PDA

View Full Version : Zx 130 σωστή μετατροπή/υπερκυβισμος



Σελίδες : [1] 2

TsoliasGR
08/01/2019, 15:55
Μου έχει μπει το μικρόβιο να υπερκυβισω το ZX 130 και να το πάω στα 165-170cc.μονο και μόνο για να πατάω κάτι κρυπτόν Χ στην δουλειά. Το θέμα είναι ότι θέλω να έχω και τα πιο πολλά κυβικά και ασφάλεια από την άποψη ότι δεν θα μου βαράει κάθε τρεις και λίγο μπιέλα. Και έχω μια σκέψη ότι επειδή έχει και κυλινδρο "γορίλα" θα βοηθήσει. Από θέμα πιστόνιου θα κινηθώ μάλλον σε takegawa αλλά πρέπει να μετρηθει προσεκτικά διαδρομή και δεν ξέρω από καρμπυρατέρ αν θα με καλύψει μηχανικό 28ρι που έχω ένα διαθέσιμο..(προσπαθώ να αποφύγω τα υποπιεσης)
Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο η έχει κανείς καμιά ιδέα να προτείνει κάτι?
Τι άλλο πρέπει να προσεξω?

mia_zoi_kawa
08/01/2019, 22:03
Με συγχωρείς πήρες καινούργιο παπί;

TsoliasGR
08/01/2019, 22:07
Με συγχωρείς πήρες καινούργιο παπί;

Όχι.Το έχω κάποιο διάστημα αλλά δεν του είχα βάλει λάστιχα και μπαταρία.Θα δώσω μάλλον έμφαση για καθημερινή εργασία στο zx και θα κρατήσω τον κινέζο (SYM) καβάτζα (όποτε πρέπει να μπει το άλλο συνεργείο-κανα λάστιχο κτλπ)

Nostradamus
09/01/2019, 05:59
Δεν βάζεις μια φωτογραφία με τον στόλο ? Μας έχεις μπερδέψει με τα ήρθε / έφυγε :lol:

Γιατί δεν κρατάς το zx καβατζα, και να έχεις τον Κινέζο βασικό?

Κάνεις και το zx "τούμπανο" και το βγάζεις που και που να κυκλοφορεί για το γούστο του πράγματος.

viper1
09/01/2019, 07:48
Δεν βάζεις μια φωτογραφία με τον στόλο ? Μας έχεις μπερδέψει με τα ήρθε / έφυγε :lol:

Γιατί δεν κρατάς το zx καβατζα, και να έχεις τον Κινέζο βασικό?

Κάνεις και το zx "τούμπανο" και το βγάζεις που και που να κυκλοφορεί για το γούστο του πράγματος.

Αφού θέλει να πατάει κάτι crypton X στην δουλειά λέμε

teogtp
09/01/2019, 07:52
Αφού θέλει να πατάει κάτι crypton X στην δουλειά λέμε

Μπορεί να τους πετάει ένα φρέντο καπουτσίνο με έξτρα χλεπα (για αυξημένη ολίσθηση) στον μπροστινό τροχό.
Πιο φτηνά θα του βγει.

o teos
09/01/2019, 08:29
Γιατι αν δεν πατήσεις τα crypton στη δουλεια δεν εχεις κυρος δεν εχεις καταξιωθεί ως racing courier......δε σε σέβονται σαν τον ALFA MALE COURIER οφ δε πακ ρε παιδι μου...ρε αντε βαλτου μοτερ απο κανα kle500 να ουμ να γινει f16,μοντα μερακλίδικη και μονο για μυστες...:smokin:

Panos76
09/01/2019, 09:00
Σιγά τη διαφορά που έχουν στο δρόμο. Μία αλλαγή σε αμορτισέρ ίσως θέλεις (για σπορτίβικη αίσθηση όπως του κρύπτονα) και ένα τσεκ στον ψεκασμό και είσαι κομπλέ.

Καλά έχεις Ζ (πρώτη φορά το διαβάζω αυτό) και ψάχνεσαι με 1002 άλλα παπιά;;

motoexelixis
09/01/2019, 10:03
Σιγά τη διαφορά που έχουν στο δρόμο. Μία αλλαγή σε αμορτισέρ ίσως θέλεις (για σπορτίβικη αίσθηση όπως του κρύπτονα) και ένα τσεκ στον ψεκασμό και είσαι κομπλέ.

Καλά έχεις Ζ (πρώτη φορά το διαβάζω αυτό) και ψάχνεσαι με 1002 άλλα παπιά;;

εχει το ζχ ψεκασμο;

Panos76
09/01/2019, 10:23
εχει το ζχ ψεκασμο;

Λάθος, ήθελα να πω τροφοδοσία! (μιας και είχαν το γνωστό πρόβλημα)

o_gavros
09/01/2019, 10:49
ρε τσολιά, με όλο το θάρρος, σύνελθε.

rainmike
09/01/2019, 11:18
Τώρα δηλαδή περίμενες σοβαρές απαντήσεις?Βρε λεβέντη μου τσολιά μου γράφεις ένα
ωραιότατο ποστ σε σχετικό νήμα για το πόσες δυσκολίες αντιμετώπισες που πραγματικά
με άγγιξες γιατι έχω περάσει και εγώ δυσκολίες και φτωχια στη ζωή(ορφανος απο μικρός)
και σου έστειλα stay strong.Στον blitz απάντησες ότι κοντεύεις στα 40 και ότι δεν είσαι κανα πιτσιρικι.
και τώρα ανοίγεις νήμα για το πως θα τουμπανιάσεις το παπι γιανα πατας τα crypton?
Συνέπεια ρε αγόρι.

TsoliasGR
09/01/2019, 11:28
Τώρα δηλαδή περίμενες σοβαρές απαντήσεις?Βρε λεβέντη μου τσολιά μου γράφεις ένα
ωραιότατο ποστ σε σχετικό νήμα για το πόσες δυσκολίες αντιμετώπισες που πραγματικά
με άγγιξες γιατι έχω περάσει και εγώ δυσκολίες και φτωχια στη ζωή(ορφανος απο μικρός)
και σου έστειλα stay strong.Στον blitz απάντησες ότι κοντεύεις στα 40 και ότι δεν είσαι κανα πιτσιρικι.
και τώρα ανοίγεις νήμα για το πως θα τουμπανιάσεις το παπι γιανα πατας τα crypton?
Συνέπεια ρε αγόρι.

Θα απαντήσω σε προσωπικό μυνημα το γιατί θα προβώ σε αυτή την κίνηση.

Μπορούμε να μείνουμε στο θέμα της βελτίωσης;Ούτως η άλλως τα χρήματα δεν θα βγούν απο την δική μου τσέπη.Οπότε είμαι λαρτζ.Το budget είναι 380.
(Υ.Γ. Απλά το παπί το βρήκα ευκαιρία κάποια στιγμή και το πήρα και με προσωπική εργασία και μεταχειρισμένα ανταλλακτικά -κυρίως κουστούμι και άλλα ψιλικοκό- ήρθε κάπως-)

Bowleno
09/01/2019, 11:31
Takegawa με 380; χλωμό....

TsoliasGR
09/01/2019, 11:41
Takegawa με 380; χλωμό....

Ναι δεν έχω ιδέα, δεν έχω ψαχτεί ακόμα δεν γνωρίζω τίποτα.Έχω ξεθάψει το 28ρι καρμπυρατέρ απο κάποιο άλλο μηχανάκι και είναι προς ώρας το μόνο που έχω στα χερια μου.(Σε πολύ καλή κατάσταση ομολογώ το καρμπ)

o_gavros
09/01/2019, 11:45
Δεν έρχεσαι βλέπω στα συγκαλά σου.
Εγω σου λέω ότι στην κάνουν τζάμπα τη μετατροπή και το νιτζάκι γίνεται φ16 και κάτι κρύφτον τα κατουράς.
Γινεσαι αυτομάτως ο πιο σκληρός καριόλης διανομέας στην ακτίνα δράσης σου.
Πόσο πιστεύεις θα αντέξει ενα πουσαρισμένο παπί σε χρήση ντελίβερι; :a21:

TsoliasGR
09/01/2019, 11:47
Δεν βάζεις μια φωτογραφία με τον στόλο ? Μας έχεις μπερδέψει με τα ήρθε / έφυγε :lol:

Γιατί δεν κρατάς το zx καβατζα, και να έχεις τον Κινέζο βασικό?

Κάνεις και το zx "τούμπανο" και το βγάζεις που και που να κυκλοφορεί για το γούστο του πράγματος.

Δεν θέλω το παπί για βόλτα.Το θέλω να μου φέρνει τα λεφτά.Απλά κάποια στιγμή ο κινέζος θα με αφήσει.Πιο γρήγορα απο ένα τζαπάν λόγω ποιότητας κατασκευής αλλά θα με αφήσει.Κινέζος γαρ....
Όσο για το μοτέρ απο κλε που αναφ'ερθηκε...είπαμε να μην κόψω και σκελετό...Ότι θα κάνω να είναι σωστό μετρημένο και να μην τρέχω κάθε τρεις και λίγο συνεργείο...
Η κατανάλωση θα ανέβει το ξέρω αλλά θα τα βγάλω ούτως η άλλως έξτρα.Αν δηλαδή το κόστος μου θα είναι μόνο η βενζίνη δεν με πειράζει να κάψω ένα-δυο λίτρα πιο πολλά.
Τώρα για το θέμα τροφοδοσίας...Αν το ζεστάνεις καλά πριν ξεκινήσεις, δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ θέμα.

ptc
09/01/2019, 11:49
Γρηγοροτερο παπι=> γρηγοροτερη εξυπηρετηση στο πακετο => περισσοτερα τιπς

Η μετατροπη ειναι value for money, οποτε αφηστε τους δισταγμους και πειτε πώς θα γινει το εργαλειο πυραυλος.

TsoliasGR
09/01/2019, 11:50
Δεν έρχεσαι βλέπω στα συγκαλά σου.
Εγω σου λέω ότι στην κάνουν τζάμπα τη μετατροπή και το νιτζάκι γίνεται φ16 και κάτι κρύφτον τα κατουράς.
Γινεσαι αυτομάτως ο πιο σκληρός καριόλης διανομέας στην ακτίνα δράσης σου.
Πόσο πιστεύεις θα αντέξει ενα πουσαρισμένο παπί σε χρήση ντελίβερι; :a21:

Επειδή ΔΕΝ ξέρω, για αυτό ρωτάω.Αν αξίζει...Μου περάσαν και μένα αυτές οι σκέψεις όμως με τον κύλινδρο που είναι γορίλας και με σωστή διαδρομή και πιστόνι της προκοπής είπα μήπως δώ προκοπή.Τώρα εάν λες δεν αξίζει...Δεν πειράζει, πάλι πιο γρήγορος θα είμαι απο το να καβαλάω τον κινέζο.

o_gavros
09/01/2019, 11:56
μα είσαι ούτως ή άλλως και χωρίς μετατροπή πιο γρήγορος απο τον κινέζο.

καποια στιγμή στην τελευταία μου δουλειά ντελιβερι σε καφέ, ήμουν ασθενής λιγες μερες.
ενα παλικάρι συναδελφος με ντεητονα ειχε αφήσει το μηχανάκι του στο συνεργειο.
του λέω παρε το κρυφτον μου να μη χάσεις τα μεροκάματα σου,αφού εγω είμαι τέζα και δε θα το χρειαστω.
το δικό μου εκείνη την περίοδο ήθελε φρένα μπρος πισω επιτακτικά!του λέω έχε το νου σου μονο γιατι θελω φρένα και δεν εχω προλάβει να ασχοληθω.
οταν με το καλό μου το γύρισε, μου λέει πως το κρύπτον με τα λιωμενα τακάκια σταματαει όπως το δικό του με κανονικά!

Μην ανοίγεις μπελάδες χωρίς λόγο.

viper1
09/01/2019, 12:06
40 ετών ντελιβερας και θέλεις να σκορπίσεις 830 ευρω.
Ασχολίαστο

o teos
09/01/2019, 12:07
40 ετών ντελιβερας και θέλεις να σκορπίσεις 830 ευρω.
Ασχολίαστο

Να ηταν μονο αυτο ασχολιαστο...:lol:

TsoliasGR
09/01/2019, 12:21
μα είσαι ούτως ή άλλως και χωρίς μετατροπή πιο γρήγορος απο τον κινέζο.

καποια στιγμή στην τελευταία μου δουλειά ντελιβερι σε καφέ, ήμουν ασθενής λιγες μερες.
ενα παλικάρι συναδελφος με ντεητονα ειχε αφήσει το μηχανάκι του στο συνεργειο.
του λέω παρε το κρυφτον μου να μη χάσεις τα μεροκάματα σου,αφού εγω είμαι τέζα και δε θα το χρειαστω.
το δικό μου εκείνη την περίοδο ήθελε φρένα μπρος πισω επιτακτικά!του λέω έχε το νου σου μονο γιατι θελω φρένα και δεν εχω προλάβει να ασχοληθω.
οταν με το καλό μου το γύρισε, μου λέει πως το κρύπτον με τα λιωμενα τακάκια σταματαει όπως το δικό του με κανονικά!

Μην ανοίγεις μπελάδες χωρίς λόγο.
Ε εντάξει όπως το θέτεις έχεις ένα δίκιο. (Αν και απο φρένα είναι καλός ο κινέζος -ίσως το μόνο καλό του-).


40 ετών ντελιβερας και θέλεις να σκορπίσεις 830 ευρω.
Ασχολίαστο

Μάλλον δεν διάβασες καλά φίλε μου.Είπα 380 και οτι ΔΕΝ θα βγούν από την τσέπη μου.Τώρα το πώς και γιατί είναι άλλη ιστορία.

viper1
09/01/2019, 12:36
Μάλλον δεν διάβασες καλά φίλε μου.Είπα 380 και οτι ΔΕΝ θα βγούν από την τσέπη μου.Τώρα το πώς και γιατί είναι άλλη ιστορία.[/QUOTE]

Τσολιας.gr δεν έχει σημασία απο θα βγουν τα 380 ευρώ και κατάλαβες πολύ καλά τι έγραψα. Αν πάλι δεν κατάλαβες το 40 ετών προφανώς και είναι ένα νούμερο απλά γραμμένο στην ταυτότητα σου αλλά τίποτα παραπάνω.
Όλα επιλογές είναι. Αργά ή γρήγορα βλέπουμε τα αποτελέσματα τους

TsoliasGR
09/01/2019, 12:46
Μάλλον δεν διάβασες καλά φίλε μου.Είπα 380 και οτι ΔΕΝ θα βγούν από την τσέπη μου.Τώρα το πώς και γιατί είναι άλλη ιστορία.

Τσολιας.gr δεν έχει σημασία απο θα βγουν τα 380 ευρώ και κατάλαβες πολύ καλά τι έγραψα. Αν πάλι δεν κατάλαβες το 40 ετών προφανώς και είναι ένα νούμερο απλά γραμμένο στην ταυτότητα σου αλλά τίποτα παραπάνω.
Όλα επιλογές είναι. Αργά ή γρήγορα βλέπουμε τα αποτελέσματα τους[/QUOTE]


Εαν μπορώ χωρίς κόστος να αυξήσω το εισόδημα μου γιατί να το παραβλεψω;Το οτι κοντεύω τα 40 σημαίνει τι;Οτι πρέπει να κάτσω στα αυγά μου;Έχω ένα συγκεκριμένο παπί που λέω αν αξίζει να το βελτιώσω για να κάνω πιο καλά την δουλειά μου και χωρίς κόστος πέρα απο εργατοώρες προσωπικής εργασίας και να μου αποφέρει πιο πολλά.Αν είχες κάνει διανομή θα καταλάβαινες.Επειδή μάλλον δεν έχεις κάνει όμως το παραβλέπω.Αν προσπαθήσεις να το σκεφτείς αντικειμενικά θα καταλάβεις τι εννοώ.Αν αξίζει και πως θέλω να μάθω, σε σημείο που να γίνει αξιόπιστα και να μην τρέχω συνεργείο συνέχεια.Να μην κάνω τον κύλινδρο χαρτί και μην έχω λάθος διαδρομή να μην βαράει μπιέλα.Σε τελική ανάλυση αν δεν αξίζει απλά ανοίγω λίγο βαλβίδες και αλλάζω καρμπυρατέρ αν χρειαστεί και σωληνάκι τροφοδοσίας με μεγαλύτερη διάμετρο.

o teos
09/01/2019, 12:52
Τσολιας.gr δεν έχει σημασία απο θα βγουν τα 380 ευρώ και κατάλαβες πολύ καλά τι έγραψα. Αν πάλι δεν κατάλαβες το 40 ετών προφανώς και είναι ένα νούμερο απλά γραμμένο στην ταυτότητα σου αλλά τίποτα παραπάνω.
Όλα επιλογές είναι. Αργά ή γρήγορα βλέπουμε τα αποτελέσματα τους



Εαν μπορώ χωρίς κόστος να αυξήσω το εισόδημα μου γιατί να το παραβλεψω;Το οτι κοντεύω τα 40 σημαίνει τι;Οτι πρέπει να κάτσω στα αυγά μου;Έχω ένα συγκεκριμένο παπί που λέω αν αξίζει να το βελτιώσω για να κάνω πιο καλά την δουλειά μου και χωρίς κόστος πέρα απο εργατοώρες προσωπικής εργασίας και να μου αποφέρει πιο πολλά.Αν είχες κάνει διανομή θα καταλάβαινες.Επειδή μάλλον δεν έχεις κάνει όμως το παραβλέπω.Αν προσπαθήσεις να το σκεφτείς αντικειμενικά θα καταλάβεις τι εννοώ.Αν αξίζει και πως θέλω να μάθω, σε σημείο που να γίνει αξιόπιστα και να μην τρέχω συνεργείο συνέχεια.Να μην κάνω τον κύλινδρο χαρτί και μην έχω λάθος διαδρομή να μην βαράει μπιέλα.Σε τελική ανάλυση αν δεν αξίζει απλά ανοίγω λίγο βαλβίδες και αλλάζω καρμπυρατέρ αν χρειαστεί και σωληνάκι τροφοδοσίας με μεγαλύτερη διάμετρο.

Τσολιας...ελα ρε μαν..λιγο ελεος...θες να το βελτιώσεις??καντου ενα αριστο σερβις ισως και ρεκτιφιε ολα μαμα, φτιαξε αναρτησεις η φρενα...οτι τι?τουμπανιασμενο θα σε βοηθαει να παραδώσεις 2 λεπτα νωριτερα και νταξ το σωσαμε....δηλαδη κατανταει λιγο γραφικη η φαση μετα απο ενα σημειο...:rolleyes:

ptc
09/01/2019, 13:02
Να κάνω μια ερώτηση εγώ; Το κιβώτιο της πάπιας υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα με τόσο μεγάλη αύξηση κυβισμού; Επειδή βλέπω πως στα καινούρια υπερπαπιά βάζουν πλέον συμπλέκτη, μήπως το φυγοκεντρικό τραβάει ζόρι από ένα σημείο και μετά;

νεοσσός
09/01/2019, 13:06
Σκέψου ότι η αύξηση της ταχύτητας μέσα στην πόλη, μειώνει την ενεργητική σου ασφάλεια. Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει το ρίσκο για τα επιπλέον χρήματα. Οι περισσότεροι διανομείς που συναντώ με κάθε είδους παπί, με προσπερνάνε. Αν πας ακόμα πιο γρήγορα, μειώνεις τις πιθανότητες να σώσεις λάθος τρίτου.

o_gavros
09/01/2019, 13:20
Να κάνω μια ερώτηση εγώ; Το κιβώτιο της πάπιας υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα με τόσο μεγάλη αύξηση κυβισμού; Επειδή βλέπω πως στα καινούρια υπερπαπιά βάζουν πλέον συμπλέκτη, μήπως το φυγοκεντρικό τραβάει ζόρι από ένα σημείο και μετά;

θα σου απαντήσω για το κρυπτονΧ που το χω.
η γιαμαπα εδω και χρόνια έχει βγάλει κιτ υπερκυβισμού στα 150 ή 180κ.ε. δε θυμάμαι. μου το είχε προτείνει ο -τίμιος- μάστορας που το πήγαινα όταν το πρωτοπήρα. φυσικά γέλασα.
Τεσπα, δεν θα είχε κανένα πρόβλημα το κιβώτιο μου είπε.
Αυτο που τον ρώτησα ευθέως ήταν με την αξιοπιστία τι γίνεται;
παραμενει η γνωστή σκυλίσια των Χ;
προς τιμήν του (αν και επισημος γιαμαχας) μου είπε ότι προφανώς σε πουσαρισμένο μοτέρ παπιού δεν μπορεί να περιμένεις να βγει η ίδια σκυλίσια αξιοπιστία.

Τσολιά, ασε τον κυβισμό και τα γκάζια του ζχ ως εχουν.
αν σωνει και ντε θες κατι να βελτιωσεις, κοίτα φρένα αναρτήσεις.
με αυτά θα πας σίγουρα πιο γρηγορα.

MAIK72
09/01/2019, 13:20
Mπο΄ρω να μιλήσω μόνο για συνάδελφο όπου το daytona 50 το έκανε 100. Αλλαξε κυλίνδρους πιστόνια ,κεφαλές 2 φορές,καρμπυρατέρ,στρόφαλο μπιέλα , ρουλεμάν στροφάλου και στο τέλος άλλαξε και το αριστερό κάρτερ με honda αν θυμάμαι καλά γιατί είχε τερματίσει τις ανοχές και έχανε λάδια. Αυτά σε διάστημα 1 χρόνου και τα έφτιαχνε σε πολύ χαμηλή τιμή γιατί ο μηχανικός είναι πολύ καλός του φίλος.
Τον δικαιολογώ εώς εάν σημέιο γιατί είχε 50 κυβικά για την δουλειά αλλά και γιατί του αρέσουν οι μετατροπές. Δεν νομίζω όμως ότι πάει περισσότερες παραγγελίες απο πριν ,απλά δεν φοβάται στις προσπεράσεις και μπορεί να παει τέρμα αριστερά σε μεγάλους δρόμους.Νομίζα ότι αυτό είναι το ζητούμενο.
Εκτός λοιπόν αν οι μισές σου διαδρομές είναι σε μεγάλες λεωφόρους ,δεν βλέπω τον λόγο να του κάνεις υπερκυβισμό. Αλλά ακόμα κι έτσι δεν βλέπω τον λόγο να πηγαίνεις με 120 130 χλμ τέρμα αριστερά φορτωμένος .Εχεις ήδη ένα μηχανάκι αρκετό δυνατό για αυτήν την δουλεία.

BLiTzER
09/01/2019, 13:21
Να κάνω μια ερώτηση εγώ; Το κιβώτιο της πάπιας υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα με τόσο μεγάλη αύξηση κυβισμού; Επειδή βλέπω πως στα καινούρια υπερπαπιά βάζουν πλέον συμπλέκτη, μήπως το φυγοκεντρικό τραβάει ζόρι από ένα σημείο και μετά;

Μάλλον θα έχει θέμα. Το δικό μου έχει περιοριστή ροπής στις πρώτες 2 ταχύτητες, για να μην πάρεις το σασμάν στο χέρι.

o_gavros
09/01/2019, 13:23
έχεις παπάκι ρε μούργο;:p

BLiTzER
09/01/2019, 13:36
Όχι. Τι σχέση έχει αυτό;











:lol: :lol: :lol:

o_gavros
09/01/2019, 13:39
"το δικό μου έχει..." έγραψες ρε.
μηπως να πας να σε διαβάσουνε; :D

rainmike
09/01/2019, 13:39
Όχι. Τι σχέση έχει αυτό;











:lol: :lol: :lol:

Δει είπαμε ότι το mt είναι σκουτερόπαπια:lol:

TsoliasGR
09/01/2019, 13:39
Ok με καλύψατε. Λίγο άνοιγμα βαλβίδες μόνο και φρενα/αναρτήσεις ότι θέλει. Και έχει ο θεός... Μόλις το δουλέψω να δω πως θα πάει ετσι

BLiTzER
09/01/2019, 13:44
"το δικό μου έχει..." έγραψες ρε.
μηπως να πας να σε διαβάσουνε; :D

Το δικό μου όχημα.

:D



@tsolias: all due respect, αλλά σε άλλο γνωστό νήμα διαμαρτύρεσαι για τις απάνθρωπες συνθήκες εργασίες, την πίεση των εργοδοτών κτλ κτλ, και τώρα πειραματίζεσαι στο πώς να θέτεις τη ζωή σου σε ακόμα μεγαλύτερο κίνδυνο για να βγάζεις περισσότερα τιπς. Κατά τ'άλλα, καλή τύχη. :p

teogtp
09/01/2019, 14:22
Την λύση του καθαρτικου την έχεις σκεφτεί;
Λίγα cc κάθε πρωί και θα έχεις την καλύτερη αναλογία κιλών/ίππους.

νεοσσός
09/01/2019, 14:25
Την λύση του καθαρτικου την έχεις σκεφτεί;
Λίγα cc κάθε πρωί και θα έχεις την καλύτερη αναλογία κιλών/ίππους.
Η απώλεια βάρους (εννοώ λίπους, όχι κοπράνων) του αναβάτη έχει άμεσο όφελος στην ποδηλασία. Πάει ο άλλος και δίνει 3.000€ για να αγοράσει ποδήλατο 2 κιλά ελαφρύτερο, αντί να χάσει ο ίδιος 10 κιλά και να πηγαίνει πιο άνετα και πιο γρήγορα. Ακόμα πιο αισθητό είναι αν είσαι δρομέας. Νιώθεις ακόμα και το μισό κιλό που χάνεις.

viper1
09/01/2019, 14:28
Η απώλεια βάρους (εννοώ λίπους, όχι κοπράνων) του αναβάτη έχει άμεσο όφελος στην ποδηλασία. Πάει ο άλλος και δίνει 3.000€ για να αγοράσει ποδήλατο 2 κιλά ελαφρύτερο, αντί να χάσει ο ίδιος 10 κιλά και να πηγαίνει πιο άνετα και πιο γρήγορα. Ακόμα πιο αισθητό είναι αν είσαι δρομέας. Νιώθεις ακόμα και το μισό κιλό που χάνεις.

Θα τα χάσει κάνοντας ποδήλατο και θα του μείνει το ποδήλατο που θα είναι πιο ελαφρύ για να κάνει όλο και μεγαλύτερες αποστάσεις και να τον συναντήσει ο μπλιτζ και μετά να σταματήσει να κάνει ποδήλατο

BLiTzER
09/01/2019, 14:28
Η απώλεια βάρους (εννοώ λίπους, όχι κοπράνων) του αναβάτη έχει άμεσο όφελος στην ποδηλασία. Πάει ο άλλος και δίνει 3.000€ για να αγοράσει ποδήλατο 2 κιλά ελαφρύτερο, αντί να χάσει ο ίδιος 10 κιλά και να πηγαίνει πιο άνετα και πιο γρήγορα. Ακόμα πιο αισθητό είναι αν είσαι δρομέας. Νιώθεις ακόμα και το μισό κιλό που χάνεις.

Στις μοτοσικλέτες να δεις. Βάζουν ολόσωμες για να γλιτώσουν 3 κιλά, και οι ίδιοι είναι 110, χωρίς τα ρούχα.

rainmike
09/01/2019, 14:35
Η απώλεια βάρους (εννοώ λίπους, όχι κοπράνων) του αναβάτη έχει άμεσο όφελος στην ποδηλασία. Πάει ο άλλος και δίνει 3.000€ για να αγοράσει ποδήλατο 2 κιλά ελαφρύτερο, αντί να χάσει ο ίδιος 10 κιλά και να πηγαίνει πιο άνετα και πιο γρήγορα. Ακόμα πιο αισθητό είναι αν είσαι δρομέας. Νιώθεις ακόμα και το μισό κιλό που χάνεις.

Μπορεί να θέλει να κάνει ποδήλατο για να χάσει πιο ευκολα κιλά και οχι να χάσει κιλά για να κάνει πιο εύκολα ποδήλατο.

toyar
09/01/2019, 14:42
αν πιστευεις οτι η δουλεια σου βελτιωθει λογω ταχυτητας και θες και αξιοπιστια παρε ενα 250αρι μονοκυλινδρο

sapila racing
09/01/2019, 14:44
Η απώλεια βάρους (εννοώ λίπους, όχι κοπράνων) του αναβάτη έχει άμεσο όφελος στην ποδηλασία. Πάει ο άλλος και δίνει 3.000€ για να αγοράσει ποδήλατο 2 κιλά ελαφρύτερο, αντί να χάσει ο ίδιος 10 κιλά και να πηγαίνει πιο άνετα και πιο γρήγορα. Ακόμα πιο αισθητό είναι αν είσαι δρομέας. Νιώθεις ακόμα και το μισό κιλό που χάνεις.

Τα καλά κι ελαφριά ποδήλατα δεν είναι ελαφριά μόνο στον σκελετό αλλά και στα κινούμενα περιστρεφόμενα μέρη, τροχούς, δισκοβραχίονες κλπ.
Ετσι το αποτέλεσμα είναι άλλο ποδήλατο τελείως.

Επίσης αν κάποιος εχει καλό ποδήλατο και χάσει και 10 κιλά θα πηγαίνει πολύ καλύτερα απ τον άλλο με τα ίδια κιλά που εχει ποδήλατο της σειράς.

Απ την άλλη υπάρχουν και άνθρωποι που δεν έχουν καν ανάγκη να χάσουν κιλά εξ αρχής. :smokin:

νεοσσός
09/01/2019, 14:53
αν πιστευεις οτι η δουλεια σου βελτιωθει λογω ταχυτητας και θες και αξιοπιστια παρε ενα 250αρι μονοκυλινδρο
Υπάρχει διανομέας στα Μελίσσια (ψησταριά "Βλάχος") που έχει Yamaha XT660X, με κουτί τοποθετημένο στο πίσω μέρος και κάνει διανομές με αυτό.

rainmike
09/01/2019, 15:02
Υπάρχει διανομέας στα Μελίσσια (ψησταριά "Βλάχος") που έχει Yamaha XT660X, με κουτί τοποθετημένο στο πίσω μέρος και κάνει διανομές με αυτό.

Θυμάμαι πριν χρόνια όταν πήγαινα το 675 στην αντιπροσωπεία της triumph για service ,έλεγε ο παναγιώτης ο μαυρικος καλη του ώρα ,σε έναν.
ΡΕ το tiger δεν κάνει για να μοιράζεις φυλλάδια:lol:

TsoliasGR
09/01/2019, 15:57
Λες να βάλω το Wolf στη δουλειά?

toyar
09/01/2019, 16:04
αν το εισοδημα σου εξαρταται απο την ταχυτητα κινησης της μοτο σε δημοσιο δρομο τοτε καλη τυχη με οτι κι αν καβαλας

bruno
09/01/2019, 16:15
Κοινονικο μερισμα 2018?Τα υπολοιπα 20ε που πηγαν?:D

TsoliasGR
09/01/2019, 16:32
Κοινονικο μερισμα 2018?Τα υπολοιπα 20ε που πηγαν?:D
Αμ δεν πήρα κοινωνικό μέρισμα. Μακάρι να παιρνα αλλά δεν....

billy84
09/01/2019, 16:36
Δεν θέλω το παπί για βόλτα.Το θέλω να μου φέρνει τα λεφτά.Απλά κάποια στιγμή ο κινέζος θα με αφήσει.Πιο γρήγορα απο ένα τζαπάν λόγω ποιότητας κατασκευής αλλά θα με αφήσει.Κινέζος γαρ....
Όσο για το μοτέρ απο κλε που αναφ'ερθηκε...είπαμε να μην κόψω και σκελετό...Ότι θα κάνω να είναι σωστό μετρημένο και να μην τρέχω κάθε τρεις και λίγο συνεργείο...
Η κατανάλωση θα ανέβει το ξέρω αλλά θα τα βγάλω ούτως η άλλως έξτρα.Αν δηλαδή το κόστος μου θα είναι μόνο η βενζίνη δεν με πειράζει να κάψω ένα-δυο λίτρα πιο πολλά.
Τώρα για το θέμα τροφοδοσίας...Αν το ζεστάνεις καλά πριν ξεκινήσεις, δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ θέμα.



Το ΖΧ130 ΔΕΝ ειναι Japan αλλά Modenas.Ολόιδιο με το Excite 135 παντού.Σε εργοστασιακή μορφή έχω περίπου 120.000km αυτή τη στιγμή χωρίς άνοιγμα μοτέρ.Μου έχει βγάλει μια φορά πηνία και 4-5 φορές το ελατήριο επαναφοράς στο σασμάν(σπάει και δε μπορείς να κατεβάσεις).Επίσης απο τα 14.000km που το πήρα το 2011 ρουφάει φούλ λάδι,τόσο πολύ που εδώ και 50.000Km μονο συμπληρώνω.


Το μοναδικό που χρειάζεται κατά τη γνώμη μου είναι ένα καλό καρμπυρατέρ και ένας εκκεντροφόρος,το εργοστασιακό είναι πολύ πνιγμένο για οικονομία και το κόβει πολύ.

Καλό μηχανάκι αλλά σε καμία περίπτωση ποιότητα Japan οπότε μην περιμένεις αξιοπιστία όταν το βελτιώσεις.

buckley
09/01/2019, 16:51
Λες να βάλω το Wolf στη δουλειά?

https://www.youtube.com/watch?v=thFIxjU607o :smokin:

Akalestos
09/01/2019, 17:28
Λες να βάλω το Wolf στη δουλειά?

:facepalm:

TsoliasGR
09/01/2019, 18:06
Έχω καλυφθεί ευχαριστώ.

buckley
09/01/2019, 18:44
Το δικό μου όχημα.

:D



@tsolias: all due respect, αλλά σε άλλο γνωστό νήμα διαμαρτύρεσαι για τις απάνθρωπες συνθήκες εργασίες, την πίεση των εργοδοτών κτλ κτλ, και τώρα πειραματίζεσαι στο πώς να θέτεις τη ζωή σου σε ακόμα μεγαλύτερο κίνδυνο για να βγάζεις περισσότερα τιπς. Κατά τ'άλλα, καλή τύχη. :p

402694

















































ΥΓ Μικρέ μην πειράξεις στο παπάκι καθόλου μοτέρ, απλά πράγματα :smokin:

ggs
09/01/2019, 18:48
Παρακαλώ, μην λέτε για κιλά αυτές τις μέρες...

ΤάκηςΜπ
09/01/2019, 19:50
Το ΖΧ130 ΔΕΝ ειναι Japan αλλά Modenas.Ολόιδιο με το Excite 135 παντού.Σε εργοστασιακή μορφή έχω περίπου 120.000km αυτή τη στιγμή χωρίς άνοιγμα μοτέρ.Μου έχει βγάλει μια φορά πηνία και 4-5 φορές το ελατήριο επαναφοράς στο σασμάν(σπάει και δε μπορείς να κατεβάσεις).Επίσης απο τα 14.000km που το πήρα το 2011 ρουφάει φούλ λάδι,τόσο πολύ που εδώ και 50.000Km μονο συμπληρώνω.


Το μοναδικό που χρειάζεται κατά τη γνώμη μου είναι ένα καλό καρμπυρατέρ και ένας εκκεντροφόρος,το εργοστασιακό είναι πολύ πνιγμένο για οικονομία και το κόβει πολύ.

Καλό μηχανάκι αλλά σε καμία περίπτωση ποιότητα Japan οπότε μην περιμένεις αξιοπιστία όταν το βελτιώσεις.

Όταν πολλά Innova βαράνε μπιέλα απ'τα 80κ χλμ,εγώ καλό θα το θεωρούσα που δεν έχει japan ποιότητα :lol:

S705
09/01/2019, 22:48
Σε ένα μαγαζί που δούλευα διανομή πριν 10 περίπου χρόνια ο πιο γρήγορος διανομέας ήταν ένας Πακιστανός χδωνια στο ελλαντα με ένα ταπεινό καζερ 115.

Και ξέρεις γιατί?
Γιατί αντί να ψάχνετε τα βράδια μετά την δουλειά πως θα κάνει το καζερ 1 hp πιο δυνατό, διάβαζε τον χάρτη της περιοχής!
Οχι απλά ήξερε μέχρι και το τελευταίο χαμοστενο
Όχι απλά ήξερε τον συντομότερο έως εκεί δρόμο
Αλλά ήξερε μέχρι και που είναι πια νούμερα....



Αν ντε και καλά θες για την καυλά να το σκαλισεις σταματά σε ένα carb.

viper1
09/01/2019, 23:17
Παρακαλώ, μην λέτε για κιλά αυτές τις μέρες...

Ναι γιατί έχουμε πάρει και τα κιλά του Πάσχα ρε πστμ:bawl:

ΤάκηςΜπ
10/01/2019, 01:29
Τώρα χωρίς πλάκα, κι εγώ θα ήθελα μια φωτογραφία του στόλου. Πόσα είναι τώρα; 4;

MAIK72
10/01/2019, 02:27
Το ΖΧ130 ΔΕΝ ειναι Japan αλλά Modenas.Ολόιδιο με το Excite 135 παντού.Σε εργοστασιακή μορφή έχω περίπου 120.000km αυτή τη στιγμή χωρίς άνοιγμα μοτέρ.Μου έχει βγάλει μια φορά πηνία και 4-5 φορές το ελατήριο επαναφοράς στο σασμάν(σπάει και δε μπορείς να κατεβάσεις).Επίσης απο τα 14.000km που το πήρα το 2011 ρουφάει φούλ λάδι,τόσο πολύ που εδώ και 50.000Km μονο συμπληρώνω.


Το μοναδικό που χρειάζεται κατά τη γνώμη μου είναι ένα καλό καρμπυρατέρ και ένας εκκεντροφόρος,το εργοστασιακό είναι πολύ πνιγμένο για οικονομία και το κόβει πολύ.

Καλό μηχανάκι αλλά σε καμία περίπτωση ποιότητα Japan οπότε μην περιμένεις αξιοπιστία όταν το βελτιώσεις.

Συγνώμμη αλλά απο το 2011 που ρουφάει λάδι έχεις σκεφτεί πόσα λίτρα επιπλέον έχεις συμπληρώσει? Και ότι με αυτά τα λεφτά που ξόδεψες εώς τώρα σε λάδια θα το είχες φτιάξει με ότι κύλινδρο ήθελες??:confused::confused::confused::confused:

TsoliasGR
10/01/2019, 02:32
3+2 σε ακινησία αλλά το ένα μας αποχαιρετά.Επωλείται για ανταλλακτικά.Οπότε μένουμε με 2 παπιά ουσιαστικά, το wolf και την virago (ακινησία πολλά έτη -γρανάζι κόμπλερ,κάποια καπάκια,απουσία άλλων ανταλλακτικών και χρόνου να ασχοληθώ-).
Αν βρω χρόνο να τα πλύνω θα τα βγάλω όλα μαζί,αλλιώς ένα ένα θα δούμε δεν έχω χρόνο.

ΤάκηςΜπ
10/01/2019, 06:23
3+2 σε ακινησία αλλά το ένα μας αποχαιρετά.Επωλείται για ανταλλακτικά.Οπότε μένουμε με 2 παπιά ουσιαστικά, το wolf και την virago (ακινησία πολλά έτη -γρανάζι κόμπλερ,κάποια καπάκια,απουσία άλλων ανταλλακτικών και χρόνου να ασχοληθώ-).
Αν βρω χρόνο να τα πλύνω θα τα βγάλω όλα μαζί,αλλιώς ένα ένα θα δούμε δεν έχω χρόνο.

Εε όχι ένα ένα ρε συ. Τωρινές φωτογραφίες θέλουμε :lol: με εφημερίδα μαζί!

DRAKONET
10/01/2019, 09:50
Το ΖΧ130 ΔΕΝ ειναι Japan αλλά Modenas.Ολόιδιο με το Excite 135 παντού.Σε εργοστασιακή μορφή έχω περίπου 120.000km αυτή τη στιγμή χωρίς άνοιγμα μοτέρ.Μου έχει βγάλει μια φορά πηνία και 4-5 φορές το ελατήριο επαναφοράς στο σασμάν(σπάει και δε μπορείς να κατεβάσεις).Επίσης απο τα 14.000km που το πήρα το 2011 ρουφάει φούλ λάδι,τόσο πολύ που εδώ και 50.000Km μονο συμπληρώνω.


Το μοναδικό που χρειάζεται κατά τη γνώμη μου είναι ένα καλό καρμπυρατέρ και ένας εκκεντροφόρος,το εργοστασιακό είναι πολύ πνιγμένο για οικονομία και το κόβει πολύ.

Καλό μηχανάκι αλλά σε καμία περίπτωση ποιότητα Japan οπότε μην περιμένεις αξιοπιστία όταν το βελτιώσεις.
==========================================
Ουτε το καβα ειναι τζα-μπαν !!!
30% ιαπωνες στην εταιρια της μοντενας μετοχοι υπαρχουν...ουτε πλαστικα καλυτερα...τα ιδια ειναι μονο ο δισκος πισω στο -ντενας...και 2 λαμπες μπροστα το καβα

και κατι απο εδω μεσα ..
http://www.gorgolis.gr/MODENAS.pdf

DRAKONET
10/01/2019, 09:57
τσολια αγορι μου...εαν θες...περασε μια βολτα Τροφωνίου 16 Αθήνα στον δρακο...ρωτησε αυτο που θες...παρε τιμες..και μετα οτι σε φωτισει ο θεος !

buckley
10/01/2019, 10:55
τσολια αγορι μου...εαν θες...περασε μια βολτα Τροφωνίου 16 Αθήνα στον δρακο...ρωτησε αυτο που θες...παρε τιμες..και μετα οτι σε φωτισει ο θεος !

Λογικό να τον στείλεις εκεί :tooth:

DRAKONET
10/01/2019, 11:43
Λογικό να τον στείλεις εκεί :tooth:

Ξερεις εσυ :lol:
Σε προλαβα πριν το πεις !

TsoliasGR
10/01/2019, 16:07
Απλά θα ανοίξω λίγο βαλβίδες τελικά και θα επενδυσω σε αναρτησεις/φρενα. Και ίσως βάλω κάνενα FCR Καρμπ θα δείξει.

viper1
10/01/2019, 17:23
Απλά θα ανοίξω λίγο βαλβίδες τελικά και θα επενδυσω σε αναρτησεις/φρενα. Και ίσως βάλω κάνενα FCR Καρμπ θα δείξει.

Α μπράβο. Με το FCR και μόνο θα δεις τρελή βελτίωση

toyar
10/01/2019, 17:33
Και ο βενζινας θα δει βελτιωση

teogtp
10/01/2019, 17:36
Τα οχλινς ξεχάσατε.

viper1
10/01/2019, 17:39
Τα οχλινς ξεχάσατε.

Πρέπει να βρει άλλα 380 ευρώ sponsored.

o_gavros
10/01/2019, 19:32
Τσολιά αντιλήβεσαι ότι δεν έχουν άδικο που σε τρολάρουν ασυστόλως ε;:p

S705
10/01/2019, 22:13
Τσολιά αντιλήβεσαι ότι δεν έχουν άδικο που σε τρολάρουν ασυστόλως ε;:p

Το τραβάει ο οργανισμός του τσαρουχοφορου!

DRAKONET
10/01/2019, 22:38
φουντα-φεσι-καμαρι-στολη τοτε.....
και τωρα χορηγια !
τι να πει κανεις...σημεια των καιρων !

TsoliasGR
11/01/2019, 00:52
Είπαμε θα φύγει το υποπίεσης απο πάνω το καρμπυρατέρ και θα μπεί μηχανικό.Κακό είναι μωρέ;
Πώπω εσείς σκάτε γάιδαρο.Έλεγα να έρθω για κανα τρακ ντέι με το wolf αλλά θα έρθω με το ΖΧ έτσι για να σας μπώ στο μάτι! :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:
Γαύρε μην μου ανχώνεσαι,θα τους τρολλάρω στην πίστα!
Έχεις δει ποτέ τρακ ντέι με παπί και κουτί απάνω; :D

ΤάκηςΜπ
11/01/2019, 07:52
Ποπο τρελό τρόλινγκ ε (https://www.youtube.com/watch?v=N21M4kSqTh8)

buckley
11/01/2019, 08:20
https://www.zougla.gr/automoto/moto/nea/article/to-delivery-opos-8a-eprepe-na-ine :priest:

rainmike
11/01/2019, 08:29
Τσολιά αντιλήβεσαι ότι δεν έχουν άδικο που σε τρολάρουν ασυστόλως ε;:p
Προφανώς και όχι:rolleyes:

TsoliasGR
11/01/2019, 08:47
Προφανώς και όχι:rolleyes:

Γιατί εγώ τι τους έκανα στο τελευταίο πόστ;
Έλα έχει ξεφύγει και έχει γίνει μη παραγωγικό το πόστ.Όχι οτι με χαλάει να πάει καφενέ και να συνεχίσουμε εκεί αλλά νομίζω οτι εδώ δεν έχει άλλο θέση στα τεχνικά τουλάχιστον όπως έγινε :)
Αν και ο μπάκλης έβαλε αυτό το εξαιρετικά ενδιαφέρον λίνκ...
Αρε φίλε δεν είχα κινητό με κάμερα όταν έκανα διανομή με το bandit 400v....

rainmike
11/01/2019, 09:36
Γιατί εγώ τι τους έκανα στο τελευταίο πόστ;
Έλα έχει ξεφύγει και έχει γίνει μη παραγωγικό το πόστ.Όχι οτι με χαλάει να πάει καφενέ και να συνεχίσουμε εκεί αλλά νομίζω οτι εδώ δεν έχει άλλο θέση στα τεχνικά τουλάχιστον όπως έγινε :)
Αν και ο μπάκλης έβαλε αυτό το εξαιρετικά ενδιαφέρον λίνκ...
Αρε φίλε δεν είχα κινητό με κάμερα όταν έκανα διανομή με το bandit 400v....
Γιατί πριν τι τους έκανες?:D

sapila racing
11/01/2019, 09:54
Μου έχει μπει το μικρόβιο να υπερκυβισω το ZX 130 και να το πάω στα 165-170cc.μονο και μόνο για να πατάω κάτι κρυπτόν Χ στην δουλειά. Το θέμα είναι ότι θέλω να έχω και τα πιο πολλά κυβικά και ασφάλεια από την άποψη ότι δεν θα μου βαράει κάθε τρεις και λίγο μπιέλα. Και έχω μια σκέψη ότι επειδή έχει και κυλινδρο "γορίλα" θα βοηθήσει. Από θέμα πιστόνιου θα κινηθώ μάλλον σε takegawa αλλά πρέπει να μετρηθει προσεκτικά διαδρομή και δεν ξέρω από καρμπυρατέρ αν θα με καλύψει μηχανικό 28ρι που έχω ένα διαθέσιμο..(προσπαθώ να αποφύγω τα υποπιεσης)
Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο η έχει κανείς καμιά ιδέα να προτείνει κάτι?
Τι άλλο πρέπει να προσεξω?


Γιατί εγώ τι τους έκανα στο τελευταίο πόστ;
Έλα έχει ξεφύγει και έχει γίνει μη παραγωγικό το πόστ.Όχι οτι με χαλάει να πάει καφενέ και να συνεχίσουμε εκεί αλλά νομίζω οτι εδώ δεν έχει άλλο θέση στα τεχνικά τουλάχιστον όπως έγινε :)
Αν και ο μπάκλης έβαλε αυτό το εξαιρετικά ενδιαφέρον λίνκ...
Αρε φίλε δεν είχα κινητό με κάμερα όταν έκανα διανομή με το bandit 400v....


Eιμαι αναποφάσιστος στο που να στο μεταφέρω.

Δεν είναι στα τεχνικά όπως νόμιζες πάντως. Το δίλλημά μου είναι που να το πάω όμως.
Στο καφενείο ή στα ανέκδοτα?
Γιατί νομίζω οτι μας δουλεύεις, αν δεν μας δουλεύεις τότε είναι σοβαρό το θέμα....

TsoliasGR
11/01/2019, 12:51
Eιμαι αναποφάσιστος στο που να στο μεταφέρω.

Δεν είναι στα τεχνικά όπως νόμιζες πάντως. Το δίλλημά μου είναι που να το πάω όμως.
Στο καφενείο ή στα ανέκδοτα?
Γιατί νομίζω οτι μας δουλεύεις, αν δεν μας δουλεύεις τότε είναι σοβαρό το θέμα....

Πραγματικά τώρα...Αν νομίζεις οτι κολλάω να μπώ πίστα με κουτί με το ΖΧ, είτε μέγαρα είτε Σέρρες...... :D

sapila racing
11/01/2019, 13:36
Μου έχει μπει το μικρόβιο να υπερκυβισω το ZX 130 και να το πάω στα 165-170cc.μονο και μόνο για να πατάω κάτι κρυπτόν Χ στην δουλειά. Το θέμα είναι ότι θέλω να έχω και τα πιο πολλά κυβικά και ασφάλεια από την άποψη ότι δεν θα μου βαράει κάθε τρεις και λίγο μπιέλα. Και έχω μια σκέψη ότι επειδή έχει και κυλινδρο "γορίλα" θα βοηθήσει. Από θέμα πιστόνιου θα κινηθώ μάλλον σε takegawa αλλά πρέπει να μετρηθει προσεκτικά διαδρομή και δεν ξέρω από καρμπυρατέρ αν θα με καλύψει μηχανικό 28ρι που έχω ένα διαθέσιμο..(προσπαθώ να αποφύγω τα υποπιεσης)
Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο η έχει κανείς καμιά ιδέα να προτείνει κάτι?
Τι άλλο πρέπει να προσεξω?


Είπαμε θα φύγει το υποπίεσης απο πάνω το καρμπυρατέρ και θα μπεί μηχανικό.Κακό είναι μωρέ;
Πώπω εσείς σκάτε γάιδαρο.Έλεγα να έρθω για κανα τρακ ντέι με το wolf αλλά θα έρθω με το ΖΧ έτσι για να σας μπώ στο μάτι! :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:
Γαύρε μην μου ανχώνεσαι,θα τους τρολλάρω στην πίστα!
Έχεις δει ποτέ τρακ ντέι με παπί και κουτί απάνω; :D


Γιατί εγώ τι τους έκανα στο τελευταίο πόστ;
Έλα έχει ξεφύγει και έχει γίνει μη παραγωγικό το πόστ.Όχι οτι με χαλάει να πάει καφενέ και να συνεχίσουμε εκεί αλλά νομίζω οτι εδώ δεν έχει άλλο θέση στα τεχνικά τουλάχιστον όπως έγινε :)
Αν και ο μπάκλης έβαλε αυτό το εξαιρετικά ενδιαφέρον λίνκ...
Αρε φίλε δεν είχα κινητό με κάμερα όταν έκανα διανομή με το bandit 400v....


Πραγματικά τώρα...Αν νομίζεις οτι κολλάω να μπώ πίστα με κουτί με το ΖΧ, είτε μέγαρα είτε Σέρρες...... :D

Μωρε μπες εσυ όπου θέλεις.
Σέρρες φοβάμαι οτι μέχρι να κατέβεις την ευθεία θα εχεις φάει και το περιεχόμενο του κουτιού βέβαια...

Το thread δεν ξέρω ακόμα που να το πάω, ετσι κι αλλιώς και μόνος σου το έχεις καταλάβει οτι δεν έχει μέλλον.

Bowleno
11/01/2019, 15:17
Μωρε μπες εσυ όπου θέλεις.
Σέρρες φοβάμαι οτι μέχρι να κατέβεις την ευθεία θα εχεις φάει και το περιεχόμενο του κουτιού βέβαια...

Το thread δεν ξέρω ακόμα που να το πάω, ετσι κι αλλιώς και μόνος σου το έχεις καταλάβει οτι δεν έχει μέλλον.

Μου αρέσει που έσβησες το ποστ μου νομίζοντας ότι οι άλλοι θα του απαντούσαν σοβαρά :lol:

korkod
23/01/2019, 23:28
Γρηγοροτερο παπι=> γρηγοροτερη εξυπηρετηση στο πακετο => περισσοτερα τιπς

Η μετατροπη ειναι value for money, οποτε αφηστε τους δισταγμους και πειτε πώς θα γινει το εργαλειο πυραυλος.

Αυξημένη κατανάλωση άρα περισσότερη βενζίνη . Αυξημένη ταχύτητα σε αστικές παραδόσεις =Αυξημένος κίνδυνος ατυχήματος άρα χωρίς δουλειά στο νοσοκομείο για μήνες.. η μία και έξω σπέσιαλ σουίτα ενάμιση μέτρο κάτω από το χώμα. Το topic μου θύμισε όταν έψαχνα να βρω δουλειά ντιλιβερυ πήγα λοιπόν σε ένα μαγαζί όλοι είχαν crypton x 135 λίγο πού μίλησα με Τόν μαγαζατορα μου είπε όσο πιο γρήγορος είσαι τόσο Πιο πολλά θα περνεις .. του είπα να σέ καλά.. βρίσκω άλλου να πάω σιγά και ασφαλή. ρε παίδες πάμε καλά;; Με όλο το συμπαθειο θετετε την ζωή σας σε κίνδυνο για το πουρπουαρ και την Παραγγελία;; Υποτίθεται ότι είστε επαγγελματίες διανομής πού θα έπρεπε να είχατε κάποια στάνταρ ασφαλείας για τον εαυτό σας..

billy84
23/01/2019, 23:52
Συγνώμμη αλλά απο το 2011 που ρουφάει λάδι έχεις σκεφτεί πόσα λίτρα επιπλέον έχεις συμπληρώσει? Και ότι με αυτά τα λεφτά που ξόδεψες εώς τώρα σε λάδια θα το είχες φτιάξει με ότι κύλινδρο ήθελες??:confused::confused::confused::confused:


Sorry τώρα πρόσεξα την τοποθέτηση σου.Μη φανταστείς οτι πληρώνω πολλά ,αγοράζω 3,5 ευρώ το λίτρο και συμπληρώνω μαξ 1,5 λίτρο το μήνα.Το αφήνω ως έχει μέχρι να βαρέσει και να κάνω τότε αναγκαστικά επισκευή.Επίσης δεν εμπιστεύομαι κανέναν μηχανικό οτι θα το φτιάξει όπως πρέπει,έχω καεί στο χυλό...

buckley
24/01/2019, 07:23
Sorry τώρα πρόσεξα την τοποθέτηση σου.Μη φανταστείς οτι πληρώνω πολλά ,αγοράζω 3,5 ευρώ το λίτρο και συμπληρώνω μαξ 1,5 λίτρο το μήνα.Το αφήνω ως έχει μέχρι να βαρέσει και να κάνω τότε αναγκαστικά επισκευή.Επίσης δεν εμπιστεύομαι κανέναν μηχανικό οτι θα το φτιάξει όπως πρέπει,έχω καεί στο χυλό...

Τόσο έχει το λάδι του αυτοκινήτου του Λιντλ ή κάτι αντίστοιχο.Και πάλι κανά 300ρι έχει γίνει, κυριολεκτικά κιόλας, καπνός...
Πάνε φτιάξτο γιατί από δω και ύστερα μάλλον μπαίνεις μέσα :)

MAIK72
24/01/2019, 13:38
Sorry τώρα πρόσεξα την τοποθέτηση σου.Μη φανταστείς οτι πληρώνω πολλά ,αγοράζω 3,5 ευρώ το λίτρο και συμπληρώνω μαξ 1,5 λίτρο το μήνα.Το αφήνω ως έχει μέχρι να βαρέσει και να κάνω τότε αναγκαστικά επισκευή.Επίσης δεν εμπιστεύομαι κανέναν μηχανικό οτι θα το φτιάξει όπως πρέπει,έχω καεί στο χυλό...
:eek:
1,5 λίτρο Χ 3,5= 5,25
5,25χ12 μήνες= 63 μόνο για συμπλήρωμα
. Να τ'αφήσω?? Και από που να το πιάσω? Απ΄τα χύμα λάδια που βάζεις τα τελευτάια 3 4 χρόνια και πλήρωσες περίπου 300 ευρώ επιπλέον ή ότι περιμένεις πότε θα βαρέσει για να πληρώσεις και μπιέλα??

toyar
24/01/2019, 15:34
το κοστος ειναι επιλογη του καθενος
εγω δεν καταλαβαινω τι θαλαμος καυσης μπουζι και εξατμιση παπιου μπορει να δουλευουν καιγοντας 1,5 λιτρο λαδι το μηνα

buckley
24/01/2019, 16:09
το κοστος ειναι επιλογη του καθενος
εγω δεν καταλαβαινω τι θαλαμος καυσης μπουζι και εξατμιση παπιου μπορει να δουλευουν καιγοντας 1,5 λιτρο λαδι το μηνα

Εννοείται ότι δικό του είναι και του βάζει φωτιά και το καίει απλά μάλλον κάπου έχει μπερδευτεί γιατί τα νούμερα δεν βγαίνουν.
Ας υποθέσουμε ότι τα ελέγχει μια φορά την εβδομάδα (ΣΚ).Για να κάψει 1,5 λίτρο το μήνα καίει μέσο όρο 375 ml τη βδομάδα δηλαδή το 1/3 της χωρητικότητάς του γιατί χωράει γεμάτο 1,1 lt.
Προφανώς θέλει να εκβιάσει τη βλάβη για να το πάρει απόφαση ,απλά του είπα ότι πια μπαίνει μέσα. :smokin:

MAIK72
24/01/2019, 16:39
Προφανώς θέλει να εκβιάσει τη βλάβη για να το πάρει απόφαση ,απλά του είπα ότι πια μπαίνει μέσα. :smokin:

H κατάσταση είναι ήδη εκβιασμένη γιατί η μια φορά την εβδομάδα έιναι για όταν ξεχαστεί. Μάλλον μέρα παρά μέρα θα πρέπει να συμπληρώνει 100 ml για να πηγαίνει το μηχάνκι αξιοπρεπώς. ¨Τωρα αν αντί για λάδια των 9 ευρώ βάζει το πρώτο τυχαίο συμπλήρωμα των 3,5 ευρώ και το καίει στο δευτερόλεπτο είναι όντως δικό του θέμα. Ακόμα κι αν πούμε ότι αυτά τα λάδια είναι οκ πάλι μέσα έχει μπει μετά από τόσο καιρό.
Δεν μπορώ να με φανταστώ να είμαι πάνω από το νύχι του λαδιού κάθε μέρα ακόμα και με το πιιο φθηνό λάδι. Αυτό είπα

viper1
25/01/2019, 09:40
το κοστος ειναι επιλογη του καθενος
εγω δεν καταλαβαινω τι θαλαμος καυσης μπουζι και εξατμιση παπιου μπορει να δουλευουν καιγοντας 1,5 λιτρο λαδι το μηνα

Δίχρονο

Bowleno
25/01/2019, 12:34
Δίχρονο

Μόνο που το συγκεκριμένο είναι 4χρονο:cry:
Δεν θέλω να σκέφτομαι την καπνιλα που θα έχει μαζέψει ο θάλαμος καύσης.... :sick:

billy84
26/01/2019, 21:49
:eek:
1,5 λίτρο Χ 3,5= 5,25
5,25χ12 μήνες= 63 μόνο για συμπλήρωμα
. Να τ'αφήσω?? Και από που να το πιάσω? Απ΄τα χύμα λάδια που βάζεις τα τελευτάια 3 4 χρόνια και πλήρωσες περίπου 300 ευρώ επιπλέον ή ότι περιμένεις πότε θα βαρέσει για να πληρώσεις και μπιέλα??


ρε παλλικάρια τι υπολογισμούς κάνετε?


ένα παπί που κάνει 1.000km το μήνα μέσο όρο δε θα χρειαστεί 6 αλλαγές λαδιών το χρόνο(ανα 2.000Km)?Αν υποθέσουμε οτι βάζουμε καλό λάδι σε ένα επισκευασμένο μοτέρ των 9 ευρώ όπως γράφτηκε δε θα δώσουμε 54 ευρώ?

Εφόσον ΜΟΝΟ συμπληρώνω δίνω 63 ευρώ το χρόνο για λάδι.Τι 300άρια λέτε?9 ευρώ διαφορά δεν είναι το χρόνο?Πραγματικά πτώχευσα!:lol:

ptc
26/01/2019, 22:06
ρε παλλικάρια τι υπολογισμούς κάνετε?


ένα παπί που κάνει 1.000km το μήνα μέσο όρο δε θα χρειαστεί 6 αλλαγές λαδιών το χρόνο(ανα 2.000Km)?Αν υποθέσουμε οτι βάζουμε καλό λάδι σε ένα επισκευασμένο μοτέρ των 9 ευρώ όπως γράφτηκε δε θα δώσουμε 54 ευρώ?

Εφόσον ΜΟΝΟ συμπληρώνω δίνω 63 ευρώ το χρόνο για λάδι.Τι 300άρια λέτε?9 ευρώ διαφορά δεν είναι το χρόνο?Πραγματικά πτώχευσα!:lol:

Ασε ρε φιλε που θα μας πεις εσυ τι πληρωνεις για το παπι σου. Ξερεις εσυ δηλαδη και δεν ξερουμε εμεις; Σε παρακαλω τωρα, κανε μας τη χαρη...

:D :facepalm:

buckley
26/01/2019, 22:28
Και μετά απορούμε για το φόρουμ...:wave2:

MAIK72
27/01/2019, 00:23
Εχεις δικιο φίλε μπιλι.Τώρα είδα ότι το έχεις μετατρέψει σε δίχρονο για οικονομία .


:a9:




:lol:

billy84
29/01/2019, 11:49
Και μετά απορούμε για το φόρουμ...:wave2:

Καταρχην με τα μαθηματικά σας θα έπρεπε να απορείτε.

Σε μια πτωχευμενη χώρα με ανύπαρκτη μοτοσυκλετιστικη νοοτροπία που στα φορουμ οι περισσότεροι μπαίνουν απλά για σκότωμα ώρας, χαβαλέ και σπαμ ,βρίσκεις λογικό να πηγαίνει κάπου ένα φόρουμ?Και μάλιστα το κριτήριο σου είναι η ελλιπής συντήρηση ενός παπιου στα τελειώματα?

Και τα λες όλα αυτά σε άνθρωπο που γράφει 50.000 χιλιόμετρα το χρόνο σε ταξιδιωτικά εντός και εκτός Ελλάδας?

Μάλλον με τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα θα έπρεπε να απορείς.

buckley
29/01/2019, 12:26
Καταρχην με τα μαθηματικά σας θα έπρεπε να απορείτε.

Σε μια πτωχευμενη χώρα με ανύπαρκτη μοτοσυκλετιστικη νοοτροπία που στα φορουμ οι περισσότεροι μπαίνουν απλά για σκότωμα ώρας, χαβαλέ και σπαμ ,βρίσκεις λογικό να πηγαίνει κάπου ένα φόρουμ?Και μάλιστα το κριτήριο σου είναι η ελλιπής συντήρηση ενός παπιου στα τελειώματα?

Και τα λες όλα αυτά σε άνθρωπο που γράφει 50.000 χιλιόμετρα το χρόνο σε ταξιδιωτικά εντός και εκτός Ελλάδας?

Μάλλον με τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα θα έπρεπε να απορείς.

Θα κάνω το λάθος να σου απαντήσω ,για τελευταία φορά όμως.Αυτό είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα ,όχι μόνο στα φόρα αλλά παντού.
Κανείς δεν παραδέχεται το λάθος του γιατί είναι "ντροπή".Πιανόμαστε μαλάκες μερικοί εδώ μέσα που πάμε να δώσουμε καμμιά συμβουλή ...
Γράφεις ότι κυκλοφοράς σχεδόν 8 χρόνια ένα δίκυκλο που έχει φτάσει να καίει 37% παραπάνω (1,5 λτ) από το σύνολο του λαδιού που χωράει το κάρτερ του (1,1 λτ).Λάδι τύπου λιντλ 3,5 ευρώ το λίτρο...Στο λογαριασμό ξεχνάς να βάλεις την παραπάνω βενζίνη που καις με αυτή την εικόνα καύσης.
Σου γράφω συμβουλευτικά (ενώ έχω γράψει αλλού ότι δικό σου είναι το παπάκι "του βάζεις φωτιά στην τελική" )ότι πια μπαίνεις μέσα κοίταξε το.
Απαντάς νομίζοντας ότι χαλάς 63 ευρώ μόνο και πας στην άλλη άκρη μιλώντας για λάδι 9 ευρώ και αλλαγές κάθε δύο μήνες μόνο και μόνο για να βγει ο λογαριασμός στο μυαλό σου.Οπότε με αυτά και με αυτά ας περιοριστώ γιατί οι συμβουλές εκλαμβάνονται στραβά δυστυχώς φίλε μου.

ΥΓ Τα μαθηματικά μου που σχολίασες...
1,5Χ 3,5 Χ 12 = 63 Χ 8 = 504 Εσύ

1,1Χ 6 ευρώ (επώνυμο ημισυνθετικό 15/50) Χ 2 φορές το χρόνο (ανά 6000χλμ) Χ 8 = 105,6 " Εγώ"
Μπουζί λαδωμένα και υπερκατανάλωση βενζίνης στη χαρίζω :wave2: