PDA

View Full Version : Γενικό chat για CBF-250



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11

ledz
19/03/2008, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Galvatron
Παιδες καμια προταση για λαιμο κ τελικο εχετε?μαρκες,τιμες κ ολα τα σχετικα....Δεν παλευεται η εργοστασιακη....
Δεν ψαχνω για θορυβο αλλα πιο πολυ να ελευθερωσω λιγο το μηχανακι

Εδω δεν υπαρχει αφτερμαρκετ φιλτρο αερα, θες και ολοσωμη εξατμιση;;; :eyepop: Δεν εχω πετυχει ουτε σε τελικο κατι στις γνωστες μαρκες. Με μετατροπη ολο και κατι μπορεις να κανεις παντως.

Κατα τ'αλλα στην ιδια φαση ειμαι και γω αλλα σκεφτομαι αν αξιζει τα λεφτα...

Ετσι κι αλλιως θα το βαλω αγγελια σε λιγες μερες :wave2:

sonia
19/03/2008, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Μαθε να βαζεις νεκρα 2-3 μετρα πριν σταματησεις στο φαναρι / διασταυρωση, και θα δεις οτι συντομα θα ξεχασεις αυτο το θεμα. Το οτι εχει μια παραπανω δυσκολια απο αλλα μηχανακια ισχυει παντως, ειναι προβλημα κατασκευης.
Welcome :)


Ευχαριστω ledz για τη συμβουλη...ήδη το δοκιμασα και ηταν αποτελεσματικο! οποιαδηποτε αλλη συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη! Καλως σας βρήκα!!!:) :beer:

RideFree
19/03/2008, 12:42
Πάντως και σε ένα Ζ750 που είχα οδηγήσει είχα αντιμετωπίσει την ίδια δυσκολία στην εύρεση νεκράς. Είναι περισσότερο θέμα συνήθειας, δεν νομίζω να είναι (πλέον) κατασκευαστικό πρόβλημα. Αν δεν μπαίνει όταν είναι σταματημένο, κάνε το λίγο μπροστά ή πίσω, σε συνδιασμό με την αλλαγή.

Jimskeet2002
19/03/2008, 12:46
Οχι το προβλημα με τη νεκρα ειναι προβλημα κατασκευης κ οχι συνηθειας.
Οδηγαω κ R6 κ εχω οδηγησει κ GSR κ Tenere 750 κ δεν υπαρχει ουτε ιχνος δυσκολιας στο να βαλεις νεκρα ενω με το cbf μου εχει στιγμες που μπαινει πανευκολα κ εχει στιγμες που παλευεις για να την βρεις.

panisk
20/03/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Για δες εδώ ΕΔΩ (http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=81&prod_id=1290) στα 9 Ευρώ. :winka:

Ευχαριστώ φίλε, κανείς από την παρέα δεν το γνώριζε το μαγαζί. :beer:

oulas
26/03/2008, 11:04
Για Θυμηστε μου τι λαδια βαζεται στο μηχανακι μας και τιμες τρεχουσες. Εχω να τα αλλαξω κανα χρονο και μιας και τελειωσε η εγγυηση θα δοκιμασω να βαλω μονος μου λαδια - φιλτρο.

maikon
06/04/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Galvatron
Παιδες καμια προταση για λαιμο κ τελικο εχετε?μαρκες,τιμες κ ολα τα σχετικα....Δεν παλευεται η εργοστασιακη....
Δεν ψαχνω για θορυβο αλλα πιο πολυ να ελευθερωσω λιγο το μηχανακι

Αρχικά καλησπέρα!ελπίζω να μην μπήκες ακόμα στο κόπο να αλάξεις την εξάτμιση γιατί έχει αρκετες εκπλήξεις που σίγουρα δεν εχεις υπολογήσει!Μην περιμένεις ουσιαστκή απόδοση του κινητήρα από μια εξάτμιση η όποία θα τοποθετηθει μόνο μετα από μετατροπή!Επιπλέον θα πρέπει να αλλάξεις φίλτρο αέρος και να τοποθετήσεις ζιγκλερακι στο καρμπυρατερ για να το ρυθμίσεις στη νέα του λειτουργία!!Κοινώς θα μπεις σε κόπο και αρκετα εξοδα που μπορει να αποδώσουν σε ένα σχετικά ικανοποιητικο θόρυβο για ενα 250αρι αλλα και αρκετα έξοδα καθως όπως είναι φυσικό θα καίει κατι παραπάνω !!προσωπική μου άποψη:Μην πειράξεις την μηχανή γιατί είναι κατασκευασμένη για μια συγκεκριμένη χρήση και όχι για να τρέχει σε αγώνες!!!!!!!!

tasosrap
06/04/2008, 17:47
καλησπερα κ απο μενα.πηγα σημερα στην εκθεση μοτοσυκλετας και ρωτησα στο περιπτερο της remus αν υπαρχει για το μηχανακι μας εξατμιση.Μου ειπαν οτι δεν εχει βγει καποια αποκλειστικα για cbf 250 αλλα μπορουν να προσαρμοσουν μια δικια τους.Τους ειπα οτι δεν θελω να ξεκουφενει κοσμο και μου ειπαν πως απλα δινει ενα ωραιο μπασο.Κοστος = 280ευρω!Αξιζει;Ποσο παραπανω λετε να καιει;Θα εχει αισθητη διαφορα;

panoss25
07/04/2008, 14:32
YOSHIMURA για cbf 250, 215$, ή 145€, σε μαυρο και νικελ.


http://articulo.mercadolibre.com.ar/MLA-29672153-escape-deportivo-para-honda-twister-250-cromado-o-negro-_JM

johnpan
07/04/2008, 14:56
youtube ψάξε για cbf250 και θα δεις πολλά βιντεακια με ηχο απο εξατμισεις, και τις μαρκες τους ;)

maikon
08/04/2008, 20:49
Να ξεκουφένει κόσμο?Λίγο δύσκολο αφου ειναι μολις 250 κυβ.!!Εκτός αυτού ρίξε ξανα μια ματιά στο προηγούμενο μην. μου για όσον αφορά τις μετέπειτα μετατροπές!!280 ευρώ χωρις μετατροπή και τοποθέτηση!αξίζει τον κόπο?:confused:


126869

tasosrap
15/04/2008, 20:40
Παιδια καλησπερα!Εχω κανει 950 χιλιομετρα και πρεπει να το παω για το πρωτο σερβις...καμια προταση(μενω αιγαλεω);;

giorgos_o
24/04/2008, 16:03
exw na rwthsw kati k egw. Mhpws proteinete kapoio antiskwriako spray na prostatepsw ligo ta metallika tou merh, p.x ta pirounia sto timoni?? An mporeite proteinete k online katasthma gia na ta parageilw giati menw eparxia..
thanks!!

johnpan
24/04/2008, 20:57
Εγώ να ρωτήσω κάτι χωρίς παρεξήγηση σαν παλιότερος μηχανόβιος; μήπως οι νεώτεροι να ασχοληθείτε με την εκμάθηση του γύροσκόπικου μιας και τό μηχανάκι που έχετε και είχα είναι ΣXOΛEIO και να αφήσετε τα λουσα σε δεύτερη μοίρα; γιατί υποψιάζομαι πως είναι σε πρώτη. Η οδήγηση με ροή και γύροσκόπικο είναι η μεγαλύτερη απόλαυση.

ΝΑΙΑΣ
01/06/2008, 19:40
Ξαφνικα εσβησε ο δεικτης βενζινας και αναβει μερικες φορες και ξαναχανεται.Μηπως γνωριζει κανεις τιποτα? Ευχαριστω

johnpan
01/06/2008, 20:00
Στην τελευταία σκάλα αναβοσβήνει ανάμεσα στην τελευταία κ την προτελευταία είναι λογικό να το κάνει

RideFree
02/06/2008, 07:07
Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό γυαλιστικό, τόσο για τα μεταλικά όσο και για τα πλαστικά του μέρη; Θέλω να αγοράσω μέρες τώρα αλλά φοβάμαι μην βάλω κάτι που μπορεί να του κάνει ζημιά... Γυαλιστικό για μεταλικά χρώματα δεν χρειάζεται; Θέλω να το κάνω να λάμπει! :sun: :sun: :sun:

ΝΑΙΑΣ
02/06/2008, 20:12
Δυστυχως το κανει με γεματο το ρεζερβουαρ και μονο ελαχιστες φορες γεμιζουν τα τετραγωνακια.Δεν θελω να μπλεξω με αντιπροσωπειες γιατι ξερω τι θα παθω.

Jimskeet2002
02/06/2008, 20:40
Apo pou eisai file? An eisai apo Thessaloniki mporw na sou pw pou na pas na to doun k tha einai k mesw egyisis. Steile mou an thes pm na sou pw. Giati k egw apo ekei pou to pira den me exypiretousan opws tha ithela k telika vrika allo synergeio pio exousiodotimeno gia honda k pio kaliexypiretisi k pio kali douleia.

ΝΑΙΑΣ
02/06/2008, 20:49
jimskeet2002.Ευχαριστω αλλα μενω Πειραια.

oulas
04/06/2008, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos_o
exw na rwthsw kati k egw. Mhpws proteinete kapoio antiskwriako spray na prostatepsw ligo ta metallika tou merh, p.x ta pirounia sto timoni?? An mporeite proteinete k online katasthma gia na ta parageilw giati menw eparxia..
thanks!!

Ego ixa pai fadaros, to xa 8 mines akinito kai skuria pou epiase epifaniaki sxedon pantou, tin ebgala me ena pani kai kathari benzini apo supermarket, me 1 euro kostos.

johnpan
05/06/2008, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΝΑΙΑΣ
Δυστυχως το κανει με γεματο το ρεζερβουαρ και μονο ελαχιστες φορες γεμιζουν τα τετραγωνακια.Δεν θελω να μπλεξω με αντιπροσωπειες γιατι ξερω τι θα παθω.

δεν έχεις εγγύηση?

RideFree
05/06/2008, 20:45
Για τη δική μου ερώτηση κανείς(για γυαλιστικό); Δεν την πλένετε;; :P
Θέλω να την πλύνω και την κρατάω μες στη βρόμα για να την γυαλίσω κιόλας!

ledz
06/06/2008, 01:33
Παρα πολλοι στο εξωτερικο εχουν το Honda Polish ως πρωτη επιλογη και το ψαχνουν μανιωδως να το βρουν αν τους τελειωσει... Συμπτωση; Ι think not!

ΝΑΙΑΣ
06/06/2008, 18:55
Ευχαριστω αγαπητε,ετσι θα γινει με την εγγυηση.

Σήφης
10/06/2008, 11:16
Κοπέλια χαιρετώ σας.

Να ρωτήσω αν έχει ακούσει κανείς ανε πρόκειται να αλλαχθεί σύντομα το δυομισάρι;
Πήρε το αυτί μου ότι τέλειωσε η παραγωγή με καρμπυλατερ και ότι θα βγάλει το επόμενο ψεκαστό. Ισχύει κάτι τέτοιο;

TassosK
10/06/2008, 18:59
αν δν κανω λαθος απο το 07-08 ειναι ψεκαστα με 0,6 αλογα παραπανω:D

johnpan
10/06/2008, 21:48
Νομίζω κάνεις λάθος για τον ψεκασμο

RideFree
10/06/2008, 22:49
Παιδιά κάηκε το φως στο κωλοφάναρο (το φως πορείας δηλαδή, το φρένο ανάβει κανονικά). Από ότι είδα πρέπει να είναι ένα λαμπάκι και για τις δύο λειτουργίες, είναι εύκολο αν πάω να πάρω ένα να το αντικαταστήσω μόνος μου;

kafros22
11/06/2008, 00:05
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΕ ΝΕΚΡΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ???

ledz
11/06/2008, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kafros22
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΕ ΝΕΚΡΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ???

Αλλαζε συχνα λαδια (το πολυ στα 3000), ειδικα το καλοκαιρι. Με καινουρια λαδια μαλακωνει αρκετα το κιβωτιο - επισης δες κι'αλλες μαρκες και τυπους λαδιων, μπορει να δουλεψουν καλυτερα και να ειναι πιο καλα τα πραγματα. Τελος βαλτο στη συνηθεια σου να βαζεις νεκρα λιγο πριν σταματησεις και οχι αφου, αλλιως ξερεις τα αποτελεσματα. Στα τελευταια 5 μετρα με κατω απο 10χμ/ω απο 1η και 2α ισα που σπρωχνεις το ποδοστηριο (πανω / κατω αντιστοιχα) και μπαινει ευκολα νεκρα, ακομα και χωρις συμπλεκτη (οχι οτι το προτεινω). Σε λιγο καιρο θα το ξεχασεις.

Βεβαια πολλοι εχουν ευχαριστα αποτελεσματα απο τη διορθωση που γινεται εντος εγγυησης... αλλα ειναι να βρεις μαστορα που δε κανει την παπια... λες και τα βγαζει απ τη τσεπη του - νεοΕΛΛΗΝΑΡΕΣ

johnpan
11/06/2008, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από RideFree
Παιδιά κάηκε το φως στο κωλοφάναρο (το φως πορείας δηλαδή, το φρένο ανάβει κανονικά). Από ότι είδα πρέπει να είναι ένα λαμπάκι και για τις δύο λειτουργίες, είναι εύκολο αν πάω να πάρω ένα να το αντικαταστήσω μόνος μου; TO ΠIΣΩ AΛΛAZEI EYKOΛA

johnpan
11/06/2008, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kafros22
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΕ ΝΕΚΡΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ??? βαλε λάδι aral, belray OXI motul

oulas
11/06/2008, 08:01
Εγω εβαλα motoul 5100 και βελτιωθηκε λιγο το προβλημα με την νεκρα. Προφανως οποιο καινουργιο λαδι να εβαζα θα ταν καλυτερη η αισθηση απο το παλαιο.

Γιατι Γιαννη να μην βαζουμε motul. Τωρα μου ρθε στο μιαλο οτι κατι ειχες πει κατι παλαιοτερα για το μοτουλ αλλα δεν θυμαμαι τι...

johnpan
11/06/2008, 13:11
Είχα δοκιμάσει πολλά λάδια και τα μοτούλ ήταν τα χειρότερα. Μέσα σε πολύ λίγα χλμ χαλούσε τελείως η αίσθηση του κιβωτίου. Το 5100 έβαζα κι εγώ...

Daemon
11/06/2008, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
αν δν κανω λαθος απο το 07-08 ειναι ψεκαστα με 0,6 αλογα παραπανω:D

Δεν υπαρχει 07-08, 04 και 06 υπαρχει (υπηρχαν μαλλον γιατι τελειωσανε) :wave2:

TassosK
11/06/2008, 14:37
opa to berdepsa me to ybr

kafros22
12/06/2008, 13:53
paidia kai kati allo. ton Septembri me to kalo tha parw mia pio megali mixani.
skeftomai gia fazer 600 i na tolmisw na parw to R6 alla montelo mexri 2002 pou den itan toso nevrika. exei kaneis kapoia apopsi?

giorgos_o
13/06/2008, 12:34
Epeidh eimai sxetika apeiros, thelw na rwthsw tous pio empeirous, an epixeirhsw apo Athhna gia Skiatho (mesw Volou mallon, den to exw psaksei kala) me dikavalo, tha anteksei to mhxanaki??
Thanks!!

lamoun
13/06/2008, 12:43
Μια χαρά θα είσαι!

Εδώ ο άλλος πήγε δικάβαλος με το παπί Θεσσαλονίκη - Βόλο και τώρα ετοιμάζεται για κάτω!! :eek:

giorgos_o
13/06/2008, 23:24
Sigouro e???
Kathe posa xiliometra peripou tha prepei na kanw stash?

johnpan
13/06/2008, 23:33
Πήγαινα συνέχεια πάτρα- αθήνα 110-140 χωρίς στάσεις. Συχνά όμως έκαιγε λάδι, υπ όψη δούλευε 8000-10.000 η και πιο πάνω. Δεν είναι φτιαγμένο για αυτό, αλλά ο καθένας κάνει ότι νομίζει

SnakeMJK
17/06/2008, 08:01
όπως είπαν και οι παραπάνω, το χω δουλέψει κ εγώ για ώρες ολόκληρες με 6η και συνεχές τέρμα γκάζι χωρίς να χει πάθει το παραμικρό. ο ουλας από εδώ μέσα είχε κάνει δικάβαλος το αθήνα-ζάκυνθο απ οσο θυμάμαι. στάση 10 λεπτών κάθε 150χλμ για βενζίνη και ξεμούδιασμα θα είναι ότι πρέπει.

giorgos_o
19/06/2008, 10:55
euxaristw polu gia tis symvoules paidia.Kati allo: mporw na balw sth mhxanh kapoia sthrigmata gia valitses gia taxidi h' kati tetoio?

MIXALHS 400SF R
14/07/2008, 14:33
Ναι αυτό θα ήθελα να το ρωτήσω κι εγώ ως νέος Cbfας... Α και με την ευκαιρία καλώς σας βρήκα. Επίσης κάτι άλλο: πόσα άλογα είναι το μηχανάκι???

SnakeMJK
15/07/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIXALHS 400SF R
Ναι αυτό θα ήθελα να το ρωτήσω κι εγώ ως νέος Cbfας... Α και με την ευκαιρία καλώς σας βρήκα. Επίσης κάτι άλλο: πόσα άλογα είναι το μηχανάκι???

20 άλογα το παλιό, 22 τα 2007 και μετά...

giorgos_o
16/07/2008, 18:16
ekana to prwto service sta 1000 kati xiliometra. To deutero prepei opws leei to manual sta 6000?
ti lene oi empeiroi?

SnakeMJK
17/07/2008, 08:37
Κάθε 5.000 λάδια,
κάθε 10.000 γενικός έλεγχος - μικρό service,
κάθε 20.000 μεγάλο service.

giorgos_o
18/07/2008, 08:32
αρα καλα τα λεει το manual, στα 6000 ξανακανω! :lol:

gemininea
20/07/2008, 10:13
Καλημέρα σε όλους
προχθές αγόρασα και εγω ενα cbf 250 και εχω κάποιες απορίες.
Βέβαια το πήρα μεταχειρησμένο και έχει κάποιες μικρογρατζουνιές , το αυτοκόλητο με τον κωδικό χρώματος λείπει, το χρώμα είναι το ασημί. που μπορώ να βρώ κωδικό?

και ένα δεύτερο. Δυσκολεύομαι αρκετα να ανεβάσω τις ταχύτητες , ρώτησα στο μαγαζι που το πήρα και μου είπαν ότι έτσι είναι αυτές οι μηχανές. Εχω την εντύπωση οτι μου λένε μακακιες. Θα ήθελα την γνώμη σας μιας και απο οτι διαβάζω έχετε master στα cbf:)

Σας ευχαριστώ

Nrgman
20/07/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gemininea
Καλημέρα σε όλους
προχθές αγόρασα και εγω ενα cbf 250 και εχω κάποιες απορίες.
Βέβαια το πήρα μεταχειρησμένο και έχει κάποιες μικρογρατζουνιές , το αυτοκόλητο με τον κωδικό χρώματος λείπει, το χρώμα είναι το ασημί. που μπορώ να βρώ κωδικό?

και ένα δεύτερο. Δυσκολεύομαι αρκετα να ανεβάσω τις ταχύτητες , ρώτησα στο μαγαζι που το πήρα και μου είπαν ότι έτσι είναι αυτές οι μηχανές. Εχω την εντύπωση οτι μου λένε μακακιες. Θα ήθελα την γνώμη σας μιας και απο οτι διαβάζω έχετε master στα cbf:)

Σας ευχαριστώ


Περίεργο ... ΄εως ύποπτο που λείπει το αυτοκόλητο με το χρώμα. Σίγουρα το έψαξες καλά .Αυτο το αυτοκόλητο είναι κάτο απο την σέλα.

Σχεδόν όλα τα cbf έχουν μια δυσκολία να αναιβάσουν ταχύτητες ειδικά όταν είναι εν στάση.
Το θέμα είναι κατασκευαστικό.
Δοκίμασε να αλλάξεις λάδια ,μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση.

Ερώτηση : Πόσο πήγε το μαλί?

gemininea
20/07/2008, 15:48
ευχαριστω nrgman σε λαθος σημειο το εψαχνα..... θα κοιταξω κατω απο την σελα.
Το προβλημα (αν ειναι) το εχω στην πορεία ιδιαιτερα!!εχω κανει και 300 μετρα για να μπορεσω να βαλω 2α!!!!!!!!:mad:

πηγε 2500 μαζι με κατι ψιλοτόκους.

gemininea
20/07/2008, 15:50
και μια ακομα ερωτηση βρε παιδια ......Ανταλακτικα παιρνουμε απο ελλαδα ή υπαρχει καμμια καλη διευθηνση στο internet και παραγγελνουμε πιο οικονομικα?

stratego
22/07/2008, 19:41
paidia prota prota kalhspera.tha hthela na kano mia erothsh,den ksero ama to exoun ksana rothsh alla tha kano mia apopira.klasika kai go exo parei ena cbf 250 edo kai 1.5 xrono to pira kainourgio.loipon otan to phra rothsa ton katasthmatarxh poso pianh telikh,mou eipe oti pianei 145 xalara,twra prosfata diabasa ena periodiko kai egrafe kai auto oti toso pianei,twra mia erothsh emena giati den paei pano apo 130??????:mad: na trelatho thelei??ti kano lathos???kata ta alla den mporo na po asteri to mhxanaki!!!a kai prosoxh sto mhxanaki ta eksartimata einai PA NA KRI BA!!!!!euxaristo prokatabolika.

Nrgman
23/07/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratego
paidia prota prota kalhspera.tha hthela na kano mia erothsh,den ksero ama to exoun ksana rothsh alla tha kano mia apopira.klasika kai go exo parei ena cbf 250 edo kai 1.5 xrono to pira kainourgio.loipon otan to phra rothsa ton katasthmatarxh poso pianh telikh,mou eipe oti pianei 145 xalara,twra prosfata diabasa ena periodiko kai egrafe kai auto oti toso pianei,twra mia erothsh emena giati den paei pano apo 130??????:mad: na trelatho thelei??ti kano lathos???kata ta alla den mporo na po asteri to mhxanaki!!!a kai prosoxh sto mhxanaki ta eksartimata einai PA NA KRI BA!!!!!euxaristo prokatabolika.

Αν μπορείς προσπάθησε να γράφεις ελληνικά και όχι greeklish . :)


Στην τελική δεν παίζει ρόλο μόνο η μηχανή αλλα και ο αναβάτης.
Πόσα κιλά είσαι?

oulas
23/07/2008, 17:49
Τα 145 δεν τα πιανει χαλαρα. Εμενα εχει παει μεχρι και 160 κοντερ σε μεγαλη κατηφορα και με ευνοικο ανεμο. Συνηθως στην εθνικη τελικιαζει στην ευθεια στα 130. Τα 120 τα παει σχετικα καλα, αλλα τα 10 επιπλεον τα πιανει δυσκολα. Αν εχω κατηφορα και εχει πιασει ηδη απο την ευθεια 130 τοτε και μονο τοτε παει μεχρι 145-150 σχετικα ευκολα. Αλλα στον Κατηφορο δεν μετρας την τελικη. Ο Μαγαζατορας σου ελεγε μαλακιες. Ποσα κιλα εισαι επισης? Εγω ειμαι 128 κιλα βοδι και παει μεχρι 130 χλμ/ω και εχω 19000 χλμ.

stratego
24/07/2008, 14:03
συγνωμη για τα greeklish πριν απλα εχω συνηθησει.λοιπον ειμαι 92 κιλα,να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα και γω για τα κιλα αλλα μετα ειδα οτι μαζι με ενα φιλο μου πιαναμε τα ιδια χιλ. δηλαδη τι μονος μου τι με παρεα τα ιδια χιλ. οποτε τι να πω????και εκτος αυτο μην ξεχναμε οτι μιλαμε για 250 ετσι? οχι για 125 αμα ηταν επαιρνα ενα παπι.Οπως ενας φιλος εχει το innova και το παλικαρακι ειναι ας πουμε πολυ παραπανω στα κιλα απο μενα και παει με 110,καπου εκει,οποτε????τα κιλα μου φταινε?οπως και κατι αλλο που ειδα,οταν φυσαει κοντρα ο ανεμος κοβει ακομα ποιο πολυ,ουτε με 110 δεν με αφηνει να παω.εχεις καμια ιδεα πανω κατω????

johnpan
24/07/2008, 20:36
ρε μην κολλάτε με τις τελικές, βάλτε το σε στροφές και μάθετε να στρίβετε...


137668

RideFree
30/07/2008, 04:49
Τώρα που θα φύγω για διακοπές δεν θα τη χρησιμοποιήσω για κανα 20ήμερο, χρειάζεται να κάνω κάτι για να την προστατέψω όσο θα μένει ακίνητη;

SnakeMJK
30/07/2008, 08:13
Εγώ την είχα αφήσει κανα 3μηνο ακίνητη. Πέρα απ την δυσκολία να πάρει μπρος (υποχρεωτικά σε κατηφόρα), δεν είχε κάποιο άλλο πρόβλημα.

Redeemer
11/08/2008, 11:44
γεια σε ολους.πρωτη φορα μιλαω στο forum αλλα εχω διαβασει τα παντα που εχουν γραφτει εδω απο την αρχη.ειμαι λοιπον και εγω κατοχος ενος cbf 250 2007 μοντελο.εχω ολα τα γνωστα προβληματα.μου εχουν αλλαξει με την εγγυηση,μετα απο παρα πολυ κοπο και παρακαλυτο,και αφου
πηρα τηλ στον υπευθυνο εγγυησεων της honda,δισκους και καμπανα.στην αρχη ολα καλα μετα απο
1000 χιλ παλι τα ιδια παιδια.και αντε αυτο το καταπινω.συνηθεια ειναι...το αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι μεχρι να ζεσταθει καλα η μηχανη,μιλαμε για κανα 10λεπτο βολτα τουλαχιστον,αν την αφησω
να δουλευει στο ρελαντι σβηνει.στα φαναρια πρεπει να κραταω λιγο το γκαζι αλλιως...μου ειχαν ρυθμισει τις βαλβιδες και το καρμπυλατερ και το τσοκ.καπως βελτιωθηκαν τα πραγματα αλλα μετα
απο 4000 χιλ το βλεπω οτι χειροτερευει παλι.μου ειπαν οτι θα αλλαξουν και πολλαπλασιαστη αλλα τον περιμενω να ερθει 3 μηνες τωρα.απο που ερχεται δεν ξερω...
καμια συμβουλη παιδια για το προβλημα με τα σβισιματα?το εχουν και αλλοι το προβλημα?

paschalis
14/08/2008, 18:02
γεια σε ολους επισης νεο μελος.ειμαι και γω κατοχος cbf 250 εδω και 2χρονια.τι να πω ρε παιδια το μηχανακι ειναι απιστευτο γιαυτο που ειναι 2μισαρι δηλ.κανει τα παντα κ σχεδον παντου.εγω ειμαι υπερευχαριστιμενος.προβλημα με τιν νεκρα δεν ειχα ποτε κ μετα την αλλαγη λαδιων στα 1000χλμ οι ταχυτητες βουτιρο πραγματικα.οσο για το ξεκινημα τι να πω ετσι ειναι το μηχανακι αν διαβασετε κ το manual το ιδιο λεει.λιγο ζεσταμα με γκαζακι 15-20 δευτερολεπτα κ ειμαι οκ,το χειμωνα τσοκ λιγο κατω απο λεπτο καμια 40 δευτερολεπτα κ ολα οκ,ανεβαστε κ ρελαντι καμια 100στροφες 16000 οταν ειναι εντελως ζεστο κ ειναι ακομα καλυτερα.τεσπα η μηχανη παντως 2 χρονια με εχει βγαλει ασπροπροσωπο χωρις να πει κιχ παντου πολη εκδρομουλες τι να λεμε.χαλαρωστε λοιπον κ απολαυστε βολτουλες κ μην κλαιγεστε για το παραμικρο η μηχανη ειναι οκ.δειτε κ τι προβληματα βγαζουν κατι 600αρια κ 1000ρια μην το πειτε πουθενα δηλ:p

συντομα παω βεβαια για αλλαγη κατηγοριας(κανα 600αρι)αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την μηχανη.αν ειχε 500 cc κ καμια 180 τελικη δεν θα το αλλαζα ποτε.λοιπον σας ζαλισα λιγο παντα ορθιοι παιδεσ κ καλεσ βολτες

johnpan
14/08/2008, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Redeemer
γεια σε ολους.πρωτη φορα μιλαω στο forum αλλα εχω διαβασει τα παντα που εχουν γραφτει εδω απο την αρχη.ειμαι λοιπον και εγω κατοχος ενος cbf 250 2007 μοντελο.εχω ολα τα γνωστα προβληματα.μου εχουν αλλαξει με την εγγυηση,μετα απο παρα πολυ κοπο και παρακαλυτο,και αφου
πηρα τηλ στον υπευθυνο εγγυησεων της honda,δισκους και καμπανα.στην αρχη ολα καλα μετα απο
1000 χιλ παλι τα ιδια παιδια.και αντε αυτο το καταπινω.συνηθεια ειναι...το αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι μεχρι να ζεσταθει καλα η μηχανη,μιλαμε για κανα 10λεπτο βολτα τουλαχιστον,αν την αφησω
να δουλευει στο ρελαντι σβηνει.στα φαναρια πρεπει να κραταω λιγο το γκαζι αλλιως...μου ειχαν ρυθμισει τις βαλβιδες και το καρμπυλατερ και το τσοκ.καπως βελτιωθηκαν τα πραγματα αλλα μετα
απο 4000 χιλ το βλεπω οτι χειροτερευει παλι.μου ειπαν οτι θα αλλαξουν και πολλαπλασιαστη αλλα τον περιμενω να ερθει 3 μηνες τωρα.απο που ερχεται δεν ξερω...
καμια συμβουλη παιδια για το προβλημα με τα σβισιματα?το εχουν και αλλοι το προβλημα?

Για πες μου φίλε μου, όταν είναι εντελώς ζεστή, πού στροφάρει στο ρελαντί? Κάνε μια μεγάλη βόλτα και μετά βάλε το ρελαντί στις 1500.

Μη λες "καρμπυΛατέρ" αλλά καρμπυΡατέρ, είναι θέμα κύρους! :rotflmao:

dimdil
14/08/2008, 22:52
δεν ξερω τι να υποθεσω:smilea:
πριν τρεις μηνες αγορασα μεταχειρω ενα cbf 250 απο φιλο συναδελφο:smilea:
μοντελο 2006:smilea:
ποτε δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με τη νεκρα και ειμαι και απειρος:smilea:
και οπως ειπε ο φιλος καμια παρεμβαση στη μηχανη--ολα μαμα:smilea:
:beer: :beer: :beer:

giorgos_o
14/08/2008, 22:58
κ εγω ρε παιδια, περυσι τετοια εποχη αγορασα το μηχανακι, εχω κανει μονο το πρωτο service στα 1000 χιλιομετρα, κ μεχρι τωρα (φτου φτου φτου) δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα. Ουτε στη νεκρα,ουτε σε σβησιματα κ τετοια. Κ ειμαι κ εγω τελειως ασχετος, με τη μηχανη αυτη εμαθα το συμπλεκτη. Το καλοκαιρι κατεβασα λιγο το ρελαντι και ολα μια χαρα!Ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Φευγω Δευτερα για διακοπες και εχω κανει 5000 χιλιομετρα. Λετε να το παω πριν για service? Στις 6000 δεν ειναι το επομενο κανονικα? Αν τα ξεπερασω και το παω μετα θα εχω κανενα προβλημα??

paschalis
14/08/2008, 23:01
ετσι ακριβως.φαντασου αν ειχες κανα yamaha κραπα κρουπα με τις ταχυτητες τοτε τι θα ελεγες η μηχανει με κλοτσαει?:p κ μενα 2004 το μοντελο 2006 η αγορα μην ειμαστε κ ψιρες εντελως.χωρις να θιξω παιδια τους υπολοιπους που εχουν το προβλημα.κ αν καμια φορα σταματησω πολυ αποτομα κ δεν προλαβω να κατεβασω ταχυτητες και απο πρωτη παω για νεκρα κ σκαλωσει με το που θα παιξω ελαχιστα εως καθολου συμπλεκτη μπαινει μαλακοτατα.ουτε σκουντιματα ουτε ξερογκαζιες

paschalis
14/08/2008, 23:04
στισ 5000 ειναι το service και αν σκοπευεισ να το κανεις στα 6 τουλαχιστον αλλαξε λαδακια ...καλα χιλιομετρα:beer:

giorgos_o
15/08/2008, 17:25
emena to manual grafei stis 6000 re paidia to epomeno service...? Lete na exw provlhma??

Σήφης
15/08/2008, 18:09
Την Τετάρτη πήρα κι εγώ το δικό μου. Σας παρουσίαζε κι εσάς στην αρχή πρόβλημα με την εκκίνηση, δηλάδή να μην κρατάει ρελαντί;

paschalis
16/08/2008, 10:51
φιλε μου στα 5000 ειναι το service μετα 10000 κ παει λεγοντας.ενταξει αφου πας ταξιδι καλα ειναι να το κανεις λαδια παντως να αλλαξεις σιγουρα


ετσι ειναι η μηχανη ρε παιδες θελει λιγο ζεσταμα ειπαμε το λεει και το manual δεν ειναι προβλημα αυτο μην αγχωνεστε.αν παντως σας ενοχλει κατι εχει ακουστει για πολαπλασιαστη και ανακλησεις αλλα δεν νομιζω να αλλαξει και τιποτα

giorgos_o
16/08/2008, 12:11
δηλαδη δεν ισχυει αυτο που λεει το manual για 1000 μετα 6000 μετα 12000, 18000 και παει λεγοντας...????

paschalis
16/08/2008, 12:16
τι να σου πω ρε συ σε ολα τα συνεργεια αυτο ισχυει κ τα λαδακια περιπου στα 3000χλμ θελουν αλλαγη αυτα για να ειναι παντα οκ το μηχανακι:p

johnpan
16/08/2008, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από paschalis
τι να σου πω ρε συ σε ολα τα συνεργεια αυτο ισχυει κ τα λαδακια περιπου στα 3000χλμ θελουν αλλαγη αυτα για να ειναι παντα οκ το μηχανακι:p

+1000
για να ειναι παντα οκ το μηχανακι :beer:

ale3andro
09/09/2008, 21:43
Γειά σας παιδιά. Πριν 2 βδομάδες περίπου αγόρασα ένα μεταχειρισμένο CBF 250. Έχω κάνει περίπου 500 χλμ και έχω πολύ θετική άποψη (αν εξαιρέσεις ένα παπί είναι η πρώτη μου μηχανή).
Με πλήρες ρεζερβουάρ έβγαλε 300 χλμ περίπου αλλά έσβησε ενώ είχε ακόμη 2 γραμμές στον δείκτη... Αυτό είναι το μονάδικο παράξενο που παρατήρησα. Συμβαίνει και σε σας?
Όσο για την νεκρά μπαίνει όντως όταν έχει κέφια η μηχανή, αλλά το ήξερα πριν την αγοράσω και δεν με ενοχλεί πολύ. Αυτό που κάνω και δεν ξέρω αν είναι σωστό είναι να βάζω μπρος με πρώτη και πατημένο συμπλέκτη όταν δεν παίρνει με τίποτα από στάση τη νεκρά και βαριέμαι να το πηγαίνω μπρος πίσω μέχρι να μπει.
Κατά τα άλλα μου αρέσει το ότι ανοίγει γρήγορα (με τα δικά μου κριτήρια πάντα) και φτάνει τα 100 πολύ γρήγορα.
Σε γενικές γραμμές από τον λίγο καιρό που την έχω, έχω πάρα πολύ καλές εντυπώσεις. Νομιζω ότι είναι ιδανική για μέσα στην πόλη και για πηγαινοέρχομαι στη δουλειά καθημερινά.
Τέλος μια φώτο.
http://farm4.static.flickr.com/3145/2818627730_120dcfaf21.jpg
Πάντα όρθιοι :)

paschalis
10/09/2008, 10:58
καλοταξιδη φιλε μου κ καλες βολτες.
η δικη μου βγαζει γυρω στα 330-40 χιλιομετρα περιπου με ρεζερβα οποτε καλα εισαι.
τωρα με τις μπαρες τι να σου πω δεν αναβοσβησε καθολου δηλ η μια μονη της?συνηθως στο δικομου αναβοσβηνει κανα 2 φορες επανερχεται σε 2κ μετα οταν αναβοσβηνει συνεχως ειναι ωρα για το βενζιναδικο:D μην μεινουμε κιολας.
γιαυτο συνθως με 2 μπαρες παω για γεμισμα να ειμαι ησυχος;)
για το ξεκινημα καλο ειναι να βαζεις εμπρος με νεκρα οχι οτι θα παθει τπτ το μηχανακι.
αν δεν μπαινει η νεκρα δοκιμασε να παιξεις λιγο με το συμπλεκτη αλλιως λιγο εμπρος κ θα μπει αν κ εγω δεν εχω κανενα προβλημα απο την αρχη ηταν οκ.
καλοταξιδη παντα λοιπον α και να προσεχεις τα φρενα στα πολλα χιλιομετρα δεν λενε για μενα το μονο αρνητικο της μηχανης.
γενικα ειναι παρα πολυ καλη μηχανη για μεσα στην πολη κ ταξιδακι χαλαρο
τα λαστιχα τι λενε?απο αποδοση?

ale3andro
10/09/2008, 11:36
Αναβόσβησε μια φορά στην μια γραμμή αλλά για πολύ λίγο και μετά εμφανίστηκε πάλι και η δεύτερη γραμμή. Όταν με άφησε είχε 2 γραμμές και όχι 1 να αναβοσβήνει. Μάλλον δεν θα είναι πολύ αξιόπιστος ο δείκτης. Οπως και να έχει το έμαθα πλέον το κόλπο στις 2 γραμμές κατευθείαν για βενζινάδικο ;)
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία για να κρίνω τα φρένα αλλα μου φαίνονται μέτρια. Ειδικά η μανέτα για το μπροστά πάει μέχρι τη μέση και μετά σαν να έχει ενα σκαλοπάτι για να πατηθεί τελείως. Αυτό είναι λίγο ενοχλητικό. Σκέφτομαι να βάλω contact-spray. Είναι καλή ιδέα? Όσο για το πίσω ο τεχνικός στο κατάστημα που την αγόρασα που την έκανε μια βόλτα μου είπε ότι θέλει αλλαγή στο επόμενο σερβις (σε λιγότερα από 1000 χλμ θα το κάνω).
Τα λάστιχα φαινόταν σε καλή κατάσταση αλλά σκέφτομαι να τα αλλάξω σε πρώτη ευκαιρία για να είμαι σίγουρος. Έχω την εντύπωση ότι πιθανόν να γλυστράει ελαφρά το πίσω.
Και μια τελευταία ερώτηση: Παίρνει 2 λίτρα λάδι? Σκέφτομαι να το ελέγξω πόσο έχει. Εσένα σου καίει λαδάκι?

paschalis
10/09/2008, 12:13
ε απο την στιγμη που αναψε η λαμπα θελει βενζινη απο μηχανη σε μηχανη παιζει το ποσο πιο γρηγορα αρα μην στεναχωριεσαι απλα σε καποια φαση ο δεικτης ερχεται στισ 2 γραμμες λογω μετακινησης του ρεζερβουαρ.
κ εγω εβαλα σωληνακι υψηλης εμπρος καλυτερη αισθηση αλλα γενικα το μπροστα μπλοκαρει ευκολα κ σε ταχυτητες ανω των 90 αστο:rolleyes: τελικα εμαθα να φρεναρω με το πισινο :p πρωτα κ μετα κ το μπροστινο και ολα οκ
σε ρωτησα για τα λαστιχα γιατι δεν ειναι τα μαμα ε?ποσα χιλιομετρα εχει κ ποσο το πηρες?
γενικα πιστευω θα την ευχαριστηθεις την μηχανη οπως και εγω και καμια σχεση με την παπια ε?:beer:

paschalis
10/09/2008, 12:16
λαδακι ισως καιει αν το τελικιαζεις συνεχως σε μενα ομως οχι απλα καθε 3000 -4000 το πολυ αλλαζε τα κ εισαι ησυχος.το μανθαλ λεει καθε 6000χιλιομετρα εγω τα αλλαζω στα 3000-3500 το πολυ κ η μηχανη δεν λεει κιχ ολα ρολοι

paschalis
10/09/2008, 12:22
α κ κατι τελευταιο την αλυσιδα κ τα ματια σου μπολικο γρασσαρισμα:D τουλαχιστον καθε 500χλμ σε στεγνες συνθηκες, με βροχη οσο πιο συχνα γινεται

ale3andro
10/09/2008, 12:26
Το πήρα από την Αgio Motors και είχε 30.000 χλμ. Τιμή 2600. Μου είπανε για σέρβις μικρό κάθε 5.000-6.000 χλμ. Τα λάστιχα προφανως δεν είναι μαμά αλλά δεν έχω προσέξει τι μάρκα είναι.
Μου είπανε ότι όλα τα σέρβις έχουνε γίνει στην Agio (είναι περασμένα στον υπολογιστή) οπότε όταν το πήρα και πήγα στον τεχνικό να το ρίξει μια ματιά πριν φύγω μου είπε ότι το επόμενο σέρβις είναι το μικρό σε 1.500 χλμ.
Το καλό είναι ότι έχει tankbag (αισθητικά μου αρέσει πολύ) και συναγερμό meta που το ήθελα για να έχω κάποια ασφάλεια...
Γενικά όπως έγραψα και πριν είμαι ικανοποιημένος από την αγορά. Ακόμη και για καφέ που πήγα δικάβαλος μέχρι Περαία πήγε άνετα.

P.S. Επειδή είμαι τελείως νέος στο χώρο. Το γρασάρισμα πως το κάνεις? Προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο προϊόν?

paschalis
10/09/2008, 12:33
απο θεσσαλονικη?μηπως εχει κ διακοπτη για τα φωτα?πρεπει να το ειδα. κ εγω εκει κανω τα σερβις αλλα κατι μου λεει οτι θα αλλαξω δεν πρεπει να κανουν κ πολυ δουλεια εκει ασε που τους κυνηγας να δουν καλα το μηχανακι αλλιως μονο φιλτρα κ λαδια κοιτανε:mad: οντως ωραιο το καλυμμα

ale3andro
10/09/2008, 12:36
Ναι στη θεσσαλονίκη στην Κων. Καραμανλή και ναι έχει διακόπτη για τα φώτα. Εμένα ο τύπος στο service μου φάνηκε καλός. Δηλαδή ασχολήθηκε να μου πει 5 πράγματα που ήθελα να ξέρω αγοράζοντας τη μηχανή. Βέβαια για service δεν το πήγα ακόμη για να κρίνω εξυπηρέτηση και τιμές.
Αν σου είναι εύκολο όμως πες μου με τι το κάνεις το γρασάρισμα. Κάποιο εξειδικευμένο προϊόν?

paschalis
10/09/2008, 12:41
συγκεκριμενο οχι κυκλοφορουν αρκετα σε καλη ποοτητα.παιρνεις ενα φιλαρακι η τον αδερφο σου η τον πατερα σου κτλ σηκωνει απο τα καγκελα της βασης της μπαγκαζιερας(που βλεπω εχεις)ςτην πισω ροδα απο την δεξια πλευρα στηριζοντας την μηχανη την στο σταντ κ συ γυριζεις την ροδα κ ψεκαζεις μπολικο γρασσο στην αλυσιδα

ale3andro
10/09/2008, 12:46
Δεν ακούγεται πολύ δύσκολο. Ευχαριστώ πολύ.

paschalis
10/09/2008, 12:46
υπαρχουν post που αναφερουν κ προιοντα κ τροπους νομιζω στα γενικα tips εγω δεν κολλαω τοσο στο προιον πανω κατω τα ιδια ειναι η φροντιδα τησ μηχανης μετραει

omitsos
12/09/2008, 15:09
Καλημερα σε ολους..

Σκεφτομαι να αγορασω το cbf 250 μεταχειρισμενο σαν πρωτη μηχανη μετα απο παπι..Το προβλημα ειναι οτι τα χρηματα μαζευονται δυσκολα και δεν θελω να μου τα φαει κανενας ξυπνιος εμπορος..αν γινεται λοιπον να μου πειτε σε τι τιμη περιπου το βρισκω καθως και αν καποιος απο εσας μενει πατρα και το πουλαει( αν και μαλλον απιθανο) ..

Να πω επεισης οτι στην αντιπρωσωπια της Χοντα που πηγα εδιναν ενα για 2900 με 20.000χλμ..
η τιμη αφτη μου φανηκε υπερβολικη και η μονη ελπιδα να το βρω φθηνοτερα ειναι μαλλον απο ιδιωτη..

Ευχαριστω παιδες:sun:

paschalis
12/09/2008, 15:16
φιλε μου απο 2200-2800 θα το βρεις αναλογα και την κατασταση.απο ιδιωτη σαφως πιο φτηνο

δινω το δικο μου αλλα ειμαι θεσσαλονικη
δες αν σε ενδιαφερει εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64306

Jimskeet2002
12/09/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από paschalis
ε απο την στιγμη που αναψε η λαμπα θελει βενζινη απο μηχανη σε μηχανη παιζει το ποσο πιο γρηγορα αρα μην στεναχωριεσαι απλα σε καποια φαση ο δεικτης ερχεται στισ 2 γραμμες λογω μετακινησης του ρεζερβουαρ.
κ εγω εβαλα σωληνακι υψηλης εμπρος καλυτερη αισθηση αλλα γενικα το μπροστα μπλοκαρει ευκολα κ σε ταχυτητες ανω των 90 αστο:rolleyes: τελικα εμαθα να φρεναρω με το πισινο :p πρωτα κ μετα κ το μπροστινο και ολα οκ
σε ρωτησα για τα λαστιχα γιατι δεν ειναι τα μαμα ε?ποσα χιλιομετρα εχει κ ποσο το πηρες?
γενικα πιστευω θα την ευχαριστηθεις την μηχανη οπως και εγω και καμια σχεση με την παπια ε?:beer:

Οπα. Ποιο μπλοκαρει ευκολα ρε?? Το φρενο του ειναι πολυ αδυναμο... Με 2ο ατομο επανω ειναι οριακο. Καταρχην πιστευω οτι το φρενο το πατας με 2 δαχτυλα κ οχι με ολα.... γιατι αν το πατας με ολα λογικο ειναι να σου φαινεται πολυ δυνατο. Επισης η μηχανη φρεναρει με το μπροστινο φρενο. Το πισω ειναι για να την σταθεροποιει. Συμβαλει λιγο στην επιβραδυνση της μηχανης, γυρω στο 20 με 30 %. Κ οταν φρεναρεις πατας κ τα δυο φρενα μαζι κ οχι πρωτα το ενα κ μετα το αλλο. Κ παντα σταματας με το μπροστινο φρενο.


Τωρα για την τιμη. 2900 ειναι παρα πολλα. Αναλογα με το μοντελο παει απο 2000 μεχρι 2500.
Το εχω κ εγω το μηχανακι κ γενικα για πρωτη μηχανη ειναι καλη αλλα θα το βαρεθεις γρηγορα.

paschalis
12/09/2008, 15:34
ουσιαστικα το ιδιο λεμε φιλε.οπως τα ειπες απλα επειδη το φρενο δεν εχει καλη αισθηση κ στα πολλα χιλιομετρα δεν σταματα με τιποτα αν το ζορισεις με την μια σε αποτομο φρεναρισμα μπλοκαρει γιαυτο μονο κ με πισινο σταματαει.φυσικα με 2 δακτυλα

Jimskeet2002
12/09/2008, 15:45
Εννοειται οτι κ πισινο πατας οταν φρεναρεις. Αλλιως η μηχανη γινεται πολυ ασταθης. Κ αυτο γιατι το μπροστινο μερος φρεναρει κ το πισω λογω αδρανειας προσπαθει να "ερθει" μπορστα. Γι αυτο πατας κ πισινο για να σταθεροποιειται.

paschalis
12/09/2008, 15:50
:beer: αυτο ακριβως εννοουσα ρε συ γιαυτο ειπα τα φρενα του ειναι το αδυνατο σημειο της μηχανης κ το επισημανα στον φιλο γιατι στην αρχη δεν το καταλαβαινεις οταν χρειαστει ομως
κ φρεναρεις μονο με το εμπρος ειναι πολυ αργα.φαντασου οτι κ με σωληνακι που εβαλα ψιλοβελτιωθηκε η κατασταση αλλα παλι.....

paschalis
12/09/2008, 15:53
για την τιμη τωρα απο εμπορο οπου ειδα απο 2600-3000 κι ομως τοσα ζητανε!!!
απο ιδιωτη μπορει να το βρεις μεχρι 2000 αλλα παιζει κατασταση, χιλιομετρα ,εξτρα κτλ

omitsos
12/09/2008, 17:27
Eνταξει παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες..ηθελα μια πρωτη εικονα θα το ψαξω καλυτερα το θεμα της τιμης..η πατρα ειναι σχετικα μεγαλη πολη και ελπιζω οτι κατι θα βρεθει σε αγγελιες κ.λ.π...επισης ριχνοντας μια ματια σε προηγουμενες συζητησεις ειδα οτι δεν ειναι λιγοι αυτοι που απο παπι πηγανε στο συγκεκριμενο μοντελο..καλη συνεχεια λοιπον και ελπιζω να ειμαι ενας απο αυτους συντομα:smokin:

ale3andro
14/09/2008, 11:27
Παιδιά μια ερώτηση ακόμη,
ποιά είναι η φυσιολογική στάθμη του λαδιού? Εμένα βρίσκεται λίγο κάτω από τη μέση. Χρειάζεται να συμπληρώσω ή να περιμένω το σερβις που είναι σε λιγότερο από 1000 χλμ?
Κάθε πόσα χιλιόμετρα γίνεται η ρύθμιση των βαλβίδων?

paschalis
14/09/2008, 12:29
δεν σου ειπα για την agio ουτε τα λαδια δεν ειδαν?κανα 2 παιδια ειπαν οτι εκαιγε λαδακια η μηχανη αλλα σε τελικιασματα αρκετη ωρα που το βρισκω λογικο το δικο μου που το βλεπω ειναι οκ.καλο ειναι να συμπληρωσεις τωρα κ μετα το σρβις να τα βλεπεις τακτικα για να δεις αν σου καιει λαδια.για βαλβιδες νομιζω οτι ειναι στα 18000 κ παει λεγοντας αλλα αν καταλαβεις το κινητηρα να αλλαζει καπως η λειτουργεια του(καπως πιο σκληρος με θορυβους κ ακαυστες)ειναι ωρα για ρυθμιση μαλλον

Jimskeet2002
14/09/2008, 16:14
18000 για βαλβιδες που λες φιλε μου ειναι παρα πολλα... παιζει ρολο κ πως το οδηγεις το μηχανακι. Η Honda λεει νομιζω καθε 12000.

paschalis
14/09/2008, 16:26
χμμ νομιζω οτι παλι μου τιν λες:mad: (πλακα κανω)

δεν πειραζει ομως δεκτη η γνωμη σου:beer:
βασικα στο συνεργειο μου ειπαν στις 16000 αναλογα με το πως πας τα σερβις
η honda προτεινει στα 6000 σερβις εγω θελω κ το κανω στα 5000.
η οδηγηση πραγματι παιζει συμαντικοτατο ρολο απλα απο μηχανικους που ειχα μιλησει
ειχαν περιπτωσεις που στα 5000 οι βαλβιδες ηταν οτι ναναι ενω σε αλλα κ μετα τα 20000 ηταν ολα οκ

Jimskeet2002
14/09/2008, 17:18
εγω καθε 3000 αλλαζω λαδια, κ καθε 6000 σερβις κ βαλβιδες!!! Κ εχω το κεφαλι μου ησυχο....

paschalis
14/09/2008, 17:25
:beer:

+1000


ενταξει 6000 τα βρισκω λιγα καθε 12000 μου καθεται καλυτερα
αλλα καλα κανεις κ εχεις το κεφαλι σου ησυχο ειδικα μετα τα 20000 πρεπει να τα φροντιζουμε περισσοτερο

ale3andro
14/09/2008, 18:14
Απ'ότι κατάλαβα, και με δεδομένο ότι δεν ξέρω πως το συντηρούσε ο προηγούμενος κάτοχος, καλό θα είναι να κάνω άμεσα ένα μεγάλο σέρβις μαζί με ρύθμιση βαλβίδων, για να έχω και εγώ το κεφάλι μου ήσυχο ;-)
Ευχαριστώ για τις πληροφοριές, παιδιά.