PDA

View Full Version : Windows 7



Σελίδες : [1] 2

uberalles
04/11/2009, 03:24
Μιας και ειμαστε στις γενικες, τι ξερετε για τα windows 7? Πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα??

ggs
04/11/2009, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
Μιας και ειμαστε στις γενικες, τι ξερετε για τα windows 7? Πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα??

Τα χρησιμοποιώ εδώ και δυο εβδομάδες …..
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ΘΕΤΙΚΕΣ…
Δουλεύοντας τα ιδια προγράμματα και στο ίδιο hardware , έχω δει ΦΟΒΕΡΗ διαχείριση μνήμης και επεξεργαστή …. Τα πάντα είναι ΠΟΛΥ πιο ΓΡΗΓΟΡΑ … (σε σχέση με Vista…)
Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις σε ποιο ειδικά φόρουμ π.χ.
www.adslgr.com

:wave2:

kalgeorge
04/11/2009, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
Μιας και ειμαστε στις γενικες, τι ξερετε για τα windows 7? Πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα??


ειναι τα VISTA ελαφρως πιο γρηγορα και ελαφρως πιο αξιοπιστα.
τιποτα διαφορετικο σε επιπεδο χρησης σπιτιου
:wave2:



εντιτ. θελουν πολυ δυνατο μηχανημα κια ενα μειονεκτημα ειναι οτι για να αποδωσουν ΠΟΛΥ οι καρτες γραφικων , προς το παρων, θελουν συγκεκριμενες μητρικες

reinmeister
04/11/2009, 09:26
τα χρησιμοποιω απο τον ιουνιο...πολυ σταθερο περιβαλλον...εικονα καταπληκτικη και ηχος αισθητα καλυτερος...ειδικα σε ευρεση drivers ειναι ολα τα λεφτα...αναγνωριζουν τα παντα...

McGyver
04/11/2009, 09:33
Τα έβαλα προχθές (Professional, 64-bit) στο notebook.
Δεν παίζει το Aero περιβάλλον, αλλά στ' @@ του sniper.

Κατά τ' άλλα όλα καλά, σταθερά και με αρκετές λειτουργίες IT wise που μ' αρέσουν πολύ.

Δεν είχα περάσει ποτέ Vista, από XP πήγα κατ' ευθείαν σε 7.

Για κανά δυo μαλακισμένες εφαρμογές που χρειάζομαι και δεν παίζουν σε 7, Windows XP Mode (πολύ καλή υλοποίηση) και καθάρισα...

:wave2:

vangelis 64
04/11/2009, 09:34
Κι εγώ τα καλύτερα έχω ακούσει.Μόλις δω ότι δεν υπάρχει θέμα ασυμβατότητας με κάποια προγράμματα που δουλεύω,θα τα βάλω οσονούπω.

CIRUS
04/11/2009, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ειναι τα VISTA ελαφρως πιο γρηγορα και ελαφρως πιο αξιοπιστα.
τιποτα διαφορετικο σε επιπεδο χρησης σπιτιου
:wave2:



εντιτ. θελουν πολυ δυνατο μηχανημα κια ενα μειονεκτημα ειναι οτι για να αποδωσουν ΠΟΛΥ οι καρτες γραφικων , προς το παρων, θελουν συγκεκριμενες μητρικες

πολύ καλύτερα από τα σβήστα!!!!

Γιώργο δεν θέλουν πολύ δυνατό μηχάνημα και αυτό είναι ένα πλεονέκτημα τους σε σχέση με τα σβήστα. με ένα P4 και 1 GB Ram παίζουν σχετικά καλά, αντιθέτως τα σβήστα με αυτά τα χαρακτηριστικά Μαμησε τα και άφησε τα.

gixxerpap
04/11/2009, 09:38
ο ggs υποστηρίζει ότι τα 7 είναι πολύ πιο γρήγορα, και o kalgeorge ότι είναι λίγο πιο αργά, ή κάνω λάθος?

o_gavros
04/11/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Windows XP Mode (πολύ καλή υλοποίηση) και καθάρισα...

:wave2:

για κάντο τάλαρα αυτό αν θελεις φίλε.



επίσης πως μπορώ να δω αν το μηχανημα είναι 64μπιτ ή 32?

vangelis 64
04/11/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ο ggs υποστηρίζει ότι τα 7 είναι πολύ πιο γρήγορα, και o kalgeorge ότι είναι λίγο πιο αργά, ή κάνω λάθος? Νταξ,με μια αναβάθμιση(φίλτρο εξάτμιση)θα πετάνε.:rotflmao:

McGyver
04/11/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
για κάντο τάλαρα αυτό αν θελεις φίλε.

H Microsoft δίνει δωρεάν ένα Virtual PC, το οποίο λειτουργεί σε Windows XP SP3.
Το εγκαθιστάς και από εκεί και πέρα τρέχεις στην ουσία ένα PC μέσα στο PC.
Αντίστοιχο με VMWare.

Απλώς έχει μερικά καλούδια παραπάνω...

http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/


Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
επίσης πως μπορώ να δω αν το μηχανημα είναι 64μπιτ ή 32?

To λειτουργικό είναι 64μπιτο όχι το hardware.

vangelis 64
04/11/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros

επίσης πως μπορώ να δω αν το μηχανημα είναι 64μπιτ ή 32? Πίνακας ελέγχου-Σύστημα:wave2:

McGyver
04/11/2009, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
H Microsoft δίνει δωρεάν ένα Virtual PC, το οποίο λειτουργεί σε Windows XP SP3.
Το εγκαθιστάς και από εκεί και πέρα τρέχεις στην ουσία ένα PC μέσα στο PC.
Αντίστοιχο με VMWare.

Ξέχασα, δουλεύει μόνο σε Professional & Ultimate.

o_gavros
04/11/2009, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πίνακας ελέγχου-Σύστημα:wave2:
το έκαμα το μονοπάτι αλλά βλέπεις κάτι που δε βλέπω μάνα μου?:confused:

Μαγκάιβερ ευχαριστώ:wave2:


179355

McGyver
04/11/2009, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
το έκαμα το μονοπάτι αλλά βλέπεις κάτι που δε βλέπω μάνα μου?:confused:

32μπιτος είσαι...

...και παλιός (SP2).

menos
04/11/2009, 10:11
Κάποιος γνωστός μου τα έβαλε... και μου είπε πως δεν υπάρχει πλέον το Windows Movie maker... Αληθεύει κάτι τέτοιο? :look:

McGyver
04/11/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Κάποιος γνωστός μου τα έβαλε... και μου είπε πως δεν υπάρχει πλέον το Windows Movie maker... Αληθεύει κάτι τέτοιο? :look:

Ναι, δεν υπάρχει πια σαν core χαρακτηριστικό.

Αλλά: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=D6BA5972-328E-4DF7-8F9D-068FC0F80CFC&displaylang=en

:wave2:

vangelis 64
04/11/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
το έκαμα το μονοπάτι αλλά βλέπεις κάτι που δε βλέπω μάνα μου?:confused:
Έχω βίστα.:blush:


179360

SnakeMJK
04/11/2009, 10:41
λέω να τα βάλω και εγώ...
vista δεν τα άγγιξα ποτέ... και είμαι φανατικός των XP και της γρήγορης απόκρισης.... για να δούμε!

McGyver
04/11/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Έχω βίστα.:blush:

Σβήστα :rotflmao: ...

Εσύ παληκάρι μου είσαι 64μπιτος από nickname.

makis206
04/11/2009, 10:55
Περιμένω κι εγώ τα 7άρια από την Τoshiba που συνεργάστηκε με την Microsoft για να τα στείλουν δωρεάν (σχεδόν δηλάδη, μια 30άρα θα πλΕρώσω) σε όσους αγόρασαν πρόσφατα pc με εγκατεστημένα τα Vista.

Χοντρά χοντρά επειδή εγώ δεν ξέρω κινέζικα:lol:, το pc μου έδεινε τη δυνατότητα να εγκαταστήσω και τα 32μπιτα αλλά και τα 64μπιτα (εγώ έβαλα τα 32) και το ίδιο θα μπορώ να κάνω και με τα 7άρια όταν με το καλό τα παραλάβω. Ποια να βάλω ωρέ και ποια είναι η ουσιαστική τους διαφορά; :p

Άντε πάρτε (http://www.youtube.com/watch?v=PTBK47xD3lE&feature=related) κι ένα βιντεάκι από τα Windows 7 με μοτοσυκλετιστικό (ξέχασα πως λένε την επιφάνεια εργασίας στα εγγλέζικα:D )

McGyver
04/11/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Χοντρά χοντρά επειδή εγώ δεν ξέρω κινέζικα:lol:, το pc μου έδεινε τη δυνατότητα να εγκαταστήσω και τα 32μπιτα αλλά και τα 64μπιτα (εγώ έβαλα τα 32) και το ίδιο θα μπορώ να κάνω και με τα 7άρια όταν με το καλό τα παραλάβω. Ποια να βάλω ωρέ και ποια είναι η ουσιαστική τους διαφορά; :p

32

Είναι αρκετά χοντρά;

makis206
04/11/2009, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
32
Είναι αρκετά χοντρά;

Ναι ρε οκ στραβώθηκα :lol:

Με τα 64 θα δουλεύει πιο αργά το πισί;:p

SnakeMJK
04/11/2009, 11:07
εγώ θα πάω για 64 πάντως....

το αν θα πάει πιο αργά ή πιο γρήγορα είναι καθαρά θέμα hardware... οι σύγχρονοι επεξεργαστές θέλουν το 64άρι τους! :p

makis206
04/11/2009, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
εγώ θα πάω για 64 πάντως....
το αν θα πάει πιο αργά ή πιο γρήγορα είναι καθαρά θέμα hardware... οι σύγχρονοι επεξεργαστές θέλουν το 64άρι τους! :p

Αααα άρα είναι θέμα "βάρους" για τον επεξεργαστή αν κατάλαβα καλά. Μωρέ τα 32 θα ξαναβάλω να σπαμμάρω γρήγορα και εύκολα χωρίς κολλήματα, αν μου καταργήσει κι εκείνα τ'αναθεματισμένα 30sec από ποστ σε ποστ...:D

McGyver
04/11/2009, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
αν μου καταργήσει κι εκείνα τ'αναθεματισμένα 30sec από ποστ σε ποστ...:D

Πρέπει να γίνεις "γενικός" γι' αυτό :winka: ...

makis206
04/11/2009, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Πρέπει να γίνεις "γενικός" γι' αυτό :winka: ...

Να μου λείπει το βύσσινο...!:D

XJR_Billy
04/11/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αααα άρα είναι θέμα "βάρους" για τον επεξεργαστή αν κατάλαβα καλά. Μωρέ τα 32 θα ξαναβάλω να σπαμμάρω γρήγορα και εύκολα χωρίς κολλήματα, αν μου καταργήσει κι εκείνα τ'αναθεματισμένα 30sec από ποστ σε ποστ...:D

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

Allst@rf
04/11/2009, 11:32
64 bit windows ,δεν εχει νοημα να χρησιμοποιησετε,αν δεν τρεχετε βαριες εφαρμογες επεξεργασιας βιντεο ,επεξεργασιας εικονας autocad ,και τετοια...που σημαινει οτι τα 64 χρησιμευουν σε επαγγελαμτιες πιο πολυ.τωρα αν θελετα να βαλετε για να λετε στους φιλους σας οτι "κοιτα εγω εχω τα 64" ,μια χαρα ειναι...:wave2: :wave2:

McGyver
04/11/2009, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
64 bit windows ,δεν εχει νοημα να χρησιμοποιησετε,αν δεν τρεχετε βαριες εφαρμογες επεξεργασιας βιντεο ,επεξεργασιας εικονας autocad ,και τετοια...που σημαινει οτι τα 64 χρησιμευουν σε επαγγελαμτιες πιο πολυ.τωρα αν θελετα να βαλετε για να λετε στους φιλους σας οτι "κοιτα εγω εχω τα 64" ,μια χαρα ειναι...:wave2: :wave2:

Ή αν έχεις 4GB RAM και πάνω :winka: ...

makis206
04/11/2009, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:winka:

Tο τσάκωσα!:cool:

:beer:

H.A.Balafoutre
04/11/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Περιμένω κι εγώ τα 7άρια από την Τoshiba που συνεργάστηκε με την Microsoft για να τα στείλουν δωρεάν (σχεδόν δηλάδη, μια 30άρα θα πλΕρώσω) σε όσους αγόρασαν πρόσφατα pc με εγκατεστημένα τα Vista.

Χοντρά χοντρά επειδή εγώ δεν ξέρω κινέζικα:lol:, το pc μου έδεινε τη δυνατότητα να εγκαταστήσω και τα 32μπιτα αλλά και τα 64μπιτα (εγώ έβαλα τα 32) και το ίδιο θα μπορώ να κάνω και με τα 7άρια όταν με το καλό τα παραλάβω. Ποια να βάλω ωρέ και ποια είναι η ουσιαστική τους διαφορά; :p

Άντε πάρτε (http://www.youtube.com/watch?v=PTBK47xD3lE&feature=related) κι ένα βιντεάκι από τα Windows 7 με μοτοσυκλετιστικό (ξέχασα πως λένε την επιφάνεια εργασίας στα εγγλέζικα:D )

Πόσο πρόσφατα δηλαδή?

makis206
04/11/2009, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Πόσο πρόσφατα δηλαδή?

Ισχύει για όσους αγόρασαν καινούργιο λάπτοπ μέσα στο διάστημα από 26 Ιουνίου 2009 έως και τις 31 Ιανουαρίου 2010.
"Purchase a Toshiba laptop running Windows Vista® Home Premium, Business or Ultimate from June 26th, 2009 through January 31st, 2010."

Δες το εδώ (http://laptops.toshiba.com/windows7upgrade-learnmore), κάτι έπαθε το Ελληνικό site και δεν μου ανοίγει τη σελίδα που το γράφει στα Ελληνικά.

:beer:

pilotos_xtreme
04/11/2009, 14:47
εγω που πηγα απο τα χπ στα 7 ,μου φανηκαν παρα πολυ καλα,πολυ γρηγορα,πιο ευκολα και με περισσοτερες δυνατοτητες. περιμενω να κυκλοφορησουνε για λιγο καιρο να δω πως θα πανε κ να βγει κανεις driver για παιχνιδια κ θα τα βαλω.

fantacid
04/11/2009, 15:06
εδω κ τοσα βερσιον παραθυρων πρωτη φορα ακουω θετικα για τα νεα παραθυρα...

μεχρι τωρα ισχυε νεα ουιντους νεα μπαγκς.....


τι αλλα θα δουμε!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

jimmy10
04/11/2009, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ισχύει για όσους αγόρασαν καινούργιο λάπτοπ μέσα στο διάστημα από 26 Ιουνίου 2009 έως και τις 31 Ιανουαρίου 2010.
"Purchase a Toshiba laptop running Windows Vista® Home Premium, Business or Ultimate from June 26th, 2009 through January 31st, 2010."

Δες το εδώ (http://laptops.toshiba.com/windows7upgrade-learnmore), κάτι έπαθε το Ελληνικό site και δεν μου ανοίγει τη σελίδα που το γράφει στα Ελληνικά.

:beer:

και με τα fujitsu ισχυει αυτο.....


εχω το κουπονι αναβάθμισης αλλα δεν ξερω αν θα το χρησιμοποιήσω

kalgeorge
04/11/2009, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
πολύ καλύτερα από τα σβήστα!!!!

Γιώργο δεν θέλουν πολύ δυνατό μηχάνημα και αυτό είναι ένα πλεονέκτημα τους σε σχέση με τα σβήστα. με ένα P4 και 1 GB Ram παίζουν σχετικά καλά, αντιθέτως τα σβήστα με αυτά τα χαρακτηριστικά Μαμησε τα και άφησε τα.

p4 kai 1gb mnimi epaizan ta xp man...

twra vevaia exartatai ti ennoeis me to " paizoun sxetika kala:sick: "

kalgeorge
04/11/2009, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ο ggs υποστηρίζει ότι τα 7 είναι πολύ πιο γρήγορα, και o kalgeorge ότι είναι λίγο πιο αργά, ή κάνω λάθος?

kaneis lathos...

upostirizw oti einai elafrws allagmeni morfi twn Vista...
oxi oti einai pio arga

:wave2:

sergiosm
04/11/2009, 19:15
Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι μοιάζουν με τα leopard.

Τί λέτε;;

700_Thespieis
04/11/2009, 19:34
Δλδ αν ειχατε να επιλεξετε μεταξυ ενος MAC και ενος αλλου με windows 7 τι 8α επιλεγατε?

Το λεω γιατι ενδιαφερομαι και γιατι πριν η μαχη με τα βιστα ηταν ανιση..

:wave2:

makis206
04/11/2009, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmy10
και με τα fujitsu ισχυει αυτο.....

Έχεις δίκιο, δεν το έγραψα σωστά και άφησα να εννοηθεί ότι το έκανε μόνο η Toshiba :winka: :beer:

SnakeMJK
05/11/2009, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Δλδ αν ειχατε να επιλεξετε μεταξυ ενος MAC και ενος αλλου με windows 7 τι 8α επιλεγατε?

Το λεω γιατι ενδιαφερομαι και γιατι πριν η μαχη με τα βιστα ηταν ανιση..

:wave2:

δεν μπορείς να τα συγκρίνεις, καθώς τα mac έχουν 3πλάσια τιμή από τα pc πλέον...
και επίσης πέρα από το aero, δεν νομίζω να μοιάζει κάτι άλλο στα leopard...

CIRUS
05/11/2009, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
p4 kai 1gb mnimi epaizan ta xp man...

twra vevaia exartatai ti ennoeis me to " paizoun sxetika kala:sick: "

θα στα πω από κοντα για να μην επεκταθώ εδώ πάντως τα έχω βάλει σε αρκετά μηχανάκια από πολύ παλιά μέχρι και καινούργια και εξεπλάγην ευχάριστα. επιτέλους έβγαλε ένα λογισμικό της προκοπής. Πάντως είναι πολύ πιο ''γρήγορα'' από τα σβήστα....

sergiosm
05/11/2009, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
και επίσης πέρα από το aero, δεν νομίζω να μοιάζει κάτι άλλο στα leopard...


ναι αλλά ποιο είναι καλύτερο ως λογισμικό;;

ανεξάρτητα από την τιμή,
αυτή είναι ένας σοβαρός παράγοντας, αλλά ας μην ασχοληθούμε με αυτή επί του παρόντος

:wave2:

fotisdragon
05/11/2009, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ναι αλλά ποιο είναι καλύτερο ως λογισμικό;;

ανεξάρτητα από την τιμή,
αυτή είναι ένας σοβαρός παράγοντας, αλλά ας μην ασχοληθούμε με αυτή επί του παρόντος

:wave2:

Μα, ποιός πληρώνει λειτουργικό;; :evil:

SnakeMJK
05/11/2009, 09:36
όταν μιλάμε για leopard, εννοούμε και την τιμή του hardware, όχι μόνο του λειτουργικού, γιατί πάνε παρέα έτσι κ αλλιώς...

όσο για το καλύτερο λειτουργικό, δεν αρκεί κάποιο (σαν αυτα της mac) να μην κολλάει, να πάει σφαίρες και να είναι σχετικά απλό. το σημαντικότερο είναι να είναι συμβατό κ με πάντα σε θέμα προγραμμάτων... πράγμα που έχουν μόνο τα windows (δυστυχώς).

Banana hammock#
05/11/2009, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
(ξέχασα πως λένε την επιφάνεια εργασίας στα εγγλέζικα:D )

Working surface! :rolleyes:

Αλλα και desktop να την πεις, δε θα παρεξηγηθεί:)

Νομιζω πως ολοι μας μαθαμε κατι σημερα.. :rolleyes:

Banana hammock#
05/11/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι μοιάζουν με τα leopard.

Τί λέτε;;

.


179478

Banana hammock#
05/11/2009, 09:48
Μπαα.. :rolleyes: Καμμια σχεση..


179479

makis206
05/11/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock#
Νομιζω πως ολοι μας μαθαμε κατι σημερα.. :rolleyes:

"Θυμηθήκαμε" θα τό'λεγα..:lol:

sergiosm
05/11/2009, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
το σημαντικότερο είναι να είναι συμβατό κ με πάντα σε θέμα προγραμμάτων... πράγμα που έχουν μόνο τα windows (δυστυχώς).

επίσης όμως σημαντικό είναι να είναι συμβατά (να "βλέπουν") και το hardware (π.χ. εξωτερικούς σκληρούς) κάτι στο οποίο τα (Σ)vista έχουν πρόβλημα.

Το έλυσαν στα 7 ή πάλι τα ίδια θα έχουμε;;

BLiTzER
05/11/2009, 15:30
Έχω τα 7 (Ultimate 64-bit RC-1) από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας τους και είμαι 100% ικανοποιημένος. Να σημειωθεί ότι ασχολούμαι με υπολογιστές επαγγελματικά.

Δεν εγκατέστησα ούτε ένα driver. Το σύστημά μου, βέβαια, είναι περίπου ενός έτους.

Δεν υπάρχει το παραμικρό που να θυμίζει (αρνητικά) τα Vista. Ίσως τα καλύτερα windows ever από την εποχή των 2000.

H.A.Balafoutre
05/11/2009, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ισχύει για όσους αγόρασαν καινούργιο λάπτοπ μέσα στο διάστημα από 26 Ιουνίου 2009 έως και τις 31 Ιανουαρίου 2010.
"Purchase a Toshiba laptop running Windows Vista® Home Premium, Business or Ultimate from June 26th, 2009 through January 31st, 2010."

Δες το εδώ (http://laptops.toshiba.com/windows7upgrade-learnmore), κάτι έπαθε το Ελληνικό site και δεν μου ανοίγει τη σελίδα που το γράφει στα Ελληνικά.

:beer:

Ώπ....καλή φάση, σ'ευχαριστώ.

Θα τα βάλω στο laptop...να δούμε πόσο καλύτερα θα είναι τα 7άρια. Τα βίστα ήθελα να τα αποφύγω...

Έγινε η παραγγελία.

dj_spiros
05/11/2009, 19:43
σαφως και τα windows 7 ειναι καλυτερα απο τα σβηστα δεν το συζηταμε. θυμαμαι τι φορματ στο φορματ πατησα για τα σβηστα και γυρισα παλι στα σταθερα ΧΡ 64 bit SP2. (αν ειχες SP3 τον ηπιες ανουσιο) και αυτο γιατι με τα 32 bit xp αναγνωριζουν ως 3 GB ram οχι παραπανω αλλα με τα 64....8 εχεις? 8 θα δει. εχω c: kai D: και εχω και windows 7 και xp. :) :) :) :)

700_Thespieis
05/11/2009, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
όταν μιλάμε για leopard, εννοούμε και την τιμή του hardware, όχι μόνο του λειτουργικού, γιατί πάνε παρέα έτσι κ αλλιώς...

όσο για το καλύτερο λειτουργικό, δεν αρκεί κάποιο (σαν αυτα της mac) να μην κολλάει, να πάει σφαίρες και να είναι σχετικά απλό. το σημαντικότερο είναι να είναι συμβατό κ με πάντα σε θέμα προγραμμάτων... πράγμα που έχουν μόνο τα windows (δυστυχώς).

Συζητουσα με ενα φιλο που εχει μακ..1600 ευρω πολυ ικανοποιημενος και πανω σαυτο που λες εχει κατεβασει τα windows και ο,τι δεν παιζει με μακ,το τρεχει απο εκει..

Αυτο που μου αρεσε απο οσα μου ειπε ηταν η ταχυτητα και η ασφαλεια που εχει.Χαρακτηριστικα μου ειπε πως δεν εχει καν antivirus και νιω8ει πιο ασφαλης απο τα windows..

:wave2:

vangelis 64
05/11/2009, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Σβήστα :rotflmao: ...

Εσύ παληκάρι μου είσαι 64μπιτος από nickname. :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

Για να ρωτήσω κάτι καλέ...

1.Αν βάλω 4G ram αντί για 3 που έχω τώρα,και τρέξω τα 64'αρια,θ' αξίζει τον κόπο;

2.Είναι τέλος πάντων τέλος πάντων προτιμώτερα τα 64 από τα 32 ή δεν τρέχει τίποτα;

3.Υπάρχει περίπτωση,πρόγραμμα που δουλεύει στα 32,να μην δουλεύει στα 64;

4.Να τού βάλω φωτιά να το κάψω;:lol:

sakisvolos
05/11/2009, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
το έκαμα το μονοπάτι αλλά βλέπεις κάτι που δε βλέπω μάνα μου?:confused:

Μαγκάιβερ ευχαριστώ:wave2:

Στα ΧΡ αν θυμάμαι καλά αν ήταν 64μπιτο θα στα properties του συστήματος

έγραφε Windows XP 64bit ! To ξαναλέω αν θυμάμαι καλά!!

Στα βίστα πάντως είτε είναι 32 ή 64bit το γράφει!


179530

BLiTzER
05/11/2009, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
:bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

Για να ρωτήσω κάτι καλέ...

1.Αν βάλω 4G ram αντί για 3 που έχω τώρα,και τρέξω τα 64'αρια:Υπάρχει περίπτωση,πρόγραμμα που δουλεύει στα 32,να μην δουλεύει στα 64;

Όχι. Τα 64μπιτα λειτουργικά υποστηρίζουν και 32. Και η μνήμη δεν έχει καμία σχέση με αυτό.


Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
2.Είναι τέλος πάντων τέλος πάντων προτιμώτερα τα 64 από τα 32 ή δεν τρέχει τίποτα;

Η 64-bit αρχιτεκτονική έχει κάποια πλεονεκτήματα έναντι της 32-bit. Χειρίζεται πολύ καλύτερα μεγαλύτερο όγκο δεδομένων, μεγαλύτερη ασφάλεια χάρη στα περισσότερα bits κτλ κτλ. Τίποτα που θα προσέξει ο μέσος χρήστης, αν θες τη γνώμη μου. Υπάρχουν και μειονεκτήματα βέβαια, αλλά και πάλι τίποτα τρομερά σημαντικό. Αν κάποια στιγμή αποφασίσουν να εκμεταλλευτούν τα 64 bits σε εφαρμογές, παιχνίδια, οτιδήποτε, τότε θα φανεί η διαφορά.

vangelis 64
05/11/2009, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Όχι. Τα 64μπιτα λειτουργικά υποστηρίζουν και 32. Και η μνήμη δεν έχει καμία σχέση με αυτό.



Η 64-bit αρχιτεκτονική έχει κάποια πλεονεκτήματα έναντι της 32-bit. Χειρίζεται πολύ καλύτερα μεγαλύτερο όγκο δεδομένων, μεγαλύτερη ασφάλεια χάρη στα περισσότερα bits κτλ κτλ. Τίποτα που θα προσέξει ο μέσος χρήστης, αν θες τη γνώμη μου. Υπάρχουν και μειονεκτήματα βέβαια, αλλά και πάλι τίποτα τρομερά σημαντικό. Αν κάποια στιγμή αποφασίσουν να εκμεταλλευτούν τα 64 bits σε εφαρμογές, παιχνίδια, οτιδήποτε, τότε θα φανεί η διαφορά. Merci bien!:beer: :beer: :beer:

Banana hammock#
06/11/2009, 09:49
Ρε παιδια... Αν ο επεξεργαστης ειναι 64bit, τοτε απο τα vista ναι και μετα, ηταν τα πρωτα λειτουργικα που μπορουσαν να το εκμεταλευτουν. Τα xp ετρεχαν σε 32bit, θελοντας και μη. Δεν επιλεγουμε οτι γουσταρουμε. Στους 32bit επεξεργαστες απλα δε μπορουμε να επιλεξουμε την εκδοση x64! Η intel δεν εχει 64μπιτους επεξεργαστες. Μονο η AMD.

Banana hammock#
06/11/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

To λειτουργικό είναι 64μπιτο όχι το hardware.

:nono:

evvou
06/11/2009, 11:07
συνδιασμος hardware-software ειναι αν καταλαβα καλα....

http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/understanding-hardware-and-software-for-64-bit-windows

GSF
06/11/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock#
Ρε παιδια... Αν ο επεξεργαστης ειναι 64bit, τοτε απο τα vista ναι και μετα, ηταν τα πρωτα λειτουργικα που μπορουσαν να το εκμεταλευτουν. Τα xp ετρεχαν σε 32bit, θελοντας και μη. Δεν επιλεγουμε οτι γουσταρουμε. Στους 32bit επεξεργαστες απλα δε μπορουμε να επιλεξουμε την εκδοση x64! Η intel δεν εχει 64μπιτους επεξεργαστες. Μονο η AMD.

παιδιά με χάσατε... και τα xp υπάρχουν σε 64, και η intel βγάζει 64bitους επεξεργαστές, απλώς η amd ήταν η πρώτη που δημιούργησε 64bito (που ήταν σχεδόν άχρηστος για την εποχή) ..και 64bito είναι και το hardware όχι μόνο το software.. και επίσης εκτώς απο τα windows υπάρχει και το linux που 90% καλύπτει τις ανάγκες σας καλύτερα απο ότι τα windows...αλλα ας το αφήσουμε αυτό.. όσο για τα windows 7, καλά είναι, και για παιχνίδια ειδικότερα... :smilea:

McGyver
06/11/2009, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark
συνδιασμος hardware-software ειναι αν καταλαβα καλα....

http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/understanding-hardware-and-software-for-64-bit-windows


Αρχικά δημιουργήθηκε από GSF
παιδιά με χάσατε... και τα xp υπάρχουν σε 64, και η intel βγάζει 64bitους επεξεργαστές, απλώς η amd ήταν η πρώτη που δημιούργησε 64bito (που ήταν σχεδόν άχρηστος για την εποχή) ..και 64bito είναι και το hardware όχι μόνο το software.. και επίσης εκτώς απο τα windows υπάρχει και το linux που 90% καλύπτει τις ανάγκες σας καλύτερα απο ότι τα windows...αλλα ας το αφήσουμε αυτό.. όσο για τα windows 7, καλά είναι, και για παιχνίδια ειδικότερα... :smilea:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


179617

georgio
06/11/2009, 11:27
Για να βγει μια άκρη, ισχύουν αυτά που έγραψε ο GSF. Τα XP είχαν βγει 64 bit μόνο σε αγγλική έκδοση όμως. 64 bit είναι και το software και το hardware. Πλέον οι επεξεργαστές είναι όλοι 64 bit, και Intel και AMD.

Για τις συμβατότητες: σε 32 bit επεξεργαστή εγκαθίσταται μόνο 32 bit λειτουργικό. Σε 64 bit επεξεργαστή εγκαθίσταται και 32 και 64 bit λειτουργικό. Απλά αν βάλεις 32 bit δεν εκμεταλλεύεσαι όλες τις δυνατότητες του επεξεργαστή σου.

Για να το πω αλλιώς, το τετρακύλινδρο πάει και με τρία μπουζοκαλώδια, στο μονοκύλινδρο όμως δεν μπορείς να βάλεις δεύτερο... :p

dj_spiros
06/11/2009, 15:26
δεν εχει σημασια. 64μπιτα θα βαλεις αν σκεφτεσαι να τρεχεις κυριως σχεδιαστικα προργαμματα.Μην ξεχναμε οτι αυτα θελουν ΠΟΛΥ ram. :beer:
right click properties πανω στο my computer να δεις αν ειναι 32 η 64. XD

evvou
06/11/2009, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


oti? :look:

BLiTzER
06/11/2009, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Τα XP είχαν βγει 64 bit μόνο σε αγγλική έκδοση όμως.


Όποιος χρησιμοποιεί μεταφρασμένο λειτουργικό δεν αξίζει ούτε 8 bits.

GSF
06/11/2009, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dj_spiros
δεν εχει σημασια. 64μπιτα θα βαλεις αν σκεφτεσαι να τρεχεις κυριως σχεδιαστικα προργαμματα.Μην ξεχναμε οτι αυτα θελουν ΠΟΛΥ ram. :beer:
right click properties πανω στο my computer να δεις αν ειναι 32 η 64. XD

μην γελιέστε... διαφορά υπάρχει στα πάντα, όχι μόνο στην RAM. οι ταινίες που κατεβάζετε π.χ γίνονται unrar (1,5gb) σε 20 δευτερόλεπτα αντί για 2 λεπτά.. και όταν θα γίνει και ο firefox 64bitos, ακόμα και εκεί θα έχει διαφορά... σίγουρα είναι μικρή, αλλα γιατι όχι?? και όντως... μεταφρασμένο os.. μπλιάχ :D

Banana hammock#
06/11/2009, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark
συνδιασμος hardware-software ειναι αν καταλαβα καλα....



Οχι! :nono: Δεν ειναι κανενας συνδυασμος! Το software γραφεται για το hardware! Οταν το hardware ειναι συγκεκριμενο, το software προσαρμοζεται στα χαρακτηριστικα του.


Αρχικά δημιουργήθηκε από GSF
παιδιά με χάσατε... και τα xp υπάρχουν σε 64, και η intel βγάζει 64bitους επεξεργαστές, απλώς η amd ήταν η πρώτη που δημιούργησε 64bito (που ήταν σχεδόν άχρηστος για την εποχή) ..και 64bito είναι και το hardware όχι μόνο το software.. και επίσης εκτώς απο τα windows υπάρχει και το linux που 90% καλύπτει τις ανάγκες σας καλύτερα απο ότι τα windows...αλλα ας το αφήσουμε αυτό.. όσο για τα windows 7, καλά είναι, και για παιχνίδια ειδικότερα... :smilea:

Την εκδοση των xp που εκμεταλευονταν τα 64bit δεν την ηξερα, αλλα δεν ειναι το θεμα μας. Το θεμα μας ειναι πως πεντε σελιδες γεματες με μηνυματα του στυλ "χμμμ.... ποια πολλαπλης εξαγωγης να επιλεξω για το διχρονο παπακι μου;" αντι να βρεθει ενας να πει "ποιααα πολλαπλης ρε καραμητρο;; :mad:" η συζητηση κατεληξε σε γκρουπ ψυχολογικης υποστηριξης "βαλε τα 64bit! Νομιζω πως θα σε κανουν να νιωσεις καλυτερα!" :rolleyes:
Επαναλαμβανω πως το software αναπτύσσεται για το hardware και οταν μιλαμε για 64μπιτο υπολογιστη αναφερομαστε στον επεξεργαστη του και οχι στο λειτουργικο του!


Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Για να βγει μια άκρη, ισχύουν αυτά που έγραψε ο GSF. Τα XP είχαν βγει 64 bit μόνο σε αγγλική έκδοση όμως. 64 bit είναι και το software και το hardware. Πλέον οι επεξεργαστές είναι όλοι 64 bit, και Intel και AMD.

Για τις συμβατότητες: σε 32 bit επεξεργαστή εγκαθίσταται μόνο 32 bit λειτουργικό. Σε 64 bit επεξεργαστή εγκαθίσταται και 32 και 64 bit λειτουργικό. Απλά αν βάλεις 32 bit δεν εκμεταλλεύεσαι όλες τις δυνατότητες του επεξεργαστή σου.

Για να το πω αλλιώς, το τετρακύλινδρο πάει και με τρία μπουζοκαλώδια, στο μονοκύλινδρο όμως δεν μπορείς να βάλεις δεύτερο... :p

Για να βγει ακρη, ποιος ειπε πως ολοι οι επεξεργαστες ειναι 64bit;;; :confused: Που το ειδες αυτο;
Τα bit υποδηλωνουν μια μορφη αρχιτεκτονικης του επεξεργαστη αλλα χρησιμοποιειται για τον ιδιο λογο ή σαν μοναδα μετρησης της ταχυτητας και αλλων μερων της κεντρικης μοναδας του υπολογιστη οπως χονδρικα η μητρικη, οι μνημες, οι καρτες γραφικων κ.λπ. Το παραδειγμα σου ειναι σωστο.

XJR_Billy
06/11/2009, 18:06
Μεγάλε Banana σε βρίσκω ενημερωμένο.:winka::beer:

evvou
06/11/2009, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock#
Οχι! :nono: Δεν ειναι κανενας συνδυασμος! Το software γραφεται για το hardware! Οταν το hardware ειναι συγκεκριμενο, το software προσαρμοζεται στα χαρακτηριστικα του. .

:rolleyes: η αλλιως μπορεις απλα να πεις πως ειναι συνδιασμος..:rolleyes:


[i]Την εκδοση των xp που εκμεταλευονταν τα 64bit δεν την ηξερα, αλλα δεν ειναι το θεμα μας. Το θεμα μας ειναι πως πεντε σελιδες γεματες με μηνυματα του στυλ "χμμμ.... ποια πολλαπλης εξαγωγης να επιλεξω για το διχρονο παπακι μου;" αντι να βρεθει ενας να πει "ποιααα πολλαπλης ρε καραμητρο;; :mad:" η συζητηση κατεληξε σε γκρουπ ψυχολογικης υποστηριξης "βαλε τα 64bit! Νομιζω πως θα σε κανουν να νιωσεις καλυτερα!" :rolleyes:
Επαναλαμβανω πως το software αναπτύσσεται για το hardware και οταν μιλαμε για 64μπιτο υπολογιστη αναφερομαστε στον επεξεργαστη του και οχι στο λειτουργικο του!



Για να βγει ακρη, ποιος ειπε πως ολοι οι επεξεργαστες ειναι 64bit;;; :confused: Που το ειδες αυτο;
Τα bit υποδηλωνουν μια μορφη αρχιτεκτονικης του επεξεργαστη αλλα χρησιμοποιειται για τον ιδιο λογο ή σαν μοναδα μετρησης της ταχυτητας και αλλων μερων της κεντρικης μοναδας του υπολογιστη οπως χονδρικα η μητρικη, οι μνημες, οι καρτες γραφικων κ.λπ. Το παραδειγμα σου ειναι σωστο. [/B]

αφου σε ενοχλει τοσο πολυ που βγηκε off-topic η κουβεντα, τοτε μπορεις απλα να απαντησεις στην ερωτηση "εχεις windows7? πως σου φαινονται?"

εμενα μου φαινονται γαματα.

Banana hammock#
06/11/2009, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark
:rolleyes: η αλλιως μπορεις απλα να πεις πως ειναι συνδιασμος..:rolleyes:



αφου σε ενοχλει τοσο πολυ που βγηκε off-topic η κουβεντα, τοτε μπορεις απλα να απαντησεις στην ερωτηση "εχεις windows7? πως σου φαινονται?"

εμενα μου φαινονται γαματα.

Αν εχοντας μια ferrari, αγορασεις μια κουκουλα, η οποια ειναι κατασκευασμενη για να χωραει ακριβως το αυτοκινητο σου, τοτε θα υποστηριξεις πως με τη λεξη ferrari, πρεπει να καταλαβει καποιος τη ferrari με την κουκουλα της; Θα πεις πως το λειτουργικο ειναι απαραιτητο σε εναν υπολογιστη ενω η κουκουλα δεν ειναι. Αλλα πηγαινε να το πεις αυτο σε καποιον με ferrari κι αν συμφωνησει μαζι σου, τοτε ξαναελα να το συζητησουμε.. :rolleyes:

evvou
06/11/2009, 23:03
οκ...επιστρεφω σε 5

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Banana hammock#
06/11/2009, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark

εμενα μου φαινονται γαματα.

Βαλε και κανεναν τονο να καταλαβουμε! Στην εκφραση-εκθεση επαιζες ναυμαχια; :mad:

evvou
06/11/2009, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock#
Βαλε και κανεναν τονο να καταλαβουμε! Στην εκφραση-εκθεση επαιζες ναυμαχια; :mad:

......ειπε ο mr.τονος 2009.....(το βραβειο παρακαλω)

ναι οπως κ εσυ απ οτι βλεπω...:lol:

:wave2:

Banana hammock#
06/11/2009, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanDark
......ειπε ο mr.τονος 2009.....(το βραβειο παρακαλω)

ναι οπως κ εσυ απ οτι βλεπω...:lol:

:wave2:

Εγω δε βαζω λογω συνηθειας. Αλλα σε περιπτωσεις που ο τονος καθοριζει την εννοια της αποψης μου π.χ. "γάμα τα" ή "γαμάτα" τοτε δεν τις τσιγκουνευομαι. Για να μην πεταχτει καμμια τσουτσου! :D

BLiTzER
06/11/2009, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock#
Αλλα σε περιπτωσεις που ο τονος καθοριζει την εννοια της αποψης μου π.χ. "γάμα τα" ή "γαμάτα" τοτε δεν τις τσιγκουνευομαι.

Ποιες δεν τσιγκουνεύεσαι? Τις περιπτώσεις? :P

evvou
06/11/2009, 23:25
γαμάτα :wave2:

Banana hammock#
06/11/2009, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ποιες δεν τσιγκουνεύεσαι? Τις περιπτώσεις? :P

:lol: Μολις ειχα χτυπησει φρεγατα και μου την εβγαλες ξινη.

BLiTzER
06/11/2009, 23:32
Έπρεπε να σπεύσω προς υπεράσπιση της δεσποινίδος, ως σωστός ιππότης. Σόρρυ, αλλά έχεις πουλί :P

Από την άλλη, είσαι friends fan και εγκρίνω.

Banana hammock#
06/11/2009, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR

Από την άλλη, είσαι friends fan και εγκρίνω.

:lol: :lol:

Αλλα νομιζω πως προκειται περι κυριας που παντρευτηκε προσφατα! Κανω λαθος; Γι'αυτο δεν εδειξα επιεικια. :lol:

BLiTzER
06/11/2009, 23:47
Ναι, κάπου το πήρε το μάτι μου αυτό. Απλά το "κυρία" δε μου κάθισε ποτέ καλά.

Εκτός όταν ήθελα να πω μάθημα.

ermiss
07/11/2009, 00:26
one more question


έχω vista sp1 original.

και "αγορασμένο" office 2007,

να κατεβάσω το sp2? πρέπει? ή θα μου τα σκίσει όλα?

Banana hammock#
07/11/2009, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
one more question


έχω vista sp1 original.

και "αγορασμένο" office 2007,

να κατεβάσω το sp2? πρέπει? ή θα μου τα σκίσει όλα?

Το service pack δεν ειναι παρα ενα συνολο απο πολυαριθμες διορθωσεις σε διαφορα προβληματα που εχουν αναφερθει απο χρηστες σε ολον τον κοσμο και αφορουν οτιδηποτε, ουτως ωστε να μην αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα καποιος αλλος χρηστης, αφου το εγκαταστησει. Κατα τη γνωμη μου, αν δεν αντιμετωπιζεις καποιο απο τα προβληματα που επιλυονται μεσα σε ενα service pack, ειναι απλως ανουσιο να το εγκαταστησεις.

BLiTzER
07/11/2009, 00:45
Συνήθως επιλύουν γνωστά security issues, περιέχουν επιπλέον drivers και γενικά security + compatibility είναι καλά πραγματάκια και τα θέλουμε. Κακό δε θα σου κάνει ποτέ ένα SP (όποιος υποστηρίξει το αντίθετο, θέλω στοιχεία και όχι άλλα M$ flames), καθώς πρόκειται απλά για μια συλλογή όλων τον προηγούμενων (και όχι μόνο) patches, τα οποία οι περισσότεροι τα λαμβάνουν μέσω windows update anyway.

Εγώ φροντίζω το σύστημά μου να είναι πάντα πλήρως ενημερωμένο. Από κει και πέρα, όπως τη βρίσκει ο καθένας.

ermiss
07/11/2009, 02:50
Το θέμα είναι να μην αρχίσει πάλι το authentication σε office klp

epp1640
07/11/2009, 03:21
Έλα λέμε τα UBUNTU 9.10 κυκλοφόρησαν.. που ασχολείστε με το OS του έξω από δω.. :o

jimmis5
07/11/2009, 08:39
Υπαρχουν και τα ελληνικα πλεον software΄'Μονομαχος' linux ubundo και ολα παιζουν χωρις προβληματα.Η κυβερνηση της Ισπανιας τα αγορασε για ολα τα Pc του δημοσιου

Banana hammock#
07/11/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Το θέμα είναι να μην αρχίσει πάλι το authentication σε office klp

Που υπαρχει καλη πιθανοτητα! Κι ακομη εχω σοβαρες υποψιες πως αναλογα με τα πεπραγμενα του καθενος στο διαδικτυο, μπορει ο υπολογιστης του, με το συγκεκριμενο σειριακο ενεργοποιησης των βιντοβς που χρησιμοποιει, να γινει blacklisted και να μπλοκαρει μετα την εγκατασταση του SP, οπως συμβαινει οταν ειναι πειρατικα, παρα το γεγονος πως το λειτουργικο του ειναι αυθεντικο! :look:

GSF
07/11/2009, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Έλα λέμε τα UBUNTU 9.10 κυκλοφόρησαν.. που ασχολείστε με το OS του έξω από δω.. :o

έεεεεεεετσι.. +675 ... !!! επιτέλους παράτησα τα win για πάντα... :) :)

GSF
07/11/2009, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
one more question


έχω vista sp1 original.

και "αγορασμένο" office 2007,

να κατεβάσω το sp2? πρέπει? ή θα μου τα σκίσει όλα?

εγώ πάλι σου προτείνω να το κατεβάσεις... θα δείς μεγάλη διαφορά. αν και πάλι σε σύγκριση vista - xp θα έβαζα xp... αν μπορείς βέβαια, βάλε τα 7, θα βρείς την υγειά σου :)

sergiosm
08/11/2009, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από GSF
εγώ πάλι σου προτείνω να το κατεβάσεις... θα δείς μεγάλη διαφορά.

εγώ πάντως που το κατέβασα δεν είδα καμία εμφανή διαφορά.
Τί να πω

Πάντως δεν δουλεύω και κανά ιδιαίτερα βαρύ πρόγραμμα για να κρίνω.
Στην ουσία το πιο βαρύ στον υπολογιστή είναι τα ίδια τα vista.

Αλήθεια, πόση ram χρειάζονται τα 7 για να είναι ανοικτά;
Τα vista πάντως σύμφωνα με τον μετρητή τους χρειάζονται το 42% της ram μου για να είναι ανοιχτά χωρίς να δουλεύει τίποτε άλλο.
Δεδομένου ότι εχω 2GB Ram, αυτό σημαίνει ότι χρειάζονται περίπου
860MB Ram :hypnotize :uplate: :eyepop:

vangelis 64
08/11/2009, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm


Αλήθεια, πόση ram χρειάζονται τα 7 για να είναι ανοικτά;
Τα vista πάντως σύμφωνα με τον μετρητή τους χρειάζονται το 42% της ram μου για να είναι ανοιχτά χωρίς να δουλεύει τίποτε άλλο.
Δεδομένου ότι εχω 2GB Ram, αυτό σημαίνει ότι χρειάζονται περίπου
860MB Ram :hypnotize :uplate: :eyepop: Ε κι εσύ διάολε,κλείσε και κανένα παράθυρο χειμωνιάτικα,κάνει ρεύμα.:rotflmao:

Gandalf dr685sm
08/11/2009, 19:20
Έλα λέμε τα UBUNTU 9.10 κυκλοφόρησαν.. που ασχολείστε με το OS του έξω από δω.. Πολύ καλό αλλά....

- Δεν βλέπει βιομετρικές συσκευές.
- Δεν έχει οδηγούς για μερικές συσκευές που έχουν να κάνουν με Multimedia.
- Εξακολουθούν και είναι δύσχρηστα για τον μέσο χρήστη καθώς απαιτούν απο ενα σημείο και μετά να ξέρεις απο UNIX console commands (bash shell επί το πλείστον) για να κάνεις κάποιες λειτουργίες εφικτές.
- Δεν έχουν όλα τα codecs και για να τα προσαρμόσεις απο το repository ή απο το apt-get install , θέλει και πάλι εξοικείωση.
- Και ενας απο τους κύριους λόγους.... η επαγγελματική αγορά κάνει χρήση πλέον του office 07 που ναι μεν ανοίγει το openoffice 3.1 αλλά δεν μπορεί να τα σώσει στην ίδια μορφή αλλά σε εκείνη της προηγούμενης έκδοσης του office. Και ναι .. μπορείς να κάνεις χρήση του WINE αλλά και πάλι κάποια bugs σου κάνουν την ζωή δύσκολη.
- Τελευταίο αφήνω το θέμα των παιχνιδιών που σε LINUX γενικώς ... απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ.

Προσωπικά το χρησιμοποιώ ώς λειτουργικό για να σηκώνω κάποιες δευτερεύουσες λειτουργίες στην εργασία, αλλά το προσωπικό παραμένει σε windows για λόγους συμβατότητας... κάτι που αντιμετωπίζουν δύσκολα ακόμα τα Win 7 , μιας και είναι νωρίς ακόμα και δεν έχουν ακόμα πλήρη database για οδηγούς... π.χ. φορητά modems της HUWAEI που δίνουν συνήθως για mobile web , δεν παίζουν.

Είναι λίγο νωρίς ακόμα για win7 αλλά για να είμαι ειλικρινής θεωρώ οτι σύντομα έχουν την ικανότητα να αλλάξουν τα ΧΡ απο τα περισσότερα τερματικά στον κόσμο. Καιρός ήταν!

Βέβαια με την πολιτική της MS πλέον να δηλώνει οτι κάθε 3 χρόνια θα έχει και νέο λειτουργικό μόνο προβλήματα θα επιφέρει... αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Gandalf

sergiosm
08/11/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ε κι εσύ διάολε,κλείσε και κανένα παράθυρο χειμωνιάτικα,κάνει ρεύμα.:rotflmao:

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

GSF
08/11/2009, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πολύ καλό αλλά....

- Δεν βλέπει βιομετρικές συσκευές.
- Δεν έχει οδηγούς για μερικές συσκευές που έχουν να κάνουν με Multimedia.
- Εξακολουθούν και είναι δύσχρηστα για τον μέσο χρήστη καθώς απαιτούν απο ενα σημείο και μετά να ξέρεις απο UNIX console commands (bash shell επί το πλείστον) για να κάνεις κάποιες λειτουργίες εφικτές.
- Δεν έχουν όλα τα codecs και για να τα προσαρμόσεις απο το repository ή απο το apt-get install , θέλει και πάλι εξοικείωση.
- Και ενας απο τους κύριους λόγους.... η επαγγελματική αγορά κάνει χρήση πλέον του office 07 που ναι μεν ανοίγει το openoffice 3.1 αλλά δεν μπορεί να τα σώσει στην ίδια μορφή αλλά σε εκείνη της προηγούμενης έκδοσης του office. Και ναι .. μπορείς να κάνεις χρήση του WINE αλλά και πάλι κάποια bugs σου κάνουν την ζωή δύσκολη.
- Τελευταίο αφήνω το θέμα των παιχνιδιών που σε LINUX γενικώς ... απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ.

Προσωπικά το χρησιμοποιώ ώς λειτουργικό για να σηκώνω κάποιες δευτερεύουσες λειτουργίες στην εργασία, αλλά το προσωπικό παραμένει σε windows για λόγους συμβατότητας... κάτι που αντιμετωπίζουν δύσκολα ακόμα τα Win 7 , μιας και είναι νωρίς ακόμα και δεν έχουν ακόμα πλήρη database για οδηγούς... π.χ. φορητά modems της HUWAEI που δίνουν συνήθως για mobile web , δεν παίζουν.

Είναι λίγο νωρίς ακόμα για win7 αλλά για να είμαι ειλικρινής θεωρώ οτι σύντομα έχουν την ικανότητα να αλλάξουν τα ΧΡ απο τα περισσότερα τερματικά στον κόσμο. Καιρός ήταν!

Βέβαια με την πολιτική της MS πλέον να δηλώνει οτι κάθε 3 χρόνια θα έχει και νέο λειτουργικό μόνο προβλήματα θα επιφέρει... αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Gandalf

ξέχασες να αναφέρεις οτι είναι καλύτερο λειτουργικό απο τα windows. ειναι πιο ελαφρύ, πιο γρήγορο, μπορείς να κάνεις περισσότερα με λιγότερες κινήσεις (αυτην την στιγμή τρέχω soulseek(nicotine), thunderbird, mp3 player(exaile), IM (pidgin), έχω στημένο web server, μπορώ να κάτεβάζω torrents (deluge), να βλέπω ταινίες, να να να... και ακόμα θα είναι πιο ελαφρύ απο τα win.. τα εγκατέστησα όλα με 2-3 click(ενώ στα windows θα ήθελα 50-100). όλα τα παραπάνω που ανέφερες δείχνουν οτι απλώς το μόνο που τους λείπει είναι η νοοτροπία του κόσμου που κάθεται κολλημένος στα win μια ζωή...
αλλα δεν θα κάτσω να αναφέρω τα πλεονεκτήματα του linux... και γώ στην ανηψιά μου windows θα πρότεινα να βάλει...

BLiTzER
09/11/2009, 01:36
Το θέμα είναι ότι το 95% των χρηστών, οι οποίοι έχουν linux στον υπολογιστή τους, το κάνουν όχι επειδή είναι πιο πρακτικό, αλλά επειδή δεν είναι microsoft.

Και, καλώς ή κακώς, πλέον δεν είσαι "l33t" αν έχεις κάποιο linux distro (πόσο μάλλον με win σε dual boot), αφού τα πάντα και εκεί γίνονται μέσω gui.

Gandalf dr685sm
09/11/2009, 09:02
Μα είπα ρε αδερφέ οτι και πιο γρήγορο είναι ... και πιο ελαφρύ και έχει Boot up σε δεύτερα ΄... έχεις δυνατότητα επιλογής για 1-5 GUI και αυτά μπορείς να τα διαμορφώσεις κοκ.

Αυτό που δεν κατανοείς όμως είναι την επιλογή του ΑΠΛΟΥ HOME USER που δεν θέλει να μπλέκει με πολλά-πολλά αλλά να μπορεί να κάνει την δουλειά του ταυτόχρονα.

Σου είπα οτι έχει ασυμβατότητες με συσκευές που έχουν να κάνουν με την ευχαρίστηση του χρήστη αλλά αν θέλεις και την ασφάλεια σε προσωπικό επιπεδο που περιλαμβάνει όλες τις προαναφερόμενες συσκευές. Ναι είναι πιο ελαφρύ , αλλά για τον ΑΠΛΟ ΧΡΗΣΤΗ (επαναλαμβάνω) .. είναι δύστροπο όταν δεν θα "δεί" την κάμερα του, δεν θα μπορεί να παίξει football manager , δεν θα μπορεί να βάλει μια βιομετρική συσκευή , ή μια web camera χωρίς να μπεί στην διαδικασία του terminal> su - > cd /etc/* κτλ.

Εκείνο που έχει πιάσει ο Βασιλάκης και όλοι αν θέλεις οι επιχειρηματικοί χώροι ανεξάρτητα απο ΙΤ , είναι πως οι χρήστες ζητούν να είναι όλες οι διαδικασίες, στο "παρασκήνιο" πίσω απο ενα κουμπί για αυτούς. Θέλουν να είναι εργαλείο αλλά να μην ξέρουν πως να λειτουργεί το εργαλείο. Δεν τους ενδιαφέρει ... και δεν τους αδικώ. Είναι χαζό να πρέπει να είσαι τεχνικός για να μπορείς να λειτουργήσεις ενα υπολογιστή απροβλημάτιστα.

Το ίδιο ισχύει και για την μοτοσυκλέτα, το αυτοκίνητο , την τηλεόραση, τα πάντα γενικώς όσον αφορά τον ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΜΗ ΨΑΓΜΕΝΟ ΧΡΗΣΤΗ.

Αν τώρα θες να κάνεις το βήμα παραπάνω τότε ναι... πάς και σε LINUX. Αλλά απο την στιγμή που θες να γράφεις ενα κείμενο , να κάνεις browse στο web και γενικά να μπαίνεις σε διαδικασία λειτουργιών ενός οικιακού χρήστη με ελάχιστο ενδιαφέρον ώς προς το τι είναι το κουτί μπροστά του, αρκεί να του κάνει δουλειά... τότε το σύστημα Windows είναι μονόδρομος.

Προσωπικά έχω δουλέψει και σε Debian και σε Slackware παλιότερης μορφής όπου το GUI ήταν κυριολεκτικά ανύπαρκτο. Σε UNIX / HPUX / AIX /Solaris κοκ.... το κάθε λειτουργικό έχει την χρήση και την δυνατότητα του. Αλλά κακά τα ψέματα όταν απευθύνεσαι σε οικιακούς χρήστες εκείνο που τους εξυπηρετεί βασικότερα είναι τα Windows και μετά LINUX & Mac.

Κυρίως επειδή ακριβώς δεν βλέπουν αρκετές συσκευές και δεν παίζουν παιχνίδια... κάτι που τους κάνει να τα θεωρούν δύστροπα.

Gandalf

ggs
09/11/2009, 09:16
Ένα παλιό ΙΤ ρητό λέει :

«Αν ΔΕΝ δουλεύει , ΔΕΝ μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο χρήστης ….
Αν ΔΕΝ μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο χρήστης ,ΔΕΝ δουλεύει….»

:D