PDA

View Full Version : Ρετάρει η μηχανή



DOCfzx
16/06/2017, 13:59
Καλησπέρα παλικάρια , έχω ένα FZX 750 καρμπιρατέρ Mikuni BDs 34άρια και το τελευταίο διάστημα η μηχανή ρετάρει στις χαμηλές στροφές και αραιά και πού ακούω κάποια σκασίματα απο την πλευρά των καρμπυρατέρ , επίσης στο ρελαντί δεν κρατάει και σβήνει. Καθαρισμός έχει γίνει αλλά μέχρι εκεί. Καμία πρόταση του τι μπορεί να έχει γίνει? σίγουρα θα πάω σε μηχανικό αλλά πρώτα θα ήθελα τα φώτα σας .. μην πάω και αδιάβαστος στον μηχανικό .
Ευχαριστώ

OldMan
16/06/2017, 14:04
Απο φίλτρο αέρα πως παμε..??

DOCfzx
16/06/2017, 14:11
Φοράει το γνήσιο της Yamaha δεν έχω κάνει παρεμβάσεις σε ότι αφορά την εικόνα και λειτουργία της.

devil's animal
16/06/2017, 14:18
τσεκαρε για σκισιματα σε κολαρα μεταξυ φιλτροκουτιου και καρμπ...

και μετα μια ρυθμιση μιγματος δεν θα ηταν ασχημα...

DOCfzx
16/06/2017, 14:34
Υπάρχει περίπτωση να χρειαστούν αλλαγή τα slides?

Χρηστος FZR
16/06/2017, 15:08
αν ανεβαζει στροφες μεχρι κοφτη χωρις μπερδεματα τοτε δεν εχεις προβληματα με τις μεμβρανες σου.
ετσι οπως το λες πιο πολυ για σκισμενες εισαγωγες καρμπυρατερ μου κανει.

DOCfzx
16/06/2017, 15:20
Το πρόβλημα είναι στις χαμηλές , μόλις αρχίσει και φορτώνει η μηχανή ( μετά τα 65/80 χλμ) δεν υπάρχει θέμα ανοίγει κανονικά χωρίς μπερδέματα.

Χρηστος FZR
16/06/2017, 18:24
τσεκαρε εισαγωγες τοτε

buckley
16/06/2017, 19:53
Πιάσε τους λαιμούς να δεις αν ζεσταίνονται όλοι οι κύλινδροι ομοιόμορφα ,μετά βγάλε μπουζί να δεις αν έχουν ίδιο χρώμα ,τσέκαρε φίλτρο βενζίνης και βεβαιώσου ότι η παροχή καυσίμου είναι απρόσκοπτη και πες μας τι παρατήρησες, δεν πιστεύω να έβαλες καύσιμο από κανά βενζινάδικο του κόλου...

DOCfzx
16/06/2017, 20:27
Με ανυσηχεί το θέμα των κυλίνδρων που αναφέρεις , όπως και να έχει όμως κύλινδρους και μπουζί καθώς και τα υπόλοιπα θα τα τσεκάρω Δευτέρα που έχω ρεπό. Όσον αφορα την βενζίνη βάζω μόνο απο ένα συγκεκριμένο βενζινάδικο το οποίο έιναι τσεκαρισμένο πως δεν κάνει νοθείες και βάζω αποκλειστικά Crystal.

astrapogiannos7
17/06/2017, 03:54
Η κατανάλωση σου είναι στα ίδια επίπεδα με πριν ?

DOCfzx
17/06/2017, 11:45
Χτές το βράδυ είπα να κάνω κάποιες δοκιμές στον δρόμο και έχουν ως εξής:Θερμοκρασία μοτέρ ΟΚ, το ρετάρισμα ξεκινάει απο τις 2.8rpm έως 4,8rpm απο εκεί και πέρα ανοίγει όπως άνοιγε. Στα ρεπρίζ με ταχύτητα 90χλμ μέχρι 160χλμ ανοίγει κανονικά χωρίς ρετάρισμα. Απο νεκρά το στροφόμετρο στους κόφτες 12.000rpm κανένα κόλλημα ή μπούκομα. Απο στάση ξεκίνημα 1η- (ρετάρισμα 2.8/4,8 ) 2ή (ρετάρισμα ) 3ή μέχρι κόφτες κανονικά , 4ή μέχρι κόφτες κανονικά , 5ή χωρίς κόφτες , 6ή όλα καλά. Η κατανάλωση έχει αυξηθεί ελαφρώς και στο ρελαντί δεν μένει πάντα σε λειτουργία.

astrapogiannos7
17/06/2017, 15:47
Είχα ασταθες ρελαντί και αύξηση της κατανάλωσης με μπουκωματα σε ένα ευρος στροφών η λύση ήταν να πάω για ρυθμίσω βαλβίδες ( οι οποίες μετά από ένα διάστημα ήταν εύκολο να τις ακούσεις να χτυπάνε όταν ήσουν σε πορεία και όχι σταματημενος ) εσύ έχεις παρατηρήσει κάτι στον ήχο της μηχανής?

DOCfzx
17/06/2017, 16:04
Η αλήθεια έιναι πως που και πού ακούω έναν μεταλλικό θόρυβο στο μοτέρ αλλά το παρατηρώ στα λίγα χλμ συνήθως στο ξεκίνημα ή στο σταμάτημα( και όχι πάντα , είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις που ακούγεται) , λές λόγω των βαλβίδων να έχει αυτό το θέμα? το θέμα είναι βέβαια πως μετά τα 70/80 χλμ δεν έχω τέτοιο θέμα . Απλά αν είναι θέμα βαλβίδων εκεί πάει αλλού το θέμα αν και σύμφωνα με τα στοιχεία της Yamaha το ρύθμισμα των βαλβίδων το θέλουν κάθε 42.000 χλμ ( τουλάχιστον για το FZX) και ακόμα θέλω 3,500 χλμ.

astrapogiannos7
17/06/2017, 17:19
Για αρχή δες για σκίσιμο στις εισαγωγές σου και έχε στα υπόψιν και τις βαλβίδες άλλωστε 3.500 χιλιόμετρα έμειναν ( εκτός και αν είναι 2ο-3ο χέρι η μηχανή και έχουν γυριστεί χιλιόμετρα τότε δεν πρέπει να είσαι σίγουρος ) και καθάρισμα καρμπ να θελει δεν θα μ ακουγόταν παράλογο με τις βενζίνες που έχουμε εδώ

DOCfzx
17/06/2017, 17:42
Θα κοιτάξω για τα σκισίματα αλλά το θέμα μου είναι πως θα πρέπει να βρώ μηχανικό ο οποίος να ξέρει τα συγκεκριμένα μοντέλα Yamaha γιατί σε αρκετούς που πήγα δεν μου γέμισαν το μάτι και άλλοι απλά είπαν πως δεν ασχολούνται με αυτού του είδους τις μηχανές... είδωμεν ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)

Χρηστος FZR
17/06/2017, 20:02
επειδη τα μηχανακια μας εχουν ιδιο κινητηρα και εχω αντιμετωπισει διαφορα τετοια χαζοπροβληματα στα 13 χρονια που εχω το genesis ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι απο ρωγμη στις εισαγωγες εχει ασταθες ρελαντι και μπερδεματα στις χαμηλες.
πριν αρχισεις να ψαχνεσαι με διαφορα επιστημονικα, πεταξου παρε ενα καθαριστικο σπρευ καρμπ, βαλε μπρος το μηχανακι σου αστο στο ρελαντι και ψεκασε με το σπρευ πανω σε ολες τις εισαγωγες. αν αλλαξει η λειτουργια του ρελαντι (ανεβαζει στροφες σαν να ανοιγεις τσοκ) τοτε οι εισαγωγες θελουν πεταμα. αν θες να βρεις ποιος ειναι ο νεκρος κιλυνδρος ριξε απλα λιγο νερο πανω στο χταποδι και οποια εξαγωγη κρατησει νερο τοτε αυτος ο κιλυνδρος γυρναει κουφιος.


μην τρελενεσαι, στο εμπευ εχουν κανα 30-40αρι και οι 4, αλλιως αν πιανουν τα χερια σου πας αγοραζεις κολαρο ενισχυμενο, το κοβεις οπως ειναι οι εισαγωγες τα βαζεις πανω και τελος.

τσεκαρε και μπουζι-μπουζοκαλωδια καλου κακου.

μακρια απο μαστορια κουκουρουκου, θα σου διαλυσουν το μηχανακι. το συγκεκριμενο μοτερ καποτε ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του τεχνολογικα, αλλα δεν πρεπει να εισαι και πρυτανης για να ρυθμισεις βαλβιδες. καθε 42000 χλμ θελουν ενα τσεκ. και τα διακενα να εχουν ξεφυγει, τετοια μπερδεματα που λες δεν θα εκανε.

αυτος ο θορυβος που λες οτι ακουγεται σαν μεταλλικος ισως ειναι το ρουλεμαν του δυναμο, σε εμενα ακουγεται (εδω και 13 χρονια) ελαχιστα και για λιγο (μετα απο 1-2 λεπτα σταματαει) οταν ειναι κρυο το μοτερ και ειδικα πιο πολυ το χειμωνα. απο οτι ξερω θεωρειται φυσιολογικο, και εχω ακουσει και αλλα φζρ να δουλευουν ετσι.

DOCfzx
17/06/2017, 21:15
Μιλάμε για τις λαστιχένιες εισαγωγές των καρμπς? και όχι για τις μεταλλικές που είναι κάτω απο τα καρμπς.Γιατί να έχω νεκρό κύλινδρο? και αν πούμε οτι υπάρχει νεκρός κύλινδρος για τι κόστος μιλάμε περίπου? Το τσέκ των βαλβιδων θα γίνει 100% , με τους μηχανικούς όπως είπες την έχω πατήσει και τώρα πια ότι κάνω μόνος μου η σε κανένα μηχανικό με @@ ( όταν τον βρώ βέβαια) το θέμα του ήχου που πιθανών να είναι απο το ρουλεμάν του δυναμό απο την στιγμή που δεν δημιουργεί πρόβλημα το αφήνω ως έχει γιατι και τα οικονομικά μου δεν ε΄λιναι στην καλύτερη τους φάση.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου :) ( επίσης έχω ένα ολόκληρο μοτέρ για ανταλλακτικά αν ποτέ χρειαστώ τίποτα)

Χρηστος FZR
18/06/2017, 12:17
οι λαστιχενιες εισαγωγες που ειναι αναμεσα στις μεταλλικες και στα καρμπ σου.
ο νεκρος κυλινδρος που λεμε στην περιπτωση σου δεν ειναι ζημια, απλα δεν συμβαδιζει η καυση του με τους υπολοιπους και γυρναει χωρις να παραγει σωστα δυναμη.
μολις φτιαξεις το προβλημα με το ρεταρισμα ολα θα δουλευουν ρολοι.

DOCfzx
21/06/2017, 11:30
Καλησπέρα , πήγα σε μηχναικό συστημένος (αν και άκουσα αναστεναγμό μόλις την είδε ) και μου εξήγησε την διαδικασία καθώς και το κόστος ( 200 euro εργασία) και κάπως μου κόπηκαν τα φτερά. Αποφάσισα να το κάνω εγώ γιατί εκ πρώτης δεν περισσεύουν 200 και στην τελική θα μάθω και κάτι παραπάνω αν το κάνω εγώ :) . Απλά αν μπορείς και έχεις καμιά φωτογραφία των λάστιχων για να έχω ένα μπούσουλα πριν μπώ στην διαδικασία λυσίματος.

sapila racing
21/06/2017, 11:40
Καλησπέρα , πήγα σε μηχναικό συστημένος (αν και άκουσα αναστεναγμό μόλις την είδε ) και μου εξήγησε την διαδικασία καθώς και το κόστος ( 200 euro εργασία) και κάπως μου κόπηκαν τα φτερά. Αποφάσισα να το κάνω εγώ γιατί εκ πρώτης δεν περισσεύουν 200 και στην τελική θα μάθω και κάτι παραπάνω αν το κάνω εγώ :) . Απλά αν μπορείς και έχεις καμιά φωτογραφία των λάστιχων για να έχω ένα μπούσουλα πριν μπώ στην διαδικασία λυσίματος.

Πριν βγάλεις τα καρμπ θα πρέπει να έχεις τις καινούριες λαστιχένιες εισαγωγές, αλλιώς μπορεί να μείνεις χωρίς μοτο για αρκετό διάστημα.
Εφ όσον αυτές που έχεις τώρα έχουν πρόβλημα ήδη, θα είναι σίγουρα παλιές και χωρίς ίχνος ελαστικότητας, άρα δεν ξαναμπαίνουν στο μηχανακι.

Aυτα χρειάζεσαι:
http://www.wemoto.com/bikes/yamaha/fzx_750/86-89/picture/inlet_manifold_connecting_rubbers/

Καλή συνέχεια!

DOCfzx
21/06/2017, 13:03
Σε ευχαριστώ πολύ!!!

sapila racing
21/06/2017, 18:13
Σε ευχαριστώ πολύ!!!:beer: