PDA

View Full Version : Μοτοπορεία για το τροχαίο έξω από τη Βουλή ?



Σελίδες : [1] 2

Engelados
17/03/2021, 17:17
Χωρίς να θέλω να εκφράσω άποψη πάνω στο συμβάν γιατί ξέρω πόσο εύκολα ένα φόρουμ γίνεται πολιτικό καφενείο απλά ρωτάω:

Ξέρετε αν θα πραγματοποιηθεί κάποια Μοτοπορεία για το αδικοχαμένο παιδί ? Πού και πότε.
Να 'στε καλά και πάντα όρθιοι !

Shinigami Ryuk
17/03/2021, 17:32
Κυκλοφορει ενα βιντεο στο twitter που δειχνει συγκεντρωση μοτο τωρα εξω απο την βουλη

https://twitter.com/kinimatini/status/1372222028800012299

billy84
03/09/2021, 17:25
Ανθρωποκτονία εξ΄αμελείας τελικά για τον αστυνομικό https://www.sdna.gr/politiko-deltio/ellada/874661_dystyhima-exo-apo-ti-boyli-poiniki-dioxi-gia-anthropoktonia-ex


Το αστείο βέβαια βρίσκεται στις τελευταίες παραγράφους τις οποίες αξίζει να διαβάσετε,για το κωμικό του πράγματος(οχι του τροχαίου αλλά στο πως ισχύουν οι νόμοι για τον καθε πολίτη)


Με βάση τις διαδικασίες που έχουν οριστεί από την ΕΛ.ΑΣ. και την Τροχαία η συγκεκριμένη είσοδος χρησιμοποιείται αποκλειστικά από οχήματα που φέρουν υπουργούς ή βουλευτές.Με δεδομένο, ότι η κυρία Μπακογιάννη δεν επέβαινε στο όχημα ο οδηγός όφειλε να εισέλθει στη Βουλή από την είσοδο της Λ. Αμαλίας.



Δηλαδή αν ήτο η Ντόρα στο αυτοκίνητο θα την πλήρωνε κιόλας ο συγχωρεμένος.Περαστικά μας...

alexis72
03/09/2021, 18:04
μαλισταααα...μετα απο 6 ΜΗΝΕΣ επιτελους ο εισαγγελεας ασκησε ποινικη διωξη για ανθρωποκτονια απο ΑΜΕΛΕΙΑ φυσικά ...
στον αστυνομικο φρουρο οδηγο της μπακογιαννη ...τοσα video εδειχναν τι ακριβως συνεβη και εκανε 6 μηνες για να κανει την δουλεια του καποιος καλοπληρωμένος εισαγγελεας ...το δικαστηριο θα γινει σε 5-6 -10 χρονια θα φαει την τεραστια ποινη 2-3 χρονια με ΑΝΑΣΤΟΛΗ ο εγκληματιας οδηγος κι η ζωη συνεχιζεται ...

alexis72
03/09/2021, 18:46
μαλισταααα...μετα απο 6 -7 ΜΗΝΕΣ επιτελους ο εισαγγελεας ασκησε ποινικη διωξη για ανθρωποκτονια απο ΑΜΕΛΕΙΑ φυσικά ...
στον αστυνομικο φρουρο οδηγο της μπακογιαννη ...τοσα video εδειχναν τι ακριβως συνεβη και εκανε 6 μηνες για να κανει την δουλεια του καποιος εισαγγελεας ...το δικαστηριο θα γινει σε 5- 6 -10 χρονια θα φαει την τεραστια ποινη 2-3 χρονια με ΑΝΑΣΤΟΛΗ ο εγκληματιας οδηγος κι η ζωη συνεχιζεται ...που ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ τον τοπο του δυστυχηματος (μπηκε στο προαυλιο της βουλης με το αμαξι του αντι να αφησει το αμαξι στο σημείο που εγινε το τρακαρισμα κ αυτος ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ,ουτε δίπλα στο θυμα ΔΕΝ πηγε να δει τι βλακεία εκανε ,αν θελει βοηθεια το θυμα και να ειδοποιησει το 166 κλπ ,δεν θα υπαρξει ξεχωριστη ΔΙΩΞΗ κυρ εισαγγελέα :eek::eek:για ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΤΡΟΧΑΙΟΥ ???

ΓιώργοςΤΤ
03/09/2021, 21:07
Ποια έπρεπε δηλαδή να είναι η κατηγορία;

DoctoR_k6
04/09/2021, 00:09
Ανθρωποκτονία εξ΄αμελείας τελικά για τον αστυνομικό https://www.sdna.gr/politiko-deltio/ellada/874661_dystyhima-exo-apo-ti-boyli-poiniki-dioxi-gia-anthropoktonia-ex


Το αστείο βέβαια βρίσκεται στις τελευταίες παραγράφους τις οποίες αξίζει να διαβάσετε,για το κωμικό του πράγματος(οχι του τροχαίου αλλά στο πως ισχύουν οι νόμοι για τον καθε πολίτη)


Με βάση τις διαδικασίες που έχουν οριστεί από την ΕΛ.ΑΣ. και την Τροχαία η συγκεκριμένη είσοδος χρησιμοποιείται αποκλειστικά από οχήματα που φέρουν υπουργούς ή βουλευτές.Με δεδομένο, ότι η κυρία Μπακογιάννη δεν επέβαινε στο όχημα ο οδηγός όφειλε να εισέλθει στη Βουλή από την είσοδο της Λ. Αμαλίας.



Δηλαδή αν ήτο η Ντόρα στο αυτοκίνητο θα την πλήρωνε κιόλας ο συγχωρεμένος.Περαστικά μας...

Εδω αλλοι ρε Μπιλ ειδανε κ συνυπευθυνοτητα τι να λεμε τωρα...
Θα του κλασουν τα φρυδια κ μια χαρα θα ζησει την ζωουλα του αυτος.
Αλλη οικογενειεα διελυσε.

alexis72
04/09/2021, 12:00
Ποια έπρεπε δηλαδή να είναι η κατηγορία;
κακούργημα ...σκοτωσε και με εγκαταλειψη παρακαλω:evil:
συγνωμη ξεχασα.... μονο αν σκοτωσεις ζωο 4ποδο πας για κακουργημα ...
ΟΙΚΟΣ ΑΝΟΧΗΣ η ελλαδα καταντησε με τους ΓΕΛΟΙΟΥΣ νόμους της ...
ο μαγκας οδηγος αυτος ...ουτε φυλακη θα παει ουτε θα τον στειλουν σπιτι του για παντα...θα ειναι κανονικα στην δημοσια δουλεια του- θα παρει κανονικα συνταξη εφαπαξ και μια χαρα θα ζησει την υπολοιπη ζωη του μεχρι να ψοφησει...:alien:

ΓιώργοςΤΤ
04/09/2021, 12:56
Τρικυμία εν κρανίο θα πω εγώ. Και ο φόνος εξ' αμέλειας κακούργημα είναι.

Εγκατάλειψη δεν είναι αν κάνεις το αμάξι σου δύο μέτρα μπροστά....

Φυσικά και είναι συνυπεύθυνος λόγω υπερβολικής ταχύτητας και παράνομης προσπέρασης. Το πόσο θα το αποφασίσουν άλλοι.

Αν πιστεύεις ότι ξέρεις την δουλειά του εισαγγελέα καλύτερα από τον ίδιο, γιατί δεν πας να γίνεις και εσύ;

Τώρα το να λέμε ότι άνθρωπος θα ψοφήσει.... Δεν θέλω να επεκταθώ. Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.

thunder ace
04/09/2021, 14:12
Το περίεργο που είναι;
Όλοι μας δεν περιμέναμε ότι κάτι τέτοιο θα γίνει;
Τουλάχιστον καταλάβαμε ότι ΟΛΟΙ αυτοί ,ΟΛΑ αυτά τα χρόνια, μας έχουν για ηλίθια μυρμήγκια;

ΓιώργοςΤΤ
04/09/2021, 14:40
Εγώ προτείνω να του φορτώσουμε τον φόνο του Κένεντι και του Martin Luther King, να του χρεώσουμε και την ήττα την Μικρασιατική εκστρατεία, να τον εκτελέσουν δια τουφεκισμού.

Θα δικαστεί για αυτό ακριβώς που έκανε. Φόνο εξ' αμελείας. Τι ιστορίες συνωμοσίας ψάχνετε;

ΓιώργοςΤΤ
04/09/2021, 15:00
Είμαστε σε φόρουμ μοτοσυκλέτας και αντί να ψάχνουμε να βρούμε τι συνέβη και ένας άνθρωπος έχασε την ζωή του κάνουμε τους εισαγγελείς και τους δικαστές.

Αντί να πούμε ότι ποτέ δεν περνάμε όχημα που έχει σταματήσει για λόγο που δεν βλέπουμε, αντί να πούμε ότι δεν πρέπει να πηγαίνουμε του σκοτωμού σε κατοικημένες περιοχές, αντί να πούμε ότι με την μηχανή δεν έχουμε ποτέ και πουθενά προτεραιότητα, αντί να πούμε για την σημασία της δωρεάς οργάνων, παπαγαλιζουμε ημιμαθείς απόψεις παρακμιακών καναλιών του YouTube, αυτοανακηρύσομαστε δικαστές, ευχόμαστε να ψοφήσει ένας άνθρωπος που δεν έχουμε δει ποτέ στην ζωή μας και άλλα τέτοια καλά.


Βέβαια πίσω από όλα αυτά υποκρύπτεται μια τάση ζήλιας ως προς την θέση που κατείχε ο οδηγός, όποτε ακολουθώντας το δόγμα να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, αισθάνεστε μια ικανοποίηση για αυτό που του συνέβη και μια απογοήτευση που το κατηγορητήριο δεν είναι αυτό που θα θέλατε εσείς, βάση του τί επικρατεί στο μυαλό σας και όχι βάση του τί ορίζει ο νόμος. Αλλά για να είναι αυτός εκεί που είναι και εσείς εκεί που είστε, σημαίνει ότι έκανε κάτι πιο σωστά από εσάς.

thunder ace
04/09/2021, 15:11
Όταν ξεσουρωσεις ,έλα να μας τα ξαναγράψεις αυτα.
Τι άλλο θα διαβάσω θε μου;

tzimidis
04/09/2021, 15:12
Είμαστε σε φόρουμ μοτοσυκλέτας και αντί να ψάχνουμε να βρούμε τι συνέβη και ένας άνθρωπος έχασε την ζωή του κάνουμε τους εισαγγελείς και τους δικαστές.

Αντί να πούμε ότι ποτέ δεν περνάμε όχημα που έχει σταματήσει για λόγο που δεν βλέπουμε, αντί να πούμε ότι δεν πρέπει να πηγαίνουμε του σκοτωμού σε κατοικημένες περιοχές, αντί να πούμε ότι με την μηχανή δεν έχουμε ποτέ και πουθενά προτεραιότητα, αντί να πούμε για την σημασία της δωρεάς οργάνων, παπαγαλιζουμε ημιμαθείς απόψεις παρακμιακών καναλιών του YouTube, αυτοανακηρύσομαστε δικαστές, ευχόμαστε να ψοφήσει ένας άνθρωπος που δεν έχουμε δει ποτέ στην ζωή μας και άλλα τέτοια καλά.
Μέχρι εδώ σωστότατος

Από εδώ και κάτω όμως,
Βέβαια πίσω από όλα αυτά υποκρύπτεται μια τάση ζήλιας ως προς την θέση που κατείχε ο οδηγός, όποτε ακολουθώντας το δόγμα να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, αισθάνεστε μια ικανοποίηση για αυτό που του συνέβη και μια απογοήτευση που το κατηγορητήριο δεν είναι αυτό που θα θέλατε εσείς, βάση του τί επικρατεί στο μυαλό σας και όχι βάση του τί ορίζει ο νόμος. Αλλά για να είναι αυτός εκεί που είναι και εσείς εκεί που είστε, σημαίνει ότι έκανε κάτι πιο σωστά από εσάς.
Κι εσύ τέκνον τρικυμία?

giorgosb
04/09/2021, 15:12
Πολλή φουρτούνα έπεσε..

ΓιώργοςΤΤ
04/09/2021, 15:17
Είδατε το είδωλο σας στον καθρέφτη και δεν σας άρεσε;

Αυτή είναι η αλήθεια είτε θέλετε να την παραδεχτείτε είτε όχι.

Όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αρκούδες.

thunder ace
04/09/2021, 15:22
Πραγματικά....υποχωρώ.

ΓιώργοςΤΤ
04/09/2021, 15:24
Μπορείς, αν έχεις, να παραθέσεις επιχειρήματα με βάση τα οποία θα έπρεπε να είναι διαφορετικό το κατηγορητήριο. Και να μας πεις και ποιο έπρεπε να είναι αυτό.

Αλλά επειδή δεν ξέρεις να απαντήσεις σε τίποτα από τα παραπάνω, δέον είναι να αποχωρήσεις.

thunder ace
04/09/2021, 15:26
Σε βαριέμαι.

ΓιώργοςΤΤ
04/09/2021, 15:27
Οι επιθέσεις επί προσωπικού είναι χαρακτηριστικό ατόμων που στερούνται επιχειρημάτων για να στηρίξουν τον λόγο τους ή να αντικρούσουν τον συνομιλητή τους.

tzimidis
04/09/2021, 15:44
Οι επιθέσεις επί προσωπικού είναι χαρακτηριστικό ατόμων που στερούνται επιχειρημάτων για να στηρίξουν τον λόγο τους ή να αντικρούσουν τον συνομιλητή τους.

Βλέπε post 16 (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159878&p=3110094&viewfull=1#post3110094)


Κοίτα να δεις, όσο και να σου φαίνεται απίστευτο, δεν λυσσανε όλοι να γλείφουν και να φιλάνε κατουρημενες/χεσμενες/χυσμένες ποδιές για να αποκτησουν το δικαίωμα να παριστάνουν το παιδί για τα θελήματα οποιουδήποτε.Υπαρχει βλέπεις ένα πράγμα που λέγεται αξιοπρέπεια.
Μπορεί αυτό να ήταν το δικό σου όνειρο κάποτε, και είναι απολύτως σεβαστό, αλλά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι σαν κι εσένα.
Άλλοι γίνανε κάτι καλύτερο, άλλοι κάτι χειρότερο, ΟΛΟΙ όμως γίνανε κάτι πιο αξιοπρεπές από αυτό που περιγράφεις.

ΓιώργοςΤΤ
04/09/2021, 15:59
Το ποστ 16 παραπέμπει στην φράση μου, την οποία παραθέτεις.

Εγώ βλέπω ένα μένος εναντίον ενός συγκεκριμένου ανθρώπου, λόγω της θέσης την οποία κατέχει. Τα περί ζήλειας κλπ είναι δικά μου συμπεράσματα τα οποία αν κάποιος θέλει μπορεί να τα δεχτεί, μπορεί να τα απορρίψει ή να παραθέσει τα δικά του.

Και λέω ξανά ότι αν στον τίτλο δεν υπήρχαν οι λέξεις προσωπικός φρουρός και Μπακογιάννη δεν θα ασχολιόταν κανένας.

Αυτό που καταλαβαίνω λοιπόν από αυτά που γράφεις, είναι ότι επειδή ΕΣΥ δεν θεωρείς αξιοπρεπή μια συγκεκριμένη δουλειά, πρέπει αυτός που την ασκεί να δικαστεί υπό διαφορετικούς όρους.

Και επειδή δεν με ξέρεις προσωπικά πέραν του nickname μου, της φωτογραφίας με το σήμα της Yamaha και ότι γράφω εδώ ή δίπλα κατά καιρούς, σου εύχομαι ειλικρινά να μην βρεθείς στο δίλημμα για τον αν μια δουλειά είναι αξιοπρεπής ή όχι την στιγμή που κάποιος που εξαρτάται από εσένα θα πεθαίνει ή θα πεινάει.

o_gavros
04/09/2021, 16:12
Οι επιθέσεις επί προσωπικού είναι χαρακτηριστικό ατόμων που στερούνται επιχειρημάτων για να στηρίξουν τον λόγο τους ή να αντικρούσουν τον συνομιλητή τους.

Κανείς δεν σου επιτέθηκε ρε παίχτη, μη βλέπεις φαντάσματα.
Ανταυτου εσύ μπήκες κι άρχισες να χώνεις αδιακρίτως.
Κουλαρετε τώρα ολοι λίγο.

ΓιώργοςΤΤ
04/09/2021, 16:16
Ξεκίνησα μια συζήτηση, είπα κάποια πράγματα, ζήτησα από τον συνομιλητή μου να πει τα δικά του και η απάντηση του ήταν "σε βαριέμαι". Να το πω talk to my hand?
Να το πω "απαξιω να απαντήσω;"

Εν πάση περιπτώσει, εγώ διέκρινα μια προσπάθεια απαξίωσης προς το πρόσωπο μου. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή και την επισήμανση!

tzimidis
04/09/2021, 16:17
Το ποστ 16 παραπέμπει στην φράση μου, την οποία παραθέτεις.

Εγώ βλέπω ένα μένος εναντίον ενός συγκεκριμένου ανθρώπου, λόγω της θέσης την οποία κατέχει. Τα περί ζήλειας κλπ είναι δικά μου συμπεράσματα τα οποία αν κάποιος θέλει μπορεί να τα δεχτεί, μπορεί να τα απορρίψει ή να παραθέσει τα δικά του.

Και λέω ξανά ότι αν στον τίτλο δεν υπήρχαν οι λέξεις προσωπικός φρουρός και Μπακογιάννη δεν θα ασχολιόταν κανένας.

Αυτό που καταλαβαίνω λοιπόν από αυτά που γράφεις, είναι ότι επειδή ΕΣΥ δεν θεωρείς αξιοπρεπή μια συγκεκριμένη δουλειά, πρέπει αυτός που την ασκεί να δικαστεί υπό διαφορετικούς όρους.

Να δικαστεί και να καταδικαστει/αθωωθεί με τους ίδιους όρους όπως όλοι μας.
Η μέχρι τώρα πορεία της υπόθεσης ωστόσο δείχνει ότι τυγχάνει "διαφορετικης"μεταχειρησης.
Δεν είπε κανείς ότι ο οδηγός τον είδε τον Ιάσωνα και τον χτύπησε σκόπιμα, ειναι προφανές οτι πρόκειται περί ατυχήματος.
Αν ομως ο οδηγός ήταν ο πατέρας μου με το αγροτικό του, θα μπορουσε να μετακινήσει το όχημα?
Οι αστυνομικοί θα τραμπουκιζαν και θα έδιωχναν τους αυτόπτες μάρτυρες? Θα έφευγε έτσι κυριος και ανενόχλητος από τον τόπο του ατυχήματος?
Η απάντηση είναι όχι,όχι, και όχι.


Και επειδή δεν με ξέρεις προσωπικά πέραν του nickname μου, της φωτογραφίας με το σήμα της Yamaha και ότι γράφω εδώ ή δίπλα κατά καιρούς, σου εύχομαι ειλικρινά να μην βρεθείς στο δίλημμα για τον αν μια δουλειά είναι αξιοπρεπής ή όχι την στιγμή που κάποιος που εξαρτάται από εσένα θα πεθαίνει ή θα πεινάει.

Τέλος από εμένα.

ΓιώργοςΤΤ
04/09/2021, 16:22
Μα δεν έγινε τίποτα από αυτά που περιγράφεις πλην της μετακίνησης του οχήματος, που δεν είναι ποινικό αδίκημα.

Ο λόγος που δεν έγινε σύλληψη είναι ότι αφενός ο οδηγός δεν ήταν υπό την επήρεια αλκοόλ, αφετέρου το θύμα ζούσε όταν έφυγε από τον τόπο του ατυχήματος.

Τα περί τραμπουκισμων νομίζω ότι τα υπέρ αναλύσαμε στο άλλο θέμα.


Το αρχικό ερώτημα μου παρέμεινε αναπάντητο. Ποια πρέπει να είναι κατά την γνώμη σας το σωστό κατηγορητήριο, από την στιγμή που αυτό που έχει απαγγέλθει δεν σας βρίσκει σύμφωνους;

Johny the Fox
04/09/2021, 18:13
Μα δεν έγινε τίποτα από αυτά που περιγράφεις πλην της μετακίνησης του οχήματος, που δεν είναι ποινικό αδίκημα.

Ο λόγος που δεν έγινε σύλληψη είναι ότι αφενός ο οδηγός δεν ήταν υπό την επήρεια αλκοόλ, αφετέρου το θύμα ζούσε όταν έφυγε από τον τόπο του ατυχήματος.

Τα περί τραμπουκισμων νομίζω ότι τα υπέρ αναλύσαμε στο άλλο θέμα.


Το αρχικό ερώτημα μου παρέμεινε αναπάντητο. Ποια πρέπει να είναι κατά την γνώμη σας το σωστό κατηγορητήριο, από την στιγμή που αυτό που έχει απαγγέλθει δεν σας βρίσκει σύμφωνους;


--------
Ωστόσο, με βάση τις διαδικασίες που έχουν οριστεί από την ΕΛ.ΑΣ. και την Τροχαία η συγκεκριμένη είσοδος χρησιμοποιείται αποκλειστικά από οχήματα που φέρουν υπουργούς ή βουλευτές. Με δεδομένο, ότι η κυρία Μπακογιάννη εκείνη την ημέρα δεν επέβαινε στο όχημα ο οδηγός όφειλε να εισέλθει στη Βουλή από την είσοδο της Λ. Αμαλίας. Το υπηρεσιακό όχημα έστριψε αριστερά, διασχίζοντας κάθετα το αντίθετο ρεύμα χωρίς ηχητικό σήμα και δίχως να υπάρχει τροχονόμος να ρυθμίσει την κυκλοφορία.------

Κατα την γνωμη μου αυτο που δεν απαγγελθηκε στο κατηγορητηριο ειναι το της ενσυνειδητης αμελειας που αποτελει το ισοδυναμο αναλογο του ενδεχομενου δολου στις ανθρωποκτονιες εξ αμελειας το οποιο δεν ισχυει ομως στα τροχαια ατυχηματα.Με τον νεο σωφρονιστικο κωδικα το θανατηφορο τροχαιο που διαπραττει ο υπαιτιος εχοντας συνειδηση του θανατηφορου αποτελεσματος που θα μπορει να επελθει (ενσυνειδητη αμελεια) https://kl-news.com/poiniki-antimetopisi-thanatiforon-trochaion/ εν τουτοις το κανει και οποιον παρει ο χαρος.Με βαση αυτο το χαρακτηριστικο η αποζημιωση που θα επρεπε να καταβαλει το κρατος στους συγγενεις του θυματος ειναι πολυ μεγαλη,ενω με την απλη αμελεια δεν θα παρουν ουτε τα λεφτα απο το μηχανακι..

BLiTzER
04/09/2021, 18:18
Για να αποσιωπηθεί το γεγονός, όπως έχει γίνει τόσο καιρό, λογικά θα τσιμπήσουν ένα αξιοπρεπέστατο ποσό από το μητσοτακέικο, αν δεν έχει συμβεί ήδη.

Τίποτα "εξ αμελείας" δεν υπήρχε στο συμβάν. Ήξερε πολύ καλά τι έκανε και τις πιθανές συνέπειες.

basilis_k6
04/09/2021, 18:57
ο ορισμος της εγκατάλειψης δεν ήταν. ο ορισμός της συγκάληψης ήταν. δεν κρύβεσαι μεσα στη βουλη πίσω απο άλλους μπα..εεεεενστολους ήθελα να πω για να κρυφτείς. προφανώς δεν θα του κάνουν τιποτα, ουτε καν αποταξη. κλαιν.

FotisFz1
04/09/2021, 20:09
Παλικαρια οτι και να λετε
οτι συνωμοσια και να νομιζετε οτι υπαρχει
ισχυει αυτο που "φωναζει" στα ποστ του
ο ΓιωργοςΤΤ
Ακομα και αναποδα να ηταν
δλδ οδηγος στο οχημα το παιδι που δυστυχως σκοτωθηκε και το μηχανακι να το καβαλουσε η Ντορα,ο οδηγος του οχηματος θα κατηγορουνταν
για ανθρωποκτονια απο ΑΜΕΛΕΙΑ

ΓιώργοςΤΤ
04/09/2021, 20:27
Η υπόθεση είναι περίπλοκη κυρίως λόγω του γεγονότος ότι υπό προϋποθέσεις στο συγκεκριμένο σημείο νομιμοποιείται η παραβίαση του ΚΟΚ.

Δεν θα μου φανεί καθόλου απίθανο, ο οδηγός να μην γνώριζε ότι δεν επιτρέπεται να στρίψει όταν δεν έχει βουλευτή εντός του οχήματος.

Αυτό που γράφει ο Johny the Fox, έχει λογική βάση. Ίσως προέκυψαν στοιχεία στην προανάκριση, από τα οποία να μην προκύπτει δόλος, ίσως πάλι να πηγαίνουν να τον ρίξουν στα μαλακά. Όπως και να έχει, ακόμα και για δόλο να δικαζόταν, η ποινή πάλι θα ήταν με αναστολή σύμφωνα με όσες υποθέσεις έχω παρακολουθήσει μέσω ειδήσεων.

Θεωρητικά, παίζει μεγάλο ρόλο η παραχώρηση προτεραιότητας από τον οδηγό ταξί. Είναι κάτι που σίγουρα θα πατήσουν επάνω του οι δικηγόροι και σίγουρα θα έχει ληφθεί υπόψιν στην προανάκριση, ασχέτως αν η κίνηση του ταξί είναι νόμιμη ή όχι.

zoslen
04/09/2021, 21:32
Νομιζω πως αυτο που σκανδαλιζει και πυροδοτει την αγανακτηση του κοσμου δεν ειναι τοσο οι δικαστικες αποφασεις (οι οποιες προφανως βασιζονται πανω στην ισχυουσα νομοθεσια), αλλα το γεγονος πως αυτοι οι νομοι επιβραβευουν την παρανομια και ουτε σωφρονιζουν ουτε ικανοποιουν το αισθημα δικαιου.
Προσωπικα εξοργιζομαι στη σκεψη οτι αστυνομικος που διαπραττει συνειδητα παρανομια, η οποια καταληγει σε θανατο, δεν τιμωρειται με αμεση αποταξη. Δεν μιλαμε για οδηγικο λαθος, ουτε για πυροβολισμο αμυνας, ουτε για καταδιωξη, μιλαμε για ενστολο που παραβιαζει τον νόμο επειδη βαριεται να παει 200 μετρα παρακατω. Ασχετως δικαστηριων λοιπον θα επρεπε η ιδια η ΕΛΑΣ να τον αποταξει αμεσα.

STF
04/09/2021, 23:39
Τσάμπα προσπαθείτε να συναντηθείτε. Πρόκειται για σύγκρουση αξιών, πρόκειται για το πως έχει μεγαλώσει ο καθένας. Κάποιοι θεωρούν πως ότι είναι νόμιμο -ή ότι μπορεί να δικαιολογηθεί νομικά- είναι και ηθικό. Οπότε οποιοδήποτε επιχείρημα στέκεται στα απλά τα ανθρώπινα, απλά πάει περίπατο ως μη υπάρχον.

Το εκπληκτικό είναι πως συζητάμε για περίπτωση όπου οι κάμερες έχουν καταγράψει την απουσία του οδηγού μετά τη σύγκρουση, έχει καταγράψει τον "συνάδελφο" που παίρνει τη κατάσταση στα χέρια του τρομοκρατώντας τον μοναδικό μάρτυρα που τοποθετείται ενεργά στο περιστατικό και παρ' όλα αυτά τα ρίχνουμε στην υποτιθέμενη συνωμοσιολογία που αναπτύσσεται για "άλλη μια φορά".

Φυσικά και πρέπει να πάρουμε ένα μάθημα ως οδηγοί μοτοσυκλέτας από το περιστατικό. Αλλά από εκεί μέχρι να φθάνουμε να υπερασπιζόμαστε εμμέσως με τέτοια θέρμη κάποιον ασυνείδητο οδηγό ο οποίος θα έπρεπε να είναι παράδειγμα προς μίμηση και όχι προς αποφυγήν... τι να πω... τίποτα...
Στο συγκεκριμένο σημείο, αύριο να πάει κανείς θα δει τις ασυδοσίες και τον βιασμό του ΚΟΚ που συμβαίνει καθημερινά αλλά η επιλεκτική μνήμη ξεχνάει να θυμηθεί, ενώ "τρέχει" να ανακαλύψει τις αμαρτίες του μοτοσικλετιστή (που επιτάχυνε από το φανάρι που ξεκίνησε) και του Ταξιτζή που έπεσε στη παγίδα της ανυπομονησίας.
Για τον οδηγό του βουλευτικού οχήματος έχουμε να θυμηθούμε τίποτα; Τι να θυμηθούμε, αφού έγινε λαγός.
Αν έβλεπα λοιπόν αυτόν τον οδηγό πάνω από τον Ιάσωνα να τραβάει τα μαλλιά του, να μονολογεί ή να αρθρώνει κάποιες λέξεις που μαρτυρούν μετάνοια ή οτιδήποτε άλλο που θα έμοιαζε ελάχιστα ανθρώπινο κανένας δε θα έκανε αυτήν την συζήτηση τώρα. Δε χρειάζεται να έχουμε νομικές γνώσεις, ούτε να είμαστε δικηγόροι για να μπορούμε να είμαστε άνθρωποι.

borgiriadis1
05/09/2021, 01:51
Το θέμα είναι "απλό" παιδιά. Ένας άνθρωπος ΠΈΘΑΝΕ. Κατά πάσα πιθανότατα όλοι εδώ μέσα θα δικαζομασταν για φόνο. Ειδικά με τα βίντεο θα μας καταδίκαζαν. Ο μπασκινας έπεσε στα μαλακά ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ΣΥΝΒΑΙΝΕΙ. Εγώ θα ήμουν ήδη στη μπουζου (και σωστά θα με καταδηκαζατε) και αυτός τώρα που μιλάμε γελάει μαζί μας και κοιμάται σπίτι του.

g_m900
05/09/2021, 07:45
Δυστυχώς η νομοθεσια ειναι υπερ του θυτη.
Εξ αμελειας λεει λες και εσπασε κανα προφυλακτικο.
Εφταιγε και ο μοτοσυκλετιστης αλλα ο αστυνομικος εκανε την μαλακια ηθελημενα. Εφοσον εστριψε εις γνωση του που ακριβως ειναι το εξ αμελειας?
Αν δεν αλλαξει η νομοθεσια μην περιμενετε δικαιωση για θυματα.

alexis72
05/09/2021, 07:55
κυριε αστυνομικέ εσυ που ΣΚΟΤΩΣΕΣ τον ιασονα...θα εχεις σε λιγο διαστημα 5-10 χρονια γιατι ειναι ελλαδα εδω ...δικαστηριο που ΛΟΓΙΚΑ 10000% θα ΑΘΩΩΘΕΙΣ ...αν ψαξεις και ΒΡΕΙΣ αυτους τους ΕΝΤΙΜΟΥΣ ΤΙΜΙΟΥΣ ΔΙΚΑΣΤΕΣ για να σε ΔΙΚΑΣΟΥΝ οπως δικασαν κ αποφασισαν σε δικαστηριο στη ροδο οπου 2 ΣΚΑΤΑανθρωποι ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΚΡΕΜΩΝΤΑΣ εναν σκύλο ??? τον βρηκαν μεσα στο αυτοκινητο τους σκοτωμενο μαζι με το σκοινι που τον κρεμασαν ??? υπηρχαν 2 ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ που ειδοποιησαν την αστυνομια τους επιασαν και στο δικαστηριο τους ΑΘΩΩΣΑΝ ???? ουτε χρηματικη ποινη ουτε φυλακη λογω κακουργηματος οπως εχει γινει τωρα η ποινη αφου εχει αλλαξει ο νομος ,ελπιζω καποιος ΕΝΤΙΜΟΣ ανωτερος δικαστης να τους ΕΛΕΓΞΕΙ και να τους ΣΤΕΙΛΕΙ για παντα ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ
,για διαβαστε βρε καλοπαιδα ...να φριξετε ...ελλαδα 2021 θεο-ΤΥΦΛΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ https://www.zougla.gr/greece/article/rodos-sto-edolio-dio-ilikiomeni-pou-apagxonisam-ton-skilo-tous

alexis72
05/09/2021, 08:03
Το θέμα είναι "απλό" παιδιά. Ένας άνθρωπος ΠΈΘΑΝΕ. Κατά πάσα πιθανότατα όλοι εδώ μέσα θα δικαζομασταν για φόνο. Ειδικά με τα βίντεο θα μας καταδίκαζαν. Ο μπασκινας έπεσε στα μαλακά ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ΣΥΝΒΑΙΝΕΙ. Εγώ θα ήμουν ήδη στη μπουζου (και σωστά θα με καταδηκαζατε) και αυτός τώρα που μιλάμε γελάει μαζί μας και κοιμάται σπίτι του.

