PDA

View Full Version : Από 300 cc σκούτερ σε μηχανή έως 300 cc



Σελίδες : [1] 2

Sachry
26/05/2022, 14:05
Ο λόγος που σκέφτομαι την μεταπήδηση σε μηχανή είναι λόγω της καλύτερης αίσθησης όταν περνάς από λακούβες .

Οδηγώ στο κέντρο της Αθήνας αλλά το σκούτερ με ενοχλεί στην μέση ( είχα παλαιότερα χειρουργηθεί στην μέση ) .

Αξίζει να πουλήσω το σκούτερ και να δω για μικρού κυβισμού μηχανή ή να αλλάξω τα πίσω αμορτισέρ για να δω βελτίωση και να είμαι άνετος με την ευκολία που προσφέρει το σκούτερ. Έχω sym citycom.

panavour
26/05/2022, 15:28
Αν έχεις θέμα με την μέση η μηχανή είναι μονόδρομος ,και ειδικά η ον -οφ,όχι δρόμου σπορτ κλπ για να έχει μακρύτερες πίσω αναρτήσεις.

Sachry
26/05/2022, 18:11
Έχει δηλαδή τεράστια διαφορά στις αναρτήσεις ε ; Έχω ανέβει σε v Strom ως συνοδηγός και νόμιζα ότι ήμουν σε χαλί επάνω ... βέβαια αυτό είναι κανονική μεγάλη μηχανή.

Βέβαια με το σκούτερ που έχω συν λίγα χρήματα ίσως σε δόσεις δεν εχω πολλές επιλογές για να κοιτάξω. Άρα να κοιτάξω για μικρό on off ή naked που δεν μου αρέσει όμως .

Αν άλλαζα την σέλα με πιο μαλακή ίσως και αμορτισέρ για να μην χάσω τα πλεονεκτήματα του σκούτερ;

stefanos
26/05/2022, 19:48
Νομίζω ότι για να δείς διαφορά στην ποιότητα της ανάρτησης πρέπει να επενδύσεις σοβαρά
και όταν μιλάμε για διαδρομή αναρτήσεων σκάρτα 10 εκ στους δρόμους της Αθήνας δεν νομίζω να πετύχεις τίποτα.
Από την άλλη η μέση με τα χρόνια γίνεται όλο και χειρότερα, οπότε στη θέση σου μάλλον θα έβαζα στην άκρη τα λεφτά για τις αναρτήσεις και θα πήγαινα για on-off (εδώ που τα λέμε για crf300 θα πήγαινα)

Bowleno
26/05/2022, 19:52
Έχει δηλαδή τεράστια διαφορά στις αναρτήσεις ε ; Έχω ανέβει σε v Strom ως συνοδηγός και νόμιζα ότι ήμουν σε χαλί επάνω ... βέβαια αυτό είναι κανονική μεγάλη μηχανή.

Βέβαια με το σκούτερ που έχω συν λίγα χρήματα ίσως σε δόσεις δεν εχω πολλές επιλογές για να κοιτάξω. Άρα να κοιτάξω για μικρό on off ή naked που δεν μου αρέσει όμως .

Αν άλλαζα την σέλα με πιο μαλακή ίσως και αμορτισέρ για να μην χάσω τα πλεονεκτήματα του σκούτερ;

Ότι και να κάνεις, το σκούτερ παραμένει σκούτερ.... Πάρε μηχανή. Είχα οδηγήσει σκούτερ, είχα παπιά (3 παρακαλώ...) Κανένα δεν φτάνει την άνεση της μηχανής. Ένα 300αρι γυμνό είναι ότι πρέπει για την χρήση που θες. Μακριά από σπορ μηχανές!

Sachry
26/05/2022, 22:23
Το honda crf300 θα ήταν πολύ καλό αλλά δεν φτάνει το μπάτζετ μου με τίποτα, ούτε με δόσεις .

Λόγω χρημάτων θα μπορούσα να δώσω το δικό μου και να πάρω :
1Daytona '22 G-155 ABS
2.CFmoto 250NK '22 ABS
3 Sym NH-T '22 200
4 CFmoto 300NK
5.Voge 300DS '21 Euro-4 ή Euro 5
Δεν βάζω το sym nht 300 γιατί είναι 900 ευρώ πιο ακριβό και δίνει μόνο 5 άλογα παραπάνω. Δεν ξέρω αν αξίζει δηλαδή τα λεφτά του .

Τα έβαλα με αύξουσα σειρά τιμής .
Σίγουρα όσο πιο φθηνό , τόσο πιο εύκολα θα έκανα την κίνηση .

Να σημειώσω ότι είμαι 186 cm , γύρω στα ~90 κιλά. Θα ήθελα να μπορώ να βάλω μια μπαγαζιερα πίσω για να αφήνω κράνος κτλ
Συνήθως κυκλοφορώ μόνος , σπάνια βάζω την γυναίκα και για μικρές αποστάσεις .δεν πάω εκδρομές με 2 άτομα ποτέ! Ούτε τρέχω . Συνήθως γύρω στα 80 Χλμ/ ώρα.

Με νοιάζει η άνεση , η αξιοπιστία, ΤΑ ΠΕΡΆΣΜΑΤΑ ΑΠΌ ΛΑΚΟΎΒΕΣ, η συντήρηση , κατανάλωση καυσίμου
Δεν με νοιάζει η μάρκα αρκεί να τα έχει αυτά . Αν με ένοιαζε η μάρκα θα πήγαινα σε honda αλλά δεν φτάνει το μπάτζετ.

Αξίζει κάτι από αυτά που ανέφερα ως επιλογές;

Παλαιότερα οδήγησα το Yamaha mt 03 αλλά μου φάνηκαν σκληρές κι αναρτήσεις και με κούρασε η στάση σώματος νομίζω . Ίσως ήταν πολύ σκυφτό για μένα. Ίσως αυτό ήταν για πίστα και όχι για δρόμο σαν στήσιμο.

Lakisss
26/05/2022, 22:49
Δεν χάνεις τίποτα να το δεις. https://voge.gr/bike/300rally/

Sachry
26/05/2022, 22:57
Το είδα . Πολύ όμορφο αλλά για μένα ξεφεύγει για την τιμή που θέλω.
Εγώ θέλω αν κάνω την αλλαγή , να δώσω το σκούτερ μου και να μην δώσω τίποτα ή να βάλω λίγες δόσεις αρκεί να πληρούν τις προϋποθέσεις που έθεσα πιο πάνω ....

doctoras
26/05/2022, 23:22
Πήγαινε στις αντιπροσωπείες και ζητα τεστ ραιντ
Οποιος αντιπρόσωπος σε κερδισει χτυπα το

Sachry
26/05/2022, 23:39
Για όλα αυτά τα μηχανάκια;
Θα φάω πολλούς μήνες αν περιμένω να βρω μηχανάκι ανάλογα με τον αντιπρόσωπο. Σε ευχαριστώ πάντως

Bowleno
27/05/2022, 06:17
Το honda crf300 θα ήταν πολύ καλό αλλά δεν φτάνει το μπάτζετ μου με τίποτα, ούτε με δόσεις .

Λόγω χρημάτων θα μπορούσα να δώσω το δικό μου και να πάρω :
1Daytona '22 G-155 ABS
2.CFmoto 250NK '22 ABS
3 Sym NH-T '22 200
4 CFmoto 300NK
5.Voge 300DS '21 Euro-4 ή Euro 5
Δεν βάζω το sym nht 300 γιατί είναι 900 ευρώ πιο ακριβό και δίνει μόνο 5 άλογα παραπάνω. Δεν ξέρω αν αξίζει δηλαδή τα λεφτά του .

Τα έβαλα με αύξουσα σειρά τιμής .
Σίγουρα όσο πιο φθηνό , τόσο πιο εύκολα θα έκανα την κίνηση .

Να σημειώσω ότι είμαι 186 cm , γύρω στα ~90 κιλά. Θα ήθελα να μπορώ να βάλω μια μπαγαζιερα πίσω για να αφήνω κράνος κτλ
Συνήθως κυκλοφορώ μόνος , σπάνια βάζω την γυναίκα και για μικρές αποστάσεις .δεν πάω εκδρομές με 2 άτομα ποτέ! Ούτε τρέχω . Συνήθως γύρω στα 80 Χλμ/ ώρα.

Με νοιάζει η άνεση , η αξιοπιστία, ΤΑ ΠΕΡΆΣΜΑΤΑ ΑΠΌ ΛΑΚΟΎΒΕΣ, η συντήρηση , κατανάλωση καυσίμου
Δεν με νοιάζει η μάρκα αρκεί να τα έχει αυτά . Αν με ένοιαζε η μάρκα θα πήγαινα σε honda αλλά δεν φτάνει το μπάτζετ.

Αξίζει κάτι από αυτά που ανέφερα ως επιλογές;

Παλαιότερα οδήγησα το Yamaha mt 03 αλλά μου φάνηκαν σκληρές κι αναρτήσεις και με κούρασε η στάση σώματος νομίζω . Ίσως ήταν πολύ σκυφτό για μένα. Ίσως αυτό ήταν για πίστα και όχι για δρόμο σαν στήσιμο.


επειδή ίδια χρήση κάνω κι εγώ, (οκ, δεν πάω με τόσο λίγα)
Πήρα το voge 300 ac το οποίο με βόλεψε αφάνταστα τελικά. Το ds όμορφο μεν για άλλη χρήση δε. Στο κλεινόν αστυ κουράζει ο όγκος του. Ρίξε μια ματιά. Μεταχειρισμένο βέβαια μάλλον δύσκολα θα βρεθεί.
Κούτα άλλωστε έχει 4 χιλιάδες ...

Potis
27/05/2022, 08:14
Δοκίμασε για τέστ Ράιντ τα μηχανάκια που σε ενδιαφέρουν. Το cf moto 250 είναι μαζεμένο και όμορφο. Ως τα 35.000 χιλιόμετρα είμαι καλά μέχρι τώρα. Σίγουρα όμως τέστ Ράιντ καμία ώρα για να ελέγξεις την μέση σου. Εγώ έχω μικρό θέμα και δεν με ενοχλεί. Δεν είναι ούτε όρθια στάση τελείως ούτε σκυφτή όμως.

Sachry
27/05/2022, 10:41
Το ds γιατί κουράζει ; Νομίζω το βάρος είναι ίδιο και ίσως κερδίσεις σε θέμα αναρτήσεων

Ωραία και τα δύο μηχανάκια που μου προτείνατε.

Πάντως από ότι καταλαβαίνω είτε ds, είτε nk,ac κερδίζεις πολλά στο θέμα μέσης σε σχέση με το σκούτερ μόνο και μόνο από τις αναρτήσεις και το ότι η μηχανή είναι μπροστά.

PaNick67
27/05/2022, 11:16
Το ds γιατί κουράζει ; Νομίζω το βάρος είναι ίδιο και ίσως κερδίσεις σε θέμα αναρτήσεων

Ωραία και τα δύο μηχανάκια που μου προτείνατε.

Πάντως από ότι καταλαβαίνω είτε ds, είτε nk,ac κερδίζεις πολλά στο θέμα μέσης σε σχέση με το σκούτερ μόνο και μόνο από τις αναρτήσεις και το ότι η μηχανή είναι μπροστά.

Αν εισαι Αθηνα πηγαινε στην εισαγωγικη στην γεφυρα Βρυουλων στην Νεα Φιλαδελφεια ολο και καποιο μοντελο θα υπαρχει να οδηγησεις. Θα διαπιστωσεις και μονος σου οτι δεν υπαρχει σχεση στην ανεση.

Nitse3
27/05/2022, 11:22
Σε όλα αυτά βάλε σαν θεωρητική επιλογή και τα benneli τα 250.

Sachry
27/05/2022, 13:32
Απολύτως σωστός .
Τα έχω στο μυαλό μου
επίσης κοιτάζω και το cbf 125 μιας και κινουμε εντός πόλης και έχω ακούσει καλά λόγια ...

basilis_k6
27/05/2022, 13:38
Αν εχεις προβλημα στη μεση πρεπει να ρωτησεις τον ορθοπεδικο ποια σταση πρεπει να αποφύγεις. Οι μηχανες με ορθια θεση ισως να σου κανουν λιγοτερο κακο αλλα παλι κακο.

Bowleno
27/05/2022, 14:01
Το ds γιατί κουράζει ; Νομίζω το βάρος είναι ίδιο και ίσως κερδίσεις σε θέμα αναρτήσεων

Ωραία και τα δύο μηχανάκια που μου προτείνατε.

Πάντως από ότι καταλαβαίνω είτε ds, είτε nk,ac κερδίζεις πολλά στο θέμα μέσης σε σχέση με το σκούτερ μόνο και μόνο από τις αναρτήσεις και το ότι η μηχανή είναι μπροστά.

Αναρτήσεις είναι ίδιες, είναι λίγο πιο βαρύ λόγω πλαστικών και επειδή είναι ογκώδες, δυσκολεύει κάπως τις μανούβρες μέσα στην κίνηση.... Εσύ ξέρεις τι ανάγκες έχεις, σταθμίζεις και πράττεις....

Sachry
27/05/2022, 14:02
Εννοείς ότι θα ήταν καλύτερο ένα πιο σκυφτό μηχανάκι τύπου naked για την μέση .....
Εκτός αν είναι κανένα μηχανάκι που είσαι ψιλό όρθιος αλλά κάνει και για χώμα, οπότε τις λακούβες τις περνάει άνετα ..

Bowleno
27/05/2022, 15:19
Εννοείς ότι θα ήταν καλύτερο ένα πιο σκυφτό μηχανάκι τύπου naked για την μέση .....
Εκτός αν είναι κανένα μηχανάκι που είσαι ψιλό όρθιος αλλά κάνει και για χώμα, οπότε τις λακούβες τις περνάει άνετα ..

Κλίση 20 μοιρών περίπου είναι.. δεν την λες ούτε σκυφτή ούτε όρθια....
Σε μένα τουλάχιστον είναι ταμάμ για την μέση.
Το ds , από όσο είδα, έχει όρθια θέση, λογικό, λόγω προσανατολισμού της μηχανής.
Ακόμα όμως και στο ac αν θες πιο όρθια θέση, έρχεται εύκολα με αποστάτες στα Καβαλέτα. (Δεν το προτείνω)

Sachry
27/05/2022, 15:26
Κλίση 20 μοιρών περίπου είναι.. δεν την λες ούτε σκυφτή ούτε όρθια....
Σε μένα τουλάχιστον είναι ταμάμ για την μέση.
Το ds , από όσο είδα, έχει όρθια θέση, λογικό, λόγω προσανατολισμού της μηχανής.
Ακόμα όμως και στο ac αν θες πιο όρθια θέση, έρχεται εύκολα με αποστάτες στα Καβαλέτα. (Δεν το προτείνω)

Φίλε μου τι ύψος έχεις και κιλά ; Ρώτα. Για να δω αν βολεύει και μένα , να έχω μια εικόνα .
Ώρα τώρα κοιτάζω τα ac, acx ,ds ,rally. Βέβαια τα 2 πρώτα είναι πιο εύκολο να τα αποκτήσω με το να δώσω στο κατάστημα το σκούτερ μου...

PaNick67
27/05/2022, 15:36
Εχουμε παρομοιο υψος κι ιδιο βαρος, κι εχω ενα σκουτερ 250ρι με ορθια θεση οδηγησης. Ειχα και africa twin για 11 χρονια και δεν ειχαν επαφη καμια φυσικα. Οταν ομως οδηγησα ενα ΜΤ-07 κουμπωσα απιστευτα πανω του.

Επισης δοκιμασα τα ac / ds της Voge και μου αρεσε περισσοτερο το πρωτο.

Σε καθε περιπτωση ομως πρεπει να τα δοκιμασεις κι εσυ. Δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησεις με εμενα η καποιον αλλο

Sachry
27/05/2022, 15:47
Έχεις απόλυτο δίκιο ότι πρέπει να καθίσω εγώ επάνω τους . Απλά ρωτάω την γνώμη σας για να έχω μια εικόνα και μετά να την συγκρίνω - ταιριάξω με την δική μου .
Γιατί ήσουν καλύτερα με το ac από ότι με το ds ?

PaNick67
27/05/2022, 15:55
Έχεις απόλυτο δίκιο ότι πρέπει να καθίσω εγώ επάνω τους . Απλά ρωτάω την γνώμη σας για να έχω μια εικόνα και μετά να την συγκρίνω - ταιριάξω με την δική μου .
Γιατί ήσουν καλύτερα με το ac από ότι με το ds ?

Γιατι ειναι τεραστιο για τα κυβικα του εχει ιδιες διαστασεις με το 500, ενω το ac ηταν μαζεμενο. Αν λοιπον θες μηχανη πολης και γυρω γυρω χωρις απαιτησεις ταξιδιου, φορτωματος, συνεπιβατη για αποσταση, γιατι να παρεις τον ογκο;

Επισης ΠΡΕΠΕΙ να οδηγησεις αυτα που σου αρεσουν και να καταληξεις. Οχι μονο στατικη δοκιμη.

Sachry
27/05/2022, 16:19
Μηχανή πόλης θέλω.

Ταξίδι θεωρώ τα 200 χιλιόμετρα πχ και αν κάνω μια φορά το 5 μηνο . Αλλιώς πόλη και γύρω γύρω από αυτή.
Κάθε μέρα το χρησιμοποιώ μόνος , συνεπιβάτη βάζω πολύ σπάνια για κανένα καφέ .

Σαν οδηγική συμπεριφορά, αναρτήσεις και περιφερειακά είναι ίδια τα δύο αυτά voge ?

Ναι ναι και οδήγηση

doctoras
27/05/2022, 18:55
Εννοείς ότι θα ήταν καλύτερο ένα πιο σκυφτό μηχανάκι τύπου naked για την μέση .....
Εκτός αν είναι κανένα μηχανάκι που είσαι ψιλό όρθιος αλλά κάνει και για χώμα, οπότε τις λακούβες τις περνάει άνετα ..

Για να διευκρινιστεί καλυτερα
Υπάρχουν 2 θεματα.
Τα onoff με μακριές αναρτησεις οπως το crf250l που αναφέρθηκε ειναι πιο ενδοτικό εχει καλύτερη αποσβεση στις αναρτήσεις με οτι συνεπάγεται για τις λακκούβες.
Ομως αν κάνεις πορεια η γωνια 90 μοιρων με ορθια σταση σωματος η πιεση του αερα στπ θωρακα επιβαρύνει σημεια πισω στην μέση.

Σε αντίθεση με το παραπάνω η ελαφρώς γωνια μπροστά (σε τιμονατο παντα στριτ μοντελο) αποφορτιζει την μεση στέλνοντας περισσότερη πιεση στους καρπούς.
Και οταν εισαι σε πορεία η πιεση εξισορροπείται με ιδανική πιεση σε μεση / καρπούς.

Sachry
27/05/2022, 20:51
Δεν το ήξερα αυτό .

Δηλαδή τύπου crf250l είναι μανούλα για μέσα στην πόλη με τους χάλια δρόμους αλλά σε πορεία όχι . Πορεία δεν εννοούμε 40 λεπτά δρόμο, σωστά;

On off με normal αναρτήσεις και άνεμο θώρακα λογικά είναι κάτι ενδιάμεσο και για πορεία και για λακούβες

Και τα naked με άλλη φιλοσοφία επίσης όπως τα naked , ίσως και λίγο καλύτερα λόγω κλίσης της μέσης .

Σίγουρα όμως όλα είναι καλύτερα από scooter...

Lakisss
27/05/2022, 21:49
1.81 ύψος, με το voge acx βολεύομαι μια χαρά. Δεν με έχει κουράσει σε μακρινές βόλτες. Η μόνη διαφορά με το ac οι ζάντες ουσιαστικά. Κάνε τους ένα test drive.

doctoras
27/05/2022, 23:45
Δεν το ήξερα αυτό .

Δηλαδή τύπου crf250l είναι μανούλα για μέσα στην πόλη με τους χάλια δρόμους αλλά σε πορεία όχι . Πορεία δεν εννοούμε 40 λεπτά δρόμο, σωστά;

On off με normal αναρτήσεις και άνεμο θώρακα λογικά είναι κάτι ενδιάμεσο και για πορεία και για λακούβες

Και τα naked με άλλη φιλοσοφία επίσης όπως τα naked , ίσως και λίγο καλύτερα λόγω κλίσης της μέσης .

Σίγουρα όμως όλα είναι καλύτερα από scooter...

Μιλάμε τωρα για ανθρώπους που έχουν καποιου ειδους ευαισθησία στην μεση, σε ολους τους αλλους αν βολεύονται ακομη δε σε "s" θέση σωματος γίνεται αδιαφορο.

Τα σκούτερ ειναι πισωβαρα, ομως αυτο που μεγεθύνει το θεμα ειναι το αναρτωμενο βαρος και οχι το καθαρο βαρος.


Ομως επειδη ειμαι τις άποψης φτιαξτο μη το αλλαξεις
Gel σελα, αναρτήσεις, 4bar χαμηλότερες πιέσεις στα λαστιχα, θα φερουν μια επαρκής συμπεριφορά στις λακκούβες. Και φυσικα προσεκτικοτερη οδήγηση, διαλεγεις δρομο
Δε θα εχεις θεμα.
Ενω η ποιότητα των αναρτήσεων μοτοσυκλετων 250-300 δεν ειναι κατι τρελο στην ανεση

Απο μηχανες προσθεσε και το kawasaki versys300 μεταχειρισμένο

Sachry
28/05/2022, 00:20
Τι επιλογές έχω σε gel σέλα στην Αττική και σε αμορτισέρ σε citycom 300 που να κάνουν δουλειά????

Αν δηλαδή κάνω τα παραπάνω η ψαλίδα στην άνεση μεταξύ του σκούτερ και των μικρών μηχανών θα κλείσει αρκετά;;;;

Δυστυχώς δεν μπορώ να δω για μεταχειρισμένο γιατί δεν έχω το μπάτζετ. Αν άλλαζα όχημα , θα γινόταν μόνο με το να δώσω το δικό μου ( που έχω συνηθίσει ότι είναι αυτόματο ) και τα υπόλοιπα σε δόσεις...

Bowleno
28/05/2022, 05:35
1.81 ύψος, με το voge acx βολεύομαι μια χαρά. Δεν με έχει κουράσει σε μακρινές βόλτες. Η μόνη διαφορά με το ac οι ζάντες ουσιαστικά. Κάνε τους ένα test drive.

Και η σέλα και η ουρά....:lol:

Sachry
28/05/2022, 05:54
Και η σέλα και η ουρά....:lol:
Τι διαφορές έχουν σε σέλα και ουρά;

Bowleno
28/05/2022, 08:05
Τι διαφορές έχουν σε σέλα και ουρά;
Στο acx η σέλα είναι. μονοκόματη και έχει ουρά, στο ac είναι 2 κομμάτια ξεχωριστά η σέλα και δεν έχει... Ουρά:lol:

Όπου ούρα εννοούμε τον λασπωτήρα/στήριγμα πίσω φώτων και πινακίδας....
Μπες στο site της voge, δες τα μηχανάκια και θα καταλάβεις

doctoras
28/05/2022, 08:33
Όπου ούρα εννοούμε

ούρα μηνών Καμπαρί??:lol:

Bowleno
28/05/2022, 08:43
ούρα μηνών Καμπαρί??:lol:

Κορέκτορας ομιλεί...:lol:

PaNick67
28/05/2022, 09:02
Τι επιλογές έχω σε gel σέλα στην Αττική και σε αμορτισέρ σε citycom 300 που να κάνουν δουλειά????

Αν δηλαδή κάνω τα παραπάνω η ψαλίδα στην άνεση μεταξύ του σκούτερ και των μικρών μηχανών θα κλείσει αρκετά;;;;

Δυστυχώς δεν μπορώ να δω για μεταχειρισμένο γιατί δεν έχω το μπάτζετ. Αν άλλαζα όχημα , θα γινόταν μόνο με το να δώσω το δικό μου ( που έχω συνηθίσει ότι είναι αυτόματο ) και τα υπόλοιπα σε δόσεις...

Για σελα δες ΜοτοΚ στον Νεο Κοσμο και για αναρτησεις K-shock στους Αμπελοκηπους.

Οτι θα γινει καλυτερο θα γινει, ποσο καλυτερο δεν ξερω. Τα αμορτισερ κοστιζουν περιπου 200€, η σελα γυρω στα 150. Αλλα το δομικο προβλημα της υλοποιησης οπως και η ορθια θεση με τα γονατα σε 90 μοιρες, δεν αλλαζει. Δυστυχως σε αυτη τη περιπτωση πρεπει να δοκιμασεις για να δεις αν βελτιωθηκε αρκετα η οχι.

doctoras
28/05/2022, 09:16
Κορέκτορας ομιλεί...:lol:

Κορεντοκτορας :lol:
Αλλος ειναι τετοιος..εγω χαβαλε κανω, τι ιδια και χειρότερα γράφω :)

lazkal
28/05/2022, 23:06
Πριν κάνεις οτιδήποτε βάλε στα λάστιχα σου πίεση 24 (psi και ΟΧΙ bar - όπως είπε μια ψυχή προηγουμένως) . ΑΝ καταλάβεις διαφορά , ΤΌΤΕ σκέψου για τα επόμενα βήματα που σου προτείνουν .

Sachry
29/05/2022, 00:38
Πριν κάνεις οτιδήποτε βάλε στα λάστιχα σου πίεση 24 (psi και ΟΧΙ bar - όπως είπε μια ψυχή προηγουμένως) . ΑΝ καταλάβεις διαφορά , ΤΌΤΕ σκέψου για τα επόμενα βήματα που σου προτείνουν .

Τα λάστιχα τα άλλαξα χθες . Παίζει να έχω κάνει 2 χιλιόμετρα μόνο .
Και πριν με ενοχλούσε και τώρα .

Βέβαια θα τα βάλω σε 24 psi και θα δω αν έχει διαφορά.

Kickstart
29/05/2022, 12:13
Τι επιλογές έχω σε gel σέλα στην Αττική και σε αμορτισέρ σε citycom 300 που να κάνουν δουλειά????

Αν δηλαδή κάνω τα παραπάνω η ψαλίδα στην άνεση μεταξύ του σκούτερ και των μικρών μηχανών θα κλείσει αρκετά;;;;

..

Ψαξε το Σάκηsel στον Κεραμικό... Εμένα στο δικό μου citycom αυτός μου έφτιαξε τη σέλα στο κομμάτι που κάθεται ο οδηγός.. Πήγα και του είπα θέλω να νιώσω μεγαλύτερη άνεση και να μην με κοπανάει αν γίνεται στη μέση.. Σε σχέση με τη μαμά κατάσταση είδα διαφορά.. Και με λίγα χρήματα, όχι τα εξωφρενικά που ζητάνε κάτι πολυδιαφημισμενοι του χώρου.

Sachry
08/06/2022, 14:38
Ψαξε το Σάκηsel στον Κεραμικό... Εμένα στο δικό μου citycom αυτός μου έφτιαξε τη σέλα στο κομμάτι που κάθεται ο οδηγός.. Πήγα και του είπα θέλω να νιώσω μεγαλύτερη άνεση και να μην με κοπανάει αν γίνεται στη μέση.. Σε σχέση με τη μαμά κατάσταση είδα διαφορά.. Και με λίγα χρήματα, όχι τα εξωφρενικά που ζητάνε κάτι πολυδιαφημισμενοι του χώρου.

Τι υλικό βάζω ο κύριος αυτός; Βάζει τζελ πχ ή την κάνει μόνο ανατομική;;;;;

panoosss
08/06/2022, 23:21
Όπως προείπαν και οι φίλοι νωρίτερα , όλα τα σκούτερ με παραδοσιακή διάταξη με το μοτέρ πίσω κοπανάνε , κανένα δεν φτάνει την άνεση από οποιοδήποτε on off.
Ειδικά αν έχει monoshock ανάρτηση πίσω με μοχλικο η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη.
Και εγώ νομίζω ένα 250cc/300cc με επαρκείς αναρτήσεις είναι ότι καλύτερο για το κέντρο.

Kickstart
09/06/2022, 08:11
Τι υλικό βάζω ο κύριος αυτός; Βάζει τζελ πχ ή την κάνει μόνο ανατομική;;;;;

Ότι του πεις βάζει. Σου προτείνει ποια ειναι η ενδεδειγμένη λύση για το θέμα που έχεις και εσύ αποφασίζεις...σε εμένα δεν έβαλε τζελ γιατί δεν το ήθελα. Είχα τζελ σέλες παλιότερα και επειδή προκαλούν περαιτέρω ζέστη το καλοκαίρι τις αποφεύγω.

στην δικη μου σέλα λοιπόν έσκαψε το μαμά υλικό και τοποθέτησε νέο πολύ πιο άνετο χωρίς να χαλάσει το σχήμα της. Πλέον κάθισα σε πολυ ανετο θρόνο (οπως πρέπει να ειναι τα σκούτερ) και μεγάλο μέρος των γκαπα γκουπα των αναρτήσεων έσβησε. Σημαντικό: εδω και δυο χρόνια δεν εχει αλλοιωθεί καθόλου η σελα ως προς το σχημα και την άνεση.

Sachry
25/06/2022, 03:52
Επανέρχομαι λοιπόν.

Ύστερα από συζήτηση με τον φυσικοθεραπευτή μου ο οποίος είχε παλαιότερα μηχανάκι , έχουν αρκετοί φίλοι του και δυστυχώς πολλοί πελάτες του ( κάποιοι δεν ξανά ανεβαίνουν σε μηχανή μετά από ότι τους έχει συμβεί! ) Μου είπε ότι τα σκούτερ είναι άψογα και φουλ εξυπηρετικά για έναν υγιή άνθρωπο και για νορμάλ αποστάσεις. ( Παρόμοια πράγματα μου είπε και ο γιατρός μου ) .
Για άνθρωπο σαν εμένα με πρόβλημα στην μέση η μηχανή ακόμη και μικρού κυβισμού είναι μονόδρομος.

Έτσι λοιπόν βγήκα βόλτα στις αντιπροσωπείες για να δω μηχανάκια που σηκώνει η τσέπη μου αλλά και που μου αρέσουν .

1. Βάζω πρώτα από όλα το honda 125 cbf που δεν θα το πάρω γιατί έχει ταμπούρο και είναι χωρίς abs και τελευταίο ότι θέλει 4 φορές αλλαγή ταχύτητας για να περάσεις ανάμεσα σε αυτοκίνητα μποτιλιαρισμενα.

2. Daytona zontes g 155 έφαγε x μιας και ο πωλητής μου είπε ότι δεν υπάρχει μέχρι στιγμής τρόπος για μπαγαζιερα.

3. Δεν ρώτησα καν για το voge 300 ac γιατί θεωρώ ότι κάτι παρόμοιο θα ισχύει λόγω παρόμοιας κατασκευής.

4. Voge 300 rally. Άνετο φουλ , φοβερές αναρτήσεις , δύσκολο ανέβα κατέβα λόγω ύψους , τακούνια στις Ρόδες με τα συν και τα πλην , ενιαία μικρή σέλα . Ίσως για έναν μόνο του που θα μπαίνει και σε χωράφι να είναι τέλειο

5. Voge 300 ds μου άρεσε πολύ . Όλα πιο νορμάλ, πιο street όμως με χάλασαν τα ογκώδη κάγκελα .

6. Sym NH-T 300 . Πιο πολύ πάει προς το rally με πιο νορμάλ σέλα αλλά του λείπει Ζελατίνα .

7. Μεταχειρισμένο ktm 250 adventure.


Από αυτά.....
θα διάλεγα sym επειδή ξέρω τον κινητήρα και είναι περισσότερα χρόνια η μάρκα στο προσκήνιο.

Θα διάλεγα voge 300 ds επειδή μου φάνηκε πιο μηχανή , θεωρώ ότι είναι εταιρεία που θα πρωταγωνιστήσει ειδικά αυτούς τους δύσκολα οικονομικής καιρούς και κρύβεται από πίσω βαριά εταιρεία

Θα διάλεγα rally καθαρά και μόνο λόγω αμορτισέρ αν και δεν θεωρώ ότι το ds έχει κακά αμορτισέρ.

Ο πωλητής μου είπε αφού του περιέγραψα τι θέλω και γιατί ότι το ds είναι πιο κοντά στα θέλω μου συν ότι η οδήγηση ds με σκούτερ είναι η μέρα με την νύχτα σε θέμα άνεσης στον δρόμο κτλ .

Εσείς τι λέτε ανάμεσα σε μεταχειρισμένο ktm ( θεωρώ ότι πάντα οι πρώτοι ιδιοκτήτες ktm , τα πίνουν λίγο το αίμα )
Και καινούργιο

Και έπειτα αν πείτε καινούργιο γιατί voge ( συν μοντέλο ) ή sym NH-T 300 ?

Τεστ drive έκανα για πολύ λίγο τα voge μιας και έχω ξε συνηθίσει τις ταχύτητες και το φοβόμουν , μη δικό μου μηχανάκι. Σίγουρα έχει τρελή διαφορά από σκούτερ

Bowleno
25/06/2022, 08:25
Εγώ έχω το voge 300 ac με μπαγκαζιέρα! Πώς σου ήρθε ότι δεν...; Αν μπεις στο νήμα voge 300 (loncin) θα βρεις φωτό που έχω βάλει....το έχω από τον Φεβρουάριο, άνετο, φουλ εξυπηρετικό!

Ορίστε και η φωτό για να μην ψάχνεις...
436600

D3300
25/06/2022, 08:34
Εγώ έχω το voge 300 ac με μπαγκαζιέρα! Πώς σου ήρθε ότι δεν...; Αν μπεις στο νήμα voge 300 (loncin) θα βρεις φωτό που έχω βάλει....το έχω από τον Φεβρουάριο, άνετο, φουλ εξυπηρετικό!

Ορίστε και η φωτό για να μην ψάχνεις...
436600

Υπέροχη μοτοσυκλέτα Δημήτρη και να την χαίρεσαι φίλε!

Sachry
25/06/2022, 08:57
Εγώ έχω το voge 300 ac με μπαγκαζιέρα! Πώς σου ήρθε ότι δεν...; Αν μπεις στο νήμα voge 300 (loncin) θα βρεις φωτό που έχω βάλει....το έχω από τον Φεβρουάριο, άνετο, φουλ εξυπηρετικό!

Ορίστε και η φωτό για να μην ψάχνεις...
436600

Πόσο σου κόστισε αυτό σαν έξτρα ;
Ανεμοθωρακα παίρνει για να γίνει σαν cbf πχ ?

Sachry
25/06/2022, 08:58
Επίσης στην εξίσωση μπαίνει μεταχειρισμένο και benelli trkb251 και bn

doctoras
25/06/2022, 09:06
Sachry το κτμ 250 μπορεί να φοράει wp αναρτήσεις αλλά είναι σχεδιασμένα για σπορ οδήγηση, δηλαδή να πιέζονται στο όριο. Δεν είναι ενδοτικά για να καταπίνουν τα σαμαράκια που θέλεις (εσύ θέλεις σουμιέ για την μέση σου, οι παλιοί θα θυμάστε το πίσω μαμα αμορτισερ του xt250r '89 θα ήταν μάνα για τέτοια περίπτωση).
Αν βρίσκεις κάποιο αντβε250 κάνε τεστ ραιντ και διαπίστωσε το

τώρα τα περισσότερα απο αυτά που είπες δίνουν τεστ ραιντ στην αθήνα. Αν είσαι Αθήνα είναι πανέυκολο αν είσαι εκτός προγραμάτισε ενα ταξιδάκι κανε τα τεστ και γύρισε με εντυπώσεις.

Να θυμάσαι δεν γίνεται να εκμαιεύσεις αίσθηση άνεσης, ή τι σου ταιριάζει περισσότερο, remotely. Κάντο ο ίδιος με ιδίαν εμπειρία

Bowleno
25/06/2022, 09:17
Πόσο σου κόστισε αυτό σαν έξτρα ;
Ανεμοθωρακα παίρνει για να γίνει σαν cbf πχ ?

90 ευρώ η σχάρα διότι είναι της ίδιας της givi για αυτό το μοντέλο συγκεκριμένα. Από κει και μετά, βάζεις όποια βαλίτσα της θες. βέβαια, μην υπερβείς κάποιο όριο....

Επίσης στην εξίσωση μπαίνει μεταχειρισμένο και benelli trkb251 και bn

Το είχα δει το μπενέλι, πανβαρο, ογκώδες για την χρήση που κάνω εγώ....

Potis
25/06/2022, 09:52
Το 200 winner της evomoto στα 3.300 ευρώ. Τσεκαρε το .

Dilliger
25/06/2022, 22:50
Sachry το κτμ 250 μπορεί να φοράει wp αναρτήσεις αλλά είναι σχεδιασμένα για σπορ οδήγηση, δηλαδή να πιέζονται στο όριο. Δεν είναι ενδοτικά για να καταπίνουν τα σαμαράκια που θέλεις (εσύ θέλεις σουμιέ για την μέση σου, οι παλιοί θα θυμάστε το πίσω μαμα αμορτισερ του xt250r '89 θα ήταν μάνα για τέτοια περίπτωση).
Αν βρίσκεις κάποιο αντβε250 κάνε τεστ ραιντ και διαπίστωσε το

τώρα τα περισσότερα απο αυτά που είπες δίνουν τεστ ραιντ στην αθήνα. Αν είσαι Αθήνα είναι πανέυκολο αν είσαι εκτός προγραμάτισε ενα ταξιδάκι κανε τα τεστ και γύρισε με εντυπώσεις.

Να θυμάσαι δεν γίνεται να εκμαιεύσεις αίσθηση άνεσης, ή τι σου ταιριάζει περισσότερο, remotely. Κάντο ο ίδιος με ιδίαν εμπειρία

Καλησπέρα σε όλους.
Κάτοχος SYM NH-T 200 από τον Οκτώβρη. 40 χρονών- το αναφέρω για να καταλάβει ο Sachry ότι δεν είμαι νεούδι να μην καταλαβαίνει τπτ η μέση μου :).
Το αντίστοιχο 300αρί απο το site της SYM φαίνεται να είναι ακριβώς το ίδιο με μόνη διαφορά τον κινητήρα. η πίσω ανάρτηση στο δικό μου κοπανάει αρκετά ειδικά σε σαμαράκια. είναι πολύ κοντή /σκληρή. με 2 άτομα είναι λίγο καλύτερα ! ειδικά στα δυτικά προάστια που κυκλοφορώ όπου οι δρόμοι είναι χάλια μετά το μισάωρο την ακούω. κάνε το test drive αλλά δεν νομίζω ότι κάνει για την περίπτωση σου.
έχω κάνει πρόσφατα το 250 adv ΚΤΜ test ride. Κλάσεις ανώτερο από το δικό μου εννοείται αλλά μου έδινε την εντύπωση πως οι αναρτήσεις "διαβάζουν το δρόμο" μονίμως και δεν μου έκανε για τόσο Easy going φάση. θέλω κ εγώ να κάνω το 300ds όποτε προλάβω τεστ γιατί την ψάχνω μέσα στο 2023 να αλλάξω.
Επίσης σχετικά με το Dymoto 200 στο site του Motomag υπάρχει αναλυτικό τεστ ride (και όχι διαφημιστικό όπως κάνουν τα υπόλοιπα sites του χώρου) κ δεν αναφέρει θέματα με αναρτήσειες

Sachry
26/06/2022, 04:05
Το θέμα είναι ποια είναι αυτή η dy moto .
Επίσης από όσα έχω ακούσει και διαβσασει είναι άνετο το ds στις κακοτεχνίες του δρόμου

Lakisss
26/06/2022, 06:56
Το Voge ds έχει το καλό ότι διαθέτει μοχλικό πίσω, και φιλτράρει καλύτερα τις λακούβες.

Bowleno
26/06/2022, 07:58
Το θέμα είναι ποια είναι αυτή η dy moto .
Επίσης από όσα έχω ακούσει και διαβσασει είναι άνετο το ds στις κακοτεχνίες του δρόμου

Όντως είναι άνετο λόγω μοχλικού. Χωρίς, ωστόσο, αυτό να σημαίνει ότι το ac στερείται άνεσης, κάθε άλλο. Είμαι 55 ετών και όπως καταλαβαίνεις......
Ο όγκος και η ψιλοδυσκολία στις μανούβρες του DS στην κίνηση θα ζορίσουν την μέση ακόμα περισσότερο.

Sachry
26/06/2022, 12:20
Εσείς είστε ικανοποιημένοι από τις μηχανές αυτές ;;;;;;

Δηλαδή ac και ds είναι ίδια μηχανή , μόνο που η μία είναι γυμνή και η άλλη on off ?

To ds όμως με πιο ψηλό τιμόνι δεν είναι πιο εύκολο να περάσει ανάμεσα από αυτοκίνητα και να μην βρίσκει τους καθρέπτες συν τον ανεμοθωρακα....

panavour
26/06/2022, 12:38
Με τα κιλά σου και το ύψος σου το voge 300ds είναι,αυτό που χρειάζεσαι.Εγω έχω σκούτερ aprilia scarabeo 200 ,και αν και είναι ένα θαυμάσιο μηχανάκι σε όλα του, λόγω τής κλασσικής πίσω ανάρτησης των σκούτερ,με ταλαιπωρεί στην μέση
και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το δώσω,και να πάρω το voge300ds,το οποίο το έχω κάνει τέστ και με έχει ικανοποιήσει σε μεγάλο βαθμό για τά κυβικά του.Σημειωτεον είμαι 1,85 και 140 κιλά.

Sachry
26/06/2022, 12:45
Με τα κιλά σου και το ύψος σου το voge 300ds είναι,αυτό που χρειάζεσαι.Εγω έχω σκούτερ aprilia scarabeo 200 ,και αν και είναι ένα θαυμάσιο μηχανάκι σε όλα του, λόγω τής κλασσικής πίσω ανάρτησης των σκούτερ,με ταλαιπωρεί στην μέση
και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το δώσω,και να πάρω το voge300ds,το οποίο το έχω κάνει τέστ και με έχει ικανοποιήσει σε μεγάλο βαθμό για τά κυβικά του.Σημειωτεον είμαι 1,85 και 140 κιλά.

Για να σε ικανοποίησε φίλε, ειδικά στο επίπεδο των αναρτήσεων και με τα κιλά σου ( χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω) , λογικά θα με ικανοποιεί και μένα . Εγώ έχω ίδιο ύψος αλλά 90 κιλά .

Το θέμα είναι τι παίζει με την voge . Μην ψάχνουμε ανταλλακτικά και δεν βρίσκουμε πχ

gimli
26/06/2022, 13:04
Εσείς είστε ικανοποιημένοι από τις μηχανές αυτές ;;;;;;

Δηλαδή ac και ds είναι ίδια μηχανή , μόνο που η μία είναι γυμνή και η άλλη on off ?

To ds όμως με πιο ψηλό τιμόνι δεν είναι πιο εύκολο να περάσει ανάμεσα από αυτοκίνητα και να μην βρίσκει τους καθρέπτες συν τον ανεμοθωρακα....

To τιμόνι του ds περνάει εύκολα ανάμεσα από τους καθρέφτες, για τα κάγκελα δεν είμαι σίγουρος, γιατί δείχνουν να προεξέχουν πολύ...

panavour
26/06/2022, 13:14
Για να σε ικανοποίησε φίλε, ειδικά στο επίπεδο των αναρτήσεων και με τα κιλά σου ( χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω) , λογικά θα με ικανοποιεί και μένα . Εγώ έχω ίδιο ύψος αλλά 90 κιλά .

Το θέμα είναι τι παίζει με την voge . Μην ψάχνουμε ανταλλακτικά και δεν βρίσκουμε πχ

Δεν με προσβάλλεις καθόλου για τα κιλά μου ,τα πάχη μας τα κάλλη μας. Χαχα.Οσο για την αντιπροσωπεία η συγκεκριμένη σύμφωνα με μαρτυρίες στον τύπο,και στα φόρουμ από χρήστες (σημειωτέον ότι αντιπροσωπεύει εκτός από τα βογκ,και τα κυμκο και τα τζεμινι στην ελλαδα)είναι μαζί με την αντιπροσωπεία της cfmoto ίσως οι κορυφαίες του χώρου.Απο προσωπική μου (μικρή λόγω ολιγοωρων τεστ) στα cfmoto 650,voge 300ds,και voge 650ds,νομίζω ότι η voge είναι ένα μικρό σκαλί ποιο ποιοτική, σε απόλυτη ποιότητα ανεξαρτήτως τιμής,αλλά αν βάλουμε και την τιμή μέσα το cfmoto 650 είναι ο νικητής.Στα 300cc που θέλεις εσύ το 300ds είναι η καλύτερη εκλογή κατά την γνώμη μου,ΚΑΙ λόγω σωματότυπου.

Sachry
26/06/2022, 13:45
Νομίζω το 500 ds ή το cf moto 650 είναι υπερβολικά μεγάλα για μέσα στην πόλη , ειδικά στο θέμα συντήρησης και κατανάλωσης .έτσι δεν είναι ;

panavour
26/06/2022, 14:16
Νομίζω το 500 ds ή το cf moto 650 είναι υπερβολικά μεγάλα για μέσα στην πόλη , ειδικά στο θέμα συντήρησης και κατανάλωσης .έτσι δεν είναι ;

Υπερβολικα οχι,ειδικα για τον σωματοτυπο μας,ομως ειναι μεγαλυτερα,βαρυτερα,περισσοτερο βενζινοβορα (40% παραπανω το 500ds 50% το cfmoto 650)αλλα απ την αλλη το βογκ εχει 18 αλογα παραπανω και το cf moto 35, με οτι αυτο συνεπαγεται για ταξιδι,κλπ. There is no replacement for displacement ,που λενε και οι ''φιλοι'' μας οι Αμερικλανοι.(δεν υπαρχει αντικατάστατο,για τα κυβικά).

Sachry
26/06/2022, 14:40
Υπερβολικα οχι,ειδικα για τον σωματοτυπο μας,ομως ειναι μεγαλυτερα,βαρυτερα,περισσοτερο βενζινοβορα (40% παραπανω το 500ds 50% το cfmoto 650)αλλα απ την αλλη το βογκ εχει 18 αλογα παραπανω και το cf moto 35, με οτι αυτο συνεπαγεται για ταξιδι,κλπ. There is no replacement for displacement ,που λενε και οι ''φιλοι'' μας οι Αμερικλανοι.(δεν υπαρχει αντικατάστατο,για τα κυβικά).

Δηλαδή αντί για γύρω στα 3 , καίει γύρω στα 4 ανά 100 για την βενζίνη.

Εγώ το 300 και 500 τα βλέπω σχεδόν ίδια . Νομίζω ότι τα κάγκελα του 500 είναι πιο βολικά. Μακάρι να αλλάζουν και στο 300 με ευκολία για να μην έχουν όγκο.

Εγώ το θέμα για εντός πόλης και το πολύ πολύ εντός Αττικής. Σπάνια κάνω ταξιδακια αν και πιστεύω ότι άνετα πάει με 120 σταθερά.

Ψάχνω άνεση στην μετακίνηση, οικονομία , κόστος κτήσης κτλ κτλ ...

Στα σέρβις τι διαφορές έχουν πχ ;;;

Αν βάλει κάποιος αυτά τα 2000 ευρώ παραπάνω τι θα κερδίσει ;;;;;
Στις αναρτήσεις, στα φρένα , στην άνεση , στα λάστιχα ( αν πχ θέλουν 200 ευρώ για άμεση αλλαγή στο 300 ds ) .

Βέβαια όνειρο είχα πάντα τι cb 500 x χωρίς βέβαια να έχω μεγάλη ιδέα για τις μηχανές.

panavour
26/06/2022, 14:58
Δηλαδή αντί για γύρω στα 3 , καίει γύρω στα 4 ανά 100 για την βενζίνη.
3 δεν καιει ,καιει 3,5 σε πραγματικες συνθηκες και μεσα στην πολη μπορει να παει και παραπανω,οποτε υπολογιζεις αναλογα για τα μεγαλυτερα.
Εγώ το 300 και 500 τα βλέπω σχεδόν ίδια . Νομίζω ότι τα κάγκελα του 500 είναι πιο βολικά. Μακάρι να αλλάζουν και στο 300 με ευκολία για να μην έχουν όγκο.
ιδια δεν ειναι το 500 ειναι μεγαλυτερο βαρυτερο και δυνατοτερο αισθητα.
Εγώ το θέμα για εντός πόλης και το πολύ πολύ εντός Αττικής. Σπάνια κάνω ταξιδακια αν και πιστεύω ότι άνετα πάει με 120 σταθερά.
τοτε για σενα το 300 ειναι μονοδρομος.
Ψάχνω άνεση στην μετακίνηση, οικονομία , κόστος κτήσης κτλ κτλ ...
τοτε 300αρι
Στα σέρβις τι διαφορές έχουν πχ ;;;
το ενα μονοκυλινδρο το αλλο δικυλινδρο,το ενα το μισο λαδι,το ενα 1 ζευγος τακακια το αλλο 2 ζευγη,κλπ.Οσο μεγαλυτερο τοσο ακριβωτερο.
Αν βάλει κάποιος αυτά τα 2000 ευρώ παραπάνω τι θα κερδίσει ;;;;;
Στην περιπτωση σου συμφωνα μ αυτα που ορισες εξ αρχης,μονο διαρροη στην τσεπη σου θα εχεις.
Στις αναρτήσεις, στα φρένα , στην άνεση , στα λάστιχα ( αν πχ θέλουν 200 ευρώ για άμεση αλλαγή στο 300 ds ) .
ΔΕΝ θελουν αλλαγη μια χαρα ειναι
Βέβαια όνειρο είχα πάντα τι cb 500 x χωρίς βέβαια να έχω μεγάλη ιδέα για τις μηχανές.
και γω ηθελα να συνευρεθω με την belluci αλλα τζιφος.

Sachry
26/06/2022, 15:02
Χαχαχα όλοι θα θέλαμε την Bellucci Χαχα

Άρα και στο 300 ds να υπολογίζω 3,5 με 4 περίπου ενώ το 500 ds 4,5+ κατάλαβα.

Η εισαγωγική εταιρεία όπως λέτε είναι αξιόπιστη.
Η ίδια εταιρεία που τα φτιάχνει θα είναι ;
Ή θα βγει σαν τα zontes που ανά 6 μήνες αναβαθμίζει το μηχανάκι πχ .
Μπορεί να κλείσει μεθαύριο και να ψαχνομαστε;

panavour
26/06/2022, 15:17
Χαχαχα όλοι θα θέλαμε την Bellucci Χαχα

Άρα και στο 300 ds να υπολογίζω 3,5 με 4 περίπου ενώ το 500 ds 4,5+ κατάλαβα.

Η εισαγωγική εταιρεία όπως λέτε είναι αξιόπιστη.
Η ίδια εταιρεία που τα φτιάχνει θα είναι ;
Η loncin που τα φτιαχνει ειναι μεσα στις 5 μεγαλυτερες κινεζικες εταιριες μοτο,και φτιαχνει και τους μικρους κινητηρες της bmw (800 κυβικων) Ή θα βγει σαν τα zontes που ανά 6 μήνες αναβαθμίζει το μηχανάκι πχ .
Μπορεί να κλείσει μεθαύριο και να ψαχνομαστε;
Η BMW μπορει να κλεισει (τωρα και με το κλεισιμο της στροφιγγας αεριου απο τον πουτιν)
η loncin OXI.:lol:

Sachry
26/06/2022, 16:09
Χαχαχα σωστό και αυτό χαχαχα

Μακάρι να βγουν αξιόπιστα. Ειδικά στον κινητήρα γιατί στα υπόλοιπα βρίσκεις να βάλεις , εξάλλου φοράει από γνωστές μάρκες περιφερειακά.

Sachry
26/06/2022, 16:16
Το ds 300 πάντως που το είδα από κοντά χάνει σε διάφορα σημεία τεχνολογίας σε σχέση με το zontes 310 t2

panavour
26/06/2022, 16:30
Το ds 300 πάντως που το είδα από κοντά χάνει σε διάφορα σημεία τεχνολογίας σε σχέση με το zontes 310 t2

σε τιποτα δεν χανει,μην σε εντυπωσιαζουν τα κουμπακια που ανοιγουν σελλες,και ταπες βενζινης,γιατι αυτα χαλανε,και μετα τρεχεις και δεν φτανεις,ασε που ο γκοργκολης ο αντιπροσωπος κανει συχνα το παγωνι.Η voge(loncin)και σαν μητρικη εταιρια και σαν αντιπροσωπια στην Ελλαδα ειναι σαφως καλυτερη.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.:wave2:

panavour
26/06/2022, 16:33
https://www.youtube.com/watch?v=KcXI5Pj8o0k

Sachry
26/06/2022, 17:14
Το έχω δει αυτό το βίντεο. Κατάλαβα !!!

panavour
26/06/2022, 19:16
Το έχω δει αυτό το βίντεο. Κατάλαβα !!!

ετσι μπραβο,μαθε μπαλιτσα που ελεγε κι ο μακαριτης ο ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ.:a10:

Dr.Monty
27/06/2022, 09:07
Βέβαια όνειρο είχα πάντα τι cb 500 x χωρίς βέβαια να έχω μεγάλη ιδέα για τις μηχανές.

Ηρθε η ώρα να αλλάξεις το ονειρό σου σε Voge 500ds. Εισαι χιλια διακόσια κάτω, με καλυτερο εξοπλισμο (δες το βίντεο - πληρωμένο ή μη δεν ξέρω) και για τον επόμενο μήνα το τριβάλιτσο αλουμινίου στα 100 ευρω.

Voge500dsx vs Honda CB500x (https://www.youtube.com/watch?v=2VTxWf8Opho&t)

Και η προσφορά (https://voge.gr/500ds-dsx/)

Σχετικά με την κατανάλωση, το 500ds το εχω δει να καιει 5-5,5 το ανώτερο σε ταξιδι με 130 σταθερα και 3 βαλίτσες φορτωμένες. Σε μικτό και πόλη ειναι λιγότερο. Μια καλή προσέγγιση ειναι το 3,5.

Sachry
27/06/2022, 10:32
Αν καίει σε πόλη 3,5 πως γίνεται η εταιρεία να λέει 4+ μέσο όρο και τότε πόσο καεί το 300 ;;;

Δεν είναι μόνο τα 1200 κάτω που είναι αρκετά λεφτά , είναι και τα λεφτά που χρειάζεται για να την αποκτησηεις σε σχέση με την 300. Είναι τα έξοδα συντήρησης κυρίως , μετά ασφάλεια, τέλη σε σύγκριση με το 300

Dr.Monty
27/06/2022, 11:45
Δεν μιλουσα για το 300αρι αλλα για το Voge vs Honda.

Οι μετρήσεις ειναι δικές μου. Δεν ειμαι οτι πιο αξιοπιστο κυκλοφορει, αλλα με εμπιστευομαι αρκετα. Αν βάλεις βέβαια το 3,5 και το 5,5 καπου στο 4+ θα καταλήξεις. Το 300αρι καιει ακομα λιγότερο.

Sachry
27/06/2022, 12:04
Εγώ κυρίως εντός πόλης και γύρω από αυτή κυκλοφορώ.

Ταξίδι πχ Αθήνα Θεσσαλονίκη δεν θα κάνω ποτέ!

Για αυτό κοιτάζω το 300 ds.

Τόση μεγάλη διαφορά έχουν στα περιφερειακά 300 και 500 ds ?

Sachry
27/06/2022, 12:11
Εγώ κυρίως εντός πόλης και γύρω από αυτή κυκλοφορώ.

Ταξίδι πχ Αθήνα Θεσσαλονίκη δεν θα κάνω ποτέ!

Για αυτό κοιτάζω το 300 ds.

Τόση μεγάλη διαφορά έχουν στα περιφερειακά 300 και 500 ds ?

Lakisss
27/06/2022, 12:12
Πάντως το συγκεκριμένο 300αρι μοτέρ της Voge είναι υπέραρκετo σε δύναμη για την πόλη και εκδρομούλες. Ζητάει λίγο καύσιμο.

Bowleno
27/06/2022, 12:42
Δεν μιλουσα για το 300αρι αλλα για το Voge vs Honda.

Οι μετρήσεις ειναι δικές μου. Δεν ειμαι οτι πιο αξιοπιστο κυκλοφορει, αλλα με εμπιστευομαι αρκετα. Αν βάλεις βέβαια το 3,5 και το 5,5 καπου στο 4+ θα καταλήξεις. Το 300αρι καιει ακομα λιγότερο.

Όπως είχα γράψει στο νήμα για το 300, καίει 3,5 λίτρα στα 100.
Δεν παίζει το 500 να καίει μόνο 4. 5+ είναι, λογικά

Sachry
27/06/2022, 12:46
Όπως είχα γράψει στο νήμα για το 300, καίει 3,5 λίτρα στα 100.
Δεν παίζει το 500 να καίει μόνο 4. 5+ είναι, λογικά

Πιστεύω και εγώ ότι ισχύει αυτό που λες , για αυτό κοιτάω το 300 . Βέβαια δεν ξέρω αν αξίζει το ds σε σχέση με το ac ή acx .

Εγώ κάνει ταξίδι 200 -. Χιλιόμετρα με σκούτερ 300 αρι. , Άρα και αυτά τα 300 το κάνουν καλύτερα και πιο άνετα πιστεύω.

PaNick67
27/06/2022, 12:54
Πιστεύω και εγώ ότι ισχύει αυτό που λες , για αυτό κοιτάω το 300 . Βέβαια δεν ξέρω αν αξίζει το ds σε σχέση με το ac ή acx .

Εγώ κάνει ταξίδι 200 -. Χιλιόμετρα με σκούτερ 300 αρι. , Άρα και αυτά τα 300 το κάνουν καλύτερα και πιο άνετα πιστεύω.

Ο,τι και να πουμε εμεις εσυ θα πρεπει να τα οδηγησεις και τα δυο και να διαλεξεις. Αν εισαι Αθηνα ειναι πολυ ευκολο να πας στην Mototrend οπου ειναι τρομερα εξυπηρετικοι.
Θα τα δεις ολα απο κοντα, θα ανεβεις επανω κι αν παρεις ενα τηλεφωνο πριν μπορεις να κλεισεις και διπλο test ride.
Στην θεση σου κι εγω το 300 θα κοιταζα αφου ο στοχος ειναι η αστικη μετακινηση.

Sachry
27/06/2022, 12:58
Το θέμα είναι ότι κάνει ανακαίνιση η εταιρεία και δεν το σηκώνει κάνεις .

Kickstart
27/06/2022, 13:40
Εμένα που ψάχνω να οδηγήσω το 500dsx το σήκωσαν το τηλέφωνο και μου είπαν ότι όντως κάνουν ανακαίνιση και να πάρω πάλι σε λίγες μέρες. Στο δίκτυο τους κάνεις δεν έχει μηχανάκι για τεστ όλοι σε παραπέμπουν στα κεντρικά. Τεσπα θα περιμένουμε δεν παθαίνουμε κάτι για πέντε μερες.

Dr.Monty
27/06/2022, 13:43
Όπως είχα γράψει στο νήμα για το 300, καίει 3,5 λίτρα στα 100.
Δεν παίζει το 500 να καίει μόνο 4. 5+ είναι, λογικά

Bowleno είναι δικές μου μετρήσεις, αλλά και του trip computer. Τα οποία ψιλοταυτιζονται. Δεν πάω να πείσω κανένα. Πολύ πιθανόν να φταίει οτι είμαι μισή μερίδα (60kg) και ότι είμαι εξαιρετικά ήρεμος οδηγος. Δλδ δεν κάνω δυνατές εκκινησεις και δεν πάω πάνω από 5Κ στροφές. Όχι από οικονομία απλά μου αρέσουν οι σμουθ καταστάσεις. Τον επόμενο μήνα θα κάνω μια καλή μελέτη να βγάλω συμπεράσματα και να το λύσουμε.

Εκεί που καίει πάντως εξαιρετικά λίγο είναι σε επαρχιακό δρόμο. Δλδ 80-90 χαω. Εκεί εχω μετρήσει και 3,1. Τις περισσότερες είναι στο 3,2 με 3,3.

Bowleno
27/06/2022, 14:08
Bowleno είναι δικές μου μετρήσεις, αλλά και του trip computer. Τα οποία ψιλοταυτιζονται. Δεν πάω να πείσω κανένα. Πολύ πιθανόν να φταίει οτι είμαι μισή μερίδα (60kg) και ότι είμαι εξαιρετικά ήρεμος οδηγος. Δλδ δεν κάνω δυνατές εκκινησεις και δεν πάω πάνω από 5Κ στροφές. Όχι από οικονομία απλά μου αρέσουν οι σμουθ καταστάσεις. Τον επόμενο μήνα θα κάνω μια καλή μελέτη να βγάλω συμπεράσματα και να το λύσουμε.

Εκεί που καίει πάντως εξαιρετικά λίγο είναι σε επαρχιακό δρόμο. Δλδ 80-90 χαω. Εκεί εχω μετρήσει και 3,1. Τις περισσότερες είναι στο 3,2 με 3,3.

Εσύ πρέπει να κάνεις παρέα με τον νεοσσό λέμε:lol:

Sachry
27/06/2022, 16:31
Παιδιά αν ένα μεταχειρισμένο είναι από test ride ή δεν το έχει πολύ προσέξει ο ιδιοκτήτης, τι κακό μπορεί να πάθει το μηχανάκι;;;

Για λίγα λεφτά αξίζει το μεταχειρισμένο με ελάχιστα χιλιόμετρα;

Bowleno
27/06/2022, 16:48
Παιδιά αν ένα μεταχειρισμένο είναι από test ride ή δεν το έχει πολύ προσέξει ο ιδιοκτήτης, τι κακό μπορεί να πάθει το μηχανάκι;;;

Για λίγα λεφτά αξίζει το μεταχειρισμένο με ελάχιστα χιλιόμετρα;

Από τίποτα έως πολλά.... Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Το μεταχειρισμένο είναι πάντα ρίσκο ασχέτως χλμ.
Αξίζει, ναι, αν γίνει σωστός έλεγχος και είναι και η τιμή σωστή....

Πάντως την ψειρίζεις πολύ την μαϊμού και θα καταλήξεις στα μ.μ.μ. στο τέλος:lol:
Στα έχουμε πει, στα έχουμε αναλύσει, κάνε ότι σε φωτίσει ο Μέγας γιαραμπής πια....:wave2:

spyrval
27/06/2022, 19:29
Οι μετρήσεις ειναι δικές μου. Δεν ειμαι οτι πιο αξιοπιστο κυκλοφορει, αλλα με εμπιστευομαι αρκετα.

:lol::lol:

panavour
27/06/2022, 19:59
Παιδιά αν ένα μεταχειρισμένο είναι από test ride ή δεν το έχει πολύ προσέξει ο ιδιοκτήτης, τι κακό μπορεί να πάθει το μηχανάκι;;;

Για λίγα λεφτά αξίζει το μεταχειρισμένο με ελάχιστα χιλιόμετρα;

Παρτο καινουργιο,οπως μετα απο πολυ ψαξιμο,εκανα και γω σημερα, και αφου σου ελεγα τοσες φορες να παρεις το 300ds, πηγα σημερα και τα εκανα ξανα τεστ, και το 300, και το 500 της προσφορας με τις 3 βαλιτσες extra στα 100 ευρω αντι 600,
μου αρεσε πιο πολυ το 500 για το βαρος μου,μου πηρε και σε καλη τιμη το σκουτερ τον σκαραβαιο μου και ΕΤΕΛΕΙΩΣΕ.Το παρηγγειλα.Αντε να δουμε.

Dr.Monty
27/06/2022, 20:06
Παρτο καινουργιο,οπως μετα απο πολυ ψαξιμο,εκανα και γω σημερα, και αφου σου ελεγα τοσες φορες να παρεις το 300ds, πηγα σημερα και τα εκανα ξανα τεστ, και το 300, και το 500 της προσφορας με τις 3 βαλιτσες extra στα 100 ευρω αντι 600,
μου αρεσε πιο πολυ το 500 για το βαρος μου,μου πηρε και σε καλη τιμη το σκουτερ τον σκαραβαιο μου και ΕΤΕΛΕΙΩΣΕ.Το παρηγγειλα.Αντε να δουμε.

ΣΟΒΑΡΑ????? Εισαι δυνατος!!!! Ειχες ακουσει για την προσφορά? Εγω τυχαια την ειδα. Ποιο χρώμα? Πηρες το ds ή dsx?

panavour
27/06/2022, 20:33
ΣΟΒΑΡΑ????? Εισαι δυνατος!!!! Ειχες ακουσει για την προσφορά? Εγω τυχαια την ειδα. Ποιο χρώμα? Πηρες το ds ή dsx?

ΕΣΥ με εβαλες στην πριζα με την αναρτηση σου,πηγα το ξανακανα τεστ,και πηρα το DS με τις χυτες ζαντες.Μου πηρε και το σκουτερ τον σκαραβαιο 200 ανταλλαγη και το παρηγγειλα σε γκριζακι.

Panos76
27/06/2022, 20:55
Και εγώ πάντα ήμουν υπέρ του καινούριου αν γίνεται. Τα μισά μηχανάκια των αγγελιών πιστεύω την έχουν φάει τη σαβουρδα τους με ο,τι αυτό μπορεί να σημαίνει (από έναν καθρέφτη μέχρι πλαισιο).

Sachry
27/06/2022, 21:13
Βρε ένας καθρέπτης δεν πειράζει !!!!

Και σκούτερ που είχα και αμάξι μεταχειρισμένα ήταν γιατί δεν υπήρχε το χρήμα για καινούργιο. Βέβαια τα προσέχω όλα τόσο πολύ , όχι πχ να το πλύνω μην δεν φανεί ωραίο αλλά να το κάνω σέρβις κτλ .

Οπότε ακόμη και τα μεταχειρισμένα άντεχαν στα χέρια μου !!!!

Η παραγγελία έγινε και από μένα !!!

300 ds
Θεωρώ ότι είναι πολύ καλή πρόταση!!!!
Προσφέρει όσα θέλω .
Είναι ίσως η πιο φθηνή πρόταση της αγοράς , ούτε σκούτερ 300 δεν βρίσκεις σε αυτή την τιμή .
Μακάρι όλα να πάνε καλά

panavour
27/06/2022, 21:16
καλοριζικο και ''ορθια'' χιλιομετρα.

Bowleno
27/06/2022, 21:17
Βρε ένας καθρέπτης δεν πειράζει !!!!

Και σκούτερ που είχα και αμάξι μεταχειρισμένα ήταν γιατί δεν υπήρχε το χρήμα για καινούργιο. Βέβαια τα προσέχω όλα τόσο πολύ , όχι πχ να το πλύνω μην δεν φανεί ωραίο αλλά να το κάνω σέρβις κτλ .

Οπότε ακόμη και τα μεταχειρισμένα άντεχαν στα χέρια μου !!!!

Η παραγγελία έγινε και από μένα !!!

300 ds
Θεωρώ ότι είναι πολύ καλή πρόταση!!!!
Προσφέρει όσα θέλω .
Είναι ίσως η πιο φθηνή πρόταση της αγοράς , ούτε σκούτερ 300 δεν βρίσκεις σε αυτή την τιμή .
Μακάρι όλα να πάνε καλά

Καιρός ήταν.... Μας έβγαλες την πίστη ανάποδα :lol:
Καλά χιλιόμετρα!:beer:

Dr.Monty
27/06/2022, 21:29
Μπράβο ρε Sachry! Καλα χιλιομετρα και στους δυο!

Nitse3
27/06/2022, 21:32
Μπράβο ρε Sachry! Καλα χιλιομετρα και στους δυο!

Το φτιάχνεις το club voge σιγά σιγά γιατρέ

Panos76
27/06/2022, 21:45
Καλορίζικα και στους δύο!

Θέλω να πω ότι θέλει ψάξιμο το μτχ ενώ με το καινούργιο ξενοιάζεις από πολλές απόψεις.

doctoras
27/06/2022, 22:56
Καλοριζικα και στους 2 και αναμενουμε φωτο!

*Παναβουρη ωρα να αλλαξεις μότο, "απο το ολοι σκουτερ θα παρετε μια μερα"... :)

**Sachry,
Για το θεμα κοπανηματος με την μεση σου, πριν απογοητευτείς, η βγαλεις βιαστικα συμπερασματα, κανε τα ακόλουθα:
Στρωσε το, εκτος απο το μοτερ πρεπει να κατσουν τακακια και ανάρτηση το τελευταίο ειναι το κυριως θεμα για σενα.
Οταν τελειώσεις με στρώσιμο
Θα βαλεις εργοστασιακές πιέσεις στα λαστιχα.
θα πας σε ανάρτησαδικο και θα ζητήσεις να σου ρυθμίσουν το στατικό και δυναμικό sag στο βαρος σου (φορώντας ολο τον εξοπλισμό αναβατη και κρανος).
Απο εκει και μετα, δε νομίζω να έχει αλλη ρύθμιση οπως επαναφορας.
Συνεπώς οτι αλλαγη θελεις να κανεις ως προς την ανεση θα ειναι με τις πιεσεις των ελαστικων. Μπορεις να τις ρίξεις ως 5psi λιγότερο μπρος-πισω

Μετα απο ολα αυτα αν τα ακολουθήσεις με αυτη την σειρα, πιστευω θα καλυφθείς..

Sachry
28/06/2022, 01:43
Καλοριζικα και στους 2 και αναμενουμε φωτο!

*Παναβουρη ωρα να αλλαξεις μότο, "απο το ολοι σκουτερ θα παρετε μια μερα"... :)

**Sachry,
Για το θεμα κοπανηματος με την μεση σου, πριν απογοητευτείς, η βγαλεις βιαστικα συμπερασματα, κανε τα ακόλουθα:
Στρωσε το, εκτος απο το μοτερ πρεπει να κατσουν τακακια και ανάρτηση το τελευταίο ειναι το κυριως θεμα για σενα.
Οταν τελειώσεις με στρώσιμο
Θα βαλεις εργοστασιακές πιέσεις στα λαστιχα.
θα πας σε ανάρτησαδικο και θα ζητήσεις να σου ρυθμίσουν το στατικό και δυναμικό sag στο βαρος σου (φορώντας ολο τον εξοπλισμό αναβατη και κρανος).
Απο εκει και μετα, δε νομίζω να έχει αλλη ρύθμιση οπως επαναφορας.
Συνεπώς οτι αλλαγη θελεις να κανεις ως προς την ανεση θα ειναι με τις πιεσεις των ελαστικων. Μπορεις να τις ρίξεις ως 5psi λιγότερο μπρος-πισω

Μετα απο ολα αυτα αν τα ακολουθήσεις με αυτη την σειρα, πιστευω θα καλυφθείς..

Εργοστασιακές πιέσεις στα ελαστικά δεν θα έχω έτσι κι αλλιώς ;
Δεν τα ήξερα όλα αυτά που μου είπες. Βέβαια θέλω να ελπίζω ότι ακόμη και από την πρώτη μέρα θα έχει διαφορά από το σκούτερ!