PDA

View Full Version : Αναζητώντας την καλύτερη προστασία ακοής για τους μοτοσικλετιστές



Σελίδες : [1] 2

AntonioMartha
11/06/2019, 08:51
Γεια σας,

Το όνομά μου είναι ο Mack και θέλω απλώς να μάθω ποια είναι η καλύτερη προστασία ακοής για εμάς τους μοτοσικλετιστές. Είμαι νέος αναβάτης και θα ήθελα πολύ να ακούσω όλες τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ!:)

Kickstart
11/06/2019, 09:12
Γεια σου Mack και καλώς ήρθες...δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη...αυτό που ξερω ομως ειναι ποια ειναι η φθηνότερη που κανει δουλεια.

αυτη εδω https://www.ebay.com/itm/2pcs-Earplugs-For-Concerts-Musicians-Motorcycles-Noise-Cancelling-Ear-Plugs-Box-/401621359177?hash=item5d827f9a49

προσφατα τα πηρα (δυο τεμαχια με το πρακτικό κουτακι τους για να τα βαζεις στην τσέπη οταν σταματας καπου) απο ebay σε αυτη την τιμη πατωμα..

μια χαρα κατω απο το κρανος..

στην εθνικη σε ταξιδι ειχα προβλημα στα πολλα και μετα το μισαωρο γινοταν πολυ ενοχλητικη η κατασταση καθως το κρανος μου ειναι σπορ φουλ αεριζομενο (hjc rpha11)

με αυτες τις ωτοασπίδες ηρέμησα, ακουω μια χαρα οσα χρειαζονται...πχ στα διοδια ακους τι σου λέει η ταμίας, και επίσης εχεις επαφη με το τι συμβαινει γύρω σου...αλλα οι υψηλες συχνοτητες που παραγει ο αερας και η εξατμα δεν με ενοχλουν πλεον...

πολυ σημαντικο επισης με τις συγκεκριμενες ειναι οτι ειναι ετσι η κατασκευη που το προς τα εξω τελειωμα τους δεν ακουμπα στην εσωτερικη επενδυση του κρανους (αναλογα και το κρανος υποθέτω) και δεν κανει σωμα που μεταφερει τον ηχο οπως κανουν οι κοινες ωτοασπιδες που εχουν τα φαρμακεια για αυτους που δουλευουν σε εργοστασια.

οι συγκεκριμενες που σου προτεινω κυκλοφορουν και πλασαρονται στο ιντερνετ και σε κατι εξωφρενικες τιμες τυπου 30-40 ευρω σε αλλες φίρμες πιο πιασαρικες...προσωπικα ειπα να δοκιμασω τις κινεζικες τους ενος ευρω...

μια χαρα δουλεια.. επισης ειναι πλενομενες, δεν παθαινουν τπτ, μετα απο καθε χρηση τις κανω ενα μπανακι και ειναι σαν καινουργιες στο κουτί τους.

ελπίζω να βοήθησα.

OldMan
11/06/2019, 11:16
Και αν τυχει να εχεις καμια διαρροή ψυκτικου, στουμπωνεις μια και καθαρισες..

AntonioMartha
27/06/2019, 05:34
Γεια σου Mack και καλώς ήρθες...δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη...αυτό που ξερω ομως ειναι ποια ειναι η φθηνότερη που κανει δουλεια.

αυτη εδω https://www.ebay.com/itm/2pcs-Earplugs-For-Concerts-Musicians-Motorcycles-Noise-Cancelling-Ear-Plugs-Box-/401621359177?hash=item5d827f9a49

προσφατα τα πηρα (δυο τεμαχια με το πρακτικό κουτακι τους για να τα βαζεις στην τσέπη οταν σταματας καπου) απο ebay σε αυτη την τιμη πατωμα..

μια χαρα κατω απο το κρανος..

στην εθνικη σε ταξιδι ειχα προβλημα στα πολλα και μετα το μισαωρο γινοταν πολυ ενοχλητικη η κατασταση καθως το κρανος μου ειναι σπορ φουλ αεριζομενο (hjc rpha11)

με αυτες τις ωτοασπίδες ηρέμησα, ακουω μια χαρα οσα χρειαζονται...πχ στα διοδια ακους τι σου λέει η ταμίας, και επίσης εχεις επαφη με το τι συμβαινει γύρω σου...αλλα οι υψηλες συχνοτητες που παραγει ο αερας και η εξατμα δεν με ενοχλουν πλεον...

πολυ σημαντικο επισης με τις συγκεκριμενες ειναι οτι ειναι ετσι η κατασκευη που το προς τα εξω τελειωμα τους δεν ακουμπα στην εσωτερικη επενδυση του κρανους (αναλογα και το κρανος υποθέτω) και δεν κανει σωμα που μεταφερει τον ηχο οπως κανουν οι κοινες ωτοασπιδες που εχουν τα φαρμακεια για αυτους που δουλευουν σε εργοστασια.

οι συγκεκριμενες που σου προτεινω κυκλοφορουν και πλασαρονται στο ιντερνετ και σε κατι εξωφρενικες τιμες τυπου 30-40 ευρω σε αλλες φίρμες πιο πιασαρικες...προσωπικα ειπα να δοκιμασω τις κινεζικες τους ενος ευρω...

μια χαρα δουλεια.. επισης ειναι πλενομενες, δεν παθαινουν τπτ, μετα απο καθε χρηση τις κανω ενα μπανακι και ειναι σαν καινουργιες στο κουτί τους.

ελπίζω να βοήθησα.

Έχω δοκιμάσει γενικά τα ωτοασπίδες πριν και χτύπησαν τα αυτιά μου. Τι μπορείτε να πείτε για τα προσαρμοσμένα βύσματα αυτιών;

Διάβασα αυτό και έχω κάνει έρευνα από τότε.https://www.bigearinc.com/custom-ear-plugs/

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

kons
27/06/2019, 08:54
Αυτές οι προσαρμοζόμενες στο αυτί σου ωτοασπίδες που είναι και ηλεκτρονικές είναι εξαιρετικές αλλά τις έχω χρησιμοποιήσει σε άλλες εφαρμογές που αφήνουν να περάσει η συχνότητα και η ένταση της ομιλίας μεταξύ 2 ατόμων κόβοντας ότι μεγαλύτερο. Δεν γνωρίζω αν θα αποδώσουν σε χρήση μότο.
Προσωπικά χρησιμοποιώ ακουστικά με μικρά βύσματα για να ακούω και μουσική στο ταξίδι από το κινητό μου αλλά και ακούς έξω την ομιλία ή κάτι άλλο, επίσης χρησιμοποιώ και αυτές τις ωτοασπίδες που είναι εξαιρετικές. https://www.alpinehearingprotection.com/earplugs/motosafe-pro/

AntonioMartha
28/06/2019, 04:08
Έχω δοκιμάσει γενικά τα ωτοασπίδες πριν και χτύπησαν τα αυτιά μου. Τι μπορείτε να πείτε για τα προσαρμοσμένα βύσματα αυτιών;

Διάβασα αυτό και έχω κάνει έρευνα από τότε.https://www.bigearinc.com/custom-ear-plugs/

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Νομίζω ότι μπορώ επίσης να χρησιμοποιήσω ένα ζευγάρι για το κυνήγι. https://www.youtube.com/watch?v=IeMNnjPBsjU&t=18s

ptc
28/06/2019, 08:19
...επίσης χρησιμοποιώ και αυτές τις ωτοασπίδες που είναι εξαιρετικές. https://www.alpinehearingprotection.com/earplugs/motosafe-pro/

Τις alpine εχω κι εγω. Πολυ ευχαριστημενος, ειμαι ηδη στο δευτερο ζευγαρι. Προσωπικα εχω παρει τις race (https://www.skroutz.gr/s/11562219/Alpine-Motosafe-Race-111-23-111.html) (κοκκινες, με προστασια 30db) οι οποιες επιτρεπουν να ακους ανετα το περιβαλλον και να συνομιλεις χωρις προβλημα, οποτε δε βλεπω το λογο να παει κανεις σε καποιες με μικροτερη προστασια.

Οπως βλεπω παντως οι ωτοασπιδες που ποσταρε πιο πανω ο kickstart ειναι η κινεζικη εκδοχη των alpine. Ισως δηλαδη να αξιζει να παραγγειλεις πρωτα εκεινες για να δεις αν σου κανουν, μηπως και κανεις τη δουλεια σου ακομα πιο οικονομικα. Και οι alpine παντως τα αξιζουν τα λεφτα τους.

kons
28/06/2019, 12:30
Νομίζω ότι μπορώ επίσης να χρησιμοποιήσω ένα ζευγάρι για το κυνήγι. https://www.youtube.com/watch?v=IeMNnjPBsjU&t=18s

Αν μπορείς να τις πλησιάσεις οικονομικά γιατί όχι. Κάποιες που ξέρω ανήκουν στην κατηγορία 450+ +++ ευρώπουλων..

ptc
14/10/2019, 08:45
Τις alpine εχω κι εγω. Πολυ ευχαριστημενος, ειμαι ηδη στο δευτερο ζευγαρι. Προσωπικα εχω παρει τις race (https://www.skroutz.gr/s/11562219/Alpine-Motosafe-Race-111-23-111.html) (κοκκινες, με προστασια 30db) οι οποιες επιτρεπουν να ακους ανετα το περιβαλλον και να συνομιλεις χωρις προβλημα, οποτε δε βλεπω το λογο να παει κανεις σε καποιες με μικροτερη προστασια.

Οπως βλεπω παντως οι ωτοασπιδες που ποσταρε πιο πανω ο kickstart ειναι η κινεζικη εκδοχη των alpine. Ισως δηλαδη να αξιζει να παραγγειλεις πρωτα εκεινες για να δεις αν σου κανουν, μηπως και κανεις τη δουλεια σου ακομα πιο οικονομικα. Και οι alpine παντως τα αξιζουν τα λεφτα τους.

Επανέρχομαι στο νήμα μιας και έχω πλέον προσωπική άποψη και για τις δύο. Πριν λίγο καιρό έχασα τις alpine από μαλακία μου και είπα να δοκιμάσω την οικονομική λύση του ebay. Καλύτερα από το τίποτα αλλά σίγουρα παίρνεις αυτό που πληρώνεις. Τις φόρεσα για μια μέρα και τελικά θα ξαναπάρω τις alpine. Για κάποιον που δεν μπορεί να δώσει τα 18€ κάτι θα κάνουν κι οι κινέζικες, αλλά πραγματικά καμία σχέση.

νεοσσός
14/10/2019, 09:22
Στη χθεσινή εκδρομή του moto, φορούσα ακουστικά (https://www.bestprice.gr/item/2154864053/awei-a920.html) bluetooth που κόβουν μέρος του περιβάλλοντος ήχου. Δεν είναι σχεδιασμένα για χρήση κάτω από κράνος, οπότε θέλει προσοχή όταν βάζεις το κράνος, ώστε να μείνουν στη θέση τους και δεν είναι άνετα. Αλλά αφενός κόβουν τον πολύ θόρυβο, αφετέρου μπορείς να έχεις οδηγίες πλοήγησης από Google Maps, ασύρματα από το κινητό σου.

doctor_john
14/10/2019, 09:26
Παιδιά συνηθίστε πως οι ωτοασπίδες είναι αναλώσιμο που πρέπει να έχει το μέγιστο της παθητικής ασφάλειας.

Οι εύπλαστες ωτοασπίδες με έχουν βολέψει σε συναυλίες και ταξίδια. Κόβουν ένα λογικό φάσμα, δηλαδή αν μιλήσει δυνατά
μέσα απο το κράνος του ο συνεπιβάτης, ακούς καθαρά.
Τις χρησιμοποιώ παντού σε συναυλίες, φορμαρίσματα, ταξίδια, στο γραφείο συχνά κλπ.
Κανένα πρόβλημα - μούδιασμα σε απίστευτες ώρες χρήσης.

411168

lospsi
14/10/2019, 10:15
Αγόρασα και εγώ τις ωτασπίδες από ebay που έχουν αναφερθεί πιο πάνω. Δεν μπορώ να πω πως έμεινα πολύ ευχαριστημένος μιας και τελικά με ενόχλησαν στο αυτί σε διαδρομή 2ωρών ( από το σκληρό κομμάτι της ωτασπίδας όπως πιεζόταν μέσα στο κράνος το αυτί), ενώ μάλλον δεν φιλτράρουν τον ήχο τόσο καλά όσο οι κλασσικές από αφρολέξ, τα αυτιά μου σήμερα βούιζαν όλο το πρωί... Βέβαια, είναι πιο εύχρηστες, μπαίνουν πιο εύκολα ενώ πλένονται και επαναχρησιμοπιούνται.
Δεν έχω δοκιμάσει τις κέρινες, πήρα μια φορά και όπως τις είδα, δεν μου άρεσαν, κόλλαγαν λίγο, σκέφτηκα "αυτές δεν τις βάζω στα αυτιά μου"...
Μάλλον θα συνεχίσω με τις απλές τύπου σφουγγαράκι.

azar41
14/10/2019, 12:47
To σκληρό κομμάτι το έχω αφαιρέσει γιατί ακουμπούσε στο εσωτερικό του κράνους και συντόνιζε,μια χαρά μπαινοβγαίνουν και χωρίς αυτό.

lospsi
14/10/2019, 14:11
To σκληρό κομμάτι το έχω αφαιρέσει γιατί ακουμπούσε στο εσωτερικό του κράνους και συντόνιζε,μια χαρά μπαινοβγαίνουν και χωρίς αυτό.

Λες? Έχω ένα φόβο μπας και δεν βγαίνουν:D

Bowleno
14/10/2019, 14:28
Λες? Έχω ένα φόβο μπας και δεν βγαίνουν:D

Εδώ μια χαρά βγαίνουν και τα υπόθετα, αυτά δεν θα έβγαιναν; :D

Ένα ακόμα καλύτερο κολπάκι είναι να πάτε σε οποιοδήποτε κατάστημα ακουστικών βαρηκοίας να σας φτιάξουν από σιλικόνη, στα μέτρα του δικού σας αυτιού....
Κοστίζει κατιτίς παραπάνω, βεβαια, αλλά θα βολευτείτε απίστευτα.

Acacius
14/10/2019, 18:06
Εδώ μια χαρά βγαίνουν και τα υπόθετα
Ίσως, αλλά προσφέρουν χάλια απομόνωση θορύβου, εγώ επέστρεψα στις ωτοασπίδες :lol:


Εν τω μεταξύ πείτε με καχύποπτο, αλλά μου φαίνεται ότι το (χρήσιμο κατά τα άλλα) θέμα το άνοιξε σπαμολογαριασμός για να διαφημίσει συγκεκριμένο προϊόν.

doctor_john
14/10/2019, 18:15
Δεν έχεις άδικο, όσο δεν έχει επαφή με το υπόλοιπο φόρουμ ας σβηστεί το λινκ του να μην λειτουργήσει η προσπάθεια του.

martin34
14/10/2019, 21:21
alpine και απο εμενα,τις αγορασα προσφατα και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος,ενα βραδυ τις φορεσα και στον υπνο(ειναι ορισμενοι γειτονες για κλωτσιες),το πρωι ουτε που τις θυμομουν.Το μονο αρνητικο ισως οτι πλεον δεν ακους τις μελωδιες τις ευτυχιας αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα!

Kickstart
14/02/2020, 21:37
Παίδες... Καλησπέρα.. Γράφω σε αυτό το τοπικ γιατι τα είχαμε κουβεντιασει παλιοτερα αλλά και για να μην ανοίγω νέο..

Το λεπον πριν κανα τρίμηνο έκανα κάποια ταξίδια μεγάλων αποστάσεων με το μπαντιτ στα οποία χρησιμοποιούσα τις κινεζικές ωτοασπίδες που έχω αναφέρει παραπάνω.. Φασαρία στα πολλά αρκετή αλλά κάτι έκοβε.. Το λεπον, προς το Νοέμβρη κάποια στιγμή απέκτησα σταδιακά ένα μπούκωμα στο αριστερό αυτί μου και παρατηρούσα στη δουλειά όπου χρησιμοποιώ αρκετά το τηλέφωνο ότι όταν το είχα στο αριστερό αυτί δεν άκουγα και τόσο καλά και έπρεπε συχνά να το μετακινώ στο δεξί γαι νά ακούω τέλεια.. Πάντα από τα πρώιμα μοτοσυκλετιστικα μου χρονια αλλά και με ψαρέματα αρκετά καλοκαίρια υποβρυχιως το αριστερό μου αυτί είχε αποκτήσει μια ευαισθησία στους ηχους...

Από μέσα περίπου Νοέμβρη άρχισα κάποια πρωινά να ξυπνάω για δουλειά με ενοχλητικά σφυριγματακια μέσα στο πάσχον αυτί το οποίο ο μαλακας δεν έδωσα μεγάλη σημασία θεωρώντας ότι είναι κάτι παροδικό το οποίο θα περάσει κάποια στιγμή.. Πέρασαν οι γιορτές και ο Γενάρης με σφυρίγματα άλλες φορές ενοχλητικά άλλες όχι.. Παράλληλα συνέχιζα κανονικά την καθημερινότητα μου επάνω στη μηχανή και απλά όταν προέκυπτε μακρυνή βόλτα έβαζα πια τις κλασικές σφουγγαρενιες 3m τις πορτοκαλί που σε απομονώνουν εντελώς.. Και έτσι θεωρούσα ότι θα ησυχάσει το αυτί μου κάποια στιγμή..
Να πω εδώ ότι κάθε βδομάδα βγαίνω και στο βουνό μια βολτίτσα με εντουρο μηχανή όπου κι εκεί καταλαβαίνετε και λόγω εξάτμισης η φασαρία είναι αρκετή... Εκεί δεν βάζω τίποτα στα αυτια μου χρόνια τώρα.. (άλλη χοντρόμαλακια μου)
Πρώτο δεκαήμερο Φλεβάρη με την παρότρυνση της γυναίκας μου αποφάσισα να πάω ωρλ να δω τι στο διάβολο παίζει με το αυτί... Πίστευα ότι θα ναι κάνα σωρευμενο κερί και τέτοιες μπούρδες και ότι με ένα καθαρισμό θα στρώσει..

Δυστυχώς το αυτί μετά από ακοογραμμα έχει μια πτώση του ακουστικού νεύρου σε σχέση με το δεξί που άκουσε στο τεστ τα πάντα τέλεια..
Μου επισήμανε πως η εμβοη οφείλεται ακριβώς σε αυτή την βαρηκοΐα που έχει δημιουργηθεί και είναι κάτι σαν προειδοποίηση του συστήματος προτού χοντρυνει το πράμα κι άλλο..

Είμαι μιάμιση βδομάδα σε αγωγή με χάπια κορτιζόνης και σε επαναληπτικό τεστ ακοογραμμα φάνηκε μια αισθητή βελτίωση της ακοής μου (το ψιλοκαταλαβαινω κι εγώ στην καθημερινότητα) αλλά το βουισμα παραμένει.. Στο νετ ψάχνοντας έχω διαβάσει πολλά τρομακτικά πράγματα.. Απ το ότι η εμβοη (tinnitus) δεν θα υποχωρήσει ποτέ μέχρι το ότι θα χειροτερέψει κιόλας... Τεσπα προσπαθώ να μείνω ψύχραιμος αν και με παίρνει από κάτω την νύχτα ειδικά στην ησυχία που ακούω αυτό το σήμα της παλιάς ερτ όταν έκλεινε το πρόγραμμα..

Μεγάλη προσοχή παίδες, μεγάλη προσοχή στα αυτιά σας προτού γίνει η μαλάκια... Εγώ δεν ξέρω αν θα τη σκαπουλαρω κι αν θα καλμαρει αυτό το πράγμα.. Αλλά ωτοασπίδες δεν τις ξαναβγάζω από τα αυτιά μου και στα ταξίδια και στο βουνό.

Και φυσικά μόνο αυτές τις 3m που κόβουν σχεδόν απόλυτα..αν και είμαι και σε αναζήτηση πιο ποιοτικών με την ίδια ησυχία αλλά όχι μιας χρήσης.

Acacius
14/02/2020, 22:24
Περαστικά. Έχω μια ευαισθησία στο αριστερό αυτί (δεν αντέχω έντονους ήχους) και μου έκανες την καρδιά περιβόλι. Όσο κουφό κι αν ακούγεται (see what I did there?), υποπτεύομαι ότι συνέβαλλε ο έντονος αεροδυναμικός θόρυβος από το ανοιχτό παράθυρο στο αυτοκίνητό

ptc
14/02/2020, 22:25
Alpine Motosafe Race (https://www.skroutz.gr/s/11562219/Alpine-Motosafe-Race-111-23-111.html) για καθημερινα (εντος πολης, μικρες ταχυτητες). Κοβει αρκετα αλλα μπορεις να μιλησεις πχ στο βενζιναδικο.
3Μ (https://www.skroutz.gr/s/12063373/3M-EAR-Classic-PP-01-002.html) για οποια αλλη δραστηριοτητα (ταξιδι, εντουρο, πιστα, κτλ). Αν μπει σωστα δεν ακους ομιλιες.

Και πολυ σημαντικο, βεβαιωσου πως τις βαζεις σωστα (https://youtu.be/kMMHudYoQ40?t=44). Τραβας το αυτι με το αντιθετο χερι για να ισιωσει το καναλι του αυτιου και να μπει πιο βαθια η ωτοασπιδα. Ελπιζω να εινα περαστικες οι εμβοες, ξερω ποσο δυσκολο μπορει να ειναι ειδικα για καποιον που δεν ειναι συνηθισμενος.

Kickstart
15/02/2020, 08:58
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την συμπαράσταση παιδιά... Αν κάποιος φίλος είχε παρόμοιο επεισόδιο εμβοης θα θελα την γνώμη του μπας και αναθαρησω... Προς το παρόν ακούω κυρίως από μεγαλύτερους που το έχουν χρόνια (όχι απαραίτητα από οδήγηση μοτο) ότι είναι κάτι που συνηθίζεται και απλά προσέχεις την ακοή σου διπλά για να μην χειροτέρεψει..

Θεωρώ ότι και μαλακίες στα νειατα μας με τα κλαμπ και την τσίτα μουσική στο αμάξι ή το σπίτι έχει παίξει το ρόλο της... Το μόνο που με μπερδεύει στην περίπτωση μου είναι πως την έπαθε μόνο το ένα αυτί..

stefanos
15/02/2020, 09:44
Θεωρώ ότι και μαλακίες στα νειατα μας με τα κλαμπ και την τσίτα μουσική στο αμάξι ή το σπίτι έχει παίξει το ρόλο της... Το μόνο που με μπερδεύει στην περίπτωση μου είναι πως την έπαθε μόνο το ένα αυτί..

Από ότι μου είπε ο ωρλ το φυσιολογικό είναι να το πάθεις στο ένα αυτί από κάποιο κρότο από ατύχημα στη θάλασσα στο στρατό στο κυνήγι κλπ.
Για την περίπτωσή μου που το έχω στερεοφωνικά υπέθεσε ότι οφείλεται σε ίωση.
Τέλος πάντων, εντελώς σπαστικό ειδικά στην απόλυτη ησυχία, αλλά συνηθίζεις μετά από μερικές δεκαετίες.
Περαστικά εύχομαι.

kons
15/02/2020, 10:21
Παιδιά μην δίνεται σημασία, με αυτό θα πάμε αλλά από αυτό δεν θα πάμε...… :nono:

doctor_john
15/02/2020, 11:29
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την συμπαράσταση παιδιά... Αν κάποιος φίλος είχε παρόμοιο επεισόδιο εμβοης θα θελα την γνώμη του μπας και αναθαρησω... Προς το παρόν ακούω κυρίως από μεγαλύτερους που το έχουν χρόνια (όχι απαραίτητα από οδήγηση μοτο) ότι είναι κάτι που συνηθίζεται και απλά προσέχεις την ακοή σου διπλά για να μην χειροτέρεψει..

Θεωρώ ότι και μαλακίες στα νειατα μας με τα κλαμπ και την τσίτα μουσική στο αμάξι ή το σπίτι έχει παίξει το ρόλο της... Το μόνο που με μπερδεύει στην περίπτωση μου είναι πως την έπαθε μόνο το ένα αυτί..

Όπως όλα τα σφάλματα που βγάζουμε, η λύση είναι να δίνεις συνέχεια την δυνατότητα στον οργανισμό να το επισκευάσει.
Είχα σε μεγαλύτερο βαθμό στην εφηβεία, το συνήθισα εν μέρη και διορθώθηκε στο μισό.

Πέρα από την προστασία από θορύβους που είναι φυσικό, για παράδειγμα πρέπει να συνηθίσεις να έχεις ανοικτό το στόμα όταν
δέχεσαι έντονους κρότους, να έχεις σταγόνες σιλικόνης στα ντουλάπια που ζείς κοντά, οτοασπίδες κ.λπ.

Καλό είναι να κάνεις ένα reset στην ζωή σου αποκλείοντας τις συνήθειες που σε "καθυστερούν" βοηθόντας τον οργανισμό
να κάνει επισκευές.
Δεν είμαι ο αρμόδιος για να σου πώ λεπτομέρειες, ωτορινολορυγγολόγοι που ξεπέρασαν τα κολλήματα του πάρε φάρμακα
και μπορούν πλέον να δουν τον οργανισμό σαν το "μηχάνημα" που είναι και οι οστεοπαθητικοί είναι.

Σωστή ενυδάτωση ~ 3λτ/μερα
Αναψυκτικά τέλος
Άλευρα κάθε τύπου τέλος ή ελάχιστα
Ζάχαρη τέλος
Τηγανιτά τέλος
Φρούτα - λαχανικά καθημερινά με σωστό πλύσιμο
Αλκοόλ με μέτρο και όχι απότομα
Καθημερινή αερόβια άσκηση
Πάνω από 10 ώρες αφαγία καθημερινά σε αδιάκοπο διάστημα πχ 7μμ-7πμ
Τουλάχιστον ένα 24ωρο το 15νθήμερο αφαγία, μη σε ανησυχεί δεν πεινάς.
Υπνος πριν τις 00:00 χωρίς φώς και θορύβους και για τουλάχιστον 7 ώρες.
Όχι καυτά μπάνια, οχι έκθεση στον αέρα μετά το μπάνιο
Μασάζ πίεσης στα σημεία που επιρρεάζουν τα αυτιά σε παλάμες και πατούσες
Αν καπνίζεις περιόρισέ το ή σώσε τη ζωή σου. Με 2-3 τσιγάρα την ημέρα δεν υπάρχει θέμα.

Γενικά πρέπει να μπεις σε διαδικασία να προσέχεις τον οργανισμό σου πέρα από συνήθειες
που μπορεί να μοιάζουν "δεδομένα" διατροφής και σωστά.

Μην ανησυχείς, δεν αλλάζει τίποτα με την ανησυχία.
Δες τον οργανισμό σαν το εξελιγμένο και πανάκριβο μηχάνημα που είναι.
Είμαστε φτιαγμένοι για να συλλέγουμε ώριμη τροφή, ελάχιστο κυνήγι και πίνουμε νερό.
Οτιδήποτε άλλο επιβαρύνει λίγο ή πολύ.

Μίλησε με γιατρούς που βλέπουν ολιστικά τον οργανισμό.
Μάθε για φυσικά προϊόντα που βοηθούν.

Τώρα μπορεί να σου φαίνονται πολλά και να νομίζεις ότι θα "χάσεις" απολαύσεις.
Σε 6 μήνες αν το προσπαθήσεις θα είναι η εύκολη λύση και η καλή λειτουργία του
οργανισμού θα σου δίνει δυνατότητες που θα σε παρασύρουν ευχάριστα.

Έχε υπόψιν πως αυτή η φθορά έγινε μετά από κάποια χρόνια, μην περιμένεις
ότι θα διορθωθεί απο την μια μέρα στην άλλη.

Το ξέρω ότι ακούγομαι σαν παλιά καμπαρετζού που έγινε τρελή χίπισα
απέφυγε να χαρακτηρίσεις αυτά που σου λέω κρίνοντας το ποιος πιστεύεις ότι είμαι εγώ.
Δεν είναι δικά μου, είναι όλων.

Καλή ανάρρωση.

Kickstart
15/02/2020, 13:32
Ευχαριστώ ντοκ για τις συμβουλές, σχεδόν όλα τα τηρώ εδώ και κάποια χρόνια..

Και πιστεύω ότι θα είχα χειρότερα συμπτώματα αν δεν τα τηρουσα..

Είμαι σίγουρος ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση, απλά δεν ξέρω πόσο γρήγορα.. Να προσθέσω παιδιά ότι το κράνος που φοράω εδώ και ενάμιση χρόνο είναι το HJC rpha11.. Φουλ αεριζομενο σπορ και φυσικά φασαριόζικο άρα ούτως ή άλλως χρειάζονταν οι ωτοασπίδες παντού, κάτι που εγώ δεν έκανα για καιρο..
Πριν φορούσα shoei XR.

Johny the Fox
15/02/2020, 14:03
Σχεδον οτι ισχυει για την ετεροπλευρη αιφνιδια ελαττωση ακοης.Λαικο αναγνωσμα μεν, με σωστη ενημερωση δε.

https://www.iatronet.gr/ygeia/wtorinolaryggologia/article/47896/oxeia-ptwsi-akois-i-amesi-therapeia-einai-zwtikis-simasias.html

Triathlon 7
15/02/2020, 14:07
Το "πρόβλημα" αυτό, το έχω στο ένα αυτί εδώ και μισό αιώνα. Ας όψεται η απόλαυση της rock μουσικής, με τα ηχεία σε "τέρμα ένταση" των νεανικών μου χρόνων.
Ποτέ δεν με απασχόλησε σοβαρά. Ούτε όταν το συνειδητοποίησα. Είναι τόσο "σοβαρό", που το θυμάμαι μόνο όταν διαβάζω κάτι σχετικό, όπως τώρα το ποστάρισμα σου, ή μαθαίνω ότι κάποιος γνωστός μου το έπαθε και αυτός. Φυσικά, από τότε προσέχω να μην εκτίθεμαι σε θόρυβο χωρίς προστασία.
Συνήθως όμως, όταν είσαι νέος και έχεις την ψυχολογία του παντοτινά δυνατού και άφθαρτου, τότε και το παραμικρό "προβληματάκι" υγείας, σε ρίχνει συναισθηματικά. Μέχρι που κάποια στιγμή, εμπεδώνεις και αποδέχεσαι ότι είναι μέρος της ζωής και οι αθροιστικές φθορές του σώματος.

Σου εύχομαι λοιπόν περαστικά σου, ειδάλλως να είναι το μόνο "πρόβλημα" υγείας που θα αντιμετωπίσεις στην υπόλοιπη ζωή σου.

Kickstart
15/02/2020, 14:59
Χαίρομαι που όσοι έχουν εμπειρία λένε ότι είναι κάτι που δεν σε απασχολεί μετα από κάποιο καιρό.. Αυτό από μόνο του καθυσηχαζει τις οποίες ανησυχίες μου..

Παρεμπιπτόντως μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι πιτσιρικάς... 43 και πάω για 44.

nassosxlvbros
16/02/2020, 14:30
Παρόλο που δούλευα πιτσιρικάς σε μέρη με δυνατή μουσική-ντισκοτέκ το λέγαν τότε-δεν απόκτησα κάποιο κουσούρι.Πάντα όμως προσπαθούσα να αποφεύγω τη συνεχή έκθεση σε δυνατό θόρυβο,ή αν ήταν δυνατόν φορούσα τα ακουστικά και άφηνα μια περίοδο "ξεκούρασης" ειδικά όταν γυρνούσα σπίτι μετά από έντονα πάρτυ και τα αυτιά βούιζαν....
Στα 53 πλέον,ενώ τα αυτιά λειτουργούν ακόμα καλά,η εργασία σε περιβάλλον με χημικά (βλέπε τριχλωραιθυλένια και λοιπά καθαριστικά)μου άφησε το κουσούρι της....έχει μειωθεί η όσφρησή μου που κάποτε ήταν οξύτατη,και πρέπει κάποια στιγμή να το δω γιατί καταντάει εκνευριστικό και ίσως επικίνδυνο ειδικά όταν είσαι σε μηχανή....Να μη μπορώ δηλαδή να ξεχωρίσω αν μυρίζει βενζίνη ή ψητό με πατάτες... πίκρα.... :(

Parking
17/02/2020, 09:20
Χαίρομαι που όσοι έχουν εμπειρία λένε ότι είναι κάτι που δεν σε απασχολεί μετα από κάποιο καιρό.. Αυτό από μόνο του καθυσηχαζει τις οποίες ανησυχίες μου..

Παρεμπιπτόντως μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι πιτσιρικάς... 43 και πάω για 44.

1 Μην διαβάζεις ιντερνετ μίλα ΜΟΝΟ με το γιατρό
2 Υπάρχει ένα υπεργαμάτος γιατρός που τον ξέρουν όλοι όσοι κάνουν ψαροντούφεκο,
για ρώτα.
3 Με το πέρασμα του χρόνου οι άνθρωποι παθαίνουν βλάβες
η δική σου είναι σπαστική μεν, δε σε σκοτώνει δε.
Παρηγορήσου με τη σκέψη και περαστικά

Kickstart
17/02/2020, 09:47
ευχαριστώ φίλε μου, πιστευω σε λίγους μηνες μπορει να διαβαζω το τοπικ και να διακρινω το αγχος που ειχε κυριευσει τις σκεψεις και να γελάω.

ναι όντως το νετ ειναι αρρώστια...το ξέρω αυτό και από άλλες αγωνίες που είχα στο παρελθόν για συγγενείς μου..οτι και να γράψεις σου βγάζει τα χειρότερα πάντα, ή τεσπα τα βγάζει ολα άλλα εμείς κολλάμε με την χειρότερη εκδοχή των όσων βγάζει...

το ξέρω οτι δεν ειναι κάτι και θα το συνηθίσω και θα προσέχω στο εξής τα αυτιά μου...εδώ άλλα κι άλλα...απλά πιο πολύ το έγραψα για να το διαβάζουν οι νεότεροι ή όσοι μπαίνουν τώρα στο χώρο και αγνοούν την προστασία των αυτιών τους...

στα βουνά ας πούμε τόσα χρόνια όλη η παρέα ψάχνουμε καλή μπότα γαμάτο θώρακα και τούμπανο μάσκα αλλά για τα αυτιά δεν κάναμε κουβέντα πότε...

ptc
17/02/2020, 10:35
στα βουνά ας πούμε τόσα χρόνια όλη η παρέα ψάχνουμε καλή μπότα γαμάτο θώρακα και τούμπανο μάσκα αλλά για τα αυτιά δεν κάναμε κουβέντα πότε...

Funny story: Την προηγουμενη βδομαδα ηθελα να παω στην πιστα του Ρυσιου και πηρα ενα τηλεφωνο πριν, να σιγουρευτω οτι θα λειτουργει.

-Αδερφε εχεις ξαναρθει;
-Ναι, ο Πετρος ειμαι, που ειχα το ΜΤ09 και τωρα το Νιντζα.
-Α, ναι! Ο ψηλος που φοραει ωτοασπιδες!

Μου φανηκε αστειο το οτι σε ενα χωρο οπως μια πιστα το οτι φοραω ωτοασπιδες με ξεχωριζε απο τους υπολοιπους. :p

Εσυ καλα κανεις και τα γραφεις, αλλα η αληθεια ειναι οτι συνηθως πρεπει να παθουμε για να μαθουμε. "Ο εξυπνος μαθαινει απο τα λαθη του, ο πραγματικα εξυπνος μαθαινει απο τα λαθη των αλλων".

tools
17/02/2020, 11:55
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την συμπαράσταση παιδιά... Αν κάποιος φίλος είχε παρόμοιο επεισόδιο εμβοης θα θελα την γνώμη του μπας και αναθαρησω... Προς το παρόν ακούω κυρίως από μεγαλύτερους που το έχουν χρόνια (όχι απαραίτητα από οδήγηση μοτο) ότι είναι κάτι που συνηθίζεται και απλά προσέχεις την ακοή σου διπλά για να μην χειροτέρεψει..

Θεωρώ ότι και μαλακίες στα νειατα μας με τα κλαμπ και την τσίτα μουσική στο αμάξι ή το σπίτι έχει παίξει το ρόλο της... Το μόνο που με μπερδεύει στην περίπτωση μου είναι πως την έπαθε μόνο το ένα αυτί..


μια ζωη εμβοες, συνηθιζεις.
ακολουθει σεντονι.

απο πιτσιρικας εκανα κουταμαρες με τα αυτια μου.
χαζοψαροντουφεκο χωρις καποιον να μας δειξει 2 πραγματα και μουσικη στο τερμα, με ακουστικα, ολη μερα.εκεινα τα γουοκμαν μας καταστρεψαν.
καπου στο τελος του γυμνασιου παω ωρλ γιατι μπουκωνα συνεχεια -ειχα διαφραγμα οπως διαγνωσε- μου βαζει τα διαπασον στο κεφαλι και μου λεει να κοψω τα ακουστικα.
εννοειται δεν δινω σημασια.
καπου 16-17 που βγηκε το lateralus περασα ολο το καλοκαιρι με τα ηχεια του στερεοφωνικου ΠΑΝΩ στο κρεβατι μου, εκατεροθεν απο το μαξιλαρι, κολλητα στα αυτια μου.προφανως η ενταση του ντισκμαν -πλεον- δεν μου εφτανε πια.προφανεστερα, ηταν θεμα χρονου να τερματισω την ενταση και στο ηχοσυχτημα...
τελος λυκειου παω για το διαφραγμα, μου ξαναβαζει διαπασων και νομιζε οτι του κανω πλακα.ακοογραμμα, με ρωταει ποτε περασα βαρια ωτιτιδα, του λεω δεν εχω ιδεα,του λεω για το ψαροντουφεκο που νομιζα οτι εκανα, με δινει η μανα μου στεγνα για τα ηχεια στο κρεβατι -ειχαν γινει κανονικοτητα πλεον-, με ξεχεζει ο ντοκ και μου ξανακοβει μαχαιρι ψειρες και δυνατη ενταση μουσικης.
εννοειται, ξανα δεν δινω σημασια.
περναμε 10 χρονια και τηλεμεταφερομαστε στα 29 μου, μας κανουν ακοογραμμα στην δουλεια για λογους ασφαλειας και με κοβουν.καταφερνω -ο μ@λακας- και το αποκρυπω, μενω σε αυτη την δουλεια (περιβαλλον εντονοτατων θορυβων) 2 χρονια ακομα και σε μια αδεια εχω παει στο πατρικο και παω ΜΙΑ μερα να βοηθησω τον γαμπρο μου στο μαζεμμα των ελιων.ειχε αυτο το μηχανημα που δουλευει με γεννητρια, η κ@ριολα ειχε ενα σπαστικο μονοτονο ηχο, μου εφαγε το κεφαλι ολη μερα!
ξυπναω την επομενη μερα με μια συνεχη εμβοη, αλλο πραγμα!(ξεχασα να αναφερθω στις εμβοες, απο 1 την εβδομαδα εως 2-3 την ημερα, σπανιως ενοχλητικες...).
μιλαμε για μιση ωρα να μην εχει κοψει.τηλεφωνω σε ενα φιλο γενικο γιατρο και με το που του λεω καλημερα κι ακουω την φωνη μου πρωτη φορα, κοντεψε να μου πεσει το τηλεφωνο απο το χερι!μικροφωνισμος τερμα, λες και ημουν σε πανηγυρι!στα 5 λεπτα που μιλησαμε προσπαθωντας να του εξηγησω με επιασε απιστευτος πονοκεφαλος, ακουγα την καθε λεξη μου δυο φορες μεσα στο κεφαλι μου, μιλαμε για τρελα!!!
με στελνει σε φιλο του ωρλ, ακοογραμματα κτλ, με τα πολλα, αιφνιδια απωλεια ακοης στο αριστερο αυτι.ειχα χασει τρεις συχνοτητες.
μου λεει, δεν ξερουμε που οφειλεται, ουτε αν θα θεραπευτει και σου γραφω 12 χαπια αλλα μην τρομαξεις, ειναι επειδη στην ελλαδα δεν υπαρχει χαπι με αρκετη δοση κορτιζονης, σε αλλη χωρα θα επαιρνες 2 κανονικα.οποτε 12 και ενα για το στομαχι, 13 χαπια, και καθημερινως μειωνα κι απο δυο μεχρι που μηδενισαν.απο την τριτη μερα αρχισει να υποχωρει ο μικροφωνισμος, απο τις 3 συχνοτητες, η μεσαια εμεινε αρκετα κατω, οι αλλες δυο επανηρθαν στα χαλασμενα επιπεδα των υπολοιπων.χαχαχα
μου εκοψε κι αυτος με την σειρα του ψειρες και μεγαλες εντασεις μουσικης.μαντεψτε αν αυτη την φορα εδωσα σημασια.
πηρα ενα ζευγαρι ωτοασπιδες alpine music pro, απο τις καλυτερες αγορες που εκανα στην ζωη μου.αποφασισμενος να μην πηγαινω πουθενα χωρις αυτες, απο οταν ειδα πως χωραει και ενα 16αρι φλασακι στην θηκη τους, δεν ξεμεινα ΠΟΤΕ χωρις φλασακι οποτε χρειαστηκα ενα.
μετα απο λιγο τα εφερε ετσι η ζωη που δεν τις χρειαζομαι.αλλαξα τροπο και τοπο ζωης, το εργασιακο περιβαλλον μου πλεον σπανιως εχει -ηχητικες- εντασεις, ο χρονος και το ιντερνετ ειχαν απο καιρο αφοπλισει τα στερεοφωνικα συγκροτηματα και τα ακουσματα μεγαλης εντασης (ποσο δυνατα να σηκωσει ενα λαπτοπ?) και εδω που μενω, για να πηγαινω σε 2 συναυλιες την εβδομαδα θα πρεπει να την βρισκω με φιλαρμονικες.οι εμβοες αραιωσαν αρκετα, μπορει και σπανιοτερα απο εβδομαδα πια.αλλα και οταν εχω 1-2 την εβδομαδα δεν ειναι ενοχλητικες οπως παλια, τεντωνω κατω γναθο μια δυο φορες και ολα οκ.
οποτε, για να μεινουμε και εντος θεματολογιας του φορουμ, οποτε ξεκλεψω χρονο για καμια βολτα μακρυνη με την μηχανη, αφου σιγουρευτω πως δεν θα μου πεσει το φλασακι απο την θηκη τους, οι ωτοασπιδες κανουν την δουλεια για την οποια σχεδιαστηκαν.ή καποια παρομοια τελοσπαντων.


οποτε, οπως ειπαν και καποιοι απο τους προλαλησαντες, προσοχη γιατι η κοπωση στην ακοη λειτουργει αθροιστικα.κατα τα αλλα, συνηθιζεις.

Kickstart
17/02/2020, 12:16
να σαι καλά φίλε...πολύ χρήσιμη η παρέμβαση σου στη συζήτηση...

το τι έχουμε κάνει στα νιάτα μας, άστα...βράστα...άμα τα θυμηθούμε ένα-ενα θα γελάμε με τις ώρες...

teogtp
17/02/2020, 12:19
να σαι καλά φίλε...πολύ χρήσιμη η παρέμβαση σου στη συζήτηση...

το τι έχουμε κάνει στα νιάτα μας, άστα...βράστα...άμα τα θυμηθούμε ένα-ενα θα γελάμε με τις ώρες...

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα, από το να είσαι στο βουνό με απόλυτη ησυχία και στα αυτιά σου να ακούς "φορτηγό να αγκομαχα στην ανηφόρα".
Γμστα....

Parking
17/02/2020, 13:52
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα, από το να είσαι στο βουνό με απόλυτη ησυχία.....

Αν είσαι στο βουνό κι ακούς απόλυτη ησυχία μάλλον είσαι του πυροβολικού....
:lol:

Johny the Fox
17/02/2020, 14:48
Εαν οχι ολα,τα περισσοτερα που γραφτηκαν ,καμμια σχεση δεν εχουν με την αντιμετωπιση της βαρυκοιας,εκτος ''μερικως'' της τραυματικης βαρυκοιας που σχετιζεται με θορυβο και ωτοασπιδες.
Στον κινδυνο της μεταδοσης λαθους μηνυματος σε αυτον που διαβαζει και τυχον αντιμετωπισει ενα αιφνιδιο προβλημα ελαττωσης της ακοης σε γενικοτατες γραμμες ισχυουν τα παρακατω.
Η βαρυκοια ειναι συμπτωμα και οχι νοσημα.
Πολλα νοσηματα μπορουν να εκδηλωθουν με βαρυκοια,απο τα πλεον απλα και πληρως ιασιμα εως τα δυσκολα και κατεπειγοντα.
Εαν καποιος νοιωσει να μην ακουει καλα ,ενω πριν λιγο καιρο δεν το ειχε προβλημα ,επειγοντως στον ωρλ και να μην περιμενει να ''ηρεμισει'' το αυτι του γιατι μπορει να παιζεται η ζωη του.
Οι εμβοες ειναι και αυτες συμπτωμα βαρυκοιας ,μπορει να αποτελουν ερεθιστικη αντιδραση του ακουστικου νευρου και μπορουν να ειναι προσωρινες-επαναλαμβανομενες η μονιμες.Δεν θεραπευονται σαν συμπτωμα ,αλλα με τον χρονο ο εγκεφαλος τεινει να τις ενσωματωσει στα μη διακριτα ερεθισματα.
Συμπερασμα:Ο καθε ενας μας αποτελει μια ξεχωριστη περιπτωση,δεν ειναι ο κανονας και ο γιατρος θα διαπιστωσει σε τι εδαφος εχει αναπτυχθει βαρυκοια και εμβοες.

andreastwin
17/02/2020, 19:53
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την συμπαράσταση παιδιά... Αν κάποιος φίλος είχε παρόμοιο επεισόδιο εμβοης θα θελα την γνώμη του μπας και αναθαρησω... Προς το παρόν ακούω κυρίως από μεγαλύτερους που το έχουν χρόνια (όχι απαραίτητα από οδήγηση μοτο) ότι είναι κάτι που συνηθίζεται και απλά προσέχεις την ακοή σου διπλά για να μην χειροτέρεψει..

Θεωρώ ότι και μαλακίες στα νειατα μας με τα κλαμπ και την τσίτα μουσική στο αμάξι ή το σπίτι έχει παίξει το ρόλο της... Το μόνο που με μπερδεύει στην περίπτωση μου είναι πως την έπαθε μόνο το ένα αυτί..

φιλε μου καλησπερα,διαβαζοντας το προβλημα που λες για τα αυτια σου, εχω ακριβος οπως το περιγραφεις τα ιδια συμπτωματα. και εγω πριν πολλα χρονια [30] σε βαθια καταδυση επαθα ζημια με το ενα τυμπανο, αποθεραπευτικα και τοσα χρονια ημουν καλα.την μαλακια την εχω κανει επανειλημμένα σε πολυ μεγαλα ταξιδια που δεν φορουσα ωτοασπιδες. Μιλαω για 1000 1300 χιλιομετρα σερι. Διαβαζοντας το δικο σου προβλημα κουνηθικα να σου πω λιγο, και απο αυριο ψαχνο για ΟΡΛ. Αντε να δω τι θα μου βγει.

Kickstart
17/02/2020, 21:07
μην το αφηνεις φιλε, οπωσδηποτε γιατρο..

και φυσικα ξεκινα σιγα-σιγα να φοράς ωτοασπιδες παντού...σήμερα πήγα και τσίμπησα τις alpine...
πηρα τις Tour τελικα...μεσα στην πολη κοβουν εντελώς τον αέρα (εξω δεν βγηκα καθόλου, εννοω αττ.οδό) και ακούς σχετικα καλα ολα τ' αλλα...θεωρω οτι αυτο το μονότονο φύσημα του αέρα (ειδικά στα ταξίδια και τις υψηλές ταχύτητες) είναι ο αργός δολοφόνος της ακοής μας οταν δεν φοράμε προστασία...και μετα ερχονται και τα αλλα (εμβοές και σια)

Αντρέα έχεις και βουητό στο αυτί;

aris19
21/09/2021, 20:29
Καλησπέρα στην παρέα! Μετά από κάποιο καιρό από την τελευταία βόλτα είπα να κάνω μια εκδρομούλα (περίπου 250 χιλιομέτρων) και ο θόρυβος πάνω από τα 100 χλμ/ώρα μου υπενθύμισε ότι σε μεγάλες βόλτες καλό θα ήταν να φοράω ωτοασπίδες αν θέλω να γλιτώσω το ακουστικό τραύμα. Έψαξα λίγο στο google αν υπάρχουν ωτοασπίδες σχεδιασμένες για μοτοσυκλέτα και διάβασα καλά λόγια τις παρακάτω:


https://www.skroutz.gr/s/11562219/Alpine-Motosafe-Race-%CE%A9%CF%84%CE%BF%CE%B1%CF%83%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-2%CF%84%CE%BC%CF%87-%CF%83%CE%B5-%CE%9A%CF%8C%CE%BA%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%BF-%CE%A7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1-111-23-111.html
https://www.skroutz.gr/s/11562214/Alpine-Motosafe-Tour-%CE%A9%CF%84%CE%BF%CE%B1%CF%83%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-2%CF%84%CE%BC%CF%87-%CF%83%CE%B5-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-%CE%A7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1-111-23-110.html
https://www.nonoise-earplugs.com/nonoise-motorsport-en.html

Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει κάποιες από τις παραπάνω; Αν ναι θα μπορούσατε να μου πείτε εντυπώσεις; Ξέρω ότι θα μπορούσα να τη βγάλω με τις κλασσικές ωτοασπίδες, αλλά αν είναι αποτελεσματικές και μπορώ να ακούω ομιλίες όταν θα είμαι με παρέα (οι κατασκευαστές των παραπάνω διατείνονται ότι μπορείς να ακούς ομιλίες μέσω του φίλτρου που διαθέτουν) δεν με ενοχλεί το επιπλέον κόστος.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/09/2021, 21:28
Καλησπέρα στην παρέα! Μετά από κάποιο καιρό από την τελευταία βόλτα είπα να κάνω μια εκδρομούλα (περίπου 250 χιλιομέτρων) και ο θόρυβος πάνω από τα 100 χλμ/ώρα μου υπενθύμισε ότι σε μεγάλες βόλτες καλό θα ήταν να φοράω ωτοασπίδες αν θέλω να γλιτώσω το ακουστικό τραύμα. Έψαξα λίγο στο google αν υπάρχουν ωτοασπίδες σχεδιασμένες για μοτοσυκλέτα και διάβασα καλά λόγια τις παρακάτω:


https://www.skroutz.gr/s/11562219/Alpine-Motosafe-Race-%CE%A9%CF%84%CE%BF%CE%B1%CF%83%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-2%CF%84%CE%BC%CF%87-%CF%83%CE%B5-%CE%9A%CF%8C%CE%BA%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%BF-%CE%A7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1-111-23-111.html
https://www.skroutz.gr/s/11562214/Alpine-Motosafe-Tour-%CE%A9%CF%84%CE%BF%CE%B1%CF%83%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-2%CF%84%CE%BC%CF%87-%CF%83%CE%B5-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-%CE%A7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1-111-23-110.html
https://www.nonoise-earplugs.com/nonoise-motorsport-en.html

Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει κάποιες από τις παραπάνω; Αν ναι θα μπορούσατε να μου πείτε εντυπώσεις; Ξέρω ότι θα μπορούσα να τη βγάλω με τις κλασσικές ωτοασπίδες, αλλά αν είναι αποτελεσματικές και μπορώ να ακούω ομιλίες όταν θα είμαι με παρέα (οι κατασκευαστές των παραπάνω διατείνονται ότι μπορείς να ακούς ομιλίες μέσω του φίλτρου που διαθέτουν) δεν με ενοχλεί το επιπλέον κόστος.

Συγγνώμη πού ρωταω.πραγματικά δεν έχω ιδέα επί τού θέματος.
Τι μηχανάκι έχεις και πάνω από τα 100 πονάνε τα αυτιά σου?
Το κράνος σου μήπως θέλει αλλαγή?
Το λέω γιατί περνάω συνέχεια τα 100 και δεν εχω πρόβλημα και ούτε είχα ποτέ!

motojojo
21/09/2021, 21:40
Τις Alpine race εχω εγω, έχουν αναφερθει/προταθεί και σε παλιότερα ποστ.

Πολύ ευχαριστημένος. Γυρνάω απο μεγάλη βόλτα και δεν έχω καθόλου πονοκέφαλο. Η διαφορά ανάμεσα σε με και χωρις ωτασπίδες είναι χαώδης.

Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει. Τις πήρε και φίλος μου που παραπονιόταν για πονοκέφαλο μετα τις βόλτες και τωρα δεν παει πουθενα χωρις αυτές.

Τις προτείνω ανεπιφυλακτα.

aris19
21/09/2021, 22:19
Συγγνώμη πού ρωταω.πραγματικά δεν έχω ιδέα επί τού θέματος.
Τι μηχανάκι έχεις και πάνω από τα 100 πονάνε τα αυτιά σου?
Το κράνος σου μήπως θέλει αλλαγή?
Το λέω γιατί περνάω συνέχεια τα 100 και δεν εχω πρόβλημα και ούτε είχα ποτέ!
Δεν έχει να κάνει ούτε με το μηχανάκι ούτε με το κράνος (ΗJC RPHA 70 που το έχω 5 μήνες). Αναφέρομαι καθαρά στο θόρυβο του αέρα, ο οποίος σε ψηλότερες ταχύτητες δεν είναι ανυπόφορος αλλά σε παρατεταμένη έκθεση σταδιακά δημιουργεί διαταραχές στην ακοή (ακουστικό τραύμα). Αρχικά μπορεί να μην παρατηρήσεις διαφορά, αλλά όσο προχωράει η κατάσταση σταδιακά χάνεται η ευαισθησία στους ήχους παρόμοιας συχνότητας και χρειάζεται όλο και μεγαλύτερη ένταση για να μπορείς να τους αντιληφθείς.

Τις Alpine race εχω εγω, έχουν αναφερθει/προταθεί και σε παλιότερα ποστ.

Πολύ ευχαριστημένος. Γυρνάω απο μεγάλη βόλτα και δεν έχω καθόλου πονοκέφαλο. Η διαφορά ανάμεσα σε με και χωρις ωτασπίδες είναι χαώδης.

Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει. Τις πήρε και φίλος μου που παραπονιόταν για πονοκέφαλο μετα τις βόλτες και τωρα δεν παει πουθενα χωρις αυτές.

Τις προτείνω ανεπιφυλακτα.
Ευχαριστώ :beer:

ptc
22/09/2021, 00:44
Κι από μένα alpine race. Δεν έχει νόημα να κοιτάς τις άλλες alpine (tour κτλ) γιατί ούτως ή άλλως και με τις race ακούς κανονικά ομιλίες(πχ στο βενζινάδικο).

Πάντως σαν τις 3M ear classic (αν ξέρεις να τις βάζεις) δεν έχω βρει ακόμα. Για μεγάλη βόλτα ή στην πίστα αυτές φοράω κι ας έχω και τις alpine. Μπαίνεις σε άλλη διάσταση.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/09/2021, 04:57
Δεν έχει να κάνει ούτε με το μηχανάκι ούτε με το κράνος (ΗJC RPHA 70 που το έχω 5 μήνες). Αναφέρομαι καθαρά στο θόρυβο του αέρα, ο οποίος σε ψηλότερες ταχύτητες δεν είναι ανυπόφορος αλλά σε παρατεταμένη έκθεση σταδιακά δημιουργεί διαταραχές στην ακοή (ακουστικό τραύμα). Αρχικά μπορεί να μην παρατηρήσεις διαφορά, αλλά όσο προχωράει η κατάσταση σταδιακά χάνεται η ευαισθησία στους ήχους παρόμοιας συχνότητας και χρειάζεται όλο και μεγαλύτερη ένταση για να μπορείς να τους αντιληφθείς.


Με καλυψες!

masterone
22/09/2021, 06:27
Εγω εχω πάρει και τις race και τις tour της alpine σε πακετακι που τις ειχε. Ελάχιστα καλυτερη δουλεια κανουν οι race. Επισης εχω ταξιδεψει πριν παρω αυτές και με απλες ωτοασπιδες απο το φαρμακειο και μετα απο 2 ωρες περα απο το οτι δεν ειχα την απολυτη καλυψη θορύβου απο τον αέρα πονουσαν και τα αυτια μ με αποτέλεσμα το ταξιδι να γινεται ποιο ανυπόφορο απο το να μην τις εβαζα καθόλου. Οποτε και απο εμενα ειναι να παρεις alpine race ή μπορεις να πάρεις και το πακετακι π συμφερει κ εχει και τις tour μεσα

lospsi
22/09/2021, 06:27
Πίσω κι εγώ στο θέμα, μιας και εδώ και μερικούς μήνες (2-3-4?) αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα εμβοών.

Πήγα σε ΩΡΛ, το ακουόγραμμα έδειξε ότι η ακοή μου είναι άριστη (εκτός από μια συγκεκριμένη συχνότητα στο αριστερό αυτί που την χάνω, από κάποιον παλιό τραυματισμό ίσως μου είπε) και το μόνο που μου "έγραψε" ήταν κάτι συμπληρώματα διατροφής και θα βοηθούσαν (δεν τα πήρα). Δεν μπορώ να πω ότι υποφέρω, είναι όμως περίεργο να ακούω συνέχεια ένα βούισμα στα αυτιά μου ενώ ανησύχα για την μελλοντική εξέλιξη.

Σκέφτομαι λοιπόν να καθιερώσω τις ωτασπίδες και στα καθημερινά μου δρομολόγια (έχω την εντύπωση ότι το νέο μου jet ίσως να έχει κάποια ευθύνη, βγάζει έναν ενοχλητικό στροβιλισμό με ανοικτή ζελατίνα μετά τα 40χλμ - τώρα το καλοκαίρι συνήθιζα να την έχω ανοικτή μέσα στην Αθήνα και κατεβασμένο το εσωτερικό φιμέ ζελατινάκι) αλλά οι μεν 3Μ δεν είναι εύχρηστες για καθημερινά βάλε-βγάλε, οι δε "τυπού alpine" δεν με βόλεψαν.

@ptc οι κινέζικες αντιγραφές που δοκίμασες είναι χαμηλότερης ποιότητας μόνο στην ηχομόνωση ή διέκρινες και χειρότερη εφαρμογή?

toyar
22/09/2021, 06:32
εχω κι εγω εμβοες πιο αντιληπτες το βραδυ στο σπιτι που εχει ησυχια
στην αρχη σηκωνομουν και κατεβαζα τον γενικο γιατι νομιζα οτι ειναι βομβος απο καποια ηλεκτρικη συσκευη η καλωδιο:bawl:
δεν διορθωνεται...ειναι φθορα λογω ηλικιας:lol:
η ωρλ μου εξηγησε οτι το αυτι παθαινει σταδιακα ζημια απο θορυβους μεγαλης εντασης για λιγη ωρα η μετριας εντασης για πολλη ωρα

karellen
22/09/2021, 08:06
Παιδιά όλοι εσείς που λέτε για θόρυβο στο κράνος να υποθέσω ότι φοράτε μπαλακλάβα ε?

aris19
22/09/2021, 08:58
Παιδιά όλοι εσείς που λέτε για θόρυβο στο κράνος να υποθέσω ότι φοράτε μπαλακλάβα ε?

Εγώ προσωπικά δεν φοράω, οπότε ρωτάω ειλικρινά: Είναι η μπαλακλάβα τόσο αποτελεσματική όσον αφορά το θόρυβο σε υψηλές ταχύτητες; Γιατί όταν φοράς ωτοασπιδες που μπαίνουν στον έξω ακουστικό πόρο και τον αποφράσσουν σχεδόν πλήρως και πάλι ακούς εξωτερικούς θορύβους, δεν βλέπω πως μπορεί η μπαλακλάβα να κάνει μεγάλη διαφορά.

karellen
22/09/2021, 09:41
Εγώ προσωπικά δεν φοράω, οπότε ρωτάω ειλικρινά: Είναι η μπαλακλάβα τόσο αποτελεσματική όσον αφορά το θόρυβο σε υψηλές ταχύτητες; Γιατί όταν φοράς ωτοασπιδες που μπαίνουν στον έξω ακουστικό πόρο και τον αποφράσσουν σχεδόν πλήρως και πάλι ακούς εξωτερικούς θορύβους, δεν βλέπω πως μπορεί η μπαλακλάβα να κάνει μεγάλη διαφορά.
Μεγάλη διαφορά όχι,σαν ωτασπίδα δηλαδή,αλλά αποσβένει κατά πολύ το σφύριγμα του αέρα που φτάνει στα αυτιά σου.Γλυτώνεις τη μισή υψίσυχνη φασαρία.

lospsi
22/09/2021, 10:08
Μεγάλη διαφορά όχι,σαν ωτασπίδα δηλαδή,αλλά αποσβένει κατά πολύ το σφύριγμα του αέρα που φτάνει στα αυτιά σου.Γλυτώνεις τη μισή υψίσυχνη φασαρία.

Όχι, ούτε εγώ φοράω συστηματικά, μόνο στα πολλά κρύα κάποιες φορές. Δεν θυμάμαι όμως να παρατήρησα κάποια διαφορά στον θόρυβο.

ptc
22/09/2021, 10:34
@ptc οι κινέζικες αντιγραφές που δοκίμασες είναι χαμηλότερης ποιότητας μόνο στην ηχομόνωση ή διέκρινες και χειρότερη εφαρμογή?

Χειρότερη σε όλα. Στο ένα αυτί για να κλείσει τον πόρο και να στερεωθεί καλά έπρεπε να τη βάλω λίγο διαγώνια. Δεν αξίζει γενικά.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/09/2021, 15:41
Παιδιά όλοι εσείς που λέτε για θόρυβο στο κράνος να υποθέσω ότι φοράτε μπαλακλάβα ε?

Ίσως γι'αυτό να μην έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα εγώ τοτε!
Φοράω πάντα μπαλακλαβα!

karellen
22/09/2021, 15:53
Ίσως γι'αυτό να μην έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα εγώ τοτε!
Φοράω πάντα μπαλακλαβα!
Χώρια απ αυτο δεν λερώνεται το κράνος και στην τελική στερεώνονται καλύτερα και τα ακουστικά ρε αδερφέ!

aris19
22/09/2021, 16:34
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα παραγγείλω τις Motosafe για αρχή και θα επανέλθω με εντυπώσεις! Ίσως με τον καιρό προσθέσω και μια μπαλακλάβα στον εξοπλισμό μου για να προστατεύεται ο λαιμός στις αποδράσεις εκτός πόλης+καθαριότητα κράνους (θα δοκιμασθεί και η ηχομόνωση βεβαίως βεβαίως :p)!

billyka
22/09/2021, 16:57
Ειχα πει πριν καιρο οτι θα επερνα ωτοασπιδες,κατι που δεν εκανα εν τελει καθοτι γνωστος αναβολακιας και ανθρωπος της τελευταιας στιγμης..Προσφατα εκανα μια βολτα 150χλμ αποσταση,με ταχυτητες 150 και σπανια,ισως μια φορα για 3-4 δευτερολεπτα στα 200.Κρανος X spirit 3,παντα με μπαλακλαβα.Θυμηθηκα οτι χρειαζομαι ωτοασπιδες.Χθες το βραδυ διαβαζα το θεμα αυτο και τις εμβοες που εχουν πολλοι,επισης ο πατερας μου εχει ψιλοεμβοες και μια φιλη μου εχει τοσο ασχημες εμβοες που εχει κοντεψει να παει στον ψυχιατρο..οποτε σημερα παρηγγειλα το πακετακι της Alpine.

motojojo
22/09/2021, 19:13
Σε μεγάλες βόλτες εκτός πόλης κι εγώ φοράω μπαλακλάβα. Δεν θυμαμαι να κατάλαβα διαφορά με και χωρίς μπαλακλάβα, ή αν υπήρχε δεν την πρόσεξα. Την φοράω πάντα εκτός πόλης που θα φοράω το κράνος για πολύ ώρα, κι εγω για την καθαριότητα την πήρα και πρόσεξα ότι εφαρμόζει και το κράνος καλύτερα (δεν κουνιέται). Έχω την υποψία όμως ότι κρατάει και τις ωτασπίδες σταθερες μέσα στο αυτί.

Το μόνο κακό με τις alpine είναι ότι για να τις βάλεις χρειάζεσαι το τσουτσουνακι που τις συνοδεύει για να τις πατήσεις στο αυτί σου. Αλλιως δεν μπαίνουν ή μπαίνουν δύσκολα. Μικρό το κακο αλλά πρέπει να προσέχεις μην το χάσεις.

Μέσα στην πόλη δεν βάζω τίποτα και το κράνος είναι ενα jet. Οι ταχύτητες και οι διαδρομές είναι αρκετά μικρές για να δημιουργήσουν το όποιο πρόβλημα ακόμα και μακροπρόθεσμα.


Btw RPHA70 κι εγω!

aris19
22/09/2021, 19:37
Btw RPHA70 κι εγω!

Μου κάθισε καλύτερα από όλα όσα δοκίμασα όταν ήμουν στην αναζήτηση και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν κουράζει ακόμα και ύστερα από αρκετές ώρες οδήγηση, έχει πολύ καλό εξαερισμό και το εσωτερικό ζελατινάκι για τον ήλιο βολεύει αφάνταστα!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/09/2021, 20:51
Χώρια απ αυτο δεν λερώνεται το κράνος και στην τελική στερεώνονται καλύτερα και τα ακουστικά ρε αδερφέ!

Μονο γι'αυτό το κάνω. Χρόνια τώρα!
Για την ηχομόνωση δε το ήξερα για να με ειλικρινείς!

Kickstart
23/09/2021, 10:01
Εγω παιδιά απο τοτε που προέκυψε η εμβοη στο αριστερό αυτί δεν βγαίνω πότε σε μεγάλο δρόμο χωρίς ωτοασπίδες.

μεσα στη πολη μικροαποστασεις εντάξει κομπλε.

αλλα δρομοι τυπου Συγγρού ή αττική οδός πάντα ωτοασπίδα, τις εχω μόνιμα στο κουβά (σκουτερ γαρ) 5-6 ζευγάρια σφουγγαρενιες και στο μπρελόκ μου εχω τις alpine οταν βγω κανα ταξιδάκι.

ειναι κατι που συνηθίζεται (οι εμβοες) και αν συμβει συνήθως σε ακολουθεί φορέβα. Ωτοασπίδα λοιπόν και όλα καλα.
Τον πρωτο καιρο ψιλοβαριέσαι τα βαλε-βγαλε αλλα μετα γίνεται μερος της ρουτίνας, πως βαζεις πχ κρανος, γάντια, μπουφάν καθε μέρα;
ε πρόσθεσε και την ωτοασπίδα εκει που επιβάλλεται.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/09/2021, 15:07
Παιδιά σας ακουω 2 3 μέρες να λέτε για κατι που δε γνωρίζω τι είναι.

Τι σημενει η λεξη εμβοη?Τι νιώθεις?

yes-u
23/09/2021, 15:41
Παιδιά σας ακουω 2 3 μέρες να λέτε για κατι που δε γνωρίζω τι είναι.

Τι σημενει η λεξη εμβοη?Τι νιώθεις?

Ακούς συνεχώς τον ήχο που άκουγες όταν η ΥΕΝΕΔ έπαιζε τον εθνικό ύμνο και μετά σταματούσε την εκπομπή προγράμματος

karellen
23/09/2021, 15:58
Ακούς συνεχώς τον ήχο που άκουγες όταν η ΥΕΝΕΔ έπαιζε τον εθνικό ύμνο και μετά σταματούσε την εκπομπή προγράμματος
:bawl:

DoctoR_k6
23/09/2021, 16:03
Παιδιά σας ακουω 2 3 μέρες να λέτε για κατι που δε γνωρίζω τι είναι.

Τι σημενει η λεξη εμβοη?Τι νιώθεις?

Κατω κατω στη σελιδα (http://www.orl-med.gr/emboes.html)πατα το play.

PaNick67
23/09/2021, 17:24
Ακούς συνεχώς τον ήχο που άκουγες όταν η ΥΕΝΕΔ έπαιζε τον εθνικό ύμνο και μετά σταματούσε την εκπομπή προγράμματος

Μα ακριβως ομως!! :bawl:

Εχω κι εγω εμβοες οι οποιες προκληθηκαν απο συνδυσαμο θορυβου στην δουλεια και θορυβωδους κρανους το οποιο πεταξα μεν, αφου τις αποκτησα δε.
Και πηρα κι εγω HJC RPHA 70 :lol: To οποιο ειναι πολυ καλο αλλα θορυβωδες επισης και ο κατω αεραγωγος δεν εχω καταλαβει να λειτουργει και ποτε! :confused: Με οποιο συνδυασμο δεν αισθανομαι να περνα αερας


Το φοβερο με αυτες ειναι οταν ξυπναω, για ενα-δυο δευτερολεπτα δεν υπαρχουν και μετα ξεκινα η εκπομπη :bawl:, οπως και οτι αλλαζουν λιγο συχνοτητα.

ptc
23/09/2021, 21:27
Μιας και έχουμε μαζευτεί αρκετοί πάσχοντες, αν έχετε ένα λεπτό δοκιμάστε το παρακάτω. Στους περισσότερους σταματάει τις εμβοές για κάποια δευτερόλεπτα-λίγα λεπτά.

https://youtu.be/2yDCox-qKbk

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/09/2021, 06:24
Κατω κατω στη σελιδα (http://www.orl-med.gr/emboes.html)πατα το play.
Ποπο ρε παιδιά!!!Δε το ήξερα! Τι να πω! Περαστικά σε όλους!

DoctoR_k6
24/09/2021, 08:45
Ποπο ρε παιδιά!!!Δε το ήξερα! Τι να πω! Περαστικά σε όλους!

Αφου δεν το εχεις ακουσει εισαι οκ... :lol:

McGyver
05/10/2021, 13:39
431105

25 λεπτά το ζευγάρι, με σωστή χρήση μου βγάζουν μια εβδομάδα το ζευγάρι.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/10/2021, 14:15
431105

25 λεπτά το ζευγάρι, με σωστή χρήση μου βγάζουν μια εβδομάδα το ζευγάρι.

Μετά τη βδομάδα τι παθαίνουν?

yes-u
05/10/2021, 14:17
Μετά τη βδομάδα τι παθαίνουν?

Γίνονται σα μασημένη τσίχλα, κολλημένη κάτω από θρανίο…

Panos76
05/10/2021, 14:24
χάνουν σε ελλαστικότητα και γενικα δεν είναι ίδιες με όταν τις πρωτο βάζεις.

Είχε ανοίξει και ο ptc θέμα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147623) πριν καιρό με ωραίες απόψεις/πληροφορίες.

Εγω χρησιμοποιώ της hansaplast (αλλά όχι πάντα).

McGyver
05/10/2021, 14:34
Εγω χρησιμοποιώ της hansaplast (αλλά όχι πάντα).

Νομίζω βγαίνουν αρκετά πιο ακριβές ανά ζευγάρι.

aris19
05/10/2021, 18:56
Τελικά πήρα τις Alpine Motosafe Race. Μετά από περίπου 200 χιλιόμετρα χρήσης μπορώ να επιβεβαιώσω το μέλος που περιέγραψε την αίσθηση ως "σαν να είσαι σε άλλο πλανήτη". Σε ταχύτητες 120-130 χλμ/ω από θόρυβο περνούσε κάτι σαν ελαφρύ αεράκι, καμία σχέση με το να οδηγείς χωρίς ωτοασπίδες. Με τις συγκεκριμένες ακούς και τις ομιλίες σε λίγο χαμηλότερη ένταση βέβαια από το κανονικό, χωρίς όμως να έχω πρόβλημα να συνεννοούμαι με την παρέα μου αλλά και στο βενζινάδικο. Οι συμβατικές χωρίς φίλτρο ωτοασπίδες πολύ πιθανό να κόβουν ακόμα περισσότερο τον θόρυβο, προσωπικά πάντως έμεινα πλήρως ικανοποιημένος. Ύστερα από αυτή τη μικρή δοκιμή μάλλον θα φοράω ωτοασπίδες ακόμα και για μισάωρη βόλτα (ειδικά εκτός πόλης) και θα συνιστούσα σε κάθε αναβάτη τη χρήση τους.

motojojo
05/10/2021, 22:08
Αυτο ακριβως!

lospsi
06/10/2021, 06:34
Ερώτηση:
επειδή ξαναδοκίμασα τις κινέζικες απομιμήσεις των alpine, αυτή τη φορά όντως μπήκαν καλύτερα (βρήκα το κόλπο δηλαδή) και έκαναν αρκετά καλή ηχομόνωση. Όμως στο βγάλσιμο, τα πτερύγια που έχουν μου έγδερναν το αυτί, ελάχιστα στην αρχή αλλά προς στο τέλος της βόλτας και μετά από αρκετά βάλε/βγάλε (μεγάλη ευκολία σε σχέση με τις αφρού) ήταν αρκετά έντονος ο πόνος. Βέβαια μετά από 2-3 λεπτά δεν με πονούσαν πια.
Έχει κανείς αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα?

motojojo
06/10/2021, 07:30
Έναν μικρό ερεθισμό ίσως έχω παρατηρήσει κι εγω, έντονο πόνο όμως όχι. Στο βγαλσιμο όπως ειπες, αν τις βαλω/βγαλω μερικές φορές κατά τη διάρκεια της βόλτας, όσο τις φοράω δε νοιώθω τιποτα. Δεν ξέρω αν είναι ευαισθησία του αυτιού ή προκαλείται (και) από το κερί.

Τις πλένω μετά από κάθε βόλτα με νερό και όλο λέω να πάω για ένα καθαρισμό σε ωρλ και όλο το αφήνω παραπίσω.

lospsi
06/10/2021, 13:05
Έναν μικρό ερεθισμό ίσως έχω παρατηρήσει κι εγω, έντονο πόνο όμως όχι. Στο βγαλσιμο όπως ειπες, αν τις βαλω/βγαλω μερικές φορές κατά τη διάρκεια της βόλτας, όσο τις φοράω δε νοιώθω τιποτα. Δεν ξέρω αν είναι ευαισθησία του αυτιού ή προκαλείται (και) από το κερί.

Τις πλένω μετά από κάθε βόλτα με νερό και όλο λέω να πάω για ένα καθαρισμό σε ωρλ και όλο το αφήνω παραπίσω.

Σωστά, κατά την διάρκεια που τις φόραγα δεν με ενόχλησαν. Τις είχα ξαναδοκιμάσει παλιότερα και με ενοχλούσαν λίγο, τελικά ήθελε να τις πιέσω λίγο παραπάνω και να τραβάω και το αυτί ώστε να μπουν λίγο πιο βαθειά (ουσιαστικά δηλαδή όπως βάζω και τις σφουγγαρένιες της 3Μ). Απλά βγάζοντας τις, ένοιωθα να έδγερναν τα εσωτερικά του αυτιού. ΟΚ, πόνος τρελός δεν ήταν αλλά έφτασε να είναι αρκετά ενοχλητικός προς το τέλος.

Ουσιαστικά για μένα το ατού τους είναι η εύκολη επαναχρησιμοποίηση τους, καλώς η κακώς με τις σφουγγαρένιες όταν τις βγάζεις μένει και λίγο κερί (τουλάχιστον σε έμενα), μετά πρέπει να τις ξαναπλάσεις για να μπουν... Οι σιλικόνης, μπορείς να τις πλύνεις επιτόπου και να τις ξαναβάλεις. Από ηχομόνωση μου φάνηκαν παρεμφερείς (ίσως οι σφουγγαρένιες να είναι λίγο καλύτερες), φορεμένες οι σφουγγαρένιες μετά από κάποια ώρα με ενοχλούν λίγο ενώ οι σιλικόνης όχι. Μόνο στο βγάλσιμο, αυτό που περιέγραψα παραπάνω.

doctoras
07/10/2021, 07:21
Κατι τετοιο αλλα σε uvex πανω απο 15χρονια (σιλικόνης)
https://167139-1217016-raikfcquaxqncofqfm.stackpathdns.com/25878-home_default/silicone-earplugs-otostop.jpg

borgiriadis1
07/11/2021, 00:09
Να κάνω μια ερώτηση για τις alpine?
Οταν λέτε οτι κοβουν κάποιες συχνότητες κλπ πως ακριβώς το εννοείται?
Και επειδή ξέρω οτι ρωταω κτ που δεν περιγράφεται με λογια να το εξηγήσω. Ενδιαφερομαι να τις αγοράσω για χρηση μέσα στην πίστα. Το θέμα μου είναι οτι μέχρι στιγμής με τις απλές οτοασπιδες οκ κόβουν την ενταση αλλά συνεχίσω να ακούω τον κινητήρα κλπ. Το θέμα μου είναι οτι θέλω να συνεχίσω να ακούω λίγο τον κινητήρα ώστε να μπορω να αναγνωρισω αν κτ ακούγεται περίεργα ώστε να σταματισω αν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης επειδή το minibike δεν έχει κοντέρ και στροφόμετρο χρησιμοποιώ και τον ήχο για τις αλλαγές ταχυτήτων.

o_gavros
07/11/2021, 08:35
Θα συνεχίσεις να μπορείς να τα ακούς αυτά απλώς θα είναι σε λίγο χαμηλότερη ένταση.
Διαβάζοντας εδώ πήρα κι εγώ της alpine race και τις φορούσα ανελλιπώς σε προ μηνός ταξίδι στην Ευρώπη.
Αξίζουν όντως τα λεφτά τους.
Και να ακους το συνομιλητή σου μπορείς, τηρουμένων των αναλογιών.
Τη βαβούρα κόβουν, δεν κλείνουν τελείως τους ήχους.

McGyver
07/11/2021, 10:36
Και να ακους το συνομιλητή σου μπορείς, τηρουμένων των αναλογιών.
Τη βαβούρα κόβουν, δεν κλείνουν τελείως τους ήχους.

Αυτό ακριβώς.

Κι εγώ με τις Tour ακούω μουσική & μιλάω στο intercom χωρίς πρόβλημα.

borgiriadis1
07/11/2021, 11:54
Ωραία τοτε. Μετα απο 6 σελίδες εγώ νόμιζα οτι δεν θα ακούω το παραμικρό. Βρήκα στο net το πακέτο με τα 2 σετάκια οποτε θα το τσιμπισω.
Ευχαριστώ γτ τις απαντησεις.

ptc
07/11/2021, 12:05
Όπως έχω γράψει και πιο πάνω, δε βλέπω το λόγο να πάρεις το σετ με τα δύο. Η race που προσφέρει τη μεγαλύτερη προστασία σου δίνει πολύ καλή επαφή με το περιβάλλον. Ποτέ δεν ένιωσα αποκομμένος. Πάρε τις race και είσαι κομπλέ.

borgiriadis1
07/11/2021, 17:18
Βασικά για εναν λογο και μονο θα πάρω το σετ. Επειδή στην πίστα απλωνω τα πραγματα μου γύρω γύρω φοβάμαι μην μου πεσει καμια και την χάσω. Οποτε να έχω ενα ανταλλακτικό σετ.

borgiriadis1
18/11/2021, 08:13
Μόλις παρέλαβα κι εγώ τις alpine.
Δεν έχω εντυπώσεις ακόμα από μηχανή αλλά συγκριτικά με τις απλές ωτοασπιδες έπαθα σοκ όταν τις φόρεσα και συζητούσα με τι γυναίκα μου κανονικά απλά λίγο πιο χαμηλά (δεν προέβλεψε την γκρίνια ο κατασκευαστής).
Το Σάββατο που θα πάω πίστα θα επανέλθω.

Vassilis
18/11/2021, 10:16
Έχω και εγώ τις Tour και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Η άποψή σας για τις custom ποια είναι;

runner
31/03/2022, 17:34
Μόλις παρέλαβα κι εγώ τις alpine.
Δεν έχω εντυπώσεις ακόμα από μηχανή αλλά συγκριτικά με τις απλές ωτοασπιδες έπαθα σοκ όταν τις φόρεσα και συζητούσα με τι γυναίκα μου κανονικά απλά λίγο πιο χαμηλά (δεν προέβλεψε την γκρίνια ο κατασκευαστής).
Το Σάββατο που θα πάω πίστα θα επανέλθω.

Μιας και εσύ πηρες το set, ποια θα έλεγες ότι ειναι καλύτερη; η Race ή η Tour ?

o_gavros
31/03/2022, 17:36
Δεν υπάρχει σύγκριση.
Οι race είναι ταμάμ. Σβήνουν το θόρυβο,χωρίς να σε καθιστούν "κουφό" .

runner
31/03/2022, 18:09
Δεν υπάρχει σύγκριση.
Οι race είναι ταμάμ. Σβήνουν το θόρυβο,χωρίς να σε καθιστούν "κουφό" .

Thanks , τωρα το εβλεπα οτι στο πακετακι pro χαρακτηριζουν high τις Race και medium τις Tour. Παμε για Race αρα.

434984

borgiriadis1
01/04/2022, 08:43
Τις tour δεν τις έχω δοκιμάσει καθόλου. Αλλά τις race που τις φοράω συνέχεια στην πίστα μπορώ να πω οτι είναι πολύ καλές. Ακούς και τους γύρω σου (σε πιο χαμηλή ένταση βέβαια) και στην πίστα είναι μέρα με νύχτα. Το κατάλαβα όταν σε ένα session ξέχασα να τις βάλω. Τόσο διαφορά που νόμιζα οτι χάλασε το μηχανάκι.

lospsi
01/04/2022, 10:28
Παράγγειλα κι εγώ τις race μόλις.
Είμαι περιέργος αν θα είναι πιο "μαλακές" στα αυτιά μου, με τις κινέζικες απομιμήσεις έχω θέμα στην εφαρμογή ενώ μετά από 1-2 βάλε βγάλε, μου γδέρνουν το αυτί στο βγάλσιμο.

ptc
01/04/2022, 13:03
Παράγγειλα κι εγώ τις race μόλις.
Είμαι περιέργος αν θα είναι πιο "μαλακές" στα αυτιά μου, με τις κινέζικες απομιμήσεις έχω θέμα στην εφαρμογή ενώ μετά από 1-2 βάλε βγάλε, μου γδέρνουν το αυτί στο βγάλσιμο.

Θα είναι. Daytona vs Honda η φάση.

lospsi
01/04/2022, 14:01
Θα είναι. Daytona vs Honda η φάση.

Χοντα ιαπωνέζικο ή κινέζικο?:lol:

TROOPER
02/04/2022, 19:22
Θα συνεχίσεις να μπορείς να τα ακούς αυτά απλώς θα είναι σε λίγο χαμηλότερη ένταση.
Διαβάζοντας εδώ πήρα κι εγώ της alpine race και τις φορούσα ανελλιπώς σε προ μηνός ταξίδι στην Ευρώπη.
Αξίζουν όντως τα λεφτά τους.
Και να ακους το συνομιλητή σου μπορείς, τηρουμένων των αναλογιών.
Τη βαβούρα κόβουν, δεν κλείνουν τελείως τους ήχους.

αφου ρε μλκ εσυ δεν μας ακους και χωρις ωτοασπιδες, τι λες στα παιδια? :lol:

lospsi
04/04/2022, 06:47
Παράγγειλα κι εγώ τις race μόλις.
Είμαι περιέργος αν θα είναι πιο "μαλακές" στα αυτιά μου, με τις κινέζικες απομιμήσεις έχω θέμα στην εφαρμογή ενώ μετά από 1-2 βάλε βγάλε, μου γδέρνουν το αυτί στο βγάλσιμο.

Τελικά πήρα κι εγώ το πακέτο με τα δυο ζευγάρια, πιο πολύ για να έχω 2 σετ (το ένα για μπακ απ). Τις δοκίμασα αμέσως (και τις tour και τις race) στις αστικές μετακινήσεις της Παρασκευής, σαν πρώτη εντύπωση δεν μου φάνηκε να είχαν κάποια ιδιαίτερη διαφορά στην ηχομόνωση. Ούτε από τις κινέζικες. Τουλάχιστον στα 10-20 λεπτά που τις φόρεσα με το τζετ κρανάκι μου. Ίσως θα πρέπει να πειραμαστιστώ με την τοποθέτηση, τις έβαζα μάλλον βιαστικά.
Εκεί που φαίνεται ότι θα υπάρξει διαφορά (και είναι και το σημείο που με έκαιγε) είναι στην άνεση, το υλικό τους φαίνεται πιο μαλακό ενώ έχουν και λίγο διαφορετικό σχεδιασμό.
Θα δούμε και σε πολύωρη βόλτα πως θα μου φανούν.

sam4g
01/08/2022, 19:17
Σήμερα αγόρασα κι εγώ τις race. Η αλήθεια είναι δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά σε αίσθηση στο αυτί είναι απίστευτες. Ούτε νιώθω ότι φοράω κάτι. Να πω ότι της αγόρασα γιατί οδηγώντας γυμνή μοτοσικλέτα σε συνθήκες εθνικής οδού με ταχύτητες 130+, σε καθημερινή βάση, έφτασα στο σημείο να έχω τρελό πονοκέφαλο και πόνους στο αυτί. Μια λύση θα ήταν να αλλάξω κράνος και η άλλη να πάρω αυτές. Είπα να ξεκινήσω απ το low cost πρώτα και βλέπουμε

Lakisss
01/08/2022, 19:47
Τρομερές οι race, ταξιδεύεις ξεκούραστα.