PDA

View Full Version : Μειωση προστιμων



uberalles
27/10/2009, 18:12
Ακουσα μολις στην τηλεοραση οτι συζητειται και μαλλον θα εφαρμοστει μειωση στα προστιμα της τροχαιας καθως μερικα απ αυτα ειναι εντελως παραλογα..

georgis4
27/10/2009, 18:17
Κατι πηρε το αυτι μου και μενα προχτες αλλα ειδωμεν....
Οπως και το οτι τα τελη κυκλοφοριας θα γινοντουσαν με τους ρυπους αντι για χρονολογια η κοστολογηση τους αλλα προς το παρον ισχυει οτι ειπαν πως θα ισχυσει.....κοινως θα μας ξεκωλιασουν!:evil:

ggs
27/10/2009, 18:20
Επίσης , άκουσα ότι η κυβέρνηση θα μοιράσει χρυσά κουτάλια για να τρώμε …
:sick:

the who
27/10/2009, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Επίσης , άκουσα ότι η κυβέρνηση θα μοιράσει χρυσά κουτάλια για να τρώμε …
:sick:

Εγω γιατι ακουσα ασημενια?Σε ποια κλαδικη εισαι εσυ συντροφε?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

pilotos_xtreme
27/10/2009, 18:35
και γω ακουσα οτι θα μοιρασουν 12 δις στον απλο κοσμο για να μπορεσει να ορθοποδησει οπως οι τραπεζες ,οπως επισης θα καταργησουν τα διοδια στην αθηνων κορινθου ( καραλολ ε?) και τελος θα μειωθει το φπα στο 10/100.

τα ειδα ολα αυτα αληθεια σας λεω ,μα γιατι δε με πιστευετε μα γιατι ....???:a024:

kyko
27/10/2009, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Εγω γιατι ακουσα ασημενια?Σε ποια κλαδικη εισαι εσυ συντροφε? :wave2:

κυριοι ειστε λαθος

:mad: :mad: :mad: :mad:















































carbon θα ειναι τα κουταλια μας

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

georgis4
27/10/2009, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Επίσης , άκουσα ότι η κυβέρνηση θα μοιράσει χρυσά κουτάλια για να τρώμε …
:sick:
Με χρυσα τρωω εδω και χρονια....λογο επαγγελματος βλεπεις....:D :lol: :lol:

uberalles
27/10/2009, 18:50
καλα ας μοιρασουν φαγητο να φαμε και τρωμε και με τα χερια εμεις :lol: :lol:

ggs
27/10/2009, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
καλα ας μοιρασουν φαγητο να φαμε και τρωμε και με τα χερια εμεις :lol: :lol:

:lol: :lol:

…στην δεύτερη τετραετία….

:lol: :lol:

schumifer
27/10/2009, 18:55
Βρε τι λέτε τώρα?
Εδώ το κέντρο της Αθήνας έχει γίνει ροζ από τα πολλά ραβασάκια που αφήνουν πάνω στα μηχανάκια. 5 λεπτά έψαχνα να βρω θέση να βάλω το παπί σήμερα. Ο Ιησούς Χριστός δηλαδή...
Με τέτοια έσοδα που έχουν δεν το βλέπω να μειώνουν τα πρόστιμα, εκτός και αν τα μειώσουν λίγο για τα μάτια του κόσμου (εμών)

arxaios
27/10/2009, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Με χρυσα τρωω εδω και χρονια....λογο επαγγελματος βλεπεις....:D :lol: :lol:

Αρχιεπίσκοπος είσαι ;;;;;;;:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

georgis4
27/10/2009, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Αρχιεπίσκοπος είσαι ;;;;;;;:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
Xρυσοχοος βρε για χειροποιητο κουταλι μιλαμε 18Κ οχι αστεια.....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Vstrommer71
27/10/2009, 19:19
Δεν ξερω αν πρεπει γενικα να το ριχνουμε στην πλακα,αλλα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η πλειοψηφια των προστιμων θα επρεπε να ειναι σχετικα φτηνα-ετσι ωστε να μην μπαινει στο διλημμα ο αστυνομικος για το αν πρεπει να βαλει σε καποιον προστιμο ισο με ενα μηνιατικο σε πολλες περιπτωσεις.Αλλα παραλληλα θα επρεπε να ξερεις οτι οποτε ξεμυτισεις πχ χωρις κρανος ή μιλωντας στο κινητο θα την τρως στο κεφαλι.Εδω εχουμε φτασει στο σημειο πχ οδηγος(κεχαριτωμενη κατα τα αλλα) σε κεντρικοτατο σημειο της Πατρας να μιλαει στο κινητο και να κανει ζιγκ ζαγκ αναμεσα στους πεζους σε διαβαση πεζων και ο αστυνομικος που ηταν αραγμενος με την μηχανη ακριβως διπλα να κανει την παπια.
Αν δεν υπαρξει αυστηρη και συνεπης αστυνομευση τιποτα δεν θα αλλαξει,οσα προστιμα κι αν βαλουν.Ενδιαφερουσες εδω ειναι και οι αποψεις τυχον ενστολων συμφορουμιτων.Γιατι ρε παιδια αφηνετε ολους αυτους τους εν δυναμει εγκληματιες να κυκλοφορουν αδιαντροπα?:confused:

the who
28/10/2009, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
[B
Αν δεν υπαρξει αυστηρη και συνεπης αστυνομευση τιποτα δεν θα αλλαξει,οσα προστιμα κι αν βαλουν.Ενδιαφερουσες εδω ειναι και οι αποψεις τυχον ενστολων συμφορουμιτων.Γιατι ρε παιδια αφηνετε ολους αυτους τους εν δυναμει εγκληματιες να κυκλοφορουν αδιαντροπα?:confused: [/B]

Αυτοι ενεργουν πλεον ως φοροεισπρακτορες δυστυχως.

hidefnick
28/10/2009, 10:26
Και στις τρεις κλήσεις, ένα Aprillia δώρο.... Για 5 κράνους παίρνεις GSXR-750P.(Θέλωωωωωωωωω)

Αν μειώσουν τα πρόστιμα για κράνος, στοπ, κόκκινο, ταχύτητα είναι τελείως ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΔΕΣ.

o_gavros
28/10/2009, 10:32
γιατί καραγκιόζηδες αν μειώσουν τα πρόστιμα ρε φίλε?
οι "φίλοι" μας οι μπεντζαμινς έχουν ένα ρητό που λέει ότι "the punishment must fit the crime".

που βλέπεις το δίκαιο να καλείται κάποιος να δώσει το μισό του μισθό για μια παράβαση???

hidefnick
28/10/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
γιατί καραγκιόζηδες αν μειώσουν τα πρόστιμα ρε φίλε?
οι "φίλοι" μας οι μπεντζαμινς έχουν ένα ρητό που λέει ότι "the punishment must fit the crime".
που βλέπεις το δίκαιο να καλείται κάποιος να δώσει το μισό του μισθό για μια παράβαση???

If you cant do the time, don't do the crime, όπως λένε οι φίλοι μας οι μπεντζαμινς.

Μήπως έχεις δει πόσοι φοράνε πια κράνος, σε σχέση με πριν 2-3 χρόννια? (τουλάχιστον στην Αθήνα) Αλλαξε κάτι στην παιδεία μας, η έτσουξε ο κώλος?

o_gavros
28/10/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
If you cant do the time, don't do the crime, όπως λένε οι φίλοι μας οι μπεντζαμινς.

Μήπως έχεις δει πόσοι φοράνε πια κράνος, σε σχέση με πριν 2-3 χρόννια? (τουλάχιστον στην Αθήνα) Αλλαξε κάτι στην παιδεία μας, η έτσουξε ο κώλος?

νομίζω το ρητό που παρέθεσα είναι ιεραρχικά ψηλότερα και κατατι δικαιότερο.

καταρχάς το μόνο εγκλημα σε αυτά που λες ειναι η παραβίαση του κόκκινου.τα λοιπα δεν ξέρω καν αν ορίζονται ως πταίσματα.

στην παιδεία μας προφανώς και δεν άλλαξε τίποτα.
ούτε πρόκειται όμως,όταν αυτό προσπαθείται μέσω εισπρακτικών μεθόδων.

Δεν είπα να μην υπάρχουν πρόστιμα.αλλά αυτό το πράμα είναι εντελώς παράλογο και παντελώς άδικο!
εξηγούμαι: για κάποιον που το φυσάει το μαρούλι,στα παπάρια του κι αν θα του κόψει 350 γιουρα για κράνος ο τροχαίος. αρα για ποιο σωφρονισμό μιλάμε?
στην αντίθετη περίπτωση (λατερνα φτωχεια & γαρύφαλλο),έχεις εξοντώσει οικονομικά έναν ήδη εξοντωμένο απο το "κράτος πρόνοιας" για μια παράβαση που στην τελική μόνο την καρκάλα του ζημείωνε σε πιθανό ατύχημα.


Θες δικαιοσύνη?
κάνε τα πρόστιμα αναλογικά του μισθού!εκεί σε θέλω κάβουρα.

ποιος όμως στο μπουρδελάκι της Ελλαδίτσας θα κάτσει να κάνει τόση δουλειά?

motzin
28/10/2009, 11:00
αυτό που ισχύει τώρα με τα πρόστιμα αν θυμάμαι καλά... είναι ότι αν το πληρώσεις σε 10 μέρες από την βεβαίωση του πληρώνεις... την μισή τιμή! ΣΩΣΤΑ;
μήπως με την μείωση των προστίμων καταργηθεί και η έκπτωση;
ή μπορεί απλά να εφαρμοστεί παντού και χωρίς διακρίσεις π.χ. εδω που είμαι στο νησί δεν φορά κανένας κράνος...

o_gavros
28/10/2009, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
αυτό που ισχύει τώρα με τα πρόστιμα αν θυμάμαι καλά... είναι ότι αν το πληρώσεις σε 10 μέρες από την βεβαίωση του πληρώνεις... την μισή τιμή! ΣΩΣΤΑ;
μήπως με την μείωση των προστίμων καταργηθεί και η έκπτωση;
ή μπορεί απλά να εφαρμοστεί παντού και χωρίς διακρίσεις π.χ. εδω που είμαι στο νησί δεν φορά κανένας κράνος...

ο καιρόc γαρ εγγύc...φίλε.εδω θα είμαστε να το δούμε κι αυτό το "πείραμα"

ermiss
28/10/2009, 11:03
500 na to pane to kranos file mporoune?

kai na skisoun koloys. diplwma kai pinakides epi topoy

exoume phksei sta 18xrona kai stous papares poy kykloforoun akranotoi kai me paidakia panw..


ai sixtir me ta zwa....

ermiss
28/10/2009, 11:05
kai ennoeite oti PREPEI me ta esoda na afairesoun to FPA stis agores prostateytikou eksoplismou

kai na apagoreysoun ta kranh koubadakia apo china klp

o_gavros
28/10/2009, 11:09
το πονάει κεφάλι,κόψει κεφάλι,απο τα λίγα τουλάχιστον που ξέρω,δεν είδα να λειτουργεί πουθενά ως μέθοδος αντιμετώπισης προβλημάτων.

παραείσαι ισοπεδωτικός φίλε.εσύ δηλαδή δεν έχεις οδηγήσει ποτέ σου χωρίς κάσκα στο κεφάλι?

hidefnick
28/10/2009, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
νομίζω το ρητό που παρέθεσα είναι ιεραρχικά ψηλότερα και κατατι δικαιότερο.
καταρχάς το μόνο εγκλημα σε αυτά που λες ειναι η παραβίαση του κόκκινου.τα λοιπα δεν ξέρω καν αν ορίζονται ως πταίσματα.
στην παιδεία μας προφανώς και δεν άλλαξε τίποτα.
ούτε πρόκειται όμως,όταν αυτό προσπαθείται μέσω εισπρακτικών μεθόδων.
Δεν είπα να μην υπάρχουν πρόστιμα.αλλά αυτό το πράμα είναι εντελώς παράλογο και παντελώς άδικο!
εξηγούμαι: για κάποιον που το φυσάει το μαρούλι,στα παπάρια του κι αν θα του κόψει 350 γιουρα για κράνος ο τροχαίος. αρα για ποιο σωφρονισμό μιλάμε?
στην αντίθετη περίπτωση (λατερνα φτωχεια & γαρύφαλλο),έχεις εξοντώσει οικονομικά έναν ήδη εξοντωμένο απο το "κράτος πρόνοιας" για μια παράβαση που στην τελική μόνο την καρκάλα του ζημείωνε σε πιθανό ατύχημα.
Θες δικαιοσύνη?
κάνε τα πρόστιμα αναλογικά του μισθού!εκεί σε θέλω κάβουρα.
ποιος όμως στο μπουρδελάκι της Ελλαδίτσας θα κάτσει να κάνει τόση δουλειά?

Επαναλαμβανόμαστε, αλλά τεσπά. Συμφωνώ για το ρητό. Επίσης θεωρώ και το STOP έγκλημα, όπως και τις 200αρες και 300αρες σε δημόσιο δρόμο.

Απο εκεί και πέρα, καλώς ή κακώς πρέπει να φοράς κράνος. Είναι νόμος. Αν δεν φοράς, εσύ αποφασίζεις που θα διαθέσεις το "μαρούλι" σου. Είναι ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ.

Αν φας μια δύο 700αρες, θα βγείς χωρίς κράνος ξανά?
Αν όχι, τότε σωφρονίστικες.
Αν ναι, τότε είσαι α/λεφτάς ή β/βλαμμένος. Στην πρώτη περίπτωση δικαίωμά σου, και πάλι, που θα ξοδεύεις το "μαρούλι" σου. Στην δεύτερη, το επόμενο "σωφρονιστικό" μέτρο για να είσαι νομιμος μήπως πρέπει να γίνει η φάλλαγγα?

Και για άλλη μια φορά, σε ένα φορα που είναι υπερ του κράνους και της ασφαλούς οδήγησης, κάθεστε και μου λέτε για φοροεισπρακτικά?

ermiss
28/10/2009, 11:15
Σαφώς και το έχω κάνει, το ότι κάνω όμως μαλακία σημαίνει ότι πρέπει η μαλακία να γίνει επάγγελμα?

Επειδή βαριέμαι, μερικές φορές, για 3-4 τετράγωνα να φοράω κράνος, απο την κουταμάρα μου, θα πρέπει να απαιτήσω να με χαιδέψει ο μπάτσος?

Δεν φτάνει που μαλακιζόμαστε ασύστολα μερικές φορές, απαιτούμε να γίνει η μαλακία μόνιμη.////

Κράνος-ζώνη-αλκοόλ-κινητό θέλουν αφαίρεση διπλώματος για κανά μήνα

o_gavros
28/10/2009, 11:22
ρε μάγκες,μιλησε κανείς για χάιδεμα?
μίλησε κανείς για ελαστικότερη αντιμετώπιση?

αυτό που λέω εγώ είναι να γίνει η ποινή αναλογικά ίδια για όλους!
τουτέστιν να τους τσούζει όλους το ίδιο.

και μια ταρίφα ΧΧΧ γιουρο για πρόστιμο είναι βέβαιο ότι εκτός απο κουκουρούκου,δεν τους πονάει όλους αντίστοιχα.

και να το πούμε κι αλλιώς.
γιατί ντε και καλά να εξοντώνεις κάποιον οικονομικά ως ποινή???(με δεδομένο ότι ο λεφτάς ειναι στα αρχίδια του)
Θες κύριε κράτος να λες ότι νοιαζεσαι για την ασφάλεια μου?
Στράικ ουάν,πρόστιμο (όχι μισό μισθό) και μείον ποντοι.
Στράικ του,ακόμα μεγαλύτερο (αναλογικα του μισθού πάντα) πρόστιμο και περαιτέρω αφαίρεση πόντων.
Στράικ θρι και το μπούλο αρμ.κατασχεση διπλώματος για 3 χρόνια.(κάτι ανάλογο με τη Γερμανία.)


ποιος είπε οτι η παιδεία πρέπει να πηγάζει απο την αφαίμαξη της τσέπης???
το όπου δεν πίπτει λόγος,πίπτει ράβδος είναι για τους ηλίθιους και τα ζώα.


Λύσεις υπάρχουν.διάθεση δεν βλέπω

hidefnick
28/10/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
ποιος είπε οτι η παιδεία πρέπει να πηγάζει απο την αφαίμαξη της τσέπης???
το όπου δεν πίπτει λόγος,πίπτει ράβδος είναι για τους ηλίθιους και τα ζώα.....

Ζώντας στην Ελλάδα το ενα αναιρεί το άλλο... Χρόννια τώρα. Αν σε τσούξει θα το καταλάβεις είναι η λογική, και είναι η μόνη που δουλεύει εδώ. :wave2: :wave2: :wave2:

motzin
28/10/2009, 12:51
μα αλήθεια τώρα ποιός δεν έχει σβήσει κλήση από αυτές τις τρισδιάτατες που σου πέφτουν τα αυτιά και μόνο που τις ακούς; αυτός που δεν έχει γνωστό εντός. οπότε τι 300 τι 400 τι 500 όσο και να τις πάνε ο έχων άκρη είναι καθαρός πάντα. τις κλήσεις πλερώνουνε οι άλλοι οι νομοταγείς...

TROOPER
28/10/2009, 13:54
ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΖΗΤΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ......

mivvo
28/10/2009, 16:49
παντως εχει πεσει "συρμα" στους αστυνομικους και πεφτουν κλησεις για πλακα,και σε αυτοκινητα και σε μοτοσυκλετες,προσοχη παιδια ειναι παλι ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟ το μετρο,τους λειπουν τα φραγκα,πως θα πληρωσουν τα νεα περιπολικα που αγοραζουν;

SnakeMJK
28/10/2009, 17:01
εγώ λέω να τα αυξήσουν.... και να είναι κ ποσοστιαία του μισθού με μινιμουμ κ μάξιμουμ τιμές...

κινητό; φέρε το 10% του μισθού σου :p κόκκινο; φέρε τα μισά :p

menelaos46
28/10/2009, 17:04
παντως εχει πεσει "συρμα" στους αστυνομικους και πεφτουν κλησεις για πλακα,και σε αυτοκινητα και σε μοτοσυκλετες,προσοχη παιδια ειναι παλι ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟ το μετρο,τους λειπουν τα φραγκα,πως θα πληρωσουν τα νεα περιπολικα που αγοραζουν;

Τα λεφτα πανε στο δημο.

motzin
28/10/2009, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
εγώ λέω να τα αυξήσουν.... και να είναι κ ποσοστιαία του μισθού με μινιμουμ κ μάξιμουμ τιμές...

κινητό; φέρε το 10% του μισθού σου :p κόκκινο; φέρε τα μισά :p

:a013: ναι και αν μιλάς σε κινητό να αφαιρείται η κάρτα SIM για 10 μέρες.

menelaos46
28/10/2009, 17:42
Δεν θα επρεπε να υπαρχουν προστιμα παρα μονο αφαιρεσεις, το χρηματικο προστιμο ειναι καθαρα εισπρακτικο μετρο.
Κυριε δε μπορεις να οδηγησεις ?? Αφαιρεση διπλωματος και τελος. Βεβαιως για να εχει επιδραση το μετρο αυτο θα πρεπει να υπαρχουν κυρωσεις οταν αδηγεις χωρις διπλωμα η αδεια.
Οπως επισης να μην υπαρχει διαφθορα και να μη χαριζονται.Ετσι δε θα πληρωνε κανεις αλλα και δε θα οδηγουσαν οι ανικανοι και οι συστηματικα παραβατικοι.

Πως σας φαινεται να το πω στη βουλη?????????????

TROOPER
28/10/2009, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
......
Πως σας φαινεται να το πω στη βουλη?????????????

ε?

uberalles
28/10/2009, 17:54
Η επιβολη τσουχτερων προστιμων τι εχει σκοπο? Το να μας συνετισουν. Για ποιο θεμα? Μειωση των ατυχηματων καθαρα. Εχει γινει κατι τετοιο? Οποτε απετυχε το "πειραμα" τους. Αρα? Βρειτε αλλο τροπο παιδια και σταματηστε να κανετε συλλογη απο ευρωπουλα....

TOLISTOLAROS
28/10/2009, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Αρχιδεπίσκοπος είσαι ;;;;;;;:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

:blush: :blush: :blush: :blush:

Opisthogonia
28/10/2009, 18:19
ta lefta san prostimo gia sofronismo DEN YPARXI gia ton alfa bita logo tha to xanakanis ......ta metra einai kathara eispraktika k katholou ma katholou sofronistika....
MIA EINAI H LISI

Den forages kranos?6 mines xoris diploma 100 e prostimo
Perases kokino? 1 xrono xoris diploma k 100 e prostimo
methismenos?3 xronia xoris diploma 1000 euro prostimo(edo eimaste afstiroteri gia evnoitous logous)
Ypervoliki taxitita?2-3 mines xoris diploma 50 euro prostimo

ta mikro posa typou 100-200 euro ta anafero giati distixos h eftixos tha prepi na yparxi enas tropos na eisprati to kratos.....

ostoso an ginotane afto k exanes to diplomasou k den eixes na pas stin douliasou tha xezosouna.....

Tora an sou pernane to diploma tha kerdizame k kati alo tha anagkazosouna na pas doulia me mesa mazikis metaforas h na mathis afto pou kanoune se xores exoterikou tha mazevodousan 2-3 me ena aftokinito k oxi 1 aftokinito k enas anthropos.......meta bori na mathene o elinas oti yparxoune k ali tropi metakinisis ....ara miosi botiliarismatos k efkolotero parkin..........oxi poli megali h diafora alla apo kapou tha eprepe na xekinisi

alo ena kerdos ama gemisoume atoma pou pernoune MMM tote isos xekinisoune k edasis gia na veltiothoune ta kolo leoforia pou erxonte oti ora theloune k einai se ores exmis fiska..

xero oti ola afta anikoune se senario epistimonikis fadasias alla ama to skeftite kalitera ena aplo prama na alaze 100 kala tha ginontousan

SEX

ermiss
28/10/2009, 19:40
Πολύ καλή ιδέα, μικρά πρόστιμα και αφαίρεση διπλώματος πινακίδας για μεγάλη διάρκεια.


Και αν σε πιάσουν να τρως ένα βαρβάτο χρηματικό να σφίξει ο ποπός. Ή να 3πλασιάζετε πχ ο χρόνος αφαίρεσης