PDA

View Full Version : Ομοιοπαθητικη,μοδα η αποτελεσματικη ιατρικη προσεγγιση?



Σελίδες : [1] 2

X_NR750
28/01/2007, 20:35
Ο τιτλος τα λεει ολα

πιστευετε οτι η ομοιοπαθητικη ειναι εναλλακτικη ιατρικη προσεγγιση με αποτελεσματα η απλα αλλη μια μοδα που εκμεταλλευεται την αναγκη μας για φυσικες και αποτελεσματικες μεθοδους ιασης?

θα με ενδιεφεραν παρα πολυ οι εμπειριες σας :wave2:

TROOPER
28/01/2007, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ο τιτλος τα λεει ολα

πιστευετε οτι η ομοιοπαθητικη ειναι εναλλακτικη ιατρικη προσεγγιση με αποτελεσματα η απλα αλλη μια μοδα που εκμεταλλευεται την αναγκη μας για φυσικες και αποτελεσματικες μεθοδους ιασης?

θα με ενδιεφεραν παρα πολυ οι εμπειριες σας :wave2:

ΜΟΔΑ . -

stavrogin
28/01/2007, 21:41
Και τα δυο.
Exει ουσια .Φυσικα καποιοι,ενδεχομενως πολλοι, εκμεταλευονται την μοδα

el_hymador
29/01/2007, 08:03
Αποτελεσματικη ιατρικη προσεγγιση...

αρκει να βρεις καποιον που ξερει και δεν ειναι τσαρλατανος - κομπογιανιτης

Μικρος επασχα απο δερματιτιδες και εκζεματα ...πολυ ταλαιπωρια λεμε , αλοιφες , καταπλασματα ...τιποτα...

μετα απο 3 μηνες ομοιοπαθητικη , δεν ξαναεμφανιστηκε τιποτα...

για τετοιου τυπου θεραπειες ειναι οτι πρεπει.

melenia
29/01/2007, 09:58
ίσως μόδα να την έχουν κάνει κάποιοι σκόπιμα
κι ίσως για να αρχίσουν τα trendy περιοδικά να
συσχετίζουν ομοιοπαθητική με φενγκ σουϊ κι
άλλες ανατολικής προέλευσης μόδες...!!!
το θέμα είναι οτι οι απαρχές της ομοιοπαθητικής
βρίσκονται πολύ βαθειά πίσω.....

έχω κάνει ομοιοπαθητική και ακολουθώ ακόμα
κάποιες απ'της οδηγίες που μου είχαν δώσει της ακολουθώ
ακόμα και σύντομα θα ξαναπάω στον ομοιοπαθητικό
για να συνεχίσω οτι είχα αρχίσει....
ο ομοιοπαθητικός που πηγαίνω είναι και ιριδοσκόπος...
σου κάνει μια φωτογράφιση στα μάτια και βλέπει
τη γενικότερη κατάσταση του οργανισμού
βλέπει την προδιάθεση σε παθήσεις είτε είναι
κληρονομικές είτε επίκτητες......
και στις δύο περιπτώσεις με τη σωστή αγωγή(φυτοθεραπεία,
ομοιπαθητική,ανθοϊάματα,ομοτοξολογία κ.α.)
μπορείς να κρατήσεις τέτοιες καταστάσεις σε λανθάνουσα
μορφή....
ξέρω περιπτώσεις που με την ομοιοπαθητική έχουν προλάβει
μορφές καρκίνου,σοβαρά γυναικολογικά,νευρική ανορεξία,
παχυσαρκία,ψυχολογικά προβλήματα,κ.α.
όλα βέβαια είναι και θέμα πρόληψης...και ανοιχτού μυαλού...
συν οτι η ομοιοπαθητική θέλει να πιστέψεις σ'αυτή και λειτουργεί
κυρίως ψυχοσωματικά....

δεν ξέρω αν σου κάλυψα κάποιες απορίες .....οτι άλλο θες μπορείς
να με ρωτήσεις....:winka:

SeNNinhA
29/01/2007, 10:32
Λοιπον,

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ, ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ και λοιπές παρεμφερείς νέες ή αρχαίες θεραπείες φυσικά και έχουν νόημα και βάση.

ΑΛΛΑ....
όπως τα πάντα στην ιατρική έχουν ενα μέτρο. ΔΕΝ είναι πανάκεια για ΟΛΕΣ τις ασθένειες και ΔΕΝ μπορούν να βοηθήσουν σε ΟΛΑ τα προβλήματα υγείας.

Όποιοι είναι σοβαροί θα σας το πουν και οι ίδιοι που μπορούν και που δεν μπορούν να σας βοηθήσουν. Βασικά εκμεταλεύονται το γεγονός ότι ο ίδιος ο οργανισμός έχει μηχανισμούς αυτοάμυνας και αυτο-ίανσης. Αυτό που κάνουν είναι να ενεργοποιούν απλά αυτούς τους μηχανισμούς και να τους κάνουν να δουλευουν υπερωρίες ως ενα σημείο. Αν κάτι δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει ο οργανισμός από μόνος του και εως το σημείο που μπορεί να το αντιμετωπίσει, τότε δεν βοηθούν σε τίποτε.

Δυστυχώς από μερικούς τσαρλατάνους (μάλλον είναι οι περισσότεροι) έχουν αποκτήσει κακό όνομα στον πολύ κόσμο και δεν εμπιστεύονται την μέθοδο αν και ουσιαστικά τα άτομα που ασχολούνται με αυτή δεν πρέπει να εμπιστεύονται.

Druuna
29/01/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Λοιπον,

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ, ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ και λοιπές παρεμφερείς νέες ή αρχαίες θεραπείες φυσικά και έχουν νόημα και βάση.

ΑΛΛΑ....
όπως τα πάντα στην ιατρική έχουν ενα μέτρο. ΔΕΝ είναι πανάκεια για ΟΛΕΣ τις ασθένειες και ΔΕΝ μπορούν να βοηθήσουν σε ΟΛΑ τα προβλήματα υγείας.

Όποιοι είναι σοβαροί θα σας το πουν και οι ίδιοι που μπορούν και που δεν μπορούν να σας βοηθήσουν. Βασικά εκμεταλεύονται το γεγονός ότι ο ίδιος ο οργανισμός έχει μηχανισμούς αυτοάμυνας και αυτο-ίανσης. Αυτό που κάνουν είναι να ενεργοποιούν απλά αυτούς τους μηχανισμούς και να τους κάνουν να δουλευουν υπερωρίες ως ενα σημείο. Αν κάτι δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει ο οργανισμός από μόνος του και εως το σημείο που μπορεί να το αντιμετωπίσει, τότε δεν βοηθούν σε τίποτε.

Δυστυχώς από μερικούς τσαρλατάνους (μάλλον είναι οι περισσότεροι) έχουν αποκτήσει κακό όνομα στον πολύ κόσμο και δεν εμπιστεύονται την μέθοδο αν και ουσιαστικά τα άτομα που ασχολούνται με αυτή δεν πρέπει να εμπιστεύονται.




+1


:wave2: :sun:

alximistis
29/01/2007, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Λοιπον,

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ, ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ και λοιπές παρεμφερείς νέες ή αρχαίες θεραπείες φυσικά και έχουν νόημα και βάση.

ΑΛΛΑ....
όπως τα πάντα στην ιατρική έχουν ενα μέτρο. ΔΕΝ είναι πανάκεια για ΟΛΕΣ τις ασθένειες και ΔΕΝ μπορούν να βοηθήσουν σε ΟΛΑ τα προβλήματα υγείας.

Όποιοι είναι σοβαροί θα σας το πουν και οι ίδιοι που μπορούν και που δεν μπορούν να σας βοηθήσουν. Βασικά εκμεταλεύονται το γεγονός ότι ο ίδιος ο οργανισμός έχει μηχανισμούς αυτοάμυνας και αυτο-ίανσης. Αυτό που κάνουν είναι να ενεργοποιούν απλά αυτούς τους μηχανισμούς και να τους κάνουν να δουλευουν υπερωρίες ως ενα σημείο. Αν κάτι δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει ο οργανισμός από μόνος του και εως το σημείο που μπορεί να το αντιμετωπίσει, τότε δεν βοηθούν σε τίποτε.

Δυστυχώς από μερικούς τσαρλατάνους (μάλλον είναι οι περισσότεροι) έχουν αποκτήσει κακό όνομα στον πολύ κόσμο και δεν εμπιστεύονται την μέθοδο αν και ουσιαστικά τα άτομα που ασχολούνται με αυτή δεν πρέπει να εμπιστεύονται.

+10!!!
Η γυναίκα μου κάνει ομοιποθητική και σας λέω ότι ακριβώς έχω δει:
Γενικά, σε πολλά πράγματα τρομερή βελτίωση κι αλλαγή προς το καλύτερο. Κάποιες φορές όμως δεν... λειτουργεί και θέλει τους μη ομοιοπαθητικούς γιατρούς.

zephyr1
29/01/2007, 11:10
Tip.

Γλυφτε της πληγες σας και κατουρηστε στης δερματοπαθειες σας.
Δικο σας σαλιο και κατουρο ρε.
Δε θα το πιστευετε με τα αποτελεσματα.

gcrook
29/01/2007, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Tip.

Γλυφτε της πληγες σας και κατουρηστε στης δερματοπαθειες σας.
Δικο σας σαλιο και κατουρο ρε.
Δε θα το πιστευετε με τα αποτελεσματα.

Σορι για το σπαμ αλλα μηπως εχεις να προτεινεις ρε Παναγιωτη καμια καλη αλοιφουλα για το προσωπο;:blush:

melenia
29/01/2007, 11:53
συμφωνώ με τα παραπάνω.....
δεν είπε κανείς οτι αν σπάσεις πόδι για παράδειγμα
με την ομοιοπαθητική θα φτιάξει.....
αλλά μπορείς να προλάβεις άλλες πιο δυσάρεστες
καταστάσεις.......
δεν το έχω απλά ακούσει ...το έχω δεί!!!

mrklyk
29/01/2007, 12:03
μην μπερδευουμε τα πραμματα - αλλο η ομοιοπαθητικη και αλλο τα alternative medicine οπως βελονισμος - παραδοσιακη κινεζικη ιατρικη κτλ

η ομοιοπαθητικη ειναι συγκεκριμενη προσέγγιση - η φιλοσοφια της ειναι οτι μπορεις να καταπολεμισεις μια ασθένεια με την ιδια την ουσια της ασθενειας (ομοιο) αλλα χιλιαδες φορες διαλυμένη (σε νερο συνηθως). οι ομοιοπαθητικοι πιστευουν οτι το νερο διατηρει την ενθύμηση της ουσια. αυτο περιλαμβανουν τα μπουκαλακια που πουλανε.

Προσωπικα - ως εργαζομενος στο χώρο της 'Δυτικης' ιατρικης - δεν εχω βρει πουθενα καμια αποδειξη, εκτος των γνωστων ανεκδοτων του τυπου 'ενας φιλος του παππου μου ειχε δοκιμασει τα παντα και τον εσωσε η ομοιοπαθητικη κτλ', που να υποστηριζει την θεωρια οτι η ομοιοπαθητικη δουλευει... (δεν μιλαω για τα υπολοιπα alternative medicines)

εδω θα βρειτε καλες πληροφοριες για τετοιου ειδους θεματα απο μια απο της πιο σεβαστες evidence-baced medicine journals της Αγγλιας¨-

http://www.jr2.ox.ac.uk/bandolier/booth/booths/altmed.html

zephyr1
29/01/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σορι για το σπαμ αλλα μηπως εχεις να προτεινεις ρε Παναγιωτη καμια καλη αλοιφουλα για το προσωπο;:blush:

Γλυψου ρε.:rolleyes:
:lol:

melenia
29/01/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
μην μπερδευουμε τα πραμματα - αλλο η ομοιοπαθητικη και αλλο τα alternative medicine οπως βελονισμος - παραδοσιακη κινεζικη ιατρικη κτλ

η ομοιοπαθητικη ειναι συγκεκριμενη προσέγγιση - η φιλοσοφια της ειναι οτι μπορεις να καταπολεμισεις μια ασθένεια με την ιδια την ουσια της ασθενειας (ομοιο) αλλα χιλιαδες φορες διαλυμένη (σε νερο συνηθως). οι ομοιοπαθητικοι πιστευουν οτι το νερο διατηρει την ενθύμηση της ουσια. αυτο περιλαμβανουν τα μπουκαλακια που πουλανε.

Προσωπικα - ως εργαζομενος στο χώρο της 'Δυτικης' ιατρικης - δεν εχω βρει πουθενα καμια αποδειξη, εκτος των γνωστων ανεκδοτων του τυπου 'ενας φιλος του παππου μου ειχε δοκιμασει τα παντα και τον εσωσε η ομοιοπαθητικη κτλ', που να υποστηριζει την θεωρια οτι η ομοιοπαθητικη δουλευει... (δεν μιλαω για τα υπολοιπα alternative medicines)

εδω θα βρειτε καλες πληροφοριες για τετοιου ειδους θεματα απο μια απο της πιο σεβαστες evidence-baced medicine journals της Αγγλιας¨-

http://www.jr2.ox.ac.uk/bandolier/booth/booths/altmed.html



τα σκευάσματα της ομοιοπαθητικής συνήθως είναι διαλυμμένα σε αλκοόλ μέσα
στα μπουκαλάκια για την καλύτερη και άμεση απορόφηση απ'τον οργανισμό.....
και μετά συνήθως ρίχνεις αυτές τις σταγόνες στο νερό....τα σκευάσματα αυτά
συνήθως τα βρίσκεις σε φαρμακεία....
η κλασσική ιατρική διατηρεί αυτή την άποψη για την ομοιοπαθητική.....για άλλους
λόγους προφανώς.......
κατά τη γνώμη μου το καλύτερο είναι ο συνδυασμός των δύο.....
ο σωστός ομοιοπαθητικός δεν απορρίπτει ούτε καταργεί την κλασσική ιατρική...
συνεργάζεται...ξέρω περίπτωση γνωστού χειρουργού ογκολογικού που συνεργάζεται
με ομοιοπαθητικό σε περιπτώσεις καρκίνου....αποφεύγοντας τις ισχυρές χημειοθεραπείες...
στη Γερμανία η επίσκεψη σε ομοιοπαθητικό καλύπτεται κανονικά απ'τα αντίστοιχα
ταμεία ασφάλισης των εργαζομένων, καθώς και οι θεραπείες γράφονται με συνταγή
στο φαρμακείο και καλύπτονται απ'τα ταμεία...αυτό δεν είναι αποδοχή...???

mrklyk
29/01/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από melenia
τα σκευάσματα της ομοιοπαθητικής συνήθως είναι διαλυμμένα σε αλκοόλ μέσα
στα μπουκαλάκια για την καλύτερη και άμεση απορόφηση απ'τον οργανισμό.....
και μετά συνήθως ρίχνεις αυτές τις σταγόνες στο νερό....τα σκευάσματα αυτά
συνήθως τα βρίσκεις σε φαρμακεία....
η κλασσική ιατρική διατηρεί αυτή την άποψη για την ομοιοπαθητική.....για άλλους
λόγους προφανώς.......
κατά τη γνώμη μου το καλύτερο είναι ο συνδυασμός των δύο.....
ο σωστός ομοιοπαθητικός δεν απορρίπτει ούτε καταργεί την κλασσική ιατρική...
συνεργάζεται...ξέρω περίπτωση γνωστού χειρουργού ογκολογικού που συνεργάζεται
με ομοιοπαθητικό σε περιπτώσεις καρκίνου....αποφεύγοντας τις ισχυρές χημειοθεραπείες...
στη Γερμανία η επίσκεψη σε ομοιοπαθητικό καλύπτεται κανονικά απ'τα αντίστοιχα
ταμεία ασφάλισης των εργαζομένων, καθώς και οι θεραπείες γράφονται με συνταγή
στο φαρμακείο και καλύπτονται απ'τα ταμεία...αυτό δεν είναι αποδοχή...???

δεν παυει να ισχύει οτι δεν υπαρχει καμια επιστημονικη αποδειξη οτι τα συσκευασματα αυτα εχουν καποια δραση. Αν ειχαν ειμαι σιγουρος οτι καποια μεγαλη φαρμακοβιομηχανια θα μας τα πουλαγε κιολας - σιγα μην αφησουν ευκαιρια να παει χαμενη γαι να βγαλουν χρημα :rotflmao:

μην αρχησουμε τα ανεκδοτα και τις περιπτώσεις - ξερω ενα τυπο κτλ - τι αποδειξεις υπαρχουν οτι εχουν καποια δραση?

Οσο για το οτι μπορεις να αποφυγεις χημειοθεραπεία με ομοιοπαθητικα την θεωρω απο αφελη εως ενευθυνη (εαν το πιστεψει κανεις αλλος) παραθεση. Μονο σε terminal και palliative περιπτωσεις οπου η ποιοτητα της εναπομεινουσας ζωης του ασθενους ειναι πιο σημαντική απο το ποσους μηνες/εβδομαδες θα ζησει θα αντικαταστησει καποιο τετοιο σκευασμα τα φαρμακα - και αυτο περισσοτερο για να δινεις στον ασθενη και στην οικογενεια την εικονα οτι δεν εχουν παραδωσει οι γιατροι τα οπλα...

ειναι αληθεια οτι στην Γερμανια χρησιμοποιουν περισσοτερη εναλλακτικη ιατρικη απο αλλες χωρες και καλύπτεται απο ορισμενα ταμια - περιεργως καθως ολο παραπονιουνται οτι δεν εχουν χρηματα... εχει να κανει περισσοτερο με την Γερμανικη κοινωνια και τα πιστευω τους παρα με επιστημονικη αποδοχη.

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι απαραδεκτο να σπαταλουνται δημοσια χρηματα σε αναποδεικτες μεθοδους - θες να πληρωσεις απο την τσεπη σου κανε οτι αγαπας. Αν και σε αυτο ειμαι αντιθετος γιατι μπορει να στερησεις/καθυστερησεις μια πραγματικη θεραπεια

melenia
29/01/2007, 14:57
.......................................................................................
Προσωπικα πιστευω οτι ειναι απαραδεκτο να σπαταλουνται δημοσια χρηματα σε αναποδεικτες μεθοδους - θες να πληρωσεις απο την τσεπη σου κανε οτι αγαπας. Αν και σε αυτο ειμαι αντιθετος γιατι μπορει να στερησεις/καθυστερησεις μια πραγματικη θεραπεια [/B][/QUOTE]




σεβαστή η άποψή σου.....απλά πιστεύω οτι πρέπει να είμαστε λίγο
πιο ανοιχτά μυαλά.......
δεν μίλησα καθόλου για ανέκδοτα και φήμες τύπου ο φίλος της θείας του
γνωστού του μπαντζανάκη του ξάδελφου.............
αλλά για προσωπική εμπειρία και περιστατικά που ξέρω αυτήκοως......
:wacko:

mrklyk
29/01/2007, 15:53
ρε να παρει θα μου βγει το ονομα οτι ειναι αντιδραστικος και σπασα$#@#ης αλλα το θεμα μου αναβει λιγο τα λαμπακια συγγνωμη...:bigcry:

melenia δεν ειναι θεμα ανοιχτου μυαλου - ειναι θεμα παραπληροφορησης και στο τελος καθαρης σπαταλης χρηματων

να σου πω πως αποφασιζουν οι γιατροι και λοιποι επιστημονες οτι ενα φαρμακο εχει καποια δραση-
ο τυπος ερευνας ονομαζεται RCT (randomized placebo-controlled trial) και ειναι ο κοινα αποδεκτος τυπος για ολες τις ιατρικες επεμβασεις/φαρμακα κτλ

διαλεγεις εναν ομοιογενή πληθυσμο - πες 100 ανθρωποι που πασχουν απο ενα κοινο κρυολογημα - αυτους τους χωριζουμε τυχαια σε 2 ομαδες των 50 - σε μια απο αυτες δινουμε το φαρμακο και στην αλλη δινουμε ενα χαπακι που μοιαζει ακριβως με το φαρμακο αλλα δεν εχει καμια ενεργη ουσια (το λεγομενο placebo). απαραιτητο ειναι σε αυτη την διαδηκασια να μην γνωριζουν ουτε οι ασθενεις αλλα ουτε οι γιατροι ποιος παιρνει τι (για να μην μπορουν να διαστρεβλώσουν τα αποτελεσματα). Στην συνεχεια καταγραφουμε τους στοχους της ερευνας (πχ συμπτώματα του ασθενους και σοβαρότητα τους, χρονος εως πληρη αναρρωση κτλ) και οταν η ερευνα συμπληρωθει τοτε βλεπουμε τις διαφορες αναμεσα στοις δυο ομαδες. Οποιες διαφορες προκυψουν περνουν απο στατιστικο ελεγχο για να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι πραγματικα συμαντικες και δεν μπορουν να αποδοθουν απλα σε τυχη.

αυτες ειναι οι αποδειξεις που ελεγα - καποιος μπορει να μου δώσει 10 παραδειγματα ανθρωπων που ξερει και που ορκιζονται οτι η ομοιοπαθητικη τους βοηθησε - αλλα μπορει να υπαρχουν 100000 που δεν εκανε τιποτα.... (και κοιτα εδω http://www.jr2.ox.ac.uk/bandolier/band71/b71-2.html για λογους που θα μπορουσε η ομοιοπαθητικη να δουλεψει)

αυτο που ηθεαλα να καταλληξω ειναι οτι δεν εχει ποτε αποδειχτει η δραση της ομοιοπαθητικης μεσω του παραπανω συστηματος (αντιθετα με βελονισμο ή την παραδοσιακη κινεζικη ιατρικη οπου συμαντικες διαφορες απο placebo εχουν καταγραφει)


αυταααααααα - φιλικα παντα!:smilea:

hidefnick
29/01/2007, 16:15
Εχω ταλαιπωρηθεί για χρόνια με πάθηση την οποία μου την "έλυσε" ο βελονισμός. Επίσης για διάφορα θέματα έχω δει βοήθεια από την ομοιοπαθητική.

Το θέμα, και μάλλον αυτό παρεξηγεί συχνά ο κόσμος, είναι ότι και οι δύο μέθοδοι έχουν να κάνουν κυρίως με ψυχοσωματικές ασθένειες. Και νομίζω ότι τώρα η δυτική ιατρική τώρα έχει αρχίσει και δίνει την διάσταση που πρέπει στις ψυχοσωματικές ασθένειες.

Οσο για τις φαρμακευτικές, σιγά και μην σπάσουν κατεστημένα αιώνων για να παρασκευάζουν φάρμακα που κοστίζουν ένα τίποτα.

Τσαρλατάνοι υπάρχουν παντού. Πάντα προσέχουμε ποιόν επιλέγουμε. Είναι αυτονόητο. Προσωπικά πήγα τον τσόγλανο για ομοιοπαθητική, μετα από 10 τόνους κορτιζόνη (γ@μημένο prezolon) aerolin και flixotide, σε "ειδικό" ομοιοπαθητικό για παιδιά και έφυγα τρέχοντας.

Κάντε και ένα check πόσα σοβαρά πανεπιστήμια έχουν έδρες ομοιοπαθητικής.

melenia
29/01/2007, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Εχω ταλαιπωρηθεί για χρόνια με πάθηση την οποία μου την "έλυσε" ο βελονισμός. Επίσης για διάφορα θέματα έχω δει βοήθεια από την ομοιοπαθητική.

Το θέμα, και μάλλον αυτό παρεξηγεί συχνά ο κόσμος, είναι ότι και οι δύο μέθοδοι έχουν να κάνουν κυρίως με ψυχοσωματικές ασθένειες. Και νομίζω ότι τώρα η δυτική ιατρική τώρα έχει αρχίσει και δίνει την διάσταση που πρέπει στις ψυχοσωματικές ασθένειες.

Οσο για τις φαρμακευτικές, σιγά και μην σπάσουν κατεστημένα αιώνων για να παρασκευάζουν φάρμακα που κοστίζουν ένα τίποτα.

Τσαρλατάνοι υπάρχουν παντού. Πάντα προσέχουμε ποιόν επιλέγουμε. Είναι αυτονόητο. Προσωπικά πήγα τον τσόγλανο για ομοιοπαθητική, μετα από 10 τόνους κορτιζόνη (γ@μημένο prezolon) aerolin και flixotide, σε "ειδικό" ομοιοπαθητικό για παιδιά και έφυγα τρέχοντας.

Κάντε και ένα check πόσα σοβαρά πανεπιστήμια έχουν έδρες ομοιοπαθητικής.




συμφωνω ......κι εδώ ισχύει αυτό σε ποιόν θα πέσεις......
εγώ ΄θεωρώ οτι είμαι τυχερή σ'αυτόν που πήγα......
κι από οικονομικής άποψης αλλά και εκ του αποτελέσματος...!!!
ο οποίος ασχολείται και με ρεφλεξολογία,ρείκι,σιάτσου κ.α.
:cool:

TROOPER
29/01/2007, 18:04
μιλατε σαν γνωστες ολοι εσεις η απλα εχοντας προσωπικες εμπειριες και ακουσματα????

οχι τιποτα αλλο απλα εχω μια αισθηση οτι μιλαω με ασχετους.

