PDA

View Full Version : Μεταλλικός ήχος Suzuki Sv650 - Help!



Scandal
22/12/2008, 09:32
Παιδιά το έγραψα και σε διπλανό φλώρουμ αλλά το γράφω και εδώ...

Γυρνάω που λέτε πριν λίγο από την δουλειά και λέω να πάω την μηχανή στον ρακκά να την κάνει έναν έλεγχο για λάδια. ΑΜ ΔΕ!
ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΠΡΟΣ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ!
Βρε μια... βρε δυο... τίποτα...
Το τσοκ ήταν κολλημένο. (Μάλλον η ντίζα έχει κάποιο πρόβλημα)

Προσπάθησα καμιά 10αριά φορές χωρίς αποτέλεσμα...

Το θέμα είναι ότι σε μια φάση εκεί που πήγα να το βάλω μπρος έκανε έναν μεταλλικό ήχο πολύ έντονο.
Σε μια ακόμη απόπειρα για να πάρει μπρος τον ξαναέκανε οπότε χέστηκα πάνω μου και το παράτησα...

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει...
Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο ή παίζει να έγινε καμιά μαλ@κία στον κινητήρα;


:sad: :sad: :sad:

SVX
22/12/2008, 09:50
μεταλλικο ηχο...με την εκκινηση της μιζας :eyepop: :confused:

ξεμονταρε καθολου το μοτερ της μιζας? μηπως ...λεω...

catmaster
22/12/2008, 09:56
Μήπως το είχες αφήσει ακίνητο καιρό και στην προσπάθειά σου να το βάλεις μπροστά στράγγιξε η μπαταρία ;;

:wave2:

Scandal
22/12/2008, 10:05
SVX εσύ τα λες αλλά εγώ δεν τα καταλαβαίνω!!! :alien:

Τι εννοείς "ξεμονταρε καθολου το μοτέρ της μιζας?"
Έχει μοτέρ η μίζα; Γαμώτο γιατί να είμαι άσχετος...

catmaster το μηχανάκι δεν παίρνει μπρος λόγω του κρύου - το τσοκ έχει φάει κόλλημα και δεν νιώθει! Άντε πες και στέγνωσε η μπαταρία... Δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου...

Αυτός ο ήχος είναι που με έκανε να χεστώ πάνω μου γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να είναι...

edit: πάω να ρίξω λίγες ώρες ύπνο - να βγει και ο ήλιος λίγο να ζεστάνει και μετά θα ξαναπροσπαθήσω...

SVX
22/12/2008, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scandal
SVX εσύ τα λες αλλά εγώ δεν τα καταλαβαίνω!!! :alien:

Τι εννοείς "ξεμονταρε καθολου το μοτέρ της μιζας?"
Έχει μοτέρ η μίζα; Γαμώτο γιατί να είμαι άσχετος...

catmaster το μηχανάκι δεν παίρνει μπρος λόγω του κρύου - το τσοκ έχει φάει κόλλημα και δεν νιώθει! Άντε πες και στέγνωσε η μπαταρία... Δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου...

Αυτός ο ήχος είναι που με έκανε να χεστώ πάνω μου γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να είναι...

edit: πάω να ρίξω λίγες ώρες ύπνο - να βγει και ο ήλιος λίγο να ζεστάνει και μετά θα ξαναπροσπαθήσω...


150816

Scandal
22/12/2008, 10:17
Κατατοπιστικότατος αδερφέ! Να είσαι καλά! Κάτι μάθαμε και σήμερα...:beer:

Αν ξεμόνταρε όπως λες είναι κάτι σοβαρό;

SVX
22/12/2008, 10:19
δεν ξερω ...μπορε να λεω @@λογιες..αλλα μετ.θορυβος με μιζα..ή θα κλωτσαει κανα δοντι που καβαλησε απτο μοτερακι αυτο ή χειροτερα....κανα τρελο ξερυθμισμα βαλβιδων....να "πηδηξε καμια καδενα(πολυ φυσιολογικο για το δικο μου που τις κανει "γαργαρα")

μην ακους εμενα ..απλα κανω υποθεσεις επειδη ειπες "τρομακτικος ηχος¨"

catmaster
22/12/2008, 10:23
Ρε παιδιά τι λέτε ;;; :look:

Τι είναι η μίζα να ξεμπλοκάρει ... Lego ;;

Θα πάθει κάνα εγκεφαλικό ο άνθρωπος πρωινιάτικα ....


