PDA

View Full Version : Γενικό chat για CBF-250



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11

Valantis_Strom
20/04/2009, 03:12
Γεια χαρα παιδια.. Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη..
μιας και προκειται μεχρι το καλοκαιρι να αγορασω το cbf250 θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια..

i)ποσα € βγαινουν καθε χρονο ή 6μηνο για ασφαλεια, σημα, αδεια κυκλοφοριας, Κτεο?(και
ο,τιδηποτε αλλο σαν τα προεγουμενα?)

ii)ακομη επειδη οσες εχω κοιταξει ειναι χωρις βαλιτσα πισω θα ηθελα να αγορασω μια, επειδη εδω και χρονια οδηγω βεσπα ποτε δεν ειχα προβλημα με τις αποσκευες.. επειδη ολες ειναι σε λιτρα και επειδη δεν μπορω να υπολογισω σε ποσο χωρο αντιστοιχει, θελω να παιρνει μεσα ενα κρανος full face και ενα μικρο μπουφαν.. αυτη η βαλιτσα περιπου ποσο θα κοστισει με την βαση, την βαλιτσα, και την τοποθετηση?
Ευχαριστω..

TassosK
20/04/2009, 09:21
ασφαλεια πληρωνω 109 το χρονο το σημα μου το εκανε δωρο ο πατερας τα αλλα 2 τι εννοεις?

μπαγκαζιερα ειχε μια 26λιτρη οταν την πηρα και δεν χωραει σχεδον τπτ ουτε κρανος ουτε τα μεγαλα κλασιεντοσιε πως τα λενε

dimdil
20/04/2009, 15:12
της παει πολυ η βαλιτσα 32 λιτρων της kappa--αυτη ειχα εγω --ενα κρανος και κατι ψηλα---τα χαρτια της τα εργαλεια--και καποια μικροδεματα ακομα---αρκετα ομορφη με τη σχαρα της 180 με 200 γιουρια πανω κατω
:beer:

Valantis_Strom
20/04/2009, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
ασφαλεια πληρωνω 109 το χρονο το σημα μου το εκανε δωρο ο πατερας τα αλλα 2 τι εννοεις?

μπαγκαζιερα ειχε μια 26λιτρη οταν την πηρα και δεν χωραει σχεδον τπτ ουτε κρανος ουτε τα μεγαλα κλασιεντοσιε πως τα λενε

φιλε μου οκ για ασφαλεια αλλα το σημα δεν μου ειπες ποσα εδωσε ο πατερας σου:confused:
τα αλλα 2 που ειπα ξεχνα τα..
Ευχαριστω..

Valantis_Strom
20/04/2009, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
της παει πολυ η βαλιτσα 32 λιτρων της kappa--αυτη ειχα εγω --ενα κρανος και κατι ψηλα---τα χαρτια της τα εργαλεια--και καποια μικροδεματα ακομα---αρκετα ομορφη με τη σχαρα της 180 με 200 γιουρια πανω κατω
:beer:

Ευχαριστω.. θα το κοιταξω..

dimdil
20/04/2009, 17:15
18 ε--το σημα
:beer:

soultz
21/04/2009, 18:12
Καλησπέρα!! Ψάχνω και εγώ για μεταχειρισμενο CBF 250 και έχω μία μικρή απορία.. τους "ανεμοθώρακες", πώς τους τοποθετούν? Κάνουν κάπου τρύπες - υπάρχουν θέσεις και απλά τα βιδώνουν? Δηλαδή αν αγοράσω ένα που έχει, και τον βγάλω θα φαίνεται κάτι άσχημο? Πόσα χιλιόμετρα περίπου λειτουργεί απροβλημάτιστα ένα μοτέρ σαν του cbf?

soultz
21/04/2009, 19:08
α και μία ακόμη απορία....τα περισσότερα προβλήματα (ρελαντι και ταχύτητες) λύθηκαν μέτα το μικρό facelift που υπέστη το 2006? Αξίζει να ψάξω αποκλειστικά μοντέλα (παραγωγής) μετά του 2006 η δεν παίζει ρόλο? Το ρωτάω γιατί τα μοντέλα παραγωγής 06 μπήκαν για τα καλά στην αγορά στο τέλος του 06 προς 07, οπότε είναι αρκετά πιο ακριβα.

avel
22/04/2009, 15:11
ii)ακομη επειδη οσες εχω κοιταξει ειναι χωρις βαλιτσα πισω θα ηθελα να αγορασω μια, επειδη εδω και χρονια οδηγω βεσπα ποτε δεν ειχα προβλημα με τις αποσκευες.. επειδη ολες ειναι σε λιτρα και επειδη δεν μπορω να υπολογισω σε ποσο χωρο αντιστοιχει, θελω να παιρνει μεσα ενα κρανος full face και ενα μικρο μπουφαν..

Εχω μία τεράστια - 42 ή 46 λίτρα, δε θυμάμαι. Χωράει πολύ άνετα 2 full face κράνη ή 1 full face και ένα μπουφάν κορντούρα διπλωμένο.

avel
22/04/2009, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από soultz
Καλησπέρα!! Ψάχνω και εγώ για μεταχειρισμενο CBF 250 και έχω μία μικρή απορία.. τους "ανεμοθώρακες", πώς τους τοποθετούν? Κάνουν κάπου τρύπες - υπάρχουν θέσεις και απλά τα βιδώνουν? Δηλαδή αν αγοράσω ένα που έχει, και τον βγάλω θα φαίνεται κάτι άσχημο?

Βιδώνουν στις πλαϊνές βίδες του μπροστινού φαναριού. Πρόσεχε μόνο να ξαναρυθμίσεις το ύψος του φαναριού όταν τον βγάλεις - θα κουνηθεί πάνω-κάτω.

Δε νομίζω να μείνει κάτι άσχημο αν βγάλεις τον ανεμοθώρακα.

soultz
23/04/2009, 11:25
Μια που ψαχνω για CBF έχω να πώ οτι το Mototriti έχει απαρχαιωμένες αγγελίες... Οι μισοί που παίρνω τηλέφωνο λένε τώωωωωρα??? ένα χρόνο το έχω πουλήσει

johnpan
23/04/2009, 12:21
ψαχνε στο car.gr:beer:

soultz
24/04/2009, 09:56
Πόσα χιλιόμετρα περίπου αντέχει η ανάρτηση - σε καλή λειτουργική κατάσταση? Στα πόσα δηλαδη συνίσταται αλλαγή?

soultz
28/04/2009, 10:19
Δεν υπάρχει κάποια άποψη?!!Στο περίπου για να ξέρω τι γίνεται..και τί κόστος έχει?

johnpan
28/04/2009, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από soultz
Πόσα χιλιόμετρα περίπου αντέχει η ανάρτηση - σε καλή λειτουργική κατάσταση? Στα πόσα δηλαδη συνίσταται αλλαγή?

Απλά είναι ψιλοάκυρη η ερώτησή σου, το μηχανάκι είναι ένα απλό commuter, οι αναρτήσεις του είναι οι πιο απλές που υπάρχουν και αποδίδουν απλώς τα απαραίτητα για μετακίνηση. Θα κρατήσουν την ίδια "απόδοση" για δεκαετίες μέχρι να σκάσουν οι τσιμούχες της. :yuck:

paschalis
28/04/2009, 11:02
ειναι οπως τα λεει ο φιλος johnpan κανε οπως αναφερει το σερβις μπουκ και δεν θα χρειαστει να αλλαξεις τπτ αλλο για παααρρααπολυ καιρο!!απλα να αναφερω οτι οι αναρτησεις του αν και απλες ειναι παρα πολυ καλες και αξιοπιστες οπως και ολο το μηχανακι σαν συνολο απλα εμενα με απογοητευσε το σχετικα κακο μπροστα φρενο και τα χαλια λαστιχα και θεωρω οτι ειναι οι μονες του αδυναμιες τα αλλα με την νεκρα και το ρελαντι ουσιαστικα δεν ειναι και τοσο προβλημα

toyar
28/04/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Απλά είναι ψιλοάκυρη η ερώτησή σου, το μηχανάκι είναι ένα απλό commuter, οι αναρτήσεις του είναι οι πιο απλές που υπάρχουν και αποδίδουν απλώς τα απαραίτητα για μετακίνηση. Θα κρατήσουν την ίδια "απόδοση" για δεκαετίες μέχρι να σκάσουν οι τσιμούχες της. :yuck:


Ετσι ακριβώς:beer:

soultz
28/04/2009, 23:23
Ευχαριστώ!!Τέτοια απάντηση με καλύπτει.

@ggelos
03/05/2009, 00:42
Ξερει κανεις που μπορω να βρω καρίνα για το cbf ή αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που να μπορεί να μου φτιάξει μια ??

an.lapat
05/05/2009, 16:52
Ρε παιδιά ξέρεις κανείς να μου πει τι να κάνω αν χτυπάει η καμπάνα στο μηχανάκι όταν δουλεύει και τι φταίει?

bill.k
06/05/2009, 12:21
Χαιρετώ τους συνάδερφους μοτοσυκλετιστές CBF-άδες...

Εδώ και μία βδομάδα ανήκω κι εγώ στην κατηγορία :)

Ακόμα μαθαίνω, βέβαια, καθότι η πρώτη μου μηχανή με συμπλέκτη, και δεν το έχω πολυβγάλει έξω, αλλά οι μέχρι τώρα εντυπώσεις είναι θετικότατες!
Μοντέλο 2007 πήρα κι ένα ψιλοθεματάκι με τη νεκρά το έχω, αλλά ίσως οφείλεται στην απειρία μου...

johnpan
06/05/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Χαιρετώ τους συνάδερφους μοτοσυκλετιστές CBF-άδες...

Εδώ και μία βδομάδα ανήκω κι εγώ στην κατηγορία :)

Ακόμα μαθαίνω, βέβαια, καθότι η πρώτη μου μηχανή με συμπλέκτη, και δεν το έχω πολυβγάλει έξω, αλλά οι μέχρι τώρα εντυπώσεις είναι θετικότατες!
Μοντέλο 2007 πήρα κι ένα ψιλοθεματάκι με τη νεκρά το έχω, αλλά ίσως οφείλεται στην απειρία μου...
Μεγεια σου και πάντα όρθιος. Θα το βρεις το κόλπο με τη νεκρά. Αλλοι τη βγάζουν από δευτέρα πριν το μηχανάκι σταματήσει εντελώς, άλλοι έχουν βρει άλλα κόλπα. Μην το φοβάσαι, βγάλτο μια επαρχιακό να το χαρείς:beer: Και πάντα με εξοπλισμο

viheljo-coled
06/05/2009, 13:47
Οπως τα ειπε ο προλαλησας...μη σε προβληματιζει!στο κατω κατω δεν χρησιμοποιεις νεκρα!δηλαδη στο φαναρι θα εισαι με συμπλεκτη πατημενο - η μονη επιπτωση ειναι οτι θα χρειαστει να αλλαξεις τα δισκακια του συμπλεκτη νωριτερα απ'το κανονικο!μη φανταστεις...αντι για τις 40χιλιαδες τα αλλαζεις στα 30 με 35 λεμε τωρα ως παραδειγμα!.....αντε καλες βολτες κ να το λιωσεις το μοτορι δεν καταλαβαινει!!!:wave2:

dimdil
06/05/2009, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Μεγεια σου και πάντα όρθιος. Θα το βρεις το κόλπο με τη νεκρά. Αλλοι τη βγάζουν από δευτέρα πριν το μηχανάκι σταματήσει εντελώς, άλλοι έχουν βρει άλλα κόλπα. Μην το φοβάσαι, βγάλτο μια επαρχιακό να το χαρείς:beer: Και πάντα με εξοπλισμο


πες τα χρυσοστομε:winka:
τροπο θελει οχι κοπο:winka:

SnakeMJK
06/05/2009, 16:08
νομίζω ότι ο ευκολότερος τρόπος είναι αυτός που είπε ο johnpan... από δευτέρα και πριν σταματήσει! αν σταματήσει, κλάφτα :p

toyar
06/05/2009, 16:43
Άσχετο, αλλά έχω βρει service manual στα βραζιλιάνικα αλλά δεν ξέρω να το ανεβάσω
Αν με βοηθήσει κάποιος το διαθέτω ευχαρίστως:beer: :beer:

paschalis
06/05/2009, 16:48
με 1η σταματημενος συμπλεκταρησε 2-3 φορες και δοκιμασε να βαλεις νεκρα η μετακινησου ελαχιστα μπροστα στο δικο μου παντα επιανε οταν μου το παρουσιασε στην αρχη μετα απο την πρωτη αλλαγη λαδιων στα 1000χιλιομετρα δεν ξαναειχα προβλημα με τις ταχυτητες μοντελο 2004

TassosK
06/05/2009, 17:14
εγω εχω 2008 μοντελο παντως και τη νεκρα ποτε δεν εχς δυσκολευτει να τη βρω

τλκ το cbf το σταματησαν?

@ggelos
06/05/2009, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
εγω εχω 2008 μοντελο παντως και τη νεκρα ποτε δεν εχς δυσκολευτει να τη βρω

τλκ το cbf το σταματησαν?

Απ ότι άκουσα ναι αλλα δεν ειναι και σιγουρο.Πάντος ο σαρακακης ακόμα το διαφημίζει...

Βρήκαν κιόλας τον αντικαταστάτη του: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=78845 :bawl:

TassosK
06/05/2009, 19:31
ναι καλα

αν και οταν θαρθει θαχουμε 30αρισει:p

bill.k
07/05/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από paschalis
με 1η σταματημενος συμπλεκταρησε 2-3 φορες και δοκιμασε να βαλεις νεκρα η μετακινησου ελαχιστα μπροστα στο δικο μου παντα επιανε οταν μου το παρουσιασε στην αρχη μετα απο την πρωτη αλλαγη λαδιων στα 1000χιλιομετρα δεν ξαναειχα προβλημα με τις ταχυτητες μοντελο 2004

Άσε, τα έχω δοκιμάσει όλα!! Έχω ρίξει πολύ διάβασμα εδώ μέσα, μη νομίζεις! Μάλλον πρέπει να βρω απλά τον τρόπο...
Ακόμα δεν την έχω οδηγήσει και πάρα πολύ, δε νιώθω ότι το έχω ΤΟΣΟ ώστε να πάω στη δουλειά μου πχ το πρωί (υπενθυμίζω ότι πρώτη φορά οδηγώ με συμπλέκτη)..

Αλήθεια, ρε παιδιά, έχω την αίσθηση ότι κάνει πολύ θόρυβο/ανεβαίνουν πολύ οι στροφές... (Ίσως επειδή είναι μονοκύλινδρο/ίσως επειδή είναι η πρώτη μου κανονική μηχανή :)).. Αν θυμάμαι καλά, κάπου εδώ μέσα έχει γραφτεί ότι στις 5-6000 αλλάζετε ταχύτητα...
Τότε, όμως, πρέπει να αλλάζω από 2α σε 3η στα 40 χλμ/ώρα ??? :rolleyes:

TassosK
07/05/2009, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Άσε, τα έχω δοκιμάσει όλα!! Έχω ρίξει πολύ διάβασμα εδώ μέσα, μη νομίζεις! Μάλλον πρέπει να βρω απλά τον τρόπο...
Ακόμα δεν την έχω οδηγήσει και πάρα πολύ, δε νιώθω ότι το έχω ΤΟΣΟ ώστε να πάω στη δουλειά μου πχ το πρωί (υπενθυμίζω ότι πρώτη φορά οδηγώ με συμπλέκτη)..

Αλήθεια, ρε παιδιά, έχω την αίσθηση ότι κάνει πολύ θόρυβο/ανεβαίνουν πολύ οι στροφές... (Ίσως επειδή είναι μονοκύλινδρο/ίσως επειδή είναι η πρώτη μου κανονική μηχανή :)).. Αν θυμάμαι καλά, κάπου εδώ μέσα έχει γραφτεί ότι στις 5-6000 αλλάζετε ταχύτητα...
Τότε, όμως, πρέπει να αλλάζω από 2α σε 3η στα 40 χλμ/ώρα ??? :rolleyes:
νομιζω αυτο αφορα επιταχυνση. τωρα αν ειναι πηχτρα ο δρομος δεν νομιζω καν να φτασεις τα 40

eyera80
07/05/2009, 16:22
Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι στο ψάξιμο να πάρω άμεσα ενα CBF250. Εκανα γυρα στην αγορα και στις εφημεριδες κλπ κλπ. Πρωτον αν καποιος πουλαει ας μου στειλει πμ.
Δευτερον. Επειδη ειμαι πρωταρης στις μηχανες, ξερει κανεις να μου πει πρωτον καθε ποτε θελουν σερβις?
Επισης καθε ποτε θελει αλλαγη η αλυσιδα, τα γραναζια (καπου το διαβαζα αυτο) κλπ κλπ.
Καθως και τα λαστιχα.
Ετσι για να ξερω ωστε να κανω και αντιστοιχεια τιμης που το πουλανε, μετα τα επιπλεον λεφτα που θα πρεπει να ριξω πανω στη μηχανη για να στρωσει.

Ευχαριστω

TassosK
08/05/2009, 16:16
σερβις αλυσιδες λαδια κλπ τα γραφει ολα στο βιβλιο οδηγιων.

βεβαια δεν ειναι πανακεια γτ μπορει να νιωσεις οτι κατι χρειαζεται αλλαγη ή συντηρηση νωριτερα απο το προβλεπομεν0.

επισης ειναι και το λαδωμα της αλυσιδας.

γενικα ολα πανε με τα χιλιομετρα εκτος κ αν δεν κανεις τρελη χρηση που παει με τον χρονο

paschalis
08/05/2009, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Άσε, τα έχω δοκιμάσει όλα!! Έχω ρίξει πολύ διάβασμα εδώ μέσα, μη νομίζεις! Μάλλον πρέπει να βρω απλά τον τρόπο...
Ακόμα δεν την έχω οδηγήσει και πάρα πολύ, δε νιώθω ότι το έχω ΤΟΣΟ ώστε να πάω στη δουλειά μου πχ το πρωί (υπενθυμίζω ότι πρώτη φορά οδηγώ με συμπλέκτη)..

Αλήθεια, ρε παιδιά, έχω την αίσθηση ότι κάνει πολύ θόρυβο/ανεβαίνουν πολύ οι στροφές... (Ίσως επειδή είναι μονοκύλινδρο/ίσως επειδή είναι η πρώτη μου κανονική μηχανή :)).. Αν θυμάμαι καλά, κάπου εδώ μέσα έχει γραφτεί ότι στις 5-6000 αλλάζετε ταχύτητα...
Τότε, όμως, πρέπει να αλλάζω από 2α σε 3η στα 40 χλμ/ώρα ??? :rolleyes:


πραγματικα στις 2 πρωτες ταχυτητες (εξαλλου η πρωτη ειναι μονο για να ξεκινας) με ελαχιστες στροφες αρχιζει να τριζει το μηχανακι και να κανει θορυβο το μοτερ γιαυτο εγω δεν το ζοριζα καθολου στις 2 πρωτες σχεσεις
αντιθετα στην 3 ανοιγει το μοτερ και η ροπη του λες και ειναι αλλο μηχανακι απο κει και περα μην το φοβασαι ανοιξε το.απλα καπου στις 6000στροφες συντονιζει λιγο ο κινητηρας αλλα μην σε απασχολει καθολου αυτο

bill.k
11/05/2009, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από paschalis
πραγματικα στις 2 πρωτες ταχυτητες (εξαλλου η πρωτη ειναι μονο για να ξεκινας) με ελαχιστες στροφες αρχιζει να τριζει το μηχανακι και να κανει θορυβο το μοτερ γιαυτο εγω δεν το ζοριζα καθολου στις 2 πρωτες σχεσεις
αντιθετα στην 3 ανοιγει το μοτερ και η ροπη του λες και ειναι αλλο μηχανακι απο κει και περα μην το φοβασαι ανοιξε το.απλα καπου στις 6000στροφες συντονιζει λιγο ο κινητηρας αλλα μην σε απασχολει καθολου αυτο

Ωραίος, ευχαριστώ πολύ!! :beer:

avel
11/05/2009, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Αν θυμάμαι καλά, κάπου εδώ μέσα έχει γραφτεί ότι στις 5-6000 αλλάζετε ταχύτητα...
Τότε, όμως, πρέπει να αλλάζω από 2α σε 3η στα 40 χλμ/ώρα ??? :rolleyes: [/B]

Μη σε παραξενεύει αυτό. Είναι μάλλον η φύση του μονοκύλινδρου και των 250 κυβικών με τη χαμηλή τελική, εξ ου υποθέτω και το κοντό κιβώτιο και οι υψηλές στροφές λειτουργίας.

Άλλωστε, τα χαρακτηριστικά λένε

Max Power: 15 kW @ 8000 rpm
Max Torque: 22 Nm @ 6000 rpm

Οπότε οι 6000 στροφές είναι λογικό σημείο να αλλάζεις ταχύτητα (για οικονομία), και οι 8000 αντίστοιχο σημείο για μέγιστη επιτάχυνση. Εγώ προσωπικά αλλάζω γύρω στις 7000.

SnakeMJK
11/05/2009, 13:40
εγώ άλλαζα απροβλημάτιστα ταχύτητα πάντα στα κόκκινα (μιας και ήταν ψόφιο το πράμα). σχεδόν κάθε αλλαγή γινόταν πολύ ψηλά, χωρίς ποτέ να κάνει κιχ το μηχανάκι. η κατανάλωση βαριά πήγαινε 5 λίτρα / 100 χλμ.

paschalis
11/05/2009, 17:35
ενταξει μπορεις να πας και με 60 και δευτερα αλλα γιατι να το κανεις οταν μπορεις να πηγαινεις με τριτη και με περισσοτερη ροπη μιλαμε για συνθηκες κανονοκης οδηγησης οχι τσιτα.στην εκκινηση το μηχανακι ειναι ψοφιο οντως κατι παπια πηγαιναν πιο γρηγορα αλλα μετα αλλαζει το πραγμα εγω αλλαζα δευτερα περιπου στισ 5-6000 στροφες και τις υπολοιπες καπου στις 8000 η περοσσοτερο αν ηθελα να το πατησω παντα πριν τα κοκκινα οχι οτι δεν παει παραπανω αλλα μου αρεσει η μηχανη να μην φτανει στα ορια της.εξαλλου αν του πινεις το αιμα θα σου πινει λαδακι καυτο και αν το ζοριζεις ναι πινει.αυτα που γραφω ομως εξαρτονται απο τον τροπο οδηγησης του καθενος

bill.k
12/05/2009, 13:07
Καταρχάς, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις... :)

Με 60 με δευτέρα??? :confused: Δεν έχω καταφέρει να το κάνω ακόμα αυτό!!!! (Ούτως ή άλλως δε θα το έκανα, αλλά κουβέντα να γίνεται..)

Κατά τ' άλλα, μάλλον είναι κι αυτό (η όλη συμπεριφορά) κάτι που πρέπει να συνηθίσω (και όντως γίνεται ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ) λόγω της μετάβασης από scooter στο CBF 250... :beer:

paschalis
12/05/2009, 13:29
ναι καπου εκει τωρα μπορει και λιγο λιγοτερο δεν θυμαμαι ακριβως μιλαω παντα για αλλαγες απο πρωτη παντα στα κοκκινα οπως ειπε ο φιλος παραπανω και γω κανα 2 φορες το εκανα για να δω τα ορια του.απλα αν το κοκκινησεις στην ουσια θα δεις οτι η 6 ειναι σαν να μην υπαρχει δεν θα σου δωσει πολλα χιλιομετρα και αυτα αργα με κατηφορα κτλπ

johnpan
12/05/2009, 13:41
cbf for ever! http://www.youtube.com/watch?v=gQJBEAejPj4

paschalis
12/05/2009, 13:49
+10000 για το cbf
+10000 για τους in flames

@ggelos
12/05/2009, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από paschalis
+10000 για το cbf
+10000 για τους in flames

:beer: :beer: :beer: :beer:

ale3andro
13/05/2009, 21:18
Καλησπέρα παιδιά,
σιγά σιγά πρέπει να παώ για ρύθμιση βαλβίδων τον CBF μου. Έχει κάνει κανείς κάτι τέτοιο πρόσφατα για να μου πει μια ενδεικτική τιμή;

PS. Είδα σήμερα στο Carrefour μαγνητικό tank bag 20L με 19,90?. Λέτε να αξίζει τον κόπο; Μπαίνει πάνω από bagster η χρειάζεται να είναι "γυμνό" το ρεζερβουάρ;

OzZzZzY
14/05/2009, 02:32
παιδια after market τιμονι που μπορουμε να βρουμε? κατι καλυτερο απ το εργοστασικο δηλαδη

johnpan
14/05/2009, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
παιδια after market τιμονι που μπορουμε να βρουμε? κατι καλυτερο απ το εργοστασικο δηλαδη

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=22737

Samios
15/05/2009, 23:48
Παιδιά καλησπέρα.

Είμαι από την Πάτρα και είμαι καινούργιος στην παρέα σας. Ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω το CBF 250. Δυστηχώς εδώ μου είπαν πως σταμάτησε να βγαίνει και σε αντικατάσταση αυτού έφεραν το 125i.
Νομίζω ότι είναι πολύ μικρό. Η μόνη λύση που μου μένει είναι να αγοράσω μεταχειρισμένη. Όμως εδώ στην Πάτρα δεν έχουμε και πολλές επιλογές. Μικρή αγορά, μικρές πιθανότητες να βρω κάτι αξιόλογο.
Καινούργια δεν πρόκειται να βρω πουθενά;

Κάποιος φίλος μου είπε και για το Yamaha YBR250. Τι λέτε και εσείς;

paschalis
16/05/2009, 13:39
αν περιμενεις λιγο θα βγει το vtr250 στην ευρωπη πολυ καλο μηχανακι αλλα απο τιμη δεν ξερω τι θα παιξει.
τωρα και το cbf και το ybr ειναι σχεδον ιδιο πραγμα οποιο σου αρεσει παρε το θετικο με τοy br ειναι οτι ειναι injection απο την αλλη εγω αν διαλεγα παλι το honda θα επαιρνα αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο
νομιζα οτι ακομα μπορεις να το βρεις καινουργιο το cbf!!!!

omitsos
16/05/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Samios
Παιδιά καλησπέρα.

Είμαι από την Πάτρα και είμαι καινούργιος στην παρέα σας. Ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω το CBF 250. Δυστηχώς εδώ μου είπαν πως σταμάτησε να βγαίνει και σε αντικατάσταση αυτού έφεραν το 125i.
Νομίζω ότι είναι πολύ μικρό. Η μόνη λύση που μου μένει είναι να αγοράσω μεταχειρισμένη. Όμως εδώ στην Πάτρα δεν έχουμε και πολλές επιλογές. Μικρή αγορά, μικρές πιθανότητες να βρω κάτι αξιόλογο.
Καινούργια δεν πρόκειται να βρω πουθενά;

Κάποιος φίλος μου είπε και για το Yamaha YBR250. Τι λέτε και εσείς;

Γεια σου φιλε:beer:

Και εγω απο πατρα ειμαι και πηρα το CBF 250 μεταχειρισμενο πριν λιγο καιρο..Δυστυχως οπως λες δεν βρισκεις ευκολα απο πατρα γι αυτο και εγω αναγκαστηκα να βρω απο αθηνα και το εφερα με φορτηγο (ακουγεται λιγο ζορι αλλα ολη η ιστορια κρατησε 1 μερα:) Παντως ψαξε πρωτα πατρα σε αγγελιες και σε μαγαζια για να εισαι σιγουρος.. Η μηχανη ειναι πολυ καλη επιλογη για πρωτη και οχι μονο και αξιζει τον κοπο:beer:

johnpan
16/05/2009, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Samios
Παιδιά καλησπέρα.

Είμαι από την Πάτρα και είμαι καινούργιος στην παρέα σας. Ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω το CBF 250. Δυστηχώς εδώ μου είπαν πως σταμάτησε να βγαίνει και σε αντικατάσταση αυτού έφεραν το 125i.
Νομίζω ότι είναι πολύ μικρό. Η μόνη λύση που μου μένει είναι να αγοράσω μεταχειρισμένη. Όμως εδώ στην Πάτρα δεν έχουμε και πολλές επιλογές. Μικρή αγορά, μικρές πιθανότητες να βρω κάτι αξιόλογο.
Καινούργια δεν πρόκειται να βρω πουθενά;

Κάποιος φίλος μου είπε και για το Yamaha YBR250. Τι λέτε και εσείς;

Ισως βρεθεί cbf250 στην Πάτρα από ένα φίλο μου. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε π.μ.

viheljo-coled
19/05/2009, 14:51
Φιλοι συμμοτοριστες...κ κυριως CBFαδες!!!αυτη την εμπειρια θα ηθελα να τη μοιραστω μαζι σας!τη Κυριακη εκανα τη πρωτη μαγαλης διαρκειας διαδρομη με το cbfaki μου:Χανιωτη Χαλκιδικης-Θεσσαλονικη κ μαλιστα με τερμα βροχη...κοντα 100χλμ.........κ το γουσταραααα το μοτο δεν εχει να ζηλεψει τιποτατα κανει ολα...τα σπαει λεμε!!!

παρεπιπτωντως να ρωτησω κατι σαν αδαης κ καποιος γνωστης ας μου απαντησει παρακαλω...πηγα κ ηρθα αψογα στην εν λογω διαδρομη...αν κανω μεγαλυτερη διαδρομη θα χρειαστει να συμπληρωσω λαδι;υπαρχει περιπτωση να ταλαιπωρησω παραπανω απ'οσο πρεπει τον κινητηρα...μιλαω για ταχυτητες απο 90 εως 120-130χλμ...ευχαριστω...α!κ να το στιψτε το μοτο...εχει πολυ ζουμι!!!!:) :beer:

paschalis
19/05/2009, 15:03
με τσιτα το γκαζι για αρκετη(μιλαμε για καμια ωρα και βαλε στα ορια του) ωρα ισως καψει λιγο λαδακι με ταχυτητες απο 110-120 μην φοβασαι δεν θα παθει τπτ εγω εκανα θεσσαλονικη βολο με μεσω ορο 120 και μια σταση βεβαια και δεν εκαψε τπτ.απο μηχανη σε μηχανη βεβαια ειναι διαφορετικο αν μπορεις δες το σε επομενο ταξιδακι που θα κανεις και μετα θα ξερεις εσυ καλυτερα και καλες βολτες

tasosrap
19/05/2009, 17:21
Καλησπερα σε ολους.Πριν λιγο ειχα παρκαρει το cbf μου πισω απο ενα αμαξι.Η κοπελα πηγε να ξεπαρκαρει,δεν το ειδε και παρτο κατω...Ξερει κανεις τιμες ανταλλακτικων για μανετα φρενου,αντιβαρο και για το πλαινο πλαστικο που ειναι πανω στο ντεποζιτο;;Ευχαριστω...

Λεωνίδας
19/05/2009, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tasosrap
Καλησπερα σε ολους.Πριν λιγο ειχα παρκαρει το cbf μου πισω απο ενα αμαξι.Η κοπελα πηγε να ξεπαρκαρει,δεν το ειδε και παρτο κατω...Ξερει κανεις τιμες ανταλλακτικων για μανετα φρενου,αντιβαρο και για το πλαινο πλαστικο που ειναι πανω στο ντεποζιτο;;Ευχαριστω... πάρε μια ιδέα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=7181) :wave2:

ΥΓ δε σου έκανε δήλωση :confused:

viheljo-coled
19/05/2009, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από paschalis
με τσιτα το γκαζι για αρκετη(μιλαμε για καμια ωρα και βαλε στα ορια του) ωρα ισως καψει λιγο λαδακι με ταχυτητες απο 110-120 μην φοβασαι δεν θα παθει τπτ εγω εκανα θεσσαλονικη βολο με μεσω ορο 120 και μια σταση βεβαια και δεν εκαψε τπτ.απο μηχανη σε μηχανη βεβαια ειναι διαφορετικο αν μπορεις δες το σε επομενο ταξιδακι που θα κανεις και μετα θα ξερεις εσυ καλυτερα και καλες βολτες Ωραιοςςς...ευχαριστω pasxalis...επισης!!!!!:wave2: :beer:

giorgos_o
30/05/2009, 21:55
Καλησπερα!
Πριν 1-2 μερες ανακαλυψα, απο σχετικο θορυβο, οχι εχει σπασει εσωτερικα το ενα απο τα δυο στηριγματα της σχαρας που εχω βαλει για μπαγκαζιερα..εχω βαλει την αυθεντικη honda για το cbf. Μηπως ξερει καποιος που μπορω να παραγγειλω σε e-shop να μου στειλουν μια να την αλλαξω μονος;;

avel
30/06/2009, 17:35
Ω, giorgos_o, δεν ξέρω την απάντηση στο ερώτημά σου, αλλά μπήκα σε αυτό το topic μόνο και μόνο για να γράψω το δικό μου... πόνημα:

Σήμερα διαπίστωσα ότι εσωτερικά έχουν ραγίσει / σπάσει κι εμένα τα στηρίγματα της μηχανής για τη βάση της μπαγκαζιέρας.

Και τώρα συνειδητοποιώ ότι μάλλον είναι από δικιά μου χαζομάρα. Σε ένα ταξιδάκι, είχα βάλει σαμάρια, τα οποία νομίζω ότι τα είχα στηρίξει και δέσει πάνω από τη βάση της μπαγκαζιέρας. Ίσως δεν ήταν τόσο καλή ιδέα τελικά... :rolleyes:

Αύριο ακολουθεί η επισκευή και η κοστολόγηση... Για να δούμε. Οι βλακείες πληρώνονται!

@ggelos
23/07/2009, 17:49
Παίδες, έκανα το πρώτο μεγάλο μου (σχετικά) ταξίδι.Πήγα Ξυλόκαστρο και φυσικά γύρισα.122 χλμ από Αθήνα
Με έφαγε βέβαια ο αέρας αλλά ήταν μια χαρά ταξιδάκι.

Είτε το πιστεύετε είτε όχι, το κοντέρ έγραψε 150+κάτι. Πραγματικά τελίκιασε
Έκαψε περίπου το ένα τρίτο από το ντεπόζιτο και κάτι ψιλά από λάδια.
Δοκιμάστε το κ εσείς...

Επόμενο ταξίδι θα είναι προς Λάρισα το Σεπτέμβρη........

:wave2:

RideFree
28/07/2009, 02:20
Αθήνα - Λειβαδιά, 140 χλμ απόσταση με 120-140km/h και ενίοτε 150 :D

Τράβηξε χαλαρά, έκανα μια στάση καθώς πήγαινα και καμιά γυρνώντας.

Εκτός από μούδιασμα στα χέρια, δε με ενόχλησε καθόλου κ ούτε κουράστηκα, ειδικά την επιστροφή ούτε που την κατάλαβα!

ON_THE_RIDE
28/07/2009, 08:44
Σήμερα πήρα στα χέρια μου το CBF 250 όμως ακόμα δεν το πήρα μου παρουσίασε κάτι και θα ήθελα την γνώμη σας μήπως και κάποιος ξέρει να με διαφωτίσει!!! Να σημειώσω ότι η μηχανή είναι 10ος του 2007 και το πήρα με 1479χλμ (είναι ακόμα σε εγγύηση)!! Πηγαίνοντας λοιπόν για το σπίτι ενώ η ένδειξη της βενζίνης είχε 1 γραμμή που αναβόσβηνε είπα στο πρώτο βενζινάδικο που θα βρώ να το γεμίσω.....40 μέτρα πρίν έκανε κάτι διακοπές και έσβησε (δεν το γύρισα ρεζέρβα γιατί σχεδόν είχα μπει στο βενζινάδικο) είπα του τύπου λοιπόν να το γεμίσει με super αμόλυβδη συγκεκριμένα, κλείνω την τάπα ανοίγω τον διακόπτη κάνει το check και βλέπω μετά ότι είχαν χαθεί οι γραμμές στην ψηφιακή οθόνη όμως τα γραμματάκια F και Ε φαινόντουσαν κανονικά........!!! Μέχρι και τώρα που μπήκα σπίτι και το παρακολούθησα από την ώρα που το πείρα στα χέρια μου δυστυχώς η ένδειξη είναι ακόμα αόρατη....!! Τι να φταίει??? Μήπως επειδή του έβαλα λίγο παραπάνω από το Full του? Παρακαλώ τα φώτα σας!!! Πάντως κατά τα άλλα είναι απίστευτο!!!

@ggelos
28/07/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από RideFree
Εκτός από μούδιασμα στα χέρια

Και εγώ την είχα πάθει έτσι. Μπουφανάκι, γάντια και σιλικονούχα γκρίπς βοηθάνε πάααααααρα πολύ :wave2:

ΝΑΙΑΣ
28/07/2009, 17:01
Καλοριζικο και καλους δρομους.Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με ενα καινουργιο CBF 25O που πηρα περσι.Πηγα 2 φορες στο εξουσιοδοτημενο και αφου με παραμυθιασαν με αναβολες ,στο τελος το αποδεχτηκα και το συνηθησα.Οταν γεμιζεις χανεται η ενδειξη της βενζινας και στα 70-80 χλμ που θα διανυσεις μετα θα εμφανισθη η φουλ ενδειξη βενζινας.Αν το πολεμησεις με το εξουσιοδοτημενο και στο φτιαξουν,εχει καλως.

ON_THE_RIDE
28/07/2009, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΝΑΙΑΣ
Καλοριζικο και καλους δρομους.Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με ενα καινουργιο CBF 25O που πηρα περσι.Πηγα 2 φορες στο εξουσιοδοτημενο και αφου με παραμυθιασαν με αναβολες ,στο τελος το αποδεχτηκα και το συνηθησα.Οταν γεμιζεις χανεται η ενδειξη της βενζινας και στα 70-80 χλμ που θα διανυσεις μετα θα εμφανισθη η φουλ ενδειξη βενζινας.Αν το πολεμησεις με το εξουσιοδοτημενο και στο φτιαξουν,εχει καλως.

Κατάλαβα.....σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου καλούς δρόμους να έχουμε....!!! Και να προσθέσω ότι έβαλα τελικά τον συναγερμό SPY 5000m και ένα έχω να πω ''ΤΑ ΣΠΑΕΙ'' :smokin: Ε ρε γέλιο να κάθομαι σε μια γωνιά να περνάνε δίπλα και να ξεκινάω την μηχανή από το control του συναγερμού και να δείτε εκφράσεις και αντιδράσεις :rotflmao: :rotflmao: πολύ γέλιο αλλά πέρα από αυτό είναι ένας πολύ αξιόπιστος συναγερμός φτου φτου :winka: :winka:

@ggelos
28/07/2009, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ON_THE_RIDE
Κατάλαβα.....σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου καλούς δρόμους να έχουμε....!!! Και να προσθέσω ότι έβαλα τελικά τον συναγερμό SPY 5000m και ένα έχω να πω ''ΤΑ ΣΠΑΕΙ'' :smokin: Ε ρε γέλιο να κάθομαι σε μια γωνιά να περνάνε δίπλα και να ξεκινάω την μηχανή από το control του συναγερμού και να δείτε εκφράσεις και αντιδράσεις :rotflmao: :rotflmao: πολύ γέλιο αλλά πέρα από αυτό είναι ένας πολύ αξιόπιστος συναγερμός φτου φτου :winka: :winka:

Και εγώ το κάνω αυτό, με το παπί ενός φίλου μου. Να το κάνεις όταν θα περνάνε τίποτα γερόντια...Θα πεθάνεις στο γέλιο :wave2:

livbiker
30/07/2009, 14:38
Κατ' αρχήν ... χαίρομαι που ξαναζωντανεύει με μυνήματα η συζήτηση για τα cbf μας.
Όσον αφορά τώρα το θέμα με την ένδειξη βενζίνης
(ON_THE_RIDE και ΝΑΙΑΣ)
το πρόβλημα έχει να κάνει με το φλοτέρ (ή πλωτήρα επί το Ελληνικότερο) και αν το μηχανάκι είναι ακόμη στην εγγύηση τότε κρίμα να μην το αλλάξετε. Να επιμείνετε στο συνεργείο σας μιας και δεν είναι και τίποτα σπουδαίο ... άντε μισή ώρα δουλειά το πολύ ...
Τα λέμε ...

ΝΑΙΑΣ
30/07/2009, 16:02
Εχεις δικιο,το ξερω οτι ειναι το φλοτερ αλλα το προβλημα ειναι η αντιπροσωπεια και η δουλεια του μαστορα που δεν την πληρωνουν.

livbiker
30/07/2009, 20:51
Φίλε ΝΑΙΑΣ το φλοτέρ είναι και το μοναδικό προβληματάκι που παρουσίασε το δικό μου. Ήταν μέσα στην εγγύηση και ο δικός μου ο "μάστορας" το έφτιαξε χωρίς δεύτερη κουβέντα και χωρίς καθόλου "μούτρα" που σημαίνει ότι η αντιπροσωπεία τον πλήρωσε!!!
Άρα ο δικός σου "μάστορας" μάλλον δεν ...???!!!

ON_THE_RIDE
30/07/2009, 23:55
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από livbiker
Κατ' αρχήν ... χαίρομαι που ξαναζωντανεύει με μυνήματα η συζήτηση για τα cbf μας.
Όσον αφορά τώρα το θέμα με την ένδειξη βενζίνης
(ON_THE_RIDE και ΝΑΙΑΣ)
το πρόβλημα έχει να κάνει με το φλοτέρ (ή πλωτήρα επί το Ελληνικότερο) και αν το μηχανάκι είναι ακόμη στην εγγύηση τότε κρίμα να μην το αλλάξετε. Να επιμείνετε στο συνεργείο σας μιας και δεν είναι και τίποτα σπουδαίο ... άντε μισή ώρα δουλειά το πολύ ...
Τα λέμε ... [/QUOTE

Με το που γυρίσω από διακοπές πρώτη μου δουλειά είναι αυτή όσο ακόμα θα έχω την εγγύηση....!!

ON_THE_RIDE
30/07/2009, 23:57
Παρατήρησα και κάτι άλλο κάνα 2 μέρες τώρα εκεί που έχω 2α μέσα ή και στην 3η ακούω ένα ''σκάσιμο'' και σβήνει αυτό που υποψιάζομαι είναι η καθαρότητα της βενζίνης που να σημειώσω πρώτο γέμισμα ήτανε και με super unleaded..... :eek: :eek: είναι όμως αυτό ή παίζει τπτ ποιο ανυσηχιτικό........!!! :confused: :confused: :confused:

@ggelos
31/07/2009, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ON_THE_RIDE
Παρατήρησα και κάτι άλλο κάνα 2 μέρες τώρα εκεί που έχω 2α μέσα ή και στην 3η ακούω ένα ''σκάσιμο'' και σβήνει αυτό που υποψιάζομαι είναι η καθαρότητα της βενζίνης που να σημειώσω πρώτο γέμισμα ήτανε και με super unleaded..... :eek: :eek: είναι όμως αυτό ή παίζει τπτ ποιο ανυσηχιτικό........!!! :confused: :confused: :confused:

Άδειασέ την και βάλε ΑΠΛΗ αμόλυβδη. Αν συνεχίσει τότε να το πάς




Παίδες να τα πάτε(για την ένδειξη βενζίνης) κ στο τέλος να τους πείτε ευχαριστώ με δώρο ένα φάσκελο !!! Πραγματικά τους αξίζει

Εγώ σήμερα πήγα για σέρβις των 20000 χλμ σε ένα γνωστό μου δουλεύει σε εξουσιοδοτημένο της Kawasaki.Τουλάχιστον ξέρω ότι όλα γίναν τέλεια, οικονομικά και χωρίς κανένα πρόβλημα :winka:

ON_THE_RIDE
31/07/2009, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από @ggelos
Άδειασέ την και βάλε ΑΠΛΗ αμόλυβδη. Αν συνεχίσει τότε να το πάς




Παίδες να τα πάτε(για την ένδειξη βενζίνης) κ στο τέλος να τους πείτε ευχαριστώ με δώρο ένα φάσκελο !!! Πραγματικά τους αξίζει

Εγώ σήμερα πήγα για σέρβις των 20000 χλμ σε ένα γνωστό μου δουλεύει σε εξουσιοδοτημένο της Kawasaki.Τουλάχιστον ξέρω ότι όλα γίναν τέλεια, οικονομικά και χωρίς κανένα πρόβλημα :winka:

Ελπίζω κ εγώ φίλε μου να είναι θέμα βενζίνης.....κατά τα άλλα πληρώνουμε ''χρυσό'' για ''σίδηρο'' που λέει ο λόγος!!! Μήπως από την άλλη την super αμόλυβδη δεν την δουλεύει καλά το CBF?
Όσο για την ένδειξη αυτό εννοείτε πως δεν θα τους την χαρίσω.....αφού έχω ακόμα την εγγύηση!!

CB...K
31/07/2009, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από @ggelos
Και εγώ το κάνω αυτό, με το παπί ενός φίλου μου. Να το κάνεις όταν θα περνάνε τίποτα γερόντια...Θα πεθάνεις στο γέλιο :wave2:

έτσι... έτσι...

να μάθουν!!!

(αφού μπορεί κι'αυτοί να έφεραν στον κόσμο τύπους που γελάνε με τέτοια αστεία!!!)

CBF 250
02/10/2009, 11:28
Γειά σας,παιδιά.Ονομάζομε Δημήτρης και είμαι νέο μέλος.Είμαι κάτοχος ενός cbf 250 όπου είμαι ευχαριστημένος αρκετα.

ΝΑΙΑΣ
02/10/2009, 19:04
Ειναι 25 ημερες τωρα που το 250 μου σβυνει καποιες φορες ενω ταξιδευω.Σταματαω,δουλευει η μιζα αλλα δεν παιρνει μπρος.Μετα απο 2-3 λεπτα ξαναπαιρνει και ξεκιναω.Στο συνεργειο μου ειπαν 5 πιθανοτητες για το προβλημα αλλα πρεπει να την αφησω και να την κανουν βολτες μεχρι να εμφανιστει το προβλημα δηλαδη πρεπει καποιος να ειναι καβαλλα για 2-3 μερες για να του συμβει.Οπως καταλαβαινετε την αφησα ετσι.

ΝΑΙΑΣ
02/10/2009, 19:08
Ξεχασα να αναφερω οτι εχει αρχισει και ιδρωνει λαδακια σε πολλα σημεια ενω ο δεικτης της βενζινας δεν φτιαχτηκε.Μιλαμε για καινουργια μηχανη 16000 χιλ.Καλα να παθω που εμπλεξα με βραζιλιανους ενω με τρανσαλπ και αφρικα ημουν μια χαρα.

CBF 250
03/10/2009, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από RideFree
Αθήνα - Λειβαδιά, 140 χλμ απόσταση με 120-140km/h και ενίοτε 150 :D

Τράβηξε χαλαρά, έκανα μια στάση καθώς πήγαινα και καμιά γυρνώντας.

Εκτός από μούδιασμα στα χέρια, δε με ενόχλησε καθόλου κ ούτε κουράστηκα, ειδικά την επιστροφή ούτε που την κατάλαβα!

Παίδες, έκανα το πρώτο μεγάλο μου (σχετικά) ταξίδι.Πήγα Ξυλόκαστρο και φυσικά γύρισα.122 χλμ από Αθήνα
Με έφαγε βέβαια ο αέρας αλλά ήταν μια χαρά ταξιδάκι.

Είτε το πιστεύετε είτε όχι, το κοντέρ έγραψε 150+κάτι. Πραγματικά τελίκιασε
Έκαψε περίπου το ένα τρίτο από το ντεπόζιτο και κάτι ψιλά από λάδια.
Δοκιμάστε το κ εσείς...

Επόμενο ταξίδι θα είναι προς Λάρισα το Σεπτέμβρη........



Αθήνα Τρίκαλα σε 4 ωρες και 20 λεπτα με 3 -4 διαλείματα.Βέβαια μαμα όλα και έφτασα τα 155χλμ. Έκαψα περίπου ένα ντεπόζιτο.Μου έμειναν περίπου 2 γραμμές.

ledz
03/10/2009, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΝΑΙΑΣ
Ξεχασα να αναφερω οτι εχει αρχισει και ιδρωνει λαδακια σε πολλα σημεια ενω ο δεικτης της βενζινας δεν φτιαχτηκε.Μιλαμε για καινουργια μηχανη 16000 χιλ.Καλα να παθω που εμπλεξα με βραζιλιανους ενω με τρανσαλπ και αφρικα ημουν μια χαρα.

Κατ'αρχας συγχαρητηρια σε ολους οσους τα βγαλατε ταξιδακι, το ζηταει η καρδια του! Εχω κανει αμετρητες φορες Πατρα-Αθηνα-Πατρα... Επιδαυρο-Βραχατι-Γαλαξιδι για καφε και λοιπα. ΑΝΤΕΧΕΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ!

Οσο για το οτι δεν παιρνει μετα απο ωρα λειτουργειας το παθαινε κι εμενα. Δεν επαιρνε με την πρωτη μιζια οπως συνηθως δηλαδη, ηθελε να κρυωσει ... ΚΑΤΙ... ποτε δε με αφησε ομως..

Το οτι δακρυζει λαδια δακρυζει, αλλα δε θυμαμαι να ειναι σε υπερβολικο βαθμο, φτιαχνεται ευκολα παντως με αλλαγη φλατζας κεφαλης...

Ο δεικτης βενζινης τις τελευτεαιες μερες που το'χα μου'κανε και μενα κολπα, αλλα συνηθως εφτιαχνε με τον ελληνικο τροπο (σφαλιαρα)...

Καλα (και πολλα) ΧΜ σε ολους!

ακομα ζηλευω την αυτονομια του

johnpan
03/10/2009, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Κατ'αρχας συγχαρητηρια σε ολους οσους τα βγαλατε ταξιδακι, το ζηταει η καρδια του! Εχω κανει αμετρητες φορες Πατρα-Αθηνα-Πατρα... Επιδαυρο-Βραχατι-Γαλαξιδι για καφε και λοιπα. ΑΝΤΕΧΕΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ!

Οσο για το οτι δεν παιρνει μετα απο ωρα λειτουργειας το παθαινε κι εμενα. Δεν επαιρνε με την πρωτη μιζια οπως συνηθως δηλαδη, ηθελε να κρυωσει ... ΚΑΤΙ... ποτε δε με αφησε ομως..

Το οτι δακρυζει λαδια δακρυζει, αλλα δε θυμαμαι να ειναι σε υπερβολικο βαθμο, φτιαχνεται ευκολα παντως με αλλαγη φλατζας κεφαλης...

Ο δεικτης βενζινης τις τελευτεαιες μερες που το'χα μου'κανε και μενα κολπα, αλλα συνηθως εφτιαχνε με τον ελληνικο τροπο (σφαλιαρα)...

Καλα (και πολλα) ΧΜ σε ολους!

ακομα ζηλευω την αυτονομια του

+1000 για το ότι αντέχει. Εχω κάνει τις ίδιες διαδρομές πάρα πολλές φορές, το πούλησα με 81.000 :wave2: Αρκεί να του συμπληρώνεις λαδάκι μετά το ταξίδι.

Να δακρύζει δεν είναι φυσιολογικό, είναι αδικαιολόγητο. Ειδικά με φλάντζα σιλικόνης που έχει από τη μάνα του.

Οσο για το φίλο που είδε 150 τον πιστεύω, έχει δει στις μικροκατηφόρες στα διόδια 160 και κάτι

giorgos_o
04/10/2009, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΝΑΙΑΣ
Ειναι 25 ημερες τωρα που το 250 μου σβυνει καποιες φορες ενω ταξιδευω.Σταματαω,δουλευει η μιζα αλλα δεν παιρνει μπρος.Μετα απο 2-3 λεπτα ξαναπαιρνει και ξεκιναω.Στο συνεργειο μου ειπαν 5 πιθανοτητες για το προβλημα αλλα πρεπει να την αφησω και να την κανουν βολτες μεχρι να εμφανιστει το προβλημα δηλαδη πρεπει καποιος να ειναι καβαλλα για 2-3 μερες για να του συμβει.Οπως καταλαβαινετε την αφησα ετσι.
Δηλαδη τελικα το προβλημα ειναι απο την υπερθερμανση;; κ εμενα το εχει παρουσιασει μια φορα, σε πολυ ζεστο καλοκαιρνο μεσημερι, οχι μεγαλη χιλιομετρικα αποσταση αλλα ανηφορες κ πολλες στροφες κ συνεχεια χαμηλες ταχυτητες..το ειχα παει συνεργειο κ μου ειχαν πει οτι ειναι ή λογω κακης ποιοτητας βενζινης ή ηλεκτρονικη (αν το παρουσιαζε ξανα..)
Θελω να ρωτησω κατι..το ανεβαζω Αθηνα κ θελω να του βαλω συναγερμο..μπορειτε να μου προτεινετε τι συναγερμο,ποσο θα κοστισει κ που μπορω να τον βαλω; Ευχαριστω...

ledz
04/10/2009, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos_o
Δηλαδη τελικα το προβλημα ειναι απο την υπερθερμανση;; κ εμενα το εχει παρουσιασει μια φορα, σε πολυ ζεστο καλοκαιρνο μεσημερι, οχι μεγαλη χιλιομετρικα αποσταση αλλα ανηφορες κ πολλες στροφες κ συνεχεια χαμηλες ταχυτητες..το ειχα παει συνεργειο κ μου ειχαν πει οτι ειναι ή λογω κακης ποιοτητας βενζινης ή ηλεκτρονικη (αν το παρουσιαζε ξανα..)
Θελω να ρωτησω κατι..το ανεβαζω Αθηνα κ θελω να του βαλω συναγερμο..μπορειτε να μου προτεινετε τι συναγερμο,ποσο θα κοστισει κ που μπορω να τον βαλω; Ευχαριστω...

Δε μου φαινεται οτι φταιει η βενζινη (οχι οτι δεν ειναι ΓΤΠ ειδικα στην αθηνα - με το cbr χανω τουλαχιστον 10 αλογα + μπερδεματα)... Μαλλον καποιος ανορθωτης ειναι που δινει λαθος ρευματα μεχρι να κρυωσει (ή μαλλον λεω βλακειες) παντως δε μου'δινε την εντυπωση οτι ηταν κατι σοβαρο. Για την υπερθερμανση οσο βρισκεται σε κινηση η μηχανη μη σε νοιαζει τιποτα, αεροψυκτο ειναι - ετσι σχεδιαστηκε.

Συναγερμο θα σου'λεγα να παραγγειλεις απ'εξω (ειδικα αμερικη με την ισοτιμια σε πολυ συμφερουσα τιμη) και να τον εγκαταστησεις μονος σου. Βασικες γνωσεις αν εχεις σε συνδεσμολογιες και αφαιρεση πλαστικων απο τη μηχανη, μια χαρα θα τα καταφερεις. Εγω πηρα αυτο (http://www.solomotoparts.com/product.php?productid=22449&cat=359&page=2) εδω και ενα χρονο περιπου και το εβαλα μονος μου, κανενα προβλημα... (και πρεπει να γλιτωσα και 2- 2,5 κατοσταρικα) :wave2:

giorgos_o
06/10/2009, 13:28
μμμ..ακριβουτσικος, κ εδω που ηρθα δεν εχω προσβαση σε εργαλεια κλπ..
καποια αλλη προταση;; ποσο καιρο κανει απο Αμερικη? απο Χονγκ Κονγκ μικροσυσκευες κανουν κανενα 20μερο....

ledz
06/10/2009, 15:02
Κατ'αρχας εννοειται να παρεις κατι επωνυμο και οχι απ τα φτηνα κινεζικα (στην καλυτερη δε θα δουλευει - στη χειροτερη θα σου κανει προβληματα)...

Κατα δευτερο εδω (http://gpaudio.skroutzstore.gr/p.Scorpio-Sri-600-Synagermos-Motosikletas.39659.html) που βρηκα το σκορπιο στην ελλαδα εχει 295, αυτη τη στιγμη απο το σολομοτο μπορεις να τον παρεις με 235 ευρω + μεταφορικα (κανα 10-15 ακομα). Ε, ολο και κατι ακομα θα τσιμπησεις απ το σολο μοτο, (ή για κανα φιλο ;) ) Δε συμφαιρει;

Αν ειναι να πας να στον τοποθετησουν καλυτερα μη το ρισκαρεις και να τον αγορασεις απο εκει που θα το παρεις (εντος Ελλαδας) γιατι αλλιως μπορει να τσαντιστουν και ανεπισημα να ανεβει η τιμη εγκαταστασης (οπως συμβαινει με πολλους λαστιχαδες)

Απο αμερικη τα πακετα που εχω παρει εχουν ερθει (στην Πατρα - Αθηνα εχω δει καθυστερησεις με τα τελωνεια) εντος 2-3 βδομαδων.

ΑΑΑ αν ειναι και παρεις απ'εξω συναγερμο με φορτιστη για το τηλεκοντρολ ζητα φορτιστη 220V γιατι αλλιως θα σου στειλουν αμερικανικο

αν τελικα παρεις απ'εξω μην ξεχασεις να του γραψεις οτι θες να αναγραφεται στο πακετο συνολικη αξια κατω των 100$

giorgos_o
06/10/2009, 21:52
δυστυχως δε μπορω να διαθεσω τοσα...κ οι αλλοι που λενε (ΜΕΤΑ κλπ) τοσο εχουν;;
καποιοι αλλοι με 80 ευρω κλπ ειναι αχρηστοι; αν παραγγειλω απο Αγγλια, να γλυτωσω τελωνεια κλπ, δε μπορω να βρω καλη τιμη;;

ledz
06/10/2009, 21:55
Φυσικα να παραγγειλεις απο αγγλια ειδικα τωρα που εχει πεσει και η λιρα παλι...

τσεκαρε εδω (http://www.mandp.co.uk/products/list/Security/Alarms-and-Immobilisers) ... Τελωνειο το γλυτωνεις γιατι πολυ απλα δεν υφισταται :wave2:

giorgos_o
06/10/2009, 22:02
τι να παραγγειλω ομως.....??

ledz
06/10/2009, 22:05
Με 80ε οντως δεν εχεις πολλες επιλογες... Τσεκαρε τα σαιτ που σου'στειλα να δεις τι αλλο παιζει απο μαρκες.

ψαξου λιγο... :wave2:

giorgos_o
06/10/2009, 22:08
ψαχνομαι κ ebay κλπ, αλλα ειμαι κ ασχετος ρε γαμωτο...
βρισκω καποιους ακομα κ με 40 ευρω, μαλιστα καποιοι τους σχολιαζουν θετικα, αλλα δεν ξερω...

johnpan
07/10/2009, 11:33
μην είστε υπερβολικοί. Και τα κινέζικα μια χαρά δουλεύουν. Αν μπορείς να βρεις ένα φτηνό με δική του μπαταρία για να μην πειράξεις το κύκλωμα της μότο καθόλου, είναι το τέλειο. Εγώ έφτιαξα έναν με 12 ευρώ τον οποίο αναβάθμισα και χτύπαγε αν σήκωνες τη μηχανή από το σταντ:beer:

giorgos_o
07/10/2009, 12:23
υπαρχει καποιος συγκεκριμενος, με δικη του μπαταρια, να μου προτεινεις να αγορασω;;

johnpan
07/10/2009, 13:36
δυστυχως οχι, εχω πολυ καιρο να ασχοληθω. Ψαξε ebay

giorgos_o
07/10/2009, 14:43
κατι βρηκα, παμφθηνους, 20-30 ευρω..αυτοι μπανουν κατω απο τη σελα, π.χ με τα εργαλεια;
λες να το προχωρησω;

johnpan
09/10/2009, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos_o
κατι βρηκα, παμφθηνους, 20-30 ευρω..αυτοι μπανουν κατω απο τη σελα, π.χ με τα εργαλεια;
λες να το προχωρησω;

δωσε κανα λινκ

giorgos_o
09/10/2009, 14:13
http://cgi.ebay.co.uk/Garage-Shed-PIR-Alarm-motorcycle-car-tool-security_W0QQitemZ380152774903QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item5882df00f7&_trksid=p3286.c0.m14

http://cgi.ebay.co.uk/UNIVERSAL-WIRELESS-ALARM-motorcycle-car-tool-security_W0QQitemZ380144649323QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item588263046b&_trksid=p3286.c0.m14

http://cgi.ebay.co.uk/Vibration-Act-120dB-Motorcycle-Bicycle-Security-Alarm_W0QQitemZ170392264181QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item27ac2b9df5&_trksid=p3286.c0.m14

αυτα ειναι με μπαταρια...για πες μου τη γνωμη σου....

johnpan
09/10/2009, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos_o
http://cgi.ebay.co.uk/Garage-Shed-PIR-Alarm-motorcycle-car-tool-security_W0QQitemZ380152774903QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item5882df00f7&_trksid=p3286.c0.m14

http://cgi.ebay.co.uk/UNIVERSAL-WIRELESS-ALARM-motorcycle-car-tool-security_W0QQitemZ380144649323QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item588263046b&_trksid=p3286.c0.m14

http://cgi.ebay.co.uk/Vibration-Act-120dB-Motorcycle-Bicycle-Security-Alarm_W0QQitemZ170392264181QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item27ac2b9df5&_trksid=p3286.c0.m14

αυτα ειναι με μπαταρια...για πες μου τη γνωμη σου....

εκείνο που λέει garage δεν κάνει για μηχανή, εχει φωτοκύταρο σαν αυτό που έχουν τα μαγαζιά για να ανάβει τα φώτα. Είναι ένας απλός δέκτης υπερύθρων. Δεν κάνει. Πάρε το UNIVERSAL. Λογικά θα δουλεύει με διακόπτη υδραργύρου. Θα κάνεις δοκιμές για να δεις την ευαισθησία του. Δεν εγγυώμαι ότι θα σου κάνει. Εγώ θα το έπαιρνα, και αν δε δουλέψει όπως θες, θα το πας σε έναν ηλεκτρονικό για να σου βάλει διακόπτη υδραργύρου με σωστή κλίση. Οσο είναι στο σταν δε θα χτυπάει, αν σηκωθεί θα χτυπαει.

brazileiros
13/10/2009, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Μία ερώτηση:

Από αυτονομία πώς πάει το CBF250; Έχω 250χλμ και ο δείκτης της βενζίνης δείχνει ακόμα ότι έχει 2/5 μέσα. Βγάζει καμιά 400αριά χλμ ή έχει κολλήσει κανένας δείκτης; EGO FILE ME 12 PERIPOY EURO BENZINH GEMIZI REZERVOUAR KAI BGAZO PERIPOY 310-320 XILIOMETRA XORIS NA TO RIPSOKINDINEYSO NA MEINO.

viheljo-coled
14/10/2009, 19:41
Ε,πως γινεται ενα τεποζιτο που χωραει δεκαεξι λιτρα να γεμιζει με μονο 12 ευρω??? Μαλλον πολυ φθηνα την πουλανε στα μερη σας τη βενζινη!...Απο συντηρηση σ'αυτα τα επιπεδα ειναι 310-335...Οπως πολυ ευστοχα ειχε γραψει και παλαιοτερα ενας φιλος..φουλ τεποζιτο αποδιδει 333χλμ και ηταν πολυ σωστος στα λεγομενα του...Οι χονταιοι δεν παιζουν!!!

Sapadak
14/10/2009, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από viheljo-coled
Ε,πως γινεται ενα τεποζιτο που χωραει δεκαεξι λιτρα να γεμιζει με μονο 12 ευρω??? Μαλλον πολυ φθηνα την πουλανε στα μερη σας τη βενζινη!...Απο συντηρηση σ'αυτα τα επιπεδα ειναι 310-335...Οπως πολυ ευστοχα ειχε γραψει και παλαιοτερα ενας φιλος..φουλ τεποζιτο αποδιδει 333χλμ και ηταν πολυ σωστος στα λεγομενα του...Οι χονταιοι δεν παιζουν!!!

Γιατι δεν ειναι απαραιτητο να το αφησε να στραγγιξει.

Εχω προσωπικα βγαλει με ενα τεποζιτο 372 χιλιομετρα και εβγαζε και αλλο ΑΛΛΑ δεν ειχα διαθεση σμπρωξιματος.

Ηταν σε εθνικη οδο γιαυτο και τετοια αυτονομια.. :smokin:

Σήφης
14/10/2009, 21:17
Έχω 400σαρίσει πολλές φορές με γεμάτο ντεπόζιτο, βέβαια οδηγώντας συντηρητικά.

Ρεζέρβα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και έχω ένα ερώτημα.

Όταν η βενζίνη τελειώνει αναβοσβήνει ο δείκτης. Αν εξαντληθεί και σβήσει η μηχανή γυρίζοντας το μοχλό έχω ακόμα άλλα περίπου 2,5 λίτρα;

Alexander
14/10/2009, 22:05
Όντως η μηχανή βγάζει από 250- έως 400+ χλμ. Πάντως ο μέσος όρος κυμαίνεται στα 330.

Περίπου εκεί είναι η ρεζέρβα Σήφη, γύρω στα 2,5-3 λίτρα αν θυμάμαι καλά...