PDA

View Full Version : Πως επιλέγεις μοτοσυκλέτα αν



Σελίδες : [1] 2 3

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 15:03
Είσαι σε μεταβατική φάση στην ζωή σου και δεν ξέρεις τις ανάγκες μετακίνησης σου σε ένα χρόνο ή πόσο ελεύθερο χρόνο θα έχεις να διαθεσεις για βόλτες κτλ. αλλά θες να επιστρέψεις στον μοτοσυκλετισμο...

Δηλαδή πας σε μια έκθεση και βλέπεις ένα cbf 1000 μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση και σε ωραία τιμουλα. Μια μηχανή που είχες απωθημένο. Λες να το αγοράσω. Η δεύτερη σκέψη είναι Θα το χρησιμοποιήσω όμως καθόλου;;;(εχω και παπί) Αρχίζεις και μπερδεύεσαι και σκέφτεσαι μηπως είναι καλύτερα να αγοράσεις τίποτα σε μεσαία κυβικα κούτα;

Τελικά αγοράζεις; Παίζεις πάσο και αφήνεις τον χρόνο να περάσει να ξεκαθαρίσεις;

Σας έχει συμβεί; Και αν ναι τι κάνατε; Μετάνιωσατε για αυτήν την αγορά;

S705
25/11/2020, 15:11
ένας παππούς κάποτε μου είχε πει : ¨αν περιμένεις στην ζωή σου να είναι όλα ρόδινα για να κάνεις κάτι, δεν θα κάνεις πότε σου τίποτα¨

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 15:16
Θα αγοράσω κάτι σίγουρα υπόψιν

S705
25/11/2020, 15:26
ή θα φερθείς ανώριμα και θα πάρεις οποία γουστάρεις - έχεις καψούρα
ή θα φερθείς ώριμα και θα αγοράσεις μια που θα μπορεί να καλύψει τις περισσότερες ανάγκες μετακίνησης .

ptc
25/11/2020, 15:30
Το μόνο που έχω να πω είναι πως αν δεν είσαι σίγουρος για την αγορά που θα κάνεις, εγώ θα κοιτούσα τουλάχιστον να είναι μοντέλο που θα μπορέσω να το ξεφορτωθώ σχετικά εύκολα και χωρίς σοβαρές απώλειες αν τελικά δε με καλύψει. Παλιά χιλιάρια συνήθως δεν ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία.

Κάποιος άλλος θα πει Yolo βέβαια...

PaNick67
25/11/2020, 15:32
Θα αγοράσω κάτι σίγουρα υπόψιν

Αγόρασε τότε αυτό που σου αρέσει πιο πολύ.

George_M.
25/11/2020, 15:57
Λόγω περιορισμών όλο τον χειμώνα θα έκανα υπομονή έως την Άνοιξη.
Τότε θα ξέρεις πότε κ πόσο θα κυκλοφορείς άνετα παντού. Μέχρι τότε θα Βολταρα με τον παπιο για ψυχοθεραπεία

Mr_Overdose
25/11/2020, 17:16
Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου. Ειμαι στην ιδια φαση απο τον ιουλιο, παλευω με αυτους του δαιμονες καθημερινά, στη δουλεια στο σπιτι στη τουαλετα παντουυυ.. Να παρω,να μην παρω,τι να παρω, ποτε να το παρω, να το παρω τωρα που ειμαι ταυλωμενος;αλλα ειναι χειμωνας τώρα θα το φαει το γκαραζ η να το παρω καλυτερα την ανοιξη, εχω χρόνο στα αλήθεια για μοτο στη δεδομενη φαση της ζωης μου με 2 μωρα παιδια η τσάμπα θα δωσω τοσα λεφτα να κάθονται.. Νομιζω μέχρι να παρω κατι δεν θα ηρεμήσω, η αλήθεια ειναι οτι παταω στα νυχια και αν δεν ηταν χειμωνας θα την ειχα κανει την λαλακια, η μηπως οχι;αφου ειναι το θελω μου γιατι να ειναι λαλακια, εχω διπλωμα Α απτο 2007 και δεν εχω παρει ποτε μηχανη ειναι το ονειρο μου..
Παραααανοιαααααα!!!

PaNick67
25/11/2020, 17:24
Εσύ να μην πάρεις με δυο μωρά. Σόρι που στο χαλάω αλλά αφού δεν έχεις μέχρι τώρα μηχανή δεν είναι σοφό να παρεις με τέτοιες ευθύνες.

doctoras
25/11/2020, 17:27
Είσαι σε μεταβατική φάση στην ζωή σου και δεν ξέρεις τις ανάγκες μετακίνησης σου σε ένα χρόνο ή πόσο ελεύθερο χρόνο θα έχεις να διαθεσεις για βόλτες κτλ. αλλά θες να επιστρέψεις στον μοτοσυκλετισμο...

Δηλαδή πας σε μια έκθεση και βλέπεις ένα cbf 1000 μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση και σε ωραία τιμουλα. Μια μηχανή που είχες απωθημένο. Λες να το αγοράσω. Η δεύτερη σκέψη είναι Θα το χρησιμοποιήσω όμως καθόλου;;;(εχω και παπί) Αρχίζεις και μπερδεύεσαι και σκέφτεσαι μηπως είναι καλύτερα να αγοράσεις τίποτα σε μεσαία κυβικα κούτα;

Τελικά αγοράζεις; Παίζεις πάσο και αφήνεις τον χρόνο να περάσει να ξεκαθαρίσεις;

Σας έχει συμβεί; Και αν ναι τι κάνατε; Μετάνιωσατε για αυτήν την αγορά;


Αγοράζεις φίλε, yolo απλά και χωρίς πολλά-πολλα
έχω cbf1000, ότι θες ρώτα


Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου. Ειμαι στην ιδια φαση απο τον ιουλιο, παλευω με αυτους του δαιμονες καθημερινά, στη δουλεια στο σπιτι στη τουαλετα παντουυυ.. Να παρω,να μην παρω,τι να παρω, ποτε να το παρω, να το παρω τωρα που ειμαι ταυλωμενος;αλλα ειναι χειμωνας τώρα θα το φαει το γκαραζ η να το παρω καλυτερα την ανοιξη, εχω χρόνο στα αλήθεια για μοτο στη δεδομενη φαση της ζωης μου με 2 μωρα παιδια η τσάμπα θα δωσω τοσα λεφτα να κάθονται.. Νομιζω μέχρι να παρω κατι δεν θα ηρεμήσω, η αλήθεια ειναι οτι παταω στα νυχια και αν δεν ηταν χειμωνας θα την ειχα κανει την λαλακια, η μηπως οχι;αφου ειναι το θελω μου γιατι να ειναι λαλακια, εχω διπλωμα Α απτο 2007 και δεν εχω παρει ποτε μηχανη ειναι το ονειρο μου..
Παραααανοιαααααα!!!

Αν έχεις αποσυρθεί απο δίκυκλα και δεν έχεις κανένα σπίτι σου, παρε ένα έστω και παπί και όταν βρίσκεις χρόνο βόλταρε




Είμαστε για ομαδική ψυχοθεραπεία ο κάθε ένας έχει τα δικά του...
423118

Mr_Overdose
25/11/2020, 17:39
Εσύ να μην πάρεις με δυο μωρά. Σόρι που στο χαλάω αλλά αφού δεν έχεις μέχρι τώρα μηχανή δεν είναι σοφό να παρεις με τέτοιες ευθύνες.

Κατσε ρε φιλαρακι πως τα ισοπεδωνεις ολα ετσι δηλαδή, οι παντρεμένοι δεν εχουν ψυχη;

ΟΚΤΑΝΙΟ
25/11/2020, 17:42
Μια μηχανή που είχες απωθημένο. Λες να το αγοράσω. Η δεύτερη σκέψη είναι Θα το χρησιμοποιήσω όμως καθόλου;;;(εχω και παπί) Αρχίζεις και μπερδεύεσαι και σκέφτεσαι μηπως είναι καλύτερα να αγοράσεις τίποτα σε μεσαία κυβικα κούτα;


Μπερδεύτηκα κ σε έχασα.....
Δλδ αυτό που είχες καψούρα κ βρίσκεις σε καλή τιμή παίζει κ να μη το καβαλάς, ενώ ένα άλλο μηχανάκι κούτα, που θα το τριπλοπληρωσεις κιόλας και ΔΕΝ θα είναι αυτό που γουστάρεις, θα το λυωσεις στα χλμ?


Κάτι δε μου κολλάει :confused:

motojojo
25/11/2020, 17:43
Άμα δεν παιζει οικονομικο θέμα ή αλλες υποχρεωσεις τότε yolo όπως είπε και ο φίλος.

Κάπως έτσι πήρα κι εγω τη μηχανή. Δεν το μετανοιωσα.

Parkaki
25/11/2020, 17:47
Κατσε ρε φιλαρακι πως τα ισοπεδωνεις ολα ετσι δηλαδή, οι παντρεμένοι δεν εχουν ψυχη;

Τι ειναι αυτα που σου λενε ρε φιλε; Να παρεις αυτο που γουσταρεις εννοειται! Αν σε παιρνει οικονομικα τοτε δεν εχουμρ κατι αλλο να πουμε. Ειναι σαν να μου λεει καποιος «δεν ειχες ποτε χαγιαμπουσα αρα μην παρεις»..

Mr_Overdose
25/11/2020, 17:58
Τι ειναι αυτα που σου λενε ρε φιλε; Να παρεις αυτο που γουσταρεις εννοειται! Αν σε παιρνει οικονομικα τοτε δεν εχουμρ κατι αλλο να πουμε. Ειναι σαν να μου λεει καποιος «δεν ειχες ποτε χαγιαμπουσα αρα μην παρεις»..

Με κανουνε μπουλινγκ εδω οι συμφορουμιτες... Ααα τιποτα πιτσιρικαδες θα ειναι!με θεωρουνε μπάρμπα..χαχαχαχα

panavour
25/11/2020, 18:02
Κατσε ρε φιλαρακι πως τα ισοπεδωνεις ολα ετσι δηλαδή, οι παντρεμένοι δεν εχουν ψυχη;

Και φυσικα εχουν ψυχη,αλλα με 2 μωρα και χωρις εμπειρια μηχανης -αν καταλαβα καλα- θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα.Αληθεια η συζυγος σε αφηνει?

Mr_Overdose
25/11/2020, 18:06
Και φυσικα εχουν ψυχη,αλλα με 2 μωρα και χωρις εμπειρια μηχανης -αν καταλαβα καλα- θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα.Αληθεια η συζυγος σε αφηνει?

Δηλαδή οσοι περνουν μηχανη χωρις εμπειρια και εχουν 2 μωρα πανε και σκοτώνονται;;;χαχαχα χαλαρωστε ρε αλανια λιγο. Η γυναικα ειναι μαζι μου σε ολα γιαυτο την παντρευτηκα άλλωστε, οχι για να με κανει την ζωη δυσκολη. Αν ηταν θα εγραφα οτι θελω να παρω μοτορι αλλα δεν με αφηνει η γυναικα πειτε μου τι να κανω. Ουτε ειπα οτι θα παρω κανα χιλιαρι και θα ειμαι καντηλα ολη μερα!

panavour
25/11/2020, 18:13
Δηλαδή οσοι περνουν μηχανη χωρις εμπειρια και εχουν 2 μωρα πανε και σκοτώνονται;;;χαχαχα χαλαρωστε ρε αλανια λιγο. Η γυναικα ειναι μαζι μου σε ολα γιαυτο την παντρευτηκα άλλωστε, οχι για να με κανει την ζωη δυσκολη. Αν ηταν θα εγραφα οτι θελω να παρω μοτορι αλλα δεν με αφηνει η γυναικα πειτε μου τι να κανω. Ουτε ειπα οτι θα παρω κανα χιλιαρι και θα ειμαι καντηλα ολη μερα!

Δεν ειπαμε τετοιο πραγμα μην το πας στο ΑΛΛΟ ακρο,απλη συμβουλη παροτρυνση σου δωσαμε,λογω οικογενειακης καταστασης.Δικια σου ειναι η επιλογη φυσικα.ITS UP TO YOU ,που λενε και οι Αμερικανοι.:beer:

doctoras
25/11/2020, 18:21
Η γυναικα ειναι μαζι μου σε ολα γιαυτο την παντρευτηκα άλλωστε, οχι για να με κανει την ζωη δυσκολη.

:uplate:πω πω!!!! τεράστια κουβέντα! αλήθεια υπάρχουν τέτοιες σύζυγοι?? :smokin:

toyar
25/11/2020, 18:38
εννοειται..............
κι εμενα μαζι μου ειναι σε ολα οσα θελει να της κανω γι αυτο με παντρευτηκε αλλωστε οχι για να κανει τη ζωη της δυσκολη.....

Bowleno
25/11/2020, 18:59
Κατσε ρε φιλαρακι πως τα ισοπεδωνεις ολα ετσι δηλαδή, οι παντρεμένοι δεν εχουν ψυχη;

Έχουν, οι έχοντες όμως και 2 μωρά, έχουν παραπάνω ψυχές....

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 20:29
Μπερδεύτηκα κ σε έχασα.....
Δλδ αυτό που είχες καψούρα κ βρίσκεις σε καλή τιμή παίζει κ να μη το καβαλάς, ενώ ένα άλλο μηχανάκι κούτα, που θα το τριπλοπληρωσεις κιόλας και ΔΕΝ θα είναι αυτό που γουστάρεις, θα το λυωσεις στα χλμ?


Κάτι δε μου κολλάει :confused:

Αυτό που με προβληματίζει με τα πολλά κυβικά είναι ότι προορίζονται για ταξίδι.
Εγώ από τα 17 μου ότι και να είχα έκανα μεγάλες αποστάσεις. Κάποια στιγμή στα 26 μου έπιασα δουλειά που είχε ανελέητα ταξιδια εντός Ελλάδας και κάποια εκτός με αμάξι αεροπλάνο καράβι. Έζησα έτσι 14 χρόνια. Από τοτε δεν τρελαίνομαι για ταξιδια. Πριν από 3 χρόνια έφαγα ξύλο από την γυναίκα και κατάφερα να πάω Σαμοθράκη με αμάξι. Καλά πέρασα και μπορώ να πω ότι ενθουσιατηκα. Όμως όταν γύρισα πάλι το ίδιο επαθα. Δεν μπορώ να κάνω το πρώτο βήμα που λένε ούτε καν με αεροπλανο. Λέω καλά ειμαστε σε αυτά που ξέρουμε. Δεν έχω ταξιδιωτικός στόχους (στην Ελλάδα έχω πάει σχεδόν παντού). Ο μόνος δε στόχος που με ελκύει είναι να ανέβω Ολυμπο.

S705
25/11/2020, 20:31
Άρα πάρε κάτι που να ανεβαίνει Όλυμπο!

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 20:42
Σωστός. Βέβαια υπάρχει η άποψη των ψυχολογων ότι η οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι ένα είδος θεραπείας. Οπότε η κατοχή μιας μοτοσυκλέτας μεγάλου κυβισμού και άνετης για ταξίδι θα με βοηθήσει να ξεπεράσω την ταξιδιωτική μου κατάθλιψη.

νεοσσός
25/11/2020, 20:43
Αν περισσεύουν χρήματα για την αγορά της, τη συντήρηση για κανένα χρόνο και την απώλεια χρημάτων κατά τη μεταπώληση, να την πάρεις. Αν πρόκειται να στερηθείς, μην το κάνεις.

Θεωρώ ότι όταν περάσει το πάθος, δε θα πρέπει να σε έχει φέρει σε οικονομική κατάσταση πολύ χειρότερη από την προηγούμενη. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι πρέπει να ζεις το σήμερα, υποβαθμίζοντας επιπόλαια το αύριο.

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 20:48
Νεοσσε αν και νεοσσος μιλάς σοφα. Δεν χρειάζεται να φουσκωσουμε το lifestyle μας υπονομευοντας το αύριο. Με έπεισες θα αγοράσω ένα παλιό transalp... (πλάκα κάνω, ωραίο είναι αλλά είχα παλιά )

typhoon
25/11/2020, 21:25
Φίλε είμαστε εδώ για να ακούσουμε τα σώψυχα σου.
Αρκετοί έχουν(με) βρεθεί στην θέση σου και πολύ εύλογοι οι προβληματισμοί σου.

Μy opinion
Χίλια κυβικά και ανάγκες μετακίνησης είναι οξύμωρο.
Τις ανάγκες μετακίνησης αντικειμενικά τις καλύπτει το παπί σου ή κάτι ελαφρώς μεγαλύτερο εκεί μέχρι τα 300-400cc
Διτό ρόλο για μετακίνηση και αναψυχή μπορείς να δείς στα παλαιότερα 600-650cc και στα νεότερα 700-800cc

Απο κει και πάνω βρισκόμαστε στην ζώνη της κάβλας. Πολλά κυβικά, πολλά γκάζια, πολλά έξοδα και για παλαιότερα μοντέλα τα παντρεύεσαι.

Έτσι θεωρώ εγώ ότι είναι τα πράγματα.

Απο κει και πέρα για τις ευθύνες σου μιλήσανε τα παιδιά παραπάνω. Υποθέτω ότι για να προβληματίζεσαι και να μην έχεις αγοράσει ακόμη οι αναστολές σου σε κρατάνε.

Αυτό που πρέπει να αποφασίσεις ο ίδιος είναι το κομμάτι της ψυχικής σου υγείας. Αν δηλαδή η αγορά μιας μεγάλης μοτό σε κάνει χαρούμενο πραγματικά κι όχι είναι απλά ένα απωθημένο της νιότης σου.

Παράγοντες πέρα των ευθυνών είναι ο χρόνος και το χρήμα, τα οποία δυστυχώς έρχονται λίγο ανάποδα στην ζωή...

Απο κει και πέρα η αγορά μιας μεγάλης μοτό δεν συνεπάγεται και οικονομική καταστροφή μην τρελενόμαστε. Κάποιοι άνθρωποι γουστάρουν απλά να έχουν μια μοτό στο γκαράζ τους και να την καβαλάνε 2 φορές το χρόνο κυριολεκτικά. Ε αυτές τις δυο φορές το ευχαριστιούνται. Ψυχολογικά για αυτούς λειτουργεί ως μια σύνδεση με την λίγο πιο ανέμελη νιότη τους, τότε που "αλητεύανε".

Επίσης αλήθεια είναι ότι τα πράγματα έχουν σφίξει αρκετά για όλους μας και μάλλον θα σφίξουν κι άλλο.
Το να έχεις μια διέξοδο να ξεφύγεις απο την καθημερινότητα είναι κάτι πολύτιμο. Παρατηρώ πολλές φορές τους ανθρώπους γύρω μου. Καφετέριες, καφενεία , πρακτορεία οπαπ. Κάνουν κάτι δημιουργικό? Οχι. Απλά τα χρησιμοποιούν ως δικαιολογία για να βγουν απο το σπίτι, να φύγουν απο την γυναίκα.

Απο την άλλη βλέπω και σε βόλτες πολλές φορές φίλους που έρχονται στο ραντεβού το πρωί και ακολουθούν μέχρι τον πρώτο καφέ. Μετά επιστροφή να είναι το μεσημέρι στο σπίτι για το οικογενειακό τραπέζι. Πιο ισορροπημένοι αυτοί.

Άλλοι θα σηκωθούν αχάραγα να βγούν μια γρήγορη μέχρι επίδαυρο και να έχουν γυρίσει 10-11 το πρωί που σηκώνονται τα παιδία.

Το ότι η σύζυγος συμπαραστέκεται είναι θησαυρός για σένα, να το εκτιμήσεις και να της αφιερώσεις δικό της χρόνο μαζί σου , πέρα των οικογενειακών.

Κι αφού έγραψα τα παραπάνω, πάμε στο προκείμενο.
Πάρε αυτό που θες. Αν θες cbf1000 , πάρτο.
Όχι δεν πρόκειται να το ταξιδέψεις και το ξέρεις.
Ούτε και NC αν είχες την δυνατότητα θα το ταξίδευες.
Ούτε και GS ή ότι άλλο "gran turismo" μηχανάκι να το πούμε έτσι.
Μια βόλτα στο τόσο όμως, θα την κάνεις. Μια κυριακή πρωί θα πεταχτείς έναν άγιο, μια επιδαυρο, μια παραλία σαράντη. Ψυχοθεραπεία για πάρτυ σου .
Ακόμη και ο χρόνος που θα αφιερώσεις να πλύνεις το μηχανάκι ή να καθαρίσεις τον εξοπλισμό σου είναι θεραπευτικός.

Δε ξέρω κατά πόσο το cbf είναι το μοναδικό μηχανάκι που θα σε ενδιέφερε, αλλά στην θέση σου θα κοιτούσα για κάνα κανιβαλάκι 10-15 ετών αν με έπαιρνε οικονομικά. Τι με νοιάζει αν καίει ή αν έχει άνετη σέλα. Γκάζι και ροπάκλα να αδειάσει το μυαλό και να μείνει αυτό το χαζό χαμόγελο (ακόμη μου συμβαίνει...σπάνια, αλλά συμβαίνει)
Tuono,KTM SM, GSXR, τα RR της Honda,κάνας πύραυλος της Κawasaki. Μηχανάκια κινητές βλάβες που λέμε(όχι όλα ε), αλλά δε γαμιέται πραγματικά. Ειδικά τα δύο πρώτα ΑΝ δουλεύουν εγαμάνε! Μηχανές που μιλάνε στις αισθήσεις. Ναι δεν φορτώνονται, καίνε πολύ, θέλουν ακριβά περιφερειακά και σέρβις. Αλλά σε γεμίζουν ενδορφίνες και αδρεναλίνη ακόμη κι όταν τα βάλεις μπροστά.

Anyway τελικά απ ότι βλέπω, μάλλον εγώ έβγαλα τα σώψυχά μου...

ΥΓ Σκέψου και το χώμα ως εναλλακτική εάν έχεις εύκολη προσβαση σε βουνό, έχει την πλάκα του, είναι πολύ φθηνότερο και σε γεμίζει το ίδιο μη σου πω και παραπάνω

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 21:40
Φίλε είμαστε εδώ για να ακούσουμε τα σώψυχα σου.
Αρκετοί έχουν(με) βρεθεί στην θέση σου και πολύ εύλογοι οι προβληματισμοί σου.

Μy opinion
Χίλια κυβικά και ανάγκες μετακίνησης είναι οξύμωρο.
Τις ανάγκες μετακίνησης αντικειμενικά τις καλύπτει το παπί σου ή κάτι ελαφρώς μεγαλύτερο εκεί μέχρι τα 300-400cc
Διτό ρόλο για μετακίνηση και αναψυχή μπορείς να δείς στα παλαιότερα 600-650cc και στα νεότερα 700-800cc

Απο κει και πάνω βρισκόμαστε στην ζώνη της κάβλας. Πολλά κυβικά, πολλά γκάζια, πολλά έξοδα και για παλαιότερα μοντέλα τα παντρεύεσαι.

Έτσι θεωρώ εγώ ότι είναι τα πράγματα.

Απο κει και πέρα για τις ευθύνες σου μιλήσανε τα παιδιά παραπάνω. Υποθέτω ότι για να προβληματίζεσαι και να μην έχεις αγοράσει ακόμη οι αναστολές σου σε κρατάνε.

Αυτό που πρέπει να αποφασίσεις ο ίδιος είναι το κομμάτι της ψυχικής σου υγείας. Αν δηλαδή η αγορά μιας μεγάλης μοτό σε κάνει χαρούμενο πραγματικά κι όχι είναι απλά ένα απωθημένο της νιότης σου.

Παράγοντες πέρα των ευθυνών είναι ο χρόνος και το χρήμα, τα οποία δυστυχώς έρχονται λίγο ανάποδα στην ζωή...

Απο κει και πέρα η αγορά μιας μεγάλης μοτό δεν συνεπάγεται και οικονομική καταστροφή μην τρελενόμαστε. Κάποιοι άνθρωποι γουστάρουν απλά να έχουν μια μοτό στο γκαράζ τους και να την καβαλάνε 2 φορές το χρόνο κυριολεκτικά. Ε αυτές τις δυο φορές το ευχαριστιούνται. Ψυχολογικά για αυτούς λειτουργεί ως μια σύνδεση με την λίγο πιο ανέμελη νιότη τους, τότε που "αλητεύανε".

Επίσης αλήθεια είναι ότι τα πράγματα έχουν σφίξει αρκετά για όλους μας και μάλλον θα σφίξουν κι άλλο.
Το να έχεις μια διέξοδο να ξεφύγεις απο την καθημερινότητα είναι κάτι πολύτιμο. Παρατηρώ πολλές φορές τους ανθρώπους γύρω μου. Καφετέριες, καφενεία , πρακτορεία οπαπ. Κάνουν κάτι δημιουργικό? Οχι. Απλά τα χρησιμοποιούν ως δικαιολογία για να βγουν απο το σπίτι, να φύγουν απο την γυναίκα.

Απο την άλλη βλέπω και σε βόλτες πολλές φορές φίλους που έρχονται στο ραντεβού το πρωί και ακολουθούν μέχρι τον πρώτο καφέ. Μετά επιστροφή να είναι το μεσημέρι στο σπίτι για το οικογενειακό τραπέζι. Πιο ισορροπημένοι αυτοί.

Άλλοι θα σηκωθούν αχάραγα να βγούν μια γρήγορη μέχρι επίδαυρο και να έχουν γυρίσει 10-11 το πρωί που σηκώνονται τα παιδία.

Το ότι η σύζυγος συμπαραστέκεται είναι θησαυρός για σένα, να το εκτιμήσεις και να της αφιερώσεις δικό της χρόνο μαζί σου , πέρα των οικογενειακών.

Κι αφού έγραψα τα παραπάνω, πάμε στο προκείμενο.
Πάρε αυτό που θες. Αν θες cbf1000 , πάρτο.
Όχι δεν πρόκειται να το ταξιδέψεις και το ξέρεις.
Ούτε και NC αν είχες την δυνατότητα θα το ταξίδευες.
Ούτε και GS ή ότι άλλο "gran turismo" μηχανάκι να το πούμε έτσι.
Μια βόλτα στο τόσο όμως, θα την κάνεις. Μια κυριακή πρωί θα πεταχτείς έναν άγιο, μια επιδαυρο, μια παραλία σαράντη. Ψυχοθεραπεία για πάρτυ σου .
Ακόμη και ο χρόνος που θα αφιερώσεις να πλύνεις το μηχανάκι ή να καθαρίσεις τον εξοπλισμό σου είναι θεραπευτικός.

Δε ξέρω κατά πόσο το cbf είναι το μοναδικό μηχανάκι που θα σε ενδιέφερε, αλλά στην θέση σου θα κοιτούσα για κάνα κανιβαλάκι 10-15 ετών αν με έπαιρνε οικονομικά. Τι με νοιάζει αν καίει ή αν έχει άνετη σέλα. Γκάζι και ροπάκλα να αδειάσει το μυαλό και να μείνει αυτό το χαζό χαμόγελο (ακόμη μου συμβαίνει...σπάνια, αλλά συμβαίνει)
Tuono,KTM SM, GSXR, τα RR της Honda,κάνας πύραυλος της Κawasaki. Μηχανάκια κινητές βλάβες που λέμε(όχι όλα ε), αλλά δε γαμιέται πραγματικά. Ειδικά τα δύο πρώτα ΑΝ δουλεύουν εγαμάνε! Μηχανές που μιλάνε στις αισθήσεις. Ναι δεν φορτώνονται, καίνε πολύ, θέλουν ακριβά περιφερειακά και σέρβις. Αλλά σε γεμίζουν ενδορφίνες και αδρεναλίνη ακόμη κι όταν τα βάλεις μπροστά.

Anyway τελικά απ ότι βλέπω, μάλλον εγώ έβγαλα τα σώψυχά μου...

ΥΓ Σκέψου και το χώμα ως εναλλακτική εάν έχεις εύκολη προσβαση σε βουνό, έχει την πλάκα του, είναι πολύ φθηνότερο και σε γεμίζει το ίδιο μη σου πω και παραπάνω

Ωραία κουβέντα γίνεται παιδιά.
Χώμα έμπαινα παλιά. Τώρα ένας τραυματισμός το 2015 στο πόδι με αποτρέπει για πολλά πολλά αν και να σου πω έχει περάσει από το μυαλό μου η κατοχή ενός mx125.
Gsxr? Καφετεριακιας δηλαδή γιατί πίστα αντε κάνα δυο φορές να μπω... Αλλά εντάξει συμφωνώ μαζί σου ειδικά το 1000 φαίνεται dream bike.

doctoras
25/11/2020, 21:47
Μια παρεμβαση, το χωμα ειναι αθλητισμός, αν πας μποσικος χαλαρος να κανεις μια διέλευση μπορει να βρεθεις σε δυακολη θεση.
Θελει παρεα καλη φυσική κατασταση, να μην εισαι καρδιοπαθείς να εχεις εμπειρία, κυρίως για να αποφυγεις να μπεις σε δύσβατο μονοπάτι που θα στρεσαρει την καρδουλα.
Επισης δεν ειναι για ολους και ολες τις ηλικίες, για αυτους πανω απο 35 απαιτεί προπόνηση και φυσικη κατασταση για να μπει

Bowleno
25/11/2020, 21:47
Προς όλες τις από πάνω κουφάλες....
Με αυτά και με αυτά ρε σεις με κάνετε να τρενάρω την αγγελία πώλησης.... (Δεν είναι και η καλύτερη περίοδος να την ανεβάσω κιόλας και συνηγορεί και η γυναίκα σε αυτό....:D )

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 21:50
Δεν είναι μόνο η καρδιά. Και μυοσκελετικα πρέπει να είσαι καλά.

doctoras
25/11/2020, 21:52
Λογω προχωρημένης ηλικιας πολλων μελων φορουμ εχουμε αναγκη νέων θεμάτων μοτοψυχαναλυσης και παραλλαγων τους

doctoras
25/11/2020, 21:55
Δεν είναι μόνο η καρδιά. Και μυοσκελετικα πρέπει να είσαι καλά.

Συμφωνώ αλλα μυοσκελετικα μιλαμε για τραυματισμό σοβαρο η λιγοτερο. Απο καρδούλα πεθαίνεις ακαριαία στο βουνο, πολυ δυσκολα σωζεσαι..

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 22:00
Κοίτα doctor λόγω στρες τσιγάρου και υπνικης άπνοια η καρδιά έχει αρχίσει να μου στέλνει τα πρώτα SMS. Βέβαια ακόμα είμαι ικανός να ανέβω Πάρνηθα με το ποδήλατο. Αλλά σε 5 χρόνια αν δεν το ρίξω στον διαλογισμό, στην αποτοξίνωση και στην φάση στα παπαρια μου όλα θα έχω θέμα (είμαι 49)

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 22:03
Anyway δεν με ενδιαφέρει το βουνό πλέον. Τα έκανα στα νιάτα μου αυτά. Με ενδιαφέρει μόνο πεζοπορίκα ή ορειβατικά.

doctoras
25/11/2020, 22:09
Κοίτα doctor λόγω στρες τσιγάρου και υπνικης άπνοια η καρδιά έχει αρχίσει να μου στέλνει τα πρώτα SMS. Βέβαια ακόμα είμαι ικανός να ανέβω Πάρνηθα με το ποδήλατο. Αλλά σε 5 χρόνια αν δεν το ρίξω στον διαλογισμό, στην αποτοξίνωση και στην φάση στα παπαρια μου όλα θα έχω θέμα (είμαι 49)

Εγω 5χρονια μικρότερος ομως ισως λιγοτερο αθλητικός απο εσένα και πριν 7 χρονια εχασα φιλο σε εντουροβολτα ανακοπη ουτε ασθενοφορο δε προλάβε ηταν ετων 37 παρακαλω. Μετα ψαχουλευτικα οτι οκ χρειαζονται καποια στοιχειώδη πριν μπεις σε αυτο τον χωρο..

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 22:14
Έλα ρε 37 και έφυγε σε εντουροβολτα; κρίμα το παλικάρι...αλλά να μου πεις εδώ έχουν φύγει άλλοι σε πεζοπορίες για να μην μιλησουμε στην θάλασσα τι γίνεται κάθε καλοκαιρι... . Θα πάθατε φοβερό σοκ.

doctoras
25/11/2020, 22:15
Anyway δεν με ενδιαφέρει το βουνό πλέον. Τα έκανα στα νιάτα μου αυτά. Με ενδιαφέρει μόνο πεζοπορίκα ή ορειβατικά.

Μπορείς να κανεις περασματα στο βουνό οπως ο billy84, δε θα παθει κανενας τιποτα αν κανει διελευσεις απο χωματόδρομο, οκ μπορει να κοπανιεται λιγο πετισσοτερο απο οτι στη ασφαλτο.
Τα μονοπατια και η εκτος δρονου χρηση ειναι που εχει απαιτεισεις, το σταματα, τραβα, περασε, σηκωσε, βαλε μπρος με μανιωελα σε κλιση 30 μοιρών, προσεξε μη σε παρει πισω κλπ δυσκολίες οι οποιες ενεργειακά σε στραγγιζουν.

νεοσσός
25/11/2020, 22:15
Οπότε σπίτι και τηλεόραση, αλλά με ταινίες χωρίς πολλές συγκινήσεις. :p

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 22:18
Η συζήτηση σηκώνει total 2%

doctoras
25/11/2020, 22:19
Οπότε σπίτι και τηλεόραση, αλλά με ταινίες χωρίς πολλές συγκινήσεις. :p

Ετσι ετσι :) Και τιλιο / βοτανα αντι καφε κλπ

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 22:22
Μότο. Gr βραδιάτικα πινωντας βαλεριάνα, εχινακεια και λαγοκοιμηθια....με διαφορετικά βοτανα ξεκίνησαν όλα αυτά βέβαια..

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 22:27
Τέλος πάντων πάω για ύπνο. Τα λεφτά για την αγορα θα τα έχω τον Δεκέμβρη άλλωστε... εκτός αν γίνει κάνας πόλεμος η πέσει κάνας σοβαρος κομήτης στην γη. Tomorrow θα ήθελα την γνώμη σας για το bandit το 600 ή αυτήν την ομορφιά το Deauville το 700...

doctoras
25/11/2020, 22:32
Αφου δε καιγεσαι για ταξιδι, γιατι επιλέγεις τουρισταδικα μοντελα..για υπνο σκεψου εναλλακτικα μοντελα απο τα τρια που προανέφερες και ελα αυριο να τα συζητησουμε

mia_zoi_kawa
25/11/2020, 22:37
Tracer 700 μήπως; Αυτό και το Τενερε το θεωρώ ότι ποιο καλό υπάρχει αυτήν την στιγμή στην αγορά στα μεσαία κυβικά αλλά ξεφεύγω πολύ σε budget. Για αυτό βλέπω τις γριές.

panavour
25/11/2020, 22:38
η γρια κοτα εχει το ζουμι

Bowleno
25/11/2020, 23:15
Οπότε σπίτι και τηλεόραση, αλλά με ταινίες χωρίς πολλές συγκινήσεις. :p

Όπως; "Το παλαμάρι του μούτσου" , ας πούμε;:D
Πολύ χάλια ήταν, όταν την είδα 30 και βάλε χρόνια πριν....:lol:

Mr_Overdose
26/11/2020, 04:44
Έχουν, οι έχοντες όμως και 2 μωρά, έχουν παραπάνω ψυχές....

Επίσης μιας και πιασαμε τα ρητά "Οποιος φοβάται πέφτει τη νυχτα και :zzz: κοιμάται" Που ελεγε και ο σοφος παππους μου
:beer:

Bowleno
26/11/2020, 07:32
Επίσης μιας και πιασαμε τα ρητά "Οποιος φοβάται πέφτει τη νυχτα και :zzz: κοιμάται" Που ελεγε και ο σοφος παππους μου
:beer:

Δεν σου λέμε να μην την πάρεις, κι εγώ κάπου το 2002-03 τέτοιες σκέψεις έκανα αλλά επικράτησε η λογική και το βλέμμα του γιού μου και πήρα κάτι πιο νορμάλ...
Με το καλό ότι αποφασίσεις :beer:

MartinEden
26/11/2020, 07:49
Καλημέρα και από Κρήτη.

Λοιπόν βρέθηκα και γω με παρόμοιο προβληματισμό όσων αφορά την αγορά μηχανής και διαδραματίστηκαν τα παρακάτω...

Σε εφηβική ηλικία ανακάλυψα το μικρόβιο που έχω για τις μηχανές. Απέκτησα στα 17 ένα Superbike που αναγκάστηκα να πουλήσω μετά από ένα χρόνο περίπου και έμεινα με ενα παπί. Τα χρόνια πέρασαν και λόγω δουλείας βρέθηκα να οδηγώ μηχανές μεγάλου κυβισμού, χωρίς να είναι δικές μου, γεγονός το οποίο ικανοποιούσε ως ένα βαθμό την παθολογική μου ανάγκη του ήχου, του ανέμου και της ταχύτητας και έτσι και άλλα χρόνια πέρασαν...

Οικογένεια (3 παιδιά), προτεραιότητες, υποχρεώσεις, οικονομικά κλπ κλπ... μια μέρα ξύπνησα κοίταξα τον καθρέπτη, είδα λευκές τρίχες, ρυτίδες και ο έφηβος που ακόμα ζούσε μέσα μου δεν αντανακλούσε ως εμφάνιση στον καθρέπτη, ήμουν, είμαι 47χρονών. Αργά ή γρήγορα, αναλόγως βιωμάτων και φιλοσοφικής δυνατότητας ο άνθρωπος συνειδητοποιεί ότι είναι θνητός και ότι το ταξίδι κάποια στιγμή θα φτάσει στο τέλος του. Έτσι είπα και γώ δεν μαμιετε θα πάρω μηχανή !!!

Άρχισα λοιπόν να ψάχνω τι μηχανή θα πάρω. Για άλλη μια φορά επικράτησε η χειραγωγική εκπαίδευση ετών που επισκιάζει τα θέλω της καρδίας και βρέθηκα με ένα Vstrom 650 μοντέλο του 2009. Σε 3μήνες έχω κάνει 4500χλμ τα οποία έχω απολαύσει αρκετά αλλά...και εδώ το αλλά κάνει όλη την διαφορά...δεν ήταν αυτό που εξ΄αρχής ήθελα. Αισθανόμουν ότι πήρα την φίλη της γυναίκας που γουστάρω γιατί ξέρει να μαγειρεύει, να πλένει, να καθαρίζει δηλαδή είναι γενικά καλή αλλά.... δεν με εξιτάρει, δεν μου προκαλεί το ίδιο καρδιοχτύπι, το πάθος και δεν με κάνει να θέλω να την χαζεύω με τις ώρες και να σκέφτομαι "τι κ**λα".

Αποτέλεσμα...μετά από 3 μήνες έκανα εξωσυζυγική σχέση με το CBR 1000RR του 2006 και σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή πρέπει να το πω στο Vstrom και να χωρίσουμε. Εκτός και αν δεχτούν τους ρόλους της συζύγου και του συναισθήματος... και μπορέσω οικονομικά να συντηρώ και τις δύο. Διαφορετικά, χωρίς καμία αμφιβολία και ενδοιασμό το Vstrom θα πρέπει να συνεχίσει την ζωή του με κάποιον άλλο που είμαι σίγουρος ότι μπορεί να τον κάνει ευτυχισμένο... αρκεί παντρευτούν από αγάπη...

Αυτά... Ελπίζω να σε βοήθησα.

Mr_Overdose
26/11/2020, 09:22
Ρε παιδια τι ωραια συζητηση ανοίξαμε. Νομιζω πρεπει να καταχωρηθει στη κατηγορια με τα μονιμα θεματα καθως οπως βλεπω δεν ειμαστε και λιγοι οι ψυχικα καταπιεσμενοι.

Nitse3
26/11/2020, 09:38
Νομιζω μέχρι να παρω κατι δεν θα ηρεμήσω,

Και αυτή είναι η αλήθεια, οπότε πάρε κάτι τώρα ή όποτε βρεις την κατάλληλη αγγελία ανεξάρτητα αν είναι χειμώνας, ανοιξη, καλοκαίρι, πρωί, βραδυ, εφόσον έχεις πέντε φράγκα στην άκρη για κάψιμο που δεν θα σου λείψουν. Και εγώ με δίπλωμα Α από το 2016 δύο φορές μάζεψα λίγα λεφτά αλλά φύγανε (υποχρεώσεις οικονομικές και νέο μέλος στην οικογένεια) φέτος ξανα από την αρχή είπα θα πάρω ότι και να γίνει και πήρα το Σεπτέμβρη. Βέβαια να σου πω την αλήθεια ούτε μετά πολυηρεμείς αλλά τουλάχιστον η ανησυχία σου είναι για το τι λάστιχα θα βάλεις, αν θα αλλάξεις όλο ή το μισό μηχανάκι και που θα βρεις πάλι τόσα λεφτά κτλ :-)

Mr_Overdose
26/11/2020, 10:21
Και αυτή είναι η αλήθεια, οπότε πάρε κάτι τώρα ή όποτε βρεις την κατάλληλη αγγελία ανεξάρτητα αν είναι χειμώνας, ανοιξη, καλοκαίρι, πρωί, βραδυ, εφόσον έχεις πέντε φράγκα στην άκρη για κάψιμο που δεν θα σου λείψουν. Και εγώ με δίπλωμα Α από το 2016 δύο φορές μάζεψα λίγα λεφτά αλλά φύγανε (υποχρεώσεις οικονομικές και νέο μέλος στην οικογένεια) φέτος ξανα από την αρχή είπα θα πάρω ότι και να γίνει και πήρα το Σεπτέμβρη. Βέβαια να σου πω την αλήθεια ούτε μετά πολυηρεμείς αλλά τουλάχιστον η ανησυχία σου είναι για το τι λάστιχα θα βάλεις, αν θα αλλάξεις όλο ή το μισό μηχανάκι και που θα βρεις πάλι τόσα λεφτά κτλ :-)

Για καινουργιο κοιταω φιλε μου κουτα που λεμε μιας και ειμαι αλλεργικος σε οτιδηποτε μεταχειρισμενο, δεν θελω μπελα στο κεφαλι, εχω ηδη αρκετα :eek:

afasias
26/11/2020, 10:55
Στην ίδια φάση με τον MartinEden αλλά και με πολλούς άλλους, φαντάζομαι, εδώ μέσα αποφάσισα μετά από 13 χρόνια να μπω και πάλι στο τρυπάκι των μηχανών. Από το 1988 μέχρι το 2007 με ένα c50 ήμουν, το χα κάνει 72αρι για να λέω στο χωριό όπως και τα άλλα παιδιά πως το "πείραξα" και ότι τώρα "πετάει". Με αυτό δούλεψα κούριερ, έκανα τις βόλτες μου σε όλη την Αθήνα, με αυτό ταξίδεψα σχεδόν όλα τα νησιά της χώρας με την κοπελιά μου και μετέπειτα γυναίκα μου.
Βρήκα δουλειά, παντρεύτηκα, έκανα 2 παιδιά, δάνειο σπιτιού και βρέθηκα ξαφνικά από ροκάς και ζαμαν φου, χειροπόδαρος και απλά μεσάζων των χρημάτων που έπαιρνα και πήγαιναν σε πληρωμές των υποχρεώσεων.
Ο μακρυμμάλης νέος τώρα στα 48 έχει αποκτήσει μια μικρή καράφλα που φέγγει πάνω στο κεφάλι και άρχισε να την ψάχνει για να επιστρέψει και πάλι στους δρόμους με μια μηχανούλα. Να μη τα πολυλογώ την έψαξα πολύ τη δουλειά και αποφασίσαμε από κοινού με τη σύζυγο για μια τρίτροχη μηχανή με χώρο που θα μας εξυπηρετεί για τις τσάρκες μας. Ξέρω, κάποιοι θεωρούν την τρίτροχη μηχανή φλώρικη, όμως τελικά είναι εξυπηρετικό εργαλείο και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος. Μέσα στην Αθήνα κυκλοφορώ άνετα και όσο μαθαίνω τις διαστάσεις της χώνομαι όλο και περισσότερο ανάμεσα στα αμάξια κλπ.
Έχω ξανανιώσει και ανυπομονώ να βρίσκομαι συνέχεια στο δρόμο.

Αυτά κι από μένα.

doctoras
26/11/2020, 11:21
Στην ίδια φάση με τον MartinEden αλλά και με πολλούς άλλους, φαντάζομαι, εδώ μέσα αποφάσισα μετά από 13 χρόνια να μπω και πάλι στο τρυπάκι των μηχανών. Από το 1988 μέχρι το 2007 με ένα c50 ήμουν, το χα κάνει 72αρι για να λέω στο χωριό όπως και τα άλλα παιδιά πως το "πείραξα" και ότι τώρα "πετάει". Με αυτό δούλεψα κούριερ, έκανα τις βόλτες μου σε όλη την Αθήνα, με αυτό ταξίδεψα σχεδόν όλα τα νησιά της χώρας με την κοπελιά μου και μετέπειτα γυναίκα μου.
Βρήκα δουλειά, παντρεύτηκα, έκανα 2 παιδιά, δάνειο σπιτιού και βρέθηκα ξαφνικά από ροκάς και ζαμαν φου, χειροπόδαρος και απλά μεσάζων των χρημάτων που έπαιρνα και πήγαιναν σε πληρωμές των υποχρεώσεων.
Ο μακρυμμάλης νέος τώρα στα 48 έχει αποκτήσει μια μικρή καράφλα που φέγγει πάνω στο κεφάλι και άρχισε να την ψάχνει για να επιστρέψει και πάλι στους δρόμους με μια μηχανούλα. Να μη τα πολυλογώ την έψαξα πολύ τη δουλειά και αποφασίσαμε από κοινού με τη σύζυγο για μια τρίτροχη μηχανή με χώρο που θα μας εξυπηρετεί για τις τσάρκες μας. Ξέρω, κάποιοι θεωρούν την τρίτροχη μηχανή φλώρικη, όμως τελικά είναι εξυπηρετικό εργαλείο και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος. Μέσα στην Αθήνα κυκλοφορώ άνετα και όσο μαθαίνω τις διαστάσεις της χώνομαι όλο και περισσότερο ανάμεσα στα αμάξια κλπ.
Έχω ξανανιώσει και ανυπομονώ να βρίσκομαι συνέχεια στο δρόμο.

Αυτά κι από μένα.


!!!!!
423137



ρε φίλε :a012: σε όλα!
για το παπί και την μακροχονια συμβίωση για ολες τις χρήσης, την βιοποριστικοτητα και την ροκ&ρολ μακρυμάλλικη καράφλα
καλωσήρθες
:beer:

Bowleno
26/11/2020, 11:32
Ρε παιδια τι ωραια συζητηση ανοίξαμε. Νομιζω πρεπει να καταχωρηθει στη κατηγορια με τα μονιμα θεματα καθως οπως βλεπω δεν ειμαστε και λιγοι οι ψυχικα καταπιεσμενοι.

Αυτό το τελευταίο ξαναπέστο.... Και λίγα λες, είναι η μόνη παρηγοριά που μου έμεινε και πάνε να μου την πάρουν!

Mr_Overdose
26/11/2020, 14:30
Αυτό το τελευταίο ξαναπέστο.... Και λίγα λες, είναι η μόνη παρηγοριά που μου έμεινε και πάνε να μου την πάρουν!

https://youtu.be/t29feiHZMcM

Σε βλεπω ετσι μεχρι το τέλος
Χαχαχαχα

Dr.Monty
26/11/2020, 15:11
Θα πω και εγω τη μικρη μου ιστορια αλλα παρακαλω να μη γελάσετε

Πριν 2 χρόνια, πριν ακομα γινουν σουπα και ενοχλητικα στην πολη, αγόρασα ενα πατίνι της xiaomi. Τελικη 25χμ/ω.

Στον πρωτο χρόνο έκανα 1200 χιλιομετρα αν και η αποσταση δουλεια σπιτι πανε έλα ειναι μόλις 6κμ.

Γυριζα βραδια ΟΛΗ την Αθηνα. Μενω κέντρο κουκακι και πηγαινα Χαλανδρι, Μαρουσι, Νεα Σμυρνη, Πλακα Ψυρρη κτλ.

Απλα ερωτεύτηκα να ειμαι πανω σε διτροχο. Αυτη η αισθηση ελευθερίας απλα ειναι ασυγκριτη.

Οποτε δειλα δειλα αρχισα να βλεπω ότι μικρότερο i.e. 125cc σε στυλ μηχανης. Είχα καταληξει στο yamaha ys125 ή το honda cb125f.

Απλα μιλωντας με ενα πολυ καλο φίλο, χρονια μοτοσυκλετιστη μου είπε: "Ενα πραγμα θα σου πω. ABS."

Οποτε εχω παει και πλεον κοιταω κατι σε suzuki-vstorm250 ή tkr251.

Ανυπομονω να βγω στους δρόμους

SeniorCanardo
26/11/2020, 15:52
Εγω 5χρονια μικρότερος ομως ισως λιγοτερο αθλητικός απο εσένα και πριν 7 χρονια εχασα φιλο σε εντουροβολτα ανακοπη ουτε ασθενοφορο δε προλάβε ηταν ετων 37 παρακαλω. Μετα ψαχουλευτικα οτι οκ χρειαζονται καποια στοιχειώδη πριν μπεις σε αυτο τον χωρο..

Τι θα γίνει ρε Δόκτορα, θα μας αγχώσεις κι άλλο?

Δεν μας φτάνουν οι τούμπες, οι μανιβελίες, το σκύψε-μάζεψε το μηχανάκι, σπρώξε, τράβα, θα ανησυχούμε και για έμφραγμα τώρα.:smokin:

Σοβαρά τώρα, οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα μετά τα 30-35, έντονη ή και λιγότερο, καλό είναι να συνοδεύεται από έναν καλό καρδιακό έλεγχο και ένα γενικότερο check-up, ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΟΝΤΕΣ!!!
423150

harris_x
26/11/2020, 17:09
Είσαι σε μεταβατική φάση στην ζωή σου και δεν ξέρεις τις ανάγκες μετακίνησης σου σε ένα χρόνο ή πόσο ελεύθερο χρόνο θα έχεις να διαθεσεις για βόλτες κτλ. αλλά θες να επιστρέψεις στον μοτοσυκλετισμο...

Δηλαδή πας σε μια έκθεση και βλέπεις ένα cbf 1000 μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση και σε ωραία τιμουλα. Μια μηχανή που είχες απωθημένο. Λες να το αγοράσω. Η δεύτερη σκέψη είναι Θα το χρησιμοποιήσω όμως καθόλου;;;(εχω και παπί) Αρχίζεις και μπερδεύεσαι και σκέφτεσαι μηπως είναι καλύτερα να αγοράσεις τίποτα σε μεσαία κυβικα κούτα;

Τελικά αγοράζεις; Παίζεις πάσο και αφήνεις τον χρόνο να περάσει να ξεκαθαρίσεις;

Σας έχει συμβεί; Και αν ναι τι κάνατε; Μετάνιωσατε για αυτήν την αγορά;

επιλέγεις το ποσό των χρημάτων που θέλεις να “κάθεται” και σιγά σιγά να χάνεται και μετά προχωράς με την αγορά της μηχανής που σου γουστάρει περισσότερο εντός αυτού του budget.

Εννοείται ότι προχωράς γιατί ισχύει το παρακάτω:

[...] Κάποιοι άνθρωποι γουστάρουν απλά να έχουν μια μοτό στο γκαράζ τους και να την καβαλάνε 2 φορές το χρόνο κυριολεκτικά. Ε αυτές τις δυο φορές το ευχαριστιούνται.

[...]

Το να έχεις μια διέξοδο να ξεφύγεις απο την καθημερινότητα είναι κάτι πολύτιμο.

[...]

Μια βόλτα στο τόσο όμως, θα την κάνεις. Μια κυριακή πρωί θα πεταχτείς έναν άγιο, μια επιδαυρο, μια παραλία σαράντη. Ψυχοθεραπεία για πάρτυ σου .
Ακόμη και ο χρόνος που θα αφιερώσεις να πλύνεις το μηχανάκι ή να καθαρίσεις τον εξοπλισμό σου είναι θεραπευτικός.

harris_x
26/11/2020, 17:11
Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου. Ειμαι στην ιδια φαση απο τον ιουλιο, παλευω με αυτους του δαιμονες καθημερινά, στη δουλεια στο σπιτι στη τουαλετα παντουυυ.. Να παρω,να μην παρω,τι να παρω, ποτε να το παρω, να το παρω τωρα που ειμαι ταυλωμενος;αλλα ειναι χειμωνας τώρα θα το φαει το γκαραζ η να το παρω καλυτερα την ανοιξη, εχω χρόνο στα αλήθεια για μοτο στη δεδομενη φαση της ζωης μου με 2 μωρα παιδια η τσάμπα θα δωσω τοσα λεφτα να κάθονται.. Νομιζω μέχρι να παρω κατι δεν θα ηρεμήσω, η αλήθεια ειναι οτι παταω στα νυχια και αν δεν ηταν χειμωνας θα την ειχα κανει την λαλακια, η μηπως οχι;αφου ειναι το θελω μου γιατι να ειναι λαλακια, εχω διπλωμα Α απτο 2007 και δεν εχω παρει ποτε μηχανη ειναι το ονειρο μου..
Παραααανοιαααααα!!!

ό,τι έγραψα παραπάνω ισχύει και στην δική σου περίπτωση κατα την γνώμη μου.
απλά αν δεν έχεις εμπειρία καλό θα ήταν να κάνεις και κάποιο σχολείο ασφαλους οδήγησης.

Mr_Overdose
26/11/2020, 17:20
ό,τι έγραψα παραπάνω ισχύει και στην δική σου περίπτωση κατα την γνώμη μου.
απλά αν δεν έχεις εμπειρία καλό θα ήταν να κάνεις και κάποιο σχολείο ασφαλους οδήγησης.

Εδω που ειμαι δυστυχώς δεν υπαρχει κατι τετοιο φιλε μου οποτε δυο λυσεις υπαρχουνε. 1η λυση:η θα παω σε καποια σχολη οδηγων να κανω ενα φρεσκαρισμα η 2η λυση:θα διαπιστώσω αν ισχυει η παροιμια που λενε "εεεελα μωρε ειναι σαν το ποδηλατο αμα ανεβεις το ξαναθυμασαι"

harris_x
26/11/2020, 17:38
Εδω που ειμαι δυστυχώς δεν υπαρχει κατι τετοιο φιλε μου οποτε δυο λυσεις υπαρχουνε. 1η λυση:η θα παω σε καποια σχολη οδηγων να κανω ενα φρεσκαρισμα η 2η λυση:θα διαπιστώσω αν ισχυει η παροιμια που λενε "εεεελα μωρε ειναι σαν το ποδηλατο αμα ανεβεις το ξαναθυμασαι"

Όχι, αυτή η παροιμία δεν ισχύει για τα μηχανάκια.

:nono:

mia_zoi_kawa
07/12/2020, 19:24
Επανέρχομαι στο θέμα....
Αφήνω τις τουριστικές στην άκρη μιας και δεν υπάρχει χρόνος, παρέα, διάθεσή για ατελείωτες ώρες πάνω στην σέλα...
Πάμε σε μοτοσυκλέτα διασκέδασης (δρόμου) . Για το σαββατοκύριακο και για την ψυχοθεραπεία. Ανάμεσα σε ninja 400 κούτα, sv 650 κουτα Fz6s μεταχειρο, gsf650 μεταχειρο τι θα επιλέγατε;

giorgosb
07/12/2020, 19:27
Καλορίζικο... :p

423441

mia_zoi_kawa
07/12/2020, 19:30
Έχεις επιχειρήματα; Προσωπικά νομίζω ότι ένα FZ6 είναι περισσοτερο διασκεδαστικο, ένα ninja 400ποιο όμορφο και ένα bandit 650 πιθανόν μια μηχανή που θα την κρατήσεις μια δεκαετία.

giorgosb
07/12/2020, 19:44
Προσωπική άποψη πάντα, FZ6 και Bandit είναι μια χαρά μηχανάκια αλλά δεν μου κάνουν κλικ. Νομίζω ότι έχουν αρχίσει κ δείχνουν την ηλικία τους. Το Ζ οκ αν σου αρέσει, αλλά δεν θα προτιμούσα να δώσω σχεδόν τα ίδια λεφτά με το SV και να 'εχω και 30 άλογα λιγότερα..

RaGe_Raptor
07/12/2020, 19:50
Έχεις επιχειρήματα; Προσωπικά νομίζω ότι ένα FZ6 είναι περισσοτερο διασκεδαστικο, ένα ninja 400ποιο όμορφο και ένα bandit 650 πιθανόν μια μηχανή που θα την κρατήσεις μια δεκαετία.
λοιπόν:

"κούφιο" χαμηλά το φζ6, πως είναι πιο διασκεδαστικό απορώ (αν και ο όρος "διασκεδαστικό" είναι κάτι διαφορετικό για τον καθένα αλλά σε γενικές γραμμές ένα 600 Ι4 δεν είναι διασκεδαστικό εκτός κι αν το σκίζεις)+ ότι θα είναι μεταχείρω
αν για εσένα η εμφάνιση είναι το κορυφαίο κριτήριο και σου αρέσει το νιντζα 400, τότε δεν έχει νόημα να ρωτάς
το μπάντιτ είναι 400 κιλά:bawl:



sv650 κούτα,χθες.-

doctoras
07/12/2020, 19:51
επιχείρημα: εφόσον δεν έχεις τουριστικές βλέψεις βγάζεις έξω τα τετρακύλινδρα
sv650 γνωστό καλό αν θες ας πουμε ρετρο-σπορ λουκ λόγω στρογγυλοφάναρου
423442

συμφωνώ ότι το ninja 400 είναι πιο όμορφο
423443


επίσης ενδιαφέρον συνολικά συμπεριλαμβανομένης και της τιμής του το MT03

RaGe_Raptor
07/12/2020, 19:54
επιχείρημα: εφόσον δεν έχεις τουριστικές βλέψεις βγάζεις έξω τα τετρακύλινδρα
sv650 γνωστό καλό αν θες ας πουμε ρετρο-σπορ λουκ λόγω στρογγυλοφάναρου
423442

συμφωνώ ότι το ninja 400 είναι πιο όμορφο
423443


επίσης ενδιαφέρον συνολικά συμπεριλαμβανομένης και της τιμής του το MT03

θεωρώ τα νιντζα 400,μτ03 μοτοσυκλετάκια σε σχέση με το sv650.

doctoras
07/12/2020, 20:29
στο ninja400 δεν ξέρω πως? αλλά η kawasaki ανακοινώνει 168kg γεμάτο! Αν είναι όντως αυτό το βάρος του είναι πολύ καλή επίδοση και πολύ βασικό χαρακτηριστικό για το fan που αναζητάς
το μόνο θέμα που θα πρέπει να εξετάσεις είναι η θέση οδήγησης με κλιπονς, αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό καλορίζικο να είναι, αν έχεις ενδοιασμούς πρέπει να το εξετάσεις με ενα καλό τεστ ραιντ

xbul
07/12/2020, 20:39
Δεν ξέρω κατά πόσο το ninja 400 εξακολουθεί να είναι διαθέσιμο. Είναι euro 4 και φίλος που το παρήγγειλε πρόσφατα (ήρθε την περασμένη εβδομάδα) πήρε το τελευταίο και μάλιστα σε πράσιονο χρώμα, ενώ ήθελε σε μαύρο. Προσωπική μου άποψη, sv650. Πιο μοτοσυκλέτα, πιο τίμιο, αειθαλές.

mia_zoi_kawa
07/12/2020, 21:18
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το FZ6 δεν χαίρει της εκτίμησης σας. Το εγγλέζικο mcn το χαρακτηρίζει φανταστική αγορά στα μεταχειρισμένα και ιδιαίτερα διασκεδαστικο. Αν το sv 650 είναι τόσο υπέργαματη αγορά τότε γιατί δεν το αγοράζει κανείς; Επίσης έχει παρουσιαστεί πριν από καμιά πενταετία και κινδυνεύεις να αγοράσεις κούτα μηχανή και σε δύο μήνες να είναι παλιό μοντέλο.

billyka
07/12/2020, 21:37
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το FZ6 δεν χαίρει της εκτίμησης σας. Πολυ ομορφο μηχανακι το οδηγησα προσφατα,απλα εννοειται χαμηλα ειναι ψοφιο,4κυλιδρο 600 γαρ..Καλυτερα κατι σε 2κυλινδρο ροπατο

doctoras
07/12/2020, 21:42
Αν κερδίζει εδαφος ο Ι4 και το fz6 θα σου αντιπρότεινα το XJ6 diversion που εχει το καθεαυτό ροπατο Ι4 χωρις ξεσπασματα, γραμμικο και ομαλο σε ολες τις κλίμακες στροφών, πιο ζωντανό στις χαμηλομεσαιες απο το fz6
Και πιο φρεσκο σχεδιαστικά και παιζει να βρεις καποιο με ελάχιστα χλμ πρωτο χερι

billy84
07/12/2020, 22:45
Επανέρχομαι στο θέμα....
Αφήνω τις τουριστικές στην άκρη μιας και δεν υπάρχει χρόνος, παρέα, διάθεσή για ατελείωτες ώρες πάνω στην σέλα...
Πάμε σε μοτοσυκλέτα διασκέδασης (δρόμου) . Για το σαββατοκύριακο και για την ψυχοθεραπεία. Ανάμεσα σε ninja 400 κούτα, sv 650 κουτα Fz6s μεταχειρο, gsf650 μεταχειρο τι θα επιλέγατε;


Μου είχε διαφύγει το θέμα και τώρα που το επανέφερες το είδα.Απο τα μηχανάκια που αναφέρεις θα έπαιρνα μακραν το Fazer 600 μεταχειρισμένο το οποίο θα βρεις σε σουπερ τιμη και θα έχεις πολύ μικρή χασούρα γενικώς χωρίς να υστερεί πουθενά απο τα υπόλοιπα που είπες(υπερτερεί βασικά).

Πριν το οδηγήσω θεωρούσα και εγώ οτι θα είναι ψόφιο χαμηλά κλπ αλλά ενός φίλου που πήρα με -1 γρανάζι εμπρος τράβαγε σούπερ απο χαμηλά :uplate: Φθηνή λύση αλλά λειτουργική αν θες κάτι παραπάνω.

Διάβασα όλο το θέμα και είδα πολύ ωραίες απόψεις απο όλα τα παιδιά.Γνώμη μου είναι όμως να μην είναι αυτοσκοπός η ψυχοθεραπεία.

contes di Zante
08/12/2020, 07:25
Άν βάλεις εκτός την οικονομοτεχνική μελέτη και παράγοντες όπως συντήρηση κ' μεταπώληση (θεωρώ ότι ίσα κ' όμοια είναι πάνω κάτω) εσύ ποίο από τα τέσσερα ξεχωρίζεις με το χέρι στην καρδιά? Άν αύριο-μεθαύριο σταμάταγες να καβαλάς, λόγω υγείας πχ και μπορούσες να γυρίσεις τον χρόνο πίσω, ποιό θα επέλεγες? Αυτό να πάρεις.....και άσε τι λέει το MCN για τους Αγγλικούς δρόμους

NXONTZ
08/12/2020, 10:10
Ημουν και εγώ στην θέση σου τον Σεπτέβριο για αγορά μοτο αφού πούλησα το bmw f 650gs που είχα. Aπό τα μοτο που σκεφτόμουνα πήγα και οδήγησα και το sv. Πολύ ροπάτο, παπί στην πόλη και το είχα βρεί κούτα ( μοντ. 2018) γύρω στα 6.300 - 6.400 στην suzuki στην Καλλιρόης. Το yamaha δεν έχει με τίποτα το τράβηγμα του suzuki, το bandit είναι ..υπέρβαρο και το ninza φαντάζομαι λόγω cc δεν έχει τα γκάζια του 650. Τελικά δεν πήρα το suzuki γιατί είναι αλήθεια ότι οπτικά ( προσωπική γνώμη πάντα) δεν με εξιτάρει και ήθελα βαλίτσα πίσω που στο sv δεν....!!!Πάντως οδηγικά μού έκανε πολύ καλή εντύπωση το sv και για τα κυβικά του έχει πολύ καλό γκάζι και είναι value for money.
Γιατί δεν το αγοράζει ο Ελληνας;Δεν είναι για pull mur και μικροδείχνει για την ..καφετέρια ( προσωπική γνώμη να μην παρεξηγηθώ:))

Kickstart
08/12/2020, 10:11
Sv650 κι εξηγούμαι..
Σύγχρονο, οικονομικό, άνετο στην πόλη αλλά θα κάνει και ταξίδια αν αντέχει τα χαστούκια ενός γυμνού ο σβερκος σου. Μαζεμένο σε διαστάσεις παρκάρει σε μικρούς χώρους άνετα.
Κατα την γνώμη όμορφο και όχι καγκουρικο.
Το μόνο πλην η μαμά σελα, πραγματικά για φακιρηδες. Αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα στις μέρες μας. Αφού θες φαν μπαϊκ ποιος ο λόγος να μπλέξεις με 4κυλινδρα
που πίνουν τον αμπακα σε κάθε βόλτα και τα μεγάλα σέρβις απαιτούν πώληση νεφρού;
Άσε που μεταχειρο με καινούργιο δεν χωράει συζήτηση ποιο υπερτερεί και γιατι

sapila racing
08/12/2020, 10:12
Eγώ απο αυτά που σκέφτεσαι θα διάλεγα το SV.
- Το FZ6 το έχω οδηγήσει και δεν μου άρεσε καθόλου το πόσο ψόφιο ηταν χαμηλά.
Ισως μπαλώνεται με -1 δοντι εμπρός οπως ειπε ο billy, αλλά μόνο για την πόλη και τα περίχωρα. Για πιο έξω θα σου σπάσει τα νεύρα.
Εχω το R6 του 2004 με ίδιο μοτέρ και ενα δοντι κατω εμπρός αλλά το καβαλάω μονο στην πίστα. Οποτε το εχω καβαλήσει εκτός πίστας ειναι στα όρια του εκνευριστικού.

- Το Bandit 650 το έχω οδηγήσει. Ειναι υπερβολικά βαρύ.

νεοσσός
08/12/2020, 10:50
Suzuki SV 650 κι από εμένα ή αν μπορείς να δώσεις περίπου 1.000€ παραπάνω παίρνεις το Aprilia Shiver 900 καινούριο με τέσσερα χρόνια εγγύηση (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/20407303-aprilia-shiver-900). Πολύ όμορφο, 900 cc, δικύλινδρο, 95 ίππους, αλλά όχι ελαφρύ. Το Shiver 900 είναι 218 κιλά γεμάτο, ενώ το SV 650 197 κιλά γεμάτο.

Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ το Yamaha XJ6 το γυμνό, όχι το Diversion. Όμως νομίζω ότι δίλημμα είναι μεταξύ SV 650 για προσιτό και καλό ή Shiver 900 με το αριστερό χέρι στην καρδιά και το δεξί χέρι στο γκάζι. :)

motojojo
08/12/2020, 11:06
To bandit ειναι βαρυ για την πολη προφανως, γιατι κατά τα άλλα το βάρος του δε φαινεται. Τουλαχιστον εγω σαν αρχάριος και με το 600αρι για πρωτη μηχανη δεν ειχα ποτε προβλημα. Βέβαια δεν το λες και σπορ.

Το SV θα ειναι η πρωτη (ή από τις πρωτες) επιλογές μου αν επιστρέψω Ελλάδα. Όμορφο κατ'εμε, βολικες διαστάσεις, ωραίο μοτερ με μικρη κατανάλωση απότι λένε, ευέλικτο σα παπι στην πόλη χωρις να δυσανασχετεί σε πιο σπορ επιθυμίες του αναβάτη. Και ολα αυτά σε μια απίστευτη τιμή.

Βέβαια μιας και αναφέρθηκε το shiver, αν δεν ενοχλουν τα 900 κυβικα λόγω τελών κλπ (και η έλλειψη δείκτη βενζίνης - εμενα με ενοχλει!) με κλειστά μάτια shiver!

Τετρακύλινδρο δυστηχώς δεν ειναι και ότι καλύτερο για πόλη. Το καλοκαιρι ειδικά λαμπαδιάζει το μοτέρ.
Ακόμη και το bandit που είναι αρκετά ελαστικό χαμηλά δεν του αρεσει τόσο το σουρσιμο ανάμεσα στα αυτοκίνητα.

katsar
08/12/2020, 11:14
Επανέρχομαι στο θέμα....
Αφήνω τις τουριστικές στην άκρη μιας και δεν υπάρχει χρόνος, παρέα, διάθεσή για ατελείωτες ώρες πάνω στην σέλα...
Πάμε σε μοτοσυκλέτα διασκέδασης (δρόμου) . Για το σαββατοκύριακο και για την ψυχοθεραπεία. Ανάμεσα σε ninja 400 κούτα, sv 650 κουτα Fz6s μεταχειρο, gsf650 μεταχειρο τι θα επιλέγατε;

Για τέτοια χρήση καθαρά,ΕΓΩ θα έπαιρνα Ducati Monster 696 /796 μτχ.

ptc
08/12/2020, 13:40
Για fun στο δρομο κι εγω πιστευω πως τα 4Κ αποκλειονται. Θελουν αλλαγες στο γραναζωμα (μινιμουμ -1 εμπρος, ιδανικα -1Ε/+2Π), αλλα μετα εχεις θεμα στο ταξιδι γιατι δουλευει ψηλα το μοτερ. Το bandit ειδικα ειναι απο τα λιγοτερο fun μηχανακια που εχω οδηγησει. Βαρυ και μακρυ, αδιαφορο γενικα.

Εγω παντως θα προτιμουσα το Ninja 400, καθως η ευχαριστηση που σου δινει ενα ελαφρυ μηχανακι που μπορεις να το στραγγιζεις και στο δρομο για μενα δε συγκρινεται με τιποτα αλλο. Παρεμπιπτοντως το 400 δεν ειναι κανενα αργο μηχανημα. Η επιταχυνση (https://www.youtube.com/watch?v=Ab5K61zs0Jw&feature=youtu.be&t=118) του ειναι ικανοποιητικοτατη, ενω και σε συγκριση με το sv650 μη νομιζετε πως υπαρχει καμια χαοτικη διαφορα. Ενδεικτικα στο 1/4 mile εχουν 1" διαφορα (13,2 / 12,1 -πηγη zeroto60times.com). Σε κλειστο στροφιλικι ειδικα θα στοιχηματιζα τα λεφτα μου στο 400. Γενικα για μενα το μικρο βαρος ειναι πολυ σημαντικος fun factor, ειδικα αν συνοδευεται και απο επαρκεις/ικανοποιητικες επιδοσεις.

Και το sv650 δεν ειναι κακη περιπτωση βεβαια, θα το εβαζα δευτερο.

strokt up
08/12/2020, 21:01
Θηκατε με το bandit. Ναι είναι το πιο βαρύ. Δεν φαίνεται πουθενά αυτό εκτός απο την πόλη και το βουνίσιο στροφιλίκι που κανένα sport touring δεν είναι φτιαγμένο για αυτό το περιβάλλον. Σαν να λέμε το ρ1 είναι χαμηλό για τα μονοπάτια στην Πάρνηθα. Νομίζω είναι το πιο οικονομικό στην κατηγορία του και σε κατανάλωση και στα πάντα. Και σίγουρα έχει και άλλα κρυφά χαρίσματα που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε πάντως στα λεφτά που παίζουν είναι τρομερό vfm. Αρκεί να ξες τι αγοράζεις και να μην έχεις αυταπάτες.

RaGe_Raptor
09/12/2020, 09:59
Θηκατε με το bandit. Ναι είναι το πιο βαρύ. Δεν φαίνεται πουθενά αυτό εκτός απο την πόλη και το βουνίσιο στροφιλίκι που κανένα sport touring δεν είναι φτιαγμένο για αυτό το περιβάλλον. Σαν να λέμε το ρ1 είναι χαμηλό για τα μονοπάτια στην Πάρνηθα. Νομίζω είναι το πιο οικονομικό στην κατηγορία του και σε κατανάλωση και στα πάντα. Και σίγουρα έχει και άλλα κρυφά χαρίσματα που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε πάντως στα λεφτά που παίζουν είναι τρομερό vfm. Αρκεί να ξες τι αγοράζεις και να μην έχεις αυταπάτες.

Εγω το έκρινα ως fun bike απέναντι στο SV. Προφανώς κι έχει άλλες χάρες. :beer:

ptc
09/12/2020, 10:20
Εγω το έκρινα ως fun bike απέναντι στο SV. Προφανώς κι έχει άλλες χάρες. :beer:

Το αυτό. Μια χαρά μηχανή είναι, αλλά για άλλη χρήση απ αυτή που συζητάμε.

Fun bike με αυτά τα κιλά είναι λίγο σαν το "δεσποινίς ετών 39".

edit:

Για τέτοια χρήση καθαρά,ΕΓΩ θα έπαιρνα Ducati Monster 696 /796 μτχ.

Πολυ ωραια προταση.
Παντως αν βαλουμε και μη Ιαπωνες στην κουβεντα, απεναντι απ'το Ninja400 υπαρχει το RC390 σε εξαιρετικη προσφορα (4700 αν θυμαμαι καλα). Μεγαλη διαφορα μεχρι τα εξιμιση∙ ειναι λεφτα που μπορουν να μεινουν στην τσεπη ή να πεσουν πανω στο μηχανακι και να εχεις ενα ακομα πιο πληρες συνολο.

DoctoR_k6
09/12/2020, 10:55
Fun bike k Ninja 400? Πως γκενεν αυτο?
Τι εννοει ο καθενας fun bike?
Mε κανα 5αρι βρισκεις οντως fun bike (μεταχειρο) αλλα οχι στα προαναφερθεντα (κατ εμε).

doctoras
09/12/2020, 11:45
είναι λίγο σαν το "δεσποινίς ετών 39".

Να ξερεις οτι στις μερες μας εχουν μεγαλύτερη "πέραση" απο αυτο το νουμερο και ανω :lol::lol:

RaGe_Raptor
09/12/2020, 12:30
Fun bike k Ninja 400? Πως γκενεν αυτο?
Τι εννοει ο καθενας fun bike?
Mε κανα 5αρι βρισκεις οντως fun bike (μεταχειρο) αλλα οχι στα προαναφερθεντα (κατ εμε).

Ο Πέτρος πχ το εννοεί με την έννοια του ότι μπορείς και το σκίζεις παντού και είναι κι ελαφρύ, άσε που είναι ταμάμ για Ρύσιο και λοιπά πιστακια.
Για εμένα δεν υπάρχει επαφή Ninja 400 με SV 650, δες τι μπορεί να κάνει το SV στο motoamerica (εννοείται έχουν βάλει πολλά δολλάρια, αλλά σαν βάση είναι καταπληκτικό μηχανάκι)

DoctoR_k6
09/12/2020, 13:20
Ο Πέτρος πχ το εννοεί με την έννοια του ότι μπορείς και το σκίζεις παντού και είναι κι ελαφρύ, άσε που είναι ταμάμ για Ρύσιο και λοιπά πιστακια.
Για εμένα δεν υπάρχει επαφή Ninja 400 με SV 650, δες τι μπορεί να κάνει το SV στο motoamerica (εννοείται έχουν βάλει πολλά δολλάρια, αλλά σαν βάση είναι καταπληκτικό μηχανάκι)

Εγω καταλαβα για δρομο μια στο τοσο που θα βγαινει βολτα.
Απο αυτα που ανεφερε σιγουρα SV.
Βεβαια εγω θα επελεγα αλλα μοτο για τετοια φαση.
Superduke/Tuono/Hyper... :D

toyar
09/12/2020, 13:46
νομιζω οτι σε μια τετοια συζητηση επιλογης θα επρεπε να υπαρχουν τα δεδομενα των ετησιων χλμ και του χρονικου οριζοντα κατοχης
αλλος αλλαζει μηχανη καθε χρονο αλλος την παντρευεται
αλλος κανει 20000χλμ το χρονο κι αλλος 3000
αν σκοπευει κανει να αλλαξει συντομα το καινουριο θα φερει μεγαλη χασουρα
αν κανει καποιος πολλα χλμ εντος τα 4Κ ειναι ρουφηχτρες
οι παραμετροι ειναι πολλες
παιζει και η φαση δεν μασαω απο λεφτα οποτε θα παρω οτι μου κανει κλικ χωρις πολλα πολλα

mia_zoi_kawa
09/12/2020, 14:31
Μάγκες πήγα και το είδα το sv. Είναι στα 6.200 με διπιστονη δαγκάνα και 7.000 με τετραπιστονη δαγκάνα εμπρός. Αν υπολογίσουμε μια νέα σέλα και μια σχάρα που να μην το ασχημαίνει αισθητικά ανεβαίνουμε κάνα 250 τουλάχιστον...

Η μηχανή αυτή αισθητικά φωνάζει ή ότι την σχεδίασε κάποιος που δεν αγαπα την μοτοσυκλέτα ή έγινε με βάση την σκέψη... ξεπέταχτε το γιατί πρέπει να σχεδιάσουμε το νέο Swift... Δηλαδή έχουμε έναν γαματο κινητήρα ας βγάλουμε ένα roadster χωρίς να πολύ ασχοληθούμε γιατί θα μειώσουμε τα κέρδη των μετοχων.

Κοντόφθαλμη λογική. Προσωπικά το sv δεν με ενδιαφέρει. Δεν το θεωρώ ευκαιρία μιας και δεν είναι όμορφο αλλά ούτε και χρηστικό. Τώρα αν βγει καμία προσφορά του στυλ - 1000 ευρώ για ξεστοκαρισμα τότε ναι είναι ενδιαφέρον.

Υγ Χαλαρώστε με την ροπακλα. Αν αυτο είναι το ζητούμενο παίρνω tdm

mia_zoi_kawa
09/12/2020, 14:45
επιλέγεις το ποσό των χρημάτων που θέλεις να “κάθεται” και σιγά σιγά να χάνεται και μετά προχωράς με την αγορά της μηχανής που σου γουστάρει περισσότερο εντός αυτού του budget.

Εννοείται ότι προχωράς γιατί ισχύει το παρακάτω:

Ο Χάρης μου έδωσε την ποιο πρακτική συμβουλή.
Σορρυ αν σας στεναχωρήσα με το sv. Καλή μηχανή αλλά δεν μου αρέσει ιδιαίτερα οπτικά. Βέβαια υπάρχει πάντα η πιθανότητα να την αγαπήσεις κάνοντας χλμ η να το μετανιώσεις εξίσου.

mia_zoi_kawa
09/12/2020, 14:50
Αν δω ότι ζορίζομαι στην επιλογή θα αγοράσω κάτι μικρό κούτα ή κάτι από το καλάθι (όπως zr7, cbr600)

RaGe_Raptor
09/12/2020, 15:21
Ο Χάρης μου έδωσε την ποιο πρακτική συμβουλή.
Σορρυ αν σας στεναχωρήσα με το sv. Καλή μηχανή αλλά δεν μου αρέσει ιδιαίτερα οπτικά. Βέβαια υπάρχει πάντα η πιθανότητα να την αγαπήσεις κάνοντας χλμ η να το μετανιώσεις εξίσου.

Να μας στεναχωρήσεις που δεν θα αγοράσεις SV δεν παίζει, εκτός κι αν κάποιος ζει από τα μερίσματα οπότε πάσο:a014:
Για εμένα το SV είναι όμορφο ακριβώς λόγω απλοϊκής μορφής. Κινητήρας,ρόδα, πλαίσιο άντε και μια ουρά.

giorgosb
09/12/2020, 15:32
Σορρυ αν σας στεναχωρήσα με το sv. Καλή μηχανή αλλά δεν μου αρέσει ιδιαίτερα οπτικά. Βέβαια υπάρχει πάντα η πιθανότητα να την αγαπήσεις κάνοντας χλμ η να το μετανιώσεις εξίσου.

Ε όχι και να μας στεναχώρησες, κουβέντα κάνουμε. Πάντως αν στο πλάνο υπάρχει και σχάρα/μπαγκαζιέρα ίσως να κοίταζες σε τίποτα πιο τουριστικό ώστε να μην χτυπάει πολύ στο μάτι. Στο Ninja 400 δλδ θα έψαχνες για μπαγκαζιέρα;

mia_zoi_kawa
09/12/2020, 15:47
Στο ninja όχι, αλλά το ninjaki είναι έρωτας οπότε το παίζεις ότι δεν σε νοιαζει. Στο sv η givi τουλάχιστον έχει τριπλή μπαγκαζιερα και προσθέτει πολύ στο μάτι στην μηχανη.Εννοείτε ότι δεν θα έβαζα ποτέ σκληρές πλαϊνές βαλίτσες αλλά μόνο μαλακές, αν και οι σκληρές που δείχνει η givi μοιάζουν σουλουπωμενες και όμορφες. Βέβαια το να βάλεις τριπλή μπαγκαζιερα σε μηχανή με τόσο μικρό ντεπόζιτο είναι ένα θέμα για προβληματισμό.

giorgosb
09/12/2020, 15:59
Η Givi δίνει όλες τις επιλογές ναι. Tο top case φαίνεται παράταιρο σε ένα μικροκαμμωμένο μηχανάκι όπως το SV. Οι πλαϊνές 35/37άρες πλαστικές βαλίτσες είναι πιο εμφανίσιμες. Παρ'όλα αυτά εφόσον το Ninja είναι έρωτας θα πρέπει να πάει στην πρώτη θέση προτίμησης ;)

mia_zoi_kawa
09/12/2020, 16:08
Κοίτα χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση στη givi (υπάρχουν πολλές αξιόλογες όπως η καppa πχ) εγώ μόνο αυτήν κοίταξα. Στις μακέτες (μακέτες πρέπει να είναι οι φωτογραφίες που δείχνει τα δείγματα) φαίνονται πολύ ταιριαστές και προσθέτουν πολύ στο sv. Ένα μικρό top case ας πούμε μέχρι 30l και δύο μικρές πλαϊνές, ας πούμε μέχρι 30 και εδώ πάλι (για να μην γίνει το μηχανάκι τουριστικός καρναβαλος) Σου δίνουν 90 λίτρα που είναι υπεραρκετά για σόλο ταξίδι με σκηνή η με διπλό ταξίδι χωρίς σκηνή και με γεμάτη την πιστωτική κάρτα. Το ντεπόζιτο μου φάνηκε ιδιαίτερα μικρό για οποιοδήποτε tank bag.