ.

petros3110
07/12/2015, 07:00
αν τα αμπερ σου είναι μεχρι 1.5-2 μην πολυσκας για τα αμπερ σου.

Για τα λοιπα διαβασε λίγο κανονες kirchoff για κυκλώματα συνεχούς ρευματος και θα βγαλεις άκρη πώς θα κόψεις αμπερ.

σκάω γιατί για να ρυθμίσω αμπέρ σύνδεσα μπαταρία (λάθος) με αποτέλεσμα στο τέλος να μην τη φορτίζει αλλά απλώς τη συντηρεί, που σημαίνει ότι τα Α δεν είναι τα σωστά κ δεν ξέρω το πως (αν υπάρχει) να τα ρυθμίσω

OldMan
07/12/2015, 15:10
σκάω γιατί για να ρυθμίσω αμπέρ σύνδεσα μπαταρία (λάθος) με αποτέλεσμα στο τέλος να μην τη φορτίζει αλλά απλώς τη συντηρεί, που σημαίνει ότι τα Α δεν είναι τα σωστά κ δεν ξέρω το πως (αν υπάρχει) να τα ρυθμίσω
Καθόλου λαθος..!!!

Οταν ρυθμίζουμε "παθητικά"(*) περιορισμό ρευματος, αυτό που (πρέπει να) κανουμε είναι να βραχυκυκλώσουμε το τροφοδοτικό μας ώστε να δινει το ΜΕΓΙΣΤΟ επιθυμητό ρευμα...!!!
(το βραχυκύκλωμα ειναι η ΕΛΑΧΙΣΤΗ δυνατή αντισταση φορτίου..)

Εάν κανουμε την ρυθμιση με την μπαταρία συνδεδεμενη (αλλα ΑΔΕΙΑ) ουσιαστικά πετυχαίνουμε το ίδιο αποτελεσμα...!!
(αν ειναι γεματη όμως, παρεμβαλουμε μια εξτρα αντισταση στο κυκλωμα η οποια απο μονη της μπαινει σε σειρα με τον περιοριστή μας - εφοσον μιλαμε για περιορισμό μεσω πτωσης τασης..)

Αυτό που σου ειπαν "ποντιακή μεθοδο" ειναι μια χαρα για τα επιπεδα που χρειαζεσαι γιατί, αφήνοντας απεξω Ohm, Kirchoff, Thevenin, Norton και αλλες δημακρατικές δυναμεις, εσένα σε ενδιαφερει το μεγιστο ρευμα που θα παρεις και το οποίο δεν μπορεί σε καμια περίπτωση να ειναι μεγαλύτερο απο αυτό που προκαλει την συνολική πτωση τασης πανω στο κύκλωμα..
(και ρυθμίζεται από την συνολική αντισταση του κυκλώματος που ειναι το αθροισμα των αντιστασεων περιορισμού + την αντίσταση της μπαταρίας..)

(*) Διαβασε αλλες 49 φορες την λεξη..!!;)

petros3110
07/12/2015, 16:54
Καθόλου λαθος..!!!

Οταν ρυθμίζουμε "παθητικά"(*) περιορισμό ρευματος, αυτό που (πρέπει να) κανουμε είναι να βραχυκυκλώσουμε το τροφοδοτικό μας ώστε να δινει το ΜΕΓΙΣΤΟ επιθυμητό ρευμα...!!!
(το βραχυκύκλωμα ειναι η ΕΛΑΧΙΣΤΗ δυνατή αντισταση φορτίου..)

Εάν κανουμε την ρυθμιση με την μπαταρία συνδεδεμενη (αλλα ΑΔΕΙΑ) ουσιαστικά πετυχαίνουμε το ίδιο αποτελεσμα...!!
(αν ειναι γεματη όμως, παρεμβαλουμε μια εξτρα αντισταση στο κυκλωμα η οποια απο μονη της μπαινει σε σειρα με τον περιοριστή μας - εφοσον μιλαμε για περιορισμό μεσω πτωσης τασης..)

Αυτό που σου ειπαν "ποντιακή μεθοδο" ειναι μια χαρα για τα επιπεδα που χρειαζεσαι γιατί, αφήνοντας απεξω Ohm, Kirchoff, Thevenin, Norton και αλλες δημακρατικές δυναμεις, εσένα σε ενδιαφερει το μεγιστο ρευμα που θα παρεις και το οποίο δεν μπορεί σε καμια περίπτωση να ειναι μεγαλύτερο απο αυτό που προκαλει την συνολική πτωση τασης πανω στο κύκλωμα..
(και ρυθμίζεται από την συνολική αντισταση του κυκλώματος που ειναι το αθροισμα των αντιστασεων περιορισμού + την αντίσταση της μπαταρίας..)

(*) Διαβασε αλλες 49 φορες την λεξη..!!;)

οπότε αδειάζω μπαταρία και ξαναρυθμίζω???
(πες ναι να χαρώ τουλάχιστον οτι κατάλαβα...)
ΥΓ. κι αν ναι, όσων ΑΗ μπαταρία να είναι κ για τις δύο περιπτώσεις?

OldMan
07/12/2015, 17:12
Αμα ειναι να χαρείς, ναι βρε ατιμούλη...!!!

Και ξανα ναι σχετικα με τα αμπερωρια γιατί οι εσωτερικές αντιστασεις 2 αδειων μπαταριών ειναι πρακτικα ιδιες (και πρακτικά βραχυκύκλωμα)

petros3110
07/12/2015, 17:14
Αμα ειναι να χαρείς, ναι βρε ατιμούλη...!!!

Και ξανα ναι σχετικα με τα αμπερωρια γιατί οι εσωτερικές αντιστασεις 2 αδειων μπαταριών ειναι πρακτικα ιδιες (και πρακτικά βραχυκύκλωμα)

χαχαχαχα να σαι καλά!!!:beer::beer::beer:

petros3110
07/12/2015, 17:21
και κάτι άλλο τώρα...στο σχέδιο υπάρχχει ένα αστεράκι σε ένα Rx ...αυτό εκτιμώ πως είναι αντίσταση αλλά ο αστερίσκος που παραπέμπει?347789

OldMan
07/12/2015, 17:30
Ο αστερίσκος παραπέμπει σε τιμη αντιστασης που εξαρτάται απο τα υπόλοιπα στοιχεια του κυκλωματος και βγαινει μετα απο μετρήσεις,,...

Ο υπολογισμός της ειναι ευκολος (ειναι γυρω στα 49k με τις αναγραφομενες τιμες) αλλα χρειαζεται 100κ τριμμερακι για ακριβη ρυθμιση γιατί παιζουν ρόλο διαφορα (οπως οι ανοχες των εξαρτηματων, η επιθυμητή ταση συντηρησης, το κατω οριο της για μεταγωγή παλι σε φορτιση κ.λ.π.)

Υπόψιν οτι το κυκλωμα ειναι για 3Α - αν θες παραπανω ρευμα ή βαζεις κι αλλον σταθεροποιητή παραλληλα (not recommended) ή κανεις bypass το ρευμα με ενα τρανσιστορ ισχυος (strongly recommended)..

petros3110
07/12/2015, 17:34
Ο αστερίσκος παραπέμπει σε τιμη αντιστασης που εξαρτάται απο τα υπόλοιπα στοιχεια του κυκλωματος και βγαινει μετα απο μετρήσεις,,...

Ο υπολογισμός της ειναι ευκολος (ειναι γυρω στα 49k με τις αναγραφομενες τιμες) αλλα χρειαζεται 100κ τριμμερακι για ακριβη ρυθμιση γιατί παιζουν ρόλο διαφορα (οπως οι ανοχες των εξαρτηματων, η επιθυμητή ταση συντηρησης, το κατω οριο της για μεταγωγή παλι σε φορτιση κ.λ.π.)

Υπόψιν οτι το κυκλωμα ειναι για 3Α - αν θες παραπανω ρευμα ή βαζεις κι αλλον σταθεροποιητή παραλληλα (not recommended) ή κανεις bypass το ρευμα με ενα τρανσιστορ ισχυος (strongly recommended)..

:a013::wlae::wlae::wlae:

petros3110
10/12/2015, 07:17
Τελικά (ας πούμετελικά), ρύθμισα πάλι τις αντιστάσεις (στα 600mA κ 1,4Α) με άδεια μπαταρία κ επιχείρησα να φορτίσω την άδεια μπαταρία των 5ΑΗ με τον ιδιοκατασκευής φορτιστή. Σε περίπου 20 ώρες, στη φόρτιση των 600mA, η μπαταρία είχε 9,07 βόλτ κ δεν ανέβαζε άλλο.Μετά στην επιλογή των 1,4Α ανέβασε μέσα σε λίγα λεπτά 9,3 βόλτ κ παρέμεινε εκεί.Κατόπιν την έβαλα στο φορτιστή αυτοκινήτου(που έχει προστασία για υπερφόρτιση) στη ρύθμιση 2Α και μέσα σε λίγα λεπτά την ανέβασε στα 13,3 βόλτ κ στη συνέχεια τη διατηρεί στα 13,3. Τι συμπέρασμα βγαίνει??? Είναι βραχυκλωμένη η μπαταρία κ δεν την ανεβάζει ο ιδιοκατασκευής φορτιστής στις ρυθμίσεις που έχω επιλέξει ή είναι πάλι λάθος οι ρυθμίσεις??? Κι αν είναι τελικά βραχυκλωμένη γιατί ο φορτιστής του αυτοκινήτου την ανεβάζει???

toyar
10/12/2015, 12:50
αν η μπαταρια εδειξε 9 ειναι για πεταμα και δεν φορτιζει με κανενα φορτιστη
ακομα και το 13 θα πεσει ραγδαια
προσπαθεις να γεμισεις τρυπιο κουβα

OldMan
10/12/2015, 13:10
Επρεπε να μετρήσεις την μπαταρία πριν την βαλεις στον φορτιστή...
(Υπαρχει μια περίπτωση να "γονατιζει" ο φορτιστής σου την μπαταρία - αλλα και αυτό να συμβαινει σημαινει οτι η μπαταρία σου ειναι οντως για τα θυμαρακια,...)

Το ότι φορτισε με τον αλλο φορτιστή στα 13V και κραταει την ταση δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι ΟΚ...

Σύνδεσε μια αντισταση 10Ω/20W (τουβλακι) στην μπαταρία και αστην για 2 ωρες..
Αφου την βγαλεις, περίμενε κανενα μισαωρο (και παραπανω δεν πειραζει) και μετρα την μπαταρία..
Αν η ταση της έχει πέσει μεχρι τα 12V , η μπαταρία ειναι ΟΚ..!!
(μετα θα πρεπει να την τσεκαρεις για CCA αλλα αυτό ειναι αλλη παραγραφος..)
Αν εχει πεσει περισσοτερο (το πιο πιθανον..) είναι ετοιμη για ανακύκλωση..;)

Υ.Γ.
Αν δεν εχεις αντισταση, κανε την δουλεια σου με ενα 12βολτο λαμπακι των 25W για περίπου μιαμιση ωρα..

petros3110
10/12/2015, 15:08
Επρεπε να μετρήσεις την μπαταρία πριν την βαλεις στον φορτιστή...
(Υπαρχει μια περίπτωση να "γονατιζει" ο φορτιστής σου την μπαταρία - αλλα και αυτό να συμβαινει σημαινει οτι η μπαταρία σου ειναι οντως για τα θυμαρακια,...)

Το ότι φορτισε με τον αλλο φορτιστή στα 13V και κραταει την ταση δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι ΟΚ...

Σύνδεσε μια αντισταση 10Ω/20W (τουβλακι) στην μπαταρία και αστην για 2 ωρες..
Αφου την βγαλεις, περίμενε κανενα μισαωρο (και παραπανω δεν πειραζει) και μετρα την μπαταρία..
Αν η ταση της έχει πέσει μεχρι τα 12V , η μπαταρία ειναι ΟΚ..!!
(μετα θα πρεπει να την τσεκαρεις για CCA αλλα αυτό ειναι αλλη παραγραφος..)
Αν εχει πεσει περισσοτερο (το πιο πιθανον..) είναι ετοιμη για ανακύκλωση..;)

Υ.Γ.
Αν δεν εχεις αντισταση, κανε την δουλεια σου με ενα 12βολτο λαμπακι των 25W για περίπου μιαμιση ωρα..

ok. Για την κατάσταση της μπαταρίας ποσως με ενδιαφέρει...έτσι κι αλλιώς είναι του παπιού που δεν είναι και τόσο απαρραίτητη-είναι κ φθηνή...για το φορτιστή ιδιοκατασκευής νοιάζομαι...η μπαταρία με λάμπα 50w σε λιγότερο από ώρα έδειξε 3 βόλτ και μετά μόνη της ανέβηκε στα 5

OldMan
10/12/2015, 15:20
Ψυχραιμιααααα...!!! :smokin:
(σε μενα απευθυνομαι..)

Υποθετω οτι μιλαμε παντα για 12βολτη μπαταρία...
(πες μου ναι Πετρο, σε παρακαλώ....)

petros3110
10/12/2015, 15:23
Ψυχραιμιααααα...!!! :smokin:
(σε μενα απευθυνομαι..)

Υποθετω οτι μιλαμε παντα για 12βολτη μπαταρία...
(πες μου ναι Πετρο, σε παρακαλώ....)

12βολτ 5ΑΗ

OldMan
10/12/2015, 15:25
ΠΕΤΑ ΤΗΝ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ....!!!!

(δεν κανει ουτε για 6βολτο παπί..)

petros3110
10/12/2015, 15:28
ΟΚ ευχαριστώ

OldMan
10/12/2015, 15:35
Και επειδή σε στεναχωρησα...

Για να τσεκαρεις τον φορτιστή σου κανεις μερικα απλα πραγματα..

1. Ελέγχεις (βεβαιώνεσαι) για το μεγιστο ρευμα που μπορέι να δωσει ο μετασχηματιστής...
(το γραφει πανω στο δευτερευον..)

2. Μετρας της ταση μιας σχετικα αφορτιστης μπαταρίας..

3. Την βαζεις πανω στον φορτιστή και μετρας ΑΜΕΣΩΣ την ταση στους πόλους της..

Αν ειναι ιδια με αυτήν που ειχε πριν εισαι ΟΚ..!!!

Αν σου δείξει χαμηλότερη, εχει προβλημα στην ταση εξοδου ο φορτιστής...

Αν σου δείξει ψηλοτερη, το ρευμα εξοδου του φορτιστή ειναι ΠΟΛΥ μεγαλο...

petros3110
10/12/2015, 15:43
Και επειδή σε στεναχωρησα...

Για να τσεκαρεις τον φορτιστή σου κανεις μερικα απλα πραγματα..

1. Ελέγχεις (βεβαιώνεσαι) για το μεγιστο ρευμα που μπορέι να δωσει ο μετασχηματιστής...
(το γραφει πανω στο δευτερευον..)

2. Μετρας της ταση μιας σχετικα αφορτιστης μπαταρίας..

3. Την βαζεις πανω στον φορτιστή και μετρας ΑΜΕΣΩΣ την ταση στους πόλους της..

Αν ειναι ιδια με αυτήν που ειχε πριν εισαι ΟΚ..!!!

Αν σου δείξει χαμηλότερη, εχει προβλημα στην ταση εξοδου ο φορτιστής...

Αν σου δείξει ψηλοτερη, το ρευμα εξοδου του φορτιστή ειναι ΠΟΛΥ μεγαλο...

δεν στεναχωρηθηκα για τη μπαταρια...χάρηκα για το φορτιστη που φτιαξαμε κ ρυθμιζαμε τις αντιστασεις λογω του οτι δεν φορτιζε τη γαμομπαταρια...ειχα ρηξει με λαμπα παλι τα βολτ της μπαταριας σχεδον στο 0 (την ειχα αφησει ολοκληρο βραδυ) για να ρυθμισω της αντιστάσεις

petros3110
10/12/2015, 15:49
όταν ξεκινησε να τη φορτιζει ο φορτιστης απο σχεδον μηδενικα βολτ ειχα πανω κ το αμπερομετρο(απο τελικο ενισχυτη που βαζει ο θειος) κ ξεκινησε κανονικά να δειχνει απο 600mA και όσο προχωρουσε η φορτιση έπεφταν...αλλά συνέχισα τηφορτιση σπίτι κ άφησα το αμπερομετρο στο θείο....κ τελος η μπατ εφτασε τα 9 βολτ