PDA

View Full Version : Γιατί όχι διαφημήσεις μοτοσυκλετών στην τηλεόραση???



trumpet
03/09/2006, 14:03
Με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν βλέπω διαφημήσεις μοτοσυκλετών στην τηλεόραση....

Τα υπέρ θεωρώ πως είναι τα εξής:
1. Θα ήταν ένα πιο προσφιλές μέσο μεταφοράς
2. Οι οδηγοί αυτοκινήτων θα έδιναν μεγαλύτερη σημασία στους μοτοσυκλετιστές και δε θα τους θεωρούσαν τόσο "κάγκουρες κ αλήτες" (τέτοια μηνύματα παίρνω από τους δρόμους)
3. Ίσως, παρά το κόστος της διαφήμισης, οι τιμές να ήταν καλύτερες λόγω μεγαλύτερου ανταγωνισμού παρά τα εξωφρενικά ποσά που δαπανούν στις διαφημίσεις οι εταιρείες.

Παρακαλώ όσοι έχουν χρόνο ας γράψουν τους δικούς τους προβληματισμούς επί του θέματος.:)

zoropatra
03/09/2006, 15:00
πολυ απλα στην τηλεοραση βλεπουμε παντα αυτο που πουλαει....διστυχως τα αυτοκινητα κατεχουν το μεγαλυτερο μεριδιο πωλησης......

και κατι αλλο......αυτος που εχει στο μυαλο του να παρει μηχανη δεν περιμενει να δει την διαφιμιση στην τηλεοραση......

ενω στην περιπτωση αυτου που θελει να παρει αυτοκινητο....του πετανε στην οθονη χιλιες δυο διαφιμησεις π.χ πρωτη δοση 2030.....κερναμε το φ.π.α κ.τ.λ......γιατι υπαρχει μεγαλη κοντρα μεταξυ των αυτοκινητοβιομιχανιων........

αυτη ειναι μια δικη μου σκεψη......

trumpet
03/09/2006, 15:27
Φίλε θεωρώ ότι τα πάντα πουλάνε αρκεί να αυτό που θέλεις να πουλήσεις να το πλασάρεις με τον τρόπο που πρέπει...

Έπειτα, για τα αυτοκίνητα που λές έχεις δίκιο αλλά σε ένα μεγάλο ποσοστό, αν όχι εξ ολοκλήρου, κ για τη μηχανή κ για το αυτοκίνητο τίθενται θέματα σωστής κ ολόπλευρης παιδείας που λίγοι διαθέτουν (νομίζω)...

Πάντως τα υπέρ που έβαλα στην πρότασή μου δεν έχουν σχέση με εμένα ή εσένα ή τον οποιοδήποτε άλλο που είναι αποφασισμένος να πάρει μοτοσυκλέτα.;)

Maira
03/09/2006, 15:29
Θα συμφωνήσω πως το κόστος μιας διαφήμισης μηχανής δεν συνφέρει σε σχέ4ση με την τιμή της και τις πωλήσεις της. Θα είχε σαν τελικό αποτέλεσμα να ανέβει κατά πολύ η τελική της τιμή!


Όμως το πρόβλημα δεν είναι οι διαφημίσεις. Η μόνη ευκαιρία που έχει κάποιος να οδηγήσει κάποιο νέο μοντέλο είναι σε κάποια έκθεση. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, σε πολύ λίγες περιπτώσεις να γνωρίζουμε την οπδηγηκή συμπεριφορά ενός νέου μοντέλου!

Ίσως θα έπρεπε οι αντιπρωσοπείες να καθιερτώσουν το τεστ νταιβ!!

:confused:

trumpet
03/09/2006, 15:40
Φίλη Maira

οι περισσότερες αντιπροσωπείες έχουν test ride αλλά για να σου δώσουν να δοκιμάσεις κάποιο μοντέλο τους πρέπει να έχεις για πάνω από 1 δίπλωμα ανάλογο τις ισχύος της μοτοσυκλέτας. Έτσι αδικούνται οι αρχάριοι δικυκλιστές όμως.

Όσον αφορά το κόστος της διαφήμισης έμαθα τελευταία από άνθρωπο με πολλά κονέ σε αντιπροσωπείες πως οι αντιπροσωπείες δεν κερδίζουν από την πώληση αυτοκινήτων ή μοτοσυκλετών αλλά με τις πωλήσεις τους επενδύουν κυρίως στα έσοδα των service......

:)

dimmeneidis
03/09/2006, 18:04
Edo kanoun akires diafimiseis gia xalia kai moketes kai den mporoun na kanoun gia mixanes gia auto to logo? ego ipopsiazomai pos mporei na iparxei kapoios nomos pou to apagoreuei opos kai ta tsigara... etsi nomizo toulaxiston alla den to exo psaksei.

anf125
03/09/2006, 21:47
Παίζουν διαφημίσεις μοτό, αλλά φυσικά πολύ λιγότερες από αυτοκινήτων και σχεδόν πάντα γύρω από εκπομπές μοτοσυκλέτας. Πχ στις εκπομπες της ΕΤ3 για το motogp. Μάλλον είνααι θέμα πολιτικής των εταιριών, οι πωλήσεις δεν δικαιολογούν το κόστος τηλεοπτικών διαφημίσεων ή προτιμούν διαφήμιση από άλλα μέσα (ειδικό τύπο κυρίως). Έχει μια λογική αυτό γιατί συνήθως οι υποψήφιοι αγοραστές μοτοσυκλέτας είναι πιο "ψαγμένοι" και θα ενδιαφερθούν να ενημερωθούν με δική τους πρωτοβουλία σε μεγαλύτερο βαθμό από τους υποψήφιους αγοραστές αυτοκινήτου.

villy
04/09/2006, 06:52
Εγώ τις μόνες διαφημήσεις που έχω δει είναι για τα Modenas και κυρίως στο ΕΤ3.

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Vezouvios
04/09/2006, 06:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Παίζουν διαφημίσεις μοτό, αλλά φυσικά πολύ λιγότερες από αυτοκινήτων και σχεδόν πάντα γύρω από εκπομπές μοτοσυκλέτας. Πχ στις εκπομπες της ΕΤ3 για το motogp. Μάλλον είνααι θέμα πολιτικής των εταιριών, οι πωλήσεις δεν δικαιολογούν το κόστος τηλεοπτικών διαφημίσεων ή προτιμούν διαφήμιση από άλλα μέσα (ειδικό τύπο κυρίως). Έχει μια λογική αυτό γιατί συνήθως οι υποψήφιοι αγοραστές μοτοσυκλέτας είναι πιο "ψαγμένοι" και θα ενδιαφερθούν να ενημερωθούν με δική τους πρωτοβουλία σε μεγαλύτερο βαθμό από τους υποψήφιους αγοραστές αυτοκινήτου.

σωστος!!
Οντως μονο στην ΕΤ3 εχω δει διαφημισεις μοτο!

Kizoku
04/09/2006, 06:59
Στο eurospοrt πάντως έχω δει πολλές.

Αλλά κυρίως Suzuki. :confused: :confused:


Και γενικά όμως δεν έχω δει κάποια ιδιαίτερα έξυπνη διαφήμιση μοτοσικλέτας. Όλες είναι το κλασικό μοτίβο τρέχουμε πάνω κάτω με το μηχανάκι....

div400
04/09/2006, 08:05
παιζουν διαφημισεις και σε μικροτερα καναλια κυριως για scooter και μαλιστα ''μικρων και αγνωστων'' εταιρειων που προσπαθουν να εδραιωθουν στην ελληνικη αγορα......

απο την αλλη γιατι να κανουν διαφημιση οι εταιρειες;
στο πρωτο εξαμηνο του '06 η αγορα ειχε αυξηση +7,5 σε σχεση με το '05 (περ. ΜΟΤΟ τευχος 1 Σεπτ.) τρομερη αυξηση αν σκεφτεις τα δεδομενα τις οικονομιας/αγορας κτλ. αφου λοιπον αυξανουν οι πωλησεις χωρις το κοστος των διφημισεων γιατι να κανουν οεο;

Akatanomastos
04/09/2006, 16:06
pistevo pos an paizoun oli mera kai oli nixta diafimiseis gia mixanes me katallilo tropo, pou na prospathoun na kataripsoun ta stereotipa peri asfaleias, talaiporias klp klp, oi mixanes tha ginoun poio oikies sto mialo tou katanaloti me apotelsesma na afksithoun poli oi poliseis..

to giati den ginete den ksero..
sigoura einai parakseno afou profanos oles oi etairies theloun na xoun to megalitero dinato kerdos
pithanologontas, mporei akoma kai na paizoun simfonies metaksi aftokinitoviomixanion kai etairion mixanon pou na xoun na kanoun me meridia agoras..

Kapios pou exei zisei eksoteriko tha itan xrisimo na mas pei ti ginete ekei ekso, dioti edo stin ellada eimaste kai periptosi..:rotflmao:

trumpet
04/09/2006, 22:03
pistevo pos an paizoun oli mera kai oli nixta diafimiseis gia mixanes me katallilo tropo, pou na prospathoun na kataripsoun ta stereotipa peri asfaleias, talaiporias klp klp, oi mixanes tha ginoun poio oikies sto mialo tou katanaloti me apotelsesma na afksithoun poli oi poliseis..


Το αυτό.....:winka:

mbjp
05/09/2006, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Εγώ τις μόνες διαφημήσεις που έχω δει είναι για τα Modenas και κυρίως στο ΕΤ3.


βαζει και για το Honda-FunLove-FMX :lol:

περισσοτερες διαφημισεις για λαδια μηχανης εχω δει παρα για μηχανες..

dirtbird
05/09/2006, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Φίλη Maira

οι περισσότερες αντιπροσωπείες έχουν test ride αλλά για να σου δώσουν να δοκιμάσεις κάποιο μοντέλο τους πρέπει να έχεις για πάνω από 1 δίπλωμα ανάλογο τις ισχύος της μοτοσυκλέτας. Έτσι αδικούνται οι αρχάριοι δικυκλιστές όμως.

Όσον αφορά το κόστος της διαφήμισης έμαθα τελευταία από άνθρωπο με πολλά κονέ σε αντιπροσωπείες πως οι αντιπροσωπείες δεν κερδίζουν από την πώληση αυτοκινήτων ή μοτοσυκλετών αλλά με τις πωλήσεις τους επενδύουν κυρίως στα έσοδα των service......

:)

Ο άνθρωπος με τα κονέ σου είπε την μαλακία του αιώνα.

Σε περιοδικό γράφει?:confused:

EVI
05/09/2006, 10:14
καλα ας βγαλουν καμμια διαφημιση της προκοπης και μετα ας την βαλουν στην τηλεοραση

εκτος αυτου εγω γουσταρω που δε παιζουν διαφιμισεις οποιος θελει μηχανη παιρνει ντοντ γουορι

αν το βλεπαν καθε μερα περισσοτεροι ουε και αλοιμονο μας ντιαρς φριεντ δε θα μας βριζαν οι γιαγιαδες γιατι θα ειχε και το εγγονι τους (ξενερα)

ολοι θα ειχαν μια μηχανη να το παιζουν ιπποτες της ασφαλτου ΜΑΙ ΓΚΟΑΤ
:eek:


ασε καλα ειμαστε

Kizoku
05/09/2006, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
καλα ας βγαλουν καμμια διαφημιση της προκοπης και μετα ας την βαλουν στην τηλεοραση
εκτος αυτου εγω γουσταρω που δε παιζουν διαφιμισεις οποιος θελει μηχανη παιρνει ντοντ γουορι
αν το βλεπαν καθε μερα περισσοτεροι ουε και αλοιμονο μας ντιαρς φριεντ δε θα μας βριζαν οι γιαγιαδες γιατι θα ειχε και το εγγονι τους (ξενερα)
ολοι θα ειχαν μια μηχανη να το παιζουν ιπποτες της ασφαλτου ΜΑΙ ΓΚΟΑΤ
:eek:
ασε καλα ειμαστε

Φοβάσαι τον ανταγωνισμό ή μου φαίνεται!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:

EVI
05/09/2006, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Φοβάσαι τον ανταγωνισμό ή μου φαίνεται!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:



οχι ρε εχω αρκετο τσαι για ολο το χειμωνα νο προμπλεμ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol:

VANDA
05/09/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimmeneidis
Edo kanoun akires diafimiseis gia xalia kai moketes kai den mporoun na kanoun gia mixanes gia auto to logo? ego ipopsiazomai pos mporei na iparxei kapoios nomos pou to apagoreuei opos kai ta tsigara... etsi nomizo toulaxiston alla den to exo psaksei.

Δεν υπάρχει κάποιο παράρτημα για διαφημίσεις μοτοσυκλετών στον κώδικα διαφήμισης & επικοινωνίας...

http://www.edee.gr/de_code.html