PDA

View Full Version : Ηθικό δίλλημα. Κράνος



Σελίδες : [1] 2 3

Dimos35
18/07/2007, 19:32
Καλησπέρα σε όλους.
Εχθές γυρνώντας από τη δουλειά βλέπω στο απέναντι ρεύμα μπλόκο που σταμάταγε μηχανάκια για κράνος.

Ξαφνικά μου ήρθε φλας. Αν δω κάποιον ξεκράνωτο από απέναντι να κατεβαίνει τι να κάνω;
Να τον ειδοποιήσω για το μπλόκο και να τη γλυτώσει, ή να τον αφήσω να μάθει (by the hard way) να φοράει το κράνος του πάντα;

Δεν ξεχνάω βέβαια πόσες φορές έχω γλυτώσει κλήσεις με το αμάξι για ταχύτητα από το παίξιμο των φώτων των απέναντι σε επαρχιακούς δρόμους.
Αλλά εδώ είναι άλλο. Μιλάμε για ζήτημα ζωής. Ευτυχώς όσοι κατέβαιναν τελικά φορούσαν το κράνος τους και έτσι δεν ένοιωσα άσχημα.

Το σκέφτηκα μετά και είπα μέσα μου (με λίγο βαριά καρδιά είναι η αλήθεια) ότι όχι. Καλύτερα να μην τους ενημερώνα σε παρόμοια περίπτωση .
Εσείς τι θα κάνατε;

TROOPER
18/07/2007, 21:37
δεν θα ενημερωνα.

adam_tsouk
18/07/2007, 21:38
αν ειχε κανα καλο κομματακι το ρεϊντιο μπορει

:lol: :lol:

makis206
19/07/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δεν θα ενημερωνα.

Το ίδιο κι εγώ

Αντιθέτως αν φορούσε το κράνος του θα έπερνε και προειδοποίηση για το μπλόκο :winka:

kalgeorge
19/07/2007, 11:14
sovara milate?
diladi an to ekanan se sas kai pairnate tin 300ara tha sas arese?
den eiste edw gia na swsete ton kosmo, oute na tou valete mualo

Daemon
19/07/2007, 11:15
Ουτε εγω..

:wave2:

makis206
19/07/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
sovara milate?
diladi an to ekanan se sas kai pairnate tin 300ara tha sas arese?
den eiste edw gia na swsete ton kosmo, oute na tou valete mualo

Πρώτα ενδιαφέρομαι για τη ζωή του Γιώργο κι ύστερα για την τσέπη του.

:beer:

Daemon
19/07/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
sovara milate?
diladi an to ekanan se sas kai pairnate tin 300ara tha sas arese?
den eiste edw gia na swsete ton kosmo, oute na tou valete mualo

Αμα δεν φοραγα κρανος εγω θα εφταιγα, οχι αυτος επειδη δεν με προιδοποιησε για το μπλοκο.. Αν και δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.. :wave2:

kalgeorge
19/07/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πρώτα ενδιαφέρομαι για τη ζωή του Γιώργο κι ύστερα για την τσέπη του.

:beer:
kai an diladi faei tin 300ara tha ton swseis????
etsi pisteueis?
i nomizeis oti den to kserei oti prepei na to foraei kai perimene esena ( kai ton kathe esena) na tou to peis?
:wave2: :beer:

marios8
19/07/2007, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge

i nomizeis oti den to kserei oti prepei na to foraei kai perimene esena ( kai ton kathe esena) na tou to peis?


Aν το ξέρει, τότε να την φάει. :wave2:

makis206
19/07/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
kai an diladi faei tin 300ara tha ton swseis????
etsi pisteueis?
i nomizeis oti den to kserei oti prepei na to foraei kai perimene esena ( kai ton kathe esena) na tou to peis?
:wave2: :beer:

Αυτό που λες το ξέρω απ'την αρχή, ήταν το πρώτο που πέρασε απ'το μυαλό μου μάλιστα.:winka:

Αλλά αφού δεν μπορώ να του βάλω εγώ μυαλό τον αφήνω στο νόμο μπας και το πάθημα γίνει μάθημα..

Δεν μου αρέσει που το κάνω, αισθάνομαι μάλιστα ότι γ@μάω την αλληλεγγύη που ενώνει τόσα χρόνια τους μοτοσυκλετιστές αλλά το προτιμώ απ'το να τον βλέπω ξεκράνωτο.. είμαι λίγο στραβόξυλο στο συγκεκριμένο θέμα τον τελευταίο καιρό, έχουν δει πολλά τα μάτια μου.



:beer:

Daemon
19/07/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
kai an diladi faei tin 300ara tha ton swseis????
etsi pisteueis?
i nomizeis oti den to kserei oti prepei na to foraei kai perimene esena ( kai ton kathe esena) na tou to peis?
:wave2: :beer:

Αμα ξερει οτι πρεπει να το φοραει τι συζηταμε τωρα? Το ξερει επισης οτι η 300 τον περιμενει, το ρισκαρει μονος του, με δικια του ευθυνη, τελειωσε. Δεν μιλαμε πια για την ζωη του γιατι την εχει γραμμενη αυτη.

kalgeorge
19/07/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Aν το ξέρει, τότε να την φάει. :wave2:

tote an se eidopoiisei pote esena kanenas eite gia taxutita eite gia zwni eite gia kranos...
stamata, kateva katw kai pes tou :
kala eisai vlakas???
giati me eidopoieis???
den theleis to kalo mou?
ase me na faw tin 300ara na tin xarw
:wave2:

Nostra
19/07/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
den eiste edw gia na swsete ton kosmo, oute na tou valete mualo

μπορούμε να προσπαθούμε τουλάχιστον? :confused:

kalgeorge
19/07/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
μπορούμε να προσπαθούμε τουλάχιστον? :confused:

kai ti pisteueis EILIKRINA oti tha petuxeis an ton afiseis na perasei to bloko kai na tsibisei to prostimo?

makis206
19/07/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
tote an se eidopoiisei pote esena kanenas eite gia taxutita eite gia zwni eite gia kranos...

Προσωπικά ειδοποιώ σε οποιαδήποτε άλλη παράβαση αν και η μεγάλη ταχύτητα είναι κάτι παρόμοιο με τη μη χρήση κράνους όσο αναφορά την επικινδυνότητα, για να μην πω χειρότερη αφού μπορεί να πάρει κι αθώους μαζί της..

Πως τα καταφέρνω έτσι θα μου πεις και με το δίκιο σου αλλά σου ξαναλέω, με το κράνος τρώω σκαλώματα.:lol:

Δεν ζούμε στην εποχή του Γαρδέλη πια

:beer:

makis206
19/07/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
kai ti pisteueis EILIKRINA oti tha petuxeis an ton afiseis na perasei to bloko kai na tsibisei to prostimo?

Να απαντήσω κι εγώ σ'αυτό ;

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !

Αλλά μετά από μερικά πρόστιμα ή θ'αφήσει τη μηχανή ή θα το βάλει το ρημάδι :sad:

kalgeorge
19/07/2007, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Προσωπικά ειδοποιώ σε οποιαδήποτε άλλη παράβαση αν και η μεγάλη ταχύτητα είναι κάτι παρόμοιο με τη μη χρήση κράνους όσο αναφορά την επικινδυνότητα, για να μην πω χειρότερη αφού μπορεί να πάρει κι αθώους μαζί της..

Πως τα καταφέρνω έτσι θα μου πεις και με το δίκιο σου αλλά σου ξαναλέω, με το κράνος τρώω σκαλώματα.:lol:

Δεν ζούμε στην εποχή του Γαρδέλη πια

:beer:

toulaxiston katalavaineis oti to kaneis apo skalwma kai mono, kai oxi gai kana allo logo :beer: :beer: :wave2:

kalgeorge
19/07/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Να απαντήσω κι εγώ σ'αυτό ;

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !

Αλλά μετά από μερικά πρόστιμα ή θ'αφήσει τη μηχανή ή θα το βάλει το ρημάδι :sad:

to eipes mono sou TIPOTA
oso gia tin mixani, apla diladi tha exeis kataferei - voithisei kai esy - sto na faei konta mia 1000ara prostimo
tipote allo
den perimenei apo sena na tou peis na valei to kranos , to kserei

Nostra
19/07/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
kai ti pisteueis EILIKRINA oti tha petuxeis an ton afiseis na perasei to bloko kai na tsibisei to prostimo?


σε οτι αφορα το κρανος... ότι πλέον θα το φοραει...:winka:


αλλά η ερωτηση μου ηταν πιο γενική...

kalgeorge
19/07/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
σε οτι αφορα το κρανος... ότι πλέον θα το φοραει...:winka:


αλλά η ερωτηση μου ηταν πιο γενική...

opws eipe kai o Makis den tha katafereis TIPOTA
oso gia to genika, egw milaw mono gia tin sugekrimeni periptwsi
genika kala kaneis

marios8
19/07/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
tote an se eidopoiisei pote esena kanenas eite gia taxutita eite gia zwni eite gia kranos...



Σιγουρα αστειεύεσαι . :wave2:

kalgeorge
19/07/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Σιγουρα αστειεύεσαι . :wave2:

oxi milaw poly sovara:beer:

BUSA MAKIS
19/07/2007, 11:43
Δεν θα έκανα νόημα. :nono: :nono:

airamhag
19/07/2007, 11:45
δεν ξερουμε τι θελουμε... μου φαινεται ...


οταν ειναι ο νομος να μας υπερσπιστει ειναι καλα..αλλα αν ειναι να κινηθουμε οπως γουσταρουμε ε τοτε ναι μωρε..μπορουμε να την γλυτωσουμε με καποια πονηρια..



:rolleyes:

Cpt. Haddock
19/07/2007, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν ζούμε στην εποχή του Γαρδέλη πια

ναι καλά... :rolleyes:

Βγες στον Κηφισό καλοκαίρι βράδυ και έλα να μΕ το ξαναπείς αυτό :sick:

kalgeorge
19/07/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
δεν ξερουμε τι θελουμε... μου φαινεται ...


οταν ειναι ο νομος να μας υπερσπιστει ειναι καλα..αλλα αν ειναι να κινηθουμε οπως γουσταρουμε ε τοτε ναι μωρε..μπορουμε να την γλυτωσουμε με καποια πονηρια..



:rolleyes:

twra diladi esy tha eidopoiouses i oxi?
:rotflmao: :rotflmao:

airamhag
19/07/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
twra diladi esy tha eidopoiouses i oxi?
:rotflmao: :rotflmao:

εσυ τι καταλαβαινεις ?

φυσικα κ οχι

κοσες φορες μου εχει τυχει να δω δεν μου εχει περασει καν απο το μυαλο ...οχι μονο να ειδοποιησω

αλλα οτι κ δεν το χρειαζεται ο ξεκρανωτος..

επιλογη του..ας την υποστηριξει οπως θελει..

ειναι κ αυτο μια εκδοχη της φρασης..."δεν θα σωσω εγω το κοσμο "

:winka:

StavrosMAGNA
19/07/2007, 11:56
ΑΑαααα ΜΑΑΑΑ ΦΤΑΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!
Ασχολείστε με το ΑΔΙΚΟ του να τη ΦΑΕΙ ο κακομοιράκος χωρίς κράνος και κανείς δεν ασχολειται με ΤΟ ΔΙΚΙΟ αυτού που το φοράει!!
Επιτέλους ποτε θα ασχολουμαστε με το σωστο ΑΝΤΙ να προσπαθουμε να δικαιώσουμε - απαλαξουμε τον ΛΑΘΟΣ !!!
Ο καθενας είναι υπόλογος των πραξεών του!
Το να μην ενημερώσεις απο ποτε θεωρειται αδίκημα;
Το να κυκλοφορεις "ασκεπής" και να εκλιπαρεις και για "αλληλεγγύη" ε αυτό παει πολύ !
Εντάξη δε λεω ,κανε οτι κάνεις αλλά ασε με κατω που θα βρώ και τον μπελά μου επειδή δε σε ειδοποιησα!
ΠΑΝΤΑ ρε γμτ να δικαιολογούμε τον μαγκάκο; ΟΧΙ ΡΕ ! ΜΗΧΑΝΗ δεν ειναι μονο μεταλλα και χρώματα !
Οδήγηση δεν ειναι μονο, καβαλαμε και μεταφερόμαστε απο το σημειο Α εως το σημειο Β !
ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ ειναι πολλα παραπανω από το να βαλω το κλειδι στη μιζα και .... βροοοουυυυυυυμμμ !
Ειναι κουλτουρα ,(πλέον)! ειναι μαθηση ! είναι σεβασμος !
ΠΟΛΥ σωστος ο φίλος που είπε οτι "ΤΑ ΤΣΑΚΑΛΙΑ" και οι εποχες Γαρδέλη πέρασαν στη λύθη!

Προσέχετε για να .. .. ΕΧΕΤΕ !~!

sober
19/07/2007, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Δεν θα έκανα νόημα. :nono: :nono:


8α εκανα νοημα....:D :blush:

kalgeorge
19/07/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από StavrosMAGNA
ΑΑαααα ΜΑΑΑΑ ΦΤΑΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!
Ασχολείστε με το ΑΔΙΚΟ του να τη ΦΑΕΙ ο κακομοιράκος χωρίς κράνος και κανείς δεν ασχολειται με ΤΟ ΔΙΚΙΟ αυτού που το φοράει!!
Επιτέλους ποτε θα ασχολουμαστε με το σωστο ΑΝΤΙ να προσπαθουμε να δικαιώσουμε - απαλαξουμε τον ΛΑΘΟΣ !!!
Ο καθενας είναι υπόλογος των πραξεών του!
Το να μην ενημερώσεις απο ποτε θεωρειται αδίκημα;
Το να κυκλοφορεις "ασκεπής" και να εκλιπαρεις και για "αλληλεγγύη" ε αυτό παει πολύ !
Εντάξη δε λεω ,κανε οτι κάνεις αλλά ασε με κατω που θα βρώ και τον μπελά μου επειδή δε σε ειδοποιησα!
ΠΑΝΤΑ ρε γμτ να δικαιολογούμε τον μαγκάκο; ΟΧΙ ΡΕ ! ΜΗΧΑΝΗ δεν ειναι μονο μεταλλα και χρώματα !
Οδήγηση δεν ειναι μονο, καβαλαμε και μεταφερόμαστε απο το σημειο Α εως το σημειο Β !
ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ ειναι πολλα παραπανω από το να βαλω το κλειδι στη μιζα και .... βροοοουυυυυυυμμμ !
Ειναι κουλτουρα ,(πλέον)! ειναι μαθηση ! είναι σεβασμος !
ΠΟΛΥ σωστος ο φίλος που είπε οτι "ΤΑ ΤΣΑΚΑΛΙΑ" και οι εποχες Γαρδέλη πέρασαν στη λύθη!

Προσέχετε για να .. .. ΕΧΕΤΕ !~!

eisai ligo ektos thematos
kaneis den eipe oti DEN FTAIEI o kakomoirakos opws eipes
kaneis den eipe oti upostirizoume auton kai krazoume auton pou to foraei
to thema einai an ton eidopoieis i oxi:wave2:

BUSA MAKIS
19/07/2007, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από StavrosMAGNA
ΑΑαααα ΜΑΑΑΑ ΦΤΑΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!
Ασχολείστε με το ΑΔΙΚΟ του να τη ΦΑΕΙ ο κακομοιράκος χωρίς κράνος και κανείς δεν ασχολειται με ΤΟ ΔΙΚΙΟ αυτού που το φοράει!!
Επιτέλους ποτε θα ασχολουμαστε με το σωστο ΑΝΤΙ να προσπαθουμε να δικαιώσουμε - απαλαξουμε τον ΛΑΘΟΣ !!!
Ο καθενας είναι υπόλογος των πραξεών του!
Το να μην ενημερώσεις απο ποτε θεωρειται αδίκημα;
Το να κυκλοφορεις "ασκεπής" και να εκλιπαρεις και για "αλληλεγγύη" ε αυτό παει πολύ !
Εντάξη δε λεω ,κανε οτι κάνεις αλλά ασε με κατω που θα βρώ και τον μπελά μου επειδή δε σε ειδοποιησα!
ΠΑΝΤΑ ρε γμτ να δικαιολογούμε τον μαγκάκο; ΟΧΙ ΡΕ ! ΜΗΧΑΝΗ δεν ειναι μονο μεταλλα και χρώματα !
Οδήγηση δεν ειναι μονο, καβαλαμε και μεταφερόμαστε απο το σημειο Α εως το σημειο Β !
ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ ειναι πολλα παραπανω από το να βαλω το κλειδι στη μιζα και .... βροοοουυυυυυυμμμ !
Ειναι κουλτουρα ,(πλέον)! ειναι μαθηση ! είναι σεβασμος !
ΠΟΛΥ σωστος ο φίλος που είπε οτι "ΤΑ ΤΣΑΚΑΛΙΑ" και οι εποχες Γαρδέλη πέρασαν στη λύθη!

Προσέχετε για να .. .. ΕΧΕΤΕ !~!


ΣΩΣΤΟΣ

kalgeorge
19/07/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
8α εκανα νοημα....:D :blush:

esy an tou ekanes noima me auto to avatar...tha xezotan panw tou o tupos opote tha to evaze sigouraaa
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

airamhag
19/07/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
eisai ligo ektos thematos
kaneis den eipe oti DEN FTAIEI o kakomoirakos opws eipes
kaneis den eipe oti upostirizoume auton kai krazoume auton pou to foraei
to thema einai an ton eidopoieis i oxi:wave2:

:nono:

δεν ειναι εκτος θεματος...

μια κ αναφερετε η λεξη ηθικη στο θεμα...

StavrosMAGNA
19/07/2007, 12:01
Αμ δεν είμαι μονο εγω εκτος θεματος!!!
Το θεμα αναφερόταν σε διλλημα του τυπου ΝΑΙ ή ΟΧΙ στην ειδοποίηση !
Απλα ξέφυγε από την αρχή , ίσως και λίγοπ με τη βοήθειά σου ,γιατι εδώ ΑΠΛΑ έπρεπε να μετράμε τα ΝΑΙ και τα ΟΧΙ και οχι να αναλύουμε τα γιατι

kalgeorge
19/07/2007, 12:04
exw kai mia kalyteri idea
lew na mazeuteite kai na tin stisete stin kathodo tis vasilisis sofias amesws molis stripseis apo alexandras dexia.....kai otan erxontai xekranwtoi, na tous katevazete katw kai na tous sapizete sto ksulo :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
etsi tha vazoun sigoura mualo

ase pou tha to vazoun sigoura gai na min fainontai oi melanies :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

airamhag
19/07/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
exw kai mia kalyteri idea
lew na mazeuteite kai na tin stisete stin kathodo tis vasilisis sofias amesws molis stripseis apo alexandras dexia.....kai otan erxontai xekranwtoi, na tous katevazete katw kai na tous sapizete sto ksulo :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
etsi tha vazoun sigoura mualo

ase pou tha to vazoun sigoura gai na min fainontai oi melanies :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εσυ καλε μου απο οτι φαινεται το γνωριζεις το σημειο που υπαρχει το μπλοκο..

οποτε αν σε δω καπου εκει ..τι νοημα εχει να σου κανω??:confused:

TROOPER
19/07/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
exw kai mia kalyteri idea
lew na mazeuteite kai na tin stisete stin kathodo tis vasilisis sofias amesws molis stripseis apo alexandras dexia.....kai otan erxontai xekranwtoi, na tous katevazete katw kai na tous sapizete sto ksulo :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
etsi tha vazoun sigoura mualo

ase pou tha to vazoun sigoura gai na min fainontai oi melanies :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τωρα εγω γιατι συμφωνω :confused: :confused: :confused:

kalgeorge
19/07/2007, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τωρα εγω γιατι συμφωνω :confused: :confused: :confused:

axaxaxaxaxaxaxaxax re ton m.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
kai an exei kai prasina diakritika rixtou kai ligo parapanw Giwrgara :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sober
19/07/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
exw kai mia kalyteri idea
lew na mazeuteite kai na tin stisete stin kathodo tis vasilisis sofias amesws molis stripseis apo alexandras dexia.....kai otan erxontai xekranwtoi, na tous katevazete katw kai na tous sapizete sto ksulo :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
etsi tha vazoun sigoura mualo

ase pou tha to vazoun sigoura gai na min fainontai oi melanies :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Οχι ρε 8α παραφυλαω και 8α πεφτουν κεφαλια!! Δε 8α ξερουν απο που τους ηρ8ε...

:evil: :lol: :lol:

EVI
19/07/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τωρα εγω γιατι συμφωνω :confused: :confused: :confused:


γιατι εισαι καφρος :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


(πσιτ αμα πας παρε με ενα τηλ ρε :smokin: :smokin: )

Daemon
19/07/2007, 12:10
Ελπιζω Γιωργο (kalgeorge) οτι κανεις πλακα γιατι αλλιως δεν εξηγειται.. :sick: :sick: :confused:

Ουτε καν τους χαιρεταω στο δρομο, και θα τους ειδοποιησω για μπλοκα :confused: :confused:

vangelis 64
19/07/2007, 12:11
Λοιπόν,επειδή μού έχει τύχει να ειδοποιήσω τον απέναντι για μπλόκο(κι εγώ κι αυτός με αυτοκίνητο)με σταμάτησε Ζητάς και θα μού έκοβε κλήση για "παρεμπόδιση τού έργου τής τροχαίας":lol: ......
Το εξωφρενικό τής υπόθεσης είναι ότι,σύμφωνα με τα λόγια του,το πρόστιμο είναι 2,000?!:eyepop:

Για ξανσκεφτείτε το.:wave2:

StavrosMAGNA
19/07/2007, 12:12
Εγω εχω μια καλύτερη ιδέα !!!
Θα του βγάλω το ... καπέλο που λένε , ΑΙΝΤΕ το κράνος στη συγκεκριμενη περιπτωση , θα βγάλω επισης μπουφαν γάντια κ.λ.π. , θα κλειδώσω τη μηχανή , θα πάρω διπλωματα , αδειες , σκατολοίδια και θα τα παραδώσω στον υπόνομο ΕΑΝ μονο ΕΑΝ κάποιος ΕΝΑΣ από αυτούς τους .... ξεσκούφουτους μου κανει :a18: :a23: :a012: :a013: ή όλα ή εστω ένα από αυτά οταν με δει στο δρόμο με εξοπλισμο και παραδεχτεί οτι ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΝΟΡΜΑΛ και οχι ο ΗΛΙΘΙΟΣ !!

kalgeorge
19/07/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Ελπιζω Γιωργο (kalgeorge) οτι κανεις πλακα γιατι αλλιως δεν εξηγειται.. :sick: :sick: :confused:

Ουτε καν τους χαιρεταω στο δρομο, και θα τους ειδοποιησω για μπλοκα :confused: :confused:

an einai kana kalo xanthouli me wraio kormaki to xairetas i stravwneis me tin party tis?

Sabre
19/07/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Λοιπόν,επειδή μού έχει τύχει να ειδοποιήσω τον απέναντι για μπλόκο(κι εγώ κι αυτός με αυτοκίνητο)με σταμάτησε Ζητάς και θα μού έκοβε κλήση για "παρεμπόδιση τού έργου τής τροχαίας":lol: ......
Το εξωφρενικό τής υπόθεσης είναι ότι,σύμφωνα με τα λόγια του,το πρόστιμο είναι 2,000?!:eyepop:

Για ξανσκεφτείτε το.:wave2:

Με πρόλαβες!

+ + + + πολλά! :beer:

Και άμα ο ξεκράνωτος βάζει τα 300 και τα 600 ευρώ πάνω απο την ξερή και άδεια την ΚΙΟΦΑΛΑ του τότε όχι να τον ειδοποιήσω...ούτε να τον φτύσω:mad:

Nostra
19/07/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
an einai kana kalo xanthouli me wraio kormaki to xairetas i stravwneis me tin party tis?


τίποτα από τα δύο ...

συνήθως...ισιώνω με την πάρτη της...


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

EVI
19/07/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
an einai kana kalo xanthouli me wraio kormaki to xairetas i stravwneis me tin party tis?


στραβωνω κυριος


γιατι δλδ βγαινει ετσι φορα παρτιδα? για να μην φαω το μεσημερι? επίτηδες το κανει! :mad:






:rotflmao:

airamhag
19/07/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
an einai kana kalo xanthouli me wraio kormaki to xairetas i stravwneis me tin party tis?

ρε συ γιωργο...


μας δουλευεις κανονικα ετσι ?

καθοομαι κ σου απανταω..

GST
19/07/2007, 12:18
εγω θα ενημερωνα παντως γιατι δεν εχω τοσο λεπτες ευαισθησιες για τη ζωη των αλλων οταν οι ιδιοι δεν νοιαζονται για τη δικη τους... αλλα δεν θα ηθελα και να πληρωσει τη 300αρα ο ανθρωπος ...

kalgeorge
19/07/2007, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
ρε συ γιωργο...


μας δουλευεις κανονικα ετσι ?

καθοομαι κ σου απανταω..

maria sou milaw sovarotata

GST EUGE NEE MOY I PIO SWSTI APANTISI POU AKOUSA
:wave2:

airamhag
19/07/2007, 12:21
α οκ.

αυτα απο μενα..

Daemon
19/07/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
ρε συ γιωργο...


μας δουλευεις κανονικα ετσι ?

καθοομαι κ σου απανταω..

+1


Γεια σας :wave2:

EVI
19/07/2007, 12:22
και να ηθελα να το κανω (δε ξερω αν ηθελα βασικα) και ηταν νυχτα δε θα το εκανα για εχω Ζινον και συνιθως τυφλωνοντε φαντασου να τους παιξω και φωτα ασε καλυτερα να φανε προστιμο.:rolleyes: :smokin:

kalgeorge
19/07/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
τι σχεση εχει η εξωτρικη εμφανιση μιας κοπελας αναβατριας με το θεμα μας?

anaferthika ston filo pou leei oti OPOION kai na dei xekranwto oute kan ton xairetaei

airamhag
19/07/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
anaferthika ston filo pou leei oti OPOION kai na dei xekranwto oute kan ton xairetaei

:look:

οτι ναναι ...

Nostra
19/07/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
... για εχω Ζινον

του Περικλέους βεβαίως βεβαίως :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
... συνιθως τυφλωνοντε φαντασου να τους παιξω

ανάποδα δε γίνεται αυτό συνήθως ? :confused: :evil: :D

Daemon
19/07/2007, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
anaferthika ston filo pou leei oti OPOION kai na dei xekranwto oute kan ton xairetaei

Για να σου φυγει η περιεργια.. οχι, δεν θα χαιρετισω :wave2:

Dimos35
19/07/2007, 12:28
Επειδή αναφέρθηκαν οι παλιότερες εποχές, να σημειώσω εδώ ότι όταν πρωτοκαβάλησα μηχανάκι (πριν 23 χρόνια) το 90% των δικυκλιστών στην πόλη τουλάχιστον δεν φορούσαν κράνος. Έτσι και εγώ με το παπί πάντα ξεκράνωτος ήμουν.

Ο μόνος μου φόβος ήταν τα μπλόκα, όσο για το (ξερό) μου κεφάλι έλεγα ότι αφού προσέχω όταν οδηγώ, δεν υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι. Μου προφύλασσε ωραία τον αγκώνα όμως. :lol:

Εγώ ήμουν από τους τυχερούς όμως, γιατί τη μοναδική σοβαρή σούπα που έφαγα έτυχε να το φοράω. Ακόμα ηχεί στο κεφάλι μου το μπαμ που έκανε το κράνος όταν χτύπησε με δύναμη στην άσφαλτο, προφυλάσσοντας το κεφάλι μου χωρίς να πάθω τίποτα.

Βλέπετε εκείνη την εποχή είχαν ενταθεί τα μπλόκα και το φόρεσα καθαρά από τον φόβο της κλήσης.
Από τότε βέβαια μου έγινε συνείδηση.

Το θέμα όμως είναι ότι προτιμώ να φοράει κάποιος το κράνος του από φόβο ξέροντας ότι κανένας δεν θα τον προειδοποιήσει παρά να νοιώθει «ασφαλής» και να κλάψει η μάνα του κάποια στιγμή.

EVI
19/07/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
:look:

οτι ναναι ...


ΜΑΡΙΑ


ηθελε (αν κανω λαθος να με διωρθωσει)


να πει οτι κραζουν τους μαντραχαλους (οι μαντραχαλοι) αν θα κραζαν και μια ομορφη γυναικα κατα τον ιδιο τροπο η επειδη ειναι ομορφη γυναικα δε θα ειχαν την ιδια αντιμετωπιση προς αυτην να δει ρε παιδι μου το τροπο που σκεφτοντε

μαλλον αυτο


αν και δεν ειμαι σιγουρη


:beer:

EVI
19/07/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
του Περικλέους βεβαίως βεβαίως :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




ανάποδα δε γίνεται αυτό συνήθως ? :confused: :evil: :D

οχι ρε τα δικα μου
ποιος ειναι ο κυριος? :wacko:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



το αναποδο? οχι ειναι πολυ δυνατα τα φωτα οτι και να κανεις τυφλωνοντε βλεπω τους μπροστα μου
τι κανουν η εχω κανει λαθος ρυθμιση η οντως ειναι πολυ δυνατα!

kalgeorge
19/07/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ΜΑΡΙΑ


ηθελε (αν κανω λαθος να με διωρθωσει)


να πει οτι κραζουν τους μαντραχαλους (οι μαντραχαλοι) αν θα κραζαν και μια ομορφη γυναικα κατα τον ιδιο τροπο η επειδη ειναι ομορφη γυναικα δε θα ειχαν την ιδια αντιμετωπιση προς αυτην να δει ρε παιδι μου το τροπο που σκεφτοντε

μαλλον αυτο


αν και δεν ειμαι σιγουρη


:beer:
:beer: :wave2:

Daemon
19/07/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI

το αναποδο? οχι ειναι πολυ δυνατα τα φωτα οτι και να κανεις τυφλωνοντε βλεπω τους μπροστα μου
τι κανουν η εχω κανει λαθος ρυθμιση η οντως ειναι πολυ δυνατα!

:lol: :lol: :rotflmao: :lol:

Περασε απο πανω σου.. :lol: :lol: :rotflmao:

sober
19/07/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
και να ηθελα να το κανω (δε ξερω αν ηθελα βασικα) και ηταν νυχτα δε θα το εκανα για εχω Ζινον και συνιθως τυφλωνοντε φαντασου να τους παιξω και φωτα ασε καλυτερα να φανε προστιμο.:rolleyes: :smokin:



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μολις φανταστηκα το σκηνικο ....:bigcry: :bigcry:


Παντως ρε παιδια...γιατι τοοοση πια εχ8ρα για τους ακρανωτους ... εμενα αν δεν κανουν καγκουριες ετσι ωστε να 8ετουν σε κινδυνο και τις ζωες αλλων η να προκαλουν ατυχηματα δε με απασχολουν....Δικο τους ειναι το κεφαλι ... ασε που δεν παω και τους μπατσους (καλα...δικο μου κολλημα αυτο μη δινετε σημασια....:rolleyes: )

Στην τελικη αν ημουν ξεκρανωτη (ποτε δεν ειμαι) και μου ελεγε κανενας στο φαναρι ''βαλε κρανος'' ενταξει...δε 8α με πειραζε αλλα στην τελικη 8ασκεφτομουνα να κοιταει τη δουλεια του παρ'ολο που εχει δικιο... :D

EVI
19/07/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
:lol: :lol: :rotflmao: :lol:

Περασε απο πανω σου.. :lol: :lol: :rotflmao:

ποιος Μπουστης? :hypnotize :hypnotize


απαπααπα αδυνατον δε γινετε κανεις δε μπορει να με περασει εμενανΕ :D


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

grigorisr1
19/07/2007, 12:48
Και εγω θα ενημερωνα... δεν εχο τετοια κολληματα....


Στο κατω μπορει σε καποιον να ετυχε να παει στο διπλα στενο και να μι βαλει κρανος κριμα δεν ειναι να δωσει 300ευρω?

Ολοι μας το εχουμε κανει αυτο δε νομιζω καποιος να ειναι ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ με κρανος ολο και μερικες φορες δεν το εχει βαλει...
Μη πειτε οχι δε θα σας πιστεψω.... :wave2:

makis206
19/07/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Στην τελικη αν ημουν ξεκρανωτη (ποτε δεν ειμαι) και μου ελεγε κανενας στο φαναρι ''βαλε κρανος'' ενταξει...δε 8α με πειραζε αλλα στην τελικη 8ασκεφτομουνα να κοιταει τη δουλεια του παρ'ολο που εχει δικιο... :D

Δεν είναι μαλακία λοιπόν να ενδιαφέρεται κάποιος για τη ζωή ΣΟΥ περισσότερο από ΕΣΕΝΑ ;

Εγώ θα σου πω ότι έχω να που πω, αν θέλεις με ακούς αν όχι σόρρυ για την ενόχληση, εγώ θέλω να σε βλέπω καλά και να μην ακούσω ποτέ να βάλεις έναν ακόμα άσσο σ'εκείνο το μακράβριο νούμερο που μηδενίζει κάθε χρόνο.. έχεις δίκιο, δεν είναι δουλειά μου αλλά είναι κάτι απ'τα "θέλω μου". Και στα θέλω μου θα τολμήσω να σε ενοχλήσω για λίγο..

(δεν μιλάω προσωπικά σε σένα Sober)

:beer:

T.R.E
19/07/2007, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Και εγω θα ενημερωνα... δεν εχο τετοια κολληματα....


Στο κατω μπορει σε καποιον να ετυχε να παει στο διπλα στενο και να μι βαλει κρανος κριμα δεν ειναι να δωσει 300ευρω?

Ολοι μας το εχουμε κανει αυτο δε νομιζω καποιος να ειναι ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ με κρανος ολο και μερικες φορες δεν το εχει βαλει...
Μη πειτε οχι δε θα σας πιστεψω.... :wave2:

Δεν εχει σημασια αν το φορας ή οχι...Σημασια εχει να κρατας "επιπεδο" στο φορουμ...:rolleyes: :rolleyes:

Daemon
19/07/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Δεν εχει σημασια αν το φορας ή οχι...Σημασια εχει να κρατας "επιπεδο" στο φορουμ...:rolleyes: :rolleyes:

Το βρηκες.. :wave2:



:sick:

makis206
19/07/2007, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Δεν εχει σημασια αν το φορας ή οχι...Σημασια εχει να κρατας "επιπεδο" στο φορουμ...:rolleyes: :rolleyes:

Ρε'συ Νίκο τι σχέση έχει το ένα με το άλλο ;

Νομίζεις πως ότι λέμε το λέμε για να κρατάμε το επίπεδο και στο δρόμο κάνουμε άλλα ;:hypnotize

airamhag
19/07/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ΜΑΡΙΑ


ηθελε (αν κανω λαθος να με διωρθωσει)


να πει οτι κραζουν τους μαντραχαλους (οι μαντραχαλοι) αν θα κραζαν και μια ομορφη γυναικα κατα τον ιδιο τροπο η επειδη ειναι ομορφη γυναικα δε θα ειχαν την ιδια αντιμετωπιση προς αυτην να δει ρε παιδι μου το τροπο που σκεφτοντε

μαλλον αυτο


αν και δεν ειμαι σιγουρη


:beer:

ακριβως αυτο!

για μενα ο νομος ( θελω να πιστευω ) ειναι ισος σε ολους..
κ η ανθρωπινη ζωη δεν οριζεται απο το φυλο , την εμφανιση το μηχανακι η δεν ξερω κ εγω τι ...

η εχεις μια συγκεκριμενη θεση σε καποια θεματα η δεν εχεις..

εκτος κ αν δεχτηκε το γεγονος οτι ενα μερος του συνολους δεν θα κανει σινιαλο για μπλοκο , οποτε περναμε κ στο επομενο ερωτημα..(?)

airamhag
19/07/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μολις φανταστηκα το σκηνικο ....:bigcry: :bigcry:


Παντως ρε παιδια...γιατι τοοοση πια εχ8ρα για τους ακρανωτους ... εμενα αν δεν κανουν καγκουριες ετσι ωστε να 8ετουν σε κινδυνο και τις ζωες αλλων η να προκαλουν ατυχηματα δε με απασχολουν....Δικο τους ειναι το κεφαλι ... ασε που δεν παω και τους μπατσους (καλα...δικο μου κολλημα αυτο μη δινετε σημασια....:rolleyes: )

Στην τελικη αν ημουν ξεκρανωτη (ποτε δεν ειμαι) και μου ελεγε κανενας στο φαναρι ''βαλε κρανος'' ενταξει...δε 8α με πειραζε αλλα στην τελικη 8ασκεφτομουνα να κοιταει τη δουλεια του παρ'ολο που εχει δικιο... :D

κατσε ρε συ sober ,
δεν ειναι εχθρα..
αλλα λεμε τις αποψεις μας..

δες κ τι ειπε ο Stauros


Αρχικά δημιουργήθηκε από StavrosMAGNA
ΑΑαααα ΜΑΑΑΑ ΦΤΑΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!
Ασχολείστε με το ΑΔΙΚΟ του να τη ΦΑΕΙ ο κακομοιράκος χωρίς κράνος και κανείς δεν ασχολειται με ΤΟ ΔΙΚΙΟ αυτού που το φοράει!!
Επιτέλους ποτε θα ασχολουμαστε με το σωστο ΑΝΤΙ να προσπαθουμε να δικαιώσουμε - απαλαξουμε τον ΛΑΘΟΣ !!!
Ο καθενας είναι υπόλογος των πραξεών του!
Το να μην ενημερώσεις απο ποτε θεωρειται αδίκημα;
Το να κυκλοφορεις "ασκεπής" και να εκλιπαρεις και για "αλληλεγγύη" ε αυτό παει πολύ !
Εντάξη δε λεω ,κανε οτι κάνεις αλλά ασε με κατω που θα βρώ και τον μπελά μου επειδή δε σε ειδοποιησα!
ΠΑΝΤΑ ρε γμτ να δικαιολογούμε τον μαγκάκο; ΟΧΙ ΡΕ ! ΜΗΧΑΝΗ δεν ειναι μονο μεταλλα και χρώματα !
Οδήγηση δεν ειναι μονο, καβαλαμε και μεταφερόμαστε απο το σημειο Α εως το σημειο Β !
ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ ειναι πολλα παραπανω από το να βαλω το κλειδι στη μιζα και .... βροοοουυυυυυυμμμ !
Ειναι κουλτουρα ,(πλέον)! ειναι μαθηση ! είναι σεβασμος !
ΠΟΛΥ σωστος ο φίλος που είπε οτι "ΤΑ ΤΣΑΚΑΛΙΑ" και οι εποχες Γαρδέλη πέρασαν στη λύθη!

Προσέχετε για να .. .. ΕΧΕΤΕ !~!

lampros_fazer
19/07/2007, 13:17
Εγώ μπορεί και να ενημέρωνα μπορεί και όχι..Αν έβλεπα απέναντι καναν τρέντι άτριχο :lol: με σαγιονάρα και μάσκα,στα @@ μου σιγά μην του έκανα νόημα..

Δε με απασχολεί και πολύ αν φοράνε κράνος ή όχι,το δικό τους κεφάλι θα σπάσουν αν τύχει στραβή και όχι το δικό μου..Επειδή όμως δε συμφωνώ με τα νέα πρόστιμα κάποιους θα τους ενημέρωνα..

Μ'αρέσει όμως που ΘΕΛΟΥΜΕ να μας ενημερώνουν για παραβάσεις που κάνουμε (σε καμιά ε.ο. όταν είσαι με καμια 200ρα)..

lampros_fazer
19/07/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
an einai kana kalo xanthouli me wraio kormaki to xairetas i stravwneis me tin party tis?
Της προτείνεις να πάτε για καφέ (ή σπίτι σου) για να της εξηγήσεις τη σημασία του κράνους.. :D

grigorisr1
19/07/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε'συ Νίκο τι σχέση έχει το ένα με το άλλο ;

Νομίζεις πως ότι λέμε το λέμε για να κρατάμε το επίπεδο και στο δρόμο κάνουμε άλλα ;:hypnotize

Ξερω 3-4 ατομα που λεγανε εγω φοραω κρανος μεχρι και στο περιπτερο να παω... και τους πετυχενα με γκομενακια χωρις κρανος ζελεδεμενο μαλλι κτλ... ατομα απο φορυμ....

grigorisr1
19/07/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Της προτείνεις να πάτε για καφέ (ή σπίτι σου) για να της εξηγήσεις τη σημασία του κράνους.. :D


χεχε οντως...


Σοβαρα τωρα εγω πιστευω αν ητανε το γκομενακι χωρις κρανος ασπρο σορτσακι.. τα βυζια απο εξω... με σκουτερακια κλασικες ξανθιες οπως παντα...

Ολοι θα τιν προιδοποιουσαν... για το μπλοκο :lol: :lol:

σιγουρα πραγματα:rotflmao:

airamhag
19/07/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Ξερω 3-4 ατομα που λεγανε εγω φοραω κρανος μεχρι και στο περιπτερο να παω... και τους πετυχενα με γκομενακια χωρις κρανος ζελεδεμενο μαλλι κτλ... ατομα απο φορυμ....

και λοιπον ?

T.R.E
19/07/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε'συ Νίκο τι σχέση έχει το ένα με το άλλο ;

Νομίζεις πως ότι λέμε το λέμε για να κρατάμε το επίπεδο και στο δρόμο κάνουμε άλλα ;:hypnotize

Περιπου... η αλλη εξηγηση ειναι οσοι γραφουν σε φορουμ φορανε κρανος,ενω απ'τους υπολοιπους δεν γραφει κανενας... :confused: :confused: :confused: :rotflmao:

Τελοσπαντων,εγω αβιαστα θα τον προειδοποιουσα για μπλοκο...

grigorisr1
19/07/2007, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
και λοιπον ?


Τι θελεις δλδ να σου πω..

ΑΠλα μερικοι απο εδω που λενε φοραω συνεχεια.. και ποτε χωρις κρανος... καμια φορα δε βαζουνε και κραζουνε τους αλλους μετα...

Daemon
19/07/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από StavrosMAGNA
ΑΑαααα ΜΑΑΑΑ ΦΤΑΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!
Ασχολείστε με το ΑΔΙΚΟ του να τη ΦΑΕΙ ο κακομοιράκος χωρίς κράνος και κανείς δεν ασχολειται με ΤΟ ΔΙΚΙΟ αυτού που το φοράει!!
Επιτέλους ποτε θα ασχολουμαστε με το σωστο ΑΝΤΙ να προσπαθουμε να δικαιώσουμε - απαλαξουμε τον ΛΑΘΟΣ !!!
Ο καθενας είναι υπόλογος των πραξεών του!
Το να μην ενημερώσεις απο ποτε θεωρειται αδίκημα;
Το να κυκλοφορεις "ασκεπής" και να εκλιπαρεις και για "αλληλεγγύη" ε αυτό παει πολύ !
Εντάξη δε λεω ,κανε οτι κάνεις αλλά ασε με κατω που θα βρώ και τον μπελά μου επειδή δε σε ειδοποιησα!
ΠΑΝΤΑ ρε γμτ να δικαιολογούμε τον μαγκάκο; ΟΧΙ ΡΕ ! ΜΗΧΑΝΗ δεν ειναι μονο μεταλλα και χρώματα !
Οδήγηση δεν ειναι μονο, καβαλαμε και μεταφερόμαστε απο το σημειο Α εως το σημειο Β !
ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ ειναι πολλα παραπανω από το να βαλω το κλειδι στη μιζα και .... βροοοουυυυυυυμμμ !
Ειναι κουλτουρα ,(πλέον)! ειναι μαθηση ! είναι σεβασμος !
ΠΟΛΥ σωστος ο φίλος που είπε οτι "ΤΑ ΤΣΑΚΑΛΙΑ" και οι εποχες Γαρδέλη πέρασαν στη λύθη!

Προσέχετε για να .. .. ΕΧΕΤΕ !~!

Τα λεει ολα :wave2:

lampros_fazer
19/07/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Νομίζεις πως ότι λέμε το λέμε για να κρατάμε το επίπεδο και στο δρόμο κάνουμε άλλα ;:hypnotize
Γιατί δε γίνεται αυτό ρε συ..; (γενικά μιλώντας,όχι μόνο για το κράνος)..























































Eσύ ας πούμε,νομίζεις πως δεν έχουμε μάθει πως κυκλοφορείς..; :uplate:

:rotflmao: :rotflmao:

HolyDiver
19/07/2007, 13:38
Πραγματικότητα: Είναι αλήθεια οτί με την εφαρμογή των αυστηρότερων ποινών στον κ.ο.κ (ουσιαστικά ίδιος παρέμεινε για μας αφού αντιμετωπίζει το δίκυκλο ακόμα ως τετρατροχο) αυξήθηκε θεαματικά το ποσοστό των αναβατών που φοράει κράνος. Τώρα αν αυτά τα κράνη είναι δεκαετίας, των 15 ?, άδετα ,χωρίς ζελατίνα, μισοφορεμένα, ανοιγμένα με τρυπάνι για καλύτερο εξαερισμό δεν έγινε και τίποτα...(τα άδεια ταμεία των δήμων να εισπράτουν θέλουν..)
Άρα μια τρύπα στο νερό, η άποψη ας φοράει κάτι και ας είναι ότι να 'ναι είναι τελείως λάθος. Τα παραπάνω κράνη όχι μόνο θα μεταφέρουν την δύναμη της πρόσκρουσης αυτούσια στο κρανίο αλλά μπορεί να προκαλέσουν σε ορισμένες περιπτώσεις μεγαλύτερο τραυματισμό.

Προβληματισμός: Αποτελεί η μη χρήση (κατάλληλου και σωστά φορεμένου) κράνους κίνδυνο για την ζωή άλλων? Κοινώς μπορεί να προκαλέσει ατύχημα το να μη φοράει κάποιος κράνος? Η απάντηση είναι ναι.Σκόνες, χαλίκια, κοκακόλες, γόπες και ειδικά στην εξοχή που τα ζούμπερα (παίζουν και νυχτερίδες ) είναι άφθονα σε σχήμα και μεγέθος μπορούν να σε σε στείλουν για ωραιότατη σούπα αφού δεν θα βλεπεις που πας. Επίσης όσο τα χιλιόμετρα ανεβαίνουν τόσο μειώνεται η όραση από τον αέρα.Χέστηκα άμα σπάσεις το κεφάλι σου, αλλά δεν θέλω να πέσεις πάνω μου λόγω εισχώρησης σφήκας στο δέξι σου μάτι.

ηθικό δίλλημα? Κανένα, προειδοποιώ μόνο τους "κρανωμένους"

makis206
19/07/2007, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Eσύ ας πούμε,νομίζεις πως δεν έχουμε μάθει πως κυκλοφορείς..; :uplate:
:rotflmao: :rotflmao:

Κρατάω πάντα στην τσάντα μου άλλου είδους προφυλάξεις όμως :evil: :evil:


:lol: :rotflmao: :lol:

grigorisr1
19/07/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από HolyDiver
Πραγματικότητα: Είναι αλήθεια οτί με την εφαρμογή των αυστηρότερων ποινών στον κ.ο.κ (ουσιαστικά ίδιος παρέμεινε για μας αφού αντιμετωπίζει το δίκυκλο ακόμα ως τετρατροχο) αυξήθηκε θεαματικά το ποσοστό των αναβατών που φοράει κράνος. Τώρα αν αυτά τα κράνη είναι δεκαετίας, των 15 ?, άδετα ,χωρίς ζελατίνα, μισοφορεμένα, ανοιγμένα με τρυπάνι για καλύτερο εξαερισμό δεν έγινε και τίποτα...(τα άδεια ταμεία των δήμων να εισπράτουν θέλουν..)
Άρα μια τρύπα στο νερό, η άποψη ας φοράει κάτι και ας είναι ότι να 'ναι είναι τελείως λάθος. Τα παραπάνω κράνη όχι μόνο θα μεταφέρουν την δύναμη της πρόσκρουσης αυτούσια στο κρανίο αλλά μπορεί να προκαλέσουν σε ορισμένες περιπτώσεις μεγαλύτερο τραυματισμό.

Προβληματισμός: Αποτελεί η μη χρήση (κατάλληλου και σωστά φορεμένου) κράνους κίνδυνο για την ζωή άλλων? Κοινώς μπορεί να προκαλέσει ατύχημα το να μη φοράει κάποιος κράνος? Η απάντηση είναι ναι.Σκόνες, χαλίκια, κοκακόλες, γόπες και ειδικά στην εξοχή που τα ζούμπερα (παίζουν και νυχτερίδες ) είναι άφθονα σε σχήμα και μεγέθος μπορούν να σε σε στείλουν για ωραιότατη σούπα αφού δεν θα βλεπεις που πας. Επίσης όσο τα χιλιόμετρα ανεβαίνουν τόσο μειώνεται η όραση από τον αέρα.Χέστηκα άμα σπάσεις το κεφάλι σου, αλλά δεν θέλω να πέσεις πάνω μου λόγω εισχώρησης σφήκας στο δέξι σου μάτι.

ηθικό δίλλημα? Κανένα, προειδοποιώ μόνο τους "κρανωμένους"


Και αυτα που λες σωστα ειναι....

Το 50% φοραει οτινανε κρανοι... σπασμενα ανοιγμενα.. οπως τα λεει ο φιλος απο εδω..

Daemon
19/07/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Περιπου... η αλλη εξηγηση ειναι οσοι γραφουν σε φορουμ φορανε κρανος,ενω απ'τους υπολοιπους δεν γραφει κανενας... :confused: :confused: :confused: :rotflmao:
...


Οσοι γραφουν στο φορουμ φιλε μου απλος την ψαχνουν την μοτοσυκλετα και την σεβονται παραπανω απ'τον τυπο που εχει βαλει ενα καφασι απο λαικη στην σχαρα και την χρησιμοποιει μονο για την δουλεια του. Αυτοι που γραφουνε σε ενα φορουμ το εχουν ψαξει για να βρουνε κατι πανω στο αντικειμενο, και ετσι φτασανε να γραφουνε. Βρηκανε κατι/καποιους που μοιραζουνε την ιδια αγαπη και σεβασμος για την μοτοσυκλετα.

Δεν ξερω πως αλλιως να το πω, νομιζα οτι δεν ειναι κατι που χρεαζεται εξηγηση.. η οτι δεν ειναι κατι περιεργο.. :sick:

lampros_fazer
19/07/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Οσοι γραφουν στο φορουμ φιλε μου απλος την ψαχνουν την μοτοσυκλετα και την σεβονται παραπανω απ'τον τυπο που εχει βαλει ενα καφασι απο λαικη στην σχαρα και την χρησιμοποιει μονο για την δουλεια του.
Δεν είναι ακριβώς έτσι Αντρέα..Στα φόρουμ δε γράφονται μόνο οι 'ψαγμένοι'..

Ιντερνετ έχει κι κουτσή Μαρία και μπαίνει και γράφεται σ'ένα φόρουμ..

Και στατιστικά να το πάρεις δεν ισχύει αυτό που λες..

Daemon
19/07/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Δεν είναι ακριβώς έτσι Αντρέα..Στα φόρουμ δε γράφονται μόνο οι 'ψαγμένοι'..

Ιντερνετ έχει κι κουτσή Μαρία και μπαίνει και γράφεται σ'ένα φόρουμ..

Και στατιστικά να το πάρεις δεν ισχύει αυτό που λες..

Δεν εννουσα "ψαγμενοι" Λαμπρο. Απλος θελω να πω οτι ενδιαφερονται να μαθουν κατι η ψαχνουν κατι, ετσι φτασανε εδω. Καποιος που δεν ενδιαφερεται καθολου για την μοτοσυκλετα που καβαλαει δεν θα κατσει να ασχοληθει με ενα φορουμ. Απλος θα την δει μονο σαν εργαλειο για την δουλεια του. Οπως μια πενσα.. Εσυ πως εφτασες εδω?

kalgeorge
19/07/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Δεν εννουσα "ψαγμενοι" Λαμπρο. Απλος θελω να πω οτι ενδιαφερονται να μαθουν κατι η ψαχνουν κατι, ετσι φτασανε εδω. Καποιος που δεν ενδιαφερεται καθολου για την μοτοσυκλετα που καβαλαει δεν θα κατσει να ασχοληθει με ενα φορουμ. Απλος θα την δει μονο σαν εργαλειο για την δουλεια του. Οπως μια πενσα.. Εσυ πως εφτασες εδω?

pali den exeis apolyto dikio
kapoios borei na bainei edw giati den exei ti na kanei, i gia na leei mia vlakia na perna i wra
i gia plaka i gia to ena i gia to allo .....min to psaxneis

lampros_fazer
19/07/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Απλος θα την δει μονο σαν εργαλειο για την δουλεια του. Οπως μια πενσα.. Εσυ πως εφτασες εδω?
Δεν φτάνει ο καθένας για τον ίδιο λόγο..Και ναι,είναι κάποιοι που την βλέπουν σαν ένα εργαλείο/μέσο μετακίνησης..

SPORAKIAS
19/07/2007, 14:13
θα τον ενημερωνα...

StavrosMAGNA
19/07/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Δεν φτάνει ο καθένας για τον ίδιο λόγο..Και ναι,είναι κάποιοι που την βλέπουν σαν ένα εργαλείο/μέσο μετακίνησης..

VEHICLES Transport the Body ....Motorcycles - THE SOUL
:beer:

grigorisr1
19/07/2007, 14:15
Εγω δε ξερω αν θα εμπενα ποτε σε φορυμ... αμα δεν ιμουνα σε αυτι τι δουλεια....


Παντως εχω μαθει μερικα σημαντικα πραγματακια...

Καλα ειναι τα φορυμ μωρε... βλεπεις τιν αποψη πολλων ατομων σε καποια θεματα...

Και το πιο σημαντικο γνωριζεις ατομα... :D

lampros_fazer
19/07/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από HolyDiver
ηθικό δίλλημα? Κανένα, προειδοποιώ μόνο τους "κρανωμένους"
Τους κρανωμένους γιατί τους προειδοποιείς..;

grigorisr1
19/07/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Τους κρανωμένους γιατί τους προειδοποιείς..;


Να μι τους γραφουν για πινακιδα :rotflmao: :rotflmao:

sergiosm
19/07/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dimos35
Να τον ειδοποιήσω για το μπλόκο και να τη γλυτώσει, ή να τον αφήσω να μάθει (by the hard way) να φοράει το κράνος του πάντα;


Πάντως να ξέρεις ότι αυτή η "ειδοποίηση" μπορεί να στοιχίσει και σε σένα καθότι είναι και αυτή παράνομη.

Οπότε αποφάσισε να αξίζει να διακινδυνεύσεις για κάποιον που απλά το παίζει υπεράνω ... και δεν γουστάρει να φορά κράνος.

mourgakos
19/07/2007, 17:38
εχω ειδοποιησει ,και επειδη ηταν πολυ καγκουρακι,και γω ημουν προβλεπε,με μουτζωσε.
μετα που ,τον μουτζουρωσαν οι μπατσοι ομως......................,γιατι εκανα επιτοπου και επεσα μες
στο μπλοκο.με σταματησαν και μενα για ελεγχο,αλλα εγω ειχα κατευχαριστηθει
την μουτζα που ειχε γυρισει μπουμεραγκ,και εβλεπα και τη φατσα επιπλεον!ολα τα λεφτα!
απο τοτε να παει να ....... καμια φορα στο φαναρι,λεω,σε ξεκρανωτους..
ωραιο μηχανακι,κορδονοντε,φτιαχνοντε κλπ...και μετα ....α)το κρανος ομως για πεταμα..
β)ποιο κρανος??
α)αυτο ακριβως....
:wave2:

TROOPER
19/07/2007, 17:46
οτι να ναι...:a02:

xtrm600
19/07/2007, 18:39
Εγώ προειδοποιώ.
Αν και ρισκάρω με αυτό να αυξηθούν οι φόροι μου λόγω επιπλέον νοσηλείας των ξεκράνωτων

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry:

hotcarver
19/07/2007, 18:51
Και εγω προειδοποιω...Το προστιμο για το κρανος το θεωρω εντελως χρηματοεισπρακτικο και φασιστικο...Οκ για τα κοκκινα,τα στοπ,το αλκοολ...θετεις σε κινδυνο τις ζωες των αλλων..ΑΛΛΑ δεν μπορω να πιστεψω οτι ο καθε χαρτογιακας,υπουργισκος οταν πολλαπλασιαζει τα προστιμα προτεινωντας νεο κοκ σκεφτεται το δικο μου κεφαλι και οχι τα ταμεια του κρατους..(του κρατους???λεμε τωρα...)γιατι τα κρανη εχουν φπα??αυτα..

apav
19/07/2007, 19:14
Είχα πετύχει ίδια περίπτωση πριν 4 χρόνια. Περίπου ίδια εποχή, μόλις έχεις φύγει από την δουλειά και στο κέντρο της Πάτρας (Αρχαίο Ωδείο), το κλασσικό μπλόκο στην σκία. Οι δρόμοι άδειοι και συναντώ ταλαίπωρο οικοδόμο με C50 να σέρνεται προς το μπλόκο. Από ένστικτο, δεν ξέρω πόσο ήταν το πρόστιμο, του έκανα κάτι περίεργες χειρονομίες (πέρναγα 10μ. μακριά από το μπλόκο) και έστριψε στο στενό. Ηθικό δίλημμα αλλά μάλλον αντιδρούμε αναλόγως την περίπτωση. :dizzy: