PDA

View Full Version : Honda Bros



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

giospy
16/03/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
εγω φιλε εβαλα μεσα τζελ.και την καλυψα με αντιγλιστρικο υλικο σε εναν μαστορα στον πειραια.
αλλα απ'οτι ξερω εχει σταματησει να ασχολειται με τετοιες δουλειες.
θα ρωτησω και αν μαθω κατι θα σου πω.
παντως το τζελ ΚΑΜΙΑ σχεση.
οσοι εχουν κατσει τους αρεσε αρκετα!

Σ'ευχαριστω φιλε μου.Θα περιμενω να μου πεις αν μαθεις κατι

kriskris
16/03/2010, 14:49
Ωραιος ρε georgio....Το εκανες τελικα εεε???Εγω μεσ'τη βδομαδα!!!:cool:
Δε μου λες μετα ποσο παραφλου βαζουμε???

georgio
16/03/2010, 19:13
Boys και 'γω παρών εννοείται! Απλά τον τελευταίο καιρό δεν με πάει και πολύ... και πρέπει να φτιάξω και το χρέπι που το 'χω αφήσει στα μπετά... :wave2:

georgio
16/03/2010, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kriskris
Ωραιος ρε georgio....Το εκανες τελικα εεε???Εγω μεσ'τη βδομαδα!!!:cool:
Δε μου λες μετα ποσο παραφλου βαζουμε???

Ήμουν λίγο άρρωστος τις τελευταίες μέρες και έτρεχα και με κάτι άλλα οπότε ακόμα έτσι είναι.

Πήρα όμως τσιμούχες από τσιμουχάδικο.
Τις βρήκα όλες όσες έχει το κύκλωμα ψύξης (μιας και το 'χουμε σε ακινησία ας τις αλλάξουμε όλες) εκτός από την 14 εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/partsfiche/WATER%20PIPES.html) η οποία είχε πατούρα οπότε και την πήρα αναγκαστικά από το Σαρακάκη. Τιμές 2 και κάτι αυτή από το Σαρακάκη, 2 όλες οι άλλες μαζί... :D
Για εφαρμογή τώρα έχω τις έχω κοιτάξει όλες εκτός από τις δύο "επίμαχες" αν και δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, έχουν μετρηθεί με παχύμετρο και είναι ίδιες. Μόλις τις βάλω το γεμίσω με παραφλού και το δουλέψω θα αναφέρω! :p

Εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/COOLING.html) λέει 1,6L για αλλαγή.
Και εδώ (http://hawkworks.net/manual/5.html#5-3-coolant-replacement) λέει τη διαδικασία (στο 5-3), και όλα τα σχετικά με το κύκλωμα ψύξης.:wave2:

maomao
18/03/2010, 10:19
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
είμαι καινούργιος στο site και χαιτρετίζω την παρέα και τις γνώσεις της.
Είμαι νέος οδηγός μηχανής κι ετοιμάζομαι να βγω σον δρόμο με ένα bros 400, το οποίο βρίσκεται σε φάση service.
Το πρόβλημα είναι ότι έχει τρύπιο ντεπόζιτο και από ότι μου είπαν δεν μπορούν να το κολλήσουν.
Υπάρχει κάποιος που να έχει ντεπόζιτο για ΒΡΟΣ 400-650 προς πώληση ??

:)


Υ.Γ τοποθετώ την ερώτηση μου εδώ που σχετίζεται με τα bros ,ελπίζοντας ότι δεν έκανα κάποιο λάθος.

GiannisBlessed
18/03/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από maomao
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
είμαι καινούργιος στο site και χαιτρετίζω την παρέα και τις γνώσεις της.
Είμαι νέος οδηγός μηχανής κι ετοιμάζομαι να βγω σον δρόμο με ένα bros 400, το οποίο βρίσκεται σε φάση service.
Το πρόβλημα είναι ότι έχει τρύπιο ντεπόζιτο και από ότι μου είπαν δεν μπορούν να το κολλήσουν.
Υπάρχει κάποιος που να έχει ντεπόζιτο για ΒΡΟΣ 400-650 προς πώληση ??

:)


Υ.Γ τοποθετώ την ερώτηση μου εδώ που σχετίζεται με τα bros ,ελπίζοντας ότι δεν έκανα κάποιο λάθος.

εχω ενα το οποιο εχει μια λακουβα αλλα αν την χτυπησεις καπως ερχεται.
ειναι πληρως λειτουργικο χωρις σκουριες στο εσωτερικο.
αν δεν σε ενδιαφερει η εμφανιση ειναι παραπανω απο οκ.
αλλα με ειχε παρει καποιος αλλος τηλ να το παρει αλλα δεν με ξανα πηρε απο τοτε.
οποτε στειλε μου με ενα πμ μια προσφορα και το πηρες.να βρεθουμε κιολας να γνωριστουμε να μεγαλωνει η παρεα.:wave2:

giospy
22/03/2010, 15:29
Καλησπερα σας. Εχω μια ερωτηση για τους brosakides...Το σκ πηγα μια βολτα προς Βιλλια-Π.Γερμενο. Αν και δν φυσαγε σχεδον καθολου, εμενα με πηρε ο αερας πανω στην μηχανη. Ποσο παει να του βαλω ενα μασκακι?Θα κανει δουλεια? Εσεις τι εχετε βαλει-αν εχετε βαλει-στα δικα σας??

Εις αναμονη απαντησεων...καλη εβδομαδα!

pikos
22/03/2010, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από giospy
Καλησπερα σας. Εχω μια ερωτηση για τους brosakides...Το σκ πηγα μια βολτα προς Βιλλια-Π.Γερμενο. Αν και δν φυσαγε σχεδον καθολου, εμενα με πηρε ο αερας πανω στην μηχανη. Ποσο παει να του βαλω ενα μασκακι?Θα κανει δουλεια? Εσεις τι εχετε βαλει-αν εχετε βαλει-στα δικα σας??

Εις αναμονη απαντησεων...καλη εβδομαδα!

Φίλε giospy δύστυχος τα μικρά και όμορφα μασκάκια δεν κάνουν δουλειά.. εκτός αν πάρεις αγκαλιά το ντεπόζιτο :rotflmao:

αν θέλεις έχω ένα μεγάλο να σου δώσω της Kappa.. Το πιθανότερο όμως είναι να μην σου αρέσει :P

Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου p.m. να βρεθούμε να το δεις..

r.g
09/04/2010, 11:04
kalhspera paideia!xairetw tous brosakides,eimai neos sthn parea tou foroum alla k tis pareas sas!endeiaferomai poly gia tn bros 650 alla metaxhrismenh briskw mono 400ara.pera apo auto me endiaferei na mathw genika perh ths panemorfhs bros opws apo epidoseis mexri k tn pleyra ts shnthriseis(kostos).akoma k tn antoxh ths sta taxidia peras ths dikhs mou mias exwn skopo na taxideuw me auth!
p.s:protoeida tn bros otan eimoun 17 htan enas keraynobolos erwtas poy kratei mexri twra!hrthe h wra na tn apoktisw k pisteuw oti h gnwmh sas opws k diabasa sta parapano na tn agaphsw perisotero!

giospy
09/04/2010, 13:33
καλησπερα φιλε! καλως ηλθες..

εγω μπορω να σου μιλησω για το 400αρι που εχω.Ειναι η πρωτη μου μηχανη, την εχω εδω και ενα 4μηνο. Για πρωτη μηχανη και για αρχαριο οδηγο ειναι μια χαρα. Δεν εχει πολυ γκαζι, ειναι παρα πολυ ευκολη στην οδηγηση μεσα στην κινηση.Οσον αφορα τα ταξιδακια και βολτες εκτος πολης, το brosaki κατ'εμε εχει διττο χαρακτηρα,και εξηγουμαι.
Ταξιδι στην εθνικη και στην αττικη οδο. Οχι και το καλυτερο του.Η δυναμη του δν ειναι αρκετη για να διατηρει υψηλες ταχυτητες, και εκτος των αλλων βρηκα την οδηγηση εκει πολυ βαρετη.Ενα ακομα μειον ειναι οτι επειδη ειναι γυμνο, τρως πολυ "αερατο" ξυλο, ειδικα στα 110-120 κλμ, ο Αιολος παιζει μποξ πανω στο κρανος σου!!
Ταξιδι σε επαρχιακο δρομο και γενικα ορεινα κομματια-στροφες κλπ:μια λεξη= καυ**α.Στριβει απιστευτα ομορφα, ο ηχος του ειναι υπεροχος, κουμπωνεις πανω του και νιωθεις οτι εισαι ενα με το μηχανακι.Σου ειπα οτι στριβει θεικα??Σε προδιαθετει για πολλα-τετοιου ειδους-χιλιομετρα.
Καποιο προβλημα δν μου εχει βγαλει,τα ηλεκτρολογικα του δουλευουν ρολοι,το μονο που εχει το δικο μου ειναι οτι ακουγονται οι καδενες του,καποια στιγμη πρεπει να αλλαχτουν..Δεν δημιουργει καποιο προβλημα στην μετακινηση μου ομως.
Οι συνεπιβατες λενε οτι η πισω σελλα δν ειναι ανετη,ειναι σκληρη και μικρη.Αυτο διορθωνεται εν μερει με την αλλαγη του αφρωδους υλικου.

Εν κατακλειδι, προκειται για ενα μηχανακι 20ετιας πλεον,αλλα με κινητηρα σκυλι, πανεμορφο μετα απο τοσα χρονια, και πολυ τιμιο για αυτα που σου δινει και αυτα που σου ζηταει.

Αυτα,ελπιζω να βοηθησα καπως.

dimr1
09/04/2010, 14:52
Φίλε r.g καλως ήρθες. Το Bros είναι μια πολύ αξιόπιστη μοτο που άρχισε να παράγεται το 1987 και σταμάτησε το 1993 προορισμένη για τις ώριμες μοτοσυκλειστικά τότε χώρες Ιαπωνίας Αμερικής και Καναδά, καθότι ακριβή αλλά ποιοτική.
Σε θέμα επιδόσεων χοντρικά το 650 με δυο άτομα πάει όπως το 400 με μόνο τον οδηγό με 185 χ.α.ω. περίπου τελική, 63 ίππους ονομαστικούς, το 400 πρέπει να έχει 160 τελική, 37 ονομαστικούς ίππους, η μεγάλη τους διαφορά είναι στη ροπή. Η αντίσταση του αέρα είναι όπως σε κάθε άλλο γυμνό, δηλαδή μέχρι τα 150 αν είσαι γυμνασμένος μπορεί να ταξιδέψεις. Μια ζελατίνα ίσως ανεβάσει και 10 χλμ την ταχύτητα ταξιδιού. Για τα σημερινά δεδομένα ένα νορμαλ Bros έχει συμπαθητικό κράτημα, με σχετικά αργή γεωμετρία. Έχει ελάχιστες ανάγκες σε συντήρηση , δεν βγάζει προβλήματα, αρκεί να βρεις κάποιο πραγματικά καλό, που δεν είναι πολύ εύκολο πλέον. Μια μηχανή 20 ετών που της ζητούνται συχνά επιδόσεις είναι σαν μια γιαγιά να αρχίσει το aerobic, ψάξε αλλού αν θέλεις γρήγορη οδήγηση.
Άν θέλεις γράφε στα Ελληνικά γιατί τα greeklish βγάζουν μάτια. :beer:

r.g
09/04/2010, 19:13
καταρχειν ευχαριστω για το ενδιαφερον σας,ειστε σαφεστατοι,το εκτιμω!τυχαινει να γνωριζω τοσο απο μηχανες οσο κ απο κινητηρες(ειμαι μηχανολογος κ προς δικια σας απορια εδω ειμαι περι τουτου)ειναι το παθος μου!δν θελω γρηγορη οδηγηση αλλα ανετο ταχιδι,ειμαι τυπος με πρωτο γνωμονα τν ασφαλεια,γνωριζω οτι με τν κουκλα bros δν θα τα εχω αλλα ειναι γκομενα που παντα ηθελα να καβαλησω....καταλαβενεε!!!:sun: ετσι ειμαι διαθετημενος να αρκεστω σε αυτα που προσφερει κ απευθηνθηκα σε σας που εχετε εναν λογο παραπανο!σας ευχαριστω κ μιρια εποντε!

Dumah
09/04/2010, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από giospy
Καλησπερα σας. Εχω μια ερωτηση για τους brosakides...Το σκ πηγα μια βολτα προς Βιλλια-Π.Γερμενο. Αν και δν φυσαγε σχεδον καθολου, εμενα με πηρε ο αερας πανω στην μηχανη. Ποσο παει να του βαλω ενα μασκακι?Θα κανει δουλεια? Εσεις τι εχετε βαλει-αν εχετε βαλει-στα δικα σας??

Εις αναμονη απαντησεων...καλη εβδομαδα!

Πολύ καλησπέρα...Εγώ έχω ένα Bros 400 και του έχω βάλει μία τεράστια ζελατίνα από Varradero...
Δε με πιάνει τίποτα...Είναι λες και έχω καβαλίσει όντως τουριστική μηχανή, στο θέμα αέρα...

pikos
09/04/2010, 20:48
r.g καλως ήρθες κι από εμένα

Άντε να μαζευόμαστε :beer:

p.s.: dimr1 φοβερό το site σου http://www.moto-choice.com/gr/ :cool:

giospy
10/04/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dumah
Πολύ καλησπέρα...Εγώ έχω ένα Bros 400 και του έχω βάλει μία τεράστια ζελατίνα από Varradero...
Δε με πιάνει τίποτα...Είναι λες και έχω καβαλίσει όντως τουριστική μηχανή, στο θέμα αέρα...

εχεις pm

Dumah
11/04/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από giospy
εχεις pm

Κοίταξα, αλλά δεν έχω πμ...

r.g
14/04/2010, 18:42
παλικαρι μου με ολο το θαρος σ αρεσει η τεραστια ζελατινα πανω στο βροσακι?φανταζομαι τη ζελατινα μεγαλητερη απ τη μπρος...κ συ της εβαλες παραβαν κριμα ρε συ!πρακτικο δν λεω αλλα δν τα κανεις αυτα!

Dumah
15/04/2010, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από r.g
παλικαρι μου με ολο το θαρος σ αρεσει η τεραστια ζελατινα πανω στο βροσακι?φανταζομαι τη ζελατινα μεγαλητερη απ τη μπρος...κ συ της εβαλες παραβαν κριμα ρε συ!πρακτικο δν λεω αλλα δν τα κανεις αυτα!

Ναι δε λεω, είναι σαν του παππού μου, αλλά μπρος τον πόνο τειν'τα κάλη;
Όποτε μπορέσω θα τη βγάλω φωτό να τη δεις...
Εν το μεταξύ σκέφτομαι και να την πουλήσω, λόγω ανάγκης...
1000 ευρώ καλά είναι;
(Με την κρίση καταντίσαμε παιδοκτόνοι...)

r.g
16/04/2010, 08:03
μια χαρα τιμουλα ειναι!περιμενουμε φοτο!

r.g
17/04/2010, 19:22
ελα ρε συ νταξει ειναι κ γω φανταστικα τα χειροτερα!

Dumah
17/04/2010, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από r.g
ελα ρε συ νταξει ειναι κ γω φανταστικα τα χειροτερα!

Ναι, και όπως σου λέω σε θέμα αέρα είναι πολύ καλό...(Είχα και Super Four και ξέρω από γυμνά μηχανάκια).
Βέβαια σε πολούς δεν αρέσει, όπως η κοπέλα μου και ο μηχανικός μου, αλλά στο κάτω κάτω αυτοί κυκλοφορούν με αυτοκίνητο...

Dumah
18/04/2010, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από r.g
μια χαρα τιμουλα ειναι!περιμενουμε φοτο!


Και όπως σας υποσχέθικα...


195724

Dumah
18/04/2010, 08:11
foto 2


195725

Dumah
18/04/2010, 08:13
foto 3


195726

Dumah
18/04/2010, 08:18
kai foto 4...

H Μηχανή πουλιέται...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101512


195727

Dumah
18/04/2010, 10:55
Που να τη δεις να έχει κάνει και μπάνιο...

xrhstos36
18/04/2010, 16:44
kalhspera paidia :-) xarizw mia sela maxhmh, ena karmpilater xoris memvranes kai ena ntepozito ths kakias wras apo 400 opios 8elei kati as me kalesei sto 6947427250

georgio
21/04/2010, 00:16
Παιδιά πάντως τα μηχανάκια που έβγαλε η Honda τέλη '80 και το '90 πρέπει να τα φίλησε ο θεός στο μέτωπο. Δεν εξηγείται αλλιώς η αξιοπιστία τους. Ακόμα και για πράγματα που δεν έχουν καμία σχέση με τη Honda... και εξηγώ:

Την Κυριακή βγάλαμε από το μηχανάκι του πατέρα μου (XR125L - 2003) την μπαταρία. Το μηχανάκι δεν είχε πάρει μπροστά από το Νοέμβριο μετά από ένα ατύχημα που είχε. Περιμέναμε την μπαταρία κλασμένη. Την μετράμε γύρω στα 3 βολτ και όταν τη συνδέσαμε στο φορτιστή δεν πέρναγε ρεύμα... κλάφτη Χαράλαμπε. Λογικό.

Σήμερα έβγαλα την μπαταρία από το μπροσάκι, δεν έχει πάρει μπροστά από το καλοκαίρι όπου και άρχισα το φτιάξιμο (τελειώνω ελπίζω σύντομα) και έλεγα τι μ@λ@κ@ς είσαι, ήταν καλή η μπαταρία, έπρεπε να την είχα βγάλει και να τη φορτίζω που και που, τσάμπα λεφτά...

την μετράω... 11,3 βολτ (!!)

την βάζω στο φορτιστή 3 αμπέρ και στα 14 και κάτι η τάση. Θα κάτσει το βράδυ εκεί και μάλλον τη σώσαμε! :D

το μπουρδελάκι... :p

chr1s_86
21/04/2010, 00:24
Ωραίος! Πως πάει, σε τι φάση είναι το μηχανάκι; Αν χρειαστείς καμιά βοήθεια στείλε μήνυμα! :)

GiannisZ750
23/04/2010, 12:47
ρε παιδες πουλαει κανεις κανα brosaki γυρω στο 500αρικο απο θεσσαλονικη? αν ναι 6940992727 . ευχαριστω

Dumah
24/04/2010, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisZ750
ρε παιδες πουλαει κανεις κανα brosaki γυρω στο 500αρικο απο θεσσαλονικη? αν ναι 6940992727 . ευχαριστω


Για δες εδω...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101512

(και συζητάμε).

GiannisZ750
24/04/2010, 03:31
φιλαρακι το ειδα και το brosaki σου απλα με ενα χιλιαρικο βρηκα ενα SF που ειναι κλασης ανωτερο και το ξερεις επειδη απο οτι ειδα το ειχες. για αυτο λεω μεχρι 500αρι, ασε που πιστευω οτι μηχανακι που σταματησε το 1992 οσο καλο και να ειναι, ειναι 18 χρονων δεν αξιζει παραπανω λεφτα. και ποσο μαλλον ενα bros που ειναι και μικρο σαν μηχανη. :beer:

chr1s_86
24/04/2010, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisZ750
φιλαρακι το ειδα και το brosaki σου απλα με ενα χιλιαρικο βρηκα ενα SF που ειναι κλασης ανωτερο και το ξερεις επειδη απο οτι ειδα το ειχες. για αυτο λεω μεχρι 500αρι, ασε που πιστευω οτι μηχανακι που σταματησε το 1992 οσο καλο και να ειναι, ειναι 18 χρονων δεν αξιζει παραπανω λεφτα. και ποσο μαλλον ενα bros που ειναι και μικρο σαν μηχανη. :beer:


Κοίτα, με ?500 θα βρεις BROS, αλλά θα θέλει περισσότερα από άλλα τόσα για να γίνει μηχανάκι...

Το ότι μπορεί να μην αξίζει για σένα είναι δικό σου θέμα, αλλά δες το έτσι, μπορεί να είναι 18 χρονών αλλά τα λάστιχα, αλυσίδες, λάδια, φίλτρα και χίλια δυο άλλα θα είναι σημερινά... Αν ένα τέτοιο μηχανάκι θέλει λάστιχα και αλυσίδα-γρανάζια είσαι στα ?350 το λιγότερο. Βάλε και κανα ψιλό θα δεις πόσο πάει... Τι μένει για το μηχανάκι, ?100;;

Και στην τελική (επειδή είδα και την αγγελία σου για το CB1) αν θεωρείς ότι δεν αξίζουν για σένα τα λεφτά που ζητάνε μην τα παίρνεις...


Φιλικά πάντα έτσι, γνώμη μου είναι, δεν τα λέω για να παρεξηγηθούμε :)

Dumah
24/04/2010, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Κοίτα, με ?500 θα βρεις BROS, αλλά θα θέλει περισσότερα από άλλα τόσα για να γίνει μηχανάκι...

Το ότι μπορεί να μην αξίζει για σένα είναι δικό σου θέμα, αλλά δες το έτσι, μπορεί να είναι 18 χρονών αλλά τα λάστιχα, αλυσίδες, λάδια, φίλτρα και χίλια δυο άλλα θα είναι σημερινά... Αν ένα τέτοιο μηχανάκι θέλει λάστιχα και αλυσίδα-γρανάζια είσαι στα ?350 το λιγότερο. Βάλε και κανα ψιλό θα δεις πόσο πάει... Τι μένει για το μηχανάκι, ?100;;

Και στην τελική (επειδή είδα και την αγγελία σου για το CB1) αν θεωρείς ότι δεν αξίζουν για σένα τα λεφτά που ζητάνε μην τα παίρνεις...


Φιλικά πάντα έτσι, γνώμη μου είναι, δεν τα λέω για να παρεξηγηθούμε :)


:a013:

Εγώ πάντως, το μηχανάκι με το που το πείρα του έκανα ρύθμιση βαλβίδες, καρμπυρατέρ, έτσι ώστε να δουλεύει σαν καινούριο χωρίς να χρειάζεται οποσδήποτε...

GiannisZ750
25/04/2010, 00:08
φυσικα ο καθενας εχει την γνωμη του και αυτο ειναι και το σωστο. αλλα λαθος κανεις στον υπολογισμο. δηλαδη αν παρω ενα CRM του 92 και το κανω ολο ανακατασκευη και μου βγει 3000, θα πρεπει να το πουλησω 3500 για να παρω και 500 για το μηχανακη. ε δεν θα το παρει κανεις γιατι με τοσα περνεις CRF του 2005 και ας θελει φτιαξιματα. Αν τα BROS και τα CB1 ειχαν πανω στην αδεια την αλιθινη χρονολογια τους και οχι της πρωτης εισαγωγης και ηταν 1989,1990,1991 επειδη μεχρι τοτε βγεναν ουτε 500 ευρω δεν θα τα πουλουσαν. και φυσικα δεν βαζω στη ιδια κατηγορια το CB1 με το BROS. ειναι σαν να συγκρινεις την πουτσα με την βουρτσα, απλα επειδη εγω τοσα διαθετω ειπα μηπως κατσει κανα CB1, το BROS θα το σκεφτομουν πολυ και για 500 ευρω.

Dumah
25/04/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisZ750
φυσικα ο καθενας εχει την γνωμη του και αυτο ειναι και το σωστο. αλλα λαθος κανεις στον υπολογισμο. δηλαδη αν παρω ενα CRM του 92 και το κανω ολο ανακατασκευη και μου βγει 3000, θα πρεπει να το πουλησω 3500 για να παρω και 500 για το μηχανακη. ε δεν θα το παρει κανεις γιατι με τοσα περνεις CRF του 2005 και ας θελει φτιαξιματα. Αν τα BROS και τα CB1 ειχαν πανω στην αδεια την αλιθινη χρονολογια τους και οχι της πρωτης εισαγωγης και ηταν 1989,1990,1991 επειδη μεχρι τοτε βγεναν ουτε 500 ευρω δεν θα τα πουλουσαν. και φυσικα δεν βαζω στη ιδια κατηγορια το CB1 με το BROS. ειναι σαν να συγκρινεις την πουτσα με την βουρτσα, απλα επειδη εγω τοσα διαθετω ειπα μηπως κατσει κανα CB1, το BROS θα το σκεφτομουν πολυ και για 500 ευρω.

Για δες εδώ...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23776&perpage=15&pagenumber=15

Άμα βρεις κάτι τέτοιο με κανα 100αρι - 200αρι από αυτόν που το χει και του χώσεις κανα 300αρι πάνω (λάστιχα, αλυσιδογράναζα, μπαταρία, μπουζί και υγρά...),θα τη βολέψεις μια χαρά...αργότερα θα του χώσεις και ένα βάψιμο...
Ευκαιρίες όντως υπάρχουν...ειδικά τέτοιους καιρούς...

r.g
25/04/2010, 14:28
αλλα εγω το brosaki το εκλεισα σε να μηνα θα ναι στα χερια μου.η αγορα του 1200 κ πενα.πιστευω οτι εκανα καλη αγορα γιατι τοσο δν κοστιζει ο σκελετος του κ στα χερια μου θα αρχισει να δουλευει απο τα 36000χιλ το παλικαρι ειναι γνωστος κ προτιμω να δωσω τοσα για ενα μεγαλο παλιο παρα για μια παπια στα ιδια λεφτα που σε να μηνα θα το βαρεθω κ δν θα μου προσφερει ταχιδια μικρου μηκους!οσο για το cb εχω να πω τα καλητερα κ δν σας κριβω οτι αυτο θα επερνα αν ειχα περισοτερα λεφτα αλλα κ για τν μεταποληση(μεγαλο πραμα).ο ερωτας μου κιολας για αυτη τη μηχανη δν μου επετρεψε να δω αλλη ασε που ενα ακομα πλεονετιμα της ειναι οτι πολυ ευκολα βαζεις το μοτερ του 650!καλα μου χιλιομετρα!

Dumah
25/04/2010, 21:55
Καλοτάξιδη...
Όσο για κινητήρα από 650, για φαντάσου να βάλεις πάνω του Τρανσαλπ...;

chr1s_86
25/04/2010, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisZ750
φυσικα ο καθενας εχει την γνωμη του και αυτο ειναι και το σωστο. αλλα λαθος κανεις στον υπολογισμο. δηλαδη αν παρω ενα CRM του 92 και το κανω ολο ανακατασκευη και μου βγει 3000, θα πρεπει να το πουλησω 3500 για να παρω και 500 για το μηχανακη. ε δεν θα το παρει κανεις γιατι με τοσα περνεις CRF του 2005 και ας θελει φτιαξιματα. Αν τα BROS και τα CB1 ειχαν πανω στην αδεια την αλιθινη χρονολογια τους και οχι της πρωτης εισαγωγης και ηταν 1989,1990,1991 επειδη μεχρι τοτε βγεναν ουτε 500 ευρω δεν θα τα πουλουσαν. και φυσικα δεν βαζω στη ιδια κατηγορια το CB1 με το BROS. ειναι σαν να συγκρινεις την πουτσα με την βουρτσα, απλα επειδη εγω τοσα διαθετω ειπα μηπως κατσει κανα CB1, το BROS θα το σκεφτομουν πολυ και για 500 ευρω.

Πιστεύω δεν έχω κάνει λάθος, η ανακατασκευή είναι άλλη περίπτωση. Ένα BROS (και άλλα παρόμοια μοτο) για να το κάνεις όπως βγήκε από το εργοστάσιο θέλεις τουλάχιστον ?5000. Προφανώς και δεν πρόκειται ποτέ να πουληθεί πάνω από ?2000. Αυτό το κάνεις μόνο αν θες να το κρατήσεις.

Αυτό που έλεγα εγώ δες το έτσι. Έχεις ένα BROS (ή CB ή Βandit κτλ). Του βάζεις λάστιχα, αλυσίδα, service και ότι χρειάζεται για να είναι σε καλή κατάσταση. Έχεις δώσει πάνω κάτω ?500. Ποσο πρέπει να πουληθεί; Δεν ρωτάω εσένα προσωπικά, το λέω για την κουβέντα. Αυτά τα μηχανάκια αν είναι να τα δώσει κάποιος πόσο να τα δώσει;

Έπειτα μπαίνει και ένας ακόμη παράγοντας. Τα μηχανάκια αυτά θα αρχίσουν να σπανίζουν κάποια στιγμή. Τα καλά κομμάτια θα ανεβάσουν την τιμή τους για αυτούς που τα ψάχνουν... Εγώ ας πούμε θέλω να βρω ένα VFR400RR NC30. Αν είναι σε καλή κατάσταση αποκλείεται να βρεθεί κάτω από ?1300-1400. Κι ας είναι και του '90...

Όσο για το χαρακτηρισμό και τη σύγκριση μεταξύ BROS και CB1 πιστεύω ότι είσαι πολύ υπερβολικός... Εκτός κι αν συγκρίνεις μόνο το γκάζι τους...

Και ακόμα το ποσό που διαθέτουμε δεν καθορίζει την αξία μιας μηχανής... Και εγώ διαθέτω 3000. Να ψάξω για VTR SP?


Ελπίζω να βρεις πάντως ενα CB όπως το θες και σε λεφτά ευκαιρία...!

:) :winka:

chr1s_86
25/04/2010, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dumah
Καλοτάξιδη...
Όσο για κινητήρα από 650, για φαντάσου να βάλεις πάνω του Τρανσαλπ...;

Για transalp ας μας πει ο "pikos" που έχει βάλει.... :D :D


Εγώ πιθανώς θα δοκιμάσω από africa κάποια στιγμή αν βρω... :)

Dumah
26/04/2010, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Για transalp ας μας πει ο "pikos" που έχει βάλει.... :D :D


Εγώ πιθανώς θα δοκιμάσω από africa κάποια στιγμή αν βρω... :)


Θέλω να ακούσω γνώμες...

Λες να την κρατήσω και να κάνω και γω κάτι τέτοιο;
(Μου τη ζητάει ένα παλικάρι ανταλλαγή με Super Tennere '97 με πολλά extra...)

georgio
26/04/2010, 01:07
Γιατί ρε φίλε το μειώνεις έτσι το μπροσάκι; Το πολύ 500; Όπως και να το κάνεις μηχανάκι παίρνεις, δε γίνεται. Ένα ποδήλατο κάνει ένα κατοστάρικο το ελάχιστο. Και το μηχανάκι είναι ποιοτικότατο για να έχει αντέξει 20 χρόνια με ποιος ξέρει τι μεταχείριση.

Μια μέρα είχα δει σε ένα φανάρι ένα Ducati 400 F3 (http://www.bikepics.com/ducati/400f3/) και σκεφτόμουν από μέσα μου "πω ρε φίλε κοίτα δω". Όταν είδα στο σπίτι πότε έβγαινε έπαθα πλάκα (85-88), ελάχιστα πριν το Bros, τα μηχανάκια κυκλοφορούσαν την ίδια περίοδο ουσιαστικά. Για ποιον λόγο υπάρχουν τώρα 15 Bros για πώληση στην χρυση ευκαιρία και, προφανώς, κανένα τέτοιο;

Ωραία το Bros είναι του '90, και; Καίει λάδι και πρέπει να συμπληρώνεις 1-2 φορές μέχρι την αλλαγή. Αυτό. Τι άλλο πρόβλημα υπάρχει; Θέλει πιθανόν 2-3 πράγματα να κάνεις. Λάστιχα και αλυσιδογράναζα δεν τα θεωρώ θέμα, τα περισσότερα μηχανάκια που πωλούνται θέλουν λάστιχα και αρκετά θέλουν αλυσιδογράναζα. Θα του κάνεις ένα σέρβις λάδια, φίλτρα κλπ. Εγώ σε όποιο μεταχειρισμένο έπαιρνα θα το έκανα για να ξέρω τι γίνεται. Μην τρελαινόμαστε δηλαδή.

Όσο για τη σύγκριση Super Four-Bros 'ντάξει. Έχει αρκετά περισσότερα άλογα και άρα γκάζι (για το 400 πάντα μιλάμε, το 650 ούτε καν) και έχει βολικότερη σέλα ειδικά για το συνεπιβάτη συν βολικότερη θέση οδήγησης λόγω τιμονιού. Από εκεί και πέρα δεν βλέπω κάτι άλλο. Αν θες άλογα φυσικά πας στο SF δεν το συζητάω. Αλλά ρε γμτ δεν είναι μόνο τα άλογα...

@ chr1s_86:
το μηχανάκι στα μπετά το έχω :D
thanx για τη βοήθεια αλλά το τωρινό πρόβλημα είναι χώρου και χρόνου... αν είναι θα σου πω! :beer:

για το vfr κοίτα και για το rvf 400 nc35 (http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_RVF400) ήταν το αμέσως επόμενο (vfr είναι απλά παίξανε με τα γράμματα) και ήταν καλύτερο και ανασχεδιασμένο σε πολλά σημεία (upside down, διαφορά στην ανάφλεξη στα πιστόνια, εναλλάξ τα διπλανά και όχι μαζί όπως τα προηγούμενα νομίζω, και φυσικά geardriven cam :a19: ). Α, ξέχασα, δεν παίζει να βρεις τέτοιο... :bigcry:

Υ.Γ.: 5.000 για το Bros;;; Το έσκισες! Πώς λένε το μηχανικό σου, Soichiro (http://en.wikipedia.org/wiki/Soichiro_Honda);; :D

GiannisZ750
26/04/2010, 01:40
ρε παιδες το cb1 ειναι μηχανη που απλα ειναι 400 και το bros ειναι μηχανακι που ειναι 400αρι, ωραιο, ομορφο και αθανατο δεν λεω αλλα μηχανη δεν ειναι. ειναι υπερβολικα μικρο για μηχανη. αυτη ειναι για μενα η κυρια διαφορα με το cb1, και μετα ολα πανω απο θεμα ποιοτητας. ειναι σαν να συγκρινεις ενα M3 με μια απλη 3αρα. και αυτο θα το δειτε αν μαθετε τις τιμες μου δινωντουσαν τοτε. μαζι βγαιναν. και οταν ειπα οτι ψαχνω με 500 ευρω φυσικα και δεν ενοουσα να εχει γραναζοαλυσιδα και λαστιχα καινουργια απλα να δουλευει το μοτερ καλα. Και φυσικα πιστευω οτι αυτα τα μηχανακια ποτε δεν θα γινουν "συλλεκτικα" γιατι δεν εχουν τιποτα το ιδιαιτερο ωστε να εχουν και καποια τιμη οπως λεει ενας φιλος και να τα ψαχνεις.

r.g
26/04/2010, 15:53
την ιδιαιτεροτητα τη βλεπει διαφορετικα ο καθενας.καθε μηχανη προσφερει ιδιαιτεροτητα κ μετα ερχεται η προτημηση μας σε αυτες!και ναι το brosaki θα γινει αντικα γιατι η παραγωγη του σταματησε το 92-93 σε σχεση πχ με το transalp που συνεχηζεται η παραγωγη του.αρα μετραμε ακομα 7-8 χρονια κ αυτο γιατι χρειαζονται 25 χρονια(αν δν κανω λαθος)για να ονομαστει αντικα μια μηχανη.

απο τωρα ψαχνω μοτερ 650αρι :sun:

Dumah
27/04/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisZ750
φιλαρακι το ειδα και το brosaki σου απλα με ενα χιλιαρικο βρηκα ενα SF που ειναι κλασης ανωτερο και το ξερεις επειδη απο οτι ειδα το ειχες. για αυτο λεω μεχρι 500αρι, ασε που πιστευω οτι μηχανακι που σταματησε το 1992 οσο καλο και να ειναι, ειναι 18 χρονων δεν αξιζει παραπανω λεφτα. και ποσο μαλλον ενα bros που ειναι και μικρο σαν μηχανη. :beer:

Έχεις δίκιο στο ότι η Super Four είναι άλλη μηχανή...
δεν το συζητάω...
είναι πολύ πιο εύστροφο και νευρικό απ'το Bros, πιο μεγάλο και δυνατό...αλλά νομίζω όχι πιο γρήγορο από το 650...
Από την άλλη έχω την εντύπωση ότι δεν μπαίνει όπως μπαίνει το bros στη στροφή λόγω γεωμετριάς - πλαισίου, μιας και η CB έχει έναν κεντρικό άξονα στη μέση με συναίπεια να έχει πολλά μπαλατζαρίσματα...και από την άλλη το Bros έχει το περιμετρικό πλαίσιο το οποίο το καθιστά πολύ πιο συμπαγή και άκαμπτο, το όλο σύνολο...
Συν του ότι είναι πιο μικρό και ευέλικτο...
Βέβαια δεν το συζητάω, εάν μου λέγανε να διαλέξω δε θα το συζητούσα...
...η πρώτη αγάπη είναι και η παντοτινή!!!

Dumah
27/04/2010, 15:38
Σκέφτομαι να κρατήσω το Brosaki μου και να του κάνω κάποιες μετατροπούλες...
Μήπως έχει κανείς τιμόνι και βάση που να κάνει αντί των clip ons?????

r.g
28/04/2010, 11:41
βρηκα ενα εγω στο car.gr στα ανταλακτικα με 100ε ψαχτo

kriskris
28/04/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dumah
Σκέφτομαι να κρατήσω το Brosaki μου και να του κάνω κάποιες μετατροπούλες...
Μήπως έχει κανείς τιμόνι και βάση που να κάνει αντί των clip ons?????

Εγω ειχα κανει τη μετατροπη αυτη με κοστος περιπου 50Ε αλλα εργατικα φιλου,γιατι εχει δουλεια το πραγμα...Ψαξε υπαρχουν πολλα και στο ιντερνετ αλλα και σε μαγαζια και απο τιμες παιζουν πολυ αναλογα τη μαρκα κυριως!!Αξιζει παντως...:winka:

dimr1
28/04/2010, 15:02
Φίλος με Africa 750 ζητά να βάλει μοτέρ Honda Bros 400 για να ημερέψει η Αφρικάνα. :D

georgio
28/04/2010, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Φίλος με Africa 750 ζητά να βάλει μοτέρ Honda Bros 400 για να ημερέψει η Αφρικάνα. :D

chr1s_86 ακούει;;;

ή τα έχουν βρει ήδη; :p

Dumah
28/04/2010, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kriskris
Εγω ειχα κανει τη μετατροπη αυτη με κοστος περιπου 50Ε αλλα εργατικα φιλου,γιατι εχει δουλεια το πραγμα...Ψαξε υπαρχουν πολλα και στο ιντερνετ αλλα και σε μαγαζια και απο τιμες παιζουν πολυ αναλογα τη μαρκα κυριως!!Αξιζει παντως...:winka:

Παιδιά από τί μηχανάκι πρέπει να είναι για να κάνει το τιμόνι; ...CB, CBF;
Θέλω να είναι αρκετά ψιλό...

chr1s_86
28/04/2010, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Φίλος με Africa 750 ζητά να βάλει μοτέρ Honda Bros 400 για να ημερέψει η Αφρικάνα. :D

Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
chr1s_86 ακούει;;;

ή τα έχουν βρει ήδη; :p



Ε;;;; :confused: πλάκα κάνετε έτσι; δεν το πιστεύω το πρώτο.... :lol:

GiannisBlessed
29/04/2010, 07:53
eida προσφατα στο καρ να πουλειται πανω τιμονοπλακα που κανει σε μπροσ και εχει υποδοχη για τιμονι.
επισης σε λιγο καιρο ενας φιλος θα αγορασει ενα μπροσ που εχει γινει μετατροπη σε τιμονι.
θα δει αν τον βολευει.
αν δεν του αρεσει θες να του πω οτι ψαχνεις για να στο πουλησει?

Dumah
29/04/2010, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
eida προσφατα στο καρ να πουλειται πανω τιμονοπλακα που κανει σε μπροσ και εχει υποδοχη για τιμονι.
επισης σε λιγο καιρο ενας φιλος θα αγορασει ενα μπροσ που εχει γινει μετατροπη σε τιμονι.
θα δει αν τον βολευει.
αν δεν του αρεσει θες να του πω οτι ψαχνεις για να στο πουλησει?

Πες του... αν δεν έχω βρει μέχρι τότε...
Αλλά κι εγώ demi είμαι να πουλήσω και το δικό μου για κάτι μεγαλύτερο...

Για πες του να δει εδώ... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101512)

Dumah
29/04/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
eida προσφατα στο καρ να πουλειται πανω τιμονοπλακα που κανει σε μπροσ και εχει υποδοχη για τιμονι.
επισης σε λιγο καιρο ενας φιλος θα αγορασει ενα μπροσ που εχει γινει μετατροπη σε τιμονι.
θα δει αν τον βολευει.
αν δεν του αρεσει θες να του πω οτι ψαχνεις για να στο πουλησει?


Μήπως μπορείς να μου στείλεις το λινκ που βρήκες την τιμονόπλακα;

GiannisBlessed
30/04/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dumah
Μήπως μπορείς να μου στείλεις το λινκ που βρήκες την τιμονόπλακα;

σορρυ φιλε εχει βρει ενα 650 σε αθλια κατασταση αλλα με λιγα λεφτα και θα το φτιαξουμε μαζι...θα του το δειξω παντως...
το λινκ εψαξα να το βρω αλλα τζιφος...:(
ψαξε και εσυ.αν δεν βρεις τπτ παει να πει οτι διαγραφηκε η αγγελεια...

Dumah
30/04/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
σορρυ φιλε εχει βρει ενα 650 σε αθλια κατασταση αλλα με λιγα λεφτα και θα το φτιαξουμε μαζι...θα του το δειξω παντως...
το λινκ εψαξα να το βρω αλλα τζιφος...:(
ψαξε και εσυ.αν δεν βρεις τπτ παει να πει οτι διαγραφηκε η αγγελεια...

Ναι, έχω ακούσει ότι το 650 πάει καλά...

r.g
02/05/2010, 13:57
..το manual της βρος?ακομα ισχει οτι οι βαλβιδες θελουν ρυθμισμα καθε 12000χιλ?

giospy
03/05/2010, 09:08
καλησπερα brosakides. Θελω να αλλαξω την σελα μου, να την κανω ανατομικη και αντιολισθητικη, γιατι το εταιρον ημισυ μουρμουραει και ως γνωστον η μουρμουρα δεν αντεχεται!!

Εχετε διορθωσει καπου την δικη σας? Κοστος και τοπος διορθωσης παρακαλω να αναφερθει.

Thank you!

ΥΓ:Μιλαμε για Αθηνα

Dumah
03/05/2010, 18:33
Καλησπέρα...
Είχα βάλει αντιολισθιτική μεμβράνη μόνο με 30 ευρά στο TDM.
Είναι στο Περιστέρι αυτός...σου στέλνω το τηλ μου με ΠΜ...

chr1s_86
04/05/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από r.g
..το manual της βρος?ακομα ισχει οτι οι βαλβιδες θελουν ρυθμισμα καθε 12000χιλ?
Ναι.

georgio
04/05/2010, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από r.g
..το manual της βρος?ακομα ισχει οτι οι βαλβιδες θελουν ρυθμισμα καθε 12000χιλ?

Υπάρχει online αυτό εδώ: http://homepage.eircom.net/~hondabros/ το οποίο είναι για το Bros (όχι το αμερικάνικο Hawk) και είναι πολύ καλό. Αν κοιτάξεις στην πρώτη σελίδα μετά από 5-6 post έχω γράψει αρκετές πληροφορίες για το Bros και έχω βάλει link από αρκετά σχετικά site (manual, περιοδικά, ανταλλακτικά κλπ).
Οι βαλβίδες ναι κάθε 12.000χλμ.

Έχω σε pdf manual και part numbers για το Hawk όμως, αλλά ειδικά το manual είναι λίγο μεγάλο (~100Mb). Το είχα ανεβάσει παλιότερα σε rapidshare αλλά επειδή δεν έχω λογαρισμό έχει σβηστεί... καλό είναι να το έχεις, αλλά τώρα δεν πιστεύω ότι θα σου προσφέρει κάτι περισσότερο ώστε να κάθομαι να το ξανα-ανεβάζω... ξανακανονίζουμε συνάντηση να γνωριστούμε και οι υπόλοιποι και τα βρίσκουμε εκεί! :)


Αρχικά δημιουργήθηκε από giospy
καλησπερα brosakides. Θελω να αλλαξω την σελα μου, να την κανω ανατομικη και αντιολισθητικη, γιατι το εταιρον ημισυ μουρμουραει και ως γνωστον η μουρμουρα δεν αντεχεται!!

Εχετε διορθωσει καπου την δικη σας? Κοστος και τοπος διορθωσης παρακαλω να αναφερθει.

Thank you!

ΥΓ:Μιλαμε για Αθηνα


καταρχήν...








την αγαπάς πολύ;;; :rotflmao:

αν το σκέφτεσαι υπάρχουν κάτι ωραία καλύμματα για να το κάνεις μονόσελο... κουκλί γίνεται το μηχανάκι!! :D

Εδώ (http://www.hawkgtforum.com/forum/showthread.php?t=18575) από το hawkgtforum, υπάρχει κάποιος που φτιάχνει στη Γερμανία πλαστικό ουράς, το κάλυμμα για να το κάνεις μονόσελο, πίσω φτεράκι και μπροστινό φτερό λίγο διαφορετικό από το δικό μας. Εκεί κάνουν ομαδική αγορά, αλλά από ότι έχω διαβάσει μπορείς να συνεννοηθείς κατευθείαν μαζί του για να στο στείλει από Γερμανία εδώ. Τη σκέφτομαι πολύ την ουρά... και το μονόσελο... και το πίσω φτεράκι... :a8:


Αν πάλι είσαι ερωτευμένος τότε πιστεύω πας σε gel. Έχει βάλει ο giannisblest και είναι πολύ καλή. Νομίζω όμως ότι την είχε φτιάξει σε κάποιο γνωστό του που έχει κλείσει, κάτι τέτοιο... καλύτερα να μας πει αυτός. :wave2:

GiannisBlessed
04/05/2010, 11:30
ναι γιωργο.
ετσι ειναι...
ηταν ενας στον πειραια σε ενα μαγαζακι με καναπεδες μεσα κτλ.
λιγο περιεργος τυπακος αλλα εκανε δουλειες θαυμα και με τιμες χαμηλες.
την τελευταια φορα που πηγα ομως μου ειπε οτι δεν ξανακανει δουλεια σε σελα...:confused:
κατι τετοιο....δεν θυμαμαι και καλα...
παντως συνηθως οσοι κανουν ταπετσαριες κανπεδες μαξιλαρια μπορουν να κανουν και μια σελα.:)
το τζελ το συστηνω.
αλλα εχει ενα μειον.ειναι πολυ μαλακο και οταν κατσεις σε προδιαθετει για υπνο και οχι για βολτα...

r.g
04/05/2010, 14:40
να σαι καλα παλικαρι μου,το εκτιμω!!!

giospy
05/05/2010, 04:41
καταρχήν...








την αγαπάς πολύ;;; :rotflmao:

αν το σκέφτεσαι υπάρχουν κάτι ωραία καλύμματα για να το κάνεις μονόσελο... κουκλί γίνεται το μηχανάκι!! :D

Εδώ (http://www.hawkgtforum.com/forum/showthread.php?t=18575) από το hawkgtforum, υπάρχει κάποιος που φτιάχνει στη Γερμανία πλαστικό ουράς, το κάλυμμα για να το κάνεις μονόσελο, πίσω φτεράκι και μπροστινό φτερό λίγο διαφορετικό από το δικό μας. Εκεί κάνουν ομαδική αγορά, αλλά από ότι έχω διαβάσει μπορείς να συνεννοηθείς κατευθείαν μαζί του για να στο στείλει από Γερμανία εδώ. Τη σκέφτομαι πολύ την ουρά... και το μονόσελο... και το πίσω φτεράκι... :a8:


Αν πάλι είσαι ερωτευμένος τότε πιστεύω πας σε gel. Έχει βάλει ο giannisblest και είναι πολύ καλή. Νομίζω όμως ότι την είχε φτιάξει σε κάποιο γνωστό του που έχει κλείσει, κάτι τέτοιο... καλύτερα να μας πει αυτός. :wave2: [/B][/QUOTE]

Αγαπαω φιλε μου...:winka: και θελω να την πεισω να βολταρουμε το καλοκαιρι με την brosara,αντι να παιρνουμε το αμαξι..εχει καποιες μικρες φοβιες, αλλα ενοχλει πολυ και η σελα, γι'αυτο θελω να ξεκινησω πρωτα απο τα απλα..να διορθωσω την σελα,ετσι ωστε να καθεται πιο ανετα, και για τα υπολοιπα βλεπουμε..

Dumah
05/05/2010, 09:29
Μήπως να γινόταν Sticky αυτό το θρεντ;

Dumah
07/05/2010, 18:19
Έεεεεετστστστσιιιιιι!!!!!!!!!!

sernodas2
09/05/2010, 08:36
geia sou kosme!!!!
psaxnw na brw kana maskaki gia to brosaki mou....
lisomana o anemos....ma o anemos den xerei pws o sberkos mou upoferei...
perimenw idees simpolemistes k kamia foto den tha me xalage....
tous agwnistikous mou xeretizmous!!!!suntrofoi!!!
.....euxaristw!!!!!!

Dumah
09/05/2010, 08:54
Καλησπέρα...
Για δες εδώ...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96232&perpage=15&pagenumber=9

sernodas2
09/05/2010, 15:19
auto thelei k ualokatharistira....:D
telaro pisw me to pitouro k stis kotes

plaka kanw e...
kati se poio mikro kati san ayto pou exou ta z 750
poio maximo


euxaristw pantos file mou...

Dumah
09/05/2010, 15:32
Αυτό είναι από Varaderro!!!
Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει γιατί είναι μοναδικό...

sernodas2
11/05/2010, 07:09
σινεμπλοκ πισω τροχου που θα βρουμε bposακιδες?
φανταζομε τιμε κ :bigcry:

Α κ παιζει κ ενα μοτερακι 400αρι εχω βαλει αγγελια δες αγγελιες-ανταλακτικα

georgio
11/05/2010, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
σινεμπλοκ πισω τροχου που θα βρουμε bposακιδες?
φανταζομε τιμε κ :bigcry:

Α κ παιζει κ ενα μοτερακι 400αρι εχω βαλει αγγελια δες αγγελιες-ανταλακτικα

Εννοείς το 4 εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/partsfiche/WHEEL-RR.html) έτσι;

Λοιπόν, θες 5 από αυτά. Είχα πάρει από το Σαρακάκη (επίσημη αντιπροσωπεία) πριν κανά χρόνο περίπου γύρω στα 25-30 ευρώ, δεν θυμάμαι ακριβώς (όλα μαζί, ε). Τα δικά μου όταν τα έβγαλα είχαν μείνει από τα 5 ζευγάρια μόνο τα 2 και αυτά μισά, τα υπόλοιπα ήταν σε τρίμματα... πως είναι όταν βγάζεις τα παπούτσια σου μετά από 5x5; Αυτό. Επρέπε να το έχω τραβήξει φωτογραφία...

Για να τα αντικαταστήσεις πρέπει να βγάλεις το μεγάλο παξιμάδι στα αριστερά, 42 είναι, αφού πρώτα ελευθερώσεις το παξιμάδι. Ο άξονας που σφίγγει επάνω του το παξιμάδι έχει μια εγκοπή ώστε αφού το σφίξεις να το χτυπήσεις για να στραβώσει το παξιμάδι και να μην λασκάρει. Για να το ξεσφίξεις βάλε πρώτη, πάτα φρένο, έχει λίγο ζόρι. Θες και δεύτερο αλλιώς θα πετάξεις το μηχανάκι κάτω. Στο σφίξιμο μην ξεχάσεις να ξαναχτυπήσεις το παξιμάδι για να μην μας φύγει. Τα σινεμπλόκ βάλ' τα στο κομμάτι που θα πάρεις στο χέρι και όλο μαζί προσεκτικά βάλ' το ξανά στη θέση του.

Ο Σαρακάκης είναι εδώ (http://www.saracakis.gr/inner3.cfm?menu_id=4&submenu_id=29&action_id=2) και πας ή στη Λεοφώρο Αθηνών ή στη Γλυφάδα αφού μόνο εκεί λέει ότι έχει ανταλλακτικά. Θα χρειαστείς τον αριθμό πλαισίου για να σου βρουν το ανταλλακτικό. Υπ' όψιν ότι είναι δημόσιο ε, βαριούνται τη ζωή τους. Μην περιμένεις "καλημέρα, πως να σας εξυπηρετήσουμε" και τέτοια.
Παίζει να σου πουν αφού τους δώσεις τον αριθμό πλαισίου τίποτα του στυλ "Κ ή Κ2;". Άκου να δεις τι γίνεται: η Honda έδινε γράμματα στα μηχανάκια της τότε ανάλογα με την χρονιά παραγωγής: J->88, K->89, L->90. Για το Bros τα J, K είναι τα απλά και το L είναι με το pgm τις χρυσές ζάντες κλπ. Εκτός αυτού τα K και L είχαν βγει με δύο εκδόσεις κλιπόν, χαμηλά και ψηλά (το J βγήκε μόνο με χαμηλά). Για να ξεχωρίζουν τα ψηλά από τα χαμηλά τα είπαν K2 και L2.
Για να ξέρεις τι μηχανάκι έχεις από τον αριθμό πλαισίου ισχύει: 100.....->J, 105......->K, 110......->L. Παίζει να σε ρωτήσει και κωδικό χρώματος αλλά δεν έχει σημασία για τα σινεμπλόκ οπότε του λες ότι θέλω σινεμπλόκ και βάζει όποιο να 'ναι. Κωδικό χρώματος θα χρειαστείς αν θελήσεις φτερό, ντεπόζιτο, ουρά και τα αυτοκόλλητα. Τον γράφει πάνω στο πίσω φτερό, αφού βγάλεις τη σέλα θα δεις ένα λευκό αυτοκόλλητο.
Αυτά. :wave2:

georgio
11/05/2010, 08:37
Α, ξέχασα να πω ότι από το Σαρακάκη δεν τα παίρνεις επιτόπου τα πράγματα ε! Μην τρελαθούμε τελείως, έχει και απαιτήσεις ο πελάτης... άκου 'κει... παραγγέλνεις και αν υπάρχουν Ελλάδα (μάλλον θα υπάρχουν τα σινεμπλόκ) σε 1-2 μέρες. Αλλιώς σε 10-15 εργάσιμες. Και άμα γουστάρεις! :p

Κοινώς θα πας από εκεί 2 φορές. :D

chr1s_86
11/05/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

Για να τα αντικαταστήσεις πρέπει να βγάλεις το μεγάλο παξιμάδι στα αριστερά, 42 είναι,


46 δεν είναι; :smokin: :p

georgio
11/05/2010, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
46 δεν είναι; :smokin: :p

Παίζει...

τόση ανάλυση έκανα και έγραψα λάθος το νούμερο στο παξιμάδι... :(

φαντάζεσαι να μην το μετρούσε και να πήγαινε να πάρει 42άρι... :bigcry:

chr1s_86
11/05/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Παίζει...

τόση ανάλυση έκανα και έγραψα λάθος το νούμερο στο παξιμάδι... :(

φαντάζεσαι να μην το μετρούσε και να πήγαινε να πάρει 42άρι... :bigcry:

Καλά η ανάλυση είναι υπεράνω σχολίου.... :a012: :a013:

chr1s_86
11/05/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
σινεμπλοκ πισω τροχου που θα βρουμε bposακιδες?
φανταζομε τιμε κ :bigcry:

Α κ παιζει κ ενα μοτερακι 400αρι εχω βαλει αγγελια δες αγγελιες-ανταλακτικα


Μοτέρ από 400άρι πουλάς....:look:

Διάφορα ανταλλακτικά από africa πουλάς....:look:




ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ;;; :cool: :cool: :cool: :cool:

georgio
11/05/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Μοτέρ από 400άρι πουλάς....:look:

Διάφορα ανταλλακτικά από africa πουλάς....:look:




ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ;;; :cool: :cool: :cool: :cool:

το είπε ο φίλος δεν κρύβεται: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=102994

ζηλεύουμε;; :p

chr1s_86
11/05/2010, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
το είπε ο φίλος δεν κρύβεται: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=102994

ζηλεύουμε;; :p


:p :p :p :p :p :p :p :beer:

georgio
11/05/2010, 10:54
Έλα να μαζευόμαστε!


Η αυτοκρατορία αντεπιτίθεται!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Ο Anritsu ήταν ο πρώτος επαναστάτης ;)


197494

Dumah
11/05/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ;;; :cool: :cool: :cool: :cool:


Θέλω φωτό, θέλω επιδώσεις...:eyepop:

chr1s_86
11/05/2010, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Έλα να μαζευόμαστε!


Η αυτοκρατορία αντεπιτίθεται!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:



Μόλις είδα το μήνυμα σου την πρώτη φορά αυτή ακριβώς η φωτο μου ήρθε στο μυαλό...!

Και μπαίνω τώρα και τη βλέπω! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

chr1s_86
11/05/2010, 17:48
Παρακαλείται ο αγαπητός συνάδελφος "sernodas2" να μας δώσει πληροφορίες για το project του!


Και οι μπύρες δικές μας!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

sernodas2
11/05/2010, 19:33
to diskolo komati einai na brethei ena kalo africa(apo moter)na exei ta hlekrika touk karpmilater na doueleuei dld,alla thelei psaximo na brethei,(18 mhnes epsaxna)k otan brethei prepei na eimaste sigouri oti einai katharo,opos k dipote prepei na pareis h timologio an einai apo epagelmatia,h dilosi an einai opo idioti pou tha leei pws pouleise to tade moto me ar plaisiou.... k ar kinitira...an to akouseis kiolas na douleieuei..akoma kalhtera

to moteraki
mpenei kouti akribos to idio einai den thelei kamia metatropi stis baseis tou

oi exatmiseis
tou bros exoun megaliteri diametro ap to africa(oi laimoi):lol: ara pane k oi exatmiseis k to teliko einai thema tou kathenos

psigio menei to idio tou bros(einai 30tis ekato mikrotero alla logo theseis pou briskete se kalipti)
psigio ladio egw den bazw akoma na dw thermokrasies k blepoume(an k den tha xreiastei)

filrokouti, ekei thelei ligo pantentoula afou to mono pou se kola einai pws ta karp tis africa exoun megaliteri diametro,e ligo rapse ligo xilo mpenei k ayto(mporeis k na baleis xoanes alla tha exeis baboura)

reumata.. perneis oti exeis h africa(polaplasiastes,hlekroniki,rele mizas) k oti thes ap to bros(fota flas korna)kathese katw san to kinezo k ftiaxneis mia wraia kainourgia plexouda sta metra sou
2 lastixakia malakoulia
kabalas k den fantazese ti patheneis.......xerese pou den eskases ena karo leyta na pareis kati allo,den lew kalo k to allo,alla to moter ayto tis honda den spaei, den xalaei,den koudounaei,ektos k eisai koukou k den kaneis pote etsi na deis ta ladia tou....elege o alos aaaa to servis einai se 3000km ara exei,aaa to diko mou den kaei ladia...k xekina gia taxidi....meta sou leei mixanobioi....
mpas k exoun apla xrhma k xefilizontas ena periodiko lene aaaa wraio ayto!!
ax ston epomeno pou tha petixo sto fanari me tis acrabov exatmiseis k xwris kranos tha ton kanw na

:bigcry: tespa
kales boltes na xoume k to kranos sto kefali mas!!!!

;) http://www.hawkgtforum.com/forum/showthread.php?t=14486&page=2

exaristw therma k gris k georgio gia tis plirofories!!!!

sernodas2
11/05/2010, 19:52
re su gris exeis balei ayto to maskaki sto diko sou?an nai steile kamia foto na to dw pw tou paei,giati tha anebw athina na to parw alla oxi me to moto....k xereis xwris na to probaro tha exw tis amfibolies mou:look:

chr1s_86
12/05/2010, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
re su gris exeis balei ayto to maskaki sto diko sou?an nai steile kamia foto na to dw pw tou paei,giati tha anebw athina na to parw alla oxi me to moto....k xereis xwris na to probaro tha exw tis amfibolies mou:look:

Εγώ είμαι ο gris? :lol: πλάκα κάνω... :beer:


Λοιπόν αν λες για το πρώτο από αυτά που σου έστειλα στο pm ναι το έχω βάλει και είναι το κλασσικό μασκάκι που μπαίνει σε όλες τις μοτο με στρογγυλό φανάρι....

Μια γρήγορη φωτο θα δεις στην 5η σελίδα του thread αυτού, το τέρμα αριστερά μηχανάκι στην πρώτη φωτο....


Αλλη φωτο δεν μπορώ να βγάλω γιατί σήμερα το πρωί δεν εβαλα καλά το σταντ (που είναι και λίγο στραβό) σε ανηφορικό δρόμο και έσκασε κάτω το μηχανάκι και έγινε το μασκάκι 10 κομμάτια, μαζί και με άλλες 2-3 ζημιές :sick: (καθρέπτης, μασπιε αριστερό, φλας)


197652

chr1s_86
12/05/2010, 22:17
Στην κούτα με τα ανταλλακτικά που έχει ο κάθε κάτοχος BROS (:p) βρέθηκε ένα μασπιε και ήταν και για τη σωστή πλευρά!


Και εκεί που βλέπω τον διαλυμένο καθρέπτη και λέω ευκαιρία να βάλω τους άλλους και καλύτερους που έχω, βλέπω κι αυτό :sick: :sick:


197653

georgio
13/05/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Στην κούτα με τα ανταλλακτικά που έχει ο κάθε κάτοχος BROS (:p) βρέθηκε ένα μασπιε και ήταν και για τη σωστή πλευρά!


Και εκεί που βλέπω τον διαλυμένο καθρέπτη και λέω ευκαιρία να βάλω τους άλλους και καλύτερους που έχω, βλέπω κι αυτό :sick: :sick:

Μαλακία... :( και έτσι όπως τα 'χω τα πράγματα τώρα δεν μπορώ να δω κι εγώ αν έχω. Έχω ένα σπασμένο σαν αυτό πάνω στο μηχανάκι προς αλλαγή με ένα καλό που είχα πάρει. Για τρίτο δε θυμάμαι... πάντως είναι ίδιο με sf και hornet, ίσως και με άλλα. :wave2:


Μου έκατσε και εμένα μια μαλακιούλα. Έχω λύσει το μπροστινό για ελατήρια, λάδια και revalving... :D
Οι βίδες που κρατάνε το damping rod δεν είχαν αλλαχτεί όταν έγινε παλιότερα σέρβις με αποτέλεσμα η μια να μου βγάλει την παναγία για να βγει (είχε κλωτσήσει το κεφάλι και δεν έπιανε το allen, έβαλα από μλκ μου μικρότερο κολαούζο από ότι έπρεπε και έσπασε μέσα... :bigcry: και τελικά την ξεκ0λιασα με τρυπάνι -βλέπε φωτο).

Πήγα σήμερα να πάρω διάφορες βίδες και ροδέλες αλλά η εν λόγω βίδα είχε κοντό κεφάλι (4mm, 6mm το κανονικό). Με κοντό κεφάλι βρήκα αλλά με 4άρι allen αντί για 6άρι, και δεν με έπειθε ότι μπορώ να τη σφίξω με 17Nm που λέει το manual, οπότε πήρα με κανονικό κεφάλι. Αλλά ενώ στην δεξιά μπότα που μπαίνει το λεπτό μέρος του άξονα όλα καλά, στην αριστερή που μπαίνει το χοντρό περισσεύει λίγο (περίπου 1mm) και δεν μπαίνει ο άξονας... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Τι κάνουμε τώρα;; Μάλλον θα "φάω" λίγο το κεφάλι της βίδας. Μια δουλειά μπαμ-μπαμ δεν μπορεί να γίνει, όλο κάτι χρειάζεται...


197697

georgio
13/05/2010, 13:31
Σ' έφτιαξα αγορίνα! Βρήκα άλλο ένα που έχω. Έχει δυο γδαρσίματα και ένα πολυ μικρό ράγισμα στο σημείο που σου έσπασε κι εσένα αλλά είναι γερό και λειτουργικό.

Πέρνα να το πάρεις!! Έχεις το τηλέφωνο μου ε;

chr1s_86
13/05/2010, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio


Τι κάνουμε τώρα;; Μάλλον θα "φάω" λίγο το κεφάλι της βίδας. Μια δουλειά μπαμ-μπαμ δεν μπορεί να γίνει, όλο κάτι χρειάζεται...


Ατυχία... κι εγώ όταν άλλαξα τσιμούχες είχα ανησυχία αν θα λυθούν αλλά ευτυχώς όλα οκ...

Μην βιαστείς να κάνεις πατέντα... αν θυμάμαι καλά κάποιος εδώ χάριζε ένα στραβό καλάμι και λογικά η βίδα του θα είναι οκ... (ο anritsu ή ο κελευτής πρέπει να ήταν...)

chr1s_86
13/05/2010, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Σ' έφτιαξα αγορίνα! Βρήκα άλλο ένα που έχω. Έχει δυο γδαρσίματα και ένα πολυ μικρό ράγισμα στο σημείο που σου έσπασε κι εσένα αλλά είναι γερό και λειτουργικό.

Πέρνα να το πάρεις!! Έχεις το τηλέφωνο μου ε;


:D :D :D :D :D :beer: :beer: :beer: :beer:

georgio
14/05/2010, 06:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Ατυχία... κι εγώ όταν άλλαξα τσιμούχες είχα ανησυχία αν θα λυθούν αλλά ευτυχώς όλα οκ...

Μην βιαστείς να κάνεις πατέντα... αν θυμάμαι καλά κάποιος εδώ χάριζε ένα στραβό καλάμι και λογικά η βίδα του θα είναι οκ... (ο anritsu ή ο κελευτής πρέπει να ήταν...)

Βασικά νομίζω η honda λέει να τα αντικαταστήσεις αν τις βγάλεις, ακριβώς για να μην έχεις πρόβλημα όταν τις ξαναβγάλεις. Η απλούστερη λύση είναι να βάλω την μια "μαμά" και καλή βίδα που έχω στη μπότα που έχω πρόβλημα αλλά δεν μου πολυαρέσει σαν ιδέα. Οι καινούγιες ανοξείδωτες που πήρα μου εμπνέουν περισσότερη εμπιστοσύνη... ο λόγος που εξαρχής χάλασε το κεφάλι της βίδας είναι επειδή ήταν κοντό και δεν έμπαινε αρκετά μέσα το κλειδί για να την λύσει. Θα δω τι θα κάνω... :wave2:

Υ.Γ.: τα καλάμια του KeLeYTiS τα έχω εδώ και καιρό και αυτή τη στιγμή βρίσκονται στο μηχανάκι για να το κρατάνε όρθιο, μην το έχω σε τούβλα και γρύλους και το πετάξει κανένας κάτω και έχουμε μετά στεναχώριες... ;)

giospy
14/05/2010, 06:12
Τωρα που ανοιγει ο καιρος, δεν κανονιζουμε καποια συναντηση?Και για μας που δεν ειχαμε ερθει στην πρωτη φορα, 2μιση μηνες πριν..

Τι λετε?

dimr1
14/05/2010, 06:14
Θα ξαναζηλέψω...:sad:

GiannisBlessed
16/05/2010, 13:49
και γω:(

sernodas2
17/05/2010, 17:53
brosακιδες....
τι λαδακι λετε να βαλω στης μπουκαλες?
μαρκα,ιξοδες?
ποια διαδικασια ειναι ποιο σωστη΄΄οσο βγαλω να βαλω(δεν χανει απο τσιμουχες)
η με το μετριμα απο απ τιν αρχη τις μπουκαλας,μεχρι το πανω μερος τις σταθμης?
κ ποση ειναι αυτη η αποσταση,ποσο κενο χωρο αφηνουμε?
κατεη κανεις πραμα τουτο???

georgio
17/05/2010, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
brosακιδες....
τι λαδακι λετε να βαλω στης μπουκαλες?
μαρκα,ιξοδες?
ποια διαδικασια ειναι ποιο σωστη΄΄οσο βγαλω να βαλω(δεν χανει απο τσιμουχες)
η με το μετριμα απο απ τιν αρχη τις μπουκαλας,μεχρι το πανω μερος τις σταθμης?
κ ποση ειναι αυτη η αποσταση,ποσο κενο χωρο αφηνουμε?
κατεη κανεις πραμα τουτο???

Είμαι ακριβώς σε αυτό το σημείο! :D

Κάτι σχετικά με τον τύπο του λαδιού γιατί μπορεί ψάχνοντας να τα μπλέξεις όπως τα έμπλεξα εγώ. Στο manual η Honda συνιστά λάδι τύπου ATF (Automatic transmission fluid). Ο λόγος που το συνιστά αυτό είναι επειδή το '90 αυτό ήταν το ποιοτικότερο λάδι που υπήρχε. Although since 90s έχει προχωρήσει η επιστήμη και πλέον κανένας δε συνιστά λάδι ATF μιας και υπάρχουν πλέον λάδια ειδικά για πηρούνια (dedicated fork fluid).

Εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/FR_FORK.html) προτείνει λάδι 10W και έχει μικροδιαφορές στην ποσότητα ανάλογα με την χρονιά. Το να βάλεις ακριβώς όσο έβγαλες είναι μια καλή λύση αν μπορείς να το μετρήσεις κάπως με ακρίβεια. Για τη μέτρηση του ύψους πρέπει να έχεις τη μπουκάλα στο χέρι, να έχεις βγάλει το ελατήριο και τον αποστάτη και το καλάμι να είναι τέρμα κάτω, συμπιεσμένο δηλαδή. Μετράς από τη στάθμη του λαδιού μέχρι το χείλος του καλαμιού.

Στην ποσότητα και το ιξώδες δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και όπως σου είχα γράψει και αλλού κάνω revalving οπότε έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα για μένα. Εγώ από λάδι πήρα της Maxima 15W το high performance και στην ποσότητα του λαδιού (αύριο μάλλον θα γίνει αυτό) θα είμαι στα 120mm μετά από υπόδειξη του Hord (είναι ο τυπάς στην Αμερική απ' όπου αγόρασα ελατήρια, τις βαλβίδες κλπ και έτρεχε σε αγώνες με το Bros (Hawk) και πλέον τα φτιάχνει για ιδιώτες οπότε τον εμπιστεύομαι).

Καλύτερα να σου πει συγκεκριμένα κάποιος άλλος αν έχει κάνει τη διαδικασία, πόσο λάδι έβαλε και τι ιξώδες. Απλά μην βάλεις ATF βάλε λάδι για πηρούνι. :wave2:

georgio
17/05/2010, 20:28
Μιας και έγραψα τα παραπάνω να κολήσω και δυο πατέντες που έκανα στη διαδικασία το μπροστινού.

Καταρχήν για να βγάλετε τη βίδα στο κάτω μέρος της μπότας που κρατάει το damping rod στη θέση του θα χρειαστείτε ένα καρυδάκι με μακρύ allen που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί με καστάνια, εγώ πήρα αυτό (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110521893865&ssPageName=STRK:MEWNX:IT) (αν θελήσει κάποιος μπορώ να δανείσω). Μην χρησιμοποιήσετε το κλασικό allen Γ γιατί δεν μπορείτε να ασκήσετε τη δύναμη που χρειάζεται και μάλλον θα χαλάσετε τη βίδα.

Ακόμα και για το revalving που έκανα εγώ δεν χρειάζεται πλήρες λύσιμο της μπουκάλας, αλλά θα το συνιστούσα (το έκανα). Αλλάχτηκαν οι τσιμούχες και τα κουζινέτα (bushings).
Για να βάλω το upper ή outer bushing και την τσιμούχα δεν χρησιμοποίησα seal driver μιας και δεν είχα και δεν άξιζε να πάρω. Χρησιμοποίησα λοιπόν τα δύο bushings που έβγαλα να αντικαταστήσω για να σπρώξω το καινούργιο στη θέση του (λαδάκι τόσο στο κουζινέτο όσο και εκεί που μπαίνει βοηθάει πολύ, μη το λυπηθείτε, δαχτυλάκι και πασάλειμμα). Δηλαδή η σειρά είναι καινούργιο κουζινέτο,τα δύο παλιά και από πάνω για να μπορέσω να σπρώξω με τα χέρια μου έβαλα το δαχτυλίδι που είναι ανάμεσα από το κουζινέτο και την τσιμούχα (back-up ring). Μην βάλετε εκεί κατσαβίδι γιατί το πιο πιθανό είναι να χαράξετε το καλάμι :bigcry: .

Στη συνέχεια μπαίνει το back-up ring στη θέση του και μετά έρχεται η ώρα της τσιμούχας. Πασάλειμμα κι αυτή με λάδι και την κατεβάζουμε και την σπρώχνουμε με το χέρι όσο μπορεί να κατέβει. Μετά παίρνουμε την παλιά τσιμούχα την βάζουμε από πάνω και με ένα σφυράκι και ένα κατσαβίδι πολύ προσεκτικά χτυπάμε την παλιά τσιμούχα η οποία σπρώχνει την καινούργια στη θέση της. Μετά βάζουμε την ασφάλεια και το dust seal και τελειώσαμε. :D

Η διαδικασία άνευ των πατεντών, βήμα-βήμα περιγράφεται εδώ (http://homepage.eircom.net/~hondabros/FR_FORK.html) και αυτή ακολούθησα και εγώ.

Εγώ έβαλα μια ιδέα λάδι και στην πάνω πλευρά της τσιμούχας που κανονικά δεν έρχεται σε επαφή με το λάδι, ώστε βελτιώσω λίγο τη μακροζωία της (καλύτερα να έχει μια ιδέα λάδι παρά να είναι στεγνή και να ξεραθεί). Αυτό το διάβασα κάπου στο http://www.hawkgtforum.com/forum/ και μου άρεσε σαν ιδέα.

Αυτά. :wave2:

dextergsxr
18/05/2010, 09:26
ρε παιδια παντος ειναι σιγουρο οτι με το μικρο διπλωμα μπορεις να εχεις bros 400 νομιμα γιατι εχω κανει τη διερεση με το βαρος οταν ειναι γεματη η μηχανη και αδια και μονο οταν ειναι γεματη φενεται να ισχυει ο περιορισμος της αναλογιας???