PDA

View Full Version : Εκκλησία πέταξε στο δρόμο άπορη οικογένεια



Σελίδες : [1] 2

sergiosm
17/10/2008, 16:19
17/10/2008

Αίσθηση προκαλεί η απόφαση εκκλησιαστικού συμβουλίου να πετάξει, στην κυριολεξία, στο δρόμο μια άπορη και πολύτεκνη οικογένεια, από διαμέρισμα ιδιοκτησίας Ιερού ναού.
Εκκλησιαστικό Συμβούλιο Ιερού Ναού έκανε έξωση σε οικογένεια του Τυρνάβου, ενεργοποιώντας σχετική απόφαση δικαστηρίου, επειδή η οικογένεια δεν είχε καταβάλει τα ενοίκια για το διαμέρισμα το οποίο ανήκει στην εκκλησία.
Η οικογένεια που αποτελείται από συνταξιούχο πατέρα, την σύζυγο και την κόρη με τα τρία ανήλικα παιδιά της, είχε δηλώσει αδυναμία στην εξόφληση των ενοικίων ελπίζοντας ότι η τοπική εκκλησία θα έδειχνε κατανόηση και δεν θα προχωρούσε σε ενεργοποίηση της δικαστικής απόφασης.
Όμως, το συμβούλιο επέλεξε να θέσει σε εφαρμογή την δικαστική απόφαση, ενώ ο νομικός σύμβουλος του ναού υποστήριξε ότι το εκκλησιαστικό συμβούλιο έκανε μεγάλη υπομονή αλλά συνάντησε την αδιαφορία των ενοικιαστών με αποτέλεσμα να προσφύγει στη δικαιοσύνη.

http://greece.flash.gr/soon/2008/10/17/41666id/

LsKostas
17/10/2008, 17:00
Aλητες

LARISEOS
17/10/2008, 17:07
ειλικρινά πρέπει να τουσ φτυνουμε στον δρομο τουσ παπαδες να φοβανται να βγαινουν εξω!!!

θα φτάσουμε στο σημείο που καποια στιγμη θα τούς καίμε όπως καίγανε αυτοι κάποτε όπιον δεν γούσταραν αλλα και όπιο κοριτσάκι δεν τούς εκανε τα γλυκά μάτια!!!!

έχουν και γενια αμα αρπάξουν δεν θα σβήνουν με τπτ!


εγω βασικα δεν δηνω ουτε 10 λεπτα στουσ καραγκιοζηδες!!!!!

δεν ειμαι κόμματο κολλημένος αλλα εγω έδωσα εδω τον ψήφο μου!!!!


Fileleutheri Summaxia - Diaxorismos Ekklisias Kratous

http://www.youtube.com/watch?v=gU4irby4He0&feature=related

DIMITRIS Z750
17/10/2008, 17:11
Eμειs φταιμε που παμε εκκλησια και τουs δινουμε τα λεφτα μαs και αγοραζουν διαμερισματα
αλλα και το κρατοs που τουs πληρωνει το μηνιατικο,βρε υοστ απο δω παλιο κλεφτεs

idomeneas
17/10/2008, 18:01
καλό θα είναι αν δεν γνωρίζουμε κάποια πράγματα να μην μιλάμε...

arxaios
17/10/2008, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
καλό θα είναι αν δεν γνωρίζουμε κάποια πράγματα να μην μιλάμε...

Όπως επίσης καλό είναι να μην πετάμε μια φράση και να την κάνουμε ..............
Αν έχεις κάτι να πεις .......... πες το !!!
Αν αισθάνεσαι ότι πρέπει και μπορείς να υπερασπίσεις το ιερατείο ............. κάνε το !!!
Αλλά να είσαι έτοιμος και για τον αντίλογο !!!

Σίγουρα δεν είναι όλοι οι παπάδες σκάρτοι ......... αλλά ................

hidefnick
17/10/2008, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
καλό θα είναι αν δεν γνωρίζουμε κάποια πράγματα να μην μιλάμε...

Περιμένουμε ...........



Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Σίγουρα δεν είναι όλοι οι παπάδες σκάρτοι ......... αλλά ................

Μόνο το 80-90% (άποψή μου σεβαστή όσο και όλες οι άλλες)

LARISEOS
17/10/2008, 18:15
ΝΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ!!!!!!!!!

SeNNinhA
17/10/2008, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
καλό θα είναι αν δεν γνωρίζουμε κάποια πράγματα να μην μιλάμε...

Δεν χρειάζεται να γνωρίζουμε πράγματα για να συμπεράνουμε ότι η ΕΚΚΛΗΣΙΑ σαν οργανισμός είναι απλά μια τεράστια μπίζνα και καμία σχέση δεν έχει με την πραγματική πίστη.

Με την περιουσία που έχει η εκκλησία (νόμιμη και παράνομη... ας μην το συζητήσουμε) θα έπρεπε έστω και για τα μάτια του κόσμου να έχει σε κάθε πρωτεύουσα νομού (τουλάχιστον), από ενα ΟΡΦΑΝΟΤΡΟΦΙΟ, ενα ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ, μια στεγη για άπορους/άστεγους με συσίτιο και ενα ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ με δωρεάν νοσηλεία.

Όλα αυτά θα μπορούσαν να έχουν γίνει και να λειτουργούν με έξοδα της Εκκλησίας και πάλι να είναι ΤΡΕΛΑ ΠΛΟΥΣΙΟΙ.

Αλλα είναι η χειρότερη ΦΑΡΑ από ΟΛΟΥΣ (οι απλοί παπάδες εξαιρούνται) διότι σου πουλάνε απο πάνω και ΠΙΣΤΗ.

ΑΠΟΡΩ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ!!!!!!!!!!

LARISEOS
17/10/2008, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν χρειάζεται να γνωρίζουμε πράγματα για να συμπεράνουμε ότι η ΕΚΚΛΗΣΙΑ σαν οργανισμός είναι απλά μια τεράστια μπίζνα και καμία σχέση δεν έχει με την πραγματική πίστη.

Με την περιουσία που έχει η εκκλησία (νόμιμη και παράνομη... ας μην το συζητήσουμε) θα έπρεπε έστω και για τα μάτια του κόσμου να έχει σε κάθε πρωτεύουσα νομού (τουλάχιστον), από ενα ΟΡΦΑΝΟΤΡΟΦΙΟ, ενα ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ, μια στεγη για άπορους/άστεγους με συσίτιο και ενα ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ με δωρεάν νοσηλεία.

Όλα αυτά θα μπορούσαν να έχουν γίνει και να λειτουργούν με έξοδα της Εκκλησίας και πάλι να είναι ΤΡΕΛΑ ΠΛΟΥΣΙΟΙ.

Αλλα είναι η χειρότερη ΦΑΡΑ από ΟΛΟΥΣ (οι απλοί παπάδες εξαιρούνται) διότι σου πουλάνε απο πάνω και ΠΙΣΤΗ.

ΑΠΟΡΩ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ!!!!!!!!!!

ΟΤΑΝ ΚΑΟΥΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΞΕΡΕΙΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ....ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΛΙΟ ΠΑΠΑΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΥΧΑΙΛΑΙΟ.....ΒΑΠΤΙΣΗ , ΓΑΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΕΠΩΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΕΙΛΕΙ ΝΑ ΚΛΗΣΕΙ ΤΟ AIRCODITION,,,,,,


KANENAS DEN EXEREITAI!

SeNNinhA
17/10/2008, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
ΟΤΑΝ ΚΑΟΥΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΞΕΡΕΙΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ....ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΛΙΟ ΠΑΠΑΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΥΧΑΙΛΑΙΟ.....ΒΑΠΤΙΣΗ , ΓΑΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΕΠΩΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΕΙΛΕΙ ΝΑ ΚΛΗΣΕΙ ΤΟ AIRCODITION,,,,,,


KANENAS DEN EXEREITAI!

Δεν μου έχει τύχει οπότε δεν μπορώ να πω κάτι

arxaios
17/10/2008, 18:26
Για μένα είναι απλά τα πράγματα .............. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις κύρηγμα για την ταπεινότητα και την αγάπη φορόντας άμφια και σταυρούς και τιάρες που θα μπορούσαν να θρέψουν και να σπουδάσουν τουλάχιστον 1 οικογένεια !!!
Όσο για την εκκλησιαστική περιουσία και την μοναστηριακή περιουσία ....... για εξηγήστε μου ΤΙ την χρειάζεται κάποιος που θέλει να λέγεται "ταπεινός υπηρέτης του θεού" ;;;

ΔΗΜΕΥΣΗ & ΑΝΑΚΑΤΑΝΟΜΗ ................. σε αγρότες και μη έχοντες

Akatanomastos
17/10/2008, 18:38
ο οποιοσδηποτε θελει να συμμετεχει στις αποφασεις, να εχει επιροη και δυναμη πρεπει να χει χρημα.

και 5.000.000.000. πιστους να εχεις, αν δεν εχεις φραγκα εισαι ενα τιποτα,


ΑΝ, λεμε ΑΝ η εκκλησια τα μοιραζε ολα στους φτωχους την επομενη μερα θα ειχε διαλυθει, οποτε μην απορουμε για ολο αυτον τον πλουτο.
αλλο καλο παραδειγμα ο παππας και το κρατιδιο του..

ευτυχως που ζουμε στο 2008 και βλεπουμε, καταλαβαινουμε και σιγα σιγα και ο κοσμακης τους αντιμετοπιζει οπως τους αρμοζει, ως μια επιχειρηση με ξεπερασμενο προιον..

harvester
17/10/2008, 18:39
εχω παει να φωτογραφησω γαμο στον βολο και με φωναζει ο παππας.

π.-απο εδω εισαι
ε-οχι απο Λαρισα
π- να ξερεις οι φωτογραφοι εδω πληρωνουν για να φωτογραφησουν
ε- για πιο λογο παπα να πληρωσω?
π- να ξερεις τα φωτα
ε-δηλαδη παπα να σου δωσω 1 ευρω επειδη θα 1200W για μια ωρα?
π-ενα ευρω??? να τεκνο μου πρεπει να καταλαβεις
ε- τι να καταλαβω πατερ
π- δουλεια η δικη σας, δουλεια και δικη μας
ε- τον κοιταξα με μια απεχθεια και του εδωσα 15 ευρω
π- να σου κοψω αποδειξη μου λεει

και μου κοβει μια αποδειξη υπερανεγερσεως του ναου :wave2:

Operater
17/10/2008, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
εχω παει να φωτογραφησω γαμο στον βολο και με φωναζει ο παππας.

π.-απο εδω εισαι
ε-οχι απο Λαρισα
π- να ξερεις οι φωτογραφοι εδω πληρωνουν για να φωτογραφησουν
ε- για πιο λογο παπα να πληρωσω?
π- να ξερεις τα φωτα
ε-δηλαδη παπα να σου δωσω 1 ευρω επειδη θα 1200W για μια ωρα?
π-ενα ευρω??? να τεκνο μου πρεπει να καταλαβεις
ε- τι να καταλαβω πατερ
π- δουλεια η δικη σας, δουλεια και δικη μας
ε- τον κοιταξα με μια απεχθεια και του εδωσα 15 ευρω
π- να σου κοψω αποδειξη μου λεει

και μου κοβει μια αποδειξη υπερανεγερσεως του ναου :wave2:

και τα παίρνουν αγρίως από τους κουμπάρους....

mars696
17/10/2008, 18:45
Εχω δουλεψει κι εγω σε φωτογραφειο σε γαμους και βαπτισεις το τι χρημα και γυφτια παιζει δεν λεγεται! Λεω αυτο που εχω ζησει.Τωρα γενικα για εκκλησια...?για μενα δεν εχει καμια σχεση εκκλησια με πιστη,ουτε καν!!!

950dim
17/10/2008, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
εχω παει να φωτογραφησω γαμο στον βολο και με φωναζει ο παππας.

π.-απο εδω εισαι
ε-οχι απο Λαρισα
π- να ξερεις οι φωτογραφοι εδω πληρωνουν για να φωτογραφησουν
ε- για πιο λογο παπα να πληρωσω?
π- να ξερεις τα φωτα
ε-δηλαδη παπα να σου δωσω 1 ευρω επειδη θα 1200W για μια ωρα?
π-ενα ευρω??? να τεκνο μου πρεπει να καταλαβεις
ε- τι να καταλαβω πατερ
π- δουλεια η δικη σας, δουλεια και δικη μας
ε- τον κοιταξα με μια απεχθεια και του εδωσα 15 ευρω
π- να σου κοψω αποδειξη μου λεει

και μου κοβει μια αποδειξη υπερανεγερσεως του ναου :wave2:

Τυχερος εισαι!
Θα μπορουσε να σου ζητησει ¨αερα¨ για το χωρο,
προμηθεια για την ¨ετοιμη δουλεια¨,
ενα ποσοστο για τους ¨κομπαρσους¨που γεμιζουν το φοντο(τους καλεσμενους)
το σκηνικο(κερακια,καντηλια κλπ),
Δημοτικα τελη,
Αντιτιμο για το παρκινκ στο χωρο του ιερου Ναου...
δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

harvester
17/10/2008, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
και τα παίρνουν αγρίως από τους κουμπάρους....
150 ευρω με δυο πολυελαιους και ανεμιστηρα :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

deusXT
17/10/2008, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
καλό θα είναι αν δεν γνωρίζουμε κάποια πράγματα να μην μιλάμε...
είχε κανει η μητερα το σπιτι οικο ανοχης?
το ειχε κανει ο φάδερ χαρτοπαικτική λέσχη?
καναν τρελά παρτι?
εκαναν τρελά εξοδα σε εκλυτο τροπο ζωής και δε πληρωναν τα νοικια?
γουάτ?

τελικά η μαλκία μερικών στην εκκλησία πάει σύννεφο. Δε φτανει που εχουν γίνει βούκινο με τα βαλτοπεδια πρεπει να τους εχει και καποιος απο το χεράκι να τους εξηγει το ρόλο τους.

Φορολογηση τωρα ψηφιζω εγω.

SeNNinhA
17/10/2008, 18:50
Δεν έχω αντίρηση να τα δώσω ΑΛΛΑ να δω έστω και μια κίνηση που να τα αξιοποιεί και να αξίζει να τα δώσω.

Όχι για αγιογραφίες, ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ άχρηστους ναούς, τιάρες χρυσές και mercendes !!!!!!!

harvester
17/10/2008, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν έχω αντίρηση να τα δώσω ΑΛΛΑ να δω έστω και μια κίνηση που να τα αξιοποιεί και να αξίζει να τα δώσω.

Όχι για αγιογραφίες, ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ άχρηστους ναούς, τιάρες χρυσές και mercendes !!!!!!!
οι αγιογραφιες ειναι ολες απο δωρεες και μαντεψε απο τα λεφτα που μαζευονται για να χτιστει ενας ναος ενα ποσοστο 20% δινεται στον δεσποτη.
αν εσυ δηλαδη θελεις να χτισεις μια εκκλησια πρεπει να δωσει και λεφτα στον δεσποτη αλλα θα θεωρηθει αιρετικη:yuck:

harvester
17/10/2008, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Τυχερος εισαι!
Θα μπορουσε να σου ζητησει ¨αερα¨ για το χωρο,
προμηθεια για την ¨ετοιμη δουλεια¨,
ενα ποσοστο για τους ¨κομπαρσους¨που γεμιζουν το φοντο(τους καλεσμενους)
το σκηνικο(κερακια,καντηλια κλπ),
Δημοτικα τελη,
Αντιτιμο για το παρκινκ στο χωρο του ιερου Ναου...
δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο...
θα μπορουσα και εγω μετα να του δωσω τα @@ μου να τα λιβανιζει :rotflmao: :rotflmao:

DIMITRIS Z750
17/10/2008, 19:05
Eδω βλεπειs εκκλησιεs να κανουν 25 χρονια να φιαχτουν και αλλεs 5χρονια γιατι τι
γινεται ?δεν βρισκουν μαστορα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

950dim
17/10/2008, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
θα μπορουσα και εγω μετα να του δωσω τα @@ μου να τα λιβανιζει :rotflmao: :rotflmao:
Ωπ επικινδυνο αυτο φιλε...:nono:
Τοτε δε θα σε χρεωνε τιποτε...;)

harvester
17/10/2008, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν χρειάζεται να γνωρίζουμε πράγματα για να συμπεράνουμε ότι η ΕΚΚΛΗΣΙΑ σαν οργανισμός είναι απλά μια τεράστια μπίζνα και καμία σχέση δεν έχει με την πραγματική πίστη.

Με την περιουσία που έχει η εκκλησία (νόμιμη και παράνομη... ας μην το συζητήσουμε) θα έπρεπε έστω και για τα μάτια του κόσμου να έχει σε κάθε πρωτεύουσα νομού (τουλάχιστον), από ενα ΟΡΦΑΝΟΤΡΟΦΙΟ, ενα ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ, μια στεγη για άπορους/άστεγους με συσίτιο και ενα ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ με δωρεάν νοσηλεία.

Όλα αυτά θα μπορούσαν να έχουν γίνει και να λειτουργούν με έξοδα της Εκκλησίας και πάλι να είναι ΤΡΕΛΑ ΠΛΟΥΣΙΟΙ.

Αλλα είναι η χειρότερη ΦΑΡΑ από ΟΛΟΥΣ (οι απλοί παπάδες εξαιρούνται) διότι σου πουλάνε απο πάνω και ΠΙΣΤΗ.

ΑΠΟΡΩ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ!!!!!!!!!!
ποσο δικαιο εχεις :( θα μπορουσε καθε πολη να εχει εναν πνευμονα πολιτισμου και ανθρωπιας αλλα.

harvester
17/10/2008, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Ωπ επικινδυνο αυτο φιλε...:nono:
Τοτε δε θα σε χρεωνε τιποτε...;)
εδω μου εδινε οτι ηθελα ενας πατερ να παω σπιτι του να πιουμε καφε και να φωτογραφισω τις αγιογραφιες του:yuck:


μπορω να πω τωρα που δεν εχω μια να παω :rotflmao: :rotflmao:

AUFGEBRACHT
17/10/2008, 19:10
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
[B]ειλικρινά πρέπει να τουσ φτυνουμε στον δρομο τουσ παπαδες να φοβανται να βγαινουν εξω!!!

θα φτάσουμε στο σημείο που καποια στιγμη θα τούς καίμε όπως καίγανε αυτοι κάποτε όπιον δεν γούσταραν αλλα και όπιο κοριτσάκι δεν τούς εκανε τα γλυκά μάτια!!!!

έχουν και γενια αμα αρπάξουν δεν θα σβήνουν με τπτ!


Ωραία η λογική σου...Πως θα σου φαινόταν σε κάποιο άλλο φόρουμ να έγραφε κάποιος πως τον λήστεψαν τσαντάκηδες καβάλα σε μηχανή και να υπήρχαν σχόλια του στύλ ειλικρινά όσους καβαλάνε μηχανές πρέπει να τους πετάμε κάτω να φοβούνται να καβαλήσουν πάλι και να τους καίμε σε κρεματόρια γιατί με τα δερμάτινα που φοράνε αρπάζουν δύσκολα....ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!! Γιατί γενικεύουμε τα πάντα; Η εκκλησία είναι ένα αντίγραφο της σάπιας κοινωνίας μας,υπάρχουν καλοί υπάρχουν και κακοί...Υπάρχουν κακοί παπάδες υπάρχουν και καλοί,καλοί αστυνομικοί και επίορκοι αστυνομικοί,καλοί δημοσιογράφοι και κακοί δημοσιογράφοι,καλοί μοτοσυκλετιστές και κακοί μοτοσυκλετιστές...Μη βάζουμε τα πάντα στο ίδιο τσουβάλι...Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι και δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου,αλλά αυτά που λες είναι επικίνδυνα...Παλιά σε σταμάταγαν οι μπάτσοι κι έβγαζαν και τα κλειδιά σου και τα κράταγαν μαζί τους μέχρι να σε ελέγξουν γιατί μοτοσυκλετιστής ίσον αλητόβιος και παράνομος.Σταμάταγε μηχανή έξω από τράπεζα και σήμαινε συναγερμός...Στο στρατό είχαμε δύο τύπους από Λάρισα οι οποίοι μας είχαν ρημάξει στην κλεψιά και συνέχεια τους βρίσκαμε λιώμα από την πρέζα...Βάσει της λογικής σου ΟΛΟΙ οι Λαρισαίοι είναι δηλ κλεφτρόνια και πρεζάκηδες;


:nono:

harvester
17/10/2008, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
[B]ειλικρινά πρέπει να τουσ φτυνουμε στον δρομο τουσ παπαδες να φοβανται να βγαινουν εξω!!!

θα φτάσουμε στο σημείο που καποια στιγμη θα τούς καίμε όπως καίγανε αυτοι κάποτε όπιον δεν γούσταραν αλλα και όπιο κοριτσάκι δεν τούς εκανε τα γλυκά μάτια!!!!

έχουν και γενια αμα αρπάξουν δεν θα σβήνουν με τπτ!


Ωραία η λογική σου...Πως θα σου φαινόταν σε κάποιο άλλο φόρουμ να έγραφε κάποιος πως τον λήστεψαν τσαντάκηδες καβάλα σε μηχανή και να υπήρχαν σχόλια του στύλ ειλικρινά όσους καβαλάνε μηχανές πρέπει να τους πετάμε κάτω να φοβούνται να καβαλήσουν πάλι και να τους καίμε σε κρεματόρια γιατί με τα δερμάτινα που φοράνε αρπάζουν δύσκολα....ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!! Γιατί γενικεύουμε τα πάντα; Η εκκλησία είναι ένα αντίγραφο της σάπιας κοινωνίας μας,υπάρχουν καλοί υπάρχουν και κακοί...Υπάρχουν κακοί παπάδες υπάρχουν και καλοί,καλοί αστυνομικοί και επίορκοι αστυνομικοί,καλοί δημοσιογράφοι και κακοί δημοσιογράφοι,καλοί μοτοσυκλετιστές και κακοί μοτοσυκλετιστές...Μη βάζουμε τα πάντα στο ίδιο τσουβάλι...Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι και δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου,αλλά αυτά που λες είναι επικίνδυνα...Παλιά σε σταμάταγαν οι μπάτσοι κι έβγαζαν και τα κλειδιά σου και τα κράταγαν μαζί τους μέχρι να σε ελέγξουν γιατί μοτοσυκλετιστής ίσον αλητόβιος και παράνομος.Σταμάταγε μηχανή έξω από τράπεζα και σήμαινε συναγερμός...Στο στρατό είχαμε δύο τύπους από Λάρισα οι οποίοι μας είχαν ρημάξει στην κλεψιά και συνέχεια τους βρίσκαμε λιώμα από την πρέζα...Βάσει της λογικής σου ΟΛΟΙ οι Λαρισαίοι είναι δηλ κλεφτρόνια και πρεζάκηδες;


:nono:
ειναι!!! εδω κλεψανε εμενα που ημουν και ασημι τους :rotflmao: :rotflmao:

AUFGEBRACHT
17/10/2008, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
ειναι!!! εδω κλεψανε εμενα που ημουν και ασημι τους :rotflmao: :rotflmao:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idomeneas
17/10/2008, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
[

Ωραία η λογική σου...Πως θα σου φαινόταν σε κάποιο άλλο φόρουμ να έγραφε κάποιος πως τον λήστεψαν τσαντάκηδες καβάλα σε μηχανή και να υπήρχαν σχόλια του στύλ ειλικρινά όσους καβαλάνε μηχανές πρέπει να τους πετάμε κάτω να φοβούνται να καβαλήσουν πάλι και να τους καίμε σε κρεματόρια γιατί με τα δερμάτινα που φοράνε αρπάζουν δύσκολα....ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!! Γιατί γενικεύουμε τα πάντα; Η εκκλησία είναι ένα αντίγραφο της σάπιας κοινωνίας μας,υπάρχουν καλοί υπάρχουν και κακοί...Υπάρχουν κακοί παπάδες υπάρχουν και καλοί,καλοί αστυνομικοί και επίορκοι αστυνομικοί,καλοί δημοσιογράφοι και κακοί δημοσιογράφοι,καλοί μοτοσυκλετιστές και κακοί μοτοσυκλετιστές...Μη βάζουμε τα πάντα στο ίδιο τσουβάλι...Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι και δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου,αλλά αυτά που λες είναι επικίνδυνα...Παλιά σε σταμάταγαν οι μπάτσοι κι έβγαζαν και τα κλειδιά σου και τα κράταγαν μαζί τους μέχρι να σε ελέγξουν γιατί μοτοσυκλετιστής ίσον αλητόβιος και παράνομος.Σταμάταγε μηχανή έξω από τράπεζα και σήμαινε συναγερμός...Στο στρατό είχαμε δύο τύπους από Λάρισα οι οποίοι μας είχαν ρημάξει στην κλεψιά και συνέχεια τους βρίσκαμε λιώμα από την πρέζα...Βάσει της λογικής σου ΟΛΟΙ οι Λαρισαίοι είναι δηλ κλεφτρόνια και πρεζάκηδες;


:nono: [/B]

πιστεύω το προαναφερθέν να σας καλύπτει...
Εάν δεν σας καλύπτει ισχύουν τα εξής:

1. Ο καθένας έχει απόλυτο νόμιμο δικαίωμα να υπερασπίζετε τα συμφεροντά του...
2. Δεν ακούσαμε την αντίπερα όχθη για ποιο λόγω προέβησαν σε τέτοια κίνηση...
3. και τελευταίο, δεν σας πειράζει που για 350 ευρώ απλήρωτη κλήση της τροχαίας πριν δύο μέρες (από εκπομπή του Παπαδάκη) έκαναν κατάσχεση ένα σπίτι, σας πειράζει η εκκλησία που στο κάτω κάτω της γραφής ταϊζει τόσο κόσμο και κοσμάκη...

harvester
17/10/2008, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
πιστεύω το προαναφερθέν να σας καλύπτει...
Εάν δεν σας καλύπτει ισχύουν τα εξής:

1. Ο καθένας έχει απόλυτο νόμιμο δικαίωμα να υπερασπίζετε τα συμφεροντά του...
2. Δεν ακούσαμε την αντίπερα όχθη για ποιο λόγω προέβησαν σε τέτοια κίνηση...
3. και τελευταίο, δεν σας πειράζει που για 350 ευρώ απλήρωτη κλήση της τροχαίας πριν δύο μέρες (από εκπομπή του Παπαδάκη) έκαναν κατάσχεση ένα σπίτι, σας πειράζει η εκκλησία που στο κάτω κάτω της γραφής ταϊζει τόσο κόσμο και κοσμάκη...
η εκκλησια ταιζει κοσμο και κοσμακι?
με ποιον τροπο ρε φιλε γιατι ακομα και τα σισιτια απο εθελοντες γινονται.

και μαλλον μπερδευσαι το κρατος εχει καθε λογο να ειναι μπουρδελο, η εκκλησια δεν εχει κανενα αλοθι.

idomeneas
17/10/2008, 20:10
αυτά που λέω δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου...
είναι πράγματα που έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια...
δυστυχώς μέσα στην σύψη που επικρατεί σήμερα στην Ελλάδα η μπάλα έχει πάρει και την εκκλησία...
η αλήθεια όμως είναι ότι υπάρχουν μοναχοί και παπάδες που πραγματικά πιστεύουν σε αυτό που κάνουν,
και γενικά ιστορικά η εκκλησία έχει βοηθήσει την Ελλαδίτσα μας...
Κίσινγκερ και λοιπά σκουλίκια ξέρουν πολύ καλά που χτυπάνε...
αυτά, δεν έχω διάθεση για καβγάδες, ούτε είμαι ο ρομπέν των παπάδων...
κάποια πράγματα όμως καλό είναι να λέγονται με το ονομά τους...

harvester
17/10/2008, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
αυτά που λέω δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου...
είναι πράγματα που έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια...
δυστυχώς μέσα στην σύψη που επικρατεί σήμερα στην Ελλάδα η μπάλα έχει πάρει και την εκκλησία...
η αλήθεια όμως είναι ότι υπάρχουν μοναχοί και παπάδες που πραγματικά πιστεύουν σε αυτό που κάνουν,
και γενικά ιστορικά η εκκλησία έχει βοηθήσει την Ελλαδίτσα μας...
Κίσινγκερ και λοιπά σκουλίκια ξέρουν πολύ καλά που χτυπάνε...
αυτά, δεν έχω διάθεση για καβγάδες, ούτε είμαι ο ρομπέν των παπάδων...
κάποια πράγματα όμως καλό είναι να λέγονται με το ονομά τους...
ωραια πες λοιπον.
ποσα ορφανοτροφεια εχει η εκκλησια στην ελλαδα?
ποσα γηροκομεια?
ποσους χωρους αναψυχης?