:wave2:

SVX
22/12/2008, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Ρε παιδιά τι λέτε ;;; :look:

Τι είναι η μίζα να ξεμπλοκάρει ... Lego ;;

Θα πάθει κάνα εγκεφαλικό ο άνθρωπος πρωινιάτικα ....


:wave2:
απο μονο του αν δεν το "μαστορεψεις" δεν παθαινει τιποτα ...το ζητημα ειναι οτι ο κινητηρας V αν ανοιχτει (ασχετο με μιζα βεβαια) και μετα το κλεισιμο ειναι σε διαφορετικη "φαση" κυκλου απ'οτι οταν ανοιχτηκε...ε...τοτε υπαρχει προβλημα(σε ολα τα V μοτορια) :wave2:

Scandal
22/12/2008, 15:07
Πήγα τώρα να το βάλω μπρος. Πατάω μίζα ρίχνω και μια γκαζιά και παίρνει. Άφησα όμως μετά από λίγο το γκάζι και έσβησε. Ε δεν ξαναπήρε από εκεί και πέρα. Μου έκανε και έναν μυστήριο ήχο σαν βραχυκύκλωμα - μάλλον την άδειασα την μπαταρία. Την γκαντεμιά μου μέσα...:evil:

npat
22/12/2008, 15:27
Όπως είπε και ο Άκης αν, όταν πατάς την μίζα, ακούς ένα μεταλικό θόρυβο (κάτι σαν κλακ-κλακ) , χωρίς να στροφάρει ο κινητήρας (χωρίς δηλαδή να πάει να πάρει μπρος), τότε μην ανησυχείς ιδιαίτερα, μάλλον έχεις μείνει από μπαταρία. Τον θόρυβο τον προκαλεί το σωληνοειδές (κάτι σαν ρελέ) της μίζας.

Φόρτισε την μπαταρία σου, βάλε καινούρια μπαταρία ή βάλε μπρος με καλώδια από κάποιο αυτοκίνητο ή άλλο μηχανάκι.

edit

Scandal
22/12/2008, 16:26
Όχι παιδιά δεν ήταν κλακ κλακ. Ακούστηκε ένα ΝΤΟΝΓΚ σαν κάτι να βρήκε κάπου... Θα προσπαθήσω να συνδέσω την μπαταρία με αυτοκινήτου. Αν έχετε καμιά συμβουλή να μου δώσετε για αυτή την διαδικασία... :rolleyes:

Lazio
22/12/2008, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scandal
Όχι παιδιά δεν ήταν κλακ κλακ. Ακούστηκε ένα ΝΤΟΝΓΚ σαν κάτι να βρήκε κάπου... Θα προσπαθήσω να συνδέσω την μπαταρία με αυτοκινήτου. Αν έχετε καμιά συμβουλή να μου δώσετε για αυτή την διαδικασία... :rolleyes:




Εισαι σιγουρος οτι ειναι μπαταρια? Τι μετρησες με οργανο?

Αν δε μπορεις να τη μετρησεις βγαλε τη και πηγαινε τη για μετρημα και αν ειναι ψοφια την αλλαζεις :wave2:

Tpap
22/12/2008, 20:13
Όταν προχθές σου άναβε το λάμπάκι λαδιού, εσύ έψαχνες να βρείς βίδες που σου λείπανε...

Τέλος πάντων, πάρε το μηχανάκι σου και πήγαινέ το όπως είναι στο μάστορά σου. Και άσε τις διαδυκτιακές διαγνώσεις και επισκευές.

Μην προσπαθήσεις να το βάλεις μπροστά, γιατί θα μπορούσε να έχει από κάτι πολύ απλό και ασήμαντο, μέχρι κάτι πολύ σοβαρό. :wave2:

catmaster
22/12/2008, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Τέλος πάντων, πάρε το μηχανάκι σου και πήγαινέ το όπως είναι στο μάστορά σου. Και άσε τις διαδυκτιακές διαγνώσεις και επισκευές.

Μην προσπαθήσεις να το βάλεις μπροστά, γιατί θα μπορούσε να έχει από κάτι πολύ απλό και ασήμαντο, μέχρι κάτι πολύ σοβαρό. :wave2:

+1100


:wave2:

Scandal
22/12/2008, 22:48
Ρε παιδιά μην βαράτε... 3 μήνες έχει που ξεκίνησα να οδηγάω και από τεχνικά είμαι σκράπας... Φυσικά και αύριο με το που ξυπνήσω θα την πάω στον μάστορα αλλά αν είναι να μη την βάλω μπρος πώς θα την πάω... είναι και μια Α απόσταση... Έχετε καμιά ιδέα;

Scandal
23/12/2008, 11:00
Λύση: Σκας 40€ και σου την πάνε... (http://www.motoassistance.gr/)

camen
23/12/2008, 14:44
Ξερω ακριβως τον ηχο που λες οτι κανει... Εχεις μεινει απο μπαταρια. Ειχα το ιδιο προβλημα.Τωρα γιατι δεν περνει μπροστα ειναι αλλο θεμα.Πολλα παιζουν:μπαταρια,κομπλερ,ηλεκτρονικη...
Πηγαινε το στο μαστορα και θα σου πει... Δοκιμασε να το βαλεις μπροστα απο αυτοκινητο ή βαλτο σε καμια κατηφορα και θα παρει πιστευω...:wave2:

Scandal
24/12/2008, 13:55
Λοιπόν όπως είπα έσκασα 40 ευρώ για να την μεταφέρω στον ρακκά. Του την άφησα και μετά από λίγο με πήρε τηλέφωνο και μου είπε να πάω σε καμιά ωρίτσα να πάω την πάρω. Μου φόρτισε την μπαταρία, μου ξεκόλλησε το τσοκ και επειδή του είχα πει ότι μου άναψε κόκκινο λαμπάκι μου άλλαξε και λάδια. Το θέμα είναι ότι έλεγξε την στάθμη και είδε ότι ΕΙΧΑ λάδια. Μου είπε ότι ίσως από την πτώση να έχει πάρει λίγο βενζίνη μέσα και ίσως αυτό να φταίει και προνοητικά προχώρησε σε αλλαγή λαδιών. Πρέπει να μου καθάρισε και την αλυσίδα. Τέλοσπάντων μου ζήτησε μόνο 37 ευρώ (λίγα μου φαίνονται - για εργασία δεν ζήτησε) και του είπα κράτα 40 έτσι για το καλό.

Το βράδυ τώρα πάω να την βάλω μπρος. Ανοίγω τσοκ. Κάνω μια δυο προσπάθειες και παίρνει. Εδώ να σημειώσω ότι ακούστηκε ΠΑΛΙ αυτός ο μεταλλικός ήχος που όπως μου είπε ο μάστορας είναι το κομπλέρ. Ο μάστορας πάντως δεν μου είπε να το αλλάξω. Από αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι που και που να ακούγεται ο συγκεκριμένος ήχος από το κομπλέρ δεν είναι και τόσο σοβαρό. Εσείς τι λέτε;

Το πιο περίεργο όμως είναι ότι την ίδια μέρα το βράδυ μου άναψε πάλι το λαμπάκι για το λάδι. Το γ@μίδι ανάβει όταν η μηχανή είναι σταματημένη και στο ρελαντί. Τράβηξα και 2 βίντεο για να καταλάβετε τι εννοώ.

ΣΕ ΑΥΤΟ (http://www.youtube.com/watch?v=I3NgD7OjkWU) το βίντεο δείτε πως τρεμοπαίζει στο ρελαντί.
Και ΣΕ ΑΥΤΟ (http://www.youtube.com/watch?v=m3QdiEuaFqo) πως σβήνει αν ανοίξεις λίγο το γκάζι.

Ε δεν παίζει θέμα να έχω χαμηλή στάθμη... Ίσως να το κάνει μέχρι να καεί αυτή η βενζίνη που "υποθετικά" έχει πάρει... Τι να πω...

gcrook
24/12/2008, 14:44
Μπορει να ειναι και ηλεκτρικης φυσης το προβλημα μιας και κατι αντιστοιχο εχω και εγω (αλλα με το λαμπακι της ρεζερβας) .
Εχει φθαρει η πλεξουδα και αναλογα τα κεφια το λαμπακι τρεμοπαιζει οταν βαζω μπρος τη μηχανη.

Βεβαια αν επροκειτο για το λαμπακι του λαδιου θα το τριπλοτσεκαρα.:look:

sakisvolos
24/12/2008, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scandal

Το πιο περίεργο όμως είναι ότι την ίδια μέρα το βράδυ μου άναψε πάλι το λαμπάκι για το λάδι. Το γ@μίδι ανάβει όταν η μηχανή είναι σταματημένη και στο ρελαντί. Τράβηξα και 2 βίντεο για να καταλάβετε τι εννοώ.

ΣΕ ΑΥΤΟ (http://www.youtube.com/watch?v=I3NgD7OjkWU) το βίντεο δείτε πως τρεμοπαίζει στο ρελαντί.
Και ΣΕ ΑΥΤΟ (http://www.youtube.com/watch?v=m3QdiEuaFqo) πως σβήνει αν ανοίξεις λίγο το γκάζι.

Ε δεν παίζει θέμα να έχω χαμηλή στάθμη... Ίσως να το κάνει μέχρι να καεί αυτή η βενζίνη που "υποθετικά" έχει πάρει... Τι να πω...


Καλησπέρα!
Το αναβόσβημα στο λαμπάκι που δείχνει ότι η πίεση λαδιού στο μοτέρ είναι χαμηλή μπορεί να
οφείλεται σε βραχυκύκλωμα στην πλεξούδα με τα καλώδια του κινητήρα (μιας και αυτό το λαμπάκι ανάβει μόλις ο πρεσοστάτης το γειώσει)
μπόρεί επίσης να χάλασε ο ίδιος ο πρεσοστάτης (βαλβίδα λαδιού όπως συνηθίζεται να τη λένε οι μηχανικοί) αυτές οι δυο περιπτώσεις είναι φτηνές σε κόστος!

Υπάρχει όμως και η περίπτωση το μοτέρ σου να έχει υπερβολικές φθορές στα κουζινέτα βάσεως στροφάλου ή στα κουζινέτα μπιελών και έτσι πέφτει η πίεση λαδιού πιο κάτω από τα ''επιτρεπτά'' όρια και για αυτό αναβοσβυνει το λαμπάκι και σε αυτή την περίπτωση
πονάει πολύ σε ? το πρόβλημα σου (σου εύχομαι να μη σου έχει τύχει κάτι τέτοιο)!

:wave2: :wave2:

ikarosk
24/12/2008, 18:54
Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του sakisvolos, και χωρίς να θέλω να κάνω τον ειδικό θα αναφέρω ότι σε παρόμοια περίπτωση (τρεμόπαιγμα της ένδειξης πίεσης λαδιού) σε Cagiva Canyon φίλου, το πρόβλημα ήταν η τσιμούχα που παρεμβάλλεται στο κύκλωμα λαδιού και στεγανοποιεί τον στρόφαλο όταν το λάδι εισέρχεται στο εσωτερικό του.
Αν στο SV υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο κύκλωμα λαδιού, πρέπει να το ελέγξεις πρίν προχωρήσεις σε λύσιμο κινητήρα για έλεγχο ''κουζινέτων''.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ

electronics
24/12/2008, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scandal
Λοιπόν όπως είπα έσκασα 40 ευρώ για να την μεταφέρω στον ρακκά. Του την άφησα και μετά από λίγο με πήρε τηλέφωνο και μου είπε να πάω σε καμιά ωρίτσα να πάω την πάρω. Μου φόρτισε την μπαταρία, μου ξεκόλλησε το τσοκ και επειδή του είχα πει ότι μου άναψε κόκκινο λαμπάκι μου άλλαξε και λάδια. Το θέμα είναι ότι έλεγξε την στάθμη και είδε ότι ΕΙΧΑ λάδια. Μου είπε ότι ίσως από την πτώση να έχει πάρει λίγο βενζίνη μέσα και ίσως αυτό να φταίει και προνοητικά προχώρησε σε αλλαγή λαδιών. Πρέπει να μου καθάρισε και την αλυσίδα. Τέλοσπάντων μου ζήτησε μόνο 37 ευρώ (λίγα μου φαίνονται - για εργασία δεν ζήτησε) και του είπα κράτα 40 έτσι για το καλό.

Το βράδυ τώρα πάω να την βάλω μπρος. Ανοίγω τσοκ. Κάνω μια δυο προσπάθειες και παίρνει. Εδώ να σημειώσω ότι ακούστηκε ΠΑΛΙ αυτός ο μεταλλικός ήχος που όπως μου είπε ο μάστορας είναι το κομπλέρ. Ο μάστορας πάντως δεν μου είπε να το αλλάξω. Από αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι που και που να ακούγεται ο συγκεκριμένος ήχος από το κομπλέρ δεν είναι και τόσο σοβαρό. Εσείς τι λέτε;

Το πιο περίεργο όμως είναι ότι την ίδια μέρα το βράδυ μου άναψε πάλι το λαμπάκι για το λάδι. Το γ@μίδι ανάβει όταν η μηχανή είναι σταματημένη και στο ρελαντί. Τράβηξα και 2 βίντεο για να καταλάβετε τι εννοώ.

ΣΕ ΑΥΤΟ (http://www.youtube.com/watch?v=I3NgD7OjkWU) το βίντεο δείτε πως τρεμοπαίζει στο ρελαντί.
Και ΣΕ ΑΥΤΟ (http://www.youtube.com/watch?v=m3QdiEuaFqo) πως σβήνει αν ανοίξεις λίγο το γκάζι.

Ε δεν παίζει θέμα να έχω χαμηλή στάθμη... Ίσως να το κάνει μέχρι να καεί αυτή η βενζίνη που "υποθετικά" έχει πάρει... Τι να πω... φιλε μην παιδευεσαι αλλο τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα το λαμπακι αναβει μονο στο ρελαντι και οταν ο κινητηρας ειναι ζεστος πιστευω πραγμα που σημαινει οτι πεφτει υπερβολικα η πιεση απο φθαρμενα κουζινετα κινητηρα η κατι αλλο.επισης οταν ειναι κρυο δεν αναβει διοτι το λαδι ειναι παχυρευστο..

SVX
24/12/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scandal
ΠΑΛΙ αυτός ο μεταλλικός ήχος που όπως μου είπε ο μάστορας είναι το κομπλέρ. Ο μάστορας πάντως δεν μου είπε να το αλλάξω. Από αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι που και που να ακούγεται ο συγκεκριμένος ήχος από το κομπλέρ δεν είναι και τόσο σοβαρό. Εσείς τι λέτε;

ΚΟΜΠΛΕΡ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΥΚΛΩΣΑ στην φωτο τις προαλλες?

Scandal
25/12/2008, 14:53
Ρε συ SVX μην τα παίρνεις στην κράνα μέρες που είναι! :P Εγώ απλά σας λέω τι μου είπε ο μάστορας και σαν άσχετος που είμαι δεν μπορώ να του πω "όχι δεν είναι αυτό είναι το μοτέρ της μίζας". Μου λέει ίσως να έχει πάει βενζίνη στον κινητήρα - τι να του πω... όχι τα παιδιά μου λένε είναι φθαρμένα τα κουζινέτα; Αφού δεν το κατέχω το ρημάδι!

Στην τελική για αυτό από την αρχή το πήγα στον ρακκά γιατί οι περισσότεροι λένε ότι είναι από τους καλύτερους μαστόρηδες!

Τέσπα... ο μάστορας κάνει διακοπές τώρα κι εγώ την μηχανή την έχω κουκουλωμένη γιατί πιάσανε τα κρύα...

Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό...

SVX
25/12/2008, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scandal
Ρε συ SVX μην τα παίρνεις στην κράνα μέρες που είναι! :P Εγώ απλά σας λέω τι μου είπε ο μάστορας και σαν άσχετος που είμαι δεν μπορώ να του πω "όχι δεν είναι αυτό είναι το μοτέρ της μίζας". Μου λέει ίσως να έχει πάει βενζίνη στον κινητήρα - τι να του πω... όχι τα παιδιά μου λένε είναι φθαρμένα τα κουζινέτα; Αφού δεν το κατέχω το ρημάδι!

Στην τελική για αυτό από την αρχή το πήγα στον ρακκά γιατί οι περισσότεροι λένε ότι είναι από τους καλύτερους μαστόρηδες!

Τέσπα... ο μάστορας κάνει διακοπές τώρα κι εγώ την μηχανή την έχω κουκουλωμένη γιατί πιάσανε τα κρύα...

Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό...

δεν τα παιρνω στο κρανος ρε... απλα μια κονφιρμα ηθελα....καλα ...ολα αυτα τα προβληματα , στα εβγαζε και πριν τη σουπα με τον πολωνο κανιβαλο?

Scandal
25/12/2008, 23:58
Όχι ρε... αυτό με το λαμπάκι από το λάδι πρώτη φορά το βλέπω.... βέβαια το τσοκ το είχα δει που ήταν κολλημένο από τότε που αγόρασα την μηχανή αλλά ποτέ δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω μέχρι τώρα μιας και με μια δυο μιζιές έπαιρνε το μηχανάκι... Α! και αυτόν τον μεταλλικό ήχο πρώτη φορά τον ακούω να τον κάνει...

siokatas
26/12/2008, 09:29
φιλε ο μαεστρο ρακκας ειναι απλα ο καλλητερος στην σαλονικα.δεν εχουμε και πολλους ενας πολυ καλος ειναι και ο γαβριλος στον ευοσμο μονη διαφορα ειναι οτι ο ρακκας κανει οτι λεει το βιβλιο...
και γω καινουργιος με suzuki και επειδη και μενα κανει κατι κουλα το στρομα δες τα καλωδια σου.εμενα οταν παω να βαλω-βγαλω 1-νεκρα αναβει το συνιαλο χαχαχχχα γαματο ε??το μοτο ειναι κανουργιο και απλα δεν ειχα συνηθειση σε τετοια μια και πριν ειχα honda....

thalasinos
26/12/2008, 09:57
Παιζει και η αντλια λαδιου, να μην δουλευει σωστα στις χαμηλες, και να μη μπορει να ανεβαζει κανονικα λαδι, παρα μονο οταν ανεβαινουν οι στροφες!! testariseto!!
Αλλαξε και το φιλτρο λαδιου!!

Scandal
26/12/2008, 11:59
Παιδιά ότι και να είναι από βδομάδα και βλέπουμε γιατί με τα κρύα που πιάσανε λίγο δύσκολο να την βολτάρω... Ίσως να είναι κάτι στα ηλεκτρικά, ίσως στα κουζινέτα ίσως στην αντλία λαδιού... ίσως απλά να είναι αυτό που μου είπε ο μάστορας και να έχει πάρει βενζίνη...

@ thalasinos: Μου άλλαξε και φίλτρο λαδιού μαζί με τα λάδια...

Tpap
26/12/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scandal
ίσως απλά να είναι αυτό που μου είπε ο μάστορας και να έχει πάρει βενζίνη...

Ποιός πήρε βενζίνη?:confused: :sick: :sick:

Scandal
26/12/2008, 16:54
Μου είπε ότι ίσως από την πτώση να έχει πάρει λίγο βενζίνη μέσα και ίσως αυτό να φταίει και προνοητικά προχώρησε σε αλλαγή λαδιών.


Μου λέει ίσως να έχει πάει βενζίνη στον κινητήρα...

Scandal
01/01/2009, 14:47
Χάρηκα. Εϊχε καλό καιρό έξω. Θερμοκρασία αρκετά πάνω από το 0. Άνοιξα τσοκ. Έδωσα μία να πάρει μπρος. Τίποτα. Ξανά. Τίποτα. Με το που έπεφτε η τάση στα όργανα ακουγόταν και αυτό το ΝΤΟΝΓΚ. Τέλεια. Μετά από 5-6 (ίσως και παραπάνω) προσπάθειες τα παράτησα. Κόλλησα το σηματάκι του 2009. Την κουκούλωσα. Επέστρεψα σπίτι μέσα στην μιζέρια και έγραψα αυτό το ποστ. Το στανιό μου...

sakis67
01/01/2009, 20:44
το δευτερο βιντεο σου δεν μπορεσα να το δω
ποιο σβηνει ? το λαμπακι λαδιου ?
το τρεμοσβησμα σημαινει οτι στο ρελαντι η πιεση λαδιου στον κινητηρα ειναι οριακα ανεπαρκης
ενω οταν ανεβαζεις στροφες σβηνει το λαμπακι η πιεση λαδιου ειναι ενταξει
για ποιο λογο μπορει να συμβαινει αυτο ?
δεν ξερω για την μηχανη σου αλλα οσες ξερω τον μετρητη πιεσης τον εχουν πριν το φιλτρο λαδιου
αρα λοιπον η αντλια λαδιου στο ρελαντι δεν μπορει να δωσει επαρκη πιεση
δυο αιτιες βλεπω
ακαταλληλο λαδι λεπτορευστο
φθορα αντλιας λαδιου
υπαρχει και μια βαλβιδα εκτονωσης του λαδιου, θα μπορουσε και αυτη να εχει προβλημα αλλα αφου σβηνει το λαμπακι υποθετω ειναι ενταξει
ΥΓ. οταν λες ρελαντι ποσες στροφες εννοεις ? ελπιζω να μην μου πεις 700,800

Scandal
17/01/2009, 06:20
Θες να κάνεις βόλτα με την μηχανή και δεν παίρνει μπρος; Αλλάζεις μπαταρία!
Παίρνει μπρος και τρεμοπαίζει το λαμπάκι λαδιού και ανάβουν και τα δικά σου λαμπάκια; Αλλάζεις βαλβίδα λαδιού!

Απολογισμός;

86,25? για original suzuki μπαταρία
17,50? για την βαλβίδα
0? εργατικά
---------------------------------------------

Σύνολο: 103,75?

Με τις υγείες μας...!

orcinious
17/01/2009, 22:55
δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να περάσει βενζινη μεσα στο λιπαντικό ειδικά σε ενα μηχανάκι injection....
αμα ηταν καρμπυρατέρ κατι μπορει να γινει και μιλαμε για μικρο ποσοτητες
δλδ να μείνει η μοτο στο πλάι πεσμένη να κάνει υπερχείλιση μεσα στο κύλινδρο και απο εκει να κατεβει απο τα ελατηρια στο καρτερ..
:confused:

τωρα το ιδιο αποτελεσμα με τα φθαρμενα κουζινέτα εχει το λεπτόρρευστο λαδι
αλλα ποσα χλμ εχει ρε φιλε το μηχανακι για να εχει φθαρμένα κουζινέτα θα έπρεπε να καίει λάδια προ πολλού!!!!!!

ανέβασε ενα κλικ το ρελαντι σου και δες αν σταματήσει να τρεμοπαίζει το λαμπάκι !

Scandal
18/01/2009, 06:47
έλα ρε συ 0Rc...

καταρχήν το μηχανάκι είναι καρμπυρατεράτο :P κατα 2ον το πρόβλημα λύθηκε... ήταν η βαλβίδα λαδιού! ε... και φυσικά κατά 3ον δεν ξέρω πως να ανεβάσω το ρελαντί! :P (χμμμ... θέλει να αρχίσω να διαβάζω και το manual μετά την εξεταστική μου φαίνεται!) :P

OldMan
19/01/2009, 11:05
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Young Ladies ...

Άμα ξαναμαλακιστήτε στην παρούσα συζήτηση, θα της πάρει ο διάολος τον πατέρα ολόκληρης ...!!!

(είναι η 5η φορά που μπαίνω και καθαρίζω παπαρολογίες...)!!! :smokin: