PDA

View Full Version : Αγορα Super Motard τι να επιλεξω;



Σελίδες : [1] 2

Traveler01
13/02/2019, 23:45
Καλησπερα στην παρεα

θα ηθελα να με βοηθησετε να επιλεξω καποιο SM πολης. Κατα κυριο λογο για μεσα στη πολη, βασικα κατα 99,9%.

Με ενδιαφερει να ειναι ομορφο καταρχας, να ειναι ασφαλες απο φρενα αναρτησεις κλπ, να εχει και λιγο εως αρκετο γκαζι. Η καταναλωση δε με ενδιαφερει και τοσο.

Ειμαι αναμεσα σε Xtx660, Ktm sm640/duke, huqsvarna 610, Ktm sm690.

Να πω οτι θελω να ξοδεψω οσο λιγοτερα γινεται χωρις να παρω μαπα μηχανακι φυσικα, για αυτο θελω να μου πειτε εαν αξιζει να δωσω κατι παραπανω πχ για ενα Sm690 απο ενα πιο φθηνο μοντελο.

Το μπατζετ ειναι εως 4000 ευρω και το ξαναλεω εαν μπορω να εχω ενα σωστο μοταρντ με λιγοτερα χρηματα θα το προτιμησω, φυσικα μονο εαν δε χανω σε ασφαλεια φρενα αναρτησεις γκαζι κλπ.

Ευχαριστω πολυ

ptc
13/02/2019, 23:51
Προηγουμενη εμπειρια; Θα ειναι η πρωτη μεγαλη σου μηχανη;

Θα ειναι το μονο σου μεσο; Ή υπαρχει και κανα παπι πχ να εξυπηρετηθεις αν το μηχανακι ειναι στο συνεργειο;

Traveler01
13/02/2019, 23:55
Θα ειναι η πρωτη μεγαλη μηχανη μου, ειχαμε παλιοτερα ενα 400αρι σκουτερ και εγω εκτως απο 2 σκουτερακια και ενα 125αρι cb εχω αλλαξει αρκετα παπακια γιατι τα δουλευα και στο ντελιβερι.

Traveler01
13/02/2019, 23:56
Προηγουμενη εμπειρια; Θα ειναι η πρωτη μεγαλη σου μηχανη;

Θα ειναι το μονο σου μεσο; Ή υπαρχει και κανα παπι πχ να εξυπηρετηθεις αν το μηχανακι ειναι στο συνεργειο;

Εχω ενα παπι και αμαξι

ptc
14/02/2019, 00:01
Ως πρωτη μηχανη, απο μενα ψηφο στο ΧT. :wave2:

Φιλικο, δε θα σε ζορισει στο ξεκινημα σου. Δε θα σου φυγουν πολλα λεφτα (ουτε για αγορα, ουτε σε σερβις). Και αν καποτε νοιωσεις ετοιμος για κατι πιο δυνατο θα φυγει σχετικα ευκολα.

Traveler01
14/02/2019, 00:04
Προηγουμενη εμπειρια; Θα ειναι η πρωτη μεγαλη σου μηχανη;

Θα ειναι το μονο σου μεσο; Ή υπαρχει και κανα παπι πχ να εξυπηρετηθεις αν το μηχανακι ειναι στο συνεργειο;


Ως πρωτη μηχανη, απο μενα ψηφο στο ΧT. :wave2:

Το xt ειναι ομορφουτσικο αλλα δεν ειναι λιγο μεγαλο και βαρυ για μοταρντ; Υπαρχει καποιος λογος που το προτεινεις;

Bob_o_mastoras
14/02/2019, 00:11
Εχω ενα παπι και αμαξι

690 θα ελεγα οποτε αλλα ο "μυρμηγκοφαγος" δεν βλεπεται και το smc ξεφευγει απο το μπατζετ σου. Οποτε, γνωμη μου, παρε, μετα απο ενδελεχες ψαξιμο, το απλο, παλιο, καλο 640 να το ευχαριστηθεις! οσο θα δουλευει
Ενδελεχες ομως ψαξιμο. Τα πας και σε εναν και σε δυο και σε τρεις μηχανικους και ζητας βιβλια σερβις, τιμολογια, κτεο, βρισκεις και κατασκοπευεις ολους τους προηγουμενους ιδιοκτητες να δεις τι κανουν :lol:, εννοειται αποφευγεις οποιοδηποτε κατω απο 35 χρονων, οποιοδηποτε καγκουρα ανεξαρτητου ηλικιας κλπ κλπ κλπ...
Με λιγα λογια υπομονη..

εΔιτ: Ασε που το smc δεν κανει και για πρωτη μεγαλη μηχανη, πολυ ωμο.

ptc
14/02/2019, 00:12
Το xt ειναι ομορφουτσικο αλλα δεν ειναι λιγο μεγαλο και βαρυ για μοταρντ; Υπαρχει καποιος λογος που το προτεινεις;

Δεν ειναι τοσο οτι ειναι κατι ξεχωριστο το ΧΤ, απλα για μενα τα υπολοιπα μοντελα που αναφερεις ειναι ακαταλληλα για πρωτη μηχανη. Προφανως αλλοι θα διαφωνησουν, εγω τη γνωμη μου λεω. Επισης υπαρχει και το ΜΤ-03 (660) που ειναι μια πιο street εκδοχη του ΧΤ. Ομορφο μηχανακι κι αυτο και λιγο πιο μαζεμενο.

Traveler01
14/02/2019, 00:21
Προηγουμενη εμπειρια; Θα ειναι η πρωτη μεγαλη σου μηχανη;

Θα ειναι το μονο σου μεσο; Ή υπαρχει και κανα παπι πχ να εξυπηρετηθεις αν το μηχανακι ειναι στο συνεργειο;


690 θα ελεγα οποτε αλλα ο "μυρμηγκοφαγος" δεν βλεπεται και το smc ξεφευγει απο το μπατζετ σου. Οποτε, γνωμη μου, παρε, μετα απο ενδελεχες ψαξιμο, το απλο, παλιο, καλο 640 να το ευχαριστηθεις! οσο θα δουλευει
Ενδελεχες ομως ψαξιμο. Τα πας και σε εναν και σε δυο και σε τρεις μηχανικους και ζητας βιβλια σερβις, τιμολογια, κτεο, βρισκεις και κατασκοπευεις ολους τους προηγουμενους ιδιοκτητες να δεις τι κανουν :lol:, εννοειται αποφευγεις οποιοδηποτε κατω απο 35 χρονων, οποιοδηποτε καγκουρα ανεξαρτητου ηλικιας κλπ κλπ κλπ...
Με λιγα λογια υπομονη..

εΔιτ: Ασε που το smc δεν κανει και για πρωτη μεγαλη μηχανη, πολυ ωμο.

Εμενα ισα ισα το SM690 μου αρεσει σαν σχεδιο, αλλα ποια ειναι η διαφορα του απο το Smc690? εχουν ενα χιλιαρικο διαφορα τιμης και μου φαινεται οτι ειναι το ιδιο μοτερ;;

Γιατι ειναι ακαταλληλα τα αλλα μοντελα που ανεφερα; Πολυ γκαζι; Κακα περιφερειακα; Γενικα ειμαι χαλαρος οδηγος και εχω γραψει πολλα χιλιομετρα με μηχανακια, προφανως οχι με μεγαλη μηχανη ομως.

Bowleno
14/02/2019, 01:10
Εμενα ισα ισα το SM690 μου αρεσει σαν σχεδιο, αλλα ποια ειναι η διαφορα του απο το Smc690? εχουν ενα χιλιαρικο διαφορα τιμης και μου φαινεται οτι ειναι το ιδιο μοτερ;;

Γιατι ειναι ακαταλληλα τα αλλα μοντελα που ανεφερα; Πολυ γκαζι; Κακα περιφερειακα; Γενικα ειμαι χαλαρος οδηγος και εχω γραψει πολλα χιλιομετρα με μηχανακια, προφανως οχι με μεγαλη μηχανη ομως.

Το γκάζι που έχουν αυτά όπως σου είπαν πιο πάνω, είναι ωμό, ήτοι, θέλει εμπειρία και χέρια...σε φέρνει καπάκι για πλάκα κάτι Όχι και τόσο ευχάριστο... Και πίστεψε με, και να θες δεν τα πας χαλαρά αυτά, αυτά σε πάνε άγρια! Περιφερειακά πολύ καλά έως άριστα. Κάπως ακριβά σέρβις και ανταλλακτικά και θέλει και να ασχολείσαι μαζί τους. Κι εγώ για χτ θα σου έλεγα για πρώτο και βλέπεις μετά

Traveler01
14/02/2019, 01:35
Οκ καταλαβα, το χτ660 παιζει στα 3000 για ενα καλο απο οτι βλεπω, τωρα που εψαξα λιγο βλρπω οτι τα κτμ εχουν πολυ καλυτερα φρενα και αναρτησεις ομως . Ξερει κανεις τις διαφορες sm690 vs Smc690? Λεω να κοιταξω αυτα τα 3 απο κοντα και να παρω οποιο μου κανει η οποιο βρω σε καλυτερη κατασταση με μια προτεραιοτητα στο χτ660

Επισης να ρωτησω τι παιζει με το κτμ640; Ειναι πιο φθηνο καπως και ακουω καλα λογια γενικα, εχουν θεματα αξιοπηστιας;

ΤάκηςΜπ
14/02/2019, 01:56
Περπατημένος φαίνεσαι, ζύγισέ τα.Θυσιάζεις αξιοπιστία για γκάζια και στήσιμο/καλύτερα περιφερειακά ή πας ασφαλώς στο xt,που μεταξύ μας, θες 1-2 χρονάκια να το φτάσεις στα όρια του. Εγώ 640 δεν θα έπαιρνα καν βόλτα, όχι να το αγοράσω. Μεταξύ xt και στο πολύ συμπαθητικό 610 θα διχαζομουν εγώ.

Traveler01
14/02/2019, 02:38
Το 610 ειμαι ομορφο, ξερουμε απο αξιοπιςτια και ανταλλακτικα τι παιζει; Δεν το βλεπω σχεδον καθολου στο δρομο. Οποιο και αν επιλεξω να κοιταξω κατι με αφτερ μαρκετ εξατμισεις; Βλεπω οτι ειναι ακριβη η αγορα τους εαν παρω κατι με μανησιες και θελησω αργοτερα να βαλω κατι πιο μουρατο ας πουμε.

ΤάκηςΜπ
14/02/2019, 03:38
Το 610 ειμαι ομορφο, ξερουμε απο αξιοπιςτια και ανταλλακτικα τι παιζει; Δεν το βλεπω σχεδον καθολου στο δρομο. Οποιο και αν επιλεξω να κοιταξω κατι με αφτερ μαρκετ εξατμισεις; Βλεπω οτι ειναι ακριβη η αγορα τους εαν παρω κατι με μανησιες και θελησω αργοτερα να βαλω κατι πιο μουρατο ας πουμε.

Δεν γνωρίζω για αξιοπιστία του husky. Όλοι στο εξωτερικό λένε τα καλύτερα,αλλά στην Ελλάδα δεν θα βρεις πολλούς κατόχους δυστυχώς. Ένα παλικάρι πρόσφατα ή εδώ ή σε γειτονικό φόρουμ είχε πάρει ένα μεταχειρο και είχε ένα θεματακι η μίζα και τον ταλαιπωρησε λίγο,αλλά τίποτα το πανάκριβο ή δυσεύρετο. Εφόσον έχεις και παπί και αμάξι βουρ στο husky κατά την άποψή μου. Και ένα ανταλλακτικό να μην βρεις από εδώ το φέρνεις από ebay γειτονικών χωρών χωρίς καν τελωνείο. Όπως σου είπα, είναι προσωπικό ζύγισμα καθαρά.

viper1
14/02/2019, 03:45
Suzuki DRZ

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/02/2019, 05:38
Σαν κατοχος του ΤΕ 610 θα σου πρωτεινα να παρεις το χτακι.Οπως και τα υπολοιπα ετσι και το 610 δεν κανει για πρωτο.Συμφωνω με τον ptc.

Τωρα απο την αλλη να περνεις ενα μηχανακι,να σκας 3 χηνες με σκοπο να το ξανααλαξεις του χρονου...Ειναι του ματς για καποιους(οχι για μενα:D).

Παρε οποιο σου αρεσει αλλα να προσεχεις και να φορας παντα εξοπλισμο και το νου σου στις σουζες ε:lol:

Λευκάδιος
14/02/2019, 08:07
Suzuki DRZ

+1.0

Panos76
14/02/2019, 09:00
+1.0

Ίσως από τις καλύτερες επιλογές αλλά άντε βρες το και αν το βρεις, πως θα είναι..

karellen
14/02/2019, 09:08
Οι έννοιες 'μοτάρντ' και 'πόλη' είναι εκ φύσεως αντικρουόμενες,ή θα πάρεις s/m για πίστα-καγκουριλίκια κλπ ή θα πάρεις μοταρντοειδές για 99,9% πόλη.Επειδή όμως δεν έχεις μεγάλη εμπειρία απ' αυτά πάρε το ΧΤΧ που σου είπε ο Πέτρος ptc και μην σε προβληματίζουν τα 180 κιλά του.Θα σε βολέψει αφάνταστα στην πόλη,παπί σκέτο,οικονομικότατο και χωρίς γκάζι που να τρομάζει.Και το drz είναι καλή επιλογή αρκεί να βρεις καλοσυντηρημένο!

katsar
14/02/2019, 09:09
Κολλητός μου είχε το ΤΕ 610 (sm) κάπου πίσω στο 2003-2004.Το είχε πάρει ακόμα πιο βελτιωμένο σε περιφερειακά.Το μηχανάκι ήταν δυναμίτης σε γκάζι κράτημα εμφάνιση.(Φυσικά για αυτό σακατεύτηκε μια φορά).Σε σχέση με το ΧΤ600 μου η μέρα με την νύχτα στα πάντα.
Αυτό που θυμάμαι όμως με σιγουριά,κάποια στιγμή του είχε ραγίσει καπάκι βολάν,έφαγε μεγάλη ταλαιπωρία για να βρει άλλο,το κόλλησε 2-3 φορές όσο περίμενε,τελικά είχε βρει από εξωτερικό κάπου
.Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό το θέμα ,αντιπροσωπείας δηλαδή και εύρεσης ανταλλακτικών από τότε.
Επίσης κάτι άλλο που θυμάμαι από το συγκεκριμένο είναι ότι δεν το εμπιστευόταν σε μεγάλες βόλτες 100+ χλμ. ( Η δεν ήθελε να τραβηχτεί και μου έλεγε αυτή την δικαιολογία ;) )
Παρόλα αυτά όταν αλλάζαμε μηχανές για καμιά βόλτα πάντα κατέβαινα με ένα τεράστιο χαμόγελο.

Traveler01
14/02/2019, 11:30
Μεταπωληση σε xtx660 ktm sm 690 ? Εαν παρω ενα απο τα 2 θα μπορεσω να τα πουλησω σχετικα ευκολα; Το 610 δε το κοιταζω αλλο μιας και βλεπω οτι ισως υπαρξει θεμα νε ανταλλακτικα.

Traveler01
14/02/2019, 11:33
Σαν κατοχος του ΤΕ 610 θα σου πρωτεινα να παρεις το χτακι.Οπως και τα υπολοιπα ετσι και το 610 δεν κανει για πρωτο.Συμφωνω με τον ptc.

Τωρα απο την αλλη να περνεις ενα μηχανακι,να σκας 3 χηνες με σκοπο να το ξανααλαξεις του χρονου...Ειναι του ματς για καποιους(οχι για μενα:D).

Παρε οποιο σου αρεσει αλλα να προσεχεις και να φορας παντα εξοπλισμο και το νου σου στις σουζες ε:lol:

Χωρις κρανος δεν οδηγαω δε μου καθεται σωστα νοιωθω περιεργα, μπουφαν φοραω στα κρυα. Παντελονι μποτες δεν φοραω ειναι του ματς για μεσα στη πολη. Γαντακι παντα ακομα και το καλοκαιρι ενα λεπτο με προστασια.

Σουζα φανταζομαι σηκωνει με τη μια αλλα εφοσον εχω πισω φρενο δε νομιζω να εχω θεμα, δεν ειμαι καγκουρας.


Οδηγησα ενα Sm690 σημερα το οποιο βρηκα απο αγγελια στη περιοχη μου και το μηχανακι ειναι πανεμορφο και ευκολο στην οδηγηση, δεν το πιεσα ομως αρα δε ξερω τα ορια του. Σε συγκριση με το χτ660 τι εχετε να πειτε;

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Panos76
14/02/2019, 11:36
H συνέχεια την Παρασκευή :D

ptc
14/02/2019, 11:39
Οδηγησα ενα Sm690 σημερα... ,δεν το πιεσα ομως αρα δε ξερω τα ορια του

Και να το "πιεζες" δε θα τα ηξερες τα ορια του. Το πολυ πολυ να βρει εκεινο τα δικα σου. :p

Nostradamus
14/02/2019, 11:41
Χωρις κρανος δεν οδηγαω δε μου καθεται σωστα νοιωθω περιεργα, μπουφαν φοραω στα κρυα. Παντελονι μποτες δεν φοραω ειναι του ματς για μεσα στη πολη. Γαντακι παντα ακομα και το καλοκαιρι ενα λεπτο με προστασια.

Σουζα φανταζομαι σηκωνει με τη μια αλλα εφοσον εχω πισω φρενο δε νομιζω να εχω θεμα, δεν ειμαι καγκουρας.


Οδηγησα ενα Sm690 σημερα το οποιο βρηκα απο αγγελια στη περιοχη μου και το μηχανακι ειναι πανεμορφο και ευκολο στην οδηγηση, δεν το πιεσα ομως αρα δε ξερω τα ορια του. Σε συγκριση με το χτ660 τι εχετε να πειτε;

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Εχεις αγνοια στο θεμα προστασια και ειναι κριμα..

Και στο θεμα "σουζα"..

Καμια σχεση δεν εχουν.

Παρε ενα ΧΤ. Ελπιζω να μην χρειαστει ποτε να μαθεις γιατι χρειαζεσαι εξοπλισμο ΚΑΙ μεσα στην πολη.

Καλους δρομους. :wave2:

Traveler01
14/02/2019, 11:50
Εχεις αγνοια στο θεμα προστασια και ειναι κριμα..

Και στο θεμα "σουζα"..

Καμια σχεση δεν εχουν.

Παρε ενα ΧΤ. Ελπιζω να μην χρειαστει ποτε να μαθεις γιατι χρειαζεσαι εξοπλισμο ΚΑΙ μεσα στην πολη.

Καλους δρομους. :wave2:

Δεκτο φιλε μου, ισως εχει να κανει με το οτι εχω μαθει απο μικρος στο ντελιβερι και ειναι μια δουλεια που δεν μπορεις να φορας εξοπλισμο παντα, ειδικα το καλοκαιρι μονο κρανος και αυτο καλοκαιρινο γιατι δεν υποφερεται να εισαι 12 ωρες πανω στο μηχανακι μες τη ζεστη. Για αυτο ελπιζω οταν παρω με το καλο να γινω ακομα καλυτερος οδηγος, δε με τρομαζει ο δρομος μιας και εχω γραψει πολλα χιλιομετρα σαν "ντελιβερας" αλλα σιγουρα με τρομαζει λιγο η οδηγηση ενος οχηματος με τοση δυναμη. Ελπιζω αυτα που λεμε να τα διαβαζει και κανενας πιτσιρικας για να μη κανει τα καθη που καναμε εμεις στα 16 μας. Να σαι καλα

Traveler01
14/02/2019, 11:51
Και να το "πιεζες" δε θα τα ηξερες τα ορια του. Το πολυ πολυ να βρει εκεινο τα δικα σου. :p

Δικιο εχεις, χαχα

basilis_k6
14/02/2019, 14:55
αυτα τα αντίγραφα sm η αλλίως μοταρντοειδή που ειπε ο karellen ειναι έυκολα μηχανάκια στην οδηγηση και κάποια λίγο πιο γουστόζικα απο άλλα. το xt ειναι ενα χλιαρο μηχανάκι τα-κανω-ολα-και-συμφερω χωρις όμως να πλησιάζει το 690. κάπου ανάμεσα ειναι το 610. τα παλαιοτερα 640 δεν τα γνωριζω αλλα υποθέτω θα ειναι λιγο πιο "άγρια". Το drz400 ειναι δυσέβρετο σε καλή κατάσταση αν και το γκάζι του ειναι οτι πρεπει για πολή. ωραιο μηχανάκι αλλα ξεπερασμένο πλεον. ολα αυτα παντως ειναι ευκολα ακομη και για αρχάριους οποτε δεν θα εχεις θέμα. το 660smc δεν παιζει στα λεφτα σου?
θέλει πολύ ψαξιμο πάντως οποιοδήποτε εκτος απο τα xt, παιζουν πολλα κατεστραμένα μηχανάκια στο καρ δυστυχως. ειδικα σε αυτη την κατηγορία.

MAIK72
14/02/2019, 15:00
Δ ισως εχει να κανει με το οτι εχω μαθει απο μικρος στο ντελιβερι και ειναι μια δουλεια που δεν μπορεις να φορας εξοπλισμο παντα, ειδικα το καλοκαιρι μονο κρανος και αυτο καλοκαιρινο γιατι δεν υποφερεται να εισαι 12 ωρες πανω στο μηχανακι μες τη ζεστη.
Περισσέυει χρόνος και για 2o μηχανάκι ,για σούζες? :D Για αυτόν τον λόγο και μόνο θα επέλεγα κάτι οικονομικό,Aς ήταν και xt :p

Traveler01
14/02/2019, 15:02
Δεν το ειχα σκεφτει το 660 της κτμ αλλα βλεπω εχει το ιδιο καλουπι με το 640 και παιζει στα 2500-3000 και εχει πολυ λιγα στο καρ και κανενα στη περιοχη μου.

Κανονισα να δω ενα χτχ660 σημερα και θα ενημερωσω, ειναι στις 3000 και το βρηκα απο φιλο φιλου

Traveler01
14/02/2019, 15:04
Περισσέυει χρόνος και για 2o μηχανάκι ,για σούζες? :D Για αυτόν τον λόγο και μόνο θα επέλεγα κάτι οικονομικό,Aς ήταν και xt :p

Δε το παιρνω για καγκουριλικια απλα μου αρεσει το στυλ μοταρντ και θελω να το μαθω. Το παιρνω για να πηγαινω απο το σπιτι στη δουλεια και το αντιθετο και για καμια βολτα με τη δικια μου εντος πολης. Εχω και φιλους που εχουν μηχανες αρα θα πηγαινουμε και καμια κοντονη βολτα 5-15 χμ εδω τριγυρω.. τωρα με το παπι δεν μπορω να παω μαζι τους

MAIK72
14/02/2019, 15:17
Δε το παιρνω για καγκουριλικια 1 απλα μου αρεσει το στυλ μοταρντ και θελω να το μαθω. Το παιρνω για να πηγαινω απο το σπιτι στη δουλεια και το αντιθετο και για 2 καμια βολτα με τη δικια μου εντος πολης. 3 Εχω και φιλους που εχουν μηχανες αρα θα πηγαινουμε και καμια κοντονη βολτα 5-15 χμ εδω τριγυρω.. τωρα με το παπι δεν μπορω να παω μαζι τους

Μαζί σου είμαι ότι και αν επιλέξεις. :beer:
1 xt
2 ktm δαγκωτό !
3 Εξαρτάται τι έχουν οι κολλητοί και τι προτείνουν :D

Traveler01
14/02/2019, 15:18
Μαζί σου είμαι ότι και αν επιλέξεις. :beer:
1 xt
2 ktm δαγκωτό !
3 Εξαρτάται τι έχουν οι κολλητοί και τι προτείνουν :D

3 εχουν σκουτερ μεγαλα ο ενας το χτ το παλιο και ο αλλος χαγιαμπουσα

Bowleno
14/02/2019, 15:51
Δε το παιρνω για καγκουριλικια απλα μου αρεσει το στυλ μοταρντ και θελω να το μαθω. Το παιρνω για να πηγαινω απο το σπιτι στη δουλεια και το αντιθετο και για καμια βολτα με τη δικια μου εντος πολης. Εχω και φιλους που εχουν μηχανες αρα θα πηγαινουμε και καμια κοντονη βολτα 5-15 χμ εδω τριγυρω.. τωρα με το παπι δεν μπορω να παω μαζι τους

Εσύ μπορείνα μην το παίρνεις για καγκουριλικια αυτό όμως θα σε καγκουρέψει:D αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη κακό, κακό θα είναι αν σε κουρέψει....

Traveler01
14/02/2019, 15:54
Εσύ μπορείνα μην το παίρνεις για καγκουριλικια αυτό όμως θα σε καγκουρέψει:D αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη κακό, κακό θα είναι αν σε κουρέψει....

Κουρεμα τυπου μοικανα η κατι αλλο; χαχαχα

BLiTzER
14/02/2019, 19:43
3 εχουν σκουτερ μεγαλα ο ενας το χτ το παλιο και ο αλλος χαγιαμπουσα

Μην πάρεις ΚΤΜ. Είναι κρίμα να'χει σοβαρό μηχανάκι η παρέα. Μη χαλάς τη φάση.

Traveler01
14/02/2019, 19:49
Μην πάρεις ΚΤΜ. Είναι κρίμα να'χει σοβαρό μηχανάκι η παρέα. Μη χαλάς τη φάση.
Για αυτο θα παρω κτμ! χαχα

Πηγα ειδα το χτ παιδια, το εργαλειο ειναι πολυ καλο, ανετο καταρχας και στιβαρο. απο δυναμη δε καταλαβα διαφορα γιατι δε το πιεσα ουτε αυτο, πολυ μεγαλο μου φενεται για μοταρντ παντως και ασηκωτο αμα θες να κανεις καμοα οπισθεν. Το κτμ απο εμφανιση πιο πολυ μαρεσε παντως.

drade
14/02/2019, 19:58
Αφού έχεις και παπάκι και αμάξι πάρε το ΚΤΜ αν είναι αξιόπιστο (δεν είχα ποτέ αν και έχω οδηγήσει όλα τα ντιουκ από το πρώτο μέχρι το 3ο - το 4ο δεν μετράει). Αν το μοναδικό σου όχημα θα ήταν η μοτοσικλέτα αυτή θα έλεγα να δεις σοβαρα το ΧΤ.

Από αυτά που γράφεις εγώ καταλαβαίνω πως θέλεις κάτι που θα το γουστάρεις πέραν από το πήγαινε-ελα στην δουλειά. Μην φοβάσαι την δύναμη του δεν είναι και τέρατα, λίγο σεβασμό στο γκάζι και προσοχη στην αρχή και θα είσαι μια χαρά.

Traveler01
14/02/2019, 21:31
Αφού έχεις και παπάκι και αμάξι πάρε το ΚΤΜ αν είναι αξιόπιστο (δεν είχα ποτέ αν και έχω οδηγήσει όλα τα ντιουκ από το πρώτο μέχρι το 3ο - το 4ο δεν μετράει). Αν το μοναδικό σου όχημα θα ήταν η μοτοσικλέτα αυτή θα έλεγα να δεις σοβαρα το ΧΤ.

Από αυτά που γράφεις εγώ καταλαβαίνω πως θέλεις κάτι που θα το γουστάρεις πέραν από το πήγαινε-ελα στην δουλειά. Μην φοβάσαι την δύναμη του δεν είναι και τέρατα, λίγο σεβασμό στο γκάζι και προσοχη στην αρχή και θα είσαι μια χαρά.

Αυτο ακριβως φιλε μου θελω κατι που θα το γουσταρω χωρις να με ενδιαφερει και τοσο το κοστος σερβις και η καταναλωση, αλλωστε για ποιον λογο δουλευουμε εαν δε μπορουμε να επιλεξουμε τουλαχιστον ενα μηχανακι που να γουσταρουμε. Αξιζουν τα 1000 ευρω παραπανω για το smc ? Ποιες ειναι οι διαφορες απο το SmR που ειδα εγω;

basilis_k6
14/02/2019, 21:53
Αυτο ακριβως φιλε μου θελω κατι που θα το γουσταρω χωρις να με ενδιαφερει και τοσο το κοστος σερβις και η καταναλωση, αλλωστε για ποιον λογο δουλευουμε εαν δε μπορουμε να επιλεξουμε τουλαχιστον ενα μηχανακι που να γουσταρουμε. Αξιζουν τα 1000 ευρω παραπανω για το smc ? Ποιες ειναι οι διαφορες απο το SmR που ειδα εγω;

και το xt τοτε που κολλάει?

Traveler01
14/02/2019, 22:08
και το xt τοτε που κολλάει?

Μαρεσει και το χτ αλλα προτιμησα το κτμ αφου τα οδηγησα και τα ειδα απο κοντα.

τωρα μενει να μαθω για διαφορες smc /smr

raccoon
15/02/2019, 02:06
Τα χιλιόμετρα που έχεις γράψει σε παπί ως ντιλιβερας δεν έχουν σχέση με την οδήγηση και το γκάζι από ένα KTM ή το husvarna.
Είχα το KTM 640 03' έβγαζε ζημιές, όλο από κάποια φλάντζα έχανε λίγο λάδι, όταν την έφτιαχνα άρχιζε άλλη, μέχρι που ράγισε κεφαλή, ευτυχώς μέσα στην εγγύηση. Τα επόμενα έμαθα ήταν πιο αξιόπιστα αλλά δεν έχω εικόνα.
Γκάζι, ανάρτηση, φρένα, στήσιμο πάνω στον δρόμο απλά τέλειο. Το πρόβλημα που είναι, μόλις αναπτύξεις λίγη ταχύτητα παραπάνω, πράγμα που γίνεται πολύ εύκολα, σε μικρό χρονικό διάστημα και πολύ μικρή απόσταση, τα φρένα δεν είναι για να σταματήσεις. Η μηχανή είναι γρήγορη, ελαφριά, με τέτοια γεωμετρία που τα τέλεια φρένα και η σούπερ ανάρτηση είναι για να το στήσεις για την είσοδο στην επόμενη στροφή, η μηχανή σέρνεται δεν σταματάει. Δεν είναι κατάλληλη για Αθήνα ειδικά στα χέρια αρχάριου. Εγώ το είχα επαρχία 2 χρόνια και ήταν η 3η μηχανή που είχα. Φυσικά τα λάστιχα με γρήγορη οδήγηση είναι για 6-8 μήνες, και μην σκεφτείς να το αφήσεις χωρίς λάστιχα. Μιλάμε για 55 άλογα μαμά χωρίς παρεμβάσεις και είναι το πιο αδύνατο από τα μοταρντ που γράφεις.

Γνώμη μου , XTX 660 και βγάζεις γούστα.

Traveler01
15/02/2019, 10:52
Τα χιλιόμετρα που έχεις γράψει σε παπί ως ντιλιβερας δεν έχουν σχέση με την οδήγηση και το γκάζι από ένα KTM ή το husvarna.
Είχα το KTM 640 03' έβγαζε ζημιές, όλο από κάποια φλάντζα έχανε λίγο λάδι, όταν την έφτιαχνα άρχιζε άλλη, μέχρι που ράγισε κεφαλή, ευτυχώς μέσα στην εγγύηση. Τα επόμενα έμαθα ήταν πιο αξιόπιστα αλλά δεν έχω εικόνα.
Γκάζι, ανάρτηση, φρένα, στήσιμο πάνω στον δρόμο απλά τέλειο. Το πρόβλημα που είναι, μόλις αναπτύξεις λίγη ταχύτητα παραπάνω, πράγμα που γίνεται πολύ εύκολα, σε μικρό χρονικό διάστημα και πολύ μικρή απόσταση, τα φρένα δεν είναι για να σταματήσεις. Η μηχανή είναι γρήγορη, ελαφριά, με τέτοια γεωμετρία που τα τέλεια φρένα και η σούπερ ανάρτηση είναι για να το στήσεις για την είσοδο στην επόμενη στροφή, η μηχανή σέρνεται δεν σταματάει. Δεν είναι κατάλληλη για Αθήνα ειδικά στα χέρια αρχάριου. Εγώ το είχα επαρχία 2 χρόνια και ήταν η 3η μηχανή που είχα. Φυσικά τα λάστιχα με γρήγορη οδήγηση είναι για 6-8 μήνες, και μην σκεφτείς να το αφήσεις χωρίς λάστιχα. Μιλάμε για 55 άλογα μαμά χωρίς παρεμβάσεις και είναι το πιο αδύνατο από τα μοταρντ που γράφεις.

Γνώμη μου , XTX 660 και βγάζεις γούστα.

Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση,προφανως θα ειναι σε αψογη κατασταση ολα τα περιφερειακα οταν θα το οδηγαω. Νομιζω εχει μεγαλη διαφορα το αρχαριος γενικα και το αρχαριοσ πανω σε συγκεκριμενη μηχανη. Οταν εχω γραψει 150.000 χμ μονο στο παπι που εχω τωρα χωρισ να μετραω αυτα που ειχα πριν νομιζω οτι εχω πολυ εμπειρια απο τους δρομους και πως να χειριζομαι καταστασεις, σιγουρα πολυ περισσοτερη εμπειρια απο το μεγαλυτερο ποσοστο οδηγων μεγαλης μηχανης μεσα σε πολη. Αυτος ειναι και ο λογος που θελω να κανω τη μεταβαση, θελω να εχω εμπειρια σε κατι μεγαλυτερο και δυνατοτερο ετσι ωστε να γινω καλυτερος οδηγος. Το παπι οπως θα ξερεις ουτε αναρτησεις εχει ουτε φρενα εχει, και με 60 να πηγαινεις δε ξερεις αν θα σταματησει, για αυτο νομιζω δε πρεπει να υπαρχει συγκριση ασφαλειας μεταξυ παπιου και καποιου συγχρονου μοταρντ. Το παπι για μενα ειναι οτι πιο επικινδυνο υπαρχει γιατι ολα τα ατυχηματα γινονται πανω σε αυτα.

Εχω να σου πω για περιπτωσεις κοντινων μου ανθρωπων και ντελιβεραδων που εχουν ακομα σιδερα μεσα στα ποδια λογω του παπιου. Το επικινδυνο το κανω ειδη, ειμαι στο δρομο ολη μερα με ενα οχημα που δεν εχει ουτε παθητικη ουτε ενεργητικη ασφαλεια. Δε νομιζω οτι αγοραζοντας μια μεγαλη μηχανη θα εχω λιγοτερη ασφαλεια. Το παιρνω για τη βολτα μου οχι για να ειμαι συνεχεια πανω της με πιεση χρονου οπως στη δουλεια.

Χωρις παρεξηγηση παντα και εαν κανω λαθος ζηταω συγνωμη.

Bob_o_mastoras
15/02/2019, 14:40
A, αμα το θες οπως λες για να πηγαινεις στη δουλεια και καμια βολτα με το ετερον ημισυ, καλυτερα το XT τοτε.
Νομιζα οτι επειδη ειχες αμαξι και παπι το ηθελες μονο για βολτες και καγκουριες (με την καλη εννοια).

Traveler01
15/02/2019, 15:15
A, αμα το θες οπως λες για να πηγαινεις στη δουλεια και καμια βολτα με το ετερον ημισυ, καλυτερα το XT τοτε.
Νομιζα οτι επειδη ειχες αμαξι και παπι το ηθελες μονο για βολτες και καγκουριες (με την καλη εννοια).

Καγκουριες ουτε καν. Κατα κυριο λογο θελω μοταρντ γιατι μου αρεσει αυτο το στυλ, εχω κατσει πχ στο χαγιαμπουσα του φιλου μου και δε μπορω να με φανταστω να το οδηγαω. Το χτχ660 το μονο που δε μαρεσει ειναι οτι ειναι βαρυ και οτι ολοι οδηγανε αυτο, δεν ειναι καθολου ιδιαιτερο..

faithless
15/02/2019, 15:30
Παντως αν ειναι να πας προς xtx κοιτα και το xr 650 το οποιο ειναι υπεροπλο και για μενα πιο ομορφο και ιδιαιτερο απ το xtx που το οδηγαει ολη η ελλαδα

Bob_o_mastoras
15/02/2019, 15:52
Παντως αν ειναι να πας προς xtx κοιτα και το xr 650 το οποιο ειναι υπεροπλο και για μενα πιο ομορφο και ιδιαιτερο απ το xtx που το οδηγαει ολη η ελλαδα

Yπεροπλο, ναι αλλα, λαδια καθε 1000km και βαλβιδες ελεγχο εξισου συντομα (αν και δεν χρειαζονται ρυθμισμα συνηθως αν το κανεις βολτες μονο), δεν κλειδωνει καν το ρεζερβουαρ, στο δικαβαλο παει στανταρ για χωρισμο μετα απο πολυ παντοφλα, μανιβελα μονο (εκτος αν βρει το τελευταιο της Dalara με τη μιζα που συνηθως χαλαγε ουτως ή αλλως), κραδασμοι και φουλ old school ωμοτητα.
Μονο για μερακληδες το συγκεκριμενο και μονο για βολτες μονος ή/και πιστα. Aλλα ειναι το ατιμο φοβερο μοτορι! Μεγαλη αλητεια!

raccoon
15/02/2019, 17:03
Κατι σαν να μου λέει ότι έχεις καταλήξει και θέλεις μόνο την επιβεβαίωση μας. Πάρε αυτό που γουστάρεις, αυτό που θέλεις. Εμείς σου λέμε να φοράς τον εξοπλισμό σου, και να προσέχεις. Πηγαίνεις σε άλλη κατηγορία, θέλει άλλη οδήγηση, άλλη προσοχή, έχει άλλες απαιτήσεις.
Καλές βόλτες ότι και να πάρεις.

faithless
15/02/2019, 23:37
Yπεροπλο, ναι αλλα, λαδια καθε 1000km και βαλβιδες ελεγχο εξισου συντομα (αν και δεν χρειαζονται ρυθμισμα συνηθως αν το κανεις βολτες μονο), δεν κλειδωνει καν το ρεζερβουαρ, στο δικαβαλο παει στανταρ για χωρισμο μετα απο πολυ παντοφλα, μανιβελα μονο (εκτος αν βρει το τελευταιο της Dalara με τη μιζα που συνηθως χαλαγε ουτως ή αλλως), κραδασμοι και φουλ old school ωμοτητα.
Μονο για μερακληδες το συγκεκριμενο και μονο για βολτες μονος ή/και πιστα. Aλλα ειναι το ατιμο φοβερο μοτορι! Μεγαλη αλητεια!

Εχεις δικιο φιλε μου απλα απτο xt το προτιμουσα μονο και μονο επειδη ειναι διαφορετικο

νεοσσός
16/02/2019, 11:24
Με τα θέματα που έχουν ανοίξει τελευταία με τα super motard, που οι περισσότεροι τα εκθειάζουν, έχω αρχίσει να το σκέφτομαι... :)

ptc
16/02/2019, 11:33
Με τα θέματα που έχουν ανοίξει τελευταία με τα super motard, που οι περισσότεροι τα εκθειάζουν, έχω αρχίσει να το σκέφτομαι... :)

Πρωτα να μαθεις καλη σουζα στο δικο σου. ;)

νεοσσός
16/02/2019, 12:16
Πρωτα να μαθεις καλη σουζα στο δικο σου. ;)
Δε μουσικώνεται (https://www.youtube.com/watch?v=RFdOBZTEakw). :p

Traveler01
16/02/2019, 12:46
Παιδια εχω βρει ενα ακομη Κτμ690 το οποιο ειναι η εκδοση SmR ξερει κανεις να μου πει την διαφορα απο το σκετο SM? Βλεπω φορανε διαφορετικες ζαντες, εχει καμια αλλη διαφορα;

Vstrommer71
16/02/2019, 12:49
Παιδια εχω βρει ενα ακομη Κτμ690 το οποιο ειναι η εκδοση SmR ξερει κανεις να μου πει την διαφορα απο το σκετο SM? Βλεπω φορανε διαφορετικες ζαντες, εχει καμια αλλη διαφορα;

690 enduro με μοταρντ ζαντολάστιχα και φρένα.Κατά τα άλλα 80% ίδια μηχανάκια
Το SM έχει άλλα πλαστικά,μούρη και φώτα(εάν δε με απατά η μνήμη μου)
Άμα έχεις 690 βρεί,ούτε να το σκεφτείς για ΧΤΧ.

ptc
16/02/2019, 13:14
Παιδια εχω βρει ενα ακομη Κτμ690 το οποιο ειναι η εκδοση SmR ξερει κανεις να μου πει την διαφορα απο το σκετο SM? Βλεπω φορανε διαφορετικες ζαντες, εχει καμια αλλη διαφορα;

Αν τα θυμαμαι καλα, γιατι τα εψαχνα κι εγω σχετικα προσφατα...
Το SMR εχει εξτρα σε σχεση με το απλο SM:
Ζαντες Marchesini
Ρυθμιζομενες αναρτησεις
Ακτινικη τρομπα φρενου / συμπλεκτη
Καλυτερο μπροστινο φρενο
Τα SMR εχουν πορτοκαλι σκελετο, τα SM μαυρο.

Καλυτερο συνολο σιγουρα, αλλα για τη χρηση που λες οτι θα κανεις δεν ξερω αν αξιζει να δωσεις τα παραπανω λεφτα. Στη βολτα παρεα με τα σκουτερ των φιλων σου δε θα καταλαβεις και καμια διαφορα.

Traveler01
16/02/2019, 13:21
Αν τα θυμαμαι καλα, γιατι τα εψαχνα κι εγω σχετικα προσφατα...
Το SMR εχει εξτρα σε σχεση με το απλο SM:
Ζαντες Marchesini
Ρυθμιζομενες αναρτησεις
Ακτινικη τρομπα φρενου / συμπλεκτη
Καλυτερο μπροστινο φρενο
Τα SMR εχουν πορτοκαλι σκελετο, τα SM μαυρο.

Καλυτερο συνολο σιγουρα, αλλα για τη χρηση που λες οτι θα κανεις δεν ξερω αν αξιζει να δωσεις τα παραπανω λεφτα. Στη βολτα παρεα με τα σκουτερ των φιλων σου δε θα καταλαβεις και καμια διαφορα.
Οκ σε ευχαριστω, δεν εχουν μεγαλη διαφορα τιμης και το Smr φαινεται πολυ πιο προσεγμενο απο το αλλο το sm που ειχα δει. Εχει περισσοτερα χιλιομετρα αλλα φαινεται οτι αυτος που το ειχε το συντηρουσε καλα γιατι εχει και το βιβλιο σερβις απο την αντιπροσωπια με ολα τα σερβις που εχουν γινει. Δευτερα θα το παω σε μαστορα να το δουμε.

ptc
16/02/2019, 13:30
Οκ σε ευχαριστω, δεν εχουν μεγαλη διαφορα τιμης και το Smr φαινεται πολυ πιο προσεγμενο απο το αλλο το sm που ειχα δει. Εχει περισσοτερα χιλιομετρα αλλα φαινεται οτι αυτος που το ειχε το συντηρουσε καλα γιατι εχει και το βιβλιο σερβις απο την αντιπροσωπια με ολα τα σερβις που εχουν γινει. Δευτερα θα το παω σε μαστορα να το δουμε.

Αν δεν υπαρχει σοβαρη διαφορα τοτε ασυζητητι πας για το SMR. Συνηθως τα δυο εχουν καμια πεντακοσαρα διαφορα γι'αυτο το ειπα. :wave2:

Traveler01
16/02/2019, 13:40
Αν δεν υπαρχει σοβαρη διαφορα τοτε ασυζητητι πας για το SMR. Συνηθως τα δυο εχουν καμια πεντακοσαρα διαφορα γι'αυτο το ειπα. :wave2:

Κατι αλλο, το smr φοραει ολοσωμη ακραποβιτς με τα δυο τελικα , το απλο SM φοραει τελικο ακρα με πατεντα και εχει και τις μανησιες εξατμισεις. Τι να προτιμησω; Εχουν μεγαλη διαφορα τιμης οι εξατμισεις;

Bob_o_mastoras
16/02/2019, 16:27
SMR δαγκωτο!!! :vroum:
Παρ'το να το ευχαριστηθεις! Αλλα commuting κανε με το παπι! Ειναι κριμα να το φωρτωνεις τοσα τσαμπα χιλιομετρα και να το πνιγεις στην κινηση το ΚΤΜ. Αλλωστε το παπι δεν παιζεται σε αυτη τη δουλεια, εγω δεν το αλλαζω με τιποτα.

Υ.Γ. Καλο ελεγχο σε εξειδικευμενο μηχανικο ΚΤΜ. Μην το αμελησεις και βρεθεις προ ακριβων εκπληξεων. Ο "κυρ Μητσος" ο μαστορας της γειτονιας δεν ξερει απο τετοια μηχανακια.

Traveler01
23/02/2019, 20:29
Καλησπερα παιδια, τελικα μετα απο πολη σκεψη λεω να παω σε κατι πιο στριτ η εστω πιο ξεκουραστο. Και πιο φθηνο. Ισως να φανει λιγο περιεργο αλλα μιλησα και με τη γυναικα και για αυτο κατεληξα σε κατι πιο νορμαλ. Για να μηνα ανοιγω νεο θεμα εχουμε καμια αποψη για mt03 και aprilia pegaso?

basilis_k6
23/02/2019, 20:56
Καλησπερα παιδια, τελικα μετα απο πολη σκεψη λεω να παω σε κατι πιο στριτ η εστω πιο ξεκουραστο. Και πιο φθηνο. Ισως να φανει λιγο περιεργο αλλα μιλησα και με τη γυναικα και για αυτο κατεληξα σε κατι πιο νορμαλ. Για να μηνα ανοιγω νεο θεμα εχουμε καμια αποψη για mt03 και aprilia pegaso?
404064

karellen
23/02/2019, 21:01
Migato.

Traveler01
24/02/2019, 01:35
Τι παιζει με τα απριλια; βλεπω τα του 01/02 ειναι παμφθηνα

S705
24/02/2019, 11:32
Τα strada είναι σαν το xt. Κάθεσαι λίγο πιο μέσα στην μηχανή και έχει λιγο καλύτερη κάλυψη από αέρα. Καλη ανάρτηση και πολύ καλό μπροστινό φρένο. Κάνει και ταξίδι με 3 βαλίτσες σταθερά με 130 ~140.

ptc
24/02/2019, 11:41
Το ΜΤ-03 θα αρεσει πιο πολυ σε σενα, το Aprilia θα αρεσει πιο πολυ στη γυναικα σου.

Τον παλιο Πηγασο μην τον κοιτας για μενα, αλλη ιστορια. Μη σε μπερδευει η κοινη ονομασια, ειναι εντελως διαφορετικο μηχανακι. Σα να λεμε ΧΤ600 και ΧΤ660. Το μοτερ της minarelli (που φορανε και τα Yamaha 660) το εχουν τα μοντελα 2005+ (Strada, Factory, Trail).

Εγω θα επαιρνα το Yamaha παντως, εχει και πολυ κοντο γραναζωμα που βοηθαει σε καφριλικια.

νεοσσός
24/02/2019, 11:57
Τι καφριλίκια; Είπαμε το μοτοσακό του φίλου πρέπει να έχει καλό WAF (wife acceptance factor). Διαφορετικά δεν...

Bob_o_mastoras
24/02/2019, 13:01
Pegaso strada factory η καλυτερη επιλογη πιστευω. Πολυ καλα περιφεριακα και αξιοπιστο μοτερ. Κανα ηλεκτρικο προβληματακι στα διαφορα τζιτζιρι μιτζιρι μπορει να σου βγαλει, ιταλικο γαρ, αλλα στα σημαντικα ειναι οσο αξιοπιστο ειναι και το αντιστοιχο ΧΤ με τον ιδιο κινητηρα.
Και ομορφο μηχανακι! Και πολυχρηστικο και η γυναικα θα καθεται ανετα, ειδικα με μπαγαζιερα πισω. Μια χαρα.

Τωρα, αυτο με τη γυναικα να το προσεχεις, εγω μια φορα μιλησα και κατεληξα να εχω αμαξι! :cry::cry::lol::lol:

BLiTzER
24/02/2019, 13:11
"Αγορά SM", λέει, και κάπου βλέπω να αναφέρονται γυναίκες. Wat?!

Bowleno
24/02/2019, 13:32
Ότι είπαν τα παιδιά για τον Πήγασο έχω το strada και δεν το αλλάζω λέμε, ότι καλύτερο για όλες τις δουλειές

drade
24/02/2019, 13:36
Να απαντήσω καθότι υπήρξα κάτοχος του Aprilia Strada Factory. Καλό μηχανάκι, βολικό, εύκολο. Δεν είναι σουπερμότο σε καμία περίπτωση, παρά είναι βαρύ κατά την άποψη μου (όπως και το ΧΤ 660). Το είχα και με powercommander, acrapovic και πιο κοντό γρανάζι, αλλά και πάλι αυτήν την αγριάδα που έχουν κάτι μηχανάκια σαν το Duke II ουδέποτε πλησίασε.

Η γυναίκα μου δεν ένιωθε άνετα στην πίσω θέση ενώ στο sh 300 ήταν μια χαρά (απλά το σημειώνω) ωστόσο πιστεύω πως για μοτοσικλέτα είναι άνετη.

Το καλοκαίρι μου έκανε εντύπωση πόσο έβραζε το μοτέρ μέσα στην πόλη όχι ότι τα άλλα είναι καλύτερα. Για ταξίδι δεν το θεωρώ πολύ καλή επιλογή διότι θα σου λείψει ο 2ος κύλινδρος και άμα το πιέζεις στο ταξίδι καίει. Για μηχανάκι λίγο απ'όλα δεν είναι καθόλου άσχημο και άμα πάρεις το φακτορυ έχει και εξαιρετικό μπροστινό φρένο. Για μένα ανώτερο από ΧΤ το οποίο όμως είναι πιο εμπορικό.

viper1
24/02/2019, 13:54
Άρχισε να κοιτάς σκούτερ γιατί για εκεί σε βλέπω

BLiTzER
24/02/2019, 14:13
Να αλλάξει ο τίτλος, παρακαλώ, γιατί μπερδευόμαστε. Εδώ μιλάνε για 660 και σκούτερ, όχι SM.

gior-gos
24/02/2019, 17:16
Μιά χαρα ειναι τα σκουτερ το Super Market.

Bob_o_mastoras
24/02/2019, 18:27
...Εδώ μιλάνε για 660 και σκούτερ, όχι SM.

Μωρε το μοτερ μια χαρα ειναι και για sm χρηση, ολα το υπολοιπα στα μηχανακια που το φορανε πασχουν.

Αλλα ενταξει, περα απο την πλακα, ξερετε πως ειναι η κατασταση. Συμβιβασμους πρεπει να κανουμε ολοι, κυριως για οικονομικους λογους. Αλλιως να λεγαμε στο φιλο που ρωταει, παρε ενα 525 ή κανα Husaberg και κανε την κ@υλα σου..
Αμα ειχα και εγω σπιτι με γκαραζ, εμενα επαρχια, ειχα μπολικα λεφτα και δεν ειχα και υποχρεωσεις, παιδια, σκυλια, γατια και οτι εχει ο καθενας τεσπα, να δειτε τι ωραια μηχανακια θα ειχα. Ενα κορυφαιο απο καθε κατηγορια (ναι ρε, και τσοπερ!).
Αλλωστε αν απο το παιδι τρεχαν τα λεφτα απο τα μπατζακια του δεν θα χρειαζοταν να μας ρωτησει καν. Στα παπακια του, θα πηγαινε σε μια αντιπροσωπια να παρει οτι του γυαλιζε και θα εκανε το χαβα του.

Οποτε βελτιστον και λογικοτερον ειναι να βρισκουμε χρυσες τομες μεταξυ χρηστικοτητας και fun to ride χαρακτηρα σε αυτες τις περιπτωσεις, που ειναι και η συντριπτικη πλειοψηφια.

viper1
24/02/2019, 22:39
Μωρε το μοτερ μια χαρα ειναι και για sm χρηση, ολα το υπολοιπα στα μηχανακια που το φορανε πασχουν.

Αλλα ενταξει, περα απο την πλακα, ξερετε πως ειναι η κατασταση. Συμβιβασμους πρεπει να κανουμε ολοι, κυριως για οικονομικους λογους. Αλλιως να λεγαμε στο φιλο που ρωταει, παρε ενα 525 ή κανα Husaberg και κανε την κ@υλα σου..
Αμα ειχα και εγω σπιτι με γκαραζ, εμενα επαρχια, ειχα μπολικα λεφτα και δεν ειχα και υποχρεωσεις, παιδια, σκυλια, γατια και οτι εχει ο καθενας τεσπα, να δειτε τι ωραια μηχανακια θα ειχα. Ενα κορυφαιο απο καθε κατηγορια (ναι ρε, και τσοπερ!).
Αλλωστε αν απο το παιδι τρεχαν τα λεφτα απο τα μπατζακια του δεν θα χρειαζοταν να μας ρωτησει καν. Στα παπακια του, θα πηγαινε σε μια αντιπροσωπια να παρει οτι του γυαλιζε και θα εκανε το χαβα του.

Οποτε βελτιστον και λογικοτερον ειναι να βρισκουμε χρυσες τομες μεταξυ χρηστικοτητας και fun to ride χαρακτηρα σε αυτες τις περιπτωσεις, που ειναι και η συντριπτικη πλειοψηφια.

Ναι αλλά να ρωτάμε την γυναίκα ΠΡΙΝ ανοίξουμε το θρεντ . Να ξέρουμε κι εμείς τι να προτείνουμε.

Panos76
25/02/2019, 13:45
Ναι αλλά να ρωτάμε την γυναίκα ΠΡΙΝ ανοίξουμε το θρεντ . Να ξέρουμε κι εμείς τι να προτείνουμε.

Να προτείνουμε μια βόλτα σε αγώνες εντούρο (https://www.facebook.com/motoXupdates/videos/2068501106622138/) να λυθεί το πρόβλημα μια και καλή :D

karellen
25/02/2019, 15:35
Ναι αλλά να ρωτάμε την γυναίκα ΠΡΙΝ ανοίξουμε το θρεντ . Να ξέρουμε κι εμείς τι να προτείνουμε.

Προσπαθώ να βρω ένα ίδιο νήμα πρόπερσυ.

Bob_o_mastoras
25/02/2019, 18:14
Ο Τraverel μας εγκατελειψε μαλλον και συζηταμε μοναχοι μας.. :lol:

BLiTzER
25/02/2019, 18:19
Ίσως συζήτησαν με τη γυναίκα και κατέληξε στο ότι δεν μπορεί να γράφει σε φόρουμ και να παίρνει άλλες γνώμες πλέον.

Bob_o_mastoras
25/02/2019, 18:35
Οποτε μιας και ειμαστε μονοι μας, για πειτε, αξιζει να παρεις καθαροαιμο (exc κλπ) για βολτες και λιγο commuting ή θα ειναι τρυπιος κουμπαρας;;

karellen
25/02/2019, 18:36
Ίσως συζήτησαν με τη γυναίκα και κατέληξε στο ότι δεν μπορεί να γράφει σε φόρουμ και να παίρνει άλλες γνώμες πλέον.

:bawl:

basilis_k6
25/02/2019, 18:38
Οποτε μιας και ειμαστε μονοι μας, για πειτε, αξιζει να παρεις καθαροαιμο (exc κλπ) για βολτες και λιγο commuting ή θα ειναι τρυπιος κουμπαρας;;

αξιζει. το μεγάλο προβλημα ειναι οτι δεν εχουν κλειδι και ακομη και με κλειδι τα σηκωνουν για πλακα. επαρχια θα ειχα σιγουρα, αθηνα ηταν λιγο μανικι. για τριτο μηχανάκι ομως, ουτε καν για 2ο

Bob_o_mastoras
25/02/2019, 18:41
Ναι και εμενα αυτο με προβληματιζει.. Πιο πολυ και απο τα συχνα σερβις.. Χτυπανε πολυ στο ματι, παρα πολυ. :(
Γ@μοκλεφτες... :a018:

BLiTzER
25/02/2019, 18:49
Αφού είναι ό,τι γρηγορότερο κυκλοφορεί εντός πόλης και πυκνής κίνησης. ^^

Αν είναι να έχεις 5-6 μηχανάκια για να χαίρεσαι ένα motard, προφανώς δεν αξίζει.

basilis_k6
25/02/2019, 18:54
Αφού είναι ό,τι γρηγορότερο κυκλοφορεί εντός πόλης και πυκνής κίνησης. ^^

Αν είναι να έχεις 5-6 μηχανάκια για να χαίρεσαι ένα motard, προφανώς δεν αξίζει.

5-6 οχι αλλα δεν ειναι ουτε commuter ουτε δρόμου-ταξιδιου. ιδανικα θες εναν εργατη και μια μεγάλη μηχανη. ενα sm καθαρο δεν μπορει να αντικαταστησει κανενα απο τα δυο. αν βεβαια δεν θες μεγάλη μηχανη η εργατη τοτε μπορεις να το εχεις για 2ο. Καυλάντα ειναι προφανως δεν κάνει για αυτους που με ενα μισθο θελουν να φερουν βολτα σπιτι και παιδια.

Bob_o_mastoras
25/02/2019, 19:17
Kαλα τετοιο hijack ουτε οι Παλαιστινιοι στα 70ies :D

Tελωσπαντων, το θεμα ειναι οτι για κατι καθημερινο, δυστυχως, ειδικα αν μενεις σε πολη πρεπει να λαβεις υποψιν σου την περιπτωση κλοπης, εχεις δεν εχεις γκαραζ. Αν ειναι να ζω με το αγχος, ασ'τα να πανε.. γμστ..
Ενω θα ηθελα πολυ να κανω κατι τετοιο, οχι απαραιτητα με φουλ καθαροαιμο απο μετατροπη enduro αλλα κατι πολυ κοντα σε αυτο, παντα με ετρωγε αυτο το αγχος..
Εδω και το παλιο fazer του διχιλιαρου σε γκαραζ το εβαζα και πληρωνα σαν βλαξ.. :cry:
Αλλα βλεπω που και που στην πολη τιποτα τετοια καθαρα enduro και motard και το ευχαριστιεται η ψυχη μου. Αυτα ειναι μηχανακια!

TsoliasGR
01/03/2019, 06:53
@Bod_o_mastoras Σαν απορία για κατι που είπες σε προηγουμενο ποστ...Τι έχουν τα τσοπερ;Μια χαρα μηχανές είναι!
Δεν ειναι για πιστα οκ είναι καθαρο ασφάλτινο touring αλλα so what?

Bowleno
01/03/2019, 09:57
@Bod_o_mastoras Σαν απορία για κατι που είπες σε προηγουμενο ποστ...Τι έχουν τα τσοπερ;Μια χαρα μηχανές είναι!
Δεν ειναι για πιστα οκ είναι καθαρο ασφάλτινο touring αλλα so what?

Καβάλα Εσύ κανένα για καμιά ώρα και τα ξανά λέμε...θα χρειαστείς τον τρουπη και είναι στα ξένα....:D

Bob_o_mastoras
01/03/2019, 12:39
@Bod_o_mastoras Σαν απορία για κατι που είπες σε προηγουμενο ποστ...Τι έχουν τα τσοπερ;Μια χαρα μηχανές είναι!
Δεν ειναι για πιστα οκ είναι καθαρο ασφάλτινο touring αλλα so what?

Eιπα εγω οτι εχουν κατι τα τσοπερ;; :confused:
Αφου ειπα σε εκεινο το ποστ που αναφερεσαι οτι θα επερνα και τσοπερ.

BLiTzER
01/03/2019, 14:01
Τίποτα απολύτως δεν έχουν. Αυτό είναι το πρόβλημα.

Nostradamus
01/03/2019, 14:13
Ρε σεις... αφου ο τιτλος παραμενει.. και ειναι και Παρασκευη... δεν βαζουμε κανενα μοταρντ της προκοπης σαν προταση ωστε αν στραβωθει και το ανοιξει το θεμα καποιος, να βρει καμια ιδεα γραμμενη?

Ποιο πολιτικο μοταρντ παιρνει τα ποδια του, δεν χρειαζεται ενα νεφρο για να το παρεις και δεν ειναι με τον 640 το κινητηρα..

Αν καποιος ξερει καποιον με Nuda να πας πει... :p

ΤάκηςΜπ
01/03/2019, 14:19
Ρε σεις... αφου ο τιτλος παραμενει.. και ειναι και Παρασκευη... δεν βαζουμε κανενα μοταρντ της προκοπης σαν προταση ωστε αν στραβωθει και το ανοιξει το θεμα καποιος, να βρει καμια ιδεα γραμμενη?

Ποιο πολιτικο μοταρντ παιρνει τα ποδια του, δεν χρειαζεται ενα νεφρο για να το παρεις και δεν ειναι με τον 640 το κινητηρα..

Αν καποιος ξερει καποιον με Nuda να πας πει... :p

Επειδή κι εγώ ανάλογα την μέρα της βδομάδας κοιτάω και για sm έχω καταλήξει μόνο στο sm610 και στο xr650r.

Nostradamus
01/03/2019, 14:34
To XR ομως κουμπαρε ειναι μετατροπη.. Ετσι και το βαραντερο που μπηκε στο διπλανο θεμα, με τις κιτρινες ζαντες ντε, μοταρντ το λες... :lol:

Δεν σκεφτομουν κατι που μπορεις να φτιαξεις, αλλα περισσοτερο κατι που βγηκε ετσι ετοιμο..

Bob_o_mastoras
01/03/2019, 14:37
Ρε σεις... αφου ο τιτλος παραμενει.. και ειναι και Παρασκευη... δεν βαζουμε κανενα μοταρντ της προκοπης σαν προταση ωστε αν στραβωθει και το ανοιξει το θεμα καποιος, να βρει καμια ιδεα γραμμενη?

Ποιο πολιτικο μοταρντ παιρνει τα ποδια του, δεν χρειαζεται ενα νεφρο για να το παρεις και δεν ειναι με τον 640 το κινητηρα..

Αν καποιος ξερει καποιον με Nuda να πας πει... :p

Το dr400z. To μονο αξιοπιστο πολιτικο motard που δεν σερνεται. Οπως και το αδερφακι του ccm404 αλλα αυτα ειναι πολυ σπανια.
Παντως αν βρεις ενα καλοσυντηρημενο lc4 και ξερεις να το δουλευεις δεν ειναι προβλημα. Υπαρχουν πλεον και καλοι καταρτισμενοι μαστορες σε αυτα και πολυ μεγαλη τεχνογνωσια. Εγω πλεον θα το κατετασα στα σχετικα αξιοπιστα μηχανακια αν ξερεις τι παιρνεις.

Bob_o_mastoras
01/03/2019, 14:40
Ετσι και το βαραντερο που μπηκε στο διπλανο θεμα, με τις κιτρινες ζαντες ντε, μοταρντ το λες... :lol:



Τransalp ηταν! :p Και δεν ηταν οι 17αρες το αστειο οσο το μονομπρατσο ψαλιδι... μονομπρατσο... σε Transalp! :eleison:

Nostradamus
01/03/2019, 14:44
Τransalp ηταν! :p Και δεν ηταν οι 17αρες το αστειο οσο το μονομπρατσο ψαλιδι... μονομπρατσο... σε Transalp! :eleison:

:uplate::uplate::uplate: Σοβαρα τωρα? θα με βαλεις να παω να κοιταξω ξανα...

Bob_o_mastoras
01/03/2019, 14:49
:uplate::uplate::uplate: Σοβαρα τωρα? θα με βαλεις να παω να κοιταξω ξανα...

Ω ναι. Αν λες αυτο που εβαλα στις αστειες αγγελιες, transalp παλιο, βαμμενο ματ, με 17αρα πισω, 16αρα (μαλλον) μπροστα και μονομπρατσο ψαλιδι!

ΤάκηςΜπ
01/03/2019, 14:53
To XR ομως κουμπαρε ειναι μετατροπη.. Ετσι και το βαραντερο που μπηκε στο διπλανο θεμα, με τις κιτρινες ζαντες ντε, μοταρντ το λες... :lol:

Δεν σκεφτομουν κατι που μπορεις να φτιαξεις, αλλα περισσοτερο κατι που βγηκε ετσι ετοιμο..

Το γνωρίζω.Έτσι κι αλλιώς έτσι ξεκίνησαν τα supermoto.Δεν το θεωρώ καν αρνητικό,μην σου πω ότι για πολίτικο sm το προτιμώ κιόλας.


Το dr400z. To μονο αξιοπιστο πολιτικο motard που δεν σερνεται. Οπως και το αδερφακι του ccm404 αλλα αυτα ειναι πολυ σπανια.
Παντως αν βρεις ενα καλοσυντηρημενο lc4 και ξερεις να το δουλευεις δεν ειναι προβλημα. Υπαρχουν πλεον και καλοι καταρτισμενοι μαστορες σε αυτα και πολυ μεγαλη τεχνογνωσια. Εγω πλεον θα το κατετασα στα σχετικα αξιοπιστα μηχανακια αν ξερεις τι παιρνεις.

Είπε που να παίρνει τα πόδια του ο Nostradamus.Δεν το λες και τοοοοοσο σβέλτο το drz και για το ccm έχω διαβάσει και ακούσει πάρα πολλά αρνητικά.Μόνο μοτέρ έχει από το drz αν δεν κάνω λάθος.Πλαίσιο,ηλεκτρικά και σχεδόν όλα τα περιφερειακά είναι ccm,με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Bob_o_mastoras
01/03/2019, 14:59
E, αν θες πιο σβελτο απο drz, πολιτικο, τοτε αναγκαστικα θελεις μεγαλυτερο μοτερ οποτε πας ή για μετατροπη καποιου xr 650, dr 650, klx 650 ή παιρνεις το lc4. Καποια αλλη λυση δεν βλεπω. Α, υπαρχει απο την ccm παλι το 604 με μοτερ απο το dr 650, επισης.

υ.γ. Και εγω εχω διαβασει διαφορα για τα ccm αλλα μεταχειρισμενο υποθετω οτι θα εχει λυμενα τα προβληματα του. Περιφεριακα ειναι wp, brembo κλπ, τα ηλεκτρικα του δεν ξερω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/03/2019, 15:03
ΧΤ 600:D