PDA

View Full Version : "Κριση" μπαταριων την τελευταια εβδομαδα.



Σελίδες : [1] 2

GFawkes
09/12/2015, 08:50
Το βαζω στο Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί...

διοτι μαλλον το θεμα πρεπει να εχει...μεταφυσικες διαστασεις....


Σε ποσους παρουσιαστηκε προβλημα στην μπαταρια την τελευταια εβδομαδα-δεκαημερο;

Σιγουρα και σε εμενα, σε 2 μηχανες με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μπαταρια.

Πρωτου αρχισουμε τα "την φορτισες;,"-"Αφησες ανοικτα φωτα " κλπ
να πω οτι δεν ειμαι και τελειως χτεσινος, και οτι οι μοτο φυλασσονται σε στεγασμενο χωρο με συντηρητες συχνα-πυκνα.

Συνεβη και σε αρκετους γνωστους απο μοτο μεχρι φορτηγα....

Ειχατε αντιστοιχη εμπειρια-εχω κατι στο νου μου και απλα θελω να παρω λιγο feedback.
:D

sapila racing
09/12/2015, 08:51
Εχει να κάνει με την πτώση της θερμοκρασίας.

GFawkes
09/12/2015, 09:06
Εχει να κάνει με την πτώση της θερμοκρασίας.

Σιγουρα εχει να κανει ΚΑΙ με την πτώση της θερμοκρασίας....
Συμφωνω....η μεγαλες μεταβολες προς τα κατω δεν ευνοουν τις μπαταριες...ειδικα τις παλιες...

τις καινουργιες;

SHOOTER045
09/12/2015, 09:10
Σιγουρα εχει να κανει ΚΑΙ με την πτώση της θερμοκρασίας....
Συμφωνω....η μεγαλες μεταβολες προς τα κατω δεν ευνοουν τις μπαταριες...ειδικα τις παλιες...

τις καινουργιες;

Περίμενε μέχρι να μπει ο abel και θα σου απαντήσει

George_Sp
09/12/2015, 09:10
Σιγουρα εχει να κανει ΚΑΙ με την πτώση της θερμοκρασίας....
Συμφωνω....η μεγαλες μεταβολες προς τα κατω δεν ευνοουν τις μπαταριες...ειδικα τις παλιες...

τις καινουργιες;


όλες ανεξαιρέτως.
κρατάνε λιγότερο και τα κινητά τηλέφωνα.
αυτές που επηρεάζονται λιγότερο είναι οι Li-Po (lithium-Polymer)

BLiTzER
09/12/2015, 09:14
Η δική μου μπαταρία ακούγεται αδύναμη από την πρώτη μέρα (δεν ξέρω καν από πότε είναι, καθώς το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο) και ήδη 2 μηχανικοί, που έτυχε να με ακούσουν να μιζάρω, μου είπαν ότι δε θα βγάλει τον χειμώνα. Μέχρι στιγμής παίρνει κανονικά και απροβλημάτιστα και κάτι μου λέει ότι θα βγάλει άνετα μια χρονιά ακόμα. Πώς και γιατί, δεν έχω ιδέα.

Μήπως έχεις ιταλικά;!

George_Sp
09/12/2015, 09:17
Να προσθέσω οτι η Yuasa πάνω στο Versys είναι η εργοστασιακή από το 2009 επάνω.
Τσακμάκι κάθε πρωί αλλά της έριξα μια προληπτική φόρτιση πάνω σε Ctek MXS 5.0 καμιά 10αριά μέρες πριν πιάσουν τα πρώτα κρύα.

GFawkes
09/12/2015, 09:20
Την μια την ειχα στον Ctek επανω

και την αλλη την ειχα φορτισει, πηγα βολτα κανονικα και την επομενη μερα ουτε που αναβαν τα λαμπακια......πτωμα σκετο.

Και δεν μιλαω για μπαταριες κινα-που δεν βαζω πανω, αλλα AGM Odyssey....

amyroukai
09/12/2015, 09:34
Υπάρχει μιά εξήγηση αλλά στο φόρουμ είστε όλοι σκεπτικιστές και δεν θέλετε να δείτε την αλήθεια.
Αυτοί που μας ψεκάζουν έχουν ρίξει και EMP για να αναγκαστούμε να αλλάξουμε μαζικά μπαταρίες και να πέσει και άλλο το εμπορικό ισοζύγιο της χώρας.

GFawkes
09/12/2015, 09:36
Υπάρχει μιά εξήγηση αλλά στο φόρουμ είστε όλοι σκεπτικιστές και δεν θέλετε να δείτε την αλήθεια.
Αυτοί που μας ψεκάζουν έχουν ρίξει και EMP για να αναγκαστούμε να αλλάξουμε μαζικά μπαταρίες και να πέσει και άλλο το εμπορικό ισοζύγιο της χώρας.


Λιακο...

ΕΣΥ;
:D

buckley
09/12/2015, 09:58
Λιακο...

ΕΣΥ;
:D

Στο Χαλάνδρι σας βλέπει ο ήλιος εκεί που μένεις ? και περιμένεις να κρατάνε ρεύμα οι μπαταρίες ...

GFawkes
09/12/2015, 09:59
...[/COLOR]

4-5 στενα πιο μεσα απο τον "προεδρο" ρε....

zannisvel
09/12/2015, 10:15
Η μπαταρια στο αυτοκινητο μας αφησε πριν απο καμια 10αρια μερες.
Ηταν 6-7 μηνων και εργοστασιακη της General Motors.

kostasagk
09/12/2015, 10:24
HARRP.......

kostasagk
09/12/2015, 10:27
Να προσθέσω οτι η Yuasa πάνω στο Versys είναι η εργοστασιακή από το 2009 επάνω.
Τσακμάκι κάθε πρωί αλλά της έριξα μια προληπτική φόρτιση πάνω σε Ctek MXS 5.0 καμιά 10αριά μέρες πριν πιάσουν τα πρώτα κρύα.

ΔΗΛ ποσο πρέπει να κράτηση? συνήθως γυρω στα 4 χρονια είναι ο μεσος ορος ζωης ...τουλάχιστον τα μηχανάκια μου αυτό λένε..κλειστο παρκιν ,αυτόματοι φορτιστές..

sniper
09/12/2015, 10:32
Το βαζω στο Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί...

διοτι μαλλον το θεμα πρεπει να εχει...μεταφυσικες διαστασεις....


Σε ποσους παρουσιαστηκε προβλημα στην μπαταρια την τελευταια εβδομαδα-δεκαημερο;

Σιγουρα και σε εμενα, σε 2 μηχανες με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μπαταρια.

Πρωτου αρχισουμε τα "την φορτισες;,"-"Αφησες ανοικτα φωτα " κλπ
να πω οτι δεν ειμαι και τελειως χτεσινος, και οτι οι μοτο φυλασσονται σε στεγασμενο χωρο με συντηρητες συχνα-πυκνα.

Συνεβη και σε αρκετους γνωστους απο μοτο μεχρι φορτηγα....

Ειχατε αντιστοιχη εμπειρια-εχω κατι στο νου μου και απλα θελω να παρω λιγο feedback.
:D

Καινούργια μπαταρία, ίδια ακριβως με την προηγουμενη που κράτησε 5 χρονια και 2 μήνες.

Μετά από 5 μέρες πάνω στο μηχανάκι, χθες νεκρή.

(μηχανάκι, ηλεκτρικά/ανορθωτής κλπ μια χαρά - μετρημένα με βολτομετρο/αμπερόμετρο)

kostasagk
09/12/2015, 10:40
πιθανον να μην ηταν και πολύ καινουργια......χρονια στοκ..η φορτισμενη και αποφορτισμενη..η επιστραφηκε από αλλον και δοδθηκε σε εσενα..

teogtp
09/12/2015, 10:41
Μπορει οι έμποροι να αγοραζουν Β διαλογης προϊόν.
Έχει συζητηθεί αυτο σε γειτονικο φορουμ τεχνολογιας,οπου τα κρουσματα ζημειων σε προϊόντα τεχνολογιας εχουν αυξηθεί κατακόρυφα μεσα στην περιοδο της κρίσης.

byron
09/12/2015, 10:42
Σε εμένα έγινε το άλλο κουφό. Η μπαταρία του αυτοκινήτου περίπου ενός έτους. Το είχα κανένα μήνα+ ακίνητο, το βάζω μπροστά και πήρε λίγο ζορισμένα. Οδήγησα 15 χλμ άψογα, σταματάω για 5 λεπτά στο parking...
Μετά από λίγο ανάβουν όλα τα λαμπάκια, και μηδενίζουν οι ενδείξεις σε στροφόμετρο κλπ με το αμάξι να δουλεύει. Το έσβησα δεν ξαναπήρε και το έβαλα στην κατηφόρα του parking με σπρώξιμο.
Όταν κατέβηκα κάτω, τα πάντα υπολειτουργούσαν. Ακόμα και τα παράθυρα με το ζόρι τα ανέβασα.

Το άφησα εκεί, πήρα τον μηχανικό, να τσεκάρω πόλους μου είπε. Όταν σχόλασα το απόγευμα και πήγα να τσεκάρω όλα ήταν σφυγμένα, και απλά είπα να δοκιμάσω να δω μπας και παίρνει πριν το παρατήσω. Πήρε με τη μία, όλα δούλευαν κανονικά, φώτα, παράθυρα, στροφόμετρο τα πάντα. Το έχω ξαναπάρει άλλες δύο φορές χωρίς πρόβλημα.

Δεν ξέρω τι να πω, κουφό εντελώς. X-Files και nikos_abel φάση. :alien:

sniper
09/12/2015, 10:49
πιθανον να μην ηταν και πολύ καινουργια......χρονια στοκ..η φορτισμενη και αποφορτισμενη..η επιστραφηκε από αλλον και δοδθηκε σε εσενα..


Οι μπαταρίες (τουλάχιστον οι νέου τύπου gel κλπ) δεν έχει σημασία πόσα χρόνια είναι σε στοκ, αφού ετοιμάζονται λίγο πριν τοποθετηθούν.

SHOOTER045
09/12/2015, 10:54
Στο κουτί
Καινούργια το 08(king made UK)
Το 11 μπαίνει σε ακινησία
Τον ίδιο χειμώνα πέφτει τελείως
Για κάτι μήνες δεν έπαιρνε μπροστά.
Τον Γενάρη του 12 το ξαναεβγαλα στην κυκλοφορία.
Μια πλήρης φόρτιση και δουλεύει σαν καινούργια.
Japan rules

GFawkes
09/12/2015, 11:02
HARRP.......
Νομιζω το επιασες περιπου το νοημα




Δεν ξέρω τι να πω, κουφό εντελώς. X-Files και nikos_abel φάση. :alien:



Πιστευω οτι μαλλον ειχαμε καποια mαgnetic storm, φυσικη ή τεχνιτη δεν ξερω ΑΛΛΑ

οχηματα που ηταν σε πυλωτη δεν επαθαν τιποτε

οχηματα κατω απο μεταλλικα υποστεγα τιποτε,

οχηματα σε κλειστα μεν, ξυλινα ή υφασματινα υποστεγα...πεθαναν!!!

:alien:

και να εβλεπα και Λιακοπουλο ρε πστμ....

Specialized
09/12/2015, 11:09
Την μια την ειχα στον Ctek επανω

και την αλλη την ειχα φορτισει, πηγα βολτα κανονικα και την επομενη μερα ουτε που αναβαν τα λαμπακια......πτωμα σκετο.

Και δεν μιλαω για μπαταριες κινα-που δεν βαζω πανω, αλλα AGM Odyssey....


Και σε μένα τα ίδια! Αναρωτιέμαι κι εγώ γιατί μπαταρία 2 ετών, πολύ καλής ποιότητας, με τακτική συντήρηση δεν λέει να είναι πεσμένη!

stefanos
09/12/2015, 11:14
Οι μπαταρίες (τουλάχιστον οι νέου τύπου gel κλπ) δεν έχει σημασία πόσα χρόνια είναι σε στοκ, αφού ετοιμάζονται λίγο πριν τοποθετηθούν.

