PDA

View Full Version : Διοδια



Σελίδες : [1] 2

MARKOS-V
31/05/2021, 06:04
ξερει κανεις αν υπαρχει κ καμερα που να φωτογραφιζει το πισω μερος του οχηματος;εχω δει να υπαρχουν πισω απο την μπαρα που φωτογραφιζει τη ....μουρη του οχηματος ,αλλα φωτογραφιζει κ τον ...κωλο ;

o_gavros
31/05/2021, 07:37
Φυσικά και έχει και στο πίσω μέρος κάμερες.

leftos
31/05/2021, 09:21
Δεν φωτογραφίζει , βίντεο τραβάει μπρός πίσω. Αλλά δεν παίρνει οι τροχαία απο όλα τα διόδια πρέπει να το ψάξεις σε πια ισχύει.
Σίγουρα Αφίδνες , Μάλγαρα , Εγνατία όλη, Ελευσίνα , Ισθμός είναι σίγουρα αυτά.
Όταν χτυπήσει η σειρήνα οτι πέρασες το κομμάτι αυτό το επεξεργάζεται η τροχαία και σου στέλνει το 100 άρικο.

MARKOS-V
31/05/2021, 14:18
Οκ φχαριστω για την ενημερωση παιδες

yes-u
06/07/2022, 21:53
Αν φύγεις με προπορευόμενο όχημα που πλήρωσε και δε χτυπήσει σειρήνα, τι γίνεται; Η πινακίδα πάνω. Όχι για μένα, για ένα φίλο από την Πόλιν, δεν τον ξέρετε…

ΓιώργοςΤΤ
06/07/2022, 22:36
Περιμένεις το ραβασάκι.

George_M.
07/07/2022, 05:12
Αν φύγεις με προπορευόμενο όχημα που πλήρωσε και δε χτυπήσει σειρήνα, τι γίνεται; Η πινακίδα πάνω. Όχι για μένα, για ένα φίλο από την Πόλιν, δεν τον ξέρετε…

ασχετως εαν ερθθει να πληρωσεις καποιο προστιμο η΄οχι θα θελα να μαθω ειλικρινα τι κερδισες απο το 1.5 περιπου ευρω που γλιτωσες..?σωθηκες?
εκτος κ αν το κανεις συστηματικα οποτε μακροπροθεσμα εχεις καποιο οφελος...

ερωτω με υφος διοτι καποτες ενας με ιδια συμπεριφορα παραλιγο να μου δημιουργησει σοβαρο ατυχημα...

αν παλι θεωρεις οτι ειναι ειδος αντιδρασης κτλ..κτλ...τοτε ας ειχες τα κοτσια να περασεις σολο,να σηκωσεις μπαρα με πινακιδα να φαινεται κτλ...

οχι πουστριλικια

doctor_john
07/07/2022, 08:26
Κοίταξε, σαν μέλη της κοινωνίας οφείλουμε απαξίωση και προσπάθειες ακύρωσης κάθε μεθόδου που λειτουργεί εις βάρος μας.
Πέρα απο αυτό, λειτουργικά, το έξοδο των διοδίων καλύπτει την διατροφή μιας διαδρομής αν μιλάμε για ταξίδι ενώ είναι υπερβολικά
μεγάλο ποσό μηνιαίως αν χρησιμοποιείς την οδό καθημερινά.

rainmike
07/07/2022, 08:45
Κοίταξε, σαν μέλη της κοινωνίας οφείλουμε απαξίωση και προσπάθειες ακύρωσης κάθε μεθόδου που λειτουργεί εις βάρος μας.
Πέρα απο αυτό, λειτουργικά, το έξοδο των διοδίων καλύπτει την διατροφή μιας διαδρομής αν μιλάμε για ταξίδι ενώ είναι υπερβολικά
μεγάλο ποσό μηνιαίως αν χρησιμοποιείς την οδό καθημερινά.

Εμένα γιατί μου φαίνεται οτι σαν μέλη της κοινωνίας οφείλουμε να τα κατεβάζουμε χωρις ιχνος δευτερη σκέψης
μονο και μονο επειδή έτσι πρέπει.
Τα διόδια είναι τρελο νταβατζιλίκι και το ξέρουμε χρόνια τώρα και δεν ειναι το 1,5 ευρώ ειναι πολά περισσότερα που στα
παίρνουν εκβιαστικά αλλά αφού αισθανόμαστε νομοταγείς πολίτες χαλάλι.

PaNick67
07/07/2022, 09:00
Κοίταξε, σαν μέλη της κοινωνίας οφείλουμε απαξίωση και προσπάθειες ακύρωσης κάθε μεθόδου που λειτουργεί εις βάρος μας.
Πέρα απο αυτό, λειτουργικά, το έξοδο των διοδίων καλύπτει την διατροφή μιας διαδρομής αν μιλάμε για ταξίδι ενώ είναι υπερβολικά
μεγάλο ποσό μηνιαίως αν χρησιμοποιείς την οδό καθημερινά.

Αυτο δεν σημαινει ομως να χρησιμοποιουμε κατι χωρις να το πληρωνουμε. Σημαινει παμε απο εναλλακτικες και δεν πληρωνουμε νταβατζηδες. Επισης αν πεινας δεν ταξιδευεις

Δεν νομιζω να σου αρεσε να χρησιμοποιησω τις επαγγελματικες σου υπηρεσιες χωρις να σε πληρωσω γιατι τις θεωρω ακριβες. Στην δικια μου δουλεια παντως αν το εκανε καποιος θα τρεφοταν με καλαμακι κανα μηνα.

Το κρυβω πινακιδα, περναω αερα, κλπ ειναι τζαμπα μαγκια.

motojojo
07/07/2022, 09:40
Το ενδεχόμενο το ερώτημα να έχει και ακαδημαικό ενδιαφέρον αποκλείεται παντελώς;
πχ το τι συμβαίνει αν περάσεις κολητά με τον προπορευόμενο είναί μια απορία και για μένα, ασχέτως αν δεν το κάνω ποτέ.

Το αν αυτός που έθεσε το ερώτημα σκοπεύει να το κάνει κιόλας είναι δικό του πρόβλημα. Μόνος του αναλαμβάνει το ρίσκο ακομα και αν η πληροφορία αποδειχθεί αναληθής.

sanctusan
07/07/2022, 10:11
:a014::a014::a014:


:moutza::moutza::moutza:

Σε όλους

g_m900
07/07/2022, 10:30
Σε εμενα παντως μια φορα που ηθελα να σπασω τα νευρα στους ταμιες και εδινα 5λεπτα και 2λεπτα...μου κορναρε για καθυστερηση ενας μηχανοβιος για να...περασει τσαμπα...!!!

katsar
07/07/2022, 10:59
Χειμώνας-παγωνιά ,ήθελα να πληρώσω με κάρτα το πλευρικό στην Λαμία προς Μπράλο .
Μέχρι εκεί βάλε πόσα είχα πληρώσει από Καβάλα.
Δεν είχε pos για κάρτα !!!! Ο υπάλληλος μου λέει από το ακουστικό εκεί ''μα καλά δεν έχετε μισό ευρό;περιμένετε 10 λεπτά να σας κόψουμε ένα χρεωστικό! '' !!!!!!!!!
''Τι είπες ρε π@@η; ''
Η συνέχεια ακατάλληλη για ανήλικους,καρδιοπαθείς και άλλες ευπαθείς ομάδες.

Επίσης αυτά περί επαγγελματικών υπηρεσιών να δω αν θα τα έλεγες φίλε Νίκο Παππά αν έπρεπε να σκάσεις 14ευρο κάθε φορά που περνάς την γέφυρα στο Ριο :wave2:

Στα του θέματος, από τον χειμώνα ως τώρα δεν μου ήρθε πρόστιμο αλλά πολλές οι περιπτώσεις που έσκασε ραβασάκι σε κόσμο μετά από πολλούς μήνες, δεν το αποκλείω .

PaNick67
07/07/2022, 11:25
Επίσης αυτά περί επαγγελματικών υπηρεσιών να δω αν θα τα έλεγες φίλε Νίκο Παππά αν έπρεπε να σκάσεις 14ευρο κάθε φορά που περνάς την γέφυρα στο Ριο :wave2:


Θα πηγαινα με το καραβακι που κοστιζει 6,5€ ή θα αποκτουσα e-pass να περναω με εκπτωση που αν το κανεις 16 φορες τον μηνα και πανω κοστιζει 4,5€ η φορα. :wave2:

DoctoR_k6
07/07/2022, 11:32
Την γεφυρα στο Ριο ειναι απο τα εργα που τα πληρωνω με ευχαριστηση οταν ανεβοκατεβαινω στο χωριο. :D
Τα τσιμπουκι@ με τα φερυ απο οταν ημουν παιδι μεχρι να γινει η γεφυρα δεν τα ξεχναω. Απεργιες, κακοκαιριες...κινηση!!
Τωρα αν καποιος το κανει συχνα θα υπαρχει καποιο καλυτερο προγραμμα. Σιγουρα τζαμπα δεν θα γινει ποτε...

Εγω μεχρι να γινει η Κορινθου Πατρων με την μηχανη δεν πληρωνα ποτε...τον επαρχιακο μας τον χρεωνανε χρυσο κ διαλυθηκανε ουκ ολιγες οικογενειες εκει.
Οσο υπαρχουν πλεον αυτοκινητοδρομοι σωστοι κ υπαρχει λογος να πληρωσω διοδια γιατι το αξιζουν (πλεον) δεν το εχω σκεφτει να μην πληρωσω.
Σιγουρα μας πονανε οι αυξησεις...

viper1
07/07/2022, 11:55
Τα διόδια στην Ελλάδα έχουν γίνει εμπορική εκμετάλλευση.
Δεν προσφέρουν τις υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνουμε. Τελευταίο παράδειγμα ο αποκλεισμός οδηγών τον χειμώνα στην Αττική οδό.
Όσο για τους έντιμους και τίμιους πολίτες παραπάνω να συνεχίσουν να το κάνουν.
Σε όλα όμως. Όχι μόνο στα διόδια ;)

doctor_john
07/07/2022, 11:59
Αυτο δεν σημαινει ομως να χρησιμοποιουμε κατι χωρις να το πληρωνουμε. Σημαινει παμε απο εναλλακτικες και δεν πληρωνουμε νταβατζηδες. Επισης αν πεινας δεν ταξιδευεις

Δεν νομιζω να σου αρεσε να χρησιμοποιησω τις επαγγελματικες σου υπηρεσιες χωρις να σε πληρωσω γιατι τις θεωρω ακριβες. Στην δικια μου δουλεια παντως αν το εκανε καποιος θα τρεφοταν με καλαμακι κανα μηνα.

Το κρυβω πινακιδα, περναω αερα, κλπ ειναι τζαμπα μαγκια.

Οχι με συγχωρείς, δεν σημαίνει αυτό.
Σημαίνει ότι χρησιμοποιώ κάτι που μου ανήκει, ενώ το έχω πληρώσει τρείς φορές.
Σημαίνει ότι αρνούμαι να πληρώνω τον φόρο που τάχα οφείλει η επιχείρηση διαχείρισης στο κράτος.
Δεν υπάρχει αυτό, φπα για χρήση της δικής μου επένδυσης; Για ποιο λόγο;

Ακόμα και αν θεωρήσουμε λογική την ύπαρξη μιας επιχείρησης διαχείρισης, τι δικαιολογεί την νομική της υπόσταση
να είναι ιδιωτική και όχι δημόσια;

Σε έχουν πείσει ότι ανήκει σε κάποιον άλλον η δική σου περιουσία και η επένδυση που έχεις κάνει, οκ.
Τα υπόλοιπα; και αυτά οκ; Φορολογούνται τάχα μου αυτοί για ποιο λόγο; Συμπεριφέρονται φιλικά στον χρήστη του δρόμου;
Τα κέρδη πάνω απο όσα χρειάζονται για την λειτουργία τι γίνονται; υπερκέρδη; για ποιό λόγο δεν χαμηλώνει η τιμή των διοδίων;

Σκύβουμε το κεφάλι φοβούμενοι την αστυνομία και ελπίζουμε ότι έτσι βοηθάμε στην ομαλή λειτουργία του συνόλου.
Πως είναι δυνατόν αυτό εφόσον αυτοί που κερδίζουν είναι που δημιουργούν τα προβλήματα, είναι κάτι που το ξέρει ο καθένας μας.

Θα πρέπει να δικαιολογούμε έναν μηχανισμό κοροϊδίας που μας επιβάλλεται με βία, ενάντια στα συμφέροντα μας, όταν αναφερόμαστε
σε αυτόν σε θεωρητικό επίπεδο; όταν μιλάμε μεταξύ μας;
Για ποιο λόγο;

OldMan
07/07/2022, 13:12
Τα τσιμπουκι@ με τα φερυ απο οταν ημουν παιδι μεχρι να γινει η γεφυρα δεν τα ξεχναω. Απεργιες, κακοκαιριες...κινηση!!

Ξεχνας εκεινο το καλτσοπλυμα που το σερβιραν για καραβισιο καφε..

o_gavros
07/07/2022, 13:17
Αν φύγεις με προπορευόμενο όχημα που πλήρωσε και δε χτυπήσει σειρήνα, τι γίνεται; Η πινακίδα πάνω. Όχι για μένα, για ένα φίλο από την Πόλιν, δεν τον ξέρετε…

Εχω ακουσει πως έρχονται το βράδυ στο σπίτι σου και αφου σου φάνε τα αλλαντικά που φυλαγες για το τσίπουρο την Κυριακή, σου τραβάνε κι ένα μανίκι.

katsar
07/07/2022, 14:29
Οι καινούργιοι ασφαλείς δρόμοι είναι για τους αρχόντους λέμε .
Αυτό,τίποτα άλλο .

panavour
07/07/2022, 14:29
Αυτο δεν σημαινει ομως να χρησιμοποιουμε κατι χωρις να το πληρωνουμε. Σημαινει παμε απο εναλλακτικες και δεν πληρωνουμε νταβατζηδες. Επισης αν πεινας δεν ταξιδευεις

Δεν νομιζω να σου αρεσε να χρησιμοποιησω τις επαγγελματικες σου υπηρεσιες χωρις να σε πληρωσω γιατι τις θεωρω ακριβες. Στην δικια μου δουλεια παντως αν το εκανε καποιος θα τρεφοταν με καλαμακι κανα μηνα.

Το κρυβω πινακιδα, περναω αερα, κλπ ειναι τζαμπα μαγκια.

βαστατε τουρκοι τ αλογα:lol:

yes-u
09/07/2022, 10:40
Αν φύγεις με προπορευόμενο όχημα που πλήρωσε και δε χτυπήσει σειρήνα, τι γίνεται; Η πινακίδα πάνω. Όχι για μένα, για ένα φίλο από την Πόλιν, δεν τον ξέρετε…

Λοιπόν, το πείραμα έγινε σε 3-4 περιπτώσεις, που, ενώ είχα ζητήσει από το google maps αποφυγή διοδίων, εκείνο ορκιζόταν στο δυαδικό σύστημα ότι πρώτη φορά του συνέβαινε να πέσει έξω. Δεν άκουσα κανένα είδους συναγερμό και περιμένω την ανάλυση των δεδομένων για να κάνω την επίσημη δημοσίευση στο Lancet...
Όσο για τον ηθικό/κοινωνικό αντίκτυπο τέτοιων ενεργειών που φέρνουν στα πρόθυρα της κατάρρευσης κράτη δικαίου σαν και το δικό μας, μού ήρθε μια ιδέα εμπνευσμένη από τις πολιτικές των εκλεγμένων από εμάς κυβερνήσεων ηθικά και νόμιμα: προαιρετική πληρωμή διοδίων, όπως με τη φορολογία των υψηλών εισοδημάτων, και το πρόβλημα πάααει!....

billy84
09/07/2022, 12:03
Λοιπόν, το πείραμα έγινε σε 3-4 περιπτώσεις, που, ενώ είχα ζητήσει από το google maps αποφυγή διοδίων, εκείνο ορκιζόταν στο δυαδικό σύστημα ότι πρώτη φορά του συνέβαινε να πέσει έξω. Δεν άκουσα κανένα είδους συναγερμό και περιμένω την ανάλυση των δεδομένων για να κάνω την επίσημη δημοσίευση στο Lancet...
Όσο για τον ηθικό/κοινωνικό αντίκτυπο τέτοιων ενεργειών που φέρνουν στα πρόθυρα της κατάρρευσης κράτη δικαίου σαν και το δικό μας, μού ήρθε μια ιδέα εμπνευσμένη από τις πολιτικές των εκλεγμένων από εμάς κυβερνήσεων ηθικά και νόμιμα: προαιρετική πληρωμή διοδίων, όπως με τη φορολογία των υψηλών εισοδημάτων, και το πρόβλημα πάααει!....



Πλήρωνε κανά διόδιο ρε φίλε. Ο Μπόμπολας τι θα κάνει κλέφτης θα γίνει? Α... ξέχασα, στις αναθέσεις απο τους πολιτικούς κολλητούς υπογράφεται σύμβαση για αποζημίωση απο το κράτος σε δρόμους που δεν είχαν τελικά την επιθυμητή κυκλοφορία (βλέπε Ξυνιάδα-Τρίκαλα). Κατάσταση win-win και με υποστηρικτές απλούς πολίτες που υποστηρίζουν τους κλέφτες με τα κουστούμια που όσο και να τους ''κλέψεις'' στα παίρνουν πίσω Χ100 απο φόρους σε βενζίνη, ΕΝΦΙΑ, τέλος επιτηδεύματος κλπ κλπ κλπ :lol:

typhoon
09/07/2022, 12:32
Μη πας πολύ μακριά, γιατί οι ρήτρες "επιθυμητης κυκλοφρίας" ενργοποιήθηκαν σ όλους τους αναδόχους στην πρώτη καραντίνα που δεν κουνιόταν φύλλο. Κάτι μύρια αλλάξανε τσέπες χωρίς να έχει περάσει όχημα απο διόδια.
Επιχειρηματικό ρίσκο μηδέν λέμε.

billy84
09/07/2022, 13:01
Μη πας πολύ μακριά, γιατί οι ρήτρες "επιθυμητης κυκλοφρίας" ενργοποιήθηκαν σ όλους τους αναδόχους στην πρώτη καραντίνα που δεν κουνιόταν φύλλο. Κάτι μύρια αλλάξανε τσέπες χωρίς να έχει περάσει όχημα απο διόδια.
Επιχειρηματικό ρίσκο μηδέν λέμε.


Εμένα μου κάνει εντύπωση η σύνδεση με τις απλές συναλλαγές μεταξύ απλών ανθρώπων που πληρώνουν για μια υπηρεσία. Δηλαδή είναι το ίδιο να παω να φάω σε ένα μαγαζί και να το παίξω ότι δεν πληρώνω με το να μην πληρώσω διόδια σε αυτούς τους επιχειρηματίες που τους δόθηκαν απο κολλητούς πολιτικούς έτοιμες κερδοφόρες επιχειρήσεις χωρίς διαγωνισμούς. Εξίσωση δηλαδή ενός αγωνιστή ανθρώπου που έχει μαγαζί και προσπαθεί να επιβιώσει με το κράτος σαν νταβατζή απο πάνω του με τα λαμόγια που τους χαρίζονται χρυσορυχεία και έχουν ο καθένας αμέτρητα ακίνητα και απο ένα supercar. Που τους χάρισαν την εθνική οδό Αθηνών Λαμιας και ενώ το κομμάτι μέχρι λίγο πριν τον Άγιο Κωνσταντίνο προυπήρχε και πληρώναμε 1.40 και 1,40, αμέσως μόλις δόθηκε στα λαμόγια πήγαν τα ίδια διόδια 2 φορές πάνω και σήμερα 4 φορές πάνω και παίρνουν και αποζημιώσεις απο το κράτος κιόλας. Χωρίς να γίνει το παραμικρό έργο εκεί.

Και για αυτούς τους κλέφτες και τα λαμόγια υπάρχει κόσμος πρόθυμος να κουνήσει δάχτυλο και να τσακωθεί με έναν ομοιοπαθή του. Ομοιοπαθής γιατί και τους δύο τους κατακλέβουν αυτοί και οι κολλητοί τους. Αυτή είναι η επιτυχία τους, το διαίρει και βασίλευε. Εγώ προσωπικά τους παραδέχομαι.

motojojo
09/07/2022, 13:42
Η λογική των διοδίων είναι η χρηματοδότηση/εξόφληση των αυτοκινητοδρόμων. Το κράτος βάζει ένα (μικρό) μέρος του προυπολογισμού του έργου και το υπόλοιποτο χρηματοδοτεί η εταιρεία που αναλαμβάνει την κατασκευή του. Η εταιρεία για να βγάλει αυτό το κόστος (και το κερδος της) εισπράτει τα διόδια για κάποια προσυμφωνημένα χρόνια.

Σε αυτή τη συμφωνία έχει προβλεφθεί ότι αν η κίνηση πέσει κάτω από κάποιο όριο δικαιούνται αποζημείωση. Ναι μπορεί να μην ακουγεται ωραίο αλλά έτσι είναι. Και καλά κάνουν θα πω εγώ, μέσα στα 30 χρόνια που ισχύει η εκμετάλλευση πολλά γίνονται.

Το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Το πρόβλημα είναι στους όρους της συνθήκης που υπογράφεται ανάμεσα στον ανάδοχο και στο κράτος. Η εκάστοτε συνθήκη υπογράφεται πολλά χρόνια πριν την παράδοση του έργου και δεν γίνεται καν γνωστή τι περιέχει. Ότι πληρώνουμε τώρα είναι προσυμφωνημένο επί Κωστάκη Καραμανλη ή και επί Σημίτη. Δηλ μια 15ετια πριν! Είναι προφανές ότι πρακτικά βρισκόμαστε προ τετελεσμένων γεγονότων.

Επιπλέον δεν γίνεται κανένας έλεγχος για το αν τηρουνται οι όροι. Είδαμε πρόσφατα το τσίρκο με την αττική οδό, ενός δρόμου κατά τα άλλα άψογου για τον οποίο τα παράπονα για το κόστος είναι επίσης λίγα.
Το χειρότερο είναι ότι οι ανάδοχοι κατασκεύασαν έτσι τον αυτοκινητόδρομο ώστε να υποχρεούσαι να τον χρησιμοποιήσεις. Ενώ παντού προβλέπεται να υπάρχει παράδρομος (νομίζω το επιβάλει και η ΕΕ) στην Ελλάδα ο παράδρομος φτιάχτηκε μόνο όπου βόλευε και όπου δεν βόλευε είτε δεν φτιαχτηκε καθόλου είτε ειναι ημιτελής και με ελειπή σήμανση. Αντιθετα στην κοστολόγηση οι εταιρείες είναι κάτι παραπάνω από συνεπείς (θυμίζω, με όρους που δεν γνωρίζουμε) γι αυτό και φαίνεται ότι χρεώνει ότι θέλει. Κι εκεί ξεκινούν τα προβλήματα και οι διαμαρτυρίες και όχι άδικα.

Επίσης μέχρι πρότεινος δεν παρείχαν τη δυνατότητα να πληρώσεις με πιστωτική ενώ ήταν υποχρεωμένοι. Βλέπεις δεν ειναι ωραίο να δίνεις ενα μέρος από τα κερατιάτικα που εισπράτεις σε άλλον νταβατζή.
Πήρε λίγο χρόνο αλλά άλλαξε.

Αυτό μου δινει την ελπίδα ότι και η χρέωση θα γίνει λίγο πιο δίκαιη στο μέλλον, δηλ θα παίρνεις χαρτάκι στην είσοδο και θα πληρώνεις μια και καλή στην έξοδο. Υπάρχει σαν ιδέα, μένει να το εφαρμόσει κάποιος.

o_gavros
09/07/2022, 13:54
Θάλασσα μάνα αρμυρα μου εσυ, γαλάζια μοίρα...
Για παραμανα στον ώμο χρυσή τον ήλιο πηρα...

ΓιώργοςΤΤ
09/07/2022, 14:09
Διόδια υπάρχουν σε όλο τον κόσμο, η Ελλάδα μάλιστα θεωρείται φτηνή χώρα στα διόδια (ενδεικτικά αναφέρω ότι στο τελευταίο μου ταξίδι στο εξωτερικό το 2019 είχα πληρώσει στην Α14 Ancona Pessaro 100 χλμ, 5,5€ με μοτοσυκλέτα).

Το πώς τα πήραν αυτοί που τα έχουν και αν μας εκμεταλλεύονται, είναι μεγάλη συζήτηση.

Αν κάποιος νομίζει ότι με 3€ θα λύσει το οικονομικό του πρόβλημα ας μου στείλει πμ να του δώσω 5€.

Πολλοί που γκρινιάζετε στο ότι μας κλέβει το κράτος, αναλύστε λίγο σε βάθος την σχέση πολίτη κράτους από την μεταπολίτευση και έπειτα και θα καταλάβετε ότι το κλέψιμο είναι αμοιβαίο.

billy84
09/07/2022, 16:59
Διόδια υπάρχουν σε όλο τον κόσμο, η Ελλάδα μάλιστα θεωρείται φτηνή χώρα στα διόδια (ενδεικτικά αναφέρω ότι στο τελευταίο μου ταξίδι στο εξωτερικό το 2019 είχα πληρώσει στην Α14 Ancona Pessaro 100 χλμ, 5,5€ με μοτοσυκλέτα).

Το πώς τα πήραν αυτοί που τα έχουν και αν μας εκμεταλλεύονται, είναι μεγάλη συζήτηση.

Αν κάποιος νομίζει ότι με 3€ θα λύσει το οικονομικό του πρόβλημα ας μου στείλει πμ να του δώσω 5€.

Πολλοί που γκρινιάζετε στο ότι μας κλέβει το κράτος, αναλύστε λίγο σε βάθος την σχέση πολίτη κράτους από την μεταπολίτευση και έπειτα και θα καταλάβετε ότι το κλέψιμο είναι αμοιβαίο.



Η Ιταλία έχει πιο ακριβά διόδια στην Autostrada, ισχύει. Βέβαια είτε απο άγνοια είτε ηθελημένα ξέχασες να πεις ότι υπάρχει η Α1 σαν εναλλακτική που ουσιαστικά είναι σαν εθνική με 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση και διάζωμα στη μέση. Έχοντας ταξιδέψει σε όλη την Ευρώπη σου λέω με βεβαιότητα ότι η Ελλάδα είναι μέσα στις ακριβότερες και φυσικά έχοντας τους χαμηλότερους μισθούς. Τα Βαλκάνια είναι προφανώς φθηνότερα, στη Σκανδιναβία δεν πλήρωσα ούτε ένα διόδιο σαν επισκέπτης. Οι ντόπιοι πληρώνουν (δεν έχω ιδέα πόσο) όμως δεν υπάρχει επαφή στους μισθούς, ας μην το αναλύσουμε. Η Γερμανία δεν έχει διόδια. Η Ισπανία στο μεγαλύτερο μέρος της έχει πολύ φθηνότερα διόδια εκτός απο την Ανδαλουσία που πλησιάζεις Γιβραλτάρ. Στις υπόλοιπες χώρες πχ Τσεχία-Ουγγαρία βγάζεις μια βινιέτα της τάξεως των 7 ευρώ και κυκλοφορείς όσο θες για μια βδομάδα στις εθνικές.

Περιμένω να μου πεις που βρήκες άλλη χώρα ακριβότερη στα διόδια απο την Ελλάδα. Επίσης να συμπεριλάβουμε και την αναλογία κατώτατου μισθού-τιμών διοδίου.

Προσωπικά δεν είμαι κατά των διοδίων συνολικά, απλά με στενοχωρεί να βλέπω υποστηρικτές των κλεφτών και των βολεμένων απο τους κολλητούς. Μου θυμίζει τους οπαδούς των ομάδων που δουλεύουν ντελίβερι και παλεύουν για τα προς το ζειν και πλακώνονται με τους αντίπαλους οπαδούς για ομάδες, παίχτες και προπονητές που παίρνουν εκατομμύρια ευρώ. Το ίδιο με τα κόμματα, σκοτώνονται τώρα για τους μαλάκες κάθε απόχρωσης που θα μπουν στη βουλή να μασουλήσουν.

ΓιώργοςΤΤ
09/07/2022, 17:15
Αν βάλεις στην εξίσωση τους μισθούς, τότε όντος έχουμε από τα πιο ακριβά.

Δεν υποστηρίζω κανένα κόμμα, δόγμα ή παράταξη. Βλέπω τα πράγματα εντελώς ψυχρά.

Έχεις δίκιο σε όσα λες περί βολεμενων κλπ. Αλλά και εμείς σαν λαός, από τους πολιτικούς ζητούσαμε (και ζητάμε ακόμα) ακριβώς τα ίδια σε μικρότερη κλίμακα.

"Να βολευτει κάπου το παιδί κύριε υπουργέ μας (30 χρόνων κοπριτης)."

"Τί προσόντα έχει λατρεμένε μου ψηφοφόρε;"

"2 μάτια, δύο χέρια, δύο πόδια και ξέρει να αναπνέει."

"Τέλεια, είναι ο άνθρωπος που ψάχναμε για μια νέα θέση που θα δημιουργηθεί αποκλειστικά για αυτόν!"

doctoras
09/07/2022, 17:58
Και για αυτούς τους κλέφτες και τα λαμόγια υπάρχει κόσμος πρόθυμος να κουνήσει δάχτυλο και να τσακωθεί με έναν ομοιοπαθή του. Ομοιοπαθής γιατί και τους δύο τους κατακλέβουν αυτοί και οι κολλητοί τους. Αυτή είναι η επιτυχία τους, το διαίρει και βασίλευε. Εγώ προσωπικά τους παραδέχομαι.

Ποτε θα συνεννοηθούν οι πλέμπαιοι μεταξύ τους να αντιδράσουν σύσσωμοι σε αυτά τα ληστρικά φορολογικά νομοσχέδια μαζί με τα εργασιακά...να δεις μετά πως παίρνουν τα διόδια και κάθε τι ενάντια τους και το βάζουν στον πάτο τους, παρακαλώντας τους να μη φύγουν, να μη πάνε "αλλού"....έγινε πολλές φορές, έχουν κερδηθεί πολλές μάχες στην ιστορία της ανθρωπότητας, εντός του συστήματος διακυβέρνησης της "άρχουσας" τάξης..

doctoras
09/07/2022, 18:12
Η Ιταλία έχει πιο ακριβά διόδια στην Autostrada, ισχύει. Βέβαια είτε απο άγνοια είτε ηθελημένα ξέχασες να πεις ότι υπάρχει η Α1 σαν εναλλακτική που ουσιαστικά είναι σαν εθνική με 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση και διάζωμα στη μέση. Έχοντας ταξιδέψει σε όλη την Ευρώπη σου λέω με βεβαιότητα ότι η Ελλάδα είναι μέσα στις ακριβότερες και φυσικά έχοντας τους χαμηλότερους μισθούς. Τα Βαλκάνια είναι προφανώς φθηνότερα, στη Σκανδιναβία δεν πλήρωσα ούτε ένα διόδιο σαν επισκέπτης. Οι ντόπιοι πληρώνουν (δεν έχω ιδέα πόσο) όμως δεν υπάρχει επαφή στους μισθούς, ας μην το αναλύσουμε. Η Γερμανία δεν έχει διόδια. Η Ισπανία στο μεγαλύτερο μέρος της έχει πολύ φθηνότερα διόδια εκτός απο την Ανδαλουσία που πλησιάζεις Γιβραλτάρ. Στις υπόλοιπες χώρες πχ Τσεχία-Ουγγαρία βγάζεις μια βινιέτα της τάξεως των 7 ευρώ και κυκλοφορείς όσο θες για μια βδομάδα στις εθνικές.


Επιπροσθέτως και η Βρετανία δεν έχει διόδια.
Διόδια βάζουν πριν απο κάποιο έργο(γέφυρα, τουνελ κλπ), μετά το παράδοση προς κυκλοφορία, αποσύρονται όλα (και οι κτιριακές εγκαταστάσεις).

Tallyban
09/07/2022, 19:21
Οι δρόμοι με διόδια απευθύνονται σε αυτούς που έχουν,όχι σε αυτούς που δεν έχουν(σε μένα μιλάω).

stefanos
09/07/2022, 20:08
Τα ίδια και τα ίδια πάντα.
Από την μια θέλουμε δρόμους, αλλά να μην τους έχουν ιδιώτες, ούτε να τους συντηρούν ιδιώτες.
Ούτε Δημόσιο θέλουμε γιατί οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι κοπριές και δεν δουλεύουν ούτε αν τους βάλεις σε γραφείο όχι να τους δώσεις και γκασμά να φτιάχνουν ή να συντηρούν δρόμους.
Κάποτε πρέπει να αρχίσετε να βλέπεται τα πράγματα στην σωστή τους διάσταση.
Και οι δρόμοι και οι σιδηρόδρομοι και τα αεροδρόμια και τα λιμάνια και τα στάδια και όλα τα κοινόχρηστα χρειάζονται μετά την κατασκευή τους υπηρεσίες που τα λειτουργούν και τα συντηρούν (δεν φαντάζεστε πόσος κόσμος).
Αυτή την κάνουν ή Δημόσιοι υπάλληλοι ή "κακοί" εργολάβοι.
Είναι γνωστό ότι το Δημόσιο το χρησιμοποιούν οι πολιτικοί μας για να ταΐζουν τα ρετάλια τους ψηφοφόρους τους ,που θεωρούν κληρονομικό δικαίωμα τους το να κάθονται και να πληρώνονται.
Ο εργολάβος δουλεύει για το εμφανώς για το κέρδος γι αυτό το λόγο αγοράζεται μετοχές του άκτορα και της ιντρακατ για να κονομίσετε.
Αυτό είναι το σύστημα με απλά λόγια.
Αν είστε με τους εργολάβους μπορείτε να απευθυνθείτε σε ΝΔ ΣΥΡΙΖΑ πως το λένε τώρα το πασοκ κλπ κόμματα.
Με το Δημόσιο είναι ξεκάθαρα μόνο το ΚΚΕ.
Τα υπόλοιπα περί αναθέσεων και σκανδάλων είναι αστεία.
Τα έργα αυτά είναι συγχρηματοδοτούμενα και γίνονται διεθνείς διαγωνισμούς οπότε όλα είναι σύννομα (δεν εννοώ ηθικά)

Tallyban
09/07/2022, 21:15
Μόλις πάρουμε πούλο από το ευρώ, ή πάρει πούλο το ευρώ ,όλα θα έρθουν στη πραγματική τους διάσταση.(αμάν και πότε)

ΓιώργοςΤΤ
09/07/2022, 21:26
Θα τον πάρει μέσα στην εβδομάδα που θα αξίζει λιγότερο από ένα δολλάριο.

stefanos
10/07/2022, 08:52
Μόλις πάρουμε πούλο από το ευρώ, ή πάρει πούλο το ευρώ ,όλα θα έρθουν στη πραγματική τους διάσταση.(αμάν και πότε)

Ναι ακριβώς όπως στην Τουρκία.Μόλις κουνήθηκαν λίγο στα οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα τους εξαφάνισαν.Παρόλο που έχουν δυνατή οικονομία και είναι και ανταγωνιστικοί διεθνώς.

stefanos
10/07/2022, 08:55
Θα τον πάρει μέσα στην εβδομάδα που θα αξίζει λιγότερο από ένα δολλάριο.

Ναι πρέπει να πουλήσουμε τα δολάρια και να αγοράσουμε Ευρώ :lol:

ΓιώργοςΤΤ
10/07/2022, 09:19
Ναι πρέπει να πουλήσουμε τα δολάρια και να αγοράσουμε Ευρώ :lol:

Forex trader?

viper1
10/07/2022, 10:14
Ναι πρέπει να πουλήσουμε τα δολάρια και να αγοράσουμε Ευρώ :lol:

Ρούβλια ρούβλια

panavour
10/07/2022, 13:52
Οι δρόμοι με διόδια απευθύνονται σε αυτούς που έχουν,όχι σε αυτούς που δεν έχουν(σε μένα μιλάω).

Για οποιον ΔΕΝ εχει,υπαρχουν ενναλακτικες λυσεις,οπως παραδρομοι.Το ιδιο γινεται και σε αλλες υπηρεσιες ,οπως δημοσια νοσοκμεια,εοππυ,δημοσια σχολεια ,λαικες αγορες ,κεντρικη κρεαταγορα,και ψαραγορα.
Σε ελευθερη οικονομια (καπιταλισμο) ζουμε,ΑΝ εχεις υπ οψιν σου.

rainmike
10/07/2022, 13:58
Για οποιον ΔΕΝ εχει,υπαρχουν ενναλακτικες λυσεις,οπως παραδρομοι.Το ιδιο γινεται και σε αλλες υπηρεσιες ,οπως δημοσια νοσοκμεια,εοππυ,δημοσια σχολεια ,λαικες αγορες ,κεντρικη κρεαταγορα,και ψαραγορα.
Σε ελευθερη οικονομια (καπιταλισμο) ζουμε,ΑΝ εχεις υπ οψιν σου.

Εγώ νόμιζα ότι ζουμε στην Ελλάδα:D

panavour
10/07/2022, 14:05
Εγώ νόμιζα ότι ζουμε στην Ελλάδα:D

Και η Ελλαδα καπιταλισμο εχει, απλως ειναι λιγο αναμεμειγμενος με λιγο παραπανω κακως εννοουμενο κρατος.(πολιτικες ιντριγκες,κρατικοδιαιτος συνδικαλισμος,ψηφοφοροι,καναλια,δημοσιογραφοι,κουμπα ροι κλπ ''εκ των ων ουκ ανευ'').
Που θα παει ομως ,καποτε θα σοβαρευτουμε (λεμε τωρα).:lol:

stefanos
10/07/2022, 20:37
Και η Ελλαδα καπιταλισμο εχει, απλως ειναι λιγο αναμεμειγμενος με λιγο παραπανω κακως εννοουμενο κρατος.(πολιτικες ιντριγκες,κρατικοδιαιτος συνδικαλισμος,ψηφοφοροι,καναλια,δημοσιογραφοι,κουμπα ροι κλπ ''εκ των ων ουκ ανευ'').
Που θα παει ομως ,καποτε θα σοβαρευτουμε (λεμε τωρα).:lol:

Σε ποιό καπιταλιστικό καθεστώς ακριβαίνει το ρεύμα ή το πετρέλαιο και επιδοτεί το κράτος με τους φόρους των πολιτών την κατανάλωση προκειμένου να συνεχίζουμε τον αδιέξοδο ενεργειακά δρόμο που πήραμε? Η σε ποιο καπιταλιστικό καθεστώς το κράτος θα όριζε με νόμο τα τιμολόγια της ενέργειας προκειμένου να προστατέψει τους πάροχους από πιθανές αυξήσεις στις τιμές καυσίμου εις βάρος του καταναλωτή?

panavour
10/07/2022, 23:46
Σε ποιό καπιταλιστικό καθεστώς ακριβαίνει το ρεύμα ή το πετρέλαιο και επιδοτεί το κράτος με τους φόρους των πολιτών την κατανάλωση προκειμένου να συνεχίζουμε τον αδιέξοδο ενεργειακά δρόμο που πήραμε? Η σε ποιο καπιταλιστικό καθεστώς το κράτος θα όριζε με νόμο τα τιμολόγια της ενέργειας προκειμένου να προστατέψει τους πάροχους από πιθανές αυξήσεις στις τιμές καυσίμου εις βάρος του καταναλωτή?

Στο ιδιαίτερο της Ελλάδος.

CorpseAlive
11/07/2022, 08:57
Καλά καπιταλισμό δεν τον λες στην Ελλάδα.
Αν είχαμε καπιταλισμό οι περισσότερες βιομηχανίες θα είχαν πτωχεύσει.
Αντί για αυτό , τις κρατάμε ζωντανές ,για να απασχολούν εργάτες , οι οποίοι με τους φόρους τους τις κρατάνε ζωντανές.
Υπέροχο?

PaNick67
11/07/2022, 09:31
Εμένα μου κάνει εντύπωση η σύνδεση με τις απλές συναλλαγές μεταξύ απλών ανθρώπων που πληρώνουν για μια υπηρεσία. Δηλαδή είναι το ίδιο να παω να φάω σε ένα μαγαζί και να το παίξω ότι δεν πληρώνω με το να μην πληρώσω διόδια σε αυτούς τους επιχειρηματίες που τους δόθηκαν απο κολλητούς πολιτικούς έτοιμες κερδοφόρες επιχειρήσεις χωρίς διαγωνισμούς. Εξίσωση δηλαδή ενός αγωνιστή ανθρώπου που έχει μαγαζί και προσπαθεί να επιβιώσει με το κράτος σαν νταβατζή απο πάνω του με τα λαμόγια που τους χαρίζονται χρυσορυχεία και έχουν ο καθένας αμέτρητα ακίνητα και απο ένα supercar. Που τους χάρισαν την εθνική οδό Αθηνών Λαμιας και ενώ το κομμάτι μέχρι λίγο πριν τον Άγιο Κωνσταντίνο προυπήρχε και πληρώναμε 1.40 και 1,40, αμέσως μόλις δόθηκε στα λαμόγια πήγαν τα ίδια διόδια 2 φορές πάνω και σήμερα 4 φορές πάνω και παίρνουν και αποζημιώσεις απο το κράτος κιόλας. Χωρίς να γίνει το παραμικρό έργο εκεί.

Και για αυτούς τους κλέφτες και τα λαμόγια υπάρχει κόσμος πρόθυμος να κουνήσει δάχτυλο και να τσακωθεί με έναν ομοιοπαθή του. Ομοιοπαθής γιατί και τους δύο τους κατακλέβουν αυτοί και οι κολλητοί τους. Αυτή είναι η επιτυχία τους, το διαίρει και βασίλευε. Εγώ προσωπικά τους παραδέχομαι.

Αγαπητε Βασιλη, η συμβαση μεταξυ κρατους και ιδιωτη ειναι ετεροβαρης υπερ του ιδιωτη και ναι για οσο διαστημα εκμεταλλευεται τον δρομο του ανηκει, βαση συμβασης. Ειναι ακριβως το ιδιο με το να μπεις σε ενα μαγαζι να αγορασεις μια υπηρεσια δηλαδη.
Περα απο αυτο η συμβαση καλυπτει και ζημιες, λογω μη διελευσης οχηματων, που προκυπτουν απο λογους που δεν μπορεις να προβλεψεις. Κοινως μηδεν επιχειρηματικο ρισκο. Επισης δεν καλυπτει κατι αποψιλωσεις πρανων με αποτελεσμα να χρεωνουν οσα θελουν γι' αυτο και να "γραφουν " εξοδα. win- win δηλαδη

Σε αυτο λοιπον το πλαισιο ειπα οτι δεν χρησιμοποιεις μια υπηρεσια να δεν την πληρωσεις. Γιατι ετσι οπως ειναι φτιαγμενο το συστημα θα σε σκισουν απο 10 μεριες. Εισαι ενας ανθρωπος απεναντι σε ομαδες νομικων.

"Εσυ" μπορει να κυκλοφορεις με διπλωμενη πινακιδα και να μην φαινεται αν καποια φορα περασεις απο διοδια, να "εχεις" μεγαλη μηχανη με πολλα αλογα και να μην ασχοληθουν να σε σταματησουν, εγω κυκλοφορω με ΙΧ 19 ετων και δεν μπορω να την κρυψω ασε που θα με σταματησουν αμεσως.

Χρησιμοποιω τους νεους πανακριβους δρομους λοιπον οταν τους χρειαζομαι και μονο τοτε. Αν δεν βιαζομαι η δεν συντρεχουν αλλοι λογοι παω απο το αλλο δικτυο.

Πολυ θα ηθελα διαφορετικες συμβσεις, πολυ θα ηθελα διαφορετικη τιμολογηση αλλα αυτο προυποθετει οτι επρεπε να εχουμε ψηφισει καποιους που θα φροντιζαν το δημοσιο συμφερον πρωτα και μετα το ιδιωτικο. Δεν το καναμε και λουζομαστε τις επιλογες μας.


Ασχετο.(?). Στην Γαλλια και την Γερμανια οι κυβερνησεις εθνικοποιουν τις μεγαλυτερες εταιριες παραγωγης ενεργειας για να ελεγξουν τις τιμες και να μην εχουν πολιτες που αδυνατουν να πληρωσουν. Καπιταλσμος μεν αλλα στην υπηρεσια του πολιτη δε. Εδω;

motojojo
11/07/2022, 09:40
Για τη Γερμανία μην παίρνεις όρκο. Και σχετικά με τα διόδια, τα φορτηγα πληρώνουν διόδια ηλεκτρονικά. Στα πλάνα είναι να εφαρμοστούν και για τα ΙΧ (όπως και η εφαρμογη ορίων ταχύτητας) αλλά αυτό κάνει τζιζ και αποφευγουν να το θίξουν γιατί ενώ το θέλουν το πολιτικό κόστος θα είναι πολύ μεγάλο.

CorpseAlive
11/07/2022, 12:35
Αγαπητε Βασιλη, η συμβαση μεταξυ κρατους και ιδιωτη ειναι ετεροβαρης υπερ του ιδιωτη και ναι για οσο διαστημα εκμεταλλευεται τον δρομο του ανηκει, βαση συμβασης. Ειναι ακριβως το ιδιο με το να μπεις σε ενα μαγαζι να αγορασεις μια υπηρεσια δηλαδη.
Περα απο αυτο η συμβαση καλυπτει και ζημιες, λογω μη διελευσης οχηματων, που προκυπτουν απο λογους που δεν μπορεις να προβλεψεις. Κοινως μηδεν επιχειρηματικο ρισκο. Επισης δεν καλυπτει κατι αποψιλωσεις πρανων με αποτελεσμα να χρεωνουν οσα θελουν γι' αυτο και να "γραφουν " εξοδα. win- win δηλαδη

Σε αυτο λοιπον το πλαισιο ειπα οτι δεν χρησιμοποιεις μια υπηρεσια να δεν την πληρωσεις. Γιατι ετσι οπως ειναι φτιαγμενο το συστημα θα σε σκισουν απο 10 μεριες. Εισαι ενας ανθρωπος απεναντι σε ομαδες νομικων.

"Εσυ" μπορει να κυκλοφορεις με διπλωμενη πινακιδα και να μην φαινεται αν καποια φορα περασεις απο διοδια, να "εχεις" μεγαλη μηχανη με πολλα αλογα και να μην ασχοληθουν να σε σταματησουν, εγω κυκλοφορω με ΙΧ 19 ετων και δεν μπορω να την κρυψω ασε που θα με σταματησουν αμεσως.

Χρησιμοποιω τους νεους πανακριβους δρομους λοιπον οταν τους χρειαζομαι και μονο τοτε. Αν δεν βιαζομαι η δεν συντρεχουν αλλοι λογοι παω απο το αλλο δικτυο.

Πολυ θα ηθελα διαφορετικες συμβσεις, πολυ θα ηθελα διαφορετικη τιμολογηση αλλα αυτο προυποθετει οτι επρεπε να εχουμε ψηφισει καποιους που θα φροντιζαν το δημοσιο συμφερον πρωτα και μετα το ιδιωτικο. Δεν το καναμε και λουζομαστε τις επιλογες μας.


Ασχετο.(?). Στην Γαλλια και την Γερμανια οι κυβερνησεις εθνικοποιουν τις μεγαλυτερες εταιριες παραγωγης ενεργειας για να ελεγξουν τις τιμες και να μην εχουν πολιτες που αδυνατουν να πληρωσουν. Καπιταλσμος μεν αλλα στην υπηρεσια του πολιτη δε. Εδω;

Δεν είναι ετεροβαρής η σύμβαση.
Δίνεις ένα αντίτιμο και η εταιρεία υποχρεούται να εξασφαλίσει την ασφαλή και απρόσκοπτη διέλευση σου από το οδικό δίκτυο που εκμεταλεύεται. Για αυτό και στην αττική οδό δόθηκαν αποζημιώσεις. Γιατι δεν τηρήθηκε η υποχρέωση της εταιρείας.
Η σύμβαση ειναι αμφοτεροβαρής.

telegonos
11/07/2022, 12:40
Καλά καπιταλισμό δεν τον λες στην Ελλάδα.
Αν είχαμε καπιταλισμό οι περισσότερες βιομηχανίες θα είχαν πτωχεύσει.
Αντί για αυτό , τις κρατάμε ζωντανές ,για να απασχολούν εργάτες , οι οποίοι με τους φόρους τους τις κρατάνε ζωντανές.
Υπέροχο?

Αν είχαμε καπιταλισμό, οι ξένες εταιρίες δεν θα είχαν εργατοπατέρες να φέρονται λες και τους ανήκει το εργοστάσιο. Ούτε αλλαγή των φορολογιών κάθε χρόνο και μυστήριους νόμους να βάζουν τρικλοποδιές στην επιχείρηση. Οι μεγάλες εταιρίες δεν θα είχαν απηυδήσει και δεν θα είχαν φύγει, και οι μικρές θα ήταν μια χαρά αν δεν τους έριχνε το κράτος ένα τσεκούρι στο κεφάλι όλη την ώρα.

Καλά το ξεκινάς, αλλά καταλήγεις σε συμπέρασμα εντελώς αντίθετο της πραγματικότητας.

PaNick67
11/07/2022, 12:49
Δεν είναι ετεροβαρής η σύμβαση.
Δίνεις ένα αντίτιμο και η εταιρεία υποχρεούται να εξασφαλίσει την ασφαλή και απρόσκοπτη διέλευση σου από το οδικό δίκτυο που εκμεταλεύεται. Για αυτό και στην αττική οδό δόθηκαν αποζημιώσεις. Γιατι δεν τηρήθηκε η υποχρέωση της εταιρείας.
Η σύμβαση ειναι αμφοτεροβαρής.

Με το "ετεροβαρης" εννοω πως ο,τι κι αν συμβει ο ιδιωτης παραχωρησιουχος ειναι καλυμμενος μεχρι τελευταιου €. Δεν θα χασει αυτος θα χασει ο πολιτης, το δημοσιο.

Ενω σε καθε επιχειρηση υπαρχει το λαθος, η ζημια, η χρεοκοπια στο τελος, εδω δεν υπαρχει αυτο οπως και σε πολλες αλλες επιχειρησεις, τραπεζες, μεγαλοεργολαβοι κλπ too big to fall.

Ειναι ωραιο πραγμα καποιοι ιδιωτες να το κανουν χωρις ρισκο ενω αν εγω κανω καποια λαθος εκτιμηση, ας προσεχα.

CorpseAlive
11/07/2022, 13:09
Με το "ετεροβαρης" εννοω πως ο,τι κι αν συμβει ο ιδιωτης παραχωρησιουχος ειναι καλυμμενος μεχρι τελευταιου €. Δεν θα χασει αυτος θα χασει ο πολιτης, το δημοσιο.

Ενω σε καθε επιχειρηση υπαρχει το λαθος, η ζημια, η χρεοκοπια στο τελος, εδω δεν υπαρχει αυτο οπως και σε πολλες αλλες επιχειρησεις, τραπεζες, μεγαλοεργολαβοι κλπ too big to fall.

Ειναι ωραιο πραγμα καποιοι ιδιωτες να το κανουν χωρις ρισκο ενω αν εγω κανω καποια λαθος εκτιμηση, ας προσεχα.

Δεν διαφωνώ απόλυτα με την ουσία αυτού που λες , απλά χρησιμοποιείς λάθος χαρακτηρισμό.

billy84
11/07/2022, 17:03
Αγαπητε Βασιλη, η συμβαση μεταξυ κρατους και ιδιωτη ειναι ετεροβαρης υπερ του ιδιωτη και ναι για οσο διαστημα εκμεταλλευεται τον δρομο του ανηκει, βαση συμβασης. Ειναι ακριβως το ιδιο με το να μπεις σε ενα μαγαζι να αγορασεις μια υπηρεσια δηλαδη.
Περα απο αυτο η συμβαση καλυπτει και ζημιες, λογω μη διελευσης οχηματων, που προκυπτουν απο λογους που δεν μπορεις να προβλεψεις. Κοινως μηδεν επιχειρηματικο ρισκο. Επισης δεν καλυπτει κατι αποψιλωσεις πρανων με αποτελεσμα να χρεωνουν οσα θελουν γι' αυτο και να "γραφουν " εξοδα. win- win δηλαδη

Σε αυτο λοιπον το πλαισιο ειπα οτι δεν χρησιμοποιεις μια υπηρεσια να δεν την πληρωσεις. Γιατι ετσι οπως ειναι φτιαγμενο το συστημα θα σε σκισουν απο 10 μεριες. Εισαι ενας ανθρωπος απεναντι σε ομαδες νομικων.

"Εσυ" μπορει να κυκλοφορεις με διπλωμενη πινακιδα και να μην φαινεται αν καποια φορα περασεις απο διοδια, να "εχεις" μεγαλη μηχανη με πολλα αλογα και να μην ασχοληθουν να σε σταματησουν, εγω κυκλοφορω με ΙΧ 19 ετων και δεν μπορω να την κρυψω ασε που θα με σταματησουν αμεσως.

Χρησιμοποιω τους νεους πανακριβους δρομους λοιπον οταν τους χρειαζομαι και μονο τοτε. Αν δεν βιαζομαι η δεν συντρεχουν αλλοι λογοι παω απο το αλλο δικτυο.

Πολυ θα ηθελα διαφορετικες συμβσεις, πολυ θα ηθελα διαφορετικη τιμολογηση αλλα αυτο προυποθετει οτι επρεπε να εχουμε ψηφισει καποιους που θα φροντιζαν το δημοσιο συμφερον πρωτα και μετα το ιδιωτικο. Δεν το καναμε και λουζομαστε τις επιλογες μας.


Ασχετο.(?). Στην Γαλλια και την Γερμανια οι κυβερνησεις εθνικοποιουν τις μεγαλυτερες εταιριες παραγωγης ενεργειας για να ελεγξουν τις τιμες και να μην εχουν πολιτες που αδυνατουν να πληρωσουν. Καπιταλσμος μεν αλλα στην υπηρεσια του πολιτη δε. Εδω;



To σύστημα γενικά είναι έτσι φτιαγμένο ώστε να είναι καλυμμένοι σε κάθε περίπτωση οι μεγαλοεπιχειρηματίες που με έμμεσο ή και άμεσο τρόπο χρηματοδοτούν τους πολιτικούς. Μέσα σε αυτό το σύστημα υπάρχουν κάποιοι που βρίσκουν τρόπους να γλιτώνουν μερικά ευρώ, που όμως τελικά δεν τα γλιτώνουν γιατί το σύστημα τους τα παίρνει απο αλλού. Αυτοί που λες στην προκειμένη περίπτωση έχουν μεγάλες μοτοσυκλέτες και ''λήγουν'' τα διόδια, με κίνδυνο βέβαια κάποια στιγμή να φάνε προστιμο. Δεν είναι σωστό να τους κράζω επειδή έχω μικρή μοτο με 50 άλογα ή αυτοκίνητο και δε μπορώ να κάνω το ίδιο. Όπως δεν είναι σωστό να κράζω τον κουλουρά στην ομόνοια που δεν κόβει απόδειξη επειδή πχ είμαι υπάλληλος εταιρείας με καλό μισθό και δε μπορώ να φοροδιαφύγω. Πρέπει να γνωρίζουμε ότι ο κουλουράς τελειωμένος είναι και όσο και να φοροδιαφύγει, τα χρήματα που εξοικονομεί θα καταλήξουν στο τέλος στους νόμιμους κλέφτες με άλλους τρόπους.

Πολλές φορές πέφτουμε στην παγίδα να κράξουμε κάποιον που ουσιαστικά βράζει στο ίδιο καζάνι με εμάς ενώ πρέπει πάντα να σκεφτόμαστε ότι δεν είναι αυτός το πρόβλημα. Οι καρχαρίες τα έχουν στήσει όλα τόσο καλά σε κάθε επίπεδο που ότι και να κάνει ένας απλός άνθρωπος πάντα θα είναι χαμένος.

doctoras
11/07/2022, 18:29
Θέλετε να πείτε στο πηγαδάκι που κάνατε με την σειρά πως αυτό το οικονομικό μοντέλο που ζούμε δεν είναι στυγνός καπιταλισμός. Ότι(αν εννοείτε αυτό) η φιλελε πολιτική του πατέρα μητσου με τον ιό δεν συνδέεται με το καπιταλιστικό μοντέλο….

Πείτε μόνο γιατί πληρώσαμε με κρατικό χρήμα δηλαδη φόρους των πολιτών ιδιωτικές αυτοδιαχειριζονενες και αυτοχρηματοδοτουμενεσ εταιρίες με χρηματιστήρια κλπ οπως Aegean , eurobank, μεγάλους ομίλους επιχειρήσεων και πολλά αλλά…

Ποια μυστήρια δύναμη ωθεί τότε ύπερμαχους διαχειριστές των αποκρατικοποιήσεων και διοχετεύουν κρατικό χρήμα σε εταιρείες ιδιωτικού δικαίου..

Καπιταλισμός είναι το μοντέλο των ακραίων ανταγωνισμών σε όλα τα επίπεδα…
είτε σε καταναλωτικά προϊόντα, είτε σε τρόφιμα(ενώ έχουν στραγγσει παραγωγικά τον πλανήτη για θρέψουν άλλους δυο), είτε αγαθά όπως το νεράκι που πίνουμε όπως το ρεύμα για να μη ξεπαγιασουμε τον χειμώνα…

Tallyban
11/07/2022, 19:41
Νταξ παιδιά και με δραχμή, ή όπως αλλιώς θα λέγεται,πάλι καπιταλισμό θα έχουμε.
Εδώ δε φοβάμαι εγώ με το παπί και τα 5€βενζινη τη βδομάδα, φοβούνται οι μουτσουνες της τιβι που κονομανε χίλια ευρώ τη μέρα;

telegonos
11/07/2022, 21:48
Πείτε μόνο γιατί πληρώσαμε με κρατικό χρήμα δηλαδη φόρους των πολιτών ιδιωτικές αυτοδιαχειριζονενες και αυτοχρηματοδοτουμενεσ εταιρίες με χρηματιστήρια κλπ οπως Aegean , eurobank, μεγάλους ομίλους επιχειρήσεων και πολλά αλλά…



Γιατί ακριβώς ΔΕΝ είναι καπιταλισμός. Σοβιετία είναι αυτά που περιγράφεις και ΕΙΔΙΚΑ αυτό που απομόνωσα είναι κατεξοχήν χαρακτηριστικό σοβιετίας.

Η Ελλάδα, υποφέρει ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί δεν είναι καπιταλισμός, είναι Δημόσιο μέσα σε όλα, ακόμα ΚΑΙ στους ιδιώτες.

Καλές είναι οι ιδεολογίες, αλλά μην κολλάς να ερμηνεύεις την πραγματικότητα με αυτές. Η πραγματικότητα πρέπει να ορίζει τις ιδεολογίες, το αντίθετο δεν είναι δείγμα λογικού μυαλού.

doctoras
12/07/2022, 07:54
Γιατί ακριβώς ΔΕΝ είναι καπιταλισμός. Σοβιετία είναι αυτά που περιγράφεις και ΕΙΔΙΚΑ αυτό που απομόνωσα είναι κατεξοχήν χαρακτηριστικό σοβιετίας.

Η Ελλάδα, υποφέρει ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί δεν είναι καπιταλισμός, είναι Δημόσιο μέσα σε όλα, ακόμα ΚΑΙ στους ιδιώτες.

Καλές είναι οι ιδεολογίες, αλλά μην κολλάς να ερμηνεύεις την πραγματικότητα με αυτές. Η πραγματικότητα πρέπει να ορίζει τις ιδεολογίες, το αντίθετο δεν είναι δείγμα λογικού μυαλού.


επειδή υπάρχει πολύς κόσμος με αυτή την αντίληψη....

ΑΝ υπήρχε κάποιο μοντέλο οικονομικής διακυβέρνησης που το επικεντρο του θα ήταν ο άνθρωπος και η ποιοτική εξέλιξη του και όχι η ακραία παραγωγή όλων των δομών με την συσσώρευση του πλούτου στο 1% ανθώπων ανα τον κόσμο...
ΤΟΤΕ τα κρατικά λεφτά των φόρων που διαχειρίζονται οι εκλεγμένοι θα επεστρεφαν ξανα πίσω στους φορολογούμενους δηλαδή σε δομές η οποίες είναι διαλυμένες όπως υγείας / παιδείας / ανάπτυξης / συγκοινωνιών / πολιτισμού κλπ αναβαθμίζοντας τα σε όλα τα επίπεδα....Και όχι σε αυτοχρηματοδοτούμενες με μετοχολόγιο εταιρείες ιδιωτικού δίκαιου...ΟΚ?

Αυτό που γίνεται με την πολιτική των liberals(δεν είναι μονο ο μητσοτάκης ειναι παγκόσμια πολιτική) που είναι άμεσα συνδεδεμένοι με το οικονομικό μοντέλο, ονομάζεται ληστεία του μέσου πολιτη και γίνεται μέσω καρτέλς, "ελέυθερης" αγοράς, ακρίβεια σε όλα τα επιπεδα, εισοδήματα σταθερά και πενιχρά σε σχεση με την διαβίωση, σκοταδιστική πολεμική επιχειρηματικότητα ή άλλες φορές η προπαγάνδα της, για την τρομοκρατία του μέσου πολίτη και συνέχεια της ανακατανομης του πλούτου προς αυτό που ονομάζεται άρχουσα τάξη.

Αν είσαι αφεντικο στα @@ σου (αν και δε θα έπρεπε γιατί δεν είσαι μονος σου σε αυτή την ζωή).. Οσοι ταξικά συγκαταλέγονται στην πλέμπα και δεν μπορούν τα αντιληφθούν αυτά όπως είναι, είναι θέμα....

doctor_john
12/07/2022, 08:36
Παιδιά ο φιλελευθερισμός δεν είναι άσχημη διαχείριση, ιδιαίτερα αν το "προϊόν" είναι μικρού πλήθους και premium όπως είναι όλα σε αυτό τον τόπο.
Όλο αυτό που συμβαίνει είναι νεο φιλελευθερισμός, το οποίο ακόμα και για όσους το εφαρμόζουν γνωρίζοντας τι κάνουν, είναι μια βρισιά
ένας άσχημος χαρακτηρισμός που περιγράφει τον εφαρμοσμένο φιλελευθερισμό που κινείται ενάντια στις αρχές του, καταπατώντας δικαιώματα,
δημιουργώντας συνθήκες πίεσης και σαμποταζ.

Όσοι περισσότεροι συνειδητοποιούν ότι είναι πρωτίστως δική μας ευθύνη και πως είναι αδιανόητο να δεχόμαστε οτιδήποτε επιβάλλεται
σε μέρος του συνόλου αντί στο σύνολο, είναι μια καλή αρχή αλλά μην έχει κανείς ελπίδες με την ποιότητα των ανθρώπων που δημιουργούμε
στην χώρα μας.

stefanos
12/07/2022, 10:00
Αν είσαι αφεντικο στα @@ σου (αν και δε θα έπρεπε γιατί δεν είσαι μονος σου σε αυτή την ζωή).. Οσοι ταξικά συγκαταλέγονται στην πλέμπα και δεν μπορούν τα αντιληφθούν αυτά όπως είναι, είναι θέμα....

Αν είσαι αφεντικό στην πατρίδα μας είσαι μεγάλο κορόιδο.
Το ζητούμενο εδώ και πολλά χρόνια είναι να είσαι υψηλόβαθμο στελεχος.Καλός μισθός και καθόλου άγχος αφού δεν ρισκάρεις το κεφάλαιο σου.
Όσο για τα κρατικά λεφτά νομίζεις ότι τώρα δεν πηγαίνουν στην υγεία Παιδεία μεταφορες κλπ;
Πηγαίνουν αλλά γίνονται μισθοί αχρηστων και συμβάσεις κλεφτων. Και σε όλο αυτό το πανηγύρι είναι μπλεγμένος ο μισός πληθυσμός της χώρας.Δημόσιοι και παρατρεχάμενοι.

CorpseAlive
12/07/2022, 10:54
Γιατί ακριβώς ΔΕΝ είναι καπιταλισμός. Σοβιετία είναι αυτά που περιγράφεις και ΕΙΔΙΚΑ αυτό που απομόνωσα είναι κατεξοχήν χαρακτηριστικό σοβιετίας.

Η Ελλάδα, υποφέρει ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί δεν είναι καπιταλισμός, είναι Δημόσιο μέσα σε όλα, ακόμα ΚΑΙ στους ιδιώτες.

Καλές είναι οι ιδεολογίες, αλλά μην κολλάς να ερμηνεύεις την πραγματικότητα με αυτές. Η πραγματικότητα πρέπει να ορίζει τις ιδεολογίες, το αντίθετο δεν είναι δείγμα λογικού μυαλού.

Καλά και ο καπιταλισμός δεν είναι η πραγματικότητα.
Ουσιαστικά ο Καπιταλισμός είναι μια μετεξέλιξη της φεουδαρχίας.
Ναι μεν σαν μοντέλο '' ας κερδίσει ο καλύτερος'' ακούγεται δίκαιο, στην πραγματικότητα δεν έχουμε κοινή έναρξη.
Δεν μπορώ να κερδίσω τον Βιομήχανο 200 ετών, δεν μπορώ να παράξω πλούτο βάσει της ικανότητας μου μόνο, υπάρχει ταβάνι.
Σαν να ξεκινήσαμε να παίζουμε Monopoly και κάποιος από εμάς να έχει ήδη καβατζώσει 3-4 σειρές.
Η επιτυχία τότε είναι στατιστική ανωμαλία και όχι ο κανόνας.
Ο κανόνας είναι να εργαστούμε στις ήδη στημένες επιχειρήσεις , να έχουμε μια εξαρτημένη σχέση εργοδότη-εργαζομένου.
Ότι ακριβώς είχαν οι χωρικοί στην φεουδαρχία.
Η διαφορά ανά έτη είναι ότι μέσω κοινωνικού αγώνα , από χωρικοί με 0 δικαιώματα γίναμε χωρικοί με κάποια δικαιώματα.

panavour
12/07/2022, 15:46
Καλά καπιταλισμό δεν τον λες στην Ελλάδα.
Αν είχαμε καπιταλισμό οι περισσότερες βιομηχανίες θα είχαν πτωχεύσει.
Αντί για αυτό , τις κρατάμε ζωντανές ,για να απασχολούν εργάτες , οι οποίοι με τους φόρους τους τις κρατάνε ζωντανές.
Υπέροχο?
Οι ελαχιστες που υπαρχουν ειναι αυτες που ΔΕΝ εχουν πτωχευσει.Τις μονες εταιρειες που ανακεφαλαιωσε το κρατος ειναι οι τραπεζες με τα κοκκινα λογω κρισης ΜΗ εξυπηρετουμενα δανεια,και αυτο οπως εκανε και η μητροπολη του καπιταλισμου ΗΠΑ ,με την citibank το 2008,για να μην τιναχθει το τραπεζικο συστημα στον αερα και μετα μας παρει ολους ο διαολος χρωστουντες και μη.Αυτα για τον ΙΔΙΩΤΙΚΟ τομεα.Για τις δημοσιες επιχειρησεις οπως ειναι ολες οι επιχειρησεις του ευρυτερου δημοσιου τομεα,(δημοτικες) ολες ειναι ελειμματικες ,διοτι δημοσιο συμφερον και πλεονασμα συνηθως ΔΕΝ πανε μαζι.Π.Χ, συγκοινωνιες σε ακριτικα νησια.Και εκει οικονομικα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ή ΕΥΤΥΧΩΣ χρειαζεται επιδοτηση.

CorpseAlive
12/07/2022, 15:50
Οι ελαχιστες που υπαρχουν ειναι αυτες που ΔΕΝ εχουν πτωχευσει.Τις μονες εταιρειες που ανακεφαλαιωσε το κρατος ειναι οι τραπεζες με τα κοκκινα λογω κρισης ΜΗ εξυπηρετουμενα δανεια,και αυτο οπως εκανε και η μητροπολη του καπιταλισμου ΗΠΑ ,με την citibank το 2008,για να μην τιναχθει το τραπεζικο συστημα στον αερα και μετα μας παρει ολους ο διαολος χρωστουντες και μη.Αυτα για τον ΙΔΙΩΤΙΚΟ τομεα.Για τις δημοσιες επιχειρησεις οπως ειναι ολες οι επιχειρησεις του ευρυτερου δημοσιου τομεα,(δημοτικες) ολες ειναι ελειμματικες ,διοτι δημοσιο συμφερον και πλεονασμα συνηθως ΔΕΝ πανε μαζι.Π.Χ, συγκοινωνιες σε ακριτικα νησια.Και εκει οικονομικα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ή ΕΥΤΥΧΩΣ χρειαζεται επιδοτηση.

Aegean.
Λίστα Πέτσα(ΜΜΕ )
Εταιρείες εκμετάλευσης μεγάλων οδικών δικτύων.
και η λίστα επεκτείνεται.
Δεν μιλάμε μόνο για ανακεφαλαιοποιήσεις.
Ας μην πιάσουμε και τα ναυτιλιακά. Που ουσιαστικά φοροαπαλλάσονται με ρήτρα να υπάρχει σύσταση συγκεκριμένη σε πλοία με ελληνική σημαία εργαζομένων από Ελλάδα και Αλλοδαπών.

panavour
12/07/2022, 15:59
Aegean.
Λίστα Πέτσα(ΜΜΕ )
Εταιρείες εκμετάλευσης μεγάλων οδικών δικτύων.
και η λίστα επεκτείνεται.
Δεν μιλάμε μόνο για ανακεφαλαιοποιήσεις.
Ας μην πιάσουμε και τα ναυτιλιακά. Που ουσιαστικά φοροαπαλλάσονται με ρήτρα να υπάρχει σύσταση συγκεκριμένη σε πλοία με ελληνική σημαία εργαζομένων από Ελλάδα και Αλλοδαπών.

Για βιομηχανιες μιλησες.Για βιομηχανιες κυριως σου απαντησα.Οι εφοπλιστες ειναι αλλου παπα ευαγγελιο,διοτι οτι ωρα γουσταρουν τα σηκωνουν ολα και φευγουν,και αλλαζουν σημαια,παρακαλανε αλλα κρατη.και αν θελουν,γινονται και φορολογουμενοι με ΞΕΝΟ αφμ,αυτους ουτε η χουντα καταφερε να τους ελεγξει,ειναι κρατος εν κρατει.ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ λογω της φυσεως του αντικειμενου.Στις δημοκρατιες παντα.

CorpseAlive
12/07/2022, 16:07
Για βιομηχανιες μιλησες.Για βιομηχανιες κυριως σου απαντησα.Οι εφοπλιστες ειναι αλλου παπα ευαγγελιο,διοτι οτι ωρα γουσταρουν τα σηκωνουν ολα και φευγουν,και αλλαζουν σημαια,παρακαλανε αλλα κρατη.και αν θελουν,γινονται και φορολογουμενοι με ΞΕΝΟ αφμ,αυτους ουτε η χουντα καταφερε να τους ελεγξει,ειναι κρατος εν κρατει.ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ λογω της φυσεως του αντικειμενου.Στις δημοκρατιες παντα.

...

Tallyban
13/07/2022, 20:56
Άμα θέλουν οι εφοπληστές ας φύγουν,δε τους κρατάει κανείς...

D3300
14/07/2022, 08:20
Τελικά το ερώτημα δεν απαντήθηκε.
Γιατί χρησιμοποιείτε κλειστές οδούς με διόδια και κρύβεστε στον προπορευόμενο που πλήρωσε κανονικά?
Καινούρια τσεγκεβαρική επανάσταση είναι αυτή?
Εγώ ξέρω πως, όποιος διαφωνεί με το καθεστώς των διοδίων, τραβάει από επαρχιακό και δεν ρωτάει τι κατέγραψαν οι κάμερες στα διόδια.
Είχα μπροστά μου έναν μαλάκα στα διόδια της Νεστάνης με μοτοσυκλέτα και με μια χαζογκόμενα από πίσω και την πινακίδα παραποιημένη με μαύρη μονωτική, σαν παιδάκι του δημοτικού.
Περίμενε το μπροστινό αυτοκίνητο να πληρώσει για να περάσουν μαζί τη μπάρα.
Ήθελα να τον πλακώσω στις μάπες, ειλικρινά...
Τόση επανάσταση δεν την αντέχω, γαμώ τα μυαλά σας ορισμένων.

Pew
14/07/2022, 08:52
Τελικά το ερώτημα δεν απαντήθηκε.
Γιατί χρησιμοποιείτε κλειστές οδούς με διόδια και κρύβεστε στον προπορευόμενο που πλήρωσε κανονικά?
Καινούρια τσεγκεβαρική επανάσταση είναι αυτή?
Εγώ ξέρω πως, όποιος διαφωνεί με το καθεστώς των διοδίων, τραβάει από επαρχιακό και δεν ρωτάει τι κατέγραψαν οι κάμερες στα διόδια.
Είχα μπροστά μου έναν μαλάκα στα διόδια της Νεστάνης με μοτοσυκλέτα και με μια χαζογκόμενα από πίσω και την πινακίδα παραποιημένη με μαύρη μονωτική, σαν παιδάκι του δημοτικού.
Περίμενε το μπροστινό αυτοκίνητο να πληρώσει για να περάσουν μαζί τη μπάρα.
Ήθελα να τον πλακώσω στις μάπες, ειλικρινά...
Τόση επανάσταση δεν την αντέχω, γαμώ τα μυαλά σας ορισμένων.
Για μηχανη μιλωντας παντα:

Θεωρεις οτι ειναι σωστο να πληρωνεις τα 2/3 αντιτιμου ενος αυτοκινητου;
Υπαρχουν βενζιναδικα ή πρεπει να ψαχνεσαι;
e-pass για μοτοσυκλετες υπαρχει; (προσεξε, δεν μιλαω για προπληρωμενη καρτα!)
Αν σε πιασει εντονη κακοκαιρια υπαρχει σε καποιο parking στεγασμενος χωρος να προφυλακτεις;
Θεωρεις οτι αν ζαλιστεις θα βρεις σκια και parking σε καποια Χ.Θ. και ποια ειναι αυτη στο ταξιδι σου;
Στην Εγνατια οδο, μεταξυ Αλεξ/πολης - Κομοτηνης, πριν 1 χρονο (αλλα και τωρα σε καποια σημεια) με τη μηχανη ετρωγες τη μια πετρα μετα την αλλη, ετσι και ειχες προπορευομενο οχημα!
Εχεις φαει καμια 10αρια πετρες εξαιτιας ασφαλτοταπητα ο οποιος αποσυντιθεται και ειναι γεματος κρατηρες;; Ειχες περασει απο εκει προσφατα;; Αμαξι με 14αρες ζαντες, απλα διαλυεται! Το μονο που σωζει τη μηχανη με 17άρες, ειναι η αποσβεση επαναφορας που δεν αφηνει τον τροχο να σκασει μεσα στη λακουβα αν πηγαινεις με 140-150 ... αλλα και παλι, μιλαμε για πονο! Πληρωνεις διοδια στον Ιασμο, σε Σαπες και Αρδανι.
Στο κομματι μετα τον Αυτ/δρομο Αιγαιου, πριν τα Μαλγαρα αλλα και μετα απο αυτα μεχρι εξω απο Καλοχωρι... εχεις οδηγησει προσφατα;
Πληρωνεις 2 διοδια σε αυτο το ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ κομματι!
Σου μιλανε για οικολογικες παπαριες, αποτυπωμα ανθρακα και βαζουν διοδια 20cents ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ στην ΚΑΤΗΦΟΡΑ μετα το Δερβενι εξοδο για Σερρες.
20 ΣΕΝΤΣ! Να κατεβαινεις την κατηφορα, να σταματας, να φτανει η ουρα απο τα διοδια μεχρι τον κυριο αξονα επανω στην Εγνατια, με σταματα-ξεκινα 15 λεπτα, για ΕΙΚΟΣΙ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΣΕΝΤΣ!!!

Τα διοδια ειναι καθαρα εισπρακτικα εργαλεια, απο εργολαβους που πηραν με συμβασεις μια κοτα που γενναει χρυσα αυγα.
Με αρκετα "μαξιλαρακια" για την περιπτωση που τα χρυσα αυγα μειωθουν εξαιτιας ασθενειας της κοτας ή ακομα και αν η κοτα πεθανει!
Για ποιο επιχειρηματικο ρισκο μιλαμε;

Να ρωτησω ομως και γω με τη σειρα μου σε περιπτωση που θες να απαντησεις και ξεκινα απο αυτο:

Υπαρχουν διαφορετικοι λογοι για τους οποιους ο καθενας διαλεγει να μην πληρωσει τους οποιους ισως εσυ να μην αντιλαμβανεσαι. Σε καθε περιπτωση ομως, μπορεις να μας υποδειξεις με ποιο τροπο ΕΣΥ θα εκανες την οποια επανασταση;

D3300
14/07/2022, 08:57
Για μηχανη μιλωντας παντα:

Θεωρεις οτι ειναι σωστο να πληρωνεις τα 2/3 αντιτιμου ενος αυτοκινητου;
Υπαρχουν βενζιναδικα ή πρεπει να ψαχνεσαι;
e-pass για μοτοσυκλετες υπαρχει; (προσεξε, δεν μιλαω για προπληρωμενη καρτα!)
Αν σε πιασει εντονη κακοκαιρια υπαρχει σε καποιο parking στεγασμενος χωρος να προφυλακτεις;
Θεωρεις οτι αν ζαλιστεις θα βρεις σκια και parking σε καποια Χ.Θ. και ποια ειναι αυτη στο ταξιδι σου;
Στην Εγνατια οδο, μεταξυ Αλεξ/πολης - Κομοτηνης, πριν 1 χρονο (αλλα και τωρα σε καποια σημεια) με τη μηχανη ετρωγες τη μια πετρα μετα την αλλη, ετσι και ειχες προπορευομενο οχημα!
Εχεις φαει καμια 10αρια πετρες εξαιτιας ασφαλτοταπητα ο οποιος αποσυντιθεται και ειναι γεματος κρατηρες;; Ειχες περασει απο εκει προσφατα;; Αμαξι με 14αρες ζαντες, απλα διαλυεται! Το μονο που σωζει τη μηχανη με 17άρες, ειναι η αποσβεση επαναφορας που δεν αφηνει τον τροχο να σκασει μεσα στη λακουβα αν πηγαινεις με 140-150 ... αλλα και παλι, μιλαμε για πονο! Πληρωνεις διοδια στον Ιασμο, σε Σαπες και Αρδανι.
Στο κομματι μετα τον Αυτ/δρομο Αιγαιου, πριν τα Μαλγαρα αλλα και μετα απο αυτα μεχρι εξω απο Καλοχωρι... εχεις οδηγησει προσφατα;
Πληρωνεις 2 διοδια σε αυτο το ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ κομματι!
Σου μιλανε για οικολογικες παπαριες, αποτυπωμα ανθρακα και βαζουν διοδια 20cents ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ στην ΚΑΤΗΦΟΡΑ μετα το Δερβενι εξοδο για Σερρες.
20 ΣΕΝΤΣ! Να κατεβαινεις την κατηφορα, να σταματας, να φτανει η ουρα απο τα διοδια μεχρι τον κυριο αξονα επανω στην Εγνατια, με σταματα-ξεκινα 15 λεπτα, για ΕΙΚΟΣΙ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΣΕΝΤΣ!!!

Τα διοδια ειναι καθαρα εισπρακτικα εργαλεια, απο εργολαβους που πηραν με συμβασεις μια κοτα που γενναει χρυσα αυγα.
Με αρκετα "μαξιλαρακια" για την περιπτωση που τα χρυσα αυγα μειωθουν εξαιτιας ασθενειας της κοτας ή ακομα και αν η κοτα πεθανει!
Για ποιο επιχειρηματικο ρισκο μιλαμε;

Να ρωτησω ομως και γω με τη σειρα μου σε περιπτωση που θες να απαντησεις και ξεκινα απο αυτο:

Υπαρχουν διαφορετικοι λογοι για τους οποιους ο καθενας διαλεγει να μην πληρωσει τους οποιους ισως εσυ να μην αντιλαμβανεσαι. Σε καθε περιπτωση ομως, μπορεις να μας υποδειξεις με ποιο τροπο ΕΣΥ θα εκανες την οποια επανασταση;

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και να τρως πολλά φρούτα.

PaNick67
14/07/2022, 09:42
Υπαρχουν διαφορετικοι λογοι για τους οποιους ο καθενας διαλεγει να μην πληρωσει τους οποιους ισως εσυ να μην αντιλαμβανεσαι. Σε καθε περιπτωση ομως, μπορεις να μας υποδειξεις με ποιο τροπο ΕΣΥ θα εκανες την οποια επανασταση;

Μα δεν μιλαμε για επανασταση. Μιλαμε για την απλη, αγνη "τζαμπαμαγκια" του να μην πληρωνεις γιατι δεν γουσταρεις. Και δεν το κανεις με την πινακιδα εμφανη, σταματωντας και σηκωνοντας την μπαρα αλλα με καλυμμενη, διπλωμενη ή κατω απο το φτερο γεματη λασπες και κολλητα στο ΙΧ.
Ετσι ομως δεν κανεις επανασταση φιλος. Παρτακισμο κανεις.


Οι "πολιτες" με τις επιλογες τους επελεξαν κυβερνητες που με την σειρα τους εφτιαξαν τις συμβασεις αυτες. Δεν μας αρεσουν; Βρισκουμε αλλους που θα τις αλλαξουν και σεβομαστε την πλειοψηφια μεχρι να γινει. Μεχρι τοτε παμε απ' εξω ή πληρωνουμε και διαδηλωνουμε την αντιθεση μας με την συμμετοχη μας στα κοινα. Αυτο λεει η δημοκρατια. Δεν θυμομαστε καθε 4 χρονια να παμε καλπη, ουτε δεν παμε καν "αφου δεν θα αλλαξει και τιποτα" γιατι τοτε γινομαστε ιδιωτες και στα αγγλικα, idiots.

Α, και κατι ακομα. Οι επαναστασεις για να πετυχουν θελουν ανθρωπους που δεν εχουν τιποτα να χασουν κι εμεις εχουμε πολλα ακομα δυστυχως. :wave2:

rainmike
14/07/2022, 10:29
Μα δεν μιλαμε για επανασταση. Μιλαμε για την απλη, αγνη "τζαμπαμαγκια" του να μην πληρωνεις γιατι δεν γουσταρεις. Και δεν το κανεις με την πινακιδα εμφανη, σταματωντας και σηκωνοντας την μπαρα αλλα με καλυμμενη, διπλωμενη ή κατω απο το φτερο γεματη λασπες και κολλητα στο ΙΧ.
Ετσι ομως δεν κανεις επανασταση φιλος. Παρτακισμο κανεις.


Οι "πολιτες" με τις επιλογες τους επελεξαν κυβερνητες που με την σειρα τους εφτιαξαν τις συμβασεις αυτες. Δεν μας αρεσουν; Βρισκουμε αλλους που θα τις αλλαξουν και σεβομαστε την πλειοψηφια μεχρι να γινει. Μεχρι τοτε παμε απ' εξω ή πληρωνουμε και διαδηλωνουμε την αντιθεση μας με την συμμετοχη μας στα κοινα. Αυτο λεει η δημοκρατια. Δεν θυμομαστε καθε 4 χρονια να παμε καλπη, ουτε δεν παμε καν "αφου δεν θα αλλαξει και τιποτα" γιατι τοτε γινομαστε ιδιωτες και στα αγγλικα, idiots.

Α, και κατι ακομα. Οι επαναστασεις για να πετυχουν θελουν ανθρωπους που δεν εχουν τιποτα να χασουν κι εμεις εχουμε πολλα ακομα δυστυχως. :wave2:

Ε ωραια ο αλλος δε γουσταρει να πληρώσει ,μπορει να χρησιμοποιει την εθνική καθε μερα και να θεωρει οτι τον γδύνουν κυριολεκτικα.
Εσύ που τη χρησιμοποιεις μια φορά το χρόνο και θεωρείς ότι όλα είναι μια χαρά,πλήρωσε.

PaNick67
14/07/2022, 11:35
Ε ωραια ο αλλος δε γουσταρει να πληρώσει ,μπορει να χρησιμοποιει την εθνική καθε μερα και να θεωρει οτι τον γδύνουν κυριολεκτικα.
Εσύ που τη χρησιμοποιεις μια φορά το χρόνο και θεωρείς ότι όλα είναι μια χαρά,πλήρωσε.

Με την πινακιδουλα του εμφανη ομως ναι; Οχι φουστικα; Παντελονατα, ναι;

Μαζι του τοτε.

Αλλιως....Τζαμπαμαγκας

rainmike
14/07/2022, 12:03
Με την πινακιδουλα του εμφανη ομως ναι; Οχι φουστικα; Παντελονατα, ναι;

Μαζι του τοτε.

Αλλιως....Τζαμπαμαγκας

Φουστικα ,παντελονάτα,τζαμπα μαγκας.
Εισαι πιτσιρικάς με άποψη.:D

PaNick67
14/07/2022, 12:06
Φουστικα ,παντελονάτα,τζαμπα μαγκας.
Εισαι πιτσιρικάς με άποψη.:D

Λοιπον για το πιτσιρικας κερδιζεις κερασμα μπυρες!! Τα 55 χρονια μου σε ευχαριστουν πολυ! :beer:

Ακους γιε μου που μες λες μπαρμπα; Πιτσιρικας ειμαι ακομα! :bawl: :bawl:

motojojo
14/07/2022, 12:07
Το προβλημα ειναι αν φαίνεται ή όχι η πινακίδα;

Ίσα ισα με κρυμένη πινακίδα ρισκάρει περισσότερα από ένα προστιμο τζαμπα διέλευσης. Αν θελουμε να το παρουμε αυστηρά.

billy84
14/07/2022, 12:46
Κύριοι νομίζω πως κάπου το έχετε χάσει. Ποτέ δε γνώρισα κάποιον που λήγει διόδια και το θεωρεί μαγκιά-επανάσταση και ανωτερότητα-πείτε το όπως θέλετε. Εσείς γνωρίσατε κάποιον που λέει τέτοιες παπαριές? Τα πράγματα λειτουργούν πολύ απλά στο σύστημα που ζούμε. Μπορεί ο άλλος? Το κάνει. Μπορεί να σου βάλει ΕΝΦΙΑ ή ρήτρα αναπροσαρμογής και να σε κλέβει στεγνά? Το κάνει. Μπορεί να αυξάνει τα διόδια κατά το δοκούν? Το κάνει. Φόρους ότι να ναι και παντού? Ευκολάκι.

Ε προφανώς αυτό ισχύει και απο την άλλη πλευρά απο τους απλούς πολίτες όπου και όπως μπορούν.

Φίλε D3300 θεωρώ πως η τοποθέτησή σου σε αδικεί γιατί και έξυπνος είσαι και έχεις και ''ποιητική'' φλέβα. Δηλαδή επειδή είδες κάποιον με παραποιημένη πινακίδα που έληξε τα διόδια (χωρίς να σε βλάπτει ούτε έμμεσα ούτε άμεσα) έκανες την ακραία σκέψη ότι θα ήθελες να τον πλακώσεις στις μάπες? Σοβαρά τώρα? Για κάνε την αντίστροφη σκέψη ότι κάποιος γνωρίζει ότι γλίτωσες λεφτά με τέχνασμα απο εφορία-πολεοδομία και ότι μπορείς να φανταστείς. Θα ήθελες λοιπόν κάποιος να σκέφτεται ότι θα ήθελε να σε πλακώσει στο ξύλο για αυτό το λόγο? Ή μηπως κάποια στιγμή όλοι δεν έτυχε να γλιτώσουν με οποιονδήποτε τρόπο λεφτά απο το κράτος-νταβατζή? Δεν έτυχε ποτέ να πάρουν ένα προϊόν φθηνότερα σε συννενόηση με κάποιον έμπορο γλιτώνοντας τον ΦΠΑ?

Δεν πήγε κανείς παραπάνω απο τα όρια καμία φορά? Πήγε την επόμενη μέρα στην τροχαία να το δηλώσει και να πληρώσει κλήση ή είναι τζάμπα μάγκας? Έτρεξε παραπάνω μπροστά απο μπλόκο ή κάμερες ή είναι τζάμπα επαναστάτης και τρέχει σε άδειους δρόμους? Τι είδους λογικές είναι αυτές?


Εκτός αν έχουμε αναμάρτητους και Άγιους σε αυτό το φόρουμ και δεν το ξέρω.

Ερωτώ λοιπόν εγώ, εφόσον δε σε βλάπτει κάποιος είτε έμμεσα είτε άμεσα προς τι αυτές οι ακραίες τοποθετήσεις?

Έγραψα σε κάποιο ποστ πιο πίσω την πανάρχαια τακτική του ''διαίρει και βασίλευε''. Αυτό ακριβώς πετυχαίνουν όταν μπαίνετε σε τέτοια τρυπάκια. Όλοι κάπου κάπως κάποτε αναγκαστικά θα παρανομήσουμε και πρέπει να καταλάβουμε ότι οι απλοί άνθρωποι θα είναι πάντα οι χαμένοι. Τα ''αφεντικά'' ποτέ δε θα χάσουν. Τροφή για σκέψη αυτά.


Υ.Γ: Ο φίλος Yes-u που τελικά έκανε την ερώτηση και πυροδότησε αυτή τη ''διαμάχη'' τελικά έγραψε ένα φανταστικό ταξιδιωτικό απο το οποίο μπορεί κάποιος να καταλάβει αρκετά για αυτόν. Δεν τον ξέρω καν αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιων απο εσάς είναι τζάμπα μάγκας και ψευτοεπαναστάτης κλπ. Είναι πολύ κρίμα να μπαίνουν τέτοιες ταμπέλες γιατί είναι δεδομένο ότι θα αδικήσουν ανθρώπους για γελοίους λόγους που δε μας αφορούν προσωπικά κιόλας (μη πληρωμή διοδίων-στα @@ μας κιόλας δε θα πεινάσει ούτε το τρισέγγονο του Μπόμπολα)

Pew
14/07/2022, 13:11
Με την πινακιδουλα του εμφανη ομως ναι; Οχι φουστικα; Παντελονατα, ναι;

Μαζι του τοτε.

Αλλιως....Τζαμπαμαγκας

Νικο μου, για ποιο φουστικο και παντελονατο σεναριο μιλας;


Πραγματικα θεωρεις ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΤΟ τον καθε μεγαλοεργολαβο για να παιξουμε μαζι του στα ισια;
Η παραγκα που στηθηκε απο κρατος και κοινοπραξιες για εκμεταλλευση, "συντηρηση" και κατασκευη αυτοκινητοδρομων... μια πουστια ειναι! Συμφωνουμε;
Εαν τωρα εσυ θες να τα βαλεις με τα μεγαλα κεφαλια και να παραπονεθεις με εμφανη πινακιδα, επαιξες και εχασες.

Εαν ΜΠΟΡΟΥΝ απλα να μας τα παιρνουν και το κανουν χωρις ανταποδωση, τοτε και εγω, θα τους πιστολιαζω, επειδη ΜΠΟΡΩ! Ετσι απλα!

Δεν μου χαριστηκαν ομως μια φορα τα διοδια επειδη οι μεταναστες ειχαν κλεισει την εγνατια.
Τα πληρωσα και σε 5χλμ πηρα πουλο για παρακαμπτηριο, γυρω γυρω τα Ιωαννινα σαν ΜΑΛΑΚΑΣ!
Στο τηλεφωνημα μου και mail με το αποκομμα του αντιτιμου & screenshot απο αρθρα ημερας σχετικα με το συμβαν, το εκαναν ΓΑΡΓΑΡΑ!

Αν το αμαξι μου επιανε 300 θα τους πιστολιαζα και με αυτο!


D3300 λυπαμαι που δεν μπορεις να συζητησεις σχετικα με αυτο, ηλπιζα να εγραφες τουλαχιστον κατι παραπανω αιτιολογωντας το


Περίμενε το μπροστινό αυτοκίνητο να πληρώσει για να περάσουν μαζί τη μπάρα.
Ήθελα να τον πλακώσω στις μάπες, ειλικρινά...

... διοτι η λυση στο μυαλο σου ειναι ΤΟΣΟ απλη, οσο και η δικη μου, εκτος και αν εχεις βρει καποιο συνταγματικο exploit που σε νομιμοποιει να δερνεις ξερω 'γω!

Αν ειναι ετσι δωσε μου το τηλεφωνο σου, να ξεκινησεις απο το εργασιακο μου περιβαλλον και να παμε μαζι μεχρι το σπιτι μου ενα απογευμα.
Η θα βαρεθεις να δερνεις, ή μπορει και να μη φτασεις σπιτι...

CorpseAlive
14/07/2022, 14:10
Πως μπορώ να οδηγώ στην Αθήνα την μηχανή μου ακράνωτος και ανασφάλιστος χωρίς να με γράψουν?
Έχει δοκιμάσει κανείς?
Δεν θεωρώ δίκαιο που αντί να κυνηγάνε τα πραγματικά λαμόγια με γράφουν εμένα για κράνος , που κάθε χρόνο τα ακριβαίνουν κιόλας. Για τις ασφάλειες άστο να μην περιγράψω. Μας κλέβουν.

doctoras
14/07/2022, 14:12
Αν είσαι αφεντικό στην πατρίδα μας είσαι μεγάλο κορόιδο.
Το ζητούμενο εδώ και πολλά χρόνια είναι να είσαι υψηλόβαθμο στελεχος.Καλός μισθός και καθόλου άγχος αφού δεν ρισκάρεις το κεφάλαιο σου.
Όσο για τα κρατικά λεφτά νομίζεις ότι τώρα δεν πηγαίνουν στην υγεία Παιδεία μεταφορες κλπ;
Πηγαίνουν αλλά γίνονται μισθοί αχρηστων και συμβάσεις κλεφτων. Και σε όλο αυτό το πανηγύρι είναι μπλεγμένος ο μισός πληθυσμός της χώρας.Δημόσιοι και παρατρεχάμενοι.

αν είσαι εργαζόμενος σε ελληνική εταιρεία ιδιωτικού δικαίου να δεις.....να σου βάζει ο αφεντικός στον τραπεζικο σου λογαριασμό δωρο πασχα - χριστούγενα - αδεια και να πας να του τα σκάς "ντάνγκα- ντάνγκα" φρέσκο μαρούλι απο τα atm γιατί διαφορετικά κινδυνεύεις με απόλυση
ή να προσπαθεις να φύγεις(με συμβαση 8ωρη) στο 9 ωρό ή 10ωρο και να σε κοιτάνε περίεργα λές και είσαι λάμόγιο..
να χρειάζεσαι να κάνεις επέμβαση σε θέμα υγείας και να σου λένε οτι δεν είναι η κατάλληλη περίοδος..
ή να ζητάς να πάρεις απλώς την άδεια σου (25/έτος) και να παίρνεις έναντι και οι μέρες που μαζέυονται ανα χρόνια υπογράφεις χαρτι οτι τις πηρες... και πολλές πολλές ιστορίες απλής ελληνικής καθημερινότητας....
Και μετά απο 3 -4 χρόνια αδιάλειπτης εργασίας σα σκύλος που να τολμήσεις να ζητήσεις αύξηση μισθού...


Οσο για το δέυτερο σκέλος ας δουμε τα παρακάτω νουμερα

Οι διορισμένοι δημόσιοι υπάλληλοι είναι 500χιλ. στο σύνολο. Οι οποίοι οι 200χιλ είναι αστυνομία και στρατός, 200k είναι εκπαιδευτικοί, γιατροί και νοσηλευτές, 50k υπάλληλοι σε δήμους και 50k όλοι οι υπόλοιποι όπως παπάδες, δικαστές πυροσβέστες, λιμενικοί

Εκτός τον ένστολων, των υπαλλήλων των δήμων (που είναι άφαντοι) και των κληρικών, οι υπόλοιπες δομές είναι υποστελέχομενες και απαιτείται περισσότερος κόσμος να δουλέψει για να μας παρέχεται αξιοπρεπές επιπέδου υγεία, εκπαίδευση, δασοπροστασία και δικαιοσύνη
Ομως σε ενα σύστημα που θα αξιοποιεί τους δημοσίους προς όφελος τον πολιτών και όχι ενάντια τους αναγκάζοντας τους πολίτες να αφορίζουν ενα αγαθό που τους ανήκει και ανατροφοδοτείται απο τους φόρους τους

Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι κοντά στα 2εκ...(είπατε τίποτα περι στρατιάς ψηφοφόρων)..?

Αυτοί που είναι άχρηστοι στο δημόσιο είναι οι μετακλητοί υπάλληλοι σε δήμους/περιφέρειες/κυβερνήσεις/βουλευτές και δε θα έπρεπε να υφίστανται....θα έπρεπε να τους πληρώνουν απο την τσέπη τους αυτοί που τους διορίζουν...

Αρα ανυπόστατο πλήρως αυτό που περιγράφεις περι μισού πληθυσμού της χώρας ενεργά (ή εν δυνάμει) λαμόγια

DoctoR_k6
14/07/2022, 14:27
Πως μπορώ να οδηγώ στην Αθήνα την μηχανή μου ακράνωτος και ανασφάλιστος χωρίς να με γράψουν?
Έχει δοκιμάσει κανείς?
Δεν θεωρώ δίκαιο που αντί να κυνηγάνε τα πραγματικά λαμόγια με γράφουν εμένα για κράνος , που κάθε χρόνο τα ακριβαίνουν κιόλας. Για τις ασφάλειες άστο να μην περιγράψω. Μας κλέβουν.

Μπορεις να τα κανεις αυτα που λες...το ξερεις ετσι?
Απλα θελει χερια...

Ο καθενας τις επιλογες του.

CorpseAlive
14/07/2022, 15:01
Μπορεις να τα κανεις αυτα που λες...το ξερεις ετσι?
Απλα θελει χερια...

Ο καθενας τις επιλογες του.

Και άνθρωπο μπορείς να σκοτώσεις.
Δεν σημαίνει κάτι το τι μπορείς να κάνεις.
Το θέμα είναι τι πρέπει ή θα έπρεπε να κάνεις.

DoctoR_k6
14/07/2022, 15:07
Και άνθρωπο μπορείς να σκοτώσεις.
Δεν σημαίνει κάτι το τι μπορείς να κάνεις.
Το θέμα είναι τι πρέπει ή θα έπρεπε να κάνεις.

Τα παντα μπορεις να κανεις προφανως.
Απλα δεν εξισωνουμε την δολοφονια ενος ανθρωπου με το περασμα των διοδιων χωρις αντιτιμο.
Να ειμαστε λογικοι...

CorpseAlive
14/07/2022, 15:13
Τα παντα μπορεις να κανεις προφανως.
Απλα δεν εξισωνουμε την δολοφονια ενος ανθρωπου με το περασμα των διοδιων χωρις αντιτιμο.
Να ειμαστε λογικοι...

Δεν εξισώνεται καμία πράξη.
Εξισώνουμε την λογική πίσω από το πως πράττει ο καθένας.
Δηλαδή.
Προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο αν θα περάσεις τα διόδια με αντίτιμο ή όχι . Δεν ειμαι ο μπόμπολας και στα @@ μου αν θα χάσει τα 2 ευρώ.
Αλλά, αν κάνοντας το διακινδυνεύσεις το να στουκάρεις στον μπροστά.Να με ρίξεις εμένα από την μηχανή μου που περιμένω να πληρώσω, να πέσεις σε κάποιον εργαζόμενο που εκείνη την ώρα αλλάζει πόστο και κάθε άλλη πιθανότητα. Εκεί θα σε πω καραγκίοζη.
Όταν ,λοιπόν, κάνω μια ανάλογη ερώτηση στο Forum , που ουσιαστικά ζητάω συμβουλή για το πως να παρανομήσω και η απάντηση δεν είναι ΄΄μην παρανομήσεις ΄΄και κάνουμε 6 σελίδες φιλοσοφική αναζήτηση του αν η παρανομία είναι ηθική επαναστατική κίνηση ή δεν ξέρω και εγώ τι , προφανώς φτάνουμε σε συζητήσεις για αγρίους που εξισώνεται η δολοφονία με το να μην δώσεις 2 ευρώ στον Μπόμπολα.
Λέγαμε για να πούμε και είπαμε για να λέμε.

CorpseAlive
14/07/2022, 15:23
Μπορεις να τα κανεις αυτα που λες...το ξερεις ετσι?
Απλα θελει χερια...

Ο καθενας τις επιλογες του.

Μια ακόμη σημείωση .
Δεν είναι ο καθένας με τις επιλογές του.
Αν σε τρακάρω και δεν είμαι ασφαλισμένος, δεν έχω κάτι στο όνομα μου τα πληρώνει το επικουρικό. Το οποίο το πληρώνουμε όλοι μας.
Αν δεν φοράω κράνος και σκάσει μια σφήκα στο μάτι μου , χάσω το 220 κιλά μηχανάκι μου και πέσω πάνω στο παιδί σου με 30 χιλιόμετρα δεν είναι ο καθένας με τις επιλογές του.
Όλοι ζούμε σε μια κοινωνία και το πως συμπεριφερόμαστε επηρεάζει και τους γύρω μας , γι αυτό και οι κανόνες συμπεριφοράς έχουν θεσμοποιηθεί από τα αρχαία χρόνια και τηρούμε τους νόμους είτε συμφωνούμε είτε όχι με αυτούς.

motojojo
14/07/2022, 15:24
Η αφορμή της αντιπαράθεσης δεν ήταν μια συμβουλή πως να παρανομήσω αλλά τι γινεται αν παρανομήσω έτσι.

Τι γινεται αν κυκλοφορω ξεκράνωτος; Για ενα φίλο ρωτάω.


Στα δικά μου μάτια η σωστή απάντηση δεν είναι "μην παρανομήσεις".

CorpseAlive
14/07/2022, 15:27
Η αφορμή της αντιπαράθεσης δεν ήταν μια συμβουλή πως να παρανομήσω αλλά τι γινεται αν παρανομήσω έτσι.

Τι γινεται αν κυκλοφορω ξεκράνωτος; Για ενα φίλο ρωτάω.


Στα δικά μου μάτια η σωστή απάντηση δεν είναι "μην παρανομήσεις".

Τρως το πρόστιμο όπως και αν παρανομήσεις.
Ο κανόνας στα διόδια δεν ειναι , όποιος προλάβει να περάσει πριν πέσει η μπάρα ,περνάει τζάμπα. Είναι πλήρωσε για να περάσεις. Αν δεν πληρώσεις δεν έχεις δικαίωμα χρήσης.Είναι αρκετά απλή απάντηση.
Για το κράνος αντίστοιχα.

motojojo
14/07/2022, 15:29
Εντελώς αυτονόητο και ειπώθηκε ήδη στην πρώτη κιόλας σελιδα.

CorpseAlive
14/07/2022, 15:31
Εντελώς αυτονόητο και ειπώθηκε ήδη στην πρώτη κιόλας σελιδα.

Και όμως είμαστε 5 σελίδες μετά να συζητάμε για το δίκαιο της υπόθεσης.

DoctoR_k6
14/07/2022, 15:39
Μια ακόμη σημείωση .
Δεν είναι ο καθένας με τις επιλογές του.
Αν σε τρακάρω και δεν είμαι ασφαλισμένος, δεν έχω κάτι στο όνομα μου τα πληρώνει το επικουρικό. Το οποίο το πληρώνουμε όλοι μας.
Αν δεν φοράω κράνος και σκάσει μια σφήκα στο μάτι μου , χάσω το 220 κιλά μηχανάκι μου και πέσω πάνω στο παιδί σου με 30 χιλιόμετρα δεν είναι ο καθένας με τις επιλογές του.
Όλοι ζούμε σε μια κοινωνία και το πως συμπεριφερόμαστε επηρεάζει και τους γύρω μας , γι αυτό και οι κανόνες συμπεριφοράς έχουν θεσμοποιηθεί από τα αρχαία χρόνια και τηρούμε τους νόμους είτε συμφωνούμε είτε όχι με αυτούς.

Μιλαμε ακομα για το να περασεις διοδια με 5χλμ/ωρα ετσι?
Δεν νομιζω πως θα περασει κανεις με 200.
Η ολη φαση της κουβεντας ηταν να περασει καποιος διοδια πισω απο ενα αλλο αμαξι αλλα ρολαροντας.
Τα υπολοιπα ανηκουν σε αλλη κουβεντα.

Απλα μην το ξεχειλωνουμε.
Προφανως η παρανομια δεν ειναι το σωστο...αλλα ξεφυγε η κουβεντα.

rainmike
14/07/2022, 15:41
Ζητησε κανεις συμβουλή για το πως να παρανομήσει?
Το αρχικο ερώτημα ελεγε για κάμερες αν δεν κάνω λαθος
Και τι σχεση εχει η διελευση των διοδιων χωρις αντιτιμο με το να πεσεις πανω στο αμαξι που περιμένει η στον εργαζομενο
που κάνει βαρδια.?
Δηλαδή ενας που πληρώνει δεν μπορει να τους χτυπήσει?
Προφανώς και καποιος χιλιομετροφάγος θα έχει απηυδήσει με την κατασταση της εθνικής σε σχεση με τα διοδια που πληρώνει.
Το να καθομαι εγω απο τον καναπε μου που βγαινω εκτος πολης 10 φορες το χρονο να του λεω τις ιστοριες μου ενω εχει φαει τα σκατα με το κουτάλι ε ειναι κάπως.
Για Θεσσαλονικη Αθήνα εχει 11 μετωπικά διοδια και 30 ευρώ κοστος για αυτοκίνητο.
Δηλαδή πληρώνεις περιπου 3 ευρώ για κάθε 45 χιλιομετρα η καθε μισή ώρα,ε αν το θεωρούμε λογικο τι να πώ.
Σταματήστε να εξισώνεται καθε παραλογο μετρο και νομο με το να σκοτώσεις ανθρωπο και τα σχετικα.
Δηλαδή αν σας φάνε το κράνος που έχετε αφημενο στο μηχανάκι,θα καλέσετε οδική για να πατε 3 χιλιομετρα μεχρι το σπιτι σας η θα το πατε κουτσα κουτσα χωρις κράνος?
Ολα σχετικά ειναι και διαπραγματευσιμα.
Οπως ειπε και ο μπιλυ εχουμε γεμισει αγιους εδώ στο φορουμ.Η πολιτική ορθότητα στο μεγαλείο της.

doctoras
14/07/2022, 16:29
να κάνω μια γέφυρα

η μια πλευρά ορθά λέει κατά τον μονομερών ενεργειών και ότι επιφέρουν ως κοινωνικό μήνυμα

η άλλη πλευρά σωστά διαπιστώνει την σαθρή σχέση διακυβέρνησης - εργολάβων, διαγωνισμών, αναθέσεων για τα δημόσια έργα (υπάρχει και ενα μετρο θεσσαλονίκης το οποίο ξεκίνησε 2005 πάμε στα 17 χρόνια και χέστηκαν όλοι ενώ όταν "έπρεπε" στην αττική λόγω ολυμπιάδας οι δύο γραμμές ολοκληρώθηκαν σε 7 χρόνια (1997-2004)


Σύσσωμη αντίδραση (όλοι όμως) πάνω στα ζητήματα, θα δείτε πως τα παίρνουν πίσω και τα βάζουν στον πατο τους

D3300
14/07/2022, 16:41
Κύριοι νομίζω πως κάπου το έχετε χάσει. Ποτέ δε γνώρισα κάποιον που λήγει διόδια και το θεωρεί μαγκιά-επανάσταση και ανωτερότητα-πείτε το όπως θέλετε. Εσείς γνωρίσατε κάποιον που λέει τέτοιες παπαριές? Τα πράγματα λειτουργούν πολύ απλά στο σύστημα που ζούμε. Μπορεί ο άλλος? Το κάνει. Μπορεί να σου βάλει ΕΝΦΙΑ ή ρήτρα αναπροσαρμογής και να σε κλέβει στεγνά? Το κάνει. Μπορεί να αυξάνει τα διόδια κατά το δοκούν? Το κάνει. Φόρους ότι να ναι και παντού? Ευκολάκι.

Ε προφανώς αυτό ισχύει και απο την άλλη πλευρά απο τους απλούς πολίτες όπου και όπως μπορούν.

Φίλε D3300 θεωρώ πως η τοποθέτησή σου σε αδικεί γιατί και έξυπνος είσαι και έχεις και ''ποιητική'' φλέβα. Δηλαδή επειδή είδες κάποιον με παραποιημένη πινακίδα που έληξε τα διόδια (χωρίς να σε βλάπτει ούτε έμμεσα ούτε άμεσα) έκανες την ακραία σκέψη ότι θα ήθελες να τον πλακώσεις στις μάπες? Σοβαρά τώρα? Για κάνε την αντίστροφη σκέψη ότι κάποιος γνωρίζει ότι γλίτωσες λεφτά με τέχνασμα απο εφορία-πολεοδομία και ότι μπορείς να φανταστείς. Θα ήθελες λοιπόν κάποιος να σκέφτεται ότι θα ήθελε να σε πλακώσει στο ξύλο για αυτό το λόγο? Ή μηπως κάποια στιγμή όλοι δεν έτυχε να γλιτώσουν με οποιονδήποτε τρόπο λεφτά απο το κράτος-νταβατζή? Δεν έτυχε ποτέ να πάρουν ένα προϊόν φθηνότερα σε συννενόηση με κάποιον έμπορο γλιτώνοντας τον ΦΠΑ?

Δεν πήγε κανείς παραπάνω απο τα όρια καμία φορά? Πήγε την επόμενη μέρα στην τροχαία να το δηλώσει και να πληρώσει κλήση ή είναι τζάμπα μάγκας? Έτρεξε παραπάνω μπροστά απο μπλόκο ή κάμερες ή είναι τζάμπα επαναστάτης και τρέχει σε άδειους δρόμους? Τι είδους λογικές είναι αυτές?


Εκτός αν έχουμε αναμάρτητους και Άγιους σε αυτό το φόρουμ και δεν το ξέρω.

Ερωτώ λοιπόν εγώ, εφόσον δε σε βλάπτει κάποιος είτε έμμεσα είτε άμεσα προς τι αυτές οι ακραίες τοποθετήσεις?

Έγραψα σε κάποιο ποστ πιο πίσω την πανάρχαια τακτική του ''διαίρει και βασίλευε''. Αυτό ακριβώς πετυχαίνουν όταν μπαίνετε σε τέτοια τρυπάκια. Όλοι κάπου κάπως κάποτε αναγκαστικά θα παρανομήσουμε και πρέπει να καταλάβουμε ότι οι απλοί άνθρωποι θα είναι πάντα οι χαμένοι. Τα ''αφεντικά'' ποτέ δε θα χάσουν. Τροφή για σκέψη αυτά.


Υ.Γ: Ο φίλος Yes-u που τελικά έκανε την ερώτηση και πυροδότησε αυτή τη ''διαμάχη'' τελικά έγραψε ένα φανταστικό ταξιδιωτικό απο το οποίο μπορεί κάποιος να καταλάβει αρκετά για αυτόν. Δεν τον ξέρω καν αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιων απο εσάς είναι τζάμπα μάγκας και ψευτοεπαναστάτης κλπ. Είναι πολύ κρίμα να μπαίνουν τέτοιες ταμπέλες γιατί είναι δεδομένο ότι θα αδικήσουν ανθρώπους για γελοίους λόγους που δε μας αφορούν προσωπικά κιόλας (μη πληρωμή διοδίων-στα @@ μας κιόλας δε θα πεινάσει ούτε το τρισέγγονο του Μπόμπολα)

Βασίλη, παίρνω πίσω τις μάπες αλλά αφήνω τα υπόλοιπα.
Μάλλον εσύ με αδικείς.
Όλα πρίμα, καλά ταξίδια φιλαράκι.

motojojo
14/07/2022, 16:44
Αντίδραση αλλά πώς; Ένα μικρό παράδειγμα; Φάση κίτρινα γιλέκα; Κάθε δήμος κλείνει τα διόδια στην περιφέρεια του και δεν αφήνουν κανέναν να περάσει;

Αντίδραση σε κάτι που υπογράφηκε χρόνια πριν; Που πιο εύκολο είναι να σε δείρουν τα ματ και να σε πάνε μέσα για παρακώλυση συγκοινωνιών (ας πούμε) παρά να αλλάξουν οι συμβάσεις και να τρέχεις μια ζωή; Αντίδραση ναι αλλά πώς; Γιατί κάθε αντίδραση περιέχει (μικρή ή μεγάλη) υποψία παρανομίας.

Ωραία να τα λέμε στα λόγια αλλά πρακτικά όμως δεν έχει καμία βάση. Δεν υπάρχει τίποτα που να συσπειρώνει δυναμικά μια ομάδα ανθρώπων για να αντιδράσουν.

PaNick67
14/07/2022, 17:26
Σύσσωμη αντίδραση (όλοι όμως) πάνω στα ζητήματα, θα δείτε πως τα παίρνουν πίσω και τα βάζουν στον πατο τους


Αντίδραση αλλά πώς; Ένα μικρό παράδειγμα; Φάση κίτρινα γιλέκα; Κάθε δήμος κλείνει τα διόδια στην περιφέρεια του και δεν αφήνουν κανέναν να περάσει;

Αντίδραση σε κάτι που υπογράφηκε χρόνια πριν; Που πιο εύκολο είναι να σε δείρουν τα ματ και να σε πάνε μέσα για παρακώλυση συγκοινωνιών (ας πούμε) παρά να αλλάξουν οι συμβάσεις και να τρέχεις μια ζωή; Αντίδραση ναι αλλά πώς; Γιατί κάθε αντίδραση περιέχει (μικρή ή μεγάλη) υποψία παρανομίας.

Ωραία να τα λέμε στα λόγια αλλά πρακτικά όμως δεν έχει καμία βάση. Δεν υπάρχει τίποτα που να συσπειρώνει δυναμικά μια ομάδα ανθρώπων για να αντιδράσουν.

Γι' αυτο εγραψα πιο πριν οτι φροντιζουμε να ειμαστε "πολιτες" και οχι "ιδιωτες", ασχολιομαστε με τα κοινα και δεν παμε καθε 4 χρονια για ψηφο μονο ή ακομα χειροτερα για μπανιο.

Υπαρχουν τροποι να πιεσεις κι αν το κανεις μαζικα μπορουν να φερουν αποτελεσμα. Ολα οσα κερδηθηκαν τοσα χρονια και χανονται τωρα αργα αλλα σταθερα εγιναν με αγωνες κοινωνικων ομαδων, οχι απαθεια. Αν 100 ανθρωποι εκλειναν καθε πλευρικο η μετωπικο σταθμο διοδιων σε καθε δρομο, σε ολη την χωρα τι θα κανανε;
Αν κανεις δεν χρησιμοποιουσε τους δρομους γιατι ειναι πανακριβοι, ποσος καιρος λετε θα περνουσε μεχρι να επαναδιαπραγματευτουν τις συμβασεις;

Πρωτα μας εμαθαν οτι το δημοσιο δεν κανει για επιχειρηματιας, μετα δεν κανει για να φτιαχνει δρομους, μετα δεν κανει για νοσοκομεια, παιδεια, κλπ. Οταν γινανε τα μισα ιδιωτικα καταλαβαμε οτι δεν αφορουν εμας γιατι εμεις δεν μπορουμε να τα πληρωσουμε. Καποτε δεν ειχαμε δρομους για να πληρωσουμε διαδια, ασε που ηταν αστεια τα ποσα. Σημερα εχουμε δρομους που αν θες να τους χρησιμοποιεις κοστιζουν πολλα.
Θελουμε δυνατο δημοσιο ή παντοδυναμο ιδιωτη; Δεν γινονται και τα δυο, δεν γινεται "και με τον αστυφυλαξ και με τον χωροφυλαξ"


Χθες εγινε με την παιδεια.
Σημερα με τους δρομους.
Αυριο το ιδιο θα γινει και με την υγεια.

motojojo
14/07/2022, 19:48
Μαζική πίεση δεν είναι πάντα εφικτή. Ειδικά αν δεν αφορά συγκεκριμένο κλάδο.

Για την παιδεία θα κάνουν απεργία οι καθηγητες και οι δάσκαλοι, όχι εσύ. Για την υγεια οι γιατροί, όχι εσυ.
Μπορείς να υποστηρίξεις δε λέω, αλλα δεν θα φύγεις από τη δουλειά σου γιατί δεν έχεις άμεσο όφελος.

Έτσι και για τους δρόμους. Αλλο να κλεισουν τα διοδια οι φορτηγατζήδες επειδή αυξάνουν τα μεταφορικά τους κι άλλο εσύ με άλλους 10 επειδή η μεταβαση στο εξοχικό σας κοστίζει 3 ευρώ παραπάνω.

Δεν εχετε την ιδια δυναμική. Αν δεν υπάρχει κοινός στόχος με μετρήσιμο όφελος αντίδραση δεν γίνεται.

Αν πάλι νομίζεις ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, ξεκίνα εσύ κάτι. Αν έχει νόημα θα ακολουθήσουν κι άλλοι. Σκέτα λόγια απλά δικαιολογούν περισσότερο την δική μας απραξία.

Garfield
15/02/2024, 19:14
Βρήκα το συγκεκριμένο τόπικ ως πιο σχετικό με κάποιες απορίες που έχω.

Σκέφτομαι να κατέβω από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα για την έκθεση μοτοσυκλέτας τον Απρίλιο και μου μπήκε σαν ιδέα να το κάνω με το δίτροχο μου (σκούτερ 300cc). Υπολογίζοντας τα κόστη (βενζίνες και διόδια), λόγω οικονομικής στενότητας τελευταία, είδα ότι τα διόδια μόνο είναι ένα 50άρικο το πήγαινε-έλα. Αξίζει να κάνω την διαδρομή από την εναλλακτική διαδρομή και όχι από την εθνική οδό για να γλιτώσω τα διόδια; Είναι πολύ παραπάνω η ώρα που θα κάνω που δεν αξίζει για να γλιτώσω το 50άρικο; Υπόψιν ότι με το σκούτερ μου ακόμα και στην εθνική οδό ταξιδεύω με μέγιστη ταχύτητα 110-120km/h.

motojojo
15/02/2024, 19:50
Ο χρόνος εκτός εθνικής μπορεί να είναι πολύ παραπάνω. Θα έλεγα αξίζει μονο στην περίπτωση που έχεις άπλετο χρόνο και όρεξη για οδήγηση.
Αν παίζουν και αφραγκίες (ξανα)σκέψου το λεωφορείο.



(ή τρενάκι αν είσαι πιο τολμηρός!)

katsar
15/02/2024, 21:18
Καλησπέρα.Θα κάνεις το λιγότερο3 ώρες παραπάνω .
Ίσως κάψεις περισσότερη βενζίνη από ότι στην Ε.Ο ,θα έχει γκάζι-φρένο-ξεκίνα-σταμάτα η βόλτα σου.
Κατά τα άλλα είναι ωραία διαδρομή με αρκετά σημεία που έχουν ενδιαφέρον ,αν το οργανώσεις σωστά βγαίνει ωραία.
Αν έχεις χρόνο go for it .

Garfield
15/02/2024, 21:57
Ο χρόνος εκτός εθνικής μπορεί να είναι πολύ παραπάνω. Θα έλεγα αξίζει μονο στην περίπτωση που έχεις άπλετο χρόνο και όρεξη για οδήγηση.
Αν παίζουν και αφραγκίες (ξανα)σκέψου το λεωφορείο.



(ή τρενάκι αν είσαι πιο τολμηρός!)

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα και τα ΚΤΕΛ το οποίο θα βγει αρκετά πιο φθηνά αλλά σκέφτομαι και τις μετακινήσεις τις 2 μέρες που θα είμαι Αθήνα αλλά το βλέπω και σαν μια ευκαιρία για βόλτα με το "μοτοσακό". Θα εξαρτηθεί και από τον καιρό καθώς ο Απρίλιος είναι γενικά μήνας με βροχές οπότε...

Garfield
15/02/2024, 22:00
Καλησπέρα.Θα κάνεις το λιγότερο3 ώρες παραπάνω .
Ίσως κάψεις περισσότερη βενζίνη από ότι στην Ε.Ο ,θα έχει γκάζι-φρένο-ξεκίνα-σταμάτα η βόλτα σου.
Κατά τα άλλα είναι ωραία διαδρομή με αρκετά σημεία που έχουν ενδιαφέρον ,αν το οργανώσεις σωστά βγαίνει ωραία.
Αν έχεις χρόνο go for it .

Δεν ξέρω αν θα είναι τόσο πολύ η διαφορά σε χρόνο καθώς και στην ΕΟ δύσκολα να πάω για πολύ ώρα πάνω απο 120km/h. Ισως τελικά να παρακάμψω τα διόδια μόνο σε κάποια σημεία π.χ. Λάρισα-Φάρσαλα-Λαμία.