PDA

View Full Version : Nα Σταματήσει Επιτέλους Αυτή η Δολοφονία....



Grehiel
23/11/2008, 19:09
Nα Σταματήσει Επιτέλους Αυτή η Δολοφονία....στους Ελληνικούς Δρόμους.

Ορμώμενος από το σημερινό συμβαν με τον θανατο ενος δικυκλιστη στο Πειραια (στην περιοχη μου μαλιστα) θα ηθελα να μοιραστω την οργη και τον θυμο μου μαζι σας,νιωθωντας σιγουρος οτι θα με καταλαβετε μιας κ καθε μερα ολοι μας ειμαστε δικαβαλο με τον ΧΑΡΟ...

Ακουω καθε τοσο οτι αυτοκινητο παρεσυρε και εγκατελειψε οδηγο δικυκλου και αναρωτιεμαι αν αυτη η κατηγορια ανθρωπων μπορει να σταθει ανετα διπλα σε στυγνους δολοφονους με καμμια μεταμελεια και επιγνωση των πραξεων τους.
Σε ανθρωπους που για να καλυψουν την χεσμενη φωλια τους αφηνουν μια ανθρωπινη ψυχη να φυγει χωρις να αναλογιστουν εαν μπορουσαν τα συμβαλλουν τα μεγιστα και ισως να σωθει μια ψυχη....

Τοσος πονος και θλιψη καθε μερα απο τον χαμο τοσων ανθρωπων...
Τοση ΑΜΕΛΕΙΑ και ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ προς τους δικυκλιστες...

Γιατι αυτο το πραγμα???
Μηπως ειμαστε σκυλια?Μηπως ειμαστε εχθροι και δεν το ξερουμε?

Εχω εξοργιστει απο την σταση κυριως των οδηγων αυτοκινητων (γιατι και οι δικυκλιστες κανουν λαλακιες δεν το αρνουμαι) που νομιζουν οτι ειμαστε πανω σε αρμα και ειμαστε ατρωτοι...
Οτι τιποτα δεν μπορει να μας απειλησει και εχουμε την ιδια προστασια οση αυτη του αυτοκινητου....

Πρεπει επιτελους να μπει ενα ΤΕΛΟΣ σε αυτην την κοινωνικη-οδηγικη-ατομικη ασυνειδησια και απερισκεψια...

Πρεπει ολοι μας να κινητοποιηθουμε,να προβαλλουμε προς τα εξω οτι δεν ειμαστε supermen...

Θελει μια συντονισμενη κινηση για να γινει συνειδηση στον καθενα οτι πρεπει να υπαρχει σεβασμος πρωτα απο ολα στην ανθρωπινη ζωη και στους κινδυνους που διατρεχουμε καθε μερα,καθε μετρο που διανυουμε....

Ας σταματησει επιτελους αυτος ο ηλιθιος ακηρυχτος πολεμος της ασφαλτου και ας παρουμε ολοι τις ευθυνες μας και τις προφυλαξεις μας γιατι το σημαντικοτερο ειναι πως υπαρχουν ατομα που αγωνιουν καθε στιγμη και το μονο που θελουν ειναι να γυρισουμε ξανα πισω σωοι και αβλαβεις....

Δεν φταινε και δεν αξιζει να πονουν για τον χαμο ενος δικου τους ανθρωπου απο ανθρωπινη αμελεια,υπερεκτιμηση δυνατοτητων,ασυνειδησια....

Vstrommer71
23/11/2008, 23:28
Πρεπει...
*Να οδηγουμε βλεποντας τον δρομο,κι οχι τις διαφημιστικες πινακιδες...
*Να αφησουμε τα κινητα και τα μπλε δοντια στο ντουλαπακι...
*Να κοιταμε τους καθρεφτες(οχι μονο για να βαφονται οι δεσποινιδες)...
*Να οδηγουμε ΟΣΟ μας επιτρεπει ο δρομος(δεν φταιει ο δρομος αν ο μ@λακας παει με χιλια στο αθλιο οδοστρωμα)...
*Επειδη ανθρωποι ειμαστε,μπορει να κανουμε χαζομαρα!Οταν την κανουμε,καλο ειναι να μην την κανουμε με ελαφρα πηδηματακια θρασυδειλιας...
Αυτα μπορεις να τα κανεις Νεοελληνα οδηγε?
Προφανως οχι γι'αυτο σκοτωνομαστε σαν τις μυγες στην ασφαλτο,και δεν μας φταιει ουτε η κακια η ωρα ουτε ο...Μολωχ της ασφαλτου.Το ξερο μας το κεφαλι φταιει...:sick:

forumistass
23/11/2008, 23:46
ειναι όντος κρίμα..!

jfx
24/11/2008, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grehiel
Ακουω καθε τοσο οτι αυτοκινητο παρεσυρε και εγκατελειψε οδηγο δικυκλου και αναρωτιεμαι αν αυτη η κατηγορια ανθρωπων μπορει να σταθει ανετα διπλα σε στυγνους δολοφονους με καμμια μεταμελεια και επιγνωση των πραξεων τους.
Σε ανθρωπους που για να καλυψουν την χεσμενη φωλια τους αφηνουν μια ανθρωπινη ψυχη να φυγει χωρις να αναλογιστουν εαν μπορουσαν τα συμβαλλουν τα μεγιστα και ισως να σωθει μια ψυχη....

Τοσος πονος και θλιψη καθε μερα απο τον χαμο τοσων ανθρωπων...
Τοση ΑΜΕΛΕΙΑ και ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ προς τους δικυκλιστες...

Γιατι αυτο το πραγμα???
Μηπως ειμαστε σκυλια?Μηπως ειμαστε εχθροι και δεν το ξερουμε?


....




Δεν είναι εναντίον των δικυκλιστών. Και πεζό να χτυπήσει, μεγαλη μερίδα οδηγών, με τον ιδιο τρόπο θα αντιδράσει... εγκατάλειψη...:mad: .

Δυστυχώς υπάρχει αυτη η νοοτροπία: εγινε η μαλακία, ο αλλος(αυτός που χτύπησα) δεν φαινεται να κουνιεται, να αντιδρα (βασικα να ειδε την πινακίδα μου), ετυχε να μη με ειδε και κανένας αυτόπτης (ειδικά βραδινές ωρες) οπότε με παίρνει να την κανω...

Στη συγκρουση με αλλο αυτοκίνητο, απλά δεν τον παίρνει να κάνει κατι τέτοιο τοσο συχνά, διοτι ειναι σπανιοτερο μετα τη συγκρουση ο αλλος να μην ειναι σε θεση νβα αντιδράσει.


υπάρχει κι αλλη μια περίπτωση... εχω πιει και χτυπάω καποιον. Φευγω (ακόμα κι αν υπήρχαν αυτόπτεις κι εχουν δει την πινακίδα μου) ωστε οταν μετα με βρουνε(υπαρχει και περίπτωση μεσα στη συγχηση να μην προλαβουν να παρουν την πινακίδα), τουλάχιστον να μη μπορεί να αποδειχθεί η μέθη.(για να μπορεσει να βγει από πανω και να κατηγορηθει μονο για εγκαταλειψη κι οχι για πρόκλιση ατυχηματος οπου με καποιο δικηγοριστικο κολπο(σοκ, ξερω γω τι σκατα) θα την αποφυγει κι αυτη και ειδικα αν πεισει οτι εφταιγε ο αλλος(δικυκλιστης) για το ατυχημα)





Πιστευω οτι οσοι εγκαταλειπουν θύμα (φυσικα ακόμη κι αν εφταιγε καθαρά το θυμα αυτο) το κανουν πλήρως συνειδητά κι γι αυτο οπως λες, στέκονται ισάξια δίπλα σε στιγνους δολοφόνους ,ειδικά αν μπορουν να κοιμηθουν και τα βράδια (πολύ αμφιβάλλω...)

menos
24/11/2008, 00:55
υπάρχει κι αλλη μια περίπτωση... εχω πιει και χτυπάω καποιον. Φευγω (ακόμα κι αν υπήρχαν αυτόπτεις κι εχουν δει την πινακίδα μου) ωστε οταν μετα με βρουνε(υπαρχει και περίπτωση μεσα στη συγχηση να μην προλαβουν να παρουν την πινακίδα), τουλάχιστον να μη μπορεί να αποδειχθεί η μέθη.(για να μπορεσει να βγει από πανω και να κατηγορηθει μονο για εγκαταλειψη κι οχι για πρόκλιση ατυχηματος οπου με καποιο δικηγοριστικο κολπο(σοκ, ξερω γω τι σκατα) θα την αποφυγει κι αυτη και ειδικα αν πεισει οτι εφταιγε ο αλλος(δικυκλιστης) για το ατυχημα)


Τυφλα να εχει ο Φωσκολος!!!:eyepop::rolleyes:

manos cbr600fi
24/11/2008, 15:47
παιδια μην παίρνετε παντα στα σοβαρα τα μμε γιατι λενε- γραφουν τρελες μαλακ..ς
σημερα μιλησα με την πεθερα του παλικαριου (γνωστη της οικογενειας μου)
μου περιεγραψε το ατυχημα και αυτα που μου ειπε με εκνευρισαν ακομα παραπανω :evil: άκουσον άκουσον
το παλικαρι κινοταν με φιλο του με μηχανακι και με χαμηλη ταχυτητα ενας πραγματικα δολοφονος καρ..λης
μεθυσμενος κινουμενος επεσε πανω σε σταθμευμενο αυτοκινητο και μετα εκανε οπισθεν για να ξεφυγει με αποτελεσμα να πεσει πανω στα παιδια τουλαχιστων ο ενας δεν χτυπησε αλλα το αλλο το παλικαρι(τον γνωριζα)ηταν ατυχο
:mad:
δεν γνωριζω αν φοραγε κρανος δεν μπηκα σε τετοιες λεπτομερειες καθοτι η γυναικα ηταν σε αθλια κατασταση
αλλα μου ειπε και το καλυτερο πως ο δραστης :a016: :a015: :a018: :a26: καθησε στην θεση του συνοδηγου και το επαιζε τρελος ενοειτε πως εχει συληφθει αλλα προλαβε ο μπαστ.. δος να στερησει μια ψυχη και να καταστρεψει μια οικογενεια
καλο ταξιδι φιλε ελπιζω εκει πανω τα ολα να ειναι ομορφοτερα
παιδια προσοχη εχουν ξεφυγει τα πραγματα !!!:wave2:

AntoD
24/11/2008, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Πρεπει...
*Να οδηγουμε βλεποντας τον δρομο,κι οχι τις διαφημιστικες πινακιδες...
*Να αφησουμε τα κινητα και τα μπλε δοντια στο ντουλαπακι...
*Να κοιταμε τους καθρεφτες(οχι μονο για να βαφονται οι δεσποινιδες)...
*Να οδηγουμε ΟΣΟ μας επιτρεπει ο δρομος(δεν φταιει ο δρομος αν ο μ@λακας παει με χιλια στο αθλιο οδοστρωμα)...
*Επειδη ανθρωποι ειμαστε,μπορει να κανουμε χαζομαρα!Οταν την κανουμε,καλο ειναι να μην την κανουμε με ελαφρα πηδηματακια θρασυδειλιας...
Αυτα μπορεις να τα κανεις Νεοελληνα οδηγε?
Προφανως οχι γι'αυτο σκοτωνομαστε σαν τις μυγες στην ασφαλτο,και δεν μας φταιει ουτε η κακια η ωρα ουτε ο...Μολωχ της ασφαλτου.Το ξερο μας το κεφαλι φταιει...:sick:

Mε καλυψες απολυτα!!!!!

:beer:

Grehiel
24/11/2008, 19:17
οποτε παιδια θα πρεπει να καθομαστε ετσι αμοιροι και απραγοι και καθε μερα να χανονται κεφαλια και ζωες?

Εαν υπαρχει διαθεση και συλλογικοτητα μπορουμε να κανουμε πολλα για την αφυπνιση ολων κυβερνητικων και μη φορεων...

Για μενα θα ηθελα μια καμπανια διαφημιστικη η μια συλλογικη δραση απο ολες τις λεσχες η κατι τελος παντως οσον αφορα την ειδικη μεταχειριση και προσοχη των δικυκλιστων...
Ισως υπαρχουν πολλοι που να μην ξερουν οτι ειμαστε τοσο επιρρεπεις σε ασχημες καταστασεις και στην τελικη να ξαναθυμησουμε οτι ειναι πολυ επικινδυνη η συμβιωση οχηματων και μηχανων(!).

menos
24/11/2008, 19:37
Προτεινε λοιπον:D

jfx
24/11/2008, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grehiel
οποτε παιδια θα πρεπει να καθομαστε ετσι αμοιροι και απραγοι και καθε μερα να χανονται κεφαλια και ζωες?

Εαν υπαρχει διαθεση και συλλογικοτητα μπορουμε να κανουμε πολλα για την αφυπνιση ολων κυβερνητικων και μη φορεων...

Για μενα θα ηθελα μια καμπανια διαφημιστικη η μια συλλογικη δραση απο ολες τις λεσχες η κατι τελος παντως οσον αφορα την ειδικη μεταχειριση και προσοχη των δικυκλιστων...
Ισως υπαρχουν πολλοι που να μην ξερουν οτι ειμαστε τοσο επιρρεπεις σε ασχημες καταστασεις και στην τελικη να ξαναθυμησουμε οτι ειναι πολυ επικινδυνη η συμβιωση οχηματων και μηχανων(!).

Για μένα για να παρεις δίπλωμα αυτοκινήτου, να γραψεις 2000χλμ υποχρεωτικά με μηχανη.

Και για να παρεις δίπλωμα για μηχανή, 2000 με αυτοκίνητο...:beer:

και στις σοβαρες πραβάσεις, εκτός απο χρηματικό πρόστιμο, παρακράτηση διπλώματος.

Grehiel
25/11/2008, 19:38
Γνωμη μου ειναι οι αρμοδιοι φορεις (κοινη προσπαθεια απο τις λεσχες μοτο) να φτιαξουν ενα φυλλαδιο μερικων σελιδων με οσα πρεπει να ξερει ενας νεος οδηγος αυτοκινητου και ποια σημεια πρεπει να προσεξει και σεβαστει οσον αφορα τις μοτο...

Να μοιραστει κατοπιν σε οσες σχολες γινεται ειτε εθελοντικα ειτε με καποιο αλλο τροπο...

Ετσι δημιουργουμε απο την αρχη μια καλυτερη βαση και μια καλυτερη ενημερωση για οσους θα πιασουν τιμονι....


Οταν κατι το βρισκεις συνεχως μπροστα σου τοτε θες δεν θες το μαθαινεις και λειτουργει υποσυνειδητα!!!

BELZEBOYLIS
25/11/2008, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Για μένα για να παρεις δίπλωμα αυτοκινήτου, να γραψεις 2000χλμ υποχρεωτικά με μηχανη.

Και για να παρεις δίπλωμα για μηχανή, 2000 με αυτοκίνητο...:beer:






...έλα ??