Οι gel δεν νομίζω.

GIXXERAKIAS
09/12/2015, 11:20
Το ίδιο σε εμένα και του πεθερού μου τα αυτοκίνητα και στο σκούτερ...Στο δικό μου αμάξι την φόρτισα και είναι κομπλέ (δεν είχε δείξει κανένα σημάδι κούρασης) ο πεθερός μου για να είναι ήσυχος την άλλαξε. Στο σκούτερ που δοκίμασα δεν φορτισε καν εντελώς νεκρή και χωρίς κανένα σημάδι κούρασης επίσης ενός έτους μπαταρία που συνήθως τις κρατάω 4 χρόνια.

GFawkes
09/12/2015, 11:29
ok....

Welcome to the twilight zone....

347885

PortisHead
09/12/2015, 11:33
Απορια !

Οταν βρισκεται εν λειτουργια το μοτερ , η μπαταρια ως γνωστον γεμιζει απο τον εναλλάκτη.
(νομιζω οτι με 20 λεπτα λειτουργιας την εχει φορτισει πληρως...μπορει να κανω και λαθος)

Αν ειναι να εχει φτασει στο οριο ζωης της η μπαταρια...εχει φτασει...no return.

Για ποιο λογο την βγαζετε και την φορτιζετε με μηχανημα ?
Αυτο δεν υποτιθεται οτι κανει ο εναλλακτης ?

buckley
09/12/2015, 11:37
Νομιζω το επιασες περιπου το νοημα




Πιστευω οτι μαλλον ειχαμε καποια mαgnetic storm, φυσικη ή τεχνιτη δεν ξερω ΑΛΛΑ

οχηματα που ηταν σε πυλωτη δεν επαθαν τιποτε

οχηματα κατω απο μεταλλικα υποστεγα τιποτε,

οχηματα σε κλειστα μεν, ξυλινα ή υφασματινα υποστεγα...πεθαναν!!!

:alien:

και να εβλεπα και Λιακοπουλο ρε πστμ....

Το τουότα μου που είναι στο δρόμο μονίμως τι έπαθε ρε ? Για δες που έχω να το κινήσω μέρες ...
Για έλα το απόγεμα καμμιά βολτίτσα ,θα χρειαστώ την φυσική σου ρώμη αχαχαχαχα.

GFawkes
09/12/2015, 11:39
Το τουότα μου που είναι στο δρόμο μονίμως τι έπαθε ρε ? Για δες που έχω να το κινήσω μέρες ...
Για έλα το απόγεμα καμμιά βολτίτσα ,θα χρειαστώ την φυσική σου ρώμη αχαχαχαχα.

Τελικα αν δεν π@##ξεις τον εργαζομενο
δουλεια δεν γινεται...


θα ερθω για σπρωξιμο....

Υ.Γ.

ενα αρχαιο φιατακι που εχω, με μπαταρια 5 ετιας δεν επαθε τιποτε....και το κουναω και μια στις 10....

πυξιδας990
09/12/2015, 11:47
για να φορτισουν φουλ θελουν δωδεκα χλμ πορεια.εχουν να φορτισουν και το ρευμα που καταναλωθηκε στο μιζαρισμα.το εχω διαβασει σε ενα μπεμβεδαδικο ενχειριδιο..........

OldMan
09/12/2015, 11:56
για να φορτισουν φουλ θελουν δωδεκα χλμ πορεια.εχουν να φορτισουν και το ρευμα που καταναλωθηκε στο μιζαρισμα.
12 χλμ με 1η ή με 6η..??

BLiTzER
09/12/2015, 11:58
Με bmw.

OldMan
09/12/2015, 12:04
Ακομη και τα BMW μπορούν να πανε με 120 χ.α.ω οπότε η μπαταρία φορτίζεται ενα 10λεπτο..

Εφοσον ειμαστε στις Αναζητήσεις/Σκεψεις /Προβληματισμούς ας αναρωτηθούμε αν μια φορτισμενη μπαταρία χανει το 1/6 της χωρητικότητας της σε καθε μιζιά..

sniper
09/12/2015, 12:05
Ακομη και τα BMW μπορούν να πανε με 120 χ.α.ω οπότε η μπαταρία φορτίζεται ενα 10λεπτο..

Εφοσον ειμαστε στις Αναζητήσεις/Σκεψεις /Προβληματισμούς ας αναρωτηθούμε αν μια φορτισμενη μπαταρία χανει το 1/6 της χωρητικότητας της σε καθε μιζιά..


Σοβαρά;

PortisHead
09/12/2015, 12:06
Απορια !

Οταν βρισκεται εν λειτουργια το μοτερ , η μπαταρια ως γνωστον γεμιζει απο τον εναλλάκτη.
(νομιζω οτι με 20 λεπτα λειτουργιας την εχει φορτισει πληρως...μπορει να κανω και λαθος)

Αν ειναι να εχει φτασει στο οριο ζωης της η μπαταρια...εχει φτασει...no return.

Για ποιο λογο την βγαζετε και την φορτιζετε με μηχανημα ?
Αυτο δεν υποτιθεται οτι κανει ο εναλλακτης ?

Κανεις ???

OldMan
09/12/2015, 12:06
Σοβαρά;
Για την πρωτη ή την δευτερη παραγραφο ..??

OldMan
09/12/2015, 12:07
Κανεις ???

Τι ρε..??

sniper
09/12/2015, 12:10
Για την πρωτη ή την δευτερη παραγραφο ..??


Όντως χάνει το 1/6;

teogtp
09/12/2015, 12:10
Ρε παλικαρια....
Η γεννήτρια του μοτερ ποσο ρευμα βγάζει,που μπορεί να φορτίσει μια μπαταρια ανεξαρτήτου χωρητικοτητας στο 10λεπτο;
:confused:

skylaros
09/12/2015, 12:12
http://www.swpc.noaa.gov/communities/space-weather-enthusiasts

http://www.meteo.gr/meteoplus/observations.cfm

http://ee_meteo.teihal.gr/radiation_details.php?month=1

Χωρίς να είναι αντικείμενο μου, αλλά επειδή μου αρέσει να το σκαλίσουμε λίγο

PortisHead
09/12/2015, 12:13
Τι ρε..??

Τι τι τι ? :lol:
Εσυ δεν εισαι ο ηλεκτρο...τετοιος τελως παντων του moto.gr ?

GFawkes
09/12/2015, 12:16
http://www.swpc.noaa.gov/communities/space-weather-enthusiasts

http://www.meteo.gr/meteoplus/observations.cfm

http://ee_meteo.teihal.gr/radiation_details.php?month=1

Χωρίς να είναι αντικείμενο μου, αλλά επειδή μου αρέσει να το σκαλίσουμε λίγο

το χεις...
:beer:

PortisHead
09/12/2015, 12:20
Α να χαθειτε....τη βρηκα μονος μου την απαντηση.
Ασχετοι !
:yuck:

http://carbibles.blogspot.com/2013/02/your-alternator-does-not-charge-your.html

sapila racing
09/12/2015, 12:25
Όντως χάνει το 1/6;

Βασικά παίζουν πολλές παράμετροι στην εξισωση.

πχ αν η μπαταρία σου είναι ήδη ψιλοψόφια, εχει και κρύο, ειναι κι αρύθμιστη η μοτο, εχει και καρμπυρατέρ, μπορεί και με μια μιζιά των 6-7sec να την αποτελειώσεις εύκολα χωρίς να παρει μπρός.

sniper
09/12/2015, 12:27
.... μπορεί και με μια μιζιά των 6-7sec ...

Μιζιά 6-7" θέλουν τα τρακτέρ... Σκεφτόμουν τις νορμάλ των 0,5"

ΟΚ. Θενκς.

GFawkes
09/12/2015, 12:33
Κανονικα οχι...
5-6 νορμαλ μιζιες δεν θα δημιουργησουν θεμα
ΕΚΤΟΣ εαν εχει καμια μιζα απο FIAT/Mercedes και θελει πολλα amp εκκινησης

OldMan
09/12/2015, 12:36
Η γεννήτρια του μοτερ ποσο ρευμα βγάζει,που μπορεί να φορτίσει μια μπαταρια ανεξαρτήτου χωρητικοτητας στο 10λεπτο;
:confused:
Αλλος απο δω...:D

Είπαμε να μην το τεχνικοποιήσουμε(sic!) το θεμα ρεεεε....

Η γεννητρια υποτίθεται ότι καλυπτει τις αναγκες φορτισης σε ρευμα της μπαταριας..
(οι κατοχοι Ducati Scrambler μπορούν ελευθερα να διαφωνήσουν..)

Το ανωτερο αναφερθεν 10λεπτο αφορα στην αναπληρωση της "χαμενης" χωρητικότητας λογω μιζαρίσματος και - για να απαντήσω και στον σύντροφο Νικολαϊ - εφαγα ενα μηδενικό...:kiss:

Συμφωνα με την παραπανω λογική, μια μπαταρία χανει το 1/60 της χωρητικότητας της ανα μιζια και μονο αν υποθεσουμε οτι το κυκλωμα φορτισης την φορτίζει με το 1/10 της χωρητικότητας σε ρευμα..
(πραγμα που πρακτικα δεν ισχύει γιατί η φορτιση αποι την γεννητρια ειναι μεταβαλλόμενου ρευματος - κακό για την μπαταρία αλλα καλό γι αυτους που σβηνουν οταν σταματανε στο περίπτερο..)

OldMan
09/12/2015, 12:40
Τι τι τι ? :lol:

Τι τι τιτ τι ρεεε..??

Οντως ο εναλλακτης φορτιζει την μπαταρία οταν ΔΟΥΛΕΥΕΙ το μοτερ...

Οταν εχεις το μηχανακι σβηστό η μπαταρία αυτοεκφορτίζεται (πιθανων διαρροών συνεπικουρούντων..) πραγμα που γινεται πιο εντονο αν εχεις σβησει χωρις φουλ φορτισμένη μπαταρία..

Τότε χρειαζεται καποιος τρόπος φορτισης για να μη ΖΜπρωχνεις μετα..

Τι δεν καταλαβες, για..??

PortisHead
09/12/2015, 12:47
Τι τι τιτ τι ρεεε..??

Οντως ο εναλλακτης φορτιζει την μπαταρία οταν ΔΟΥΛΕΥΕΙ το μοτερ...

Οταν εχεις το μηχανακι σβηστό η μπαταρία αυτοεκφορτίζεται (πιθανων διαρροών συνεπικουρούντων..) πραγμα που γινεται πιο εντονο αν εχεις σβησει χωρις φουλ φορτισμένη μπαταρία..

Τότε χρειαζεται καποιος τρόπος φορτισης για να μη ΖΜπρωχνεις μετα..

Τι δεν καταλαβες, για..??

Αργησες κυριος...κι αναγκαστηκα να ψαξω στο google να βρω απαντηση.ελεος.

Προφανως δεν διαβαζεις τα προηγουμενα μνμ.

Ηθελα να μαθω και κατι για ηλιακους θερμοσιφωνες...αλλα αστο...σας κοβω για ασχετους εδω στο moto.gr :bawl:

Sapadak
09/12/2015, 13:06
Ηθελα να μαθω και κατι για ηλιακους θερμοσιφωνες...αλλα αστο...σας κοβω για ασχετους εδω στο moto.gr :bawl:

Γκούχου (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=13361&highlight=%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82+%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B 9%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B5%CF%82)
Γκούχου (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145959&highlight=%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C)
Γκούχου (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134244&highlight=%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C)

kostasagk
09/12/2015, 13:27
αναλογα με την μοτο πχ η BMW εχει γενητρια 800w ,υπερ αρκετη,και αρκετες μοτο εχουν και μειωτηρα στην μιζα για να μην χρειαζεται μεγαλη μιζα με συνεπεια πολη καταναλωση, ετσι λοιπον αν η μπαταρια είναι σε καλη κατασταση επανέρχεται πολύ γρηγορα.

stam2
09/12/2015, 13:29
εχμ.. το πρώτο γκούχου είναι τζούφιο.

just sayin'...

chillipf
09/12/2015, 13:30
2310 521010
"Η ΚΑΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΝΑ"

Χτές λοιπόν το βράδυ παρκάρω την αυτοκινητάρα μου περιμένοντας την κυρία να πάρει κάτι γλυκά για επίσκεψη.
15' έκανε, και στη διάρκεια εγώ είχα ανοιχτό το ράδιο.
Πατάω να βάλω μπρός, γύρισε το μοτέρ μια στροφή & @ρχ..ια.
Ξαναπατάω, γύρισε μισή στροφή,
Ματαξαναπατάω, καμία στροφή, τα λαμπάκια σβήσανε, μας πήρε ο διάολος. :uplate:

Τλφ σε φίλο, καλώδια, πήρε.
Παρατήρησα μια ψιλοπτώση στο φως του καντράν & τίποτα άλλο.

10' οδήγηση, παρκάρισμα για 3 ώρες & μετά παίρνει με την πρώτη.
Το απόγευμα θα βάλω τον φορτιστή για 5-6 ώρες.

Το όλο σκηνικό λοιπόν, μου το ξαναέκανε πέρυσι τέτοιο καιρό.

Δεν άλλαξα μπαταρία τότε, συνεχίζω με την ίδια που πρέπει τώρα να είναι 3 ετών.

Αυτά & βοήθειά μας. :smokin:

PortisHead
09/12/2015, 14:16
Πόσα χρόνια "μπροστα" ή "πίσω" ?

https://www.youtube.com/watch?v=zFpY0tRIY_Q

teogtp
09/12/2015, 14:19
Πόσα χρόνια "μπροστα" ή "πίσω" ?

https://www.youtube.com/watch?v=zFpY0tRIY_Q

Και τα "ντεσεβω" ειχαν μανιβέλα. .

gior-gos
09/12/2015, 14:24
Οταν εχει κρυο και εχω πανω απο βδομαδα να βαλω το μηχανακι μπρος (οπότε και περιμενω οτι θα παρει δυσκολα),

ανοιγω τον διακοπτη, αναβω τα φωτα για καμια 20αριά", σβηνω τα φωτα και μετα βαζω μπρος.

Παιρνει πιο ευκολα απ οτι αν εβαζα κατευθειαν μπρος.

GFawkes
09/12/2015, 14:43
σωστος ο gior-gos

ζεσταινεις την μπαταρια σου ετσι....

teogtp
09/12/2015, 15:23
Αλλος απο δω...:D

Είπαμε να μην το τεχνικοποιήσουμε(sic!) το θεμα ρεεεε....

.


Αργησες κυριος...κι αναγκαστηκα να ψαξω στο google να βρω απαντηση.ελεος.

Προφανως δεν διαβαζεις τα προηγουμενα μνμ.

Ηθελα να μαθω και κατι για ηλιακους θερμοσιφωνες...αλλα αστο...σας κοβω για ασχετους εδω στο moto.gr :bawl:

Αντμιν σου λέει. .........
Μαρουλια αντμιν.........
:lol:

taisteal
09/12/2015, 15:34
Οταν εχει κρυο και εχω πανω απο βδομαδα να βαλω το μηχανακι μπρος (οπότε και περιμενω οτι θα παρει δυσκολα),

ανοιγω τον διακοπτη, αναβω τα φωτα για καμια 20αριά", σβηνω τα φωτα και μετα βαζω μπρος.

Παιρνει πιο ευκολα απ οτι αν εβαζα κατευθειαν μπρος.

Αυτο πρωτη φορα το ακουω.
Αν ειναι σχεδον αδεια η μπαταρια,δεν την αποτελειωνεις ομως αναβοντας τα φωτα;;

DrEvil
09/12/2015, 15:53
Πόσα χρόνια "μπροστα" ή "πίσω" ?

https://www.youtube.com/watch?v=zFpY0tRIY_Q

Σε καποιες περιπτωσεις (https://www.youtube.com/watch?v=dnLob1yCMks), οσο πιο πισω τοσο καλυτερα.

Μανολης67
09/12/2015, 16:00
Χθες στο κουτί της κουνιάδας μου (Saxo )μπαταρία 6 ετών, στο δικό μου κουτί πριν ενα μήνα, μπαταρία μετριας ποιότητας 3 χρονών.

dimmie_72
09/12/2015, 16:00
α ρε Ιταλοί πρωτοπόροι!

με κάθε σβήσιμο, αφαιρώ κάτω από τη σέλα του συνοδηγού τη γενική ασφάλεια 30Α και διαρροή γιοκ!

τώρα μην αρχίσετε αυτά τα κουραστικά και passé τεχνικά περί θεραπείας της αιτίας κλπ, κλπ :lol:

byron
09/12/2015, 16:07
Αυτο πρωτη φορα το ακουω.
Αν ειναι σχεδον αδεια η μπαταρια,δεν την αποτελειωνεις ομως αναβοντας τα φωτα;;

Αυτό το κάνω στη Li-Po μπαταρία και λειτουργεί, θέλει ζέσταμα λέει. Στις απλές μπαταρίες δεν το ξέρω. Περίεργο μου ακούγεται πάντως

vkats
09/12/2015, 18:44
Η λύση είναι μία και μπακλαβάς γωνία...!!!

Μην τ' αφήνετε ακούνητα τα μηχανάκια σας.!!! Τι θα πει ρε γατάκια "έκανε κρύο και δεν το κούνησα για δέκα μέρες"!!! Που ζεις ρε, στο Βλαδιβοστόκ και κρύωσες???? :winka::winka::winka:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

HelenKoR
09/12/2015, 19:09
Κι αν ο άλλος έχει 5 οχηματα, και να μην είναι όλα για όλες τις περιστάσεις, τι να κάνει; :tooth:

teogtp
09/12/2015, 19:18
Κι αν ο άλλος έχει 5 οχηματα, και να μην είναι όλα για όλες τις περιστάσεις, τι να κάνει; :tooth:

Παιζει συστημα rotation οπως εγω.........

Μανολης67
09/12/2015, 19:26
Τελικά μπορείς να φορτίζεις μπαταρία ΠΑΝΩ στο κουτί η στο μηχανάκι? ή υπάρχει πρόβλημα?

dimmie_72
09/12/2015, 19:38
Τελικά μπορείς να φορτίζεις μπαταρία ΠΑΝΩ στο κουτί η στο μηχανάκι? ή υπάρχει πρόβλημα?

το κουμπί είναι φίλος να μην πας πλυντήριο... :cool:

lykourgi
09/12/2015, 20:15
Τελικά μπορείς να φορτίζεις μπαταρία ΠΑΝΩ στο κουτί η στο μηχανάκι? ή υπάρχει πρόβλημα?
Μπορείς.
Αρκεί να έχεις διασφαλίσει η μπαταρία σου είναι εντάξει. Θέλει λίγο παρακολούθηση, μήπως ζεσταίνεται πολύ κατά τη διάρκεια της φόρτισης ή μήπως παρουσιάσει κανένα ύποπτο φούσκωμα.
Επίσης πρόσεξε και τον φορτιστή για υπερθέρμανση.
Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, δεν έχεις πρόβλημα. Από πλευράς ασφάλειας εννοώ. Να μην γίνει κανένα "μπαμ".

Άλλο που πρέπει να ελέγξεις, είναι να μην υπάρχει κάποια διαρροή ρεύματος. Σε αυτή την περίπτωση θα πηγαίνει στράφι ή φόρτιση (ή μέρος αυτής).

Γενικά οι φορτιστές θέλουν λίγο προσοχή.

Μανολης67
09/12/2015, 20:19
1.000 ευχαριστώ φίλε μου! μεχρι τωρα της αφαιρούσα, αλλά παίζει προσεχώς να εξασφαλίσω γκαράζ, 1.000 ευχαριστώ και πάλι! :beer:

gior-gos
09/12/2015, 21:11
Αυτο πρωτη φορα το ακουω.
Αν ειναι σχεδον αδεια η μπαταρια,δεν την αποτελειωνεις ομως αναβοντας τα φωτα;;

Αν η μπαταρια ειναι τόσο άδεια που δε μπορει ν αντεξει ουτε 20" με αναμμενα φωτα
και τα φωτα να μην αναψεις, η μιζα ουτε που θα κουνηθει απο τη θεση της.

Η μιζα απαιτει αποτομο φορτιο μεγαλης εντασης κατι που επιβαρυνει πολυ τη μπαταρια.

Σε μια πεσμενη απο το κρυο και την ακινησια μπαταρια
η μικρη καταναλωση με το αναμα των φωτων
βοηθαει τη μπαταρια να δωσει το μεγαλο φορτιο που απαιτειται
πιο ομαλα.

Δεν ξερω αν ισχυει για ολους τους τυπους των μπαταριων· σ αυτη που φοραω παιζει

Επισης, δεν ανασταινει μία ήδη πεθαμενη μπαταρια ;)

andreaspetr
09/12/2015, 23:09
στο παλιο αμαξι εχω μπαταρια του 2008 και εχω να το βαλω μπρος κανα μηνα,
θα παω να δω αυριο αν ψωφησε...

Ohm
10/12/2015, 04:42
Η μιζα απαιτει αποτομο φορτιο μεγαλης εντασης κατι που επιβαρυνει πολυ τη μπαταρια.

Μάλλον ήθελες να γράψεις "Η μίζα αποτελεί απότομο φορτίο μεγάλης έντασης"

Δεύτερον, τώρα με το ψοφόκρυο και η μπαταρία την ακούει αλλά και η μίζα τραβάει περισσότερο ρεύμα επειδή τα λάδια είναι παχύρευστα, τα σίδερα έχουν συσταλλεί, και και και... Όλα πάνε κόντρα.

Το κακό έρχεται σε κύματα.(tm)

OldMan
10/12/2015, 13:36
Το κακό έρχεται σε κύματα.(tm)
Το "απότομο φορτιο μεγαλης έντασης" (Inrush Current Ελληνιστί..) δεν έχει κανει με τις ικανότητες της πηγης σχετικά με την παροχή του, γι αυτό και δεν αποτελει παραμετρο υπολογισμου..
Υπαρχουν διαφοροι τρόποι "ομαλοποίησης" του αλλα δεν αφορούν σε μπαταρίες..

Ο Διαβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες.(R)

Ohm
10/12/2015, 14:18
Δεν καταλαβαίνω, η μίζα πώς μπορεί να απαιτεί φορτίο; Η ίδια η μίζα δεν είναι το φορτίο;

GFawkes
10/12/2015, 14:42
Just for the record

Και οι 2 μπαταριες αναστηθηκαν με λιγο φορτισμα και μια καλη βολτιτσα 80 χλμ....

OldMan
10/12/2015, 14:47
Η ίδια η μίζα δεν είναι το φορτίο;
True and Correct..!!!
(αν θεωρήσουμε την ωμική αντισταση του τυλίγματος σαν αντισταση φορτίου..)

Αν θελήσουμε να μπλέξουμε με εμπέδηση εισόδου (μια και το συνεχες ρευμα μας δεν ειναι και τοσο συνεχές κατα την αυξηση της εντασής του..) και με επαγωγική αντισταση του δρομέα θα πρέπει να κανουμε καποιες παραδοχές (που όντως εμπίπτουν στις Αναζητήσεις/Σκέψεις/Προβληματισμούς..) όπως π.χ. ότι η τετραγωνική ρίζα του -1 υπάρχει και οι φιλοι της την φωναζουν j...

Ohm
10/12/2015, 15:32
το ρεύμα που δίνει η μπαταρία δεν είναι συνεχές;

OldMan
10/12/2015, 15:47
το ρεύμα που δίνει η μπαταρία δεν είναι συνεχές;
(και το ειδα το όνειρο..)

Συνεχες θεωρειται ενα ρευμα οταν ΟΛΕΣ οι παραμετροί του ειναι σταθερες..
(Ταση, Ενταση, Συχνότητα, Φαση..)

Την ωρα που συνδεεται στην μπαταρία ενα μικρό φορτίο (όπως ειναι η μιζα) η ενταση του ρευματος αυξανεται από μηδενική μεχρι την μεγιστη απαιτούμενη..
(μετα κουλαρουν τα πραγματα..)

Έλα όμως που, ενω η ταση μας είναι σταθερή (θεωρούμε ότι δεν γονατίζει η μπαταρία), το ρευμα μας ειναι αυξανόμενο, αρα βρισκεται σε διαφορά φασης απο την ταση (έπεται..) και τελικά έχουμε μια ΜΗ συνεχή κατασταση..
(στην πραγματικότητα γονατιζει και η ταση οπότε η γωνία των διανυσματων τασης και εντασης ειναι ακόμη μεγαλύτερη..)

Υ.Γ.
Σκέψου το ρευμα φορτισης ενός αφορτιστου πυκνωτη σε συνεχη ταση..

chillipf
10/12/2015, 15:55
Ποτέ δεν το είχα με τα ρεύματα ρπμ :a014:

OldMan
10/12/2015, 15:58
Ποτέ δεν το είχα με τα ρεύματα ρπμ :a014:
Δεν φανταζεσαι πόσες φορές θα ήθελα να μπορω να το πω αυτό..:(

Ohm
10/12/2015, 17:09
στη σχολη, στο μεταπτυχιακο, στα βιβλια, στη wikipedia, όπου έχω δει, το ρεύμα το λένε συνεχές απαξ και δεν αλλάζει φορά, ακόμα και αν αλλάζει η ένταση. Το ρεύμα που δεν αλλάζει ένταση σε συνάρτηση με το χρόνο το λένε σταθερό. Αλλά οκ, σε φόρουμ με μοτοσυκλέτες είμαστε. Πάσο.

vkats
10/12/2015, 17:54
Ποιός μπορεί να αμφισβητήσει τον Ohm, τον OHM ξαναλέω σε θέματα ηλεκτρισμού...???

Φυσικά και έχει δίκιο... Συνεχές είναι το ρεύμα που έχει ΣΥΝΕΧΩΣ την ίδια φορά σε αντίθεση με το εναλλασόμενο. Φυσική Δευτέρας Γυμνασίου αν δεν απατώμαι

virus
10/12/2015, 20:06
Ποτέ δεν το είχα με τα ρεύματα ρπμ :a014:

παρομοιως :(

και ειναι χρησιμα και σου λυνουν τα χερια. κι οχι μονο δεν το εχω αλλα και με νευριαζουν.

GFawkes
10/12/2015, 20:35
I will keep silent for a while



Then hell will break loose unless you comply...

andreaspetr
10/12/2015, 23:54
εμενα πηρε μπρος σημερα αν και ζορικα...
αυριο μπαινει πριζα αν και τα εχει βγαλει τα χρονακια της...

OldMan
11/12/2015, 11:59
στη σχολη, στο μεταπτυχιακο, στα βιβλια, στη wikipedia, όπου έχω δει, το ρεύμα το λένε συνεχές απαξ και δεν αλλάζει φορά, ακόμα και αν αλλάζει η ένταση. Το ρεύμα που δεν αλλάζει ένταση σε συνάρτηση με το χρόνο το λένε σταθερό. Αλλά οκ, σε φόρουμ με μοτοσυκλέτες είμαστε. Πάσο.

Ποιός μπορεί να αμφισβητήσει τον Ohm, τον OHM ξαναλέω σε θέματα ηλεκτρισμού...???
Φυσικά και έχει δίκιο... Συνεχές είναι το ρεύμα που έχει ΣΥΝΕΧΩΣ την ίδια φορά σε αντίθεση με το εναλλασόμενο. Φυσική Δευτέρας Γυμνασίου αν δεν απατώμαι
Τότε να υποθεσω ρε PhDδες οτι συνεχή λετε και μια ταση που - ενω αυξομειώνεται το πλατος της - δεν αλλαζει πολικότητα...

Δεν ξερω βεβαια αν στο χωριό σας το να μετακινησεις τον αξονα των χ κατα το δοκούν, απαγορευεται..

Αν ναι, παω πασο..!!!:a012:

Υ.Γ.
Φίλτατε Ohm, αν θεωρείς οτι το να βρισκόμαστε σε forum μοτοσυκλέτας καθιστα αυτόματα απαξιωτική την οποιαδήποτε "εμβαθυνση" σε καποιο επιμερους θέμα, ξαναπάω πασο...!!

Ohm
11/12/2015, 15:23
Ε ναι, και ίση με το 0 να γίνει, αν δεν αλλάζει πολικότητα, είναι συνεχής.

https://en.wikipedia.org/wiki/Direct_current : "Direct current (DC) is the unidirectional flow of electric charge. [...] The electric current flows in a constant direction, distinguishing it from alternating current (AC) [...] The term DC is used to refer to power systems that use only one polarity of voltage or current [...] Although DC stands for "direct current", DC often refers to "constant polarity". Under this definition, DC voltages can vary in time, as seen in the raw output of a rectifier or the fluctuating voice signal on a telephone line."

https://learn.sparkfun.com/tutorials/alternating-current-ac-vs-direct-current-dc/direct-current-dc : "DC is defined as the “unidirectional” flow of current; current only flows in one direction. Voltage and current can vary over time so long as the direction of flow does not change."

http://whatis.techtarget.com/definition/DC-direct-current : "DC (direct current) is the unidirectional flow or movement of electric charge carriers (which are usually electrons). The intensity of the current can vary with time, but the general direction of movement stays the same at all times. As an adjective, the term DC is used in reference to voltage whose polarity never reverses."

http://www.britannica.com/science/direct-current : "Direct current, abbreviation Dc, flow of electric charge that does not change direction. "

https://www.nde-ed.org/EducationResources/HighSchool/Electricity/directcurrent.htm : "The battery we have been using for a current/voltage source generates direct current, which simply means the current flows in only one direction."

AUFGEBRACHT
13/12/2015, 18:40
Ας προσθέσω κι εμένα στην στατιστική με τις "νεκρές" μπαταρίες μοτοσυκλετών της τελευταίας εβδομάδας... πάω σήμερα μετά από 2 εβδομάδες ακινησίας να πάρω την μηχανή για βόλτα και το ξενέρωμα, η δε μίζα πρόθυμη, η δε μπαταρία αδύναμη. Αμέσως μου ήρθε στο μυαλό το παρόν thread! Σαν προσωρινή λύση τη φόρτισα από τη μπαταρία του αυτοκινήτου, σαν μόνιμη λύση επειδή κατάλαβα τι έχει παιχτεί, προέβηκα στις παρακάτω αγορές:

α) Βιβλίο ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ- ΟΔΗΓΟΣ ΔΕΛΦΙΚΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΤΟΜΟΣ 30- ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ: Όταν μέσα σε 8 λεπτά θα πάψει η οποιαδήποτε μορφή ενέργειας λόγω του θανάτου του ήλιου, θα είμαι ο μόνος που θα κινείται με μοτοσυκλέτα!!!

β) Αγορά υφάσματος ηλεκτρομαγνητικής θωράκισης από το eshop του Λιακόπουλου: Θα επενδύσω με αυτό την μπαταρία και δεν θα συμβεί πάλι τίποτα. Η κανονική τιμή του είναι 80 ευρώ το τετραγωνικό, ο Λιακόπουλος λέει το δίνει 12 ευρώ γιατί έχει βρει άκρες με τον Πούτιν και το Ξανθό Γένος και του το δίνουν κοψοχρονιά, αφού όπως υποστηρίζει είναι οι μόνοι που κατέχουν τη σχετική τεχνολογία για την κατασκευή του.

andreaspetr
13/12/2015, 23:24
εμενα τελικα η μπαταρια ειναι δυνατη,η μιζα ειναι ψωφια...
εβαλα την μπαταρια στο αγροτικο και η μιζα παει σφαιρα...
αυτα τα HAARP κλπ χαλανε και μιζες?

cityfly
14/12/2015, 00:01
Καινούργια μπαταρία, ίδια ακριβως με την προηγουμενη που κράτησε 5 χρονια και 2 μήνες.

Μετά από 5 μέρες πάνω στο μηχανάκι, χθες νεκρή.

(μηχανάκι, ηλεκτρικά/ανορθωτής κλπ μια χαρά - μετρημένα με βολτομετρο/αμπερόμετρο)

Κάποιες φορές δεν βγάζεις άκρη με τις μπαταρίες. Σε καινούργιο αυτοκίνητο το 1992, δύο εβδομάδων μπαταρία γιοκ. Αλλαγή στην εγγύηση ως ελλατωματική με ακριβώς την ίδια. Άντεξε οκτώ χρόνια.

Ohm
14/12/2015, 06:28
θα πάψει η οποιαδήποτε μορφή ενέργειας λόγω του θανάτου του ήλιου

α μην ανησυχείς, θα έχουμε και την ακτινοβολία υποβάθρου!

BLiTzER
14/12/2015, 08:27
Η δική μου μπαταρία ακούγεται αδύναμη από την πρώτη μέρα (δεν ξέρω καν από πότε είναι, καθώς το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο) και ήδη 2 μηχανικοί, που έτυχε να με ακούσουν να μιζάρω, μου είπαν ότι δε θα βγάλει τον χειμώνα. Μέχρι στιγμής παίρνει κανονικά και απροβλημάτιστα και κάτι μου λέει ότι θα βγάλει άνετα μια χρονιά ακόμα. Πώς και γιατί, δεν έχω ιδέα.


Τελικά η μπαταρία μου είχε διαφορετική άποψη. 1 χιλιόμετρο έσπρωχνα μέχρι να βρω καλή κατηφόρα...

spyrakos35
14/12/2015, 08:29
Τελικά η μπαταρία μου είχε διαφορετική άποψη. 1 χιλιόμετρο έσπρωχνα μέχρι να βρω καλή κατηφόρα...

ε, σε είκοσι μέρες αλλάζει η χρονιά, πώς κάνεις έτσι.... :p

BLiTzER
14/12/2015, 08:38
Δε θα το ρισκάρω. Όπως είπα, δεν υπάρχει καλή κατηφόρα πολύ κοντά στο σπίτι :p

Για τις HAIJIU λιθίου ξέρουμε κάτι; Δε μου γεμίζει το αυτί το όνομα, αλλά δε βρίσκω άλλες λιθίου, με μια πρόχειρη ματιά.

spyrakos35
14/12/2015, 08:39
Για τις HAIJIU λιθίου ξέρουμε κάτι; Δε μου γεμίζει το αυτί το όνομα, αλλά δε βρίσκω άλλες λιθίου, με μια πρόχειρη ματιά.

έχω την αίσθηση οτι έχω διαβάσει πολύ καλά λογια γι αυτές

δε θυμαμαι που όμως

GFawkes
14/12/2015, 08:41
Πηγαινε Καλλιρρόης 27, Αθήνα 117 43
και παρε μια motorbatt

φτηνη και αξιοπρεπης...

BLiTzER
14/12/2015, 08:45
Ευχαριστώ, αλλά δε με νοιάζει να είναι φθηνή. Αρκεί να κρατήσει μερικά χρόνια. Θέλω να δοκιμάσω λιθίου, είναι πολύ βαρύ το drz :p

GFawkes
14/12/2015, 08:51
Εσυ παρε μια ακριβη....


χτυπα μια οντισι ή μια υασα ιμικρον....

Λεφτα υπαρχουν

BLiTzER
14/12/2015, 08:52
Τστς, πόσο εριστικός! Δεν εννοούσα αυτό, προφανώς. Αλλά προτιμώ να πάρω μια καλή λιθίου με 100, παρά μια συμβατική με 60. Δεν αλλάζω μπαταρία κάθε μήνα.