αν δεις φιλε στο video που κυκλοφορησε ενας αλλος μπασκίνας που ηταν στην πυλη ,
ΦΩΝΑΖΕ και ΕΒΡΙΖΕ σε εναν ντελιβερα που ηταν αυτοπτης μαρτυς ,αληθεια με αυτον τον ΤΣΟ@ΛΑΝΟ τι εγινε ?
1) τον εδιωξαν απο την αστυνομια ?
2) τον μετεθεσαν σε αλλη υπηρεσία η στην επαρχία ?
3) του εβαλαν καποια τιμωρια π.χ. στερηση μισθου για 1 μηνα ετσι για τα ματια του κοσμου...
4) ΤΙΠΟΤΑ απ ολα αυτα κ βαζω κ στοιχημα γιατι για να ΠΑΣ στη βουλη σαν αστυνομικος ...πρεπει να εχεις τεραστιο μεσον γιατι εχει 2πλασιο μισθό κ αλλα τυχερά ...

bros400pgm
05/09/2021, 08:30
Ο λόγος που δεν έγινε σύλληψη είναι ότι αφενός ο οδηγός δεν ήταν υπό την επήρεια αλκοόλ,


Πως προκυπτει οτι δεν ηταν υπο την επηρεια αλκοολ ή αλλων ουσιών;
Εγω συμφωνώ σε ολα μαζι σου, πλην του γεγονότος οτι ο θύτης για το ΗΘΙΚΟ του θεματος θα επρεπε να παρεβρεθει στο σημείο του ατυχήματος μιας και φέρει μερίδιο ευθύνης. Και δεν θα μου φανει περιεργο ο πατερας του θύματος να του φυτέψει μια σφαιρα στο κεφάλι. Απολυτα δικαιολογημενο και αυτο και σε 3-4 χρονια θα ειναι ελεύθερος.

toyar
05/09/2021, 08:38
Προχθες πηγαν σε μια μερα να με σκοτωσουν 3 φορες
Δυο αυτοκινητα και ενα σκουτερ
Τις δυο φορες φρεναρα γιατι πηγαινα σαν κοτα και την τριτη σταματησα σε πρασινο να ελεγξω
Αν ημουν νεκρος η θρυψαλλα τωρα δεν θα μου ελεγε τιποτα το ειδος της κατηγοριας η της ποινης
Πρεπει ως μοτοσυκλετιστες να φερομαστε σαν να κυκλοφορουμε αναμεσα σε πιθηκους που οδηγουν... Για τη δικη μας ασφαλεια
(το μητσοτακεικο λυμαινεται τη χωρα εδω και 60 χρονια και η τελειως εμμεση εμπλοκη σε τροχαιο ειναι η κορυφη του παγοβουνου)

thunder ace
05/09/2021, 08:51
Δυστυχώς η νομοθεσια ειναι υπερ του θυτη.
Εξ αμελειας λεει λες και εσπασε κανα προφυλακτικο.
Εφταιγε και ο μοτοσυκλετιστης αλλα ο αστυνομικος εκανε την μαλακια ηθελημενα. Εφοσον εστριψε εις γνωση του που ακριβως ειναι το εξ αμελειας?
Αν δεν αλλαξει η νομοθεσια μην περιμενετε δικαιωση για θυματα.

Αυτα να τα πεις στον Γιωργο ΤΤ

katsar
05/09/2021, 09:26
Παλικάρια την ''κυρία'' που εγκατέλειψε την μάνα μου με σπασμένη μέση αφού την χτύπησε πάνω στο...πεζοδρόμιο!
της έριξαν κάτι μήνες με αναστολή.
Από εκεί και πέρα τι να περιμένεις;
Το ότι θα έχει εύνοια ο συγκεκριμένος και κάλυψη στα όρια (καμιά φορά και πέρα από αυτά ) του δυνατού είναι λογικό δυστυχώς. EDIT λογικό όχι,αναμμενόμενο δυστυχώς
Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.
Δηλαδή ο συγκεκριμένος έγινε οδηγός βουλευτή με την Α) αξία του , Β) με κλήρωση στυλ Τζοκερ , Γ) με κάποιον διαγωνισμό, Δ) Γιατί έχει βύσμα ;

ΓιώργοςΤΤ
05/09/2021, 09:38
Αυτα να τα πεις στον Γιωργο ΤΤ
Δεν λέω τίποτα διαφορετικό από εσένα.

Εγώ ρώτησα, αν όχι εξ' αμελείας, ποια πρέπει να είναι η κατηγορία. Αυτό.

Φυσικά όταν στρίβεις παράνομα και παράτυπα για την συγκεκριμένη περίπτωση, αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει κίνδυνος τροχαίου.

Δυστυχώς όπως είπε και ο katsar, οι ποινές είναι αστείες μπροστά στο αδίκημα. Και όπως τα περιγράφει, είχε και σοβαρό τραυματισμό και εγκαταλείψει με την κανονική σημασία της λέξης.

CorpseAlive
05/09/2021, 10:48
1. Ο ενδεχόμενος δόλος με την ενσυνείδητη αμέλεια όντως έχουν μια δυσκολία στο να τις ξεχωρίσεις.
Αυτό που θα πρέπει να εξετάζεις κάθε φορά είναι την πράξη που έγινε ήτοι παραβίαση του Κ.Ο.Κ. και το αποτέλεσμα που ήθελε να πετύχει.
Το να συζητάτε για κακούργημα για μια παραβίαση του ΚΟΚ που προκάλεσε εν τέλει δυστύχημα, είναι σαν να λέμε ότι από εδώ και μπρος όσοι κάνετε προσπέραση σε διπλή διαχωριστική ή τρέχετε σε κατοικημένη περιοχή , αφού γνωρίζετε ότι μπορεί να προκαλέσετε δυστύχημα, θα πρέπει σε ενδεχόμενο έλεγχο να σας ασκούν πέρα από ποινικές διώξεις για παραβάσεις του ΚΟΚ και για απόπειρα Ανθρωποκτονίας από ενδεχόμενο δόλο.
2. Στην προκειμένη περίπτωση η πρόβλεψη μου είναι μέσα. Ανατρέξτε στο ανάλογο ποστ. Είχα πει ότι Ποινικά θα πάει για Αμέλεια.
Επίσης η αμέλεια δεν είναι κακούργημα όπως αναφέρθηκε παραπάνω.
3. Μην εξαντλείτε την ευαισθησία/τιμωρητική σας διάθεση σας τόσο επιλεκτικά επειδή σε ένα τροχαίο έχουν εμπλακεί πολιτικοί που δεν είναι της αρεσκείας μας ή αστυνομικοί.
Η διαδικασία μέχρι τώρα πάντως έχει πάει φουλ τυπικά.
4. Ακόμα δεν αντιλαμβάνομαι που υπάρχει εγκατάλειψη. Με το που έγινε το δυστύχημα τρέξανε όλοι όσοι ήταν στην βουλή , εκλήθη ασθενοφόρο, δώθηκαν τα στοιχεία του αστυνομικού στις αρχές , έγινε τοξικολογική στο πλησιέστερο νοσοκομείο .
5. Συνυπαιτιότητα θα υπάρχει το παιδί που ''έφυγε'' έτρεχε και προσπέρναγε.

6. Γιατί στο παρελθόν είχα αναλωθεί ξανά για το συγκεκριμένο περιστατικό και δεν έπρεπε , όσα είχα να πω τότε τα είχα πει. Δεν θα απαντώ ξανά σε αυτό το Post.
Αποφύγετε τα Ad hominem και κρατήστε ένα επίπεδο στην κουβέντα όσοι μπορείτε. Καλό είναι να συζητιούνται τέτοια θέματα .

g_m900
05/09/2021, 10:58
1. Η κοπελα που σκοτωσε τροχονομο μητερα 2 παιδιων επειδη εγραψε στα παλια της παπουτσια τους υπολοιπους που περιμεναν στο φαναρι...ειναι μια χαρα ελευθερη και δεν ειναι ουτε μπατσινα...ουτε μπασκινα...ουτε μπατζίνα(για οσους ξερουν).

2. Εφοσον ισχυουν στη Βουλη κυκλοφοριακες ρυθμισεις χωρις ειδικη σημανση... Υπευθυνος ειναι ο αστυνομικος υπηρεσιας. Δεν ειναι της Βουλης. Ειναι της Τροχαιας Αθηνων. Δεν ηταν στη θεση του...ειναι συνυπευθυνος.

3. Δυστυχως η φαση ειναι... Hate the game... Note the player

FotisFz1
05/09/2021, 12:48
1. Ο ενδεχόμενος δόλος με την ενσυνείδητη αμέλεια όντως έχουν μια δυσκολία στο να τις ξεχωρίσεις.
Αυτό που θα πρέπει να εξετάζεις κάθε φορά είναι την πράξη που έγινε ήτοι παραβίαση του Κ.Ο.Κ. και το αποτέλεσμα που ήθελε να πετύχει.
Το να συζητάτε για κακούργημα για μια παραβίαση του ΚΟΚ που προκάλεσε εν τέλει δυστύχημα, είναι σαν να λέμε ότι από εδώ και μπρος όσοι κάνετε προσπέραση σε διπλή διαχωριστική ή τρέχετε σε κατοικημένη περιοχή , αφού γνωρίζετε ότι μπορεί να προκαλέσετε δυστύχημα, θα πρέπει σε ενδεχόμενο έλεγχο να σας ασκούν πέρα από ποινικές διώξεις για παραβάσεις του ΚΟΚ και για απόπειρα Ανθρωποκτονίας από ενδεχόμενο δόλο.
2. Στην προκειμένη περίπτωση η πρόβλεψη μου είναι μέσα. Ανατρέξτε στο ανάλογο ποστ. Είχα πει ότι Ποινικά θα πάει για Αμέλεια.
Επίσης η αμέλεια δεν είναι κακούργημα όπως αναφέρθηκε παραπάνω.
3. Μην εξαντλείτε την ευαισθησία/τιμωρητική σας διάθεση σας τόσο επιλεκτικά επειδή σε ένα τροχαίο έχουν εμπλακεί πολιτικοί που δεν είναι της αρεσκείας μας ή αστυνομικοί.
Η διαδικασία μέχρι τώρα πάντως έχει πάει φουλ τυπικά.
4. Ακόμα δεν αντιλαμβάνομαι που υπάρχει εγκατάλειψη. Με το που έγινε το δυστύχημα τρέξανε όλοι όσοι ήταν στην βουλή , εκλήθη ασθενοφόρο, δώθηκαν τα στοιχεία του αστυνομικού στις αρχές , έγινε τοξικολογική στο πλησιέστερο νοσοκομείο .
5. Συνυπαιτιότητα θα υπάρχει το παιδί που ''έφυγε'' έτρεχε και προσπέρναγε.

6. Γιατί στο παρελθόν είχα αναλωθεί ξανά για το συγκεκριμένο περιστατικό και δεν έπρεπε , όσα είχα να πω τότε τα είχα πει. Δεν θα απαντώ ξανά σε αυτό το Post.
Αποφύγετε τα Ad hominem και κρατήστε ένα επίπεδο στην κουβέντα όσοι μπορείτε. Καλό είναι να συζητιούνται τέτοια θέματα .

Πες τα χρυσοστομε
Αλλα λογικα εσυ που εισαι δικηγορος δεν ξερεις
και εισαι της ιδιας κλικας που θελει να καλυψει τον χωροφυλακα της Ντορας

billyka
05/09/2021, 13:50
Κακα τα ψεμματα οτι μαλακια και να κανει καποιος αλλος που βρισκεται στο δρομο(εκτος αν πχ ερθει απο το απεναντι ρευμα πανω σου μετωπικη) εαν εσυ τηρεις τον Κ.Ο.Κ. δλδ κρατας αποστασεις,δεν τρεχεις και γενικα οδηγας αμυντικα και οπως πρεπει,εισαι σε θεση να αποφυγεις το οτιδηποτε.Αν πχ πηγαινε με 40-50 που ειναι το οριο για μες την πολη οτι και να γινοταν το παιδι θα ηταν ζωντανο.

BLiTzER
05/09/2021, 14:14
Κακα τα ψεμματα οτι μαλακια και να κανει καποιος αλλος που βρισκεται στο δρομο(εκτος αν πχ ερθει απο το απεναντι ρευμα πανω σου μετωπικη) εαν εσυ τηρεις τον Κ.Ο.Κ. δλδ κρατας αποστασεις,δεν τρεχεις και γενικα οδηγας αμυντικα και οπως πρεπει,εισαι σε θεση να αποφυγεις το οτιδηποτε.Αν πχ πηγαινε με 40-50 που ειναι το οριο για μες την πολη οτι και να γινοταν το παιδι θα ηταν ζωντανο.

Ξέρεις σε ποια άλλη περίπτωση θα ήταν ζωντανό; Αν ακόμα ένα παρασιτικό βυσματοκομματόσκυλο, που θεωρεί ότι έχει περισσότερα δικαιώματα από τον καθένα μας και οι νόμοι δεν τον αγγίζουν, δεν έκλεινε κάθετα όλες τις λωρίδες μιας Λεωφόρου επειδή βαριόταν.

CorpseAlive
05/09/2021, 14:41
Ξέρεις σε ποια άλλη περίπτωση θα ήταν ζωντανό; Αν ακόμα ένα παρασιτικό βυσματοκομματόσκυλο, που θεωρεί ότι έχει περισσότερα δικαιώματα από τον καθένα μας και οι νόμοι δεν τον αγγίζουν, δεν έκλεινε κάθετα όλες τις λωρίδες μιας Λεωφόρου επειδή βαριόταν.

Μίλησες καθαρά ακομμάτιστα !

BLiTzER
05/09/2021, 14:51
Παράθεση γεγονότων μόνο. :smokin:

billyka
05/09/2021, 15:59
BLITzER συμφωνω,επειδη ομως δεν μπορουμε να ξερουμε τι προκειται να κανει ο αλλος,προσεχουμε εμεις.Να δωσω παραδειγμα ασχετο με το περιστατικο,φτανω σε διασταυρωση οπου εχω προτεραιοτητα και οι αριστερα-δεξια μου εχουν στοπ.Σχεδον σταματαω,δεν με ενδιαφερει να εχω δικιο,αλλα να μεινω ζωντανος.Δλδ δεν περιμενω απο τον αλλο να ειναι σωστος και να σταματησει στο στοπ,αλλα οδηγαω παντα περιμενοντας του αλλουνου την μαλακια..Αμυντικη οδηγηση.Εδω δεν σταματανε στα κοκκινα τι να λεμε.Επισης υπαρχουν πρασινα φαναρια οπου ειναι σε τυφλη διασταυρωση,δλδ δεν εχω ορατοτητα στην δεξια μου καθετο λογω κτηριου,παλι κοβω,τι να το κανω το δικιο οταν ο αλλος περασει το κοκκινο και με παρει παραζωμα?

thunder ace
05/09/2021, 16:43
Ξέρεις σε ποια άλλη περίπτωση θα ήταν ζωντανό; Αν ακόμα ένα παρασιτικό βυσματοκομματόσκυλο, που θεωρεί ότι έχει περισσότερα δικαιώματα από τον καθένα μας και οι νόμοι δεν τον αγγίζουν, δεν έκλεινε κάθετα όλες τις λωρίδες μιας Λεωφόρου επειδή βαριόταν.

Ναι,αλλα τον ζηλευουμε.

ΤάκηςΜπ
05/09/2021, 17:36
Το να προσάπτουμε μερίδιο ευθύνης στο παιδί μπορεί να γίνει εάν και μόνο θεωρούμε ότι το κύριο φταίξιμο είναι του οδηγού του αυτοκινήτου. Όπως είπαν και κάποια παιδιά παραπάνω, αν δεν παρανομούσε ο οδηγός του αυτοκινήτου, και με 200 να πήγαινε ο Ιάσονας δεν θα πάθαινε κάτι. Αυξάνονται οι πιθανότητες να πάθει κάτι στο επόμενο στενό; Φυσικά. Θα μπορούσε να πάθει κάτι πραγματικά από αμέλεια άλλου οδηγού επειδή έτρεχε τόσο; Φυσικά. Στο συγκεκριμένο σημείο του δρόμου όμως, δεν θα πάθαινε τίποτα. Έτσι αποδεικνύεται κατά την άποψή μου η ενσυνείδητη αμέλεια.



Τσάμπα προσπαθείτε να συναντηθείτε. Πρόκειται για σύγκρουση αξιών, πρόκειται για το πως έχει μεγαλώσει ο καθένας. Κάποιοι θεωρούν πως ότι είναι νόμιμο -ή ότι μπορεί να δικαιολογηθεί νομικά- είναι και ηθικό. Οπότε οποιοδήποτε επιχείρημα στέκεται στα απλά τα ανθρώπινα, απλά πάει περίπατο ως μη υπάρχον.

Το εκπληκτικό είναι πως συζητάμε για περίπτωση όπου οι κάμερες έχουν καταγράψει την απουσία του οδηγού μετά τη σύγκρουση, έχει καταγράψει τον "συνάδελφο" που παίρνει τη κατάσταση στα χέρια του τρομοκρατώντας τον μοναδικό μάρτυρα που τοποθετείται ενεργά στο περιστατικό και παρ' όλα αυτά τα ρίχνουμε στην υποτιθέμενη συνωμοσιολογία που αναπτύσσεται για "άλλη μια φορά".

Φυσικά και πρέπει να πάρουμε ένα μάθημα ως οδηγοί μοτοσυκλέτας από το περιστατικό. Αλλά από εκεί μέχρι να φθάνουμε να υπερασπιζόμαστε εμμέσως με τέτοια θέρμη κάποιον ασυνείδητο οδηγό ο οποίος θα έπρεπε να είναι παράδειγμα προς μίμηση και όχι προς αποφυγήν... τι να πω... τίποτα...
Στο συγκεκριμένο σημείο, αύριο να πάει κανείς θα δει τις ασυδοσίες και τον βιασμό του ΚΟΚ που συμβαίνει καθημερινά αλλά η επιλεκτική μνήμη ξεχνάει να θυμηθεί, ενώ "τρέχει" να ανακαλύψει τις αμαρτίες του μοτοσικλετιστή (που επιτάχυνε από το φανάρι που ξεκίνησε) και του Ταξιτζή που έπεσε στη παγίδα της ανυπομονησίας.
Για τον οδηγό του βουλευτικού οχήματος έχουμε να θυμηθούμε τίποτα; Τι να θυμηθούμε, αφού έγινε λαγός.
Αν έβλεπα λοιπόν αυτόν τον οδηγό πάνω από τον Ιάσωνα να τραβάει τα μαλλιά του, να μονολογεί ή να αρθρώνει κάποιες λέξεις που μαρτυρούν μετάνοια ή οτιδήποτε άλλο που θα έμοιαζε ελάχιστα ανθρώπινο κανένας δε θα έκανε αυτήν την συζήτηση τώρα. Δε χρειάζεται να έχουμε νομικές γνώσεις, ούτε να είμαστε δικηγόροι για να μπορούμε να είμαστε άνθρωποι.

Όσοι βαριέστε να διαβάσετε όλο το thread, απλά διαβάστε αυτό εδώ το σχόλιο του STF. Πολλές φορές μπαίνω στο τριπάκι να επιχειρηματολογήσω υπέρ κάποιων ηθικών παρανομιών, δεν αξίζει. Αν το μυαλό κάποιων είναι hardwired στο να βλέπει το ηθικό σαν νόμιμο και το νόμιμο σαν ηθικό θέλει πολλή παραπάνω δουλειά απ'όση μπορεί να καταφέρει μια ολιγόλεπτη κουβέντα ή ένα thread στο moto.gr, ακόμα και προς διαλλακτικούς ανθρώπους, πόσο μάλλον προς αδιάλλακτους.


1. Ο ενδεχόμενος δόλος με την ενσυνείδητη αμέλεια όντως έχουν μια δυσκολία στο να τις ξεχωρίσεις.
Αυτό που θα πρέπει να εξετάζεις κάθε φορά είναι την πράξη που έγινε ήτοι παραβίαση του Κ.Ο.Κ. και το αποτέλεσμα που ήθελε να πετύχει.
Το να συζητάτε για κακούργημα για μια παραβίαση του ΚΟΚ που προκάλεσε εν τέλει δυστύχημα, είναι σαν να λέμε ότι από εδώ και μπρος όσοι κάνετε προσπέραση σε διπλή διαχωριστική ή τρέχετε σε κατοικημένη περιοχή , αφού γνωρίζετε ότι μπορεί να προκαλέσετε δυστύχημα, θα πρέπει σε ενδεχόμενο έλεγχο να σας ασκούν πέρα από ποινικές διώξεις για παραβάσεις του ΚΟΚ και για απόπειρα Ανθρωποκτονίας από ενδεχόμενο δόλο.
3. Μην εξαντλείτε την ευαισθησία/τιμωρητική σας διάθεση σας τόσο επιλεκτικά επειδή σε ένα τροχαίο έχουν εμπλακεί πολιτικοί που δεν είναι της αρεσκείας μας ή αστυνομικοί.
Η διαδικασία μέχρι τώρα πάντως έχει πάει φουλ τυπικά.
4. Ακόμα δεν αντιλαμβάνομαι που υπάρχει εγκατάλειψη. Με το που έγινε το δυστύχημα τρέξανε όλοι όσοι ήταν στην βουλή , εκλήθη ασθενοφόρο, δώθηκαν τα στοιχεία του αστυνομικού στις αρχές , έγινε τοξικολογική στο πλησιέστερο νοσοκομείο .
5. Συνυπαιτιότητα θα υπάρχει το παιδί που ''έφυγε'' έτρεχε και προσπέρναγε.

1. Επειδή δεν είμαι νομικός, ενώ διάβασα ότι εσύ είσαι, δεν πρέπει να κρίνουμε την ενσυνείδητη αμέλεια απ'το αποτέλεσμα; Σίγουρα ο νόμος δεν μπορεί να είναι 100% αποτελεσματικός σε όλο το φάσμα των ιδιόρρυθμων περιστατικών της καθημερινής ζωής, αλλά δεν είναι η ουσία των ποινικών διώξεων χωρίς κακό αποτέλεσμα το να προστατεύουν τον πολίτη από ένα ατύχημα/δυστύχημα εξ (ενσυνείδητης) αμελείας;

4. "εγκαταλείπω: αφήνω κάτι/κάποιον σε ένα σημείο, ώστε να μη χρειάζεται να φροντίζω πια γι' αυτό", ο συγκεκριμένος άνθρωπος ΕΦΥΓΕ απ'το σημείο με το αυτοκίνητο που προκάλεσε το δυστύχημα. Αν αυτό δεν είναι ο ορισμός της εγκατάλειψης τότε αλήθεια δεν ξέρω τι είναι. Σωστά όλα αυτά που λες, δεν αναιρεί το γεγονός ότι ο θύτης ΕΦΥΓΕ από εκεί. Δεν γίνεται να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά. Δεν κρίνουμε ούτε την αντιμετώπιση των εργαζομένων της Βουλής, ούτε τα αντανακλαστικά των άλλων αστυνομικών. Ο ίδιος ΕΦΥΓΕ.

Συμφωνώ στο 3 και το 5.

ΓιώργοςΤΤ
05/09/2021, 18:33
κυριε αστυνομικέ εσυ που ΣΚΟΤΩΣΕΣ τον ιασονα...θα εχεις σε λιγο διαστημα 5-10 χρονια γιατι ειναι ελλαδα εδω ...δικαστηριο που ΛΟΓΙΚΑ 10000% θα ΑΘΩΩΘΕΙΣ ...αν ψαξεις και ΒΡΕΙΣ αυτους τους ΕΝΤΙΜΟΥΣ ΤΙΜΙΟΥΣ ΔΙΚΑΣΤΕΣ για να σε ΔΙΚΑΣΟΥΝ οπως δικασαν κ αποφασισαν σε δικαστηριο στη ροδο οπου 2 ΣΚΑΤΑανθρωποι ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΚΡΕΜΩΝΤΑΣ εναν σκύλο ??? τον βρηκαν μεσα στο αυτοκινητο τους σκοτωμενο μαζι με το σκοινι που τον κρεμασαν ??? υπηρχαν 2 ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ που ειδοποιησαν την αστυνομια τους επιασαν και στο δικαστηριο τους ΑΘΩΩΣΑΝ ???? ουτε χρηματικη ποινη ουτε φυλακη λογω κακουργηματος οπως εχει γινει τωρα η ποινη αφου εχει αλλαξει ο νομος ,ελπιζω καποιος ΕΝΤΙΜΟΣ ανωτερος δικαστης να τους ΕΛΕΓΞΕΙ και να τους ΣΤΕΙΛΕΙ για παντα ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ
,για διαβαστε βρε καλοπαιδα ...να φριξετε ...ελλαδα 2021 θεο-ΤΥΦΛΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ https://www.zougla.gr/greece/article/rodos-sto-edolio-dio-ilikiomeni-pou-apagxonisam-ton-skilo-tous

Παραπέμφθηκαν σε δίκη, δεν λέει πουθενά ότι αθωώθηκαν...

Σε βάρος των δύο ηλικιωμένων ασκήθηκε ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για φόνο – βασανισμό ζώου.

Shinji Ikari
05/09/2021, 19:58
Ειναι φοβερα περιπλοκο να κρινεις ποιος ζηλευει ποιον και αδυνατο με μια αραδα που γραφει ο καθενας. Οπως δεν ξερουμε πως πηρε ο καθενας τη θεση του. Εσυ μπηκες επιθετικα και προσβαλες (ολους?) με αβασιμα συμπερασματα. Ειδικα αυτο με το ειδωλο δεν το καταλαβα αλλα φαινεται ιδιαιτερα προσβλητικο. Υπαρχει μενος επειδη αυτες οι θεσεις υπαγονται σε υψηλοτερα στανταρ και ειναι η δουλεια τους να ακολουθουν ευλαβικα τους νομους.

Η υποθεση ειναι ξεκαθαρη, υπαρχουν κανονες και ειναι σε βιντεο. Η αγνοια δεν ειναι δικαιολογια στο δικαστηριο. Και τελος κανεις δεν εχει δικαιωμα να παραχωρει προτεραιοτητα οποτε γουσταρει.

cityfly
05/09/2021, 21:29
Αντιλαμβάνεστε ότι πολλοί ουσιαστικά ζητάτε να καταδικαστεί ο οδηγός πολύ αυστηρότερα από ό,τι προβλέπεται επειδή ανήκει στο χ κόμμα που δεν συμπαθείτε;

Το ότι η τελική ποινή πιθανότατα θα είναι χαμηλή είναι μια πραγματικότητα αλλά είναι μια πραγματικότητα που ισχύει για όλους λόγω των νόμων που ισχύουν.
Δηλαδή από την εμπειρίας σας βλέπετε εντελώς άσχετους με πολιτική (ή πολιτικούς) που σκοτώνουν παραβιάζοντας κόκκινα, ή κάνοντας παράνομα αναστροφή ή λόγω υπερβολικής ταχύτητας να τιμωρούνται αυστηρότερα;

Αντί να φωνάζετε, ουσιαστικά, κατά συγκεκριμένου κόμματος ζητείστε να αλλάξουν οι ποινές για τις επικίνδυνες παραβάσεις και οδηγικές συμπεριφορές για όλους

ΓιώργοςΤΤ
05/09/2021, 21:38
Όταν βλέπω μια κοινότητα να επιτίθεται (άδικα κατά την γνώμη μου) σε έναν τυχαίο άνθρωπο, ενστικτωδώς "παίρνω το μέρος" της άλλης πλευράς, σκεπτόμενος πόσο εύκολα θα μπορούσε να είναι κάποιος δικός μου άνθρωπος στην θέση του ή ακόμα και εγώ.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι είναι αθώος, δεν φταίει κλπ. Απλά όπως έγραψα σε άλλο ποστ, αν αντί για το αυτοκίνητο της βουλευτού ήταν το βανακι που πάει τα σάντουιτς στο κυλικείο, είμαι 100% σίγουρος ότι η είδηση θα είχε περάσει στα ψιλά.

Απόδειξη; Δεν είδα κανένα να ζητά τα ίδια για τον οδηγό της BMW που σκότωσε την γιαγιά με το βρέφος. Ο οποίος είχε παραβιάσει όλον τον ΚΟΚ, εγκατέλειψε κυριολεκτικά τα θύματα και στην τελική το παίζει τρελός για να γλιτώσει την φυλακή. Εκεί που πήγε η ευαισθησία μας;


Δύο μέτρα δύο σταθμά λοιπόν.

Δεν γουστάρω την ΝΔ; Να σαπίσει στην φυλακή.

Δεν γουστάρω τους μπάτσους; Να ψοφήσει.

Δεν γουστάρω μια συγκεκριμένη οικογένεια; Φταίνε και αυτοί.

Δεν πάει έτσι κύριοι.

Το δεν κατάλαβα τι λες αλλά ακούγεται προσβλητικό, μου θυμίζει την διαφήμιση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών κου έβγαινε ένας τύπος και έλεγε scatola...

FotisFz1
05/09/2021, 21:58
Καθημερινα δυστυχως γινονται σε ολη τη χωρα
θανατηφορα τροχαια ατυχηματα
Οπως ολοι καταλαβαινουμε για να γινει ενα τροχαιο πρεπει καποιος να κανει παραβαση-μ@λακια(οπως στην περιπτωση μας ο φρουρος της Ντορας)
Θεωρειτε λοιπον εσεις οτι επρεπε ολοι αυτοι να μπαινουν φυλακη;
Θυμηθειτε απλα οτι δεν ειναι καθολου μα καθολου δυσκολο να βρεθει ο καθενας μας σε αυτη τη θεση με τις απειρες παραβασεις που κανουμε καθημερινα

alexis72
05/09/2021, 22:08
Παραπέμφθηκαν σε δίκη, δεν λέει πουθενά ότι αθωώθηκαν...

Σε βάρος των δύο ηλικιωμένων ασκήθηκε ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για φόνο – βασανισμό ζώου.
καραμπινάτη καθυστερηση της δικης για παραγραφή εγω βλεπω... 16 ιουνιου εγινε ο φονος του σκυλου ,υπηρχαν μαλιστα 2 αυτοπτες μαρτυρες τους επιασε η αστυνομια βρηκαν τον σκυλο κ το σκοινι που τον κρεμασαν ΜΕΣΑ στο αυτοκινητο τους ,παραδεχτηκε ο μπαρμπας στην αρχη οτι το σκυλι ηταν δικο του κ ετρωγε τις κοτες του κ για αυτο το κρεμασε...μετα εκανε τον ανηξερο ...τον πηγαν αυτοφωρο του εβαλαν το αναλογο προστιμο 30.000 ευρω λογικά ,γιατι ΔΕΝ δικαστηκε αμεσως η υποθεση δηλ. αλλα τον αφησαν ελευθερο χωρις κανενα περιοριστικο μετρο μεχρι να γινει το δικαστηριο αφου υπηρχε κ ιατροδικαστικη αποφαση οτι πραγματι ο σκυλος κρεμαστηκε ? (μιλαμε για ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ οχι για καποιο απλο πλημμελημα ...) φεξε μου κ γλιστρησα δηλαδη ...σε 5-10 χρονια κ βλεπουμε ...ελπιζω να επεμβουν δυναμικα οι φιλοζωικες οργανωσεις βλεποντας οτι παει μαλλον για κουκουλωμα η υποθεση...ηδη μια φιλη μου που ασχολειται με αυτα εστειλε email σε καποιες απο αυτες...για αυτο το συμβαν κ ζηταει να μπει δικηγορος τους για να ψαξει κ να επιταχυνει την διαδικασία...και τους λογους της περιεργης αυτης αναβολής της δικης...και την χωρις περιοριστικους ορους η χρηματικη εστω εγγυηση μεχρι την δικη ...μαλλον περιμένουν να ζωντανεψει ο σκυλος για να καταθεσει κ αυτος.....

Shinji Ikari
05/09/2021, 22:10
Δεν ειναι ολα σωστα που γραφονται αλλα ο καθενας λειτουργει αναλογα με τις εμπειριες του.
Αυτο ειπα, υψηλοτερα στανταρ.
Δεν το καταλαβα αυτο με τη διαφήμιση αλλα μου φαινεται προσβλητικο.

ΓιώργοςΤΤ
05/09/2021, 22:17
καραμπινάτη καθυστερηση της δικης για παραγραφή εγω βλεπω... 16 ιουνιου εγινε ο φονος του σκυλου ,υπηρχαν μαλιστα 2 αυτοπτες μαρτυρες τους επιασε η αστυνομια βρηκαν τον σκυλο κ το σκοινι που τον κρεμασαν ΜΕΣΑ στο αυτοκινητο τους ,παραδεχτηκε ο μπαρμπας στην αρχη οτι το σκυλι ηταν δικο του κ ετρωγε τις κοτες του κ για αυτο το κρεμασε...μετα εκανε τον ανηξερο ...τον πηγαν αυτοφωρο του εβαλαν το αναλογο προστιμο 30.000 ευρω λογικά ,γιατι ΔΕΝ δικαστηκε αμεσως η υποθεση δηλ. αλλα τον αφησαν ελευθερο χωρις κανενα περιοριστικο μετρο μεχρι να γινει το δικαστηριο ? (μιλαμε για ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ οχι για καποιο απλο πλημμελημα ...) φεξε μου κ γλιστρησα δηλαδη ...σε 5-10 χρονια κ βλεπουμε ...ελπιζω να επεμβουν δυναμικα οι φιλοζωικες οργανωσεις βλεποντας οτι παει μαλλον για κουκουλωμα η υποθεση...ηδη μια φιλη μου που ασχολειται με αυτα εστειλε email σε καποιες απο αυτες...για αυτο το συμβαν κ ζηταει να μπει δικηγορος τους για να ψαξει κ να επιταχυνει την διαδικασία...και τους λογους της περιεργης αυτης αναβολής της δικης...μαλλον περιμένουν να ζωντανεψει ο σκυλος για να καταθεσει κ αυτος.....

Αν κρίνω από την ηλικία τους, πιθανότατα θα έχουν γίνει λίπασμα μέχρι να γίνει η δίκη. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να φυλακιστούν λόγω γήρατος. Δυστυχώς έτσι λειτουργεί η δικαιοσύνη στην χώρα....

katsar
05/09/2021, 22:20
Καθημερινα δυστυχως γινονται σε ολη τη χωρα
θανατηφορα τροχαια ατυχηματα
Οπως ολοι καταλαβαινουμε για να γινει ενα τροχαιο πρεπει καποιος να κανει παραβαση-μ@λακια(οπως στην περιπτωση μας ο φρουρος της Ντορας)
Θεωρειτε λοιπον εσεις οτι επρεπε ολοι αυτοι να μπαινουν φυλακη;
Θυμηθειτε απλα οτι δεν ειναι καθολου μα καθολου δυσκολο να βρεθει ο καθενας μας σε αυτη τη θεση με τις απειρες παραβασεις που κανουμε καθημερινα

Παραβιάζεις καθημερινά stops,κόκκινα φανάρια,αναστροφές ;:confused:

FotisFz1
05/09/2021, 22:24
Παραβιάζεις καθημερινά stops,κόκκινα φανάρια,αναστροφές ;:confused:

Καθημερινα οχι αλλα εχω κανει ολα τα παραπανω καποια στιγμη

BLiTzER
05/09/2021, 22:54
Καθημερινα οχι αλλα εχω κανει ολα τα παραπανω καποια στιγμη

Έχεις βρεθεί πολλές φορές κάθετα στη Βασ. Σοφίας, στην παραλιακή, στη Συγγρού επειδή βαριέσαι; Αν ναι, κι εσύ φυλακή θα έπρεπε να είσαι. Υπάρχουν παραβάσεις και παραβάσεις. Επίσης όταν είσαι μπάτσος, κάθε παράβασή σου έχει 5πλάσιο βάρος. Δηλαδή τα αυτονόητα...

FotisFz1
05/09/2021, 23:16
Έχεις βρεθεί πολλές φορές κάθετα στη Βασ. Σοφίας, στην παραλιακή, στη Συγγρού επειδή βαριέσαι; Αν ναι, κι εσύ φυλακή θα έπρεπε να είσαι. Υπάρχουν παραβάσεις και παραβάσεις. Επίσης όταν είσαι μπάτσος, κάθε παράβασή σου έχει 5πλάσιο βάρος. Δηλαδή τα αυτονόητα...

Τα αυτονοητα ειναι οτι ΟΛΟΙ ανεξαιρετως πρεπει να προσεχουν το ιδιο και ολες οι παραβασεις-ποινες πρεπει να ειναι ιδιες για ολους
Δεν εχει καμια παραπανω ή παρακατω βαρυτητα αν εισαι μπατσος,γιατρος,οδοκαθαριστης,ανεργος κτλ
Σωστα το λες υπαρχουν παραβασεις και παραβασεις γι αυτο και στον ΚΟΚ τιμωρουνται με διαφορετικο τροπο
Καμια σχεση ομως δεν εχουν με το αποτελεσμα που συζηταμε εδω
Δεν ειναι κακο να μην εχετε καμια γνωση επι του θεματος
Τι να κανουμε που ο νομος αυτα προβλεπει
και ουτε εγω ουτε ο μπατσος ουτε κανεις αλλος
δεν θα παει φυλακη για τροχαιο ατυχημα

CorpseAlive
05/09/2021, 23:18
Το να προσάπτουμε μερίδιο ευθύνης στο παιδί μπορεί να γίνει εάν και μόνο θεωρούμε ότι το κύριο φταίξιμο είναι του οδηγού του αυτοκινήτου. Όπως είπαν και κάποια παιδιά παραπάνω, αν δεν παρανομούσε ο οδηγός του αυτοκινήτου, και με 200 να πήγαινε ο Ιάσονας δεν θα πάθαινε κάτι. Αυξάνονται οι πιθανότητες να πάθει κάτι στο επόμενο στενό; Φυσικά. Θα μπορούσε να πάθει κάτι πραγματικά από αμέλεια άλλου οδηγού επειδή έτρεχε τόσο; Φυσικά. Στο συγκεκριμένο σημείο του δρόμου όμως, δεν θα πάθαινε τίποτα. Έτσι αποδεικνύεται κατά την άποψή μου η ενσυνείδητη αμέλεια.




Όσοι βαριέστε να διαβάσετε όλο το thread, απλά διαβάστε αυτό εδώ το σχόλιο του STF. Πολλές φορές μπαίνω στο τριπάκι να επιχειρηματολογήσω υπέρ κάποιων ηθικών παρανομιών, δεν αξίζει. Αν το μυαλό κάποιων είναι hardwired στο να βλέπει το ηθικό σαν νόμιμο και το νόμιμο σαν ηθικό θέλει πολλή παραπάνω δουλειά απ'όση μπορεί να καταφέρει μια ολιγόλεπτη κουβέντα ή ένα thread στο moto.gr, ακόμα και προς διαλλακτικούς ανθρώπους, πόσο μάλλον προς αδιάλλακτους.



1. Επειδή δεν είμαι νομικός, ενώ διάβασα ότι εσύ είσαι, δεν πρέπει να κρίνουμε την ενσυνείδητη αμέλεια απ'το αποτέλεσμα; Σίγουρα ο νόμος δεν μπορεί να είναι 100% αποτελεσματικός σε όλο το φάσμα των ιδιόρρυθμων περιστατικών της καθημερινής ζωής, αλλά δεν είναι η ουσία των ποινικών διώξεων χωρίς κακό αποτέλεσμα το να προστατεύουν τον πολίτη από ένα ατύχημα/δυστύχημα εξ (ενσυνείδητης) αμελείας;

4. "εγκαταλείπω: αφήνω κάτι/κάποιον σε ένα σημείο, ώστε να μη χρειάζεται να φροντίζω πια γι' αυτό", ο συγκεκριμένος άνθρωπος ΕΦΥΓΕ απ'το σημείο με το αυτοκίνητο που προκάλεσε το δυστύχημα. Αν αυτό δεν είναι ο ορισμός της εγκατάλειψης τότε αλήθεια δεν ξέρω τι είναι. Σωστά όλα αυτά που λες, δεν αναιρεί το γεγονός ότι ο θύτης ΕΦΥΓΕ από εκεί. Δεν γίνεται να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά. Δεν κρίνουμε ούτε την αντιμετώπιση των εργαζομένων της Βουλής, ούτε τα αντανακλαστικά των άλλων αστυνομικών. Ο ίδιος ΕΦΥΓΕ.

Συμφωνώ στο 3 και το 5.

Η αμέλεια πάντα από το αποτέλεσμα κρίνεται. Ο δόλος έχει και την απόπειρα σαν έκφανση . Δεν νοείται έγκλημα μη περατωμένο από αμέλεια ενώ από δόλο υπάρχει. Π.χ. Απόπειρα βιασμού .
Δεν υπάρχει απόπειρα βαριών σωματικών βλαβών/βλάβη υγείας από αμέλεια.
Η αμέλεια από τον ενδεχόμενο δόλο έχει μια σημαντική διαφορά ο δράστης στον ενδεχόμενο δόλο αποδέχεται ότι είναι πιθανό να περατώσει αξιόποινη πράξη και το αποδέχεται ώστε να εκπληρώσει το αρχικό του κίνητρο. Η ενσυνείδητη αμέλεια είναι όταν το θεωρεί μεν πιθανό αλλά πιστεύει ότι μπορεί να αποφύγει την τέλεση αξιόποινης πράξης για να περατώσει τον αρχικό του σκοπό. Δεν νοείται ότι ο αστυνομικός που 1) είχε κίνητρο να περάσει ''παράνομα'' τον δρόμο 2) αποδέχθηκε ότι για να τον διασχίσει θα πρέπει να σκοτώσει/τραυματίσει /προκαλέσει ατύχημα καθώς 3) στο βίντεο είναι εμφανές ότι του παραχωρήθηκε προτεραιότητα από το ταξί. Επομένως είναι απλό να συμπεράνεις πως δεν υπήρχε ο ενδεχόμενος δόλος σε αυτή την περίπτωση καθώς στην μεριά του αστυνομικού και των όσων είδε πέρασε έναν δρόμο από παραχώρηση προτεραιότητας και προξένησε δυστύχημα.
Πάμε για την εγκατάλειψη τώρα.
Η νομοθεσία μιλάει για παροχή βοήθειας. Ήτοι να κλειθούν οι αρμόδιες αρχές όχι να του δώσει πρώτες βοήθειες .
''Όποιος, αφού εμπλακεί σε ατύχημα το οποίο προκαλεί το θάνατο άλλου προσώπου, εγκαταλείπει τον τόπο του ατυχήματος χωρίς παροχή βοήθειας, είναι ένοχος αδικήματος και, σε περίπτωση καταδίκης του, υπόκειται σε ποινή φυλάκισης που δεν υπερβαίνει τα πέντε (5) έτη ή/και σε χρηματική ποινή που δεν υπερβαίνει τις δεκαπέντε χιλιάδες ευρώ ''
Στην προκειμένη δεν μπορεί να στοιχειοθετεί κανείς κάτι τέτοιο γιατί αναγκαστικά ενημερώθηκαν άμεσα οι αρμόδιες αρχές .
Η εγκατάλειψη είναι ένα πλημμέλημα που απαιτεί ΔΟΛΟ . Ο δόλος έγκειται στο ότι ο άλλος θέλει να εγκαταλείψει ένα τροχαίο για να μην αναλάβει τις ευθύνες του και την τιμωρία του από τον νόμο. Κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατο να το ισχυριστεί κανείς για την συγκεκριμένη υπόθεση. Είναι κοινή λογική.

FotisFz1
05/09/2021, 23:23
. Είναι κοινή λογική.

Οπως βλεπεις δεν υπαρχει κατι τετοιο εδω
Αφου ηταν μπατσος και η πραξη του εχει μεγαλυτερη βαρυτητα
αν προσθεσεις οτι μαλλον ηταν και κομματοσκυλο για να ειναι εκει
πρεπει να γραψουμε στο π@π@ρι μας τους ισχυοντες νομους και να τον λιθοβολησουμε

BLiTzER
05/09/2021, 23:25
Τα αυτονοητα ειναι οτι ΟΛΟΙ ανεξαιρετως πρεπει να προσεχουν το ιδιο και ολες οι παραβασεις-ποινες πρεπει να ειναι ιδιες για ολους
Δεν εχει καμια παραπανω ή παρακατω βαρυτητα αν εισαι μπατσος,γιατρος,οδοκαθαριστης,ανεργος κτλ
Σωστα το λες υπαρχουν παραβασεις και παραβασεις γι αυτο και στον ΚΟΚ τιμωρουνται με διαφορετικο τροπο
Καμια σχεση ομως δεν εχουν με το αποτελεσμα που συζηταμε εδω
Δεν ειναι κακο να μην εχετε καμια γνωση επι του θεματος
Τι να κανουμε που ο νομος αυτα προβλεπει
και ουτε εγω ουτε ο μπατσος ουτε κανεις αλλος
δεν θα παει φυλακη για τροχαιο ατυχημα

Δε μιλάω για το τι προβλέπει ο νόμος αλλά για το τι θα έπρεπε να προβλέπει. ;) Συζήτηση κάνουμε προφανώς. Όλοι ξέραμε από το πρώτο δευτερόλεπτο ότι δε θα συμβεί απολύτως τίποτα. Κανείς δεν εξεπλάγην.

CorpseAlive
05/09/2021, 23:26
Δε μιλάω για το τι προβλέπει ο νόμος αλλά για το τι θα έπρεπε να προβλέπει. ;) Συζήτηση κάνουμε προφανώς. Όλοι ξέραμε από το πρώτο δευτερόλεπτο ότι δε θα συμβεί απολύτως τίποτα.

Κατά την γνώμη σου τι θα έπρεπε να προβλέπει ?

BLiTzER
05/09/2021, 23:29
Κατά την γνώμη σου τι θα έπρεπε να προβλέπει ?

Σοβαρές ποινές σε πρόκληση ατυχήματος από παραβίαση στοπ, ερυθρού σηματοδότη, αντίθετου ρεύματος. Φυλάκιση αν επαναληφθεί.

FotisFz1
05/09/2021, 23:29
Δε μιλάω για το τι προβλέπει ο νόμος αλλά για το τι θα έπρεπε να προβλέπει. ;) Συζήτηση κάνουμε προφανώς. Όλοι ξέραμε από το πρώτο δευτερόλεπτο ότι δε θα συμβεί απολύτως τίποτα. Κανείς δεν εξεπλάγην.

Επειδη οπως λες απλα συζητηση κανουμε
Λες οτι ολοι ξεραμε απο την αρχη οτι δεν θα συμβει απολυτως τπτ
Το πιστευες επειδη ετσι προβλεπεται ή επειδη ως μπατσος-φρουρος Ντορας θα ειχε ευμενεστερη αντιμετωπιση;

CorpseAlive
05/09/2021, 23:33
Σοβαρές ποινές σε πρόκληση ατυχήματος από παραβίαση στοπ, ερυθρού σηματοδότη, αντίθετου ρεύματος. Φυλάκιση αν επαναληφθεί.

Ο ερυθρός σηματοδότης είναι ανύπαρκτος αν δεν υπάρχουν αυτόπτες/κάμερες. Βγάλε τον έξω και στα υπόλοιπα συμφωνώ . ΑΛΛΑ το λογικό δεν θα ήταν να γίνεται σε μια κατάταξη με πόντους και όποιος έχει ροπή προς παραβάσεις να του αφαιρείται μόνιμα το δίπλωμα?
Μετά πάμε σε όσους οδηγούν χωρίς δίπλωμα και αυτούς που δεν έχουν το σωστό δίπλωμα εκεί τι θα κάνουμε ? Φυλακη?

ΤάκηςΜπ
06/09/2021, 01:09
Η αμέλεια πάντα από το αποτέλεσμα κρίνεται. Ο δόλος έχει και την απόπειρα σαν έκφανση . Δεν νοείται έγκλημα μη περατωμένο από αμέλεια ενώ από δόλο υπάρχει. Π.χ. Απόπειρα βιασμού .
Δεν υπάρχει απόπειρα βαριών σωματικών βλαβών/βλάβη υγείας από αμέλεια.
Η αμέλεια από τον ενδεχόμενο δόλο έχει μια σημαντική διαφορά ο δράστης στον ενδεχόμενο δόλο αποδέχεται ότι είναι πιθανό να περατώσει αξιόποινη πράξη και το αποδέχεται ώστε να εκπληρώσει το αρχικό του κίνητρο. Η ενσυνείδητη αμέλεια είναι όταν το θεωρεί μεν πιθανό αλλά πιστεύει ότι μπορεί να αποφύγει την τέλεση αξιόποινης πράξης για να περατώσει τον αρχικό του σκοπό. Δεν νοείται ότι ο αστυνομικός που 1) είχε κίνητρο να περάσει ''παράνομα'' τον δρόμο 2) αποδέχθηκε ότι για να τον διασχίσει θα πρέπει να σκοτώσει/τραυματίσει /προκαλέσει ατύχημα καθώς 3) στο βίντεο είναι εμφανές ότι του παραχωρήθηκε προτεραιότητα από το ταξί. Επομένως είναι απλό να συμπεράνεις πως δεν υπήρχε ο ενδεχόμενος δόλος σε αυτή την περίπτωση καθώς στην μεριά του αστυνομικού και των όσων είδε πέρασε έναν δρόμο από παραχώρηση προτεραιότητας και προξένησε δυστύχημα.
Πάμε για την εγκατάλειψη τώρα.
Η νομοθεσία μιλάει για παροχή βοήθειας. Ήτοι να κλειθούν οι αρμόδιες αρχές όχι να του δώσει πρώτες βοήθειες .
''Όποιος, αφού εμπλακεί σε ατύχημα το οποίο προκαλεί το θάνατο άλλου προσώπου, εγκαταλείπει τον τόπο του ατυχήματος χωρίς παροχή βοήθειας, είναι ένοχος αδικήματος και, σε περίπτωση καταδίκης του, υπόκειται σε ποινή φυλάκισης που δεν υπερβαίνει τα πέντε (5) έτη ή/και σε χρηματική ποινή που δεν υπερβαίνει τις δεκαπέντε χιλιάδες ευρώ ''
Στην προκειμένη δεν μπορεί να στοιχειοθετεί κανείς κάτι τέτοιο γιατί αναγκαστικά ενημερώθηκαν άμεσα οι αρμόδιες αρχές .
Η εγκατάλειψη είναι ένα πλημμέλημα που απαιτεί ΔΟΛΟ . Ο δόλος έγκειται στο ότι ο άλλος θέλει να εγκαταλείψει ένα τροχαίο για να μην αναλάβει τις ευθύνες του και την τιμωρία του από τον νόμο. Κάτι τέτοιο θα ήταν αδύνατο να το ισχυριστεί κανείς για την συγκεκριμένη υπόθεση. Είναι κοινή λογική.

1. Εφόσον πήγε από κει για να κόψει δρόμο δεν είναι προφανές ότι υπάρχει ενσυνείδηση; Πήγε από κει παράνομα. Ο ταξιτζής και ο κάθε πολίτης δεν είναι τροχονόμος για να παραχωρεί προτεραιότητα. Νομίζω ότι ορίζεις την ενσυνείδηση λάθος. Δεν αποδέχεσαι ότι για να περάσεις τον δρόμο θα πρέπει να σκοτώσεις/τραυματίσεις κάποιον/προκαλέσεις ατύχημα, αποδέχεσαι το ρίσκο που έρχεται με το να παρανομήσεις. Το παράδειγμα της βικιπαίδειας είναι η οδήγηση υπό την επήρεια. Πίνεις και παρανομείς παίρνοντας το ρίσκο, δεν πίνεις και οδηγείς ενώ ξέρεις ότι θα χτυπήσεις κάποιον. Γι'αυτό και αντιτέθηκα στο επιχείρημά σου για την προσπέραση σε διπλή διαχωριστική, υπάρχει ενσυνείδηση, αλλά δεν υπάρχει ατύχημα για να κριθείς.

2. Κι εδώ είναι το πως ορίζουμε τον νόμο. Το "χωρίς παροχή βοήθειας" εγώ το μεταφράζω ως "χωρίς να παρέχει ο ίδιος βοήθεια". Αυτό μου βγάζει εμένα το περισσότερο νόημα. Γιατί με την ίδια λογική, αν εμπλακώ εγώ σε ατύχημα στην πλατεία συντάγματος και σηκωθώ και φύγω, δεν είμαι ένοχος εγκατάλειψης. Κάλεσαν το 166 οι περαστικοί. Παρασχέθηκε βοήθεια. Και όσον αφορά το τελευταίο που είπες, η εγκατάλειψη κρίνεται ως εγκατάλειψη, δεν έχει να κάνει ο δόλος. Οι περισσότεροι έχουμε νιώσει το fight or flight του όταν κάνεις μ@λακία, ευτυχώς οι περισσότεροι σε όχι τόσο μεγάλη, οπότε δεν έχει να κάνει με δόλο, έχει να κάνει με το τι άνθρωπος είσαι και με το αν μπορείς να καταπολεμήσεις την συγκεκριμένη κατάσταση λογικά. Ο συγκεκριμένος σηκώθηκε κι έφυγε.

CorpseAlive
06/09/2021, 01:20
1. Εφόσον πήγε από κει για να κόψει δρόμο δεν είναι προφανές ότι υπάρχει ενσυνείδηση; Πήγε από κει παράνομα. Ο ταξιτζής και ο κάθε πολίτης δεν είναι τροχονόμος για να παραχωρεί προτεραιότητα. Νομίζω ότι ορίζεις την ενσυνείδηση λάθος. Δεν αποδέχεσαι ότι για να περάσεις τον δρόμο θα πρέπει να σκοτώσεις/τραυματίσεις κάποιον/προκαλέσεις ατύχημα, αποδέχεσαι το ρίσκο που έρχεται με το να παρανομήσεις. Το παράδειγμα της βικιπαίδειας είναι η οδήγηση υπό την επήρεια. Πίνεις και παρανομείς παίρνοντας το ρίσκο, δεν πίνεις και οδηγείς ενώ ξέρεις ότι θα χτυπήσεις κάποιον. Γι'αυτό και αντιτέθηκα στο επιχείρημά σου για την προσπέραση σε διπλή διαχωριστική, υπάρχει ενσυνείδηση, αλλά δεν υπάρχει ατύχημα για να κριθείς.

2. Κι εδώ είναι το πως ορίζουμε τον νόμο. Το "χωρίς παροχή βοήθειας" εγώ το μεταφράζω ως "χωρίς να παρέχει ο ίδιος βοήθεια". Αυτό μου βγάζει εμένα το περισσότερο νόημα. Γιατί με την ίδια λογική, αν εμπλακώ εγώ σε ατύχημα στην πλατεία συντάγματος και σηκωθώ και φύγω, δεν είμαι ένοχος εγκατάλειψης. Κάλεσαν το 166 οι περαστικοί. Παρασχέθηκε βοήθεια. Και όσον αφορά το τελευταίο που είπες, η εγκατάλειψη κρίνεται ως εγκατάλειψη, δεν έχει να κάνει ο δόλος. Οι περισσότεροι έχουμε νιώσει το fight or flight του όταν κάνεις μ@λακία, ευτυχώς οι περισσότεροι σε όχι τόσο μεγάλη, οπότε δεν έχει να κάνει με δόλο, έχει να κάνει με το τι άνθρωπος είσαι και με το αν μπορείς να καταπολεμήσεις την συγκεκριμένη κατάσταση λογικά. Ο συγκεκριμένος σηκώθηκε κι έφυγε.

Δεν παραθέτω απόψεις. Παραθέτω το πως το ορίζει ο νόμος , ούτε πως το βλέπω ούτε αφορά το τι σκέφτεσαι ως λογικό εσύ.
Η παροχή βοήθειας αφορά να μην μείνει ο τραυματισμένος μόνος του ώστε να έχει πιθανότητες να σωθεί. Ο νόμος το λέει όχι εγώ .
Η ενσυνείδηση με τον ενδεχόμενο δόλο έχουν ως ειδοποιό διαφορά ότι το αποτέλεσμα που θέλεις να καταφέρεις θεωρείς ότι θα το πετύχεις χωρίς να σκοτώσεις αν και αποδέχεσαι τον κίνδυνο όχι όμως ως βεβαιότητα ή ως πράξη καθαυτή.

CorpseAlive
06/09/2021, 01:25
Δεν παραθέτω απόψεις. Παραθέτω το πως το ορίζει ο νόμος , ούτε πως το βλέπω ούτε αφορά το τι σκέφτεσαι ως λογικό εσύ.
Η παροχή βοήθειας αφορά να μην μείνει ο τραυματισμένος μόνος του ώστε να έχει πιθανότητες να σωθεί. Ο νόμος το λέει όχι εγώ .
Η ενσυνείδηση με τον ενδεχόμενο δόλο έχουν ως ειδοποιό διαφορά ότι το αποτέλεσμα που θέλεις να καταφέρεις θεωρείς ότι θα το πετύχεις χωρίς να σκοτώσεις αν και αποδέχεσαι τον κίνδυνο όχι όμως ως βεβαιότητα ή ως πράξη καθαυτή.

Ανάλυση από τον ποινικολόγο μαντά. Φαντάζομαι αφού ξέρεις βέβαια παραπάνω από εμένα για να με διορθώνεις για το πως ορίζω την ενσυνείδητη αμέλεια , θα αμφισβητείς και τον Μαντά.

Σε μια πρώτη απλουστευτική προσέγγιση θα λέγαμε ότι ενδεχόμενος δόλος υπάρχει όταν ο δράστης προβλέπει από την πράξη του ότι θα προέλθει ένα αξιόποινο αποτέλεσμα, στις προαναφερθείσες περιπτώσεις θάνατος μεγάλου αριθμού συνανθρώπων μας, και δεν απέχει από την ενέργεια του αυτή αποδεχόμενος έτσι το αποτέλεσμα. Διαφέρει δε από την ενσυνείδητη αμέλεια κατά το ότι σε αυτήν ο δράστης δεν αποδέχεται το αξιόποινο αποτέλεσμα, αλλά από απερισκεψία ενεργεί αφού πιστεύει ότι σε τελική ανάλυση θα το αποφύγει.

BLiTzER
06/09/2021, 01:51
Επειδη οπως λες απλα συζητηση κανουμε
Λες οτι ολοι ξεραμε απο την αρχη οτι δεν θα συμβει απολυτως τπτ
Το πιστευες επειδη ετσι προβλεπεται ή επειδη ως μπατσος-φρουρος Ντορας θα ειχε ευμενεστερη αντιμετωπιση;

Το πίστευα επειδή είναι μπάτσος/οδηγός πολιτικού. Όχι; Να στο θέσω διαφορετικά. Αν ήταν απλός πολίτης και βρισκόταν κάθετα στη Βασ. Σοφίας, κλείνοντας 2 λωρίδες, επειδή βαρέθηκε να κάνει 200 μέτρα ακόμα, θα είχε την ίδια αντιμετώπιση θεωρείς; Ας πούμε ότι την είχε. Μετά το δυστύχημα, και με το θύμα ακόμα αιμόφυρτο στο έδαφος και 10 μπάτσους τριγύρω, πιστεύεις ότι θα τον άφηναν να μετακινήσει το όχημά του και να παρκάρει κανονικά στον προορισμό του; Πιστεύεις ότι αν ήταν ένας απλός πολίτης, ο μπάτσος-αυτόπτης μάρτυρας θα τραμπούκιζε τον ντελιβερά-αυτόπτη μάρτυρα να εξαφανιστεί πριν του κόψει πρόστιμο; Μπορώ να συνεχίσω. Ρητορικά τα ερωτήματα, δε χρειάζεται να απαντήσεις, όλοι ξέρουμε τις απαντήσεις. ;)


Ο ερυθρός σηματοδότης είναι ανύπαρκτος αν δεν υπάρχουν αυτόπτες/κάμερες. Βγάλε τον έξω και στα υπόλοιπα συμφωνώ . ΑΛΛΑ το λογικό δεν θα ήταν να γίνεται σε μια κατάταξη με πόντους και όποιος έχει ροπή προς παραβάσεις να του αφαιρείται μόνιμα το δίπλωμα?
Μετά πάμε σε όσους οδηγούν χωρίς δίπλωμα και αυτούς που δεν έχουν το σωστό δίπλωμα εκεί τι θα κάνουμε ? Φυλακη?

Κάμερες σε όλα τα φανάρια. Κάτι που θα έπρεπε να έχει γίνει χρόνια τώρα. Δε γίνεται να είναι τόσο χοντρή, δολοφονική παράβαση και να καταλήγει να είναι απλά ο λόγος του ενός έναντι του λόγου του άλλου. Ή, ακόμα χειρότερα, να γίνονται άφαντοι εγκαταλείποντας τα θύματα.

Συμφωνώ με τους πόντους. Αλλά υποτίθεται ότι αυτό ισχύει ήδη, όχι; Το αν έχει κάποιος σωστό δίπλωμα ή όχι μου είναι αδιάφορο. Αν προκαλέσει ατύχημα, τραυματισμό, θάνατο, όμως, χωρίς το σωστό δίπλωμα, τότε η ποινή x3.

FotisFz1
06/09/2021, 01:57
@blitzer νομιζεις οτι ξερεις τις απαντησεις
στις ερωτησεις που κανεις
Ακομα και αν ολα αυτα που περιγραφεις γινοταν
στο σημειο που εγινε το ατυχημα
στο ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ο απλος πολιτης
θα δικαζοταν για το ΙΔΙΟ ακριβως που θα δικαστει ο μπατσος
Αυτο ειναι που δεν λετε να καταλαβετε

CorpseAlive
06/09/2021, 01:58
Το πίστευα επειδή είναι μπάτσος/οδηγός πολιτικού. Όχι; Να στο θέσω διαφορετικά. Αν ήταν απλός πολίτης και βρισκόταν κάθετα στη Βασ. Σοφίας, κλείνοντας 2 λωρίδες, επειδή βαρέθηκε να κάνει 200 μέτρα ακόμα, θα είχε την ίδια αντιμετώπιση θεωρείς; Ας πούμε ότι την είχε. Μετά το δυστύχημα, και με το θύμα ακόμα αιμόφυρτο στο έδαφος και 10 μπάτσους τριγύρω, πιστεύεις ότι θα τον άφηναν να μετακινήσει το όχημά του και να παρκάρει κανονικά στον προορισμό του; Πιστεύεις ότι αν ήταν ένας απλός πολίτης, ο μπάτσος-αυτόπτης μάρτυρας θα τραμπούκιζε τον ντελιβερά-αυτόπτη μάρτυρα να εξαφανιστεί πριν του κόψει πρόστιμο; Μπορώ να συνεχίσω. Ρητορικά τα ερωτήματα, δε χρειάζεται να απαντήσεις, όλοι ξέρουμε τις απαντήσεις. ;)



Κάμερες σε όλα τα φανάρια. Κάτι που θα έπρεπε να έχει γίνει χρόνια τώρα. Δε γίνεται να είναι τόσο χοντρή, δολοφονική παράβαση και να καταλήγει να είναι απλά ο λόγος του ενός έναντι του λόγου του άλλου. Ή, ακόμα χειρότερα, να γίνονται άφαντοι εγκαταλείποντας τα θύματα.

Συμφωνώ με τους πόντους. Αλλά υποτίθεται ότι αυτό ισχύει ήδη, όχι; Το αν έχει κάποιος σωστό δίπλωμα ή όχι μου είναι αδιάφορο. Αν προκαλέσει ατύχημα, τραυματισμό, θάνατο, όμως, χωρίς το σωστό δίπλωμα, τότε η ποινή x3.

Κάμερες και στα αμάξια ίσως?

BLiTzER
06/09/2021, 02:29
@blitzer νομιζεις οτι ξερεις τις απαντησεις
στις ερωτησεις που κανεις
Ακομα και αν ολα αυτα που περιγραφεις γινοταν
στο σημειο που εγινε το ατυχημα
στο ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ο απλος πολιτης
θα δικαζοταν για το ΙΔΙΟ ακριβως που θα δικαστει ο μπατσος
Αυτο ειναι που δεν λετε να καταλαβετε

Είχα γράψει ένα κατεβατό, αλλά δεν αξίζει τον κόπο. Ναι, θα δικαζόταν για ακριβώς το ίδιο. Επίσης ναι, ο μπάτσος πάντα, ΠΑΝΤΑ, θα λάμβανε σημαντικά πιο επιεική ποινή σε σχέση με έναν πολίτη, αν λάμβανε κάποια ποινή δηλαδή. Άπειρα τα παραδείγματα, παντού στον κόσμο.

Τέλος, μην ξεχνάμε ότι η πρώτη αντίδραση των μπάτσων που ήταν παρόντες στο συμβάν της δολοφονίας ήταν να συγκαλύψουν με κάθε τρόπο. Αντανακλαστικά. Έτσι έχουν μάθει να λειτουργούν. Άσχετα αν ήταν άτυχοι και συνέβη μέρα μεσημέρι, σε κεντρικότατο δρόμο, με δεκάδες περαστικούς και κάμερες. Πάντως προσπάθησαν. Ναι, ξέρω, συνωμοσίες. ;)


Κάμερες και στα αμάξια ίσως?

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να δουλέψει αυτό στην Ελλάδα, και δεν ξέρω αν συμφωνώ λόγω προσωπικών δεδομένων κτλ κτλ. Αλλά στις μεγάλες διασταυρώσεις θα έπρεπε να υπάρχουν.

ΤάκηςΜπ
06/09/2021, 03:44
Δεν παραθέτω απόψεις. Παραθέτω το πως το ορίζει ο νόμος , ούτε πως το βλέπω ούτε αφορά το τι σκέφτεσαι ως λογικό εσύ.
Η παροχή βοήθειας αφορά να μην μείνει ο τραυματισμένος μόνος του ώστε να έχει πιθανότητες να σωθεί. Ο νόμος το λέει όχι εγώ .
Η ενσυνείδηση με τον ενδεχόμενο δόλο έχουν ως ειδοποιό διαφορά ότι το αποτέλεσμα που θέλεις να καταφέρεις θεωρείς ότι θα το πετύχεις χωρίς να σκοτώσεις αν και αποδέχεσαι τον κίνδυνο όχι όμως ως βεβαιότητα ή ως πράξη καθαυτή.

Επειδή τώρα το googleαρα, δεν ξέρω αν είσαι Κύπριος, αλλά αυτός ο νόμος μου βγαίνει ως αποτέλεσμα μόνο από Κύπρο. Για Ελλάδα βρίσκω το κάτωθεν:

2. Αν από το οδικό τροχαίο επήλθε θάνατος ή σωματική βλάβη, κάθε οδηγός ή άλλος που χρησιμοποιεί την οδό, ο οποίος ενεπλάκη με οποιονδήποτε τρόπο στο ατύχημα, υποχρεούται επιπλέον:

α) Να δώσει την αναγκαία βοή8εια και συμπαράσταση στους παθόντες.

(ΝΟΜΟΣ 2696/1999, Άρθρο 43)

Κοιτάω κάτι λάθος; Έχει αλλάξει ο παραπάνω νόμος;


Ανάλυση από τον ποινικολόγο μαντά. Φαντάζομαι αφού ξέρεις βέβαια παραπάνω από εμένα για να με διορθώνεις για το πως ορίζω την ενσυνείδητη αμέλεια , θα αμφισβητείς και τον Μαντά.

Σε μια πρώτη απλουστευτική προσέγγιση θα λέγαμε ότι ενδεχόμενος δόλος υπάρχει όταν ο δράστης προβλέπει από την πράξη του ότι θα προέλθει ένα αξιόποινο αποτέλεσμα, στις προαναφερθείσες περιπτώσεις θάνατος μεγάλου αριθμού συνανθρώπων μας, και δεν απέχει από την ενέργεια του αυτή αποδεχόμενος έτσι το αποτέλεσμα. Διαφέρει δε από την ενσυνείδητη αμέλεια κατά το ότι σε αυτήν ο δράστης δεν αποδέχεται το αξιόποινο αποτέλεσμα, αλλά από απερισκεψία ενεργεί αφού πιστεύει ότι σε τελική ανάλυση θα το αποφύγει.

Μα ο ορισμός της ενσυνείδητης αμέλειας του ποινικολόγου το επιχείρημά μου ενισχύει. Δεν είπε κανείς ότι αποδέχτηκε το αξιόποινο αποτέλεσμα ο οδηγός του αυτοκινήτου, απο απερισκεψία ενέργησε αφού πίστεψε ότι σε τελική ανάλυση θα απέφευγε το να τρακάρει και σκοτώσει κάποιον. Και βλέπεις ότι σου μιλάω καλοπροαίρετα, ούτε είπα ότι ξέρω κάτι παραπάνω από σένα, ούτε ότι είμαι παντογνώστης. Γι'αυτό και χρησιμοποιώ τις εκφράσεις που χρησιμοποιώ, καθώς και τα ερωτηματικά.

g_m900
06/09/2021, 04:02
Το πίστευα επειδή είναι μπάτσος/οδηγός πολιτικού. Όχι; Να στο θέσω διαφορετικά. Αν ήταν απλός πολίτης και βρισκόταν κάθετα στη Βασ. Σοφίας, κλείνοντας 2 λωρίδες, επειδή βαρέθηκε να κάνει 200 μέτρα ακόμα, θα είχε την ίδια αντιμετώπιση θεωρείς; Ας πούμε ότι την είχε. Μετά το δυστύχημα, και με το θύμα ακόμα αιμόφυρτο στο έδαφος και 10 μπάτσους τριγύρω, πιστεύεις ότι θα τον άφηναν να μετακινήσει το όχημά του και να παρκάρει κανονικά στον προορισμό του; Πιστεύεις ότι αν ήταν ένας απλός πολίτης, ο μπάτσος-αυτόπτης μάρτυρας θα τραμπούκιζε τον ντελιβερά-αυτόπτη μάρτυρα να εξαφανιστεί πριν του κόψει πρόστιμο; Μπορώ να συνεχίσω. Ρητορικά τα ερωτήματα, δε χρειάζεται να απαντήσεις, όλοι ξέρουμε τις απαντήσεις. ;)
.
Μεγαλε εκτίθεσαι...
Εδω δεν ανοιξε μυτη και δες τι εκανε η κυρια με το smart...
https://www.iefimerida.gr/news/101757/%CE%B8%CF%81%CE%AE%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%81%CE%AE-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%B4%CF%8D%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%C2%AB%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B1%C2%BB-%CE%BB%CE%AD%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF

dorso
06/09/2021, 04:10
Ρε μάγκες μόνο εγώ έχω κάνει λάθη στην οδήγηση που θα μπορούσα να είχα πάρει κάποιον στον λαιμό μου? Εννοείται χωρίς να έχω τέτοια πρόθεση,είτε από βιασύνη,είτε από άγνοια,είτε από αφυρημαδα,είτε από μαλακιά μου πείτε το όπως θέλετε.. Δεν σας έχει τύχει ποτέ να πείτε τι μαλακιά έκανα? Όπως κ μου έχει τύχει περιπτώσεις που αν δεν πρόσεχα θα ήμουν στο χώμα τώρα από λάθη άλλων..Κ για να μην παρεξηγηθω δεν παίρνω το μέρος κανενός, εύκολα θα μπορούσα να ήμουν σε οποιαδήποτε θέση,και παράνομα έχω στρίψει κ πολλές φορές τα όρια ταχύτητας έχω ξεπεράσει...Με αυτά που διαβάζω εδώ οι μισοί οδηγοί τουλάχιστον,θα έπρεπε να ήμασταν φυλακή...

g_m900
06/09/2021, 04:12
Επισης το ειχα ξαναγραψει σε παλαιοτερο ποστ. Για το σημειο ισχυουν κατ εξαιρεση κυκλοφοριακες ρυθμισεις για διευκολυνση κυκλοφοριας. Ολων εκει ετσι... Οχι οποιoν δεν γουσταρετε.
Υπευθυνη για την τηρηση αυτων ειναι η τροχαια γιαυτο και ο τροχονομος ο οποιος η εκανε νοημα απο την σκια γιατι βαριοταν η ο οδηγος κινηθηκε χωρις σημα του. Νομιζω γινανε και τα 2 συγχρόνως. Η αντιδραση του τροχονομου ηταν για κλωτσιες. Πιο πανω ομως γραφω οτι τον τροχονομο αμα πετας αετο τον γραφεις και συνεχιζεις με ολεθρια αποτελεσματα.
Αυτη ειναι η νομοθεσια. Αν ηταν κανας απλος πολιτης βεβαια θα ειχε ελαφρυντικα. Καλο παιδι... Καλος οικογενειαρχης...και παει λεγοντας...
Σοβαρευτειτε μερικοι....

Tallyban
06/09/2021, 07:30
Καλά ρε παιδιά ,ο ένας παραβίασε το όριο ταχύτητας,ο άλλος τη διαχωριστική,ο νόμος που ήταν;;(επινε φρέντο).

FotisFz1
06/09/2021, 08:06
Είχα γράψει ένα κατεβατό, αλλά δεν αξίζει τον κόπο.


Θα ειχε πλακα παντως να το εγραφες το κατεβατο
Ειναι παντα ευχαριστο να διαβαζει κανεις παραληρηματα

BLiTzER
06/09/2021, 09:32
Μεγαλε εκτίθεσαι...
Εδω δεν ανοιξε μυτη και δες τι εκανε η κυρια με το smart...
https://www.iefimerida.gr/news/101757/%CE%B8%CF%81%CE%AE%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%81%CE%AE-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%B4%CF%8D%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%C2%AB%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B1%C2%BB-%CE%BB%CE%AD%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF

Σε πολλές περιπτώσεις δεν έχει ανοίξει μύτη. Σε κάποιες με περίστροφα. Ας μην το πιάσουμε. ;)


Θα ειχε πλακα παντως να το εγραφες το κατεβατο
Ειναι παντα ευχαριστο να διαβαζει κανεις παραληρηματα

Έχει τόσα εδώ μέσα, pick one.

g_m900
06/09/2021, 09:34
Σε πολλές περιπτώσεις δεν έχει ανοίξει μύτη. Σε κάποιες με περίστροφα. Ας μην το πιάσουμε. ;)


Οχι ας το πιασουμε.
Παρακαλω...εσυ πρωτος...

CorpseAlive
06/09/2021, 09:35
Επειδή τώρα το googleαρα, δεν ξέρω αν είσαι Κύπριος, αλλά αυτός ο νόμος μου βγαίνει ως αποτέλεσμα μόνο από Κύπρο. Για Ελλάδα βρίσκω το κάτωθεν:

2. Αν από το οδικό τροχαίο επήλθε θάνατος ή σωματική βλάβη, κάθε οδηγός ή άλλος που χρησιμοποιεί την οδό, ο οποίος ενεπλάκη με οποιονδήποτε τρόπο στο ατύχημα, υποχρεούται επιπλέον:

α) Να δώσει την αναγκαία βοή8εια και συμπαράσταση στους παθόντες.

(ΝΟΜΟΣ 2696/1999, Άρθρο 43)

Κοιτάω κάτι λάθος; Έχει αλλάξει ο παραπάνω νόμος;



Μα ο ορισμός της ενσυνείδητης αμέλειας του ποινικολόγου το επιχείρημά μου ενισχύει. Δεν είπε κανείς ότι αποδέχτηκε το αξιόποινο αποτέλεσμα ο οδηγός του αυτοκινήτου, απο απερισκεψία ενέργησε αφού πίστεψε ότι σε τελική ανάλυση θα απέφευγε το να τρακάρει και σκοτώσει κάποιον. Και βλέπεις ότι σου μιλάω καλοπροαίρετα, ούτε είπα ότι ξέρω κάτι παραπάνω από σένα, ούτε ότι είμαι παντογνώστης. Γι'αυτό και χρησιμοποιώ τις εκφράσεις που χρησιμοποιώ, καθώς και τα ερωτηματικά.

Το άρθρο 43 λειτουργεί συνεπικουρικά με το άρθρο 306 ΠΚ σε ένα ποινικό δικαστήριο.

Άρθρο 306 – Νέος Π.Κώδικας (1/7/2019) Έκθεση 1.Όποιος εκθέτει άλλον και έτσι τον καθιστά αβοήθητο, καθώς και όποιος αφήνει αβοήθητο ένα πρόσωπο που το έχει στην προστασία του ή που έχει υποχρέωση να το διατρέφει και να το περιθάλπει ή να το μεταφέρει, ή ένα πρόσωπο που ο ίδιος υπαίτια τραυμάτισε, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον έξι μηνών. 2.Αν η πράξη προκάλεσε στον παθόντα: α) βαριά σωματική βλάβη, επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον τριών ετών, β) θάνατο, επιβάλλεται κάθειρξη έως δέκα έτη.

Στην εγκατάλειψη είναι αναγκαία η πρόθεση και η περάτωση.
Για να στο δώσω πιο εύκολα και να μπορείς να διαβάζεις τον νόμο και να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.
Όταν κοιτάμε έναν νόμο προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε το Animus του νόμου , δηλαδή τι θέλει αυτός ο νόμος να πετύχει.
Ένας νόμος είτε δίνει δικαίωμα είτε υποχρέωση.
Σχετικά με την εγκατάλειψη το αγαθό που θέλει να προστατεύσει ο νόμος είναι καταρχήν η Ζωή (να μην πεθάνει λόγω μη παροχής πρώτων βοηθείων) και επικουρικά η απόδοση δικαιοσύνης (να μην διαφύγει ο δράστης)
Η εγκατάλειψη δεν υφίσταται όταν ο οδηγός δίνει στοιχεία και τον πάνε για τοξικολογικές εξετάσεις συνοδεία αστυνομικών. Είναι η στάνταρ διαδικασία ειδικά για αστυνομικούς , για να δουν αν θα τον καλύψει το κράτος (αποζημιωτικά) .
Το άρθρο 43 που ανέβασεις επίσης λέει τα εξής
Αν από το οδικό τροχαίο επήλθε θάνατος ή σωματική βλάβη, κάθε οδηγός ή άλλος που χρησιμοποιεί την οδό, ο οποίος ενεπλάση με οποιονδήποτε τρόπο στο ατύχημα, υποχρεούται επιπλέον:
α) Να δώσει την αναγκαία βοή8εια και συμπαράσταση στους παθόντες.
β) Να ειδοποιήσει την πλησιέστερη Αστυνομική Αρχή και να παραμείνει στον τόπο του ατυχήματος μέχρι την άφιξή της, εκτός αν είναι αναγκαία η απομάκρυνσή του για την ειδοποίηση της Αστυνομίας ή για την περίθαλψή των τραυματιών ή του ίδιου. Και στην περίπτωση αυτήν ο οδηγός υποχρεούται να αναγγείλει το ατύχημα στην Αστυνομική Αρχή το ταχύτερο δυνατόν.
γ) Να αποτρέψει οποιαδήποτε μεταβολή στον τόπο του ατυχήματος η οποία θα μπορούσε να δυσκολέψει το έργο της Αστυνομίας με εξαίρεση τις ενέργειές του εκείνες οι οποίες αποβλέπουν στην αποκατάσταση της τυχόν διακοπείσας κυκλοφορίας.


Σχετικά με το επιχείρημα σου , έκανα ΛΑΘΟΣ γιατί τόση ώρα μπερδέυτηκα με άλλο σχόλιο που μιλούσε για ενδεχόμενο δόλο και απαντούσα σε σχέση με αυτό .
Ναι η ενσυνείδητη αμέλεια στοιχειοθετεί αι !
Τέλος ανέβασα το κυπριακό για έναν λόγο , στην Ελλάδα η εγκατάλειψη προκύπτει από 2 άρθρα και ερμηνεία και θεώρησα πιο απλό να σας επισυνάψω το άρθρο που ουσιαστικά εφαρμόζεται (είναι πανομοιότυπα και Case study για την Ελλάδα κι προέρχεται από βασιλικό διάταγμα της Αγγλίας)

CorpseAlive
06/09/2021, 09:37
Οχι ας το πιασουμε.
Παρακαλω...εσυ πρωτος...

Μην ενοχλείτε τον Χορχόδειλο ρε παιδιά , είναι κατά των αστυνομικών γιατί είναι φασίστες και του συστήματος αλλά ΥΠΕΡ να υπάρχει κάμερα σε κάθε μεγάλη διασταύρωση που θα τις ελέγχουν οι αστυνομικοί και το σύστημα.

BLiTzER
06/09/2021, 09:44
Μην ενοχλείτε τον Χορχόδειλο ρε παιδιά , είναι κατά των αστυνομικών γιατί είναι φασίστες και του συστήματος αλλά ΥΠΕΡ να υπάρχει κάμερα σε κάθε μεγάλη διασταύρωση που θα τις ελέγχουν οι αστυνομικοί και το σύστημα.

Και μάντης εκτός από δικηγόρος. :lol:

Κάτσε να πιάσω τα ποπκόρν.

KotsosDR
06/09/2021, 09:52
Και μάντης εκτός από δικηγόρος. :lol:

Κάτσε να πιάσω τα ποπκόρν.

Το ποπκόρν είναι προϊόν καπιταλισμού , σποράκια και πολύ είναι :lol:

giorgosb
06/09/2021, 09:52
Μην ενοχλείτε τον Χορχόδειλο ρε παιδιά , είναι κατά των αστυνομικών γιατί είναι φασίστες και του συστήματος αλλά ΥΠΕΡ να υπάρχει κάμερα σε κάθε μεγάλη διασταύρωση που θα τις ελέγχουν οι αστυνομικοί και το σύστημα.

Ναι, είναι επειδή ζηλεύει. Κατά βάθος, αντί για Χορχόδειλας, ήθελε να γίνει βυσματούχο κομματόσκυλο..

CorpseAlive
06/09/2021, 09:53
Και μάντης εκτός από δικηγόρος. :lol:

Κάτσε να πιάσω τα ποπκόρν.

Αλλά στις μεγάλες διασταυρώσεις θα έπρεπε να υπάρχουν.

Κάμερες σε όλα τα φανάρια. Κάτι που θα έπρεπε να έχει γίνει χρόνια τώρα. Δε γίνεται να είναι τόσο χοντρή, δολοφονική παράβαση και να καταλήγει να είναι απλά ο λόγος του ενός έναντι του λόγου του άλλου. Ή, ακόμα χειρότερα, να γίνονται άφαντοι εγκαταλείποντας τα θύματα.

Συ πας .

CorpseAlive
06/09/2021, 09:54
Ναι, είναι επειδή ζηλεύει. Κατά βάθος, αντί για Χορχόδειλας, ήθελε να γίνει βυσματούχο κομματόσκυλο..

Εκτός θέματος. Δεν είπα πουθενά εγώ για ζήλια .

BLiTzER
06/09/2021, 09:59
Ναι, είναι επειδή ζηλεύει. Κατά βάθος, αντί για Χορχόδειλας, ήθελε να γίνει βυσματούχο κομματόσκυλο..

Ναι, ήθελα πάντα να γίνω οδηγός πολιτικού και δεν το κατάφερα, δεν είχα τις σπουδαίες απαιτούμενες ικανότητες. :lol:


Αλλά στις μεγάλες διασταυρώσεις θα έπρεπε να υπάρχουν.

Κάμερες σε όλα τα φανάρια. Κάτι που θα έπρεπε να έχει γίνει χρόνια τώρα. Δε γίνεται να είναι τόσο χοντρή, δολοφονική παράβαση και να καταλήγει να είναι απλά ο λόγος του ενός έναντι του λόγου του άλλου. Ή, ακόμα χειρότερα, να γίνονται άφαντοι εγκαταλείποντας τα θύματα.

Συ πας .

Και πού ακριβώς σε όλα αυτά αναφέρεται ότι "είναι κατά των αστυνομικών γιατί είναι φασίστες και του συστήματος"; Μήπως είναι δική σου αβάσιμη υπόθεση; Στα δικαστήρια περνάει κάτι τέτοιο ή ήρθες εδώ να παίξεις με τα παιδάκια του φόρουμ που δεν κατέχουν από τέτοια και μπορείς να λες ό,τι θες;

PaNick67
06/09/2021, 10:17
...στο βίντεο είναι εμφανές ότι του παραχωρήθηκε προτεραιότητα από το ταξί. Επομένως είναι απλό να συμπεράνεις πως δεν υπήρχε ο ενδεχόμενος δόλος σε αυτή την περίπτωση καθώς στην μεριά του αστυνομικού και των όσων είδε πέρασε έναν δρόμο από παραχώρηση προτεραιότητας και προξένησε δυστύχημα.


Ενδεχομενος δολος δεν υπηρχε, σωστα.

Επειδη ομως ειχα ατυχημα στην Πατησιων σε σημειο με διπλη διαχωριστικη και δυο λωριδες ανα ρευμα πριν χρονια, οπου το βρισκομενο αριστερα φορτηγακι παραχωρησε προτεραιοτητα σε ΙΧΕ που ηθελα να στριψει αριστερα νομιμα και ο οποιος δεν ελεγξε την δευτερη λωριδα του δρομου με αποτελεσμα να πεσω πανω του, κανεις ουτε το ΤΟΤΑ, ουτε ο οδηγος, ουτε η ασφαλιστικη, ισχυριστηκαν συνυπαιτιοτητα. Θα ειχε η τελευταια καθε λογο να το κανει αφου η αποζημιωση ηταν αρκετα χρηματα.
Αποδεχθηκαν ολοι ομως την ευθυνη του οδηγου του ΙΧΕ.

Στην περιπτωση ομως που συζηταμε γιατι θα υπαρξει συνυπαιτιοτητα, αφου ο οδηγος του ΙΧ δεν ελεγξε τις υπολοιπες λωριδες του δρομου και μαλιστα εκανε κατι καταφανως πρανομο; Στο σημειο η διπλη διαχωριστικη δεν διακοπτεται για να επιτρεψει την εισοδο στην Βουλη, αλλα ειναι συνεχης.

CorpseAlive
06/09/2021, 10:31
Ενδεχομενος δολος δεν υπηρχε, σωστα.

Επειδη ομως ειχα ατυχημα στην Πατησιων σε σημειο με διπλη διαχωριστικη και δυο λωριδες ανα ρευμα πριν χρονια, οπου το βρισκομενο αριστερα φορτηγακι παραχωρησε προτεραιοτητα σε ΙΧΕ που ηθελα να στριψει αριστερα νομιμα και ο οποιος δεν ελεγξε την δευτερη λωριδα του δρομου με αποτελεσμα να πεσω πανω του, κανεις ουτε το ΤΟΤΑ, ουτε ο οδηγος, ουτε η ασφαλιστικη, ισχυριστηκαν συνυπαιτιοτητα. Θα ειχε η τελευταια καθε λογο να το κανει αφου η αποζημιωση ηταν αρκετα χρηματα.
Αποδεχθηκαν ολοι ομως την ευθυνη του οδηγου του ΙΧΕ.

Στην περιπτωση ομως που συζηταμε γιατι θα υπαρξει συνυπαιτιοτητα, αφου ο οδηγος του ΙΧ δεν ελεγξε τις υπολοιπες λωριδες του δρομου και μαλιστα εκανε κατι καταφανως πρανομο; Στο σημειο η διπλη διαχωριστικη δεν διακοπτεται για να επιτρεψει την εισοδο στην Βουλη, αλλα ειναι συνεχης.

Η συνυπαιτιότητα αφορά την ταχύτητα της μηχανής όλα αυτά θα βγουν σε πραγματογνωμοσύνες (μια για κάθε διάδικο και μία από το δικαστήριο ) . Επίσης όταν λέμε συνυπαιτιότητα δεν μιλάμε για 50-50 . Οι γονείς του και οι οικείοι του θα αποζημιωθούν κανονικά.
Δεν διαφωνώ κάπου , ούτε υποστηρίζω κάποια μεριά. Απλά δεν μαρέσουν οι υπερβολές .

alexis72
06/09/2021, 10:32
ρε που ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ....καποιον κυπριο (χωρις μάλιστα την ελληνικη υπηκοτητα αλλα θα την παρει σημερα σε χρονο ρεκόρ) χρηστο στυλιανίδη ???? θα κανει υπουργο ο μητσοτακης για το υπουργείο κλιματικης αλλαγης κ πολιτικης προστασίας στην θεση δηλ. του χαρδαλιά με αυξημενες αρμοδιοτητες ??? αυτον του τυπο τον ΕΔΙΩΞΕ ο αναστασιάδης σαν ανικανο κ τον εφερε εδω ο μητσοτακης για ικανό ...ρε ΑΧΡΗΣΤΕ δεν υπαρχει καποιος ελληνας για αυτη την θεση ?? (τυχεροι ειμαστε που ΔΕΝ εβαλε στη θεση αυτη τουρκοκύπριο ...) τοσο ΑΝΙΚΑΝΟΙ ειμαστε ως ελληνες ωστε να μην υπαρχει εστω ενας για αυτη την θεσάρα ? τωρα που αρχεισε ο χορός φερε μητσοτακη και κανε κυπριο υπουργό και φτιαξε νεο υπουργείο για να ΜΗΝ ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ στους δρομους καθημερινά ...μπορεί να εχουν πιο ΕΞΥΠΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΙΔΕΕΣ απο τους δικους μας χρονια τωρα...που εξαφανιζομαστε καθημερινά στους ελληνικους δρομους απο δυστυχηματα ...για σκεψου το

g_m900
06/09/2021, 10:39
ρε που ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ....καποιον κυπριο (χωρις μάλιστα την ελληνικη υπηκοτητα αλλα θα την παρει σημερα σε χρονο ρεκόρ) χρηστο στυλιανίδη ???? θα κανει υπουργο ο μητσοτακης για το υπουργείο κλιματικης αλλαγης κ πολιτικης προστασίας στην θεση δηλ. του χαρδαλιά με αυξημενες αρμοδιοτητες ??? αυτον του τυπο τον ΕΔΙΩΞΕ ο αναστασιάδης σαν ανικανο κ τον εφερε εδω ο μητσοτακης για ικανό ...ρε ΑΧΡΗΣΤΕ δεν υπαρχει καποιος ελληνας για αυτη την θεση ?? (τυχεροι ειμαστε που ΔΕΝ εβαλε στη θεση αυτη τουρκοκύπριο ...) τοσο ΑΝΙΚΑΝΟΙ ειμαστε ως ελληνες ωστε να μην υπαρχει εστω ενας για αυτη την θεσάρα ? τωρα που αρχεισε ο χορός φερε μητσοτακη και κανε κυπριο υπουργό και φτιαξε νεο υπουργείο για να ΜΗΝ ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ στους δρομους καθημερινά ...μπορεί να εχουν πιο ΕΞΥΠΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΙΔΕΕΣ απο τους δικους μας χρονια τωρα...που εξαφανιζομαστε καθημερινά στους ελληνικους δρομους απο δυστυχηματα ...

1. Ασχετο εντελως με το θεμα.
2. Εχει διπλη υπηκοοτητα ο Στυλιανιδης
3. Οι δικοι μας αποδειχτηκε οτι δεν κανουν ουτε να φυλανε προβατα
4. Προσωπικα θελω Αυστριακο για την θεση.

CorpseAlive
06/09/2021, 10:40
Ναι, ήθελα πάντα να γίνω οδηγός πολιτικού και δεν το κατάφερα, δεν είχα τις σπουδαίες απαιτούμενες ικανότητες. :lol:



Και πού ακριβώς σε όλα αυτά αναφέρεται ότι "είναι κατά των αστυνομικών γιατί είναι φασίστες και του συστήματος"; Μήπως είναι δική σου αβάσιμη υπόθεση; Στα δικαστήρια περνάει κάτι τέτοιο ή ήρθες εδώ να παίξεις με τα παιδάκια του φόρουμ που δεν κατέχουν από τέτοια και μπορείς να λες ό,τι θες;
1. Το πίστευα επειδή είναι μπάτσος/οδηγός πολιτικού. Όχι; Να στο θέσω διαφορετικά. Αν ήταν απλός πολίτης και βρισκόταν κάθετα στη Βασ. Σοφίας, κλείνοντας 2 λωρίδες, επειδή βαρέθηκε να κάνει 200 μέτρα ακόμα, θα είχε την ίδια αντιμετώπιση θεωρείς; Ας πούμε ότι την είχε. Μετά το δυστύχημα, και με το θύμα ακόμα αιμόφυρτο στο έδαφος και 10 μπάτσους τριγύρω, πιστεύεις ότι θα τον άφηναν να μετακινήσει το όχημά του και να παρκάρει κανονικά στον προορισμό του; Πιστεύεις ότι αν ήταν ένας απλός πολίτης, ο μπάτσος-αυτόπτης μάρτυρας θα τραμπούκιζε τον ντελιβερά-αυτόπτη μάρτυρα να εξαφανιστεί πριν του κόψει πρόστιμο; Μπορώ να συνεχίσω. Ρητορικά τα ερωτήματα, δε χρειάζεται να απαντήσεις, όλοι ξέρουμε τις απαντήσεις.
2. Να σημειώσουμε κάπου εδώ ότι μέχρι και σήμερα οι υπεύθυνοι-δολοφόνοι δεν έχουν κληθεί καν να καταθέσουν.

Ποια συγκάλυψη; Δεν υπάρχει καμία απόπειρα συγκάλυψης. Τα πράγματα είναι 100% διαφανή, όπως...
3. Ενα μικρό 2 λεπτό Search είναι . Δεν είναι κακό ή καλό να είσαι αντισυστημικός. Είναι παράδοξο να είσαι αλλά να θες παντού κάμερες. Είναι παράδοξο να μου λες πως ξέρεις ότι θεωρώ τους αστυνομικούς φασίστες/τσιράκια του συστήματος όταν κάθε δεύτερη σου πρόταση περιέχει το μπάτσος και παραφιλολογίες για το πως λειτουργεί το δικαστήριο και όλοι οι θεσμοί.

BLiTzER
06/09/2021, 10:54
1. Το πίστευα επειδή είναι μπάτσος/οδηγός πολιτικού. Όχι; Να στο θέσω διαφορετικά. Αν ήταν απλός πολίτης και βρισκόταν κάθετα στη Βασ. Σοφίας, κλείνοντας 2 λωρίδες, επειδή βαρέθηκε να κάνει 200 μέτρα ακόμα, θα είχε την ίδια αντιμετώπιση θεωρείς; Ας πούμε ότι την είχε. Μετά το δυστύχημα, και με το θύμα ακόμα αιμόφυρτο στο έδαφος και 10 μπάτσους τριγύρω, πιστεύεις ότι θα τον άφηναν να μετακινήσει το όχημά του και να παρκάρει κανονικά στον προορισμό του; Πιστεύεις ότι αν ήταν ένας απλός πολίτης, ο μπάτσος-αυτόπτης μάρτυρας θα τραμπούκιζε τον ντελιβερά-αυτόπτη μάρτυρα να εξαφανιστεί πριν του κόψει πρόστιμο; Μπορώ να συνεχίσω. Ρητορικά τα ερωτήματα, δε χρειάζεται να απαντήσεις, όλοι ξέρουμε τις απαντήσεις.
2. Να σημειώσουμε κάπου εδώ ότι μέχρι και σήμερα οι υπεύθυνοι-δολοφόνοι δεν έχουν κληθεί καν να καταθέσουν.

Ποια συγκάλυψη; Δεν υπάρχει καμία απόπειρα συγκάλυψης. Τα πράγματα είναι 100% διαφανή, όπως...
3. Ενα μικρό 2 λεπτό Search είναι . Δεν είναι κακό ή καλό να είσαι αντισυστημικός. Είναι παράδοξο να είσαι αλλά να θες παντού κάμερες. Είναι παράδοξο να μου λες πως ξέρεις ότι θεωρώ τους αστυνομικούς φασίστες/τσιράκια του συστήματος όταν κάθε δεύτερη σου πρόταση περιέχει το μπάτσος και παραφιλολογίες για το πως λειτουργεί το δικαστήριο και όλοι οι θεσμοί.

Πού ακριβώς σε όλα αυτά αναφέρεται ότι "είναι κατά των αστυνομικών γιατί είναι φασίστες και του συστήματος"; Επίσης, ποιο απ'όλα τα παραπάνω δεν ισχύει;

Ναι, όλα είναι 100% διαφανή. Όπως ο αστυνομικός που τραμπούκιζε τον αυτόπτη μάρτυρα να εξαφανιστεί από τον τόπο του δυστυχήματος, κάτι που συμβαίνει σε κάθε δυστύχημα όπως όλοι γνωρίζουμε, και το κράτος που έβγαλε ανακοίνωση για το συμβάν 3 μέρες μετά. Το ότι είμαι "αντισυστημικός" είναι δική σου υπόθεση. Δε βλέπω τίποτα παράδοξο στο να θέλω κάμερες που βεβαιώνουν παραβιάσεις σηματοδότη. Οι μπάτσοι είναι μπάτσοι και έτσι θα αναφέρονται και κάθε 2η και κάθε 1η πρόταση όταν αυτό είναι. Δεν καταλαβαίνω πώς αυτό στο δικό σου δικηγορικό μυαλό σημαίνει κάτι διαφορετικό από ακριβώς αυτό.

Ούτε καν τα ποπκόρν δεν αξίζει πλέον. :lol: Κάποιοι πραγματικά εκτίθεστε.

Και για να τελειώνει αυτό: δεν είμαι κατά του συστήματος γενικά. Είμαι κατά της αδικίας και της διαφθοράς. Οπότε σίγουρα είμαι κατά του συγκεκριμένου συστήματος.