:smokin:

bored
29/01/2007, 18:57
όποιος διαβάσει ποιά είναι η κύρια μέθοδος την οποία χρησιμοποιούν στην ομοιοπαθητική, αυτή με τα διαλύματα και τις επαλαμβανόμενες διαλύσεις, θα καταλάβει για την ομοιοπαθητική ότι πρόκειται περί placebo στην καλύτερη, σπατάλη νερού στη χειρότερη.

X_NR750
29/01/2007, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αποτελεσματικη ιατρικη προσεγγιση...

αρκει να βρεις καποιον που ξερει και δεν ειναι τσαρλατανος - κομπογιανιτης

Μικρος επασχα απο δερματιτιδες και εκζεματα ...πολυ ταλαιπωρια λεμε , αλοιφες , καταπλασματα ...τιποτα...

μετα απο 3 μηνες ομοιοπαθητικη , δεν ξαναεμφανιστηκε τιποτα...

για τετοιου τυπου θεραπειες ειναι οτι πρεπει.

Φιλε επειδη η γυναικα μου ειναι εγκυος (απαγορευεται να παρει φαρμακα και ταλαιπωρειται) και εχει και αυτη προβλημα με εκζεματα μηπως μπορεις να πεις καποια πραγματα αναλυτικοτερα :wave2:

X_NR750
29/01/2007, 19:37
Σας ευχαριστω ολους

αν καποιος ξερει κατι σχετικα με εκζεματα...

X_NR750
29/01/2007, 19:46
Δεν ξερω αν εχετε ακουσει στις ειδησεις την νεα μοδα με το εκχυλισμα φυλλων ελιας

εδω στο νησι γινεται χαμος

αρνουμαι να πιστεψω γενικως σε ματζουνια αλλα μεχρι να αποδειχτει κατι πρεπει να γινουν ερευνες τουλαχιστον 10 ετων

X_NR750
29/01/2007, 19:50
Ο λογος που ξεκινησα το ποστ ειναι οτι το καλοκαιρι (θεου θελοντος) θα αποκτησουμε κορουλα

συζητωντας με συναδελφους στην δουλεια διαπιστωσα οτι αρκετοι εμπιστευονται τα παιδια τους σε ομοιοπαθητικο

δεν ξερω τι να κανω, ομοιοπαθητικο η κλασσικο παιδιατρο?

byron
29/01/2007, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ο λογος που ξεκινησα το ποστ ειναι οτι το καλοκαιρι (θεου θελοντος) θα αποκτησουμε κορουλα

συζητωντας με συναδελφους στην δουλεια διαπιστωσα οτι αρκετοι εμπιστευονται τα παιδια τους σε ομοιοπαθητικο

δεν ξερω τι να κανω, ομοιοπαθητικο η κλασσικο παιδιατρο?

Εκτός του ότι δεν μπορώ (πλεον) να καταλάβω τον σκοπό τέτοιων θεμάτων σε ένα forum μοτοσυκλέττας , μιλάς σοβαρά όταν λες οτι έχεις δίλημμα που θα πας το μωρό ???? :confused: :confused:

Τι να πω ρε φίλε. Μένω άφωνος.:sad:

X_NR750
29/01/2007, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Εκτός του ότι δεν μπορώ (πλεον) να καταλάβω τον σκοπό τέτοιων θεμάτων σε ένα forum μοτοσυκλέττας , μιλάς σοβαρά όταν λες οτι έχεις δίλημμα που θα πας το μωρό ???? :confused: :confused:

Τι να πω ρε φίλε. Μένω άφωνος.:sad:

Για γινε λιγο ποιο αναλυτικος

mrklyk
30/01/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Για γινε λιγο ποιο αναλυτικος

δεν ειμαστε καλα.... τον εαυτο σου μπορεις καλλιστα να τον κανεις πειραματοζωο καθε κομπογιαννίτη - το μωρο δεν εχει καμια επιλογη,

και εαν παθει τιποτα απο τετοια επιλογη θα ηθελα να δω τον γονιο να καταδικαζεται για κακοποιηση και εγκληματικη αμελια

Cpt. Haddock
30/01/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Εκτός του ότι δεν μπορώ (πλεον) να καταλάβω τον σκοπό τέτοιων θεμάτων σε ένα forum μοτοσυκλέττας , μιλάς σοβαρά όταν λες οτι έχεις δίλημμα που θα πας το μωρό ???? :confused: :confused:

Τι να πω ρε φίλε. Μένω άφωνος.:sad:

+άπειρο..



τι να πει κανείς....

:sad:

island
30/01/2007, 11:06
Εγώ ένα έχω να πω.

Πως άν οι εταιρίες που φτιάχνουν τα ομοιοπαθητικά παρασκευάσματα έκαναν τα αντίστοιχα “δωράκια” στους κλασικούς γιατρούς θα είχαν καλύτερη αντιμετώπιση.

Και αυτό ΔΕΝ το λέω για να υποστηρίξω την ομοιοπαθητική αλλά για να χαρακτηρίσω την ξεφτίλα των κλασσικών γιατρών που σου συνταγογραφούν όποιο φάρμακο έχει το καλύτερο δώρο για εκείνους.

byron
30/01/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
Εγώ ένα έχω να πω.

Πως άν οι εταιρίες που φτιάχνουν τα ομοιοπαθητικά παρασκευάσματα έκαναν τα αντίστοιχα “δωράκια” στους κλασικούς γιατρούς θα είχαν καλύτερη αντιμετώπιση.

Και αυτό ΔΕΝ το λέω για να υποστηρίξω την ομοιοπαθητική αλλά για να χαρακτηρίσω την ξεφτίλα των κλασσικών γιατρών που σου συνταγογραφούν όποιο φάρμακο έχει το καλύτερο δώρο για εκείνους.

Ασχετο αυτό που λες. Κανείς ΓΙΑΤΡΟΣ δεν θα χορηγήσει ομοιπαθητικά ματζούνια σε ασθενή, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ δώρο και αν του δώσει μια εταιρεία.

Για το παραπάνω :rolleyes: φιλοσοφικό ερώτημα του X_NR750, δεν χρειάζεται να απαντήσω καν. Τις απαντήσεις στο έπος « Η κυρά μας η μαμή». Η Γ.Βασιλειάδου και ο Ορέστης Μακρής έχουν τις απαντήσεις.

:D

bored
30/01/2007, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από island την ξεφτίλα των κλασσικών γιατρών που σου συνταγογραφούν όποιο φάρμακο έχει το καλύτερο δώρο για εκείνους.

μόνο ξεφτίλες 'κλασσικοί' (υπάρχουν 'άλλοι' γιατροί;;; ) γιατροί υπάρχουν;

δηλαδή εγώ που έχω γνωρίσει σοβαρούς, παραισθήσεις έχω;

η ομοιοπαθητική είναι ένα placebo.

μην ασχολείστε με κομπογιαννήτες του κώλου, βρείτε καλό γιατρό και πηγαίνετε σε αυτόν.

έλεος.

vangelis 64
30/01/2007, 16:32
Μερικά πραγματάκια κι από μένα βάσει προσωπικής εμπειρίας:

Σε καμμία περίπτωση η ομοιοπαθητική δεν είναι τσαρλατάνικη επιστήμη και πολύ κακώς ειπώθηκαν κουβέντες όπως "ματζούνια", "η κυρά μας η μαμή" και άλλα τέτοια σαρκαστικά και ειρωνικά.
Ο Ιπποκράτης είπε κάποτε "τα όμοια εισίν ιάματα" και κάτι ήξερε.Δυστυχώς και κομπογιανίτες υπάρχουν και τσαρλατάνοι αλλά και παραπληροφόρηση.
Δεν υπάρχουν αρρώστειες ψυχικές ή σωματικές.Ολες είναι ψυχοσωματικές!Η ψυχή με το σώμα είναι άρρηκτα συδεδεμένα,έως ότου έρθει η ώρα που θα πούμε αντίο στον μάταιο τούτο κόσμο. Αυτός είναι και ο λόγος πού η διάθεσή μας πέφτει όταν έχουμε ένα απλό κρυολόγημα και,αντίστροφα,αν περάσουμε κάποια συγκινησιακή φόρτιση,το σώμα εκκρίνει κάποιες ουσίες ικανές να το κάνουν να νοσήσει.
Υπάρχουν άνθρωποι που τα μαλλιά τους άσπρισαν σε μια μέρα επειδή έχασαν κάποιον δικό τους και άλλοι-ακόμα χειρότερα- έκαναν καρκίνο από τη στενοχώρια.
Εστω λοιπόν ότι εγώ τώρα έχω έναν πονοκέφαλο.Αν ακολουθήσω το δρόμο τής κλασσικής ιατρικής,θα πάω να πάρω μια ασπιρίνη,ένα depon,κάτι τέτοιο.
Δηλαδή τι κάνω?"Κοιμίζω" για κάποιο χρονικό διάστημα το κέντρο τού πόνου.Κι όταν περάσει η επίδραση τού φαρμάκου,ξανάρχεται ο πονοκέφαλος.
Η ας πούμε βγάζω σπυράκια στο πρόσωπο.Θα τούς βάλω μια αλοιφή να τα ξεράνω,αλλά κάποια στιγμή θα ξαναβγούν.
Η θεραπεία,δηλαδή,που μού προτείνεται εδώ χτυπάει το αποτέλεσμα τής νόσου και όχι την αιτία της γι αυτό και είναι πρόσκαιρη.Τα συστατικά δε που βάζω στο σώμα μου,καθώς είναι χημικά ως επί το πλείστον,εχουν παρενέργειες.(Εκτός ίσως απ' την ασπιρίνη,δεν γνωρίζω φάρμακο χωρίς αντενδείξεις)
Τα φάμακα τής ομοιοπαθητικής,από την άλλη,είναι 100% φυσικά και σαν συντηρητικό(όχι για καλύτερη απορρόφηση όπως ειπώθηκε)τούς βάζουν μερικές σταγόνες αλκοόλ-κονιάκ κατά προτίμηση-
Η θεραπεία εδώ συνδιάζεται με ψυχολογική υποστήριξη από τον ίδιο τον θεραπευτή,είναι μακροπρόθεσμη αλλά τα αποτελέσματά της μόνιμα.
Προσωπικά υπέφερα από κύστη κόκκυγα και,επειδή δεν ήθελα να κάνω εγχείρηση,ακολούθησα τον δρόμο τής ομοιοπαθητικής.Εκανα λοιπόν θεραπεία για κανά δυο χρόνια(όχι και πολύ επιμελώς)και σάς μιλάω ειλικρινά είμαι μια χαρά.Το συρίγγιο έχει συρρικνωθεί κι εγώ το μόνο που έχασα ήταν η απόλαυση τού καφέ!Η μέντα δεν μού πολυαρέσει άλλωστε:lol:
Λοιπόν αυτά!Να τονίσω και πάλι ότι δεν απορρίπτω την κλασσική ιατρική,απλά λέω να μην καταδικάζουμε αυτό που δεν ξέρουμε.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται,μπορω να τού πω πού πήγα-πμ έτσι?-γιατί πραγματικά έπεσα σε πολύ καλούς ανθρώπους και γνώστες.:wave2:

mrklyk
30/01/2007, 17:09
:dizzy: δεν ειμαι σιγουρος οτι σοβαρολογεις αλλα ποιος ξερει...:confused:

Σε ενα μονο θα απαντησω γιατι ισως σε βαλει σε κινδυνο -

Η ασπιρινη εχει αφθονες παρενεργειες (οι συχνοτερες ειναι οτι με παρατεταμενη χρηση ή μεγαλες δοσεις μπορει να προκαλεσει ελκος στομαχου και αιμορραγια οποτε προσεχε)
τα Depon ειναι πολυ πιο ασφαλη

:a024:

bored
30/01/2007, 17:40
mrklyk, πιστεύεις στο μάτι/μάτιασμα/ξεμάτιασμα;

mrklyk
30/01/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από bored
mrklyk, πιστεύεις στο μάτι/μάτιασμα/ξεμάτιασμα;

Ααααα, τωρα μαλιστα! Λοιπον - το ματι/ματιασμα/ξεματιασμα ειναι αρχαιο πατροπαράδοτο ίαμα - η αποτελεσματικοτητα του εχει επιβεβαιωθεί απο χιλιαδες γιαγιαδες, τσιγγανες, τουρκογύφτισσες κλτ και μολις πριν ενα μηνα ακουσα απο την ξαδερφη μου οτι η κυρα Γωγο θεραπευσε τον μεταστατικο μικροκυτταρικο καρκινο του κυρ Κωστα του μπακαλη με τρεις κυκλους ξεματιασματος (κριμα που πεθανε απο καπια αλλη ανεξιχνίαστη ασθένεια τρεις μερες μετα)
Το θεμα ειναι να εχεις ανοιχτο μυαλο και ψυχη ααααα και να σε παρει η ροχαλα στο κουτελο κατα την διαρκεια της θεραπειας

αλλα ποιοι ειμαστε εμεις να κρινουμε.... :a51:

vangelis 64
30/01/2007, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από mrklyk
:dizzy: δεν ειμαι σιγουρος οτι σοβαρολογεις αλλα ποιος ξερει...:confused:

Σε ενα μονο θα απαντησω γιατι ισως σε βαλει σε κινδυνο -

Η ασπιρινη εχει αφθονες παρενεργειες (οι συχνοτερες ειναι οτι με παρατεταμενη χρηση ή μεγαλες δοσεις μπορει να προκαλεσει ελκος στομαχου και αιμορραγια οποτε προσεχε)
τα Depon ειναι πολυ πιο ασφαλη

:a024: Φυσικά και σοβαρολογώ κι ευχαριστώ για την συμβουλή,αλλά ούτε ασπιρίνες παίρνω ούτε depon.Δόξα τω Θεώ,δεν υποφέρω από πονοκεφάλους και στομάχια και αν ποτέ με πιάσει το αφήνω να ηρεμήσει μόνο του.

Πες μου όμως τη γνώμη σου γι αυτά που έγραψα γιατί,απ' ό,τι κατάλαβα,σού φάνηκαν κάπως...."κυρά μαμή"!

mrklyk
30/01/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Φυσικά και σοβαρολογώ κι ευχαριστώ για την συμβουλή,αλλά ούτε ασπιρίνες παίρνω ούτε depon.Δόξα τω Θεώ,δεν υποφέρω από πονοκεφάλους και στομάχια και αν ποτέ με πιάσει το αφήνω να ηρεμήσει μόνο του.

Πες μου όμως τη γνώμη σου γι αυτά που έγραψα γιατί,απ' ό,τι κατάλαβα,σού φάνηκαν κάπως...."κυρά μαμή"!

βασικα να σου πω απο που το βλεπω εγω το πραμμα - εχω σπουδασει σε επιστημονικο κλαδο και το πρωτο πραμμα που μαθαινεις εκει ειναι για οτι βλεπεις/σου λεει καποιος να ζητας αποδειξεις

Και η επιστημη εχει τροπους μεσω ερευνων και στατιστικης αναλυσης (οπως εγραψα πιο πριν) για να αποδεικνύει οτι ενα αποτελεσμα πχ ενος φαρμακου δεν ειναι απλως τυχαιο γεγονος αλλα απευθείας αποτελεσμα της δρασης του φαρμακου

Οτι εχεις γραψει πιο πανω ειναι προσωπικη γνωμη και οχι αποτελεσμα αποδειξεων

X_NR750
30/01/2007, 19:14
Συμφωνω οτι πολλοι γιατροι τα παιρνουν για να συνταγογραφουν συγκεκριμενα φαρμακα απο συγκεκριμενες εταιρειες (το εχω ζησει απο μεσα)

οσους για τους διαφορους εδω μεσα που σπευδουν να κουνησουν απαξιωτικα το κεφαλι τους στις ερωτησεις μου εχω να πω τα εξης:

Ειμαι δυσπιστος σε οτιδηποτε δεν εχει αποδειχτει επιστημονικα αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα το ψαξω γιατι δεν θελω σε καμια περιπτωση να στερησω την γυναικα μου και το παιδι μου απο κατι που μπορει ενδεχομενως να ειναι καλο και αποτελεσματικο

vangelis 64
30/01/2007, 19:48
Οτι εχεις γραψει πιο πανω ειναι προσωπικη γνωμη και οχι αποτελεσμα αποδειξεων
Το ότι γλύτωσα από την κύστη είναι προσωπική άποψη?
Το ότι ένα παυσίπονο ή ένα αντιπυρρετικό ή μια ασπιρίνη καταπολεμά το αποτέλεσμα,δηλαδή πόνο,πυρετό,αδιαθεσία και όχι την αιτία που το προκάλεσε δεν είναι αλήθεια?
Δεν προσπαθώ να στη βγώ καθότι είμαι άσχετος ,μ' ενδιαφέρει όμως κάθε τι τόσο σπουδαίο κι εσύ είσαι,σαν επιστήμονας,ο καταλληλότερος που θα μπορούσε να λύσει τέτοιου είδους απορίες.
Ξαναλέω πάντως ότι θεωρώ λάθος να χλευάζουμε την εναλλακτική ιατρική(όπως η ομοιοπαθητική),χαρακτηρίζοντάς την μεσαιωνική,χωρίς να γνωρίζουμε.Άυτό ,πράγματι,είναι προσωπική μου άποψη.

stefanos
30/01/2007, 20:42
Λοιπόν να πώ και εγώ την προσωπική μου εμπειρία, και ορισμένα συμπεράσματα.
Το πρώτο απο τα συμπεράσματα το έβγαλα οταν πήγε η αδελφή μου ιατρική και ξαφνικά άρχισε να πηγαίνει τα απογεύματα σε μια σχολή ομοιοπαθητικής παράλληλα και δωρεάν.
Απο οτι κατάλαβα η στρατολόγιση ομοιοπαθητικών ΓΙΑΤΡΩΝ γίνεται στην Ιατρική.
Και αργότερα κατάλαβα οτι τους πελάτες στους στέλνουν και πέρνεις κάποιο ποσοστό και τα φάρμακα τα παίρνεις απο φαρμακεία που είναι "εξουσιοδοτημένα" και έχουν όλα τους ίδιους προμηθευτές.
Η όλη φάση λοιπόν της ομοιοπαθητικής ελέγχεται εντελώς και τα κυκλώματα των φαρμακοβιομηχανιών είναι αστεία μπροστά στο κύκλωμα των ομοιοπαθητικών.
Μιλάμε για 2-3 ανθρώπους που ελέγχουν γιατρούς-φάρμακα εντελώς.
Και προσέξτε μιλάω για ομοιοπαθητικούς ΓΙΑΤΡΟΥΣ και οχι τον περιπτερά που μετά απο την επαφή του με εξωγήινους την είδε θεραπευτής, ανθρώπους που έχουν άδεια εξασκήσεως επαγγελματος.
Εδω έχω μια ένσταση ΤΕΡΑΣΤΙΑ.
Γιατί ο τίτλος ΙΑΤΡΟΣ για μένα και για τον νόμο νομίζω είναι αποτέλεσμα του πτυχείου της Ιατρικής και όχι της παραλληλης σχολής του κυρίου τάδε που βγάζει "ομοιοπαθητικούς".
Αρα για μένα όλοι οι ομοιοπαθητικοί ιατροί πλασματικά χρησιμοποιούν την ιδιοτητα τους ως ιατροί της κανονικής ιατρικής για βιτρίνα και πουλάνε φούμαρα.
Η εμπειρία μου λοιπόν τώρα ώς ασθενούς τώρα.
Τελικά αποδείχτηκε οτι η μόνη ασθένια που γιατρεύτηκε ήταν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες δραχμούλες που έδωσα για φάρμακα και θεραπείες πρίν πολλά πολλά χρόνια.
Κατά τα άλλα τίποτα.
Ευτυχώς υπάρχει η ιατρική.
Δεν βάζω στην συζήτηση τους ομοιοπαθητικούς χωρις πτυχείο γιατρού γιατί για μένα και για το νόμο ανοίκουν στην κατηγορία μαντησες χαρτορήχτες και πρέπει να τους μπουζουριάζουνε.
Και τέλευταίο παράδειγμα στο στρατό φίλος απο την σχολή που είμαστε μαζί στο κέντρο βγάζει σε κάποια στιγμή σπιράκια.Ολόκληρος.
Αρχίσαν οι σχετικές πλάκες περί αφροδησίων κλπ αλλά η ιστορία με τα σπυράκια τράβαγε και στο τέλος τον στείλαν στο νοσοκομείο για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.
Εκεί του είπαν το κουφό οτι είναι ψυχολογικό και του είπαν να μην αγχώνεται και του δώσαν και 10 μέρες άδεια και του φύγαν χωρίς φάρμακο χωρίς τίποτα, του είπαν μάλιστα οτι είναι πολύ συνηθισμένο.
Αλλά απο μια ψυχολογική ασθένεια που εμφανίζει σωματικά συμπτώματα μέχρι να σου ξετινάζουν το πορτοφόλι είναι μεγάλη απόσταση.
Να έχουμε το μυαλό μας ανοιχτό ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΕΠΕΙΣΗΣ

byron
30/01/2007, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μερικά πραγματάκια κι από μένα βάσει προσωπικής εμπειρίας:

Σε καμμία περίπτωση η ομοιοπαθητική δεν είναι τσαρλατάνικη επιστήμη και πολύ κακώς ειπώθηκαν κουβέντες όπως "ματζούνια", "η κυρά μας η μαμή" και άλλα τέτοια σαρκαστικά και ειρωνικά.
Ο Ιπποκράτης είπε κάποτε "τα όμοια εισίν ιάματα" και κάτι ήξερε.
καταδικάζουμε αυτό που δεν ξέρουμε.


Αφού η προτροπή μου για απαντήσεις που δίνονται στην κυρά μας την μαμή, ενόχλησε κάποιους φίλους, (αγνοώντας τις αλήθειες της ταινίας, όπως το που απευθυνόμαστε όταν τα πράγματα γίνονται δύσκολα και επικίνδυνα) να ξεκαθαρίσω ότι η αρχική μου απάντηση, αφορούσε την απορία του X_NR 750 για το που να πάει το νεογέννητο παιδί του. Αν η ερώτηση αφορούσε τον ίδιο, δεν θα με ενδιέφερε καθόλου, αφού ο καθένας μας μπορεί να πηγαίνει είτε σε γιατρό είτε σε καφετζού, είτε στον μάγο της φυλής του για να θεραπευτεί.
Η σύγκριση (και το δίλημμα) παιδίατρος ή ματζουνογιατρός, για το μωρό, θεωρώ ότι είναι άκρως επικίνδυνη.

Vagelis 64 , διάβασα την εμπειρία σου με την θεραπεία που βρήκες, αλλά προσωπικά για αυτό-ίαση μου φαίνεται παρά για ομοιοπαθητική θεραπεία. 2 χρόνια θεραπεία είναι εξαιρετικά μεγάλο διάστημα, για να αποδοθεί η θεραπεία σου στο σκεύασμα. Υπάρχει περίπτωση να έπαιρνες φάρμακο 2 χρόνια και να μην το θεωρούσες άχρηστο?
Ο χαρακτηρισμός της αποτελεσματικότητας των φαρμάκων ως συμπτωματική και μόνο, χωρίς να επιδρούν στην πραγματική αιτία, είναι λανθασμένη, καθώς παραλείπεις την ίαση που επιτυγχάνεται εναντίον εκατοντάδων ασθενειών- μικρόβιων- μολύνσεων εξ αιτίας της δράσης τους. Όπως επίσης για το αν είναι χημικά ή όχι τα φάρμακα. Τα περισσότερα φάρμακα στηρίζουν την δράση τους σε φυσικές ενώσεις πολλαπλασιασμένες για να είναι αποτελεσματικές. Τα «φυσικά» φάρμακα ή παυσίπονα πχ δεν είναι δύσκολο να προκαλέσουν θάνατο άλλωστε.

Στάθηκα λίγο στην ρήση του Ιπποκράτη που χρησιμοποίησες (που είναι και η καραμέλλα των ομοιοπαθητικών γιατρών) «τα όμοια εισίν ιάματα» ή καλύτερα «δια τα όμοια νόσος γίνεται και δια τα όμοια προσφερόμενα εκ νοσευόντων υγιαίνονται» (δηλαδή: με αυτά που προκαλούν τη νόσο, με τα ίδια τη θεραπεύουν)
Εκτός του ότι πάντα μου προκαλεί κάποια επιφύλαξη η χρήση αρχαίων Ελληνικών που χρησιμεύουν για να προσδώσουν σοβαρότητα και βαρύτητα, ποιος ασκεί πλέον την ιατρική του Ιπποκράτη? Αλίμονο μας αν είχαμε μείνει στην ιατρική της Αρχαίας Ελλάδας. Μέχρι πριν 200 χρόνια όλοι αγνοούσαν την ύπαρξη των μικροβίων, βακτηριδίων και πως συσχετίζονταν με τις ασθένειες.
Μαζί τους και ο Hahneman που δημιούργησε τον όρο «ομοιοπαθητική ιατρική» το 1810. . Ο Hahneman άντλησε τη συλλογιστική του από τη συμπαθητική μαγεία. Με αυτή κάνεις ομοιοπαθητικές ενέργειες για να ξορκίσεις το κακό ή να το επιφέρεις. Η λογική του στηρίζεται σε καθαρά μεταφυσικές προϋποθέσεις.

byron
30/01/2007, 22:04
Σε ΄ότι αφορά τα αποτελέσματα της ομοιοπαθητικής παραθέτω κάποια αποσπάσματα από περιοδικά (Discovery 3/2006) ή από το internet.
«Είναι σαν να πίνεις ένα ποτήρι νερό» είπε στο Observer (26.12.2005) ο Edzard Ernst, καθηγητής εναλλακτικής ιατρικής στο Πανεπιστήμιο του Exeter. Χαρακτηριστική είναι η έρευνα που δημοσιεύθηκε το περασμένο καλοκαίρι στο Lancet (in.gr 27.8.05). Το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξε είναι το εξής: Οι ομοιοπαθητικές θεραπείες έχουν παραπλήσια δραστικότητα με τα ψευδοφάρμακα (placebo) τα οποία χορηγούνται στους ασθενείς προκειμένου αυτοί να νομίζουν ότι είναι καλύτερα. Μάλιστα, το έγκριτο Lancet αναφέρει σε κύριο άρθρο που συνοδεύει τη σχετική έρευνα ότι ο χρόνος για περαιτέρω μελέτες έχει πια λήξει και οι γιατροί πρέπει να είναι ειλικρινείς με τους ασθενείς τους όσον αφορά στην «έλλειψη ωφέλειας» της ομοιοπαθητικής.
Στην τελευταία αυτή μελέτη οι ερευνητές του Πανεπιστημίου της Βέρνης στην Ελβετία, με επικεφαλής τον Ματιάς Έγκερ, συνέκριναν κλινικές δοκιμές ομοιοπαθητικών φαρμάκων με σχετικές μελέτες της κλασικής ιατρικής. Η ομάδα ανασκόπησε τη διεθνή βιβλιογραφία για το διάστημα 1995-2003 και εντόπισε 110 έρευνες της ομοιοπαθητικής και 110 αντίστοιχες ιατρικές μελέτες.
Στη συνέχεια χρησιμοποίησαν εξελιγμένα στατιστικά εργαλεία για να βαθμολογηθούν τα αποτελέσματα των μελετών όσον αφορά στην αποτελεσματικότητα του δοκιμαζόμενου φαρμάκου. Όσες μελέτες έφεραν σκορ κάτω από 1,0 θεωρήθηκαν αποτελεσματικές, συγκρινόμενες με placebo. Η γενική βαθμολογία υπολογίστηκε στο 0,96 για την ομοιοπαθητική και 0,67 για την κλασική ιατρική, όπως αναφέρει το Reuters. Ο δρ Έγκερ καταλήγει έτσι στο συμπέρασμα ότι τα αποτελέσματα δεν προσφέρουν «καμία πειστική ένδειξη ότι η ομοιοπαθητική ήταν ανώτερη από το placebo, ενώ για τη συμβατική ιατρική παρέμενε ένα σημαντικό όφελος». Αλλά και ο καθηγητής Ernst, που αναφέραμε πιο πάνω, έκανε δύο πειράματα. Στη μια περίπτωση χορήγησε σε μια ομάδα από εγχειρισμένους ασθενείς ένα κλασικό ομοιοπαθητικό φάρμακο, το βάμμα αρνικής, που υποτίθεται ότι θεραπεύει τα τραύματα. Στην άλλη ομάδα έδωσε ένα όμοιο placebo. To τεστ ήταν «τυφλό», δηλαδή ούτε οι ασθενείς ούτε οι γιατροί γνώριζαν ποιος έπαιρνε τι. Δεν υπήρξε καμία διαφορά στην αποθεραπεία των τραυμάτων.
Σε μια άλλη μελέτη ανέθεσε σε πέντε ομοιοπαθητικούς να παρακολουθηθούν παιδιά που έπασχαν από άσθμα. Αργότερα δήλωσε crto Observer. «Υποτίθεται ότι τα παιδιά αντιδρούν καλύτερα από τους ενήλικες στην ομοιοπαθητική και ότι το άσθμα ανταποκρίνεται καλά σε ομοιοπαθητικές θεραπείες. Όμως και πάλι δεν υπήρξε καμία ένδειξη ότι η ομοιοπαθητική έχει αποτελέσματα».

Παρ' όλη την απουσία οποιωνδήποτε επιστημονικών αποδείξεων για την αποτελεσματικότητα της, η ομοιοπαθητική έχει γίνει κάτι σαν θρησκεία, με φανατικούς υποστηρικτές. (καμμιά επιστήμη όμως δεν χρειάζεται πιστούς. Το αντίθετο πιστεύω)

Τα οικονομικά συμφέροντα είναι τεράστια. Το σημερινό «ΒΗΜΑ» με αφορμή την μάσηση φύλλων ελιάς που έχει γίνει αντικαρκινικό φάρμακο, όπως και το δηλητήριο του γαλάζιου σκορπιού και λοιπών σκευασμάτων αναφέρει ότι μια έρευνα που έγινε πριν 10 χρόνια στις ΗΠΑ, προσδιόρισε τον τζίρο των παραιατρικών πρακτικών σε 40 δις $ !!! Τα μισά από αυτά αφορούσαν αμοιβές προς αυτούς που τις παρείχαν.

Προσωπικά πιστεύω ότι η ομοιοπαθητική είναι μια high tech version (από οικονομικής πλευράς) του νερού του Καματερού. Εκείνος ο κακομοίρης τουλάχιστον έδινε τσάμπα και αβέρτα το νερό του, πιστεύοντας ότι δίνει και θεραπεία. Οι σημερινοί το δίνουν σε 7,000 δόσεις και ζητάνε και ένα σκασμό λεφτά.

Sorry για το μέγεθος του post μου. Όσοι βαρέθηκαν να το διαβάσουν…….κατανοητό


:D

stefanos
30/01/2007, 22:38
Και για να το πάω παραπέρα κανένας ομοιοπαθητικός δεν θα δώσει ομοιοπαθητικό φάρμακο σε ένα μωρό με πυρετό.
Αντιπυρετικό θα του δώσει.
Οταν είναι καλά βέβαια θα παίρνει τα "φάρμακα" του κάθε μέρα.

TROOPER
30/01/2007, 22:47
ρε τι μλκς ειμαι!!!!!!!!!!

ειναι πολυ ευκολο τελικα τη σημερον ημερα να πλουτισεις !!!!!!!

απλα πρεπει να βρεις τον τροπο και το target group στο οποιο θα απευθηνθεις....γαμω!!!

:a25: :a25: :a25:

bored
31/01/2007, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε τι μλκς ειμαι!!!!!!!!!!

ειναι πολυ ευκολο τελικα τη σημερον ημερα να πλουτισεις !!!!!!!

απλα πρεπει να βρεις τον τροπο και το target group στο οποιο θα απευθηνθεις....γαμω!!!

:a25: :a25: :a25:

και μεις οι ηλίθιοι, νοιώθουμε άσχημα να εκμεταλλευτούμε με αυτόν τον τρόπο τους άλλους κ γι'αυτό θα μείνουμε άφραγκοι

αλλά εντάξει με τον εαυτό μας.

melenia
31/01/2007, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Το ότι γλύτωσα από την κύστη είναι προσωπική άποψη?
Το ότι ένα παυσίπονο ή ένα αντιπυρρετικό ή μια ασπιρίνη καταπολεμά το αποτέλεσμα,δηλαδή πόνο,πυρετό,αδιαθεσία και όχι την αιτία που το προκάλεσε δεν είναι αλήθεια?
Δεν προσπαθώ να στη βγώ καθότι είμαι άσχετος ,μ' ενδιαφέρει όμως κάθε τι τόσο σπουδαίο κι εσύ είσαι,σαν επιστήμονας,ο καταλληλότερος που θα μπορούσε να λύσει τέτοιου είδους απορίες.
Ξαναλέω πάντως ότι θεωρώ λάθος να χλευάζουμε την εναλλακτική ιατρική(όπως η ομοιοπαθητική),χαρακτηρίζοντάς την μεσαιωνική,χωρίς να γνωρίζουμε.Άυτό ,πράγματι,είναι προσωπική μου άποψη.


:a012:

κάτι που θυμήθηκα επίσης....
στη σχολή μου, στο μάθημα της παιδιατρικής ο καθηγητής
που είχαμε ήταν κατά της χρήσης φαρμάκων στα παιδιά και
υπέρ της επίλυσης προβλημάτων με φυσικές μεθόδους,
και μάλιστα μας είχε μιλήσει για τις φαρμακοβιομηχανίες και
για τα παιχνίδια που παίζονται με τους γιατρούς ,καθώς και για
την ασύστολη χρήση φαρμάκων.......
επίσης κάποια στιγμή είχα υποστεί έγκαυμα 2ου βαθμού στο χέρι
και μάλιστα εκετεταμένο, ανάμεσα στις αλλάγες άρχισα να χρησιμοποιώ
κάποιο "ματζούνι" που φτιάχνει η γιαγιά μου με κάποιο χόρτο,
το είπα στη χειρουργο που μου έκανε τις αλλαγές είδε τη διαφορά
και μου είπε να το συνεχίσω, μάλιστα αυτό το φυτό το χρησιμοιποιούν
και σε κάποιες κρέμες εγκαυμάτων.....γιατί λοιπόν να μην
το χρησιμοποιήσω στη φυσική του κατάσταση....
το έχω χρησιμοποιήσει σε γερό εγκαυμα από εξάτμιση στο πόδι,
μέσα σε μια εβδομάδα 2φορές κάηκα στο ίδιο σημείο,
δεν υπάρχει ίχνος από σημάδι εκεί.......

melenia
31/01/2007, 09:45
τελικά μάλλον είμαι τυχερή ......
γιατί ούτε πολλά λεφτά έχω δώσει και καλύτερα είμαι....
δεν νομίζω να είναι κλοπή οτι μέσα σε 8μήνες έχω δώσει
116ευρώ και για τις επισκέψεις και για τη θεραπεία....
την οποία επειδή η κολλητή μου δουλεύει σε φαρμακείο
το είπα στον ομοιοπαθητικό και έδωσε τη συνταγή εκεί
να μου τη φτιάξουν......ούτε λίγο ούτε πολύ τα έφτιαξε
η κολλητή μου και γνωρίζω ακριβώς τι έχουν......
πειράζει.....?????

PortisHead
26/07/2016, 11:24
Πηρα την αρχαιολογικη σκαπάνη στον ώμο κια αρχισα να ξεθάβω.

Ηθελα να μαθω 2-3 βασικά για την ομοιοπαθητική , διαβαζα ενα σκασμο ξενα sites,
και λεω...ρε συ...στο moto δεν μπορει να μην υπαρχει τετοιο θεμα.:lol:

Αναμεσα σε θερμοπομπούς και υγρασιες στα υπνοδωματια καπου θα υπαρχει και κατι για την ομοιοπαθητική.

Εχεις κανεις να καταθέσει προσωπικη εμπειρια ?
Θετική ή αρνητική ?

Υ.Γ.
Θελω παρέμβαση απο Ktinos !!!

zopas
26/07/2016, 11:59
Ο λογος που ξεκινησα το ποστ ειναι οτι το καλοκαιρι (θεου θελοντος) θα αποκτησουμε κορουλα

συζητωντας με συναδελφους στην δουλεια διαπιστωσα οτι αρκετοι εμπιστευονται τα παιδια τους σε ομοιοπαθητικο

δεν ξερω τι να κανω, ομοιοπαθητικο η κλασσικο παιδιατρο?

Το ενα δεν αναιρει το αλλο αρκει ο ομοιοπαθητικος να εχει διπλωμα και κλασσικου γιατρου..

Σου υπενθυμιζω οτι η βασιλικη οικογενεια στην αγγλια υποστηριζεται δεκαετιες τωρα απο το royal homeopathic hospital και ζουνε ολοι τπυς πανω απο τα 100..

Αν θελεις μπορω να σου στειλω με π.μ το τηλεφωνο της δικιας μου γιατρου που ειναι πολυ σοβαρο ατομο και εχει βοηθησει απειρους κοσμο με την ομοιοπαθητικη..μπορεις να την ρωτησεις οτι θελεις και νσ παρεις εμπεριστατωμενες απαντησεις..

Sapadak
26/07/2016, 12:03
Το ενα δεν αναιρει το αλλο αρκει ο ομοιοπαθητικος να εχει διπλωμα και κλασσικου γιατρου..


Μεγάλη κουβέντα το παραπάνω, και ολόσωστη.

SONone
26/07/2016, 12:04
Αν θελεις μπορω να σου στειλω με π.μ το τηλεφωνο της δικιας μου γιατρου που ειναι πολυ σοβαρο ατομο και εχει βοηθησει απειρους κοσμο με την ομοιοπαθητικη..μπορεις να την ρωτησεις οτι θελεις και νσ παρεις εμπεριστατωμενες απαντησεις..

νομιζω οτι απο το 2007 εχει βρει την λυση του το παλικάρι. :rolleyes:

Cpt. Haddock
26/07/2016, 12:08
Σου υπενθυμιζω οτι η βασιλικη οικογενεια στην αγγλια υποστηριζεται δεκαετιες τωρα απο το royal homeopathic hospital και ζουνε ολοι τπυς πανω απο τα 100..


Βεβαια, με μια ζωη χωρις αγχος, χωρις αναγκη δουλειας, χωρις κουραση σωματικη, χωρις πολλές έννοιες και παντα με καλο φαγητο φτανουν κι αλλοι τα 100...

Joyrider
26/07/2016, 12:12
Και μαμώ τα πλασίμπο είναι.

Ειδικά αν δεν είναι πλασίμπο :bawl:
http://www.independent.co.uk/news/world/americas/homeopathy-product-recalled-over-fears-it-may-contain-actual-medicine-9217206.html

AUFGEBRACHT
26/07/2016, 12:13
Βεβαια, με μια ζωη χωρις αγχος

Όχι και χωρίς άγχος οι γαλαζοαίματοι, είσαι υπερβολικός... ξέρεις τι άγχος τραβάει η Ελισσάβετ μέχρι να βρει τι καπελαδούρα θα φορέσει στις ιπποδρομίες του Άσκοτ;

STOYBI
26/07/2016, 12:28
Ειμαι υπερ οποιδηποτε επιστημης οπου τον μισο τονο φαρμακα και το νυστερι... Το εχουν πραγματικα τελευταια λυση....

Ειτε λεγετε ομοιοπαθητικη , ειτε χειροπρακτης, ειτε βελονιστης .....

Παιζει να ημαστε και απο τις μοναδικες χωρες στον κοσμο, οπου τις παραπανω επιστημες οι περισσοτεροι ( κυριως γιατροι ) τις εχουν τσαρλατανισει...!!

Ohm
26/07/2016, 12:33
Η ομοιοπαθητική δεν είναι επιστήμη. Στην καλύτερη είναι placebo, στην χειρότερη, απάτη.

PortisHead
26/07/2016, 12:34
Περισσοτερο θα με ενδιεφερε η συσταση των ομοιοπαθητικων φαρμακων,
γιαυτο ζητησα και τη γνωμη του Ktinos.

Δλδ. συμφωνα με τα λεγομενα πολλων , ειναι σκετο νερακι με αχνη ζαχαρη.
Και τι ?
Ο Ε.Ο.Φ τα εχει εγκρίνει απο το 1994 και σαν κλαδος επιστημης ειναι επίσημα αποδεκτος.
Αν ήταν απάτη δεν θα ειχε καταρεύσει τοσα χρόνια ?

Pan (dvs)
26/07/2016, 12:50
Περισσοτερο θα με ενδιεφερε η συσταση των ομοιοπαθητικων φαρμακων,
γιαυτο ζητησα και τη γνωμη του Ktinos.

Δλδ. συμφωνα με τα λεγομενα πολλων , ειναι σκετο νερακι με αχνη ζαχαρη.
Και τι ?
Ο Ε.Ο.Φ τα εχει εγκρίνει απο το 1994 και σαν κλαδος επιστημης ειναι επίσημα αποδεκτος.
Αν ήταν απάτη δεν θα ειχε καταρεύσει τοσα χρόνια ?

Mα σεν εχει καταρευσει?

STOYBI
26/07/2016, 13:14
Η ομοιοπαθητική δεν είναι επιστήμη. Στην καλύτερη είναι placebo, στην χειρότερη, απάτη.


Σωστα... Αντε γιατι καποιοι λενε οτι μεγαλυτερη απατη απο τις συνταγογραφησεις φαρμακων στην ελλαδα δεν υπαρχει...!!

Γραφικοι παιδι μου τι περιμενεις....!!

Μην δινεις και σημασια τι λενε το 80% του πλανητη για τις εν λογο επιστημες...

Μαλακασες ειναι... Εμεις ειμαστε οι εξυπνοι...!

sniper
26/07/2016, 13:18
Σωστα... Αντε γιατι καποιοι λενε οτι μεγαλυτερη απατη απο τις συνταγογραφησεις φαρμακων στην ελλαδα δεν υπαρχει...!!

Γραφικοι παιδι μου τι περιμενεις....!!

Μην δινεις και σημασια τι λενε το 80% του πλανητη για τις εν λογο επιστημες...

Μαλακασες ειναι... Εμεις ειμαστε οι εξυπνοι...!

Η ομοιοπαθητική δεν είναι ολοκληρωμένη όπως η κλασσική ιατρική.
Πείτε μου πως θα θεραπεύσεις ομοιοπαθητικά έναν πνευμοθώρακα ή ένα τηλεσκοπικό κάταγμα....

Pan (dvs)
26/07/2016, 13:24
Σωστα... Αντε γιατι καποιοι λενε οτι μεγαλυτερη απατη απο τις συνταγογραφησεις φαρμακων στην ελλαδα δεν υπαρχει...!!

Γραφικοι παιδι μου τι περιμενεις....!!

Μην δινεις και σημασια τι λενε το 80% του πλανητη για τις εν λογο επιστημες...

Μαλακασες ειναι... Εμεις ειμαστε οι εξυπνοι...!


Υπαρχει καποια σχολη ομοιοπαθητικης σε καποια Ευρωπαικη χωρα?Κλινικες υπαρχουνε (http://www.ego.gr/homeopathy-today) ,σχολες ομως?

STOYBI
26/07/2016, 13:33
Η ομοιοπαθητική δεν είναι ολοκληρωμένη όπως η κλασσική ιατρική.
Πείτε μου πως θα θεραπεύσεις ομοιοπαθητικά έναν πνευμοθώρακα ή ένα τηλεσκοπικό κάταγμα....


Ουτε ο χειροπρακτης μπορει να κολησει ενα συντριπτικο καταγμα.....

Μπορει ομως να σου ξαναπαει τον σπονδυλο στην θεση του ( οταν αυτος ειχε μετατοπιστει πανω στον νευρολογικο ιστο και δεν ειχες επι 15 μερες ποδια...)

Τον καιρο που φυσιοθεραπευτες και γιατροι σου ελεγαν μονο εγχειρηση και φυσιοθεραπεια επι 6μηνο ....Μονο και μονο για να ξαναπερπαταω οπως πριν...

Σε 1μιση μηνα ξανακαβαλαγα μηχανακι.....

Μετα απο 6 μηνες και εντουρο.....

Τον καιρο που 2 ορθοπαιδικοι και ενας φυσιοθεραπευτης το απαγορευσαν εφορου ζωης....!!

18 χρονια πανε απο τοτε.....

Δεν αποκλειω την κλασικη ιατρικη....

Απλα " τυχαια " οι συγκεκριμενοι γιατροι οταν δεν γινετε σε παραπεμπουν οι ιδιοι...!!


Το μονο που χρειαζετε καλο τσεκαρισμα του ιατρου...( αν και αυτο ισχυει και για την κλασικη ιατρικη...)

:wave2:

sniper
26/07/2016, 13:35
...

Το μονο που χρειαζετε καλο τσεκαρισμα του ιατρου...( αν και αυτο ισχυει και για την κλασικη ιατρικη...)

:wave2:

Συμφωνώ απόλυτα εδώ.

STOYBI
26/07/2016, 13:36
Υπαρχει καποια σχολη ομοιοπαθητικης σε καποια Ευρωπαικη χωρα?Κλινικες υπαρχουνε (http://www.ego.gr/homeopathy-today) ,σχολες ομως?

Δεν ξερω πραγματικα....

Ουτε ειμαι τοσο γνωστης ωστε να κανω τον δικηγορο....

(Παρολο που ειχα καποια εμειρια και εμεινα αρκετα ικανοποιημενος...)

Ειπα απλα οτι απο διαφορες μαρτυριες φιλων την κλασικη ιατρικη την αφηνω τελευταια ... Ειδικα στην Ελλαδα...!

Pan (dvs)
26/07/2016, 13:59
Συμφωνώ απόλυτα εδώ.

Που συμφωνεις και πως θα τον τσεκαρεις δεν καταλαβα.

Σε εμας εδω πανω δεν ξερεις απο που να πιαστεις.Ο αλλος ειναι ακτινολογος και μοιραζει αβερτα ματζουνια.

toyar
26/07/2016, 14:04
εγω παντως δεν θα αφηνα χειροπρακτη να μου μετακινησει σπονδυλο...........

Pan (dvs)
26/07/2016, 14:10
εγω παντως δεν θα αφηνα χειροπρακτη να μου μετακινησει σπονδυλο...........

Η αληθεια ειναι οτι αρκετοι απο αυτους κανουνε θαυματα.

Ειδικα αν ειναι η τελευταια σου ελπιδα θα πας και θα πεις και ενα τραγουδι.

BLiTzER
26/07/2016, 14:12
Τον καιρο που φυσιοθεραπευτες και γιατροι σου ελεγαν μονο εγχειρηση και φυσιοθεραπεια επι 6μηνο ....Μονο και μονο για να ξαναπερπαταω οπως πριν...

Σε 1μιση μηνα ξανακαβαλαγα μηχανακι.....

Το γεγονός ότι γιατροί βαριούνται/δε μπαίνουν στον κόπο να ασχοληθούν με ασθενείς δεν κάνει επιστήμες την ομοιοπαθητική και την αστρολογία.

Ohm
26/07/2016, 15:54
Σωστα... Αντε γιατι καποιοι λενε οτι μεγαλυτερη απατη απο τις συνταγογραφησεις φαρμακων στην ελλαδα δεν υπαρχει...!!

Γραφικοι παιδι μου τι περιμενεις....!!

Μην δινεις και σημασια τι λενε το 80% του πλανητη για τις εν λογο επιστημες...

Μαλακασες ειναι... Εμεις ειμαστε οι εξυπνοι...!

σαρκασμός 100%, ουσία 0%

το ότι υπάρχουν γιατροί που εκμεταλλευόμενοι το σύστημα βγάζουν λεφτά με περιττές συνταγογραφήσεις δεν σημαίνει ότι η ιατρική είναι απάτη, ούτε εξυψώνει την ομοιοπαθητική σε επιστήμη.

ούτε το τι ισχυρίζονται/πιστεύουν/προσκυνάνε οι πολλοί είναι κριτήριο.

Είναι θλιβερό, κοτζάμ μαντράχαλος να μην μπορείς να ξεχωρίσεις το ένα από το άλλο.

STOYBI
26/07/2016, 16:11
σαρκασμός 100%, ουσία 0%

το ότι υπάρχουν γιατροί που εκμεταλλευόμενοι το σύστημα βγάζουν λεφτά με περιττές συνταγογραφήσεις δεν σημαίνει ότι η ιατρική είναι απάτη, ούτε εξυψώνει την ομοιοπαθητική σε επιστήμη.

ούτε το τι ισχυρίζονται/πιστεύουν/προσκυνάνε οι πολλοί είναι κριτήριο.

Είναι θλιβερό, κοτζάμ μαντράχαλος να μην μπορείς να ξεχωρίσεις το ένα από το άλλο.


Mαλλον βαλε ενα καθρεφτη μπροστα σου και ξαναπεστα.....

Κανεις δεν κατηγορησε την καθε αυτου ιατρικη επιστημη για απατη....

Ειναι κριμα κοτζαμ μαντραχαλος να βαζεις λογια σαν την κυρατσα που δεν ειπε ο συνομιλητης σου.....

Ξαναπαρτο αλλιως και τα ξαναλεμε....

sniper
26/07/2016, 16:12
Φρόνιμα.

el_hymador
26/07/2016, 16:26
Ρε σεις εγκεφαλικό και έμφραγμα δεν θα θεραπευτεί ομοιοπαθητικά. Έχει συγκεκριμένο πεδίο εφαρμογής, από πρώτο χέρι, ξέρω άνθρωπο που είχε μεγάλο θέμα με την ψωρίαση και έγινε καλά μέσω της ομοιοπαθητικής.

7Tolis
26/07/2016, 16:28
Για ολιστική ιατρική και δυσανεξια τροφών έχει ψαχτεί κανείς ποτέ;

MG-KTiNoS
26/07/2016, 16:32
Που συμφωνεις και πως θα τον τσεκαρεις δεν καταλαβα.

Πιάστου την κουβέντα για αμάξια.
Αν ξέρει τα πάντα όλα για τη σειρά Μ της Μπε Εμ Βε, σήκω φύγε τρέχοντας, κινδυνεύεις.
:D

Η ομοιοπαθητική δουλεύει μια χαρά όπως και η αλλοπαθητική αλλά εγώ θα πρόσθετα έναν ακόμα παράγοντα.
Μην υποτιμάτε τις θεραπείες χωρίς φάρμακα.
Τη φυσιοθεραπεία πχ, την ψυχανάλυση, την ψυχοθεραπεία κλπ
Μπορείς να λύσεις προβλήματα που δεν θα ξεπεράσεις ούτε με έναν τόνο φάρμακα.
Το κλειδί όμως είναι ο γιατρός να έχει τα μάτοια ΑΝΟΙΧΤΑ και να μην είναι δογματικός.

BLiTzER
26/07/2016, 16:33
Ρε σεις εγκεφαλικό και έμφραγμα δεν θα θεραπευτεί ομοιοπαθητικά. Έχει συγκεκριμένο πεδίο εφαρμογής, από πρώτο χέρι, ξέρω άνθρωπο που είχε μεγάλο θέμα με την ψωρίαση και έγινε καλά μέσω της ομοιοπαθητικής.

Εγώ ξέρω μια θεία, η οποία είχε πονοκέφαλο και έγινε καλά μέσω ξεματιάσματος.

Δεν αμφιβάλλουμε ότι υπάρχουν ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, στις οποίες μπορεί να έχουν εφαρμογή, με καλά αποτελέσματα, η ομοιοπαθητική, η χειροπρακτική, η ρεφλεξολογία και η χαρτομαντεία. Αλλά ΔΕ βασίζονται στην επιστημονική μέθοδο, άρα δε μπορούν να προσφέρουν λύσεις ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ.

MG-KTiNoS
26/07/2016, 16:38
Εγώ ξέρω μια θεία, η οποία είχε πονοκέφαλο και έγινε καλά μέσω ξεματιάσματος.

Δεν αμφιβάλλουμε ότι υπάρχουν ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, στις οποίες μπορεί να έχουν εφαρμογή, με καλά αποτελέσματα, η ομοιοπαθητική, η χειροπρακτική, η ρεφλεξολογία και η χαρτομαντεία. Αλλά ΔΕ βασίζονται στην επιστημονική μέθοδο, άρα δε μπορούν να προσφέρουν λύσεις ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ.


κατ αρχήν άμα σε ξεματιάσει γιαγιά Πόντια θα σου κοπεί το γέλιο....
:D

Σοβαρά
Η ομοιοπαθητική μια χαρά επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι με έδρες σε παν.μια κλπ κλπ
Καμία μέθοδος όμως δεν είναι καλή για τα πάντα όλα.
Ανά περίπτωση πρέπει ο γιατρός να διαλέξει ποια΄μέθοδο είναι η πιο καλή για τον ασθενή χωρίς να αποκλείεται
ότι υπάρχουν και άλλοι δρόμοι.

BLiTzER
26/07/2016, 16:40
Η ομοιοπαθητική μια χαρά επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι


Το κρατάω, απλά για να ψάξω κείμενα και πηγές να ποστάρω, όταν πάω σπίτι, για να γελάμε παρέα.

el_hymador
26/07/2016, 16:42
Εγώ ξέρω μια θεία, η οποία είχε πονοκέφαλο και έγινε καλά μέσω ξεματιάσματος.

Δεν αμφιβάλλουμε ότι υπάρχουν ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, στις οποίες μπορεί να έχουν εφαρμογή, με καλά αποτελέσματα, η ομοιοπαθητική, η χειροπρακτική, η ρεφλεξολογία και η χαρτομαντεία. Αλλά ΔΕ βασίζονται στην επιστημονική μέθοδο, άρα δε μπορούν να προσφέρουν λύσεις ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ.

Ο εμβολιασμός είναι μια ομοιοπαθητική πρακτική της ιατρικής. Το επιστημονικό πλαίσιο της ομοιοπαθητικής είναι ακριβώς αυτό. Ξαναγράφω λοιπόν, παιδάκι 7 ετών που το παστώνουν στα φάρμακα οι δερματολόγοι και κλάνουν τα @@δια της ψωρίασης, θεραπεύτηκε ΠΛΗΡΩΣ με την ομοιπαθητική. Placebo effect σε παιδί 7 ετών;

sniper
26/07/2016, 16:43
Eπίσης, υπάρχουν και κάποιοι που δεν ακολουθούν καμία ιατρική είτε την κλασσική είτε όποια άλλη αλλά αφήνονται στα χέρια του δημιουργού τους.

ΟΚ, δεκτόν και μάλιστα πολλές φορές το επικροτούμε κι εμείς οι άλλοι.

BLiTzER
26/07/2016, 16:48
Ο εμβολιασμός είναι μια ομοιοπαθητική πρακτική της ιατρικής.

Όχι.


Το επιστημονικό πλαίσιο της ομοιοπαθητικής είναι ακριβώς αυτό. Ξαναγράφω λοιπόν, παιδάκι 7 ετών που το παστώνουν στα φάρμακα οι δερματολόγοι και κλάνουν τα @@δια της ψωρίασης, θεραπεύτηκε ΠΛΗΡΩΣ με την ομοιπαθητική. Placebo effect σε παιδί 7 ετών;

Δεν υπάρχει κανένα "επιστημονικό πλαίσιο" στην ομοιοπαθητική. Αν υποθέσουμε ότι, στην περίπτωσή σου, το παιδάκι θεραπεύτηκε όντως από αυτό, δώσε μας ακριβώς τη θεραπεία και θα σου αποδείξω είτε ότι δεν είχε καμία σχέση με ομοιοπαθητική, είτε ότι ήταν εντελώς τυχαίο και δε θα δούλευε στους επόμενους 99 ασθενείς.

Επίσης, σταματήστε να μας διηγείστε προσωπικές εμπειρίες. Δε δουλεύει έτσι η επιστήμη. Εκτός αν θέλετε να μιλήσουμε για ταρώ και "ε μα της Ρούλας της βγήκε σου λέω!" φάσεις.

@hymador: Δεν το περίμενα από σένα. Είσαι έξυπνος άνθρωπος. :p

el_hymador
26/07/2016, 17:01
Όχι.



Δεν υπάρχει κανένα "επιστημονικό πλαίσιο" στην ομοιοπαθητική. Αν υποθέσουμε ότι, στην περίπτωσή σου, το παιδάκι θεραπεύτηκε όντως από αυτό, δώσε μας ακριβώς τη θεραπεία και θα σου αποδείξω είτε ότι δεν είχε καμία σχέση με ομοιοπαθητική, είτε ότι ήταν εντελώς τυχαίο και δε θα δούλευε στους επόμενους 99 ασθενείς.

Επίσης, σταματήστε να μας διηγείστε προσωπικές εμπειρίες. Δε δουλεύει έτσι η επιστήμη. Εκτός αν θέλετε να μιλήσουμε για ταρώ και "ε μα της Ρούλας της βγήκε σου λέω!" φάσεις.

@hymador: Δεν το περίμενα από σένα. Είσαι έξυπνος άνθρωπος. :p


Θα σου πω το πιο απλό. Έχουν καταγραφεί επισήμως, χιλιάδες περιπτώσεις παγκοσμίως όπου άνθρωποι με σοβαρότατες παθήσεις ήταν στα τελευταία τους βάση γνωματεύσεων και τελικά έζησαν και επανήλθαν, χωρίς... τίποτα (ούτε ομοιοπαθητική). Αυτό επιστημονικά πως εξηγείται; (και δεν σε πάω σε θεία παρέμβαση κτλ)

Joyrider
26/07/2016, 17:07
Επίσης, σταματήστε να μας διηγείστε προσωπικές εμπειρίες.

Αυτό όμως ζητήθηκε από το ξέθαμα του θρεντ και όχι επιστημονικές ενδείξεις.

πχ αυτό https://www.youtube.com/watch?v=nFm4uCxbMU0

είναι πιο δυνατό από αυτό

Based on the assessment of the evidence of effectiveness of homeopathy, NHMRC concludes that
there are no health conditions for which there is reliable evidence that homeopathy is effective.
Homeopathy should not be used to treat health conditions that are chronic, serious, or could become
serious. People who choose homeopathy may put their health at risk if they reject or delay treatments
for which there is good evidence for safety and effectiveness. People who are considering whether
to use homeopathy should first get advice from a registered health practitioner. Those who use
homeopathy should tell their health practitioner and should keep taking any prescribed treatments.

https://www.nhmrc.gov.au/guidelines-publications/cam02?
https://www.nhmrc.gov.au/_files_nhmrc/publications/attachments/cam02a_information_paper.pdf?

Ή αυτό
http://rationalwiki.org/wiki/Evidence_for_the_effectiveness_of_homeopathy

Το ίδιο το nhs στην αγγλία που δίνει τόσα λεφτά για την ομοιοπαθητική λέει:

Does it work?
There has been extensive investigation of the effectiveness of homeopathy. There is no good-quality evidence that homeopathy is effective as a treatment for any health condition
http://www.nhs.uk/Conditions/homeopathy/Pages/Introduction.aspx#when-used

http://www.bbc.com/news/health-34744858

Μπόνους βίντεο Ρίτσαρντ Ντόκινς
https://www.youtube.com/watch?v=imgaB3XEEHA

toyar
26/07/2016, 17:18
για να θεωρηθει επιστημη η ομοιοπαθητικη πρεπει να εχει πιστοποιημενα και επαναλαμβανομενα αποτελεσματα αλλιως μπαινει στην κατηγορια του ξεματιασματος της μαγειας και της θρησκοληψιας
η κλασσικη ιατρικη ειναι η βαση
και δουλευει πιο αποτελεσματικα αν υπαρχουν πολλαπλες εκτιμησεις δλδ παρει καποιος πολλες γνωμες ειδικων για το ιδιο προβλημα

BLiTzER
26/07/2016, 17:29
Θα σου πω το πιο απλό. Έχουν καταγραφεί επισήμως, χιλιάδες περιπτώσεις παγκοσμίως όπου άνθρωποι με σοβαρότατες παθήσεις ήταν στα τελευταία τους βάση γνωματεύσεων και τελικά έζησαν και επανήλθαν, χωρίς... τίποτα (ούτε ομοιοπαθητική). Αυτό επιστημονικά πως εξηγείται; (και δεν σε πάω σε θεία παρέμβαση κτλ)

Ρε χυμαδώρη, μου θυμίζεις τους χριστιανούς, οι οποίοι έχουν ως μοναδικό επιχείρημα σε κάθε συζήτηση το "απόδειξέ μου ότι δεν υπάρχει". Αυτό ακριβώς είναι και το μοναδικό "επιχείρημα" των ομοιοπαθητικών. Μόνο που και οι 2 ομάδες τα έχουν κάπως ανάποδα στο μυαλό τους.

Όλα εξηγούνται επιστημονικά. Απλά δεν έχουμε τα μέσα για τα πάντα ακόμα. Είναι πολύ γενική η ερώτησή σου για να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα. Αλλά, φαντάζομαι, συμφωνείς μαζί μου.

Δεν υπάρχει ούτε ΜΙΑ περίπτωση όπου η ομοιοπαθητική τεκμηριώθηκε επιστημονικά. Ούτε μία. Παγκοσμίως. Παγχρονικώς. ΟΛΕΣ οι έρευνες, καμία εξαίρεση, ήταν είτε αρνητικές, είτε δεν κατέληξαν πουθενά. Αλλά ο Γιαννάκης στο trikyklo.gr ξέρει μια περίπτωση ενός που θεραπεύτηκε, άρα πρέπει να είναι αλήθεια.

el_hymador
26/07/2016, 17:31
Έχουν ξυπνήσει ξεγραμμένοι ως φυτά από κώμα, έχουν περπατήσει ξανά παραπληγικοί που τους έλεγαν ότι θα είναι μια ζωή στο αμαξίδιο και έχουν υποχωρήσει ή εξαφανιστεί όγκοι από τελικά στάδια καρκίνου. Τα ονομάζουν όλα αυτά "ιατρικά θαύματα" και είναι λίγο αστείο, καθότι η ιατρική δεν συνέβαλε ούτε κατ ελάχιστο στα θαύματα αυτά. Τι θέλω να πω; Ότι από την στιγμή που υπάρχει χώρος για "ανεξήγητο" στην ιατρική, αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν αποκωδικοποιηθεί πλήρως ούτε ο τρόπος που λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα, ούτε οι μέθοδοι ίασης. Είναι στην διακριτική ευχέρεια οποιουδήποτε, να δοκιμάσει και άλλες πρακτικές αν η παραδοσιακή ιατρική αποτυγχάνει και ναι, αποτυγχάνει πολλές φορές.

Δεν εννοώ ότι άμα χρειαστείς ράμματα θα πας στον σαμάνο ή ότι βάλεις έναν ενεργειακό κρύσταλλο πάνω στην πληγή και θα κλείσει. Και φυσικά θέλει πολύ προσοχή γατί κυκλοφορεί πολύ τσαρλατάνος και κομπογιαννίτης εκεί έξω.

υ.γ. και που να πιάσουμε την οργόνη και τον Ραίχ... :lol:

Ohm
26/07/2016, 17:35
Ρε σεις εγκεφαλικό και έμφραγμα δεν θα θεραπευτεί ομοιοπαθητικά. Έχει συγκεκριμένο πεδίο εφαρμογής, από πρώτο χέρι, ξέρω άνθρωπο που είχε μεγάλο θέμα με την ψωρίαση και έγινε καλά μέσω της ομοιοπαθητικής.

... θεράπευσε κάποιον από ψωρίαση;

το ξέρεις ότι η ψωρίαση είναι αυτοάνοσο και δεν υπάρχει θεραπεία για αυτό;

el_hymador
26/07/2016, 17:36
... θεράπευσε κάποιον από ψωρίαση;

το ξέρεις ότι η ψωρίαση είναι αυτοάνοσο και δεν υπάρχει θεραπεία για αυτό;

σύμφωνα με ποιον;

BLiTzER
26/07/2016, 17:37
Έχουν ξυπνήσει ξεγραμμένοι ως φυτά από κώμα, έχουν περπατήσει ξανά παραπληγικοί που τους έλεγαν ότι θα είναι μια ζωή στο αμαξίδιο και έχουν υποχωρήσει ή εξαφανιστεί όγκοι από τελικά στάδια καρκίνου. Τα ονομάζουν όλα αυτά "ιατρικά θαύματα" και είναι λίγο αστείο, καθότι η ιατρική δεν συνέβαλε ούτε κατ ελάχιστο στα θαύματα αυτά. Τι θέλω να πω; Ότι από την στιγμή που υπάρχει χώρος για "ανεξήγητο" στην ιατρική, αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν αποκωδικοποιηθεί πλήρως ούτε ο τρόπος που λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα, ούτε οι μέθοδοι ίασης. Είναι στην διακριτική ευχέρεια οποιουδήποτε, να δοκιμάσει και άλλες πρακτικές αν η παραδοσιακή ιατρική αποτυγχάνει και ναι, αποτυγχάνει πολλές φορές.

Δεν εννοώ ότι άμα χρειαστείς ράμματα θα πας στον σαμάνο ή ότι βάλεις έναν ενεργειακό κρύσταλλο πάνω στην πληγή και θα κλείσει. Και φυσικά θέλει πολύ προσοχή γατί κυκλοφορεί πολύ τσαρλατάνος και κομπογιαννίτης εκεί έξω.

υ.γ. και που να πιάσουμε την οργόνη και τον Ραίχ... :lol:

Σαφώς οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με το σώμα του. Εξάλλου ο Δαρβίνος δουλεύει υπέρ μας. Αλλά το να υποστηρίζει κάποιος ότι είναι "επιστημονικό" ή ότι "έχει αποδειχτεί" ή "ξέρω ότι δουλεύει" είναι κάπως αστείο. Σε κάποια περίπτωση, όπως ανέφερες, μπορεί να δουλέψει και το απόλυτο τίποτα. Αυτό δε σημαίνει ότι θεραπεύει κάθε τέτοια περίπτωση. Είναι και ψυχολογικά αίτια στη μέση και... και... και...

Ohm
26/07/2016, 17:42
σύμφωνα με ποιον;

συμφωνα με όλους, λίγο-πολύ... τώρα αν εσύ βρήκες ομοιοπαθητικό που θεραπεύει την ψωρίαση, έστω και μία από τις μορφές της... μιλάμε για επανάσταση στην γενετική που δεν έχει γίνει εδώ και δεκαετίες.

el_hymador
26/07/2016, 17:49
συμφωνα με όλους, λίγο-πολύ... τώρα αν εσύ βρήκες ομοιοπαθητικό που θεραπεύει την ψωρίαση, έστω και μία από τις μορφές της... μιλάμε για επανάσταση στην γενετική που δεν έχει γίνει εδώ και δεκαετίες.

Δεν υπάρχει σύμφωνα με όλους, υπάρχει σύμφωνα με την ιατρική. Τα αυτοάνοσα επίσης είναι μη ιάσιμα (όχι όλα, τα περισσότερα) σύμφωνα με την ιατρική πάλι.

pipe_smoker
26/07/2016, 17:51
Παλουκάρια, δεν είναι κακό να μην είναι κάτι επιστήμη (με τη σύγχρονη και συμβατική έννοια της λέξης).

Δεν τρέχει κάτι.

Το κακό είναι να πλασάρεται ως επιστήμη.

Κι επίσης μην μπλέκουμε τη φυσικοθεραπεία και την ψυχοθεραπεία με τα superfoods και την ομοιοπαθητική.

DAYMAN
26/07/2016, 18:02
μετα απο επισκεψεις σε γιατρους αρκετους ,ρωτησα και εμαθα για την ομοιοπαθητικη.Κατοπιν μεγαλης ερευνας ως προς τους γιατρους κατεληξα σε καποιον και πηγα την μεγαλη μου κορη για ενα θεμα υγειας που την απασχολουσε απο μωρο.Το προβλημα κατοπιν θεραπειων εξαφανίστηκε και ανηκει στο παρελθον.
Ετυχε δεν ξερω, ουτε το εψαξα αυτο που ξερω ειναι οτι το παιδι μου δεν υποφερει πια.

pipe_smoker
26/07/2016, 18:15
Ρε σεις εγκεφαλικό και έμφραγμα δεν θα θεραπευτεί ομοιοπαθητικά. Έχει συγκεκριμένο πεδίο εφαρμογής....

Κωστή, το πρόβλημα είναι ότι "αναγκάζεσαι" να πάρεις κάποιες αποφάσεις και στην ουσία να υιοθετήσεις και να ασπαστείς ή τη μία πλευρά ή την άλλη.

Κοινώς (τουλάχιστον από περιπτώσεις που γνωρίζω εγώ) δεν έχει και με τον αστυφύλαξ και με τον χωροφύλαξ.

Μιας και το έχουμε λυσσάξει στις προσωπικές εμπειρίες και γνωστούς γνωστών κλπ, έχω κι εγώ μια γνωστή η οποία ακολουθεί ομοιοπαθητική και κάτι παρόμοιες ιστορίες (δε θυμάμαι πώς τα λένε).

Έχει ένα πιτσιρίκι, κάπου 5 χρονών πρέπει να είναι τώρα, και κάθε φορά που λαχαίνει να πρέπει να κάνει ένα εμβόλιο, μπαίνει στο κρεβάτι του Προκρούστη για το τί πρέπει να κάνει.
Ρωτάει τον ομοιοπαθητικό, "όχι".
Ρωτάει τον "κανονικό" γιατρό, "ναι".

Ο ομοιοπαθητικός της βγάζει 10 μελέτες ότι λόγω παρενεργειών κλπ από το συγκεκριμένο εμβόλιο έχουν παρουσιαστεί Χ περιπτώσεις με σοβαρά προβλήματα κι ότι δεν πρέπει να του το κάνει.
Ο άλλος της βγάζει 10 μελέτες ότι Χ άτομα που δεν έχουν κάνει το συγκεκριμένο εμβόλιο έχουν πάθει άλλα προβλήματα και γι'αυτό πρέπει να του το κάνει.

Είχαμε μια τέτοια κουβέντα και τρωγότανε και δεν ήξερε τί να κάνει.
Εγώ αυτό που γύρισα και της είπα είναι ότι, in the end of the day, αν ήταν να πάθει κάτι το παιδί μου, θα προτιμούσα να ξέρω ότι έχω κάνει ό,τι καλύτερο μπορώ γι'αυτό και την υγεία του βασζόμενος στη σύγχρονη δυτική ιατρική και όχι σε γιατροσόφια, ματζούνια και συνωμοσιολογίες περί των φαρμακευτικών.

Αλλά εγώ δεν έχω πρόβλημα να καταπιώ 10 χάπια γιατί έχω έναν πονοκέφαλο.
Άλλος έχει 40 πυρετό και δε γουστάρει να πάρει ένα ντεπόν.

Περί ορέξεως....

zopas
26/07/2016, 18:42
Εγώ ξέρω μια θεία, η οποία είχε πονοκέφαλο και έγινε καλά μέσω ξεματιάσματος.

Δεν αμφιβάλλουμε ότι υπάρχουν ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, στις οποίες μπορεί να έχουν εφαρμογή, με καλά αποτελέσματα, η ομοιοπαθητική, η χειροπρακτική, η ρεφλεξολογία και η χαρτομαντεία. Αλλά ΔΕ βασίζονται στην επιστημονική μέθοδο, άρα δε μπορούν να προσφέρουν λύσεις ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ.

Γιωργο δεν ισχυει αυτό..Σαφεστατα και υπαρχουν ερευνες αλλα δυστυχως τεκμηρειωμενες ερευνες από ομοιοπαθητικούς γιατρους, που ακολουθουν όλα τα επιστημονικα πρωτοκολα ΔΕν γινονται δεκτα από τους κλασσικους γιατρους και εχουν υπαρξει απειρες καταγγελιες για αυτό..και ο λογος απλος και ευνόητος..αλλο να πληρωνεις 10 ευρω ο μηνα για ομοιοπαθητικα και άλλο 150...ναναι καλα το κύκλωμα ιατρων-φαρμακων..τεραστια κερδη ..

τα ομοιοπαθητικα φαρμακα είναι φυσικες ουσιες που δυναμοποιουνται αραιωμενες με φυσικο τροπο σε νερο για αυτό και δεν εχουν την παραμικρη παρενεργεια..

εκεινο που κανουν δεν στοχευουν στο πρόβλημα ειδικα αλλα στην δυναμοποιηση ολου του οργανισμου που με αυτό το τροπο θα αντιμετωπισει μονος του και με φυσικο τροπο το πρόβλημα...

ειδικα η ομοιοπαθητικη εχει αριστα αποτελέσματα σε ατομα με ψυχικες νοσους, ενώ σε αρκετες περιπτώσεις συμβαδιζει μαζι και με την κλασσικη ιατρικη..

Ένα σωστος ομοιοπαθητικος γιατρος ξερει που βρίσκονται τα ορια της ομοιοπαθητικης και από εκει και περα κρινει και με κλασσικες μεθόδους..

Η ομοιοπαθητικη στηρίζεται στο δυναμικο του κάθε ασθενη που βγαινει μετα από ένα ενδελεχή ιστορικο σχετικα με τις τασεις του και τις συνήθειες του..

Και μην ξεχνας γιωργο ότι η συγκεκριμενη μέθοδος διδακτηκε από τον ιδιο τον ιπποκρατη για αυτό και μετα αποα αιωνες εξελιχθηκε από ένα γερμανο γιατρο βασιζόμενος στις αρχαιες ελληνικες πηγες..για αυτό να χαιρεσαι...

Στο εξωτερικο σημερα η ομοιοπαθητικη χαιρει μεγαλης εκτιμησης και εφαρμόζεται παραυτα..

Τελος παντων..τα πολλα λογια είναι φτωχεια..το ζητημα είναι να πεσεις πανω σε σοβαρο ομοιοπαθητικο γιατρο που να ξερει και την κλασσικη ιατρικη και να θελει να βοηθησει..αλλιως αν πεσεις στους συνηθεις απατεωνες την εβαψες..

toyar
26/07/2016, 18:54
ωπα, μολις θυμηθηκα μια παλια γνωστη μου που ειναι ο μονος ανθρωπος που εχω συναναστραφει κολλημενη με την ομοιοπαθητικη πριν 20 χρονια
συνεχεια αρρωστη ηταν:look:............και δεν κανω πλακα

BLiTzER
26/07/2016, 18:56
τα ομοιοπαθητικα φαρμακα είναι σκετο νερο για αυτό και δεν εχουν την παραμικρη παρενεργεια..


Αυτή είναι η μόνη αλήθεια. :lol:

amyroukai
26/07/2016, 18:59
Πολλά μπορώ να γράψω από ίδια εμπειρία πρώτο χέρι και λοιπά αλλά αρκεί το λολ.

zopas
26/07/2016, 20:06
Αυτή είναι η μόνη αλήθεια. :lol:

Σου ευχομαι ποτε να μην την χρειαστείς...παντα ορθιος και γερος εστω και με εμμονες ιδεες..λολ

AristidisZ
26/07/2016, 20:17
Ρε σεις εγκεφαλικό και έμφραγμα δεν θα θεραπευτεί ομοιοπαθητικά. Έχει συγκεκριμένο πεδίο εφαρμογής, από πρώτο χέρι, ξέρω άνθρωπο που είχε μεγάλο θέμα με την ψωρίαση και έγινε καλά μέσω της ομοιοπαθητικής.

Εγώ που δοκίμασα πάντως με την γυροειδή δεν είδα βελτίωση...