PDA

View Full Version : Που να το καταργούσαν κι ολας...



Σελίδες : [1] 2

Alchimistis
25/02/2007, 20:20
http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/politexn____episodia9.jpg
ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΑΣΥΛΟΥ (22 Φλεβάρη 2007)

Σε φωτογραφίες φαίνεται ξεκάθαρα η είσοδος της διμοιρίας…

Η ειδηση δημοσιεύτηκε στην Αυγή, όπως και φωτό και δείχνει τους αστυνομικούς των ΜΑΤ να έχουν περάσει από την πλαϊνή είσοδο της Στουρνάρη μέσα στο χώρο του Πολυτεχνείου … για να «βοηθήσουν» τους πυροσβέστες να καθαρίσουν το χώρο από τις βιαιότητες τους.

Οι φωτογραφίες- πρακτορείο -είναι τραβηγμένες μετά το τέλος της πανελλαδικής πανεκπαιδευτικής κινητοποίησης και τα επεισόδια που προκάλεσαν οι αστυνομικοί γύρω στο πολυτεχνείο.

Αφού εκτόξευσαν δεκάδες δακρυγόνα μέσα στο πολυτεχνείο,

αφού πέταξαν χειροβομβίδες κρότου λάμψης μέσα στο πολυτεχνείο

αλλά και πάνω στους φοιτητές και τις φοιτήτριες που έκαναν εκκλήσεις να σταματήσουν να τους ρίχνουν χημικά,

αφού έκαναν ότι έκαναν

μετά παραβίασαν εξόφθαλμα κιόλας το άσυλο.
http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/politexn____episodia10.jpg

http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/politexn____episodia11.jpg

http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/23d6hdgj_73.jpg

http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/22-2-07_greece_anarchists_vs._copsmvcgnp.jpg

http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/collection.jpg

Fireball400
25/02/2007, 20:48
Τα γνωστά...άγνωστα σε πολλούς...

orizontas
25/02/2007, 20:57
κακος βαζει οποιος βαζει φοτο του σημερινου πολυτεχνειου με το ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ


ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ...


τα τοτε αισχη ειναι γνωστα ...

τα τωρινα ειναι απο απαραδεκτα ... κακως υπαρχει ακομη το ασυλο .....

ρε βουρ μεσα .......

sonic22
25/02/2007, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
κακως υπαρχει ακομη το ασυλο .....
ρε βουρ μεσα ....... den tha pw pws exeis adiko...

alla proseje mipos kapoia stigmi sto melon stin pesoun mesa sto spiti sou epidi den tha exeis leuta na plirwseis to noiki...

ena ena feugoun ta dodia....



mia skepsi apla...:wave2: :beer: :beer: :wave2:




p.s. kai an katargithei to asilo nomizete oti tha stamatisoun ta episodia kai oi molotof ?
ipo to idio skeptiko na kleisoun kai ta gipeda giati iparxoun xouligkan..

orizontas
25/02/2007, 21:31
to senario thn teleytaia δεκαετια γνωστο


μια φταιει η αστυνομια που δεν ποιανει τους μαλακες που καινε την ελληνικη σημαια σπανε αυτοκινητα και μαγαζια και μετα μπαινουν στο χωρο του πολυτεχνειου για ασυλο ....

ποιανει η αστυνομια καποιους ... τα παιδια τα καιμενα τα κουρεψανε τα δειρανε κλπ κλπ ....

παει ο μαγαζατορασ και και στεινετε με την καραμπινα εξω απο το μαγαζι του και λεει οτι στους αστυνομικους οτι οποιος πεταξει μολοτοφ πετρα κλπ στην βιτρινα του του την αναψε ....

μεσα ο μαγαζατορασ αυτοφορο και ολα τα συναφι

ποιανει η αστυνομια καποιους .... μα οχι ειναι καλα παιδια αυτοι .... το καλυτερο παιδι λενε οι γειτονοι της οικογενειας


μορη μαλακισμενε γονιε τοτε γιατι εσπασε το αυτοκινητο μου το παιδι σου εφοσον ειναι καλο



παει να πει ο πρυτανης μπειτε μεσα βγαλτε οσους κανουν ζημιες διοτι πληρωνει ο ελληνικος λαος .....

για καποιο λογο καποιος κατι του το απαγορευει και ακουμε οτι παπαρια θες απο την τηλεοραση ....


καμια σχεση το ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ με το σημερα .....


ο αλλος εκαιγε την ελληνικη σημαια το 96 98 ηταν νομιζω .... και βγηκε ενας μπαρμπας απο την πολυκατοια απεναντη με το τουφεκι του και οι αστοινομικοι τον κρατησαν ....


οι αστυνομια ομως τον κοιταγε .... τον διθεν αναρχικο

το ξερω το σκηνικο ημουν μπροστα διοτι ειχα παει σε βλαβη σε εκεινη την πολυκατοικια ....


δεν φταιει η αστυνομια και εγω ειμαι μαζι τους

φταιει η πολυ δημοκρατια και η ελευθερια σε εισαγωγικα .... και πολλα αλλα



ΡΕ ΒΟΥΡ ................

ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΚΤΗΡΙΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΜΑΣ

ΠΟΙΑΣΤΟΝΑ ΚΥΡΙΕ ΑΣΤΥΝΟΜΕ

ΚΑΙ ΔΩΣΤΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ....


ΒΟΥΡΡΡ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ .......

wild_cat/anima
25/02/2007, 21:39
ντρέπομαι που υπάρχουν "ιδεολόγοι"του πολυτεχνείου με τέτοιες απόψεις....
απλά μιασματα :mad:

orizontas
25/02/2007, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από wild_cat/anima
ντρέπομαι που υπάρχουν "ιδεολόγοι"του πολυτεχνείου με τέτοιες απόψεις....
απλά μιασματα :mad:

για μενα ολο αυτο??

nassosxlvbros
25/02/2007, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από wild_cat/anima
ντρέπομαι που υπάρχουν "ιδεολόγοι"του πολυτεχνείου με τέτοιες απόψεις....
απλά μιασματα :mad:

μπα...απλα κατι μπερδεψαν....και τους βγηκε αναποδα....
edit:αυτα τα πραγματα δε λυνονται με σφαλιαρες....μπορεις να τους κανεις σωστους με το λογο σου και μονο; εκει σε θελω πολιτεια/οργανο/πολιτη τι μαγκας εισαι...:)

siokatas
25/02/2007, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
to senario thn teleytaia δεκαετια γνωστο


μια φταιει η αστυνομια που δεν ποιανει τους μαλακες που καινε την ελληνικη σημαια σπανε αυτοκινητα και μαγαζια και μετα μπαινουν στο χωρο του πολυτεχνειου για ασυλο ....

ποιανει η αστυνομια καποιους ... τα παιδια τα καιμενα τα κουρεψανε τα δειρανε κλπ κλπ ....

παει ο μαγαζατορασ και και στεινετε με την καραμπινα εξω απο το μαγαζι του και λεει οτι στους αστυνομικους οτι οποιος πεταξει μολοτοφ πετρα κλπ στην βιτρινα του του την αναψε ....

μεσα ο μαγαζατορασ αυτοφορο και ολα τα συναφι

ποιανει η αστυνομια καποιους .... μα οχι ειναι καλα παιδια αυτοι .... το καλυτερο παιδι λενε οι γειτονοι της οικογενειας


μορη μαλακισμενε γονιε τοτε γιατι εσπασε το αυτοκινητο μου το παιδι σου εφοσον ειναι καλο



παει να πει ο πρυτανης μπειτε μεσα βγαλτε οσους κανουν ζημιες διοτι πληρωνει ο ελληνικος λαος .....

για καποιο λογο καποιος κατι του το απαγορευει και ακουμε οτι παπαρια θες απο την τηλεοραση ....


καμια σχεση το ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ με το σημερα .....


ο αλλος εκαιγε την ελληνικη σημαια το 96 98 ηταν νομιζω .... και βγηκε ενας μπαρμπας απο την πολυκατοια απεναντη με το τουφεκι του και οι αστοινομικοι τον κρατησαν ....


οι αστυνομια ομως τον κοιταγε .... τον διθεν αναρχικο

το ξερω το σκηνικο ημουν μπροστα διοτι ειχα παει σε βλαβη σε εκεινη την πολυκατοικια ....


δεν φταιει η αστυνομια και εγω ειμαι μαζι τους

φταιει η πολυ δημοκρατια και η ελευθερια σε εισαγωγικα .... και πολλα αλλα



ΡΕ ΒΟΥΡ ................

ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΚΤΗΡΙΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΜΑΣ

ΠΟΙΑΣΤΟΝΑ ΚΥΡΙΕ ΑΣΤΥΝΟΜΕ

ΚΑΙ ΔΩΣΤΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ....


ΒΟΥΡΡΡ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ .......




...+1000

και επειδη θα την πεσουνε η ιδεολογοι ας κανουν ενα ταμειο απο την τσεπη τους να πληρωνουν αυτοι τα σπασμενα και οχι ο απλος λαος...ναι στο ασυλο της σκεψης και οχι της αναρχιας...

orizontas
25/02/2007, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
...+1000

και επειδη θα την πεσουνε η ιδεολογοι ας κανουν ενα ταμειο απο την τσεπη τους να πληρωνουν αυτοι τα σπασμενα και οχι ο απλος λαος...ναι στο ασυλο της σκεψης και οχι της αναρχιας...




ΗΟΝDA δεν εχεις
????

συμφωνουμε ........:beer: :wave2:

siokatas
25/02/2007, 22:01
...ειμαι κατα σε αυτους που καταστρεφουν περιουσιες του λαου (γιατι τον μεγαλον δεν μπορουνε)και κρυβονται πισω απο μια ιδεα που ειναι για το πανεπιστημιο και οχι για τους αναρχικους....

kostom
25/02/2007, 22:18
Τέτοιο άσυλο για εγκληματίες πρέπει να πάψει να υφίσταται...

Και ας μου έπεφτε στα χέρια εκείνο το ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΟ με
την σημαία....Που να του καεί το σπίτι ....

Τί μου το θυμίσατε τώρα.....:mad: :mad: :mad: :mad:

orizontas
25/02/2007, 22:19
katarxhn ua prepei n amas thimisei kapoios thn enoia toy anarxismoy ....den to egrapsa kala ...

tis anarxias

orizontas
25/02/2007, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
katarxhn ua prepei n amas thimisei kapoios thn enoia toy anarxismoy ....den to egrapsa kala ...

tis anarxias



ποτε δεν ηξερα ποτε δεν εμαθα και δεν με ενδιεφερε ... κακως το ξερω ..


αλλα σιγουρα αναρχικοι δεν ειναι αυτα τα τσογλανια ....






υπαρχουν φορες που βλεπω τα δηθεν επεισοδια και εχω εντονες τασεις τρελας να κατεβω κατω και εγω να αφησω οχι την μηχανη το ποδηλατο μου καπου εκει μπροστα να το πειραξει κανενα μπασταρδο απο αυτα τα αυτοαποκαλουμενα προβληματισμενα ατομα ...


και του πεταξω εξω το λαριγκι με τα ιδια μου τα χερια και να βγω στις καμερες και να ουρλιαζω ......


κιαλλο κι αλλο κι αλλο



:eyepop: :mad: :mad: :evil: :evil:

TROOPER
25/02/2007, 22:26
εγω ρε παιδια δεν θα πω ουτε να μπει ο μπατσος στο ασυλο...ουτε να μην μπει...απλα επειδη διαβαζω μερικες ωραιες αποψεις του στυλ μπειτε μεσα και λιανιστε οποιον βρειτε...να σας ρωτησω μονο κατι και αν θελετε μου απαντατε.
λοιπον μια μερα μπουκαρουν αυτα τα κωλοπαιδα ειπατε?στο πολυτεχνειο.και αρχιζει ο πετροπολεμος.μολοτοφ οι μεν,χημικα οι δε και παει λεγοντας...καινε ρημαζουν οι απο μεσα,πετανε πραμα οι απο εξω.καποια στιγμη λοιπον μετα απο 76 ωρες ας πουμε υποθετικα οι απο μεσα δεν εχουνε αλλες μολοτοφ.η κουραση τους καταβαλει.αρχιζει η πεινα και η διψα.απο εξω (διμοιριες) εναλασοντε σε ολο αυτο το διαστημα,ανεφοδιαζονται και γενικα ειναι σε μια κατασταση πολιορκιας.αργα η γρηγορα οι απο μεσα ταραχοποιοι θα παραδοθουνε στους αστυνομικους οι οποιοι θα τους προσαγουν στη δικαιοσυνη.
και ρωταω εγω τωρα εσας ρε παλικαροι που υποστηριξατε οτι πρεπει να γινει του κουτρουλη ο γαμος για να πιασει η ελ.ασ. 200 μαλακισμενα...που στο διαλο εξαφανιζονται τα αρχιδια που υποστηριζουνε οτι μας φυλανε και καταφερνουνε οι καθε λογης κουκουλοφοροι να εξερχονται του πολυτεχνιου ομορφα και ωραια???μηπως τελικα αυτοι που καινε τη σημαια ειναι αυτοι που υποτιθεται οτι μας προστατευουν?μηπως μοιαζανε πολυ οι μπατσοι εεε συγγνωμη ζαρτινιερες ηθελα να πω της θεσ/νικης που δειρανε τον κυπριο φοιτητη με τους κουκουλοφορους???
καλα...αυτοι οι ασφαλιτες δεν δουλευουνε???γιατι αν δουλευανε θα επρεπε να μπουνε στις γιαφκες τους και με τη πρωτη ευκαιρια να τους συλλαβουνε αλλα μαλλον τους αρεσει πολυ το βολλει με τους συναδελφους τους και αποφασιζουνε να μην κανουνε καμια συλληψη.

μηπως υποστηριζετε τελικα λαθος μετρα απο λαθος ανθρωπους???λεω εγω τωρα...

soundstorm
25/02/2007, 22:29
Α ρε επαναστατες των ΦΟΡΟΥΜ και του ΙΝΤΕΡΝΕΤ.......

Σωστος ρε αλχιμιστης!

orizontas
25/02/2007, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Τέτοιο άσυλο για εγκληματίες πρέπει να πάψει να υφίσταται...

Και ας μου έπεφτε στα χέρια εκείνο το ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΟ με
την σημαία....Που να του καεί το σπίτι ....

Τί μου το θυμίσατε τώρα.....:mad: :mad: :mad: :mad:


το θυμασαι ??

ειχα μεινει καφες κουπατος με το σκινικο και ακομη με τη αντιμετοπηση της
εξουσιας και των διαφορων διανουμενων που βγενανε και λεγαν τα δικα τους ....


και λεγοντας εξουσια δεν ενοω τους μπατσους ..

αλλα αυτους που δινουν διαταγες σε αυτα τα παιδια που λεμε οργανα της ταξης .....


οργανα διακοσμησης εχουν καταντηση σε τετοια σκινικα ...




το μονο που ξερουν ειναι να τους λενε να κοβουν κλησεις .....

τι φταινε και αυτοι ....:sad:

kostom
25/02/2007, 22:33
Κακώς ... το ξαναλέω ΚΑΚΩΣ που δεν αφήσανε

τότε την ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ να μπει στο πολυτεχνείο
και να τους πετάξει έξω.....

Τους παρακαλάγανε μιλάμε τα παιδιά και οι αστυνομικοί
τους είχανε καθηλωμένους επί της Γ' Σεπτεμβρίου...

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Αστους να τους βάλουνε τον ιστό της σημαίας στο αθώο κωλαράκι τους...

orizontas
25/02/2007, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Κακώς ... το ξαναλέω ΚΑΚΩΣ που δεν αφήσανε

τότε την ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ να μπει στο πολυτεχνείο
και να τους πετάξει έξω.....

Τους παρακαλάγανε μιλάμε τα παιδιά και οι αστυνομικοί
τους είχανε καθηλωμένους επί της Γ' Σεπτεμβρίου...

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

και μετα πως θα βγαζανε την χρυση αυγη??:confused: :confused:

TROOPER
25/02/2007, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
το θυμασαι ??

ειχα μεινει καφες κουπατος με το σκινικο και ακομη με τη αντιμετοπηση της
εξουσιας και των διαφορων διανουμενων που βγενανε και λεγαν τα δικα τους ....


και λεγοντας εξουσια δεν ενοω τους μπατσους ..

αλλα αυτους που δινουν διαταγες σε αυτα τα παιδια που λεμε οργανα της ταξης .....


οργανα διακοσμησης εχουν καταντηση σε τετοια σκινικα ...




το μονο που ξερουν ειναι να τους λενε να κοβουν κλησεις .....

τι φταινε και αυτοι ....:sad:

σωστα...εκαψες τη σημαια (συμβολο) θα σε τσακισω και δε θα βρει ο παπας να θαψει (ζωη)

ωρες-ωρες βαζουμε και γαμω τις πρωτεραιοτητες!!!

για την ακριβεια φιλοι μου πιστευω οτι επειδη εκεινος ο 16χρονος εκαψε τη σημαια επρεπε να ξανανοιξει η γιαρος και να επαναφερουμε τον μπαμπαλη στην ενεργο δραση....

:a31: :a31: :a31: σφεντονα το καναμε νομιζω....

TROOPER
25/02/2007, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Κακώς ... το ξαναλέω ΚΑΚΩΣ που δεν αφήσανε

τότε την ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ να μπει στο πολυτεχνείο
και να τους πετάξει έξω.....

Τους παρακαλάγανε μιλάμε τα παιδιά και οι αστυνομικοί
τους είχανε καθηλωμένους επί της Γ' Σεπτεμβρίου...

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Αστους να τους βάλουνε τον ιστό της σημαίας στο αθώο κωλαράκι τους...

ζιγκ χαιλ!!!!!!!!

:yuck: :yuck: :yuck:

soundstorm
25/02/2007, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σωστα...εκαψες τη σημαια (συμβολο) θα σε τσακισω και δε θα βρει ο παπας να θαψει (ζωη)

ωρες-ωρες βαζουμε και γαμω τις πρωτεραιοτητες!!!

για την ακριβεια φιλοι μου πιστευω οτι επειδη εκεινος ο 16χρονος εκαψε τη σημαια επρεπε να ξανανοιξει η γιαρος και να επαναφερουμε τον μπαμπαλη στην ενεργο δραση....

:a31: :a31: :a31: σφεντονα το καναμε νομιζω....

Εμ μα ποια.
+1000

orizontas
25/02/2007, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω ρε παιδια δεν θα πω ουτε να μπει ο μπατσος στο ασυλο...ουτε να μην μπει...απλα επειδη διαβαζω μερικες ωραιες αποψεις του στυλ μπειτε μεσα και λιανιστε οποιον βρειτε...να σας ρωτησω μονο κατι και αν θελετε μου απαντατε.
λοιπον μια μερα μπουκαρουν αυτα τα κωλοπαιδα ειπατε?στο πολυτεχνειο.και αρχιζει ο πετροπολεμος.μολοτοφ οι μεν,χημικα οι δε και παει λεγοντας...καινε ρημαζουν οι απο μεσα,πετανε πραμα οι απο εξω.καποια στιγμη λοιπον μετα απο 76 ωρες ας πουμε υποθετικα οι απο μεσα δεν εχουνε αλλες μολοτοφ.η κουραση τους καταβαλει.αρχιζει η πεινα και η διψα.απο εξω (διμοιριες) εναλασοντε σε ολο αυτο το διαστημα,ανεφοδιαζονται και γενικα ειναι σε μια κατασταση πολιορκιας.αργα η γρηγορα οι απο μεσα ταραχοποιοι θα παραδοθουνε στους αστυνομικους οι οποιοι θα τους προσαγουν στη δικαιοσυνη.
και ρωταω εγω τωρα εσας ρε παλικαροι που υποστηριξατε οτι πρεπει να γινει του κουτρουλη ο γαμος για να πιασει η ελ.ασ. 200 μαλακισμενα...που στο διαλο εξαφανιζονται τα αρχιδια που υποστηριζουνε οτι μας φυλανε και καταφερνουνε οι καθε λογης κουκουλοφοροι να εξερχονται του πολυτεχνιου ομορφα και ωραια???μηπως τελικα αυτοι που καινε τη σημαια ειναι αυτοι που υποτιθεται οτι μας προστατευουν?μηπως μοιαζανε πολυ οι μπατσοι εεε συγγνωμη ζαρτινιερες ηθελα να πω της θεσ/νικης που δειρανε τον κυπριο φοιτητη με τους κουκουλοφορους???
καλα...αυτοι οι ασφαλιτες δεν δουλευουνε???γιατι αν δουλευανε θα επρεπε να μπουνε στις γιαφκες τους και με τη πρωτη ευκαιρια να τους συλλαβουνε αλλα μαλλον τους αρεσει πολυ το βολλει με τους συναδελφους τους και αποφασιζουνε να μην κανουνε καμια συλληψη.

μηπως υποστηριζετε τελικα λαθος μετρα απο λαθος ανθρωπους???λεω εγω τωρα...




αυτο νομιζω οτι λεμε ολοι μας οχι να τους ποιασουν απλα και να περασουν δικαστηριο η κατι τις ...


να εχουν μια τιμωρια παραδειγματικη .... αλλα εχουμε και τα ανθρωπινα δικαιωματα

:mad:


το ανθρωπινα δικαιωματα πρπει να σταματουν οταν ενας ανθρωποως εχει καταπατησει ταμαλα .. δεν ξερω αν ταιριαζει ... κατ εξακολουθηση λοιπον τα δικαιωματα των συνανθρωπων του

και τις περιουσιες αυτων ....


μπορει ομως να του μπει μια ποινη .......

καθαρισμα τουαλετες πολυτεχνειου για μια 5ετια



:rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
25/02/2007, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
αυτο νομιζω οτι λεμε ολοι μας οχι να τους ποιασουν απλα και να περασουν δικαστηριο η κατι τις ...


να εχουν μια τιμωρια παραδειγματικη .... αλλα εχουμε και τα ανθρωπινα δικαιωματα

:mad:


το ανθρωπινα δικαιωματα πρπει να σταματουν οταν ενας ανθρωποως εχει καταπατησει ταμαλα .. δεν ξερω αν ταιριαζει ... κατ εξακολουθηση λοιπον τα δικαιωματα των συνανθρωπων του

και τις περιουσιες αυτων ....


μπορει ομως να του μπει μια ποινη .......

καθαρισμα τουαλετες πολυτεχνειου για μια 5ετια



:rotflmao: :rotflmao:

μη διαστρεβλωνεις τα λεγομενα μου...σε παρακαλω...:smokin:

kostom
25/02/2007, 22:42
Ωραία λοιπόν, τότε να καθόμαστε κάθε 17 Νοεμβρίου, να
παραγγέλνουμε πίτσες-σουβλάκια μπύρες και μπροστά στην
τηλεόραση να βρίζουμε τους αστυνομικούς που ξέρουν
μόνο να βαράνε συνταξιούχους και δασκάλους στα συλλαλητήρια
αλλά τους πραγματικούς κερατάδες τους αφήνουνε να αλλωνίζουνε
ανενόχλητους....

TROOPER
25/02/2007, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Ωραία λοιπόν, τότε να καθόμαστε κάθε 17 Νοεμβρίου, να
παραγγέλνουμε πίτσες-σουβλάκια μπύρες και μπροστά στην
τηλεόραση να βρίζουμε τους αστυνομικούς που ξέρουν
μόνο να βαράνε συνταξιούχους και δασκάλους στα συλλαλητήρια
αλλά τους πραγματικούς κερατάδες τους αφήνουνε να αλλωνίζουνε
ανενόχλητους....

ουτε αυτο ειπα...:smokin:

Alchimistis
25/02/2007, 22:44
Καποιοι εδω μέσα έχουν μπερδέψει την βουτσα με την φουτσα μου φαίνεται...

Κοίτα κατι τυποι σαν και εσένα ορίζοντα (αν και δεν σε ξέρω με αυτα που γράφεις μπορώ να καταλάβω εν μερη)
Το 74' τους φοιτητές που ήταν μέσα τους έλεγαν ΑΝΑΡΧΙΚΟΥΣ,ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΕΣ,ΑΠΟΒΡΑΣΜΑΤΑ,ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΑΞΗ,ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
Οτι και τώρα λένε τους φοιτητές που κατεβαίνουν στους δρόμους,τρώνε ξύλο,χημικα γιατι ζητούν ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ!
ΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΟΥ ΚΑΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ!

(Και για να προλάβω κάποιους που θα πούνε οτι " γιατι μεχρι τώρα η παιδεια ήταν δωρεάν???"
Με αυτη την λογικη ήταν στραβο το κλίμα να το φάει και ο γαιδαρος?)
Διαβάστε και κανενα Νομο Πλαισιο -Ανάθεώρηση αρ. 16 δεν κάνει κακο!

Με την μόνη διαφορα φιλε μου οτι τοτε δεν υπήρχε το όργιο της προπαγανδας απο τα ΜΜΕ οπως τώρα, που απο ότι φαίνεται έχεις ρουφήξει παραπληροφόρηση!
Τότε τον έβλεπες τον πούστη τον ασφαλίτη οτι σε παρακολουθει...
Τωρα τον έχεις παντου με τις κάμερες, τον έχεις παντου μεσα στις πορείες , τον έχεις κάτω απο κουκούλες...
Την αστυνομική ομως βια δεν θα την γνωρίσεις ούτε θα έρθει στο φώς ποτε γιατι ως γνωστών
Οπου δεν φτάνει το Γκλοπ του ΜΑΤΑ φτάνει το μικρόφωνο του δημοσιογράφου...

Το ασυλο ειναι κάτι που τους πονάει γι'αυτο και εχουν φαγωθει να το καταργήσουν, γιατι γιατι μέσω αυτου εχουν ξεκινησει οι πιο επαναστατικες και ανατρεπτικές ιδεές, γιατι ξέρουν οτι σε αυτα τα τετραγωνικά δεν θα έχουν εξουσιά!

Ετσι λοιπόν και εγώ πριν μερικούς μηνες οταν ειχα κατέβει σε ενα πανεκεπαιδευτικό συλλαλυτίριο ειδα καποιο απο τα ακουνητα στρατιωτάκια (κατα Πολύδωρα ) να βάράνε ανεξέλεχτα κόσμο, να βρίζουν και να προκαλουν (Χειρονομίες, Διαφορα κοσμιτικα για οικογενειες μάνες κ.τ.λ.)
Να τραβάει και να σέρνει απο τα μαλλία κοπέλες, να σπάει το χέρι συμφοιτητη μου λεγοντας το θεικο "Θα προσκυνήσεις το Χιτλερ τώρα κωλόπαιδο"
Ειδα τον φοιτητη στην Θεσσαλονίκη να τον χτυπούν αστυνομικοι με πολιτικά (Μαλιστα μερικοι απο αυτους ειχαν φορέσει και παλαιστινιακα φουλάρια, αν ξέρεις τι ειναι αυτα)
Και να βγάζει ανακοινωση η Αστυνομία μαζί με τον Υπουργό οτι ο φοιτητης επεσε πάνω σε μια Ζαρντινιέρα...
Και ακομα με αυτην την γελοια ανακοίνωση να μην αντιδρά κανεις...Βεβαια γιατι εχουμε αποβλακωθει και οτι και να μας πουνε ακομα οπως και τώρα να μας κοροιδευουν μπροστά στην μούρη σου φαινεται εντελώς φυσιολογικο...

Διαβασα πριν μερικές μέρες την ανακοινωση της αστυνομίας οτι στο συλλαλυτιριο το πανεκπαιδευτικο κατεβαίνουν στα Πουλμαν με τους φοιτητες Αντιεξουσιαστές και μέλη της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς....κοιτά να δείς κατι συμπτώσεις φιλε ορίζοντα κατι τετοια δεν γίνονταν και τότε παλια (74')
Ειδα να αποφυλακιζονται εγκλυματιες, οι υπέυθυνοι για το παραδικαστικό και να συλλαμβάνουν το Μαιο του 2006 3 υπόπτους για επεισόδια ΧΩΡΙΣ καμια μαρτυρία σε μια καφετέρια στο Θησειο
και μόλις πριν μερικές μερες μετα απο 70 μέρες απεργία πείνας να καταφέρουν να ΔΙΚΑΣΤΟΥΝ!!!

Ειδες λοιπόν φιλες οριζοντα τι γίνεται στο χωρίο μας!
Ετσι λοιπόν οταν ξανα αποφασισεις να βγάλεις τα ακροδεξια σου μανιφέστα να το ψάξεις και περα απο την μυτη σου!
Και στην τελική ΔΙΕΥΡΥΝΕ τους οριζοντες σου!
Με αγανάχτηση
Αλχημιστής

kostom
25/02/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ουτε αυτο ειπα...:smokin:

Δέν είπα για ΄σενα βρε σύ.....:beer:

Απλά λέω...

xtrm600
25/02/2007, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Κακώς ... το ξαναλέω ΚΑΚΩΣ που δεν αφήσανε

τότε την ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ να μπει στο πολυτεχνείο
και να τους πετάξει έξω.....

Τους παρακαλάγανε μιλάμε τα παιδιά και οι αστυνομικοί
τους είχανε καθηλωμένους επί της Γ' Σεπτεμβρίου...

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Αστους να τους βάλουνε τον ιστό της σημαίας στο αθώο κωλαράκι τους...


:eyepop:

Ε οχι κ'ετσι είπαμε!
Και στο κάτω κάτω χέστηκα που κάψανε την σημαία.
Όπως και ο Αμερικάνος χέστηκε που εγω έχω κάψει σημαία δικιά του.
Η σημαία είναι ένα σύμβολο.
Τα σύμβολα δε χαλάνε με φωτιά,αυτός που τα καίει όμως πρέπει να τα καίει για να προστατεύσει ένα άλλο σύμβολο δικό του.Αν το κάνει χωρίς λόγο,κρινεται ως απλός Μαλάκας.

Σιγά μη βάλω τους σκινάδες που προσκυνάνε αυτούς που σκοτωσανε τον παππού μου να υπερασπιστουν το Συμβολό μου.
Οχι στον φανατισμό όχι στην απάθεια,όχι στο καρότο.
Όλα υποκινούμενα είναι και το καρότο μεγαλώνει

Alchimistis
25/02/2007, 22:52
Επειδη γραφηκαν πολλα ενω εγώ ημουν στην πρώτη σελίδα!
Κοστρομ το ΑΣΥΛΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΙΣ ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ

alex14
25/02/2007, 22:54
Φιλε Alchimistis καλα τα λες αλλα πες μου κατι

Εαν σου εκαιγαν το αυτοκινητο σου το οποιο ξεχρεωνεις με ιδρωτα και αιμα σε 7200 ατοκες δοσεις ή σου εσπαγαν το μαγαζι σου, τι θα ελεγες μετα ?

Το κακο εχει παραγινει, και καποιοι το "τροφοδοτουν" αντι να το παταξουν.

Φιλικα

xtrm600
25/02/2007, 22:57
Να τους πιάσουνε απ'έξω δεν είν'δυσκολο.
Εδω φάγανε τοοοση εκπαιδευση για τους ολυμπιακούς λες να μην μπορουνε?

orizontas
25/02/2007, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σωστα...εκαψες τη σημαια (συμβολο) θα σε τσακισω και δε θα βρει ο παπας να θαψει (ζωη)

ωρες-ωρες βαζουμε και γαμω τις πρωτεραιοτητες!!!

για την ακριβεια φιλοι μου πιστευω οτι επειδη εκεινος ο 16χρονος εκαψε τη σημαια επρεπε να ξανανοιξει η γιαρος και να επαναφερουμε τον μπαμπαλη στην ενεργο δραση....

:a31: :a31: :a31: σφεντονα το καναμε νομιζω....


πολυ καλος συνεργατης εχει το γραφειο του εκει ...

βρηκε το αμαξι του καμενο ενα βραδυ ... δημοκρατης ο τυπος παιδι πολυτεχνειου ... με ξυλο στην πλατη του εκεινες τις εποχες .......


αυτο ειπε και αυτος ..... μονο που το ενοουσε ..


τι γνωμη θα ειχες εσυ αν εβρισκες καμενη την μοτοσυκλετα σου ...............


ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΚΟΥΝΙΕΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ


δεν κατακρινω τους αγωνες της καθε γενιας και τα πιστευω της ....εαν υπαρχουν

κρινω ομως με τα χειριστα λογια και πραξεις αν μπορουσα

τις πραξεις καποιον ατομων που κρυβονται πισω απο δηθεν αγωνες και την μη

αποτελεσματικοτιτα των μεγαλων που καθωνται σε ομορφες πολυθρωνες .. στο να προστατεψουν την κοινωνια απο τετοια συμβαντα ....

TROOPER
25/02/2007, 22:57
εγω το ξαναπαραθετω γιατι απαντηση δεν πηρα..............ασε που μερικοι μπορει να παρουνε απαντησεις στα καυτα ερωτηματα τους.....





Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω ρε παιδια δεν θα πω ουτε να μπει ο μπατσος στο ασυλο...ουτε να μην μπει...απλα επειδη διαβαζω μερικες ωραιες αποψεις του στυλ μπειτε μεσα και λιανιστε οποιον βρειτε...να σας ρωτησω μονο κατι και αν θελετε μου απαντατε.
λοιπον μια μερα μπουκαρουν αυτα τα κωλοπαιδα ειπατε?στο πολυτεχνειο.και αρχιζει ο πετροπολεμος.μολοτοφ οι μεν,χημικα οι δε και παει λεγοντας...καινε ρημαζουν οι απο μεσα,πετανε πραμα οι απο εξω.καποια στιγμη λοιπον μετα απο 76 ωρες ας πουμε υποθετικα οι απο μεσα δεν εχουνε αλλες μολοτοφ.η κουραση τους καταβαλει.αρχιζει η πεινα και η διψα.απο εξω (διμοιριες) εναλασοντε σε ολο αυτο το διαστημα,ανεφοδιαζονται και γενικα ειναι σε μια κατασταση πολιορκιας.αργα η γρηγορα οι απο μεσα ταραχοποιοι θα παραδοθουνε στους αστυνομικους οι οποιοι θα τους προσαγουν στη δικαιοσυνη.
και ρωταω εγω τωρα εσας ρε παλικαροι που υποστηριξατε οτι πρεπει να γινει του κουτρουλη ο γαμος για να πιασει η ελ.ασ. 200 μαλακισμενα...που στο διαλο εξαφανιζονται τα αρχιδια που υποστηριζουνε οτι μας φυλανε και καταφερνουνε οι καθε λογης κουκουλοφοροι να εξερχονται του πολυτεχνιου ομορφα και ωραια???μηπως τελικα αυτοι που καινε τη σημαια ειναι αυτοι που υποτιθεται οτι μας προστατευουν?μηπως μοιαζανε πολυ οι μπατσοι εεε συγγνωμη ζαρτινιερες ηθελα να πω της θεσ/νικης που δειρανε τον κυπριο φοιτητη με τους κουκουλοφορους???
καλα...αυτοι οι ασφαλιτες δεν δουλευουνε???γιατι αν δουλευανε θα επρεπε να μπουνε στις γιαφκες τους και με τη πρωτη ευκαιρια να τους συλλαβουνε αλλα μαλλον τους αρεσει πολυ το βολλει με τους συναδελφους τους και αποφασιζουνε να μην κανουνε καμια συλληψη.

μηπως υποστηριζετε τελικα λαθος μετρα απο λαθος ανθρωπους???λεω εγω τωρα...

Alchimistis
25/02/2007, 22:59
Άλεξ εσυ πιστευει οτι οι φοιτητές, οι ακόμα και αντιεξουσιστές ο στοχος τους ειναι τα μαγαζία και τα αμάξια του απλου κοσμακι!
Οποιος απο εσάς κατέβηκε στην πορεία της 17Ν θα ειχε δεί την διμοιρία των ματ να προστατεύει καμια 50 αρια άτομα μετα απο τα επεισοδεια να βγαίνουν απο τα μπλόκ των Α/Α και να τα βάζει πίσω απο τις κλούβες!!!Ομως η τηλεοραση μόκο!Δεν τραβηξε ολο τον κόσμο πουτους γιουχαριζε!Πάντα θα έχουν καποιο δικο τους να δώσει την αφορμη για να κανουν ντου τα μάτ
Πάντα θα έχουν καποιο να σπάσει ενα μαγαζί για να δώσουν αλλη μια αφορμη για κατάργηση του ασύλου!
Σας στρέφουν σε λάθος άτομα!
Μην υποτιματε τόσο την αστυνομία!

alex14
25/02/2007, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Άλεξ εσυ πιστευει οτι οι φοιτητές, οι ακόμα και αντιεξουσιστές ο στοχος τους ειναι τα μαγαζία και τα αμάξια του απλου κοσμακι!
Οποιος απο εσάς κατέβηκε στην πορεία της 17Ν θα ειχε δεί την διμοιρία των ματ να προστατεύει καμια 50 αρια άτομα μετα απο τα επεισοδεια να βγαίνουν απο τα μπλόκ των Α/Α και να τα βάζει πίσω απο τις κλούβες!!!Πάντα θα έχουν καποιο δικο τους να δώσει την αφορμη για να κανουν ντου τα μάτ
Πάντα θα έχουν καποιο να σπάσει ενα μαγαζί για να δώσουν αλλη μια αφορμη για κατάργηση του ασύλου!
Σας στρέφουν σε λάθος άτομα!
Μην υποτιματε τόσο την αστυνομία!

Δεν υποτιμω κανεναν. Οπως ειπα και πριν καποιοι "τροφοδοτουν" αυτη την κατασταση.

Η λυση ειναι παρα πολυ απλη και την ειπε ο Trooper. Αλλα .........

:wave2:

TROOPER
25/02/2007, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
πολυ καλος συνεργατης εχει το γραφειο του εκει ...

βρηκε το αμαξι του καμενο ενα βραδυ ... δημοκρατης ο τυπος παιδι πολυτεχνειου ... με ξυλο στην πλατη του εκεινες τις εποχες .......


αυτο ειπε και αυτος ..... μονο που το ενοουσε ..


τι γνωμη θα ειχες εσυ αν εβρισκες καμενη την μοτοσυκλετα σου ...............


ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΚΟΥΝΙΕΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ


δεν κατακρινω τους αγωνες της καθε γενιας και τα πιστευω της ....εαν υπαρχουν

κρινω ομως με τα χειριστα λογια και πραξεις αν μπορουσα

τις πραξεις καποιον ατομων που κρυβονται πισω απο δηθεν αγωνες και την μη

αποτελεσματικοτιτα των μεγαλων που καθωνται σε ομορφες πολυθρωνες .. στο να προστατεψουν την κοινωνια απο τετοια συμβαντα ....

θα σου απαντησω αμεσως....

πας με τη μηχανη σου και κουφια η ωρα σου καθετε μια στραβη!!!τι σε νοιαζει η μηχανη σου η μηπως η σωματικη σου ακεραιοτητα???????
υποθετω το δευτερο.εξου και η ατακα...αφου εισαι καλα δε γαμιουντε ολα τα αλλα!!!!

παμε λοιπον στο παραδειγμα που εφερες...
καινε τη μηχανη μου...ναι θα στεναχωρηθω και θα θυμωσω που καηκε η μηχανη μου αλλα δεν θα θελω να σκωτωσω το μαλακα που μου την εκαψε.θελω να συλληφθει απο τους μπατσους, να δικαστει απο τους δικαστες,να μου πληρωσει τη μηχανη και απο εκει και περα να τιμωρηθει οπως οριζει ο νομος.
αλλα προσεξε μερικα πραγματα...
1.ποσο μαλακας ειμαι να αφησω τη μηχανη μου σε war zone?
2.οι μπατσοι γιατι δεν συλλαβανε το αρχιδι?
3.οι δικαστες γιατι αποφυλακισανε το αρχιδι (αν το συλλαβανε οι μπατσοι)

το αρχιδι λοιπον ειναι το τελευταιο που φταιει.

TROOPER
25/02/2007, 23:09
ΜΗΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΛΕΙΣΤΟΜΥΑΛΟΙ......ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis

Οποιος απο εσάς κατέβηκε στην πορεία της 17Ν θα ειχε δεί την διμοιρία των ματ να προστατεύει καμια 50 αρια άτομα μετα απο τα επεισοδεια να βγαίνουν απο τα μπλόκ των Α/Α και να τα βάζει πίσω απο τις κλούβες!!!Ομως η τηλεοραση μόκο!Δεν τραβηξε ολο τον κόσμο πουτους γιουχαριζε!Πάντα θα έχουν καποιο δικο τους να δώσει την αφορμη για να κανουν ντου τα μάτ
Πάντα θα έχουν καποιο να σπάσει ενα μαγαζί για να δώσουν αλλη μια αφορμη για κατάργηση του ασύλου!
Σας στρέφουν σε λάθος άτομα!
Μην υποτιματε τόσο την αστυνομία!

orizontas
25/02/2007, 23:17
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
[B]Καποιοι εδω μέσα έχουν μπερδέψει την βουτσα με την φουτσα μου φαίνεται...

Κοίτα κατι τυποι σαν και εσένα ορίζοντα (αν και δεν σε ξέρω με αυτα που γράφεις μπορώ να καταλάβω εν μερη)
Το 74' τους φοιτητές που ήταν μέσα τους έλεγαν ΑΝΑΡΧΙΚΟΥΣ,ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΕΣ,ΑΠΟΒΡΑΣΜΑΤΑ,ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΑΞΗ,ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
Οτι και τώρα λένε τους φοιτητές που κατεβαίνουν στους δρόμους,τρώνε ξύλο,χημικα γιατι ζητούν ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ!
ΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΟΥ ΚΑΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ!

.................................................................................................... .......................................
ΣΥΜΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙς ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ , ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ , ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ , ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ , ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ.
ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΩΑΓΩΝΙΣΤΕΣ .. ΠΩΣ ΛΕΜΕ ΕΞΩΣΧΟΛΙΚΟΥΣ ....ΠΟΥ
ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ ΖΗΜΙΑ ΠΑΡΑ ΑΓΩΝΑ
.................................................................................................... ........................................

(Και για να προλάβω κάποιους που θα πούνε οτι " γιατι μεχρι τώρα η παιδεια ήταν δωρεάν???"
Με αυτη την λογικη ήταν στραβο το κλίμα να το φάει και ο γαιδαρος?)
Διαβάστε και κανενα Νομο Πλαισιο -Ανάθεώρηση αρ. 16 δεν κάνει κακο!

Με την μόνη διαφορα φιλε μου οτι τοτε δεν υπήρχε το όργιο της προπαγανδας απο τα ΜΜΕ οπως τώρα, που απο ότι φαίνεται έχεις ρουφήξει παραπληροφόρηση!
Τότε τον έβλεπες τον πούστη τον ασφαλίτη οτι σε παρακολουθει...
+10000000000000000000

Τωρα τον έχεις παντου με τις κάμερες, τον έχεις παντου μεσα στις πορείες , τον έχεις κάτω απο κουκούλες...ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΧΕΙΣ ΕΜΑΙΛ ΚΙΝΗΤΑ ΑΦΜ ΚΑΡΤΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ......

Την αστυνομική ομως βια δεν θα την γνωρίσεις ούτε θα έρθει στο φώς ποτε γιατι ως γνωστών
Οπου δεν φτάνει το Γκλοπ του ΜΑΤΑ φτάνει το μικρόφωνο του δημοσιογράφου...

ΤΗΝ ΒΙΑ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΤΖΑΜΑΡΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ .....


Το ασυλο ειναι κάτι που τους πονάει γι'αυτο και εχουν φαγωθει να το καταργήσουν, γιατι γιατι μέσω αυτου εχουν ξεκινησει οι πιο επαναστατικες και ανατρεπτικές ιδεές, γιατι ξέρουν οτι σε αυτα τα τετραγωνικά δεν θα έχουν εξουσιά!

ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΙΠΑ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ ... ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΤΑΙ ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ



Ετσι λοιπόν και εγώ πριν μερικούς μηνες οταν ειχα κατέβει σε ενα πανεκεπαιδευτικό συλλαλυτίριο ειδα καποιο απο τα ακουνητα στρατιωτάκια (κατα Πολύδωρα ) να βάράνε ανεξέλεχτα κόσμο, να βρίζουν και να προκαλουν (Χειρονομίες, Διαφορα κοσμιτικα για οικογενειες μάνες κ.τ.λ.)

ΚΑΚΩΣ ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΣΜΙΤΙΚΑ ΕΠΙΘΕΤΑ ΠΟΥ ΑΡΜΟΖΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ...
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΨΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ......

Να τραβάει και να σέρνει απο τα μαλλία κοπέλες, να σπάει το χέρι συμφοιτητη μου λεγοντας το θεικο "Θα προσκυνήσεις το Χιτλερ τώρα κωλόπαιδο" ΜΕΙΟΝ 1000000000

Ειδα τον φοιτητη στην Θεσσαλονίκη να τον χτυπούν αστυνομικοι με πολιτικά (Μαλιστα μερικοι απο αυτους ειχαν φορέσει και παλαιστινιακα φουλάρια, αν ξέρεις τι ειναι αυτα)
Και να βγάζει ανακοινωση η Αστυνομία μαζί με τον Υπουργό οτι ο φοιτητης επεσε πάνω σε μια Ζαρντινιέρα...
Και ακομα με αυτην την γελοια ανακοίνωση να μην αντιδρά κανεις...Βεβαια γιατι εχουμε αποβλακωθει και οτι και να μας πουνε ακομα οπως και τώρα να μας κοροιδευουν μπροστά στην μούρη σου φαινεται εντελώς φυσιολογικο...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΙΤΗΤΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΩΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ .... ΤΟ ΘΕΩΡΙΣΑ ΟΤΙ ΠΑΛΗ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΣΩΣΤΟ ΣΤΗΝ ΦΟΡΑ

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ετσι λοιπόν οταν ξανα αποφασισεις να βγάλεις τα ακροδεξια σου μανιφέστα να το ψάξεις και περα απο την μυτη σου!\

ΛΑΘΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΟ ΜΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ

.................................................................................................... ..............................


:sad:

TROOPER
25/02/2007, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas

ΛΑΘΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΟ ΜΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ

.................................................................................................... ..............................


:sad:

δυστυχως αυτη την αισθηση αφησες οριζοντα....:sick:

lampros_fazer
25/02/2007, 23:21
Αλχημιστή φέρε και τους φίλους σου απο'δώ να πείτε όλοι μαζί το ποιματάκι φωναχτά..

Και γω πολύ αγανακτησμένος..,
Λάμπρος

orizontas
25/02/2007, 23:35
ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΕΙΠΑ ΑΛΧΙΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΩς ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ......ΟΧΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΟΧΕΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕΣ

παει να πει ο πρυτανης μπειτε μεσα βγαλτε οσους κανουν ζημιες διοτι πληρωνει ο ελληνικος λαος ..... αλλα δεν το αφηνουν ανωτερες δυναμεις


φταιει η πολυ δημοκρατια και η ελευθερια σε εισαγωγικα .... και πολλα αλλα

φταινε οι απο πανω που κοινουν ολο αυτο το παιχνιδι ...αυτη την εξουσια που δινει διαταγες


και τι φταιει ο κοσμακης τελικα ??


















και εφοσον συμφωνα με την γνωμη πολλων ολοι ειναι καθοδηγουμενοι τοτε γιατι να μην ποιασω αυτον που μου κανει την ζημια να τον σπασω στο ξυλο και να το μαθει ο κοσμος και ο επομενος αντικαταστατησ του ????

soundstorm
25/02/2007, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΜΗΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΛΕΙΣΤΟΜΥΑΛΟΙ......ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Χαιρομαι.Μα το Θεο χαιρομαι.
+100000

TROOPER
25/02/2007, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΕΙΠΑ ΑΛΧΙΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΩς ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ......ΟΧΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΛΟΧΕΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕΣ

παει να πει ο πρυτανης μπειτε μεσα βγαλτε οσους κανουν ζημιες διοτι πληρωνει ο ελληνικος λαος ..... αλλα δεν το αφηνουν ανωτερες δυναμεις


φταιει η πολυ δημοκρατια και η ελευθερια σε εισαγωγικα .... και πολλα αλλα

φταινε οι απο πανω που κοινουν ολο αυτο το παιχνιδι ...αυτη την εξουσια που δινει διαταγες


και τι φταιει ο κοσμακης τελικα ??


















και εφοσον συμφωνα με την γνωμη πολλων ολοι ειναι καθοδηγουμενοι τοτε γιατι να μην ποιασω αυτον που μου κανει την ζημια να τον σπασω στο ξυλο και να το μαθει ο κοσμος και ο επομενος αντικαταστατησ του ????

ΠΙΑΣΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!

οι αστυνομια θα σε αφησει:confused: :confused: :confused:

και αν οχι γιατι:confused: :confused: :confused: :confused:

orizontas
25/02/2007, 23:54
σκατοκατασταση ....


για να τελειωνω .... η γνωμη μου ειναι οτι σε περιπτωσεις βιας και καταστροφης δικης μου και μονο δικης μου περιουσιας εγω θα τον γαμησω τον τυπο .....


και αν αυτο σειμαινει οτι ειμαι ακροδεξιος και φασιστας ....

ναι ειμαι ....



κατα τα αλλα .....:a15: :a15: :a15: :beer: :beer:

alximistis
25/02/2007, 23:54
Τελικά κάθε φορά που ανοίγει μία καλή συζήτηση... γίνεται μπάχαλο.
Και το κακό είναι ότι γίνεται χωρίς όμως να απαντά σχεδόν κανείς επί της ουσίας και στα επιχειρήματα του άλλου.
Είπε κάποια πράγματα ο Trooper απάντηση-αντίλογο σοβαρό δεν πήρε ο άνθρωπος.
Και ρωτώ:
Το θέμα μας ποιο είναι;
Αν καλώς ή κακώς υπάρχει άσυλο αν τα 200-300 πόσα είναι κωλοπαίδια πρέπει να συλληφθούν, πως πρέπει να τιμωρηθούν ή αν η εξουσία μέσωτης αστυνομίας κάνει καλά τη δουλειά της; Να τα διευκρινίσουμε λίγο όλα αυτά;
Εμένα η γνώμη μου είναι η εξής:
Αυτή τη στιγμή το άσυλο είναι μία ΔΥΣΤΥΧΩΣ ξεπερασμένη ιδέα. Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει, όπως την κατανοούτν ορισμένοι σήμερα τουλάχιστον και γι αυτό πρέπει να αλλάξει.
ΠΩΣ όμως; Όπως θέλει η κ. Γιαννάκου ή όπως πρέπει να γίνει;
Σκεφτείτε το και προχωράμε παρακάτω.
Τα κωλοπαίδια σαφώς και ΠΡΕΠΕΙ να σταματήσουν να κάνουν άνω-κάτω τον κόσμο. Και όχι δεν θα μου άρεσε να μου κάψουν το πραπρα μου που με τόσο κόπο απέκτησα.
Αλλά... το ίδιο πρέπει να γίνει και με τα χουλιγκάνια όμως άλλο παράδειγμα. Για πέστε μου φίλτατοι ο περίβολος του ολυμπιακού σταδίου έχει... άσυλο; Μήπως τα στενά της Αλεξάνδρας; Γιατί εκεί δεν μπορούν πάλι να τους πιάσουν;
Και καλά τα πανεπιστημιακά ιδρύματα εκτός αυτών; Τα στενά των Εξαρχείων απ όσο ξέρω δεν έχουν άσυλο!!!
Όσο για τον τρόπο που πρέπει να τιμωρηθούν... πάντως ΟΧΙ με ζαρντινιέρες!!!!!!!!! Γιατί με τέτοια φαινόμενα το κράτος δείχνει ακριβώς πως ΔΕΝ μπορεί να ελέγξει. Δηλαδή μόνο έτσι μπορεί; Μωρέ μπράβο! Είναι ικανή η ΕΛ ΑΣ να πιάνει εμπόρους ναρκωτικών κλέφτες κλπ εξάρθρωσε τη 17Νοέμβρη και δεν μπορεί να συλλάβει 100 χαμένα.
Αυτό κύριοι μην το λέτε ως επιχείρημα. ΝΤΡΟΠΗ είναι άμα συνέβαινε που δεν συμβαίνει αλλά τεσπα.
Οπότε απάντησα και στο τελευταίο πως η αστυνομία ΔΕΝ κάνει καλά τη δουλειά της.
Και όποιος έχει... αμφιβολίες όλα τα κανάλια με εξαίρεση το κρατικό έπαιζαν την κρυφή διαταγή Πολύδωρα: Όχι συλλήψεις!!! Γιατί άραγε; Και γιατί το ΚΚΕ φωνάζει χρόνια για προβοκάτορες;



Τελειώνω με κάτι που... είδαν τα μάτια μου περί χρυσής αυγής κλπ.
Κύριοι που τα υποστηρίζετε αυτά... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Χαίρομαι πάρα πολύ που παραδέχεστε ότι το κράτος είναι ανίκανο!!! Γιατί όταν ζητάτε να επέμβουν εξωθεσμικές δυνάμεις σημαίνει πως η κρατική μηχανή αδυνατεί. Δηλαδή... η έννοια που εσείς υποστηρίζετε περισσότερο η εξουσία η αστυνομία είναι ανίκανες!!! Χαίρομαι για το πολιτικό σας αίσθημα.
Και στην πολύ τελική ξεχάσαμε να χτυπάμε τους κουκουλοφόρους με τους "αγανακτισμένους πολίτες" οι οποίοι δείχνουν την υπερηφάνια και τον ανδρισμό τους χτυπώντας μετανάστες μικροπωλητές στη Φωκίωνος και κυνηγώντας μεμονωμένα ακροαριστερούς και υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων πίσω από τις δυνάμεις της αστυνομίας.
Νιώθω πολύ υπερήφανος και ναι κύριοι να τους βάλουμε να μας προστατεύσουν.
Μην ξεχάσετε να βάλετε και τον κύριο εκείνο τον "Περίανδρο" ο οποίος αφού επιτέθηκε με καμιά 20ρια ακόμα σε τρία άτομα μετά την... κοπάνησε στο εξωτερικό φοβούμενος το το κράτος και το νόμο της Ελλάδος που υποτίθεται ότι λατρεύει και προστατεύει.

lampros_fazer
26/02/2007, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Αυτή τη στιγμή το άσυλο είναι μία ΔΥΣΤΥΧΩΣ ξεπερασμένη ιδέα. Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει, όπως την κατανοούτν ορισμένοι σήμερα τουλάχιστον και γι αυτό πρέπει να αλλάξει.
ΠΩΣ όμως;
+1000

Ο 'Περίανδρος' νομίζω συνελήφθη και καταδικάστηκε..

alximistis
26/02/2007, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
+1000

Ο 'Περίανδρος' νομίζω συνελήφθη και καταδικάστηκε..



Το ξέρω Λάμπρο μου για τον "κύριο" αυτόν.
Απλώς το βάζω για να δουν κάποιοι πόσο... κάποιοι "Έλληνες" παίρνουν τις ευθύνες τους!
Που έτρεχε στη Γερμανία και στην Ολλανδία. Τόσο ατρόμητος ήταν!

orizontas
26/02/2007, 00:09
ΑΛΧΙΜΙΣΤΗ REAL .....

ΕΒΑΛΕΣ ΜΙΑ ΤΑΞΗ .........

:a10: :a10: ΕΔΩΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ



+1000.000.000.000.000.000.


ΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΟΙΑΝΩ ΣΟΒΑΡΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΑΦΟΥ ΣΚΑΤΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ...........

:wave2: :wave2: :wave2:

xtrm600
26/02/2007, 00:12
.....................................................
«Τρύπες» όμως έχει και η ιστορία την οποία επικαλείται ο ίδιος ο «Περίανδρος» για να καλύψει την επταετή απουσία του. Κατά την παράδοσή του δήλωσε ότι βρισκόταν όλα αυτά τα χρόνια στο Καράκας της Βενεζουέλας, όπου και γεννήθηκε πριν από 39 χρόνια. Ωστόσο εύλογα δημιουργούνται τα εξής ερωτήματα: Κατ' αρχήν πώς κατάφερε να εξασφαλίσει διαβατήριο και βίζα για τη Βενεζουέλα. Επίσης ο Ανδρουτσόπουλος κατ' αρχάς κατάφερε να διαφύγει από τους ελέγχους των ελληνικών αεροδρομίων και στη συνέχεια μετέβη σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα (καθώς είχε ζητηθεί η διεθνής αστυνομική συνδρομή), από όπου ταξίδεψε προς τη Βενεζουέλα. Αλλά και την περασμένη Τρίτη πώς ο «Περίανδρος» έφθασε στην Ελλάδα χωρίς να εντοπισθεί από τις αρχές των αεροδρομίων, εφόσον μάλιστα προερχόταν όχι απευθείας από τη Βενεζουέλα αλλά από ευρωπαϊκή χώρα. Ωστόσο ακόμη και αν ο καταζητούμενος Ανδρουτσόπουλος ήταν στη Βενεζουέλα, η Αστυνομία δεν θα μπορούσε να το γνωρίζει, καθώς η συγκεκριμένη χώρα έχει αποσυρθεί από την Ιντερπόλ. Μόνον οι δικηγόροι του κ. Κουσουρή είχαν προχωρήσει σε πρωτογενή έρευνα στις υπηρεσίες ελέγχου και διαβατηρίων (Ελλάδας και Βενεζουέλας), και είχαν διαπιστώσει ότι ουδέποτε κατεγράφη είσοδος ή έξοδος του «Περίανδρου» στη χώρα της Νότιας Αμερικής.

Αξίζει, τέλος, να σημειωθεί ότι στο σπίτι της οικογένειας Κουσουρή έφθαναν συχνά πληροφορίες, σύμφωνα με τις οποίες ο Ανδρουτσόπουλος είχε γίνει αντιληπτός στον Βόλο, στην Τρίπολη και πιο συγκεκριμένα στην κηδεία του αρχιδικτάτορα Γεώργιου Παπαδόπουλου, τον Ιούλιο του 1999. Πληροφορίες οι οποίες ωστόσο ουδέποτε επιβεβαιώθηκαν αλλά ούτε και ανησύχησαν την Αστυνομία, η οποία δεν εισήλθε καν στη διαδικασία να ερευνήσει αν αυτές ευσταθούν ή όχι.

Από το Βήμα

lampros_fazer
26/02/2007, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
ΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΟΙΑΝΩ ΣΟΒΑΡΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΑΦΟΥ ΣΚΑΤΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ...........

:wave2: :wave2: :wave2:
Δεν πας να πλύνεις τη μηχανή..; :D

:rotflmao: :wave2:

alximistis
26/02/2007, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
ΑΛΧΙΜΙΣΤΗ REAL .....

ΕΒΑΛΕΣ ΜΙΑ ΤΑΞΗ .........

:a10: :a10: ΕΔΩΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ



+1000.000.000.000.000.000.


ΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΟΙΑΝΩ ΣΟΒΑΡΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΑΦΟΥ ΣΚΑΤΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ...........

:wave2: :wave2: :wave2:



Όχι ρε τι είναι αυτά που λες; Μην λες τέτοια!!!
Γνώμες ανταλλάσουμε και κάνουμε κουβέντα. Σιγά μην κρατάμε και... βαθμολογία.
Τα λέμε...

Alchimistis
26/02/2007, 00:17
για ποιο λογο το ασυλο θεωρείτε ξεπερασμένο?

rsp
26/02/2007, 00:27
Διαβασα το τοπικ και ειμουν κοκκινος απο τα νευρα με τις αποψεις καποιων...Αλλα!! Ξανα λεω!Το μοτο δεν ειναι το σωστο μερος να γινοντε τετοιες κουβεντες, κανενα μερος στο δικτυο δεν ειναι!! Ολα τα τσογλανακια γινοντε μαγκες πισω απο ενα πληκτρολογιο και αποκτουν και αποψη οι πλεον αμορφωτοι!! Για αυτο λεμε, μεινετε σε πιο χαλαρες κουβεντες εδω και τα υπολοιπα απο κοντα!!

Θα δωσω αλλο ενα παραδειγμα, με το Στελιο, οποτε εχει τυχει και εχουμε βρεθει, κουβεντιαζουμε καλα, οπως και με αλλους απο εδω μεσα, αλλα απο την οθονη ενος υπολογιστη απλα τσαντιζει ο ενας τον αλλο!

alximistis
26/02/2007, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
για ποιο λογο το ασυλο θεωρείτε ξεπερασμένο?


Εγώ φίλε μου το θεωρώ ξεπερασμένο και να εξηγήσω το γιατί.
Το άσυλο ήταν αναγκαίο για να προστατευτούν οι φοιτητικοί σύλλογοι και οι φοιτητές από την άνευ ορίων εξουσία της αστυνομίας.
Πιστεύω πως τώρα πια αυτό έχει τελειώσει. Οι φοιτητικές εκλογές γίνονται κανονικότατα δεν επεμβαίνουν εξωπανεπιστημιακοί παράγοντες και δεν υπάρχει καπέλωμα τυπικά τουλάχιστον της ΕΦΕΕ.
Δεν σου λέει κανείς με το ζόρι ψήφισε ΠΑΣΠ ή ΔΑΠ κανείς δεν σου απαγορεύει να κρατάς Ριζοσπάστη ή Αυγή ή οτιδήποτε έντυπο θες και να μιλάς ελεύθερα στο πανεπιστήμιο.
Οπότε από τι να προστατευτείς;
Και να προσθέσω και κάτι ακόμα. Αν οι μαλάκες οι φοιτητές είχαν φροντίσει θα είχαν περιορίσει τους αναρχοαυτόνομους και δεν θα είχαμε φτάσει εδώ που φτάσαμε.

lampros_fazer
26/02/2007, 00:29
Γιατί θεσπίστηκε για να προστατευτεί η εκπαιδευτική διαδικασία και η ελεύθερη διακίνηση ιδεών (σε εποχή που ήταν πραγματικά απαραίτητο)..Και όχι για λειτουργεί ως γιάφκα και καταφύγιο για κάθε είδους αλισβερίσι..

alximistis
26/02/2007, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Διαβασα το τοπικ και ειμουν κοκκινος απο τα νευρα με τις αποψεις καποιων...Αλλα!! Ξανα λεω!Το μοτο δεν ειναι το σωστο μερος να γινοντε τετοιες κουβεντες, κανενα μερος στο δικτυο δεν ειναι!! Ολα τα τσογλανακια γινοντε μαγκες πισω απο ενα πληκτρολογιο και αποκτουν και αποψη οι πλεον αμορφωτοι!! Για αυτο λεμε, μεινετε σε πιο χαλαρες κουβεντες εδω και τα υπολοιπα απο κοντα!!

Θα δωσω αλλο ενα παραδειγμα, με το Στελιο, οποτε εχει τυχει και εχουμε βρεθει, κουβεντιαζουμε καλα, οπως και με αλλους απο εδω μεσα, αλλα απο την οθονη ενος υπολογιστη απλα τσαντιζει ο ενας τον αλλο!


Γιατί ρε φίλε τσάντισα κάποιον;
Τις απόψεις μου είπα και νομίζω ότι επιτέλους μετά... 200.000 χρόνια τις εξέθεσα καλά.
Και είσαι και λάθος!!! Τι θα πει όλα τα τσογλανάκια ρε συ; Πως το κρίνεις αυτό; "Και οι πλέον αμόρφωτοι".
Αυτό ούτε επιχείρημα είναι ούτε τιμά εσένα.
Για σκέψου λίγο...

lampros_fazer
26/02/2007, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ολα τα τσογλανακια γινοντε μαγκες πισω απο ενα πληκτρολογιο και αποκτουν και αποψη οι πλεον αμορφωτοι!!
ΑN ο χαρακτηρισμός αυτός δεν αναφέρεται γενικότερα αλλά σε κάποιον από εδώ μέσα,είναι για μένα απαράδεκτο..

Alchimistis
26/02/2007, 00:39
Πιστεύω πως τώρα πια αυτό έχει τελειώσει. Οι φοιτητικές εκλογές γίνονται κανονικότατα δεν επεμβαίνουν εξωπανεπιστημιακοί παράγοντες και δεν υπάρχει καπέλωμα τυπικά τουλάχιστον της ΕΦΕΕ.
Δεν σου λέει κανείς με το ζόρι ψήφισε ΠΑΣΠ ή ΔΑΠ κανείς δεν σου απαγορεύει να κρατάς Ριζοσπάστη ή Αυγή ή οτιδήποτε έντυπο θες και να μιλάς ελεύθερα στο πανεπιστήμιο.
Οπότε από τι να προστατευτείς;
Και να προσθέσω και κάτι ακόμα. Αν οι μαλάκες οι φοιτητές είχαν φροντίσει θα είχαν περιορίσει τους αναρχοαυτόνομους και δεν θα είχαμε φτάσει εδώ που φτάσαμε.
Eπετρεψε μου σαν φοιτητης να εχω τις ενστάσεις μου...

rsp
26/02/2007, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
ΑN ο χαρακτηρισμός αυτός δεν αναφέρεται γενικότερα αλλά σε κάποιον από εδώ μέσα,είναι για μένα απαράδεκτο..

Αν ηθελα καποιον να τον πω τσογλανι θα τον ελεγα στεγνα στα μουτρα του, πηγαινε γενικως αυτο...και νομιζω οτι με ξερεις αρκετα απο τα γραπτα μου, για να ξερεις οτι δεν θα βρισω καποιον απο το πληκτρολογιο μου!

lampros_fazer
26/02/2007, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Αν ηθελα καποιον να τον πω τσογλανι θα τον ελεγα στεγνα στα μουτρα του, πηγαινε γενικως αυτο...και νομιζω οτι με ξερεις αρκετα απο τα γραπτα μου, για να ξερεις οτι δεν θα βρισω καποιον απο το πληκτρολογιο μου!
Σε ξέρω κάμποσο καιρό ηλεκτρονικά αλλά δεν έχω κάνει και τόμο τα ποστ σου να τα μελετήσω..! :lol: Γι'αυτό άλλωστε έγραψα και το 'αν' με κεφαλαίο..

:wave2:

alximistis
26/02/2007, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Eπετρεψε μου σαν φοιτητης να εχω τις ενστάσεις μου...

Σαφέστατα! Και θα χαρώ να τις ακούσω όχι τώρα όμως γιατί πάω να την πέσω ισγά-σιγά και αν έχεις δίκιο θα το δεχτώ κιόλας.

rsp
26/02/2007, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αντιλαμβανεσαι οτι αυτο ειναι λεκτικος τραμπουκισμος και cause for conflict???

αν ναι οφειλεις συγγνωμη.αν οχι εχεις εχεις προβλημα αντιληψης και αν μη τι αλλο για αυτον τον λογο και μονο εχεις το ακαταλογιστο...λυπαμαι...καλη σου νυχτα...:wave2:

Απαντησα ηδη...

Δεν τσακωνομαι online...

Ειμουν σαφης σε αυτο που ειπα, παιδακια που μιλανε με μαγκιες και δηλωσεις απο το πουθενα πισω απο την προστασια της οθονης δεν μου πανε, απλα! Δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα αρα δεν τραμπουκιζω καποιον. Λυπαμε αν δεν το καταλαβες!Καλο σου βραδυ φιλε μου!

Alchimistis
26/02/2007, 00:53
Να σημειώσω οτι σε περιπτωση κατάργησης Ασυλου! Μια γενική συνέλευση μπορει να θεωρηθει παράνομη και να επιτραπει η εισοδος της αστυνομίας...
Το ιδιο και σε μια κατάληψη! Αλλα και σε μια εκδήλωση-συζήτηση μεσα στο πολυτεχνειο...
Εγω λοιπον απο ολα αυτα εχω καταλάβει ενα...Οτι το ασυλο ισχυει μονο για ιδεες που τους βολεύουν ή δεν τους ενοχλούν!
Στην Γαλλια τον περασμένο Χρονο που και εκει ειχε περάσει αυτη η τροποποίηση του ασυλου...
Το βράδυ εμπαινε μέσα η αστυνομια με αρκετά "κακή" διάθεση...με αποτελεσμα δεκάδων ξυλοδαρμων(Δημοσιευμα της ελευθεροτυπιας)...
Εγώ πιστευω οτι ειναι η ξεπερασμένη η ιδεά οτι σε μια ανάλογη περίπτωση η αστυνομια-κράτος θα δείξει σεβασμο σε καποια θεματα.

Alchimistis
26/02/2007, 00:55
Αντιφάσκεις φίλε rsp...

TROOPER
26/02/2007, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Απαντησα ηδη...

Δεν τσακωνομαι online...

Ειμουν σαφης σε αυτο που ειπα, παιδακια που μιλανε με μαγκιες και δηλωσεις απο το πουθενα πισω απο την προστασια της οθονης δεν μου πανε, απλα! Δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα αρα δεν τραμπουκιζω καποιον. Λυπαμε αν δεν το καταλαβες!Καλο σου βραδυ φιλε μου!

δεν προλαβα να διαβασω την απαντηση σου στον λαμπρο και το εγραψα.οταν επεστρεψα και διαβασα την απαντηση σου το εσβησα το ποστ μου γιατι δεν ειχε λογο υπαρξης!!!
σου ζητω συγγνωμη!!!!!!!

και παλι καλυνυχτα:wave2:

lampros_fazer
26/02/2007, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Να σημειώσω οτι σε περιπτωση κατάργησης Ασυλου!
Γιατί πιπιλίζετε την καραμέλα περί κατάργησης..Δεν μιλάμε για κατάργηση,αλλά για τροποποίηση του τρόπου που λειτουργεί και άρση όταν συντρέχουν λόγοι!

υγ.Και γω φοιτητής είμαι..

rsp
26/02/2007, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Αντιφάσκεις φίλε rsp...

θελεις να το εξηγησεις?

πριν ομως διαβασε σε παρακαλω τις απαντησεις μου!

rsp
26/02/2007, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δεν προλαβα να διαβασω την απαντηση σου στον λαμπρο και το εγραψα.οταν επεστρεψα και διαβασα την απαντηση σου το εσβησα το ποστ μου γιατι δεν ειχε λογο υπαρξης!!!
σου ζητω συγγνωμη!!!!!!!

και παλι καλυνυχτα:wave2:

κανενα απολυτως προβλημα!! Να εισαι καλα!

Alchimistis
26/02/2007, 01:08
Φιλε Rst εγραψες ενα πόστ λεγοντας διαφορα προσβάλοντας (δεν λες ποιους ) και στο τέλος λες πως δεν θα απαντησεις για τους λογους πους ειπες..Τες πα

Λαμπρο η τροποποιήση ειναι καμουφλαρισμένη αρση...Αφου στην μέχρι τώρα διάταξη για η αρση γινεται εφοσον υπάρχει ομοφωνια απο την επιτροπή ασυλου...και με την "τροποποίηση" θα γινει με πλειψηφια αν σκεφτείς οτι τα 3 απο τα 5 μέλη της επιτροπής ειναι της πρυτανιας...
Τελος πάντων και εγω φοιτητητης ειμαι και οσο για το ποίημα που ανεφερες ποιο πάνω ο καθένας το ποίημα του λεει...αλλα υπάρχουν και μερικοι που λενε την γνωμη τους
Και κατι αλλο γιατι μου μιλάς στον πλυθηντικο???

lampros_fazer
26/02/2007, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Λαμπρο η τροποποιήση ειναι καμουφλαρισμένη αρση...
ΓΙα μένα δεν είναι έτσι..Πιστεύεις δλδ οτι μπορεί να αποφασίσουν να αρθεί το άσυλο για μια συνέλευση πχ..;Δεν το νομίζω..

Εγώ ποίημα δεν έμαθα ποτέ..Ή μάλλον το μόνο ποίημα που έμαθα είναι ότι τα KTM χαλάνε..:lol: Όλα αυτά που λες εσύ μου φαίνονται πολύ γνωστά..ξέρεις τα ακούω καθημερινά,τα βλέπω τυπωμένα,βλέπω 10-20-50 δεν ξέρω πόσες διαφορετικές φάτσες να λένε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια..Άρα..;

rsp
26/02/2007, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Φιλε Rst εγραψες ενα πόστ λεγοντας διαφορα προσβάλοντας (δεν λες ποιους ) και στο τέλος λες πως δεν θα απαντησεις για τους λογους πους ειπες..Τες πα




Διαβασα το τοπικ και ειμουν κοκκινος απο τα νευρα με τις αποψεις καποιων...Αλλα!! Ξανα λεω!Το μοτο δεν ειναι το σωστο μερος να γινοντε τετοιες κουβεντες, κανενα μερος στο δικτυο δεν ειναι!! Ολα τα τσογλανακια γινοντε μαγκες πισω απο ενα πληκτρολογιο και αποκτουν και αποψη οι πλεον αμορφωτοι!! Για αυτο λεμε, μεινετε σε πιο χαλαρες κουβεντες εδω και τα υπολοιπα απο κοντα!!



Λεβεντακο μου, ξανα διαβασε τι εγραψα...Λεω οτι ειναι λαθος κουβεντες για το δυκτιο αυτες! Λεω τσογλανια αυτους που προστατευοντε πισω απο τις οθονες για να κανουν το μαγκα και για να κρυψουν το ποσο αμορφωτοι ειναι..
Αν σε προσβαλα ειναι γιατι εχεις τη μυγα οχι γιατι το εκανα εγω...Πολυ απλα!

Alchimistis
26/02/2007, 01:20
Και εμενα Λαμπρο μου φαινονται πολυ οικία αυτα που μου λες τα ακουω σχεδον σε καθε γ.σ.!:rolleyes:
Μην βιαστεις να βάλεις ταμπέλα

Ναι rst ισως να ειναι και λάθος αυτες οι κουβεντες απο το δικτυο...και οχι δεν εχω την μυγα...
Αν την βρω θα την φέρω πισω:D

lampros_fazer
26/02/2007, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Και εμενα Λαμπρο μου φαινονται πολυ οικία αυτα που μου λες τα ακουω σχεδον σε καθε γ.σ.!:rolleyes:
Μην βιαστεις να βάλεις ταμπέλα

Να σου πω πάντως οτι ούτε σε παραταξη ανήκω,ούτε στις εκλογές ψηφίζω,και σε συνελεύσεις σπάνια πηγαίνω..

Καληνύχτα..

Alchimistis
26/02/2007, 01:42
Μαζι σου στα 2 πρώτα!:beer:

kost rider
26/02/2007, 02:53
ΚΑΠΟΤΕ ΜΟΥΧΕ ΠΕΙ ΕΝΑΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΟΤΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΕ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑΣ..ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΖΕ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΟΥΣΕ.ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΑΝ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΠΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΝΑΝ,ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΟ, ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΛΑΣΤΙΧΟ..ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΤΟΝ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ.ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ..ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΟ ΒΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΥΡΕΙ..ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

ΒΡΙΚΑΤΕ ΠΡΟΦΑΣΗ ΤΑ ΚΑΜΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙΑ(ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΤΡΑΠΕΖΕΣ)ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΤΕ ΤΙΣ ΑΚΡΟΔΕΞΙΕΣ ΣΑΣ ΑΠΟΨΕΙΣ!ΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥ 1821 ΠΕΘΑΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕ ΓΙΑΥΤΟΥΣ!ΣΗΜΕΡΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΑ ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕ ΚΟΚΚΑΛΗΣ,ΠΑΡΑΔΙΚΑΣΤΕΣ,ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ,ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΙ,ΝΤΑΒΑΤΖΗΔ ΕΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΔΟΥΣ,ΚΟΡΑΚΙΑ ΕΤΟΙΜΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΟΥΝ,Ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΦΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ...
ΠΟΣΟ ΜΙΚΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΛΙΓΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΑΝΙ..

ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΗΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΣΑΣ(ΜΕ ΔΑΚΡΥΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ)!
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΣΕ ΣΑΣ ΤΑ ΦΑΣΙΣΤΟΜΟΥΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΣΑΣ..

ανακατευτηκα..
:a020:

m1ke
26/02/2007, 04:19
Φίλε Φοιτητή,

Καλώς σε απασχολεί το θέμα του ασύλου, για πες μας όμως και δύο λόγια για την ΠΟΙΟΤΗΤΑ της ΠΑΙΔΕΙΑΣ που "προσφέρουν" τα τριτοβάθμια ιδρύματα.
Καλό και ωραίο το άσυλο, η πάλη με την εξουσία, η αντίδραση στο κατεστημένο, αλλά μήπως είναι αλλού είναι η ουσία;
Μήπως στην αντζέντα της εξουσίας είναι η σταδιακή υποβάθμιση του δημόσιου πανεπιστήμιου και τα υπόλοιπα είναι στάχτη στα μάτια;
Είναι πολύ χοντρή η μπίζνα της εκπαίδευσης για να αφήσει ασυγκίνητα τα λαμόγια που θέλουν να εξεφτελίσουν τα δημόσια ιδρύματα και να μας πλασάρουν μετά την ιδιωτική πρωτοβουλία ως λύση.

Davelis
26/02/2007, 07:24
ενταξει μαλακιες ολοι οι μαγκες οι αριστεροι που ολα τους χαλανε
και μετα ολοι κραζουν την αστυνομια

ΑΝ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΣΑΣ ΧΑΛΑΕΙ Η ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΖΕΙΤΕ,ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΦΥΓΕΤΕ

GeorgeFZR
26/02/2007, 07:35
Kalispera kai apo mena

1-2 erwthseis exw mono


Se pio allo "aneptygmeno" kratos ginete auto pou ginete sthn Ellada ka8e xrono?

Na ksereis dld oti stis eortaseis tou politexniou 8a ginoun ektropa?

Ta enoikia pou plironoun ta MME gia ti kaliteri topo8esia pou 8a valoun tis kameres apenanti apo to Politexnio poso pane? :lol:

:wave2:

SPORAKIAS
26/02/2007, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
den tha pw pws exeis adiko...

alla proseje mipos kapoia stigmi sto melon stin pesoun mesa sto spiti sou epidi den tha exeis leuta na plirwseis to noiki...

ena ena feugoun ta dodia....



mia skepsi apla...:wave2: :beer: :beer: :wave2:




p.s. kai an katargithei to asilo nomizete oti tha stamatisoun ta episodia kai oi molotof ?
ipo to idio skeptiko na kleisoun kai ta gipeda giati iparxoun xouligkan..

και αυτοι δεν πληρωσαν το νοικι για το πολυτεχνειο γι'αυτο τους την πεσαν τα ματ...:rolleyes:

δεν ειπαμε να κλεισει το πολυτεχνειο....:nono:

στο γηπεδο δεν μπαινουν και κανουν καταστολη...??

ετσι και στις σχολες....

οχι ομως οτι δινουμε αλλοθι στην αστυνομια και στην κυβερνηση...:nono:

καλοι μαλακες ειναι και αυτοι....:mad:

dukeandthecity
26/02/2007, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Davelis
ενταξει μαλακιες ολοι οι μαγκες οι αριστεροι που ολα τους χαλανε
και μετα ολοι κραζουν την αστυνομια

ΑΝ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΣΑΣ ΧΑΛΑΕΙ Η ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΖΕΙΤΕ,ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΦΥΓΕΤΕ

ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΗΝ ΤΑΣΚΕΝΔΗ......:look: :look:

dosko
26/02/2007, 10:17
γηπεδα-σχολες
τι ειδους συγκριση ειναι αυτη?


ναι λοιπον καταστολη στα γηπεδα, καταστολη στις σχολες,
καταστολη στο παρκακι της γειτονιας σου,
καταστολη στο ΣΠΙΤΙ σου.

ναι λοιπον μπραβο ας δωσουμε τον νομο στα χερια των παρακρατικων.
ας φωναξουμε ολοι μαζι
ζητω το εθνος ζητω ο στρατος ζητω οι ζαρτινιερες

μπραβο μπραβο υπερηφανοι ελληνες.

:a42:

Ninja636
26/02/2007, 11:05
Εντελώς καλοπροαίρετα, φίλοι μοτοσυκλετιστές, θα σας πρότεινα -πέρα από τα μοτοσυκλετιστικά fora- να ρίχνετε καμιά ματιά και στα διάφορα ελληνικά blogs πολλά από τα οποία προσφέρουν ενημέρωση -αλλά και ευκαιρία για διάλογο- κατά πολύ εγκυρότερη από τις διάφορες φυλλάδες και τα διάφορα κανάλια.

Παραδείγματος χάριν, διαβάστε τα post για την παιδεία (http://e-rooster.gr/category/%cf%80%ce%b1%ce%b9%ce%b4%ce%b5%ce%b9%ce%b1/) του e-rooster.gr και, σας παρακαλώ, αφήστε στην άκρη τους λεονταρισμούς, τις φωνασκίες και τις ιδεοληψίες. Ο διάλογος γίνεται με επιχειρήματα πάντοτε. Και τα επιχειρήματα (πρέπει να) στηρίζονται στη Λογική πάντοτε.

http://e-roosters.blogspot.com
http://e-rooster.gr

:wave2:

ΥΓ. Άντε, πυροβολήστε ελεύθερα τώρα... :(

cityfly
26/02/2007, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
για ποιο λογο το ασυλο θεωρείτε ξεπερασμένο?


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Εγώ φίλε μου το θεωρώ ξεπερασμένο και να εξηγήσω το γιατί.
Το άσυλο ήταν αναγκαίο για να προστατευτούν οι φοιτητικοί σύλλογοι και οι φοιτητές από την άνευ ορίων εξουσία της αστυνομίας.
Πιστεύω πως τώρα πια αυτό έχει τελειώσει. Οι φοιτητικές εκλογές γίνονται κανονικότατα δεν επεμβαίνουν εξωπανεπιστημιακοί παράγοντες και δεν υπάρχει καπέλωμα τυπικά τουλάχιστον της ΕΦΕΕ.
Δεν σου λέει κανείς με το ζόρι ψήφισε ΠΑΣΠ ή ΔΑΠ κανείς δεν σου απαγορεύει να κρατάς Ριζοσπάστη ή Αυγή ή οτιδήποτε έντυπο θες και να μιλάς ελεύθερα στο πανεπιστήμιο.
Οπότε από τι να προστατευτείς;
Και να προσθέσω και κάτι ακόμα. Αν οι μαλάκες οι φοιτητές είχαν φροντίσει θα είχαν περιορίσει τους αναρχοαυτόνομους και δεν θα είχαμε φτάσει εδώ που φτάσαμε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Γιατί θεσπίστηκε για να προστατευτεί η εκπαιδευτική διαδικασία και η ελεύθερη διακίνηση ιδεών (σε εποχή που ήταν πραγματικά απαραίτητο)..Και όχι για λειτουργεί ως γιάφκα και καταφύγιο για κάθε είδους αλισβερίσι..

γιατί τότε έμπαιναν οι χωροφύλακες μέσα, παρακολουθούσαν ό,τι λεγότανε, καταγράφανε - φακελώνανε και μετά, αν δεν τους άρεσαν οι απόψεις σου σε φωνάζαν - αν δε σε έσερναν - στην ασφάλεια για "διευκρινήσεις". Οπότε στο πανεπιστήμιο που εξ ορισμού είναι χώρος διακίνησης ιδεών δεν μπορούσες να αισθάνεσαι ελεύεθερως να πεις ελεύθερα τη γνώμη σου.

σήμερα δε νομίζω να υπάρχει θέμα ελεύθερης έκφρασης

οι καταστροφές εντός του χώρο του πανεπιστημίου τι σχέση έχουν με το άσυλο;
το άσυλο σου δίνει το δικαίωμα να σπάσεις ένα παράθυρο γιατί σε ενοχλούσε η αισθητική του;
είναι έκφραση ελευθερίας η καταστροφή υλικών που χρειάζονται για τη μετάδοση γνώσης;
δεν πρέπει με κάποιον τρόπο να προστατευτούν αυτά τα περιουσιακά στοιχεία για το καλό των φοιτητών; πώς θα κάνουν μάθημα μετά αν δεν μπορούν να κάνουν τα πειράματά τους γιατί π.χ. κάποιος θεώρησε σκόπιμο να σπάσει όλα τα βαζάκια και τους δοκιμαστικούς σωλήνες και να κλέψει υλικά;
ποιος προστατεύει το πανεπιστήμιο από αυτόν που με την "κάλυψη" του ασύλου σπάει ό,τι βρει μπροστά του;

δεν ξέρω αλλά οι περισσότεροι που σπάνε σήμερα είναι της παρακάτω "λογικής"
http://www.youtube.com/watch?v=cQsZUH1Mz1g

Alchimistis
26/02/2007, 11:40
http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=62588492

idi
26/02/2007, 11:50
Απο ποιον, άραγε, κινδυνεύει η «δημοκρατία»???

Ποιες αξίες θα υπερασπίσει «το ανθος της ελληνικής νεολαίας» μεσα στο πανεπιστημιακό ασυλο?

Ποιος πιστευει οτι υπαρχει κίνδυνος ανατροπής του πολιτεύματος, ωστε να χρειάζεται το ασυλο???

Ποιοι, απο την αλλη, ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ανατροπή του πολιτεύματος??? Μηπως αυτοι που ειναι υπερ του ασύλου??

... ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!
:confused: :confused: :confused: :confused:

Ninja636
26/02/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Απο ποιον άραγε κινδυνεύει η «δημοκρατία»???

Ποιες αξίες θα υπερασπίσει «το ανθος της ελληνικής νεολαίας» μεσα στο πανεπιστημιακό ασυλο?

Ποιος πιστευει οτι υπαρχει κίνδυνος ανατροπής του πολιτεύματος ωστε να χρειάζεται το ασυλο???

Ποιοι απο την αλλη ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ανατροπή του πολιτεύματος??? Μηπως αυτοι που ειναι υπερ του ασύλου??

... ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!
:confused: :confused: :confused: :confused:

+1

Ninja636
26/02/2007, 11:55
Ποιοι καταπατούν το άσυλο;

του Πάσχου Μανδραβέλη

Θα ξεκινήσουμε με την κραυγή αγωνίας ενός πανεπιστημιακού: «Το Ασυλον», έγραψε ο ομότιμος καθηγητής του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου κ. Θεοδόσης Π. Τάσσιος, «καταπατείται τρεις φορές τη βδομάδα:


Η βίαιη εισβολή φοιτητικών ομάδων στους τόπους εργασίας (υπαλλήλων, τεχνιτών, δασκάλων και διοικήσεων), καθώς και οι καθημερινές απειλές κατά των διαφωνούντων, συνιστούν καραμπινάτη παρεμπόδιση παραγωγής και διάδοσης ιδεών και γνώσεων στο Πανεπιστήμιο. Αυτήν ακριβώς την παρεμπόδιση ηθέλησε να αναστείλει ο περί Ασύλου Νόμος -κι ο μόνος φόβος παλαιότερα ήταν βέβαια η Αστυνομία. Τώρα που η Αστυνομία (τα τελευταία 30 χρόνια) ΟΥΔΕΠΟΤΕ παρεμπόδισε το πανεπιστημιακό έργο, τώρα που το έργο αυτό (αυθαίρετα και βίαια) παρεμποδίζεται από μέλη της πανεπιστημιακής Μη-Κοινότητας, τώρα λέγω βουλιάξαμε. Τον δε αντίλογό-σας ότι τάχα αυτά τα επονείδιστα γεγονότα είναι ?για το καλό της Παιδείας?, να πάτε να τον πείτε στους πολύχρωμους και μπαγιάτικους οπαδούς των ευρωπαϊκών ολοκληρωτισμών. Διάβολε, πώς είναι δυνατόν με τη μόνιμη βία, την εξωπέταξη και τον τραμπουκισμό κατά των Δασκάλων να μπορεί να υπηρετηθεί ένα ιδεώδες; Και ποιος, πότε και με τι εμπειρία, ειδίκευση και ευθύνη το μελέτησε αυτό το ?ιδεώδες?, ώστε να έχει καταλήξει στο μεταφυσικό αλάθητόν -ακυρώνοντας για χάρη- του τη λειτουργία του Πανεπιστημίου; Κι όχι για μια βδομάδα κάθε 5 χρόνια (όπως λ.χ. στη Γαλλία), αλλά για 2 μήνες κάθε 6 μήνες. Ο επαναστατικός επαρχιωτισμός σ’ όλο του το μεγαλείο…» («Ετσι βουλιάξατε τα Πανεπιστήμια», «Το Βήμα», 21.1.2006)

Υπάρχουν όμως πολλές περιπτώσεις που η ελεύθερη διακίνηση ιδεών παρεμποδίστηκε στα πανεπιστήμια. Οχι από την αστυνομία αλλά από οργανωμένες ομάδες της Αριστεράς, κοινοβουλευτικής και μη

Πραγματικά στα τριάντα χρόνια της μεταπολίτευσης η αστυνομία ουδέποτε παρενέβη στην ελεύθερη διακίνηση των ιδεών. Ουδέποτε απαγόρευσε ή παρεμπόδισε κάποια εκδήλωση εντός ή εκτός πανεπιστημίων. Ακόμη κι εκδηλώσεις που κάποιοι θα θεωρούσαν ακραίες. Για παράδειγμα κάθε λίγο και λιγάκι διάφορες ομάδες της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς διοργανώνουν χάπενινγκ υπέρ των καταδικασθέντων για σωρεία δολοφονικών και άλλων κακουργηματικών πράξεων, υπό την ταμπέλα «17 Νοέμβρη». Ετσι έπρεπε να γίνει: ακόμη και οι κατά Λένιν «χρήσιμοι ηλίθιοι» πρέπει να έχουν ελευθερία λόγου. Ακόμη κι εκείνοι που συμπαρίστανται σε καταδικασθέντες εγκληματίες, ακόμη κι εκείνοι που μπορεί να εκθειάζουν εγκλήματα.

Υπάρχουν όμως πολλές περιπτώσεις που η ελεύθερη διακίνηση ιδεών παρεμποδίστηκε στα πανεπιστήμια. Οχι από την αστυνομία αλλά από οργανωμένες ομάδες της Αριστεράς, κοινοβουλευτικής και μη. Τα παραδείγματα είναι πολλά: Στις 4.6.2004 το «Πανεπιστήμιο Μακεδονία» διοργάνωσε ένα αξιόλογο συνέδριο με τίτλο «Ενθυμούμενοι τον κομμουνισμό, γιορτάζοντας τα 15 χρόνια Δημοκρατίας στην Ανατολική Ευρώπη». Μεταξύ των ομιλητών ήταν και ο επιμελητής της «Μαύρης Βίβλου του Κομμουνισμού» κ. Στέφαν Κουρτουά. Μια ομάδα μελών του ΚΚΕ και της ΚΝΕ εισέβαλαν στο χώρο του συνεδρίου και με πανό και συνθήματα απέτρεψαν τη διεξαγωγή του. Τον Απρίλιο του 2005 αριστεριστές εισέβαλαν σε αίθουσα του Μετσόβιου Πολυτεχνείου, όπου σταμάτησαν την παρουσίαση ενός βιβλίου και κράτησαν επί ώρες όμηρους κάποιους βουλευτές!

Αποδεικνύεται λοιπόν τοις πράγμασι ότι το άσυλο στην ελεύθερη διακίνηση των ιδεών καταπατείται συχνά πυκνά από εκείνους που διαρκώς φωνασκούν ότι ελλοχεύει ο κίνδυνος κατάργησής του. Αλλά από κει και πέρα το πρόβλημα είναι ότι τα ελληνικά πράγματα κινούνται με φαντάσματα. Ενώ η πραγματικότητα βοά, από καταστροφές, λεηλασίες, κακουργηματικές πράξεις που γίνονται στο όνομα της ελεύθερης διακίνησης ιδεών, κάποιοι προσπαθούν να συντηρήσουν τα πράγματα ως έχουν προβάλλοντας την εμπειρία της δικτατορίας. Αποσιωπούν όμως ότι σε μια Δημοκρατία ουδείς θα περιορίσει την ελεύθερη διακίνηση ιδεών. Σε μια δικτατορία, κανένα άσυλο δεν θα τους εμποδίσει.

—————————————————————————
Δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα «Καθημερινή» στις 23.1.2007
Πηγή (http://e-rooster.gr/01/2007/411)

Sotirios
26/02/2007, 11:55
Καλημέρα και απο εμένα (νεότατο μέλος)

Η κατάσταση σε αυτόν το τομέα έχει ξεφύγει και ο τελευταίος που φταίει είναι η Ελληνική Αστυνομία. Ας κοιτάξει κάθε μπαμπάκας και μαμάκα να μεγαλώσουν σωστά τα παιδιά τους που τους τα δίνουν όλα ελέυθερα και ακούραστα και πολλά από τα έκτροπα θα εκλείψουν.

Εκτός βέβαια από τους γονείς φταίνε και άλλα πράγματα αλλά αν αρχίσω να τα αριθμώ είναι σίγουρο οτι θα μου μπεί και εμένα ταμπελάκι όπως γίνεται σε όποιον μιλάει για έθνος σωστή παιδεία κλπ κλπ. Το μονο σίγουρο είναι οτι αυτή η κατάσταση συμφέρει την κάθε κυβέρνηση, όχι γιατα ιδιωτικά πανεπιστήμια αλλά για άλλους πιο σοβαρούς λόγους.

Όσον αφορά τα ιδιωτικά είναι γνωστό οτι ο Έλληνας το τζάμπα δεν το εκτιμάει και το θεωρεί υποβαθμισμένο υποβαθμίζοντάς το μόνος του. Η παιδεία του Έλληνα φοιτητή είναι το σκονάκι πάνω από όλα και το φραπόγαλο στην καφετέρια (μια χαρά είναι το φραπόγαλλο)

:wave2:

Alchimistis
26/02/2007, 12:16
Είπα να μην μιλήσω αλλα...

Τον Απρίλιο του 2005 αριστεριστές εισέβαλαν σε αίθουσα του Μετσόβιου Πολυτεχνείου, όπου σταμάτησαν την παρουσίαση ενός βιβλίου και κράτησαν επί ώρες όμηρους κάποιους βουλευτές!
Τοτε παλίκαρι μου ειχε μπει ενας ασφαλιτης της φρουράς καποιου βουλευτή με το αμάξι του μέσα στο EMΠ με τον φάρο στο ταμπλό!!!Μάλιστα οταν τον πήραν χαμπάρι αυτος πύροβολισε στον αέρα για εκφοβισμό μεσα στον χώρο του πολυτεχνείου!

Και όσο για τους βουλευτές ηταν πολύ ευκολό να γινουν διαφορα όμως ολοι περιορίστηκαν στον διάλογο για διάφορα κοινωνικα θεματα μεταξυ βουλευτών και α/α...
ΕΛΕΟΣ ακομα και η τηλεοραση το ειχε πει!
Λέτε οτι το ασύλο δεν καταπατήτε οκ?
Επειδη δεν το εχει δείξει ο ευαγγελάτος στο δελτίο του δεν σημαινει και οτι δεν γίνονται διάφορα μεσα στους Πανεπιστημιακούς χώρους!
Αν και ο φοιτητης στην Θεσσαλονική που τον σάπισαν στο ξυλο δενείχε την τυχη να τον δείξει η τηλεοραση θα μου λεγατε σημερα οτι τρακαρε στην ζαρντινιέρα:yuck:

Ninja636
26/02/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Τοτε παλίκαρι μου ειχε μπει ενας ασφαλιτης της φρουράς καποιου βουλευτή με το αμάξι του μέσα στο EMΠ με τον φάρο στο ταμπλό!!!Μάλιστα οταν τον πήραν χαμπάρι αυτος πύροβολισε στον αέρα για εκφοβισμό μεσα στον χώρο του πολυτεχνείου!

Έχεις κάποιο link γι' αυτό το περιστατικό; Εν πάση περιπτώσει, εγώ θα δεχθώ ότι έγινε έτσι όπως το λες, αλλά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό. Το ότι δηλαδή υπήρξε ένας ανεγκέφαλος ασφαλίτης αυτό σημαίνει ότι το άσυλο δεν είναι μια παρωχημένη ιδέα; Δεν θα επαναλάβω το ποστ του Μανδραβέλη που παρέθεσα παραπάνω. Πιστεύει, όμως, κανείς ότι στις δημοκρατίες και μάλιστα στην εποχή του internet που ο καθένας μπορεί να επικοινωνήσει με τον οποιονδήποτε σε όλον τον κόσμο το άσυλο, που είχε θεσπισθεί για την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών μην ξεχνιόμαστε, όχι για ποινικά κολάσιμες πράξεις, βανδαλισμούς κ.λπ. εξυπηρετεί πλέον τον σκοπό για τον οποίον είχε θεσπισθεί;

zzr2005
26/02/2007, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
Έχεις κάποιο link γι' αυτό το περιστατικό; Εν πάση περιπτώσει, εγώ θα δεχθώ ότι έγινε έτσι όπως το λες, αλλά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό. Το ότι δηλαδή υπήρξε ένας ανεγκέφαλος ασφαλίτης αυτό σημαίνει ότι το άσυλο δεν είναι μια παρωχημένη ιδέα; Δεν θα επαναλάβω το ποστ του Μανδραβέλη που παρέθεσα παραπάνω. Πιστεύει, όμως, κανείς ότι στις δημοκρατίες και μάλιστα στην εποχή του internet που ο καθένας μπορεί να επικοινωνήσει με τον οποιονδήποτε σε όλον τον κόσμο το άσυλο, που είχε θεσπισθεί για την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών μην ξεχνιόμαστε, όχι για ποινικά κολάσιμες πράξεις, βανδαλισμούς κ.λπ. εξυπηρετεί πλέον τον σκοπό για τον οποίον είχε θεσπισθεί;

ΝΑΙ.......
το άσυλο δεν είναι ΚΑΡΠΟΥΖΙ να το κόψουμε στα 10 και να κρατήσουμε τις φέτες που μας αρέσουν ή αρέσουν στην εξουσία...
δεν μπορείς να διατηρήσει το άσυλο των ιδεών όταν οι μπάτσοι θα αλλονίζουν σε πανεπιστημιακούς χώρους...
το ασυλο ειναι μια έννοια που προστατεύει όλα αυτά που ενοχλούν την εκάστωτε εξουσία....

να ρωτήσω κάτι απλό...???
ας φύγουμε απο το άσυλο του Πολυτεχνείου και ας μιλήσουμε για το οικογενειακό ασυλο...
στο οικογενειακό άσυλο συντελούνται σοβαρά αδικήματα....
βιασμοί , ξυλοδαρμοί-κακοποιήσεις συζύγων , χρήση ναρκωτικών, κλεπταποδοχες κτλ κτλ...
έχεται αναρωτηθεί γιατί δεν καταργούν το οικογενειακό άσυλο??
θα θέλατε ο μπάτσος όποτε θέλει να μπαινοβγαίνει στο σπίτι σας επειδή η γιαγιά δίπλα σας κατήγγειλε για χρήση ναρκωτικών επειδή έχετε μακριά μαλλιά???

ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ....
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ.....
ΚΑΤΑΡΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΕΙ Η ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ...ΟΥΤΕ ΘΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΕΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ
Η ΒΙΑ ΘΑ ΒΡΕΙ ΑΛΛΟ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΤΟΠΟ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ....
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΜΙΑ ΕΣΤΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΣΤΙΣ ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΞΟΥΣΙΑΣ/.....

Υ.Γ. το περιστατικό που αναφέρει ο φίλος με τον μπάτσο που πυροβόλισε και τραυμάτισε αναρχικό στο Πολυτεχνείο είναι πασίγνωστο σε όποιον παρακολουθεί στοιχειωδώς την επικαιρότητα.....

vas_sia
26/02/2007, 12:50
Ολα τα τσογλανακια γινοντε μαγκες πισω απο ενα πληκτρολογιο και αποκτουν και αποψη οι πλεον αμορφωτοι!! :nono:

Καλά δεν το πιστεύω ότι λέει τέτοια λόγια κάποιος που κάνει την ίδια δουλειά με όλους μας... Καθεται πίσω από ένα πληκτρολόγιο.... Και μάλιστα μας λες και όλους αμόρφωτους.... νά' σαι καλά μορφωμένε...

Όσο για το θέμα της συζήτησης:
Πιστεύετε μήπως ότι είναι υπέρ των φοιτητών οι καταλήψεις..? Χάνεται πολύτιμος χρόνος διαβάσματος και κούρασης.....Επειδή και εγώ φοιτήτρια είμαι χωρίς να ανήκω σε κάποια παράταξη κλπ.... Έχω κατέβει σε αρκετές πορείες παρολα αυτά.... Οι πορείες γίνονται για να εκφράσουμε τις ιδέες μας όχι για να γίνουν επεισόδεια.... Μήπως λέω τώρα τα επεισόδεια προκαλούνται και από τους ίδιους τους αστυνομικούς (...ασφαλίτες???τι είναι αυτό?) για να στρέφουν το ενδιαφέρον στους βανδαλισμούς και όχι στον πραγματικό λόγο για τον οποίο πραγματοποιείται η πορεία????
Φίλε οριζοντα ένα θα σου πώ.... Επειδή όλοι οι έλληνες σκέφτονται σαν εσένα γιαυτό ποτέ δεν θα πάμε μπροστά.... Αυτή η αναθεώρηση του άρθρου 16 δεν αφορά μόνο τους φοιτητές... Αφορά όλους... Σε διαφορετικό κόσμο ζούμε και δεν το έχω καταλάβει???? Επειδή έχει περάσει και σε εσένα και σε άλλους εδώ μέσα ότι πορεία= καίμε την Αθήνα και τα αυτοκίνητα του κοσμάκη....... Κάνετε λάθος... και το άσυλο να καταργηθεί μην αποκλείεις το γεγονός να βρεις το αμάξι σου ή τη μηχανή σου καμμένη.... Το άσυλο δεν προστατεύει τους ταραξείες.. προστατεύει ιδέες και αυτό θα κάνει όσο ακόμα υπάρχει.... Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συμφωνούμε σε όλες τις προτάσεις της κάθε κυβέρνησης σαν τα πρόβατα???? Και μη μου πεις ότι σου δίνονται ευκαιρίες για να πεις τη γνώμη σου και να σακούσει κάποιος.... Και για να τη πεις πρέπει να φας ένα σωρό δακρυγόνα...
Αυτό που θα ήθελα εγώ σαν φοιτήτρια εννοείται ότι είναι καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης στα ελληνικά πανεπιστήμια...., Τι νομίζεται δηλαδή ότι είμαστε χαμάλιδες και γουστάρουμε το ξύλο που τρώμε..... Και τέλος.. δεν ανέχομαι από κανένα να μας κρίνουν και να μας βάζουν ταμπέλες επειδή απλά διεκδικούμε τα δικαιώματά μας όχι μόνο σαν φοιτητές αλλά και σαν άνθρωποι.... Λυπάμαι πολύ πραγματικά για κάποιους εδώ μέσα....

Φιλικά...

Cpt. Haddock
26/02/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vas_sia
Ολα τα τσογλανακια γινοντε μαγκες πισω απο ενα πληκτρολογιο και αποκτουν και αποψη οι πλεον αμορφωτοι!! :nono:

Καλά δεν το πιστεύω ότι λέει τέτοια λόγια κάποιος που κάνει την ίδια δουλειά με όλους μας... Καθεται πίσω από ένα πληκτρολόγιο.... Και μάλιστα μας λες και όλους αμόρφωτους.... νά' σαι καλά μορφωμένε...

..................


Λυπάμαι πολύ πραγματικά για κάποιους εδώ μέσα....

Φιλικά...

cool down....

:smokin:

Alchimistis
26/02/2007, 13:06
Πριν....


79223

Alchimistis
26/02/2007, 13:07
Και μετα...


79224

Sotirios
26/02/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vas_sia
Ολα τα τσογλανακια γινοντε μαγκες πισω απο ενα πληκτρολογιο και αποκτουν και αποψη οι πλεον αμορφωτοι!! :nono:

Καλά δεν το πιστεύω ότι λέει τέτοια λόγια κάποιος που κάνει την ίδια δουλειά με όλους μας... Καθεται πίσω από ένα πληκτρολόγιο.... Και μάλιστα μας λες και όλους αμόρφωτους.... νά' σαι καλά μορφωμένε...

Όσο για το θέμα της συζήτησης:
Πιστεύετε μήπως ότι είναι υπέρ των φοιτητών οι καταλήψεις..? Χάνεται πολύτιμος χρόνος διαβάσματος και κούρασης.....Επειδή και εγώ φοιτήτρια είμαι χωρίς να ανήκω σε κάποια παράταξη κλπ.... Έχω κατέβει σε αρκετές πορείες παρολα αυτά.... Οι πορείες γίνονται για να εκφράσουμε τις ιδέες μας όχι για να γίνουν επεισόδεια.... Μήπως λέω τώρα τα επεισόδεια προκαλούνται και από τους ίδιους τους αστυνομικούς (...ασφαλίτες???τι είναι αυτό?) για να στρέφουν το ενδιαφέρον στους βανδαλισμούς και όχι στον πραγματικό λόγο για τον οποίο πραγματοποιείται η πορεία????
Φίλε οριζοντα ένα θα σου πώ.... Επειδή όλοι οι έλληνες σκέφτονται σαν εσένα γιαυτό ποτέ δεν θα πάμε μπροστά.... Αυτή η αναθεώρηση του άρθρου 16 δεν αφορά μόνο τους φοιτητές... Αφορά όλους... Σε διαφορετικό κόσμο ζούμε και δεν το έχω καταλάβει???? Επειδή έχει περάσει και σε εσένα και σε άλλους εδώ μέσα ότι πορεία= καίμε την Αθήνα και τα αυτοκίνητα του κοσμάκη....... Κάνετε λάθος... και το άσυλο να καταργηθεί μην αποκλείεις το γεγονός να βρεις το αμάξι σου ή τη μηχανή σου καμμένη.... Το άσυλο δεν προστατεύει τους ταραξείες.. προστατεύει ιδέες και αυτό θα κάνει όσο ακόμα υπάρχει.... Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συμφωνούμε σε όλες τις προτάσεις της κάθε κυβέρνησης σαν τα πρόβατα???? Και μη μου πεις ότι σου δίνονται ευκαιρίες για να πεις τη γνώμη σου και να σακούσει κάποιος.... Και για να τη πεις πρέπει να φας ένα σωρό δακρυγόνα...
Αυτό που θα ήθελα εγώ σαν φοιτήτρια εννοείται ότι είναι καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης στα ελληνικά πανεπιστήμια...., Τι νομίζεται δηλαδή ότι είμαστε χαμάλιδες και γουστάρουμε το ξύλο που τρώμε..... Και τέλος.. δεν ανέχομαι από κανένα να μας κρίνουν και να μας βάζουν ταμπέλες επειδή απλά διεκδικούμε τα δικαιώματά μας όχι μόνο σαν φοιτητές αλλά και σαν άνθρωποι.... Λυπάμαι πολύ πραγματικά για κάποιους εδώ μέσα....

Φιλικά...



Φίλτατη Vasia
την υποβάθμιση των πανεπιστημίων οι ίδιοι οι φοιτητές την φέρανε με τα σκονάκια τους (με κινητά, ξήλωμα εδράνων γιανα γράψουν, hands free και να μην συνεχίσω). Συνεπώς εσείς βρείτε τρόπο να τα δοιρθώσετε (πράγμα που δεν έχετε ποτέ κάνει και ούτε πρόκειται). Το μόνο που κάνετε είναι να παραπονιέστε για τα πάντα (δεν το πάω προσωπικά αλλά μιας και είσαι φοιτήτρια βρήκα κάπου να τα πώ:D .

Εφόσον λοιπόν είστε ανίκανοι μαζίμε τους καθηγητές να διορθώσετε τα προβλήματα που δημιουργήσατε:nono: μην μιλάτε και υποστείτε τις συνέπειες.

Άσυλα και ιστορίες για αγρίους. Δεν έχω καμία διάθεση με την ανεντιμότητα και παρανομία που κυριαρχεί στους πανεπιστημιακούς χώρους να πληρώνω τις συνέπειες του ασύλου όπως υπάρχει... να εξαλειφθεί. Τις ιδέες του τις διατυπώνει κανείς όπου θέλει. Πλέον όλοι πάνε να σπουδάσουν γιανα φύγουν από το σπίτι τους και να περάσουν καλά, όχι να αναπτύξουν και να εκφράσουν ιδέες.

Alchimistis
26/02/2007, 13:12
Ασυλο για ζαρντινιέρες


"Η Αθήνα όμηρος των «αγνώστων»"
(«Καθημερινή», 18/1/2007)

Φαίνεται πως το υπουργείο Παιδείας αφομοίωσε για τα καλά τα μαθήματα της περασμένης άνοιξης. Παρήλθαν ανεπιστρεπτί οι μέρες που τα στελέχη του πιάνονταν αδιάβαστα στα τηλεοπτικά παράθυρα από τους καταληψίες φοιτητές, ενώ γνωστός μεγαλοδημοσιογράφος παρομοίαζε την κυρία Γιαννάκου με αφελή μπακάλη που προσπαθεί να πουλήσει χοιρινό σε μουσουλμάνους. Σήμερα τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ πρωταγωνιστούν στην εκστρατεία κατασυκοφάντησης των αντιστάσεων της πανεπιστημιακής κοινότητας. Δεν διαμεσολαβούν πια ένα διάλογο που αναπτύσσεται στην κοινωνία, παριστάνοντας τους «ουδέτερους» κριτές: καθορίζουν τα ίδια την ατζέντα της συζήτησης κι οργανώνουν το πεδίο της αντιπαράθεσης, με τρόπο που να προκαθορίζει τις απαντήσεις.

Τα τρομοκρατικά ρεπορτάζ της περασμένης εβδομάδας, αρχής γενομένης με τα επεισόδια της 17ης Ιανουαρίου έξω απ' το ΕΜΠ, ήταν αποκαλυπτικά.

1. Κεντρικό αίτημα των κραυγών περί «ασυλίας των κουκουλοφόρων» είναι η εν λευκώ εξουσιοδότηση προς την ΕΛ.ΑΣ. να εισβάλει στα κατειλημμένα ΑΕΙ και να συλλάβει όποιους βρει εκεί. Αυτό που όλοι (κάνουν πως) ξεχνούν είναι ότι η «λύση» αυτή εφαρμόστηκε επανειλημμένα στο παρελθόν: το 1985, το 1991 και το 1994, με αποκορύφωμα τις 524 συλλήψεις του 1995. Αν κάτι έδειξε η όλη εμπειρία είναι το αδιέξοδο αυτών των πρακτικών: οι μαζικές συλλήψεις αδυνατούν να αποδώσουν δικαιοσύνη, καθώς ο επιμερισμός συγκεκριμένων ποινικών ευθυνών μεταξύ εκατοντάδων συλληφθέντων είναι πρακτικά αδύνατος - οπότε το ύψος των ποινών εξαρτάται τελικά όχι από τις πράξεις κάθε δικαζόμενου αλλά από τη διαθεσιμότητά του για δημόσια δήλωση των «σωστών» φρονημάτων (απαντώντας π.χ. στους δικαστές αν δακρύζει όταν στους Ολυμπιακούς Αγώνες ακούγεται ο εθνικός μας ύμνος κι άλλα άσχετα με την υπόθεση). Το είδαμε το 1995, θα το ξαναδούμε και στο μέλλον;

2. Αλλά και από άποψη διασφάλισης της «κοινωνικής ειρήνης», η εισβολή των ΜΑΤ στα κατειλημμένα ΑΕΙ και οι μαζικές συλλήψεις το μόνο που θα αποδείξουν είναι ότι τα όρια της δημόσιας διαμαρτυρίας στενεύουν επικίνδυνα. Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι να εξωθηθεί το βίαιο κομμάτι της νεολαίας σε ακόμη βιαιότερους, πολιτικά άκαρπους και δυνάμει αιματηρούς δρόμους. Παρά τη διαφορετική κλίμακα των φαινομένων, η εμπειρία της γειτονικής μας Ιταλίας το 1976 -77 είναι από κάθε άποψη διδακτική.

3. Εξίσου προβληματική είναι η ηθελημένη σύγχυση μεταξύ των διαφορετικών μορφών «βίας» που συναντάμε στη διάρκεια των κοινωνικών αγώνων. Τα ΜΜΕ τσουβάλιασαν σε μια ενιαία κατηγορία τους μολοτοφιστές του ΕΜΠ με τα φοιτητικά μπλοκ που επιχείρησαν να σπάσουν τον κλοιό των ΜΑΤ έξω απ' το προεδρικό μέγαρο, ακόμη και τους φοιτητές που εφάρμοσαν τις αποφάσεις των γενικών τους συνελεύσεων κόντρα στους «απεργοσπάστες» της κυβερνητικής ΔΑΠ. Η πρόθεση είναι σαφής: να νομιμοποιηθεί η γενικευμένη καταστολή της «αναταραχής». Σύμφωνα άλλωστε με το νομοσχέδιο της κ. Γιαννάκου, ακόμη και η ειρηνικότερη φοιτητική κατάληψη θα θεωρείται παραβίαση του «ακαδημαϊκού ασύλου» και θα αντιμετωπίζεται διά ροπάλου.

4. Οταν κυβέρνηση, Ακροδεξιά και κανάλια ζητούν δηλώσεις φρονημάτων από τον ΣΥΝ και τις αριστερές φοιτητικές παρατάξεις, αυτό που επιδιώκουν είναι να υποθάλψουν έναν «εμφύλιο» στο εσωτερικό του πανεπιστημιακού κινήματος. Μεταθέτοντας έτσι το επίκεντρο της έντασης από την απόρριψη της κυβερνητικής πολιτικής στη διαμάχη για τις μεθόδους πάλης. Παραμένει πάντως αστείο να δίνει η κυρία Παπακώστα τηλεοπτικά μαθήματα περιφρούρησης διαδηλώσεων επικαλούμενη τους «φοιτητικούς αγώνες» (;) των νιάτων της.

5. Αφήσαμε για το τέλος το σημαντικότερο: το έμμεσο αλλά σαφές ξέπλυμα των ένστολων «πραιτόρων» του κ. Πολύδωρα, που τους τελευταίους μήνες έχουν ξεσαλώσει ενάντια σε κάθε είδους λαϊκή κινητοποίηση, με αποκορύφωμα το φοιτητικό συλλαλητήριο της 8ης Ιουνίου. Εν ριπή οφθαλμού ξεχάστηκαν σιδηρογροθιές και ζαρντινιέρες, ενώ παρακάμπτεται ελαφρά τη καρδία το ερώτημα των «παράπλευρων απωλειών» κάθε φορά που ΜΑΤ και κουκουκουλοφόροι της ΕΛΑΣ θα μπουκάρουν σε κάποια σχολή. Πρέπει να είναι κανείς εντελώς Πρετεντέρης για να μην καταλαβαίνει πως, σε κάθε «εκκένωση», οι σκηνές με τον Κύπριο φοιτητή θα επαναλαμβάνονται στη νιοστή. Κάτι που γνωρίζουν από πρώτο χέρι τόσο οι φοιτητές όσο και οι πανεπιστημιακοί. Τουλάχιστον όσοι είναι σε θέση να ξεχωρίσουν το προαύλιο του ΕΜΠ από τον πεζόδρομο της Τοσίτσα...



(Ελευθεροτυπία, 27/1/2007)
Οβερ αντ αουτ:wave2:

zzr2005
26/02/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Φίλτατη Vasia
την υποβάθμιση των πανεπιστημίων οι ίδιοι οι φοιτητές την φέρανε με τα σκονάκια τους (με κινητά, ξήλωμα εδράνων γιανα γράψουν, hands free και να μην συνεχίσω). Συνεπώς εσείς βρείτε τρόπο να τα δοιρθώσετε (πράγμα που δεν έχετε ποτέ κάνει και ούτε πρόκειται). Το μόνο που κάνετε είναι να παραπονιέστε για τα πάντα (δεν το πάω προσωπικά αλλά μιας και είσαι φοιτήτρια βρήκα κάπου να τα πώ:D .

Εφόσον λοιπόν είστε ανίκανοι μαζίμε τους καθηγητές να διορθώσετε τα προβλήματα που δημιουργήσατε:nono: μην μιλάτε και υποστείτε τις συνέπειες.



η υποβάθμιση του Πανεπιστημίου επήλθε με τα σκονάκια???:wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

μπορεί.....και η φυσική έχει ξεπέσει σαν επιστήμη γιατί εγώ έκανα σκονάκια στο γυμνάσιο....:wacko: :eek:

Sotirios
26/02/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
η υποβάθμιση του Πανεπιστημίου επήλθε με τα σκονάκια???:wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

μπορεί.....και η φυσική έχει ξεπέσει σαν επιστήμη γιατί εγώ έκανα σκονάκια στο γυμνάσιο....:wacko: :eek:

όταν βγαίνουν στουρνάρια φοιτοιτές που εγώ ξέρω τα ίδια με αυτούς τι μπορώ να πω πως φταίει ??

η υποβάθμιση ξεκινάει επειδή δεν κάνετε την δουλειά που πρέπει να κάνετε, κόσμος μπαίνει κόσμος βγαίνει από τα πανεπιστήμια και ένα ελάχιστο ποσοστό απ΄οαυτούς που βγαίνουν γνωρίζει τι ΄"σπούδασε". Ζήτω τα ιδιωτικά μπα και δούμε καμιά άσπρη μέρα