πες μου απο ποτε πρεπει να πληρωνουμε 150ευρω για ενα μυστηριο?

ποια μπαλα εχει παρει την εκκλησια.ο κοσμος δεν ειναι χαζος γι'αυτο εξαλου και την εχει κανει απο την εκκλησια.

πες μου τελος με τι ποινες τημωρηθηκαν ολοι αυτοι που κλεβανε στα τεμπη, με τι ποινη τιμωρηθηκε ο παπας που ασελγουσε σε παιδια, τι καναν για τον αγριοφουστα παπα του στρατου που την επεφτε στους φανταρους για να τον παρουν πιπα........

:wave2:

Tpap
17/10/2008, 21:38
Οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί έστω κατ'ελάχιστον με την ιστορία αυτού του τόπου, θα έχει διαπιστώσει πως Ελληνισμός και Εκκλησία ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ. :wave2:

EVI
17/10/2008, 21:48
θα συμφωνησω οτι η Εκκλησια εχει φυγει απο το σωστο δρομο που υποτιθετε οτι θα επρεπε να ειναι.

vas_sia
17/10/2008, 22:20
χαχα

Η εκκλησία μια ζωή την ίδια δουλεία κάνει απλά εμείς αρχίζουμε να τα βλέπουμε οτι η εκκλησία την εχεί δεί σαν φρανσάιζ του Θεού

ρόμπες (http://www.youtube.com/watch?v=rQ0F_D9hL9A&feature=related)

cityfly
17/10/2008, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
.
η αλήθεια όμως είναι ότι υπάρχουν μοναχοί και παπάδες που πραγματικά πιστεύουν σε αυτό που κάνουν,


αυτό είναι αλήθεια
αλλά μην μπερδεύεις τους παπάδες με την εκκλησία
όταν λέμε εκκλησία εννοούμε την ηγεσία της
και αυτή ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε για τίποτα παρά μόνο για τα συμφέροντα της

m1ke
17/10/2008, 23:59
Ο Παππούς μου έλεγε:
"ο Θεός να σε φυλάει από τα πισινά του μουλαριού και από τα μπροστινά του καλόγερου" :rolleyes:

matador
18/10/2008, 00:33
οπα παιδια ,γηροκομεια η εκκλησια εχει και μαζευει αρκετους γεροντους,μη τα ισοπεδωνουμε ολα

απλα σα βασικη προυποθεση για να παει καποιος ειναι να εχει καποια ιδιοκτησια στο ονομα του και να μην εχει και καλες σχεσεις με τους φυσικους κληρονομους του

vestromas
18/10/2008, 00:48
Εγω δεν εξαιρω κανεναν παππα για τον απλουστατο λογο οτι κανουν υποταγη στους μεγαλολαμογιους μητροπολιτς κλπ.
Θα εξαιρεσω αυτον που θα αντισταθει και με το θαρος της γνωμης του θα τους ξεμπροστιασει και θα παραιτηθει.
Οσοι την κανουν γαργαρα εχουν για μενα την ιδια ευθυνη και υποστηριζουν το επαγγελμα τους και τα συνδικαλιστικα τους.:beer: :wave2:

VanDiemen
18/10/2008, 01:15
Το θέμα είναι το εξής. Αναφέρθηκε πως η εκκλησία έκανε έξωση σε μια άπορη οικογένεια! Δεν το πιστεύω αν δεν το δω με τα μάτια μου. Δεν πιστεύω δημοσιογράφο σε οτιδήποτε κι αν λέει!
Τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά κάποια πράγματα, τα οποία τα γνωρίζουν όλοι όσοι μένουν στην περιοχή μου. Το γεγονός πως αναφέρθηκαν σε όλα τα κανάλια στολισμένα με ασύστολα ψέματα και τελείως παραποιημένα, για θέμα που έλαβε μέρος εδώ, εξυπηρετώντας την υπερβολή ούτως ώστε να πείσουν πως η αστυνομία όχι μόνο δεν έκανε τη δουλειά της αλλά κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου, σε συνδυασμό με την υπέρβαση του ταπεινού τους ρόλου που είναι η απλή μεταφορά της είδησης, όταν συγκεντρώνονται και κυριολεκτικά γαβγίζουν προκειμένου να μας πείσουν για το πως πρέπει να ερμηνεύσουμε μια συγκεκριμένη είδηση αμφισβητώντας την κρίση όλων όσων παρακολουθούν, με οδήγησε στην πεποίθηση πως υπάρχει πλήρης έλλειψη αξιοπιστίας από την πλευρά τους και πως όλοι εξυπηρετούν τα εκδοτικά συμφέροντα που βολεύουν τον εκάστοτε εργοδότη τους! Όποιος δεν το βλέπει είναι τυφλός νοητικά.
Από 'κει και πέρα δε βγήκα να πω ποτέ πως όλοι οι δημοσιογράφοι θέλουν κρέμασμα. Πως πρέπει να τους κάψουμε ζωντανούς. Δεν έβγαλα κανένα κρυφό μου κόμπλεξ εναντίον τους. Απλώς επαναπροσδιόρισα τη στάση μου απέναντί τους και επέλεξα να μην πιστεύω τίποτα από αυτά που λένε. Αυτό που γίνεται εδώ είναι όλοι οι άπιστοι, άθεοι και κομπλεξικοί να επιτίθεντε με μανία εναντίον του συνόλου της εκκλησίας για κάτι το οποίο θα έκαναν και οι ίδιοι αν ήταν στη θέση της εκκλησίας! Κι αν θα κάνατε το ίδιο, γιατί το κατακρίνετε; Δεν είναι άκρως υποκριτική συμπεριφορά; Έννοια σας και όλοι θα κριθούμε. Δεν είμαστε όμως αρμόδιοι να κρίνουμε και πολύ περισσότερο για κάτι το οποίο κάναμε ή είμαστε σίγουροι πως θα κάναμε!
Ποιος από αυτούς που βρίζουν χυδαία και καταφέρονται εναντίον του συνόλου των ιερωμένων θα λυπόταν την άπορη οικογένεια (αν υποθέσουμε πως ήταν πραγματικά άπορη! Απορώ πως είναι δυνατόν ορισμένοι να πιστεύουν τελείως άκριτα οτιδήποτε συμφωνεί με τις υποθέσεις και τις εικασίες που κάνουν με το μυαλό τους. Π.χ. χωρίς καμμιά επεξεργασία θεωρούν πως ο Κύπριος μπουνταλάς που βγήκε στην κάμερα και περιέγραφε πως βλέπει εφιάλτες και παίρνει ψυχοφάρμακα επειδή έφαγε δυο φάπες από τους αστυνομικούς, έλεγε την αλήθεια. Χριεάζεται και λίγη υποκειμενική κρίση, η οποία δεν είναι δυνατόν να χορηγηθεί υπό μορφή ένεσης σε ένα απλό κείμενο. Θα πείτε πως ο καθένας βλέπει αυτό που θέλει! Είναι αλήθεια αυτό! Και εμένα με έγραψε πολλές φορές η αστυνομία αλλά λέω αυτό που είδα!) και θα την άφηνε να παραμείνει στο διαμέρισμά του; Και εφόσον ορισμένοι δεν πιστεύουν στο Θεό και στο έργο της εκκλησίας γιατί απαιτούν αγιότητα από τους ιερωμένους; Ποιος ιερωμένος υποστήριξε πως είναι άγιος; Κάποιοι ίσως να είναι. Οι περισσότεροι όχι! Μια μικρογραφία της κοινωνίας μας είναι και η εκκλησία! Υπάρχουν μέσα πολλοί που είναι απατεώνες! Να είστε σίγουροι πως αυτοί δεν ανήκουν σ' αυτούς που πιστεύουν και ίσως να συμφωνούν μαζί μου αλλά είναι κάποιοι σαν αυτούς που αφορίζουν τους πάντες, δεν πιστεύουν στο Θεό και η παρουσία τους στην εκκλησία οφείλεται στην κλοπή, στην εκμετάλευση και σε οποιοδήποτε άλλο ιδιοτελή σκοπό μπορεί να έχουν. Αλλά μην απαξιώνετε τα πάντα με μια μονοκονδυλιά βασιζόμενοι απλώς σε μια δημοσιογραφική πηγή που ξέρει πως πλασάροντας μια είδηση με συγκεκριμένο τρόπο θα αποκομίσει πολύ περισσότερα κέρδη από αυτά που θα απεκόμιζε αν έκανε σωστά τη δουλειά της!

vestromas
18/10/2008, 01:38
Και να μην ισχυη αυτο το περιστατικο, ισχυουν κατι εκκατομυρια αλλα.
Τωρα αν εσυ αυτα που παιζουνε γυρω σου δεν τα βλεπεις, αυτο ειναι αλουνου παππα ευαγγελιο.:lol:
Θα ηθελα να ξερα ομως τι απωθημενο βγαζουμε εμεις που ξεφωνιζουμε.
Μηπως θελαμε να γινουμε παππαδες και μας κοψανε;:rotflmao: :beer: :wave2:

AntoD
18/10/2008, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
[B]17/10/2008

Αίσθηση προκαλεί η απόφαση εκκλησιαστικού συμβουλίου να πετάξει, στην κυριολεξία, στο δρόμο μια άπορη και πολύτεκνη οικογένεια, από διαμέρισμα ιδιοκτησίας Ιερού ναού.
Εκκλησιαστικό Συμβούλιο Ιερού Ναού έκανε έξωση σε οικογένεια του Τυρνάβου, ενεργοποιώντας σχετική απόφαση δικαστηρίου, επειδή η οικογένεια δεν είχε καταβάλει τα ενοίκια για το διαμέρισμα το οποίο ανήκει στην εκκλησία.


Καλα τους εκανε

3 ενηλικες δεν ειχαν 200 ευρω για το νοικι...ας δουλεψει και κανενας...ολοι στο τζαμπα...

dammed_kittin
18/10/2008, 06:40
πηρα αυτο το e-mail απο τον nikmak3 κ θελω να πιστευω οτι δεν ειναι αληθινο


ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ...
>
>
> Ξεσφράγισαν το σφραγισμένο ιδιαίτερο
δωμάτιο του αρχιεπισκόπου
> Χριστόδουλου στο Παλαιό Ψυχικό και
βρήκαν πάρα πολλά αντικείμενα μεγάλης
> χρηματικής αξίας. Τα κατέγραψε επιτροπή
την οποία αποτελούσαν δικαστικές
> αρχές, ο διευθυντής της αστυνομίας, ο
εκπρόσωπος της εφορίας, ένας
> συμβολαιογράφος, ο αρχιερατικός
επίτροπος Θωμάς Χρυσικός, ο πρώην
> αρχιερατικός επίτροπος Θωμάς
Συνοδινός, ο γνωστός Βρεσθένης Θεόκλητος
> Κουμαριανός, και δύο διάκονοι του
Χριστόδουλου.
>
> Τα πράγματα που καταγράφηκαν
βρίσκονταν τόσο στο ιδιαίτερο δωμάτιο του
> Χριστόδουλου όσο και στα βεστιάριά του(=
ιματιοθήκες) και στο υπόλοιπο
> ανάκτορό του. Μόνο τα μικροαντικείμενα
τρεχούσης χρήσεως του δωματίου του
> ξεπερνούν σε αξία το ένα εκατομμύριο
ευρώ.
>
>
> Αραδιάζουμε μερικά χαρακτηριστικά από
τα καταγραμμένα.
>
> 600 ζεύγη χρυσά ή αργυρά μανικετόκουμπα.
Απ' αυτά τα 140 ζευγάρια έχουν
> διαμάντια και μερικά έχουν ζαφείρια.
> Πάνω από 100 πολύτιμα χρυσά και αργυρά
στυλό και πέννες ανεκτίμητης
> αξίας.
> Πάρα πολλοί χρυσοί και αργυροί σταυροί
ευλογίας με πολύτιμα πετράδια.
> Πολλές αρχαίες εικόνες. 30.000 ευρώ και 9
χρυσές λίρες σε φάκελο για τον
> π. Θωμά Συνοδινό.
> Ένας μεγάλος πολυτιμότατος πολυέλαιος
Baccarat αξίας 50.000.ευρώ η
> ανώτερη φίρμα στον κόσμο.
> Καναπέδες και πολυθρόνες του σαλονιού,
των γραφείων και των δωματίων από
> τις δυό ακριβότερες φίρμες του κόσμου
Versace και Armani.
> Μεταξωτές κουρτίνες πολυτιμότατες από
τις καλλίτερες φίρμες στον κόσμο σε
> όλο το ανάκτορο.
> Εκατοντάδες λευκά πουκάμισα, τα
περισσότερα μεταξωτά.
> Εκατοντάδες μαύρα παντελόνια
πανάκριβα.
> Εκατοντάδες ζεύγη παπουτσιών όλα από
τις δυό ακριβώτερες φίρμες του
> κόσμου Sebago και Church' s, απ' αυτά που
φορούν μόνο οι Άγγλοι
> πρίγκηπες, λόρδοι και άλλοι
αριστοκράτες. Ο Χριστόδουλος φορούσε μόνο
> τέτοια παπούτσια, που το κάθε ζεύγος
τιμάται πάνω από 1.000 χίλια ευρώ. (
> Όταν ανατράπηκε ο δικτάτωρ των
Φιλιππίνων Μάρκος, βρέθηκε ότι η γυναίκα
> του είχε 80 ζεύγη παπουτσιών, ακριβά
βέβαια αλλά συνηθισμένα).
> Τρείς δεκάδες σέτ με καθημερινά
δεσποτικά άμφια.
> 50 επίσημες και μεγαλοπρεπείς
αρχιερατικές στολές αξίας κατά μέσον όρο
> 300.000 ευρώ η κάθε μία.
> 12 στέμματα ( μίτρες ) από χρυσό και
πολυτίμους λίθους αξίας κατά μέσον
> όρο 300.000 ευρώ το καθένα. Κυρίως έχουν
διαμάντια.
> 100 εγκόλπια χρυσά και γεμάτα πολυτίμους
λίθους, κυρίως διαμάντια και
> ζαφείρια, αξίας 100.000 ευρώ το καθένα.
> 200 εγκόλπιοι σταυροί ίσης αξίας και
παρόμοιας διακοσμήσεως ο καθένας.
> 25 ποιμαντορικές ράβδοι (πατερίτσες)
χρυσές και αργυρές και ελεφάντινες
> (φιλντισένιες) γεμάτες πολυτίμους
λίθους, κυρίως διαμάντια και ρουμπίνια,
> αξίας κατά μέσον όρο 100.000 ευρώ η κάθε
μία. 40 απλές αργυρές ράβδοι
> (βακτηρίες, μπαστούνια) με
ημιπολυτίμους λίθους, αξίας 20.000 ευρώ η κάθε
> μία.
> Δύο υπερπολύτιμα δισκοπότηρα χρυσά,
σκαλιστά έργα τέχνης, με πολυτίμους
> λίθους, δώρα το ένα του Βαρθολομαίου και
το άλλο του πάπα Ρώμης
> Βενεδίκτου.
> Δεκάδες χρυσά και αργυρά κηροπήγια
(δικηροτρίκηρα).
> Δεκάδες χρυσά και αργυρά επιτραπέζια
κηροπήγια με πολυτίμους λίθους.
> Πολλές δεκάδες αργυροί δίσκοι
σερβιρίσματος και κεράσματος.
> Δεκάδες αργυρές φρουτιέρες.
> Εκατοντάδες δωδεκάδων ποτήρια αργυρά
και κρυστάλλινα υψηλής αξίας.
> Εκατοντάδες πανάκριβα αργυρά
κρυστάλλινα και πορσελάνινα σερβίτσια
> ανυπολόγιστης αξίας.
> Εκατοντάδες δωδεκάδες πανάκριβα χρυσά
και αργυρά κουταλομαχαιροπήρουνα
> φίρμας Christofie, που είναι η ακριβώτερη
στον κόσμο.
> Εκατοντάδες πορσελάνινες δωδεκάδες
πιάτων.
> Εκατοντάδες πορσελάνινες και αργυρές
πιατέλλες.
> Βαρύτιμες μεταξωτές κουρτίνες σε όλο το
ανάκτορο.
> Εκατοντάδες ζεύγη μεταξωτές μπιζάμες.
> Δεκάδες μεταξωτές κλινοστρωμνές και
μαξιλάρια.
> Τέσσερες ζωγραφικοί πίνακες αμύθητης
αξίας που ανήκουν στο Μουσείο
> Μπενάκη και τους νοίκιαζε με μηνιαίο
μίσθωμα που του καθενός η αξία είναι
> όσο τα μηνιαία μισθώματα τριών μεγάλων
και πολυτελών ρετιρέ.
> Έξι γκραβούρες με πανάκριβο μηνιαίο
μίσθωμα από το ίδιο Μουσείο.
> Πάρα πολλά και πανάκριβα έπιπλα από
πολύτιμα ξύλα υφάσματα μέταλλα και
> γυαλιά, φτιαγμένα από τις 4 μεγαλύτερες
και ακριβώτερες φίρμες στον
> κόσμο.
> Τα αρχιτεκτονικά σχέδια για δύο
βίλλες-ανάκτορα του Χριστοδούλου, για να
> ξεκουράζεται, που θα κτίζονταν σε
τεράστια οικόπεδά του πανύψηλης αξίας,
> ένα στην Ερμιονίδα και ένα στον Άγιο
Ιωάννη Θεολόγο σε πανέμορφες
> τοποθεσίες.
> Ένα τεράστιο ποσό (πολλά εκατομμύρια
ευρώ ), για να κτιστή ειδικό μουσείο
> με την επωνυμία «Αρχιεπίσκοπος
Χριστόδουλος», για να φυλάγωνται και να
> εκτίθενται εκεί σε κοινή θέα οι στολές,
οι μίτρες, οι πατερίτσες, και όλα
> τα λειτουργικά και μη λειτουργικά
κοσμήματα και σκεύη του Χριστόδουλου
> στους αιώνες των αιώνων, μαζί
> και με τα έξοδα συντηρήσεως τόσο του
μουσείου όσο και των εκθεμάτων, και
> με τους μισθούς των υπαλλήλων του
μουσείου.
>
> ...Και μια ξεραμένη πορτοκαλάδα στο
ποτήρι, πάνω στο γραφείο του, την
> οποία δεν πρόλαβε να πιή, γιατί πέθανε.
Είχε μέσα και το καλαμάκι.
>
> Στην Ελλάδα δεν υπάρχει πρόεδρος
δημοκρατίας ή πρωθυπουργός, πρώην και
> τωρινός, ή βιομήχανος ή εφοπλιστής που
να έχη σπίτι με τέτοια οικοσκευή
> και τέτοια ρούχα, παπούτσια και
κοσμήματα.
>
> Δεν έρχεται όμως πρώτος στον κόσμο ο
Χριστόδουλος, αλλά μόλις τρίτος. Οι
> δυό πλουσιώτεροί του είναι η βασίλισσα
της Αγγλίας και ο σουλτάνος του
> Βόρνεο.
> Υπολογίζεται, ότι τον περνούσε και ο
δικτάτωρ της Ρουμανίας Τσαουσέσκου.
>
> Άνθρωποι του Χριστόδουλου λένε ότι στο
χρηματοκιβώτιο του σπιτιού του
> υπήρχαν κατά τις τελευταίες ώρες του
και 7 εκατομμύρια ευρώ για τις
> τρέχουσες ανάγκες (καθημερινά ψώνια
κ.λ.π), τα οποία όμως παρ' όλες τις
> έρευνες δεν βρέθηκαν.
>
> Και όλα αυτά ήταν μόνο το πρόχειρο
πορτοφόλι του Χριστόδουλου για τα
> καθημερινά έξοδά του.
> Αγνοείται, τελείως πού βρίσκονται οι
κύριες καταθέσεις του στο εξωτερικό
> ή εσωτερικό, μετοχές, επενδύσεις,
ακίνητα, κ.λ.π.
> Θα πούν μερικοί κακοπροαίρετοι. «Και τι
τα ήθελε όλ' αυτά ο αρχιεπίσκοπος
> ;».
> Δεν σκέφτονται οι αδιάκριτοι και
απερίσκεπτοι ότι ο Χριστόδουλος όλ' αυτά
> τα εξοικονόμησε, επειδή του χρειάζονταν
για το εισιτήριο του στον
> παράδεισο;
>
> Οι ευσεβείς χριστιανοί πρέπει να ζουν
με λιτότητα και συνετή οικονομία,
> ώστε να ρίχνουν στο δίσκο της Εκκλησίας
όσο μπορούν μεγαλύτερο οβολό,
> διότι είναι κρίμα ένας αρχιεπίσκοπος να
μην μπορέση να συγκεντρώση το
> ποσό που του χρειάζεται για να κόψη ένα
εισιτήριο για τον παράδεισο, σαν
> αυτό του αρχιεπισκόπου
> Χριστόδουλου.
>
>
> Αυτός είναι « Ο Χριστόδουλός σας», όπως
είπε κάποτε κι ο ίδιος.
>
>
>
>
>
>
> Από το περιοδικό ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ
μηνός Σεπτεμβρίου 2008

dammed_kittin
18/10/2008, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από matador
οπα παιδια ,γηροκομεια η εκκλησια εχει και μαζευει αρκετους γεροντους,μη τα ισοπεδωνουμε ολα

απλα σα βασικη προυποθεση για να παει καποιος ειναι να εχει καποια ιδιοκτησια στο ονομα του και να μην εχει και καλες σχεσεις με τους φυσικους κληρονομους του


καταφερες να τα ισοπεδωσεις μονος σου...

πρεπει να εχει ιδιοκτησια στο ονομα του :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
γιατι αραγε?

slowman
18/10/2008, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
καταφερες να τα ισοπεδωσεις μονος σου...

πρεπει να εχει ιδιοκτησια στο ονομα του :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
γιατι αραγε?


ειρωνικά το έγραψε το παλικάρι!

LARISEOS
18/10/2008, 08:17
το οτι εφτασε η εκκλησια εκει που εφτασε οφείλεται στον κοσμάκη που με τον φόβο και την δύναμη καταφέρανε να τον κάνουν να προσκυνάει οτι θελανε αυτοι!

και αφου τον καταφερανε , τωρα απλα μετα ητανε απλο πωσ να ξεζομησουναι σιγα σιγα!


σαν μια πολύ καλά στημένη επιχείρηση ............



φτύσιμο θέλουν ολοι!!!!!! και αυτοι που πιστεύουν ας πιστεύουν για τον εαυτό τους !!!!



ΕΥΤΥΧΏΣ ΜΕ ΈΚΟΨΕ ΝΩΡΙΣ ΤΙ ΠΟΥΣΤΙΆ ΠΑΊΖΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.........ΚΑΙ ΉΜΟΥΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΉ ΜΕ ΠΗΓΑΊΝΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΆ ΚΑΙ ΉΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΙΕΡΟ ΜΙΚΡΌΣ!!!!

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΔΗΝΩ ΟΥΤΕ 0,10 ΛΕΤΠΑ ΓΙΑ ΚΕΡΙΑ !


ΜΠΟΡΟΎΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΆΣΟΥΜΕ >? ΝΑ ΓΗΝΕΙ ΑΠΟΧΩΡΙΣΜΌΣ ΚΡΑΤΟΣ -ΕΚΚΛΗΣΙΑ????

ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΦΌΣΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΛΙ ΛΙ ! ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΛΙΟ ΠΟΥΣΤΑ....Σ

vestromas
18/10/2008, 08:22
Ελα μωρε, συκοφαντιες.:lol: A ρε στυλιαρ που θελει ο κοσμος που τους φιλαη τα χερια.
Αυτοι καλα κανουν εγω με τον κοσμο τα βαζω που εθελοτυφλη και δικαιολογη τα αδικαιολογητα.:beer: :wave2:

Elle
18/10/2008, 08:29
Πάμε κατα δι@όλου τελικά, η κυβέρνηση δεν είναι τελικά κυβέρνηση
και η εκκλησία ΔΕΝ είναι εκκλησία
Δύσκολο να αντιδράσεις. Ακόμα και οι υπογραφές όλων των
πολιτών της Ελλάδας να μπούνε για το συγκεκριμένο ζήτημα
διαχωρισμού η Εκκλησία είναι δύσκολο να διαχωριστεί απο το
κράτος λόγω των ΤΡΕΛΩΝ οικονομικών συμφερόντων.

vestromas
18/10/2008, 08:32
Θα σκασει ο Μιχαλακης με την ρομφαια και θα τους κανει ρεμπετες τους τραγους:lol: :wave2:

fotiswr
18/10/2008, 08:56
αυτοι ξερετε τι θελουν ξυλο,γαμησι,βασανιστηρια,καραγκιοζηδες ειναι και πανε οι μαλακισμενεσ οι κωλογριες αχ να αφησοθμε λεφτα στο παγκαρι να βοηθησουμε τουσ φτωχουσ,φτου σας παπαδες και πουτσες μπλε

LARISEOS
18/10/2008, 09:01
για ρίξτε μια ματιά !!!

http://www.youtube.com/watch?v=_8abBDXtcqw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=gU4irby4He0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=XutNFWwAXh8&feature=related

αμα ψαχτειτε θα βρείτε και αλλα κόμματα που μπορει να σας αντιπροσωπεύουν ....


μην γκρινιάζουμε και μολις φτανουν οι εκλογές κανουμε τα ιδια..........

apav
18/10/2008, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
Δεν έρχεται όμως πρώτος στον κόσμο ο Χριστόδουλος, αλλά μόλις τρίτος. Οι δυό πλουσιώτεροί του είναι η βασίλισσα της Αγγλίας και ο σουλτάνος του Βόρνεο. Υπολογίζεται, ότι τον περνούσε και ο δικτάτωρ της Ρουμανίας Τσαουσέσκου.

Μου αρέσει που δεν τα καταπίνουμε όλα αμάσητα. :D Έχει κάποια σχέση η παραπάνω λίστα με την πραγματική; :wacko:

liakaros
18/10/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
πηρα αυτο το e-mail απο τον nikmak3 κ θελω να πιστευω οτι δεν ειναι αληθινο


ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ...
>
>
> Ξεσφράγισαν το σφραγισμένο ιδιαίτερο
δωμάτιο του αρχιεπισκόπου
> Χριστόδουλου στο Παλαιό Ψυχικό και
βρήκαν πάρα πολλά αντικείμενα μεγάλης
> χρηματικής αξίας. Τα κατέγραψε επιτροπή
την οποία αποτελούσαν δικαστικές
> αρχές, ο διευθυντής της αστυνομίας, ο
εκπρόσωπος της εφορίας, ένας
> συμβολαιογράφος, ο αρχιερατικός
επίτροπος Θωμάς Χρυσικός, ο πρώην
> αρχιερατικός επίτροπος Θωμάς
Συνοδινός, ο γνωστός Βρεσθένης Θεόκλητος
> Κουμαριανός, και δύο διάκονοι του
Χριστόδουλου.
>
> Τα πράγματα που καταγράφηκαν
βρίσκονταν τόσο στο ιδιαίτερο δωμάτιο του
> Χριστόδουλου όσο και στα βεστιάριά του(=
ιματιοθήκες) και στο υπόλοιπο
> ανάκτορό του. Μόνο τα μικροαντικείμενα
τρεχούσης χρήσεως του δωματίου του
> ξεπερνούν σε αξία το ένα εκατομμύριο
ευρώ.
>
>
> Αραδιάζουμε μερικά χαρακτηριστικά από
τα καταγραμμένα.
>
> 600 ζεύγη χρυσά ή αργυρά μανικετόκουμπα.
Απ' αυτά τα 140 ζευγάρια έχουν
> διαμάντια και μερικά έχουν ζαφείρια.
> Πάνω από 100 πολύτιμα χρυσά και αργυρά
στυλό και πέννες ανεκτίμητης
> αξίας.
> Πάρα πολλοί χρυσοί και αργυροί σταυροί
ευλογίας με πολύτιμα πετράδια.
> Πολλές αρχαίες εικόνες. 30.000 ευρώ και 9
χρυσές λίρες σε φάκελο για τον
> π. Θωμά Συνοδινό.
> Ένας μεγάλος πολυτιμότατος πολυέλαιος
Baccarat αξίας 50.000.ευρώ η
> ανώτερη φίρμα στον κόσμο.
> Καναπέδες και πολυθρόνες του σαλονιού,
των γραφείων και των δωματίων από
> τις δυό ακριβότερες φίρμες του κόσμου
Versace και Armani.
> Μεταξωτές κουρτίνες πολυτιμότατες από
τις καλλίτερες φίρμες στον κόσμο σε
> όλο το ανάκτορο.
> Εκατοντάδες λευκά πουκάμισα, τα
περισσότερα μεταξωτά.
> Εκατοντάδες μαύρα παντελόνια
πανάκριβα.
> Εκατοντάδες ζεύγη παπουτσιών όλα από
τις δυό ακριβώτερες φίρμες του
> κόσμου Sebago και Church' s, απ' αυτά που
φορούν μόνο οι Άγγλοι
> πρίγκηπες, λόρδοι και άλλοι
αριστοκράτες. Ο Χριστόδουλος φορούσε μόνο
> τέτοια παπούτσια, που το κάθε ζεύγος
τιμάται πάνω από 1.000 χίλια ευρώ. (
> Όταν ανατράπηκε ο δικτάτωρ των
Φιλιππίνων Μάρκος, βρέθηκε ότι η γυναίκα
> του είχε 80 ζεύγη παπουτσιών, ακριβά
βέβαια αλλά συνηθισμένα).
> Τρείς δεκάδες σέτ με καθημερινά
δεσποτικά άμφια.
> 50 επίσημες και μεγαλοπρεπείς
αρχιερατικές στολές αξίας κατά μέσον όρο
> 300.000 ευρώ η κάθε μία.
> 12 στέμματα ( μίτρες ) από χρυσό και
πολυτίμους λίθους αξίας κατά μέσον
> όρο 300.000 ευρώ το καθένα. Κυρίως έχουν
διαμάντια.
> 100 εγκόλπια χρυσά και γεμάτα πολυτίμους
λίθους, κυρίως διαμάντια και
> ζαφείρια, αξίας 100.000 ευρώ το καθένα.
> 200 εγκόλπιοι σταυροί ίσης αξίας και
παρόμοιας διακοσμήσεως ο καθένας.
> 25 ποιμαντορικές ράβδοι (πατερίτσες)
χρυσές και αργυρές και ελεφάντινες
> (φιλντισένιες) γεμάτες πολυτίμους
λίθους, κυρίως διαμάντια και ρουμπίνια,
> αξίας κατά μέσον όρο 100.000 ευρώ η κάθε
μία. 40 απλές αργυρές ράβδοι
> (βακτηρίες, μπαστούνια) με
ημιπολυτίμους λίθους, αξίας 20.000 ευρώ η κάθε
> μία.
> Δύο υπερπολύτιμα δισκοπότηρα χρυσά,
σκαλιστά έργα τέχνης, με πολυτίμους
> λίθους, δώρα το ένα του Βαρθολομαίου και
το άλλο του πάπα Ρώμης
> Βενεδίκτου.
> Δεκάδες χρυσά και αργυρά κηροπήγια
(δικηροτρίκηρα).
> Δεκάδες χρυσά και αργυρά επιτραπέζια
κηροπήγια με πολυτίμους λίθους.
> Πολλές δεκάδες αργυροί δίσκοι
σερβιρίσματος και κεράσματος.
> Δεκάδες αργυρές φρουτιέρες.
> Εκατοντάδες δωδεκάδων ποτήρια αργυρά
και κρυστάλλινα υψηλής αξίας.
> Εκατοντάδες πανάκριβα αργυρά
κρυστάλλινα και πορσελάνινα σερβίτσια
> ανυπολόγιστης αξίας.
> Εκατοντάδες δωδεκάδες πανάκριβα χρυσά
και αργυρά κουταλομαχαιροπήρουνα
> φίρμας Christofie, που είναι η ακριβώτερη
στον κόσμο.
> Εκατοντάδες πορσελάνινες δωδεκάδες
πιάτων.
> Εκατοντάδες πορσελάνινες και αργυρές
πιατέλλες.
> Βαρύτιμες μεταξωτές κουρτίνες σε όλο το
ανάκτορο.
> Εκατοντάδες ζεύγη μεταξωτές μπιζάμες.
> Δεκάδες μεταξωτές κλινοστρωμνές και
μαξιλάρια.
> Τέσσερες ζωγραφικοί πίνακες αμύθητης
αξίας που ανήκουν στο Μουσείο
> Μπενάκη και τους νοίκιαζε με μηνιαίο
μίσθωμα που του καθενός η αξία είναι
> όσο τα μηνιαία μισθώματα τριών μεγάλων
και πολυτελών ρετιρέ.
> Έξι γκραβούρες με πανάκριβο μηνιαίο
μίσθωμα από το ίδιο Μουσείο.
> Πάρα πολλά και πανάκριβα έπιπλα από
πολύτιμα ξύλα υφάσματα μέταλλα και
> γυαλιά, φτιαγμένα από τις 4 μεγαλύτερες
και ακριβώτερες φίρμες στον
> κόσμο.
> Τα αρχιτεκτονικά σχέδια για δύο
βίλλες-ανάκτορα του Χριστοδούλου, για να
> ξεκουράζεται, που θα κτίζονταν σε
τεράστια οικόπεδά του πανύψηλης αξίας,
> ένα στην Ερμιονίδα και ένα στον Άγιο
Ιωάννη Θεολόγο σε πανέμορφες
> τοποθεσίες.
> Ένα τεράστιο ποσό (πολλά εκατομμύρια
ευρώ ), για να κτιστή ειδικό μουσείο
> με την επωνυμία «Αρχιεπίσκοπος
Χριστόδουλος», για να φυλάγωνται και να
> εκτίθενται εκεί σε κοινή θέα οι στολές,
οι μίτρες, οι πατερίτσες, και όλα
> τα λειτουργικά και μη λειτουργικά
κοσμήματα και σκεύη του Χριστόδουλου
> στους αιώνες των αιώνων, μαζί
> και με τα έξοδα συντηρήσεως τόσο του
μουσείου όσο και των εκθεμάτων, και
> με τους μισθούς των υπαλλήλων του
μουσείου.
>
> ...Και μια ξεραμένη πορτοκαλάδα στο
ποτήρι, πάνω στο γραφείο του, την
> οποία δεν πρόλαβε να πιή, γιατί πέθανε.
Είχε μέσα και το καλαμάκι.
>
> Στην Ελλάδα δεν υπάρχει πρόεδρος
δημοκρατίας ή πρωθυπουργός, πρώην και
> τωρινός, ή βιομήχανος ή εφοπλιστής που
να έχη σπίτι με τέτοια οικοσκευή
> και τέτοια ρούχα, παπούτσια και
κοσμήματα.
>
> Δεν έρχεται όμως πρώτος στον κόσμο ο
Χριστόδουλος, αλλά μόλις τρίτος. Οι
> δυό πλουσιώτεροί του είναι η βασίλισσα
της Αγγλίας και ο σουλτάνος του
> Βόρνεο.
> Υπολογίζεται, ότι τον περνούσε και ο
δικτάτωρ της Ρουμανίας Τσαουσέσκου.
>
> Άνθρωποι του Χριστόδουλου λένε ότι στο
χρηματοκιβώτιο του σπιτιού του
> υπήρχαν κατά τις τελευταίες ώρες του
και 7 εκατομμύρια ευρώ για τις
> τρέχουσες ανάγκες (καθημερινά ψώνια
κ.λ.π), τα οποία όμως παρ' όλες τις
> έρευνες δεν βρέθηκαν.
>
> Και όλα αυτά ήταν μόνο το πρόχειρο
πορτοφόλι του Χριστόδουλου για τα
> καθημερινά έξοδά του.
> Αγνοείται, τελείως πού βρίσκονται οι
κύριες καταθέσεις του στο εξωτερικό
> ή εσωτερικό, μετοχές, επενδύσεις,
ακίνητα, κ.λ.π.
> Θα πούν μερικοί κακοπροαίρετοι. «Και τι
τα ήθελε όλ' αυτά ο αρχιεπίσκοπος
> ;».
> Δεν σκέφτονται οι αδιάκριτοι και
απερίσκεπτοι ότι ο Χριστόδουλος όλ' αυτά
> τα εξοικονόμησε, επειδή του χρειάζονταν
για το εισιτήριο του στον
> παράδεισο;
>
> Οι ευσεβείς χριστιανοί πρέπει να ζουν
με λιτότητα και συνετή οικονομία,
> ώστε να ρίχνουν στο δίσκο της Εκκλησίας
όσο μπορούν μεγαλύτερο οβολό,
> διότι είναι κρίμα ένας αρχιεπίσκοπος να
μην μπορέση να συγκεντρώση το
> ποσό που του χρειάζεται για να κόψη ένα
εισιτήριο για τον παράδεισο, σαν
> αυτό του αρχιεπισκόπου
> Χριστόδουλου.
>
>
> Αυτός είναι « Ο Χριστόδουλός σας», όπως
είπε κάποτε κι ο ίδιος.
>
>
>
>
>
>
> Από το περιοδικό ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ
μηνός Σεπτεμβρίου 2008


Καλα αν ειναι αληθεια ολο αυτο...δεν θαψανε τον Χριστοδουλο...τον Ραμση τον 3 θαψανε...καποιο μπερδεμα θα εγινε...

THEOD
18/10/2008, 11:50
Εγώ θα πρότεινα να μην θεωρείτε αληθινή καμμία είδηση όσο "πιασάρικο" ή "αληθοφανή" τίτλο κι αν έχει....
Την σήμερον ημέρα τόσο η κατευθυνόμενη, όσο η λαικίστικη, όσο και η ηλίθια ειδησεογραφία έχει επικρατήσει τόσο πολύ που πρέπει να φιλτράρεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ και να τα περνάς από 10 κόσκινα...Συνήθως ότι βγαίνει ως είδηση είναι είτε ψέμμα είτε η μισή αλήθεια που είναι ακόμη χειρότερη... Και το Ιντερνετ είναι γεμάτο από τέτοια.

Ψυχραιμία λοιπόν και μην τα παίρνετε όλα "τοις μετρητοίς"... :wave2:

DIMITRIS Z750
18/10/2008, 12:42
Kαλα ο ανθρωποs βρακι δεν ειχε να βαλει:eyepop: :eyepop: :eyepop:

TROOPER
18/10/2008, 12:48
ΑΝ συνεβει πραγματι, δε καταλαβαινω τι σας κανει εντυπωση...

liakaros
18/10/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΑΝ συνεβει πραγματι, δε καταλαβαινω τι σας κανει εντυπωση...

Oχι τα τα ειχε,καθολου απιθανο...αλλα να τα παρει και μαζι του??





Εdit:Σφραγισμενο δωματιο στο Ψυχικο κλπ...κλπ.. λεει:hypnotize

Καλα εγω νομιζα...αστο μωρε γ@μησε το...




Καλη σοδεια η ρεθεμνιωτικη φετος μπορω να πω...:a022: :a022:

sergiosm
18/10/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
1. Ο καθένας έχει απόλυτο νόμιμο δικαίωμα να υπερασπίζετε τα συμφεροντά του...

Σωστό και πράγματι είναι γεγονός ότι

Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
2. Δεν ακούσαμε την αντίπερα όχθη για ποιο λόγω προέβησαν σε τέτοια κίνηση...


όμως δεν νομίζεις ότι ειδικά η εκκλησία πρέπει πρώτα να εφαρμόζει στην πράξει όσα κηρύττει και μετά να φροντίζει για την υπεράσπιση των συμφερόντων της;
Είναι γεγονός ότι η εκκλησία έχει πολλά ιδρύματα και πράγματι ταίζει πολύ κόσμο. Σκέφτηκες όμως ποτέ: με ποιού τα λεφτά το κάνει αυτό;
Με τα δικά μου και τα δικά σου. Και καλά τα λεφτά που οικειοθελώς προσφέρει ο κάθε ένας απο εμάς στο παγκάρι καλά κάνει (και δικαίωμά του)και τα δίνει, γιατί όμως να πληρώνει το κράτος τους παπάδες; γιατί να μην πληρώνει φόρους η εκκλησία; γιατί αυτή η προνομιακή αντιμετώπιση;

Προσωπικά πιστεύω ότι η εκκλησία είναι ένας θεσμός ιδιαίτερα σημαντικός για τη χώρα μας, ο οποίος μάλιστα μπορεί να προσφέρει πάρα πολλά στον κόσμο, πλην όμως δεν το κάνει στο βαθμό που θα έπρεπε.




Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
3. και τελευταίο, δεν σας πειράζει που για 350 ευρώ απλήρωτη κλήση της τροχαίας πριν δύο μέρες (από εκπομπή του Παπαδάκη) έκαναν κατάσχεση ένα σπίτι, σας πειράζει η εκκλησία που στο κάτω κάτω της γραφής ταϊζει τόσο κόσμο και κοσμάκη...

Μας πειράζει αλλά είναι άσχετο με το θέμα ...

idomeneas
18/10/2008, 17:33
και εγώ συμφωνώ ότι οι παπάδες δεν πρέπει να πληρώνονται...
αυτό είναι γεγονός...
αλλά τι να κάνεις...
πάντως υπάρχουν τμήματα της ελληνικής εκκλησίας που δεν πληρώνονται αλλά ζουν με την εργασία τους...
και φυσικά με ότι τους δώσει ο κόσμος...

TROOPER
18/10/2008, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
και εγώ συμφωνώ ότι οι παπάδες δεν πρέπει να πληρώνονται...
αυτό είναι γεγονός...
αλλά τι να κάνεις...
πάντως υπάρχουν τμήματα της ελληνικής εκκλησίας που δεν πληρώνονται αλλά ζουν με την εργασία τους...
και φυσικά με ότι τους δώσει ο κόσμος...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tzarot
18/10/2008, 21:10
Ή όπως ο Jello Biafra με μία φράση είχε πει: "In Gold we trust..."

Ktm.Prestige
18/10/2008, 22:16
Έχω χάσει τα λόγια μου με τους "τράγους"!!!!

Στον αγύριστο ρε....Ούστ απο εδω!!!:evil: :evil:

Εαν ρε κωλότραγοι οι οικογένεια είχε μερικά χρήματα , θα αναγκαζόταν να ζήσει απο εσάς??
Για αυτο λέγονται και άπορη οικογένεια , βρωμότράγοι , αλήτες!!!!!!!!!!:evil: :evil: :evil:

Akatanomastos
18/10/2008, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin

> Από το περιοδικό ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ


http://xairete.blogspot.com/2008/10/blog-post_6164.html


φαινεται να ειναι αληθεια αν και δυσκολευομαι να το πιστεψω..

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι τον <<εδωσε>> Το Περιοδικό «ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ», που λογικα ειναι των παπαδων?


οπως και να χει το θεμα εχει απασχολησει και αδελφικα μας φορουμ
:rotflmao: :rotflmao:
εδω! (http://www.bourdela.com/component/option,com_smf/Itemid,250/topic,33675.330)
:rotflmao: :rotflmao:

TOLISTOLAROS
26/10/2008, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί έστω κατ'ελάχιστον με την ιστορία αυτού του τόπου, θα έχει διαπιστώσει πως Ελληνισμός και Εκκλησία ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ. :wave2:
Μπορεί και το σωστότερο που γράφτηκε στο θρεντ.
Ρε σεις,ο ελληνισμός από αρχαία Ελλάδα ήταν φως,έρευνα,ανακαλύψεις,αμφισβήτηση,δημοκρατία και δημιουργία.
Ακόμα και στο δογματικό μέρος του ήταν δεν ήταν "ενός ανδρός αρχή", αλλά είχε ποικιλία η υπόθεση:άλλος θεός για την οικογένεια,άλλος για τη θάλασσα,άλλος για το γ@μήσι κλπ.Είχε Πυθία,είχε νύμφες ντυμένες(καμμιά φορά γδυμένες...) σύμφωνα με την τελευταία λέξη της μόδας και άλλα διασκεδαστικά πράγματα.
Τί σχέση έχει με ξενέρωτους αξύριστους μαυροφορεμένους εκπροσώπους;
































Ρε ουστ!!:D :D :D

tzarot
26/10/2008, 19:38
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
[B]Μπορεί και το σωστότερο που γράφτηκε στο θρεντ.
Ρε σεις,ο ελληνισμός από αρχαία Ελλάδα ήταν φως,έρευνα,ανακαλύψεις,αμφισβήτηση,δημοκρατία και δημιουργία.
Ακόμα και στο δογματικό μέρος του ήταν δεν ήταν "ενός ανδρός αρχή", αλλά είχε ποικιλία η υπόθεση:άλλος θεός για την οικογένεια,άλλος για τη θάλασσα,άλλος για το γ@μήσι κλπ.Είχε Πυθία,είχε νύμφες ντυμένες(καμμιά φορά γδυμένες...) σύμφωνα με την τελευταία λέξη της μόδας και άλλα διασκεδαστικά πράγματα.
Τί σχέση έχει με ξενέρωτους αξύριστους μαυροφορεμένους εκπροσώπους;

Μαζί σου 1000%. Για το μόνο που είναι υπεύθυνος ο επίσημος κλήρος ανά τους αιώνες είναι σφαγές, λεηλασίες και σκοταδισμό. Για τίποτε άλλο δεν στάθηκαν ικανοί μέχρι σήμερα και για τίποτε άλλο στο μέλλον δεν θα σταθούν. Πρώτοι θα πήγαιναν στην κόλαση αν υπήρχε, αλλά επειδή το ξέρουν καλά πως δεν υπάρχει*, τολμούν και συνεχίζουν τα επέσχυντα έργα τους και σήμερα...

Ρε ούστ και απο μένα να τελειώνουμε με το συνάφι σας...

*Μην ξεχνάμε ότι ο θεός, ο διάβολος, η κόλαση, ο παράδεισος είναι τα εργαλεία που οι ίδιοι "έφτιαξαν" με τα οποία ανά τους αιώνες "τρομοκρατούν" τον κοσμάκι και να τον κρατάνε κοιμισμένο.

tai
26/10/2008, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Μπορεί και το σωστότερο που γράφτηκε στο θρεντ.
Ρε σεις,ο ελληνισμός από αρχαία Ελλάδα ήταν φως,έρευνα,ανακαλύψεις,αμφισβήτηση,δημοκρατία και δημιουργία.
Ακόμα και στο δογματικό μέρος του ήταν δεν ήταν "ενός ανδρός αρχή", αλλά είχε ποικιλία η υπόθεση:άλλος θεός για την οικογένεια,άλλος για τη θάλασσα,άλλος για το γ@μήσι κλπ.Είχε Πυθία,είχε νύμφες ντυμένες(καμμιά φορά γδυμένες...) σύμφωνα με την τελευταία λέξη της μόδας και άλλα διασκεδαστικά πράγματα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
[B] Για το μόνο που είναι υπεύθυνος ο επίσημος κλήρος ανά τους αιώνες είναι σφαγές, λεηλασίες και σκοταδισμό. Για τίποτε άλλο δεν στάθηκαν ικανοί μέχρι σήμερα και για τίποτε άλλο στο μέλλον δεν θα σταθούν.
*Μην ξεχνάμε ότι ο θεός, ο διάβολος, η κόλαση, ο παράδεισος είναι τα εργαλεία που οι ίδιοι "έφτιαξαν" με τα οποία ανά τους αιώνες "τρομοκρατούν" τον κοσμάκι και να τον κρατάνε κοιμισμένο.

είναι απάνθρωπο αυτο που κάνανε:mad:

είναι ντροπή για Τον Χριστό που υποτίθεται εκπροσωπούν:mad:

θα πρεπε να μπορούμε να τους καταδικάσουμε στα ίδια, για να δουν πως είναι η ζωή χωρίς κοιλιές!:mad:

αλλα

ειστε και οι δύο ανιστόρητοι και άσχετοι με το τι πίστευαν οι πρόγονοί μας και με το ποιοι ανακάλυψαν
τον παράδεισο(ηλύσια πεδία)
την κόλαση (τάρταρα)
ποιοι "δούλευαν" τον κόσμο (πυθία )
βάλε και της ιερόδουλες των ναών (πουτάνες με το ζόρι)
ποιος ειναι ο "ΕΝ Διός εγένετο τα πάντα"
και πως η δημοκρατία (μόνο για τους ΑΝΔΡΕΣ πολίτες) υπήρξε για 45 υμπεριαλιστικα-επεκτατικά χρόνια (ΜΟΝΟ), ανάμεσα σε 15 αιώνες βασιλείας τυραννίας και μιλιταρισμού
και μετα πες τε μου για τον ωραίο κόσμο των προγόνων μας

Α!
και αν μπορείτε (με στοιχεία όμως) να μου πείτε για της λεηλασίες που εκαναν οι αξύριστοι
ορθόδοξοι (γιατί αυτούς κατηγορούμε) παπάδες, της σφαγές, και τον σκοταδισμό που είχαν (στα 27 πανεπιστήμια του Βυζαντίου) επιβάλει.





ΠΡΟΣΟΧΗ

πριν αρχίσετε να γράφεται, ψάχτε το λιγάκι

έτσι?:winka:


:rolleyes:


εως πολύ




:wave2:



:wacko: :beer: :beer: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
[
αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι τον <<εδωσε>> Το Περιοδικό «ΙΕΡΑ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ», που λογικα ειναι των παπαδων?


:nono:
δεν ειναι ομως

το αγκίστρι εχει βγεί απο το μάγουλο και δεν το έχετε πάρει χαμπάρι:rotflmao: :rotflmao:

TOLISTOLAROS
26/10/2008, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
και πως η δημοκρατία (μόνο για τους ΑΝΔΡΕΣ πολίτες) υπήρξε για 45 υμπεριαλιστικα-επεκτατικά χρόνια (ΜΟΝΟ), ανάμεσα σε 15 αιώνες βασιλείας τυραννίας και μιλιταρισμού
και μετα πες τε μου για τον ωραίο κόσμο των προγόνων μας
Φίλε μου έστω και μόνο για τους άντρες δημοκρατία ήταν ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά απ'τ'άλλα κράτη της αρχαιότητας(Πέρσες κλπ) σε θέματα ισότητας.Ήταν το πρώτο ΤΕΡΑΣΤΙΟ βήμα.Είναι φάουλ να συγκρίνεις με σημερινά στάνταρ,η πρόοδος είναι σταδιακή.


Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Α!
και αν μπορείτε (με στοιχεία όμως) να μου πείτε για της λεηλασίες που εκαναν οι αξύριστοι
ορθόδοξοι (γιατί αυτούς κατηγορούμε) παπάδες, της σφαγές, και τον σκοταδισμό που είχαν (στα 27 πανεπιστήμια του Βυζαντίου) επιβάλει.
Από πότε ο αριθμός των πανεπιστημίων είναι ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ δείγμα ποιότητας;Το ότι στα μοναστήρια που λες είχαμε προσανατολισμό θρησκευτικό το ξεχνάς;Τυχαία υπήρξε στασιμότητα σε επιστήμες,τεχνολογία για 1000 χρόνια μέχρι να'ρθει η αναγέννηση(η οποία στηρίχτηκε στην αρχαία Ελλάδα-Ρώμη);
Το ότι οι νέοι πηγαίνανε στα βυζαντινά μοναστήρια για ν'αποφύγουν τη στράτευση με αποτέλεσμα να πληρώνουν μισθοφόρους οι Βυζαντινοί και τελικά να πάρουν το μακρύτερο το ξεχνάς;


Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
τον παράδεισο(ηλύσια πεδία)
την κόλαση (τάρταρα)
Αυτά υπάρχουν στις περισσότερες θρησκείες,δεν είναι κατ'ανάγκη κάτι κακό.


Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
βάλε και της ιερόδουλες των ναών (πουτάνες με το ζόρι)
Τί να μας πεί και ο Άγιος Πρεβέζης...


Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ποιος ειναι ο "ΕΝ Διός εγένετο τα πάντα"
Είχε και άλλους 11 συνεργάτες κι ένα σωρό βοηθούς.
ΑΝ το πας έτσι και στη Δημοκρατία υπάρχει ο πρωθυπουργός/πρόεδρος της Δημοκρατίας.Δε σημαίνει ότι κάνουν ό,τι τους κατέβει.

tai
26/10/2008, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Φίλε μου έστω και μόνο για τους άντρες δημοκρατία ήταν ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά απ'τ'άλλα κράτη της αρχαιότητας(Πέρσες κλπ) σε θέματα ισότητας.Ήταν το πρώτο ΤΕΡΑΣΤΙΟ βήμα.Είναι φάουλ να συγκρίνεις με σημερινά στάνταρ,η πρόοδος είναι σταδιακή.
μα δεν κανω σύγκριση με τους Πέρσες αλλα με τους ΟΡΘΌΔΟΞΟΥΣ βυζαντινούς ι
Από πότε ο αριθμός των πανεπιστημίων είναι ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ δείγμα ποιότητας;
ΠΟΤΕ
αλλα σκοταδισμός με πανεπιστήμιο δεν συμβαδίζει
Το ότι στα μοναστήρια που λες είχαμε προσανατολισμό θρησκευτικό το ξεχνάς;
μα αυτή ειναι η δουλειά και ο λόγος ύπαρξής τους :confused:
Τυχαία υπήρξε στασιμότητα σε επιστήμες,τεχνολογία για 1000 χρόνια μέχρι να'ρθει η αναγέννηση(η οποία στηρίχτηκε στην αρχαία Ελλάδα-Ρώμη);:confused:
ΠΟΤΕ δεν ειχαμε στασιμότιτα .
Αντιθέτως είχαμε τεράστιες προόδους και ιδιαίτερα στην ιατρική-αρχιτεκτονική-μηχανική!! ψάχτο!!
Το ότι οι νέοι πηγαίνανε στα βυζαντινά μοναστήρια για ν'αποφύγουν τη στράτευση με αποτέλεσμα να πληρώνουν μισθοφόρους οι Βυζαντινοί και τελικά να πάρουν το μακρύτερο το ξεχνάς; οχι!
αλλα αυτό το έκανε η Ρωμη για 600χρονια,και το συνέχισε η ΝΕΑ Ρωμη για αλλα 1200.
δεν το δημιούργησε η εκκλησία! οι μισθοφόροι ηταν κανόνας. Το μοναστήρι απλά ηταν η λύση της εποχής



Αυτά υπάρχουν στις περισσότερες θρησκείες,δεν είναι κατ'ανάγκη κάτι κακό. :rolleyes: ελέχθη οτι ειναι ανακάλυψη των χριστιανων


Είχε και άλλους 11 συνεργάτες κι ένα σωρό βοηθούς.
ΑΝ το πας έτσι και στη Δημοκρατία υπάρχει ο πρωθυπουργός/πρόεδρος της Δημοκρατίας.Δε σημαίνει ότι κάνουν ό,τι τους κατέβει. ενας ειναι ο αρχηγός και ενας κανει κουμάντο
αρα οι υπάλληλοι- παιδιά δεν ειχαν και πολλα δικαιώματα.
ψάχτο

:wave2: :beer:

tzarot
26/10/2008, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai


είναι απάνθρωπο αυτο που κάνανε:mad:

είναι ντροπή για Τον Χριστό που υποτίθεται εκπροσωπούν:mad:

θα πρεπε να μπορούμε να τους καταδικάσουμε στα ίδια, για να δουν πως είναι η ζωή χωρίς κοιλιές!:mad:

αλλα

ειστε και οι δύο ανιστόρητοι και άσχετοι με το τι πίστευαν οι πρόγονοί μας και με το ποιοι ανακάλυψαν
τον παράδεισο(ηλύσια πεδία)
την κόλαση (τάρταρα)
ποιοι "δούλευαν" τον κόσμο (πυθία )
βάλε και της ιερόδουλες των ναών (πουτάνες με το ζόρι)
ποιος ειναι ο "ΕΝ Διός εγένετο τα πάντα"
και πως η δημοκρατία (μόνο για τους ΑΝΔΡΕΣ πολίτες) υπήρξε για 45 υμπεριαλιστικα-επεκτατικά χρόνια (ΜΟΝΟ), ανάμεσα σε 15 αιώνες βασιλείας τυραννίας και μιλιταρισμού
και μετα πες τε μου για τον ωραίο κόσμο των προγόνων μας

Α!
και αν μπορείτε (με στοιχεία όμως) να μου πείτε για της λεηλασίες που εκαναν οι αξύριστοι
[B]ορθόδοξοι (γιατί αυτούς κατηγορούμε) παπάδες, της σφαγές, και τον σκοταδισμό που είχαν (στα 27 πανεπιστήμια του Βυζαντίου) επιβάλει.





