PDA

View Full Version : Μοτοσυκλέτα και νέα γενιά: ένας χαμένος έρωτας



Σελίδες : [1] 2

ggs
22/01/2019, 13:48
ενα άρθρο του Λάζαρου Μαυράκη σχετικά με την σχεση νεας γενιας - μοτοσυκλετας..
(προσωπικά , βλέπω οτι λεει κάποια σωστά , άλλα του βγαίνει και μια μεγάλη "γερονοτογκρινια"...)


https://www.motomag.gr/news/apopseis-epikairotita/motosykleta-kai-nea-genia-enas-hamenos-erotas

ptc
22/01/2019, 14:09
Ο εικονικός κόσμος στον οποίο τα σπρώχνουμε συνειδητά ή ασυναίσθητα είναι πολύ πιο επιβλαβής και δημιουργεί ανθρώπους άρρωστους ψυχικά και πνευματικά, ανθρώπους εξαρτημένους και ανασφαλείς και για να μη θεωρηθεί ότι δαιμονοποιούμε το internet και την τεχνολογία, αυτό ισχύει όταν τα πράγματα συμβαίνουν χωρίς μέτρο.

Το fallacy της επιχειρηματολογιας του νομιζω πως εμπεριεχεται εδω ακριβως. Εχει δηλαδη ως προϋποθεση σε οσα γραφει οτι γινεται λαθος χρηση της τεχνολογιας σημερα, ενω ταυτοχρονα οτι γινοταν / θα γινεται σωστη χρηση της μοτοσυκλετας. Δηλαδη κινδυνευει το παιδι που παζει σημερα βιντεοπαιχνιδια, αλλα δεν κινδυνευε ο Παπασουζας οταν οδηγουσε μηχανη χωρις διπλωμα και εξοπλισμο στα νιατα του.

Αλλα ναι, "εμεις τοτε..." τα καναμε ολα σωστα. Γι'αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε.

Panos76
22/01/2019, 14:12
To βλέπω και στον δικό μου που είναι 8,5 (και δεν ασχολείται με κινητά) , όταν προσωπικά το ποδήλατο ήταν η προέκταση του εαυτού μου/το μέσον μου, για εκείνον είναι απλά ένα ακόμα παιχνίδι. Θα κάνει δηλ. μια βόλτα και θα το παρατήσει :uplate:

Γενικά βλέπω μια γενικότερη αποχαύνωση και χαίρομαι όταν βλέπω πιτσιρίκια εδώ πέρα που ενδιαφέρονται για μηχανάκια (να τα σκαλίσουν, να, να).

ΤάκηςΜπ
22/01/2019, 14:31
Αυτό το προσηλωμένοι σε μια οθόνη που το βλέπουν όλοι ρε πστ μου; Στο μετρό; Που για να μην κόψεις τις φλέβες σου πρέπει να κατεβάσεις ένα παιχνιδάκι να απασχοληθείς αυτά τα 10-15 λεπτά; Όταν περιμένεις το λεωφορείο; Που επιλέγεις να διαβάσεις ένα άρθρο ή να scrollάρεις λίγο στο internet γιατί η μόνη εναλλακτική είναι να χαζεύεις τα αμάξια να παιρνάνε; Στην δουλειά; Που παλαιότερα έχανες 8 ώρες απ'την ζωή σου με μόνη κοινωνική επαφή τα επιφανειακά "Καλημέρα,πώς πάει;" "Το πάει για βροχή" "Γμσ τα,όλοι άρρωστοι είναι" και τώρα πια μπορείς να συνομιλείς με την παρέα σου πανεύκολα; Όταν είσαι για καφέ; Οκ πήγα με την κοπέλα μου/παρέα μου για έναν καφέ και η κουβέντα ψιλοπέθανε,τι πειράζει αν ο καθένας κοιτάξει το κινητό του για 1-2 λεπτά; Εμένα όλο αυτό μου βγάζει ένα κόμπλεξ όλων όσων χαίρονταν που πριν 15-20-25 χρόνια η κ@βλα τους(ή δουλειά για τον αρθρογράφο) ήταν και η κ@βλα εκατοντάδων χιλιάδων άλλων ανθρώπων και τώρα που έχει ηρεμήσει λίγο όλο αυτό ψάχνουν να βρουν τον φταίχτη.Trends είναι,έρχονται και φεύγουν.Τώρα είναι τα gadgets,πριν 15 χρόνια οι μηχανές,σε 15-20 χρόνια μπορεί να 'ναι τα AI housekeepers,who knows? Μπορεί να κάνω λάθος και να μην είναι όλο αυτό ένα κύρηγμα υπέρ των μοτοσυκλετών απλά επειδή βλέπει το moto-και το κάθε moto-ότι πέφτουν οι πωλήσεις και τα clicks του και απλά να είναι οι πεποιθήσεις του συγκεκριμένου αρθρογράφου,αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ο τελευταίος βλέπει το θέμα φορώντας παρωπίδες.

Δεν ξέρω πόσο χρονών είναι ο άνθρωπος που έγραψε το άρθρο,αλλά εμένα όχι δεν με ενθάρρυναν οι γονείς μου να πάρω κινητό και γενικότερα να ασχοληθώ με την τεχνολογία,αντιθέτως από τότε που με θυμάμαι "σήκω λίγο απ'τον υπολογιστή" μου έλεγαν.Τέλος πάντων,σεντονίζει επικίνδυνα το post μου.Είχα καιρό να διαβάσω τόσο κοινωνικά ανακριβές άρθρο.

"που δεν μετρούν πλέον αντίστροφα τις μέρες, τους μήνες ή τα χρόνια που τους απομένουν για να βγάλουν το πρώτο τους δίπλωμα." :a21:

"η απόκτηση μιας μικρής μοτοσυκλέτας ένας ακόμη παράγοντας ανησυχίας" :a21:

BLiTzER
22/01/2019, 14:39
Η τεχνολογία, όπως και τα παιχνίδια ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ (τα περισσότερα τουλάχιστον), είναι ένα υπέροχο πράγμα, και δεν έχουν καμία σχέση με τηλεόραση, λοιπές παθητικές δραστηριότητες, χαζοπαίχνιδα κινητών/κονσολών και αποχαύνωση στο facebook. Όποιος δεν το βλέπει αυτό, δεν έχει καμία επαφή με τον χώρο ή δεν έχει τον απαραίτητο εγκέφαλο για να τα χρησιμοποιήσει σωστά. Απλά πράγματα.

Σαφώς, όπως με κάθε τι, μπορεί να γίνει και κακή χρήση τους, αλλά αυτό δε μειώνει την αξία τους.

Τέλος, δεν αγαπάνε όλοι την οδήγηση ή το να λερώνουν τα χέρια τους και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό αυτό. Υπάρχουν άπειρες ασχολίες για τον καθένα, πολύ καλύτερες και απείρως πιο ωφέλιμες από τον μοτοσικλετισμό. Πίσω στη σπηλιά σου, λοιπόν, όποιος κι αν είσαι.

ΥΓ. Για να μην παρεξηγούμαστε, το ότι 9 στους 10 είναι σκυμμένοι μονίμως πάνω από ένα κινητό με ενοχλεί και μένα και "κράζω" συχνά δικούς μου ανθρώπους γι'αυτόν τον λόγο. Αλλά αυτό δε συμβαίνει επειδή δεν ασχολούνται με μοτοσικλέτες. ;)

basilis_k6
22/01/2019, 14:42
To βλέπω και στον δικό μου που είναι 8,5 (και δεν ασχολείται με κινητά) , όταν προσωπικά το ποδήλατο ήταν η προέκταση του εαυτού μου/το μέσον μου, για εκείνον είναι απλά ένα ακόμα παιχνίδι. Θα κάνει δηλ. μια βόλτα και θα το παρατήσει :uplate:

Γενικά βλέπω μια γενικότερη αποχαύνωση και χαίρομαι όταν βλέπω πιτσιρίκια εδώ πέρα που ενδιαφέρονται για μηχανάκια (να τα σκαλίσουν, να, να).

και εγω που μεγάλωσα στην αθηνα ετσι ημουν αλλα πλεον -δυστυχως- δεν ειναι μέρος για να κοβει βολτες κανενα παιδι με ποδηλατο. το κινητο δεν σκοτωνει τουλαχιστον. Αλλωστε και παλαιοτερα δεν ηταν ολα τα παιδια φαν του ποδηλατου. ηταν μια ταση της εποχης βεβαια οι μισοι να εχουν ποδηλατο και αλλοι μισοι πατινι. Στην τελικη τοτε δεν ειχαμε και τιποτε αλλο. Ακομη και ενα τηλεκατευθυνομενο αμαξακι εκανε οσο ενα ποδηλατο...

rainmike
22/01/2019, 14:52
Η τεχνολογία, όπως και τα παιχνίδια ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ (τα περισσότερα τουλάχιστον), είναι ένα υπέροχο πράγμα, και δεν έχουν καμία σχέση με τηλεόραση, λοιπές παθητικές δραστηριότητες, χαζοπαίχνιδα κινητών/κονσολών και αποχαύνωση στο facebook. Όποιος δεν το βλέπει αυτό, δεν έχει καμία επαφή με τον χώρο ή δεν έχει τον απαραίτητο εγκέφαλο για να τα χρησιμοποιήσει σωστά. Απλά πράγματα.

Σαφώς, όπως με κάθε τι, μπορεί να γίνει και κακή χρήση τους, αλλά αυτό δε μειώνει την αξία τους.

Τέλος, δεν αγαπάνε όλοι την οδήγηση ή το να λερώνουν τα χέρια τους και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό αυτό. Υπάρχουν άπειρες ασχολίες για τον καθένα, πολύ καλύτερες και απείρως πιο ωφέλιμες από τον μοτοσικλετισμό. Πίσω στη σπηλιά σου, λοιπόν, όποιος κι αν είσαι.

ΥΓ. Για να μην παρεξηγούμαστε, το ότι 9 στους 10 είναι σκυμμένοι μονίμως πάνω από ένα κινητό με ενοχλεί και μένα και "κράζω" συχνά δικούς μου ανθρώπους γι'αυτόν τον λόγο. Αλλά αυτό δε συμβαίνει επειδή δεν ασχολούνται με μοτοσικλέτες. ;)
Συμφωνώ εκτός απο το ότι τα παιχνίδια στον υπολογιστή διαφέρουν απο τα παιxνίδια των κονσολών.Ισα ισα που η αποχαύνωση και ο έθισμός έρχεται κυριως απο mmo games που είναι κατεξοχήν παιχνίδια για υπολογιστές.
Τα περισσότερα single player games είναι multiplatform .Aλλωστε οι σημερινές κονσόλες είναι pc based με ένα απλό λειτουργικό που εστιάζει στο gaming.

Bowleno
22/01/2019, 14:55
To βλέπω και στον δικό μου που είναι 8,5 (και δεν ασχολείται με κινητά) , όταν προσωπικά το ποδήλατο ήταν η προέκταση του εαυτού μου/το μέσον μου, για εκείνον είναι απλά ένα ακόμα παιχνίδι. Θα κάνει δηλ. μια βόλτα και θα το παρατήσει :uplate:

Γενικά βλέπω μια γενικότερη αποχαύνωση και χαίρομαι όταν βλέπω πιτσιρίκια εδώ πέρα που ενδιαφέρονται για μηχανάκια (να τα σκαλίσουν, να, να).

Ομοιοπαθής... Ο δικός μου είναι 17...

ptc
22/01/2019, 14:56
To βλέπω και στον δικό μου που είναι 8,5 (και δεν ασχολείται με κινητά) , όταν προσωπικά το ποδήλατο ήταν η προέκταση του εαυτού μου/το μέσον μου, για εκείνον είναι απλά ένα ακόμα παιχνίδι. Θα κάνει δηλ. μια βόλτα και θα το παρατήσει :uplate:


Πανο και μερικες γενιες πισω που δεν υπηρχαν ουτε ποδηλατα τα παιδια παιζαν με το πουλι τους μονο. :lol:
Οι επιλογες δεν ειναι κακο. Το οτι οι παλιες γενιες επελεγαν να παιζουν μονο εξω δεν ειναι επειδη "τοτε ξεραμε". Αλλα επειδη δεν υπηρχε και κατι αλλο να κανουν.



Συμφωνώ εκτός απο το ότι τα παιχνίδια στον υπολογιστή διαφέρουν απο τα παιxνίδια των κονσολών.Ισα ισα που η αποχαύνωση και ο έθισμός έρχεται κυριως απο mmo games που είναι κατεξοχήν παιχνίδια για υπολογιστές.
Τα περισσότερα single player games είναι multiplatform .Aλλωστε οι σημερινές κονσόλες είναι pc based με ένα απλό λειτουργικό που εστιάζει στο gaming.

Found the console peasant. :D

BLiTzER
22/01/2019, 14:59
Συμφωνώ εκτός απο το ότι τα παιχνίδια στον υπολογιστή διαφέρουν απο τα παιxνίδια των κονσολών.Ισα ισα που η αποχαύνωση και ο έθισμός έρχεται κυριως απο mmo games που είναι κατεξοχήν παιχνίδια για υπολογιστές.
Τα περισσότερα single player games είναι multiplatform .Aλλωστε οι σημερινές κονσόλες είναι pc based με ένα απλό λειτουργικό που εστιάζει στο gaming.

Gaming σε κονσόλα και υπολογιστή δεν είναι το ίδιο, δεν ήταν ποτέ, ούτε θα είναι, άσχετα αν τα περισσότερα παιχνίδια βγαίνουν συχνά για όλες τις πλατφόρμες. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα, για άλλη συζήτηση. Ας μείνουμε στο ότι τα περισσότερα, αν όχι όλα, pc games βελτιώνουν τις πνευματικές ικανότητες του παίκτη, από παρατηρητικότητα, hand/eye coordination μέχρι εξαιρετικά πολύπλοκες εγκεφαλικές λειτουργίες, ανάλογα το είδος του παιχνιδιού, οι οποίες συγκροτούν, στην τελική, την ευφυΐα. Ο εθισμός, το "κάψιμο", το πόσες ώρες θα σπαταλήσεις μπροστά σε μια οθόνη είναι ένα άλλο θέμα επίσης. Σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο, δεν ενθαρρύνω ακραίες καταστάσεις.

ΥΓ. Δεν υποστηρίζω ότι παρόμοια οφέλη δεν έχουν ΚΑΙ τα console games ή ακόμα και κάποια κινητών. Έχουν. Απλά σε αυτές τις πλατφόρμες παίρνεις συνήθως έναν πιο απλουστευμένο τρόπο αλληλεπίδρασης. Κάτι σαν το ABS στα μηχανάκια. ;)

rainmike
22/01/2019, 15:09
Gaming σε κονσόλα και υπολογιστή δεν είναι το ίδιο, δεν ήταν ποτέ, ούτε θα είναι, άσχετα αν τα περισσότερα παιχνίδια βγαίνουν συχνά για όλες τις πλατφόρμες. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα, για άλλη συζήτηση. Ας μείνουμε στο ότι τα περισσότερα, αν όχι όλα, pc games βελτιώνουν τις πνευματικές ικανότητες του παίκτη, από παρατηρητικότητα, hand/eye coordination μέχρι εξαιρετικά πολύπλοκες εγκεφαλικές λειτουργίες, ανάλογα το είδος του παιχνιδιού, οι οποίες συγκροτούν, στην τελική, την ευφυΐα. Ο εθισμός, το "κάψιμο", το πόσες ώρες θα σπαταλήσεις μπροστά σε μια οθόνη είναι ένα άλλο θέμα επίσης. Σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο, δεν ενθαρρύνω ακραίες καταστάσεις.

ΥΓ. Δεν υποστηρίζω ότι παρόμοια οφέλη δεν έχουν ΚΑΙ τα console games ή ακόμα και κάποια κινητών. Απλά σε αυτές τις πλατφόρμες παίρνεις συνήθως έναν πιο απλουστευμένο τρόπο αλληλεπίδρασης. Κάτι σαν το ABS στα μηχανάκια. ;)

Lol ρε συ τι διαφέρει? το μονιτορ σε σχέση με την τηλεόραση και ένα ποντίκι σε σχέση με ένα joypad?Μπορώ και εγώ να μιλήσω για σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα.Αλλωστε οπως μπάινει joypad σε ένα pc Μπαίνει και ποντίκι σε κονσόλα.
Εκτός αν μιλάς για πολύ ειδικούς simulators.Τεσπά το να νομίζει κάποιος ότι παίζοντας ένα fps προάγει εγκεφαλικές λειτουργίες πλανάται πλάνην οικτράν και ίσως είναι και μια δικαιολογία για να συνεχίζει.

Jimmu
22/01/2019, 15:18
Το fallacy της επιχειρηματολογιας του νομιζω πως εμπεριεχεται εδω ακριβως. Εχει δηλαδη ως προϋποθεση σε οσα γραφει οτι γινεται λαθος χρηση της τεχνολογιας σημερα, ενω ταυτοχρονα οτι γινοταν / θα γινεται σωστη χρηση της μοτοσυκλετας. Δηλαδη κινδυνευει το παιδι που παζει σημερα βιντεοπαιχνιδια, αλλα δεν κινδυνευε ο Παπασουζας οταν οδηγουσε μηχανη χωρις διπλωμα και εξοπλισμο στα νιατα του.

Αλλα ναι, "εμεις τοτε..." τα καναμε ολα σωστα. Γι'αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε.

Ηντα σου κανε μωρέ ο Παπασούζας???:bawl::D

BLiTzER
22/01/2019, 15:25
Lol ρε συ τι διαφέρει? το μονιτορ σε σχέση με την τηλεόραση και ένα ποντίκι σε σχέση με ένα joypad?Μπορώ και εγώ να μιλήσω για σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα.Αλλωστε οπως μπάινει joypad σε ένα pc Μπαίνει και ποντίκι σε κονσόλα.
Εκτός αν μιλάς για πολύ ειδικούς simulators.Τεσπά το να νομίζει κάποιος ότι παίζοντας ένα fps προάγει εγκεφαλικές λειτουργίες πλανάται πλάνην οικτράν και ίσως είναι και μια δικαιολογία για να συνεχίζει.

Άντε ένα τελευταίο και το αφήνω εδώ, δε θα υπάρξει άλλη απάντησή μου στο θέμα. Θεωρείς ειλικρινά ότι 2 παίκτες με σαφή διαφορά επιπέδου ευφυΐας θα τα καταφέρουν το ίδιο σε ένα fps; ΕΙΔΙΚΑ σε ένα fps που παίρνεις εκατοντάδες αποφάσεις ανά δευτερόλεπτο, απαιτεί εξαιρετική παρατηρητικότητα, αντανακλαστικά, στόχο, στρατηγική; Ναι, προφανώς, αν παίζεις σε επίπεδο άμπαλων κονσολάδων (όχι εσύ προσωπικά ε), τριγυρνάς και πυροβολείς και νομίζεις ότι παίζεις. Δες κάνα πρωτάθλημα Κινέζων, σε ό,τι είδους παιχνίδι προτιμάς, και έλα πες μου ότι δεν έχουν ΠΟΛΥ υψηλό iq. ;)

ΥΓ. ΔΕΝ παίζω εδώ και πολλά χρόνια, ούτε χρηματίζομαι (ούτε με ενδιαφέρει κιόλας), αλλά έχω ασχοληθεί πάρα πολύ και έφτασα πολύ κοντά στο να κάνω το μεταπτυχιακό μου πάνω σε Games Technology.

bros 650
22/01/2019, 15:27
Πρωτα απο ολα τα παιδια δεν παιζουν εξω γιατι δεν τα αφηνουν οι γονεις τους ναα παιζουν μονα τους εξω ειδικα στις πολεις που ετσι κιαλλιως δεν υπαρχουν αλανες οπως ειχαμε εμεις να παιξουμε. Εμεις παιζαμε στα ουφαδικα ηλεκτρονικα παιχνιδια απλα παιζαμε λιγο γιατι δεν μας φταναν τα λεφτα τοτε αν η μανα μας μας εδινε ενα πεντακοσαρικο ειμαι σιγουρος οτι θα τρωγαμε ωρες ολοκληρες μεχρι να τελιωσει απλα εμεις ειχαμε δυο -τεσσερα εικοσαρικα και αυτο ηταν.ποτε δεν ασχολουνταν ολα τα παιδια με ποδηλατα ή αργοτερα μηχανες εγω απο οτι θυμαμαι και τοτε ημασταν μειοψηφια. Οι μηχανες ειναι ειδος πολυτελειας εξαιρουνται τα παπακια και τα σκουτερακια.Τοτε υπηρχαν δουλειες και με λιγο οικονομια οποιος ηθελε επαιρνε μια μηχανη αλλωστε μετα το 2000 μεχρι το 2009τα καταναλωτικα δανεια εβγαιναν πολυ ευκολα και ολοι επαιρναν αμαξια μηχανες διακοπες στην χαβαη κτλπ. Ακομη τοτε οι γονεις με χιλια παρακαλια μπορουσαν να βοηθησουν το παιδι τους να αγορασουν μηχανη πολλοι δε τους αγοραζαν ολοκληρο αυτοκινητο για να ξεχασουν την μηχανη τωρα στις μερες μας κααι να ηθελαν να βοηθησουν δεν μπορουν. Ακομη καθε εποχη εχει τις τασεις της και την μοδα της. Πιστευω οτι αν η οικονομια μας μισθοι ευκολια ευρεσης εργασιας ευκολια δανειου ηταν οπως πριν τοτε οι πωλησεις θα ηταν πιο πανω γιατι απλα αυτοι που γουσταρουν δεν μπορουν αμα ηταν αλλιως θα αγοραζαν

rainmike
22/01/2019, 15:30
Άντε ένα τελευταίο και το αφήνω εδώ, δε θα υπάρξει άλλη απάντησή μου στο θέμα. Θεωρείς ειλικρινά ότι 2 παίκτες με σαφή διαφορά επιπέδου ευφυΐας θα τα καταφέρουν το ίδιο σε ένα fps; ΕΙΔΙΚΑ σε ένα fps που παίρνεις εκατοντάδες αποφάσεις ανά δευτερόλεπτο, απαιτεί εξαιρετική παρατηρητικότητα, αντανακλαστικά, στόχο, στρατηγική; Ναι, προφανώς, αν παίζεις σε επίπεδο άμπαλων κονσολάδων (όχι εσύ προσωπικά ε), τριγυρνάς και πυροβολείς και νομίζεις ότι παίζεις. Δες κάνα πρωτάθλημα Κινέζων, σε ό,τι είδους παιχνίδι προτιμάς, και έλα πες μου ότι δεν έχουν ΠΟΛΥ υψηλό iq. ;)

ΥΓ. ΔΕΝ παίζω εδώ και πολλά χρόνια, ούτε χρηματίζομαι (ούτε με ενδιαφέρει κιόλας), αλλά έχω ασχοληθεί πάρα πολύ και έφτασα πολύ κοντά στο να κάνω το μεταπτυχιακό μου πάνω σε Games Technology.

Ρε συ blitz τι συγκρίνεις αυτοί βγάζουν χρήμα απο το gaming.Eιναι η ζωή τους και προπονούνται με τις ώρες.Είναι σα να συγκρίνεις τους οδηγούς gp με τον μέσο οδηγό.Οταν μιλάμε για gaming ,μιλάμε για το
μέσο χρήστη είτε κονσόλας είτε υπολογιστή.Σε κάθε τομέα υπάρχει και ο καλύτερος ακόμα και στο κυνήγι στρογγυλού τυριού σε πλαγιά:lol:

BLiTzER
22/01/2019, 15:33
Wat. Δε σύγκρινα κάτι. Τι σχέση έχει το επίπεδο με το νόημα; Έγραψα ξεκάθαρα ότι εκπαιδεύουν τον εγκέφαλο (και όχι μόνο). Όπως η οδήγηση μοτοσικλέτας εκπαιδεύει τον αναβάτη (εγκεφαλικά και σωματικά). Δε θα γίνεις ποτέ αναβάτης GP, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν αποκτάς ικανότητες οδηγώντας.

??

rainmike
22/01/2019, 15:41
Wat. Δε σύγκρινα κάτι. Τι σχέση έχει το επίπεδο με το νόημα; Έγραψα ξεκάθαρα ότι εκπαιδεύουν τον εγκέφαλο (και όχι μόνο). Όπως η οδήγηση μοτοσικλέτας εκπαιδεύει τον αναβάτη (εγκεφαλικά και σωματικά). Δε θα γίνεις ποτέ αναβάτης GP, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν αποκτάς ικανότητες οδηγώντας.

??

Ωραία και γιατί δεν μπορεί να γίνει αυτό παίζοντας ένα game σε κονσόλα?

sniper
22/01/2019, 15:45
ενα άρθρο του Λάζαρου Μαυράκη σχετικά με την σχεση νεας γενιας - μοτοσυκλετας..
(προσωπικά , βλέπω οτι λεει κάποια σωστά , άλλα του βγαίνει και μια μεγάλη "γερονοτογκρινια"...)


https://www.motomag.gr/news/apopseis-epikairotita/motosykleta-kai-nea-genia-enas-hamenos-erotas


Σαν να διαβάζεις μια έκθεση της Γ' Λυκείου είναι.

Βαρετό και δεν λέει τίποτα.

ggs
22/01/2019, 15:45
..ούτε δεύτερη σελίδα και το θεμα πηγε αλλού γι αλλού και gaming ... στην 3-4 θα γράφουμε για το ΚΑΤΑΝΑ του μπακλη...:lol:

katsar
22/01/2019, 15:47
Ναι και το 60 τα παιδιά δούλευαν στο χωράφι και κάπνιζαν από τα 10.Τι να κάνουμε αλλάζουν τα πράγματα και τα παιδιά αυτών των παιδιών θα οδηγάνε όποια μοτοσυκλέτα/αυτοκίνητο/αεροσκάφος θέλουν σε VR και θα νοιώθουν το ίδιο πράγμα.Και οι μοτοσυκλέτες ακολουθούν,τα κοντέρ μοιάζουν με οθόνη κινητού κτλ.

rainmike
22/01/2019, 15:48
..ούτε δεύτερη σελίδα και το θεμα πηγε αλλού γι αλλού και gaming ... στην 3-4 θα γράφουμε για το ΚΑΤΑΝΑ του μπακλη...:lol:

Μαρέσει που ξαφνιάζεσαι:D

ggs
22/01/2019, 15:48
Σαν να διαβάζεις μια έκθεση της Γ' Λυκείου είναι.

Βαρετό και δεν λέει τίποτα.

ναι... ενω εχει πιασει ενα ωραίο θέμα , το έκανε νερόβραστο....

BLiTzER
22/01/2019, 16:18
Ωραία και γιατί δεν μπορεί να γίνει αυτό παίζοντας ένα game σε κονσόλα?

Για τον ίδιο λόγο που δε θα μάθεις να φρενάρεις το ίδιο σε ένα μηχανάκι με ABS και σε ένα χωρίς. Και με τα 2 θα βελτιωθεί η οδήγησή σου, αλλά με το ένα θα βελτιωθεί περισσότερο. :p


ναι... ενω εχει πιασει ενα ωραίο θέμα , το έκανε νερόβραστο....

Ποιο ακριβώς είναι το θέμα;

Ότι οι νέοι δεν ασχολούνται με τις μοτοσικλέτες; Ναι, και; Υπάρχουν δεκάδες αθλήματα (ή απλά χόμπι), πολύ πιο όμορφα, ωφέλιμα και λιγότερο επικίνδυνα.

Ότι οι νέοι ασχολούνται συνεχώς με τα κινητά τους; Ναι οκ, αυτό είναι γεγονός, δεν είναι όμορφο και καταλήγει επικίνδυνο πιο συχνά από καθόλου. Αλλά πλέον σε ένα κινητό βρίσκονται τα πάντα, όλες οι πληροφορίες, οτιδήποτε μπορεί να χρειαστείς ανά πάσα στιγμή. Δεν είναι ΠΑΝΤΑ κακό, αλλά ναι, καταλαβαίνω ότι όταν σε μια παρέα, ΚΑΘΕ φοράς γυρνάς και βλέπεις τουλάχιστον τους μισούς να κάνουν κάτι στο κινητό τους, κάτι δεν πάει πολύ καλά.

Γενικά αυτά τα "εγώ στην ηλικία σου", "εμείς στα νιάτα μας" έχουν καταντήσει τόσο γραφικά, που συνήθως δεν μπαίνω καν στον κόπο. Όπως δεν μπήκα ούτε τώρα, αλλά παρ'όλα αυτά ξέρω ακριβώς τι γράφει. Μια από τα ίδια. Ύπνος. Επίσης, στα @@ μας. Κι εγώ μεγάλωσα στις πλατείες και στους δρόμους, με μπάλα και "καφάσια" και ό,τι ομαδικό παιχνίδι υπήρχε, με τον μαλάκα γείτονα που έσκιζε την μπάλα όταν έπεφτε στην αυλή του, με τα αυτοκίνητα να κορνάρουν να βγάλουμε τα καφάσια που χρησιμοποιούσαμε για τέρματα, κλείνοντας ΟΛΟ το στενό (και φυσικά ξαναβάζαμε όταν περνούσαν και συνεχίζαμε), με τις μανάδες να φωνάζουν από το μπαλκόνι να μαζευτούμε κάποια στιγμή κατά τις 11-12 το βράδυ, με το ποδήλατο στο χωριό, κάνοντας σούζες δίπλα στα αυτοκίνητα που περνούσαν με 120+, στον κεντρικό - και μοναδικό - δρόμο, με τις τούμπες για δεκάδες μέτρα στις κατηφόρες και τα πόδια να χάνουν δέρμα από δάχτυλα μέχρι γόνατα, κεφάλια να αιμορραγούν συχνότερα απ'ό,τι θα μπορούσε...

... αλλά ταυτόχρονα άραζα και στον υπολογιστή μου, έβαζα τη δισκετούλα μου (5.25'' ε) και έπαιζα Prince of Persia (σε CGA 4 χρωμάτων) ή προσπαθούσα να βγάλω άκρη με autoexec.bat και config.sys για το πώς θα ελευθερώσω λίγη συμβατική μνήμη ακόμα για να τρέξει το τελευταίο demo του pcmaster, μιλούσα στο IRC, σκάλιζα scripts, ανακάλυπτα telnet, proxies/vhosts, έκανα φάρσες σε φίλους με πρωτοεμφανιζόμενα backdoors (BO και Netbus κανείς; ), ΠΟΛΥ πριν ο κόσμος πονηρευτεί με την online πραγματικότητα... και; Είμαι nerd; Βγήκα ακοινώνητος, "άρρωστος ψυχικά και πνευματικά"; Ή είμαι ο καλύτερος; Ο τυχερός; Οι επόμενες γενιές είναι καταδικασμένες επειδή δεν μπορούν να κάνουν κάποια από τα παραπάνω; Who cares... μπορούν να κάνουν άλλα. Κανείς δεν πάει χαμένος, αν ενδιαφέρεται. Έχουν δυσκολίες; Σίγουρα έχουν. Αλλά έχουν και έναν τόνο ευκολίες. Μεγάλη συζήτηση βέβαια...

tl;dr στα @@ μας, έχουμε χορτάσει.

:D

MG-KTiNoS
22/01/2019, 16:20
..ούτε δεύτερη σελίδα και το θεμα πηγε αλλού γι αλλού και gaming ... στην 3-4 θα γράφουμε για το ΚΑΤΑΝΑ του μπακλη...:lol:

Τα τελευταία χρόνια οι μεγάλες εταιρίες έχουν ανακαλύψει ότι οι νέοι δεν αγοράζουν μοτοσυκλέτες και τους έχει κόψει κρύος ιδρώτας.
Το ίδιο έπαθε κι Μαυράκης που συνειδητοποιεί ότι το αναγνωστικό του κοινό όσο πάει λιγοστεύει
(ή πιο απλά τον γράφει στα parja του)
Ως καλοί φιλελέδες λοιπόν που είναι, κάνουν ότι κάνανε πάντα.
Ρίχνουν το φταίξιμο αλλού. Οι νέοι σήμερα μπλα μπλα μπλα
Όχι ότι κάναμε μια κοινωνία που η κότα δείχνει λιοντάρι
Όχι ότι δεν καταφέρνουμε να φτιάξουμε μηχανάκια να κα....ώνει η πιτσιρικαρία
(αφού είμαστε κότες οπότε που να καταλάβουμε από τάβλα? )
αλλά οι νέοι σήμερα μπλα μπλα μπλα μπλα...
Όπως η χούντα ένα πράμα. Τα νέα παιδιά ΘΑ κάνουν ότι κάναμε εμείς
αλλιώς είναι άχρηστοι αλήτες μπλα μπλα μπλα (άσε που δε γ... κι όλας)

Οι νέοι σήμερα λοιπόν είναι πολλά χρόνια μπροστά από μας.
ΑΝ ήταν για μένα θα απαγόρευα και την ψήφο μετά τα τα 45 ως κοινωνικά
επιβλαβή και ενάντια στην πρόοδο.

Και μια που τ αναφέραμε
Πόσο τραγικές αλήθεια είναι όλες αυτές οι ..."αναβιώσεις" παλιών θρυλικών μοντέλων!
Μιλάμε τα βλέπεις και δεν ξέρεις αν θα πρέπει να γελάς, να κλαις ή να ψάχνεις τουαλέτα να Ξ...
με το μπαρδόν.
Η αναβίωση λέει του... ΚΑΑΑΑΤΑΝΑ.... και τα @@ κουνιούνται
Ρε το κατάνα το βλέπε ο Μπάκλης και πάθαινε ντελίριουμ τρέμενς
και σήμερα το βλέπει και βάζει... γείωση...
Άι παρατάτε μας π...γεροι όλοι που θα πείτε για τα νέα παιδιά και θα τα προστατέψετε κι όλας.
Αν θέλετε να προστατέψετε τους νέους πραγματικά πηδήξτε σε καμιά πηγάδα και ΨΟΦΗΣΤΕ


yg
Μάγος είσαι?

sniper
22/01/2019, 16:31
....

... ... ... και; Είμαι nerd; Βγήκα ακοινώνητος, "άρρωστος ψυχικά και πνευματικά"; Ή είμαι ο καλύτερος; Ο τυχερός; Οι επόμενες γενιές είναι καταδικασμένες επειδή δεν μπορούν να κάνουν κάποια από τα παραπάνω; Who cares... μπορούν να κάνουν άλλα. Κανείς δεν πάει χαμένος, αν ενδιαφέρεται. Έχουν δυσκολίες; Σίγουρα έχουν. Αλλά έχουν και έναν τόνο ευκολίες. Μεγάλη συζήτηση βέβαια...

tl;dr στα @@ μας, έχουμε χορτάσει.

:D

E γκουχμγκουχμγκουχμεναι,είσαιγκουχμγκουχμγκουχμ

Αυτό με τα @@ έχει ©, να το βάζεις παρακαλώ.

buckley
22/01/2019, 16:31
Για τον ίδιο λόγο που δε θα μάθεις να φρενάρεις το ίδιο σε ένα μηχανάκι με ABS και σε ένα χωρίς. Και με τα 2 θα βελτιωθεί η οδήγησή σου, αλλά με το ένα θα βελτιωθεί περισσότερο. :p



Ποιο ακριβώς είναι το θέμα;

Ότι οι νέοι δεν ασχολούνται με τις μοτοσικλέτες; Ναι, και; Υπάρχουν δεκάδες αθλήματα (ή απλά χόμπι), πολύ πιο όμορφα, ωφέλιμα και λιγότερο επικίνδυνα.

Ότι οι νέοι ασχολούνται συνεχώς με τα κινητά τους; Ναι οκ, αυτό είναι γεγονός, δεν είναι όμορφο και καταλήγει επικίνδυνο πιο συχνά από καθόλου. Αλλά πλέον σε ένα κινητό βρίσκονται τα πάντα, όλες οι πληροφορίες, οτιδήποτε μπορεί να χρειαστείς ανά πάσα στιγμή. Δεν είναι ΠΑΝΤΑ κακό, αλλά ναι, καταλαβαίνω ότι όταν σε μια παρέα, ΚΑΘΕ φοράς γυρνάς και βλέπεις τουλάχιστον τους μισούς να κάνουν κάτι στο κινητό τους, κάτι δεν πάει πολύ καλά.

Γενικά αυτά τα "εγώ στην ηλικία σου", "εμείς στα νιάτα μας" έχουν καταντήσει τόσο γραφικά, που συνήθως δεν μπαίνω καν στον κόπο. Όπως δεν μπήκα ούτε τώρα, αλλά παρ'όλα αυτά ξέρω ακριβώς τι γράφει. Μια από τα ίδια. Ύπνος. Επίσης, στα @@ μας. Κι εγώ μεγάλωσα στις πλατείες και στους δρόμους, με μπάλα και "καφάσια" και ό,τι ομαδικό παιχνίδι υπήρχε, με τον μαλάκα γείτονα που έσκιζε την μπάλα όταν έπεφτε στην αυλή του, με τα αυτοκίνητα να κορνάρουν να βγάλουμε τα καφάσια που χρησιμοποιούσαμε για τέρματα, κλείνοντας ΟΛΟ το στενό (και φυσικά ξαναβάζαμε όταν περνούσαν και συνεχίζαμε), με τις μανάδες να φωνάζουν από το μπαλκόνι να μαζευτούμε κάποια στιγμή κατά τις 11-12 το βράδυ, με το ποδήλατο στο χωριό, κάνοντας σούζες δίπλα στα αυτοκίνητα που περνούσαν με 120+, στον κεντρικό - και μοναδικό - δρόμο, με τις τούμπες για δεκάδες μέτρα στις κατηφόρες και τα πόδια να χάνουν δέρμα από δάχτυλα μέχρι γόνατα, κεφάλια να αιμορραγούν συχνότερα απ'ό,τι θα μπορούσε...

... αλλά ταυτόχρονα άραζα και στον υπολογιστή μου, έβαζα τη δισκετούλα μου (5.25'' ε) και έπαιζα Prince of Persia (σε CGA 4 χρωμάτων) ή προσπαθούσα να βγάλω άκρη με autoexec.bat και config.sys για το πώς θα ελευθερώσω λίγη συμβατική μνήμη ακόμα για να τρέξει το τελευταίο demo του pcmaster, μιλούσα στο IRC, σκάλιζα scripts, ανακάλυπτα telnet, proxies/vhosts, έκανα φάρσες σε φίλους με πρωτοεμφανιζόμενα backdoors (BO και Netbus κανείς; ), ΠΟΛΥ πριν ο κόσμος πονηρευτεί με την online πραγματικότητα... και; Είμαι nerd; Βγήκα ακοινώνητος, "άρρωστος ψυχικά και πνευματικά"; Ή είμαι ο καλύτερος; Ο τυχερός; Οι επόμενες γενιές είναι καταδικασμένες επειδή δεν μπορούν να κάνουν κάποια από τα παραπάνω; Who cares... μπορούν να κάνουν άλλα. Κανείς δεν πάει χαμένος, αν ενδιαφέρεται. Έχουν δυσκολίες; Σίγουρα έχουν. Αλλά έχουν και έναν τόνο ευκολίες. Μεγάλη συζήτηση βέβαια...

tl;dr στα @@ μας, έχουμε χορτάσει.

:D

Μοτοσυκλέτα άθλημα και χόμπυ ,δε νομίζω .Μπορεί για σένα βέβαια.

ΚΤΜ ξέχασες μικρέ...

BLiTzER
22/01/2019, 16:33
Μοτοσυκλέτα άθλημα και χόμπυ ,δε νομίζω .Μπορεί για σένα βέβαια.

ΚΤΜ ξέχασες μικρέ...

Τι είναι για σένα η μοτοσικλέτα, μπάκλεϊ; Εκτός αν είσαι επαγγελματίας, μπορεί να είναι είτε χόμπι, είτε μέσο μετακίνησης. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Για μένα ναι, η οδήγηση είναι χόμπι = απόλαυση, διασκέδαση, εκτόνωση.






inb4 "η μοτοσικλέτα είναι τρόπος ζωής" - Πάουλο

katsar
22/01/2019, 16:34
Χαλιόμαστε που έχουν όλοι σμαρτφον αλλά εμείς στην ηλικία τους αν πιάναμε στα χέρια μας σμαρτφον θα το δαγκώναμε και θα το μυρίζαμε για να δούμε τι είναι :D
Ναι το πιστεύω ότι είναι πιο έξυπνα από εμάς λόγο του περιβάλλοντος και της τεχνολογίας που έχουν επαφή από νηπιακή ηλικία.Τα ζηλεύω και κατά κάποιο τρόπο γιατί έχουν επιλογές,PS4 και VR ή μοτοσυκλέτα ή και τα δύο ανάλογα με τα γούστα τους.Εμείς τότε θαυμάζαμε τις μοτοσυκλέτες,πόσες επιλογές είχαμε δηλαδή εκτός από πετροπόλεμο και καμιά βόλτα με το camino στα κλεφτά;

ιντερνετ δεν είχαμε,κινητά δεν υπήρχαν καν,ε με τι θα κολλούσε η πιτσιρικαρία;Με τα μηχανάκια και με τα περιοδικά μοτο.

buckley
22/01/2019, 16:45
Τι είναι για σένα η μοτοσικλέτα, μπάκλεϊ; Εκτός αν είσαι επαγγελματίας, μπορεί να είναι είτε χόμπι, είτε μέσο μετακίνησης. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Για μένα ναι, η οδήγηση είναι χόμπι = απόλαυση, διασκέδαση, εκτόνωση.






inb4 "η μοτοσικλέτα είναι τρόπος ζωής" - Πάουλο

Ξαναέγραψες τι είναι για σένα, απλά το "άνοιξες" λίγο και έγραψες οδήγηση.Οπότε ξαναλέω, αυτό που είναι για σένα δεν είναι κατ ανάγκη και για τον δίπλα σου που επίσης καβαλάει.
Τώρα τι είναι για τον Μπάκλη άστο καλύτερα, γιατί το θρεντ θα γίνει καναρίνι σήκουελ.
ΥΓ Άκου επαγγελματίας ο Μπάκλης ,όξω ρε...

rainmike
22/01/2019, 17:02
Ξαναέγραψες τι είναι για σένα, απλά το "άνοιξες" λίγο και έγραψες οδήγηση.Οπότε ξαναλέω, αυτό που είναι για σένα δεν είναι κατ ανάγκη και για τον δίπλα σου που επίσης καβαλάει.
Τώρα τι είναι για τον Μπάκλη άστο καλύτερα, γιατί το θρεντ θα γίνει καναρίνι σήκουελ.
ΥΓ Άκου επαγγελματίας ο Μπάκλης ,όξω ρε...

μπακλίκο ξεκίνα powerlifting,μετά θα σε καβαλάει το κατάνα και θα πηγαίνετε βόλτα:lol:

thunder ace
22/01/2019, 17:03
Πρέπει να καταλάβουμε , ότι αυτά που συμβαίνουν σήμερα,ΔΕΝ είναι (σχεδιασμένα)για μας.
Χεστικανε για μας που είμαστε (ας πούμε) πάνω από πενήντα.
Εμείς περάσαμε τά δικά μας στην δική μας εποχή.
Τώρα οι νέοι περνάνε τα δικά τους, αφού η εποχή τους ανήκει.
Ας κάνουμε μία προσπάθεια να προσαρμοστούμε, γιατί δεν θα καταλήξουμε τίποτα άλλο παρά γεροπαραξενοι που "εμείς περνάγαμε καλά" "η δική μας εποχή ήταν ωραία" κλπ κλπ

Nostradamus
22/01/2019, 17:14
Ειναι νωρις νομιζω να δουμε τι θα βγαλει ολο αυτο με τα κινητα/τεχνολογια στην νεολαια..

Το μονο που βγαζει σιγουρα προς το παρον, ειναι εκνευρισμο σε αρκετους γονεις, γιατι αφιερωνουν ωρες σε αυτους τους διαολους και δειχνουν να μην ενδιαφερονται για τιποτε αλλο..

Βεβαια και αρκετοι απο αυτους καιγονται το ιδιο και χειροτερα σε facebook/instagram η οτι αλλο σκατα υπαρχει αλλα αλλη κουβεντα αυτη...

Τα μηχανακια δεν ξερω αν ειναι dying species αλλα γενικα μια δυσκοιλιοτητα για το μελλον τους και την υπαρχουσα μορφη τους και χρηση τους (οπως τα ξερουμε τουλαχιστον) μαλλον αρχιζει και αχνοφαινεται στον οριζοντα ( :( ).

Δεν ειδα αν γραφει ο Αλεξακης η ο Μαυρακης, αλλα και οι δυο παντως ειναι αρκετα μεγαλοι και μεσα στα πραγματα ωστε να ξερουν οτι οι αλλαγες ειναι φυσιολογικη εξελιξη στην ζωη..

sniper
22/01/2019, 17:29
Σήμερα, βλέπεις πολλά νέα παιδιά, ακόμη και εφήβους που έχουν μεγαλώσει μέσα σε οικογένειες με έντονο το μοτοσυκλετιστικό στοιχείο –συνήθως από τον μπαμπά- που δεν μετρούν πλέον αντίστροφα τις μέρες, τους μήνες ή τα χρόνια που τους απομένουν για να βγάλουν το πρώτο τους δίπλωμα.

Έχεις ιδέα κ αρθρογράφε πόσο πάει να βγάλεις δίπλωμα σήμερα; Και με τι θα το πάρει το μηχανάκι ο 18χρονος; Με το χαρτζιλίκι του;


Υπάρχει όμως κι ένας άλλος παράγοντας που παίζει σημαντικό ρόλο κι έχει να κάνει με την ενθάρρυνση ή την αποθάρρυνση από τους γονείς. Όταν οι δικοί μας γονείς (οι σημερινοί παππούδες των νέων) μεγάλωσαν σε μια εποχή που το κράνος ήταν μια άγνωστη έννοια, δέχτηκαν με μεγάλη ανακούφιση την υποχρεωτική χρήση του όταν είχαμε φτάσει εμείς σε ηλικία να οδηγούμε μηχανάκια και το έβλεπαν σαν ένα έξτρα επίπεδο ασφάλειας για όλους εμάς που γεμίζαμε με παπιά, σκούτερ και μοτοσυκλέτες τους ελληνικούς δρόμους.

Ότι να 'ναι....


Είναι καιρός να δείξουμε στα παιδιά μας πώς μπορούν να ονειρεύονται πάνω σε μια μοτοσυκλέτα
Με το ζόρι;


Πρέπει να καταλάβουμε ότι τα παιδιά μας δεν είναι πιο ασφαλή χωρίς τις μοτοσυκλέτες ή οτιδήποτε άλλο αντιπροσωπεύει έννοιες που σχετίζονται με το υγιές πάθος. Ο εικονικός κόσμος στον οποίο τα σπρώχνουμε συνειδητά ή ασυναίσθητα είναι πολύ πιο επιβλαβής και δημιουργεί ανθρώπους άρρωστους ψυχικά και πνευματικά, ανθρώπους εξαρτημένους και ανασφαλείς και για να μη θεωρηθεί ότι δαιμονοποιούμε το internet και την τεχνολογία, αυτό ισχύει όταν τα πράγματα συμβαίνουν χωρίς μέτρο.
Πετάμε μια μ@λακία και μετά βάζουμε 2 λέξεις να το μαζέψουμε...



Τώρα σοβαρά είναι άρθρο που πρέπει να το διαβάσει κάποιος;

TsoliasGR
22/01/2019, 17:38
Γεννηθείς το 83...
Έμαθα να οδηγώ μοτοσυκλέτα ξεκινώντας από ένα παπί 6βολτο...Το πάθος μου μπολιάστηκε απο εκείνα τα ΟΥΦΑΔΙΚΑ που είχανε και μια μοτοσυκλέτα και την καβάλαγες και έκανες αγώνες...εκεί στην οθόνη...
Έμαθα να οδηγώ αμάξι μέσα απο το PS1 με τιμονιέρα και grand turismo 1 και mitsubishi στα 999hp!!! και στα διαλλείματα έπαιζα FIFA 98 Road the world cup με περιγραφη Σωτηρακόπουλου...και δεν μου αρέσει το κάρο και ας έχω κάτσει και κάποια χρόνια στο κουτί ως επαγγελματίας...
Νομίζω συνδιάζεται λοιπόν η τεχνολογία με το πάθος...

BLiTzER
22/01/2019, 17:47
Γεννηθείς το 83...

Τσολιά, μας ζάλισες στο άλλο νήμα ότι δεν είσαι κάνας πιτσιρικάς, κοντεύεις τα 40 κτλ, και είμαι μεγαλύτερος από σένα.

:D

rainmike
22/01/2019, 17:50
Τσολιά, μας ζάλισες στο άλλο νήμα ότι δεν είσαι κάνας πιτσιρικάς, κοντεύεις τα 40 κτλ, και είμαι μεγαλύτερος από σένα.

:D

Οχι ρε φίλε είμαι μικρότερος σου:lol:

ptc
22/01/2019, 17:52
Ειναι νωρις νομιζω να δουμε τι θα βγαλει ολο αυτο με τα κινητα/τεχνολογια στην νεολαια..

Το μονο που βγαζει σιγουρα προς το παρον, ειναι εκνευρισμο σε αρκετους γονεις, γιατι αφιερωνουν ωρες σε αυτους τους διαολους και δειχνουν να μην ενδιαφερονται για τιποτε αλλο..


Εγω παλι σε οποια ταβερνα παω, παντου βλεπω τους γονεις να εχουν παρκαρει τα παιδακια τους με το κινητο να απασχολουνται και να μην τους ζαλιζουν τα @@.

Αλλα μετα εκνευριζονται αν δεν ενδιφερονται για αυτα που θελουν οι ιδιοι να ενδιαφερονται τα παιδια οταν μεγαλωσουν; Ναι, δεν παει ετσι...

Ας βγουν να παιξουν με τα παιδια τους οταν ειναι μικρα, ας πανε να κανουν ποδηλατο, ας τους μαθουν μηχανακι και μετα να γκρινιαζουν.

thunder ace
22/01/2019, 17:57
Καλά,και εγώ όταν ειμουν μικρός,μια μαλακιά άκουγες από τους γονείς: να μορφωθείς να γίνεις γιατρός η δικηγόρος.
Χεστικαμε τι θέλουν οι γονείς.

katsar
22/01/2019, 18:12
Εμ δεν τους ακούγαμε ,τώρα θα είχε πεμβε μονδέλο 2019 το πριβέ γκαράζ στην μεζονέτα και όχι χρέπι στον δρόμο :D

teogtp
22/01/2019, 18:30
Γεννηθείς το 83...
Έμαθα να οδηγώ μοτοσυκλέτα ξεκινώντας από ένα παπί 6βολτο...Το πάθος μου μπολιάστηκε απο εκείνα τα ΟΥΦΑΔΙΚΑ που είχανε και μια μοτοσυκλέτα και την καβάλαγες και έκανες αγώνες...εκεί στην οθόνη...
Έμαθα να οδηγώ αμάξι μέσα απο το PS1 με τιμονιέρα και grand turismo 1 και mitsubishi στα 999hp!!! και στα διαλλείματα έπαιζα FIFA 98 Road the world cup με περιγραφη Σωτηρακόπουλου...και δεν μου αρέσει το κάρο και ας έχω κάτσει και κάποια χρόνια στο κουτί ως επαγγελματίας...
Νομίζω συνδιάζεται λοιπόν η τεχνολογία με το πάθος...

Αχχχχ αυτά ήταν χρόνια...... Παίζαμε leisure suit Larry στην amiga και μπολιαστικαμε με το πάθος του γύπα.....

buckley
22/01/2019, 18:35
μπακλίκο ξεκίνα powerlifting,μετά θα σε καβαλάει το κατάνα και θα πηγαίνετε βόλτα:lol:

Όταν γυμναζόταν με βάρη ο Μπάκλης ,όχι πολλά καμμιά 200ρια βαθύ κάθισμα, πρέπει να ταν η εποχή που βγαίνανε οι γονείς σου ραντεβού για να τα φτιάξουν :bawl:

RaGe_Raptor
22/01/2019, 18:37
τα ίδια παντού. πρόβλημα για την βιομηχανία της μοτοσυκλέτας,γενικώς.
https://www.google.com/search?ei=FVRHXNnAHsiQsgHE_p6ICA&q=millennials+don%27t+ride+motorcycles&oq=millennials+don%27t+rmotorcycles&gs_l=psy-ab.1.0.0i7i30j0i8i13i30l2.84731.94128..96835...1.0..1.1778.7897.0j6j2j7-1j3......0....1..gws-wiz.......0i71j0i7i5i30j0i7i5i10i30j0i13j0i8i7i30.PajwilTRow8

rainmike
22/01/2019, 18:40
Όταν γυμναζόταν με βάρη ο Μπάκλης ,όχι πολλά καμμιά 200ρια βαθύ κάθισμα, πρέπει να ταν η εποχή που βγαίνανε οι γονείς σου ραντεβού για να τα φτιάξουν :bawl:

Μεγάλε μπακλή:a012:

ΤάκηςΜπ
22/01/2019, 19:00
Εγώ δεν ξαφνιάζομαι με το moto,με τις εταιρείες ή γενικότερα με άτομα που η οικονομική τους ευδαιμονία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τις πωλήσεις μοτοσυκλετών.Γελάω και ταυτόχρονα αναρωτιέμαι τι νοιάζει τον Μπάμπη στο καφενείο,τον Μήτσο στο περίπτερο και τον Βαγγέλη στο γραφείο αν οι νέοι άνθρωποι δεν καβαλάνε μοτοσυκλέτες.Το μέλλον παίρνει μορφή μέσα από συγκυρίες στις οποίες συμβάλλουν εκατομμύρια άνθρωποι.20-30 γνώμες σε motoforums,καφενεία και στο youtube δεν θα αλλάξουν απολύτως τίποτα.

yannis24
22/01/2019, 19:02
Αχχχχ αυτά ήταν χρόνια...... Παίζαμε leisure suit Larry στην amiga και μπολιαστικαμε με το πάθος του γύπα.....

Και commando στον 6128.......

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/01/2019, 21:42
Εχετε πει ολοι παρα πολυ σωστες κουβεντες.
Αλλα μια λεξη μου εμεινε...










Μπακλικο?:roflmao::roflmao::roflmao:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/01/2019, 21:54
Τωρα σοβαρα.Τι ειναι αυτα που γραφει ο δημοσιογραφος?Επικοινωνει?Ποσο χρωνων ειναι πια.Τον φανταζομαι σαν το γερο στη διαφυμιση με το μαγκνουμ"να φυγετε.Να πατε αλου".
Ασε τα κοπελια ρε μπαρμπα να κανουν οτι θελουν.Νομιζω οτι οτι και να εκαναν εσενα θα σε ενοχλουσε.
Δε μπορω να καταλαβω πως συνχεει το κινητο με το δυτροχο.Δηλαδη αυτος που ειναι κολιμενος με το κινητο(εγω.Δεν εχω pc.Τον εχω αντοικαταστηση με το κινητο)και με το δυτροχο τι ειναι?Εξωγηινος?Ο κουμπαροςμου εχει κινητο σαγκεμ μαρκας το οποιο δεν εχει ουτε καμερα ουτε ιντερνετ ουτε τιποτα.Ειναι παλιο.Κατα τον μαυρακη θα επρεπε να ειναι ο κουμπαρος μου τρελος για τα μοτο.Οχι δεν ειναι.Οποτε εχει προβλημα.
Οποιος νομιζει οτι τα νεαρα παιδια με μηχανακια εχουν εξαφανιστει θα τον στειλω εγω σε ενα σχολειο εδω στο ηρακλειο να δει οταν σχολανε τα αλανια με τη φευγουν.Δεν μπορεις να ακουσεις τιποτα απο τις ζεμπρικιες.
Και κατι τελευταιο.Πιο παλια τα πραγματα με τη τροχαια δεν ηταν τοσο σφυχτα οπως τωρα.Εγω οδηγουσα χρονια χωρις διπλωμα(οπως ειπε και ο ptc).Τωρα για να παρει καποιοςμηχανακι πρεπει να εχει βγαλει διπλωμα πρωτα.Λεφτα λεφτα και λεφτα...

doctoras
22/01/2019, 22:46
Αλλα ενδιαφέροντα τοτε αλλα τωρα, ενα δεν μπορουμε να το αντιληφθούμε ειναι "Χασμα Γενεών" το δίκυκλο και η ελευθερία που προσφέρει θα συνεχίσει να υπάρχει ισως πιο περιορισμένα σε χρήση στη γηραιά ήπειρο ομως σε αλλες γωνιες της γης να "ανθίζει"

mia_zoi_kawa
22/01/2019, 23:08
Αστεία ανάλυση και άρθρο. Εντελώς άδικο για μια γενιά που πρέπει να πληρωσει τα γαμησιατικα των προηγούμενων γενεών. Δηλαδή των δικών μας και του αρθρογράφου.

TsoliasGR
22/01/2019, 23:38
Αχχχχ αυτά ήταν χρόνια...... Παίζαμε leisure suit Larry στην amiga και μπολιαστικαμε με το πάθος του γύπα.....

Leisure larry μέχρι και το 7 πρόλαβα....Και είχα φάει βιβλίο στο κεφάλι από την μάνα μου που ούρλιαζε να κλείσω την τσόντα! :bawl:

Triathlon 7
23/01/2019, 01:09
Τι διαβάζουμε - κατά καιρούς - εδώ μέσα Θεέ μου...

Πρώτα βγάζουμε προβληματικούς όσους δεν έχουν τα δικά μας μοτοσικλετιστικά (και όχι μόνο) γούστα
Και μετά από ατελείωτα, ατέρμονα, ΑΔΙΑΦΟΡΑ και ΒΑΡΕΤΑ, ποσταρίσματα σκοτώματος χρόνου, είπαμε τελικά να το ανεβάσουμε σε ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ. Να το τερματίσουμε που λέμε. Να επικρίνουμε μία ολόκληρη γενιά! Και τελικά - όπως διαμορφώνεται η συζήτηση - όχι μόνο μία..

Αφού η νέα γενιά λοιπόν δεν έχει τα δικά μας ενδιαφέροντα, τότε κάπου είναι λάθος...!! Τι ατυχία, πόση αποτυχία που δεν μας έμοιασε! Πούναι τα παλιά τα καλά τα χρόνια. Και άλλες τέτοιες φαιδρότητες.
Όποιος πιστεύει (ή έστω σκέφτηκε στιγμιαία) κάτι τέτοιο, απλά - απλά γέρασε. Οριστικά και αμετάκλητα. Ότι ηλικία (αριθμητικά) και να έχει.
Κάθε γενιά είναι καλύτερη από την προηγούμενη. Τελεία και παύλα. Η εξέλιξη των ειδών φίλοι μου. Το ότι δεν τους καταλαβαίνουμε, δεν συμφωνούμε έστω, είναι και αυτό φυσικό επόμενο.

Αλλά και το αντίθετο άκρο. Αφού (χμμμμ) ωρίμασες, έ, άντε πέθανε!! Και εσύ και ότι αντιπροσωπεύεις. Εσύ και η εποχή σου. Κατέθεσε το δίπλωμα οδήγησης από τα 50, το εκλογικό βιβλιάριο από τα ..45 (!), αλλά θα δουλεύεις κανονικά μέχρι τα 70! Και ρίξε στον Καιάδα ότι θυμίζει εκείνα τα χρόνια. Δεν έχει σημασία άν το πανέμορφο στύλ της χρυσής δεκαετίας των 60ς (πχ) αντιγράφεται σήμερα από αυτοκίνητα μέχρι ψυγεία, και από μηχανάκια μέχρι γυαλιά ηλίου. Εμείς, ως σώφρονες άνθρωποι, πρέπει να σβήσουμε το παρελθόν και ότι μας το θυμίζει (μη μας μολύνει) έτσι ώστε να ατενίσουμε ανεμπόδιστα το μέλλον εμπρός.


Ψυχραιμία ρε σεις. Απολαύστε ο καθένας ότι του αρέσει και αφήστε και τους υπόλοιπους να κάνουν και αυτοί το ίδιο ανεξαρτήτως ηλικίας. Γιατί τελικά τα επικριτικά σχόλια γιά τις προτιμήσεις των άλλων, ειδικά όταν η δραστηριότητα τους είναι νόμιμη, δεν μας αφορά και δεν μας ενοχλεί, το μόνο που κάνουν, είναι να δείχνουν κάποια "αδύναμα" στοιχεία γιά τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα του σχολιαστή.

Bob_o_mastoras
23/01/2019, 01:34
Το αρθρο ειναι μαλλον εν ειδει επιθανατιου ρογχου.. Το συντακτη θα επρεπε να τον απασχολει περισσοτερο οτι οι νεοι δεν γνωριζουν καν τι ειναι ενα "περιοδικο". Και ευτυχως δηλαδη μιας και ηταν καιρος να ξεμπερδευουμε με τον εντυπο "ειδικο" τυπο που το μονο που εκανε ηταν εμμεση διαφημιση επι πληρωμη.
Aς βαλει λοιπον το πατερναλιστικο υφακι του εκει που ξερει (κατω απο τη σελα ή στη μπαγαζιερα εν προκειμενω), ας παρει τη μηχανουλα που του εχει δωσει η εκαστοτε εταιρια, μαζι με μια συμφωνια για διαφημιση στις σελιδες του περιοδικου, για να κανει το "αντικειμενικο" review του, που φυσικα αν δεν αρεσει στην εταιρια δεν ξαναεχει ουτε μηχανακι ουτε αγορα διαφημιστικου χωρου απο το περιοδικο, και ας παει να δει αν ερχομαι.
Τα κοροϊδα τελειωσαν ¨κυριοι¨του ειδικου τυπου. Αϊ στα τσακιδια!

harris_x
23/01/2019, 06:42
Γιατι το δημοσίευσαν αυτο;;;

Αρχισυντάκτη δεν έχουν;;;

Ό,τι να 'ναι....


Υ.Γ: Ας πάνε μια βολτα στα σχολεία τύπου Yamaha Juniors Academy, IMR Greece κλπ να δουν τι γινεται και μετα ας βγάλουν θέματα τέτοιου είδους... Βεβαια αν το κανουν αυτο, το άρθρο θα πρεπει να κατέβει και θα χάσουν τα κλικ...

Bowleno
23/01/2019, 10:23
Άντε ένα τελευταίο και το αφήνω εδώ, δε θα υπάρξει άλλη απάντησή μου στο θέμα. Θεωρείς ειλικρινά ότι 2 παίκτες με σαφή διαφορά επιπέδου ευφυΐας θα τα καταφέρουν το ίδιο σε ένα fps; ΕΙΔΙΚΑ σε ένα fps που παίρνεις εκατοντάδες αποφάσεις ανά δευτερόλεπτο, απαιτεί εξαιρετική παρατηρητικότητα, αντανακλαστικά, στόχο, στρατηγική; Ναι, προφανώς, αν παίζεις σε επίπεδο άμπαλων κονσολάδων (όχι εσύ προσωπικά ε), τριγυρνάς και πυροβολείς και νομίζεις ότι παίζεις. Δες κάνα πρωτάθλημα Κινέζων, σε ό,τι είδους παιχνίδι προτιμάς, και έλα πες μου ότι δεν έχουν ΠΟΛΥ υψηλό iq. ;)

ΥΓ. ΔΕΝ παίζω εδώ και πολλά χρόνια, ούτε χρηματίζομαι (ούτε με ενδιαφέρει κιόλας), αλλά έχω ασχοληθεί πάρα πολύ και έφτασα πολύ κοντά στο να κάνω το μεταπτυχιακό μου πάνω σε Games Technology.

Μάλλον Κορέα εννοείς.... ο γιος μου ξημεροβραδιάζεται στο LOL (μιλάμε για τρελό εθισμό και δεν ξέρω τι να κάνω για να τον ξεκολλήσω κάπως) έχει γίνει από τους καλύτερους σε αυτό, στο Ελλάντα και μου έχει πει ότι όσες φορές επιχείρησε να συμμετάσχει σε Κορεάτικο σέρβερ έχει φάει γερές κατραπακιές από δαύτους.....

rainmike
23/01/2019, 10:26
Μάλλον Κορέα εννοείς.... ο γιος μου ξημεροβραδιάζεται στο LOL (μιλάμε για τρελό εθισμό και δεν ξέρω τι να κάνω για να τον ξεκολλήσω κάπως) έχει γίνει από τους καλύτερους σε αυτό, στο Ελλάντα και μου έχει πει ότι όσες φορές επιχείρησε να συμμετάσχει σε Κορεάτικο σέρβερ έχει φάει γερές κατραπακιές από δαύτους.....

Κλείσε το γενικό

teogtp
23/01/2019, 10:30
Μάλλον Κορέα εννοείς.... ο γιος μου ξημεροβραδιάζεται στο LOL (μιλάμε για τρελό εθισμό και δεν ξέρω τι να κάνω για να τον ξεκολλήσω κάπως) έχει γίνει από τους καλύτερους σε αυτό, στο Ελλάντα και μου έχει πει ότι όσες φορές επιχείρησε να συμμετάσχει σε Κορεάτικο σέρβερ έχει φάει γερές κατραπακιές από δαύτους.....

Βρες του ένα ζευγάρι μεγάλα βυζια να αλλάξει χόμπι....

DrBig
23/01/2019, 10:33
"Technological progress has merely provided us with the most efficient means for going backwards.”
Aldous Huxley

Ισως η αποδειξη.....
http://discovermagazine.com/2010/sep/25-modern-humans-smart-why-brain-shrinking

Ισως το αντιδοτο:
https://www.quora.com/Can-psychedelic-drugs-like-acid-or-dmt-make-you-smarter

:evil:

katsar
23/01/2019, 10:35
Οφφτοπικ.
Και εμείς παλιά που παίζαμε Starcraft νομίζαμε ότι είχαμε ένα καλό επίπεδο αλλά όταν έβλεπες Κορεάτες καθόσουν προσοχή.Εκέι βέβαια είναι επάγγελμα,σπόνσορες κτλ,άσε που σχεδόν όλοι οι διάσημοι Κορεάτες παίχτες Starcraft ήταν game developers,programers ή είχαν κάποιο πόστο ανάλογο στο ίδιο το παιχνίδι. Lee ''Red'' Nada,σεβασμός!!!

ΟνΤοπικ.
Ενδιαφέρον το άρθρο,είχα διαβάσει ένα παλαιότερο που έδειχνε σε θεωρητικό επίπεδο τον άνθρωπο σε χίλια χρόνια,μικρά ποδαράκια και χεράκια λόγο μη χρήσης,μεγαλύτερα μάτια.Κάτι σαν την γνωστή φιγούρα εξωγήινου.

Bowleno
23/01/2019, 10:49
Κλείσε το γενικό

Το έχω δοκιμάσει...το αποτέλεσμα είναι σαν να κλέβεις από πρεζάκι την δόση του...αν καταλαβαίνεις


Βρες του ένα ζευγάρι μεγάλα βυζια να αλλάξει χόμπι....

Τον αφήνουν παγερά αδιάφορο......

ptc
23/01/2019, 11:13
"Technological progress has merely provided us with the most efficient means for going backwards.”
Aldous Huxley

Ισως η αποδειξη.....
http://discovermagazine.com/2010/sep/25-modern-humans-smart-why-brain-shrinking

Ισως το αντιδοτο:
https://www.quora.com/Can-psychedelic-drugs-like-acid-or-dmt-make-you-smarter

:evil:

Αποδειξη για τι ακριβως ειναι αυτο; Δεν καταλαβα.

Ψιλοασχετο το τι συμβαινει βιολογικα στον ανθρωπο με την εξελιξη της κοινωνιας μας, η οποια ειναι ραγδαια. Μετα τη βιομηχανικη επανασταση και ενα παραπανω τον ερχομο των υπολογιστων η ανθρωποτητα επαψε να στηριζεται στο δαρβινισμο για να προχωρησει, να εξελιχθει. Κουβαλαμε τονους οχι επειδη γιναμε πιο δυνατοι, αλλα επειδη φτιαξαμε εργαλεια και οχηματα. Κανουμε εκατομμυρια πραξεις το δευτερολεπτο οχι επειδη μεγαλωσε ο εγκεφαλος μας, αλλα επειδη φτιαξαμε ηλεκτρονικους εγκεφαλους.

Ενας νεαντεραλ ηταν πιο δυνατος απο το σημερινο ανθρωπο. Οπως και ενας γοριλας. Θα επρεπε να μας λεει κατι αυτο;

thunder ace
23/01/2019, 11:14
Το έχω δοκιμάσει...το αποτέλεσμα είναι σαν να κλέβεις από πρεζάκι την δόση του...αν καταλαβαίνεις



Τον αφήνουν παγερά αδιάφορο......

Ρε άσε το παιδί να παίξει.
Τι division είναι;

buckley
23/01/2019, 11:35
Ρε άσε το παιδί να παίξει.
Τι division είναι;

Joy :p

DrBig
23/01/2019, 11:41
Αποδειξη για τι ακριβως ειναι αυτο; Δεν καταλαβα.

Ψιλοασχετο το τι συμβαινει βιολογικα στον ανθρωπο με την εξελιξη της κοινωνιας μας, η οποια ειναι ραγδαια. Μετα τη βιομηχανικη επανασταση και ενα παραπανω τον ερχομο των υπολογιστων η ανθρωποτητα επαψε να στηριζεται στο δαρβινισμο για να προχωρησει, να εξελιχθει. Κουβαλαμε τονους οχι επειδη γιναμε πιο δυνατοι, αλλα επειδη φτιαξαμε εργαλεια και οχηματα. Κανουμε εκατομμυρια πραξεις το δευτερολεπτο οχι επειδη μεγαλωσε ο εγκεφαλος μας, αλλα επειδη φτιαξαμε ηλεκτρονικους εγκεφαλους.

Ενας νεαντεραλ ηταν πιο δυνατος απο το σημερινο ανθρωπο. Οπως και ενας γοριλας. Θα επρεπε να μας λεει κατι αυτο;

Αποδειξη δεν ειναι για τιποτα.
Ενδειξη οτι αποβλακονωμαστε ειναι.

thunder ace
23/01/2019, 11:42
Joy :p

Εσύ noob μη πετάγεσαι :p
Τώρα μιλάνε οι μαστεραδες.

rainmike
23/01/2019, 11:46
Ρε άσε το παιδί να παίξει.
Τι division είναι;

bronze 5:lol:

ΤάκηςΜπ
23/01/2019, 11:47
Μάλλον Κορέα εννοείς.... ο γιος μου ξημεροβραδιάζεται στο LOL (μιλάμε για τρελό εθισμό και δεν ξέρω τι να κάνω για να τον ξεκολλήσω κάπως) έχει γίνει από τους καλύτερους σε αυτό, στο Ελλάντα και μου έχει πει ότι όσες φορές επιχείρησε να συμμετάσχει σε Κορεάτικο σέρβερ έχει φάει γερές κατραπακιές από δαύτους.....

Αρχικά,δεν γίνεται να παίξεις στον κορεάτικο server γιατί έχεις πολύ υψηλό ping.Αλλά και αυτό το "από τους καλύτερους σε αυτό" απίστευτα δύσκολο.Hardstuck p5 τον κόβω :lol:

teogtp
23/01/2019, 11:57
Τελικά σε πολλούς δεν αρέσουν τα βυζια......







:lol:

thunder ace
23/01/2019, 12:17
bronze 5:lol:

Δεν υπάρχει 5 από αυτην την σεζόν που έρχεται σε λίγες μέρες.
Μέχρι 4.

BLiTzER
23/01/2019, 12:29
Μάλλον Κορέα εννοείς....

Ναι μωρέ, όλοι ίδιοι είναι. :lol: Μιλούσα γενικότερα, κι όχι για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Δεν έχει σημασία η εθνικότητα έτσι κι αλλιώς. Ήθελα απλά να τονίσω ότι είναι θέμα ευφυΐας. Δε γίνεται να φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο χωρίς τεράστια αποθέματα εγκεφάλου.

buckley
23/01/2019, 12:33
Ρε μλκες από όλα που έχετε αραδιάσει μόνο τα βυζιά ξέρω :bawl:

telegonos
23/01/2019, 12:47
Ρε μλκες από όλα που έχετε αραδιάσει μόνο τα βυζιά ξέρω :bawl:

Επειδή τα ξέρεις, δεν ξέρεις όλα τα άλλα. ;)

p@nos
23/01/2019, 13:00
Ναι μωρέ, όλοι ίδιοι είναι. :lol: Μιλούσα γενικότερα, κι όχι για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Δεν έχει σημασία η εθνικότητα έτσι κι αλλιώς. Ήθελα απλά να τονίσω ότι είναι θέμα ευφυΐας. Δε γίνεται να φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο χωρίς τεράστια αποθέματα εγκεφάλου.


σιγα τα αποθεματα εγκεφαλου που χρειαζεσαι για να παιξεις αυτα τα παιχνιδια...θεμα πρακτικης ειναι και οχι ευφυιας...αν ηταν ετσι day 1 θα υπηρχαν παικτες που αν ηταν αρκετα εξυπνοι θα ηταν σε προ επιπεδο...

σε καθε περιπτωση το αρθρο δειχνει εναν πουριστικο ψευτορομαντισμο με αναποληση του παλιου, η βασικα αυτου που ο αρθρογραφος εχει στη μνημη του απο την παιδικη του ηλικια...
αμα ισχυαν αυτα θα επρεπε να αναπολουσαμε και τις εποχες που οι δασκαλοι βαρουσαν τα παιδια στο σχολειο, τις εποχες που οι λοιμοι επικρατουσαν και μονο οι δυνατοι οργανισμοι επιβιωναν, η τις ωραιες εποχες που κυνηγουσες αντρικα την τροφη σου με πετρες

τα παιδια σημερα εχουν απλα ευκολη προσβαση σε κατι πολυ πιο ενδιαφερον απο τα μηχανακια, τη μπαλα, το ποδηλατο...εγω ημουν στην μεταβατικη εποχη μικρος, που υπηρχαν δηλαδη και οι αλανες σε χωρια/εξοχικα για να παιξεις με φιλους αλλα και οι κονσολες...ολοι καταληγαμε να πηγαινουμε με το ποδηλατο στο σπιτι καποιου για να παιξουμε playstation (το 1ο ετσι :lol: )

οποτε το να ασχοληθει καποιος με τον υπολογιστη ειναι πιο ενδιαφερον, πιο φτηνο, και εχεις προσβαση σε πολυ περισσοτερα πραγματα...επισης οσοι μεγαλυτερης ηλικιας κρινετε τους σημερινους πιτσιρικαδες και νιωθετε ανωτεροι, πρεπει να ξερετε οτι οι περισσοτεροι σημερινοι ''νεοι'' αποχαυνωμενοι'' εχουν τελειωσει πανεπιστημιο, μιλανε 2-3 ξενες γλωσσες,εχουν γυρισει την μιση ευρωπη και αυτο σε ηλικια κατω των 25...ενω οι περισσοτεροι πρεσβυτεροι που αναπολουν την μπαλα στη γειτονια και το ποδηλατο τους, μπορει να μην εχουν μπει καν σε αεροπλανο :lol:

εκτος αν θεωρειται το να ασχολεισαι με το κινητο χειροτερο απο το να πηγαινεις στο γηπεδο, και να κυκλοφορας με κασκολ σα μαλακας στους δρομους κανοντας το χουλιγκανι, πρακτικη που εκανε φουλ η προηγουμενη γενια που ηταν πιο εξυπνη απο τα σημερινα ''πιτσιρικια'' :lol:


στα των μηχανακιων τωρα...ας εβγαζαν οι εταιρειες κανενα μηχανακι της προκοπης σε αξιοπρεπη τιμη και ας βλεπαμε τοτε αν οι νεοι θα ασχολιοντουσαν...τα μονα μηχανακια για πιτσιρικαδες πλεον ειναι κατι μικρα κλαστιρια τυπου νιτζα 250, κτμ 390, και λοιπες παιδικες βλακειες που στους μονους που ισως κινησουν το ενδιαφερον ειναι στους 15χρονους. Τα νεα μηχανακια ολα εχουν φτασει να κοστιζουν οσο ενα μικρο διαμερισμα και ολες οι εταιρειες εμφανως εχουν εστιασει στον χοντροκωλη 50αρι με τη φουσκωμενη τσεπη, για να του πουλησουν το γαμαουα ον οφ με τα 200 αλογα, και την ανατομικη με μασαζ σελα...ο νεος να γουσταρει με τι? με το gs η το μουλτι 1453?

οταν ηταν η δικια μου γενιά στα ντουζενια της, χαζευαμε δουκες, χρ, χτ, wr, cr...ο νεος σημερα εχει να χαζεψει τα σκουτερ :lol: ο δε εξοπλισμος ειναι στο θεο οποτε το χομπυ πλεον ειναι μια καθαρη πολυτελεια για οσους εχουν σημαντικο περισσευμα ρευστου στην τσεπη....στην εποχη των παχιων αγελαδων, προ κρισης, ο καθε πιτσιρικας με μια δουλεια του ποδαριου μπορουσε ευκολα να μαζεψει 4-5κ για να αγορασει το μηχανακι που καβλαντιζε....τωρα θα θελει καμμια 10ρια χρονια για να το κανει αυτο

και προσωπικα, χαιρομαι που δεν βλεπω τους νεους να μπαινουν στο χωρο των μοτοσυκλετων...οσοι λιγοτεροι, πραγματικα τοσο καλυτερα...στη σημερινη ζουγκλα της καθημερινης οδηγησης, οπου το να οδηγας μοτοσυκλετα πραγματικα ειναι σα να παιζεις ρωσικη ρουλετα, οσο λιγοτεροι νεοι μπαινουν, τοσο το καλυτερο...λες και δεν εχουμε κλαψει αρκετους τοσα χρονια....

BLiTzER
23/01/2019, 13:04
σιγα τα αποθεματα εγκεφαλου που χρειαζεσαι για να παιξεις αυτα τα παιχνιδια...θεμα πρακτικης ειναι και οχι ευφυιας...αν ηταν ετσι day 1 θα υπηρχαν παικτες που αν ηταν αρκετα εξυπνοι θα ηταν σε προ επιπεδο...

Ναι. Όσο θέμα πρακτικής είναι και το σκάκι. x1000, βέβαια, καθώς μιλάμε για υπολογισμό χιλιάδων δυνατών κινήσεων ανά δευτερόλεπτο.

Αυτό με τα γήπεδα μου άρεσε. Δυνατό επιχείρημα. :lol:

katsar
23/01/2019, 13:10
Το θέμα ξέφυγε όπως προέβλεψε ο gss αλλά ο σοβαρός επαγγελματίας gamer ασχολείται με πράγματα όπως APM, micro και macro management κτλ.
Το LoL το οποίο δεν θεωρώ καν competivive game ,είναι επιπέδου facebook games για παιδάκια,ένας κακός κλώνος του αρχικού Dota (κακού επίσης παιχνιδιού που ξεκίνησε από ερασιτέχνες όμως) με microtransactions και παιδάκια που πληρώνουν με την πιστωτική της μαμάς για να ξεκλειδώσουν skins.
Τι σχέση έχουν τα Moba με το επίπεδο σκέψης,ευφυίας και ταχύτητας που χρειάζεται σε παιχνίδια όπως Starcraft,CS,ακόμα και στο PvP του WoW,sportsgames,fighting games,κτλ κτλ.
Πού κολλάνε όλα αυτά;Πουθενά ίσως αλλά ήθελα να τα γράψω.
Αυτά.

BLiTzER
23/01/2019, 13:11
Ωχ πλάκωσαν οι στρατετζάδες.

Έχεις άδικο, φίλε katsar. Αν δεις παίκτες υψηλού επιπέδου, τι ιδέες κατεβάζουν, πώς αντιδρούν, σε τι χρόνους συμβαίνουν αυτά, θα αλλάξεις γνώμη. Σε ΟΛΑ τα παιχνίδια, χέσε το LoL (αλλά και στο LoL, παρόλο που έχει τραγικό community, γεμάτο καθυστερημένα).

p@nos
23/01/2019, 13:15
δεν εχει επαφη το σκακι με κανενα rpg fps παιχνιδι, μη συγκρινουμε ανομοία πραγματα...σχεδον κανενας ανθρωπος χαμηλης νοημοσυνης δε μπορει να διαπρεψει καπου, αυτο δε σημαινει οτι αν διαπρεψεις καπου που χρειαζεται ενα μινιμουμ ευφυιας εισαι αυτοματως και διανοια...επισης στο σκακι η πρακτικη ειναι πολυ λιγοτερη απο αυτην των πιτσιρικαδων που λιωνουν στα παιχνιδια που πολλες φορες ξεπερνανε και τις 20 ωρες τη μερα, και οι επιδοσεις βασιζονται κυριως στην αποδοτικοτητα και στην χρηση μεγαλων στατιστικων δειγματων...

καθως επισης και σε οποιοδηποτε τεκμηριωμενο μεσο οπου η ευφυια θα κρινει αν εισαι καλος η οχι φτανεις στο προσωπικο σου ταβανι σχετικα γρηγορα, με πολυ μικρα ποσοστα βελτιωσης ακομα και μετα πολυ πρακτικη...οση πρακτικη και να κανεις σε ενα iq test το μεγιστο που θα φτασεις θα εχει λιγη αποκλιση απο τις πρωτες σου επιδοσεις ...στα παιχνιδια δεν ισχυει αυτο...

buckley
23/01/2019, 13:15
σιγα τα αποθεματα εγκεφαλου που χρειαζεσαι για να παιξεις αυτα τα παιχνιδια...θεμα πρακτικης ειναι και οχι ευφυιας...αν ηταν ετσι day 1 θα υπηρχαν παικτες που αν ηταν αρκετα εξυπνοι θα ηταν σε προ επιπεδο...

σε καθε περιπτωση το αρθρο δειχνει εναν πουριστικο ψευτορομαντισμο με αναποληση του παλιου, η βασικα αυτου που ο αρθρογραφος εχει στη μνημη του απο την παιδικη του ηλικια...
αμα ισχυαν αυτα θα επρεπε να αναπολουσαμε και τις εποχες που οι δασκαλοι βαρουσαν τα παιδια στο σχολειο, τις εποχες που οι λοιμοι επικρατουσαν και μονο οι δυνατοι οργανισμοι επιβιωναν, η τις ωραιες εποχες που κυνηγουσες αντρικα την τροφη σου με πετρες

τα παιδια σημερα εχουν απλα ευκολη προσβαση σε κατι πολυ πιο ενδιαφερον απο τα μηχανακια, τη μπαλα, το ποδηλατο...εγω ημουν στην μεταβατικη εποχη μικρος, που υπηρχαν δηλαδη και οι αλανες σε χωρια/εξοχικα για να παιξεις με φιλους αλλα και οι κονσολες...ολοι καταληγαμε να πηγαινουμε με το ποδηλατο στο σπιτι καποιου για να παιξουμε playstation (το 1ο ετσι :lol: )

οποτε το να ασχοληθει καποιος με τον υπολογιστη ειναι πιο ενδιαφερον, πιο φτηνο, και εχεις προσβαση σε πολυ περισσοτερα πραγματα...επισης οσοι μεγαλυτερης ηλικιας κρινετε τους σημερινους πιτσιρικαδες και νιωθετε ανωτεροι, πρεπει να ξερετε οτι οι περισσοτεροι σημερινοι ''νεοι'' αποχαυνωμενοι'' εχουν τελειωσει πανεπιστημιο, μιλανε 2-3 ξενες γλωσσες,εχουν γυρισει την μιση ευρωπη και αυτο σε ηλικια κατω των 25...ενω οι περισσοτεροι πρεσβυτεροι που αναπολουν την μπαλα στη γειτονια και το ποδηλατο τους, μπορει να μην εχουν μπει καν σε αεροπλανο :lol:

εκτος αν θεωρειται το να ασχολεισαι με το κινητο χειροτερο απο το να πηγαινεις στο γηπεδο, και να κυκλοφορας με κασκολ σα μαλακας στους δρομους κανοντας το χουλιγκανι, πρακτικη που εκανε φουλ η προηγουμενη γενια που ηταν πιο εξυπνη απο τα σημερινα ''πιτσιρικια'' :lol:


στα των μηχανακιων τωρα...ας εβγαζαν οι εταιρειες κανενα μηχανακι της προκοπης σε αξιοπρεπη τιμη και ας βλεπαμε τοτε αν οι νεοι θα ασχολιοντουσαν...τα μονα μηχανακια για πιτσιρικαδες πλεον ειναι κατι μικρα κλαστιρια τυπου νιτζα 250, κτμ 390, και λοιπες παιδικες βλακειες που στους μονους που ισως κινησουν το ενδιαφερον ειναι στους 15χρονους. Τα νεα μηχανακια ολα εχουν φτασει να κοστιζουν οσο ενα μικρο διαμερισμα και ολες οι εταιρειες εμφανως εχουν εστιασει στον χοντροκωλη 50αρι με τη φουσκωμενη τσεπη, για να του πουλησουν το γαμαουα ον οφ με τα 200 αλογα, και την ανατομικη με μασαζ σελα...ο νεος να γουσταρει με τι? με το gs η το μουλτι 1453?

οταν ηταν η δικια μου γενιά στα ντουζενια της, χαζευαμε δουκες, χρ, χτ, wr, cr...ο νεος σημερα εχει να χαζεψει τα σκουτερ :lol: ο δε εξοπλισμος ειναι στο θεο οποτε το χομπυ πλεον ειναι μια καθαρη πολυτελεια για οσους εχουν σημαντικο περισσευμα ρευστου στην τσεπη....στην εποχη των παχιων αγελαδων, προ κρισης, ο καθε πιτσιρικας με μια δουλεια του ποδαριου μπορουσε ευκολα να μαζεψει 4-5κ για να αγορασει το μηχανακι που καβλαντιζε....τωρα θα θελει καμμια 10ρια χρονια για να το κανει αυτο

και προσωπικα, χαιρομαι που δεν βλεπω τους νεους να μπαινουν στο χωρο των μοτοσυκλετων...οσοι λιγοτεροι, πραγματικα τοσο καλυτερα...στη σημερινη ζουγκλα της καθημερινης οδηγησης, οπου το να οδηγας μοτοσυκλετα πραγματικα ειναι σα να παιζεις ρωσικη ρουλετα, οσο λιγοτεροι νεοι μπαινουν, τοσο το καλυτερο...λες και δεν εχουμε κλαψει αρκετους τοσα χρονια....

Προφανώς δεν πρόλαβες την εποχή που η πινακίδα ένος μεγάλου κόστιζε όσο ένα 250 της σειράς.
Ο καθένας κρίνει από την εποχή που έζησε προφανώς...

p@nos
23/01/2019, 13:18
Προφανώς δεν πρόλαβες την εποχή που η πινακίδα ένος μεγάλου κόστιζε όσο ένα 250 της σειράς.
Ο καθένας κρίνει από την εποχή που έζησε προφανώς...

εγω κρινω απο το σημερα, και το τι μπορει ενας πιτσιρικας σημερα να κανει...επισης η αναλογια παντα πρεπει να λαμβανει υποψιν και την απολυτη τιμη, γιατι αν ενα 250 της σειρας τοτε που εκανε οσο η πινακιδα κοστιζει 100ε, καταλαβαινεις οτι το επιχειρημα δεν ειναι τοσο δυνατο...επισης, οπως ειπα και πιο πανω, ο καθενας θα αποφασισει με βασει τις επιλογες του και την κοινωνικη ταση (αυτο δε το ειπα πριν αλλα το λεω τωρα :lol: )

katsar
23/01/2019, 13:20
Δεν αμφιβάλω,το να παίξεις video game σε τόσο υψηλό επίπεδο είναι τόσο διαφορετικό από το παίζω για να περνάω την ώρα μου όσο επίσημος αγώνα σε πίστα με μια Κυριακάτικη βόλτα που απλά θα δώσεις και 2 γκαζιές παραπάνω.
Η νέα γενιά ΔΕΝ είναι χαζή,ίσα ίσα και στην οδήγηση θα γίνουν καλύτεροι από τους περισσότερους μας,εμείς μάθαμε σε χρέπια αυτοί μαθαίνουν σε πιο σωστά οχήματα,έχουν σχολές,youtube,twist of the wrist κτλ.

rainmike
23/01/2019, 13:21
Ρε μλκες από όλα που έχετε αραδιάσει μόνο τα βυζιά ξέρω :bawl:

Ασε ρε μπακλικο εδω γράφεις στο forum απο κινητό και μας το παίζεις και άσχετος:tooth:

Panos76
23/01/2019, 13:22
Ασε ρε μπακλικο εδω γράφεις στο forum απο κινητό και μας το παίζεις και άσχετος:tooth:

κάπου εδώ να μαρτυρήσω ότι ξέρει και από viber !


:bawl:

BLiTzER
23/01/2019, 13:27
κάπου εδώ να μαρτυρήσω ότι ξέρει και από viber !


:bawl:

Vib(e)rator?

Nostradamus
23/01/2019, 13:37
Δεν αμφιβάλω,το να παίξεις video game σε τόσο υψηλό επίπεδο είναι τόσο διαφορετικό από το παίζω για να περνάω την ώρα μου όσο επίσημος αγώνα σε πίστα με μια Κυριακάτικη βόλτα που απλά θα δώσεις και 2 γκαζιές παραπάνω.
Η νέα γενιά ΔΕΝ είναι χαζή,ίσα ίσα και στην οδήγηση θα γίνουν καλύτεροι από τους περισσότερους μας,εμείς μάθαμε σε χρέπια αυτοί μαθαίνουν σε πιο σωστά οχήματα,έχουν σχολές,youtube,twist of the wrist κτλ.

το ΑΒS ξεχασες... :D

katsar
23/01/2019, 13:41
Και το abs ακόμα.Και μην μου πεις τι θα γίνει ΑΝ πάρει ο νεος μοτο χωρίς ABS.Γιατί να πάρει , σε 10 χρόνια οτιδήποτε χωρίς αυτό θα έχει πινακίδα κλασσικής μότο και τα παιδιά θα μαζεύονται γύρω μας λέγοντας παππού πες μας μια ιστορία για τότε που δεν είχατε abs,πες μας πως το έσωσες τότε σε εκείνη την βροχή. :cool:

Panos76
23/01/2019, 14:14
Vib(e)rator?

απ'όλα ξέρει, μη κοιτάς που το παίζει μπούλης, αλλά την τελευταία φορά την πάτησε

403208



:bawl:



Τέλος πάντων, εγώ απλά αναφερόμουν στο ότι τα σημερινά παιδιά δεν δείχνουν να έχουν διάθεση να ασχοληθούν/μάθουν ούτε με το πως κρατάνε ένα κατσαβίδι. Δεν έχω εμπειρία από μεγαλύτερες ηλικίες εφήβους κλπ, αλλά πιστεύω πως πάντα είναι χρήσιμο να μπορείς να επιβιώσεις σε έναν αναλογικό κόσμο (για όταν χρειαστεί).

BLiTzER
23/01/2019, 14:18
Θεωρείς ότι επιβιώνουν δυσκολότερα τα παιδιά που δεν ξέρουν πώς κρατάνε ένα κατσαβίδι ή οι γονείς τους που δεν ξέρουν τι είναι το google.com; ;)

Panos76
23/01/2019, 14:24
Μέτρον Άριστον! Όλα χρειάζονται στη ζωή και όλα έχουν κάποιο ρόλο!

buckley
23/01/2019, 14:45
Ασε ρε μπακλικο εδω γράφεις στο forum απο κινητό και μας το παίζεις και άσχετος:tooth:

Γμτ χθες άλλαξα συσκευή λόγω μπαταρίας ,θα μου πάρει μερικούς μήνες να βρω τα πατήματα του (μου). :cry:

rainmike
23/01/2019, 14:55
Γμτ χθες άλλαξα συσκευή λόγω μπαταρίας ,θα μου πάρει μερικούς μήνες να βρω τα πατήματα του (μου). :cry:

Τι πήρες κάνα nokia 3210 η κάνα μηχάνημα του διαόλου με android και ιστορίες?

buckley
23/01/2019, 14:55
εγω κρινω απο το σημερα, και το τι μπορει ενας πιτσιρικας σημερα να κανει...επισης η αναλογια παντα πρεπει να λαμβανει υποψιν και την απολυτη τιμη, γιατι αν ενα 250 της σειρας τοτε που εκανε οσο η πινακιδα κοστιζει 100ε, καταλαβαινεις οτι το επιχειρημα δεν ειναι τοσο δυνατο...επισης, οπως ειπα και πιο πανω, ο καθενας θα αποφασισει με βασει τις επιλογες του και την κοινωνικη ταση (αυτο δε το ειπα πριν αλλα το λεω τωρα :lol: )

Στο ξαναλέω για να το καταλάβεις μιας και δεν τα πρόλαβες παρ' ότι δηλώνεις συνομήλικος της πεθεράς μου.Κάπου έγραψες για διαμερίσματα αναλογίες και επιχειρήματα.
Λοιπόν back in the day υπήρχαν οχήματα που κόστιζαν όσο ένα διαμέρισμα όντως ,απλά είχαν 4 ρόδες και αστέρι στο καπώ.Η πινακίδα ενός 1100 κόστιζε κάτι λιγότερο από εξαψήφιο σε δρχ νούμερο, όσο και ένα 250ρι τότε.Ότι άλλο από ιστορία εδώ είμαστε :smokin:

sniper
23/01/2019, 14:58
Στο ξαναλέω για να το καταλάβεις μιας και δεν τα πρόλαβες παρ' ότι δηλώνεις συνομήλικος της πεθεράς μου.Κάπου έγραψες για διαμερίσματα αναλογίες και επιχειρήματα.
Λοιπόν back in the day υπήρχαν οχήματα που κόστιζαν όσο ένα διαμέρισμα όντως ,απλά είχαν 4 ρόδες και αστέρι στο καπώ.Η πινακίδα ενός 1100 κόστιζε κάτι λιγότερο από εξαψήφιο σε δρχ νούμερο, όσο και ένα 250ρι τότε.Ότι άλλο από ιστορία εδώ είμαστε :smokin:

Άρα η γενιά του τότε που τα είχε, είτε είχε φράγκα είτε τ' απαλλοτρίωνε.

buckley
23/01/2019, 15:00
Τι πήρες κάνα nokia 3210 η κάνα μηχάνημα του διαόλου με android και ιστορίες?

Εσύ ρε δεν είπαμε να αλλάξεις άβαταρ :a38:

buckley
23/01/2019, 15:07
Άρα η γενιά του τότε που τα είχε, είτε είχε φράγκα είτε τ' απαλλοτρίωνε.

Α μάλιστα πλακώσανε κι οι φρέσκοι.Οπότε τώρα μαθαίνεις εσύ ότι πάνω από τα μισά 1000ρια των early 80s κυκλοφόρησαν επί χρόνια κυνηγημένα και χωρίς πινακίδα και μάλιστα πολλά εξ αυτών δεν έβγαλαν ποτέ.Οι μόνοι τότε που τα σκάγαν ζεστά για τις μεγάλες (δε λέμε τους φλώρους με τα ξένα λεφτά) ήταν ναυτικοί ή οικοδόμοι με τα "λαθραία" ...

rainmike
23/01/2019, 15:07
Εσύ ρε δεν είπαμε να αλλάξεις άβαταρ :a38:

Τι να βάλω?

MG-KTiNoS
23/01/2019, 15:10
Αλλά και το αντίθετο άκρο. Αφού (χμμμμ) ωρίμασες, έ, άντε πέθανε!! Και εσύ και ότι αντιπροσωπεύεις. Εσύ και η εποχή σου. Κατέθεσε το δίπλωμα οδήγησης από τα 50, το εκλογικό βιβλιάριο από τα ..45 (!), αλλά θα δουλεύεις κανονικά μέχρι τα 70! Και ρίξε στον Καιάδα ότι θυμίζει εκείνα τα χρόνια. Δεν έχει σημασία άν το πανέμορφο στύλ της χρυσής δεκαετίας των 60ς (πχ) αντιγράφεται σήμερα από αυτοκίνητα μέχρι ψυγεία, και από μηχανάκια μέχρι γυαλιά ηλίου. Εμείς, ως σώφρονες άνθρωποι, πρέπει να σβήσουμε το παρελθόν και ότι μας το θυμίζει (μη μας μολύνει) έτσι ώστε να ατενίσουμε ανεμπόδιστα το μέλλον εμπρός... .

Κατ αρχήν η "πανέμορφη" δεκαετία του 60 στην Ελλάδα δεν έφτασε ποτέ.
Να σου θυμίσω ότι ο Λαμπράκης δολοφονήθηκε το 63 αλλά ήταν ατύχημα.
(και ο Παναγούλης το 76 την 1ο Μαγιά πάλι σε ατύχημα)
Έφαγαν κι ένα μπερτάκι οι Ρόλινγκ Στόουνς στην Ελλάδα.
Εντο με ταξί μεσολάβησαν κάτι κύριοι οι οποίοι αν τους στραβοκοίταζες έπαιζε να σε τουλουμιάσουν και στο ξύλο.
Με λίγα λόγια αν δεν έγλυφες τους κυρίους που τουλούμιαζαν τους άλλους δεν έπιανες όχι δουλειά
αλλά ούτε διαβατήριο να φύγεις και οι ναυτικοί πηδούσαν απ τα βαπόρια να σωθούν.
Αυτά ήταν στην εποχή του πατέρα μου αλλά και η δική μου δεν ήταν και καλλίτερη.
Πλανιέσαι πλάνη οικτρά όμως όταν λες ότι η γενιά μου θα δουλέψει ως τα 70.
Βλέπεις οι σφουγκοκωλάριοι των ΔΕΚΟ πχ (βλέπε ΟΑ) είναι στη σύνταξη εδώ και κάμποσα χρόνια με κάτι ευ άπαξ
που δεν θα τα δεις ούτε ζωγραφιστά ποτέ σου (ως ποσό όχι ως αποζημίωση) και θα μπορούσα να σου αναφέρω
και πολλούς άλλους που ακόμα και σήμερα είναι αραχτοί και λάιτ.
Κοντολογίς αγαπητέ η γενιά μου και η γενιά του πατέρα μου τίναξε τη μπάνκα στον αέρα και τώρα
αντί να το βουλώσουμε έχουμε να πούμε κι από πάνω...
Οι νέοι λέει...
Ρε άντε στη μπηγάδα όλοι σας που θα πείτε και για τους νέους λαμόγια του κερατά.
Θέλουνε και ψήφο. Είδαμε και τόσα χρόνια που ψηφίζανε τι κάνανε.
Ταμείο ρε πήγαιναν με την κωλοψήφο τους στην πλάτη των παιδιών τους.
Εν κατακλείδι οι νέοι μπορεί να αποτύχουν σε όλα αλλά ρε αδερφέ γούστο τους καπέλο τους.
Εσένα τι σε βάλαμε δηλαδή?
Κριτή των πάντων ρε αποτυχημένε τύπε?
--μην πάρεις τίποτε προσωπικά δεν σε ξέρω και δεν μιλάω για σένα-

υγ
403209
403210
Βλέπω την παραπάνω φωτογραφία και θέλω να πω σε όσους είναι κάτω από 35
Παιδιά συγνώμη ! :moutza: (στα μούτρα μου)

sniper
23/01/2019, 15:14
Α μάλιστα πλακώσανε κι οι φρέσκοι.Οπότε τώρα μαθαίνεις εσύ ότι πάνω από τα μισά 1000ρια των early 80s κυκλοφόρησαν επί χρόνια κυνηγημένα και χωρίς πινακίδα και μάλιστα πολλά εξ αυτών δεν έβγαλαν ποτέ.Οι μόνοι τότε που τα σκάγαν ζεστά για τις μεγάλες (δε λέμε τους φλώρους με τα ξένα λεφτά) ήταν ναυτικοί ή οικοδόμοι με τα "λαθραία" ...

Oπότε να ξαναγυρίσουμε σ' εκείνες τις όμορφες μέρες;

Σε λίγο θα μας πείτε ότι και τα κράνη είναι φλωριά... :smokin:

buckley
23/01/2019, 15:21
Oπότε να ξαναγυρίσουμε σ' εκείνες τις όμορφες μέρες;

Σε λίγο θα μας πείτε ότι και τα κράνη είναι φλωριά... :smokin:

Ρε ραμολί δεν έχουμε ηλικιακή διαφορά και τα θυμάσαι το ξέρω ,φρέσκο σε λέω γιατί καβάλησες στα 30φεύγα.Μη μου γράφεις παπάτζες και μη νομίζεις ότι είσαι σειρά με το Σουήπη στο χω ξαναπεί :bawl:

basilis_k6
23/01/2019, 15:22
.......

υγ
403209
403210
Βλέπω την παραπάνω φωτογραφία και θέλω να πω σε όσους είναι κάτω από 35
Παιδιά συγνώμη ! :moutza: (στα μούτρα μου)

γιατι εχουν διαφορά απο σένα? ειναι έτοιμοι να ακολουθήσουν τον γιο του "επίτιμου" στην αναδόμηση του έθνους.

sniper
23/01/2019, 15:27
Ρε ραμολί δεν έχουμε ηλικιακή διαφορά και τα θυμάσαι το ξέρω ,φρέσκο σε λέω γιατί καβάλησες στα 30φεύγα.Μη μου γράφεις παπάτζες και μη νομίζεις ότι είσαι σειρά με το Σουήπη στο χω ξαναπεί :bawl:

Άσε εμένα. Είμαι ότι είμαι, και δεν ενδιαφέρει κανέναν.

Ξαναρωτάω, να γυρίσουμε πίσω; ΟΚ, όσοι έχουν αναμνήσεις από τότε, και ζουν ή δεν είναι φυλακή, ας τις κρατήσουν κι ας κάνουν αυτοί ότι θέλουν. Οι υπόλοιποι μπορούν να συνεχίσουν κάνουν ότι και πριν το άρθρο. Να ζουν στο σήμερα.

rainmike
23/01/2019, 15:36
Άσε εμένα. Είμαι ότι είμαι, και δεν ενδιαφέρει κανέναν.

Ξαναρωτάω, να γυρίσουμε πίσω; ΟΚ, όσοι έχουν αναμνήσεις από τότε, και ζουν ή δεν είναι φυλακή, ας τις κρατήσουν κι ας κάνουν αυτοί ότι θέλουν. Οι υπόλοιποι μπορούν να συνεχίσουν κάνουν ότι και πριν το άρθρο. Να ζουν στο σήμερα.

Ναι ρε μπακλίκο δίκιο έχει μη μένεις κολλημένος στο παρελθόν,πρεπει να εξελισσεται ο ανθρωπος.Να πάρεις και μια μηχανή της προκοπής μετα το 2010 που είσαι κολλημένος με τα κατάνα και τα σουζουκια προ Χριστού.
Παίξε και λίγο φάμα στο facebook και μη μασας αν έρθεις Θεσσαλονίκη ,σε πάω εγώ σε ένα μαγαζί που γεμίζει με φοιτητριούλες:lol: