PDA

View Full Version : ΜΕΓΑΛΗ ΦΩΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ



alximistis
16/08/2007, 11:18
Είπα κι εγώ θα γλίτωνε; :(
Καίγονται και πεύκα της προηγούμενης αναδάσωσης εγκλωβίστηκε υδροφόρα κινδύνευσαν πυρισβέστες.
Ξέσπασε περίπου στις 10.30. Δυνατός άνεμος σύμμαχός της.
Απειλούνται και σπίτια.
Για άλλη μια φορά... περαστικά μας. :(

Alchimistis
16/08/2007, 11:28
ρε ποιος την χέζει την φωτια εδω έχουμε εκλογές τον Σεπτέμβρη...














Δεν θα μας μεινει ουτε ανάσα οξυγόνου

CIRUS
16/08/2007, 11:36
ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΤΩΡΑ ΣΙΓΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΩΤΙΑ, ΠΡΩΤΗ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ? ΕΧΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΩΤΙΑ ΧΑΘΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!












ΒΡΕ ΔΕ Γ@ΜΙΩΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΣΠΡΙΣΟΥΜΕ ΛΕΩ ΕΓΩ!!!!:mad: :sad:

panagiotispapa
16/08/2007, 12:04
Τελευταίο update:

Ανεξέλεγκτη μαίνεται μεγάλη φωτιά στη Νέα Πεντέλη, ενώ διάσπαρτες είναι οι εστίες της. Κάτοικοι της περιοχής απομακρύνονται. Πλησιάζει τα πρώτα σπίτια του οικισμού Κοκκιναρά.

Διεκόπη η κυκλοφορία περιφερειακά της Πεντέλης στις οδούς Ξενίας και Σποράδων, Αγίου Σίλα και Τενέδου, Θερμοπυλών και Τενέδου, Ελ. Βενιζέλου και Παναγούλη.

Επί τόπου βρίσκονται 35 οχήματα της Πυροσβεστικής, 105 πυροσβέστες, 7 ελικόπτερα 6 αεροσκάφη.

Ωστόσο, λόγω των ισχυρών ανέμων, αδυνατούν να επιχειρήσουν ρίψεις νερού τα ελικόπτερα.

Συναγερμός έχει σημάνει στη ΔΕΗ, καθώς πυρκαγιά μαίνεται κάτω από τη γραμμή υψηλής τάσης που συνδέει τον Άγιο Στέφανο με την Παλλήνη.

Η πυροσβεστική ζήτησε από τη ΔΕΗ να γίνει διακοπή της ηλεκτροδότησης σε Βριλήσσια και Πεντέλη.

Δύο κυκλώματα έχουν τεθεί εκτός λειτουργίας, ενώ παρατηρούνται βυθίσεις τάσης σε αρκετές περιοχές του λεκανοπεδίου.

"Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα με το ρεύμα" δήλωσε ο υπουργός Ανάπτυξης Δημήτρης Σιούφας εξερχόμενος από το Μέγαρο Μαξίμου.

Η Τηλεόραση του ΣΚΑΪ και ο ΣΚΑΪ 100,3 καλύπτουν με συνεχή ροή ειδήσεων την εξέλιξη της καταστροφής στην Πεντέλη.

**************************

Πηγή http://www.skai.gr/master_story.php?id=56972

Εγώ κρατάω αυτό:

"Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα με το ρεύμα" δήλωσε ο υπουργός Ανάπτυξης Δημήτρης Σιούφας εξερχόμενος από το Μέγαρο Μαξίμου.

Γιατί το θέμα είναι να μην υπάρξει πρόβλημα με το ρέυμα......... Το ότι θα ψοφήσουμε όλοι μας από τον καρκίνο τα επόμενα χρόνια, δεν είναι πρόβλημα, δεν απασχολεί κανέναν αυτό προφανώς

Cpt. Haddock
16/08/2007, 12:07
Γιατί ανησυχείτε;

Προχθες ορκίστηκαν οι αγροφύλακες που θα περιπολουν* για φωτιές









*με τα δικά τους κινητά και ΙΧ :sick: :rolleyes:

TOMASKTM
16/08/2007, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί ανησυχείτε;

Προχθες ορκίστηκαν οι αγροφύλακες που θα περιπολουν* για φωτιές









*με τα δικά τους κινητά και ΙΧ :sick: :rolleyes:



και με εκπαίδευση ΜΙΑΣ ημέρας!!!!!!! :a31: :a31:

sober
16/08/2007, 12:20
:cry: :cry: :cry: :a02:

8ΕΛΟΥΝ ::a015: :a015: :a016: :a015: ΤΑ Κ@8ΙΚΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

alximistis
16/08/2007, 12:23
Τώρα που το θυμήθηκα... οι περιπολίες που θα εντείνονταν που είναι; Ο συχνότερος έλεγχος στα δάση της Αττικής;
Και επίσης... δεν έβγαλε κοτζάμ διαφημιστικό ο ΑΝΤ1 ότι περιοπολεί με τα συνεργεία του και το ελικόπτερο του για την αποφυγή νέων μεγάλων πυρκαγιών;
Που είναι όλα αυτά;

ggs
16/08/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τώρα που το θυμήθηκα... οι περιπολίες που θα εντείνονταν που είναι; Ο συχνότερος έλεγχος στα δάση της Αττικής;
Και επίσης... δεν έβγαλε κοτζάμ διαφημιστικό ο ΑΝΤ1 ότι περιοπολεί με τα συνεργεία του και το ελικόπτερο του για την αποφυγή νέων μεγάλων πυρκαγιών;
Που είναι όλα αυτά;

ΔΙΑΚΟΠΕΣ...:mad: :mad: :mad:

Cpt. Haddock
16/08/2007, 12:27
Ακριβώς...

Όταν έχει καεί έτσι η Πάρνηθα, αμαχητί, υποτίθεται παίρνεις - εκ των υστέρων έστω - κάποια μέτρα...

Παρ' ολα αυτά, ξεσπάει φωτιά και μαίνεται ανεξέλεγκτη ουσιαστικά μέσα στην πόλη... :rolleyes:

Και σε απόσταση αναπνοής απο τα headquarters της Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας...

:rolleyes:

τι να πει κανείς


:sad:

Gandalf dr685sm
16/08/2007, 12:31
ρε παιδιά ...... εκείνο το παρκό με τα δέντρα δίπλα στην Βουλή... είναι οικοδομήσιμο;

Gandalf

CIRUS
16/08/2007, 12:35
ΑΠΟ WWW.EMPRISTES.GR , ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΜΗΝ ΑΙΤΗΣΤΕ ΑΛΛΕΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ , ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΛΟΓΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗΣ ΖΗΤΗΣΗΣ, ΥΠΟΣΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΩΤΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΠΕΔΑΚΙΑ, ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ ΕΠΙΦΥΛΑΣΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΑΚΙ ΣΑΣ!!!!!!


ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ?



ΤΩΡΑ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΟΛΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΑ Γ@ΜΙΟΛΙΑ ΜΕ ΔΙΑΨΕΥΔΟΥΝ!!!!!:cry: :sad:

alximistis
16/08/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ακριβώς...

Όταν έχει καεί έτσι η Πάρνηθα, αμαχητί, υποτίθεται παίρνεις - εκ των υστέρων έστω - κάποια μέτρα...

Παρ' ολα αυτά, ξεσπάει φωτιά και μαίνεται ανεξέλεγκτη ουσιαστικά μέσα στην πόλη... :rolleyes:

Και σε απόσταση αναπνοής απο τα headquarters της Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας...

:rolleyes:

τι να πει κανείς


:sad:


Ακριβώς! Τάχα μου πήραν μέτρα τάχα μου ήταν έτοιμοι! Πως ναι αμέ.
Αλλά Ηλία μου ξέρεις όλοι ξέρουμε τι να πούμε. Τα έχουμε ξαναπεί. Δεν μας σώζουν οι καραγκιόζηδες εκεί πάνω στη βουλή ας σωθούμε μόνοι μας. Μόνο έτσι! Μόνο εμείς ότι κάνουμε.

sober
16/08/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ρε παιδιά ...... εκείνο το παρκό με τα δέντρα δίπλα στην Βουλή... είναι οικοδομήσιμο;

Gandalf


Ασε το παρκο και καψε τη Βουλη!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Gandalf dr685sm
16/08/2007, 12:47
Μα είναι δυνατόν;... κάποιος μαλάκας ...ανεγκέφαλος... παπάρας, λέει έκαιγε χόρτα στο χωράφι του και κατά πάσα πιθανότητα απο εκεί ξεκίνησε η φωτιά.

Πολιτεία, Πεντέλη, Μελίσσια, Βριλήσσια είναι λέει στον κλοιό της φωτιάς κατά την τηλεόραση του ΣΚΑΙ.

Gandalf

alximistis
16/08/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μα είναι δυνατόν;... κάποιος μαλάκας ...ανεγκέφαλος... παπάρας, λέει έκαιγε χόρτα στο χωράφι του και κατά πάσα πιθανότητα απο εκεί ξεκίνησε η φωτιά.

Πολιτεία, Πεντέλη, Μελίσσια, Βριλήσσια είναι λέει στον κλοιό της φωτιάς κατά την τηλεόραση του ΣΚΑΙ.

Gandalf


Τελικά... η μαλακία είναι αήτητη! :(

sober
16/08/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μα είναι δυνατόν;... κάποιος μαλάκας ...ανεγκέφαλος... παπάρας, λέει έκαιγε χόρτα στο χωράφι του και κατά πάσα πιθανότητα απο εκεί ξεκίνησε η φωτιά.

Πολιτεία, Πεντέλη, Μελίσσια, Βριλήσσια είναι λέει στον κλοιό της φωτιάς κατά την τηλεόραση του ΣΚΑΙ.

Gandalf



Τι να πω!! Εχω απογοητευτει τοσο πολυ απο την ολη κατασταση που πραγματικα το πως ξεκινησε η φωτια ειναι ΙΣΩΣ το λιγοτερο...

Μπροστα σε τετοια καταστροφη το μονο που ευχομαι ειναι να τελειωσει οσο το δυνατο γρηγοροτερα και με τις λιγοτερες απωλειες ........:sad: :sad: :sad:

Gandalf dr685sm
16/08/2007, 13:33
Πολιτεία ... καίγονται σπίτια τώρα!

Μελίσσια... καίγονται σπίτια.

Νέα Πεντέλη... το ίδιο!

Αν δεν σταματήσει η φωτιά λέει εκεί πάει για Εκάλη και Κηφησία!!!!

Κανά σπίτι κανενός πουσταρά απο εκείνους που δεν εξοπλίζουν και δεν αναβαθμίζουν την δασο-πυρο-προστασία δεν θα καεί; ... κάπου εκεί μένουν και αυτοί!

Gandalf

alximistis
16/08/2007, 13:37
Αθήνα... ανοχύρωτη πόλη!
Περνά μέσα από τους δρόμους η φωτιά. Κάνει βόλτα κανονικά. Εκκενώνονται σπίτια και στην πολιτεία.
Σε κίνδυνο και το Κεφαλάρι.
Απλώνεται παντού...

ggs
16/08/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πολιτεία ... καίγονται σπίτια τώρα!

Μελίσσια... καίγονται σπίτια.

Νέα Πεντέλη... το ίδιο!

Αν δεν σταματήσει η φωτιά λέει εκεί πάει για Εκάλη και Κηφησία!!!!

Κανά σπίτι κανενός πουσταρά απο εκείνους που δεν εξοπλίζουν και δεν αναβαθμίζουν την δασο-πυρο-προστασία δεν θα καεί; ... κάπου εκεί μένουν και αυτοί!

Gandalf

Μπάααα....αυτοι είναι στο ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ...γενικότερα...:mad:

Cpt. Haddock
16/08/2007, 13:44
Μόλις πέρασε απο Πλ. Μαβίλη το μεγάλο πυροσβεστικό ελικόπτερο με τον κάδο γεμάτο έχοντας κάνει υδροληψία στο Σαρωνικό προφανώς...

Δεν ξέρω γιατί επελέγη η θάλασσα και όχι η λίμνη Μαραθώνα που - έχω την εντύπωση - είναι πιο κοντά...

:sad:

Gandalf dr685sm
16/08/2007, 13:46
και προτού τελειώσω την κουβέντα μου...

Όλες οι δυνάμεις λέει θα ανασυγκροτηθούν σε όρια Πολιτείας για να μην κατέβουν οι φωτιές σε Πολιτεία , Κεφαλάρι, Κηφησιά και Εκάλη. Αφήνουν να κάωει η φωτιά Μελίσσια, Πεντέλη κτλ...

Τι να πω ρε πούστη μου... άξιοι της μοίρας μας είμαστε και τους ψηφίζουμε κάθε χρόνο.

ΡΕ ΜΑΥΡΟ ΔΑΓΚΩΤΟ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ.

Gandalf

sniper
16/08/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μόλις πέρασε απο Πλ. Μαβίλη το μεγάλο πυροσβεστικό ελικόπτερο με τον κάδο γεμάτο έχοντας κάνει υδροληψία στο Σαρωνικό προφανώς...

Δεν ξέρω γιατί επελέγη η θάλασσα και όχι η λίμνη Μαραθώνα που - έχω την εντύπωση - είναι πιο κοντά...

:sad:

Το οποίο φυσικά μπορεί να μην είναι νερό αλλά επιβραδυντικό υγρό.... :rolleyes:

mats8282
16/08/2007, 13:46
Καλα να παθουμε αφου συνεχιζουμε και τους ψηφιζουμε τους ιδιους ανικανους(και ΝΔ και ΠΑΣΟΚ)καρεκλοκενταυρους που δεν μπορουνε να οργανωσουνε ουτε ενα συρταρι σωβρακα...Αντε καλες εκλογες και καλη 4ετια με κυβερνηση του 37%...

Cpt. Haddock
16/08/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το οποίο φυσικά μπορεί να μην είναι νερό αλλά επιβραδυντικό υγρό.... :rolleyes:

Χλωμό. Το έπαιρνε ο αέρας και φαινόταν σπρέυ νερού

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
16/08/2007, 18:28
ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΣΩΘΗΚΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ

ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝΕ ΜΟΛΙΣ 5 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΟΥ ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Alchimistis
16/08/2007, 19:29
Σε ποια περιοχη

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
16/08/2007, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Σε ποια περιοχη

ΣΤΟΝ ΑΓ.ΣΙΛΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΤΗΣ ΑΓ.ΤΡΙΑΔΑΣ

Meyaleleth
16/08/2007, 22:44
koyragio stous pa8wntes paidia...

na deite to xeimwna ti wraia pou 8a pnigoume stis broxes ....


kai mh xeirotera...






sa na mou fenetai oti ka8e xronou kai xeirotera .....e?......


:look:

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
16/08/2007, 23:45
ΗΤΑΝΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ

ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ

ΝΑ ΚΑΨΟΥΝΕ Ε ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΓΑΜΙΣΑΝΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ

ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΨΑΝΕ


ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Aggelos_SV
16/08/2007, 23:47
Γιατί ανησυχείτε?

Θα φτάσει το μαχαίρι στο κόκκαλο και θα αποδοθούν ευθύνες.

Εξάλλου το είπε και ο υπουργός δημοσίας τάξεως ότι ''τα καταφέραμε στην αντιμετώπιση της/των πυρκαγιάς/ων''

























































Τώρα γελάμε ή κλαίμε?

:lol: :sad: :bawl:

vangelis 64
17/08/2007, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
ΗΤΑΝΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ

ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ

ΝΑ ΚΑΨΟΥΝΕ Ε ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΓΑΜΙΣΑΝΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ

ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΨΑΝΕ


ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ Κουράγιο ρε φίλε....τι να πω,άσ'τα να παν στο διάλο.:(

vangelis 64
17/08/2007, 00:28
Ήταν πάντως μια φρικτή εικόνα.Έπινα τον καφέ μου,η ώρα ήταν περίπου 10.30-11.00 και δούλευα στον υπολογιστή.

Σε μια στιγμή γύρισα πρός το μπαλκόνι και είδα το φως τού ήλοιυ κόκκινο....γεμάτο αρρώστεια και "βάρος".Βγήκα στη βεράντα και μού ήρθε εκείνη η γνωστή μυρωδιά τού καμμένου...πω πωωω...φρίκη.

Μετά έμαθα.:sad: :sad: :sad:

alximistis
17/08/2007, 01:02
Μην ανησυχείτε ρε! Φοβιτσιάρηδες! Είναι σε ύφεση τώρα. Και έχουν κάνει και ένα σωρό δηλώσεις και συνεντεύξεις τύπου. Οπότε τι ανησυχείτε; Δεν νιώθετε πιο ήσυχοι τώρα ε ;

Πότε θα ξυπνήσει αυτός ο λαός να δω! Να αρπάξουμε τα κοτρώνια και να μην ξέρουν από που να φύγουν! Αλλά μπαααα...
περιμένετε να δείτε συντρόφια τι θα γίνει σε λίγο καιρό πριν τις εκλογές. Όλοι θα ασχολούνται με το τι θα ψηφίσουν και τι έκανε ο ένας και ο άλλος. :(

vangelis 64
17/08/2007, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis


Πότε θα ξυπνήσει αυτός ο λαός να δω! Δεν νομίζω να δεις Στέλιο μου.
Καμμιά θέση στο δημόσιο ρε παιδιά;....καμμιά καβάτζα;....να βολευτούμε τίποτα;Αυτοί είμαστε!!:mad:

Meyaleleth
17/08/2007, 07:31
Opws lew edw kai xronia.... h Ellada einai xwra twn diakopwn... den eimaste gia tipota allo...frapes kai zamanfou....


:moutza:

Ταξιδευτής
17/08/2007, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΓΑΜΙΣΑΝΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ

ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΨΑΝΕ

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ


Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
h Ellada einai xwra twn diakopwn... den eimaste gia tipota allo...frapes kai zamanfou....

:moutza:


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Πότε θα ξυπνήσει αυτός ο λαός να δω! Να αρπάξουμε τα κοτρώνια και να μην ξέρουν από που να φύγουν! Αλλά μπαααα...
περιμένετε να δείτε συντρόφια τι θα γίνει σε λίγο καιρό πριν τις εκλογές. Όλοι θα ασχολούνται με το τι θα ψηφίσουν και τι έκανε ο ένας και ο άλλος. :(


Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Δεν νομίζω να δεις Στέλιο μου.
Καμμιά θέση στο δημόσιο ρε παιδιά;....καμμιά καβάτζα;....να βολευτούμε τίποτα;Αυτοί είμαστε!!:mad:

+απειρο σε ολα παιδια.... :sad:

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΜΩΣ..... Αυτο μονο εχω να πω.... ΜΑΥΡΟ -οπως κανανε και τα δαση μας με την ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ! :mad: :mad:

Gandalf dr685sm
17/08/2007, 09:06
ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΕ... κουράγιο φίλε... ξέρω πως νιώθεις. Ήμουν στην Ν.Πεντέλη το 2000 όταν είχαν βάλει και πάλι φωτιά. Έμενα πάνω απο την πλατεία.

Το άσχημο εκεί είναι πως τα δεντράκια που ήταν δεν ήταν 10 χρονών , ξανακάηκαν απο τους αγύρτες που ξέρουμε πολύ καλά ποιοί είναι στην περιοχή (4 οικοδομικοί συνεταιρισμοί που δεν τους ακουμπά κανείς όμως).

Πάλι καλά που την γλύτωσε το σπίτι σου. Ήσουν απο τους τυχερούς.

Πραγματικά δεν έχει μείνει τίποτα πλέον. Αφού κάηκε και εκείνο το κομμάτι, μόνο κάτι διάσπαρτες τούφες δέντρων στην περιοχή έχουν μείνει.
Τώρα να δείς πόσα σπίτια θα βγούνε στην φόρα.

Gandalf

DrIoannis
17/08/2007, 09:11
Κρίμα αυτό έχω να πω.Πάλι θα κάνουν "αναδάσωση" οι οικοπεδοφάγοι!Κουράγιο στους πληγέντες.

dosko
17/08/2007, 11:13
Απο in.gr

" Συχνότερους και μεγαλύτερης διάρκειας καύσωνες, περισσότερους ρύπους και ξηρασίες περιμένουν οι επιστήμονες, καθώς μετά την καταστροφή της Πάρνηθας η φωτιά στην Πεντέλη δίνει το τελειωτικό χτύπημα στο μικροκλίμα της Αττικής. Κινδυνεύουν από πλημμύρες τα βόρεια προάστια...

Ο συνδυασμός των δύο πυρκαγιών σε Πεντέλη και Πάρνηθα αποδεικνύεται καταστροφικός για την Αττική.

«Και αυτό διότι τα δάση που χάσαμε ρύθμιζαν τη θερμική ισορροπία της Αττικής» λέει στην εφημερίδα Τα Νέα ο περιβαλλοντολόγος-πρόεδρος της οικολογικής εταιρείας ανακύκλωσης Φίλιππος Κυρκίτσος. «Μέχρι πρότινος είχαμε δυτικά έναν πνεύμονα πρασίνου, την Πάρνηθα, και ανατολικά έναν άλλο, την Πεντέλη, οι οποίοι δημιουργούσαν καλύτερο μικροκλίμα για τους κατοίκους της Αττικής» ..... "

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=824641&lngDtrID=252

Δυσκολά τα πραγματα δυστηχώς. :( :mad:

ktmakis
17/08/2007, 12:10
Ημουν στο βουνό (στα πιστάκια) με το ΚΤΜ να δώ τη φωτιά στις 11:30. Είχε 3 ελικόπτερα και ενα ρώσσικο αεροπλάνο. (και στα κανάλια λέγανε ότι πήγανε 12:30)
Κατέβηκα σπίτι μου και μέχρι τις 5 το απογευμα είμασταν με τα λάστιχα στα χέρια.
Στο απο πάνω στενό από εμάς κάηκαν 2 σπίτια και να σας πώ δεν πολυστεναχωριέμαι για τα σπίτια εκείνα παρά για το δάσος μας και τα ζώα. Είχαν δίπλα χωράφια με 1μισι μέτρο χόρτα και ξύλα πεταμένα μέσα σωρό. Μέχρι και εγκταταλελημένα αυτοκίνητα έιχαν στα διπλανά οικόπεδα. Και όταν τους λές γιατί ρε παιδιά δεν καθαρίζατε τόσο καιρό και πήρανε φωτιά και τα δίπλα σου λέγανε για την πυροσβεστική..
Η φωτιά αυτή δεν γινότανε να περιοριστεί γιατί έτρεχε με μεγάλη ταχύτητα και είχε πολύ πλατύ μέτωπο. Βρέχαμε τα δέντρα έξω από το σπίτι μας και νιώθαμε τη ζέστη της φωτιάς την ώρα που έκαιγε τα παραπάνω και ξέραμε ότι θα τα στέγνωνε όλα από τα 10 μέτρα μακρυά.
Δεν φταίνε πάντως μόνο οι πολιτικοί. Ολοι φταίμε. Αν είχαν όλοι καθαρίσει τους δρόμους και τα οικόπεδα τους δεν θα καίγονταν σπίτια τουλάχιστον. Ασε που τα μισά είναι αυθαίρετα. Η Πολιτεία θέλουν να μας πούνε ότι δεν χτίστηκε μέσα σε δασικό αυθαίρετα??
Και μετά τους ενοχλούν τα μηχανάκια που περνάνε μέσα από το βουνό.
Τελικά όπου πατάει άνθρωπος μόνο δυστηχία και καταστροφή φέρνει.

Gandalf dr685sm
17/08/2007, 12:35
Πάνω απο τα μισά ήταν αυθαίρετα.

Η διαδικασία του να καθαρίσεις κλαδιά (και οχι ξερόχορτα) απο το χωράφι σου , είναι να ειδοποιήσεις το δασικό και αυτό να σου δώσει την άδεια να κόψεις κλαδιά και ξερά δέντρα.
Τα ξερόχορτα δεν χρειάζονται άδεια , ΑΝ.... ΑΝ... έχεις κυριότητα της γής και δεν είναι καταπατημένη.

Στην περίπτωση αυτή , μένουν ώς έχουν (όπως και έμειναν) μαζί με τα αυθαίρετα που κάηκαν. Μην ξεχνάμε οτι ήταν μέσα σε δάσος και οχι σε ΄"χαρακτηρισμένα οιδομήσιμα ή άρτια" κομμάτια γής.

Αλλά ακόμα και έτσι... έχεις σπίτι μέσα στο δάσος και έχεις ξοδέψει ενα άλφα ποσό να το χτίσεις (παράνομο ή οχι!).. Πόσο κοστίζει ρε ηλίθιο πλάσμα να βάλεις και μια δεξαμενή νερού; Στο κάτω κάτω της γραφής, για δική σου προστασία είναι.

Αλλά οχι... η πυροσβεστική, οι κρουνοί... και δεν ξέρω τι μας φταίνε.

Η φωτιά αυτή ήταν για να μπεί και να δημιουργηθούν τα κομμάτια προς πώληση. Τα είπαμε και με την Πάρνηθα... μέχρι το τέλος του 2008 πρέπει όλες οι χώρες να συμμορφωθούν στον νέο νόμο της Ε.Ε για απόλυτη καταγραφή των γαίων σαν Εθνικά και ιδιωτικά περιουσιακά στοιχεία (βλ. δασολόγιο , κτηματολόγιο). Μόλις γίνει αυτό, ούτε αποχαρακτηρισμοί θα μπορούν να γίνουν , ούτε τίποτα!

Τώρα να δείτε τον χειμώνα... αν στα Β.Π. θα έχουν πλυμμήρα, στα Ν.Π και λίγο δυτικότερα μετά απο αυτό που έγινε, μόνο με κανό και εξωλέμβιους θα κινούνται.


Gandalf

odt
17/08/2007, 13:17
Ήμαρτον πια...δεν τους έφτασε στην Πεντέλη όσο είχαν κάψει τα προηγούμενα χρόνια?


Κρέμασμα θέλουν όλοι τους, όχι από το λαιμό όμως (http://i179.photobucket.com/albums/w308/oddlabs/F-Spiderman41.jpg)

CPANTELO
17/08/2007, 18:03
ΚΡΙΜΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΡΙΜΑ.ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΦΟΒΕΡΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΒΛΕΠΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΑ ΑΡΑΓΜΕΝΑ. ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΑΜΕΣΑ. ΝΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ Η ΦΟΒΕΡΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΧΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ. ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΡΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΧΕΙΜΑΡΟΣ ΝΑ ΔΙΑΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ. Η ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ 60 ΒΑΘΜΟΥΣ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΧΕΖΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΦΟΥ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Η ΚΟΝΟΜΑ...

liakaros
18/08/2007, 19:26
λοιπον...

Απ οτι ακουσα στην tv τον εμπρηστη τον πιασανε και μαλιστα ηταν λεει και πατερας εθελοντη δασοπυροσβεστη ο οποιος ειχε χασει την ζωη του σε καποια πυρκαγια...

Για πειτε τωρα...τι πρεπει να του κανουν?
Το ιδιο που εκανε και αυτος στο δασος σε καποια πλατεια,ετσι προς παραδειγματισμο των υπολοιπων μαλλον...

Tzeni
18/08/2007, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis

.........................................
Τελικά όπου πατάει άνθρωπος μόνο δυστηχία και καταστροφή φέρνει.

αυτο τα λεει ολα τελικα...
νευριαζω κ στεναχωριεμαι που κανεις μας δεν μπορει να κανει τιποτα τελικα για κανενα απο τα κακος κειμενα.... :mad: :(

HateNord
18/08/2007, 20:14
Πρίν λίγες μέρες καιγόντουσαν οι φτωχοί...τώρα κάηκαν οι πλούσιοι.Ακριβώς πριν δυό βδομάδες διάβαζα στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία το πρότυπο πρόγραμμα που ΕΙΧΑΝ οι Δήμοι που κάηκαν σήμερα και οι δήμαρχοι τους έλεγαν πως είναι ότι το καλύτερο στην πρόληψη των πυρκαγιών,είχαν μέσα,είχαν προσωπικό και εθελοντές και 24ωρη φύλαξη του δάσους που κάηκε σήμερα...αλλα μάλλον έλλειπαν για Δεκαπεντάυγουστο ΣΗΜΕΡΑ.


Κάτι πλάνα που έβλεπα στον ΑΝΤ1 το μεσημέρι εδειχναν κάτι φτωχόσπιτα στη Κηφισιά μες στο δάσος ρε παιδί μου...μάλλον βοσκοί θα ήταν.


Επίσης ας πεί κανείς σ' αυτόν το βλάκα τον ρεπόρτερ του Αντέννα(τρομάρα του) που ούρλιαζε,ότι τα αεροπλάνα δεν πετάνε,με τέτοιον ισχυρό άνεμο φυσικά δεν μπορούμε να διακυνδινεψουμε ζωές πιλότων με τέτοιες συνθήκες.Ο βλάκας.Αμα θέλει ας πάρει το αεροπλάνο του αφεντικού του να πάει να τη σβήσει.Ετσι κι αλλιώς τι το διαφημίζουν τόσες μέρες ?



Πάντως το βουνό καιγόταν και ακόμα καίγεται,η Πάρνηθα καπνίζει ακόμα και εν μέσω όλης αυτή της έντασης ο έτσι προκύρηξε εκλογές και τα κανάλια τα ξέχασαν όλα...Πάμε για εκλογές...




Τα στιχάκια του Τζίμη Πανούση από το τραγούδι εκλογές τα λέει όλα


Εκλογές κόμματα με φρου φρου κι αρώματα
διαδηλώσεις πτώματα μ' ανοιγμενα στόματα
Ψηφοδέλτια σταυρωνα κι ολη νύχτα καυλωνα
στης βουλής τα έδρανα αχ κι εγώ να έκλανα.


Καλυνύχτα σας.

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
19/08/2007, 00:14
ΚΑΗΚΕ ΜΑΓΚΕΣ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΜΟΥ

ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ!!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ!

ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙΑ ΠΛΟΥΣΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΩΡΕ.

ΛΙΓΟ ΣΕΒΑΣΜΟΣ.

HateNord
19/08/2007, 00:39
Σορρυ φίλε αλλά εγώ δεν μένω ουτε στην Πεντέλη ούτε στη Κηφισιά ούτε στα Βρηλλίσια ούτε βρήκα σπίτη από τον παππου μου μέσα στο δάσος...Προσωπική άποψη εξέφρασα και ότι διάβασα στην εφημερίδα και ότι είδα στα κανάλια.Και δεν νομίζω στις παραπάνω περιοχές να μένουν τίποτα εργάτες της ζώνης του Περάματος...

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
19/08/2007, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από HateNord
Σορρυ φίλε αλλά εγώ δεν μένω ουτε στην Πεντέλη ούτε στη Κηφισιά ούτε στα Βρηλλίσια ούτε βρήκα σπίτη από τον παππου μου μέσα στο δάσος...Προσωπική άποψη εξέφρασα και ότι διάβασα στην εφημερίδα και ότι είδα στα κανάλια.Και δεν νομίζω στις παραπάνω περιοχές να μένουν τίποτα εργάτες της ζώνης του Περάματος...

Επειδη ξερω εγω ομως φιλε θα σου πω οτι ουτε εκτος σχεδιου ειμαστε,

δουλευω δυο δουλειες, διακοπες δεν πηγα λογω οικονομικων προβληματων, και το σπιτι

το ανακαινισαμε πριν 6 χρονια, εδωσα λεφτα και ακομα δινω για βαψιματα και μερεμετια

στο Παγκρατι μενω και το σπιτι αυτο προσπαθω να το κανω καπως καλυτερο.

Και πιστεψε με δεν ειμαι ο μονος εκει που δεν ειναι πλουσιος

σιγουρα ειμαι η μειοψηφια αλλα και ετσι ρε φιλε δεν βγαζεις τετοιο κομπλεξ

τι σημασια εχει που μενεις αν καιγετε δασος και αν καιγετε το σπιτι καποιου ανθρωπου.





:( :(

HateNord
19/08/2007, 10:27
Η αλήθεια δεν αναιρεί αυτά που λές...όμως η αμείλικτη αλήθεια είναι ότι στις συγκεκριμένες περιοχές ζούνε οικονομικά ευκατάστατοι...Το αν καηκε το δάσος δεν νομίζω οτι είναι κάτι που πρέπει να έρθουμε σε αντιπαράθεση.Δάση καιγονται και φτιαχνονται και θα ξανακαιγονται στον αιώνα τον άπαντα...διάβασε λίγο καλύτερα την απάντηση που έδωσα στην αρχή και θα καταλάβεις.Γραφω ότι διάβασα στην εφημερίδα...Η ζωή συνεχίζεται.

dammed_kittin
19/08/2007, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
Επειδη ξερω εγω ομως φιλε θα σου πω οτι ουτε εκτος σχεδιου ειμαστε,

δουλευω δυο δουλειες, διακοπες δεν πηγα λογω οικονομικων προβληματων, και το σπιτι

το ανακαινισαμε πριν 6 χρονια, εδωσα λεφτα και ακομα δινω για βαψιματα και μερεμετια

στο Παγκρατι μενω και το σπιτι αυτο προσπαθω να το κανω καπως καλυτερο.

Και πιστεψε με δεν ειμαι ο μονος εκει που δεν ειναι πλουσιος

σιγουρα ειμαι η μειοψηφια αλλα και ετσι ρε φιλε δεν βγαζεις τετοιο κομπλεξ

τι σημασια εχει που μενεις αν καιγετε δασος και αν καιγετε το σπιτι καποιου ανθρωπου.





:( :(


θες να κανουμε ενα team να σωσουμε το σπιτι σου??
τα δαση καιγονται, σπιτια μεσα σε δαση τι θα κανουν? -μηπως θα καουν?:rolleyes:
να λολα ενα μηλο

παντου υπαρχουν εξαιρεσεις
οποτε μη θιγεσαι ετσι ευκολα

βεβαια αν εξακολουθεις να προβληματιζεσαι
θα μπορουσα να σου πω "ας μην το εχτιζε ο παππους σου το σπιτι μες στο δασος"

:wave2:

HateNord
19/08/2007, 11:07
Χοντρό παιχνίδι, τεράστια τα συμφέροντα


Στο καμένο δάσος φυτρώνουν τα πολυτελή σπίτια...


Ενα στρέμμα στην Α' Οικιστική Ζώνη της Πεντέλης, έχει αντικειμενική αξία 867.000 ευρώ! Μετά τις επενδύσεις, η αξία του ξεπερνά το 1.000.000 ευρώ! Τα αποκαλυπτικά αυτά στοιχεία, δείχνουν την τεράστια αξία που έχει αποκτήσει η γη στην Πεντέλη. Οικοδομικοί συνεταιρισμοί, εκκλησία, επιδιώκουν το ξεπούλημα χιλιάδων στρεμμάτων δάσους στο Πεντελικό και οι φωτιές ανοίγουν το δρόμο. Η Πεντέλη έχει καεί το 1995, το 1996, το 1998 και το 2005, από χτες, μετράει ξανά τις πληγές της...

Χτες, ανάμεσα στα άλλα, κάηκε και μέρος του εκκλησιαστικού κτήματος Κοκκιναρά Πεντέλης. Πρόκειται για μια έκταση 3.781 στρεμμάτων. Η περιοχή, αυτή, όμως, έχει... ιστορία. Το 1996, η Εκκλησία της Ελλάδας, με απόφαση της Ιεράς Συνόδου, προκήρυξε δημόσιο διαγωνισμό «προκειμένου να προβεί εις αξιοποίησιν και ανάδειξιν» του κτήματος, καλώντας τις εταιρίες να υποβάλλουν «ολοκληρωμένας προτάσεις με στόχον την επίτευξιν των καλυτέρων οικονομικών, οικολογικών και κοινωνικών αποτελεσμάτων». Τότε, η όλη υπόθεση ματαιώθηκε μετά από απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας ύστερα από σχετική προσφυγή. Ωστόσο, τα οικονομικά συμφέροντα παραμένουν τεράστια.

Η Πεντέλη, στην ουσία, είναι ένα βουνό υπό... διεκδίκηση. Συνολικά, στην Πεντέλη, δρουν 24 οικοδομικοί συνεταιρισμοί, οι οποίοι διεκδικούν πάνω από 25.000 στρέμματα καμένων εκτάσεων. Ενδεικτική είναι η περίπτωση της εταιρίας «ΚΤΗΜΑ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΑΕ», η οποία «βγάζει στο σφυρί» 641,6 στρέμματα τα οποία έχουν καεί στις πυρκαγιές του 1995 και του 1998! Παράλληλα, στην πλευρά Σταμάτας - Διονύσου, ο μεγαλοϊδιοκτήτης Ηλιόπουλος, έχει «αποκτήσει» - με αποφάσεις της ελληνικής Δικαιοσύνης - περίπου 25.000 στρέμματα δάσους, με βάση τα... χοτζέτια του Σουλτάνου. Περίπου άλλα 25.000 στρέμματα, διεκδικούνται από μικρότερους ιδιοκτήτες.


Την ίδια στιγμή, μια επίσκεψη στα καμένα του 1995 και του 1998 αλλά και του 2005, δείχνει, ποιος «κερδίζει» από τις καταστροφικές πυρκαγιές. Στη θέση του δάσους, ξεφυτρώνουν βίλες. Στα καμένα του 1995 και του 1998, οι οικοδομικοί συνεταιρισμοί έχουν ήδη υψώσει πολυτελείς κατοικίες. Και φυσικά, τα καμένα, μετατρέπονται σταδιακά σε αγροτεμάχια και σταδιακά σε οικισμούς ολόκληρους και αναπτύσσονται μια σειρά από... δραστηριότητες, που φτάνουν μέχρι και τη δημιουργία «πίστας αγώνων καρτ»!

«Κάθε σπιθαμή γης θα αναδασωθεί και πάλι», δήλωνε ο πρωθυπουργός Κ. Σημίτης, τον Αύγουστο του 1998, μετά την πυρκαγιά που έκαψε 90.000 στρέμματα δάσους. Ομως η απόφαση 5147 της Περιφέρειας (ΦΕΚ 7, 18 -1-1999, τεύχος 4ο) κήρυξε αναδασωτέα μόνο 25.850 στρέμματα. Αλλά και από αυτά εξαιρέθηκαν και αποχαρακτηρίστηκαν 7.140 στρέμματα.

«Ολες οι δασικές εκτάσεις που κάηκαν κηρύσσονται άμεσα αναδασωτέες» δήλωνε ο πρωθυπουργός Κ. Καραμανλής στις 28 Ιούλη 2005, μιλώντας πριν ακόμα τεθεί υπό έλεγχο η μεγάλη πυρκαγιά που σάρωνε για μία ακόμη φορά την Πεντέλη.

Μόλις, όμως, 37 μέρες αργότερα, με αποφάσεις του περιφερειάρχη, εξαιρέθηκαν μεγάλα τμήματα των καμένων δασικών εκτάσεων από την υποχρεωτική αναδάσωση.

Ειδικότερα, οι αποφάσεις 2781 και 2782 του γενικού γραμματέα της Περιφέρειας, Χ. Μανιάτη (ΦΕΚ 942, τεύχος τέταρτο, 20 Σεπτέμβρη 2005), υποτίθεται ότι κήρυξαν ως αναδασωτέες εκτάσεις 10.185 στρεμμάτων (Ν. Βουτζάς, Ν. Πόντος, Καλλιτεχνούπολη, Σπάτα). Ωστόσο, περιέχουν αρκετές σημαντικές εξαιρέσεις, που ουσιαστικά ανατρέπουν και ακυρώνουν την οποιαδήποτε αναδάσωση. Συγκεκριμένα, μεταξύ των άλλων εξαιρούνται «ανέκαθεν αγροτικές εκτάσεις», «εκτάσεις που... άλλαξαν νόμιμα χρήση γης», «εκτάσεις που κατά την ημέρα της πυρκαγιάς δεν έφεραν δασική βλάστηση», δηλαδή προφανώς είχαν καεί σε προηγούμενες πυρκαγιές και είχαν εκχερσωθεί κλπ.


Με πρόσφατο δελτίο Τύπου η Ενωση Οικοδομικών Συνεταιρισμών, ζητά την αναθεώρηση του άρθρου 24 και λέει τα πράγματα με το όνομά τους: «Με την αναθεώρηση της δασικής πολιτικής θα λυθεί το μεγάλο κοινωνικό πρόβλημα της ουσιαστικής δήμευσης της περιουσίας 500.000 Ελλήνων - μελών των Οικοδομικών Συνεταιρισμών».

Το... παιχνίδι, είναι χοντρό και τα συμφέροντα τεράστια.








πηγή : Ριζοσπάστης 17-08-2007





Ετσι για να δούμε λιγακι τι παίζεται...και να μην ζούμε σε ουτοπία.Η εφημερίδα είναι τυχαία...

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
19/08/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
θες να κανουμε ενα team να σωσουμε το σπιτι σου??
τα δαση καιγονται, σπιτια μεσα σε δαση τι θα κανουν? -μηπως θα καουν?:rolleyes:
να λολα ενα μηλο

παντου υπαρχουν εξαιρεσεις
οποτε μη θιγεσαι ετσι ευκολα

βεβαια αν εξακολουθεις να προβληματιζεσαι
θα μπορουσα να σου πω "ας μην το εχτιζε ο παππους σου το σπιτι μες στο δασος"

:wave2:


Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ

ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΑΔΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ

ΕΙΠΑ ΚΑΗΚΕ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΗΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ.

ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΑΠΟ ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙΑ


ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΔΕΝΤΡΑ


ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΣ

ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΤΙΖΕ ΣΠΙΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΣΟΥ ΡΕ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ??????

ΩΡΑΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΜΠΡΑΒΟ.

dammed_kittin
19/08/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ

ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΑΔΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ

ΕΙΠΑ ΚΑΗΚΕ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΗΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ.

ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΑΠΟ ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙΑ


ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΔΕΝΤΡΑ


ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΣ

ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΤΙΖΕ ΣΠΙΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΣΟΥ ΡΕ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ??????

ΩΡΑΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΜΠΡΑΒΟ.


ειπες επεισης οτι ολοι οσοι εχουν σπιτι εκει δεν ειναι απαραιτητα λεφταδες
κ καταλαβαινω τον πονο σου
κ εγω παντως προσφερθηκα


:wave2:

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
19/08/2007, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
ειπες επεισης οτι ολοι οσοι εχουν σπιτι εκει δεν ειναι απαραιτητα λεφταδες
κ καταλαβαινω τον πονο σου
κ εγω παντως προσφερθηκα


:wave2:

ΣΟΡΥ ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΡΠΑΖΟΜΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.:( :beer: :beer:

dammed_kittin
19/08/2007, 12:24
εξακολουθουσα να ειρωνευομαι αλλα δεν τα καταφερα :evil: :evil:


τα κουβαδακια μου κ σ αλλη παραλια :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Akatanomastos
19/08/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ

ΛΙΓΟ ΣΕΒΑΣΜΟΣ.


prepei na koitane prota to dasos,kai meta na sosoun ta aftherete, xoris kanenan sevasmo ston apateona.
an einai nomimo to spiti ok ,na dosei protereotita,

oso gia tous plousious - ftoxous, to thema einai pos an den kaoun kana dio epavleis den prokeite na enteinoun tin pirasfaleia, distixos,

pros theou den eipame na arxisoume na kaime spitia alla nomizo afti einai i alitheia