PDA

View Full Version : Πήρα καινούργιο κράνος...



thePrince
24/01/2008, 13:13
...ένα Arai Viper GT, Spiral, Silver.

Μετά από 2 Shark -από τα οποία έμεινα υπέρ-ευχαριστημένος- είπα να αλλάξω στρατόπεδο γιατί το νέο RSR 2 δεν μου καθόταν καλά. Πήγα σε κάνα-δυο μαγαζιά αλλά δεν έβρισκα σε M ούτε μονόχρωμο, ούτε Freedom, ούτε Spiral, σε ασημί και έτσι κατέληξα online - όπου φυσικά βρήκα και καλύτερη τιμή! Sorry guys (εισαγωγείς και μαγαζάτορες) αλλά τα λεφτά βγαίνουν δύσκολα.

Πρώτες εντυπώσεις, ανάμικτες: Το RSR μου ήταν πιο ήσυχο, μακράν. Επίσης, από την στιγμή που έκλεινες την ζελατίνα δεν πέρναγε τίποτα. Επιπλέον, δεν θόλωνε - με τίποτα. Αυτά είναι τα αρνητικά του Arai.

Στα θετικά τώρα: Το κράνος είναι... ευάερο. Φαντάζομαι, το καλοκαίρι θα είναι πιο άνετο από το Shark. Επίσης, πήρα δώρο μια ζελατίνα Pinlock που λύνει το πρόβλημα του θολώματος - δυστυχώς, δεν είχα δει τα video (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49690) και την έβαλα ανάποδα :blush:. Έμαθα επίσης τι ακριβώς κάνει αυτό το μικρό μπουκαλάκι και θα το δοκιμάσω. Αεροδυναμικά είναι άψογο, προφανώς, και επίσης, μπορώ άνετα να φοράω τα γυαλιά μου - ενώ στο RSR 2 θα είχα πρόβλημα. Ο θόρυβος είναι διαφορετικός από το Shark, ευτυχώς δεν σφυρίζει ούτε βουίζει απλώς... φυσάει ενώ το RSR (πάνω από τα 150) βούιζε.
Τα 7 «κουμπάκια» είναι γενικώς εύχρηστα (με τα γάντια εννοώ) αλλά με χάλασε που αν ανοίξεις το μπροστινό σου έρχεται η βροχή. Επίσης, θα προτιμούσα ένα ψηλότερο breath guard - το RSR περιελάμβανε 2 διαφορετικά. Αυτά!


118162

makis206
24/01/2008, 13:41
Καλοφόρετο κι αχρείαστο νά'ναι φίλε !

:beer: :beer: :beer: :beer:

costas81
24/01/2008, 13:42
καλορίζικο και καλοφόρετο!!!


στο κεφάλι όχι στους αγκώνες και το τεπόζιτο!!

:wave2:

RaGe_Raptor
24/01/2008, 14:02
μεγεια.αχρειαστο να σου ειναι φιλαρακι:sun: