PDA

View Full Version : Versys 650 and Valves



Σελίδες : [1] 2

Ins_gr
20/09/2023, 08:48
Καλησπέρα στην παρέα,

Γράφω μετά από πολύ καιρό στο φόρουμ.

Είχα πριν 4 χρόνια μια Versys 650 2012 Gen2 (58.000χλμ) που υπεραγαπούσα και έλεγα ότι θα είναι η μηχανή μου για πάντα.
Δυστυχώς μετά από 2 χρόνια μαζί και ενώ οι συντηρήσεις και τα service γινόντουσαν υπέρ τακτικά και στην ώρα τους μου έσκασε μια βαλβίδα εξαγωγής εν κίνηση και τρύπησε τον έναν κύλινδρο και τον κατέστρεψε (εικόνα και thread sto subreddit Versys (https://www.reddit.com/r/versys/comments/169mn5l/versys_and_valves/)) οπότε αναγκαστικά την έδωσα γιατί δεν μπορούσα να μπω στην διαδικασία να ψάχνω για άλλο μοτέρ κλπ.
Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να σκέφτομαι να αγοράσω μια πάλι (από 2019 μοντέλο και μετά) αλλά το όλο περιστατικό μου έχει δημιουργήσει μια ανασφάλεια.
Έχετε εμπειρία με κάτι παρόμοιο? Θα ήταν συνετό να πάρω μια πάλι ή υπάρχουν ακόμα τα προβλήματα με τις βαλβίδες?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

anco
20/09/2023, 09:11
Καλησπέρα στην παρέα,

Γράφω μετά από πολύ καιρό στο φόρουμ.

Είχα πριν 4 χρόνια μια Versys 650 2012 Gen2 (58.000χλμ) που υπεραγαπούσα και έλεγα ότι θα είναι η μηχανή μου για πάντα.
Δυστυχώς μετά από 2 χρόνια μαζί και ενώ οι συντηρήσεις και τα service γινόντουσαν υπέρ τακτικά και στην ώρα τους μου έσκασε μια βαλβίδα εξαγωγής εν κίνηση και τρύπησε τον έναν κύλινδρο και τον κατέστρεψε (εικόνα και thread sto subreddit Versys (https://www.reddit.com/r/versys/comments/169mn5l/versys_and_valves/)) οπότε αναγκαστικά την έδωσα γιατί δεν μπορούσα να μπω στην διαδικασία να ψάχνω για άλλο μοτέρ κλπ.
Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να σκέφτομαι να αγοράσω μια πάλι (από 2019 μοντέλο και μετά) αλλά το όλο περιστατικό μου έχει δημιουργήσει μια ανασφάλεια.
Έχετε εμπειρία με κάτι παρόμοιο? Θα ήταν συνετό να πάρω μια πάλι ή υπάρχουν ακόμα τα προβλήματα με τις βαλβίδες?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα.

η ερώτηση σου δεν έχει απάντηση, και να βάζει κάποιος το χέρι στην φωτιά.

ο λόγος είναι απλός… ο κάθε ένας που λέει… η μηχανή μου είναι full αξιόπιστη είναι σχετικός / με το πως το δουλεύει το μοτέρ κάποιος.

Υπάρχουν μοτέρ που αντέχουν κανιβαλισμό και δεν κάνουν κιχ, και υπάρχουν μοτέρ που την ακούνε όταν τους τραβάς τα αυτιά.

Οπότε ποσο αξιόπιστη μια μηχανή είναι σχετικό.

Πάμε στα του Versys μιας και ήθελα να πάρω και εγώ ενα πριν χρόνια αλλά με αυτά που διάβαζα δεν…

Ποιος λύνει καπάκι, δίπλα ελατήρια βαλβίδων , ρύθμισμα στο δυναμόμετρα να έχει σωστό καύσιμο…

ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ… δεν πήρα

αιτία : φτωχό καύσιμο (οι μ@λακιες που κάνουν οι εταιρίες για να περνούν έγκριση) και κακό valve train.

Λογικά θα έχει λυθεί στο Gen 3 και μετά.
αλλά δεν στο εγγυάται κανείς.

Ins_gr
20/09/2023, 09:35
Ευχαριστώ για την απάντηση, ναι το καταλαβαίνω, δεν θα μου εγγυηθεί κανείς, απλά ήθελα να δω αν υπάρχει παρόμοια εμπειρία ή περιστατικά για να έχω μια άποψη για το gen3.

doctor_john
20/09/2023, 11:13
Δικαιολογημένα ανησυχείς, υπαιτιότητα της kawa που ποτέ δεν εξήγησε τον πολύ απλό λόγο για τον οποίο ένα ποσοστό κινητήρων καταστράφηκε.

Θα προσπαθήσω να στα πω απλά, αν έχεις απορίες ρωτάς.

Πρώτα από όλα το πρόβλημα έχει να κάνει με υπερθέρμανση της κεφαλής λόγο φτωχού μίγματος (περισσότερος αέρας, υψηλότερη θερμοκρασία καύσης).
Αυτό διορθώθηκε με ρύθμιση της kawa στα μοντέλα μετά το '12.

Το ότι διορθώθηκε ΔΕΝ σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να βάλει πιο ανοικτή εξάτμιση και φίλτρο χωρίς να αλλάξει την ποσότητα καυσίμου
όπως συμβαίνει σε όλες τις μοτοσυκλέτες με ψεκασμό.

Επίσης υπάρχει θέμα με την ρύθμιση βαλβίδων από τους μηχανικούς.
Πολλοί μηχανικοί κρίνουν με βάση τις προδιαγραφές της kawa και αποτρέπουν από την ρύθμιση βαλβίδων στις 23000χλμ που είναι ο έλεγχος
(σε μέρη με ακραίες θερμοκρασίες όπως ο καναδας, αναγράφεται σαν ρυθμιση βαλβίδων στις 23000χλμ και ο έλεγχος στις 14000χλμ).

Οι χαρτογράφησεις στα μοντέλα μέχρι το '12 (ή το '11) είναι οριακά επαρκείς με τον αριστερό κύλινδρο (δεν φαίνεται στα "οικιακά" προγράμματα ανάγνωσης της)
να λειτουργεί με πολύ λιγότερο καύσιμο από τον δεξί. Έχει παρατηρηθεί και η αντίστοιχη επιβάρυνση του δεξιού μόνο σε λίγες περιπτώσεις.

Ο λόγος είναι οι δήθεν προδιαγραφές ρύπων που επέβαλε η eu ενώ το μοντέλο ήταν σε φάση διάθεσης το '05 και η κακή διαχείριση της kawa
που στην ουσία άγγιζε τις προδιαγραφές euro 5 σε θεωρητικό επίπεδο γιατί τότε υπήρχαν μόνο οι euro 3.

Με λίγα λόγια θεωρώ ότι είσαι ασφαλής χωρίς ανάγκη αλλαγών στα μοντέλα >'12 εφόσον είναι συντηρημένα τυπικά και δεν έχουν λειτουργήσει
με race προδιαγραφών εξάτμιση ή φίλτρο. Ο μηχανικός σου μπορεί να δει εύκολα αν είχε γίνει αλλαγή και επέστρεψε στην εργοστασιακή κατάσταση για να πωληθεί.

Έχω αγοράσει μοτό με αλλαγμένο κινητήρα και πήρα μαζί τον κατεστραμένο, έχω μιλήσει με άγγλους και αμερικάνους μηχανικούς
που τρέχουν τον κινητήρα αυτόν σε αγώνες καθως και με μηχανικούς στην ασία που έφαγαν το πρώτο κύμα καταστροφών και ήταν το μόνο μέρος
που η kawa εφάρμοσε μια άτυπη ανάκληση αντικαθιστώντας τις βαλβίδες και διορθώνοντας την χαρτογράφιση.

όπως επίσης είναι σύμφωνοι με όσα σου γράφω δύο έλληνες μηχανικοί.

Θα 'θελα πολύ να μάθω αν στο δικό σου είχε γίνει η προβλεπόμενη ρύθμιση βαλβίδων στις 42000χλμ με αποδείξεις
ή όπως σε πολλούς σε είχε αποτρέψει ο μηχανικός λόγο του ότι έβρισκε τα νούμερα μέσα στα φυσιολογικά όρια
που δίνει η kawa.

πυξιδας990
20/09/2023, 11:25
Δικαιολογημένα ανησυχείς, υπαιτιότητα της kawa που ποτέ δεν εξήγησε τον πολύ απλό λόγο για τον οποίο ένα ποσοστό κινητήρων καταστράφηκε.

Θα προσπαθήσω να στα πω απλά, αν έχεις απορίες ρωτάς.

Πρώτα από όλα το πρόβλημα έχει να κάνει με υπερθέρμανση της κεφαλής λόγο φτωχού μίγματος (περισσότερος αέρας, υψηλότερη θερμοκρασία καύσης).
Αυτό διορθώθηκε με ρύθμιση της kawa στα μοντέλα μετά το '12.

Το ότι διορθώθηκε ΔΕΝ σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να βάλει πιο ανοικτή εξάτμιση και φίλτρο χωρίς να αλλάξει την ποσότητα καυσίμου
όπως συμβαίνει σε όλες τις μοτοσυκλέτες με ψεκασμό.

Επίσης υπάρχει θέμα με την ρύθμιση βαλβίδων από τους μηχανικούς.
Πολλοί μηχανικοί κρίνουν με βάση τις προδιαγραφές της kawa και αποτρέπουν από την ρύθμιση βαλβίδων στις 23000χλμ που είναι ο έλεγχος
(σε μέρη με ακραίες θερμοκρασίες όπως ο καναδας, αναγράφεται σαν ρυθμιση βαλβίδων στις 23000χλμ και ο έλεγχος στις 14000χλμ).

Οι χαρτογράφησεις στα μοντέλα μέχρι το '12 (ή το '11) είναι οριακά επαρκής με τον αριστερό κύλινδρο (δεν φαίνεται στα "οικιακά" προγράμματα ανάγνωσης της)
να λειτουργεί με πολύ λιγότερο καύσιμο από τον δεξί. Έχει παρατηρηθεί και η αντίστοιχη επιβάρυνση του δεξιού μόνο σε λίγες περιπτώσεις.

Ο λόγος είναι οι δήθεν προδιαγραφές ρύπων που επέβαλε η eu ενώ το μοντέλο ήταν σε φάση διάθεσης το '05 και η κακή διαχείριση της kawa
που στην ουσία άγγιζε τις προδιαγραφές euro 5 σε θεωρητικό επίπεδο γιατί τότε υπήρχαν μόνο οι euro 3.

Με λίγα λόγια θεωρώ ότι είσαι ασφαλής χωρίς ανάγκη αλλαγών στα μοντέλα >'12 εφόσον είναι συντηρημένα τυπικά και δεν έχουν λειτουργήσει
με race προδιαγραφών εξάτμιση ή φίλτρο. Ο μηχανικός σου μπορεί να δει εύκολα αν είχε γίνει αλλαγή και επέστρεψε στην εργοστασιακή κατάσταση για να πωληθεί.

Έχω αγοράσει μοτό με αλλαγμένο κινητήρα και πήρα μαζί τον κατεστραμένο, έχω μιλήσει με άγγλους και αμερικάνους μηχανικούς
που τρέχουν τον κινητήρα αυτόν σε αγώνες καθως και με μηχανικούς στην ασία που έφαγαν το πρώτο κύμα καταστροφών και ήταν το μόνο μέρος
που η kawa εφάρμοσε μια άτυπη ανάκληση αντικαθιστώντας τις βαλβίδες και διορθώνοντας την χαρτογράφιση.

όπως επίσης είναι σύμφωνοι με όσα σου γράφω δύο έλληνες μηχανικοί.

Θα 'θελα πολύ να μάθω αν στο δικό σου είχε γίνει η προβλεπόμενη ρύθμιση βαλβίδων στις 42000χλμ με αποδείξεις
ή όπως σε πολλούς σε είχε αποτρέψει ο μηχανικός λόγο του ότι έβρισκε τα νούμερα μέσα στα φυσιολογικά όρια
που δίνει η kawa.

για την κουβεντα και η cf moto στα μοτερ 650-700(αντιγραφη καβα) 40000 χλμ λεει για βαλβιδες οπως η καβα(ειχε 7αρι versys ο αδερφος μου)

doctor_john
20/09/2023, 11:50
Έτσι "επιβάλει" η αγορά και ρεαλιστικά έτσι συμβαίνει στους περισσότερους ιδιοκτήτες που την χρησιμοποιούν μέχρι τα όρια του φυσιολογικού.
Όπως λέει και ο anco παραπάνω όμως, αν ζορίζεις υπερβολικά και με μοναδικό στόχο τις επιδόσεις είναι πολύ πιθανό οι βαλβίδες να ξερυθμιστούν
πολύ πιο γρήγορα όπως σε πολλούς κινητήρες.
Δεν λέω για το σκίσιμο που μπορεί να κάνουμε οι φυσιολογικοί χρήστες με ταπεραμέντο :D
Aναφέρομαι σε σκίσιμο αγωνιστικών προδιαγραφών, να αγνοείς την προθέρμανση ή να τύχει να ψυχθεί απότομα μετά από βράσιμο.

Η cf moto επαλήθευσε τους υπολογισμούς μου, πως με 3mm κοντύτερες μπιέλες γίνεται απροβλημάτιστα 700cc κυβικά
και εγώ συνεχίζω να κράζω τον μηχανικό μου και την βλακώδη εμμονή του με τις προδιαγραφές του εργοστασίου.. :lol:

kostaskk
20/09/2023, 11:54
Στο gen1 αν δεν κάνω λάθος πάντα κοβόταν μια συγκεκριμένη, εξωτερική εξαγωγής δεξιά η αριστερή μεριά δεν θυμάμαι, άρα δεν ήταν μόνο θέμα μίγματος γιατί θα χαλούσαν και οι άλλες και σε τυχαίες θέσεις.. ίσως θέμα σχεδίασης,ψύξης,υλικών.. αν βρεις τι το προκαλούσε και τι αλλαγές έκαναν στο gen3 αν έκαναν τότε θα βοηθούσε..

πυξιδας990
20/09/2023, 12:01
Έτσι "επιβάλει" η αγορά και ρεαλιστικά έτσι συμβαίνει στους περισσότερους ιδιοκτήτες που την χρησιμοποιούν μέχρι τα όρια του φυσιολογικού.
Όπως λέει και ο anco παραπάνω όμως, αν ζορίζεις υπερβολικά και με μοναδικό στόχο τις επιδόσεις είναι πολύ πιθανό οι βαλβίδες να ξερυθμιστούν
πολύ πιο γρήγορα όπως σε πολλούς κινητήρες.
Δεν λέω για το σκίσιμο που μπορεί να κάνουμε οι φυσιολογικοί χρήστες με ταπεραμέντο :D
Aναφέρομαι σε σκίσιμο αγωνιστικών προδιαγραφών, να αγνοείς την προθέρμανση ή να τύχει να ψυχθεί απότομα μετά από βράσιμο.

Η cf moto επαλήθευσε τους υπολογισμούς μου, πως με 3mm κοντύτερες μπιέλες γίνεται απροβλημάτιστα 700cc κυβικά
και εγώ συνεχίζω να κράζω τον μηχανικό μου και την βλακώδη εμμονή του με τις προδιαγραφές του εργοστασίου.. :lol:

εγω απορω πως μετα απ 17 χρονια το versys παραμενει 650 και δεν εχει παει 700 κυβικα που ειναι ολοι πια..

doctor_john
20/09/2023, 12:07
Στο gen1 αν δεν κάνω λάθος πάντα κοβόταν μια συγκεκριμένη, εξωτερική εξαγωγής δεξιά η αριστερή μεριά δεν θυμάμαι, άρα δεν ήταν μόνο θέμα μίγματος γιατί θα χαλούσαν και οι άλλες και σε τυχαίες θέσεις.. ίσως θέμα σχεδίασης,ψύξης,υλικών.. αν βρεις τι το προκαλούσε και τι αλλαγές έκαναν στο gen3 αν έκαναν τότε θα βοηθούσε..

Τις ξέρω όλες, συνήθως είναι η εσωτερική του αριστερού που ψύχεται λιγότερο. ξεκάθαρα θέμα μόνο μίγματος.
Η ψύξη τους είναι επαρκής, σε χώρες του νότου και για λόγους περισσότερο ψυχολογικούς ή αυτογνωσίας μπορείς να αλλάξεις
μέγεθος ψυγείου χωρίς πολλά πολλά με 3-4 διαφορετικούς τρόπους ;)

Φαντάσου ότι οι διάμετροι των εξαγωγών είναι 32mm, η arrow προτείνει 33mm για χρήση με τα 38mm σώματα ψεκασμού
και από εκεί και πέρα κάθε μηχανικός μπορεί να φτάσει τα 35-37mm με σώματα 41mm για αγωνιστική χρήση.
Το μέγεθος των βαλβίδων αλλάζει επίσης αν το επιλέξει στο 3ο, 4ο στάδιο.

Ins_gr
20/09/2023, 12:58
Δικαιολογημένα ανησυχείς, υπαιτιότητα της kawa που ποτέ δεν εξήγησε τον πολύ απλό λόγο για τον οποίο ένα ποσοστό κινητήρων καταστράφηκε.

Θα προσπαθήσω να στα πω απλά, αν έχεις απορίες ρωτάς.

Πρώτα από όλα το πρόβλημα έχει να κάνει με υπερθέρμανση της κεφαλής λόγο φτωχού μίγματος (περισσότερος αέρας, υψηλότερη θερμοκρασία καύσης).
Αυτό διορθώθηκε με ρύθμιση της kawa στα μοντέλα μετά το '12.

Το ότι διορθώθηκε ΔΕΝ σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να βάλει πιο ανοικτή εξάτμιση και φίλτρο χωρίς να αλλάξει την ποσότητα καυσίμου
όπως συμβαίνει σε όλες τις μοτοσυκλέτες με ψεκασμό.

Επίσης υπάρχει θέμα με την ρύθμιση βαλβίδων από τους μηχανικούς.
Πολλοί μηχανικοί κρίνουν με βάση τις προδιαγραφές της kawa και αποτρέπουν από την ρύθμιση βαλβίδων στις 23000χλμ που είναι ο έλεγχος
(σε μέρη με ακραίες θερμοκρασίες όπως ο καναδας, αναγράφεται σαν ρυθμιση βαλβίδων στις 23000χλμ και ο έλεγχος στις 14000χλμ).

Οι χαρτογράφησεις στα μοντέλα μέχρι το '12 (ή το '11) είναι οριακά επαρκείς με τον αριστερό κύλινδρο (δεν φαίνεται στα "οικιακά" προγράμματα ανάγνωσης της)
να λειτουργεί με πολύ λιγότερο καύσιμο από τον δεξί. Έχει παρατηρηθεί και η αντίστοιχη επιβάρυνση του δεξιού μόνο σε λίγες περιπτώσεις.

Ο λόγος είναι οι δήθεν προδιαγραφές ρύπων που επέβαλε η eu ενώ το μοντέλο ήταν σε φάση διάθεσης το '05 και η κακή διαχείριση της kawa
που στην ουσία άγγιζε τις προδιαγραφές euro 5 σε θεωρητικό επίπεδο γιατί τότε υπήρχαν μόνο οι euro 3.

Με λίγα λόγια θεωρώ ότι είσαι ασφαλής χωρίς ανάγκη αλλαγών στα μοντέλα >'12 εφόσον είναι συντηρημένα τυπικά και δεν έχουν λειτουργήσει
με race προδιαγραφών εξάτμιση ή φίλτρο. Ο μηχανικός σου μπορεί να δει εύκολα αν είχε γίνει αλλαγή και επέστρεψε στην εργοστασιακή κατάσταση για να πωληθεί.

Έχω αγοράσει μοτό με αλλαγμένο κινητήρα και πήρα μαζί τον κατεστραμένο, έχω μιλήσει με άγγλους και αμερικάνους μηχανικούς
που τρέχουν τον κινητήρα αυτόν σε αγώνες καθως και με μηχανικούς στην ασία που έφαγαν το πρώτο κύμα καταστροφών και ήταν το μόνο μέρος
που η kawa εφάρμοσε μια άτυπη ανάκληση αντικαθιστώντας τις βαλβίδες και διορθώνοντας την χαρτογράφιση.

όπως επίσης είναι σύμφωνοι με όσα σου γράφω δύο έλληνες μηχανικοί.

Θα 'θελα πολύ να μάθω αν στο δικό σου είχε γίνει η προβλεπόμενη ρύθμιση βαλβίδων στις 42000χλμ με αποδείξεις
ή όπως σε πολλούς σε είχε αποτρέψει ο μηχανικός λόγο του ότι έβρισκε τα νούμερα μέσα στα φυσιολογικά όρια
που δίνει η kawa.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο σου, να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι γιατί πάνε χρόνια και το έχω δώσει το βιβλίο service.
Μένω Αθήνα και μου είπαν για Βέρσυς να πηγαίνω για σέρβις σε ένα στους Αμπελόκηπους (Δεν αναφέρω όνομα για τυπικούς λόγους) ο οποίος είναι "μαστερ" στα Βέρσυς, λογικά θα το προχωρήσω με την αγορά γιατί πραγματικά το Βέρσυς είχε ότι ήθελα σε ένα μηχανάκι.

kostaskk
20/09/2023, 14:09
Τις ξέρω όλες, συνήθως είναι η εσωτερική του αριστερού που ψύχεται λιγότερο. ξεκάθαρα θέμα μόνο μίγματος.
Η ψύξη τους είναι επαρκής, σε χώρες του νότου και για λόγους περισσότερο ψυχολογικούς ή αυτογνωσίας μπορείς να αλλάξεις
μέγεθος ψυγείου χωρίς πολλά πολλά με 3-4 διαφορετικούς τρόπους ;)

Φαντάσου ότι οι διάμετροι των εξαγωγών είναι 32mm, η arrow προτείνει 33mm για χρήση με τα 38mm σώματα ψεκασμού
και από εκεί και πέρα κάθε μηχανικός μπορεί να φτάσει τα 35-37mm με σώματα 41mm για αγωνιστική χρήση.
Το μέγεθος των βαλβίδων αλλάζει επίσης αν το επιλέξει στο 3ο, 4ο στάδιο.

Αν χαλάει η εσωτερική του αριστερού τότε γιατί δεν χαλάει και η εσωτερική του δεξιού?
Θα έψαχνα αν τα μπεκ ψεκάζουν το ίδιο αν είναι σε ίδιο σημείο,αποσταση, αν οι αυλοί εισαγωγής είναι ίδιοι και κοιτάνε σε ίδια σημεία, το φιλτροκουτι,,
Από πού μπαίνει το νερό στο μπλοκ και στην κεφαλή και από που βγαίνει,, από πού μπαίνει το λάδι στην κεφαλή, αν έχει εμπόδια μπροστά πχ κορνα-πλαστικα ο ένας και ο άλλος όχι,
Διάφορες πχ στον χώρο για λάδι κοντά στις βαλβίδες, γωνία και θέση λαιμων, και γενικά οποιαδήποτε διαφορά μπορει να έχει ο ένας με τον άλλον... αν ήταν μίγμα θα συνέβαινε και στους 2.
Αν γίνεσαι συνηθος μόνο στον έναν τότε και κάτι άλλο παίζει ρολο

anco
20/09/2023, 14:37
Μπορεί ο φίλος να πάρει το Gen 3 και παράλληλα να βάλει 1 Power Commander.
Να το ρύθμιση σε όλο το φάσμα ωραία και σωστά (έχει πλέον πολλούς).
Και αν του έρθει να βάλει στο μέλλον μια εξάτμιση , να το ξανά φτιάξει, αν θυμάμαι καλά μπορείς και να σώσεις τους χάρτες σε αρχεία, και με 1 laptop να τον αλλάξεις χωρίς να χρειάζεται να ξανά ρυθμιστή.

Αυτό με τις βαλβίδες check σε 48.000 δεν το κατάλαβα ποτέ !

ή 24.000 σε αλλά…

Που ξέρεις η κάθε εταιρία αν ο οδηγός του πίνει το αίμα και το valve train δουλεύει στο όριο…

Ειλικρινά ότι να ναι…
και μη μου πει κανείς ότι στα συνεργεία κάνουν inspection…

Πρόσφατα ζήτησα στο παπάκι να καθαρίσουν το oil screen, και μου λένε… δεν χρειάζεται στις 24.000
Λέω η Honda λέει κάθε 12.000 clean…

Άντε τώρα βγάλε ακρη με αυτή την απάντηση από εξουσιοδοτημένο - κάθετη μονάδα…

Bowleno
20/09/2023, 15:02
Μια ζωή πατάτες με τα μοτέρ η καβάσω... Ποιος ξέχνα, εκεί, αρχές του '90 τα δικύλινδρα 500αρια που ξεκολλούσαν οι μαγνήτες του βολάν με καταστροφικές συνέπειες; εγώ πάντως, όχι:cry:
Δεν ξέρω αν συνέβαινε και στα λοιπά μοτέρ της εκείνης της εποχής...

kostaskk
20/09/2023, 15:07
Μια ζωή πατάτες με τα μοτέρ η καβάσω... Ποιος ξέχνα, εκεί, αρχές του '90 τα δικύλινδρα 500αρια που ξεκολλούσαν οι μαγνήτες του βολάν με καταστροφικές συνέπειες; εγώ πάντως, όχι:cry:
Δεν ξέρω αν συνέβαινε και στα λοιπά μοτέρ της εκείνης της εποχής...

Και σήμερα ξεκολλάνε,
η φτηνή λύση είναι οι μαγνήτες κολλημένοι με κόλλα πάνω στο βολάν.. φαίνονται

Και η ακριβή οι μαγνήτες ανάμεσα σε 2 φύλλα μετάλλου, δλδ μέσα στο βολάν,δεν βλέπεις μαγνήτη με το μάτι.. στα honda έτσι ηταν

anco
20/09/2023, 15:16
Μια ζωή πατάτες με τα μοτέρ η καβάσω... Ποιος ξέχνα, εκεί, αρχές του '90 τα δικύλινδρα 500αρια που ξεκολλούσαν οι μαγνήτες του βολάν με καταστροφικές συνέπειες; εγώ πάντως, όχι:cry:
Δεν ξέρω αν συνέβαινε και στα λοιπά μοτέρ της εκείνης της εποχής...

Όλες οι εταιρίες πάντα έχουν σε διαφορά μοντέλα τα κουσούρια τους.
Άλλες από σχεδιαστικό λάθος και άλλες γιατί πιέστηκαν να τα φέρουν εκεί…


Πάντως αυτό με το Euro 4 / 5 και μετά έχει καταντήσει γέλιο

Μηχανές όπως το R6 και το CBR 600RR φάγανε τοίχο… και τα πουλάνε μέχρι στιγμής μόνο σε race έκδοση… (αν και το Honda ανακοίνωσε ότι βρήκε λύση)

Δεν μένει να δούμε από μοτέρ με 15.500-16.000 rpm να καρφώνουν
Βαλβίδες…σπασμένα πιστόνια κτλ κτλ κτλ

Θέλω να δω πως θα έρθει η εξέλιξη και αύξηση επιδόσεων με όλους αυτούς τους φραγμούς…
και τίποτα δεν μας λέει ότι στο μέλλον… τι έχεις στην κατοχή σου όχημα Euro 2 ???
Δεν το κυκλοφορείς

doctor_john
20/09/2023, 16:47
Αν χαλάει η εσωτερική του αριστερού τότε γιατί δεν χαλάει και η εσωτερική του δεξιού?
Θα έψαχνα αν τα μπεκ ψεκάζουν το ίδιο αν είναι σε ίδιο σημείο,αποσταση, αν οι αυλοί εισαγωγής είναι ίδιοι και κοιτάνε σε ίδια σημεία, το φιλτροκουτι,,
Από πού μπαίνει το νερό στο μπλοκ και στην κεφαλή και από που βγαίνει,, από πού μπαίνει το λάδι στην κεφαλή, αν έχει εμπόδια μπροστά πχ κορνα-πλαστικα ο ένας και ο άλλος όχι,
Διάφορες πχ στον χώρο για λάδι κοντά στις βαλβίδες, γωνία και θέση λαιμων, και γενικά οποιαδήποτε διαφορά μπορει να έχει ο ένας με τον άλλον... αν ήταν μίγμα θα συνέβαινε και στους 2.
Αν γίνεσαι συνηθος μόνο στον έναν τότε και κάτι άλλο παίζει ρολο

Λόγω του ότι ο αριστερός (ή ο δεξιός πιο σπάνια) έχει διαφορετική χαρτογράφηση απο τον δεξιό (ή τον αριστερό αντίστοιχα).
Το γράφω παραπάνω, έχουν διαφορετική χαρτογράφηση ο κάθε κύλινδρος.

Βλέπεις πολύ φτωχό μίγμα στις χαμηλές στροφές, οριακά πράσινο στις μεσαίες και αντίστοιχα φτωχό στις υψηλές.
Ο δεύτερος κύλινδρος, που δεν έβλεπα, είχε σημαντικό ποσοστό λιγότερο καύσιμο στο σύνολο με αποτέλεσμα να βράζει εύκολα. (20%-30%)

Η διαδρομή της ψύξης δεν έχει πρόβλημα όπως δεν έχει και η τρόμπα και αποδεικνύεται εύκολα στα εκατοντάδες που τρέχουν 15 χρόνια τώρα.
Μεγαλύτερο ψυγείο είναι πάντα κάτι θεμιτό σε πολύστροφους κινητήρες που ξέρεις ότι θα τους πιέζεις για μεγάλο χρονικό διάστημα
ειδικά σε θερμότερα κλίματα όπως το δικό μας.
Δεν μπαίνει λάδι έτσι όπως το θυμάσαι στις κεφαλές από παλαιότερους κινητήρες, είναι νέας τεχνολογίας διαχείριση που εκμεταλλεύεται διαφορετικά
το λάδι, προσφέροντας μικρότερο συνολικό βάρος κινητήρα.

Δεν έχει εμπόδια που να διαφοροποιούν την ψύξη στον ένα από τους δύο. Μόνο το ψυγείο είναι μπροστά από τις κεφαλέ με το βεντιλατέρ
στα αριστερά που αν θέλεις συμψηφίζει την μικρότερη επιφάνεια των εξαγωγών που υφίσταται στα αριστερά. (στρίβουν προς τα δεξιά και οι δύο πολύ σύντομα).
Ο χώρος των βαλβίδων στην κεφαλή είναι ίδιος δεξιά - αριστερά.

Οι λαιμοί είναι ίδιοι όπως και κάθε άλλο χαρακτηριστικό της εισαγωγής και στους δύο κυλίνδρους.

Είναι αποτέλεσμα φτωχού μίγματος και συμβαίνει στον ένα γιατί σε αυτόν έχουμε πολύ φτωχότερο μίγμα.
Άσχετο αλλά ακόμα και αν στερούσαμε το ίδιο καύσιμο και στους δύο, πάλι ο ένας θα προλάβαινε να ακινητοποιήσει τον κινητήρα
απλά δεν θα ξέραμε σε ποιόν κάθε φορά γιατί θα ήταν αποτέλεσμα τύχης. Η ζημιά ολοκληρώνεται σε 2-3 κύκλους του κινητήρα
που καταλαβαίνεις ότι σε στροφές περισσότερες από 3000 είναι θέμα ενός δευτερολέπτου ή λιγότερο.
(υπάρχουν βίντεο με το φαινόμενο αυτό)

Γιά όσους διαβάζουν το θέμα γρήγορα:
Η αναφορά σε "νερό" για το σύστημα ψύξης γίνεται απο συνήθεια.
Σε κανένα υδρόψυκτο κινητήρα δεν δικαιολογείται ουτε σταγόνα νερού, είναι σκέτο ψυκτικό υγρό.
Προφανώς τα φτηνά παραφλού είναι αραιωμένα με απεσταγμένο νερό χωρίς άλατα και αυτός είναι ο λόγος που έχουμε αναφορές
για "εξαφάνιση" (εξάτμιση) των υγρών και ανάγκη για συχνό έλεγχο σε αυτόν τον τύπο κινητήρα.

Καλύτερα να επιλέγουμε καλής ποιότητας παραφλού που συνήθως έχει την διπλάσια τιμή από αυτή των φτηνών,

billy84
20/09/2023, 16:49
Καλησπέρα στην παρέα,

Γράφω μετά από πολύ καιρό στο φόρουμ.

Είχα πριν 4 χρόνια μια Versys 650 2012 Gen2 (58.000χλμ) που υπεραγαπούσα και έλεγα ότι θα είναι η μηχανή μου για πάντα.
Δυστυχώς μετά από 2 χρόνια μαζί και ενώ οι συντηρήσεις και τα service γινόντουσαν υπέρ τακτικά και στην ώρα τους μου έσκασε μια βαλβίδα εξαγωγής εν κίνηση και τρύπησε τον έναν κύλινδρο και τον κατέστρεψε (εικόνα και thread sto subreddit Versys (https://www.reddit.com/r/versys/comments/169mn5l/versys_and_valves/)) οπότε αναγκαστικά την έδωσα γιατί δεν μπορούσα να μπω στην διαδικασία να ψάχνω για άλλο μοτέρ κλπ.
Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να σκέφτομαι να αγοράσω μια πάλι (από 2019 μοντέλο και μετά) αλλά το όλο περιστατικό μου έχει δημιουργήσει μια ανασφάλεια.
Έχετε εμπειρία με κάτι παρόμοιο? Θα ήταν συνετό να πάρω μια πάλι ή υπάρχουν ακόμα τα προβλήματα με τις βαλβίδες?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.


Γιατί να τα φτιάξουν τα προβλήματα με τις βαλβίδες όταν υπάρχει κόσμος που πλήρωσε και ΔΕΝ έμαθε?

doctor_john
20/09/2023, 16:59
Μπορεί ο φίλος να πάρει το Gen 3 και παράλληλα να βάλει 1 Power Commander.
Να το ρύθμιση σε όλο το φάσμα ωραία και σωστά (έχει πλέον πολλούς).
Και αν του έρθει να βάλει στο μέλλον μια εξάτμιση , να το ξανά φτιάξει, αν θυμάμαι καλά μπορείς και να σώσεις τους χάρτες σε αρχεία, και με 1 laptop να τον αλλάξεις χωρίς να χρειάζεται να ξανά ρυθμιστή.

Αυτό με τις βαλβίδες check σε 48.000 δεν το κατάλαβα ποτέ !

ή 24.000 σε αλλά…

Που ξέρεις η κάθε εταιρία αν ο οδηγός του πίνει το αίμα και το valve train δουλεύει στο όριο…

Ειλικρινά ότι να ναι…
και μη μου πει κανείς ότι στα συνεργεία κάνουν inspection…

Πρόσφατα ζήτησα στο παπάκι να καθαρίσουν το oil screen, και μου λένε… δεν χρειάζεται στις 24.000
Λέω η Honda λέει κάθε 12.000 clean…

Άντε τώρα βγάλε ακρη με αυτή την απάντηση από εξουσιοδοτημένο - κάθετη μονάδα…

Με τα pc που δεν ξεχωρίζουν τις χαρτογραφίσεις των κυλίνδρων ελέγχεις το ήδη υπάρχον setup.
Σίγουρα σώζεις το φαινόμενο που συζητάμε μέχρι ενός σημείου αλλά καταλήγεις να καις λίγο παραπάνω καύσιμο
από αυτό που θα χρησιμοποιούσες αν έφτιαχνες τις χαρτογραφήσεις ίδιες στην ecu με λίγο μικρότερες επιδόσεις
για τις αντίστοιχες στροφές κάθε φορά.

Εφόσον είναι επανεγγράψιμη η ecu είναι πολύ καλύτερα (και λίγο πιο οικονομικά) να διορθώσεις τις χαρτογραφήσεις σε αυτήν
μιας που έτσι και αλλιώς θα μπεις σε αυτήν για να ακυρώσεις μερικές ρουτίνες που αυξομειώνουν το καύσιμο δήθεν για λόγους
ρύπων και που στην ουσία λειτουργούν ενάντια στην χρήση του κινητήρα.

kostaskk
20/09/2023, 17:09
Για ποιο λόγο να έβαλαν διαφορετική χαρτογράφηση σε κάθε κυλινδρο? (Εφόσον είναι δικυλινδρο)

Άρα με αλλαγή προγράμματος η μετατροπή του υπάρχοντος ξεμπερδεψες.. απλά αντιγράφεις την καλή χαρτογράφηση και την βάζεις ίδια στον άλλον κύλινδρο, ίσως και λίγο ποιο πλούσιο. ..φαντάζομαι μόνο στο μίγμα αυτά και ότι δεν έχουν αλλαγές και στο αβάνς...

Παντός σε τρικυλινρρο 675 που είχα συγκρινει χάρτες ήταν ακριβός ίδιοι σε όλους τους κυλίνδρους.

stefanos
20/09/2023, 17:39
Συγνώμη παιδιά αλλά νομίζω ότι λάθος μίγμα (φτωχό) οδηγεί σε πειράκια που δεν σπάνε απλά βαλβίδα αλλά καταστρέφουν ουσιαστικά όλο το θάλαμο και το πιστόνι. Εξάλλου η βαλβίδα είναι το πλέον ανθεκτικό εξάρτημα στο θάλαμο και εφόσον έχει αρκετή επιφάνεια επαφής στην έδρα για να ψύχεται δεν μασάει από θερμοκρασία.
Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι λόγω φτωχού μίγματος για κάλυψη των προδιαγραφών υπήρχε πρόβλημα,
οι ίδιες προδιαγραφές καλύπτονται και από τα καινούργια που θα έπρεπε να έχουν το ίδιο πρόβλημα το οποίο δεν ισχύει από αυτά που λέτε.
Νομίζω δηλαδή.

doctor_john
20/09/2023, 19:39
δεν είχαν πρόβλημα οι βαλβίδες με την θερμοκρασία, οι αυλοί τους έσφιγγαν και τις προλάβαινε το πιστόνι

alexis72
20/09/2023, 19:50
μια εταιρεία που ΔΕΝ σέβεται τον πελάτη της για μένα ...μακρυά κ ουτε σε φοτο να την βλέπω...
το ιδιο πρόβλημα ειχε ο αδελφός φίλου μου με versys ,ΚΑΜΙΑ βοήθεια απο την kawasaki σε συνεργεία κλπ κλπ ,την πούλησε οσο οσο ,γιατί βρέ φίλε αφού την επαθες ηδη πας να μπλέξεις πάλι ?
συγνώμη αλλα θα διάβασε ο billy84 οτι επαθες πολύ σοβαρή ζημιά (συνηθισμένη ζημιά στα versys ) στα 58.000χλμ ??? και θα γελάει μέχρι δακρύων :lol::lol: ενώ το NC του ,ηδη πέρασε τα 400.000 χλμ κ μιλάμε για αγρια χρήση σε βουνά κ σε λαγκάδια

MG-KTiNoS
20/09/2023, 19:53
Μια ζωή πατάτες με τα μοτέρ η καβάσω... Ποιος ξέχνα, εκεί, αρχές του '90 τα δικύλινδρα 500αρια που ξεκολλούσαν οι μαγνήτες του βολάν με καταστροφικές συνέπειες; εγώ πάντως, όχι:cry:
Δεν ξέρω αν συνέβαινε και στα λοιπά μοτέρ της εκείνης της εποχής...

στο ζιζιαρ 1100 να δεις τι τσιμπ... έφαγα

Tallyban
20/09/2023, 20:05
Γνωστός με er6,έχει γράψει 150000 χωρίς ανατίναξη με αστεία συντήρηση.
Άντε βγάλε άκρη.
Γίνανε και οι Ιάπωνες Ευρωπαίοι στο ποιοτικό έλεγχο,ότι βγάζουν το πουλάνε στο πόπολο.

Ins_gr
20/09/2023, 20:32
μια εταιρεία που ΔΕΝ σέβεται τον πελάτη της για μένα ...μακρυά κ ουτε σε φοτο να την βλέπω...
το ιδιο πρόβλημα ειχε ο αδελφός φίλου μου με versys ,ΚΑΜΙΑ βοήθεια απο την kawasaki σε συνεργεία κλπ κλπ ,την πούλησε οσο οσο ,γιατί βρέ φίλε αφού την επαθες ηδη πας να μπλέξεις πάλι ?
συγνώμη αλλα θα διάβασε ο billy84 οτι επαθες πολύ σοβαρή ζημιά (συνηθισμένη ζημιά στα versys ) στα 58.000χλμ ??? και θα γελάει μέχρι δακρύων :lol::lol: ενώ το NC του ,ηδη πέρασε τα 400.000 χλμ κ μιλάμε για αγρια χρήση σε βουνά κ σε λαγκάδια

Έχεις δίκιο.. απλά επειδή άλλαξα 2-3 μηχανές μετά την V, καμία δεν μου άρεσε όσο αυτή.. ίσως επειδή ήταν η πρώτη "μεγάλη" μηχανή.. τέλος πάντων.. κοιτάω και το τρέισερ 700 αλλά και το NC που αναφέρεις αν και από κατόχους είτε το αγαπούν ή το μισούν δεν έχει μέση :p
Θα το δω.. και πως πάει η αγορά γιατί θέλει σχεδόν 10κ για ένα 650αρι κούτα πλέον..

anco
20/09/2023, 21:09
μια εταιρεία που ΔΕΝ σέβεται τον πελάτη της για μένα ...μακρυά κ ουτε σε φοτο να την βλέπω...
το ιδιο πρόβλημα ειχε ο αδελφός φίλου μου με versys ,ΚΑΜΙΑ βοήθεια απο την kawasaki σε συνεργεία κλπ κλπ ,την πούλησε οσο οσο ,γιατί βρέ φίλε αφού την επαθες ηδη πας να μπλέξεις πάλι ?
συγνώμη αλλα θα διάβασε ο billy84 οτι επαθες πολύ σοβαρή ζημιά (συνηθισμένη ζημιά στα versys ) στα 58.000χλμ ??? και θα γελάει μέχρι δακρύων :lol::lol: ενώ το NC του ,ηδη πέρασε τα 400.000 χλμ κ μιλάμε για αγρια χρήση σε βουνά κ σε λαγκάδια

και το VFR 800 φίλου είχε 240.000χλμ, και μου έλεγε ποσό αξιόπιστη ήταν…
Και εγώ με το GSXR 1000 δεν θα τα έβλεπα ποτέ, αλλά δεν είχε και γκάζι.

Αυτό δεν σημαίνει πως είναι ίδιες μηχανές, το ότι έβγαλε το NC 400.000 δεν πάει να πει ότι όλλοι θα αγοράσουν NC και τέλος για τους άλλους.

Γιατί αν ήταν μέτρο σύγκρισης, η ΚΤΜ έπρεπε να τα χαρίζει…

Είχε που είχε θέμα με τον LC4, LC4 High Flow… και στα 690 που πλέον δεν βάζεις στο πλαίσιο λάδι… σε ένα άρθρο μηχανικός της ΚΤΜ έλεγε : μοτέρ πολύ υψηλής απόδοσης με την ανάλογη συντήρηση που απαιτεί από τον χρήστη της.
Αν το πάμε έτσι και τα Dominator μοτέρ γύρισαν 2 φορες το κοντέρ και οδηγοί που ξέρω δεν αλλάζουν λάδια…αλλά συμπληρώνουν ακόμα μέχρι σήμερα


Οι άλλοι δεν πρέπει να πουλάνε μηχανές ?

ο φίλος λέει, γουστάρω Versys για το Χ/Ψ λόγο… ΟΚ…
Το αν θα βγάλει πρόβλημα η όχι και το Gen 3, είπα :

Αν δεν τραβάς τα αυτιά σε 1 μοτέρ και το πας κυριλέ, θα λες είναι αξιόπιστο κύριοι, χωρίς να ξέρεις όμως τι θα λέει αν του πίνεις το αίμα.

εδώ μέσα έγραφε κάποτε μέλος που έσπασε το μοτέρ σε ταξίδι στο εξωτερικό (πάλι καλά που δεν σκοτώθηκε)

Και εδώ μέσα έχω αναφέρει πολλές φορες ότι σε κούτα 636 κάρφωσε βαλβίδες μέσα στην εγγύηση… και όλα τα service πριν της ώρας τους
Το πήγαμε ΤΕΟΜΟΤΟ…
Απάντησε η μηχανικαρα… Υπερστροφια κύριοι (έλα… και εμείς το πήραμε να το πηγαίνουμε σαν scooter…)
Και όταν τον ρώτησα έχει παρέμβει ο κόφτης, έχει μπει άλλη χαρτογράφηση , δεν έχει λάδι κτλ κτλ κτλ
Απάντησε : ΟΧΙ

τότε άμα γουστάρω το πάω 16.500 σε όχημα RR (Race to Ready) όση ώρα θέλω (για φαντάσου να κάρφωνε με 250+)

Εν συντομία με 1 δικηγόρο και μια αγωγή, όχι μόνο το έφτιαξαν… ζήτησαν και συγνώμη.

Το έχω πει πολλές φορες, τα Japan πέθαναν (πρέπει να πουλάνε μηχανές… και όχι πήρα 1 για 20 χρόνια) και κόβουν μοτέρ με το κιλό.

costas_versys
20/09/2023, 23:32
Εμένα πάντως έκλεισε 17 απροβληματιστα χρόνια καθημερινης χρήσης το versys μου και παραμένει εξαιρετικό σε όλα του

πυξιδας990
21/09/2023, 09:28
Έχεις δίκιο.. απλά επειδή άλλαξα 2-3 μηχανές μετά την V, καμία δεν μου άρεσε όσο αυτή.. ίσως επειδή ήταν η πρώτη "μεγάλη" μηχανή.. τέλος πάντων.. κοιτάω και το τρέισερ 700 αλλά και το NC που αναφέρεις αν και από κατόχους είτε το αγαπούν ή το μισούν δεν έχει μέση :p
Θα το δω.. και πως πάει η αγορά γιατί θέλει σχεδόν 10κ για ένα 650αρι κούτα πλέον..

αφου σου αρεσει το versys κοιτα και το cfmoto 700 mt...ιδια πλατφορμα

Ins_gr
21/09/2023, 11:05
Εμένα πάντως έκλεισε 17 απροβληματιστα χρόνια καθημερινης χρήσης το versys μου και παραμένει εξαιρετικό σε όλα του

Φαντάζομαι είναι το gen 1 που όντως ήταν σκυλία, μακάρι να την είχα και εγώ ακόμα

Ins_gr
21/09/2023, 11:09
αφου σου αρεσει το versys κοιτα και το cfmoto 700 mt...ιδια πλατφορμα

Το έχω τσεκάρει, φοβάμαι την μεταπωλητική αξία του και τυχόν παιδικές ασθένειες, κατα τα άλλα φαίνεται πολύ καλό.

πυξιδας990
21/09/2023, 11:19
Το έχω τσεκάρει, φοβάμαι την μεταπωλητική αξία του και τυχόν παιδικές ασθένειες, κατα τα άλλα φαίνεται πολύ καλό.

και 3000ε φθηνοτερο πανω κατω

costas_versys
21/09/2023, 13:22
Φαντάζομαι είναι το gen 1 που όντως ήταν σκυλία, μακάρι να την είχα και εγώ ακόμα

Ναι, gen 1, χρώμα ασημί, Made In Japan.. και έχει τον ασταμάτητο μέχρι σήμερα

billy84
21/09/2023, 13:28
μια εταιρεία που ΔΕΝ σέβεται τον πελάτη της για μένα ...μακρυά κ ουτε σε φοτο να την βλέπω...
το ιδιο πρόβλημα ειχε ο αδελφός φίλου μου με versys ,ΚΑΜΙΑ βοήθεια απο την kawasaki σε συνεργεία κλπ κλπ ,την πούλησε οσο οσο ,γιατί βρέ φίλε αφού την επαθες ηδη πας να μπλέξεις πάλι ?
συγνώμη αλλα θα διάβασε ο billy84 οτι επαθες πολύ σοβαρή ζημιά (συνηθισμένη ζημιά στα versys ) στα 58.000χλμ ??? και θα γελάει μέχρι δακρύων :lol::lol: ενώ το NC του ,ηδη πέρασε τα 400.000 χλμ κ μιλάμε για αγρια χρήση σε βουνά κ σε λαγκάδια


Φίλε Άλεξ ενώ καταλαβαίνω πως το λες, φυσικά δε θα γελούσα ποτέ με μια τόσο σοβαρή βλάβη γιατί εκτός από την οικονομική αιμοραγία μπορεί να είναι και επικίνδυνη υπό συνθήκες. Από εκεί και πέρα όπως είπα και πριν, το ότι ο φίλος προσπέρασε μια τόσο σοβαρή ζημιά και είναι διατεθειμένος να ακουμπήσει ξανά λεφτά στη συγκεκριμένη εταιρεία, είναι πάντα ένα θέμα προς ανάλυση. Και να αναφέρω εδώ ότι στην κατοχή μου είχα 2 Kawasaki τα οποία δε με προβλημάτισαν ποτέ (δεν τα κράτησα βέβαια πολλά χρόνια ούτε έγραψα πάρα πολλά km). Σε ανάλογη δική μου περίπτωση όμως με Yamaha, δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος από την εταιρεία και δεν πρόκειται να αγοράσω ποτέ ξανά από αυτήν. Αν όλοι το ρίχνουν στο ''ότι έτυχε'' και ότι το επόμενο μοντέλο θα είναι οκ τότε το προϊόν απλώς δε θα βελτιωθεί ποτέ, το ίδιο και η στάση της εταιρείας προς τον πελάτη.

alexis72
21/09/2023, 13:41
Φίλε Άλεξ ενώ καταλαβαίνω πως το λες, φυσικά δε θα γελούσα ποτέ με μια τόσο σοβαρή βλάβη γιατί εκτός από την οικονομική αιμοραγία μπορεί να είναι και επικίνδυνη υπό συνθήκες. Από εκεί και πέρα όπως είπα και πριν, το ότι ο φίλος προσπέρασε μια τόσο σοβαρή ζημιά και είναι διατεθειμένος να ακουμπήσει ξανά λεφτά στη συγκεκριμένη εταιρεία, είναι πάντα ένα θέμα προς ανάλυση. Και να αναφέρω εδώ ότι στην κατοχή μου είχα 2 Kawasaki τα οποία δε με προβλημάτισαν ποτέ (δεν τα κράτησα βέβαια πολλά χρόνια ούτε έγραψα πάρα πολλά km). Σε ανάλογη δική μου περίπτωση όμως με Yamaha, δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος από την εταιρεία και δεν πρόκειται να αγοράσω ποτέ ξανά από αυτήν. Αν όλοι το ρίχνουν στο ''ότι έτυχε'' και ότι το επόμενο μοντέλο θα είναι οκ τότε το προϊόν απλώς δε θα βελτιωθεί ποτέ, το ίδιο και η στάση της εταιρείας προς τον πελάτη.

φυσικά συμφωνώ απόλυτα με οσα εγραψες ,επειδή εγραψες για yamaha για διάβασε αυτο να δείς με ποιά κινέζικη θα συνεργαστεί...https://www.motomag.gr/news/epikairotita/koinopraxia-yamaha-cfmoto-gia-kataskeyi-motosykleton-stin-kina

Bowleno
21/09/2023, 13:49
Φίλε Άλεξ ενώ καταλαβαίνω πως το λες, φυσικά δε θα γελούσα ποτέ με μια τόσο σοβαρή βλάβη γιατί εκτός από την οικονομική αιμοραγία μπορεί να είναι και επικίνδυνη υπό συνθήκες. Από εκεί και πέρα όπως είπα και πριν, το ότι ο φίλος προσπέρασε μια τόσο σοβαρή ζημιά και είναι διατεθειμένος να ακουμπήσει ξανά λεφτά στη συγκεκριμένη εταιρεία, είναι πάντα ένα θέμα προς ανάλυση. Και να αναφέρω εδώ ότι στην κατοχή μου είχα 2 Kawasaki τα οποία δε με προβλημάτισαν ποτέ (δεν τα κράτησα βέβαια πολλά χρόνια ούτε έγραψα πάρα πολλά km). Σε ανάλογη δική μου περίπτωση όμως με Yamaha, δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος από την εταιρεία και δεν πρόκειται να αγοράσω ποτέ ξανά από αυτήν. Αν όλοι το ρίχνουν στο ''ότι έτυχε'' και ότι το επόμενο μοντέλο θα είναι οκ τότε το προϊόν απλώς δε θα βελτιωθεί ποτέ, το ίδιο και η στάση της εταιρείας προς τον πελάτη.

Αυτό το υπό συνθήκες, ξαναπέστο.....
Σου έχει καρφώσει μοτέρ βαλβίδες στα πιστόνια ενόσω πας με 150+;
Εμένα ναι....

billy84
21/09/2023, 16:11
Αυτό το υπό συνθήκες, ξαναπέστο.....
Σου έχει καρφώσει μοτέρ βαλβίδες στα πιστόνια ενόσω πας με 150+;
Εμένα ναι....


:uplate::uplate::uplate:


Όχι εντάξει μέχρι μπιέλα έχω βαρέσει και πάλι κατάφερα να το γυρίσω συνεργείο από το Σούνιο. Έκανε σα χάρχαλο εννοείται αλλά τίποτα το επικίνδυνο.


Στο ποστ του Αλέξη για τη συνεργασία CFmoto-Yamaha θα πω ότι μόνο καλό θα είναι για τους καταναλωτές!

asxetost
15/01/2024, 11:23
Με Er6f 2006 να περιμένω για τα ιδια προβλήματα που προαναφέρονται; Επειδή το μοτερ είναι το ίδιο με versys αλλά το έχω χάσει λιγο τι παιζει με γενιες κτλ. Από 2η γενιά είναι το πρόβλημα στις βαλβίδες;
Edit: Το μηχανάκι είναι στοκ και θα παραμείνει στοκ(!)

doctor_john
15/01/2024, 12:34
Ναι μέχρι τα μοντέλα του '11 ή του '12.
Η λύση είναι απλή με κόστος όμως κοντά στα 350€.
Αν για κάποιο λόγο θέλεις μόνο στοκ, είναι θέμα χειρισμού, συντήρησης και τύχης..

Ίσως να κοιταγες κάτι άλλο;

asxetost
15/01/2024, 12:41
Ναι μέχρι τα μοντέλα του '11 ή του '12.
Η λύση είναι απλή με κόστος όμως κοντά στα 350€.
Αν για κάποιο λόγο θέλεις μόνο στοκ, είναι θέμα χειρισμού, συντήρησης και τύχης..

Ίσως να κοιταγες κάτι άλλο;

Όχι εννοώ στοκ από εξατμίσεις φίλτρα ecu κτλ.

Με προβληματίζει λίγο οτι διαβάζω κόσμο και από Ελλάδα και από εξωτερικό που τα ζορίζουν και έχουν απροβλημάτιστα χρόνια και χρόνια χρήσης και άλλους στα 2 χρόνια ήρεμης χρήσης με συντήρηση σωστή τους σκάνε μοτερ.
Μπορώ να κάνω κάποιον έλεγχο αν χρειάζεται να κάνω προληπτικά την κίνηση αυτή;
Θα μπορούσα να το κάνω σε αντιπροσωπεία;
350 € για την απαλοιφή μιας τέτοιας πιθανότητας γενικά δεν μου φαίνονται πολλά, μου αρέσει το μηχανάκι και για αυτά που προσφέρει δεν παίζει κάτι άλλο που να με καλύπτει σε αυτά που θέλω, η άλλη μου επιλογή ήταν το sv που ξεφεύγει μακραν χρηματικά.

Σορρυ για το σεντόνι και τις απανωτές ερωτήσεις!

ptc
15/01/2024, 12:59
Παντως ρε παιδια σε ενα μηχανακι που κοντευει τα εικοσι χρονια... εγω λεω ο,τι ηταν να βγαλει θα το ειχε βγαλει.
Εχει παιξει και λιγο survival of the fittest για να φτασει ως εδω. Προσωπικα δε θα με προβληματιζε.

asxetost
15/01/2024, 13:12
Το συγκεκριμένο -το περιμένω μες τη βδομαδα- είχε 2 ιδιοκτήτες μεγαλύτερους σε ηλικία, (50+) που δεν ξέρω κατά πόσο θα το ζοριζαν ώστε να βγάλει οτι είναι να βγάλει, έχει 30.000 χλμ στο κοντερ. Θα ελεγχθεί φυσικά σε αντιπροσωπεία και αν υπάρχουν προβλήματα θα πρέπει να κοιτάξω κάτι αλλο. Γενικότερα δεν σκοπεύω να το πιέσω ούτε και εγώ απλώς μακροπροθεσμα όσο το μαθαίνω σίγουρα κάπου θα ανοίξει. Και δεν μου αρέσει η ιδέα να σκάνε πράματα κάτω από τα απαυτά μου:uplate:

doctor_john
15/01/2024, 13:21
Δεν θα δεις κάτι, το σφάλμα είναι στις χαρτογραφισεις και το πρόβλημα εμφανίζεται ανάλογα τον χειρισμό.
Μπορεί γιατί σταμάτησες από υψηλές στροφές και πας να ξεκινήσεις ξανά, μπορεί γιατί εμπλεξεςσε κίνηση κ.λπ

doctor_john
15/01/2024, 15:56
Δεν είναι κάτι που λειτουργεί αθριστικά.
Είναι μια σταθερά που υφίσταται.
Το αποτέλεσμα συμβαίνει όταν οι συνθήκες που δεν είναι σταθερές επιβαρύνουν λίγο παραπάνω την λειτουργία της κεφαλής.

aris xj
15/01/2024, 17:43
Αυτό το υπό συνθήκες, ξαναπέστο.....
Σου έχει καρφώσει μοτέρ βαλβίδες στα πιστόνια ενόσω πας με 150+;
Εμένα ναι....

με 160 (κοντερ):D με ενα er6n
οχι εγω
η κοπελα μου
το ειδα λαιβ 10 μετρα πιο πισω...

Billymuse
15/01/2024, 17:44
Με Er6f 2006 να περιμένω για τα ιδια προβλήματα που προαναφέρονται; Επειδή το μοτερ είναι το ίδιο με versys αλλά το έχω χάσει λιγο τι παιζει με γενιες κτλ. Από 2η γενιά είναι το πρόβλημα στις βαλβίδες;
Edit: Το μηχανάκι είναι στοκ και θα παραμείνει στοκ(!)

Το πρόβλημα υπήρχε(ει) στις πρώτες 2 γεννιές, στα της 3ης γεννιάς είναι σχεδόν μηδαμινά τα κρούσματα. Γενικά σαν συμβουλή απο 2 αντιπροσωπείες που είχα παει για service είναι κυρίως η σταθερή ταχύτητα στα ταξίδια όσον αφορά τις στροφές δηλαδή να παίζεις 500 στροφές πάνω και μετά απο λίγο 500 στροφές κάτω και φυσικά να μην το φτάνεις στα κόκκινα για ώρα..

Manalishi
15/01/2024, 18:01
Επίσης, να μην το οδηγάτε Τρίτες πριν απο Champions League αγώνα και πάντα μα πάντα 21 λεπτά μετά το προτελευταίο διάλλειμα για διαφημίσεις του "Σασμού", σε περίπτωση που βρεθείτε στην ανάγκη να οδηγήσετε βράδυ.

asxetost
15/01/2024, 18:30
Το πρόβλημα υπήρχε(ει) στις πρώτες 2 γεννιές, στα της 3ης γεννιάς είναι σχεδόν μηδαμινά τα κρούσματα. Γενικά σαν συμβουλή απο 2 αντιπροσωπείες που είχα παει για service είναι κυρίως η σταθερή ταχύτητα στα ταξίδια όσον αφορά τις στροφές δηλαδή να παίζεις 500 στροφές πάνω και μετά απο λίγο 500 στροφές κάτω και φυσικά να μην το φτάνεις στα κόκκινα για ώρα..

Κοίτα σε ένα ταξίδι γενικά το κάνω αυτό που λες, αλλά επειδή η μοτο προορίζεται για 85% πόλη ( 44 χλμ καθημερινά πηγαινε-έλα) και 15% έξω θα υπάρχουν τα ζορισματα.
Δεν το γλιτώνω το 350αρικάκι μου φαίνεται. Τι ακριβώς περιλαμβάνει αυτή η επισκευή/διόρθωση;

doctor_john
15/01/2024, 18:40
Νέοι χάρτες (2) για το μίγμα, ένας για κάθε κύλινδρο και αν είσαι τυχερός* και τις αναμονές αισθητήρων Λ στις εξαγωγές.
Νέος χάρτης απόκρισης των πεταλούδων αέρα και ακύρωση όλων των ρουτινών περιορισμού.
Αν θέλεις ανεβάζεις και τον κόφτη 500 στροφές.


* αν δεν είσαι έχουν ~60ε

asxetost
15/01/2024, 18:55
Αυτό είναι το λεγόμενο ecu flash που λένε οι χωριανοί του εξωτερικού;
Τις 500 + στο στροφόμετρο για την ώρα σίγουρα όχι, ερχόμενος από 125 κ.ε.κ. και 15 άλογα+ 3 μηνες αποχή από οτιδήποτε έχει 2 ροδες μάλλον ζώνη αγνότητος χρειάζομαι περισσότερο. :lol:
Άντε και καμια πάνα μή λερώσω τα βρακιά μου:bawl:

Αν έχει κάποιος να προτείνει αντιπροσωπεία ή συνεργείο που να έχει εμπειρία για αντίστοιχη εργασία κάντε ένα κοπο και στειλτε προσωπικό

doctor_john
15/01/2024, 19:30
Δεν αρκούν για να λερώσεις βρακιά. Μη σε ανησυχεί.
Αυτές οι αλλαγές θα σου δώσουν καλύτερη λειτουργία και ελάχιστα περισσότερη δύναμη.

Αν κάποιος είναι σίγουρος ότι προτιμά πιο ροπάτο δούλεμα, δύναμη πιο χαμηλά και μικρότερη τελική (μαξ 200χλμ/ωρα)
υπάρχουν οι εκκεντροφόροι από τα versys που δίνουν λιγότερες μοίρες ταυτόχρονο άνοιγμα στις βαλβίδες μεταφέροντας την μέγιστη ροπή
2000rpm κάτω.
Πολύ ωραίοι και αυτοί και φθηνοί.
Οι εκκεντροφόροι όμως χρειάζονται τα δικά τους καβαλέτα αν έχουν λειτουργήσει και αυτό θα ανεβάσει λίγο τα εργατικά.

Αυτές οι "ρυθμίσεις" από το εργοστάσιο έγιναν για απλό λόγο:

Στην kawasaki ήταν σίγουροι πως ο κινητήρας και τα πλήρη και πρωτότυπα σχέδια των τεσσάρων μοντέλων
θα σαρώσουν προτείνοντας πιο μικρές, απολαυστικές μοτό με λιγότερα έξοδα.

Οι ευρωπαίοι της ευγενούς άμιλλας, της ηθικής, οι προτεστάντες, νόμιζαν πως θα τους καθυστερούσαν αν όχι απέκλειαν
με στημένα όρια ρύπων κάτω από τα εξαιρετικά δεδομένα των kawa που στην ουσία χρησιμοποιούσαν έναν κινητήρα 3ης ή 4ης
γενιάς με σώματα ψεκασμού που παραμένουν μέχρι σήμερα.

Δεν υπήρχε περίπτωση να ρισκάρουν την επιτυχία της εικοσαετίας. Περιόρισαν οριακά τα καύσιμα, πήραν έγκριση και βγάλτε τα ματάκια σας
με αυτούς που ψηφίζετε..

panavour
15/01/2024, 19:40
Το πρόβλημα δεν θα στο λύσει η αντιπροσωπεία, διότι ποτέ δεν το αναγνώρισε.Το πρόβλημα ήταν κατασκευαστικό σε κάποια βαλβίδα ,όσον αφορά τις ανοχές της.Οταν το πάρεις πήγαινε το αν είσαι Αθήνα στον Γιώργο Κονίδη(εξουσιοδοτημενος) να σου πει τι θα κάνεις.

Tallyban
15/01/2024, 19:45
Ένα μπουζί πιο ψυχρό,να πέσει λίγο η θερμοκρασία στο θάλαμο καύσης υπάρχει στο εμπόριο για αυτόν τον κινητήρα;

asxetost
15/01/2024, 19:48
Κυρίως για λόγους ασφαλείας θέλω να ασχοληθώ με το θέμα, όπως είπα δεν έχω πάρει καν το μηχανάκι στα χέρια μου για να ξέρω τι μου αρέσει και τι θα θελα να αλλάξω . Είμαι σίγουρος πάντως οτι τα ταπεινά 70 αλογάκια που βγάζει η πράσινη γριέτζω μπορούν να με ικανοποιούν για πολύ καιρό.
Τι μπλέξιμο ρε παιδιά, μια διαβαζω για ανοχή, μια διαβάζω για μίγματα.

doctor_john
15/01/2024, 20:59
δεν υπάρχει ταπεινότητα σε αυτό το νούμερο :lol:
Τόσα ήταν όπως το είχαν σκεφτεί, μετά άλλαξαν γιατί τους είπαν οι άλλοι ότι άλλαξαν τα όρια. ;)

Ποιές ανοχές; δεν τίθεται θέμα, αν βράζει συχνά ο μηχανικός βλέπει την καταπόνηση αν το προλάβεις και προτείνει.
Ίδιες είναι όλες και κτυπάνε οι εσωτερικές εξαγωγής του κυλίνδρου που έχει το φτωχότερο μίγμα.

Φαίνεται και από πάνω στους εκκεντροφόρους η διαφορά θερμοκρασίας που αναπτύσσεται.

@Tallyban: νομίζω φοράει τα πιο ψυχρά που παίζουν. τα 9 αν δεν κάνω λάθος.

asxetost
15/01/2024, 21:27
Φαντάζομαι μπορεί να δει ο μηχανικός που θα την ελέγξει τη χαρτογράφηση ΜΠΑΣ και παρ'ελπίδα έχει διορθωθεί ήδη.
Άντε γιατί με βλέπω να μαθαίνω στις γάτες να παίζουν καστανιέτες συνοδεία με εμένα στην κιθάρα και βουρ για πλατεία συντάγματος συμπληρωματικά μεροκάματα να βγουν τα έξοδα.

ratamahatta
15/01/2024, 21:33
Το πρόβλημα δεν θα στο λύσει η αντιπροσωπεία, διότι ποτέ δεν το αναγνώρισε.Το πρόβλημα ήταν κατασκευαστικό σε κάποια βαλβίδα ,όσον αφορά τις ανοχές της.Οταν το πάρεις πήγαινε το αν είσαι Αθήνα στον Γιώργο Κονίδη(εξουσιοδοτημενος) να σου πει τι θα κάνεις.
+650 για τον κονιδη, ειδικός
Και εγώ εκεί το πήγαινα το er

Billymuse
15/01/2024, 22:24
Το πρόβλημα δεν θα στο λύσει η αντιπροσωπεία, διότι ποτέ δεν το αναγνώρισε.Το πρόβλημα ήταν κατασκευαστικό σε κάποια βαλβίδα ,όσον αφορά τις ανοχές της.Οταν το πάρεις πήγαινε το αν είσαι Αθήνα στον Γιώργο Κονίδη(εξουσιοδοτημενος) να σου πει τι θα κάνεις.

+1 Για Κονίδη είναι εξαιρετικός επαγγελματίας

doctor_john
15/01/2024, 22:53
Φαντάζομαι μπορεί να δει ο μηχανικός που θα την ελέγξει τη χαρτογράφηση ΜΠΑΣ και παρ'ελπίδα έχει διορθωθεί ήδη.
Άντε γιατί με βλέπω να μαθαίνω στις γάτες να παίζουν καστανιέτες συνοδεία με εμένα στην κιθάρα και βουρ για πλατεία συντάγματος συμπληρωματικά μεροκάματα να βγουν τα έξοδα.

Δεν γίνεται να μην στο πουν αν το έχουν κάνει.
Χρειάζεται να μπορεί να βλέπει και να διαμορφώνει κάθε τι στον εγκέφαλο
δεν ξέρω τι μπορεί να δει με διαγνωστικό.

Μπορεί να βλέπει ότι δεν λειτουργούν οι ρουτίνες περιορισμού.

Μην πανικοβάλλεσαι, χειμώνας είναι ακόμα :roflmao:

Αν δεν το πιέζεις πολύ, είσαι τυπικός με την συντήρηση θεωρώ ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες.
Ελέγχεις την τρόμπα πολύ εύκολα και την κάνεις καινούρια, σκέτο παραφλού χωρις απιονισμένο νερο.
Ελέγχεις να είναι καθαρό το φίλτρο αέρα. Κλείνεις μόνος εύκολα το pair και βάζεις ένα jumper για τον αισθητήρα Λ.
Μπορείς να βάλεις τα ψυγεία των 636 και zx10 με ~100ε ή κάποιο διπλό χειροποίητο >180ε.

Οι βαλβίδες ελέγχονται στις 23000 και στις 40000+. Ελέγχεις στις 20000 και στις 38000.
Αν δει οποιαδήποτε διαφορά μεταξύ των εξαγωγής κάνεις βαλβίδες. Καλύτερα με άσους καπελότα που θα πρέπει
να αγοράσεις από την Kawa.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση αποτροπής ρύθμισης βαλβίδων απο τον μηχανικό
γιατί είναι μέσα στα περιθώρια, γιατί ξέρει αυτός, γιατί οτιδήποτε, η ερώτηση είναι μία:
το καλύπτεις αν βαρέσει;

αν όχι κάνεις βαλβίδες με άσους και ας σου φαίνεται υπερβολή.

kostaskk
16/01/2024, 02:21
Χαλασακι, με 10καρι μπουζί και ένα 5-10% αύξηση βενζίνης σε όλο τον χάρτη δεν θα φτιάχνει? Ίσως και λίγη μείωση αβάνς, αν ήταν γνωστό σε ποιες στροφές δημιουργείται πρόβλημα ακόμα καλητερα.
Πχ μπορεί να είναι πολύ στεγνό στις 6.000

asxetost
16/01/2024, 08:28
Γενικότερα αν κουμπώσω καλά επάνω στο μηχανάκι εφόσον έχει τόσα λίγα χιλιόμετρα και είναι σαν καινούριο ουσιαστικά, αγρατζουνιστο, άβαφο κτλ πάω οφισιαλυ για παντρειά. Οπότε αν δω οτι μου αρέσει θα πρέπει να τα βάλω στο πρόγραμμα.
Απλώς είμαι σε αναμμένα κάρβουνα γιατί δεν έχω ιδέα τι θα δω, δεν έχω ιδέα πώς θα πρέπει να είναι και διαβάζω όλα αυτά, όπως και κάποια άλλα, πχ για κραδασμούς που περνάνε αρκετά στο σασί- μπορούν να αλλαχτούν βάσεις κινητήρα;:confused:
Ή για αναρτήσεις οτι είναι αρκετά χαλαρές που και πάλι υποθέτω μπορείς να αλλάξεις σε πιο παχυρευστο λάδι για να το βοηθήσεις.
Είναι η πρώτη μου κανονική μηχανή και έχω χεστει εν ολίγοις :look:
Ευχαριστώ για την συνεισφορά όλους!!
Edit προς mods: Σορρυ αν θεωρούμαι οφφ τοπικ, μιας και είναι ίδιο μοτερ με ίδια χούγια* είπα να το κουμπώσω μαζί με versys

ratamahatta
16/01/2024, 09:13
Από την στιγμή που είναι η πρώτη σου μηχανη δεν θα σε απασχολήσουν αναρτήσεις φρενα κλπ, εάν κάποια στιγμή αρχίζεις να πιέζεις τότε μπορείς να κανείς βελτιώσεις στα αδύνατα του σημεία.
Κάποιοι βάζαν ροδέλες τεφλον ώστε να περιορίσουν τους κραδασμούς και βοηθούσε
Μην αγχώνεσαι μια χαρά είναι η μηχανη, θα την φχαριστηθεις

Oneman1987
16/01/2024, 09:16
Εγώ πάντως περιμένω υπομονετικά απάντηση tsber που το έχει ξεμ@υνι@σει :a014:

panavour
16/01/2024, 11:01
Γενικότερα αν κουμπώσω καλά επάνω στο μηχανάκι εφόσον έχει τόσα λίγα χιλιόμετρα και είναι σαν καινούριο ουσιαστικά, αγρατζουνιστο, άβαφο κτλ πάω οφισιαλυ για παντρειά. Οπότε αν δω οτι μου αρέσει θα πρέπει να τα βάλω στο πρόγραμμα.
Απλώς είμαι σε αναμμένα κάρβουνα γιατί δεν έχω ιδέα τι θα δω, δεν έχω ιδέα πώς θα πρέπει να είναι και διαβάζω όλα αυτά, όπως και κάποια άλλα, πχ για κραδασμούς που περνάνε αρκετά στο σασί- μπορούν να αλλαχτούν βάσεις κινητήρα;:confused:
Ή για αναρτήσεις οτι είναι αρκετά χαλαρές που και πάλι υποθέτω μπορείς να αλλάξεις σε πιο παχυρευστο λάδι για να το βοηθήσεις.
Είναι η πρώτη μου κανονική μηχανή και έχω χεστει εν ολίγοις :look:
Ευχαριστώ για την συνεισφορά όλους!!
Edit προς mods: Σορρυ αν θεωρούμαι οφφ τοπικ, μιας και είναι ίδιο μοτερ με ίδια χούγια* είπα να το κουμπώσω μαζί με versys

Όσον αφορά το κινητήρα η κατασκευαστική αστοχία στις βαλβίδες έπληξε ένα μικρό ποσοστό κατόχων κάτω του 10% και ποτέ δεν αναγνωρίστηκε από την Καβασάκι Ελλάδος,που κατά περίπτωσιν έριχνε τις ευθύνες στους κατόχους με γελοίες δικαιολογίες Το γεγονός είναι γνωστό παγκοσμίως γιατί έχει αναφερθεί και σε άλλες χώρες , άλλα εκεί έχει αναγνωριστεί και έχει αποκατασταθεί δωρεάν.

Tsber
16/01/2024, 11:12
Εγώ πάντως περιμένω υπομονετικά απάντηση tsber που το έχει ξεμ@υνι@σει :a014:

Α πα πα πα, μη με ανακατεύετε εμένα τώρα που περιφέρετε το τσουλάκι στην πλατεία του χωριού!

Κι εγώ μαζί σας, ἆρον ἆρον, σταύρωσον αὐτόν̶ :lol:

karellen
16/01/2024, 11:15
Η περισπωμένη σου με πέθανε.

asxetost
16/01/2024, 11:18
Πάντως για εμένα 10% είναι τραγικά πολλές πιθανότητες για να το αφήσω στην τύχη.
Και για τη δική μου ζωή και για των άλλων ανθρώπων,πχ να σκάσει και να μπλοκάρει τον τροχό σε δεξιά στροφή, να πάρω παραμάζωμα και άλλη μοτοσυκλέτα στο απέναντι ρεύμα ή πεζό.
Λυπάμαι που θα το πω αλλά μετά το προηγούμενο μοτοσυκλετάκι που είχα που ήντουνα χόντα είναι ήδη πολύ δυσάρεστη συνθήκη ακόμα καλά καλά δεν το έχω πάρει να σκέφτομαι αν θα σπάσουν πράγματα από εργοστασιακές αστοχίες.
Τουλάχιστον με το χοντάκι ήξερα οτι θα είμαι όλη μέρα 500 στροφές πάνω από τους κόφτες ασταμάτητα και δεν θα κάνει κιχ.
Tsber εσύ έχεις το N σωστά;

doctor_john
16/01/2024, 11:21
Όσον αφορά το κινητήρα η κατασκευαστική αστοχία στις βαλβίδες έπληξε ένα μικρό ποσοστό κατόχων κάτω του 10% και ποτέ δεν αναγνωρίστηκε από την Καβασάκι Ελλάδος,που κατά περίπτωσιν έριχνε τις ευθύνες στους κατόχους με γελοίες δικαιολογίες Το γεγονός είναι γνωστό παγκοσμίως γιατί έχει αναφερθεί και σε άλλες χώρες , άλλα εκεί έχει αναγνωριστεί και έχει αποκατασταθεί δωρεάν.

Μέχρι να μπορέσεις να το αποδείξεις με νούμερα -υλικα- σχέδια κατασκευής κ.λπ. μπορείς να αφήσεις αυτό τον λόγο γιατί δεν υφίσταται;

panavour
16/01/2024, 12:06
Μέχρι να μπορέσεις να το αποδείξεις με νούμερα -υλικα- σχέδια κατασκευής κ.λπ. μπορείς να αφήσεις αυτό τον λόγο γιατί δεν υφίσταται;

Δεν χρειάζεται να αποδείξω τίποτα,ήμουν σαφής,και υπάρχει η σχετική διαχρονική ενημέρωση από φόρουμ του εσωτερικού και του εξωτερικού.Και ΔΥΣΤΥΧΏΣ υφίσταται.Απλως η ελληνική Καβασάκι έκανε την πάπια.

asxetost
16/01/2024, 12:23
Στην ινδία αν δεν κάνω λάθος ήταν που αναγνωρίστηκε η βλάβη και αποκαταστάθηκε από τον κατασκευαστή;
Έχω δει και εγώ αναφορές αλλά δεν έτυχε να συγκρατήσω αν κάποιος κάτοχος ανέφερε τι ακριβώς ήταν που αποκαταστάθηκε, αν αντικαταστάθηκαν οι βαλβίδες ή αν έγινε απλή ρύθμιση.

panavour
16/01/2024, 13:00
Στην ινδία αν δεν κάνω λάθος ήταν που αναγνωρίστηκε η βλάβη και αποκαταστάθηκε από τον κατασκευαστή;
Έχω δει και εγώ αναφορές αλλά δεν έτυχε να συγκρατήσω αν κάποιος κάτοχος ανέφερε τι ακριβώς ήταν που αποκαταστάθηκε, αν αντικαταστάθηκαν οι βαλβίδες ή αν έγινε απλή ρύθμιση.

Στην Μαλαισία.Αποκατασταθηκε όλος ο κινητήρας.Καρφωσαν οι βαλβίδες και έσπασαν όλα.Το ίδιο έγινε και Ελλάδα σε μηχανάκι Έλληνα που ταξίδευε με νόμιμες ταχύτητες στην Φιλανδία καλοκαίρι με θερμοκρασίες που δεν ξεπερνούσαν τους 22 βαθμούς και σε υψόμετρο ελληνικού λόφου,και η Καβασάκι Ελλάδος έκανε την πάπια.Το πρόβλημα είναι σε μια βαλβίδα λόγω κατασκευαστικού λάθους ανοχών.Καρφωνει και τα κάνει όλα πτανα.Αλλα η Ελλάδος έκανε την πάπια.

asxetost
16/01/2024, 13:16
Στην Ινδονησία.Αποκατασταθηκε όλος ο κινητήρας.Καρφωσαν οι βαλβίδες και έσπασαν όλα.Το ίδιο έγινε και Ελλάδα σε μηχανάκι Έλληνα που ταξίδευε με νόμιμες ταχύτητες στην Φιλανδία καλοκαίρι με θερμοκρασίες που δεν ξεπερνούσαν τους 22 βαθμούς και σε υψόμετρο ελληνικού λόφου,και η Καβασάκι Ελλάδος έκανε την πάπια.Το πρόβλημα είναι σε μια βαλβίδα λόγω κατασκευαστικού λάθους ανοχών.Καρφωνει και τα κάνει όλα πτανα.Αλλα η Ελλάδος έκανε την πάπια.

Άρα με αυτή τη λογική πάμε για αντικατάσταση βαλβίδων, όχι απλά αλλαγή στη χαρτογράφηση που, από οτι καταλαβαίνω, έτσι και αλλιώς είναι να γίνει γιατί είναι φτωχό από τη μάνα του.
Ο άνθρωπας χτύπησε;

Έχω ξενερώσει πάρα πολύ ρε γμτ

panavour
16/01/2024, 13:20
Άρα με αυτή τη λογική πάμε για αντικατάσταση βαλβίδων, όχι απλά αλλαγή στη χαρτογράφηση που, από οτι καταλαβαίνω, έτσι και αλλιώς είναι να γίνει γιατί είναι φτωχό από τη μάνα του.
Ο άνθρωπας χτύπησε;

Έχω ξενερώσει πάρα πολύ ρε γμτ

Δεν πας για αλλαγή βαλβίδων αλλά για αλλαγή όλης της κεφαλής και εκκεντροφόρων και πιθανώς και όλου του κινητήρα,δεν είναι απλή βλάβη.Η βλάβη ξεπερνάει τα 3500.

panavour
16/01/2024, 13:22
Όλες τις απορίες σου για την περίπτωση αν είσαι Αθήνα θα στις λύσει ο Γιώργος Κονίδης όπως προανέφερα.Μπορεις να πας το μηχανάκι που ενδιαφέρεσαι για αγορά να το ελέγξει.

asxetost
16/01/2024, 13:26
Όλες τις απορίες σου για την περίπτωση αν είσαι Αθήνα θα στις λύσει ο Γιώργος Κονίδης όπως προανέφερα.Μπορεις να πας το μηχανάκι που ενδιαφέρεσαι για αγορά να το ελέγξει.

Γι'αυτό είχα ρωτήσει και πριν αν μπορεί να γίνει κάποιος έλεγχος ώστε να γνωρίζω αν χρειάζεται να γίνει αυτή η διαδικασία ή αν είναι κάτι που πρέπει να γίνει εξ'ορισμού.
Ευχαριστώ πολύ!
Θα πάρω τη γιαγιά μου να το ξεματιάσει μπας και σωθούμε

doctor_john
16/01/2024, 13:27
Δεν χρειάζεται να αποδείξω τίποτα,ήμουν σαφής,και υπάρχει η σχετική διαχρονική ενημέρωση από φόρουμ του εσωτερικού και του εξωτερικού.Και ΔΥΣΤΥΧΏΣ υφίσταται.Απλως η ελληνική Καβασάκι έκανε την πάπια.

Δεν είσαι καθόλου σαφής, μιλάς γενικά για κάτι ειδικό χωρίς να λες τίποτα.
Είσαι υποχρεωμένος να αποδείξεις αυτά που λες αλλιώς λες ψέματα δημιουργωντας ψεύτικες εντυπωσεις.

Ο κινητήρας τρέχει αγώνες με αυτές τις βαλβίδες -αυλους κ.λπ. δεν έχει χτυπήσει σε κανέναν που είχε διορθώσει τα καυσιμα
Η αντιπροσωπεία στην Τζακάρτα άλλαξε μια φορά τις βαλβίδες εξαγωγής με τις ίδιες καινούριες σε πελάτες της γιατί τους είχε δώσει οκ για aftermarket εξάτμιση.
Όλα τα μοντέλα χρησιμοποιούν τις ίδιες βαλβίδες και τα μοντέλα που αγόρασαν την πατέντα όπως η morini η ct κ.λπ.

Η λύση που δόθηκε από την kawasaki είναι μικρότερα σώματα ψεκασμού και διαφορετικοί χάρτες καυσίμου.

Καταλαβαίνω ένα μένος για την αντιπροσωπεία, γνωρίζουμε τι ήταν.
Αυτό που λες για σφάλμα όμως δεν επαληθεύεται πουθενά 18 χρόνια τώρα. Isle of man, εννιαια, βελτιωτες, τίποτα.
Βαλβίδες αλλάζουν όσοι χρησιμοποιούν πάνω από 40mm ψεκασμούς και χρειάζεται να μεγαλώσουν οι βαλβίδες.
Το cf που χρησιμοποιεί 3mm κοντύτερος μπιελες και γίνεται 700cc έχει τις ίδιες.

panavour
16/01/2024, 13:36
Γι'αυτό είχα ρωτήσει και πριν αν μπορεί να γίνει κάποιος έλεγχος ώστε να γνωρίζω αν χρειάζεται να γίνει αυτή η διαδικασία ή αν είναι κάτι που πρέπει να γίνει εξ'ορισμού.
Ευχαριστώ πολύ!
Θα πάρω τη γιαγιά μου να το ξεματιάσει μπας και σωθούμε

Ο έλεγχος θα γίνει γενικώς,και εάν το μοντέλο σου είναι σ αυτά που χάλαγαν θα σου πει τι να κάνεις.Η Καβασάκι σιωπηρώς το διόρθωσε στα επόμενα μοντέλα,και απ' αυτά το αντέγραψε και η Cf Moto.Απ τα διορθωμένα.Πηγαινε το μηχανάκι σου για γενικό έλεγχο πριν το πάρεις ούτως η άλλως.Δεν θα χάσεις,και δεν θα πληρώσεις.

panavour
16/01/2024, 13:38
Δεν είσαι καθόλου σαφής, μιλάς γενικά για κάτι ειδικό χωρίς να λες τίποτα.
Είσαι υποχρεωμένος να αποδείξεις αυτά που λες αλλιώς λες ψέματα δημιουργωντας ψεύτικες εντυπωσεις.

Ο κινητήρας τρέχει αγώνες με αυτές τις βαλβίδες -αυλους κ.λπ. δεν έχει χτυπήσει σε κανέναν που είχε διορθώσει τα καυσιμα
Η αντιπροσωπεία στην Τζακάρτα άλλαξε μια φορά τις βαλβίδες εξαγωγής με τις ίδιες καινούριες σε πελάτες της γιατί τους είχε δώσει οκ για aftermarket εξάτμιση.
Όλα τα μοντέλα χρησιμοποιούν τις ίδιες βαλβίδες και τα μοντέλα που αγόρασαν την πατέντα όπως η morini η ct κ.λπ.

Η λύση που δόθηκε από την kawasaki είναι μικρότερα σώματα ψεκασμού και διαφορετικοί χάρτες καυσίμου.

Καταλαβαίνω ένα μένος για την αντιπροσωπεία, γνωρίζουμε τι ήταν.
Αυτό που λες για σφάλμα όμως δεν επαληθεύεται πουθενά 18 χρόνια τώρα. Isle of man, εννιαια, βελτιωτες, τίποτα.
Βαλβίδες αλλάζουν όσοι χρησιμοποιούν πάνω από 40mm ψεκασμούς και χρειάζεται να μεγαλώσουν οι βαλβίδες.
Το cf που χρησιμοποιεί 3mm κοντύτερος μπιελες και γίνεται 700cc έχει τις ίδιες.

Δεν έχω κανένα μένος για την Καβασάκι,άλλωστε είχα το Εr-5 πολλά χρόνια,και έχω αναφέρει στο φόρουμ την εμπειρία μου.Ομως τα γεγονότα είναι γνωστά.Και δεν αλλάζουν.

doctor_john
16/01/2024, 14:04
Λες ψέματα, η εμπειρία που λες ότι έχεις είναι άχρηστη και εκθέτεις τον Κονίδη .
Στο λέω απλά, στοιχεία ή παραμυθιαζεις κόσμο.

CorpseAlive
16/01/2024, 14:06
:a014:

asxetost
16/01/2024, 14:21
Μου φαίνεται στο κοπιτιπιτα θα έρθω δικάβαλο με του αδερφού που είναι ευρωπαϊκό μέλος-ονόματα δε λέμε. Τα γιαπωνέζικα είναι πηγές διαπληκτισμών.

panavour
16/01/2024, 14:32
Λες ψέματα, η εμπειρία που λες ότι έχεις είναι άχρηστη και εκθέτεις τον Κονίδη .
Στο λέω απλά, στοιχεία ή παραμυθιαζεις κόσμο.

Είμαι πράκτορας της voge που αντιγράφει Χόντα,και όχι τα χρεπια της Καβασάκι ,για αυτό.

DoctoR_k6
16/01/2024, 14:57
Εγω το ποσοστο θα ηθελα να δω πως βγηκε το 10%...
Μiλαμε για πολυ inside info. :lol:

Οσο για τους κινεζους και τα ''ιδια μοτερ'' οπως ειπε ενας απο την Kawasaki ναι ιδιο σε νουμερα μονο.
Τα υπολοιπα ειναι δικα τους...υλικα, κατασκευη κλπ κλπ.
Αλλα οπως ειπαμε...παρτε τα κινεζικα που ειναι ιδια μην ειστε ''χαζοι'' και πληρωνετε Honda/Kawasaki.

Χαλλοου...

CorpseAlive
16/01/2024, 14:59
Εγω το ποσοστο θα ηθελα να δω πως βγηκε το 10%...
Μiλαμε για πολυ inside info. :lol:

Οσο για τους κινεζους και τα ''ιδια μοτερ'' οπως ειπε ενας απο την Kawasaki ναι ιδιο σε νουμερα μονο.
Τα υπολοιπα ειναι δικα τους...υλικα, κατασκευη κλπ κλπ.
Αλλα οπως ειπαμε...παρτε τα κινεζικα που ειναι ιδια μην ειστε ''χαζοι'' και πληρωνετε Honda/Kawasaki.

Χαλλοου...

Εν τω μεταξύ αν ήταν 10 % ή έστω πάνω από 1% μιλάμε για πιθανά πολλές χιλιάδες μοτό με το ίδιο θέμα. Θα είχαν κάνει ομαδικές αγωγές και από τον Άρη για κάτι τέτοιο και η Kawasaki θα πήγαινε για μεροκάματο τα Σαββατοκύριακα στην Κίνα για να ξεχρεώσει .
Αλλά εγώ πιστεύω τον Παναβούρη. Είναι πάντα αξιόπιστος ότι θα με διασκεδάσει.

DoctoR_k6
16/01/2024, 15:03
Αλλο να πεις οτι ρε παιδι μου μην βαζεις εξατμιση και δεν φτιαχνεις το μειγμα.
Θα φτωχυνει πολυ και θα τα κανεις μουτι μεσα ολα...
Και αλλο οτι ηταν κατασκευαστικο λαθος και σε 1 περιπτωση καποια αντιπροσωπεια στον κοσμο αλλαξε ολο το μοτερ.
Κατι που εχει συμβει σε παρα πολλες μοτο/μοντελα ανα τον κοσμο και ανεξαρτητως ονοματος κατασκευαστη.

Αλλα ειπαμε 10%...
Και παιρνουμε και αλλους στον λαιμο μας.

CorpseAlive
16/01/2024, 15:07
Αλλο να πεις οτι ρε παιδι μου μην βαζεις εξατμιση και δεν φτιαχνεις το μειγμα.
Θα φτωχυνει πολυ και θα τα κανεις μουτι μεσα ολα...
Και αλλο οτι ηταν κατασκευαστικο λαθος και σε 1 περιπτωση καποια αντιπροσωπεια στον κοσμο αλλαξε ολο το μοτερ.
Κατι που εχει συμβει σε παρα πολλες μοτο/μοντελα ανα τον κοσμο και ανεξαρτητως ονοματος κατασκευαστη.

Αλλα ειπαμε 10%...
Και παιρνουμε και αλλους στον λαιμο μας.

Εντο με ταξί , κάποια GEN-1 Versys είχαν όντως θεματάκι με την μονάδα ABS στο πίσω φρένο με αστεία επιδιόρθωση αλλά δεν έχω μετρήσει ακόμα το ποσοστό τους. Χονδρικά θα πω ένα ελαφρύ 35 % και βγάλε με ψεύτη.

asxetost
16/01/2024, 15:10
Εγώ πάντως την ακύρωσα τη μοτο και παράγγειλα κινέζικο πατίνι ηλεκτρικό 5bhp τροχό και ηρέμησα!:lol:

karellen
16/01/2024, 15:13
Η ιστορία του Panavour σχετικά με τη βλάβη σε Έλληνα σύντροχο είναι αληθινή και είναι αυτή. (https://www.mybike.gr/topic/84213-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%B2%CE%AD%CF%81%CF%83%CE%B9%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85%CF%82-versys-broken-valve/)

CorpseAlive
16/01/2024, 15:26
Η ιστορία του Panavour σχετικά με τη βλάβη σε Έλληνα σύντροχο είναι αληθινή και είναι αυτή. (https://www.mybike.gr/topic/84213-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%B2%CE%AD%CF%81%CF%83%CE%B9%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85%CF%82-versys-broken-valve/)

Προσωπικά την είχα διαβάσει πριν γίνω μέλος εδώ και πριν καν αγοράσω την πρώτη μηχανή.
Δεν λέει κανείς ότι δεν ισχύει . Τουλάχιστον όχι εγώ.
Αλλά 10% βλάβη στα τόσα εκατοντάδες χιλιάδες μοντέλα που φοράνε αυτό το κινητήρα με παραγωγή σχεδόν 10ετία? Δεν είναι αν όχι ψέμα, ακραία υπερβολή?

panavour
16/01/2024, 17:34
Εγω το ποσοστο θα ηθελα να δω πως βγηκε το 10%...
Μiλαμε για πολυ inside info. :lol:

Οσο για τους κινεζους και τα ''ιδια μοτερ'' οπως ειπε ενας απο την Kawasaki ναι ιδιο σε νουμερα μονο.
Τα υπολοιπα ειναι δικα τους...υλικα, κατασκευη κλπ κλπ.
Αλλα οπως ειπαμε...παρτε τα κινεζικα που ειναι ιδια μην ειστε ''χαζοι'' και πληρωνετε Honda/Kawasaki.

Χαλλοου...

Είπα κάτω από 10%,και όχι 10%,επίσης μίλησα για αντιγραφή που εννοείται στην σχεδίαση,και μίλησα για αντιγραφή του σιωπηρώς διορθωμενου μεταγενέστερου μοντέλου.

Welcome.

billy84
16/01/2024, 17:35
Εν τω μεταξύ αν ήταν 10 % ή έστω πάνω από 1% μιλάμε για πιθανά πολλές χιλιάδες μοτό με το ίδιο θέμα. Θα είχαν κάνει ομαδικές αγωγές και από τον Άρη για κάτι τέτοιο και η Kawasaki θα πήγαινε για μεροκάματο τα Σαββατοκύριακα στην Κίνα για να ξεχρεώσει .
Αλλά εγώ πιστεύω τον Παναβούρη. Είναι πάντα αξιόπιστος ότι θα με διασκεδάσει.


Μην είναι πολύ πάνω από 10% να λες!!!!:lol:

Όσο για τις ομαδικές αγωγές, οι κάτοχοι Yamaha R1 από 2004 εώς 2008 και Fazer 1000 ακόμα κλαίμε που ΌΛΑ ανεξαιρέτως κάπου κάπως κάποτε μας άφησαν από βολάν (με τους μαγνήτες μάλιστα να μπαίνουν και μέσα στο μοτέρ). Προσπάθησαν να κινηθούν χιλιάδες από όλον τον κόσμο χωρίς αποτέλεσμα και χωρίς η Yamaha να αναγνωρίσει ποτέ το πρόβλημα και να προβεί σε ανάκληση. Αντί αυτού, έβγαλαν νέο βολαν με διαφορετική σχεδίαση, παραδεχόμενοι ουσιαστικά το λάθος τους στο εργοστασιακό βολάν, το οποίο φυσικά έπρεπε να το πληρώσεις για να το βάλεις με κόστος κανά 500αρικο.

Με πολύ λίγα λόγια, ψάχνουν ακόμα να βρουν αλοιφή για τα @@ τους που κάηκαν από το κλάσιμο που τους έριξαν όλοι οι κάτοχοι παγκοσμιως!:bawl:

panavour
16/01/2024, 17:39
Εν τω μεταξύ αν ήταν 10 % ή έστω πάνω από 1% μιλάμε για πιθανά πολλές χιλιάδες μοτό με το ίδιο θέμα. Θα είχαν κάνει ομαδικές αγωγές και από τον Άρη για κάτι τέτοιο και η Kawasaki θα πήγαινε για μεροκάματο τα Σαββατοκύριακα στην Κίνα για να ξεχρεώσει .
Αλλά εγώ πιστεύω τον Παναβούρη. Είναι πάντα αξιόπιστος ότι θα με διασκεδάσει.

Eιδες λοιπόν,σου βάζω γέλιο στην ζωή σου,κάτι είναι κι αυτό.Να το εκτιμας νέε μου,θα σου χρειαστεί στα χρόνια της μελλοντικής ωριμότητας σου.

panavour
16/01/2024, 17:40
Μην είναι πολύ πάνω από 10% να λες!!!!:lol:

Όσο για τις ομαδικές αγωγές, οι κάτοχοι Yamaha R1 από 2004 εώς 2008 και Fazer 1000 ακόμα κλαίμε που ΌΛΑ ανεξαιρέτως κάπου κάπως κάποτε μας άφησαν από βολάν (με τους μαγνήτες μάλιστα να μπαίνουν και μέσα στο μοτέρ). Προσπάθησαν να κινηθούν χιλιάδες από όλον τον κόσμο χωρίς αποτέλεσμα και χωρίς η Yamaha να αναγνωρίσει ποτέ το πρόβλημα και να προβεί σε ανάκληση. Αντί αυτού, έβγαλαν νέο βολαν με διαφορετική σχεδίαση, παραδεχόμενοι ουσιαστικά το λάθος τους στο εργοστασιακό βολάν, το οποίο φυσικά έπρεπε να το πληρώσεις για να το βάλεις με κόστος κανά 500αρικο.

Με πολύ λίγα λόγια, ψάχνουν ακόμα να βρουν αλοιφή για τα @@ τους που κάηκαν από το κλάσιμο που τους έριξαν όλοι οι κάτοχοι παγκοσμιως!:bawl:
Όπως ακριβώς τα είπες.Για να μαθαίνουν οι νεόκοποι ξερολες,και να θυμόμαστε οι γεροντότεροι.

billy84
16/01/2024, 17:47
Όπως ακριβώς τα είπες.Για να μαθαίνουν οι νεόκοποι ξερολες,και να θυμόμαστε οι γεροντότεροι.



Δες το αλλιώς. Ο Corpse καλά κάνει σαν νέος δικηγόρος να πιστεύει στο δίκαιο. Φαντάζεσαι κάποιος που ξεκινά να σκέφτεται σαν 70 χρονών ότι όλα είναι μάταια? Σαν νέος βράζει το αίμα και καλά κάνει. Απλώς δυστυχώς οι εταιρείες πατάνε στα θολά δεδομένα και ξέρουν ότι στο τέλος πρέπει να πολεμήσει ο καθένας μόνος του (έτσι έγινε εδώ) με δικά του έξοδα. Υπάρχουν βέβαια και σωστές εταιρείες που κάνουν ανακλήσεις και σέβονται τον πελάτη. Δυστυχώς όμως το πρόβλημα ξεκινά από τους καταναλωτές, δηλαδή είδα πολλούς που την έπαθαν και μετά κοιτούσαν να αγοράσουν το καινούργιο Tracer. Εγώ ρίχνω μαύρη πέτρα σε τέτοια στάση. Αν το έκαναν όλοι να δεις για πότε θα έβγαζαν ανάκληση...

panavour
16/01/2024, 18:15
Δες το αλλιώς. Ο Corpse καλά κάνει σαν νέος δικηγόρος να πιστεύει στο δίκαιο. Φαντάζεσαι κάποιος που ξεκινά να σκέφτεται σαν 70 χρονών ότι όλα είναι μάταια? Σαν νέος βράζει το αίμα και καλά κάνει. Απλώς δυστυχώς οι εταιρείες πατάνε στα θολά δεδομένα και ξέρουν ότι στο τέλος πρέπει να πολεμήσει ο καθένας μόνος του (έτσι έγινε εδώ) με δικά του έξοδα. Υπάρχουν βέβαια και σωστές εταιρείες που κάνουν ανακλήσεις και σέβονται τον πελάτη. Δυστυχώς όμως το πρόβλημα ξεκινά από τους καταναλωτές, δηλαδή είδα πολλούς που την έπαθαν και μετά κοιτούσαν να αγοράσουν το καινούργιο Tracer. Εγώ ρίχνω μαύρη πέτρα σε τέτοια στάση. Αν το έκαναν όλοι να δεις για πότε θα έβγαζαν ανάκληση...

Δεν κάνω δίκην προθέσεων.Προφανως ο συμπαθής συμφουρμιτης,δικηγόρος,έχει τον ενθουσιασμό,τον ρομαντισμό,και την αψυτητα της ηλικίας του.Αργοτερα ,και συνεπικουρουντος του επαγγέλματος του, θα έρθει ο ρεαλισμός,η ψύχραιμη (χωρίς βρασμό ψυχής) κρίση,και η ωριμότητα στην εκτίμηση και αντίληψη των γεγονότων.Εχει το υπόβαθρο και είμαι σίγουρος θα το επιτύχει.Για τα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου,άλλα δυστυχώς ο κοσμακης,δεν εκμεταλλεύεται την δύναμη που έχει.Ειδικα στην χώρα μας ,που δεν έχει μεγάλη αγοραστική δύναμη,και μερίδιο αγοράς, αλλά και καμμιά παράδοση συλλογικής κοινωνικής συμπεριφοράς.

DoctoR_k6
16/01/2024, 18:34
Μην είναι πολύ πάνω από 10% να λες!!!!:lol:

Όσο για τις ομαδικές αγωγές, οι κάτοχοι Yamaha R1 από 2004 εώς 2008 και Fazer 1000 ακόμα κλαίμε που ΌΛΑ ανεξαιρέτως κάπου κάπως κάποτε μας άφησαν από βολάν (με τους μαγνήτες μάλιστα να μπαίνουν και μέσα στο μοτέρ). Προσπάθησαν να κινηθούν χιλιάδες από όλον τον κόσμο χωρίς αποτέλεσμα και χωρίς η Yamaha να αναγνωρίσει ποτέ το πρόβλημα και να προβεί σε ανάκληση. Αντί αυτού, έβγαλαν νέο βολαν με διαφορετική σχεδίαση, παραδεχόμενοι ουσιαστικά το λάθος τους στο εργοστασιακό βολάν, το οποίο φυσικά έπρεπε να το πληρώσεις για να το βάλεις με κόστος κανά 500αρικο.

Με πολύ λίγα λόγια, ψάχνουν ακόμα να βρουν αλοιφή για τα @@ τους που κάηκαν από το κλάσιμο που τους έριξαν όλοι οι κάτοχοι παγκοσμιως!:bawl:

Η διαφορα στο θεμα βολαν ηταν οτι οποιον βλεπαμε λεγαμε αλλαξες βολαν? Αν ελεγε οχι του λεγαμε τραβα αμεσα να δωσεις το 500αρικο (αν θυμαμαι καλα) γιατι μπορει να πας για μοτερ.
Εκει το θεμα ηταν σιγουρο και δεν ηξερα καποιον να μην του το ειχε βγαλει. Και φαντασου ειχα φιλαρακι μηχανικο σε εξουσιοδοτημενο Γιαμαπα που καναμε αυτη την κουβεντα. Και στο δικο του FZR1000 ειχε αλλαξει επισης.

Στο Kawasaki ειχε ακουστει το θεμα αλλα οχι σε τετοιο μεγεθος. Οποτε το βαζουμε ποσοστα ειναι καπως...να πεις ξερω 2-3-4-50 περιπτωσεις οκ να το δεχτω.
Ηταν περιπου σαν του Tiger που οποιος εβαζε εξατμιση και δεν προσεχε τα μειγματα ο μεσαιος κυλινδρος χαιρετουσε.
Αυτο μου το ειχαν πει απο επισημο συνεργειο Τ. Προφανως σε κουβεντα ε μην σου ξεφυγει...:lol: Λες και δεν το γνωριζαν οι υπολοιποι...

νεοσσός
16/01/2024, 19:29
Δες το αλλιώς. Ο Corpse καλά κάνει σαν νέος δικηγόρος να πιστεύει στο δίκαιο. Φαντάζεσαι κάποιος που ξεκινά να σκέφτεται σαν 70 χρονών ότι όλα είναι μάταια? Σαν νέος βράζει το αίμα και καλά κάνει. Απλώς δυστυχώς οι εταιρείες πατάνε στα θολά δεδομένα και ξέρουν ότι στο τέλος πρέπει να πολεμήσει ο καθένας μόνος του (έτσι έγινε εδώ) με δικά του έξοδα. Υπάρχουν βέβαια και σωστές εταιρείες που κάνουν ανακλήσεις και σέβονται τον πελάτη. Δυστυχώς όμως το πρόβλημα ξεκινά από τους καταναλωτές, δηλαδή είδα πολλούς που την έπαθαν και μετά κοιτούσαν να αγοράσουν το καινούργιο Tracer. Εγώ ρίχνω μαύρη πέτρα σε τέτοια στάση. Αν το έκαναν όλοι να δεις για πότε θα έβγαζαν ανάκληση...
Last famous words. Σε βλέπω οσονούπω με ταινναιρραί ευτακώσσα. :p

asxetost
16/01/2024, 19:36
Παίζει μεγάλο ρόλο η στάση της εταιρείας που ξεκινάει φυσικά από το τοπικό δίκτυο και μεταφέρεται και άνωθεν όσο οι καταναλωτές δεν βγάζουν άκρη, που και παλι τρώνε τοίχο. Ναι, όλα τα μηχανάκια από όλες τις εταιρείες μπορεί να εμφανίσουν προβλήματα, όταν μιλάμε όμως για σπασμένο μοτερ και για πλήρη αδιαφορία σε όλες τις κλίμακες ως γραμμή από τη μαμα το πράγμα είναι απλά απογοητευτικό. Και τα περιστατικά δεν είναι μηδαμινά, μπορεί να μην είναι καν 10% αλλά είναι αρκετά.

Ως επικείμενος κάτοχος kawasaki πριν καν την πιάσω στα χέρια μου η εμπειρία μου είναι ήδη σκατά, εφόσον δεν υπάρχει αναγνώριση του προβλήματος από την κατασκευαστρια εταιρεία είμαστε απλά ερμαια του κάθε συνεργείου που λέει οτι έχει βρει τι φταίει και του ακουμπάς χρήματα που δεν θα έπρεπε να του ακουμπάς, όπως και το να χαονόμαστε ώρες αμέτρητες στα φόρα, ελληνικά και ξένα, να δούμε τις υποκειμενικες αναφορές των εκάστοτε κατόχων.

Εγώ σταματώ το διάβασμα για το εν λόγω μηχανακι, δε πρόκειται να ασχοληθώ να κάνω τίποτα εκτός των προγραμματισμενων εργασιών και συντηρήσεων και αν με πάρει ο διαολος με πήρε.
Ένα μπράβο στην καβα.

billy84
16/01/2024, 20:53
Η διαφορα στο θεμα βολαν ηταν οτι οποιον βλεπαμε λεγαμε αλλαξες βολαν? Αν ελεγε οχι του λεγαμε τραβα αμεσα να δωσεις το 500αρικο (αν θυμαμαι καλα) γιατι μπορει να πας για μοτερ.
Εκει το θεμα ηταν σιγουρο και δεν ηξερα καποιον να μην του το ειχε βγαλει. Και φαντασου ειχα φιλαρακι μηχανικο σε εξουσιοδοτημενο Γιαμαπα που καναμε αυτη την κουβεντα. Και στο δικο του FZR1000 ειχε αλλαξει επισης.

Στο Kawasaki ειχε ακουστει το θεμα αλλα οχι σε τετοιο μεγεθος. Οποτε το βαζουμε ποσοστα ειναι καπως...να πεις ξερω 2-3-4-50 περιπτωσεις οκ να το δεχτω.
Ηταν περιπου σαν του Tiger που οποιος εβαζε εξατμιση και δεν προσεχε τα μειγματα ο μεσαιος κυλινδρος χαιρετουσε.
Αυτο μου το ειχαν πει απο επισημο συνεργειο Τ. Προφανως σε κουβεντα ε μην σου ξεφυγει...:lol: Λες και δεν το γνωριζαν οι υπολοιποι...


Πραγματικά ήταν ακόμα πιο τραγικό το θέμα με τα βολάν. Από την άλλη βέβαια η δική μου πληροφόρηση είναι οτι τα περιστατικά στα Versys είναι πάρα πολλά. Δεν έχω στατιστικό δείγμα αλλά όταν ξεκινάς να το ακούς παντού, σε διαφορετικά μέρη, να το διαβάζεις κατά κόρον σε σάιτ Ελλάδας και εξωτερικού, τις περισσότερες φορές σημαίνει ότι το 10% θα είναι θαύμα αν ισχύει. Μικρή σημασία έχει πάντως, ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του όπως νομίζει.




Last famous words. Σε βλέπω οσονούπω με ταινναιρραί ευτακώσσα. :p



Ακόμη και NC με 100 άλογα, ίδια κατανάλωση και χωμάτινους τροχούς να έβγαζε η Yamaha στη μισή τιμή, δεν θα αγόραζα. Είναι καθαρά θέμα φιλοσοφίας. Όταν νιώθω ότι δε με σέβονται, δεν εξαγοράζομαι και δε δίνω 2ες ευκαιρίες. Υπάρχουν και άλλες επιλογές!:smokin:

doctor_john
16/01/2024, 22:33
Μπορεί και να ισχύει το μεγάλο ποσοστό. Ηταν απο τις μοτοσυκλέτες που έβαλε πολλούς στην τροφοδοσία με ψεκασμό.
Όταν το πρώτο που έκαναν όλοι είναι φιλτρο και εξάτμιση, είναι λογικό να αδειάζει το μίγμα από καύσιμο.


Πρέπει να βλέπουμε τα δεδομένα. Τι συνέβη σε αυτούς τους κινητήρες, γιατί δεν συμβαίνει στους αγώνες κ.λπ.
Παλιότερα είχαν καρμπυρατέρ, υπήρχε περίπτωση να αγοράσεις μοτό και να μην ελέγξει ο μηχανικός
ή μήπως αν άλλαζε το μίγμα θα του λέγαμε, γύρισε το στο εργοστασιακό;

Δεν είναι τόσο ρίσκο, το μεγαλύτερο μέρος των ιδιοκτητών κινείται καθημερινά
και κάνει ταξίδια χωρίς πρόβλημα.
Έχει ρυθμίσεις που επιβαρύνουν θερμοκρασιακά.
Αν τις αλλάζαμε μόνοι μας πιστεύω δεν θα ήταν τόσο θέμα.

doctoras
16/01/2024, 22:48
Θυμιστε μου αν κάνω λάθος, ανακλήσεις με παραδοχή λάθους και αντικατάσταση σε ακριβά ανταλλακτικά δε έχω δει σε εταιρείες εκτός από bmw ducati aprilia.
Ιάπωνες ούτε λόγος, όπως και από ευρωπαίους ktm triumph

Το after sales service είναι σοβαρή περιπτωση για καταναλωτικά προιοντα και λίγοι είναι αυτοί που θα προϋπολογίσουν το κοστος εγγύησης

Πάντως θεωρώ ακόμη και για την Kawasaki που έδωσε περισσότερα δικαιώματα εχει μοντέλα με άθραυστα μοτερ, αψεγάδιαστα χωρίς κανένα κατασκευαστικό τερτίπι

Όμως και η χοντα είχε κατά καιρούς λανθασμένες επιλογές περιφερειακά ηλεκτρικού περιεχομένου, όπου δε έκανε κινήσεις παραδοχής