PDA

View Full Version : O Νέος ΚΟΚ ωχ σε 2 φώτο για ευκολία



villy
14/12/2006, 10:12
Για να βλέπουμε πιο εύκολα τα πρόστιμα και γενικότερα τις αλλαγές από τον προηγούμενο ανεβάζω 2 φώτο :winka:

:wave2:

1/2


71994

villy
14/12/2006, 10:13
2/2


Σχολιασμός ευπρόσδεκτος :wave2:


71995

tati
14/12/2006, 10:18
μπορεί να μην είδα καλα...για μη ορατή πινακίδα δεν έχει?

Cpt. Haddock
14/12/2006, 10:19
Ωραίος!

:a013:

villy
14/12/2006, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
μπορεί να μην είδα καλα...για μη ορατή πινακίδα δεν έχει?




έχουν βάλει τα βασικά βρε συ :winka: Δε έβαλαν όλο το ΦΕΚ!


:beer: :beer: :beer: :beer:

KaTaNaS
14/12/2006, 10:22
"παράλειψη τοποθετησης πινακιδων απο εργολάβους" τι είναι;

Cpt. Haddock
14/12/2006, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
"παράλειψη τοποθετησης πινακιδων απο εργολάβους" τι είναι;

Σε διάφορα έργα όταν δεν κάνουν σωστή σήμανση και προκληθεί ατύχημα

:wave2:

kalesin
14/12/2006, 10:27
Προσπαθω να βρω κατι να διαφωνησω, αλλα δεν τα καταφερνω. Μερικα μαλλον το βρισκω κ λιγοτερο αυστηρα απο οσο θα ηθελα.

Στα μονα που εχω μερικες ενστασεις ειναι σε μερικα που η μονη αποδειξη ειναι ο λογος του αστυνομου, πχ ελιγμοι, δυνατο ηχοσυστημα κτλ.

Για να διευκρινησω, δεν συμφωνω με την ατιμωρησια, ομως δεν εχω εμπιστοσυνη στην κριτικη ικανοτητα του καθε οργανου της ταξης.



Να φανταστω οτι για να δεχτουμε το δικιο κ των 2 πλευρων, δεν θα επρεπε να ειναι διαθεσιμα σε καθε ζητηση απο την μερια του οδηγου, το πιστοποιητικο "καλιμπραρισματος" των οργανων βαση των οποιων μας πιστοποιουν τις παραβασεις;



:wave2:

Cpt. Haddock
14/12/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Στα μονα που εχω μερικες ενστασεις ειναι σε μερικα που η μονη αποδειξη ειναι ο λογος του αστυνομου, πχ ελιγμοι, δυνατο ηχοσυστημα κτλ.
Για να διευκρινησω, δεν συμφωνω με την ατιμωρησια, ομως δεν εχω εμπιστοσυνη στην κριτικη ικανοτητα του καθε οργανου της ταξης.

Κοίτα, ακόμα και στην υπέρβαση ορίου ταχύτητας, στον λόγου του αστ. οργάνου βασίζεσαι μια και το ραντάρ δείχνει ένδειξη ταχύτητας, ΔΕΝ πιστοποιεί όμως οτι αφορά το δικό σου όχημα

(εξαιρούνται αυτά σε τρίποδες που βγάζουν την ωραία φωτό :bigcry: )


Γι' αυτό και πολλές φορές τα δικαστήρια αθωώνουν τον οδηγό :winka:

g.papalexis
14/12/2006, 10:33
Μεγειά μας το καινούριο κουστουμάκι.
Το χω πει κι αλλού ,είναι παράλογα αλλά έτσι είναι και η χώρα που ζούμε.
Πάντως από Λάρισα- Αθήνα τα μπλόκα είναι σε συγκεκριμένα σημεία
καθώς και οι κάμερες είναι πλέον γνωστές.('Οποιος ενδιαφέρεται π.μ)
Δεν μασάμε αλλά καλό θα ήταν να αντιδρούσαμε και λίγο.
Αμέσως να κάτσουμε να απολαύσουμε το βιασμό ρε πούστη μου............
και τι καλά που είναι τα νέα πρόστιμα,και να είναι και μεγαλύτερα ....
άμα ο κάθε άσχετος δεν ξέρει να οδηγεί θα μάθει με τα πρόστιμα???
Τα διπλώματα που οι περισσότεροι έχουν πληρώσει ποιός τα δίνει???
Τον νταλικέρη στο πέταλο που κοιμάται όρθιος και δεν σου κάνει χώρο να περάσεις με μια ουρά από πίσω γάματα δεν τον είδα πουθενά στα πρόστιμα.
Τα λεωφορεία (και ειδικά της Λάρισας) που πάνε με 140 στην εθνική δεν τα πιάνει η τροχαία....
Οι απαγορεύσεις συνήθως λειτουργούν ανάποδα.Τουλάχιστον σε εμένα....
Θα γίνει στο τέλος όπως στα Βαλκάνια.Θα δίνεις ένα 20ρικάκι στο μπάτσο και θα καθαρίζεις.
Πέρσι πήγα οδικώς Βουλγαρία -Ρουμανία και πίσω και έιχα κάμποσα 10ρικα για τα μπλόκα.Μια χαρά καθάρισα.Άντε οι δικοί μας επειδή είμαστε πιο ανεβασμένοι θα τουμπεκιάζονται με κάνα 50ρικο το πολύ.Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.
Γιατί σε αυτόν το πούστη κόσμο όλα έχουν και μια τιμή.Οπότε αν έχεις χρήμα διάβαινε....και πλήρωνε τα πρόστιμα.Αν δεν έχεις φρόντισε να μην κάνεις παραβάσεις ή να μην σε πιάνουν τα όργανα..........

tati
14/12/2006, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
έχουν βάλει τα βασικά βρε συ :winka: Δε έβαλαν όλο το ΦΕΚ!


:beer: :beer: :beer: :beer:


και δεν είναι βασικό αυτο????????:o

χαχαχα

οκ ευχαριστούμε Κ. villy:beer: :beer:

villy
14/12/2006, 10:38
Για να γίνεται πιο εύκολη η συζήτηση και η άποψη του καθενός ξαναβάζω τις φώτο με τις εξής αλλαγές:

Με ν σημειώνω αυτές που συμφωνώ και
με χ αυτές που διαφωνώ, ως προς το πρόστημο. Θα το ήθελα δηλαδή μικρότερο στην πρώτη φώτο και μεγαλύτερο στην δεύτερη.

:wave2:


Νο1


71998

villy
14/12/2006, 10:39
Νο2


71999

kalesin
14/12/2006, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κοίτα, ακόμα και στην υπέρβαση ορίου ταχύτητας, στον λόγου του αστ. οργάνου βασίζεσαι μια και το ραντάρ δείχνει ένδειξη ταχύτητας, ΔΕΝ πιστοποιεί όμως οτι αφορά το δικό σου όχημα

(εξαιρούνται αυτά σε τρίποδες που βγάζουν την ωραία φωτό :bigcry: )


Γι' αυτό και πολλές φορές τα δικαστήρια αθωώνουν τον οδηγό :winka:


δεν το ειχα σκεφτει, λογω συνηθειας απο τον τροπο που αντιμετωπιζονται τα πραγματα εδω στο νησι, ειχα στο μυαλο μου παραβαση του οριου ταχυτητας που πιστοποιειται με ρανταρ χειρος ή σταθερου σημειου.
Κ μαλιστα το συγκεκριμενο συστημα δεν επιδεχεται κ αντιρησεις.. :mad:

για να εξηγουμαι: το οριο στην εθνικη ειναι 100 χαω. Το κρατος σου δινει επισημα το δικαιωμα να το υπερβεις κατα 20%, ητοι 120χαω. Αν το ρανταρ σε πιασει εστω με 121 τοτε το προστιμο ειναι ~3,5Ε για καθε χλμ περαν των 100.
Οταν λοιπον σε σταματανε ξερεις οτι οπως κ να εχει πηγαινες πανω απο 100, ενω ειναι κ υποχρεωμενοι να σου δειξουν αλλα κ να εκτυπωσουν επι τοπου την ενδειξη του ρανταρ.:( :( :(


Καπου εχω, 2 αρθρα. Το 1 απο το MCN που ειχε ενα υπεροχα αποκαλυπτικο τεστ των ρανταρ χειρος την Βρετανικης αστυνομιας, τα οποια μερικες φορες δειχνουν οτοι θελουν, αλλα κ ενα αρθρο απο εναν νομικο συμβουλο που ειχε δημοσιευθει στο περιοδικο Drive πριν λιγο καιρο, το οποιο ανελυε την συνταγματικοτητα της υπαρξης καμερων ελεγχου κυκλοφοριας [οπως πολυ ευγενικα αποκαλουνται κ αυτες που μετρανε ταχυτητες].

Πρεπει να τα βρω να τα ποσταρω...

:beer:

Cpt. Haddock
14/12/2006, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Οταν λοιπον σε σταματανε ξερεις οτι οπως κ να εχει πηγαινες πανω απο 100, ενω ειναι κ υποχρεωμενοι να σου δειξουν αλλα κ να εκτυπωσουν επι τοπου την ενδειξη του ρανταρ.:( :( :(

Και πάλι η ένδειξη ΔΕΝ πιστοποιεί οτι πρόκειται για το δικό σου όχημα, εκτός αν φωτογραφίζει την πινακίδα και τυπώνει ημερομηνία και ώρα

μόνο η μαρτυρία του αστ. οργάνου μένει



:wave2:

kalesin
14/12/2006, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και πάλι η ένδειξη ΔΕΝ πιστοποιεί οτι πρόκειται για το δικό σου όχημα, εκτός αν φωτογραφίζει την πινακίδα και τυπώνει ημερομηνία και ώρα

μόνο η μαρτυρία του αστ. οργάνου μένει



:wave2:


σε μερικες που εχω δει [δεν ετυχε να φαω καμια ακομα] ειχε πανω ημερομηνια-ωρα-ταχυτητα-πινακιδα.

θα ρωτησω 1-2 φιλους αστυνομικους για να διευκρινησω αν την ανιχνευει το μηχανημα η προστιθεται εκ των υστερων.

ααα το καλυτερο... οι κλησεις ειναι μηχανογραφημενες. Το καθε οργανο εχει μαζι του POS με εκτυπωτακι κτλ...


ατιμη τεχνολογια... :mad: :mad:



Παντως για να διευκρινησω λιγο καλυτερα την ενσταση μου, ειχα στο μυαλο αυτους που πεταγονται πισω απο τη φτερη κ κανουν χιλιομετρικες εκτιμησεις με το ματι [α ρε ρομποκοπ ολοι τους]

:lol: :lol:

loumex
14/12/2006, 11:00
e tha trelathoume teleiws. re paidia ta prostima auta den einai antitheta px me tn eurwpaiki enwsi?enow einai dinaton?sto exwteriko oute me sfaires den einai toso.

Cpt. Haddock
14/12/2006, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από loumex
sto exwteriko oute me sfaires den einai toso.

στο εξωτερικό δεν κάνουν (τόσες) παραβάσεις αγαπητέ, γι' αυτό και δεν είναι τόσο...

:sad:

LINA
14/12/2006, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Νο2


δηλαδη η παραβιαση ερυθρου σηματοδοτη και STOP και η επικινδυνη οδηγηση με ελιγμους δεν ειναι πρεπει να εχουν τσουχτερα προστιμα? και ειναι απ τις πιο συνηθισμενες αιτιες που σκοτωνεται κοσμος?


ποιος σας ειπε οτι στις ευρωπαικες χωρες δεν υπαρχουν τετοια προστιμα :eyepop: ..... tifoefs για ενημερωσε τα παιδια ακριβως γιατι δεν περνατε με κοκκινο σηματοδοτη στην ολλανδια ή γιατι δεν υπερβαινετε το οριο των 50χλμ σε κατοικημενες περιοχες και πατε με 80 στους αυτοκινητοδρομους σας γιατι μου φαινεται οτι λεμε οτι θελουμε εδω μεσα.....

LINA
14/12/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
στο εξωτερικό δεν κάνουν (τόσες) παραβάσεις αγαπητέ, γι' αυτό και δεν είναι τόσο...

:sad:


πες τα βρε Ηλια.....

Cpt. Haddock
14/12/2006, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
ποιος σας ειπε οτι στις ευρωπαικες χωρες δεν υπαρχουν τετοια προστιμα :eyepop: ..... tifoefs για ενημερωσε τα παιδια ακριβως γιατι δεν περνατε με κοκκινο σηματοδοτη στην ολλανδια ή γιατι δεν υπερβαινετε το οριο των 50χλμ σε κατοικημενες περιοχες και πατε με 80 στους αυτοκινητοδρομους σας γιατι μου φαινεται οτι λεμε οτι θελουμε εδω μεσα.....

+100

να θυμίσω το σκηνικό, Λίνα, όταν γυρνάγαμε βράδυ απο την Ουτρέχτη στον ΑΔΕΙΟ αυτοκινητόδρομο των 4 λωρίδων και ουτε που διανοήθηκε ο Νικόλας να υπερβεί το όριο...



Ευτυχώς που τον είχαμ μπροστα και μας συγκρατούσε δλδ... :eyepop:

loumex
14/12/2006, 11:18
apokleietai leme.paidia mia mera eixa perasei ena kokkino fanari. me stamatane. mou lene oti eixa perasei TESSERA (pragma adinato giati tote eixa perasei kokkino tin vasilisis sofias, eixa perasei mixalakopoulou, eixa perasei caravel fanari, ta panta leme. kai oxi arga, milame gia 12, mia to vradi. o tipos paei na mou fortwsei prostimo ekatomiriwn eurw, tou lew eisai sta kala sou apodeixe to, foititis eimai lefta den exw ,tespa meta apo misi wra paei na mou kopsei gia ena, tou lew mamousoutou telika efiga me mi emfani pinakida (to klasiko). genika sto telos ekei kataligoun. to thema einai an einai kai i pinakida emfanis, kai ta xartia sou kai ta flas sou kai o thorivos kai ola kai KOK. GIA TI SKATA THA ME GRAFOUN?

kalesin
14/12/2006, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+100

να θυμίσω το σκηνικό, Λίνα, όταν γυρνάγαμε βράδυ απο την Ουτρέχτη στον ΑΔΕΙΟ αυτοκινητόδρομο των 4 λωρίδων και ουτε που διανοήθηκε ο Νικόλας να υπερβεί το όριο...



Ευτυχώς που τον είχαμ μπροστα και μας συγκρατούσε δλδ... :eyepop:


να φανταστω λοιπον οτι οπως αυτος σεβεται τον νομο, εχει κ την απαιτηση να τον σεβαστει ο νομος κ το δικαιωμα να διαμαρτυρηθει οταν κατι δεν ειναι σωστο πχ δρομοι, σημανση κτλ


εχει επισης το δικαιωμα να απαιτησει το ξηλωμα του οποιου υπευθυνου [σε οσο ψηλη θεση κ αν βρισκεται]. Αααα ξεχασα, δεν χρειαζεται να το απαιτησει. Ο νομος λειτουργει αυτεπαγγελτα ακομα κ στον προεδρο της χωρας αν παρανομησει.


Εχει επισης το δικαιωμα να ζητησει κ να παρει απο το κρατος πιστες, αφου σεβεται τον κοινοχρηστο δρομο, αλλα ταυτοχρονα διατηρει το δικαιωμα κ την επιθυμια να τρεξει, να μαθει τη μηχανη η το αυτοκινητο του.


Αλλα, τι ξεχασιαρης που ειμαι. Εκει που μενει ο Νικος, δεν φταινε ποτε οι αλλοι...

loumex
14/12/2006, 11:20
germania imoun. 80 eurw an pas se katoikimeni panw apo 50.

villy
14/12/2006, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
δηλαδη η παραβιαση ερυθρου σηματοδοτη και STOP και η επικινδυνη οδηγηση με ελιγμους δεν ειναι πρεπει να εχουν τσουχτερα προστιμα? και ειναι απ τις πιο συνηθισμενες αιτιες που σκοτωνεται κοσμος?



Δεν είπα να μην αυξηθούνε :nono: . Θα ήθελα να αυξηθούνε λιγότερο, πχ 50%.

Σκέψου πως αν για κάποιο λόγω ξεχαστείς και τρέξεις λίγο παραπάνω, ή κάνεις οποιαδήποτε από τις παραβάσεις της πρώτης φώτο που φυσικά είναι πολύ σοβαρές και συχνά θανατηφόρες, θα χρειαστεί να δώσεις ένα ολόκληρο μισθό μήνα για ορισμένους! Τον ξετινάζεις! Αυτό μόνο.

gian_nykt
14/12/2006, 11:23
για τον κάθε βλάκα......για να μην πω άλλα, που προκαλεί ατυχήματα με το όχημα του γιατί έτσι γούσταρε ή επειδή δεν του κόβει οτι έκανε κάτι επικίνδυνο και ιδίως οταν εμπλέκετε 2κυκλιστής στη μέση που λές και δεν ειναι άνθρωπος αυτό που οδηγάει αλλα φάντασμα που ήτε υπάρχει μπροστά του ήτε όχι το ίδιο και το αυτό, θα κάνει μια ΠΑΦ, και θα εξαφανιστει απο μπροστά του!!! ή ακόμα και αυτοι που εχω διαβάσει οτι κινούντε αντίθετα μέχρι και στην Αττική Οδό!!!! ή πάνε δίχως αύριο...ή έχουν τα φλάς και τους καθρέπτες για φιγούρα και δεν ξέρω κι εγω τι άλλο..........
Για όλους αυτούς τι λέει ο νεος ΚΟΚ??? ΕΕΕ?

Cpt. Haddock
14/12/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Αλλα, τι ξεχασιαρης που ειμαι. Εκει που μενει ο Νικος, δεν φταινε ποτε οι αλλοι...

Ακριβώς έτσι... :sad:

τα πιο πάνω που έγραψες είναι αυτονόητα για αυτές τις χώρες :sick:

kalesin
14/12/2006, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Δεν είπα να μην αυξηθούνε :nono: . Θα ήθελα να αυξηθούνε λιγότερο, πχ 50%.

Σκέψου πως αν για κάποιο λόγω ξεχαστείς και τρέξεις λίγο παραπάνω, ή κάνεις οποιαδήποτε από τις παραβάσεις της πρώτης φώτο που φυσικά είναι πολύ σοβαρές και συχνά θανατηφόρες, θα χρειαστεί να δώσεις ένα ολόκληρο μισθό μήνα για ορισμένους! Τον ξετινάζεις! Αυτό μόνο.


σορυ αλλα δεν αυτοαναιρεισαι;

ειναι μεν θανατηφορες αλλα ειμαστε κ μεροκαματιαρηδες ανθρωποι;

ποιο ειναι τελικα το κοστος μιας ζωης; αν ειναι να πιασω κ μια δευτερη δουλεια να καθαρισω μερικους που δεν γουσταρω....:look:


Δεν θα ηταν πιο απλο να προσεχουμε για να μην κανουμε μια παραβαση που θα μπορουσε να κοστισει μια ζωη; κ αν τελικα την κανουμε [την παρανομια οχι το ατυχημα φτου φτου] μηπως ενα αυστηρο προστιμο θα μας κανει την επομενη φορα να προσεχουμε διπλα;

:beer:

Nostra
14/12/2006, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Δεν είπα να μην αυξηθούνε :nono: . Θα ήθελα να αυξηθούνε λιγότερο, πχ 50%.

Σκέψου πως αν για κάποιο λόγω ξεχαστείς και τρέξεις λίγο παραπάνω, ή κάνεις οποιαδήποτε από τις παραβάσεις της πρώτης φώτο που φυσικά είναι πολύ σοβαρές και συχνά θανατηφόρες, θα χρειαστεί να δώσεις ένα ολόκληρο μισθό μήνα για ορισμένους! Τον ξετινάζεις! Αυτό μόνο.


τι σημαίνει ξεχαστείς?

:confused: :confused: :confused:

ή οδηγάς ή όχι...


τι σημαίνει ξεχαστείς?

τι σημαίνει ξεχαστείς?

τι σημαίνει ξεχαστείς?

τι σημαίνει ξεχαστείς?

τι σημαίνει ξεχαστείς?

τι σημαίνει ξεχαστείς?

τι σημαίνει ξεχαστείς?

τι σημαίνει ξεχαστείς?

τι σημαίνει ξεχαστείς?

τι σημαίνει ξεχαστείς?

τι σημαίνει ξεχαστείς?

τι σημαίνει ξεχαστείς?

τι σημαίνει ξεχαστείς?

τι σημαίνει δε σε είδα?

τι σημαίνει συγνώμη που σε σκότωσα ή είχα την πρόθεση να σε σκοτώσω αλλά ξεχάστηκα?

:sad: :( :sad: :( :sad:

byron
14/12/2006, 11:31
Ρε παιδιά αυτο δεν είναι κουφό ;;; :eyepop:

Οδήγηση χωρίς δίπλωμα 200? ;


72003

byron
14/12/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
τι σημαίνει ξεχαστείς?

:confused: :confused: :confused:

ή οδηγάς ή όχι...


τι σημαίνει ξεχαστείς?


τι σημαίνει ξεχαστείς?





Συγγνώμη ρε Τάσο, δλδ εσύ ΟΠΟΥ και αν οδηγείς, ακολουθείς ΠΙΣΤΑ τις εντολές του ΚΟΚ. Όταν κατεβαίνεις πχ στο Γύθειο φθάνεις σε 5 ώρες ;

Nostra
14/12/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ρε παιδιά αυτο δεν είναι κουφό ;;; :eyepop:

Οδήγηση χωρίς δίπλωμα 200? ;


άλλο το να έχεις διπλωμα και να μη το έχεις μαζί σου...

άλλο το να έχεις δίπλωμα αλλά να μην καλύπτει την κατηγορία του οχήματος που οδηγείς

άλλο το να μην έχεις καθόλου δίπλωμα...


:wave2:

Cpt. Haddock
14/12/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ρε παιδιά αυτο δεν είναι κουφό ;;; :eyepop:

Οδήγηση χωρίς δίπλωμα 200? ;

νομίζω για άδεια κυκλοφορίας λέει Βύρωνα

Για οδήγηση χωρίς δίπλωμα μειώθηκε το πρόστιμο

:smilea:

villy
14/12/2006, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
σορυ αλλα δεν αυτοαναιρεισαι;

ειναι μεν θανατηφορες αλλα ειμαστε κ μεροκαματιαρηδες ανθρωποι;

ποιο ειναι τελικα το κοστος μιας ζωης; αν ειναι να πιασω κ μια δευτερη δουλεια να καθαρισω μερικους που δεν γουσταρω....:look:


Δεν θα ηταν πιο απλο να προσεχουμε για να μην κανουμε μια παραβαση που θα μπορουσε να κοστισει μια ζωη; κ αν τελικα την κανουμε [την παρανομια οχι το ατυχημα φτου φτου] μηπως ενα αυστηρο προστιμο θα μας κανει την επομενη φορα να προσεχουμε διπλα;

:beer:



To κόστος μιας ζωής δεν υπολογίζεται με λεφτά! Τί κι αν είναι 200 Ευρώ η παράβαση τί 1000!
Το ότι πρέπει να προσέχουμε και να μην παραβαίνουμε είναι νομίζω αυτονόητο απ'όλους νομίζω. Σίγουρα το αυστηρό πρόστιμο μας κάνει να το σκεφτούμε 2 φορές όμως αυτό δεν το θεωρώ αυστηρό πρόστημο.

Το θεωρώ Εξοντωτικό! Τί είναι τα λεφτά; Χαρτιά που τα βρίσκεις στο δρόμο; Πολλοί δουλεύουν 1 ολόκληρο μήνα και δεν τα βγάζουν. Και με την ίδια λογική, επειδή είναι πολύ σοβαρές οι παραβάσεις (φυσικά δεν κάνω χιούμορ, αυτονόητο είναι) του χρόνου τα πρόστιμα των 700 Ευρώ να πάνε 2000 Ευρώ. Τότε μήπως ενοχλήσει περισσότερους;

:wave2:

villy
14/12/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Συγγνώμη ρε Τάσο, δλδ εσύ ΟΠΟΥ και αν οδηγείς, ακολουθείς ΠΙΣΤΑ τις εντολές του ΚΟΚ. Όταν κατεβαίνεις πχ στο Γύθειο φθάνεις σε 5 ώρες ;


+1

Nostra
14/12/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Συγγνώμη ρε Τάσο, δλδ εσύ ΟΠΟΥ και αν οδηγείς, ακολουθείς ΠΙΣΤΑ τις εντολές του ΚΟΚ. Όταν κατεβαίνεις πχ στο Γύθειο φθάνεις σε 5 ώρες ;


όχι... αλλά δε ξεχνιέμαι την ώρα που οδηγώ...


όταν οδηγώ είμαι εκεί ψυχή τε και σώματι...

το "ξεχάστηκα" είναι δολοφονικό ή αυτοκτονικό...


επίσης το Γύθειο απέχει 265 χλμ από την Αθήνα εκ των οποίων τα 165 είναι μέχρι την Τρίπολη και όλη η διαδρομή είναι σε εθνική οδό. Τα υπόλοιπα 100 χλμ. είναι πάλι σε εθνική οδό αλλά διπλής κατεύθυνσης χωρίς διάζωμα...

αν λοιπόν κάνω 2,5 ώρες... είναι καλά?

Cpt. Haddock
14/12/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
αν λοιπόν κάνω 2,5 ώρες... είναι καλά?

κουλάντζα...

:smokin:

KaTaNaS
14/12/2006, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
αν λοιπόν κάνω 2,5 ώρες... είναι καλά?

2,5; :confused:

μα καλα εσυ δεν είχες ενα Χοντα; :rolleyes:

Nostra
14/12/2006, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
κουλάντζα...

:smokin:

τουλάχιστον κύριε Μυθριδάτη εγώ πάω σε διαδρομές χωρίς να με νοιάζει η ύπαρξη συνεργείου βαυαρικών προϊόντων στη διαδρομή για τα έξτρας...


:a22: :a22: :a22: :a22: :a22: :a22:


και ναι ρε σεις είμαι κουλάντζα...



ζωντανή κουλάντζα...

kalesin
14/12/2006, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
To κόστος μιας ζωής δεν υπολογίζεται με λεφτά! Τί κι αν είναι 200 Ευρώ η παράβαση τί 1000!
Το ότι πρέπει να προσέχουμε και να μην παραβαίνουμε είναι νομίζω αυτονόητο απ'όλους νομίζω. Σίγουρα το αυστηρό πρόστιμο μας κάνει να το σκεφτούμε 2 φορές όμως αυτό δεν το θεωρώ αυστηρό πρόστημο.

Το θεωρώ Εξοντωτικό! Τί είναι τα λεφτά; Χαρτιά που τα βρίσκεις στο δρόμο; Πολλοί δουλεύουν 1 ολόκληρο μήνα και δεν τα βγάζουν. Και με την ίδια λογική, επειδή είναι πολύ σοβαρές οι παραβάσεις (φυσικά δεν κάνω χιούμορ, αυτονόητο είναι) του χρόνου τα πρόστιμα των 700 Ευρώ να πάνε 2000 Ευρώ. Τότε μήπως ενοχλήσει περισσότερους;

:wave2:


προσωπικα δεν θα με πειραζε να ηταν εστω κ 2,000,000 ευρω. προτιμαω να πουλησω το σπιτι μου κ να πληρωσω ενα προστιμο, αφου ξερω οτι οτι κ να πουλησω [ακομα κ την ψυχη μου στο διαολο] δεν προκειται να αναστησω κανεναν...


θα επαναλαβω ομως κ εδω οτι η δυνατοτητα εκπτωσης 50% αν το πληρωσεις αμεσα, ειναι απαραδεκτη κ το μονο που δειχνει ειναι εισπρακτικη διαθεση.
Απο την αλλη ομως, αν περασω κοκκινο, μπορει να την γλυτωσω κ με προστιμο για μη εμφανη πινακιδα... :mad:

TROOPER
14/12/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
κουλάντζα...

:smokin:

δε φταιει μονο η κουλαντζα...εεεεεεεεε ο τασος ηθελα να πω!!!!

η χοντα φταιει !!!!!!!!!

:lol:

Nostra
14/12/2006, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
2,5; :confused:

μα καλα εσυ δεν είχες ενα Χοντα; :rolleyes:


σκάσε ρε... :look: :look: :alien: :alien:


στις 2,5 ώρες βάζω και 3 ώρες καφέ στον ισθμό...


όπως μια ψυχή που πήγαινε-έλα Τρίπολη έκανε 4 ώρες με 4 καφέδες, 5 στάσεις για κατούρημα, 2 στάσεις για τσιγάρο κλπ.

καθαρά... 34 λεπτά οδήγησης... :evil: :evil: :lol: :lol: :lol: :lol:

vassilis88
14/12/2006, 12:19
τι γινεται αμα δν εχεις πινακιδες?

Cpt. Haddock
14/12/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
τι γινεται αμα δν εχεις πινακιδες?

γιατί να μην έχεις πινακίδες; :confused: :confused:

vassilis88
14/12/2006, 12:24
:D

για να μη σε γραφουν οταν παρκαρεις στα πεζοδρομια.εκει θα κολλησουμε?
πες πως ρωταω ακαδημαικα!!

Nostra
14/12/2006, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
τι γινεται αμα δν εχεις πινακιδες?


και που κρεμάς τη μηχανή? :confused: :confused: :confused:

LINA
14/12/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy


Το θεωρώ Εξοντωτικό! Τί είναι τα λεφτά; Χαρτιά που τα βρίσκεις στο δρόμο; Πολλοί δουλεύουν 1 ολόκληρο μήνα και δεν τα βγάζουν. Και με την ίδια λογική, επειδή είναι πολύ σοβαρές οι παραβάσεις (φυσικά δεν κάνω χιούμορ, αυτονόητο είναι) του χρόνου τα πρόστιμα των 700 Ευρώ να πάνε 2000 Ευρώ. Τότε μήπως ενοχλήσει περισσότερους;

:wave2:


αν θεωρεις εξοντωτικο το τιμημα οποιασδηποτε παραβασης τοτε θεωρησε εξισου εξοντωτικο την αφαιρεση μιας ζωης στην ασφαλτο απο οσους "ξεχνιουνται " και παραβιαζουν τους σηματοδοτες !!! και ναι αν πανε 2000ευρω τα προστιμα θα το σκεφτουν πολυ καλα να ξεχαστουν ποτε ξανα !!!


προφανως οι συμπολιτες μας στην ευρωπη ή εχουν καλυτερη μνημη και ΔΕΝ ξεχνουν οτι στο κοκκινο σταματαμε ή δεν εχουν λεφτα να πληρωνουν τις κλησεις τους οποτε δεν διαπραττουν παραβιασεις !!!

αυτο θα πει να νιωθεις ασφαλεια οδηγωντας και οχι ανθα γυρισεις αρτιμελης στο σπιτι σου ή στον προορισμο σου

Cpt. Haddock
14/12/2006, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
:D

για να μη σε γραφουν οταν παρκαρεις στα πεζοδρομια.εκει θα κολλησουμε?
πες πως ρωταω ακαδημαικα!!

Δε χωράνε ακαδημαϊκές ερωτήσεις σε τέτοια θέματα.

Οι πινακίδες είναι ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ κομμάτι των οχημάτων (εξαιρούνται τα αγωνιστικά..), είτε μας αρέσει είτε όχι

:smokin:

kalesin
14/12/2006, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
:D

για να μη σε γραφουν οταν παρκαρεις στα πεζοδρομια.εκει θα κολλησουμε?
πες πως ρωταω ακαδημαικα!!


απαντωντας εντελως ακαδημαικα, συλλαμβανεσαι κ η μηχανη κατασχεται.
Σε σενα γινεται ελεγχος κ εξακριβωση ταυτοτητας κ η μηχανη ελεγχεται αν ειναι κλεμμενη η υπαρχουν υποψιες εμπλοκης της σε εγκληματικη ενεργεια.

η τουλαχιστον ετσι θα επρεπε να γινεται

byron
14/12/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
όχι... αλλά δε ξεχνιέμαι την ώρα που οδηγώ...

όταν οδηγώ είμαι εκεί ψυχή τε και σώματι...

το "ξεχάστηκα" είναι δολοφονικό ή αυτοκτονικό...

Δεν μιλάει κυριολεκτικά φανταζομαι.....αλίμονο μας δλδ.

Σε ότι αφορά τα πρόστιμα για άδεια. Ο πίνακας το ξεκαθαρίζει. Χωρίς άδεια 200?, χωρίς την νόμιμή άδεια (δλδ άλλη κατηγορία) 200?, αν τα έχει ξεχάσει κάποιος 20?.

Χωρίς Αδεια 200? ; :a24: ή δεν το διαβάζω σωστά;


72005

gian_nykt
14/12/2006, 12:33
πινακίδες αμα δεν εχεις ρώτησε ο φίλος, όχι να χεις κανει 3 φόνους, 2 ληστείες να εχεις κλέψει μια μηχανή και να τρέχεις όσαν τον πουστ..... !!!!!
Έχεις άδεια-δίπλωμα-ασφάλεια-ταυτότητα-κράνος-πινακίδα (κάτω απο την σέλα πχ ΟΤΑΝ χωρούσανε) και ΔΕΝ έχεις επάνω την πινακίδα....σου κάνει όλα αυτα σε έλεγχο????

kalesin
14/12/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
πινακίδες αμα δεν εχεις ρώτησε ο φίλος, όχι να χεις κανει 3 φόνους, 2 ληστείες να εχεις κλέψει μια μηχανή και να τρέχεις όσαν τον πουστ..... !!!!!
Έχεις άδεια-δίπλωμα-ασφάλεια-ταυτότητα-κράνος-πινακίδα (κάτω απο την σέλα πχ ΟΤΑΝ χωρούσανε) και ΔΕΝ έχεις επάνω την πινακίδα....σου κάνει όλα αυτα σε έλεγχο????



κ γιατι να μην σου κανει ελεγχο;

κ που ξερει ο οργανος οτι η μηχανη δεν ειναι μπλεγμενη;

vassilis88
14/12/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
η τουλαχιστον ετσι θα επρεπε να γινεται

μπορει κανεις να μου πει τι γινεται? :bigcry: :bigcry:

συλληψη κ κατασχεση αποκλειεται,που ζουμε δλδ?
οσους ξερω κ εχουν σταματησει τους αφηνανε,μαλλον επειδη πεσανε σε ανθρωπους που καταλαβαινανε.η ανεκτικους..

gian_nykt
14/12/2006, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Δεν μιλάει κυριολεκτικά φανταζομαι.....αλίμονο μας δλδ.

Σε ότι αφορά τα πρόστιμα για άδεια. Ο πίνακας το ξεκαθαρίζει. Χωρίς άδεια 200?, χωρίς την νόμιμή άδεια (δλδ άλλη κατηγορία) 200?, αν τα έχει ξεχάσει κάποιος 20?.

Χωρίς Αδεια 200? ; :a24: ή δεν το διαβάζω σωστά;




να υποθέσω οτι παει στην κατηγορία των 20? μιας και υπάρχει άδεια αλλα δεν φέρει πινακίδα!
αδεια-δίπλωμα.... το ... ειναι πχ η πινακίδα???

gian_nykt
14/12/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
κ γιατι να μην σου κανει ελεγχο;

κ που ξερει ο οργανος οτι η μηχανη δεν ειναι μπλεγμενη;


μονο στο μπλεγμένη (ατύχημα μιας και κλεμμένη μονο αν εχεις πλαστά εγγραφα παίζει) συμφωνώ!!
και δεν ειπα ΝΑ ΜΗΝ σου κάνει έλεγχο!!

byron
14/12/2006, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
να υποθέσω οτι παει στην κατηγορία των 20?
αδεια-δίπλωμα.... το ... ειναι πχ η πινακίδα???

Δεν νομίζω. Άλλο να μην έχεις καθόλου πινακίδα και άλλο να μην φαίνεται καλά επειδή είναι κάτω απ΄την ουρά. Τα 20? αφορούν το να έχεις ξεχάσει τα χαρτιά σου.

Γιατί σας κάνει τόσο εντύπωση όμως η απάντηση του Captain στο να μην έχει κάποιος πινακίδα; Πόσα αυτοκίνητα πχ έχετε δεί χωρίς πινακίδα. ;

Σχεδόν ποτέ και ξεχωρίζουν σαν την μυγα μες στο γάλα. Γιατί να μην έχει πινακίδα η μηχανή;

vassilis88
14/12/2006, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Γιατί να μην έχει πινακίδα η μηχανή;

για να μη σε πιανουν τα ρανταρ?:look:

villy
14/12/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
αν θεωρεις εξοντωτικο το τιμημα οποιασδηποτε παραβασης τοτε θεωρησε εξισου εξοντωτικο την αφαιρεση μιας ζωης στην ασφαλτο απο οσους "ξεχνιουνται " και παραβιαζουν τους σηματοδοτες !!! και ναι αν πανε 2000ευρω τα προστιμα θα το σκεφτουν πολυ καλα να ξεχαστουν ποτε ξανα !!!


προφανως οι συμπολιτες μας στην ευρωπη ή εχουν καλυτερη μνημη και ΔΕΝ ξεχνουν οτι στο κοκκινο σταματαμε ή δεν εχουν λεφτα να πληρωνουν τις κλησεις τους οποτε δεν διαπραττουν παραβιασεις !!!

αυτο θα πει να νιωθεις ασφαλεια οδηγωντας και οχι ανθα γυρισεις αρτιμελης στο σπιτι σου ή στον προορισμο σου



Μην τραβάς τις απόψεις στα άκρα! Δεν είπα ποτέ ότι το τίμημα οποιασδήποτε παράβασης είναι εξοντωτικό. Είπα για τα πρόστιμα των 700 Ευρώ.

Εγώ βρίσκω λανθασμένη την νοοτροπία σύνδεσης του τιμήματος της ζωής με τα χρήματα. Θεωρώ ότι είναι θέμα παιδείας, αυτοσεβασμού και σεβασμού του πλησίον σου. Δεν πρέπει την τήρηση των κανόνων να την οφείλουμε στα πρόστιμα αλλά στην νοοτροπία.

Εκεί βρίσκεται και η απάντηση στο ερώτημά σου για τους υπόλοιπους ευρωπαίους. Δεν παραβατούν γιατί έχουν μάθει να μην το κάνουν και όχι γιατί δεν έχουν να πληρώσουν τα πρόστημα! Όλοι ξέρουμε ότι η αναλογία μισθός/κόστος ζωής είναι πολύ πιο ευνοική στις άλλες χωρες παρά στην έλλάδα.

Οκ λοιπόν, αν νομίζεις ότι η κατάσταση θα γίνει καλύτερη πρότεινε στο υπουργείο πρίστιμα 2000 Ευρώ... Νομίζω έχουμε χάσει την μπάλα με τα χρήματα...

Nostra
14/12/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
για να μη σε πιανουν τα ρανταρ?:look:

άμα πετάς κάτω από τα 300 πόδια δε σε πιάνουν τα ραντάρ... :smokin:

Cpt. Haddock
14/12/2006, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
για να μη σε πιανουν τα ρανταρ?:look:

ααααα.... ωραίαααα :smokin:

Λοιπόν για να το ξεκαθαρίσουμε...

Αν θέτε να μη σας πιάνουν, μείνετε στα όρια

Αν δε μένετε στα όρια (που κανένας δεν το κάνει), να παίρνετε και το ρίσκο να σας πιάσουν...δεν έχει αξία αλλιώς

άλλωστε το ρίσκο που παίρνετε 200ριζοντας είναι μεγαλύτερο απο το ρίσκο να σας πιάσει το "ραντάρ"

:wave2:

LINA
14/12/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Μην τραβάς τις απόψεις στα άκρα! Δεν είπα ποτέ ότι το τίμημα οποιασδήποτε παράβασης είναι εξοντωτικό. Είπα για τα πρόστιμα των 700 Ευρώ.

Εγώ βρίσκω λανθασμένη την νοοτροπία σύνδεσης του τιμήματος της ζωής με τα χρήματα. Θεωρώ ότι είναι θέμα παιδείας, αυτοσεβασμού και σεβασμού του πλησίον σου. Δεν πρέπει την τήρηση των κανώνων να την οφείλουμε στα πρόστιμα αλλά στην νοοτροπία.

Εκεί βρίσκεται και η απάντηση στο ερώτημά σου για τους υπόλοιπους ευρωπαίους. Δεν παραβατούν γιατί έχουν μάθει να μην το κάνουν και όχι γιατί δεν έχουν να πληρώσουν τα πρόστημα! Όλοι ξέρουμε ότι η αναλογία μισθός/κόστος ζωής είναι πολύ πιο ευνοική στις άλλες χωρες παρά στην έλλάδα.

Οκ λοιπόν, αν νομίζεις ότι η κατάσταση θα γίνει καλύτερη πρότεινε στο υπουργείο πρίστιμα 2000 Ευρώ... Νομίζω έχουμε χάσει την μπάλα με τα χρήματα...


την παιδεια δεν προκειται να την αποκτησουν οι ελληνες δυστυχως !!! το μονο που ξερουν πολλοι καλα να αποκτουν ειναι παραβιασεις και θυματα στην ασφαλτο !!! ισως λοιπον τα 2000ακια να τους κανει να σκεφτουν καλυτερα την επιλογη να πατησουν φρενο αντι για γκαζι σε οποιαδηποτε σημανση επιβαλλεται !!! αλλωστε χανουμε τιποτα να το δοκιμασουμε ??? ΜΟΝΟ τα ευρωπουλα μας , ε και !!! απ το να θρηνουμε ζωες καλυτερα να θρηνουμε την παιδεια μας που εχει πεθανει με την ανεξελεγκτη συμπεριφορα μας !!!

το προτιμω απ το να νιωθω λιγακι πιο ασφαλης απ οτι μεχρι τωρα !!!

gian_nykt
14/12/2006, 12:58
κι αμα πηγαίνεις συνέχεια τουλάχιστον 250km/h+ δεν εχεις επίσης κανενα πρόβλημα!!
Γιατί, πια η διαφορά το να μην φαίνετε η πινακίδα και να πρέπει να ξεμεσιαστείς για να την δείς και του να μην έχεις???Εγώ πχ συνήθως δεν την εχω επάνω αλά την έχω μαζί!
Δλδ το αν κάποιος εχει σε ενα SS χωρίς πίσω λασπωτήρα την πινακίδα κάτω απο το undertray είναι OK ενώ αυτός που την έχει normal την μοτο χωρίς να την φοράει επάνω δεν είναι ΟΚ!!! ο ενας ισως έχει χεσμένη της φολιά του ενω ο άλλος οχι?
Η διαφορά μπωρεί να φανεί μονο εν στάση και μετα που θα ξεμεσιαστεί ο κος ΕΛΛ.ΑΣ. και ξελασπώσει την πινακίδα για να δει τον αρ. κυκλ.!!!

byron
14/12/2006, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
και που κρεμάς τη μηχανή? :confused: :confused: :confused:

Αυτό πάλι τι σημαίνει ; :confused:

byron
14/12/2006, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt

Δλδ το αν κάποιος εχει σε ενα SS χωρίς πίσω λασπωτήρα την πινακίδα κάτω απο το undertray είναι OK ενώ αυτός που την έχει normal την μοτο χωρίς να την φοράει επάνω δεν είναι ΟΚ!!! ο ενας ισως έχει χεσμένη της φολιά του ενω ο άλλος οχι?


:confused: δλδ εσύ τι λές ; Ότι είναι το ίδιο;

Cpt. Haddock
14/12/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Εκεί βρίσκεται και η απάντηση στο ερώτημά σου για τους υπόλοιπους ευρωπαίους. Δεν παραβατούν γιατί έχουν μάθει να μην το κάνουν και όχι γιατί δεν έχουν να πληρώσουν τα πρόστημα! Όλοι ξέρουμε ότι η αναλογία μισθός/κόστος ζωής είναι πολύ πιο ευνοική στις άλλες χωρες παρά στην έλλάδα.

Οκ λοιπόν, αν νομίζεις ότι η κατάσταση θα γίνει καλύτερη πρότεινε στο υπουργείο πρίστιμα 2000 Ευρώ... Νομίζω έχουμε χάσει την μπάλα με τα χρήματα...

Εδώ υπάρχει μια ΜΕΓΑΛΗ παρανόηση νομίζω..

Παίδες, στην ευρώπη δεν παραβατούν (στο βαθμό που το κάνουμε εμείς) και γιατί έτσι έχουν μάθει ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΓΑΜΗΣΟΥΝ αν πχ πάνε πάνω απο το όριο.

Διότι εκεί υπάρχει συνεχής αστυνόμευση, τα πρόστιμα επίδίδονται, ΔΕΝ σβήνονται και δεν υπάρχει το μπλα-μπλα, "γράψε με για πινακίδα, είμαι φοιτητής, η μάνα μου είναι άρρωστη :bigcry: " και άλλα τέτοια ξανθοπουλικά ...

αν τη φάς θα την πληρώσεις και χοντρά...

Στο παράδειγμα που ανεφερα πιο πάνω, είμαστε στις 12 το βράδυ σε ΑΔΕΙΟ αυτοκινητόδρομο 4 λωρίδων και πηγαίναμε με 90! Γιατί; Όχι λόγω παιδείας αλλα διότι ξέραμε οτι αν περάσουμε το όριο θα μας "Σκίσουν"

Αυτά για να μη νομίζουμε οτι οι έξω είναι άγιοι οδηγοί, με την απειλή του βούρδουλα ζούνε και συμμορφώνονται

Ταξιδέψτε λίγο έξω και θα το επιβεβαιώσετε

:smokin:

LINA
14/12/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εδώ υπάρχει μια ΜΕΓΑΛΗ παρανόηση νομίζω..

Παίδες, στην ευρώπη δεν παραβατούν (στο βαθμό που το κάνουμε εμείς) και γιατί έτσι έχουν μάθει ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΓΑΜΗΣΟΥΝ αν πχ πάνε πάνω απο το όριο.

Διότι εκεί υπάρχει συνεχής αστυνόμευση, τα πρόστιμα επίδίδονται, ΔΕΝ σβήνονται και δεν υπάρχει το μπλα-μπλα, "γράψε με για πινακίδα, είμαι φοιτητής, η μάνα μου είναι άρρωστη :bigcry: " και άλλα τέτοια ξανθοπουλικά ...

αν τη φάς θα την πληρώσεις και χοντρά...

Στο παράδειγμα που ανεφερα πιο πάνω, είμαστε στις 12 το βράδυ σε ΑΔΕΙΟ αυτοκινητόδρομο 4 λωρίδων και πηγαίναμε με 90! Γιατί; Όχι λόγω παιδείας αλλα διότι ξέραμε οτι αν περάσουμε το όριο θα μας "Σκίσουν"

Αυτά για να μη νομίζουμε οτι οι έξω είναι άγιοι οδηγοί, με την απειλή του βούρδουλα ζούνε και συμμορφώνονται

Ταξιδέψτε λίγο έξω και θα το επιβεβαιώσετε

:smokin:

+1000000000000

ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣ απαραιτητη η αναφορα σου !!!
και να συμπληρωσω.... γιατι ο ΕΛΛΗΝΑΣ που ΔΕΝ εχει παιδεια στη χωρα του και οδηγαει με τους δικους του νομους .... οταν πατησει τη ροδα του σε αλλο κρατος ξαφνικα αποκταει παιδεια και σεβεται τη σημανση ???? γιατι οπως πολυ καλα ειπε και ο Ηλιας , θα τον σκισουν στα προστιμα και το ταξιδακι του θα εχει τελειωσει εκει !!!

εχει κανεις διαφορετικη απαντηση ???

villy
14/12/2006, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εδώ υπάρχει μια ΜΕΓΑΛΗ παρανόηση νομίζω..

Παίδες, στην ευρώπη δεν παραβατούν (στο βαθμό που το κάνουμε εμείς) και γιατί έτσι έχουν μάθει ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΓΑΜΗΣΟΥΝ αν πχ πάνε πάνω απο το όριο.

Διότι εκεί υπάρχει συνεχής αστυνόμευση, τα πρόστιμα επίδίδονται, ΔΕΝ σβήνονται και δεν υπάρχει το μπλα-μπλα, "γράψε με για πινακίδα, είμαι φοιτητής, η μάνα μου είναι άρρωστη :bigcry: " και άλλα τέτοια ξανθοπουλικά ...

αν τη φάς θα την πληρώσεις και χοντρά...

Στο παράδειγμα που ανεφερα πιο πάνω, είμαστε στις 12 το βράδυ σε ΑΔΕΙΟ αυτοκινητόδρομο 4 λωρίδων και πηγαίναμε με 90! Γιατί; Όχι λόγω παιδείας αλλα διότι ξέραμε οτι αν περάσουμε το όριο θα μας "Σκίσουν"

Αυτά για να μη νομίζουμε οτι οι έξω είναι άγιοι οδηγοί, με την απειλή του βούρδουλα ζούνε και συμμορφώνονται

Ταξιδέψτε λίγο έξω και θα το επιβεβαιώσετε

:smokin:




Έχω πάει Παρίσι, Βερολίνο, Βαρκελώνη, και από Ιταλία Ρωμη, Μιλάνο κλπ...

(όχι σαν οδηγός)

Και έχω παρατηρήσει ότι η οδηγική συμπεριφορά εκεί είναι Κλάσεις Ανώτερη από την δική μας. Σταματάνε πριν τις διαβάσεις στα φανάρια, σε οποιαδήποτε διάβαση πεζών χωρίς φανάρι, δεν τρέχουν τουλάχιστον μέσα στην πόλη, κλπ κλπ.

Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κανείς τα πρόστιμα για αντίστοιχες παραβάσεις στις χώρες αυτές ή και σε άλλες για μία άτυπη σύγκριση.


Για την λαμογιά του Έλληνα δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά θέλει χρόνο και πολλή προσπάθεια να άλλάξουμε...

:wave2:

LINA
14/12/2006, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Έχω πάει Παρίσι, Βερολίνο, Βαρκελώνη, και από Ιταλία Ρωμη, Μιλάνο κλπ...

(όχι σαν οδηγός)

Και έχω παρατηρήσει ότι η οδηγική συμπεριφορά εκεί είναι Κλάσεις Ανώτερη από την δική μας. Σταματάνε πριν τις διαβάσεις στα φανάρια, σε οποιαδήποτε διάβαση πεζών χωρίς φανάρι, δεν τρέχουν τουλάχιστον μέσα στην πόλη, κλπ κλπ.

Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κανείς τα πρόστιμα για αντίστοιχες παραβάσεις στις χώρες αυτές ή και σε άλλες για μία άτυπη σύγκριση.


Για την λαμογιά του Έλληνα δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά θέλει χρόνο και πολλή προσπάθεια να άλλάξουμε...

:wave2:

θα σε διαφωτισει σιγουρα ο TIFOEFS μολις διαβασει το ποστακι .... μιας και απ οτι ξερω εχασε 2 φορες το διπλωμα του για απλες κατα εμας τους Ελληναρες παραβασεις και μαλιστα δε θυμαμαι και για ποσους μηνες μου ειχε πει νομιζω 6μηνο :confused: οταν πρωτοαπεκτησε μοτο στην Ολλανδια και δεν ειχε συνηθισει να του πιανουν τον κ.... ο !!! ισως σου κανει και μια αναφορα για τους μισθους που εχει μεχρι τωρα καταβαλλει στο κρατος απο παραβασεις εξωφρενικες δια εμας....

Cpt. Haddock
14/12/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
......

για να συμπληρώσω...

Αν ποτέ πάτε στη Γερμανία, προσέξτε πως οδηγούν εκεί οι έλληνες νταλικιέρηδες. Κυρίες, δεξιά ούτε προσπεράσματα ουτε τίποτε

εδω κάνουν το μάγκα.

Και ξαναλέω, οι άνθρωποι έξω δεν είναι ουτε άγιοι, ούτε φλώροι, ούτε κωλόστρες. Ούτε τους αρέσει που έχουν στην Ολλανδία σε αυτοκινητοδρόμους κλάσεις ανώτερους όριο 120 το πολύ!
Παίρνουν τηλ. σε ραδιοφωνικούς σταθμούς, λένε τα σημεία που βρίσκονται οι κάμερες και οι σταθμοί τα αναμεταδίδουν :lol: :lol:

Συνάδελφό μου, ολλανδό, τον ειχαν γράψει για ταχύτητα και του ήρθε η κληση στο σπίτι με την κλασσική φωτό της πινακίδας κλπ. Την αγνόησε. Του ήρθε 2η φορά, σαν διαταγή πληρωμής διπλασιασμένη :eyepop: . Την πλήρωσε... (όχι θα την άφηνε...)



:wave2:

byron
14/12/2006, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
εχει κανεις διαφορετικη απαντηση ???

Για τον ίδιο λόγο που οι ξένοι χάνουν την όποια παιδεία τους μόλις πατήσουν Ελλάδα.

Άλλο πράγμα να γίνεται έλεγχος, και άλλο να χώνουν εξοντωτικά πρόστιμα (που κατα την δική μου γνώμη σκοπό έχουν μόνο να γεμίσουν ταμεία).

Το να επιβάλλεις τεράστια πρόστιμα για να ελέγξεις την παραβατικότητα, δεν φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Κάποιος ανέφερε το παράδειγμα της Γαλλίας για το πρόστιμο των 4.500? αν σε πιάσουν μεθυσμένο. Από την άλλη όμως υπάρχουν άλλα 24 κράτη της ΕΕ που έχουν χαμηλώτερα πρόστιμα, και σαφώς καλύτερους δείκτες ατυχημάτων από εμάς.

Το θέμα είναι όπως έχει χιλιοειπωθεί. Παιδεία πρώτα απ΄όλα και έλεγχος. Αν ξέρεις ότι 7 στις 10 θα σε τσιμπήσουν αν κάνεις μαλακία, θα το σκεφτείς πολύ περισσότερο από την 1 στις 100 που μπορεί να σε πιάσουν.

Πως να πιστέψω τις αγαθές προθέσεις των νομοθετών, όταν το 99,9% των βουλευτών γράφουν τον ΚΟΚ στα παλιά τους τα παπούτσια. Πως να πιστέψω ότι δεν με βλέπουν ώς κομψά 100?, όταν οι αποφάσεις τους έχουν μόνο εισπρακτικό χαρακτήρα και τίποτα άλλο.

Εκτός από την αύξηση των προστίμων άκουσε κανείς άλλα ουσιαστικά μέτρα;

Το είχα ξαναγράψει παλαιότερα. Λόγω ανάγκης χρειάστηκε να βγάλω δίπλωμα Γ και Δ κατηγορίας. Η δυσκολία του Γ ήταν ανύπαρκτη, του Δ δε τραγική. 100 μέτρα πορεία και οπισθογωνία με ένα Mercedes 303 (!).

Και μετά ήμουν έτοιμος να βάλω μέσα 50 άτομα ή παιδιά να κάνω δρομολόγιο.......

LINA
14/12/2006, 13:36
με λιγα λογια ..... μονο οταν εξατμιζονται τα ευρω μας σε κλησεις συμμορφωνομαστε..... καλα να παθουμε λοιπον μπας κι μπορουμε να μετακινουμαστε με μικροτερο ποσοστο ατυχηματων @!!!!

Ηλια καναμε 3000χλμ το καλοκαιρι παιρνωντας απο 5 διαφορετικες χωρες με ηρεμη οδηγικη απολαυση γιατι δεν διατρεχαμε κινδυνο ατυχηματος.... και απ την αθηνα - πατρα- αθηνα συνολο 400χλμ κοντεψανε να μας στειλουν στον αλλο κοσμο.... γιατι αραγε?

Cpt. Haddock
14/12/2006, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
Ηλια καναμε 3000χλμ το καλοκαιρι παιρνωντας απο 5 διαφορετικες χωρες με ηρεμη οδηγικη απολαυση γιατι δεν διατρεχαμε κινδυνο ατυχηματος.... .... γιατι αραγε?

Αφού είμαι οδηγάρα... :smokin:





:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πάντως έχει ένα δίκιο και ο Βύρωνας... Κοινώς και 1700 να πάει το πρόστιμο για το κόκκινο, αφού άμα κλαφτείς οτι δεν έχεις να ταϊσεις τα παιδάκια σου δε θα σε γράψουν, παπάρια Κοκ έχουμε

Μήπως να το γράψουμε κωκ και να το τρώμε; :look:

gian_nykt
14/12/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:confused: δλδ εσύ τι λές ; Ότι είναι το ίδιο;


για μενα ΝΑΙ!!!
δηλαδή μας σταματάει ενας τροχαίος για έλεγχο, και ειμαι εγω με απολύτος νορμάλ μοτο χωρίς όμως πινακίδα (την εχω κατω απο την σέλα) κι εσυ χωρίς λασπωτήρα και την πινακίδα απο κάτω απο το undertray. Κατα τα άλλα είμαστε προβλεπόμενοι!
Εσυ τι λες να γίνει?? Πια η δαφορά!?
Τελικά, η όλη υπόθεση ειναι να μπωρείς να ΠΡΟΣΑΡΜΣΟΣΤΕΙΣ στις εκάστοτε συνθήκες οδήγησης και να είσαι όσο το δυνατόν σωστότερος γίνετε στην συμπεριφορά σου στον δρόμο...τουλάχιστον απο την μεριά σου.....εγω τουλάχιστον το προσπαθώ αυτό....όσο γίνετε να είμαι σωστός αλλά πάντα προσαρμοζόμενος στην κίνηση που θα υπάρχει!! Και ίσως σιγά σιγά κάτι γίνει, απο την μεριά μας σαν 2κυκλιστές τουλάχιστον.....

samoure
14/12/2006, 14:08
Ρε παιδια τι λετε τωρα,θα τρελαθουμε τελειως?Δηλαδη μας γ@μ@νε και εμεις λεμε κι αλλο???
Καταρχην αυτη η αυξηση ηταν ενας πολυ ωραιος τροπος να αυξησει κατακορυφα τα εσοδα του το κρατος και τ-ι-π-ο-τ-α αλλο.Τα μετρα εχουν καθαρα εισπρακτικο χαρακτηρα,αλλιως δεν θα σου γινοταν και εκπτωση αν τους τα ακουμπησεις γρηγοροτερα!!!

Πρωτον τα προστιμα ειναι και πανακριβα και ιδια για ολους,και εξηγουμαι:Ποσο θα πονεσει - θα παραδειγματιστει - θα βαλει μυαλο κτλ καποιος οικονομικα ευπορος σε σχεση με καποιον αλλο που θα δωσει ενα μηνιατικο??Ο ενας καταστρεφεται ενω ο αλλος στα αρχιδια του,δηλαδη,εχεις λεφτα?Καντα ολα πουτ@ν@ κανε οτι θες δεν σε αγγιζουν οι νομοι!

Και αφου ειναι τοσο σωστοι και στοχος τους ειναι να παραδειγματιστει ο κοσμος,και οχι το χαρατσι-νταβατζιλικη,αντι να αυξησουν τα προστιμα οσο δεν μπορουσε να φανταστει ο καθενας απο τη μια μερα στην αλλη,να σου ελεγαν:Περασες με κοκκινο??Πληρωσε το προστιμο σου (ΟΧΙ 700 ευρω) ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ εισαι αναγκασμενος απο το κρατος να προσφερεις για μια βδομαδα υπηρεσιες στο ΚΑΤ π.χ. για 4 ωρες την ημερα!!!Να δουμε τοτε αν και ποιος θα ξαναεκανε αυτη την παραβαση μετα:nono:

Επισης παρατηρησα οτι πολλοι επικεντρωθηκαν στις παραβιασεις ΣΤΟΠ και κοκκινου σηματοδοτη.Τις
αλλες παραβασεις τις προσεξατε??Τις θεωρειται ολες απολυτα δικαιολογημενες δηλαδη??

Και κατι αλλο ολοι αυτοι που υποστηριζουν τα νεα αυτα "μετρα" και λενε και λενε,δεν εχουν παει ποτε στην Ελλαδα παραπανω απο 120 χιλιομετρα την ωρα με οποιοδηποτε μεσο??
Εγω παντως οταν ειμαι εθνικη και πηγαινοντας με 120,καθομαι τερμα δεξια,γιατι κανενας αλλος δεν παει με τοσα.Τα ορια ταχυτητας εχουν μεινει τα ιδια εδω και τοσες δεκαετιες ενω τα αυτοκινητα και οι μηχανες που κατασκευαζονται σημερα εχουν πολυ μεγαλυτερα ασφαλη ορια απο παλια και το ιδιο και η Εθνικη και Αττικη οδος!!

Αν ειναι ετσι ρε παιδια να προτεινουμε οι μηχανες και τα αυτοκινητα που εισαγονται στην Ελλαδα π.χ. να τοποθετειται ΚΟΦΤΗΣ και να μην μπορει κανενας να παει παραπανω!!!Ονερο αυτα τα νεα μετρα παιδια,αντε του χρονου και εις ανωτερα,ακομη 200% αυξηση....
Αφου δεν κνουμε τιποτα για αυτα να δειτε που θα εχουν φτασει οι τιμες σε μερικα χρονακια...

Τελος,οσον αφορα την καραμελα με το εξωτερικο,για να καταλαβω δηλαδη κανεις ποτε δεν υπερβαινει τα ορια ταχυτητας???Αυτο υποστηριζετε για να καταλαβω...
Και μια σημειωση,στο εξωτερικο π.χ. Γερμανια υπαχουν και Autobahn,οι οποιες δεν εχουν καθολου οριο ταχυτητας!!

Τα πα και ξαλαφρωσα λιγο:hypnotize

Καλημερα

Cpt. Haddock
14/12/2006, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Γερμανια υπαχουν και Autobahn,οι οποιες δεν εχουν καθολου οριο ταχυτητας!!

...Καλημερα

Όχι πλέον, είναι λίγα τα σημεία στις autobahn που δεν έχουν όρια..

Στα πιο πολλά σημεία υπάρχουν όρια.

(αν και τα έβαλαν και για άλλους λόγους - όξινη βροχή απο τα diesel)

:wave2:

byron
14/12/2006, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
για μενα ΝΑΙ!!!
δηλαδή μας σταματάει ενας τροχαίος για έλεγχο, και ειμαι εγω με απολύτος νορμάλ μοτο χωρίς όμως πινακίδα (την εχω κατω απο την σέλα) κι εσυ χωρίς λασπωτήρα και την πινακίδα απο κάτω απο το undertray. Κατα τα άλλα είμαστε προβλεπόμενοι!
Εσυ τι λες να γίνει?? Πια η δαφορά!?


Η διαφορά είναι ότι η πινακίδα δεν έχει καμμιά δουλειά μές στο μπουφάν ή κάτω απ΄την σέλλα.
Την βάζεις εκεί για να μην υπάρξει καμμιά πιθανότητα να δεί κάποιος ποιος είσαι. (Κάνω λάθος; ) Αυτός που την βάζει στο undertray το βάζει για να είναι πιο όμορφος ο κώλος της μηχανής του και όχι για να κρύψει την ταυτότητα του.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
Τελικά, η όλη υπόθεση ειναι να μπωρείς να ΠΡΟΣΑΡΜΣΟΣΤΕΙΣ στις εκάστοτε συνθήκες οδήγησης και να είσαι όσο το δυνατόν σωστότερος γίνετε στην συμπεριφορά σου στον δρόμο...τουλάχιστον απο την μεριά σου.....εγω τουλάχιστον το προσπαθώ αυτό....όσο γίνετε να είμαι σωστός αλλά πάντα προσαρμοζόμενος στην κίνηση που θα υπάρχει!! Και ίσως σιγά σιγά κάτι γίνει, απο την μεριά μας σαν 2κυκλιστές τουλάχιστον.....

Τι σχέση έχει αυτό που λες για σωστή συμπεριφορά στον δρόμο και προσαρμοστικότητα στις στις συνθήκες κυκλοφορίας; Προσαρμόζω την ταχύτητα μου σημαίνει ότι κινούμαι σύμφωνα με την ταχύτητα των άλλων οχημάτων. Αν είναι υψηλότερη από το όριο, δεν χρειάζεται να ανησυχείς αφού όλοι μαζί θα τσουλάτε.
Η κρυμμένη ταυτότητα δλδ πιστεύεις ότι συμβάλει στην βελτίωση της κυκλοφοριακής αγωγής;; :confused:

g.papalexis
14/12/2006, 16:11
Πάντως στο Παρίσι εμένα μου φάνηκε ότι οι οδηγοί ήταν πολύ πιο αγριεμένοι από τους Έλληνες.Ενώ στο Βέλγιο πήγαν να με γράψουν γιατί ήμουν με το ποδήλατο στο πεζοδρόμιο και τη γλύτωσα επειδή είπα ότι ήμουν Έλληνας...χα...χα..

Alkis
14/12/2006, 16:19
Να κάνω και γω τις παρατηρήσεις μου, ελπίζω να μην επαναλάβω...

1) Χρήση ραδιοφώνου ή κινητού από δικυκλιστές...

Τι γίνεται με τη χρήση κινητού από αυτοκινητηστές, που είναι σαν να οδηγάνε μεθυσμένοι, και έχω δει το Χριστό φαντάρο σε παραμεθόριο ουκ ολίγες φορές με τα χάλια τους;

2) Κίνηση στο αντίθετο ρεύμα: Από τα χαμηλότερα πρόστιμα. Μα βέβαια, το να οδηγάς στο αντίθετο ρεύμα δεν είναι τίποτα ε; Γι αυτό 350?.

Γιατί δεν ανεβάζουν το πρόστιμο για το αντίθετο ρεύμα στα 2 και 3000 Ευρώ; Και να κατεβάσουν κάτι άλλες αστειότητες; Γιατί μήπως η οδήγηση στο αντίθετο ρεύμα δεν "πουλάει" και πολύ; Αντίθετα σε κάποιες άλλες παραβάσεις, έχει "φραγκάκια" για κάποια "νούμερα" που παίρνουν τέτοιες αποφάσεις.

Μήπως γιατί και καλά το ενδιαφέρον για την "ασφάλειά" μας, που σε πολλά σημεία είναι και αντιδημοκρατικό, είναι μια βιτρίνα, για τα εισπρακτικά μέτρα των λαμόγειων;

:a023:

gian_nykt
14/12/2006, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Η διαφορά είναι ότι η πινακίδα δεν έχει καμμιά δουλειά μές στο μπουφάν ή κάτω απ΄την σέλλα.
Την βάζεις εκεί για να μην υπάρξει καμμιά πιθανότητα να δεί κάποιος ποιος είσαι. (Κάνω λάθος; ) Αυτός που την βάζει στο undertray το βάζει για να είναι πιο όμορφος ο κώλος της μηχανής του και όχι για να κρύψει την ταυτότητα του.



Τι σχέση έχει αυτό που λες για σωστή συμπεριφορά στον δρόμο και προσαρμοστικότητα στις στις συνθήκες κυκλοφορίας; Προσαρμόζω την ταχύτητα μου σημαίνει ότι κινούμαι σύμφωνα με την ταχύτητα των άλλων οχημάτων. Αν είναι υψηλότερη από το όριο, δεν χρειάζεται να ανησυχείς αφού όλοι μαζί θα τσουλάτε.
Η κρυμμένη ταυτότητα δλδ πιστεύεις ότι συμβάλει στην βελτίωση της κυκλοφοριακής αγωγής;; :confused:

πια κρυμμένη ταυτότητα λές τώρα.....δλδ κάτω απο την ουρά δεν ειναι κρυμμένη???Απλά αλλάζουν οι όροι....δεν φέρεις ή ειναι δυσδιάκριτη (και καλά).
όσο διακρίνεται εν κινήση αυτή διακρίνετε και η δικιά μου που ειναι κατω απο την σέλα....εκεί ειναι το θέμα....και τελος πάντως επειδή το χέσαμε το θέμα...τσάμπα τα γράφουμε όλα αυτά αφού όλα αυτα ειναι θέμα επιλογών...διαλέγεις και πέρνεις...βλέπεις τι γίνετε και τι αντιμετώπιση εχεις σε κάςοια πράγματα και ανάλογα πράτεις!
Οσο αφορά την προσαρμογή...δεν εννοώ μονο στην ταχύτητα αλλά γενικα στην οδήγηση...να κάνεις την οδήγησή σου το δυνατόν ασφαλέστερη πρός εσένα και τους άλλους χωρίς αυτό να σημαίνει οτι πάς κότα και έλυσες το πρόβλημά σου, ή κάνεις ότι σου καυλ...ση κι οπου πάει, όπως νομίζουν πολλοί!
Το μονο πάντως που δεν με προβληματίζει είναι αν θα βάλω ή όχι την πινακίδα ή τι θα πούν γι αυτό ή τι θα νομίζουν οι άλλοι!!
Με προβληματίζει τι θα αντιμετωπίσω οταν θα βγω στον δρόμο με το μηχανάκη μου τι θα αντιμετωπίσω πάλι σήμερα και τι βλακεία θα γίνει ανα πάσα στιγμή απο τον κάθε ανεγκέφαλο και βλάκα που δεν εχει αίσθηση του τι γίνετε γύρω του!

loumex
14/12/2006, 18:36
germania zw paidia. 300-350 eurw einai to kokkino kai stop. sto orio paizoun diafora sistimata, o motosikletistis prepei na foraei kranos KAI prostateutiko mpoufan. A, kai lastixa xioniou apo dekemvri mexri martio. an den exeis, adeia giok mexri na valeis.

gia na min poume gia to TUV...
akoma to prospathw na ti bgalw.. prepei na valw pisw flashakia akoma, kathreptes, i mixani i einai mama, i oti tou bazeis prepei naxei TUV, alliws klafta xaralampe.

BELZEBOYLIS
14/12/2006, 18:46
Εγώ , να ρωτήσω , πόσο είναι ο βασικός μισθός στην Ελλάδα ;;;


…όταν γεμίσουν οι φυλακές για απλήρωτα πρόστιμα τα ξανάλεμε !!




Το ότι η βεβαιότητα της ποινής μπορεί να λειτουργήσει αποτρεπτικά και όχι η φυσική εξόντωση του παραβάτη , δεν νομίζω να σας ενδιαφέρει !!!! Άλλωστε έχει ειπωθεί πολλές φορές και έχει περάσει στο ντούκου !!

gian_nykt
14/12/2006, 18:51
εκει κολλήσανε και οι τροχαίοι με το BONUS που βγήκε φόρα οτι θα πέρνουν απο τις κλίσεις!!!
Σκέψου να πρεπει να σε γράψει για 700 ευρώ δλδ ενα μηνιάτικο!!!
Ασε που θα αρχίσουν τα παζάρια όπως γίνετε και τώρα.....έκανες αυτό, είναι τόσο...ΑΛΛΑ θα σε γράψω για το άλλο που ειναι μονο τόσο.....και λες κι ευχαριστώ....καταλάβατε??
Ασε που κάποιοι θα αποκτούσαν και ιδιαίτερο ζήλο στην δουλειά τους (ενεκα bonus) το οποίο τελικά δεν ξανάκουσα τπτ....εσείς?

loumex
14/12/2006, 18:57
katse na perasoun re auto me ta pososta. tha mazeutoume oloi oi dikiklistes odigoi IX mazi me tous foitites, re tha pesei i kivernisi ama perasei.anarxia leme.

zireous
16/12/2006, 14:26
Τί να λέμε τώρα;

Πρώτη αιτία ατυχημάτων στην Ελλάδα (θανατηφόρων και μή) είναι το αλκοόλ.

Λύση: Αλκοτέστ έξω από ξενυχτάδικα (και παντού), και επιτόπου αφαίρεση διπλώματος για 6 μήνες. Την επόμενη φορά για πάντα. Τόσο απλά.



Διαφημίσεις της προκοπής στη TV μέχρι να ξέρουν και οι πέτρες ότι οι μαλακίες στη κίνηση πληρώνονται πρώτα με αίμα.

Κάπου διάβασα ότι συζητιέται να κόψουν την υψηλή φορολογία τουλάχιστον στα κράνη. Δε κρατάω τη αναπνοή μου, οι περισσότεροι πολιτικοί κυκλοφορούν ξεκράνωτοι...


Κατοχύρωση ελάχιστου ορίου ταχύτητας σε λεωφόρους ή ΕΟ (να πέφτουν κλήσεις όταν πηγαίνεις καί κότα στη μεσαία λωρίδα, ή/και στις άλλες, όχι απλά στα χαρτιά), ώστε να ανεβεί σταδιακά η μέση ωριαία. Το πρόστιμο για το κόκκινο καλό είναι να είναι ένα μηνιάτικο (υπουργού τουλάχιστον)...


Φακέλωμα όσων έχουν βεβαρυμένο ιστορικό πρόκλησης ατυχημάτων και αφαίρεση διπλώματος μετά από κάποιο αριθμό τροχαίων (καί τη ξανθιά που βάφεται, και τον στόκο με το κινητό στο χέρι που έχουν προκαλέσει ατυχήματα μαζί με τον άρρωστο ξυδάκια), και βαριά πρόστιμα στους πεζούς που τη διάβαση την έχουνε για φτύσιμο.


Οι δρόμοι με κίνηση -ακόμα και για τους μοτοσυκλετιστές-, και ειδικά στις μεγαλουπόλεις, είναι ενοχλητικοί, προσωπικά αν και μεγάλωσα σε τέτοιους, μου σπάνε τα α#####α, και επειδή με έχουν κάνει τέρας υπομονής δεν σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι είναι το ίδιο τέρατα, και ακόμα υποθέτω τα χειρότερα για τις οδηγικές ικανότητες των άλλων.

Που σημαίνει ότι ναί, δεν υπερβάλλω ούτε ξεχνιέμαι όταν οδηγάω εκεί που κοντά οδηγάνε κι άλλοι, για την ακρίβεια ποντάρω στο ότι θα κάνουν μαλακία, και αν μπορώ, είμαι είτε πολύ πίσω είτε πολύ μπροστά από τη κίνηση.

Έχω πάντα στο πλάνο φοβερά μέρη με μηδενική κίνηση για ξεσκούριασμα όμως. :a29:

conkark
20/12/2006, 01:56
Προσωπικά κύριοι συνάδελφοι, πιστεύω ότι αν διακείμεθα υπέρ σε κάθε νέο χαράτσι της κάθε "προστατευτικής" κυβέρνησης, τότε σε 50-100 χρόνια, να μη παραξενευτούμε αν η ποινή για κάθε παραβάτη θα είναι η ποινή του θανάτου, και για τις ελαφρύτερες παραβάσεις τα ισόβια! Ενώ ποτέ δεν δίδαξαν ΠΑΙΔΕΙΑ σε κανένα τομέα της κοινωνικο-πολιτικής μας ζωής! Ποτέ δεν δίδαξαν την πρόληψη, και στηρίζονται στην καταστολή.
Μου αρέσει ιδιαίτερα και το ότι οι λαμογιοκυβερνήσεις έχουν καταφέρει να κάνουν τους οδηγούς-πολίτες να αιτιολογούν κιόλας και να συζητούν σοβαρά τα εισπρακτικά τους τερτίπια!
Τα ταμεία είναι άδεια, πολιτική δεν γίνεται έτσι, πρέπει να καταφέρουν με κάθε τρόπο να εξαντλήσουν τετραετία για το πρεστίζ και το ονόρε τους, κι αν δεν βγάλουν απ'τη μύγα ξίγκι, θ'αναγκαστούν να ανακοινώσουν πρόωρες εκλογές, και θα χαλάσει η μανέστρα.
Ποιός απ'τους υποστηριχτές των μέτρων θα απαντήσει ΜΕ ΠΕΙΣΤΙΚΌ ΕΠΙΧΕΊΡΗΜΑ, στο "τί νόημα έχει να τιμωρηθεί κάποιος παραβάτης του κόκκινου με 10.000ε, ή 20.000ε, ή 50.000ε;"
Αγαπητοί συνάνθρωποι και συνοδηγοί, αν δεν είσαστε ΠΑΝΤΟΤΕ ΤΕΛΕΙΟΙ στην οδήγηση, στο τέλος θα μείνετε άποροι και άστεγοι! Αλλά χαλάλι στους νόμους του κράτους, που σκύβουν με στοργή και μητρικό προστατευτισμό στου καθενός το πρόβλημα.

ΑΘΑΝΑΤΕ ΕΛΛΗΝΑ, ΠΟΤΕ ΔΕ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ, ΔΕ ΣΕ ΣΚΙΑΖΕΙ ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΜΙΑ!!!(Με την ανάλογη μουσική υπόκρουση του εθνικιστικού εμβατηρίου).

blueblack
20/12/2006, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis
Να κάνω και γω τις παρατηρήσεις μου, ελπίζω να μην επαναλάβω...

1) Χρήση ραδιοφώνου ή κινητού από δικυκλιστές...

Τι γίνεται με τη χρήση κινητού από αυτοκινητηστές, που είναι σαν να οδηγάνε μεθυσμένοι, και έχω δει το Χριστό φαντάρο σε παραμεθόριο ουκ ολίγες φορές με τα χάλια τους;

2) Κίνηση στο αντίθετο ρεύμα: Από τα χαμηλότερα πρόστιμα. Μα βέβαια, το να οδηγάς στο αντίθετο ρεύμα δεν είναι τίποτα ε; Γι αυτό 350?.

Γιατί δεν ανεβάζουν το πρόστιμο για το αντίθετο ρεύμα στα 2 και 3000 Ευρώ; Και να κατεβάσουν κάτι άλλες αστειότητες; Γιατί μήπως η οδήγηση στο αντίθετο ρεύμα δεν "πουλάει" και πολύ; Αντίθετα σε κάποιες άλλες παραβάσεις, έχει "φραγκάκια" για κάποια "νούμερα" που παίρνουν τέτοιες αποφάσεις.

Μήπως γιατί και καλά το ενδιαφέρον για την "ασφάλειά" μας, που σε πολλά σημεία είναι και αντιδημοκρατικό, είναι μια βιτρίνα, για τα εισπρακτικά μέτρα των λαμόγειων;

:a023:

ΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΤΟΠΙΑΣΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ.........

Δέ νοιάζεται κανείς γιά τή ζωούλα μας........ΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ......!!!!!!!

:wave2: