PDA

View Full Version : Καταδίωξη με ασχημη κατάληξη



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

νεοσσός
23/10/2021, 13:13
Διάβαζα την είδηση (https://www.kathimerini.gr/society/561554677/vinteo-apo-tin-katadioxi-sto-perama-enas-nekros-kai-epta-traymaties-o-apologismos/) με τη χθεσινή καταδίωξη στο Πέραμα και σκεφτόμουν αυτό το νήμα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160386) (Edit: έγινε μεταφορά της ανάρτησής μου αργότερα). Για ένα κλεμμένο αμάξι, σκοτώθηκε ο ένας δράστης, τραυματίστηκε ένας ακόμα δράστης, καθώς και έξι αστυνομικοί.

Μετά από αυτό, τι είδους καταδίωξη για κλεμμένο όχημα θα είναι διατεθειμένοι να κάνουν οι αστυνομικοί; Να βάλουν σε άμεσο κίνδυνο τη ζωή τους; Να αφαιρέσουν ανθρώπινη ζωή πυροβολώντας;

panavour
23/10/2021, 13:20
Δεν κατάλαβα την ερώτηση σου,τι ακριβώς ζητάς να σου απαντήσουμε;

νεοσσός
23/10/2021, 13:32
Καλύτερα θα μας απαντούσε ο gm_900, πώς βάζεις την περιουσία τρίτου πάνω από τουλάχιστον δύο ζωές: Τη δική σου και του δράστη.

toyar
23/10/2021, 13:40
δυστυχως αυτη ειναι η δουλεια του αστυνομικου
γι αυτο οι περισσοτεροι δεν θελουμε να κανουμε αυτο το επαγγελμα
και γι αυτο δεν πρεπει να τους αποκαλουμε ολους υποτιμητικα μπατσους

panavour
23/10/2021, 13:53
Καλύτερα θα μας απαντούσε ο gm_900, πώς βάζεις την περιουσία τρίτου πάνω από τουλάχιστον δύο ζωές: Τη δική σου και του δράστη.

Αυτή είναι η δουλειά του.Οταν ξεκινάει ένας έλεγχος,ποτέ δεν ξέρεις πως θα καταλήξει.Αλλοιως δεν έχει νόημα η αστυνόμευση.Ας πούμε ότι έχουν μπει στο σπίτι σου,την ώρα που λείπεις,γυρνάς και τους βλέπεις μέσα.Τι πρέπει να κάνεις;Φωναζεις την αστυνομία,με όλα τα ενδεχόμενα η δεν φωναζεις και περίμενεις να φύγουν σκεπτόμενος αυτό που ανέφερες προηγουμένως;

Volpad
23/10/2021, 14:34
Φωνάζεις την αστυνομία, η οποία δεν έρχεται μέχρι να φύγουν από το σπίτι...

panavour
23/10/2021, 14:42
Γιατί ναρθει;για να εμπλακεί και μετά να την τραβάνε στα δικαστήρια;γνωστός μου υπαστυνόμος τότε πριν χρόνια,τους βρήκε στο σπίτι του γυρνώντας απο εκδρομη (2 αλλοδαποί Ρουμάνοι ήταν) τους πλάκωσε στο ξύλο γιατί αντιστάθηκαν,τους συνέλαβε,και μετά τραβιόταν με δικαστήρια για 10 χρόνια γιατί οι κλέφτες τον μήνυσαν γιατί τους έδειρε.

afasias
23/10/2021, 15:37
Όσο σιχαίνομαι τον κλέφτη άλλο τόσο και παραπάνω σιχαίνομαι τον δολοφόνο. Όμως ακόμα παραπάνω σιχαίνομαι τον δολοφόνο που πατάει στο ότι ο άλλος είναι κλέφτης και άοπλος και του αδειάζει ένα γεμιστήρα σφαίρες πάνω του. Τρία εικοσάχρονα κωλόπαιδα δεν αποτελούν άλλοθι για να κάνεις μια περιοχή τέξας από το πιστολίδι.

DoctoR_k6
23/10/2021, 16:02
Όσο σιχαίνομαι τον κλέφτη άλλο τόσο και παραπάνω σιχαίνομαι τον δολοφόνο. Όμως ακόμα παραπάνω σιχαίνομαι τον δολοφόνο που πατάει στο ότι ο άλλος είναι κλέφτης και άοπλος και του αδειάζει ένα γεμιστήρα σφαίρες πάνω του. Τρία εικοσάχρονα κωλόπαιδα δεν αποτελούν άλλοθι για να κάνεις μια περιοχή τέξας από το πιστολίδι.

Δεν ξέρεις ακριβώς τι έγινε θεωρώ.
Αν τα 20χρονα σε εμβολιζανε με το αμάξι εσένα σαν αστυνομικό να σε στείλουν στον άλλο κόσμο για θα έκανες?
Δε λέω να σκοτώσεις με ευκολία αλλά κ οι άλλοι δεν λογαριάζουν την ζωή σου/του αστυνομικού κλπ κλπ.
Με λέμε τέτοια πράγματα από την ανεσηυ του καναπέ μας κ στο τι θα κάναμε εμείς (ξέροντας ότι δεν πρόκειται να συμβεί ούτως η άλλως).
Όταν παρανομεις είσαι έτοιμος για όλα...όπως κ όταν αστυνομευεις.

afasias
23/10/2021, 16:20
Δεν ξέρεις ακριβώς τι έγινε θεωρώ.
Αν τα 20χρονα σε εμβολιζανε με το αμάξι εσένα σαν αστυνομικό να σε στείλουν στον άλλο κόσμο για θα έκανες?
Δε λέω να σκοτώσεις με ευκολία αλλά κ οι άλλοι δεν λογαριάζουν την ζωή σου/του αστυνομικού κλπ κλπ.
Με λέμε τέτοια πράγματα από την ανεσηυ του καναπέ μας κ στο τι θα κάναμε εμείς (ξέροντας ότι δεν πρόκειται να συμβεί ούτως η άλλως).
Όταν παρανομεις είσαι έτοιμος για όλα...όπως κ όταν αστυνομευεις.

Επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω για τις ανακοινώσεις της αστυνομίας. Επίσης δεν ανάφερα περί του τί θα έκανα εγώ. Σίγουρα όχι να σκοτώσω το άλλον όσο δίκιο και να έχω. Υποτίθεται ο αστυνομικός που παίρνει όπλο έχει εκπαιδευτεί πώς να λύνει τις διαφορές που προκύπτουν χωρίς τη χρήση του.

motojojo
23/10/2021, 18:29
Τι έχει κάνει? Εχει εκπαιδευτεί; :bawl:

afasias
23/10/2021, 18:34
Μάντης είμαι; Αχαχαχαχαχχα
https://www.efsyn.gr/ellada/astynomiko/316042_den-yparhei-traymatias-astynomikos-binteo

vantonopoulos
23/10/2021, 19:43
https://www.e-nomothesia.gr/kat-astynomikos-astynomia/oploforia-oploxrisia/n-3169-2003.html

panavour
23/10/2021, 21:06
https://www.e-nomothesia.gr/kat-astynomikos-astynomia/oploforia-oploxrisia/n-3169-2003.html

Εφ όσον η διάταξη δεν αναφέρει ως όπλο μια βόμβα μολότωφ που αν σε πετύχει σου χαρίζει ένα φρικτό θάνατο,από φωτιά, η αν δεν σε σκοτώσει, σου χαρίζει μια μόνιμη παραμόρφωση σε στυλ Ιωάννας,τότε δεν θεωρείται αυτοάμυνα από τον αστυνομικό,όπως επίσης αν σε πατήσει κάποιος με αυτοκίνητο και σε σκοτώσει η σε αφήσει ανάπηρο.

panavour
23/10/2021, 21:07
Επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω για τις ανακοινώσεις της αστυνομίας. Επίσης δεν ανάφερα περί του τί θα έκανα εγώ. Σίγουρα όχι να σκοτώσω το άλλον όσο δίκιο και να έχω. Υποτίθεται ο αστυνομικός που παίρνει όπλο έχει εκπαιδευτεί πώς να λύνει τις διαφορές που προκύπτουν χωρίς τη χρήση του.

Έξω απ' τον χορό πολλά τραγούδια ξέρω,λέει ο λαός.

g_m900
23/10/2021, 21:36
Θα γινει περα απο πειθαρχική ερευνα και εισαγγελικη οποτε δεν θα πει κανεις οτι θα πανε να τους βγαλουν λαδι.
Θα ακουστουν ασυρματοι και εντολες.
Αν με ρωτατε τι θα εκανα...
Εφοσον ειχα εμπλακει θα εβγαζα οπλο ειδικα αν το αυτοκινητο ειχε πορεία συγκρουσης με εμενα. Ελπιζω να καταλαβαινετε οτι εκεινη την ωρα δεν εισαι ευκολα με το ενα χερι στον ασυρματο και το αλλο στο οπλο για οδηγιες.
Η εκπαιδευση λεει βολη ακινητοποιησης και οπου δεν γινεται εξουδετερωσης.
Πεσανε 30 σφαιρες. Δεν το λες και ψυχραιμια. Απο την αλλη ομως απο την στιγμη που ξεκινησε η καταδιωξη δεν την διακοπτεις γιατι μετα πας για πλημμελη εκτελεση καθηκοντων.
Αν η βαλλιστικη δείξει 3-4 σφαιρες στον νεκρο τοτε θεωρείται φυσιολογικο. Αν τον κανανε κοσκινο...μπλεκουν τα πράγματα.

Τωρα τι εννοειτε εκπαιδευση μερικοι...μαλλον βλεπετε πολυ τηλεοραση.
Φουλ εκπαιδευμενα οπως φανταζεστε ειναι μονο τα ΕΚΑΜ.

vantonopoulos
23/10/2021, 21:46
Εφ όσον η διάταξη δεν αναφέρει ως όπλο μια βόμβα μολότωφ που αν σε πετύχει σου χαρίζει ένα φρικτό θάνατο,από φωτιά, η αν δεν σε σκοτώσει, σου χαρίζει μια μόνιμη παραμόρφωση σε στυλ Ιωάννας,τότε δεν θεωρείται αυτοάμυνα από τον αστυνομικό,όπως επίσης αν σε πατήσει κάποιος με αυτοκίνητο και σε σκοτώσει η σε αφήσει ανάπηρο.

Άλλο άρθρο του ΠΚ για τις μολότοφ.

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-4619-2019/arthro-272-poinikos-kodikas-nomos-4619-2019-kataskeyi-kai

AristidisZ
23/10/2021, 21:53
Εφ όσον η διάταξη δεν αναφέρει ως όπλο μια βόμβα μολότωφ που αν σε πετύχει σου χαρίζει ένα φρικτό θάνατο,από φωτιά, η αν δεν σε σκοτώσει, σου χαρίζει μια μόνιμη παραμόρφωση σε στυλ Ιωάννας,τότε δεν θεωρείται αυτοάμυνα από τον αστυνομικό,όπως επίσης αν σε πατήσει κάποιος με αυτοκίνητο και σε σκοτώσει η σε αφήσει ανάπηρο.

Τώρα πως γίνεται να σε πατήσει αυτοκίνητο και τελικά να μην υπάρχει κανένας τραυματίας, αλλά στις ειδήσεις να μιλάνε για 6 αστυνομικούς που νοσηλεύονται είναι άλλο καπέλο…
Ε, μπορεί και αυτός ο κακομοίρης ο εισαγγελέας να είχε την ίδια απορία και τους φώναξε να δει τι θα πουν…

panavour
23/10/2021, 22:05
Τώρα πως γίνεται να σε πατήσει αυτοκίνητο και τελικά να μην υπάρχει κανένας τραυματίας, αλλά στις ειδήσεις να μιλάνε για 6 αστυνομικούς που νοσηλεύονται είναι άλλο καπέλο…
Ε, μπορεί και αυτός ο κακομοίρης ο εισαγγελέας να είχε την ίδια απορία και τους φώναξε να δει τι θα πουν…

Αν βλέπεις το αυτοκίνητο να έρχεται εναντίον σου,η βολή ακινητοποίησης που; θα ριχθεί με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα,στο ψυγείο του αυτοκινήτου η στον ίδιο τον οδηγό;και το ξαναλέω έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρω.

AristidisZ
23/10/2021, 22:07
Αν βλέπεις το αυτοκίνητο να έρχεται εναντίον σου,η βολή ακινητοποίησης που; θα ριχθεί με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα,στο ψυγείο του αυτοκινήτου η στον ίδιο τον οδηγό;και το ξαναλέω έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρω.

Μου αρέσει που πάντα απαντάς to the point…
Κατά τα αλλά καλά ;
Εγώ έψησα κάτι σουβλάκια σήμερα αλλά δε με ενθουσίασαν, λες να έφταιγε το κρέας ή το ψήσιμο ;

panavour
23/10/2021, 22:09
Άλλο άρθρο του ΠΚ για τις μολότοφ.

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-4619-2019/arthro-272-poinikos-kodikas-nomos-4619-2019-kataskeyi-kai

Άσχετο με αυτό που επεσήμανα.Εγω ρωτώ αν η ρίψη μολότωφ ,δικαιολογει την οπλοχρησία του οργάνου της τάξης για αυτοάμυνα.Το ίδιο και η χρήση αυτοκινήτου σαν εν δυνάμει θανατηφόρο όπλο.

panavour
23/10/2021, 22:17
Μου αρέσει που πάντα απαντάς to the point…
Κατά τα αλλά καλά ;
Εγώ έψησα κάτι σουβλάκια σήμερα αλλά δε με ενθουσίασαν, λες να έφταιγε το κρέας ή το ψήσιμο ;

Η λογική σου είναι λάθος,πιστεύω να το καταλαβαίνεις αυτο.Για σένα έπρεπε πρώτα έπρεπε να τραυματιστούν οι αστυνομικοί η να σκοτωθούν κάποιοι απ' αυτούς και ΜΕΤΑ να αντιδράσουν και να καταστείλλουν.Οτσν βλέπεις το αυτοκίνητο να έρχεται με δολοφονικός σκοπούς εναντίον σου οφείλεις να αντιδράσεις,το αυτοκίνητο έριξε κάμποσες μηχανές κάτω .

vantonopoulos
23/10/2021, 22:28
Άσχετο με αυτό που επεσήμανα.Εγω ρωτώ αν η ρίψη μολότωφ ,δικαιολογει την οπλοχρησία του οργάνου της τάξης για αυτοάμυνα.Το ίδιο και η χρήση αυτοκινήτου σαν εν δυνάμει θανατηφόρο όπλο.

Την κατοχή και χρήση του οπλισμού την ορίζει ο Νόμος 3169 και τα άρθρα 1 και 3 και η ερμηνεία του σε σχέση με τα πραγματικά περιστατικά που διημείφθησαν και την ολοκλήρωση της δικογραφίας με την απολογία των κατηγορουμένων, τις μαρτυρικές καταθέσεις των τυχόν μαρτύρων, την αυτοψία της σκηνής του εγκλήματος και τις ιατροδικαστικές πραγματογνωμοσύνες.
Σε συνδυασμό με τα άρθρα 14, 22,23, 25, 26,27,28,29 του ΠΚ.
Χωρίς ωστόσο να είναι απλή η υπόθεση και η αναφορά των ανωτέρω είναι ενδεικτική πόσο περίπλοκο είναι το κουβάρι.

AristidisZ
23/10/2021, 22:31
Η λογική σου είναι λάθος,πιστεύω να το καταλαβαίνεις αυτο.Για σένα έπρεπε πρώτα έπρεπε να τραυματιστούν οι αστυνομικοί η να σκοτωθούν κάποιοι απ' αυτούς και ΜΕΤΑ να αντιδράσουν και να καταστείλλουν.Οτσν βλέπεις το αυτοκίνητο να έρχεται με δολοφονικός σκοπούς εναντίον σου οφείλεις να αντιδράσεις,το αυτοκίνητο έριξε κάμποσες μηχανές κάτω .
Εγώ δε διαφωνώ, προφανώς όταν απειλείται η ζωή σου θα ρίξεις
Το θέμα είναι τελικά, οντως απειλούνταν η ζωή τους ;
Τραυματίστηκαν όντως ;
Όντως έριξε μηχανές ο οδηγός ;
Γιατί αλλιώς τα έλεγαν το πρωί στα νέα, αλλιώς φαίνεται ότι είναι
Οποτε κρατα μικρό καλάθι και περίμενε εστω να δεις τι θα πούνε οι αρχές ( οι οποίες ειρησθω εν παροδω δεν είναι των αλλονών, είναι δικές μας, ξέρεις εσύ…) πριν αρχίσεις να δικαιολογείς τα παιδιά

panavour
23/10/2021, 22:36
Την κατοχή και χρήση του οπλισμού την ορίζει ο Νόμος 3169 και τα άρθρα 1 και 3 και η ερμηνεία του σε σχέση με τα πραγματικά περιστατικά που διημείφθησαν και την ολοκλήρωση της δικογραφίας με την απολογία των κατηγορουμένων, τις μαρτυρικές καταθέσεις των τυχόν μαρτύρων, την αυτοψία της σκηνής του εγκλήματος και τις ιατροδικαστικές πραγματογνωμοσύνες.
Σε συνδυασμό με τα άρθρα 14, 22,23, 25, 26,27,28,29 του ΠΚ.
Χωρίς ωστόσο να είναι απλή η υπόθεση και η αναφορά των ανωτέρω είναι ενδεικτική πόσο περίπλοκο είναι το κουβάρι.

Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' ότι λες,για να τα αναφέρεις ενδελεχώς,πιθανώς να είσαι και του νομικού χώρου.Σιγουρα όμως και οι νόμοι πρέπει να προσαρμόζονται στις εποχές,στις περιστάσεις,και στην ευρηματικότητα του εγκλήματος που πάντα είναι ένα βήμα μπροστά.Η εποχή της κλοπής ρούχων από την απλωμένη μπουγάδα,καθώς και του παραδοσιακού άοπλου αστυνομικού στις παλιές ελληνικές ταινίες,έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

motojojo
23/10/2021, 22:44
Αν η μολοτωφ δικαιολογει οπλοχρησία τότε στις διαδηλώσεις θα πρέπει να γαζώνουν τον κόσμο.

basilis_k6
24/10/2021, 04:20
Όσο σιχαίνομαι τον κλέφτη άλλο τόσο και παραπάνω σιχαίνομαι τον δολοφόνο. Όμως ακόμα παραπάνω σιχαίνομαι τον δολοφόνο που πατάει στο ότι ο άλλος είναι κλέφτης και άοπλος και του αδειάζει ένα γεμιστήρα σφαίρες πάνω του. Τρία εικοσάχρονα κωλόπαιδα δεν αποτελούν άλλοθι για να κάνεις μια περιοχή τέξας από το πιστολίδι.

Σεσημασμενοι. Δεν είναι 3 20 χρονα,είναι εγκληματιες. Αν κάθε φορά που κλεβανε βλεπανε οπλο οι γυφτοι, τωρα δεν θα χρειαζοτανε να γινει τεξας γιατι δεν θα τολμαγε να προσπαθήσει να τους πατησει. Για να βγαλει οπλο πανω απο ενας, ηταν πλεον αναγκαιο.

afasias
24/10/2021, 06:49
Εφ όσον η διάταξη δεν αναφέρει ως όπλο μια βόμβα μολότωφ που αν σε πετύχει σου χαρίζει ένα φρικτό θάνατο,από φωτιά, η αν δεν σε σκοτώσει, σου χαρίζει μια μόνιμη παραμόρφωση σε στυλ Ιωάννας,τότε δεν θεωρείται αυτοάμυνα από τον αστυνομικό,όπως επίσης αν σε πατήσει κάποιος με αυτοκίνητο και σε σκοτώσει η σε αφήσει ανάπηρο.

H μολότωφ σου χαρίζει φρικτό θάνατο, όσο και η φούντα από υπερβολική δόση.

doctoras
24/10/2021, 06:49
Σεσημασμενοι. Δεν είναι 3 20 χρονα,είναι εγκληματιες. Αν κάθε φορά που κλεβανε βλεπανε οπλο οι γυφτοι, τωρα δεν θα χρειαζοτανε να γινει τεξας γιατι δεν θα τολμαγε να προσπαθήσει να τους πατησει. Για να βγαλει οπλο πανω απο ενας, ηταν πλεον αναγκαιο.

αυτοι που θα έβγαζαν όπλα(και καλά αστυνόμευση), αγοράζονται, έχουν τιμή (price, όχι honor).
αξιαγάπητο πολιτικοοικονομικό σύστημα we trust

afasias
24/10/2021, 06:53
Θα γινει περα απο πειθαρχική ερευνα και εισαγγελικη οποτε δεν θα πει κανεις οτι θα πανε να τους βγαλουν λαδι.
Θα ακουστουν ασυρματοι και εντολες.
Αν με ρωτατε τι θα εκανα...
Εφοσον ειχα εμπλακει θα εβγαζα οπλο ειδικα αν το αυτοκινητο ειχε πορεία συγκρουσης με εμενα. Ελπιζω να καταλαβαινετε οτι εκεινη την ωρα δεν εισαι ευκολα με το ενα χερι στον ασυρματο και το αλλο στο οπλο για οδηγιες.
Η εκπαιδευση λεει βολη ακινητοποιησης και οπου δεν γινεται εξουδετερωσης.
Πεσανε 30 σφαιρες. Δεν το λες και ψυχραιμια. Απο την αλλη ομως απο την στιγμη που ξεκινησε η καταδιωξη δεν την διακοπτεις γιατι μετα πας για πλημμελη εκτελεση καθηκοντων.
Αν η βαλλιστικη δείξει 3-4 σφαιρες στον νεκρο τοτε θεωρείται φυσιολογικο. Αν τον κανανε κοσκινο...μπλεκουν τα πράγματα.

Τωρα τι εννοειτε εκπαιδευση μερικοι...μαλλον βλεπετε πολυ τηλεοραση.
Φουλ εκπαιδευμενα οπως φανταζεστε ειναι μονο τα ΕΚΑΜ.

Εκπαίδευση συνήθως σημαίνει να μπορείς να αναλύεις τους κινδύνους τη στιγμή της κρίσης και να παίρνεις απόφαση με το μικρότερο ρίσκο για απώλεια ζωής, όχι να αδειάζεις τη γεμιστήρα. Δε νομίζω ή μάλλον δεν θέλω να πιστέψω ότι δεν εκπαιδεύονται οι αστυνομικοί που έχουν όπλο στο χέρι τους.

afasias
24/10/2021, 06:57
Σεσημασμενοι. Δεν είναι 3 20 χρονα,είναι εγκληματιες. Αν κάθε φορά που κλεβανε βλεπανε οπλο οι γυφτοι, τωρα δεν θα χρειαζοτανε να γινει τεξας γιατι δεν θα τολμαγε να προσπαθήσει να τους πατησει. Για να βγαλει οπλο πανω απο ενας, ηταν πλεον αναγκαιο.

Κράτα μικρό καλάθι αγαπητέ. Όταν τον άλλον τον παίρνει να το παίξει μάγκας και εξουσία εφόσον απέναντι έχει τσογλάνια, θα δείξει όλη την αυταρχικότητά του. Για φαντάσου να είχαν απέναντι κανέναν λεφτά ή κάποια προσωπικότητα, το ίδιο θα φέρονταν;

g_m900
24/10/2021, 08:01
Κράτα μικρό καλάθι αγαπητέ. Όταν τον άλλον τον παίρνει να το παίξει μάγκας και εξουσία εφόσον απέναντι έχει τσογλάνια, θα δείξει όλη την αυταρχικότητά του. Για φαντάσου να είχαν απέναντι κανέναν λεφτά ή κάποια προσωπικότητα, το ίδιο θα φέρονταν;
Μιλας πολυ σιγουρος για αυτα που παραθέτεις.
Μηπως ξεχνας τι εγινε με τον Κιμωνα Κουλουρη?
Τον Καρβελα και την Πανια?
Τον Σφακιανακη!
Η εκπαιδευση ειναι για την χρηση του οπλου. Απεναντι σε στοχο που δεν αντιδραει.
Η υπηρεσια με καθε λογης αποβρασματα που οπλοφορουν η αδιαφορουν για την σωματικη ακεραιοτητα ειναι αλλη "εκπαιδευση".
Και για να σου λυσω την απορια η Μολοτωφ ειναι οπλο. Απλα οι κυβερνωντες απο το 2015 μεχει 2019 αλλαξανε την νομοθεσια και κανανε την χρηση της πλημμελημα.
Αναμενεται αν δεν εχει γινει η επαναφορα της σε κακουργημα.
Εμενα παντως αν με στριμωξουν καλοπαιδα να με καψουν με μολοτωφ...δεν θα σκεφτω αν κανει το ιδιο κακο με τη φουντα.
Θα ριξω δις στον αερα και αν δεν...οι επιλογες γινανε.
Αν μπορώ να φυγω εφυγα...
Αν δεν εχω επιλογη λυπαμαι προειδοποιησα...

afasias
24/10/2021, 10:00
Μιλας πολυ σιγουρος για αυτα που παραθέτεις.
Μηπως ξεχνας τι εγινε με τον Κιμωνα Κουλουρη?
Τον Καρβελα και την Πανια?
Τον Σφακιανακη!
Η εκπαιδευση ειναι για την χρηση του οπλου. Απεναντι σε στοχο που δεν αντιδραει.
Η υπηρεσια με καθε λογης αποβρασματα που οπλοφορουν η αδιαφορουν για την σωματικη ακεραιοτητα ειναι αλλη "εκπαιδευση".
Και για να σου λυσω την απορια η Μολοτωφ ειναι οπλο. Απλα οι κυβερνωντες απο το 2015 μεχει 2019 αλλαξανε την νομοθεσια και κανανε την χρηση της πλημμελημα.
Αναμενεται αν δεν εχει γινει η επαναφορα της σε κακουργημα.
Εμενα παντως αν με στριμωξουν καλοπαιδα να με καψουν με μολοτωφ...δεν θα σκεφτω αν κανει το ιδιο κακο με τη φουντα.
Θα ριξω δις στον αερα και αν δεν...οι επιλογες γινανε.
Αν μπορώ να φυγω εφυγα...
Αν δεν εχω επιλογη λυπαμαι προειδοποιησα...

Απ ότι καταλαβαίνω πρέπει να είσαι αστυνομικός. Αν είσαι και αναφέρεσαι με παραδείγματα για την αδέκαστη αστυνομία, μπορώ να σου παραθέσω και γω άλλα τόσα που οι αστυνομικοί κάθονται σούζα, με πρώτο και καλύτερο το αβαβα όταν σταμάτησαν τον χρυσοχοίδη για υπερβολική ταχύτητα. Αλλά αυτό δε λέει τίποτα. Τέλος πάντων νομίζω ότι οι περισσότεροι είμαστε επιφυλακτικοί πλέον για τη δράση της αστυνομίας επειδή ακριβώς η ίδια έχει δώσει δικαιώματα.
Η συζήτηση για τη μολότωφ τώρα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, συνήθως γίνεται όταν υπάρχει ένδεια επιχειρημάτων και κάποιοι το γυρίζουν στο τσάμικο. Εννοείται ότι δε συμφωνώ με τη χρήση τους.

g_m900
24/10/2021, 10:13
Τον Χρυσοχοιδη τον σταματησαν...τον ελεγξανε... Δεν εγινε καταδιωξη. Εν ενεργεια Υπουργος και δυστυχως υπαρχει νομοθεσια της μπανανιας μας που τους δινει ασυλο.
Εγω σου εγραψα παραδειγματα οπου εγινε φασαρια και καταληξανε με μηνυσεις. Ο Κουλουρης μαλιστα επικαλεστηκε Βουλευτικη ασυλια ως ΠΡΩΗΝ βουλευτής και πατησε με το αμαξι εναν αστυνομικο.
Φυσικα και δεν ειναι αδεκαστη η αστυνομια. Αλλα να καταληγει κυνηγητο σε πυροβολισμους ειναι απλα δυσκολο να το δεχθουμε σαν κοινωνια. Δεχομαστε ομως οτι εχουμε γινει ερμαιο της εγκληματικοτητας η οποια οπλοφορει στο 90%.
Επισης η Μολότοφ αν σκασει πανω σε ανθρωπο ειναι πλεον σουπερ ενισχυμενη μια τα καλοπαιδα βαζουν μεσα και Φώσφορο οπως και μελι αν υπαρχει το μπατζετ. Κολλαει και τρυπαει κοκκαλο φιλε μου και δεν σβηνει ευκολα.
Τα συμπερασματα δικα σου για την χρηση της

Dant3
24/10/2021, 10:31
Καλα τους κανανε και κριμα που τη γλιτωσε ο 3ος.
Σκουπιδια της κοινωνιας που τα μεγαλωνουν για να γινονται εγκληματιες απο μονοψηφιο αριθμο ετων.
Και ζωντανοι να τη γλιτωναν,μετα απο μια βδομαδα θα ηταν εξω και θα κανανε τα ιδια μεχρι να σκοτωναν κανεναν.Τοτε θα βγαινανε να λενε οι πονοψυχοι,οτι που ειναι η αστυνομια...
Σε καθε θεμα κλοπης,τα σχολια απο κατω λενε για ελλειψη αστυνομευσης και θανατος-καρκινος στα κλεφτρονια.Τωρα που τη φαγανε,αλλαζουμε τροπαρι...
Αποφασιστε πως θελετε να αντιδρουν και μην αλλαζετε ανα περιπτωση αποψη,για να συμβαδιζετε με το twitter.

AristidisZ
24/10/2021, 10:36
Αποφασιστε πως θελετε να αντιδρουν και μην αλλαζετε ανα περιπτωση αποψη,για να συμβαδιζετε με το twitter.

Να αντιδρούν σωστά και με ασφάλεια για το κοινωνικό σύνολο
Όχι να ρίχνει μια δυο σφαίρες ένας για να ακινητοποιήσει το όχημα και οι άλλοι επειδή νομίζουν ότι ο πυροβολισμός ήρθε από το αυτοκίνητο να το γαζωνουν…

o_gavros
24/10/2021, 10:40
431441 ...


431442

Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα...

Dant3
24/10/2021, 10:40
Να αντιδρούν σωστά και με ασφάλεια για το κοινωνικό σύνολο
Όχι να ρίχνει μια δυο σφαίρες ένας για να ακινητοποιήσει το όχημα και οι άλλοι επειδή νομίζουν ότι ο πυροβολισμός ήρθε από το αυτοκίνητο να το γαζωνουν…
Με ασφαλεια για το κοινωνικο συνολο αντιδρασαν.Μας σωσανε απο σεσημασμενους εγκληματιες που αρκετα πιθανον στο αμεσο μελλον να σκοτωναν καποιο απλο πολιτη.
Καλυτερα αυτοι,παρα εσυ η εγω.
Γιατι πρεπει να περιμενουμε να καθαρισουν καποιον για να αντιδρασουμε δηλαδη?

o_gavros
24/10/2021, 10:42
με ασφάλεια πέσανε 30-40 σφαίρες μέσα σε πυκνοκατοικημένη γειτονιά έχεις δίκιο...

stefanos
24/10/2021, 10:43
Τέλος πάντων νομίζω ότι οι περισσότεροι είμαστε επιφυλακτικοί πλέον για τη δράση της αστυνομίας επειδή ακριβώς η ίδια έχει δώσει δικαιώματα.



Προσωπικά δεν είμαι επιφυλακτικός.
Έχω αντιληφθεί ότι ουσιαστικά η αστυνομία υπάρχει για να αντιμετωπίζεται η ανεργία.
Το κέντρο λέει έδωσε εντολή για διακοπή της καταδίωξης γιατί σφάξανε κόκκινα και ήταν επικίνδυνο για τους πολίτες.
Μήπως το κέντρο είχε και τίποτα διευθύνσεις από καλά καφέ στην περιοχή να προτείνει?
Το ακούσαμε και αυτό λοιπόν.
Οι κλέφτες δεν έχουν παρά να σφάξουν προσεκτικά μερικά κόκκινα ώστε να σταματήσει κάθε καταδίωξη....
Τελικά νομίζω ότι φταίει ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου που κλείδωσε.
Αν οι μπάτσοι δεν βλέπαν σπασμένο τζάμι στο αυτοκίνητο δεν θα προχωράγανε σε έλεγχο και δεν θα υπήρχε αυτή η κατάληξη.

Parking
24/10/2021, 10:47
Διάβαζα την είδηση (https://www.kathimerini.gr/society/561554677/vinteo-apo-tin-katadioxi-sto-perama-enas-nekros-kai-epta-traymaties-o-apologismos/) με τη χθεσινή καταδίωξη στο Πέραμα και σκεφτόμουν αυτό το νήμα. Για ένα κλεμμένο αμάξι, σκοτώθηκε ο ένας δράστης, τραυματίστηκε ένας ακόμα δράστης, καθώς και έξι αστυνομικοί.

Μετά από αυτό, τι είδους καταδίωξη για κλεμμένο όχημα θα είναι διατεθειμένοι να κάνουν οι αστυνομικοί; Να βάλουν σε άμεσο κίνδυνο τη ζωή τους; Να αφαιρέσουν ανθρώπινη ζωή πυροβολώντας;


Κοίτα επειδή φόρτωσα και δεν θέλω ν αρχίσω να βρίζω

Καλό το αραλίκι στο δημόσιο καλό να τα ξύνεις όλη μέρα χωρίς να κάνεις τίποτε
και να πηδάς συνταξιούχους και εργαζομένους για να πληρώνουν το γ... αραλίκι
αλλά αν δεν σου αρέσει άλλαξε δουλειά
Έλα εδώ στο κάτεργο να δεις πως βγαίνουν τα 530

Όταν γίνεσαι αστυνομικός ή πυροσβέστης ή νοσοκόμος
ή στρατιωτικός

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

και ως τώρα δεν τα έχουνε πάει και τόσο καλά
να ξερς
ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ

AristidisZ
24/10/2021, 10:50
Με ασφαλεια για το κοινωνικο συνολο αντιδρασαν.Μας σωσανε απο σεσημασμενους εγκληματιες που αρκετα πιθανον στο αμεσο μελλον να σκοτωναν καποιο απλο πολιτη.
Καλυτερα αυτοι,παρα εσυ η εγω.
Γιατι πρεπει να περιμενουμε να καθαρισουν καποιον για να αντιδρασουμε δηλαδη?
Σαν άχρηστοι αντέδρασαν
Και αυτό δεν είναι δίκη μου άποψη, είναι άποψη που άκουσα από δικό τους που μου είπε ακριβώς τι έγινε

Dant3
24/10/2021, 10:53
Σαν άχρηστοι αντέδρασαν
Και αυτό δεν είναι δίκη μου άποψη, είναι άποψη που άκουσα από δικό τους που μου είπε ακριβώς τι έγινε

Απο το καναπε τους ολοι αποψη εχουν.
Κατσε εσυ να προσπαθει να σε εμβολισει αυτοκινητο και πιασε τους με παρακαλια.

Η αν ειχαν κανα AK και οι παρεξηγημενοι κακοποιοι,δε θα πρεπε να ριξουν οι αστυνομικοι μην αντι για 30-40 οι σφαιρες γινουν 60.

stefanos
24/10/2021, 10:57
με ασφάλεια πέσανε 30-40 σφαίρες μέσα σε πυκνοκατοικημένη γειτονιά έχεις δίκιο...

Το οποίο σημαίνει ότι δεν έπρεπε να ασχοληθούν καθόλου ή ότι έπρεπε να πέσει μόνο μία?

o_gavros
24/10/2021, 10:58
Απο το καναπε τους ολοι αποψη εχουν.
Κατσε εσυ να προσπαθει να σε εμβολισει αυτοκινητο και πιασε τους με παρακαλια.

Η αν ειχαν κανα AK και οι παρεξηγημενοι κακοποιοι,δε θα πρεπε να ριξουν οι αστυνομικοι μην αντι για 30-40 οι σφαιρες γινουν 60.



https://i.gifer.com/13Qe.gif

g_m900
24/10/2021, 10:59
Μετα απο καταδιωξη το οχημα κρυφτηκε πισω απο λεωφορειο.
Μολις το αντιληφθηκε η ΔΙΑΣ ουσιαστικα τον εγκλωβισαν και αν καταλαβα καλα κανανε φραγμο με τις μηχανες.
Κινηση προς την σωματικη ακεραιοτητα κυριοι. Βγηκανε τα οπλα... 3 σφαιρες βρηκανε τον οδηγο... 3 τον συνοδηγο... Καποιες αυτοκινητο καποιες οχι. Ο 3ος επιβατης ολα καλα διεφυγε οποτε δεν ηταν και τοσο χαλια η σκοπευση.
Σας αρεσει η οχι ετσι ειναι οι σοβαρες αστυνομιες. Οχι οτι εχουμε σε αλλες περιπτωσεις αλλα εδω γινανε καποια πραγματα οπως επρεπε.
Dante... Γυφτος η οχι... Κανεις δεν ειναι για σκοτωμα. Επιλογη εκανε. Αν σταματουσε και τους συλλαμβανανε οπως τα λες σε λιγες μερες μπορει να ηταν εξω.
Αλλα ξαναλεω δεν ειναι για να τον στελνεις στον Αγιο Πετρο.
Αγανακτηση απο την συμπεριφορα αυτης της κοινωνικης ομαδας υπαρχει ναι. Να στησουμε 50αρι στο Ζεφυρι και στον Ασπροπυργο να τελειωνουμε?
Οχι φυσικα.

AristidisZ
24/10/2021, 11:01
Απο το καναπε τους ολοι αποψη εχουν.
Κατσε εσυ να προσπαθει να σε εμβολισει αυτοκινητο και πιασε τους με παρακαλια.

Η αν ειχαν κανα AK και οι παρεξηγημενοι κακοποιοι,δε θα πρεπε να ριξουν οι αστυνομικοι μην αντι για 30-40 οι σφαιρες γινουν 60.
Καναπεδακιας της ΔΙΑΣ με 20+ χρόνια στην ΕΛΑΣ (όλα στον δρόμο) μου τα είπε

g_m900
24/10/2021, 11:06
Καναπεδακιας της ΔΙΑΣ με 20+ χρόνια στην ΕΛΑΣ (όλα στον δρόμο) μου τα είπε
Πες του Καναπεδακια συναδελφου οτι πριν 10 χρονια χαθηκαν 2 παιδια που σε παρομοια καταδιωξη στου Ρεντη γαζωθηκαν απο Γεωργιανους.
Ετσι πες του...μην πω τιποτα χειροτερο για την παρτη του.

o_gavros
24/10/2021, 11:08
Το οποίο σημαίνει ότι δεν έπρεπε να ασχοληθούν καθόλου ή ότι έπρεπε να πέσει μόνο μία?

ειχαν, απο ότι προκυπτει, εντολή να μην εμπλακούν σε καταδίωξη.
Την αγνόησαν!
το θεωρείς/-ούμε λίγο;
Πήγαν να το παίξουν δεν ξερω τι.
Συγνώμη αλλά όταν πέφτουν 40 σφαίρες μέσα στη γειτονιά το μόνο που δεν αισθάνομαι, είναι ασφάλεια!
40 κι αυτες μονόπαντα. Δεν ήταν λέει οπλισμένοι οι δράστες!

AristidisZ
24/10/2021, 11:10
Πες του Καναπεδακια συναδελφου οτι πριν 10 χρονια χαθηκαν 2 παιδια που σε παρομοια καταδιωξη στου Ρεντη γαζωθηκαν απο Γεωργιανους.
Ετσι πες του...μην πω τιποτα χειροτερο για την παρτη του.
Ναι δεν ξέρει τι γίνεται, μόνο εσυ έχεις κάνει καταδιώξεις ή έχεις βρεθεί σε πυροβολισμούς…
Αλλά μην πούμε ότι συνάδελφοι δε ξέρουν τι τους γίνεται και αντιδρούν εντελώς λάθος, μόνο οι γυφτοι και οι Γεωργιανοί φταίνε, εμείς όλα σωστά τα κάνουμε

afasias
24/10/2021, 11:10
ειχαν, απο ότι προκυπτει, εντολή να μην εμπλακούν σε καταδίωξη.
Την αγνόησαν!
το θεωρείς/-ούμε λίγο;
Πήγαν να το παίξουν δεν ξερω τι.
Συγνώμη αλλά όταν πέφτουν 40 σφαίρες μέσα στη γειτονιά το μόνο που δεν αισθάνομαι, είναι ασφάλεια!
40 κι αυτες μονόπαντα. Δεν ήταν λέει οπλισμένοι οι δράστες!

Ναι αλλά τραυματίστηκαν επτά αστυνομικοί, αφού.

karateo
24/10/2021, 11:10
Μια χαρά έκαναν οι αστυνομικοί αν είναι όπως τα διαβάζουμε.
Στην επόμενη να το σκεφτούν καλύτερα.

Έχουμε και άλλες δουλειές.

AristidisZ
24/10/2021, 11:11
ειχαν, απο ότι προκυπτει, εντολή να μην εμπλακούν σε καταδίωξη.
Την αγνόησαν!
το θεωρείς/-ούμε λίγο;
Πήγαν να το παίξουν δεν ξερω τι.
Συγνώμη αλλά όταν πέφτουν 40 σφαίρες μέσα στη γειτονιά το μόνο που δεν αισθάνομαι, είναι ασφάλεια!
40 κι αυτες μονόπαντα. Δεν ήταν λέει οπλισμένοι οι δράστες!
Αφού έγραψα ρε ‘σύ τι έγινε, έριξε ένας μια δυο να το σταματήσει και οι άλλοι από πίσω νόμιζαν ότι δέχονταν πυρά και το γάζωσαν

o_gavros
24/10/2021, 11:11
Μια χαρά έκαναν οι αστυνομικοί αν είναι όπως τα διαβάζουμε.
Στην επόμενη να το σκεφτούν καλύτερα.

Έχουμε και άλλες δουλειές.

Δημοκράτης, λεβέντης...

stefanos
24/10/2021, 11:14
Σας αρεσει η οχι ετσι ειναι οι σοβαρες αστυνομιες.

Οι σοβαρές αστυνομίες Θα είχαν καθαρίσει στο πρώτο χιλιόμετρο ή επί τόπου στο μπλόκο.
Δεν θα κάναν βόλτες στη μισή Αττική.

o_gavros
24/10/2021, 11:16
ξέρετε πολλά σοβαρά μπλόκα που έγιναν με μηχανάκια;;;;
Ρε τι λέμε και δεν κλαίμε...
όλα λάθος, και εδώ και εκεί.
Ελπίδα πουθενά.

AristidisZ
24/10/2021, 11:16
Μια χαρά έκαναν οι αστυνομικοί αν είναι όπως τα διαβάζουμε.
Στην επόμενη να το σκεφτούν καλύτερα.

Έχουμε και άλλες δουλειές.
Στη επόμενη βέβαια μπορεί να είναι το ανιψακι σου που δεν είχε δίπλωμα και χέστηκε πάνω του και δε σταμάτησε στο μπλόκο

AristidisZ
24/10/2021, 11:18
ξέρετε πολλά σοβαρά μπλόκα που έγιναν με μηχανάκια;;;;
Ρε τι λέμε και δεν κλαίμε...
όλα λάθος, και εδώ και εκεί.
Ελπίδα πουθενά.

Αφού δεν έχουμε περιπολικά και βγάζουμε νύχτα την ΔΙΑΣ τι περιμένεις…
30 χιλιόμετρα βόλτα μέσα στην Αθήνα και δε βρέθηκε ένα αμάξι να κάτσει από πίσω, δε ν παραξενεύει κανέναν αυτό ;

g_m900
24/10/2021, 11:23
Τεσπα αφου ολοι ξερετε καλυτερα... Ληγει το θεμα.
Οι συναδελφοι επραξαν σωστα κατ εμου.
Καταδιωξη και εγλωβισμος με χρηση οπλου προς αποφυγη τραυματισμων η απειλη ζωης.
Δεν αρεσει σε καποιους που θα θελανε οπλα με μπουρμπουληθρες στην αστυνομια αλλα γινονται και αυτα.
Ολο αυτο το σοου με τις συλληψεις γινεται για να ασχολουμαστε.
Εγω προσωπικα δεν εχω βρεθει σε ενοπλη καταδιωξη και μιλαω εκ του ασφαλους. Εσεις οι υπολοιποι με εμπειρια απο Call of Duty και Battlefield...βγαζετε τα δικα σας συμπερασματα.
Με τοσα αν ομως να ξερετε... Δεν παει κανεις για δουλεια. Παντα θα προκυπτει ενα νεο... ΑΝ...

g_m900
24/10/2021, 11:24
Αφού δεν έχουμε περιπολικά και βγάζουμε νύχτα την ΔΙΑΣ τι περιμένεις…
30 χιλιόμετρα βόλτα μέσα στην Αθήνα και δε βρέθηκε ένα αμάξι να κάτσει από πίσω, δε ν παραξενεύει κανέναν αυτό ;
30 χλμ ειναι το Χαιδαρι απο το Περαμα?
Ρε τι βλεπω...

maniatiakos
24/10/2021, 11:24
Οι σοβαρές αστυνομίες Θα είχαν καθαρίσει στο πρώτο χιλιόμετρο ή επί τόπου στο μπλόκο.
Δεν θα κάναν βόλτες στη μισή Αττική.

Όπως οι καταδιώξεις που βλέπουμε στην Αμερική...ενός χλμ είναι...

stefanos
24/10/2021, 11:25
ειχαν, απο ότι προκυπτει, εντολή να μην εμπλακούν σε καταδίωξη.
Την αγνόησαν!
το θεωρείς/-ούμε λίγο;
Πήγαν να το παίξουν δεν ξερω τι.
Συγνώμη αλλά όταν πέφτουν 40 σφαίρες μέσα στη γειτονιά το μόνο που δεν αισθάνομαι, είναι ασφάλεια!
40 κι αυτες μονόπαντα. Δεν ήταν λέει οπλισμένοι οι δράστες!

Ναι οκ συνήθως έτσι γίνεται όπως διαπιστώσαμε και στο παρών νήμα (sorry λάθος νήμα : https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160386.)
Πάνε μια βόλτα από το "συμβάν" για τα μάτια του κόσμου και μετά δεν ασχολούνται καθόλου.
Δεν με χαλάει.
Είμαι φτωχός τα μηχανάκια μου έχουν πολλά χιλιόμετρα ...

AristidisZ
24/10/2021, 11:26
30 χλμ ειναι το Χαιδαρι απο το Περαμα?
Ρε τι βλεπω...
Ρεντη Χαϊδάρι Αιγάλεω Πέραμα, με τους ενδιάμεσους δήμους, μην ανοίγω χάρτες πρωινιάτικα
Δεν είναι 30, ποσα θες να τα κάνουμε ;

thunder ace
24/10/2021, 11:27
Make my night punk.

g_m900
24/10/2021, 11:27
Στη επόμενη βέβαια μπορεί να είναι το ανιψακι σου που δεν είχε δίπλωμα και χέστηκε πάνω του και δε σταμάτησε στο μπλόκοτο ανηψακι που σφαζει κοκκινα και ειναι εν δυναμει εγκληματιας και σκοτωαει αλλους με την συμπεριφορα του αν συγκρουστει με μια οικογενεια πχ...ολα καλα?
Το ανηψακι θα σταματησει. Δεν θα γυρισει να τους εμβολισει.

AristidisZ
24/10/2021, 11:27
Όπως οι καταδιώξεις που βλέπουμε στην Αμερική...ενός χλμ είναι...
Ναι γιατί και εδώ έχουμε τα highway του Αμερικα, όποτε λογικό είναι να σε κυνηγάνε 3 πολιτείες πριν σε πιάσουνε…

g_m900
24/10/2021, 11:28
Ρεντη Χαϊδάρι Αιγάλεω Πέραμα, με τους ενδιάμεσους δήμους, μην ανοίγω χάρτες πρωινιάτικα
Δεν είναι 30, ποσα θες να τα κάνουμε ;
Να ανοιξεις φιλε μου.
Να ξερεις τι γραφεις αλλιως γραφεις απλα για εντυπωσεις

o_gavros
24/10/2021, 11:29
Στο Πέραμα έχεις πάει ποτέ; γιατί το ύφος σου απλώς πατάει ότι φέρεις τον ίδιο επαγγελματικό τίτλο.
Αν λοιπόν είχες πάει, θα αντιλαμβανόσουν πως ίσως και με ένα μόλις ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ θα μπορούσε ενδεχομένως να γίνει μπλόκο.
Είναι ΤΟΣΟ στενά εκεί.
Αλλά όχι, καουμποηλίκι καλύτερα.
Και στον πάπαρο μας οι περίοικοι...
Ευτυχώς που δεν είσαι εσύ αυτός που ορίζει το πλαίσιο μέσα στο οποίο δρα η αστυνομία.
Κάτι έχετε καταλάβει λάθος για το τι είναι δημοκρατία και πολιτισμός.
Ναι, στη χώρα μας, έχουμε κάνει μεγαλα βήματα προς τα πίσω σε αυτες τις έννοιες αλλά αυτό δεν τις παύει απο κοινωνικούς στόχους.

AristidisZ
24/10/2021, 11:31
το ανηψακι που σφαζει κοκκινα και ειναι εν δυναμει εγκληματιας και σκοτωαει αλλους με την συμπεριφορα του αν συγκρουστει με μια οικογενεια πχ...ολα καλα?
Το ανηψακι θα σταματησει. Δεν θα γυρισει να τους εμβολισει.
Δε θα γυρίσει να τους εμβολίσει συμφωνώ
Μπορεί όμως να κουμπώσει καμία όπισθεν αν βρεθεί πίσω από κανα λεωφορείο
Και μετά ξέρεις, θα δει την όπισθεν ο συνάδελφος και μπορεί να νομίζει ότι πάνε να τον εμβολίσουν, την συνέχεια την φαντάζεσαι νομίζω…

g_m900
24/10/2021, 11:34
Στο Πέραμα έχεις πάει ποτέ; γιατί το ύφος σου απλώς πατάει ότι φέρεις τον ίδιο επαγγελματικό τίτλο.
Αν λοιπόν είχες πάει, θα αντιλαμβανόσουν πως ίσως και με ένα μόλις ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ θα μπορούσε ενδεχομένως να γίνει μπλόκο.
Είναι ΤΟΣΟ στενά εκεί.
Αλλά όχι, καουμποηλίκι καλύτερα.
Και στον πάπαρο μας οι περίοικοι...
Ευτυχώς που δεν είσαι εσύ αυτός που ορίζει το πλαίσιο μέσα στο οποίο δρα η αστυνομία.
Κάτι έχετε καταλάβει λάθος για το τι είναι δημοκρατία και πολιτισμός.
Ναι, στη χώρα μας, έχουμε κάνει μεγαλα βήματα προς τα πίσω σε αυτες τις έννοιες αλλά αυτό δεν τις παύει απο κοινωνικούς στόχους.
Οτι εγραψες...εντελως το αντιθετο σκεφτομαι για σενα και τεσπα δεν μπορω να κανω συζητηση με σενα. Εχουμε λογοφερει πολλες φορες.
Ναι εχω παει στο Περαμα. Νικαια εμενα. Την επομενη φορα θα τους πεταξουνε λουλουδια οι συναδελφοι

g_m900
24/10/2021, 11:41
ειχαν, απο ότι προκυπτει, εντολή να μην εμπλακούν σε καταδίωξη.
Την αγνόησαν!
το θεωρείς/-ούμε λίγο;
Πήγαν να το παίξουν δεν ξερω τι.
Συγνώμη αλλά όταν πέφτουν 40 σφαίρες μέσα στη γειτονιά το μόνο που δεν αισθάνομαι, είναι ασφάλεια!
40 κι αυτες μονόπαντα. Δεν ήταν λέει οπλισμένοι οι δράστες! Επισης εντολη αγνοησης ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ. Εκει υπαρχει ενδεχομενος δολος. Αστους να φυγουν δεν θα ακουσεις ποτε απο ασυρματο αστυνομιας.
"Μεινετε σε αποσταση και αναμεινατε ενισχυσεις".

ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ.

Dant3
24/10/2021, 11:42
Αρα απο δω και περα να μην κυνηγανε κανεναν και τιποτα,μη αναγκαστουν και κοψουν κανα κοκκινο οι καημενοι εγκληματιες η τους στριμωξουν και αναγκαστουν και φωναξουν και τρομαξει κανας ηλικιωμενος που μενει παραπερα.
Ρε τι διαβαζουμε...
Οταν κλεψουν το δικο σας αυτοκινητο/μηχανη η τους πετυχετε μεσα στο σπιτι σας και σας δεσουν /σιδερωνουν/βασανιζουν/whatever,γυριστε και διαβαστε το θεμα εδω και πειτε μου αν θα συμφωνειτε ακομα.Ενδεχομενως να θελετε να τους γαζωσετε και εσεις ομως.

thunder ace
24/10/2021, 11:43
Αν εγιναν τα γεγονοτα οπως τα διαβαζουμε.......Ξαναλεω,ΑΝ
Εχουμε κλοπη,εχουμε τελικα σεσημασμενους (δεν με ενδιαφερει αν ηταν γυφτοι,μεξικανοι,κινεζοι κλπ) εχουμε ''δεν σταματαω'' ,εχουμε κυνηγητο,εχουμε ''πεφτω επανω σας για να μη με πιασετε'' και ακομα συζηταμε αν σωστα επραξαν οι Διας;
Για να παμε λιγο USA-Βραζιλια-Γερμανια κλπ να δουμε τι θα ειχε γινει.
Εχω δει με τα ματια μου γυφτο να προσπαθει να γλυτωσει απο μπατσους,πως περασε απο διασταυρωση μπροστα μου......ακομα το εχω εφιαλτη.
Και για να ειμαι ξεκαθαρος: σωστα επραξαν.

g_m900
24/10/2021, 11:49
Αν εγιναν τα γεγονοτα οπως τα διαβαζουμε.......Ξαναλεω,ΑΝ
Εχουμε κλοπη,εχουμε τελικα σεσημασμενους (δεν με ενδιαφερει αν ηταν γυφτοι,μεξικανοι,κινεζοι κλπ) εχουμε ''δεν σταματαω'' ,εχουμε κυνηγητο,εχουμε ''πεφτω επανω σας για να μη με πιασετε'' και ακομα συζηταμε αν σωστα επραξαν οι Διας;
Για να παμε λιγο USA-Βραζιλια-Γερμανια κλπ να δουμε τι θα ειχε γινει.
Εχω δει με τα ματια μου γυφτο να προσπαθει να γλυτωσει απο μπατσους,πως περασε απο διασταυρωση μπροστα μου......ακομα το εχω εφιαλτη.
Και για να ειμαι ξεκαθαρος: σωστα επραξαν.

Α Μ Η Ν

stefanos
24/10/2021, 11:51
Αν εγιναν τα γεγονοτα οπως τα διαβαζουμε.......Ξαναλεω,ΑΝ
Εχουμε κλοπη,εχουμε τελικα σεσημασμενους (δεν με ενδιαφερει αν ηταν γυφτοι,μεξικανοι,κινεζοι κλπ) εχουμε ''δεν σταματαω'' ,εχουμε κυνηγητο,εχουμε ''πεφτω επανω σας για να μη με πιασετε'' και ακομα συζηταμε αν σωστα επραξαν οι Διας;
Για να παμε λιγο USA-Βραζιλια-Γερμανια κλπ να δουμε τι θα ειχε γινει.
Εχω δει με τα ματια μου γυφτο να προσπαθει να γλυτωσει απο μπατσους,πως περασε απο διασταυρωση μπροστα μου......ακομα το εχω εφιαλτη.
Και για να ειμαι ξεκαθαρος: σωστα επραξαν.

Εκεί οι κανόνες του παιχνιδιού είναι ξεκάθαροι.
Εδώ η κατάσταση είναι "ναι μεν αλλά".
Εκεί το όπλο το έχουν για να υπερασπίζονται τους πολίτες.
Εδώ για αυτοάμυνα.

o_gavros
24/10/2021, 12:01
Οτι εγραψες...εντελως το αντιθετο σκεφτομαι για σενα και τεσπα δεν μπορω να κανω συζητηση με σενα. Εχουμε λογοφερει πολλες φορες.
Ναι εχω παει στο Περαμα. Νικαια εμενα. Την επομενη φορα θα τους πεταξουνε λουλουδια οι συναδελφοι

Εχεις και εσυ και κάμποσοι ακόμα εδω μέσα, τεράστιο πρόβλημα κατανόησης.
τη μπάλα μόνιμα στην εξέδρα στέλνετε.
Δεν είπε κανείς να τους πετάνε λουλούδια.
Απο το σου πετάω γαρύφαλλά μέχρι το σε σκοτώνω, υπάρχει μια χαοτικά μεγάλη απόσταση που όσοι δεν την αντιλαμβάνεστε, δεν πρόκειται να συνδιαλλαχτείτε ποτέ νορμάλ με αλλους συνομιλητές.
Σας λένε ασπρο και απαντάτε πέντε.
Κουβέντα έτσι δεν γίνεται.
ούτως ή άλλως το χάσμα είναι υπαρκτό αλλά λες μηπως και ρε παιδί μου.
Δεν είναι δυνατόν σε πολιτισμένη χώρα, οι οριοθετημένοι απο το Νόμο να φέρουν όπλα για την αστυνόμευση, να δρουν ΜΟΝΟ με το θυμικό τους έξω απο κάθε πλαίσιο έννομης δράσης αλλά και λογικής!
Αν το θέλετε διαφορετικά, αναπολείτε άλλες εποχές που δεν σας τιμάνε καθόλου.

Tycho Moon
24/10/2021, 12:02
«Όποιος ζει με το σπαθί, από σπαθί πεθαίνει».

Κλοπές, ληστείες, κ λοιπές παραβατικές συμπεριφορές, είναι επικίνδυνα σπορ. Αυτό έπρεπε να το γνωρίζει ο τύπος, καθώς και οι γονείς του που μεγάλωσαν εγκληματία κ τώρα κλαίνε κ οδύρονται.

Κατά τη γνώμη μου, σωστά έπραξαν οι αστυνομικοί, για να προστάτευσαν τη ζωή τους.

telegonos
24/10/2021, 12:05
Μερικοί μερικοί δεν βλέπετε ούτε την μύτη σας από την ''αντιμπατσίλα-αριστερίλα-συριζίλα-αναρχοκατουραναφύγουμε'' φάση σας.

Ντροπή λίγο.

Rac3rX
24/10/2021, 12:07
Οι σφαίρες έπεσαν ως ύστατη λύση, με στόχο τα λάστιχα ή τον κινητήρα του αυτοκινήτου για να σταματήσει η καταδίωξη; Ή άνοιξαν πυρ 7 άτομα μέσα στον πανικό τους επειδή πήγε να πέσει πάνω τους το αυτοκίνητο, και όποιον πάρει ο χάρος; Αν είμαστε στην 2η περίπτωση, προφανώς και έχουν ευθύνες οι αστυνομικοί.

AristidisZ
24/10/2021, 12:10
Οι σφαίρες έπεσαν ως ύστατη λύση, με στόχο τα λάστιχα ή τον κινητήρα του αυτοκινήτου για να σταματήσει η καταδίωξη; Ή άνοιξαν πυρ 7 άτομα μέσα στον πανικό τους επειδή πήγε να πέσει πάνω τους το αυτοκίνητο, και όποιον πάρει ο χάρος; Αν είμαστε στην 2η περίπτωση, προφανώς και έχουν ευθύνες οι αστυνομικοί.
Να το ξαναγράψω για Τρίτη φορά μπας και καταλάβουν κάποιοι
Πυροβόλησε ένας για να ακινητοποιήσει το όχημα και οι υπόλοιποι νόμιζαν ότι δέχονταν πυρά από το όχημα με αποτέλεσμα πυρ κατά ριπάς προς το αυτοκίνητο
Όσοι δεν ρίχνουν ευθύνες στους αστυνομικούς για αυτή την εντελώς λανθασμένη αντίδραση πρέπει να το δουν λίγο

g_m900
24/10/2021, 12:12
Εχεις και εσυ και κάμποσοι ακόμα εδω μέσα, τεράστιο πρόβλημα κατανόησης.
τη μπάλα μόνιμα στην εξέδρα στέλνετε.
Δεν είπε κανείς να τους πετάνε λουλούδια.
Απο το σου πετάω γαρύφαλλά μέχρι το σε σκοτώνω, υπάρχει μια χαοτικά μεγάλη απόσταση που όσοι δεν την αντιλαμβάνεστε, δεν πρόκειται να συνδιαλλαχτείτε ποτέ νορμάλ με αλλους συνομιλητές.
Σας λένε ασπρο και απαντάτε πέντε.
Κουβέντα έτσι δεν γίνεται.
ούτως ή άλλως το χάσμα είναι υπαρκτό αλλά λες μηπως και ρε παιδί μου.
Δεν είναι δυνατόν σε πολιτισμένη χώρα, οι οριοθετημένοι απο το Νόμο να φέρουν όπλα για την αστυνόμευση, να δρουν ΜΟΝΟ με το θυμικό τους έξω απο κάθε πλαίσιο έννομης δράσης αλλά και λογικής!
Αν το θέλετε διαφορετικά, αναπολείτε άλλες εποχές που δεν σας τιμάνε καθόλου.
Καμμια σχεση. Καμμια μπαλα στην εξεδρα.
Εξηγησα τι συμβαινει και μου απαντας τι επρεπε να γινει κατα τη γνωμη σου.
Ομως απλα δεν ειναι ετσι.
Επισης αν εδωσε το κέντρο εντολη να σταματησει η καταδιωξη...παει κατηγορουμενος.
Αυτο να το γνωριζεις χωρις καμμια διαθεση ειρωνείας.
Η καταδιωξη εφτασε στο τελος της οταν εγκλωβίστηκε το οχημα.
Εφοσον χαραξε πορεια συγκρουσης βγαινει ο οπλισμος.
Αυτα.

Αυτα κανουν οι κανονικοι αστυνομικοι.

Ανηψακια και καναπεδακηδες αστυνομικοι με 20+ χρονια στην ΔΙΑΣ(Η ΔΙΑΣ εχει 10 χρονια που ιδρυθηκε ενημερωτικα) να κατσουν εκει που ειναι. Σπιτι τους.

CorpseAlive
24/10/2021, 12:12
Προσωπικά στεναχωριέμαι για τα παιδιά των Ρομά και με εξοργίζει το ότι πληρώνουν τις αμαρτίες των γονιών τους που αντί να εξελιχθούν και να εναρμονιστούν συνεχίζουν σε αυτό το μοντέλο ζωής που όπως και να το κάνουμε είναι αντικοινωνικό.
Μην ακούσω ότι η κοινωνία μας δεν τους αποδέχεται και η πολιτεία δεν κάνει τίποτα γιατί βαριέμαι τις εκθέσεις Γ λυκείου και τα γραφικά τσιτάτα . Αν η κοινωνία μας προσπαθούσε να τους αφομοιώσει με άλλον τρόπο από ότι το κάνει μέχρι τώρα θα λέγαμε για πολιτισμικό βιασμό και λοιπά.

Για το συγκεκριμένο συμβάν, δεν φέρω άποψη γιατί δεν γνωρίζω τι ακριβώς συνέβη από έγκυρες πηγές , ωστόσο αν μιλάμε για αυτά που ειπώθηκαν από αστυνομία και δεν είναι άλλη μία περίπτωση Ν. Σμύρνης με ράδιο αρβύλα(κρατάω τις επιφυλάξεις μου) , τότε δεν μπορώ να καταλάβω που διαφωνούμε. Τα όπλα ,οι αστυνομικοί , δεν τα φέρουν διακοσμητικά πάνω τους. Η εξουσία που ασκούν πηγάζει απευθείας μέσα από το σύνταγμα και τον Νόμο . Είναι οι μόνοι που έχουν το δικαίωμα να καταστείλουν βίαια όσους διαταράσσουν την δημόσια τάξη .
Αν κάποιος αντιδρά με τέτοιο τρόπο δεν αφήνει και πολλά περιθώρια η αντίδραση του στα όργανα του κράτους.
Καλός ο Πασιφισμός , δεν λειτουργεί πάντα.

Υ.γ. Δεν παίρνω θέση για τις ευθύνες ή όχι μέχρι να βγει η βαλλιστική. Αν οι άλλοι γάζωσαν το αυτοκίνητο με πυρ κατά βούληση , ενέχουν ευθυνών και θα τους αποδοθούν αυτές υπό το πρίσμα του ότι δεν ήταν ψύχραιμοι και επαγγελματίες , όχι υπό το πρίσμα ότι θέλανε να γίνουν Καουμπόιδες και ότι πουλήσανε μαγκιά , μην τρελαθούμε κιόλας.

g_m900
24/10/2021, 12:16
Να το ξαναγράψω για Τρίτη φορά μπας και καταλάβουν κάποιοι
Πυροβόλησε ένας για να ακινητοποιήσει το όχημα και οι υπόλοιποι νόμιζαν ότι δέχονταν πυρά από το όχημα με αποτέλεσμα πυρ κατά ριπάς προς το αυτοκίνητο
Όσοι δεν ρίχνουν ευθύνες στους αστυνομικούς για αυτή την εντελώς λανθασμένη αντίδραση πρέπει να το δουν λίγο

Δεν ξερω αν καταλαβαινεις... Αλλα δεν υπαρχει συννενοηση... "ριχνω εγω μαγκες μονο".

maniatiakos
24/10/2021, 12:18
Εκεί το όπλο το έχουν για να υπερασπίζονται τους πολίτες.
Εδώ για αυτοάμυνα.

Δηλαδή η ζωή των ΔΙΑΣ είναι μικρότερης αξίας από τη ζωή των πολιτών?


Όταν κινδυνέψει η ζωή σας, όταν σας κλέψουν, όταν σας παρενοχλήσουν την κόρη, θα ζητάτε την αστυνομία και θα γίνετε ένας άλλος Κούνδουρος.

https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=80&aid=288298&cid=122

Κάπως έτσι λοιπόν...
η κατάσταση με τους Ρομά, έχει ξεφύγει πανελλαδικά...

stefanos
24/10/2021, 12:30
«Όποιος ζει με το σπαθί, από σπαθί πεθαίνει».

Κλοπές, ληστείες, κ λοιπές παραβατικές συμπεριφορές, είναι επικίνδυνα σπορ. Αυτό έπρεπε να το γνωρίζει ο τύπος, καθώς και οι γονείς του που μεγάλωσαν εγκληματία κ τώρα κλαίνε κ οδύρονται.

Κατά τη γνώμη μου, σωστά έπραξαν οι αστυνομικοί, για να προστάτευσαν τη ζωή τους.

Την δική σου ζωή αν βρισκόσουν στο δρόμο τους, ποιος θα την προστατεύσει?

AristidisZ
24/10/2021, 12:30
Ανηψακια και καναπεδακηδες αστυνομικοι με 20+ χρονια στην ΔΙΑΣ(Η ΔΙΑΣ εχει 10 χρονια που ιδρυθηκε ενημερωτικα) να κατσουν εκει που ειναι. Σπιτι τους.

Φίλε μου Τζον Γουέιν, να προσέχεις λίγο όταν διαβάζεις, η επιδερμική ανάγνωση οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα

20+ χρόνια στον ΔΡΟΜΟ έγραψα, όχι 20+ χρόνια στην ΔΙΑΣ

Υπήρχε και υπάρχει η ΑΔ, σε περίπτωση που το ξεχνάς

Και το να μεταφράζεις τα δικά μου γραπτά λάθος δεν πειράζει, τα προβλήματα ξεκινάνε όταν ερμηνεύεις λάθος άλλα πράγματα που διαβάζεις, π.χ. μια αναφορά συμβάντος, τις ειδήσεις, τους νόμους (που εσύ καλείσαι να εφαρμόσεις) κτλ...


Δεν ξερω αν καταλαβαινεις... Αλλα δεν υπαρχει συννενοηση... "ριχνω εγω μαγκες μονο".

Σοβαρά τώρα τα λες αυτά ;

g_m900
24/10/2021, 12:37
AristidiZ παλικαρι μου δεν παιζει αυτο που γραφεις. Δεν υπαρχει πυροβολισμος μονο απο εναν μετα απο συννενοηση.
Τα γραφω σοβαρα γιατι αυτα ισχυουν.
Δεν παιζουμε "Πολεμικο" φιλε μου να κανουμε απλα "Παου παου σε σκοτωσα βγαινεις εξω"
Ειδικα το εριξε ο ενας και μετα οι υπολοιποι γιατι νομιζαν... Νταξει ειναι για γελια και αυτος που στα λεει αυτα για δεσιμο.
Τζων Γουεην δεν με λες ευκολα... Δεν εχω κανει ποτε χρηση οπλου και ευχομαι να μην κανω ποτε.
Βρες κατι αλλο...

stefanos
24/10/2021, 12:45
Για το συγκεκριμένο συμβάν, δεν φέρω άποψη γιατί δεν γνωρίζω τι ακριβώς συνέβη από έγκυρες πηγές , ωστόσο αν μιλάμε για αυτά που ειπώθηκαν από αστυνομία και δεν είναι άλλη μία περίπτωση Ν. Σμύρνης με ράδιο αρβύλα(κρατάω τις επιφυλάξεις μου) , τότε δεν μπορώ να καταλάβω που διαφωνούμε. Τα όπλα ,οι αστυνομικοί , δεν τα φέρουν διακοσμητικά πάνω τους. Η εξουσία που ασκούν πηγάζει απευθείας μέσα από το σύνταγμα και τον Νόμο . Είναι οι μόνοι που έχουν το δικαίωμα να καταστείλουν βίαια όσους διαταράσσουν την δημόσια τάξη .
Αν κάποιος αντιδρά με τέτοιο τρόπο δεν αφήνει και πολλά περιθώρια η αντίδραση του στα όργανα του κράτους.
Καλός ο Πασιφισμός , δεν λειτουργεί πάντα.


Να μην μπλεχτώ στα οικόπεδά σου μιας και είσαι ειδικός.
Αλλά έπρεπε να φτάσουν στο ΠΕΡΑΜΑ για να πράξουν τα νόμιμα?
Όταν με σταματήσαν παλιότερα και με σημάδευαν με το mp5 υπέθεσα ότι είχαν πρόθεση να με σκοτώσουν στην περίπτωση που δεν
σήκωνα τα χέρια ψηλά.
Μπορούσα να την κοπανήσω σαν κύριος και να περιδιαβαίνω τους δρόμους ώς ότου τους έδιναν εντολή από το κέντρο να σταματήσουν την επικίνδυνη για τους πολίτες καταδίωξη?

g_m900
24/10/2021, 12:51
Να μην μπλεχτώ στα οικόπεδά σου μιας και είσαι ειδικός.
Αλλά έπρεπε να φτάσουν στο ΠΕΡΑΜΑ για να πράξουν τα νόμιμα?
Όταν με σταματήσαν παλιότερα και με σημάδευαν με το mp5 υπέθεσα ότι είχαν πρόθεση να με σκοτώσουν στην περίπτωση που δεν
σήκωνα τα χέρια ψηλά.
Μπορούσα να την κοπανήσω σαν κύριος και να περιδιαβαίνω τους δρόμους ώς ότου τους έδιναν εντολή από το κέντρο να σταματήσουν την επικίνδυνη για τους πολίτες καταδίωξη?
Καταδιωξη με μοτο εναντιον αυτοκινητου. Νικαει το αμαξι γιαυτο και οταν ακούς καταδιωξη δεν σημαινει ακολουθουν διπλα στο παραθυρο του οδηγου. Η μοτο πεφτει για πλακα. Οι αστυνομικοι καταδιωξαν απο τετοια αποσταση ωστε να μην τους ριξει εν κίνηση η τους πυροβολησουν γιατί δεν ξερανε και αν φερανε οπλα.
Στο Περαμα κατεληξε λογω επιλογης του οδηγου και εγινε οτι εγινε. Εγκλωβιστηκε. Του βαλανε τις μοτο μπροστα και επελεξε να περασει απο πανω τους.
End of story

AristidisZ
24/10/2021, 12:54
AristidiZ παλικαρι μου δεν παιζει αυτο που γραφεις. Δεν υπαρχει πυροβολισμος μονο απο εναν μετα απο συννενοηση.
Τα γραφω σοβαρα γιατι αυτα ισχυουν.
Δεν παιζουμε "Πολεμικο" φιλε μου να κανουμε απλα "Παου παου σε σκοτωσα βγαινεις εξω"
Ειδικα το εριξε ο ενας και μετα οι υπολοιποι γιατι νομιζαν... Νταξει ειναι για γελια και αυτος που στα λεει αυτα για δεσιμο.
Τζων Γουεην δεν με λες ευκολα... Δεν εχω κανει ποτε χρηση οπλου και ευχομαι να μην κανω ποτε.
Βρες κατι αλλο...

Άρα αν ακούσουμε έναν πυροβολισμό ρίχνουμε ότι έχουμε πάνω μας και δε τρέχει και μια, σωστός

Τώρα ποιος είναι σοβαρός, ο δικός μου ή εσυ, δε ξέρω
Εγώ πάντως με όσα καταλαβαίνει το μυαλό μου και επειδή μιλαω για άνθρωπο που τον ξέρω σχεδόν 30 χρόνια, μια χαρά σοβαρό τον θεωρώ, άρα συνεπαγωγικά, φαντάζομαι καταλαβαίνεις που το πάω…

Και είπε ότι οι συνάδελφοι σας έκαναν λάθος, δεν είπε ότι καλώς τους πήγαν στον εισαγγελέα ή ότι καλώς δεν σταμάτησαν την καταδίωξη
Αν δεν το δέχεσαι, δικαίωμα σου

AristidisZ
24/10/2021, 12:56
Καταδιωξη με μοτο εναντιον αυτοκινητου. Νικαει το αμαξι γιαυτο και οταν ακούς καταδιωξη δεν σημαινει ακολουθουν διπλα στο παραθυρο του οδηγου. Η μοτο πεφτει για πλακα. Οι αστυνομικοι καταδιωξαν απο τετοια αποσταση ωστε να μην τους ριξει εν κίνηση η τους πυροβολησουν γιατί δεν ξερανε και αν φερανε οπλα.
Στο Περαμα κατεληξε λογω επιλογης του οδηγου και εγινε οτι εγινε. Εγκλωβιστηκε. Του βαλανε τις μοτο μπροστα και επελεξε να περασει απο πανω τους.
End of story
Εχμμμ, μπροστά δεν ήταν το λεωφορείο ;

Αυτοκίνητο γιατί δεν ήρθε για ενίσχυση άραγε ;

Επιχειρησιακό λάθος ή έλλειψη ;

g_m900
24/10/2021, 12:56
Οποτε ας περιμένουμε τον Εισαγγελεα να δουμε τι θα αποφανθεί. Μετα συζηταμε ποιος ειναι ο σοβαρος.
Συμφωνεις?

AristidisZ
24/10/2021, 13:08
Οποτε ας περιμένουμε τον Εισαγγελεα να δουμε τι θα αποφανθεί. Μετα συζηταμε ποιος ειναι ο σοβαρος.
Συμφωνεις?

Πάλι πέφτεις στο ατόπημα της επιλεκτικής / επιδερμικής / πλημμελούς ανάγνωσης

Το έχω πει από χτες το βράδυ


Εγώ δε διαφωνώ, προφανώς όταν απειλείται η ζωή σου θα ρίξεις
Το θέμα είναι τελικά, οντως απειλούνταν η ζωή τους ;
Τραυματίστηκαν όντως ;
Όντως έριξε μηχανές ο οδηγός ;
Γιατί αλλιώς τα έλεγαν το πρωί στα νέα, αλλιώς φαίνεται ότι είναι
Οποτε κρατα μικρό καλάθι και περίμενε εστω να δεις τι θα πούνε οι αρχές ( οι οποίες ειρησθω εν παροδω δεν είναι των αλλονών, είναι δικές μας, ξέρεις εσύ…) πριν αρχίσεις να δικαιολογείς τα παιδιά

Πες μου τώρα εσύ με την τεράστια εμπειρία σου, πόσες φορές έχει μαζέψει επιτόπου εισαγγελέας αστυνομικούς μετά από παρόμοιο συμβάν

Μία ;
Δύο ;
Καμία ;

Δε σε προβληματίζει αυτό ;

stefanos
24/10/2021, 13:09
Καταδιωξη με μοτο εναντιον αυτοκινητου. Νικαει το αμαξι γιαυτο και οταν ακούς καταδιωξη δεν σημαινει ακολουθουν διπλα στο παραθυρο του οδηγου. Η μοτο πεφτει για πλακα. Οι αστυνομικοι καταδιωξαν απο τετοια αποσταση ωστε να μην τους ριξει εν κίνηση η τους πυροβολησουν γιατί δεν ξερανε και αν φερανε οπλα.
Στο Περαμα κατεληξε λογω επιλογης του οδηγου και εγινε οτι εγινε. Εγκλωβιστηκε. Του βαλανε τις μοτο μπροστα και επελεξε να περασει απο πανω τους.
End of story

Μηχανάκι καβαλάω και καταλαβαίνω το χαζό της συγκεκριμένης "καταδίωξης" αυτοκινήτου.
Αλλά όπως και να το κάνεις προκειμένου να μην καταδιώκεις 10 χιλιόμετρα και σκοτώσει ο κυνηγημένος με το αυτοκίνητο καμιά δεκαριά στο δρόμο,
πρέπει ή να καθαρίσεις από την αρχή ή να τα παρατήσεις.
Αυτό αφορά τους εμπλεκόμενους (κλέφτες και αστυνόμους)
Αλλά κυνηγώντας βάζεις σε κίνδυνο και τους άλλους που δεν φταίνε και δεν τους δόθηκε επιλογή.
Και εμφανώς δεν κατηγορώ τους αστυνομικούς που εμφανώς κάναν αυτό που νόμιζαν σωστό στην προκειμένη περίπτωση.

stefanos
24/10/2021, 13:12
Πάλι πέφτεις στο ατόπημα της επιλεκτικής / επιδερμικής / πλημμελούς ανάγνωσης

Το έχω πει από χτες το βράδυ



Πες μου τώρα εσύ με την τεράστια εμπειρία σου, πόσες φορές έχει μαζέψει επιτόπου εισαγγελέας αστυνομικούς μετά από παρόμοιο συμβάν

Μία ;
Δύο ;
Καμία ;

Δε σε προβληματίζει αυτό ;

Είπαμε παράκουσαν εντολή να τα παρατήσουν και να πάνε για καφέ.https://www.zougla.gr/greece/article/8riler-me-tin-apologia-ton-epta-astinomikon

Dant3
24/10/2021, 13:15
Ο πατέρας του νεκρού δήλωσε: «Θέλω μια δικαιοσύνη από το Κράτος. Δεν ήταν αστυνομικοί αυτοί που κυνηγήσαν τα παιδιά; Τι πήρανε; Ένα αυτοκινητάκι πήρανε. Τι ήταν; Εγκληματίες ήταν; Θέλω μια δικαιοσύνη από τον νόμο. Δεν μπορούσαν να τους σκίσουν τα λάστιχα, δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι να τον τραυματίσουν, δεν μπορούσαν να τον συλλάβουν;».
Ενα αυτοκινητακι πηραν τα παιδια μωρε ,τι κανανε.
https://www.gazzetta.gr/plus/2054367/orgi-tis-oikogeneias-gia-ton-thanato-toy-20hronoy-sto-perama-ego-tha-ton-skotoso-ferte

g_m900
24/10/2021, 13:22
AristidiZ αφου λαμβανεις κανονικη πληροφορηση απο τον φιλο σου τον εμπειρο και τον συναδελφο.
Εμενα γιατι με ρωτας συνεχεια? Αφου δεν καλύπτεσαι.
Οποτε σου λεω... Αστο... Εισαγγελεας.... Τελος.
Γραψε οτι γουσταρεις.
Δεν με ενδιαφερει διοτι απλα κρινεις εκ του αποτελεσματος.
Και τον γυφτο να σου φερω εδω να σου πει οτι θελαμε να τους σκοτωσουμε... Παλι τα δικα σου θα πεις.
Λοιπον ας κανουμε μια συμφωνια. Εγω δεν λεω σε κανεναν πως να κανει τη δουλεια. Οποτε μην μου λες απλα τι πιστευεις για την δικια μου με τροφοδοτουμενο αρνητισμο κι απο καποιον "συναδελφο" κιολας.

Vstrommer71
24/10/2021, 13:29
Τραγικό γεγονός.
Επειδή ξέρω ότι στην αστυνομία υπάρχουν και μια μεγάλη μερίδα νοήμονων ατόμων,θλίβομαι από δύο γεγονότα:
1) Την συνεχιζόμενη εδω και πολύ καιρό συστηματική προσπάθεια συγκάλυψης και συσκότισης γεγονότων που έχει φέρει την αξιοπιστία των ανακοινώσεων της ΕΛΑΣ στα τάρταρα.
2) Την εδραίωση της πεποίθησης ότι αυτό το έκτρωμα που αποκαλέιται ομάδα ΔΙΑΣ αποτελείται κατά βάση από ανεκπαίδευτους και αντιεπαγγελματίες που συστηματικά δρουν σαν χουλιγκάνοι στα γήπεδα,απλά με στολή.Δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι ψυχιατρικά μεγάλο κομμάτι της συγκεκριμένης ομάδας είναι στα καλά τους.

Αστυνομικός ευτυχώς δεν είμαι,αλλά τυχαίνει και παρατηρώ τί γινεται εδώ πάνω σε τέτοιες περιπτώσεις.Σηκώνεται το αστυνομικό ελικόπτερο και κλείνουν διαφυγές με χαλιά με καρφιά σε χρόνο μηδέν.
Είναι ανήκουστο να κατεβαίνουν δεκαπέντε άτομα σε εμπλοκή και να πυροβολούν 35 φορές αυτοκίνητο χωρίς ένοπλο.
Δείχνει δυστυχώς τρομακτική έλλειψη επαγγελματισμού και επιχειρησιακής άγνοιας των βασικών τεχνικών εμπλοκής από πλευράς της ΔΙΑΣ.Συν ότι έγραψαν όπως φαίνεται τις εντολές από το Κέντρο στο χιόνι.

Θα μου πείς,αθωώνεις τον κλέφτη του αυτοκινήτου?Βεβαίως και όχι.Δεν μπορούμε όμως και να το κάνουμε western πρώτα πυροβολείς,μετά ρωτάς.
Υπάρχουν κανόνες εμπλοκής,υπάρχουν πολλά άλλα ασφαλή μέτρα προτού φτάσει ο εκπαιδευμένος αστυνομικός στην λύση να χρησιμοποιήσει όπλο.

AristidisZ
24/10/2021, 13:29
Ενα αυτοκινητακι πηραν τα παιδια μωρε ,τι κανανε.
https://www.gazzetta.gr/plus/2054367/orgi-tis-oikogeneias-gia-ton-thanato-toy-20hronoy-sto-perama-ego-tha-ton-skotoso-ferte

Τώρα αυτό τι λέει ακριβώς ;

Ο γονιός κάθε εγκληματία που τελικά καταλήγει νεκρός τι περιμένεις να πει για το παιδί του ;

Καλά του κάνανε, έπρεπε να του ρίξουν και κάνα γεμιστήρα παραπάνω ;

Ο γύφτος έτσι θα τα πει πάνω στον πόνο του για το παιδί του, ο γονιός που έχει κάποια μόρφωση τα ίδια ακριβώς πράγματα θα έλεγε με άλλο (προφανώς πιο εκλεπτυσμένο) τρόπο


AristidiZ αφου λαμβανεις κανονικη πληροφορηση απο τον φιλο σου τον εμπειρο και τον συναδελφο.
Εμενα γιατι με ρωτας συνεχεια? Αφου δεν καλύπτεσαι.
Οποτε σου λεω... Αστο... Εισαγγελεας.... Τελος.
Γραψε οτι γουσταρεις.
Δεν με ενδιαφερει διοτι απλα κρινεις εκ του αποτελεσματος.
Και τον γυφτο να σου φερω εδω να σου πει οτι θελαμε να τους σκοτωσουμε... Παλι τα δικα σου θα πεις.
Λοιπον ας κανουμε μια συμφωνια. Εγω δεν λεω σε κανεναν πως να κανει τη δουλεια. Οποτε μην μου λες απλα τι πιστευεις για την δικια μου με τροφοδοτουμενο αρνητισμο κι απο καποιον "συναδελφο" κιολας.

Τόση ώρα μας δικαιολογείς τα όσα έγιναν και λες ότι ακολουθήθηκαν όλες οι προβλεπόμενες διαδικασίες, τώρα περιμένεις τον εισαγγελέα τι θα πει

Όταν καταλάβεις ότι η θέση σου δεν είναι να βαράς στο ψαχνό, ακόμα και όταν απειλείται η ζωή σου, παρά μόνο αφού βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος, τότε μπορεί και να καταλάβεις τι λέω τόση ώρα

Μέχρι τότε πήγαινε σε κάνα σκοπευτήριο να κάνεις practice, γιατί από ότι μας λες τόσα χρόνια στο σώμα δεν έχεις πυροβολήσει ούτε μια φορά, ποιος ξέρει τι θα γίνει όταν θα σου τύχει και σένα η στραβή...

g_m900
24/10/2021, 13:31
Αμα μου βρεις ενα περιπολικο να εχει καρφια θα σε συγχαρω.
Απαγορευονται.
Το ξαναλεω... Βλεπετε πολλες ταινιες