PDA

View Full Version : dikasthrio gia diplwma



erwteumenos
09/09/2008, 18:46
Καλησπερα σε ολους! Μπαινω στο θεμα
Με πηρανε τηλεφωνο πριν μερικες ημερες απο την τροχαια για να με ενημερωσουν οτι τελη του επομενου μηνα θα γινει δικαστηριο γιατι σε ενα μπλοκο που ειχα σταματησει το 2005 με ενα παπακι 115κ.ε. δεν ειχα διπλωμα.Και για να μη σας τα πολυλογω ειμαι 23 και δεν εχω διπλωμα(σφαλμα το αναγνωριζω). Θα ξεκινησω τις διαδικασιες για διπλωμα την επομενη βδομαδα.Δεν νομιζω να προλαβω να το βγαλω μεσα σε 20 μερες.Φιλοι με συμβουλευσαν να παω στο πλημμελειοδικειο να ζητησω αναβολη μεχρι να το βγαλω.
Ερωτησεις
Τι πρεπει να επικαλεστω για να μου δοσουν αναβολη?
Για ποσο καιρο περιπου θα ειναι η αναβολη?
Αν παω με το χαρτι που λειτουργει σαν προσωρινο διπλωμα μεχρι να παρω στα χερια μου το κανονικο θα ειμαι ενταξη?
Ποσο θα μου στοιχησει η ολη διαδικασια δικαστηριο,δικαστικα εξοδα ή κανα προστιμο.

Αν καποιος ειχε παρομοια εμπειρια ι ειναι γνωστης παρακαλω ας με βοηθησει.Ο μονος φιλος που ειχε περασει απο παρομοια εμπειρια εφυγε πριν απο καμια 20 αρια μερες...αδικα.

Ευχαριστω εκ των προτερων κ καλα χιλιομετρα σε ολους!

ermiss
09/09/2008, 19:16
Είχα εγώ το ίδιο αλλά πήγα με δικηγόρο φίλο. Άρα δεν πλήρωσα έξοδα παράστασης κλπ.


Είχα δίπλωμα τώρα, ο δικαστής είδε το δίπλωμα, του εξήγησα ότι ήμουν με ξένο μηχανάκι το οποίο είχα ΕΠΡΕΠΕ να οδηγήσω την συγκεκριμένη ημέρα, πρόθυμοι ήταν, το ξεμπέρδεψα σε 5 λεπτά με απλές ερωτήσεις γιατί και πως και χωρίς άλλα έξοδα.

sergiosm
09/09/2008, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από erwteumenos
Τι πρεπει να επικαλεστω για να μου δοσουν αναβολη?


θα πεις απλά την αλήθεια: ότι έχεις κάνει τα χαρτιά σου για να δώσεις για δίπλωμα και οτι θέλεις αναβολή προκειμένου να το προσκομίσεις την επόμενη φορά
αν είναι η πρώτη φορά που πας σε αυτό το δικαστήριο την έχεις σίγουρη κατά 99,99 %


Αρχικά δημιουργήθηκε από erwteumenos
Για ποσο καιρο περιπου θα ειναι η αναβολη?

έξι - οκτώ μήνες, αν μιλάμε για αθήνα ή πειραιά



Αρχικά δημιουργήθηκε από erwteumenos
Αν παω με το χαρτι που λειτουργει σαν προσωρινο διπλωμα μεχρι να παρω στα χερια μου το κανονικο θα ειμαι ενταξη?

sorry αλλά τι θα πει προσωρινό δίπλωμα;


Αρχικά δημιουργήθηκε από erwteumenos
Ποσο θα μου στοιχησει η ολη διαδικασια δικαστηριο,δικαστικα εξοδα ή κανα προστιμο.

αν πας μόνος σου τίποτα, αν πας με δικηγόρο όσα σου πάρει (100 - 300 ευρώ)
δικαστικά έξοδα και πρόστιμο τρως μόνο αν καταδικαστείς, οπότε άστω για άλλη φορά

erwteumenos
09/09/2008, 20:05
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!Προσωρινο διπλωμα ειναι το χαρτι (κατι σαν βεβαιωση) που παιρνεις μολις δωσεις "πορεια" και περασεις και το εχεις μεχρι να εκδοθει το διπλωμα σου.

sergiosm
09/09/2008, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από erwteumenos
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!Προσωρινο διπλωμα ειναι το χαρτι (κατι σαν βεβαιωση) που παιρνεις μολις δωσεις "πορεια" και περασεις και το εχεις μεχρι να εκδοθει το διπλωμα σου.

άρα ΈΧΕΙΣ δίπλωμα, οπότε πας για αθώωση ...
να το έχεις μαζί σου, να τους το πεις και να τους το δώσεις ...

apav
09/09/2008, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
άρα ΈΧΕΙΣ δίπλωμα, οπότε πας για αθώωση ...
να το έχεις μαζί σου, να τους το πεις και να τους το δώσεις ...

:confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από erwteumenos
Θα ξεκινησω τις διαδικασιες για διπλωμα την επομενη βδομαδα.Δεν νομιζω να προλαβω να το βγαλω μεσα σε 20 μερες.

ermiss
09/09/2008, 20:35
Μια τελευταία ερώτηση...

Ποιος σε ειδοποίησε για το δικαστήριο? και πως?

vangelis 64
09/09/2008, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Είχα δίπλωμα τώρα, ο δικαστής είδε το δίπλωμα, του εξήγησα ότι ήμουν με ξένο μηχανάκι το οποίο είχα ΕΠΡΕΠΕ να οδηγήσω την συγκεκριμένη ημέρα, πρόθυμοι ήταν, το ξεμπέρδεψα σε 5 λεπτά με απλές ερωτήσεις γιατί και πως και χωρίς άλλα έξοδα. Τώρα άμα σού πω ότι δεν κατάλαβα γρι,θα με πιστέψεις;:look:

erwteumenos
09/09/2008, 21:46
Ενας τύπος με ειδοποιησε τηλεφωνικως να παω στην αστυνομια να παρω την κλιση.

orizontas
09/09/2008, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από erwteumenos
Ενας τύπος με ειδοποιησε τηλεφωνικως να παω στην αστυνομια να παρω την κλιση.



mia teleytaia erbthsh ....

λατηος διαπισρτοση ...

ετελικα εσεις οι δυιο καταλαβαινεστε ......




:lol: :lol:

sergiosm
09/09/2008, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
:confused:

η αλήθεια είναι ότι η αρχική του διατύπωση ήταν κάπως μπερδεμένη,

όμως ο ίδιος ρώτησε
Αρχικά δημιουργήθηκε από erwteumenos
Αν παω με το χαρτι που λειτουργει σαν προσωρινο διπλωμα μεχρι να παρω στα χερια μου το κανονικο θα ειμαι ενταξη?

και αφού ρώτησα τί εννοεί με το προσωρινό δίπλωμα απάντησε ότι

Αρχικά δημιουργήθηκε από erwteumenos
Προσωρινο διπλωμα ειναι το χαρτι (κατι σαν βεβαιωση) που παιρνεις μολις δωσεις "πορεια" και περασεις και το εχεις μεχρι να εκδοθει το διπλωμα σου.
που σημαίνει ότι είχε ήδη δώσει εξετάσεις και είχε περάσει, οπότε έχει δίπλωμα ...
εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.

ermiss
09/09/2008, 23:33
Εμένα πάλι με ειδοποίησαν ότι είχε γίνει δικαστήριο ερήμην μου, με κάλεσαν απο την ασφάλεια.

Και εκκρεμούσε πρόστιμο γύρα στα 600 ευρώ.. Το χειρότερο ήταν ότι αυτό έγινε πριν 9 μήνες και τόσο καιρό, όπου αν με σταματούσαν θα έβλεπαν την απόφαση και θα γινόταν προσωποκράτηση μέχρι να πληρώσω. Το οποίο σημαίνει ότι αν ήμοθν διακοπές ή ήταν παρασκευή μέσα όλο το ΣΚ.

Όταν ρώτησα γιατί δεν ειδοποιήθηκα για την εκδίκαση μου είπαν ότι δεν με βρήκαν... Και στην όταν ξαναρώτησα τώρα πως με βρήκατε... απάντησε το όργανο "ααααα???"


Ζήτησα επανεκδίκαση ή κάπως έτσι την ίδια μέρα, πήγα με τον αστυνομικό απο την ασφάλεια, το μεσημέρι πέρασα απο το αυτόφωρο όπου ζήτησα νέα δίκη γιατί δεν ειδοποιήθηκα(το απέδειξα διότι κανείς δεν παρέλαβε την ¨κλήση¨για δικαστήριο).

Μου έδωσαν νέα ημερομηνία μετά απο αρκετές εβδομάδες, αλλά ταυτόχρονα είχα το αίτημα της επανεξέτασης πάνω μου μήπως και γίνει καμία στραβή και με σταματήσουν για έλεγχο στοιχείων.


Έγινε η δίκη, ο δικαστής ρώταγε γιατί δεν είχα δίπλωμα, απλές δικαιολογίες. (όντως ήμουν φαντάρος και δεν είχα) και ότι ήταν ανάγκη να οδηγήσω κλπ κλπ.

Ταλαιπωρία αλλα ξεμπέρδεψα.

sergiosm
10/09/2008, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Ταλαιπωρία

που όμως οφείλεται αποκλειστικά στο ΓΕΓΟΝΟΣ ότι οδηγούσες χωρίς δίπλωμα.

Δεν λέω, σωστό αυτό που λες για την "επίδοση" της αρχικής κλήσης, όμως αν ήσουν σωστός από την αρχή δεν θα είχε γίνει τίποτα.
:wave2:

ermiss
10/09/2008, 08:34
Αν ήμασταν σωστοί δεν θα υπήρχε Αστυνομία φίλε, Θα είχαμε εθνικές μόνο για μηχανές και επίσης δεν θα χρειαζόταν το φόρουμ επειδή θα τα ξέραμε προφανώς όλα.


Καλήμερα απο Γη

AntoD
10/09/2008, 08:45
Μια μικρη παρατηρηση…..

Οδηγεις από το 05 χωρις διπλωμα…..
Αρα και χωρις ασφαλεια…αφου καμια ασφαλιστική δεν σε ασφαλίζει εάν δεν εχεις διπλωμα….

Γιατι ρε φιλε….;


Το ξερεις ότι εάν σε χτυπησει καποιος και φταιει …και μεινεις 6 μηνες στο νοσοκομειο δεν υποχρεούται να σου πληρωσει τιποτα….

Γιατι…να εισαι παρανομος αφου γνωριζεις να αδηγας…;

Δεν είναι ανοητο…;

AntoD
10/09/2008, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
που όμως οφείλεται αποκλειστικά στο ΓΕΓΟΝΟΣ ότι οδηγούσες χωρίς δίπλωμα.

Δεν λέω, σωστό αυτό που λες για την "επίδοση" της αρχικής κλήσης, όμως αν ήσουν σωστός από την αρχή δεν θα είχε γίνει τίποτα.
:wave2:

5 χρονια παρανομια ειναι πολυ ρε φιλαρακο...πως να το κανουμε...

Ειμαστε οργανωμενη κοινωνια...δεν κανει ο καθενας οτι του κατεβει....

vangelis 64
10/09/2008, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Μια μικρη παρατηρηση…..

Οδηγεις από το 05 χωρις διπλωμα…..
Αρα και χωρις ασφαλεια…αφου καμια ασφαλιστική δεν σε ασφαλίζει εάν δεν εχεις διπλωμα….
Κι εγώ ο αφελής το ίδιο πράγμα πίστευα.Ότι καμμιά ασφαλιστική δεν σού κάνειο συμβόλαιο για όχημα το οποίο δεν είσαι ικανός να οδηγήσεις.
Αμ δε!Σε ασφαλίζουνε και σε παραασφαλίζουνε.Κι αν συμβεί ατύχημα,πληρώνεις.Καλό;:o

AntoD
10/09/2008, 08:59
Αρα πληρωνεις για να εισαι ανασφαλιστος!!!!

Ελληνικη πατεντα.....


Money for nothing.....

&

Money makes the world go around!!!

ermiss
10/09/2008, 09:08
Πληρώνεις δηλαδή για να γλιτώσεις την κλήση λόγο ασφάλειας...

lilipoua
10/09/2008, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Κι εγώ ο αφελής το ίδιο πράγμα πίστευα.Ότι καμμιά ασφαλιστική δεν σού κάνειο συμβόλαιο για όχημα το οποίο δεν είσαι ικανός να οδηγήσεις.
Αμ δε!Σε ασφαλίζουνε και σε παραασφαλίζουνε.Κι αν συμβεί ατύχημα,πληρώνεις.Καλό;:o




FYI
Υπάρχουν ασφαλιστικές που ασφαλίζουν το όχημα χωρίς να έχει δίπλωμα ο ιδιοκτήτης του. Απλά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα το οδηγεί κάποιος με δίπλωμα !!

sergiosm
10/09/2008, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
επειδή θα τα ξέραμε προφανώς όλα.
Καλήμερα απο Γη

δηλαδή δεν ήξερες ότι για να οδηγήσεις χρειάζεσαι δίπλωμα;

τόσο ... εξωγήινο σου φαίνεται αυτό;

ermiss
10/09/2008, 09:39
Αντιγράφω απο εδώ. Για να μην ξεφύγουμε απο το θέμα μας
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=65620&perpage=40&pagenumber=1


Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
οπα τι εγινε παλι εδω μεσα παιδια...πλακωσανε οι κοκακηδες????


εγω λεει δε προσπερναω ποτε απο δεξια..

.αχ αχ
αχ
αχ αχ
αχ
αχαχ
αχ αχ αχ

ρε ασταδιαλαααα...


και δε κανετε και σφηνες αναμεσα απο τα αυτοκινητα...και δε περνατε τα ορια ταχυτητας...
και δε γαματε πισωκολλητο γιατι απαξιωνεται τη γυναικα ετσι..

τι πολιτισμος τι ηθος τι κοινωνια αυτη των μηχανοβιων..ευγε...
εμεις θα σωσουμε το κοσμο.
:bawl: :rotflmao: :lol:


Εξωγήινο μου φαίνεται ότι πιστεύεις ότι δεν το ξέρω, αλλά θα πρέπει να μου υποδείξει κάποιος το παράνομο της υπόθεσης, όπως και το ότι δεν έκανα καμία αναφορά για την κλήση αλα για το παράλογο της εκδίκασης.


Επίσης παράλογο μου ακουγόταν ότι ενώ είχα δίπλωμα για 50ρι απο τροχαία με το 90ρι που κυκλοφορούσα ήμουν παράνομος και έπρεπε να συρθώ στα δικαστήρια απλά για να υποχρεωθώ να βγάλω δίπλωμα, λες και αλλιώς δεν θα το έβγαζα...

george72
10/09/2008, 09:49
απλως να αναφερω για τον φιλο που ειπε οτι ειχε καταδικαστει ερημην απο δικαστηριο,
με προστιμο και φυλακιση και οτι σε πιθανο ελεγχο μπλοκο η οτιδηποτε, θα υπηρχε ενταλμα...

η προσωποκρατηση για χρεη στο δημοσιο εχει καταργηθει......

ermiss
10/09/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από george72
απλως να αναφερω για τον φιλο που ειπε οτι ειχε καταδικαστει ερημην απο δικαστηριο,
με προστιμο και φυλακιση και οτι σε πιθανο ελεγχο μπλοκο η οτιδηποτε, θα υπηρχε ενταλμα...

η προσωποκρατηση για χρεη στο δημοσιο εχει καταργηθει......

Αυτό μου είπε ο τύπος στην Ασφάλεια, δεν το διασταύρωσα κιόλας. Και τώρα που το λες ούτε τον δικηγόρο θυμάμαι να ρώτησα. ΊΣως ήταν απλά υπερβολικός.

sergiosm
10/09/2008, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από george72
απλως να αναφερω για τον φιλο που ειπε οτι ειχε καταδικαστει ερημην απο δικαστηριο,
με προστιμο και φυλακιση και οτι σε πιθανο ελεγχο μπλοκο η οτιδηποτε, θα υπηρχε ενταλμα...

στις περιπτώσεις που η παράβαση ήταν ποινικό αδίκημα, στην κλήση πάνω έγραφε ημερομηνία δικασίμου.
Αν λοιπόν δεν πήγε, απλά και ωραία την έφαγε ερήμην.



Αρχικά δημιουργήθηκε από george72
η προσωποκρατηση για χρεη στο δημοσιο εχει καταργηθει......
Δεν είναι προσωποκράτηση για χρέση στο δημόσιο. Σύλληψη ήταν για να εκτίσει την ποινή που έφαγε, που ήταν κάποιες μέρες (ή μήνες) φυλακή. Επειδή όμως η ποινή αυτή ήταν εξαγοράσιμη, την πλήρωσε και έφυγε.

AntoD
10/09/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Αντιγράφω απο εδώ. Για να μην ξεφύγουμε απο το θέμα μας
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=65620&perpage=40&pagenumber=1




Εξωγήινο μου φαίνεται ότι πιστεύεις ότι δεν το ξέρω, αλλά θα πρέπει να μου υποδείξει κάποιος το παράνομο της υπόθεσης, όπως και το ότι δεν έκανα καμία αναφορά για την κλήση αλα για το παράλογο της εκδίκασης.





Επίσης παράλογο μου ακουγόταν ότι ενώ είχα δίπλωμα για 50ρι απο τροχαία με το 90ρι που κυκλοφορούσα ήμουν παράνομος και έπρεπε να συρθώ στα δικαστήρια απλά για να υποχρεωθώ να βγάλω δίπλωμα, λες και αλλιώς δεν θα το έβγαζα...

:a21:
1. το λινκ που μας εδωσες το διαβασες.....το τι κραξιμο επεσε το ειδες...την συγνωμη του παιδιου που το εγραψε διοτι καταλαβε την μ@λ@κι@ που ειπε την ειδες....μαλλον οχι...


2.-"να υποχρεωθώ να βγάλω δίπλωμα, λες και αλλιώς δεν θα το έβγαζα."
Ο φιλος 5χρονια μετα τα 18 του και 3 μετα την κληση ΔΕΝ το εβγαλε!!!!!
ΜΟΝΟ με την δικασιμο το σκεφτηκε....αρα καταριπτετε το επιχειρημα σου!!!
:a31:

Τα λεμε:wave2:

ermiss
10/09/2008, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

Δεν είναι προσωποκράτηση για χρέση στο δημόσιο. Σύλληψη ήταν για να εκτίσει την ποινή που έφαγε, που ήταν κάποιες μέρες (ή μήνες) φυλακή. Επειδή όμως η ποινή αυτή ήταν εξαγοράσιμη, την πλήρωσε και έφυγε. [/B]


Ακριβώς αυτό, έχεις απόλυτο δίκιο.

Μόνο που για μη κατοχή διπλώματος(να μην έχεις καθόλου όχι απλά να μην το έχεις μαζί σου) δεν κόβουν κλήση, δεν παίρνεις τίποτα. Γίνετε μηνυτήρια αναφορά απο το όργανο, για αυτό σου παίρνουν τα στοιχεία.

Σε απλή κλήση, στην δίνουν και γράφει (έγραφε τουλάχιστον) την τακτική δικάσιμη μετά αρκετές εβδομάδες, στην μήνυση όταν δεν έχεις δίπλωμα, γίνετε μηνυτήρια αναφορά και μετά απο αρκετούς μήνες (2+ χρόνια σε εμένα) γίνετε το δικαστήριο, όπου και σε καλούν να παραβρεθείς για αν δικαστείς. Αυτό το τελευταίο δεν έγινε σε εμένα, οπότε μπήκα σε όλες τις διαδικασίες.

Δικάστηκα ερήμην, δεν θυμάμαι πόσο, και ήταν εξαγοράσιμη για 600 ευρώ νομίζω, οπότε σε οποιοδήποτε έλεγχο γίνοταν προσωποκράτηση είτε μέχρι να πληρώσω είτε να εκτίσω τη ποινή.

Για τόσο μαμάκες δηλαδή οι άνθρωποι...



Και το πιο τραγικό? Απο την ασφάλεια με πήραν τηλέφωνο μερικές ημέρες αφού επέστρεψα απο διακοπές στην Θεσσαλονίκη , είχα 2 ατυχήματα με το αμάξι.
Στο ένα χτύπησα πλάι με μία μηχανή, ευτυχώς το παιδί δεν έπαθε τίποτα, αλλά απο το σοκ που πήρε δεν κάλεσα καν την αστυνομία, αν και είχα λίγες ζημιές στο πλάι και αυτός απλά γρατζουνιές, ηρέμησε, τα είπαμε, χαλαρώσαμε και φύγαμε.
Και στο δεύτερο, βρήκα το πρωί το αμάξι με ένα γερό χτύπημα στο πίσω φτερό, το χτύπησαν το βράδυ παρκαρισμένο και έφυγαν, επίσης επειδή ήμουν εκτός και δεν έβγαζα άκρη, δεν κάλεσα καν αστυνομία...

Θα μπορούσαν να με βούταγαν και στις 2 περιπτώσεις, απλά επειδή κάποιο όργανο :a31:

VanDiemen
10/09/2008, 12:02
Γιατί δεν είχες δίπλωμα; :mad:

ermiss
10/09/2008, 12:08
moi?

mats8282
10/09/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από erwteumenos
ειμαι 23 και δεν εχω διπλωμα(σφαλμα το αναγνωριζω).

Το κακο ειναι οτι,εκτος απο το να τα αναγνωριζουμε,πολλες φορες τα πληρωνουμε κιολας :winka:

lakou636
10/09/2008, 13:26
Αν δεν προλαβεισ να βγαλεισ το διπλωμα μεχρι να γινει το δικαστηριο μπορεισ να στειλεισ καποιον δικο σου να ζητησει αναβολη ....μπορει να ειναι λογοσ υγειασ με μια βεβαιωση απο δημοσιο νοσοκομειο οτι π.χ εχεισ γαστρεντεριτιδα και οτι πρεπει να παραμεινεισ κλινηρης....
αλλα για να αθωωθεισ πρεπει να βγαλεισ το διπλωμα να το δειξεισ στη εδρα και οπωσ σου ειπαν και παραπανω να πεισ οτι λογω αναγκησ αναγκαστηκεσ να το οδηγησεισ χωρισ διπλωμα.

spyro
10/09/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
:a21:
1. το λινκ που μας εδωσες το διαβασες.....το τι κραξιμο επεσε το ειδες...την συγνωμη του παιδιου που το εγραψε διοτι καταλαβε την μ@λ@κι@ που ειπε την ειδες....μαλλον οχι...


Δέν είναι ακριβώς έτσι αλλά ...............δεν βαριέσαι γιατί να σκαλίσουμε "ξεχασμένες" πληγές

:beer: