PDA

View Full Version : Πώς ασφαλίζουμε το σπίτι μας;



Σελίδες : [1] 2

zannisvel
02/12/2015, 10:17
Δυστυχως γιναμε και εμεις ενα ακομα περιστατικο..... :(

Εχθες το βραδυ και ευτυχως οταν ελειπαν ολοι διερρηξαν το σπιτι. Αφησαν ενα χαος, πηραν οτι βρηκαν μπροστα τους και νομιζαν οτι ειχε αξια.
Ευτυχως η οικονομικη ζημια δεν ηταν μεγαλη, αλλα η ψυχολογικη ηταν τεραστια. Ευτυχως η μητερα μου λειπει αυτο το καιρο και δεν το εζησε, και δεν της εχω πει τιποτα ακομα για το περιστατικο.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως καταφεραν και μπηκαν σε ενα διαμερισμα σε πολυκατοικια με 20 διαμερισματα, στο ΚΕΝΤΡΟ του Πειραια, 2 στενα απο το αστυνομικο τμημα και με μαγαζια ανοιχτα εκεινη την ωρα στο Ισογειο της πολυκατοικειας. Ο γειτονας που ειναι μεσοτοιχια δεν ακουσε και δεν καταλαβε τιποτα, ο συναγερμος δεν χτυπησε καν, η πορτα ηταν ασφαλειας και απλα την ανοιξαν χαλωντας τον αφαλο.

Εψαξαν ανενοχλητοι σπερνωντας τον κακο χαμο και εφυγαν ανενοχλητοι απο την κεντρικη εισοδο, οπου λογικα φορτωσαν και καποια πραγματα σε αυτοκινητο, κανενας δεν ακουσε και δεν ειδε τιποτα, οι καμερες των καταστηματων δεν πιανουν το σημειο, και ειναι και πολυ κακης ποιοτητας.

Αν ο γειτονας, που ειναι και πιο κοντα στη πορτα, δεν ακουσε τιποτα, αν η μητερα μου ηταν μεσα τι θα γινοταν? Ουτε να το σκεφτομαι δε θελω.
Παντρευομαι σε λιγο καιρο και ανοιγω σπιτι και μπορω να πω πως και μοβνο με την ιδεα τρομαζω για την ασφαλεια των αλλων. Οσο ημουν μονος μου δεν το σκεφτομουν, τωρα ομως αλλαζουν ολα.

Λοιπον η ερωτηση μου ειναι, πως μπορουμε να προφυλαχθουμε? Τι αλλο να κανουμε? Το μονο που δεν ειχε αυτο το σπιτι απο θεμα προφυλαξης ειναι 2 φρουρους απ' εξω και 5 λυκοσκυλα απο μεσα.

Αυτα συμφορουμιτες!!!!

Και μη σας τυχει ποτε!!!!!


ΥΓ: Για λογους ασφαλειας εχω παραποιησει 1-2 πραγματακια.

spyrakos35
02/12/2015, 10:19
ο συναγερμός εντόπισες γιατί δε δούλεψε???

μήπως δεν ήταν ενεργοποιημένος??

teogtp
02/12/2015, 10:21
Καλα για την πορτα το καταλαβαινω.Απο την στιγμη που την ανοιγει κλειδαρας ο διαρρηκτης δεν θα μπορει;
Ο συναγερμος γιατι δεν χτυπησε;
Αυτο πρεπει να το κοιταξεις.

zannisvel
02/12/2015, 10:23
ο συναγερμός εντόπισες γιατί δεν δούλεψε???

μήπως δεν ήταν ενεργοποιημένος??

Του αλλαξαν τα φωτα... και στο κεντρικο και στο μπαλκονι. Παντως δεν χτυπησε και δεν ηταν συνδεδεμενος με καποια εταιρια, ηταν μονο για φασαρια.

Panos76
02/12/2015, 10:24
Πέρα από το συναγερμό και την πόρτα ασφαλείας, δεν υπάρχουν και πολλές - άλλες - επιλογές.

Την ίδια απορία έχω κ εγώ με το συναγερμό. Επίσης, είναι με συνδρομή ή χύμα;

Λογικά τώρα δεν κινδυνεύεται για 1-2 χρόνια να σας ξανα κλέψουν.

Το γνωρίζω πολύ καλά το συναίσθημα κ δε το ξεπερνάς εύκολα.

edit: Τώρα είδα τι έγραψες για το συναγερμό.

Επίσης να έχουμε υπόψη πως είθισται να ξεριζώνουν τη σειρήνα και να την βραχυκυκλώνουν με νερό.

Βασικά δεν υπάρχει λύση προφύλαξης του σπιτιού αν είσαι εκτός.

Αν είσαι εντός (που είναι κ το σημαντικό) σε σώζει μια εσωτερική κλειδαριά στην πόρτα ή / και μπάρα. (Όσων αφορά στη πόρτα)

amyroukai
02/12/2015, 10:26
Δηλαδή πρώτα έσπασαν την σειρήνα στο μπαλκόνι, μετά μπήκαν, μετά έσπασαν την μονάδα εντός του σπιτιού και μετά αλώνισαν; Κάτι δεν είναι σωστό σε όλο αυτό...

zannisvel
02/12/2015, 10:27
Οταν τελειωσω με ολα τα διαδικαστικα, θα το κοιταξω και αυτο, αλλα πρωτα πρεπει να καθαριστει και να μαζευτει το σπιτι. Απο την ωρα που ανοιξαν τη πορτα, ειχαν 1 λεπτο να βγουν στο μπαλκονι και να βγαλουν τη μπαταρια της σειρινας και να κατεβασουν το γενικο. Ετσι ειπε η αστυνομια. Παντως δεν ηταν και ιδιαιτερα προσεκτικη στο βγαλσιμο της μπαταριας.

DoctoR_k6
02/12/2015, 10:29
Υπαρχουν πορτες κ πορτες. Αλλες ανοιγουνε σχετικα ευκολα κ αλλες σου λενε πως αν χασεις κλειδια κ δεν μπορεις να μπεις πας για ζημια 3-4 κατοσταρικα αν ανοιχτει κ απο αντιπροσωπο που προμηθευει την μαρκα/μοντελο.
Τωρα ο συναγερμος ειναι μεγαλο θεμα...κανονικα θελεις 1 ή 2 καλυτερα σειρηνες ωστε να αποφευγεις να τις βαλουν(συχγρονως ) σε νερο μαζι κ να μην ακουγονται, αλλα κ ενα εσωτερικο σειρηνακι (στην περπτωση που κ η μια αλλα κ η αλλη εξουδετερωθηκαν) ωστε να κανει σαματα μεχρι να βρουνε το κεντρο για να το ξηλωσουνε. Σε ολα αυτα συνεπαγεται να μην καιγεται ο κεντρικος πινακας αν βραχυκυκλωσουνε απ εξω...
Ψαξου για καλο συναγερμο κ μια καλη/ασφαλη πορτα.

amyroukai
02/12/2015, 10:33
Οταν τελειωσω με ολα τα διαδικαστικα, θα το κοιταξω και αυτο, αλλα πρωτα πρεπει να καθαριστει και να μαζευτει το σπιτι. Απο την ωρα που ανοιξαν τη πορτα, ειχαν 1 λεπτο να βγουν στο μπαλκονι και να βγαλουν τη μπαταρια της σειρινας και να κατεβασουν το γενικο. Ετσι ειπε η αστυνομια. Παντως δεν ηταν και ιδιαιτερα προσεκτικη στο βγαλσιμο της μπαταριας.

Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση, αυτό που κανείς δεν άκουσε, κανείς δεν είδε... Ο αφαλός δηλαδή δεν άνοιξε με τρυπάνι ή κάτι άλλο που κάνει κακό χαμό; Όλοι κουφοί;
Ένα σπίτι κατέβηκε όλο "κάτω" και ουδείς κατάλαβε;
Συναγερμός χτυπάει ένα λεπτό και πάλι κανείς;


Πρακτικά πάντως, τα "θεωρητικά" που μπορούσες να κάνεις, τα είχες κάνει.

zannisvel
02/12/2015, 10:37
Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση, αυτό που κανείς δεν άκουσε, κανείς δεν είδε... Ο αφαλός δηλαδή δεν άνοιξε με τρυπάνι ή κάτι άλλο που κάνει κακό χαμό; Όλοι κουφοί;
Ένα σπίτι κατέβηκε όλο "κάτω" και ουδείς κατάλαβε;
Συναγερμός χτυπάει ένα λεπτό και πάλι κανείς;


Πρακτικά πάντως, τα "θεωρητικά" που μπορούσες να κάνεις, τα είχες κάνει.

Ο συναγερμος δε χτυπησε. Ειχαν ενα λεπτο για να πανε στο μπαλκονι και να βγαλουν τη μπαταρια της σειρηνας, να καταστρεψουν τον κεντρικο πινακα και να κατεβασουν την ασφαλεια. Τωρα πως ο γειτονας και κανενας αλλος δεν ακουσε τιποτα... Τι να σου πω?

Panos76
02/12/2015, 10:37
Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση, αυτό που κανείς δεν άκουσε, κανείς δεν είδε... Ο αφαλός δηλαδή δεν άνοιξε με τρυπάνι ή κάτι άλλο που κάνει κακό χαμό; Όλοι κουφοί;
Ένα σπίτι κατέβηκε όλο "κάτω" και ουδείς κατάλαβε;
Συναγερμός χτυπάει ένα λεπτό και πάλι κανείς;


Πρακτικά πάντως, τα "θεωρητικά" που μπορούσες να κάνεις, τα είχες κάνει.

Γιάννη στην Αθήνα ζεις. Στη Νίκαια σε γνωστή φίλου μου, χτυπούσαν με βαριά μεγάλη τη πόρτα για ώρα σε πολυκατοικία - καταλαβαίνεις θόρυβο - και δεν βγήκε άνθρωπος!

και έχω και άλλα παραδείγματα. Κανείς δε βοηθάει κανέναν. (Τουλ. σε τεράστιο ποσοστό)

Sapadak
02/12/2015, 10:38
Δηλαδής το καλύτερο αντικλεπτικό/αποτρεπτικό είναι σπίτι στην επαρχία?:look:

zannisvel
02/12/2015, 10:39
Γιάννη στην Αθήνα ζεις. Στη Νίκαια σε γνωστή φίλου μου, χτυπούσαν με βαριά μεγάλη τη πόρτα για ώρα σε πολυκατοικία - καταλαβαίνεις θόρυβο - και δεν βγήκε άνθρωπος!

και έχω και άλλα παραδείγματα. Κανείς δε βοηθάει κανέναν. (Τουλ. σε τεράστιο ποσοστό)

Οσο το σκεφτομαι τοσο περισσοτερο τρελαινομαι....

spyrakos35
02/12/2015, 10:40
εμένα μου κάνει εντύπωση οτι είχαν 1 λεπτό μέχρι να αρχίσει να βαράει.....

κάτι δευτερόλεπτα (μονοψήφιο νούμερο) θα έπρεπε να έχει.....

DoctoR_k6
02/12/2015, 10:40
Ο συναγερμος δε χτυπησε. Ειχαν ενα λεπτο για να πανε στο μπαλκονι και να βγαλουν τη μπαταρια της σειρηνας, να καταστρεψουν τον κεντρικο πινακα και να κατεβασουν την ασφαλεια. Τωρα πως ο γειτονας και κανενας αλλος δεν ακουσε τιποτα... Τι να σου πω?

Ενα λεπτο εχεις χρονο για αφοπλιση? Κακως... Μαξ 15 δευτερα πρεπει να δινεις ωστε να μην εχουν χρονο για ψαξιμο-ξηλωμα!!
Θα μπορουσες να ειχες συνδεσει το τηλεφωνο με το συναγερμο να σε ειδοποιει σε τυχον παραβιαση κ για να αποφυγεις παραβιαση αφου εχουν καταστρεψει τις γραμμες τηλ υπαρχει πλακετιτσα με SIM καρτουλα(Μπαινει πανω στον κεντρικο πινακα) που σε ειδοποιει κατευθειαν αν δεν θες συνδεση σε κεντρο. Υπαρχουν πολλα να κανεις πιστεψε με...

Panos76
02/12/2015, 10:45
Δηλαδής το καλύτερο αντικλεπτικό/αποτρεπτικό είναι σπίτι στην επαρχία?:look:

Έχουμε μια ελπίδα περισσότερη να ενδιαφερθεί ο διπλανός μας αν μας δει να ψοφάμε.

πχ. Στο χωριό πέρυσι, μας πήρε τηλ. η ''βλάχα'' γειτόνισσα να μας πει ότι κάτι ακούει μέσα στο σπίτι σαν βρύση. Ε, στο τσακ το προλάβαμε να μη γίνει πισίνα το μπάνιο.

Εδώ; Όλοι στα @@ τους θα ήταν

zannisvel
02/12/2015, 10:48
O Συναγερμος ηταν απο εναν προηγουμενο ενοικιαστη. Δεν το χρεισιμοποιουσε, παρα μονο οταν εφευγε απο το σπιτι. Ξαναλεω οτι δεν ηταν ενωμενος με καποια εταιρια φυλαξης, ουτε με τηλεφωνο. Ο χρονος αφοπλισης δεν ξερω ακριβως ποσος ηταν, αλλα ηταν αρκετος για να μην χτυπησει. Το 1 λεπτο μου το ειπε η αστυνομια. Ο συναγερμος ειναι κατεστραμενος.

vaska
02/12/2015, 10:55
Αν σε βάλουν στο μάτι δεν την γλυτώνεις, θα μπουν. Και το ότι λείπατε όλοι δεν είναι τυχαίο γεγονός, σημαίνει ότι απλά σας παρακολουθούσαν. Ήξεραν όλες τις κινήσεις σας καθώς και το ότι δεν έχετε σκύλο.
Κινήσεις τους όπως ο κακός χαμός που βρήκες στην επιστροφή σου "φωνάζουν" γύφτοι ή ρομά ή όπως αλλιώς σκατά τους λένε. Ασύδοτοι και αδίστακτοι στην διαφυγή.
Εύχομαι να μην το ξαναζήσεις.

PortisHead
02/12/2015, 11:09
Περαστικα φιλε και καλη δυναμη.

Οπως τα λες ειναι...κι εγω Πειραια...στην πολυκατοικια μας, και με μια εβδομαδα διαφορα στην απεναντι,
μερα μεσημερι , μπηκαν, κλεψαν, φυγαν και κανεις δεν πηρε χαμπαρι.τιποτα.

Αν το καλοσκεφτεις , οταν καθεσαι σπιτι, για καθε θορυβο που μπορεις να ακουσεις μεσα στο 24ωρο,
χτυπημα πορτας, καποιο μπαμ , καποιο σπασιμο , τρεχεις αμεσως να δεις τι εχει γινει ?
Πρεπει να ειναι αρκετα ασυνηθιστος ο θορυβος για να ενδιαφερθει καποιος.

Εδω ακουμε τουφεκιες και λεμε γαμος/γιορτη/εξατμιση...για απλους καθημερινους θορυβους
περιμενετε ο γειτονας να κανει τον Sherlock Holmes ?
Νομιζετε οτι οι κλεφτες κανουν ιδιαιτερους θορύβους ?

Προσωπικα...οταν λειπω δεν με νοιαζει....οταν ειμαι μεσα...μια απο τις καλυτερς λύσεις ειναι αυτη:
http://www.gevy.gr/products_img/1392042939_0.jpeg

zannisvel
02/12/2015, 11:11
Δεν μενω εκει, με πειραν τηλεφωνο οι γειτονες σημερα το πρωι επειδη η πορτα ηταν ανοιχτη και αμεσως πηρα την αστυνομια, η οποια ηταν εκει σε λιγοτερο απο 10 λεπτα που εκανα εγω μεχρι να παω. Απλη καταγραφη εκαναν, και εχω να παω απο εκει να κανω μηνυση κατα αγνωστων. Αλλαξα τη κλειδαρια, αφησα το χαμο και ηρθα στο γραφειο. Το απογευμα θα ασχοληθω με τα περαιτέρω. Δεν ειχα καμια διαθεση, απλα ηθελα να φυγω. Η αστυνομια ειπε οτι ειναι σπειρα που ρημαζει τη περιοχη.

PortisHead
02/12/2015, 11:16
Δεν μενω εκει, με πειραν τηλεφωνο οι γειτονες σημερα το πρωι επειδη η πορτα ηταν ανοιχτη και αμεσως πηρα την αστυνομια, η οποια ηταν εκει σε λιγοτερο απο 10 λεπτα που εκανα εγω μεχρι να παω. Απλη καταγραφη εκαναν, και εχω να παω απο εκει να κανω μηνυση κατα αγνωστων. Αλλαξα τη κλειδαρια, αφησα το χαμο και ηρθα στο γραφειο. Το απογευμα θα ασχοληθω με τα περαιτέρω. Δεν ειχα καμια διαθεση, απλα ηθελα να φυγω. Η αστυνομια ειπε οτι ειναι σπειρα που ρημαζει τη περιοχη.

Πλεον αν θες να καλεσεις και τη σημανση (για δακτυλικα αποτυπωματα κλπ κλπ) ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΡΑΒΟΛΟ :)

SHOOTER045
02/12/2015, 11:17
Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση, αυτό που κανείς δεν άκουσε, κανείς δεν είδε... Ο αφαλός δηλαδή δεν άνοιξε με τρυπάνι ή κάτι άλλο που κάνει κακό χαμό; Όλοι κουφοί;
Ένα σπίτι κατέβηκε όλο "κάτω" και ουδείς κατάλαβε;
Συναγερμός χτυπάει ένα λεπτό και πάλι κανείς;


Πρακτικά πάντως, τα "θεωρητικά" που μπορούσες να κάνεις, τα είχες κάνει.

Οι απλοί αφαλοι σπάνε και με ένα ψυκτικό σπρέι πού έχουμε για θλασεις.
Οι ποίο δύσκολες θέλουν άζωτο.
Αυτές οι δουλειές θέλουν τουλάχιστον τρία άτομα
Δύο πάνω έναν κάτω τσιλιαδορο.
Προτείνω
Θωρακισμένη πόρτα με κλειδαριά ασφαλείας.
Και ο συναγερμός αν γίνεται να ενεργοποιείται σε μικρότερο χρόνο
Αυτά για αρχή

sapila racing
02/12/2015, 11:19
Πλεον αν θες να καλεσεις και τη σημανση (για δακτυλικα αποτυπωματα κλπ κλπ) ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΡΑΒΟΛΟ :)

Που το είδες αυτό? Δεν ισχύει.

zannisvel
02/12/2015, 11:20
Περαστικα φιλε και καλη δυναμη.

Οπως τα λες ειναι...κι εγω Πειραια...στην πολυκατοικια μας, και με μια εβδομαδα διαφορα στην απεναντι,
μερα μεσημερι , μπηκαν, κλεψαν, φυγαν και κανεις δεν πηρε χαμπαρι.τιποτα.

Αν το καλοσκεφτεις , οταν καθεσαι σπιτι, για καθε θορυβο που μπορεις να ακουσεις μεσα στο 24ωρο,
χτυπημα πορτας, καποιο μπαμ , καποιο σπασιμο , τρεχεις αμεσως να δεις τι εχει γινει ?
Πρεπει να ειναι αρκετα ασυνηθιστος ο θορυβος για να ενδιαφερθει καποιος.

Εδω ακουμε τουφεκιες και λεμε γαμος/γιορτη/εξατμιση...για απλους καθημερινους θορυβους
περιμενετε ο γειτονας να κανει τον Sherlock Holmes ?
Νομιζετε οτι οι κλεφτες κανουν ιδιαιτερους θορύβους ?

Προσωπικα...οταν λειπω δεν με νοιαζει....οταν ειμαι μεσα...μια απο τις καλυτερς λύσεις ειναι αυτη:
http://www.gevy.gr/products_img/1392042939_0.jpeg

Οτι εγινε, εγινε. Δε μπορω να γυρισω το χρονο πισω. Αλλα πρεπει καπως να το προφυλαξω. Οπως επισης και το δικο μου σπιτι που ουτε καν μου ειχε περασει απο το μυαλο κατι τετοιο. Μια πορτα ασφαλειας σκεφτομουν οτι θα ειναι αρκετο, αλλα τωρα περνανε απο το μυαλο μου τα παντα.
Την ιδεα με τη μπαρα θα τη ψαξω. Σε ευχαριστω για την ιδεα.

Panos76
02/12/2015, 11:23
Που το είδες αυτό? Δεν ισχύει.

Ορθόν. Μόνο που κάνουν το σπίτι (http://unfollow.com.gr/wp-content/uploads/2015/07/90.jpg)

Panos76
02/12/2015, 11:24
Την ιδεα με τη μπαρα θα τη ψαξω. Σε ευχαριστω για την ιδεα.

Εναλλακτικά, μπορείς - όπως είπα και πριν - να παραγγείλεις τη καινούρια πόρτα με εσωτερική κλειδαριά ;)

yannis24
02/12/2015, 11:26
Οτι εγινε, εγινε. Δε μπορω να γυρισω το χρονο πισω. Αλλα πρεπει καπως να το προφυλαξω. Οπως επισης και το δικο μου σπιτι που ουτε καν μου ειχε περασει απο το μυαλο κατι τετοιο. Μια πορτα ασφαλειας σκεφτομουν οτι θα ειναι αρκετο, αλλα τωρα περνανε απο το μυαλο μου τα παντα.
Την ιδεα με τη μπαρα θα τη ψαξω. Σε ευχαριστω για την ιδεα.

Η ιδεα με την μπαρα ειναι πολυ καλη οταν εισαι μεσα......ή τουλαχιστον βαζεις σε ολες τις πορτες εκτος απο αυτην που θελεις να βγεις-μπεις.....
Σε πιο απλη της παραλαγη, που εχει κανει ο παατερας μου στο εξοχικο μας, οταν μενουν μεσα, ειναι με μια χοντρη μπετοβεργα, η οποια μπαινει σε δυο κρικους που εχουν βιδωθει στα πλαγια στον τοιχο.....

κατι τετοιο δηλαδη :



346643

7Tolis
02/12/2015, 11:31
Το μούδιασμα που θα αισθανθείς θα αργήσει να φύγει.Πλέον απλά θα εχεις μηχανικό θυμό (λόγω πλέον εμπειρίας)παρα συναισθηματικό στο άκουσμα μιας τέτοιας ιστορίας.Οι θόρυβοι θα σε ενοχλούν και ισως σκεφτείς το θέμα της μετακόμισης.

Καραμπίνα ή κάτι που να σκοτώνει γρήγορα.
Ψόφος.

Υγ,κακώς εφυγες απο Αμερική.

skylaros
02/12/2015, 11:36
Υπάρχουν κλοπές και κλοπές. Συνήθως η κάθε "ομάδα" έχει τον τρόπο της. Άλλοι κλέβουν μπαίνοντας από την κεντρική είσοδο τα πρωινά (9-12) άλλοι τα απογεύματα, άλλοι είναι μπουκαδόροι συνήθως ξημερώματα από μπαλκόνια (και όχι δε προστατεύεσαι ότι όροφο και να είσαι. Αυτά στον πυκνό αστικό ιστό, σε πιο έρημες περιοχές είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Αν ήσουν μέσα εσύ ή η μητέρα σου και κάποιος έμπαινε και γινόταν αντιληπτός μιλάμε για ληστεία που είναι εντελώς διαφορετικό αδίκημα σαφώς πολύ πιο άγριο από την κλοπή που τιμωρείται και διαφορετικά (είναι κακουργηματικού χαρακτήρα οι ληστείες) και σίγουρα είναι και πολλοί λιγότεροι αυτοί που θα διέπρατταν ληστείες σε σχέση με κλοπές.

Αν είσαι μέσα στο σπίτι και θέλεις να νιώθεις πως δε μπορεί να μπει κανείς. Πόρτα ασφαλείας ακόμα και σχετικά φτηνή, σε συνδυασμό με μπάρα από πίσω που οι βάσεις της θα έχουν μεγάλες επιφάνειες στον τοίχο. Πίροι ασφαλείας σε κάθε παράθυρο και εξώφυλλο, αν βάλεις και από δύο ακόμα καλύτερα.

Αν δεν είσαι μέσα ή ζημιά είναι σαφώς μικρότερη και αφορά αυτή την αίσθηση του "μαγαρίσματος" του χώρου σου και των αντικειμένων σου. Οι πίροι παραμένουν ως έχουν, μια καλή πόρτα ασφαλείας που δε θα βγαίνει από τους μεντεσέδες αν μπει λοστός ή γρύλος που θα πετσικάρει την κάσα και πάνω από όλα κλειδαριά τελευταίας τεχνολογίας η οποία θα αλλάζει όταν βγει άλλη πιο σύγχρονη. Συναγερμός ο οποίος θα εγκατασταθεί σωστά από επαγγελματία του είδους που θα κάτσει και θα ασχοληθεί. Να μην έχεις τιμαλφή τουλάχιστο όχι κάτι που θα σε πάει πολύ πίσω αν χαθεί. Υπάρχουν και πατέντες που ο καθένας μπορεί να κάνει μόνος του, όχι υπερβολές μη δίνεις στόχο αλλά και μην είσαι εύκολο θύμα με μια πόρτα από καπλαμά. Σε περιπτώσεις σαν τη δική σου σπάνια μπαίνουν, προφανώς κάποιου κέντρισες την προσοχή, αν σήκωσες χρήματα αν είπες σε κάποιον γνωστό σου κάτι αν αν αν προσθέσουμε και την τυχαιότητα έγινες ένας ακόμη αριθμός. Κάποια στιγμή σε όλους θα μας κλέψουν κάτι.

eko
02/12/2015, 11:37
Ρε παιδια αυτο με την μπαρα καπου με φοβιζει, σε περιπτωση Φωτιας ή Σεισμου τι θα κανεις;

BLiTzER
02/12/2015, 11:39
Βγάζεις τη μπάρα.

@yannis: Δε μου φαίνεται πολύ ασφαλές αυτό, εκτός αν αφήνει πραγματικά 0 περιθώριο ανοίγματος της πόρτας. Και πάλι φαίνεται ότι θα ανοίξει με ένα καλό σπρώξιμο.

PortisHead
02/12/2015, 11:44
Που το είδες αυτό? Δεν ισχύει.

Απο δικό μου ανθρωπο,ασφαλεια.
Τουλαχιστον πριν ενα χρονο που κλεψαν τον ιδιο αυτο ισχυε.
Θα επιβεβαιώσω και θα ενημερώσω.

skylaros
02/12/2015, 11:55
Βγάζεις τη μπάρα.

@yannis: Δε μου φαίνεται πολύ ασφαλές αυτό, εκτός αν αφήνει πραγματικά 0 περιθώριο ανοίγματος της πόρτας. Και πάλι φαίνεται ότι θα ανοίξει με ένα καλό σπρώξιμο.

Το αυτό! Οι μπάρα πρέπει να είναι ΣΟΒΑΡΗ και οι βάσεις της να πιάνουν τοίχο και να έχουν επιφάνεια, φυσικά με ούπα και όσο πιο μεγάλες βίδες γίνεται. Αν έχει τοίχο έξω από την πόρτα βάζουν σωλήνα και γρύλο που σπρώχνει την πόρτα, καταλαβαίνεις για δυνάμεις που μπορούν να ασκηθούν έτσι ? Επίσης η μπάρα να κλειδώνει και να μην αφήνει περιθώριο. Εντάξει έχουν υπάρξει περιπτώσεις σε απομονωμένα μέρη που η πόρτα δεν έφευγε και έριξαν τοίχο και μπήκαν. Ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες, εμένα μου αρκεί να μη μου πάρουν σκληρούς δίσκους με φωτογραφίες και δουλειές που έχω κάνει στο παρελθόν και 2-3 αντικείμενα μικρής αξίας. Αν είμαι μέσα θέλω 1 λεπτό περιθώριο για να ετοιμαστώ και απλά να μη ξυπνήσω με κάποιον πάνω από το κεφάλι μου με κάνα γκάνι... Υποθέτω αυτό μαζί με το να σε χτυπούν και να σε υποβιβάζουν είναι ότι χειρότερο μέσα σε λογικά πλαίσια. Τώρα για ακραία σκηνικά Ok δε χρειάζεται να αναφερθεί κανείς.

zannisvel
02/12/2015, 12:00
Το αυτό! Οι μπάρα πρέπει να είναι ΣΟΒΑΡΗ και οι βάσεις της να πιάνουν τοίχο και να έχουν επιφάνεια, φυσικά με ούπα και όσο πιο μεγάλες βίδες γίνεται. Αν έχει τοίχο έξω από την πόρτα βάζουν σωλήνα και γρύλο που σπρώχνει την πόρτα, καταλαβαίνεις για δυνάμεις που μπορούν να ασκηθούν έτσι ? Επίσης η μπάρα να κλειδώνει και να μην αφήνει περιθώριο. Εντάξει έχουν υπάρξει περιπτώσεις σε απομονωμένα μέρη που η πόρτα δεν έφευγε και έριξαν τοίχο και μπήκαν. Ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες, εμένα μου αρκεί να μη μου πάρουν σκληρούς δίσκους με φωτογραφίες και δουλειές που έχω κάνει στο παρελθόν και 2-3 αντικείμενα μικρής αξίας. Αν είμαι μέσα θέλω 1 λεπτό περιθώριο για να ετοιμαστώ και απλά να μη ξυπνήσω με κάποιον πάνω από το κεφάλι μου με κάνα γκάνι... Υποθέτω αυτό μαζί με το να σε χτυπούν και να σε υποβιβάζουν είναι ότι χειρότερο μέσα σε λογικά πλαίσια. Τώρα για ακραία σκηνικά Ok δε χρειάζεται να αναφερθεί κανείς.

Οτσν λες να εχει τοιχο, εννοεις να εχει γωνια-τοιχο απο τη μια μερια της πορτας?

yannis24
02/12/2015, 12:38
Βγάζεις τη μπάρα.

@yannis: Δε μου φαίνεται πολύ ασφαλές αυτό, εκτός αν αφήνει πραγματικά 0 περιθώριο ανοίγματος της πόρτας. Και πάλι φαίνεται ότι θα ανοίξει με ένα καλό σπρώξιμο.

ναι εχεις δικιο....
την φωτο την ψαρεψα ουτως ή αλλως απο το Ιντερνετ για να δωσω "φωτογραφικα " πως περιπου εννοω....

Στην δικια μας περιπτωση εχει γωνια με τον τοιχο η πορτα, οποτε η μια μερια μπαινει περιπου 10 ποντους μεσα στον τοιχο.....
και η αλλη μερια ειναι στον τοιχο παλι βιδωμενη με μεγαλα ουπα, και οχι στην κασα οπως της φωτογραφιας.....

το θεμα ειναι βασικα αυτο που λεει και ο skylaros : η μπαρα θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον κολλημενη στην πορτα πανω, και να μην αφηνει περιθωριο........

Pan (dvs)
02/12/2015, 13:31
Κανανε προσπαθεια να μου μπουνε στο σπιτι,εδω και αρκετα χρονια.Δεν τα καταφεραν,αλλα και παλι ητανε πολυ ασχημο το συναισθημα.Αυτο ειναι ισως και το χειροτερο της υποθεσης.

Αν καταλαβα καλα εχεις ενα συστημα συναγερμου ,για τον ..ουτσο καβαλα και μια πορτα η οποια εχει μια απλη κλειδαρια ασφαλειας.Και τα δυο,ακομη και τα πιτσιρικια,στα δινουνε στο χερι.

Αν θελεις ασφαλεια πρεπει να ξερεις οτι θα σου κοστισει.Οχι μια περιουσια,αλλα τζαμπα δεν θα ειναι.
Πας λοιπον σε ενα σοβαρο μαγαζι και σου βαζουνε ενα σοβαρο συστημα.Ξερουνε που θα βαλουνε τη σειρηνα,ποια πρεπει να μπει για να αντεξει παραπανω σε περιπτωση που πανε να την απενεργοποιησουνε.Το συστημα θα ειναι αυτονομο και δεν θα πεφτει με το κοψιμο του ρευματος κλπ,κλπ.Κατι αναλογο μπορεις να κανεις και για την πορτα.

Αν το σπιτι δεν ειναι δικο σου υπαρχει ενα θεμα.Αν ομως το πεις στους τεχνικους θα κανουνε την εγκατασταση με τετοιο τροπο,ωστε αν φυγεις να την παρεις μαζι σου.

Το σημαντικο ειναι να μην επιχειρησουνε να μπουνε ωρες που μπορει να υπαρχει κοσμος στο σπιτι.Συνηθως το αποφευγουνε,αλλα μια μπαρα πισω απο την πορτα,θα τους στερουσε το πλεονεκτημα του αιφνιδιασμου.

Corki
02/12/2015, 14:45
Εγω έχω τρεις περιπτωσεις.........

1) Γειτονισα ηλικιωμενη που δεν κατοικει συνεχως στο σπιτι λογω προβληματων υγειας...........ο γιος της καλεσε εργατες να καθαρισουν τον κηπο απο χορτα κτλ .......δυο μερες μετα περιπου 04:00 το βραδυ δυο τυποι εσπασαν τα υποτυπώδους ασφαλειας μετρα προστασιας με λοστο (πορτες-κλειδαριες-πυρους ασφαλειας)......και πηραν οικιακα ειδη (ρουχα-πιατα!!!-κουβερτες).

2) Στην Γιαγια μου προσπαθησαν 2 φορες να μπουν νυχτα (04:00-04:30) σπαζοντας κλειδαρια μπαλκονοπορτας αλουμινιου και λουκετο εξωτερικης σιδεριας με λοστο. Και τις δυο φορες εγιναν αντιληπτοι και προλαβε να παρει τηλεφωνο με αποτελεσμα να φυγουν. Καθε φορα τα λουκετα πιο βαρια και πιο πολλα. Την Τριτη φορα τα καταφεραν ......ξηλωσαν ολη την σιδερα απο τον τοιχο με λοστο χωρις να σπασουν τα λουκετα ...σπασαν την πορτα και την προλαβαν με το τηλεφωνο στο χερι........με απειλη κατσαβιδιου....εκλεψαν μονο χρηματα και πραγματα αξιας. Απο τα αποτυπώματα ....συνεληφθησαν και καταδικαστικαν αρκετα χρονια.

3) Εμεις (12:00, Δευτερα πρωι)......εσπασαν 4 πορτες στην σειρα (κυριως τους αφαλους που δεν ηταν ενισχυμενοι) μεχρι να μπουν στο διαμςρισμα και να τα κανουν ολα πουτ@ν@. Κλεψαν χρηματα και πραγματα αξιας. Το μονο διαμερισμα της πολυκατοικιας που θυμηθηκε να κλειδωσει και την "τριαινα" εμεινε ανεπαφο ...αφου η μηχανικη βια δεν ηταν αρκετη ωστε να την σπασει και να ανοιχτει η πορτα. Απο τα αποτυπώματα ο πιτσιρικας συνεληφθει και καταδικαστικε μερικα χρονια.

Η εμειρια μου λεει οτι μονο καπιος μηχανισμος αρκετα δυνατος ωστε να μην σπαει ειναι ενδεχομενως ικανος να κανει τον κλεφτη να κοιταξει κατι αλλο .........

SHOOTER045
02/12/2015, 14:52
Καμία κλειδαριά δεν είναι απαραβιαστη, τουλάχιστον όχι από όλους.
Όλες οι κλειδαριές σε θωρακισμένες είναι άχρηστες στο κλείδωμα από μέσα αν δεν γυρνάτε και την εσωτερική πεταλούδα η οποία είναι ανεξαρτητη τής κλειδαριας και εκείνη θέλει τρυπάνια κλπ

zannisvel
02/12/2015, 15:34
Σε οποιον εχει τυχει και το εχω αναφερει, εχει και μια δικη του ιστορια. Το προβλημα ειναι μεγαλο. Οπως εχουν αυξηθει οι κλοπες στις μοτοσυκλετες, ετσι εχει γινει και στα σπιτια.

Ichigo
02/12/2015, 15:44
http://www.tanea.gr/news/greece/article/5315790/tesseris-dolofonies-se-treis-hmeres-apo-lhstes-eisboleis-se-spitia/

Φαινεται οτι μαλλον γεωργιανοι και αθιγγανοι επιασαν ξανα δουλεια. Γιατι αυτοι φημιζονται για παρομοια σκληροτητα. :look:

7Tolis
02/12/2015, 18:33
Οι δικοί μου Γεωργιανοί ήταν.

kerasaki
02/12/2015, 21:44
Πλεον αν θες να καλεσεις και τη σημανση (για δακτυλικα αποτυπωματα κλπ κλπ) ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΡΑΒΟΛΟ :)

Δεν χρειάζεται παράβολο, παράβολο πληρώνεις μόνο σε κατ' εγκληση διωκόμενα εγκλήματα, σε αυτά δεν ανήκει η κλοπή ούτε η ληστεία.


Ορθόν. Μόνο που κάνουν το σπίτι (http://unfollow.com.gr/wp-content/uploads/2015/07/90.jpg)

Ούτε αυτό είναι κανόνας, σκόνη θα πέσει μόνο σε πράγματα που μπορεί να ακούμπησαν οι δράστες και σχετικά λείες επιφάνειες. Πόρτες, πόμολα, συρτάρια κτλ. Με ένα πανάκι φεύγει για πλάκα.

skylaros
02/12/2015, 21:57
Δεν χρειάζεται παράβολο, παράβολο πληρώνεις μόνο σε κατ' εγκληση διωκόμενα εγκλήματα, σε αυτά δεν ανήκει η κλοπή ούτε η ληστεία.



Ούτε αυτό είναι κανόνας, σκόνη θα πέσει μόνο σε πράγματα που μπορεί να ακούμπησαν οι δράστες και σχετικά λείες επιφάνειες. Πόρτες, πόμολα, συρτάρια κτλ. Με ένα πανάκι φεύγει για πλάκα.

Που είναι οι παλιές καλές εποχές με το φούμο που δεν έφευγε από πουθενά ... τώρα ναι η μαγνητική καθαρίζει σχετικά εύκολα από παντού.

SHOOTER045
02/12/2015, 22:20
Δεν χρειάζεται παράβολο, παράβολο πληρώνεις μόνο σε κατ' εγκληση διωκόμενα εγκλήματα, σε αυτά δεν ανήκει η κλοπή ούτε η ληστεία.



Ούτε αυτό είναι κανόνας, σκόνη θα πέσει μόνο σε πράγματα που μπορεί να ακούμπησαν οι δράστες και σχετικά λείες επιφάνειες. Πόρτες, πόμολα, συρτάρια κτλ. Με ένα πανάκι φεύγει για πλάκα.

Έτσι ακριβώς

Panos76
02/12/2015, 23:25
Εχω μείνει λίγο πίσω, μας προλαβαίνουν οι εξελίξεις :D

p@nos
03/12/2015, 00:42
η σειρηνα δε μπουκωνει με νερο, εκτος αν ειναι απο τα λιντλ...σε ενα σοβαρο συστημα επισης δε μπορεις να την ανοιξεις γιατι ενεργοποιειται αυτοματα με το που πας να της βγαλεις το καπακι και βαραει...και εχει και αλλα καπακια μεχρι να φτασεις στη μπαταρια μεσα...και εχει και διαφορετικες βιδες...και αμα πας να της κοψεις τα καλωδια παλι βαραει...υπαρχει αλλος τροπος αλλα δε τον γραφω...τωρα μιλαμε για συστημα συναγερμου ολοκληρωμενο, οχι κατι διαστημικο, απλα ολοκληρωμενο συστημα που δεν ειναι τελεμαρκετινγκ φαση

επισης παντα συναγερμος συνδεδεμενος με security, και καλο ειναι η κληση να γινεται απο gsm και οχι απο το δικτυο του οτε
τωρα ενισχυμενη πορτα παραθυρα κλπ σιγουρα ειναι πλεονεκτημα, οπως επισης και σκυλος, δε θα ρισκαρει ο κλεφτης να μπει μεσα σε ενα σπιτι που ειναι και δυσκολο να παραβιασει και εχει και πιθανοτητα να πιαστει...τωρα το τι κανει ο καθενας στο σπιτι του για την περιπτωση που μπει καποιος και τον πιασει, ειναι δικο του θεμα...

γενικα αν εχεις μια σοβαρη καλυψη δεν εχεις θεμα, οι κλεφτες ειναι μικροκλεφτες και κλεβουν στανταρ πραγματα, λεφτα τηλεορασεις και κανα κλειδι αυτοκινητου αμα εισαι ατυχος...αν εχεις ολα τα παραπανω και οπλιζεις το συναγερμο, δεν εχεις θεμα...προφανως και τα παντα παραβιαζοντε, αν παμε σε καταστασεις mission impossible, αλλα ενας κλεφτης δε προκειται να μπει μεσα σε ενα σπιτι με σοβαρη ασφαλεια...

Μετα μπορεις ακομα και καμερες απλες παρακολουθησης, ειναι αρκετα φτηνες πλεον και μπορεις να παρεις μπολικες....σε περιπτωση που πιασεις φατσα και ειναι κανενας απο εκει τριγυρω και θες να πας να του πεις οτι ηταν κακο παιδι...

p@nos
03/12/2015, 13:46
και εδω βιντεακια για το πως ανοιγουν οι κλασικες κλειδαριες...
https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+pick+a+lock

μη πει κανενας τιποτα οτι θα τα δει κανενας υποψηφιος κλεφτης, και θα παει να ανοιγει σπιτια...προς γνωση και συμμορφωση ειναι για να ξερετε ποσο ευκολα μπορει να ανοιξει μια κλασσικη κλειδαρια και το τελευταιο χαιβανι που θελει να μπει για να σας παρει μια μπλουζιτσα που τη μπανισε...οποτε καλο ειναι και ενα ψαξιμο με κλειδαριες της προκοπης...

zannisvel
03/12/2015, 14:08
Κοιταζω τωρα αυτες τις κλειδαριες 3D με τα κλειδια που ερχονται σφραγισμενα. Για συναγερμο αναγκαστικα θα πρεπει να βρω καποιον επαγγελματια, γιατι στο δικο μου σπιτι δεν προνοησα να καπερασω καλωδιωσεις για το συναγερμο.
Σε ευχαριστω για το σχολια σου.

notakos600
03/12/2015, 15:50
Την μπάρα στην πόρτα την έφτιαξα και την τοποθέτησα μόνος μου με μακριά ούπατ τα πρώτα 1-2 χρόνια που ξεκίνησα να κατοικώ στο σπίτι μου.
Την θεωρώ απόλυτο must, τουλάχιστον για να αποφύγεις τον αιφνιδιασμό και το γκάνι πάνω από το κεφάλι σου.
Εμπλούτισα το όλο σκηνικό και με ένα μαλτεζάκι που κοιμάται πάντα με το ένα μάτι ανοιχτό, όλα τα μικρόσωμα σκυλιά είναι νευρικά και θα γαυγίσουν πάντα όταν ακούσουν κάτι μη συνηθισμένο.
Όταν λείπουμε, εγώ, η γυναίκα μου και το παιδί....τότε στα @@ μου, εκτός ίσως από το ενδεχόμενο να κάνουν κακό στο σκυλί.
Την τηλεόραση, τον υπολογιστή και κάποια ελάχιστα ευρώ μπορώ άνετα να τα ξαναβάλω στη θέση τους.
Δεν έχω βρεθεί στη θέση κάποιου που τον έχουν κλέψει, ή το χειρότερο, να τον έχουν ληστέψει όταν ήταν μέσα στο σπίτι οικογενειακώς.
Δεν θέλω ποτέ να ζήσει η οικογένειά μου κάτι τέτοιο, βάση στατιστικών όμως το θεωρώ πολύ πιθανό και προσπαθώ όσο μπορώ να τους αποθαρρύνω.
Συναγερμό έχω....αλλά χελόου...όλη νύχτα κτυπούν συναγερμοί από σπίτια και αυτοκίνητα...so what?
Ζαννή, ποτέ ξανά ρε φίλε, ούτε σε σένα, αλλά ούτε και σε κανέναν άνθρωπο.

George_M.
03/12/2015, 16:40
περαν απο τα μηχανικα μετρα ασφαλειας,μπαρες,συρτες κτλ ο συναγερμος πρεπει να εχει 2 σειρηνες,
1 εξω κ 1 μεσα ωστε σε περιπτωση που μακελεψουν την εξω να υπαρχει η μεσα κ το αναποδο.
επισης επιβαλεται το συστημα συναγερμου να εχει μπαταρια με αρκετη αυτονομια ~24 ωρες ωστε να αντεξει κ να λειτουργησει σε ''τυχαια'' διακοπη ρευματος
ενω συνισταται η αντικαταστασης αυτης αν 3-4 χρονια για να ειμαστε σιγουροι οτι θα δουλεψει οπως θελουμε.
επειτα καλο ειναι να βαλουμε παραλληλα-με τις εσωτερικες τζαμοπορτες-παγιδες κ στα εξωφυλα σε πορτες κ παραθυρα.

ολα αυτα κ ισως αρκετα ακομα για οταν θα εισαι εσυ με την οικογενεια σου μεσα.
εαν εισαι/ειστε εκτος αστο ανοιχτο (λεμε τωρα),οτι κ να γινει δεν θα κινδυνεψεις/τε αμμεσα κ αυτο εχει την μεγαλυτερη σημασια!!

p@nos
03/12/2015, 17:10
παγιδες τι ακριβως εννοεις?

ολοι οι συναγερμοι εχουν μπαταρια, και οι σειρηνες εχουν ξεχωριστη δικη τους μεσα...

George_M.
03/12/2015, 18:20
παγιδες τι ακριβως εννοεις?

ολοι οι συναγερμοι εχουν μπαταρια, και οι σειρηνες εχουν ξεχωριστη δικη τους μεσα...

μην το λες...υπαρχει ακομα κοσμος αλλα κ ειδικοι στο ειδος που δεν βαζουν/προτεινουν για μειωση κοστους κσε καθε διακοπη ρευματος εχουμε μπαου-μπαου..
παγιδες εννοω επιπλεον σετ παραλληλα με το ηδη υπαρχον που κλεινον το κυκλωμα.

p@nos
03/12/2015, 18:26
μην το λες...υπαρχει ακομα κοσμος αλλα κ ειδικοι στο ειδος που δεν βαζουν/προτεινουν για μειωση κοστους κσε καθε διακοπη ρευματος εχουμε μπαου-μπαου..
παγιδες εννοω επιπλεον σετ παραλληλα με το ηδη υπαρχον που κλεινον το κυκλωμα.


προφανως λες εκεινα που κανουν θορυβο, νομιζω ειναι περιττα...τωρα δε ξερω τι γινεται, αλλα νομιζω οτι κανενας δε θα προτεινε συστημα χωρις μπαταρια...δηλαδη να γλιτωσεις τα 60ε?

George_M.
03/12/2015, 18:37
προφανως λες εκεινα που κανουν θορυβο, νομιζω ειναι περιττα...τωρα δε ξερω τι γινεται, αλλα νομιζω οτι κανενας δε θα προτεινε συστημα χωρις μπαταρια...δηλαδη να γλιτωσεις τα 60ε?

κ ομως γνωστος το εκανε κ δεν εβαλε!

οχι δεν εννοω αυτα.λεω τις κανονικες επαφες που εχουν στ'αλουμινια κ συνδεονται τα καλωδια
δες
347197

βαζεις ενα επιπλεον σετακι παραλληλα στο ρολο/παντζουρι κτλ ετσι με την πρωτη επαφη κ πριν ο αλλος μπει μεσα/σπασει-κοψει τζαμι εχει ηδη χτυπησει ο συναγερμος

p@nos
03/12/2015, 18:45
αυτες ειναι οι επαφες του συναγερμου...ενταξει λιγο υπερβολη και στο τζαμι και στο πατζουρι...παντως και αυτα μπορεις να τα παρακαμψεις, οχι πολυ δυσκολα...γενικα νομιζω περα απο τα στανταρ πραγματα που μπορεις να κανεις, για τα οποια δηλαδη ειναι προετοιμασμενος και ο κλεφτης, πρεπει να βαλεις και τη φαντασια σου να δουλεψει, να εχεις κατι το οποιο ο κλεφτης δε γνωριζει και δε φανταζεται κιολας οτι μπορει να υπαρχει

George_M.
03/12/2015, 19:03
αυτες ειναι οι επαφες του συναγερμου...ενταξει λιγο υπερβολη και στο τζαμι και στο πατζουρι...παντως και αυτα μπορεις να τα παρακαμψεις, οχι πολυ δυσκολα...

ε..κοιτα ολα ανοιγουν κ ολα παραβιαζονται αμα το παρουμε ετσι κ ετσι οντως ειναι.το θεμα ειναι να το χασομερησεις/αποτρεψεις...γενικα νομιζω περα απο τα στανταρ πραγματα που μπορεις να κανεις, για τα οποια δηλαδη ειναι προετοιμασμενος και ο κλεφτης, πρεπει να βαλεις και τη φαντασια σου να δουλεψει, να εχεις κατι το οποιο ο κλεφτης δε γνωριζει και δε φανταζεται κιολας οτι μπορει να υπαρχει

347203
:D

p@nos
03/12/2015, 19:24
ειμαι ανθρωπος της τεχνολογιας, θελω κατι πιο συγχρονο :D

347208

BLiTzER
12/12/2015, 21:20
Έχει κάποιος γνώστης να προτείνει συγκεκριμένη κλειδαριά ασφαλείας; Σκέφτομαι να αλλάξω σύντομα.

sv1000s
12/12/2015, 21:42
Έχει κάποιος γνώστης να προτείνει συγκεκριμένη κλειδαριά ασφαλείας; Σκέφτομαι να αλλάξω σύντομα.

σε τι πορτα?οταν λες κλειδαρια μονο αφαλο?

BLiTzER
12/12/2015, 22:14
Ολόκληρη την κλειδαριά. Τι εννοείς "τι πόρτα"; Πόρτα σπιτιού :p Η πόρτα του διαμερίσματος. Τώρα έχω μια ATRA, από αυτές με το μακρύ κλειδί χρηματοκιβωτίου, αλλά θέλω καιρό να την αλλάξω και νομίζω τώρα είναι η ώρα.

SHOOTER045
13/12/2015, 00:02
Ολόκληρη την κλειδαριά. Τι εννοείς "τι πόρτα"; Πόρτα σπιτιού :p Η πόρτα του διαμερίσματος. Τώρα έχω μια ATRA, από αυτές με το μακρύ κλειδί χρηματοκιβωτίου, αλλά θέλω καιρό να την αλλάξω και νομίζω τώρα είναι η ώρα.

Όταν διάβασα το πρώτο σού μνμ αυτό το όνομα μού ήρθε στο μυαλό, ότι σού είπα στο βρουμ

BLiTzER
13/12/2015, 00:12
Ναι, το έχω ακούσει κι εγώ. Και ήδη είχαμε μια διάρρηξη στο παρελθόν. Αλλά δεν έχω ιδέα από κλειδαριές. Προτείνετε κάτι :p

duke200
13/12/2015, 07:57
δεν ξερω απο κλειδαριες, αλλα συνηθως ισχύει ο κανόνας το καλύτερο, το ακριβότερο.

Η λύση με την μπαρα και τα ουπα μου άρεσε σαν ιδέα, πίσω απο όλες τις πορτες και τα παράθυρα.
Επίσις η λύση μαντρόσκυλος, είναι σημαντικό αποτρεπτικό μέσο.

Εμας είχαν δοκιμάσει να μας κλέψουν 8 η ώρα το πρωι, ενώ έλλειπα και η γυναικα μου κοιμότανε και μόλις τους άκουσε η αρκούδα, πατησε κατι αγριοφωνάρες που οι κλέφτες την κάνανε, ίσα που πρόλαβε να τους δει η γυναίκα μου ενώ έτρεχαν να φύγουν.

Το μόνο που πρόλαβε να δει ήταν οτι ήταν κυριλέ ντυμένοι σε μερσεντέ τελευταίο μοντέλο (1 αντρας και μια γυναίκα). Δυστυχώς δεν πρόλαβε πινακίδες.

το περιστατικό έλαβε χώρα εν Τρίπολι Αρκαδίας, πιθανολογώ όμως οτι οι επαγγελαμτίες διαρρήκτες είναι πλεον της μόδας να κυκλοφορούνε κυριλέ ντυμένοι για λόγους ξεκαρφώματος.

teogtp
13/12/2015, 19:40
δεν ξερω απο κλειδαριες, αλλα συνηθως ισχύει ο κανόνας το καλύτερο, το ακριβότερο.

Η λύση με την μπαρα και τα ουπα μου άρεσε σαν ιδέα, πίσω απο όλες τις πορτες και τα παράθυρα.
Επίσις η λύση μαντρόσκυλος, είναι σημαντικό αποτρεπτικό μέσο.

Εμας είχαν δοκιμάσει να μας κλέψουν 8 η ώρα το πρωι, ενώ έλλειπα και η γυναικα μου κοιμότανε και μόλις τους άκουσε η αρκούδα, πατησε κατι αγριοφωνάρες που οι κλέφτες την κάνανε, ίσα που πρόλαβε να τους δει η γυναίκα μου ενώ έτρεχαν να φύγουν.

Το μόνο που πρόλαβε να δει ήταν οτι ήταν κυριλέ ντυμένοι σε μερσεντέ τελευταίο μοντέλο (1 αντρας και μια γυναίκα). Δυστυχώς δεν πρόλαβε πινακίδες.

το περιστατικό έλαβε χώρα εν Τρίπολι Αρκαδίας, πιθανολογώ όμως οτι οι επαγγελαμτίες διαρρήκτες είναι πλεον της μόδας να κυκλοφορούνε κυριλέ ντυμένοι για λόγους ξεκαρφώματος.

Αυτό το ποστ πρέπει να γράφτηκε απο κινητό και κλειδωμενος μεσα στην τουαλέτα. .......
:D

Nostradamus
13/12/2015, 20:26
Αυτό το ποστ πρέπει να γράφτηκε απο κινητό και κλειδωμενος μεσα στην τουαλέτα. .......
:D

εγω λεω οτι η αρκουδα ειναι ο μαντροσκυλος....

Αλλιως ναι ειναι ακομη στην τουαλετα....

skylaros
13/12/2015, 20:31
Αυτό το ποστ πρέπει να γράφτηκε απο κινητό και κλειδωμενος μεσα στην τουαλέτα. .......
:D

Ρε μλκ γέλασα, γέλασα πολύ !

duke200
14/12/2015, 07:35
ευτυχώς ακόμα δεν φτάσαμε να έχουμε κατοικίδιο αρκούδα...

Η μαλιαρή "αρκουδα" είναι το μεσαίο γκριφόν μας (περίπου 40 κιλά) που πήρε αυτό το ψευδώνυμο γιατί τρελαίνεται για φρούτα, μέλι και ρίζες (καρότα) και φυσικά για την αγριοφωνάρα του.

GiorgosLa
14/12/2015, 08:44
ευτυχώς ακόμα δεν φτάσαμε να έχουμε κατοικίδιο αρκούδα...

.

Φίλε duke, το πείραγμα, "μάλλον" δεν γίνεται για το αν έχεις αρκούδα. Επειδή η λέξη "μαντρόσκυλος" βρίσκετε σε διαφορετική παράγραφο και με μεγάλο κενό απ την επόμενη, μπορεί εύκολα να σε μπερδέψει.
Αν δηλαδή η γυναίκα σου διαβάσει μόνο αυτό:
"Εμας είχαν δοκιμάσει να μας κλέψουν 8 η ώρα το πρωι, ενώ έλλειπα και η γυναικα μου κοιμότανε και μόλις τους άκουσε η αρκούδα, πατησε κατι αγριοφωνάρες που οι κλέφτες την κάνανε, ίσα που πρόλαβε να τους δει η γυναίκα μου ενώ έτρεχαν να φύγουν."
και ξεχάσει την προηγούμενη παράγραφο... δεν νομίζω να σε σώζει η τουαλέτα. Καλά είναι να έρθεις στη Λάρισα να σε κρύψω καμιά βδομαδούλα να περάσει η κρίση. :)


ΥΓ. Μια χαρά διαβάζετε. Απλά είναι μερικά "ζιζάνια" εδώ μέσα που ψάχνουν αφορμή. :) :beer:

Panos76
14/12/2015, 10:13
ATRA είχαμε και εμείς από το 2007 που πρωτομπήκαμε στο σπίτι. Είχαμε ακούσει τη γνωστή ιστορία με τις κλεμμένες μήτρες και όλο λέγαμε να την αλλάξουμε.

Τελικά την αλλάξαμε 7 χρόνια μετά, πέρυσι δηλ. με μία Mul-T-Lock (http://www.safecase.gr/%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%8C%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B8%CF%89%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%8C%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82/mul-t-lock-omega-plus) (αυτή που βλέπεις πρώτη με το κόκκινο κλειδί)

Υποτίθεται ότι έχει πολλές δικλίδες ασφαλείας (να μη τα αναλύω) και κόστος με τοποθέτηση κάπου στα 260€.

BLiTzER
14/12/2015, 10:19
Ακριβώς αυτή είχα στο μυαλό μου κι εγώ, με λίγο ψάξιμο. Τη βρήκα, με defender, στα 210€ περίπου. Η τοποθέτηση θα είναι ένα θέμα, αλλά κάποιον θα βρω.

Panos76
14/12/2015, 10:34
Όταν μπήκαμε στο σπίτι, μας είχε κάνει εντύπωση που από τα 12 διαμερίσματα, τουλ. τα 8 άλλαξαν κλειδαριά άμεσα!

Επειδή τα λέμε με τον διαχειριστή (ο οποίος τη ψάχνει τη δουλειά γενικά) απευθύνθηκα στον ίδιο και μου πρότεινε τον δικό του κλειδαρά για την τοποθέτηση που είχε κάνει νωρίτερα.

Δεν είχα κανένα παράπονο, μου εξήγησε πολλά γύρω από τη κλειδαριά αυτή και τι πρέπει να γίνει σε περίπτωση απώλειας του κλειδιού.

Ψάξε κάποιον από την πολυκατοικία ή κάποιον γνωστό.

Επιπλέον: το σπίτι έχει εγκατεστημένες παγίδες και θέλω να προχωρήσω σε τοποθέτηση συναγερμού χωρίς συνδρομή. Θα τον οπλίζω μόνο όταν είμαστε μέσα.

Pan (dvs)
14/12/2015, 13:17
Όταν μπήκαμε στο σπίτι, μας είχε κάνει εντύπωση που από τα 12 διαμερίσματα, τουλ. τα 8 άλλαξαν κλειδαριά άμεσα!

Επειδή τα λέμε με τον διαχειριστή (ο οποίος τη ψάχνει τη δουλειά γενικά) απευθύνθηκα στον ίδιο και μου πρότεινε τον δικό του κλειδαρά για την τοποθέτηση που είχε κάνει νωρίτερα.

Δεν είχα κανένα παράπονο, μου εξήγησε πολλά γύρω από τη κλειδαριά αυτή και τι πρέπει να γίνει σε περίπτωση απώλειας του κλειδιού.

Ψάξε κάποιον από την πολυκατοικία ή κάποιον γνωστό.

Επιπλέον: το σπίτι έχει εγκατεστημένες παγίδες και θέλω να προχωρήσω σε τοποθέτηση συναγερμού χωρίς συνδρομή. Θα τον οπλίζω μόνο όταν είμαστε μέσα.

Αφου το ψαχνει και ο διαχειριστης βαλτε 5-6 καμερες στην πολυκατοικια.Σπανια χτυπανε σπιτια με καμερες.

Panos76
14/12/2015, 14:04
Αφου το ψαχνει και ο διαχειριστης βαλτε 5-6 καμερες στην πολυκατοικια.Σπανια χτυπανε σπιτια με καμερες.

Δυστυχώς μιλάμε για πολυκατοικία και όπως συνηθίζω να λέω, το διαμέρισμα δεν το ορίζεις.

Με λίγα λόγια ΔΕΝ ενδιαφέρεται κανείς και για τίποτα, κανείς δεν είναι διατεθειμένος να δώσει σέντσι ούτε για τα βασικά (παρ όλο που έχει πέσει θύμα κλοπής η πολυκατοικία κάμποσες φορές! )

:(

virus
14/12/2015, 17:34
Εμας είχαν δοκιμάσει να μας κλέψουν 8 η ώρα το πρωι, ενώ έλλειπα και η γυναικα μου κοιμότανε και μόλις τους άκουσε η αρκούδα, πατησε κατι αγριοφωνάρες που οι κλέφτες την κάνανε, ίσα που πρόλαβε να τους δει η γυναίκα μου ενώ έτρεχαν να φύγουν.




το καλυτερο αντικλεπτικο ειναι ο σκυλος να ειναι ΜΕΣΑ στο σπιτι οχι εξω ;)

duke200
17/12/2015, 07:32
το καλυτερο αντικλεπτικο ειναι ο σκυλος να ειναι ΜΕΣΑ στο σπιτι οχι εξω ;)

μεσα τον έχουμε...

spyrval
17/12/2015, 08:15
το καλυτερο αντικλεπτικο ειναι ο σκυλος να ειναι ΜΕΣΑ στο σπιτι οχι εξω ;)

Εννοείται μέσα. Ακόμα και τα μικρά είναι συναγερμοί. Τώρα αν πάει να μπει κανένας και δει και ένα cane corso να τον κοιτάζει με το γνωστό βλέμμα "σκέφτεσαι να το κάνεις αυτό το ένα βήμα ακόμα;" ακόμα καλύτερα :D

Ζεύκας
17/12/2015, 08:30
καλά και τα σκυλιά δεν κάνουν δουλειά. ψυχολογικό είναι περισσότερο.

όποιος θέλει να μπει τι μαστιφφ τι κάνε κόρσο τι ροτβαιλερ, ένα καλό αναισθητικο σπρέυ μακρυά είναι

Panos76
17/12/2015, 09:43
καλά και τα σκυλιά δεν κάνουν δουλειά. ψυχολογικό είναι περισσότερο.

όποιος θέλει να μπει τι μαστιφφ τι κάνε κόρσο τι ροτβαιλερ, ένα καλό αναισθητικο σπρέυ μακρυά είναι

Αυτό ακριβός έφαγε (και πάλι καλά) ο λύκος ενός φίλου στην μονοκατοικία του. Θέλει και λίγη εκπαίδευση τι να κάνει, τι να μην κάνει, κλπ.

yannis24
17/12/2015, 10:29
Αυτό ακριβός έφαγε (και πάλι καλά) ο λύκος ενός φίλου στην μονοκατοικία του. Θέλει και λίγη εκπαίδευση τι να κάνει, τι να μην κάνει, κλπ.

Παιδια, αμα ο σκυλος ειναι μεσα, ειδικα το βραδυ θα αρχιζει να γαβγιζει την στιγμη που θα ακουσει θορυβο εξω απο το σπιτι.. πριν προλαβει ο αλλος να φτασει καν κοντα στην πορτα.......και θα σε ξυπνησει....αυτο λενε οι απο πανω.....
Αμα τον εχεις εξω, και να γαβγισει λιγο, του πετας ενα αναισθητικο και τον ξαποστελνεις......

Panos76
17/12/2015, 10:36
Σωστός, για εξωτερικό χώρο αναφερόμουν.

spyrval
17/12/2015, 10:46
Ο σκύλος αιφνιδιάζει τον άλλον που δεν τον βλέπει απ'έξω. Δεν ξέρει ότι υπάρχει και θα τον δει ξαφνικά.Πιστεύω ότι και να σε έχουν παρακολουθήσει και να ξέρουν ότι υπάρχει σκύλος, οι περισσότεροι θα το αποφύγουν το σπίτι. Είτε γιατί θα σκεφτούν ότι θα γαυγίσει, είτε γιατί δεν θα ξέρουν από πού θα τους την πέσει. Μιλάμε για τις περισσότερες περιπτώσεις φυσικά. Αν κάποιος ζει σε έπαυλη με πισίνα και χρυσά πόμολα στις πόρτες θα βρεθεί αυτός που δε θα υπολογίσει σκύλο εννοείται...

leftos
18/12/2015, 19:18
O σκυλος μεσα στο σπιτι σιγουρα ειναι αποτρεπτικο και ειδικα αυτα τα μικρα που δεν σταματανε και γαυγιζουν με το παραμικρο. Εχει γλιτωσει φιλος την μηχανη του απο ενα τετοιο πατσαβουρακι που τα λεμε της γειτονισσας.
Το θεμα ειναι οτι παρακολουθουν ποτε εισαι μεσα και ποτε εξω οποτε αν εισαι εξω ο σκυλος δεν κανει την καλυτερη δουλεια αν εισαι μεσα η δεν εχουν παρακολουθησει για να ξερουν και υπαρχει σκυλος σιγουρα θα παρατησουν το δικο σου και θα πανε παρακατω. Ελαχιστοι ειναι αυτοι που θα μπουν σε σπιτι που υπαρχουν ανθρωποι γιατι εκει ειναι αποφασισμενοι οτι μπορει να γινει οτιδηποτε.

SHOOTER045
18/12/2015, 19:45
καλά και τα σκυλιά δεν κάνουν δουλειά. ψυχολογικό είναι περισσότερο.

όποιος θέλει να μπει τι μαστιφφ τι κάνε κόρσο τι ροτβαιλερ, ένα καλό αναισθητικο σπρέυ μακρυά είναι

Όπως λένε παρακάτω τα μικρά νευρικά πατσαβουρακια που σηκώνουν όλη την γειτονιά στο πόδι, κάνουν δουλειά για εντός οικίας, για μονοκατοικίες οτιδήποτε μεγαλωσομο, αλλά Θέλει εκπαίδευση να μην ζυγώνει πολύ στους φράχτες και κοιμηθεί από αναισθητικό σπρέι και να μην τρώει από ξένους και φάει φόλα.
Σε οικοδομές εισόδους, ακάλυπτους αυλές πυλωτές και μια fake κάμερα με μια επιγραφή<κανει>δουλεια και αποθαρρύνει.
Αν βλέπεται περίεργα σημάδια στα κουδούνια σας-θυροτηλέφωνα κάτι παίζει.
Άγνωστα οχήματα μη κατοίκων που σε άσχετες ώρες γυροφερνουν δεν είναι για καλό.
Όπως και να φωτογραφίζουν πυλωτές μπαλκόνια άσχετοι δεν ζηλεύουν την αρχιτεκτονική.

BLiTzER
18/12/2015, 19:49
Για την ιστορία, αγόρασα ένα φρανκενστάιν πράγμα, με διαφορετικής μάρκας κλειδαριά, αφαλό και defender. Την προτίμησα από την omega γιατί η τελευταία έχει μεγάλα, άβολα κλειδιά και το σύστημα με τις 3 ζωές δε με ενθουσίασε (άσε που στην 3η πας για αλλαγή κλειδαριάς).

MikeG
26/12/2018, 20:43
Κάποιος να προτείνει κάποιο αρκετά καλό ομφαλό ; Είναι χαοτικό το να ψάχνεις για τέτοια θέματα. Δε συνέβη κάτι (φτου φτου), απλά ψάχνουμε για να έχουμε.

azar41
27/12/2018, 08:56
http://www.safecase.gr/lock-cylinder-abus-d6

ενα αρκετά καλό που το βάζω σε πελάτες,υπάρχουν και ακριβότερα φυσικά.

MikeG
27/12/2018, 13:14
http://www.safecase.gr/lock-cylinder-abus-d6

ενα αρκετά καλό που το βάζω σε πελάτες,υπάρχουν και ακριβότερα φυσικά.

Πολύ οικονομικό μου φαίνεται.. Κάτι καλύτερο;

alexxxcbr
27/12/2018, 19:12
https://www.skroutz.gr/c/1420/security_locks.html?keyphrase=%CE%BA%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%82+%CE%B1%CF%83%CF %86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82+iseo+r50

Τουμπανο κυλινδρος mike

Bowleno
27/12/2018, 21:29
https://www.skroutz.gr/c/1420/security_locks.html?keyphrase=%CE%BA%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%82+%CE%B1%CF%83%CF %86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82+iseo+r50

Τουμπανο κυλινδρος mike

Λέει για προστασία αντιγραφής την κλειδιών..πως γίνεται αυτό; με ενδιαφέρει κι εμένα...

BLiTzER
27/12/2018, 21:32
Λέει για προστασία αντιγραφής την κλειδιών..πως γίνεται αυτό; με ενδιαφέρει κι εμένα...

Απλό είναι. Το γράφεις στα χαρακτηριστικά.

telegonos
27/12/2018, 21:34
Δεν υπάρχει εργαλειομηχανή που να αντιγράφει το κλειδί αυτό, κλειδί σε κλειδί.

Για να βγει αντίγραφο, έχεις ένα κωδικό από γράμματα και νούμερα, σε μια κάρτα σαν πιστωτική, που δίνεις στον κλειδαρα, και σου φτιάχνει με τον κωδικό αντίγραφο, στην ειδική για αυτό το είδος κλειδιού εργαλειομηχανή.

Είναι μεγάλη υπόθεση το μη-αντιγράψιμο κλειδί, γιατί πες π.χ. φιλοξενείς κάποιον που δεν εμπιστεύεσαι, και αναγκαστικά του δίνεις κλειδί να μπαίνει και να βγαίνει ή στην υπηρεσία ή στον ενοικιαστή. Να μην μπορεί να βγάλει αντικλείδια και να να έρθει μια ώρα αργότερα και να σου αδειάσει το σπίτι κύριος.

BLiTzER
27/12/2018, 21:37
Ε ναι, γιατί αν φιλοξενείς κάποιον που δεν εμπιστεύεσαι και του'χεις δώσει κλειδί, το ότι είναι μη-αντιγράψιμο τον εμποδίζει από το να σου αδειάσει το σπίτι.

alexxxcbr
27/12/2018, 21:38
Λέει για προστασία αντιγραφής την κλειδιών..πως γίνεται αυτό; με ενδιαφέρει κι εμένα...
ΤΑ κλειδιά αντιγραφονται μόνο μέ την κάρτα της κλειδαριάς στην αντιπροσωπεία. Είναι κλειστό προφίλ

telegonos
27/12/2018, 21:38
Μπορεί, αλλά δεν σε σώζει από ΑΥΤΟ το σενάριο το μη-αντιγράψιμο κλειδί. Στο άλλο που έγραψα πριν σε σώζει.

vstrider
27/12/2018, 21:39
Κάποιος να προτείνει κάποιο αρκετά καλό ομφαλό ; Είναι χαοτικό το να ψάχνεις για τέτοια θέματα. Δε συνέβη κάτι (φτου φτου), απλά ψάχνουμε για να έχουμε.

Σε πόρτα ασφαλείας ή σε κλασική ξύλινη?
Μέχρι πόσα διατίθεσαι να πληρώσεις? έως 20 ή έως 160 ευρώ?
Δώσε στοιχεία να δούμε τι χρειάζεσαι.

telegonos
27/12/2018, 21:39
Ε ναι, γιατί αν φιλοξενείς κάποιον που δεν εμπιστεύεσαι και του'χεις δώσει κλειδί, το ότι είναι μη-αντιγράψιμο τον εμποδίζει από το να σου αδειάσει το σπίτι.

Μπορεί, αλλά δεν σε σώζει από ΑΥΤΟ το σενάριο το μη-αντιγράψιμο κλειδί. Στο άλλο που έγραψα πριν σε σώζει.

Bowleno
27/12/2018, 21:40
Κάτι σαν τα κλειδιά των abus κλειδαριων μοτο. Thanks παίδες με καλύψατε

MikeG
28/12/2018, 08:59
Σε πόρτα ασφαλείας ή σε κλασική ξύλινη?
Μέχρι πόσα διατίθεσαι να πληρώσεις? έως 20 ή έως 160 ευρώ?
Δώσε στοιχεία να δούμε τι χρειάζεσαι.

Ευχαριστώ παιδιά για την αναθέρμανση του θέματος.
Η πόρτα είναι αλουμινίου με περιμετρικό κλείδωμα και ο κύλινδρος που χρειάζομαι έχει διαστάσεις 90mm (30x60). To budget αγγίζει ανάλογα το vfm πάει και στα 150€.

Ευχαριστώ.

telegonos
28/12/2018, 10:54
Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, όσο καλή κλειδαριά και να βάλεις σε αλουμινενια πόρτα, δεν θα ασχοληθεί καν με την κλειδαριά ο κλέφτης, θα στραβώσει το αλουμίνιο με λοστο ή άλλη βίαιη μέθοδο (δεν χρειάζεται να τις λέμε)

MikeG
28/12/2018, 14:22
Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, όσο καλή κλειδαριά και να βάλεις σε αλουμινενια πόρτα, δεν θα ασχοληθεί καν με την κλειδαριά ο κλέφτης, θα στραβώσει το αλουμίνιο με λοστο ή άλλη βίαιη μέθοδο (δεν χρειάζεται να τις λέμε)

Οποιαδήποτε βίαιη μέθοδο θα ξυπνήσει εμένα είτε κάποιον άλλο. Δε μένω Αθήνα. Με ενδιαφέρει να μην ανοίγει σαν βούτυρο η κλειδαριά. Ας ασχοληθούμε μόνο με αυτή.

ty