PDA

View Full Version : Γενικό chat για CBF-250



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11

johnpan
22/02/2009, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo_gr

Σας παρακαλώ ρε μάγκες βοηθήστε γιατί με βλέπω να λιώνω στα αστικά μέχρι να αποφασίσω απο μόνος μου...

Θα βρεις μεταχειρισμένα από ιδιώτη και τα δύο, οπότε μπορείς να τα οδηγήσεις και να δεις ποιο σου ταιριάζει περισσότερο. Το να οδηγήσεις πριν αγοράσεις πρέπει να είναι προταιρεότητα πάντα.

Μετά θα μπορείς πιο εύκολα να αποφασίσεις ποιο θες και αν το θες καινούριο ή όχι. Αν το πάρεις καινούριο έχεις το ατού ότι στο παίρνουν πίσω αν θες αργότερα να πάρεις καινούρια, αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση και να την έχεις κρατήσει όχι περισσότερο από 1,5 - 2 χρόνια

Μέσα στα λεφτά που θα ξοδέψεις πρέπει να συμπεριλάβεις εξοπλισμό. Οι ελάχιστες τιμές για αποδεκτή ποιότητα είναι στο περίπου (έχω καιρό να ψάξω, αλλά πρέπει να κάνεις καλή έρευνα αγοράς, όχι μόνο Τζωρτζόπουλο και τέλος)

Κράνος 100 - 150ε
Μπουφάν (κορντούρα με προστασίες και αφαιρούμενη επένδυση) 100 - 200ε
Μποτάκια καθημερινής χρήσης με κρυφές προστασίες 100 - 200ε
Γάντια 50 - 150ε

Υπάρχουν μαγαζιά "στοκάδικα" με τιμές που αναφέρω, αλλά θέλει ψάξιμο

TassosK
22/02/2009, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo_gr
Παίδες διάβασα όλα τα προηγούμενα ποστς και αισθάνομαι πολύ κουρασμένος μετά απο τόσες ώρες στο φόρουμ οπότε μπαίνω στο ψητό απευθείας.

-Δεν είμαι ΟΥΤΕ ΚΑΝ νέος οδηγός (είμαι στη διαδικασία μαθημάτων οδήγησης)

-Χρειάζομαι μια μηχανή για τις μετακινήσεις μου εντός πόλης (αντε το πολύ και καμιά χαλκιδική το καλοκαίρι)

-Δεν έχω ιδέα απο μηχανικά σε οτι αφορά μοτοσυκλέτες

-Είμαι 24 χρονών χωρίς προηγούμενη εμπειρία στο καβάλημα (παρθένος δλδ .. :P )

Πιστεύω οτι τα 250cc μου είναι αρκετά , θα μου κάνουν την δουλειά και θα τα γουστάρω κι όλας. Και επειδή παπιά και σκούτερ δε τα σκέφτομαι καν , είπα για street .
Έφτασα στο κλασικό όπως φαίνεται δίλλημα ........ CBF250 ή YBR250 ;;;;;;
Ξέρω ότι λογικά θα μου πείτε για Honda , μιας που εδώ ειναι το sub forum του CBF αλλά είπα να ρωτησώ . Εμφανισιακά μπορώ να πω οτι μου αρέσουν και τα 2.

Μια δεύτερη ερώτηση : Καινούργιο ή μεταχειρισμένο ;
Μήπως το καινούργιο είναι αμαρτία μιας και μπορεί να του βγάλω τα μάτια απο την απειρία μου;
Μήπως το μεταχειρισμένο έχει κάποιο πρόβλημα που δε μπορώ να αντιληφθώ και με πιάσουν κότσο;

Τρίτη και φαρμακερή ερώτηση ! Με πέρνει για κάτι παραπάνω (πχ CBF600) ή θα με κλαίει η μάνα μου ;

Σας παρακαλώ ρε μάγκες βοηθήστε γιατί με βλέπω να λιώνω στα αστικά μέχρι να αποφασίσω απο μόνος μου...

αποψη μου ειναι οτι για τα λεφτα που θα δωσεις για το YBR250 γιατι να μην παρεις το νιντζακι.
το μονο παραπανω που εχει απο το CBF ειναι ψεκασμος που δινει 1 αλογο πρπ παραπανω και ανεβαζει λιγο την ηδη τεραστια αυτονομια. με την διαφορα μπορεις να παρεις αρκετα καλο εξοπλισμο

teo_gr
22/02/2009, 10:03
νομίζω οτι θα πάρω ένα cbf600 τελικά γιατί..... γιατί ...... γιατί ..... δε μπορώ να το εξηγήσω με απλά λόγια . Ελπίζω να μην είναι παρα πολυ για μενα να βρω ενα καλο μεταχειρισμένο! Καλό το cbf250 αλλά για τα κυβικα μου είναι λίγο μικρο πιστευω . Αμα έχω το μυαλό στο κεφάλι μου πιστεύω οτι δε θα έχω πρόβλημα με το γκάζι του 600.

ledz
22/02/2009, 10:24
Αν εννοεις το γυμνο cbf600 γιατι δε πας στο hornet;

teo_gr
22/02/2009, 12:29
Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι αφού αποφάσισα για 600αρα θα δω ή την Yamaha FZ6 fzr με το ABS ή το CBF600 με το ABS... (εννοείται μεταχειρισμένο αν βρω).
Η Hornet πιστεύω οτι έχει πολλά άλογα .

TassosK
22/02/2009, 13:00
το 600αρι ειναι πολυ βαρυ πιστευω

johnpan
22/02/2009, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo_gr
Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι αφού αποφάσισα για 600αρα θα δω ή την Yamaha FZ6 fzr με το ABS ή το CBF600 με το ABS... (εννοείται μεταχειρισμένο αν βρω).
Η Hornet πιστεύω οτι έχει πολλά άλογα .

να δεις το υπέροχο GSXF 650

http://suzukibusa.files.wordpress.com/2007/09/gsx650f_big.jpg


:beer: :beer:

teo_gr
22/02/2009, 13:14
δηλαδή ειναι αδυνατον να το οδηγήσω για πρώτη μηχανή ;

Ρε συ να δώσω 4 χιλιάρικα για ενα μικρό μηχανάκι ή να δώσω 5 για μια μεταχειρισμένη ωραία μηχανή όπως τα μοντέλα που προανέφερα (fz6 fzr, cbf600);

Χρειάζομαι την εμπειρία σας να μου πείτε ΑΝ μπορώ να οδηγήσω μια τέτοια μηχανη (εννοείται οτι σιγά σιγά θα την μάθω).

Δε θέλω να προσβάλω το 250 αλλα μπροστά στα άλλα λογικό είναι να φαίνεται πιο "παιδικό". Ο μόνος λόγος που θα το έπαιρνα θα ήταν για να με εξυπηρετεί ενώ το μεγαλύτερο μπορώ να πω οτι το βλέπω και φτιάχνομαι :P

johnpan
22/02/2009, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo_gr
δηλαδή ειναι αδυνατον να το οδηγήσω για πρώτη μηχανή ;

Ρε συ να δώσω 4 χιλιάρικα για ενα μικρό μηχανάκι ή να δώσω 5 για μια μεταχειρισμένη ωραία μηχανή όπως τα μοντέλα που προανέφερα (fz6 fzr, cbf600);

Χρειάζομαι την εμπειρία σας να μου πείτε ΑΝ μπορώ να οδηγήσω μια τέτοια μηχανη (εννοείται οτι σιγά σιγά θα την μάθω).

Δε θέλω να προσβάλω το 250 αλλα μπροστά στα άλλα λογικό είναι να φαίνεται πιο "παιδικό". Ο μόνος λόγος που θα το έπαιρνα θα ήταν για να με εξυπηρετεί ενώ το μεγαλύτερο μπορώ να πω οτι το βλέπω και φτιάχνομαι :P

Μπορείς να πάρεις ένα τετρακύλινδρο 600 ΜΗ-SuperSport για πρώτη. Αλλά θα εξελιχθείς πολύ πιο αργά σαν οδηγός. Μπορεί να φαίνεται σαν παιδικό αλλά αν ξέρεις να το πας θα περνάς στις στροφές πολλούς που αγόρασαν 600 για πρώτη μηχανή. -Και θα το απολαμβάνεις κιολας!- :wave2:

Υπάρχει ένα βιντεάκι από cbf250 σε trackday στο εξωτερικό... βρες το και θα με θυμηθείς...

ale3andro
22/02/2009, 13:53
http://www.youtube.com/watch?v=gQJBEAejPj4

Πολύ ωραίο video! Ωραία μουσική, ωραίες photos και πάνω απ΄ όλα ωραία μηχανή!
Βλέπω και πολλές photos από ταξίδια. Λες να το επιχειρήσω και εγώ το καλοκαίρι δικάβαλο το Θεσσαλονίκη - Αρμενιστή; ;)

Και εγώ αγόρασα ένα μεταχειρισμένο CBF250 τον Αύγουστο (ήταν η πρώτη μου μηχανή). Ενώ έβλεπα μεγαλύτερες μηχανές στην αρχή (Transalp, VStrom) τελικά κατέληξα σε αυτό που δεν είναι καν στην ίδια κατηγορία με αυτά που έβλεπα!! Δεν με απογοήτευσε καθόλου όμως...

livbiker
23/02/2009, 07:33
Φίλε teo_gr η γνώμη μου (ήμουν ιδιοκτήτης και 650αριού για κάποιο διάστημα αφού πρώτα όμως είχα σταδιακά φτάσει μέχρι εκεί) είναι να μην πάρεις κατευθείαν 600άρι.
Με το γκάζι δεν θα έχεις και τόσο πρόβλημα ιδιαίτερα σε ένα cbf600 ή bandit650 που έχουν ομαλή δύναμη. Βέβαια ακόμη και σε κάποιο κατά λάθος ας πούμε σπινιάρισμα τι θα κάνεις; Θα αντιδράσεις σωστά;
Το σίγουρο είναι πάντως ότι το βάρος θα σε προβληματίσει πολύ και είναι πολύ πιθανό να μην προλαβαίνεις να αλλάζεις σπασμένα φλας και σπασμένες μανέτες!!
Καλύτερα να αγοράσεις μεταχειρισμένο ή καινούργιο 250 (όποιο εσύ γουστάρεις περισσότερο) και αργότερα 600άρι.
Τότε το 600άρι θα το χαρείς περισσότερο και θα μπορείς και να το στρίβεις με τρόπο που θα σε ξετρελαίνει!!

teo_gr
24/02/2009, 08:56
livbiker thnx για την απάντηση. Απλά δεν υπάρχει μια μέση λύση δυστυχώς ... Το 250 μου φαίνεται μικρό (και στα κυβικά και στο μέγεθος), το 600αρι θα το τσακίσω άδικα απο την απειρία μου .
Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά το θέμα για να βρώ την χρυσή τομή !

johnpan
24/02/2009, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ale3andro
http://www.youtube.com/watch?v=gQJBEAejPj4

Πολύ ωραίο video! Ωραία μουσική, ωραίες photos και πάνω απ΄ όλα ωραία μηχανή!
Βλέπω και πολλές photos από ταξίδια. Λες να το επιχειρήσω και εγώ το καλοκαίρι δικάβαλο το Θεσσαλονίκη - Αρμενιστή; ;)

Και εγώ αγόρασα ένα μεταχειρισμένο CBF250 τον Αύγουστο (ήταν η πρώτη μου μηχανή). Ενώ έβλεπα μεγαλύτερες μηχανές στην αρχή (Transalp, VStrom) τελικά κατέληξα σε αυτό που δεν είναι καν στην ίδια κατηγορία με αυτά που έβλεπα!! Δεν με απογοήτευσε καθόλου όμως...

Εκανα πολλά ταξίδια. Υπομονή να έχεις και σε πάει παντού. Πάτρα - Αθήνα το έκανα συνέχεια. Εκοβα φλέβα μερικές φορές αλλά υποφέρεται. Δεν ξέρω για τι αποστάσεις μιλάς, αλλά η κοπέλα μου βαριόταν φριχτά σε μεγάλες αποστάσεις -και δε την αδικώ. Καλύτερα μόνος σου για μακρυά! Τράβα σε κανα φίλο για διημερο π.χ. :wave2: Για δικάβαλο να κάνεις συχνά στάσεις και καλό είναι να εχεις και μια ενδοσυννενόηση.

Ευχαριστω για τα καλά σου λόγια για το βίντεο! Εχω φτιαξει κι αλλα σχετικά αν θες να δεις. :beer:

johnpan
24/02/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo_gr
livbiker thnx για την απάντηση. Απλά δεν υπάρχει μια μέση λύση δυστυχώς ... Το 250 μου φαίνεται μικρό (και στα κυβικά και στο μέγεθος), το 600αρι θα το τσακίσω άδικα απο την απειρία μου .
Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά το θέμα για να βρώ την χρυσή τομή !

Χρυσή τομή είναι ένα μονοκύλινδρο 400-600 αλλά πας σε άλλο είδος.

dimdil
24/02/2009, 12:24
teo δεν ειναι μικρο το μηχανακι για εναν αναβατη χωρις πειρα οπως λες οτι εισαι
ξεκινα μ αυτο (250) και μετα απο καιρο οταν νιωσεις ετοιμος πας παρα πανω:winka:
εχουν πολλοι το διλλημα σου (και γω τοχα) αλλα σκεψου το <<ηρεμο>> cbf 600 με το τετρακιλυνδρο μοτερακι του και τα 220 κιλα του με λαδια ξιδια αναμεσα στα ποδια σου.
για εναν ανθρωπο που καλα καλα δε γνωριζει να αλλαζει ταχυτητες (δεν ειναι κακο ολλοι ετσι ξεκιναμε) ειναι ενας προσθετος πονοκεφαλος διπλα σ αυτον της κινησης.
λαθη στην αρχη θα γινουν και αυτα τα ζωακια δεν ειναι πολυ προθυμα να βοηθησουν (δεν μπορουν)
με τα 100 χλμ να ερχοντε σε 4 δευτερολεπτα καταλαβαινεις τι γινεται
μετα εχουμε στριψιμο--φρεναρισμα --κινηση κλπ

τα δε χορνετ και φειζερ μαλλον πιο δυσκολα τα πραγματα --μιλαμε για 100 αλογα περιπου:winka:

δεν λεω πως δεν θα τα καταφερεις αλλα ισως δυσκολευτεις η τρομαξεις πραγμα που μαλλον ειναι το χειροτερο

γνωμη μου αυτη δικη σου η αποφαση:winka:

paschalis
24/02/2009, 14:01
ειχα ενα cbf 250 2 χρονια και μολις πηρα ενα φειζερακι μεταχειρισμενο
και εγω σαν τον φιλο δεν ηξερα να οδηγω πρωτη μηχανη το 250
μια χαρα το cbf σε ολα του οκ παει παντου κανει τα παντα αλλα μεχρι εκει κακα τα ψεματα το βαρεθηκα πολυ νωρις ειδικα για ταξιδακια δεν λεει οχι σαν αξιοπιστια αλλα κουραζει
παρε το 600 αρι φιλε μου πιστευω οτι οσο θα κανεις να μαθεις το 250αρι τοσο θα κανεις και με το 600αρι απλα θελει λιγο περισσοτερη προσοχη με το γκαζι
φυσικα αν σε επιρεαζει το οικονομικο σκεψου οτι ενα 600αρι ειναι αρκετα παραπανω λεφτα σαν συντηρηση απο κει και περα νομιζω οτι μια χαρα θα τα καταφερεις και οπως λες θα γουσταρεις κιολας

TassosK
24/02/2009, 15:12
προτεινω αν δεν σε πειραζει η καραμεταχειρα παραεισαγωγη κανα sf κλπ

αλλιως κανα φειζερ 600 με τα 78 αλογα ειναι πιο ελαφρυ απο το cbf αλλα δεν εχει την ροπη του χαμηλα

johnpan
24/02/2009, 15:25
αν φτάσεις να κοιτάς fazer, cbf600 Κλπ δες και το er-n. Διαστάσεις σαν ένα cbf 250, καμία σχέση σε όγκο με τα άλλα που θα σε δυσκολέψουν, και 70 ολοζώντανα άλογα στη θέση των 20... :wave2:

teo_gr
25/02/2009, 01:15
johnpan μπορώ να πω ενθουσιάστηκα με το ER-6N .. . Είναι πολύ όμορφο και σίγουρα κάτι που θα μου μείνει . Θα πάω να το δω αυτές τις μέρες και απο κοντά . Αν και μου έκανε εντύπωση το βάρος του (που είναι περισσότερο απο το FZ6-fazer και την CBF600 αν θυμάμαι καλά) σε σχέση με το μέγεθος του . Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση ! Μια τέτοια μηχανή ονειρεύομαι .. θα κοιμηθώ πολύ όμορφα σήμερα :)

SVX
25/02/2009, 01:19
για SUZUKI SV 650 ( 165κιλά-70ίπποι) δεν του μιλαει κανεις του συμφορουμιτη Ε?? :evil:


156791

paschalis
25/02/2009, 05:33
ωραιο το ερ-6ν αλλα σε ταξιδακι ζορι ρε σεις δες λιγο και το ερ6-φ
για το cb δεν λεω καταπλικτικο μηχανακι και χρηστικο αλλα αν θελει να το πουλησει μετα? το ιδιο και για το sv που ειναι και πολυ καλυτερο αλλα παλι...
γνωμη μου ειναι να κοιταξεις κατι μεταξυ fazer cbf600s και er6-f που ειναι τα πιο ολοκληρωμενα στιν κατηγορια τους η κανα gsr600 αν και παλι γυμνο(εχω κολημα με τα γυμνα αλλα ειναι λιγο δυσχρηστα στο ταξιδι)

dimdil
25/02/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo_gr
......... Αν και μου έκανε εντύπωση το βάρος του (που είναι περισσότερο απο το FZ6-fazer και την CBF600 αν θυμάμαι καλά) σε σχέση με το μέγεθος του .

καποιο λαθος κανεις καλε μου φιλε

μονο το χορνετ ειναι κοντα- και παντως βαρυτερο-τα αλλα δυο σαφωςςς βαρυτερα:winka:
γαμω τα μηχανακια και γω γι αυτο παω:winka:
ειδικα σε σχεση τιμης.

δες εδω
http://www.euromoto.gr/0060000007

livbiker
25/02/2009, 11:58
Φίλε teo_gr σε βλέπω ότι τρώγεσαι και δεν θα ήθελα με τίποτα να σε στεναχωρήσω!!
Την γνώμη μου σου την έχω πει ήδη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί και κάποιος (με σύνεση και προσοχή) να πάει κατευθείαν σε κάτι μεγαλύτερο.
Μια καλή λύση, όπως σου είπαν και άλλοι φίλοι, είναι το er6 που δεν είναι βαρύ, οικονομικά πλησιάζεται και καινούργιο και είναι κατάλληλο και για μέσα στην πόλη και για ταξιδάκια.
Το Fz6 είναι πολύ καλό μηχανάκι, λίγο μόνο πιο βαρύ, αλλά του λείπει η ροπή χαμηλά.
Το καινούργιο Hornet, στα ίδια, αλλά μου κάνει λίγο πιο όμορφο.
Το Cbf600 πολύ καλό, λίγο βαρύτερο αλλά ροπάτο από χαμηλά.
Το Bandit650 πραγματικά υπέροχο (δεν μπορώ παρά να το παινέψω μιας και το είχα), αλλά πολύ βαρύ.
Πάντως για να καταλάβεις για το θέμα του μικρότερου ή μεγαλύτερου, αρκεί να σου πω ότι αν κάποιος άπειρος σαν εσένα (ακόμα και αδερφός) μου ζητούσε (εμένα αλλά και όποιου άλλου) να κάνει μια δοκιμή με το Cbfάκι μου ή με κάποιο 125αράκι που είχα παλιότερα, πιθανότατα θα του το έδινα, ενώ αν μου ζητούσε το Bandit απλά θα χαμογελούσα και δεν θα τον άφηνα ούτε να το βάλει μπροστά!!!
Επειδή όμως … μια ζωή την έχουμε κι αν δεν την γλεντήσουμε … κάνε αυτό που γουστάρεις και όποια τελικά κι αν είναι η επιλογή σου, από μένα φίλε μου, καλά χιλιόμετρα!!!

johnpan
25/02/2009, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από livbiker
Φίλε teo_gr σε βλέπω ότι τρώγεσαι και δεν θα ήθελα με τίποτα να σε στεναχωρήσω!!
Την γνώμη μου σου την έχω πει ήδη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί και κάποιος (με σύνεση και προσοχή) να πάει κατευθείαν σε κάτι μεγαλύτερο.
Μια καλή λύση, όπως σου είπαν και άλλοι φίλοι, είναι το er6 που δεν είναι βαρύ, οικονομικά πλησιάζεται και καινούργιο και είναι κατάλληλο και για μέσα στην πόλη και για ταξιδάκια.
Το Fz6 είναι πολύ καλό μηχανάκι, λίγο μόνο πιο βαρύ, αλλά του λείπει η ροπή χαμηλά.
Το καινούργιο Hornet, στα ίδια, αλλά μου κάνει λίγο πιο όμορφο.
Το Cbf600 πολύ καλό, λίγο βαρύτερο αλλά ροπάτο από χαμηλά.
Το Bandit650 πραγματικά υπέροχο (δεν μπορώ παρά να το παινέψω μιας και το είχα), αλλά πολύ βαρύ.
Πάντως για να καταλάβεις για το θέμα του μικρότερου ή μεγαλύτερου, αρκεί να σου πω ότι αν κάποιος άπειρος σαν εσένα (ακόμα και αδερφός) μου ζητούσε (εμένα αλλά και όποιου άλλου) να κάνει μια δοκιμή με το Cbfάκι μου ή με κάποιο 125αράκι που είχα παλιότερα, πιθανότατα θα του το έδινα, ενώ αν μου ζητούσε το Bandit απλά θα χαμογελούσα και δεν θα τον άφηνα ούτε να το βάλει μπροστά!!!
Επειδή όμως … μια ζωή την έχουμε κι αν δεν την γλεντήσουμε … κάνε αυτό που γουστάρεις και όποια τελικά κι αν είναι η επιλογή σου, από μένα φίλε μου, καλά χιλιόμετρα!!!
+1000 σε όλα

Πάντως άμα φτάσεις στο -πραγματι υπέροχο και τίμιο- Bandit, δες και το νέο GSXF 650.... Bandit με κουστούμι SS :wave2:

Αλλά αν τα οδηγήσεις αυτά και μετά πας στο er-n - er-f θα σου φανεί ποδήλατο! Ενα ποδήλατο με 70 άλογα.... :wave2:

paschalis
26/02/2009, 10:04
ξερω δεν ειναι το καταλληλο μερος αλλα ρε παιδες το fz6 δεν εχει ροπη χαμηλα???
αλλη μηχανη οδηγαω μηπως:confused: ισως ειναι το πιο ροπατο απο ολα τα 4κυλινδρα
εκτος απο ενα ελαχιστο φασμα στοφων καπου στη μεση οπου απλα χανει στην στιγμιαια επιταχυνση δηλαδη ο φιλος θα ριχνει κοντρες σε στοφιλικια?η ειναι τοσο δυσκολο να αλλαξει μια σχεση κατω και να φυγει πρωτος?εχω οδηγησει ολα τα street sta 600(bandit,fazer,cbf600,er-6,sv) ολα ειναι πολυ οκ
γιαυτο που ειναι το καθενα και αξιοπιστα αλλο ειναι πιο ροπατο αλλα πιο γκαζιαρικο αλλο πιο ελαφρυ κτλ κτλ σε γενικεσ γραμμες ομως μοιαζουν αρκετα οποτε το γουστο του καθενος καθοριζει το τι θα παρει
γιατι αραγε σε σχεση bandit και sv θα προτημουσα και εγω το sv(οχι σε ομορφια βεβαια)??

paschalis
26/02/2009, 10:07
οσο για τον φιλο livbiker
αν μου ζητουσε ο αδερφος μου το 250αρι ουτε αυτο θα εδινα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TassosK
26/02/2009, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από paschalis
ξερω δεν ειναι το καταλληλο μερος αλλα ρε παιδες το fz6 δεν εχει ροπη χαμηλα???
αλλη μηχανη οδηγαω μηπως:confused: ισως ειναι το πιο ροπατο απο ολα τα 4κυλινδρα
εκτος απο ενα ελαχιστο φασμα στοφων καπου στη μεση οπου απλα χανει στην στιγμιαια επιταχυνση δηλαδη ο φιλος θα ριχνει κοντρες σε στοφιλικια?η ειναι τοσο δυσκολο να αλλαξει μια σχεση κατω και να φυγει πρωτος?εχω οδηγησει ολα τα street sta 600(bandit,fazer,cbf600,er-6,sv) ολα ειναι πολυ οκ
γιαυτο που ειναι το καθενα και αξιοπιστα αλλο ειναι πιο ροπατο αλλα πιο γκαζιαρικο αλλο πιο ελαφρυ κτλ κτλ σε γενικεσ γραμμες ομως μοιαζουν αρκετα οποτε το γουστο του καθενος καθοριζει το τι θα παρει
γιατι αραγε σε σχεση bandit και sv θα προτημουσα και εγω το sv(οχι σε ομορφια βεβαια)??
παντα σε σχεση με μπαντιτ cbf για τη ροπη

livbiker
26/02/2009, 12:29
Φίλε paschalis όπως λέει και ο TassosK για την ροπή του Fz6 μιλάμε πάντα σε σχέση με Bandit και Cbf.
Πάντως έχεις δίκιο και το σίγουρο είναι ότι, πέρα από κάποιες λεπτομέρειες που τα κάνουν να διαφέρουν μεταξύ τους, πράγματι όλα αυτά είναι πολύ καλά μηχανάκια και ουσιαστικά είναι απλά θέμα γούστου για τον καθένα τι θα προτιμήσει!!

livbiker
26/02/2009, 12:33
Επανέρχομαι προσπαθώντας να δείξω ότι το θέμα με το κιβώτιο του cbf250 δεν είναι κάτι καινούργιο σ’ αυτό το μοντέλο, αλλά υπήρχε, υπάρχει και δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα υπάρχει σε όλα τα 250άρια της Honda (XL, XR, Rebel, CB,…).
Ίσως να είναι και επιλογή της Honda σε σχέση και με τα υλικά που χρησιμοποιεί, ώστε να αντέχουν να υποθέσω;
Για παράδειγμα παραθέτω ένα κομμάτι από μήνυμα μοτοσυκλετιστή από USA (κατά τα άλλα πρέπει να είναι καλό παιδί…) σε forum για τα Rebel ο οποίος αναφέρει ότι ανάλογα και με την χρήση, ακόμη και συνθετικά λάδια να βάλει μετά τα πρώτα 1.000 μίλια μπορεί να εμφανίσει ενοχλητική σκληράδα στο κιβώτιο.
Ο τύπος κάνει πολλά τουριστικά χιλιόμετρα με το 250 και δεν ξέρω τι είδους «πάθηση» έχει αλλά λέει μάλιστα ότι γουστάρει να ταξιδεύει περισσότερο με το 250 του από ότι με το μεγαλύτερο που έχει!!

PROS for touring on the Rebel.
1. I mostly ride in city traffic, often stop and go. There are times when I need to be on the freeway and keep up with traffic. The Rebel does this combination better than any other motorcycles I've had. Only the Honda Helix and Reflex can handle freeway, stop-and-go riding as well as the Rebel

2. For occasional touring the Honda Rebel rides as well as it's larger siblings. The engine smooth and responsive if not going up large hills.

3. Gas mileage is great. It would be nicer if it had the 3.2gal tank of the Helix or Reflex, but it feels good to stop and rest every 100+mi

4. If the Rebel is your only ride and you ride mostly in the city, the Rebel is an excellent occasional tourer. If I were to tour 90% of the time and don't do any city driving.. my M50 is probably the better choice. The M50 is not flickable and definitely doesn't handle as well in the city as the Rebel. The M50 is smooth, has the power to climb those hills, fuel injected so altitude won�t affect performance.

CONS
1. Riding with side saddle bags, "wind blast", car passing you at 85+mph.. dodging in and out of the truck lanes is not something I would want to do on a regular basis. Once you hurdle the hills around Cajon Pass and Baker; keeping up with traffic is not a problem.

2. Putting 1000mi; since, the last oil change.. shifting gears felt stiff, even when using Synthetic oil. I changed the oil today and shifting through the gears is very smooth. There are times when I've gone 4000mi without an oil change and shifting felt smooth. Other times during the summer in 100+ degree cruising at an indicated 75-80+mph and that oil has to changed every 1000mi; otherwise, shifting gets notchy

3. Because the Rebel is carbureted, I feel the loss of power at 4000'. When I had my Honda Shadow 1100, it was also losing power with altitude. My former Honda Valkyrie 1500 didn't feel any power loss, but had 6 carburetors. Cruising at 80mph has me turning on the 'reserve switch' after 90mi on a 5 gallon tank

Final Thoughts Yes, MR.. it's the rider. I've had all the power cruisers, racer replicas, tourers, etc. It's not a challenge to ride a Goldwing 300+mi a day. It's so boring that they come with 2-4 speaker stereo systems so you don't get bored. When I�m touring on the Rebel, I don't have the luxury to get bored Touring on the Rebel is not for everyone, but if you properly maintain your Rebel.. it will not disappoint you if you understand it's strengths and limitations

Το link είναι: http://www.rebel250.com/rebelforum/viewtopic.php?t=12755&postdays=0&postorder=asc&start=0

johnpan
26/02/2009, 14:26
πάντως αν θέλετε να μαλακώσει το κιβώτιο δοκιμάστε λάδια bell ray. Τα motul είναι τα χειρότερα για honda.

paschalis
27/02/2009, 11:28
το θεμα ειναι οτι το προβλημα υπαρχει απο μαμα(ειπαμε made in brazil!!!) οποτε η μονη λυση ειναι η να το συνηθησεις η να πας να αλλαξεις καμπανα.για τα λαδια ισως βοηθουνε λιγο αλλα το προβλημα παραμενει
εγω που δεν ειχα κανενα προβλημα αν και μοντελο 2004 οτι λαδι και να εβαζα οι ταχυτητες εμπαιναν βουτηρο εβαζα ipone,agip .το κιβωτιο παντως αν εξαιρεσεις το προβλημα με την νεκρα δεν ειναι σκληρο αλλα πολυ μαλακο.πχ kawasaki και yamaha δεν παλευονται!!!γενικα τα honda εχουν πολυ πιο μαλακη αισθηση
οταν και εγω ειχα ακουσει για καμπανα πηγαινω στην αντιπροσωπεια που το πηρα και λεω στον μηχανικο αφου ειμαι μεσα στην εγγυηση θελω να αλλαξω καμπανα γιατι ακουσα αυτο και αυτο..
και απανταει ε αστο αφου δεν εχεις προβλημα να μην αλλαξουμε (και εκανε τον κινεζο με τις ανακλησεις για καμπανα και το αλλο με το ρελαντι) αλλα καποια στιγμη ισως στο βγαλει μαλλον!!!!!!:eyepop: τι αντιμετωπιση ειναι αυτη ρε παιδες δηλαδη οταν βγω απο εγγυηση τοτε ενταξει να το αλλαξουμε για να πληρωνω?το ιδιο και απο αλλα εξουσιοδοτημενα στην θεσσαλονικη οποτε σταματησα να ασχολουμε αλλα κριμα για την honda
κατι πρεπει να γινει με τον σαρακακη για να αλλαξει νοοτροπια γαι την υποστιριξη μετα την αγορα ισως με μια ομαδικη διαμαρτυρια κατοχων προς την μαμα honda ξερω γω τι να πω

toyar
27/02/2009, 15:06
Καλησπέρα παιδιά. Έχω κι εγώ ένα cbf 250 5/07 αγορασμένο καινούριο. Για το πρόβλημα με το σασμάν έχω να πω ότι όχι μόνο δεν έβρισκα νεκρά αλλά καμμια ταχύτητα δεν κούμπωνε ομαλά ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω με όποιο τρόπο κι αν δοκίμασα. Στο πρώτο service(1400χλμ) που το ανέφερα μου κρατήσανε τη μηχανή 4 μέρες και μου είπαν ότι άλλαξαν δίσκους (εγγύηση). Μετά από αυτό και φυσικά με καινούρια λάδια agip η βελτίωση ήταν θεαματική και το κιβώτιο έστρωσε. Δεν έγινε τέλειο αλλά έπαιρνε 8 στα 10. Στα επόμενα λάδια (3700χλμ) έβαλα motul και έγινε ακόμα καλύτερο. Αυτή τη στιγμή δεν έχει πρόβλημα αλλά θέλω να το δω και με καλοκαιρινές θερμοκρασίες. Το πρόβλημα με το ρελαντί δεν το είχα ποτέ. Παίρνει πάντα μπρος αμέσως- ακόμα και πέρσι το χειμώνα με τα χιόνια-μετά από ακινησία 15 ημερών. Το ρελαντί σταθεροποιείται αφού δουλέψει για μισό ως ένα λεπτό ανάλογα με την .εξωτερική θερμοκρασία. Απλά στην αρχή θέλει λίγο γκάζι ή τσοκ όπως όλα τα καρμπυρατεράτα

ΝΑΙΑΣ
28/02/2009, 10:35
Μια και ολοι μας μιλαμε για την απροθυμια των εξουσιοδοτημενων συνεργειων να αντικαταστησουν πραγματα μεσα στην εγγυηση,πρεπει να ψαξουμε τους λογους που ολοι κανουν τον αδιαφορο.Ο Σαρακακης λοιπον απο οτι εγκυρα εμαθα,για καθε παραγγελια των εξουσιοδοτημενων ακομα και μεσα στην εγγυηση,ζηταει να πληρωνονται τα ανταλλακτικα χερι με χερι και καθε 3η6 μηνες κανει εκκαθαριση των εγγυημενων και αντι να επιστρεψει τα ποσα τα κραταει καβα για επομενες παραγγελιες.Καταλαβαινετε λοιπον οτι καθε εξουσιοδοτημενος πρεπει να εχει ενα σεβαστο κεφαλαιο νεκρο και ατοκο,για να εξυπηρετει τους πελατες του.Γι'αυτο βλεπουμε τετοια απροθυμια των συνεργειων να κανουν χρηση των εγγυησεων και να αναβαλλουν για μετα -εκτος εγγυησης-τις αντικαταστασεις.

paschalis
01/03/2009, 05:19
για το προβλημα με το ρελαντι ετσι ειναι θελει ζεσταμα και γκαζακι στην αρχη δεν ειναι τοσο εντονο αν και υπαρχει αλλα οσο περναει ο καιρος το προβλημα αυξανει.εγω λιγο πριν το δωσω ειχα 9000 χιλιομετρα και τον χειμωνα ηταν δυσκολα ηθελε κανα 2 λεπτο και για να αρχισει να μην σβηνει η με τσοκ η με γκαζι το καλοκαιρι κανα λεπτο.μολις εκανες μαι βολτα καν 2 λεπτο το ρελαντι ερχοταν στα ισια του.ειναι λιγο εκνευριστικο και δεν ειναι νορμαλ εδω που τα λεμε ουτε επειδη εχει καρμπ αλλα το συνηθησα και δεν με απασχολουσε.ισως με την ρυθμιση βαλβιδων οπως ειπαν τα παιδια να στρωνει(αν και αμφιβαλω)και αυτο σε καποιο εξαρτημα ελλατωματικο πρεπει να οφειλεται
αυτο λεω για τον σαρακακη εκει ειναι το προβλημα!απλα αναρωτιεμαι η honda γνωριζει οτι ο επισημος αντιπρσωπος της στην ελλαδα κανει μ@@@@κιες?καποιος δεν πρεπει να κοινοποιησει το προβλημα?

toyar
01/03/2009, 08:01
Tώρα έχω κοντά 5000χλμ και δεν έχω πρόβλημα ρελαντί. Πάντως πιστεύω πως αν χειροτερεύει με τα χλμ δεν οφείλεται σε βλάβη αλλά σε απορύθμιση βαλβίδων λόγω φυσιολογικής φθοράς οπότε πιθανόν με ένα καλό service να στρώνει

paschalis
01/03/2009, 08:09
μακαρι να ειναι ετσι!!!
σιγουρα η ρυθμιση στρωνει τα πραγματα αλλα ειναι κατι αλλο αφου το προβλημα υπαρχει και οταν η μηχανη ειναι ολοκαινουργια απλα οι βαλβιδες το επιβαρυνουν με τα χιλιομετρα
και σιγουρα δεν ειναι νορμαλ καλοκαιρι με 40 βαθμους να θελει γκαζι η τσοκ και 40 δευτερολεπτα για να πιασει ρελαντι

toyar
01/03/2009, 10:50
Δε νομίζω οτι μπορεί να θεωρηθεί βλάβη οτι ένας κινητήρας με καρμπιρατέρ δεν κρατάει ρελαντί ενώ είναι κρύος. Αν είχε αυτόματο τσοκ τότε ναι, αλλά από τη στιγμή που είναι χειροκίνητο σου δίνει τη δυνατότητα να τον ελέγξεις μέχρι να ζεσταθεί. Ειδικά τα μονοκύλινδρα έχουν τα δικά τους χούγια στην εκκίνησή και στην προθέρμανση. Πρόβλημα υπάρχει αν σβήνει ενώ είναι σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας.

paschalis
01/03/2009, 11:18
φιλε toyar αυτη ειναι η κλασικη απαντηση που πηρα απο ολα τα επισημα συμεργεια της honda
δηλ ετσι ειναι αυτα τα 250αρια,αυτα τα μονοκιλυνδρα,αυτα τα καρμπυρατερ,εχουν αυτο το χουι κτλ κτλ
και οπως ειπα το παρατησα το θεμα.αλλα οταν ετυχε να ρωτησω 2-3 μαστορια που ειχαν συνεργεια γελασαν και μου ειπαν ααα το cbf καταλαβα 20 λεπτα για να κρατησει ρελαντι τον χειμωνα ε? και γελουσαν και οταν τους ελεγα αυτα που μου ελεγαν οι αλλοι απαντουσαν ε ενταξει δεν ειναι τιποτα διορθωνεται αυτο φερτο να το φτιαξουμε!!!!:eyepop:
και τα επισημα της honda δεν ηξεραν τιποτα και λεγαν ε ετσι ειναι αυτο το μηχανακι!!!!
και επειδη ακριβως το μοτερ τους ειναι πολυ καλο μαλλον κατι αλλο παιζει αλλοι ειπαν ανωρθωτης αλλοι βαλβιδες αλλοι ζιγκλερι παντως κατι παιζει και η απαντηση της επισημης honda ετσι κανουν αυτα εμενα δεν με πειθει
μπορει να κανω και λαθος βεβαια

@ggelos
01/03/2009, 11:42
Επιτελους!!!Αγορασα κ εγω την CBF μου.Ειναι όνειρο!!!:wacko:

@ggelos
01/03/2009, 11:42
Τελειως ακυρος ε?:rotflmao:

Απλα εχς χαρει πολυ κ σας το ειπα:wacko: :dizzy:

paschalis
01/03/2009, 11:45
μεγιες φιλε μου καλοταξιδη παντα ορθιος με πολλαααααα χιλιομετρα!!!!
εντυπωσεις μοντελο χρωμα???για πες

@ggelos
01/03/2009, 11:48
Μαυρη καλλονη φυσικα.μια χαρα ειναι για μεταχειρισμενη.18.700 χλμ εχει.Υπεροχη!!!Επλιζω να μη μου βγαλει κανενα προβλημα:wacko:

paschalis
01/03/2009, 11:51
μπα δεν νομιζω και αυτα που συζηταμε ειναι προβληματα που εχουν ολα τα μοντελα το καθενα κατι βγαζει δεν ειναι και τιποτα σοβαρα και παλι καλοταξιδη

@ggelos
01/03/2009, 11:58
Ευχαριστω πολυ!!!:beer:

toyar
01/03/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από paschalis
φιλε toyar αυτη ειναι η κλασικη απαντηση που πηρα απο ολα τα επισημα συμεργεια της honda
δηλ ετσι ειναι αυτα τα 250αρια,αυτα τα μονοκιλυνδρα,αυτα τα καρμπυρατερ,εχουν αυτο το χουι κτλ κτλ
και οπως ειπα το παρατησα το θεμα.αλλα οταν ετυχε να ρωτησω 2-3 μαστορια που ειχαν συνεργεια γελασαν και μου ειπαν ααα το cbf καταλαβα 20 λεπτα για να κρατησει ρελαντι τον χειμωνα ε? και γελουσαν και οταν τους ελεγα αυτα που μου ελεγαν οι αλλοι απαντουσαν ε ενταξει δεν ειναι τιποτα διορθωνεται αυτο φερτο να το φτιαξουμε!!!!:eyepop:
και τα επισημα της honda δεν ηξεραν τιποτα και λεγαν ε ετσι ειναι αυτο το μηχανακι!!!!
και επειδη ακριβως το μοτερ τους ειναι πολυ καλο μαλλον κατι αλλο παιζει αλλοι ειπαν ανωρθωτης αλλοι βαλβιδες αλλοι ζιγκλερι παντως κατι παιζει και η απαντηση της επισημης honda ετσι κανουν αυτα εμενα δεν με πειθει
μπορει να κανω και λαθος βεβαια

Δεν υποστηρίζω τη HONDA ούτε είμαι μαστόρι. Απλά δεν γνωρίζω κανέναν κινητήρα με καρμπυρατέρ που να παίρνει μπρος και να κρατάει αμέσως κανονικό ρελαντί κρύος και μάλιστα τον χειμώνα. Όπως επίσης είναι σίγουρο οτι αν σβύνει μετά από 20 λεπτά ή ακόμα και μετά από 5 λεπτά δούλεμα έχει πρόβλημα. Αλήθεια τα μαστόρια που γελάγαν πως το έφτιαχναν;Μήπως τελικά η μηχανη έχει προδιαγραφες Βραζιλίας λόγω κατασκευής γι' αυτό έχει πρόβλημα στο δικό μας κλίμα; Μήπως το ψυγείο λαδιού είναι υπερδιαστασιολογημένο και δεν την αφήνει να ζεσταθεί καλά το χειμώνα; Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα (MY 2007)

paschalis
01/03/2009, 15:55
το τι φταιει η πως γινεται δεν το γνωριζω φιλε μου εδω δεν το ξερει η honda λεμε τωρα...
διαβασε ολο το ποστ απο την αρχη και δες τι προβληματα αντιμετωπισαν διαφορα παιδια στο φορουμ εγω εμαθα να ζω με αυτο και δεν ξανασχοληθηκα.καποιο παιδι εκανε 10 λεπτα για να σταθεροποιησει ρελαντι και δεν ηταν ο μονος.ξερεις κανα αλλο καινουργιο μηχανακι που κανει να πιασει ρελαντι σταθερο ομως χωρις να παιζει η να σβηνει κανα 3λεπτο και βαλε?εστω και μονοκιλυνδρο?για τα μοντελα μετα το 2006 δεν ξερω αλλα αυτα του 2004 ειχαν αρκετα μην πω σχεδον ολα δεν νομιζω να ειναι συμπτωση
εγω ειμαι υπερευχαριστημενος απο το μηχανακι γενικα αλλα οχι και να υποστιριζουμε οτι δεν υπαρχει θεμα η προβλημα γιατι υπαρχει οπως και με την νεκρα
δηλαδη εμενα που δεν μου το παρουσιασε τι να πω ε ενταξει δεν υπαρχει ενω το ειχαν ολοι οι αλλοι??και τελος αν πιστευεις οτι οφειλεται στο γεγονος οτι η μηχανη δεν ειναι ψεκαστη γιατι εσυ δεν εχεις προβλημα και οι αλλοι εχουν?τεσπα οπωσ ειπα και πριν μακαρι να εχω αδικο:beer:

toyar
01/03/2009, 16:41
Αγαπητέ paschalis όσον αφορά το πρόβλημα με τη νεκρά όχι μόνο δεν το αμφισβήτησα αλλά ανέφερα ότι το είχα και εγώ και μάλιστα περιέγραψα με ποια διαδικασία λύθηκε σε μεγάλο βαθμό. Για το ρελαντί πάλι δεν το αμφισβητώ παρόλο που δεν το έχω, ειδικά για μοντέλα 04-06. Αν όλα τα μοντέλα του 04-06 χρειάζονται 3-4 λεπτά προθέρμανση εγώ το αντιλαμβάνομαι σαν χαρακτηριστικό και όχι σαν πρόβλημα. Πρόβλημα είχε το eliminator που είχα που είτε ζεστό είτε κρύο, ρελαντί δεν είχε λόγω φθοράς στα καρμπιρατέρ. Τελικά η προθέρμανση είναι μια μεταβατική φάση λειτουργίας. Αξιολόγηση του κινητήρα μπορεί να γίνει μόνο σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας

@ggelos
06/03/2009, 14:18
Και για να συνεχιστει το Forum αυτο..................

η κουκλιτσα μου!!!


157617

@ggelos
06/03/2009, 14:22
Απλα μολις την αγορασα και χαρικα.
:rotflmao: :rotflmao:

συνεχιστε τωρα τη συζητηση σας:wave2:

ale3andro
06/03/2009, 14:29
Καλορίζικη και καλοτάξιδη!

@ggelos
06/03/2009, 14:33
Ευχαριστω

livbiker
07/03/2009, 03:11
Καλοτάξιδη @ggelos, καλές βόλτες και πάντα όρθιος!!
Κουκλί το μαυράκι.
Michelin έχει?
Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου και στην μηχανή μέχρι να γνωριστείτε καλά. Μετά θα μπορείς και να "παίξεις" μαζί της.
Αν βγαίνεις εκτός πόλης καλύτερα χωρίς την βαλίτσα.

@ggelos
08/03/2009, 09:19
δεν θυμαμαι τι λαστιχα εχει.θα δω και θα σου πω....
Ρε παιδια,μηπως μπορω να εχω μια συμβουλη για το πως θα την προστατεψω απο τα κλεφτρονια που θα τη βαλουν στο ματι????

Λουκετα για τα φρενα?Αλυσιδες??? τι σκ@τ@ να παρω?

Ενας φιλος μου με cbf ειχε συναγερμο και απο βροχες τωρα το χειμωνα επιασε υγρασια και του μπλοκαρε τα ηλεκτρικα με αποτελεσμα να μην ανοιγει η μηχανη του.

Καμια συμβουλη?????????????
:confused:

@ggelos
08/03/2009, 09:21
Πως φαινεται ο καινουριος χΕστης οδηγος ε?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

livbiker
10/03/2009, 15:12
Φίλε @ggelos μην έχεις και τόσο άγχος, αλλά πράγματι με μια καλή αλυσίδα και δέσιμο σε κάποιο σταθερό σημείο θα είσαι πιο ήσυχος. Το καλό σε αυτήν την περίπτωση, με το cbfάκι, είναι ότι μπορείς να περάσεις εύκολα αλυσίδα για δέσιμο μέσα από το πλαίσιο για μεγαλύτερη σιγουριά. Ά ... και ένα λουκέτο δισκόφρενου για πρόχειρα χρειάζεται!!

@ggelos
21/03/2009, 14:25
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ cbfάδες που εισαστε όλοι???:confused: :confused:

Πειτε εντυπωσεις...εμπειρίες...συμβουλες...διαπιστωσεις

Αντε ντε,τωρα που πηρα και εγω τι μηχανη.....

:wave2:

TassosK
21/03/2009, 16:59
ε τωρα με τα κρυα....

καλοταξιδη παντως

Sapper
21/03/2009, 18:31
Καλοτάξιδη Άγγελε να την χαίρεσαι... και εγώ από τις αρχές του 2009 την έχω την δικιά μου καινούργια στοκ την βρήκα. Σε καμιά δυο βδομάδες πάω για πρώτο σέρβις... Βασικά τα πρώτα 500 χιλιόμετρα τα έκανα σε 2 βδομάδες αλλά μεά το CSD μας έκοψε την όρεξη... Με το ρελαντί της δεν έχω πρόβλημα την βάζω να ζεσταθει κάνα λεπτό και μετά φεύγω αλλά όταν ξεκινώ κρατώ το γκάζι λίγο ψηλά δλδ δεν την αφήνω να σβήσει και για τα πρώτα 100μ πάω χαλαρά και ποτέ δε μου έχει σβήσει. Με την νεκρά κανένα πρόβλημα ευτυχώς. Τώρα βέβαια για τις βόλτες...το κρύο και η βροχή ποτέ δε με σταματήσανε( βοσκός βλέπεις δε καταλαβαίνει με τα κοντομάνικα είμαι) τα πρώτα 300 χιλιόμετρα τα έκανα σε βροχή και βράδυ σε χωριά...(χωρίς να τρέχω βέβαια γτ έστρωνα). Το μόνο κουλό με την cbf μου είναι ότι η αλυσίδα μου χαλάρωσε ξαφνικά και έκανε σα ποδήλατο αλλά 2 φορές! Την πρώτη το περίμενα λόγω βροχής κτλ και την έσφιξα μόνος μου αλλά επειδή δεν με εμπιστευόμουνα και πολύ την πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν (!) ότι τον τζόγο πρέπει να τον μετράς όταν είσαι καθισμένος στην μηχανή (!). Από τότε που την σφίξανε στην αντιπροσωπεία έχω κάνει άλλα 200km και τώρα πάλι κάνει σα ποδήλατο... λέτε να φταίει η αλυσίδα; Δεν κάνω απότομες εκκινήσεις γτ είναι η πρώτη μου μηχανή με συμπλέκτη αλλά στο supra που είχα δεν του είχα τεντώσει ποτέ αλυσίδα μόνο στα προγραματισμένα σέρβις. Για την ασφάλεια της μηχανής ένα σου λέω: σπουδάζω στο Ηράκλειο στην Κρήτη. Τρελό αγχος με έχει πιάσει και μένα αλλά τι να σου πω έχω αλυσίδα και μπλοκάρω τον μπροστά τροχό αλλά έχω και γκαράζ και στο σπίτι και στην σχολή εχει στέγαστρο για μηχανές... αν έχεις γκαράζ που δεν έχει γκαραζόπορτα (πυλωτή) άφηνε την κάπου που να φαίνεται. Εγώ ενώ έχει ένα σημείο που δύσκολα φαίνεται δεν την αφήνω εκεί γτ μου είπανε οι άλλοι ένοικοι ότι όταν αφήνανε μηχανάκια εκεί τα σκαλίζανε. Το αφήνω μπροστά στην είσοδο και δεν το αγγίζει κανείς. (Βέβαια στη σχολή έχω άλλο άγχος έχουν κλέψει μηχανάκια και μηχανάκια. Γιαυτό δεν την πλένω πολύ να φαίνεται βρώμικη να μην της δίνουν σημασία...)

manolis1980
22/03/2009, 10:07
1

omitsos
22/03/2009, 16:37
Γεια χαρα σε ολους:wave2: πηρα και εγω μια cbf(μαυρουλα:cool: ) πριν απο λιγες μερες και την απολαμβανω..ειμαι ακομα σε φαση γνωριμιας(η πρωτη μου με συμπλεκτη) με την μηχανη αλλα μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος :wacko:

p@nos
23/03/2009, 02:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapper
Καλοτάξιδη Άγγελε να την χαίρεσαι... και εγώ από τις αρχές του 2009 την έχω την δικιά μου καινούργια στοκ την βρήκα. Σε καμιά δυο βδομάδες πάω για πρώτο σέρβις... Βασικά τα πρώτα 500 χιλιόμετρα τα έκανα σε 2 βδομάδες αλλά μεά το CSD μας έκοψε την όρεξη... Με το ρελαντί της δεν έχω πρόβλημα την βάζω να ζεσταθει κάνα λεπτό και μετά φεύγω αλλά όταν ξεκινώ κρατώ το γκάζι λίγο ψηλά δλδ δεν την αφήνω να σβήσει και για τα πρώτα 100μ πάω χαλαρά και ποτέ δε μου έχει σβήσει. Με την νεκρά κανένα πρόβλημα ευτυχώς. Τώρα βέβαια για τις βόλτες...το κρύο και η βροχή ποτέ δε με σταματήσανε( βοσκός βλέπεις δε καταλαβαίνει με τα κοντομάνικα είμαι) τα πρώτα 300 χιλιόμετρα τα έκανα σε βροχή και βράδυ σε χωριά...(χωρίς να τρέχω βέβαια γτ έστρωνα). Το μόνο κουλό με την cbf μου είναι ότι η αλυσίδα μου χαλάρωσε ξαφνικά και έκανε σα ποδήλατο αλλά 2 φορές! Την πρώτη το περίμενα λόγω βροχής κτλ και την έσφιξα μόνος μου αλλά επειδή δεν με εμπιστευόμουνα και πολύ την πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν (!) ότι τον τζόγο πρέπει να τον μετράς όταν είσαι καθισμένος στην μηχανή (!). Από τότε που την σφίξανε στην αντιπροσωπεία έχω κάνει άλλα 200km και τώρα πάλι κάνει σα ποδήλατο... λέτε να φταίει η αλυσίδα; Δεν κάνω απότομες εκκινήσεις γτ είναι η πρώτη μου μηχανή με συμπλέκτη αλλά στο supra που είχα δεν του είχα τεντώσει ποτέ αλυσίδα μόνο στα προγραματισμένα σέρβις. Για την ασφάλεια της μηχανής ένα σου λέω: σπουδάζω στο Ηράκλειο στην Κρήτη. Τρελό αγχος με έχει πιάσει και μένα αλλά τι να σου πω έχω αλυσίδα και μπλοκάρω τον μπροστά τροχό αλλά έχω και γκαράζ και στο σπίτι και στην σχολή εχει στέγαστρο για μηχανές... αν έχεις γκαράζ που δεν έχει γκαραζόπορτα (πυλωτή) άφηνε την κάπου που να φαίνεται. Εγώ ενώ έχει ένα σημείο που δύσκολα φαίνεται δεν την αφήνω εκεί γτ μου είπανε οι άλλοι ένοικοι ότι όταν αφήνανε μηχανάκια εκεί τα σκαλίζανε. Το αφήνω μπροστά στην είσοδο και δεν το αγγίζει κανείς. (Βέβαια στη σχολή έχω άλλο άγχος έχουν κλέψει μηχανάκια και μηχανάκια. Γιαυτό δεν την πλένω πολύ να φαίνεται βρώμικη να μην της δίνουν σημασία...)


mallon την αφηνεις και ξερενεται την την αλυσιδα...

πρεπει να υπολογισεις οτι θα πρεπει να την λαδωνεις καθε 500χλμ αν θες να βγαλει πολλα χιλιομετρα

αν ομως φτασεις στο αλλο ακρο, δηλαδη δε τη λαδωνεις ποτε(κατι που μαλλον κανεις:p ), καθε τρεις και λιγο λογο φθορας θα θελει τεντωμα, μεχρι να φθαρει παρα πολυ και να πας για καινουρια...

paschalis
23/03/2009, 10:59
οντως η αλυσιδα θελει προσοχη το μονο που μου ελεγαν στο συνεργειο ηταν να ερχεσαι να βλεπουμε την αλυσιδα για σφυξιμο και λαδωμα.εγω την λαδωνα καθε 300χιλ αλλα οταν πηγαινα για αλλαγη λαδιων η τελος παντων σε καθε επισκεψη στο συνεργειο μου την βλεπανε και την τεντωναν οχι τπτ τραγικο βεβαια.γιαυτο οπως ειπε και ο πανος λαδωμα και παλι λαδωμα ειδικα οταν την χρεισιμοποιειτε με βροχη τοτε θελει ακομα περισσοτερο

panoss25
28/03/2009, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από manolis1980
1

αλλαξα μπαταρια εχθες μετα από 4,5 χρονια και ξαναβαλα yuasa.
Το κοστος είναι 44e

livbiker
29/03/2009, 07:32
Φίλε Panoss25 η μπαταρία στο δικό μου δεν δείχνει σημάδια κόπωσης ακόμη (το έχω 2 χρόνια) αλλά τα 4,5 χρόνια που σου κράτησε εσένα μια χαρά μου φαίνονται. Καλά έκανες και έβαλες την ίδια.
Για πες μας όμως σε «άφησε» στο δρόμο και έσπρωχνες? Ή το κατάλαβες έγκαιρα και την άλλαξες?

livbiker
29/03/2009, 07:40
Με την ευκαιρία ...
καλές βόλτες και πάντα όρθιος Δημήτρη (omitsos).

panoss25
29/03/2009, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από livbiker
Φίλε Panoss25 η μπαταρία στο δικό μου δεν δείχνει σημάδια κόπωσης ακόμη (το έχω 2 χρόνια) αλλά τα 4,5 χρόνια που σου κράτησε εσένα μια χαρά μου φαίνονται. Καλά έκανες και έβαλες την ίδια.
Για πες μας όμως σε «άφησε» στο δρόμο και έσπρωχνες? Ή το κατάλαβες έγκαιρα και την άλλαξες?
Με ειχε προειδοποιήσει και την περιμενα, αλλα δεν την αλλαξα μεχρι που με άφησε!!!
Το καλο είναι ότι δεν έσπρωξα. (ειχε κατηφόρα:)

viheljo-coled
03/04/2009, 10:20
allo paides....fovero to forum...k akoma pio foveri i "suzitish peri cbf...den eixa anevei oute se papi 50ari k agorasa to 250cbf xwris na xerw odigidh...ena xrono meta (twra dld) exw kanei 8000xlm k to piga k skiatho....daskala k liga leme....to mihanaki ta spaei....na ste kala k polu xairomai pou vrika tetoia parea gia kouventoula klp

Υ.Γ.:Ο Κωδικας Οδηκης Κυκλοφοριας Σωζει.......οταν ξερεις ποτε να τον παραβαινεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

@ggelos
03/04/2009, 11:13
Συμφωνω απολύτως viheljo-coled !:beer:
Ειδικά όταν ο οδηγός έχει συνειδητοποιήσει ότι η μοτο είναι ενα ακριβό σπορ και κρίβει πολλους κινδύνους.Και εγω από τα παιδία εδω πιστικα και αγόρασα τον "πυκαυλό" μου(:wacko:)πριν ενα μηνα και είμαι ικανοοιημένος 100%

:winka: :D

erefer
04/04/2009, 22:07
Kαλησπέρα σε ολους τους cbfακηδες:lol: Δεν εχω οδηγήσει ποτε μηχανή, είμαι καθαρόαιμος κουτάκιας όπως λετε και εσείς εδώ! Αν και εχω ανέβει σε πολλές μηχανές σαν συνοδηγός, ωστόσο η εμπειρία μου στους δύο τροχόύς παραμένει στα BMX της παιδικής μου ηλικίας:lol: Επειδή γνωρίζω απο πρωτο χέρι τι δύναμη εχουν οι μηχανές, οσο κι αν μ'αρεσει το cbr 600rr, το θεωρώ υπερβολή να ξεκινήσω με αυτό και με τις δικές μου ανησυχίες με βλέπω να μπαίνω σε καμια καφετέρια... Εχω την εξής απορία. Είμαι 1.62:cool:, θα έχω πρόβλημα με την συγκεκριμένη μηχανή? Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω, καμια χωματινη διαδρομή την κάνει το cbf ή να το ξεχάσω τελείως?

avel
04/04/2009, 22:20
Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω, καμια χωματινη διαδρομή την κάνει το cbf ή να το ξεχάσω τελείως?

Κάτι ψιλά τα κάνει άνετα! :) Το είχα πάει στο Μπάλο στα Χανιά & πίσω. Για όποιον δεν ξέρει, τρελός χωματόδρομος για κάμποση ώρα και πολλές μεγαλούτσικες πέτρες, αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα!

Αλλά εάν το χώμα θα είναι στο καθημερινό πρόγραμμα, ίσως πρέπει να κοιτάξεις κάτι άλλο, γιατί κατά βάση η CBF είναι κατηγορία "street". You know, το είδος του δρόμου με την άσφαλτο πάνω! :lol:

npat
04/04/2009, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από erefer
Εχω την εξής απορία. Είμαι 1.62:cool:, θα έχω πρόβλημα με την συγκεκριμένη μηχανή?

Δεν νομίζω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από erefer

καμια χωματινη διαδρομή την κάνει το cbf ή να το ξεχάσω τελείως?


Αν και δεν είναι φτιαγμένο για κάτι τέτοιο θα ανταπεξέλθει πολύ καλύτερα από πολλά αποκαλούμενα "on-off" (λόγω του μικρού του βάρους και της σχετικά μεγάλης απόστασης από το έδαφος).

koupepes_13
05/04/2009, 03:17
Λοιπόν συνάδελφοι CBFάκηδες των 250 κυβικών πιστεύω πως ήρθε η ώρα να μαζεθτούμε για μια βόλτα χώρις ενοχλητικούς (600αριδες,100αρηδες κτλ.....). Όσοι θέλετε να μαζευτούμε θα βρείτε thread στο topic συναντήσεις-βόλτες...η σε πμ...

viheljo-coled
05/04/2009, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από erefer
Kαλησπέρα σε ολους τους cbfακηδες:lol: Δεν εχω οδηγήσει ποτε μηχανή, είμαι καθαρόαιμος κουτάκιας όπως λετε και εσείς εδώ! Αν και εχω ανέβει σε πολλές μηχανές σαν συνοδηγός, ωστόσο η εμπειρία μου στους δύο τροχόύς παραμένει στα BMX της παιδικής μου ηλικίας:lol: Επειδή γνωρίζω απο πρωτο χέρι τι δύναμη εχουν οι μηχανές, οσο κι αν μ'αρεσει το cbr 600rr, το θεωρώ υπερβολή να ξεκινήσω με αυτό και με τις δικές μου ανησυχίες με βλέπω να μπαίνω σε καμια καφετέρια... Εχω την εξής απορία. Είμαι 1.62:cool:, θα έχω πρόβλημα με την συγκεκριμένη μηχανή? Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω, καμια χωματινη διαδρομή την κάνει το cbf ή να το ξεχάσω τελείως? φιλε μου γεια σου κ με το καλο να γινει η ενταξη στα moto!!!!για αρχη ειναι οτι καλυτερο...!!!!!στο εγγυωμαι...κ για να μαθεις κ να το ευχαριστηθεις με τη ψυχη σου!!!επισης μπορεις να κοιταξεις κ για cb400sf...κ μη σε τρομαξουν με τα:ειναι πολλα τα 400 για αρχη.απο σενα εξαρταται.......αντε καλη αρχη!!!!!!:beer:

Υ.Γ.:Τα μηχανακια που ποθουμε τα παιρνουμε αφου μαθουμε να τα ευχαριστιωμαστε πρωτα...π.χ.cbr600rr:winka: πρωτα η γνωση επειτα η απολαυση.........:beer:

TassosK
05/04/2009, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από viheljo-coled
φιλε μου γεια σου κ με το καλο να γινει η ενταξη στα moto!!!!για αρχη ειναι οτι καλυτερο...!!!!!στο εγγυωμαι...κ για να μαθεις κ να το ευχαριστηθεις με τη ψυχη σου!!!επισης μπορεις να κοιταξεις κ για cb400sf...κ μη σε τρομαξουν με τα:ειναι πολλα τα 400 για αρχη.απο σενα εξαρταται.......αντε καλη αρχη!!!!!!:beer:

Υ.Γ.:Τα μηχανακια που ποθουμε τα παιρνουμε αφου μαθουμε να τα ευχαριστιωμαστε πρωτα...π.χ.cbr600rr:winka: πρωτα η γνωση επειτα η απολαυση.........:beer:

ακριβως. δεν ειναι τυχαιο που 7/10 σχολες οδηγων εχουν sf

ηταν η πρωτη μηχανη με συμπλεκτη που οδηγησα και συνοπτικα ειναι πολυ φιλικη και υπεραρκετη σε ολους τους τομεις για τον νεο αναβατη. το μονο προβλημα ειναι η διαθεσιμοτητα σε ανταλλακτικα διοτι παρολο που παραγεται ακομα δεν εχει εισαχθει επισημα στην ελλαδα

johnpan
05/04/2009, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από erefer
Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω, καμια χωματινη διαδρομή την κάνει το cbf ή να το ξεχάσω τελείως?

Με ένα κοντό και ελαφρύ στριτάκι πας καλύτερα στο χώμα από ότι με ένα ψηλό και βαρύ δήθεν ον-οφφ. Μόνο τα λάστιχα θα σε δυσκολέψουν αλλά όσο αποφεύγεις τη λάσπη θα είσαι οκ. Φυσικά στα δύσκολα θα πηγαίνεις με ταχύτητες βαδίσματος γιατί οι αναρτήσεις του είναι σκληρές για χώμα και το τιμόνι θα σε κλωτσάει συνέχεια.

johnpan
05/04/2009, 14:58
Εντουραδα με cbf?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=35368


:beer:

@ggelos
05/04/2009, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από erefer
Kαλησπέρα σε ολους τους cbfακηδες:lol: Δεν εχω οδηγήσει ποτε μηχανή, είμαι καθαρόαιμος κουτάκιας όπως λετε και εσείς εδώ! Αν και εχω ανέβει σε πολλές μηχανές σαν συνοδηγός, ωστόσο η εμπειρία μου στους δύο τροχόύς παραμένει στα BMX της παιδικής μου ηλικίας:lol: Επειδή γνωρίζω απο πρωτο χέρι τι δύναμη εχουν οι μηχανές, οσο κι αν μ'αρεσει το cbr 600rr, το θεωρώ υπερβολή να ξεκινήσω με αυτό και με τις δικές μου ανησυχίες με βλέπω να μπαίνω σε καμια καφετέρια... Εχω την εξής απορία. Είμαι 1.62:cool:, θα έχω πρόβλημα με την συγκεκριμένη μηχανή? Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω, καμια χωματινη διαδρομή την κάνει το cbf ή να το ξεχάσω τελείως?

Φιλε erefer και εγω πανω κατω ετσι σκεφτομουν,αν εξαιρεσεις οτι απο πρωτη λυκειου ειχα παπι και με τρακαρισμα γλιτωσα απο του χαρου τα δοντια,και φοβομουν ξανα την ιδεα της μηχανης.
Τελικα καταφερα και την αγορασα(τη cbfαρα μου) και με εχει βοηθησει πολυ στο να ξαναβγω στο δρομο.ειναι μηχανη που μπορεις να την εμπιστευτεις!
Στη θεση σου θα ήταν μονόδρομος για μένα,τουλαχιστον για αρχη!
:beer:

erefer
05/04/2009, 20:39
Σας ευχαριστώ πολυ ολους για τις απαντήσεις σας! Ηθελα εδώ και πολλά χρόνια να πάρω μηχανή, αλλά το είχα βάλει στο μυαλό μου σαν "αστο για αργότερα" και επειδή οταν το αφήνεις ετσι δεν το κάνεις ποτέ, αποφάσισα να μπω δυναμικά! Εβαλα στοχο να παω να βγάλω δίπλωμα τον άλλο μηνα, τελείωσε!!! Μου αρέσει πολύ αυτο το μηχανάκι και απ'οτι μου λέτε ταιριάζει και στην περίπτωση μου.. Ομολογώ πως σας ζηλεύω(με την καλή έννοια:D ), είδα και τις φωτογραφίες σας και επαθα ζημιά! Σας μίλησα για χωμάτινη διαδρομή γιατί συνήθως το καλοκαίρι πάω στο εξοχικό μου για 5 μέρες, που είναι σε ενα βουνό το οποίο εχει 13χλμ ανηφόρα κωλοχωματόδρομο!(είναι στα 1400μ. υψόμετρο:eyepop: ) Οπότε για μια φορά τον χρόνο δεν νομίζω να εχει πρόβλημα:) Το κακό είναι πως εχει πολλά λεφτά ο εξοπλισμός(κράνη κτλ) και θα με πάει λιγο πίσω, αλλά δεν τα παραλείπω γιατί παραδέχομαι οτι δεν εχω ιδέα απο μηχανή αντίθετα με το αυτοκίνητο που οδηγάω απο 12 χρονών και κάνω τα πάντα:rotflmao: Οπότε είμαι λίγο "συνειδητοποιημένος" θα έλεγα και επειδή οδηγάω καθημερινά τα τελευταία 5 χρόνια βλέπω τι ασχετοσύνη υπάρχει και ποσο δεν προσέχουν τις μηχανές... Πρέπει να προσέχεις και να προνοείς την κάθε μαλ***α που μπορεί να κάνει κάποιος και φαντάζομαι ποσο δύσκολο και ποση μεγαλύτερη πρεπει να είναι η προσοχή οταν οδηγάς μηχανή... Σας ευχαριστώ για την υποδοχή και ελπίζω να αξιωθώ να το πάρω αυτό το μηχανάκι!

npat
05/04/2009, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από erefer
εχει 13χλμ ανηφόρα κωλοχωματόδρομο!(είναι στα 1400μ. υψόμετρο:eyepop: ) Οπότε για μια φορά τον χρόνο δεν νομίζω να εχει πρόβλημα:)

Αν πράγματι είναι "κωλοχωματόδρομος" (μεγάλες κλίσεις, νεροφαγόματα, κροκάλες, χασίματα) τότε 13 χιλιόμετρα δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση---και σχεδόν αδύνατη για έναν εντελώς άπειρο αναβάτη (ανεξαρτήτως μοτοσυκλέτας). Μην θεωρείς ότι απλά "καβαλάς και πας", θέλει εμπειρία (ανεξαρτήτως τι μοτοσυκλέτα έχεις).

Αν τώρα είναι δρόμος που πάει άνετα επιβατικό αυτοκίνητο (όχι τζιποειδές 4χ4 ή δεν ξέρω 'γω τι) τότε ίσως να είναι απλούστερα τα πράγματα.

paschalis
06/04/2009, 10:36
χωματοδρομος στωμενος 13 χλμ παλευεται αλλα αν εχει λακουβες πετρες χαλικια κτλπ με τιποτα και ανηφορα αστο ειναι πολυ επικινδυνο.το θεμα ειναι οι αναρτησεις ειναι στρεετ και τα φρενα με τα πολυ κακα λαστιχα που κανουν ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα.εδω αλλοι με 0n 0ff και καλα(vstrom versys ktlp) θα ειναι δυσκολα για αυτους.κατα τα αλλα να το παρεις το μοτορι ειναι πολυ καλο ιδιαιτερα για καποιον που θελει να μαθει θα ελεγα ιδανικο.

johnpan
06/04/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από erefer
Σας ευχαριστώ πολυ ολους για τις απαντήσεις σας! Ηθελα εδώ και πολλά χρόνια να πάρω μηχανή, αλλά το είχα βάλει στο μυαλό μου σαν "αστο για αργότερα" και επειδή οταν το αφήνεις ετσι δεν το κάνεις ποτέ, αποφάσισα να μπω δυναμικά! Εβαλα στοχο να παω να βγάλω δίπλωμα τον άλλο μηνα, τελείωσε!!! Μου αρέσει πολύ αυτο το μηχανάκι και απ'οτι μου λέτε ταιριάζει και στην περίπτωση μου.. Ομολογώ πως σας ζηλεύω(με την καλή έννοια:D ), είδα και τις φωτογραφίες σας και επαθα ζημιά! Σας μίλησα για χωμάτινη διαδρομή γιατί συνήθως το καλοκαίρι πάω στο εξοχικό μου για 5 μέρες, που είναι σε ενα βουνό το οποίο εχει 13χλμ ανηφόρα κωλοχωματόδρομο!(είναι στα 1400μ. υψόμετρο:eyepop: ) Οπότε για μια φορά τον χρόνο δεν νομίζω να εχει πρόβλημα:) Το κακό είναι πως εχει πολλά λεφτά ο εξοπλισμός(κράνη κτλ) και θα με πάει λιγο πίσω, αλλά δεν τα παραλείπω γιατί παραδέχομαι οτι δεν εχω ιδέα απο μηχανή αντίθετα με το αυτοκίνητο που οδηγάω απο 12 χρονών και κάνω τα πάντα:rotflmao: Οπότε είμαι λίγο "συνειδητοποιημένος" θα έλεγα και επειδή οδηγάω καθημερινά τα τελευταία 5 χρόνια βλέπω τι ασχετοσύνη υπάρχει και ποσο δεν προσέχουν τις μηχανές... Πρέπει να προσέχεις και να προνοείς την κάθε μαλ***α που μπορεί να κάνει κάποιος και φαντάζομαι ποσο δύσκολο και ποση μεγαλύτερη πρεπει να είναι η προσοχή οταν οδηγάς μηχανή... Σας ευχαριστώ για την υποδοχή και ελπίζω να αξιωθώ να το πάρω αυτό το μηχανάκι!

ασε το cbf και παρε κανα ον-οφφ μικρο, κλε250, πχ :wave2:

erefer
06/04/2009, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αν πράγματι είναι "κωλοχωματόδρομος" (μεγάλες κλίσεις, νεροφαγόματα, κροκάλες, χασίματα) τότε 13 χιλιόμετρα δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση---και σχεδόν αδύνατη για έναν εντελώς άπειρο αναβάτη (ανεξαρτήτως μοτοσυκλέτας). Μην θεωρείς ότι απλά "καβαλάς και πας", θέλει εμπειρία (ανεξαρτήτως τι μοτοσυκλέτα έχεις).

Αν τώρα είναι δρόμος που πάει άνετα επιβατικό αυτοκίνητο (όχι τζιποειδές 4χ4 ή δεν ξέρω 'γω τι) τότε ίσως να είναι απλούστερα τα πράγματα.
Οχι δεν είναι και τοσο τραγικός ο δρόμος, τα περισσότερα αυτοκίνητα που ανεβαίνουν είναι κανονικά, απλά σε 2-3 σημεία είναι λίγο χάλια...

drbean
11/04/2009, 12:18
paidia skeftomai k egw na agorasw twra mixani k logika kataligw stin cbf250 epeidi eimai k ligo arxarios sto thema symplekti k episis anazitw mia arketa oikonomiki lusi...
an mporeite me voithate sta parakatw:
1)epeidi diafasa ligo to forum anisyxisa oson afora ta provlimata pou aneferete...gnwrizete an ta kainouria modela e3akolouthoun na emfanizoun ta provlimata pou anaferate?
2)epeidi pisw einai tampouro..ta frena pianoun arketa kala k me 2 atoma?
3)epeidi dn tin exw dei apo konta...emfanisiaka pws einai apo konta sa megethos?se styl mixanis i einai ligo pio megali apo papaki..?

thx

@ggelos
11/04/2009, 12:40
Πρωτα απ'όλα καλωόρισες στο φόρουμ:beer:

κοιτα,η μηχανη είναι Honda,σκυλί !!!
Γενικότερα είναι αξιόπιστη μηχανη παρ όλα αυτα έχει βγάλει κάποια προβλήματα(ευρεση νεκρας)
Στα πιο καινούρια μοντέλα τα προβλήματα είναι σαφως λιγότερα

Κατ εμαι καλυτερα να αγοράσεις μια μεταχειρισμενη για να μπεις στο κλίμα της,να εχει λυμένα προβλήματα,να είναι πιο οικονομική και να εχεις την άνεση να την ριξεις κάτω βρε αδερφε!χωρις να νιάζεσαι και τόσο για το ότι είναι καινούρια

Ο συμπλέκτης όσο σε φοβίζει τωρα,τόσο θα τον ζητας μετα.
Θα το δεις και στην πράξη

Το ταμπουρο εχει μικρες διαφορες απο το δισκοφρενο...μονο κακο ειναι πως οταν ζεσταθει πρεπει να πατιεται παραπανω για να πιασει καλυτερα.Αυτο που κανω εγω είναι να γρεναρω με τις ταχυτητες,οπότε δεν εχω ιδιαίτερο προβλημα:winka:

Εμφανισιακα είναι κούκλα!
Κοιτα,19 χρονών είμαι και μου φαίνεται πολύ όμορφη...αφου την εγκρίνουν και οι γκομενες:p
εγω είμαι 1,71(χωρις σχόλια) και πατάω άνετα κάτω και η μηχανη μου παρέχει καλή ισορροπία
δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη,και από αυτοκίνητα στην κίνηση περνάς άνετα...δεν είναι και πολυ μεγαλύτερη από παπιες

Η επιλογή είναι δική σου αλλα να ξέρεις οτι θα ακούσεις από πολλους οτι αυτη η μηχανη είναι μονόδρομος εντός πόλεως
:wave2:

drbean
11/04/2009, 12:48
thx filaraki isoun polu katatopistikos..oso gia to upsos me voithises k se auto, afou sta idia kyvika vriskomaste..na sou pw tin alitheia k egw mexri xthes metaxeirismeni epsaxna..omws fovithika ta provlimata pou diavasa edw..k lew kalutera kainouria mpas k ta glytwsoume..egw menw sto irakleio kritis..kamia idea gia na psa3w metaxeirismeni p na erxetai-elegxetai??
k kati teleutaia..ta fwta einai panta on?thx

@ggelos
11/04/2009, 12:54
Μπορεις να βρεις και στη Κρητη και σε όποιο χρωμα θέλεις:p

Καλύτερα μεταχειρισμένη με λίγα χλμ,για να έχουν λυθεί και τα προβλήματά της:winka:
Εγω είχα βρει μοντέλο 9/2004 με 18.000 χλμ και είναι αστλερι η μηχανη,μόνο λάδια χρειάστηκε να αλλάξω!

Αλλα ακόμα και να μην βρεις,μπορείς να έρθεις για μια βδομάδα Αθηνα,να έχεις κλείσει ραντεβού για να δεις,ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙΣ τις μηχανες,τη βάζεις στο καράβι και έφυγες.Την άδεια ή την περιμένεις,ή στην στέλνουν με κούριερ

Και εγω στη Λάρισα σπουδάζω,κατέβηκα την αγόρασα,τη φόρτωσα και έφυγα.:wave2:

drbean
11/04/2009, 12:56
gia athina px se poion emporo na psa3w gt dn exw idea apo athina...gia ta fwta dn m apantises...panta anamena menoun?:)

@ggelos
11/04/2009, 13:02
Έχεις δικιο...πάντα αναμένα μένουν αλλα με πατέντα μπορεις να βάλεις διακόπτη να σβήνουν.Εχει κ συνιάλο.

στην αθηνα μπορεις να βρεις απο εδω:
http://www.xe.gr/pages/AutoMotoResults.aspx?catId=2152

http://www.mototriti.gr/usedbikes/search/result_aggelies.asp?marka=27&montelo=1487&etos_from=all&timh_to=all&xlm_to=all&xlm_from=&kyb_to=all&etos_to=all&timh_from=all

δες τες όλες από το σπίτι,σκέψου το με την ησυχία σου.καλή διασκέδαση:wave2:

drbean
11/04/2009, 13:06
thx file...an ola pane kala..se kanena mina tha exw ginei k egw melos tou club;)

@ggelos
11/04/2009, 13:07
Καλή επιλογή.Εμεις εδω είμαστε:wave2:

TassosK
12/04/2009, 09:54
μην πειραξεις τα φωτα. ειναι αναμμενα για τη δικη σου ασφαλεια και για να μεγαλωσεις τη ζωη του ανορθωτη σου

tasosrap
13/04/2009, 18:27
Καλησπερα σε ολους!Εχω το cbf ενα χρονο πλεον και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα και γενικοτερα ειμαι ευχαριστημενος απο την επιλογη μου..Το μοναδικο μειονεκτημα ειναι τα ακριβα service.Καθε 2,500χλμ πληρωνω 40+ ευρω για 2 λιτρα λαδι!!!!Φυσικα μολις τελειωσει η εγγυηση θα τα αλλαζω μονος μου.. Επισης θα ηθελα να ρωτησω στα ποσα χιλιομετρα χρειαζεται ρυθμιση βαλβιδων(ο μηχανικος μου ειπε στα 10,000χλμ αλλα μου φαινονται λιγα...)

johnpan
14/04/2009, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tasosrap
Καλησπερα σε ολους!Εχω το cbf ενα χρονο πλεον και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα και γενικοτερα ειμαι ευχαριστημενος απο την επιλογη μου..Το μοναδικο μειονεκτημα ειναι τα ακριβα service.Καθε 2,500χλμ πληρωνω 40+ ευρω για 2 λιτρα λαδι!!!!Φυσικα μολις τελειωσει η εγγυηση θα τα αλλαζω μονος μου.. Επισης θα ηθελα να ρωτησω στα ποσα χιλιομετρα χρειαζεται ρυθμιση βαλβιδων(ο μηχανικος μου ειπε στα 10,000χλμ αλλα μου φαινονται λιγα...)

Στα μοτέρ cbf250 με λίγα χιλιόμετρα οι βαλβίδες θέλουν συχνότερο κοίταγμα γιατί κλείνουν. Εμένα ήταν και οι δύο κλειστές από το πρώτο κιόλας σέρβις ΑΛΛΑ το είχα πάει σε κάτι λαμόγια (εξουσιοδοτημένα χόντα!!) που δήθεν το είχαν κοιτάξει. Μετά έτυχε να το δει και ένας άλλος μηχανικός και της μέτρησε, ήμουν μπροστά, ήταν και οι δύο κλειστές.

p@nos
15/04/2009, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Στα μοτέρ cbf250 με λίγα χιλιόμετρα οι βαλβίδες θέλουν συχνότερο κοίταγμα γιατί κλείνουν. Εμένα ήταν και οι δύο κλειστές από το πρώτο κιόλας σέρβις ΑΛΛΑ το είχα πάει σε κάτι λαμόγια (εξουσιοδοτημένα χόντα!!) που δήθεν το είχαν κοιτάξει. Μετά έτυχε να το δει και ένας άλλος μηχανικός και της μέτρησε, ήμουν μπροστά, ήταν και οι δύο κλειστές.


mlkes :mad:


μηπως θυμασαι διακενα?

johnpan
16/04/2009, 20:37
δε θυμάμαι αλλά το γράφει στο βιβλιαράκι, αν δεν το έχεις κάποιος από εδώ θα το έχει...:beer:

@ggelos
16/04/2009, 20:40
Ρε παιδια,μηπως έχει αλλάξει κανεις εξάτμιση???
Η δικια μου εχει αρκετες γρατζουνιες και εχει φθαρει καπως.
Υπάρχει περιπτωση να την "γιατρέψω" ? ή μπορω να βρω καινούρια?

Sapper
16/04/2009, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από drbean
thx filaraki isoun polu katatopistikos..oso gia to upsos me voithises k se auto, afou sta idia kyvika vriskomaste..na sou pw tin alitheia k egw mexri xthes metaxeirismeni epsaxna..omws fovithika ta provlimata pou diavasa edw..k lew kalutera kainouria mpas k ta glytwsoume..egw menw sto irakleio kritis..kamia idea gia na psa3w metaxeirismeni p na erxetai-elegxetai??
k kati teleutaia..ta fwta einai panta on?thx

Και εγώ απο Κρήτη είμαι Ρέθυμνο και σπουδάζω Ηράκλειο στο C.S.D. Τη μηχανή την πήρα το δεκέμβριο καινούρια και τώρα έχω 1300km. Δεν έχω πρόβλημα με την νεκρά. Ας πούμε ότι το μόνο "σπαστικό" είναι το ζέσταμα... αλλά μετά από τις 3 πρώτες φορές που θα την βάλεις μπροστά θα το συνηθίσεις και θα το κάνεις μηχανικά. Γενικά η μηχανή είναι τοπ για αρχή... μην περιμένεις δλδ τρελές ταχύτητες αλλά απο δικαβαλιές τραβάει καλά και έχει και καλή συμπεριφορά στο δρόμο. Έκανα Ηράκλειο-Ρέθυμνο άνετα 110-120km/h παραπάνω δε την πήγα...από την Χανιώπορτα στο χωριο μου 1 ώρα και 15 λεπτά. Μέσα στο Ηράκλειο είναι απόλαυση γιατί περνάς πρώτος στο φανάρι και δε κολλάς στην κίνηση. Χανιώπορτα-Κνωσσός (C.S.D.) δεκάλεπτο και τρώω και στη μούρη όλα τα φανάρια της Βασιλέως Σμπόκου και της Κνωσσου από το κοιμητήριο και πάνω. Από ντεπόζιτο ξεχνώ πότε την γέμισα... απλά έχει τρομερή κατανάλωση. Στο Ηράκλειο Βέβαια λόγω σταμάτα-ξεκίνα θα σου χαλαρώνει σχετικά γρήγορα η αλυσίδα οπότε κάθε 20 μέρες λάδωμα. Αν θες μπορούμε να βρεθούμε να δεις πως πάει από κοντά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από @ggelos
Ρε παιδια,μηπως έχει αλλάξει κανεις εξάτμιση???
Η δικια μου εχει αρκετες γρατζουνιες και εχει φθαρει καπως.
Υπάρχει περιπτωση να την "γιατρέψω" ? ή μπορω να βρω καινούρια?

Για πολλοστή φορά... http://www.springdragon.gr/ είναι Ελληνικής κατασκευής και ένας φίλος μου ψαγμένος λέει ότι μετράνε... Γύρω στα 200-300 ευρώ πάει και όταν τα βρω θα την βάλω. Από εκεί και πέρα δε ξέρω άλλες αλλά ο kenai έχει βάλει akrapovic με πατέντα...

@ggelos
16/04/2009, 21:21
Ευχαριστω Sapper:wave2:

p@nos
16/04/2009, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
δε θυμάμαι αλλά το γράφει στο βιβλιαράκι, αν δεν το έχεις κάποιος από εδώ θα το έχει...:beer:


δε το θελω για μενα, για το φουκαριαρη tomitso τα θελω

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

livbiker
18/04/2009, 07:38
Φίλε P@nos,
...μια και είναι για τον φουκαριάρη tomitso... να σου πω ότι το service manual της Honda λέει ότι οι βαλβίδες ρυθμίζονται με κρύο κινητήρα και το διάκενο είναι:
ΕΙΣ: 0,12mm
ΕΞ : 0.15mm