ΠΡΟΣΟΧΗ

πριν αρχίσετε να γράφεται, ψάχτε το λιγάκι

έτσι?:winka:


:rolleyes:


εως πολύ




:wave2:



:wacko: :beer: :beer: :beer:

Παλικάρι μου, κάτι μπέρδεψες. Τους παπάδες κατηγορώ, δεν κατηγορώ τα θεία (Χριστό, Θεό, Μωάμεθ, Βούδα κλπ) στα οποία ο καθένας πιθανά πιστεύει και το σέβομαι απόλυτα. Οπότε μην τα μπερδεύεις...

Τώρα το ποιός είναι ανιστόρητος, άστο καλύτερα. Αν πάντως διαβάσεις κάποτε ιστορία θα δεις ότι για κάθε ένα "πανεπιστήμιο" που άνοιγε το ιερατείο "έκλεινε" και ένα ολόκληρο πολιτισμό...

Tpap
26/10/2008, 21:47
Τάΐ , όντως γιατί μπερδεύεσαι..?΄

Έχεις εικόνα πως επεβλήθει ο Χριστιανισμός από την εκκλησία..?

Μπορείς να καταλάβεις τις επιδιώξεις των, με μόνο κάλυμμα την Χριστιανοσύνη..?

Πιστεύεις πως σκοπός του Χριστού στην γή, ήταν ποτέ να ιδρύσει μια νέα ''θρησκεία''?

Πιστεύεις, σήμερα, οτι θα τα ανεχόταν όλα αυτά που συνέβησαν και συμβαίνουν από τους εκκλησιαστές?

Δεν μπορώ να παραθέσω στοιχεία (βαριέμαι να γράφω), μπορείς να ανατρέξεις στην Ιστορία του Ελληνικού Εθνους για τις απαντήσεις που ζητάς.

Ψάχτο, λίγο. Μην βαριέσαι.

TOLISTOLAROS
26/10/2008, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Το ότι στα ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ που λες είχαμε προσανατολισμό θρησκευτικό το ξεχνάς;


Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
μα αυτή ειναι η δουλειά και ο λόγος ύπαρξής τους :confused:

Φίλε έγραψα μαλακία,εννοούσα τα ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ της εποχής(βυζαντινά) είχαν θρησκευτικό προσανατολισμό.

Road67
27/10/2008, 00:52
Θα μπορούσα να γράψω πολλά κάποια που γράφτηκαν και παραπάνω και άλλα, επιλέγω όμως πρώτον να μη μιλήσω για το Χριστόδουλο, δεν παύει να είναι ένας νεκρός άνθρωπος και δε μιλάμε και για το Χίτλερ κι ούτε άσκημα έχουν ακουστεί ή τουλάχιστον επιβεβαιωθεί.

Επιλέγω ακόμη το αρχικό γεγονός που πυροδότησε αυτό το θέμα να το βάλω σε μια ακροστοιχία με μια φράση που γράφτηκε λίγο παραπάνω : Πώς δεν έχουμε το δικαίωμα να κρίνουμε. Έχουμε κάθε δικαίωμα να κρίνουμε αρκεί όμως να μην ξεχνάμε πως κι εμείς δεν είμαστε αλάθητοι.


Για το ίδιο το γεγονός, θα συμφωνήσω με κάποιον παραπάνω εν μέρει. Δε γνωρίζουμε το ίδιο το γεγονός απαλλαγμένο από τη γραφικότητα των δημοσιογράφων. Δηλαδή, μπορεί οι εν λόγω ενοικιαστές για παράδειγμα να είχαν έπαρση και να βασίζονταν στη φύση του σπιτονοικοκύρη τους και να το κάνανε διαρκώς και εξ' επιτούτου. Είναι μια εκδοχή και αυτή.


Γενικότερα για τους παπάδες, τους ναούς και τα μυστήρια θα σας πω την άποψη μου. Δεν είμαι άθεος, αλλά δεν πιστεύω σε κτίσματα, σε αντικείμενα, στο ότι μπορεί να μου βάλει ένας άλλος άνθρωπος ένα άμφιο στην πλάτη και να με συγχωρέσει για τα αμαρτήματα μου ως μεσίτης Του Θεού.

Στην εκκλησία αν κι όποτε πάω είναι γιατί το αισθάνομαι για ότι αντιπροσωπεύει εκείνη τη στιγμή μέσα μου και πληρώνω αυτό που μπορώ για ένα κερί γιατί νιώθω εγώ πως θέλω να κάνω αυτή την προσφορά κι ας είναι και 2Ε για ένα κεράκι των 5 λεπτών.

Μέσα στο 2007 έχασα δύο δικούς μου ανθρώπους κι η γραμμή της οικογένειας μου κλείνει σε μένα. Έκανα τα τρισάγια για 'μενα, γι' αυτό που ένιωσα εγώ όπως έτσι θα κάνω και για τα μνημόσυνα. Αλλά εγώ μόνος μου δεν μπορώ να το κάνω. Οι παπάδες μπορούν, αυτή είναι η δουλειά τους. Άλλο αν πρέπει να χαμηλώσω το βλέμμα για να μην πω καμιά πολύ βαρυά κουβέντα για τον μπεκρή παπά που τρέχει σε όλο το νεκροταφείο και βιάζεται για να πάει σε όλους τους τεθλιμμένους και θυμώνει επειδή δεν κρατάω το πενηντάρικο στο χέρι αλλά πρέπει ν' αφήσω τα λουλούδια μου καταγής, ν' ανοίξω το πορτοφόλι μου και να συγκεντρώσω αυτά τα λεφτά από χάρτινα και κέρματα.


Προσωπικά δεν ξέρω αν θα έκανα αυτή τη δουλειά μη έχοντας πίστη. Το τίμημα του να φοράω αυτή τη μαλ@κεία και να πρέπει στο φως της ημέρας να έχω ορισμένη συμπεριφορά απέναντι στους ανθρώπους και να μη μπορώ να τερματίζω σα φυσιολογικός άνθρωπος τις σχέσεις μου και ν' αρχίζω άλλες. Μεγάλο το τίμημα, όσα κι αν είναι τα φράγκα που βγαίνουν. Γιατί τί να τα κάνω αν είναι να μην μπορώ ν' αγοράσω ρούχα και άλλα πραγματάκια που μπορεί να μην είναι είδη πρώτης ανάγκης αλλά καλυτερεύουν την ποιότητα της ζωής μας.


Τέλος πάντων αυτά είχα να πω.

iosif
27/10/2008, 10:32
1 Αλλο αθεος αλλο αθρησκος

2 καθε ευρω σε εκκλησια ειναι ευρω σε απατεωνα

3 μαυρα κορακια με νυχια γαμψα

4 υπουργοι ματσοι και εκκλησια-αυτη ειναι η αλητεια

δεν επιχειρηματολογω. αδυνατω να αποδειξω οτι "δεν ειμαι αρκουδα"

Tpap
27/10/2008, 11:20
Κατηγορούμε τους Άγγλους ότι αφαίρεσαν παρανόμως τμήματα της ζωοφόρου του Παρθενώνα και τα μετέφεραν στο μουσείο τους.

Εκείνοι απαντούν στις δικές μας κατηγορίες πώς είναι καθ'όλα νόμιμες οι διαδικασίες όπως έγιναν, διότι ο Έλγιν είχε την έγκριση των τοπικών τούρκων ηγεμόνων της περιοχής (πασάς, βαλί/νομάρχης) και το αποδεικνύουν με σχετικά ''φιρμάνια'' των κατακτητών.

Ανταπαντούμε πώς τα ''φιρμάνια'' είναι παράνομα καθώς δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να ισχύουν διατάγματα που εξέδωσαν κατακτητές ενός τόπου.

Αν είναι παράνομα τα ''φιρμάνια'' για τα γλυπτά ΔΕΝ είναι παράνομα για την εκκλησία μας εφ'όσον βάσει των οποίων, διατηρεί σαν περιουσία της εκτάσεις επί εκτάσεων...(την μισή Ελλάδα)

Οι Άγγλοι το γνωρίζουν και όσο διατηρεί η εκκλησία με νύχια και με δόντια τα ''νομίμως'' αποκτηθέντα περιουσιακά στοιχεία τους...... άλλο τόσο μάρμαρα θα δούμε εμείς.:wave2:

σημ:
γι αυτό και δεν θα ακούσετε ποτέ επίσημες θέσεις τις εκκλησίας επ'αυτού του θέματος.

liakaros
27/10/2008, 11:28
εγω μια απορια εχω για το ολο ζητημα...

το κρατος φαινετε σαν να φοβατε την εκκλησια κατα καποιο τροπο...

ας πουμε θα μπορουσε να επιβαλει καποιο φορολογικο μετρο και να εισπραξει δεν ξερω και γω ποσα χρηματα απ αυτο...

γιατι ομως δεν την ακουμπαει με κανενα τροπο?

Δλδ το κρατος σε περιπτωση που παει να ακουμπησει την τσεπη της εκκλησιας,τι θα ειχε να χασει απο αυτη την κινηση...???

Και αλλη μια απορια...η εκκλησια ειναι συνταγματικα κατοχυρομενη να μην φορολογειτε?

gcrook
27/10/2008, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros

Δλδ το κρατος σε περιπτωση που παει να ακουμπησει την τσεπη της εκκλησιας,τι θα ειχε να χασει απο αυτη την κινηση...???


Ψηφοφορους μηπως;

liakaros
27/10/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ψηφοφορους μηπως;

Ναι ψηφοφορους...
Με οοοοολα αυτα που ακουγοντε τα τελευταια χρονια για την εκκλησια και τα προβληματα που εχει ο κοσμος...πιστευεις οτι αν εκοβε απο φορους που βαρυνουν τους πολιτες και επερνε απο την εκκλησια θα εχανε??

Ενταξει...θελω να πιστευω οτι ο κοσμος εχει ξυπνησει πια και εχει καταλαβει οτι η εκκλησια ειναι μια καλη μπισνα πλεον...

DrBig
27/10/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros

Ενταξει...θελω να πιστευω οτι ο κοσμος εχει ξυπνησει πια και εχει καταλαβει οτι η εκκλησια ειναι μια καλη μπισνα πλεον...

Μπα, θα περασουν πολλα χρονια ακομα, και δε θα το δουμε οσο ζουμε.
Οσο οι ανθρωποι προτιμουνε το χαπι της μεταφυσικης απο την μελετη της φυσης, η με αλλα λογια την πλαστη βεβαιοτητα οτι 'γνωριζουν' απο την υπεροχη και γονιμη αβεβαιοτητα του εξωτερικου και εσωτερικου κοσμου, τοσο θα υπαρχουν καποιοι που θα τους πειθουν για την αναγκαιοτητα της θρησκειας και συνεπως και των εκπροσωπων της.

Αυτα βεβαια δεν ισχυουν για ολες τις θρησκειες, αλλα για τις πλεον σκοταδιστικες οπως η δικια μας.

iosif
27/10/2008, 12:13
ναι εχει ξυπνησει ο κοσμος οπως και ενα "σκληρο ' 70% που ψηφιζει νδ/πασοκ οτι και να γινει ρε στην σαλονικα αν δεν εχεις σχεση με τις εκκλησιαστικες οργανωσεις δεν βγαινεις βουλευτης! (βενιζελος, ψωμιαδης, παπαθεμελης, κουβελας)

vestromas
27/10/2008, 12:16
Αυτα που δεν βλεπουμε υπαρχουν. Οι τυποι που τα αντιπροσοπευουν δεν υπαρχουν.:lol:
Ειναι παγιδα του εξω απο δω να ταυτιζουμε τον πνευματικο κοσμο με τους τυπους με τα μουσια που μαζευουν το μπακιρι.:beer: :wave2:

DrBig
27/10/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ειναι παγιδα του εξω απο δω να ταυτιζουμε τον πνευματικο κοσμο με τους τυπους με τα μουσια που μαζευουν το μπακιρι.:beer: :wave2:

Ο μονος 'εξαποδω' που υπαρχει ειναι η ψυχολογικα ορμωμενη λογικη. Που ειναι ως εκ΄τουτου παραλογη.

liakaros
27/10/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αυτα που δεν βλεπουμε υπαρχουν. Οι τυποι που τα αντιπροσοπευουν δεν υπαρχουν.:lol:
Ειναι παγιδα του εξω απο δω να ταυτιζουμε τον πνευματικο κοσμο με τους τυπους με τα μουσια που μαζευουν το μπακιρι.:beer: :wave2:

Ρε ψηλε εστω οτι εχεις δικιο για τον εξω απο δω...

Πες μου,θεωρεις πραγματικα οτι υπαρχουν ακομα ανθρωποι,εκτως απο κατι γριες ανω των 80 ετων οι οποιοι ταυτιζουν την σημερινη εκκλησια με τον Θεο και τον Χριστο που μας εμαθαν να πιστευουμε οι γονεις, τα σχολεια και οι πασχαλιατικες ταινιες του ΑΝΤ1??

DrBig
27/10/2008, 14:52
το σημαντικο νομιζω ειναι οτι εξακολουθουμε να 'πιστευουμε' (εστω με τον δικο μας τροπο).

vestromas
27/10/2008, 14:54
Εγω πιστευω στον Χριστο και οχι στην εκκλησια και το παπαδαριο.
Δεν παυει ομως να παιζετε ενα σχεδιο που πολυς κοσμος δεν το εχει καταλαβει και που πισω του δεν μπορει να κρυβετε αλλος απο τον Αρχαιο εχθρο.
Αυτη η ταση ισοπεδοσης και απαξιωσης των παντων ειναι τεχνητη μαζι με αλλα ωστε να μπορεσουν να φερουν το αποτελεσμα που θελουν.
Ο κοσμος αγετε και φαιρετε, συμφωνα με τις μοδες και τις (επιστημονικες ανακαλυψεις) και σε συνδιασμο με τις πομπες των κληρικων, χανει το νοημα και την αληθεια του Ιησου.
Καλα για των εξω απο δω ουτε συζητηση. Δεν υπαρχει κλπ.
Δυστηχως ομως αυτος κανει τα κουμαντα του κ εμεις χορευουμε νομιζοντας οτι τα εχει λυσει ολα, ο εγωισμος μας και η επιστημη.
Οτι ο κοσμος δεν πιστευει ειναι μεσα στο κολπο γι αυτα που ερχοντε.
Οποιος τα εχει μελετησει αυτα, παιρνει χαμπαρι τι λεω.


Για την ορθογραφια, βασιζομε στην κατανοηση σας.:lol: :beer: :wave2:

tai
27/10/2008, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ψηφοφορους μηπως;
+1000000
μην ξεχάσουμε τι έγινε επι Τρίτση με την εκκλησιαστική περιουσία:smokin:

tai
27/10/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

Αυτα βεβαια δεν ισχυουν για ολες τις θρησκειες, αλλα για τις πλεον σκοταδιστικες οπως η δικια μας.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: πως φαίνεται οτι δεν εχεις διαβάσει-δει-ακούσει για της άλλες "θρησκείες"

αν νομίζεις οτι σκοταδισμός είναι η κατάσταση που βλέπεις γύρο σου, σε πληροφορώ οτι τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα:sick:
:wave2: :beer: :beer: :beer:

el_hymador
27/10/2008, 16:09
Ναι αλλα οσο πανε τα χρονια, ολο και περισσοτεροι σκεπτομενοι ανθρωποι γραφουν στα...παλια τους τα παπουτσια και την εκκλησια και τον κληρο...(οχι την θρησκεια για να μην παρεξηγηθω)

Αποδυναμωνεται η εκκλησια...το ποιμνιο που μπορει να επηρεασει λιγοστευει με γεωμετρικη προοδο...

οποτε τι θα γινει με ολο αυτο τον πλουτο;

Silver_Rider
27/10/2008, 16:13
Ντροπή τους οι παλιοπαπάδες μόνο τα λεφτά σκέφτοντε!!

liakaros
27/10/2008, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
+1000000
μην ξεχάσουμε τι έγινε επι Τρίτση με την εκκλησιαστική περιουσία:smokin:

Εξακολουθει να μου φαινετε αδιανοητο παντως...

Με την κοινη λογικη να το παρεις και βαση του τι γινεται σημερα...

Βγαινει ενας υπουργος και λεει...το φπα το μειωνω απο 19% η σε 17 σε 16 γιατι φορολογω την εκκλησια και βγαζω απο κει τα χρηματα αυτα...

Ρωταω εγω σαν ενας πολιτης μικρομεσαιος ,με τα δανεια μου, με τον καθημερινο αγωνα για τον μισθο,με τις εννοιες που εχω για το παιδι που θα φερω σε δυο μηνες στον κοσμο κλπ κλπ...

Αυτος ο υπουργος η το κομμα,θα χασει, ναι η οχι, απο τον απλο και λιγο σκεπτομενο κοσμο??

gcrook
27/10/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ναι αλλα οσο πανε τα χρονια, ολο και περισσοτεροι σκεπτομενοι ανθρωποι γραφουν στα...παλια τους τα παπουτσια και την εκκλησια και τον κληρο...(οχι την θρησκεια για να μην παρεξηγηθω)

Αποδυναμωνεται η εκκλησια...το ποιμνιο που μπορει να επηρεασει λιγοστευει με γεωμετρικη προοδο...;

Ακριβως!
Οποτε κανουν οτι κανουν και οι πολυ εξυπνες επιχειρησεις που πρεπει να βρουν εναλλακτικους τροπους για να επιβιωσουν οταν η αγορα "αλλαζει".
Κυνηγανε αλλες μπιζνες και επεκτεινονται αλλου.

-Go with the flow jesus.....:D

tai
27/10/2008, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ναι αλλα οσο πανε τα χρονια, ολο και περισσοτεροι σκεπτομενοι ανθρωποι γραφουν στα...παλια τους τα παπουτσια και την εκκλησια και τον κληρο...(οχι την θρησκεια για να μην παρεξηγηθω)

Αποδυναμωνεται η εκκλησια...το ποιμνιο που μπορει να επηρεασει λιγοστευει με γεωμετρικη προοδο...

οποτε τι θα γινει με ολο αυτο τον πλουτο;

το ποσοστό "σκεπτομένων" δεν ειναι όσο φαντάζεσαι
υπάρχουν παρα πολλοί που και πιστεύουν και κρίνουν και δεν ισοπεδώνουν τα πάντα.
Δεν πανε αμάσητα την παραμήθα του "ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ" (παπάδες, πολιτικοί, γιατροί, και οτι αλλο θες)
Αλλο λοιπόν ειναι να μην θες την απατεωνιά και να την στηλιτεύεις,και άλλο είναι να εισαι εγωκεντρικός, πιστεύοντας οτι τα πάντα ειναι αποτέλεσμα της ύπαρξή σου.


Τους "σκεπτόμενους" λυπάμαι.
είναι αυτοί που μαθαίνουν την "αλήθεια" και γίνονται στρατιώτες της
Ο μαλάκας εχει ΠΆΝΤΑ πατρόνους, που του λένε οτι ειναι "σκεπτόμενος". Αντιπροχτές τους πάπες, προχτές τους διαφωτιστές, χτές τους πολιτικούς ταγούς-"επαναστάτες", αυριο κάποιος άλλος θα πουλήσει μια ελπίδα, και ενα τεράστιο ποσοστό που θα παπαγαλίζουν το "κατηγορώ" που θα τους έχουν μάθει, θα σκοτώνετε για ενα καλύτερο αύριο και για να σώσει τον κόσμο.

κανένας απο αυτούς τους ταγούς δεν εχει πουλήσει "αγάπη" για ΟΛΟΥΣ.
Ολοι θα κτίσουν τον "νεο" κόσμο τους στα πτώματα των αντιφρονούντων.
Αν στον χριστιανισμό, που δίδασκε το αγαπάτε αλλήλους, έγιναν αίσχη, τότε απο το Χ δόγμα που θα πατήσει στα πτώματα των "άλλων" τι μπορούμε να περιμένουμε???:(

Tpap
27/10/2008, 17:25
είμαστε ο μοναδικός λαός που όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση απελπισίας/πόνου/αγανάκτησης/ψυχικής οδύνης αναφωνούμε: ''μου άλλαξες την πίστη''.

Μόνο στην γλώσσσα μας έχει νόημα, μόνο εμείς το'χουμε διατηρήσει, μόνον εμείς υποφέραμε τόσο. Επειδή ο Ελληνισμός ήταν απειλή.

liakaros
27/10/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
είμαστε ο μοναδικός λαός που όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση απελπισίας/πόνου/αγανάκτησης/ψυχικής οδύνης αναφωνούμε: ''μου άλλαξες την πίστη''.

Μόνο στην γλώσσσα μας έχει νόημα, μόνο εμείς το'χουμε διατηρήσει, μόνον εμείς υποφέραμε τόσο. Επειδή ο Ελληνισμός ήταν απειλή.

Οπως ειμαστε και ο μονος λαος που εχουμε την χριστοπαναγια στην ακρη της γλωσσας

tai
27/10/2008, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
είμαστε ο μοναδικός λαός που όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση απελπισίας/πόνου/αγανάκτησης/ψυχικής οδύνης αναφωνούμε: ''μου άλλαξες την πίστη''.

Μόνο στην γλώσσσα μας έχει νόημα, μόνο εμείς το'χουμε διατηρήσει, μόνον εμείς υποφέραμε τόσο. Επειδή ο Ελληνισμός ήταν απειλή.

αυτο ξεκίνησε επι οθωμανικής αυτοκρατορίας.:a024:


Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Οπως ειμαστε και ο μονος λαος που εχουμε την χριστοπαναγια στην ακρη της γλωσσας
επειδή τα οικεία τα χρησιμοποιείς ευκολότερα:winka:


και για να μην νομήζεις οτι σε έγραψα Tpap


Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Έχεις εικόνα πως επεβλήθει ο Χριστιανισμός από την εκκλησία..?
ναι!
και εικόνα και γνώση
Μπορείς να καταλάβεις τις επιδιώξεις των, με μόνο κάλυμμα την Χριστιανοσύνη..?
ποιών???των ανθρώπων?? μα πάντα και όλοι οι σκάρτοι το έκαναν!!/COLOR]
Πιστεύεις πως σκοπός του Χριστού στην γή, ήταν ποτέ να ιδρύσει μια νέα ''θρησκεία''?
[COLOR=blue]ναι !!
και το είπε αρκετές φορές
Πιστεύεις, σήμερα, οτι θα τα ανεχόταν όλα αυτά που συνέβησαν και συμβαίνουν από τους εκκλησιαστές?
ναι!!
και το είπε (πάλι) οτι αυτο!! θα κάνει
ειναι άλλωστε γνωστή απορία
Δεν μπορώ να παραθέσω στοιχεία (βαριέμαι να γράφω), μπορείς να ανατρέξεις στην Ιστορία του Ελληνικού Εθνους για τις απαντήσεις που ζητάς.
Ψάχτο, λίγο. Μην βαριέσαι.
το εχω ψάξει οσο δεν φαντάζεσαι:lol:
αν ανατρέξεις το φόρουμ θα δείς οτι εχει ξαναγίνει η κουβέντα τουλάχιστον 1 φορά καθε χρόνο


το εχω γράψει επανειλημμένα αλλα δεν εισαι υποχρεωμένος να το εχεις διαβάσει, γιαυτό το ξανα-ξεκαθαρίζω
Οταν μιλώ για χριστιανισμό, και διαφωνώ με σκοταδισμούς, σφαγές κλπ, ευνοώ, την ΑΝΑΤΟΛΙΚΉ ΟΡΘΌΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΊΑ!!
Τους Πάπες, της ιερές εξετάσεις, της εξαφανίσεις λαών, της σταυροφορίες, το "πίστευε και μη ερεύνα" , την προβατοποίηση, τους "κακούς" εκπροσώπους του Θεού(ΚΑΙ τους δικούς μας), και κυρίως τον αιμοβόρο και εκδικητικό θεό, τον τιμωρό θεό που πλασάρουν κάποιοι και τον φόβο της τιμωρίας -κόλασης, τον πολεμάω με ότι μέσο μπορώ.
θέλω ο άνθρωπος να μην προσκυνά άνθρωπο, αλλά να αγαπά τον άνθρωπο, και αυτό να γίνεται με αυτεξούσια θέληση και όχι γιατι πρέπει η απο φόβο!!
:wave2:

Tpap
27/10/2008, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
αυτο ξεκίνησε επι οθωμανικής αυτοκρατορίας.:a024:

Λάθος.

Αυτό ξεκίνησε επί των κατάπτυστων βυζαντινών αυτοκρατόρων. ''Ες έδαφος φέρειν'' κλπ...


Ο σκοπός των οθωμανών δεν ήταν να μας εξισλαμίσουν.:wave2:

Ωστόσο φαναριώτες, κοτσαμπάσηδες και -φυσικά- δεσποτάδες ήταν ΚΑΤΑ της επανάστασης εναντίων των τούρκων, καθώς ήταν αρκετά βολεμένοι.

tai
27/10/2008, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Λάθος.

Αυτό ξεκίνησε επί των κατάπτυστων βυζαντινών αυτοκρατόρων. ''Ες έδαφος φέρειν'' κλπ...
:nono:
θα μου επιτρέψεις να επιμένω μεχρι να μου το ανατρέψεις με καποιο στοιχείο

Ο σκοπός των οθωμανών δεν ήταν να μας εξισλαμίσουν.:wave2:
:eyepop: τι λες τώρα:confused: θα ηταν καταραμένοι απο τον αλλαχ αν δεν το έκαναν(κοράνι)
άλλωστε αυτό ηταν το όπλο τους ενάντια στους απροσκύνητους
Ωστόσο φαναριώτες, κοτσαμπάσηδες και -φυσικά- δεσποτάδες ήταν ΚΑΤΑ της επανάστασης εναντίων των τούρκων, καθώς ήταν αρκετά βολεμένοι.
φυσικότατα !!
οπως ΟΛΟΙ οι βολεμένοι σε ΌΛΕΣ της εποχές και σε ΌΛΑ τα καθεστώτα και μικροί και μεγάλοι και φτωχοί και πλούσιοι

ΝΑΙΑΣ
27/10/2008, 20:08
Ται,με την απαντηση σου στις 1836,εγραψες και συμφωνω απολυτα,μονο που ο Χριστιανισμος δεν διδαξε το 'αγαπατε αλληλους' αλλα ο Χριστος.Τι σχεση εχει το συστημα Χριστιανισμου με ολα τα συμπαραμαρτυρουντα [λαμπροι ναοι,χρυσοποικιλτα αμφια,ρωμαικου τυπου τελετες και πλυση εγκεφαλου] με τις δυο ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ -ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ- ?.Το προβοκαρισμα των αγνων ιδεων,παντα βολευει να γινει συστημα εγκλωβισμου και ποδηγετησης της μαζας,βλεπε πολιτικα συστηματα,φιλοσοφικες ιδεες ακομα και επιστημονικες ανακαλυψεις.

DrBig
27/10/2008, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: πως φαίνεται οτι δεν εχεις διαβάσει-δει-ακούσει για της άλλες "θρησκείες"

αν νομίζεις οτι σκοταδισμός είναι η κατάσταση που βλέπεις γύρο σου, σε πληροφορώ οτι τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα:sick:
:wave2: :beer: :beer: :beer:

Πως φαινεται οτι σε ενδιαφερει πιο πολυ να υπερασπισεις αυτα που πιστευεις παρα να σκεφτεις για αυτα που πιθανως δεν γνωριζεις. Οπως επισης να φανεις οτι 'την βγαινεις απο πανω' σε μια συζητηση.
Μην εισαι τοσο κουλ πια, θα παθεις καμια ψυξη.

el_hymador
27/10/2008, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ακριβως!
Οποτε κανουν οτι κανουν και οι πολυ εξυπνες επιχειρησεις που πρεπει να βρουν εναλλακτικους τροπους για να επιβιωσουν οταν η αγορα "αλλαζει".
Κυνηγανε αλλες μπιζνες και επεκτεινονται αλλου.

-Go with the flow jesus.....:D

Ναι ok, συμφωνω, με την διαφορα οτι η εκκλησια δεν μπρει ας πουμε να κανει αλλαγη στο καταστατικο της, να παει σε μια εφορια και να κανει εναρξη νεας επιχειρησης...

Με λαμογιες θα καταχραστουν αρκετα απο αυτα που θεωρουνται περιουσια της εκκλησιας της Ελλαδος...αλλα ποσα πια;

Μιλαμε για τρελα λεφτα και απιστευτα πολλα ακινητα...

να τα μοιρασουν στους φτωχους δεν παιζει ε; :rolleyes: