PDA

View Full Version : Motard ποιο? FMX650 tunning



Σελίδες : [1] 2 3 4

MAG/FMX
05/02/2010, 09:33
Επειδη κ εγω οπως πολλοι αλλοι εψαχνα για motard , σας καταθετω την πορεια μου , που πιστευω οτι μου βγηκε σε καλο.....
Το motard μου καρφωθηκε στο μυαλο κ το ψαξιμο αρχιζει..........
1 σταση Suzuki DRZ .... ωχ ψηλο ειναι , κ η σελα του πολυ σκληρη μου φενεται κ απο μουρη δε μου αρεσει , με 400κυβ. τι ροπη ναχει , που εγω την θελω.Φευγω ας παω κ αλλου.
2 σταση XTX 660 .... πολυ ογκωδες το βλεπω κ τα κιλα του τα δειχνει, πολυ στρωτο στην οδηγηση , δεν με φτιαχνει ιδιαιτερα....
3 σταση ΜΤ-30 .... ωραιο εργαλειο , αυτη η αναρτηση τι κανει εκει θα δουλευει?, ωχ το ντεποζιτο ειναι πολυ μεγαλο κ χωνομαι μεσα , λες αμα τρακαρω να σπασω τα αρχιδι@ μου σαν ενα γνωστο μου.
4 σταση XR 650r .... αγριμι τρακτερ , αγριο , λιγο παλιομοδητικο αλλα φτιαχνεται, ωχ αυτο ειναι πολυ ψηλο , αμα μου σβηση θα το βαλω στην ακρη θα κατεβασω την γκομενα , θα βαλω το σταντ κ θα τραβαω μανιβελιες, ωχου γερασα για κατι τετοιο , ασε που θα μουρμουραει κ το γκομενακι, αλλα ας κανω κ ενα τεστ μια κ ηρθα, πω πω αυτο οργωνει δρομους κ κανει χωριστρα την ασφαλτο αλλα κ 6500ε για μεταχειρα..........
5 KTM , τι ομορφια ειναι αυτη , τι σχεδιο τι περηφεριακα αλλα κ 10000ε σαν αυτοκινητο ρε γαμωτο , δε θελω να στερηθω τοσα αλλα για μια μηχανη, κ αν μου παθει κατι θα πρεπει να βρω κ αλλα ευρο {μεγαλωνα με την γενια των 620 k επηρεαστικα} ωραιο το χαμογελο της οδηγησης απο το DUKE ii αλλα κατι ακουγεται στο μοτερ κ το κιβωτιο ταχυτητων μαλ@κια μου φενεται.
6 σταση DUCATI πω πω ενα τετοιο θελω στην αυλη μου να κοιταζω , κοκκινατσι το ακριβο, το θελει κ η γκομενα αλλα γιατι ολοι λενε οτι τα ιταλικα αστα , αστο τοτε για μετα οταν θα εχω αρκετα λεφτα κ γνωσεις μηχανικες, αστο να υπαρχει εκει σαν ονειρο......
7 σταση WRF 450 εδω ειμαστε , ελαφρυ κ παιχνιδιαρικο σαν εμενα, αλλα ξεκολα , μην ξεγιελιεσαι , ειναι πιο πολυ για αγωνιστικη χρηση κ θα το ρημαξεις με τις εκδρομουλες
8 σταση FMX ωχ κουραστηκα πια , θα παρω το πρωτο που θα βρω μπροστα μου...............
............... to be continiude..........
9}Aprilia strada .Τελειο αυτο μου αρεσει παρολο που το XTX δεν μου αρεσε......αλλα στο ονομα aprilia k στο θεμα αντιπροσωπεια κολλησα.........

MAG/FMX
05/02/2010, 11:23
8 σταση FMX 650 .... ομορφουλι φενεται το κοκκινακι , κ σελιτσα ανθρωπινη εχει , το υψος οριακα ψηλο για μενα, ωραια , το κολοφαναρο ομορφο απο Cbr , κατι ειναι κ αυτο, εχω ακουσει οτι το μοτερ ειναι πολυ αξιοπιστο κ δοκιμασμενο, ενδιαφερον, α εχει κ upside down που εχω κολημα , ομορφα , τι? η πισω αναρτηση δε ρυθμιζεται , καλα αυνανιζοντε στη Honda , δε βαριεσε ας του δωσω μια ευκαιρια στο τest drive, οπα αυτο τραβαει απο χαμηλα ρε , πλακα εχει , η ροπη θα ειναι μαρεθει, οπα βολικη σελιτσα και ελαφρυ , μμμμ μαλον ειναι καλοζυγισμενο με χαμηλο κεντρο βαρους κ μαρεσει ετσι , ρε συ βγαζει κ λιγο αγριαδα απο XR αυτο κ στη κινηση χωνεται πολυ εξαιτιας του μικρου ντεποζητου, α κοιτα να δεις που κολησα , λιγο απο motard , λιγο για πολητικη χρηση, λιγη απο αγριαδα για ταρζανιες, καλοζυγισμενο, ελαφρυ στη οδηγηση, βαρυ για σταθεροτητα , φρενακια για απειρους που δεν τρομαζουν , καθεσαι πισω ανετο , καθεσαι μπροστα επηθετικο κ να τα χαμογελακια , ρε ειναι κ γρηγορο χωρις να ειναι επικυνδηνο, οπα μου συνχωρει κ αρκετες μ@λακιες που πηγα να φυγω σε κατι πατηλικια, σουζητσα ομως δε κανει :cry: , δε πειραζει ιδωμεν , ετσι κ αλλιως θα ξεκιναω πρωτος στα φαναρια :evil: χε χε .Τι επαθα τωρα .... ειναι κ αυτο το κριμενο αγριμακι του XR που πνιγεται απτις μαμα εξατμισεις κ το νιωθω να με τσιγκλαει να το ξυπνισω , θα το παρω λοιπον , με εκανε να χαμογελασω , το μοτερ του μου θυμισε τα αλανια που εκαναν ταρζανιες με τα XR οταν ειμουν δημοτικο κ γυμνασιο, αυτους που θαυμαζα κ ηθελα να γινω , αυτους που οργωναν με τα ΧR τα χωραφια της Νικαιας πριν γινει τσιμεντουπολη κ αυτη.............. contin......

MAG/FMX
05/02/2010, 11:51
Και να μαι τωρα Ο MAG me to FMX ..........ποτε δεν εγινα η μουρη της παρεας με το FMX , ενω παραλληλα ακουσα περισοτερο πικρα σχολια..... μαρεσει να πηγαινω βεβαια κοντρα στο ρευμα αλλα στο τελος καλητερα να βγαινω εγω ο σωστος.........οποτε αναλαμβανω την προτοβουλια να βγαλω εγω το FMX απτο βουρκο των κακων σχολιων κ να το βαλω στη θεση που του ανηκει.....
Ως κατοχος του FMX δηλωνω οτι 5 χρονια δεν μου εχει βγαλει το παραμικρο τοσο δα προβληματακι κ αυτο με δικαιωνει σαν αγοραστη που επιτελους βρηκε την ηρεμια του υστερα απο μια πορεια 8 ετων σε διχρονα ημικαθαροαιμα κ ωρες ατελειωτες στα συνεργεια ......
Οταν ρωτησα το φιλο μου με το DUKE ii , πως τα πας εσυ ...... μου ανεφερε 5 προβληματα κατα αυτον μικρα κατεμε μεγαλα { κατι περι αλλαγης μιζας κλπ} αλλα 3 προβληματα καταυτον λογο μαλακιας της αντιπροσωπειας κ κανα 2 χρονια που τυρανηθηκε να βρει καλο μαστορα για το DUKE.
Λοιπον εγω τετοια τρεχαματα δε θελω σε καινουργια μηχανη, δεν αντεχω αλλο, θελω μονο να πηγαινω για service κ για τunning , με το χαμογελο κ ολα ωραια, ουτε νευρα , ουτε αγωνιες , ουτε μαλακιες ουτε να χαζευω ενα πανεμορφο εργαλειο στην αυλη κ να μη δουλευει η να σταματα στα καλα καθουμενα να δουλευει κ να σπρωχνω...... τερμα πια...:yuck:
Λοιπον εμενα 5 χρονια δεν εχει κανει κιχ κ ολα αυτα με 30ε service το χρονο κ στη κορινθο μαμα μου εβγαλε 180κλμ......
Ετσι λοιπον μαζευτηκαν ευκολα τα λεφτακια για ενα tunning :evil: xexexe
Ta εβγαλε μονη της η μηχανη, το αξιζε και της εκανα το δωρακι της:a07:
Οτι αλλη μηχανη κ αν παρω τωρα , Enduro η Street , θα το κρατησω to Fmxaki μου γιατι θα ναι παντα το παπακι μου......:D

MAG/FMX
05/02/2010, 11:52
FMX 650 Tunning........... :smokin: ................

LOUKILOUK
05/02/2010, 14:20
"Μια χαρά" (που λένε και τα παλικάρια στο ραδιοαρβύλα...)... Έχω και εγώ φίλους που αγάπησαν χοντρές και άσχημες αλλά καλόβολες γυναικούλες, τις παντρεύτηκαν, έκαναν οικογένεια, ζουν ευτυχισμένοι και εκείνες τρέχουν στα ιστιτούτα και τα κομμωτήρια τρώγοντας φράγκα για τσάμπα "tunning" ...
Κάνουμε και καλή παρέα και με βάζουν να τους περιγράφω τις "περιπέτειές" μου με τις διάφορες γκόμενες που περνούν από τη ζωή μου κατά καιρούς και συχνά μου βγαίνουν σκάρτες... Τότε εκείνοι σταυροκοποιούνται και ευχαριστούν τον θεό που τους αξίωσε να έχουν την γυναίκα που έχουν...
Αλλά βαθιά μέσα μου ξέρω ότι θα ήθελαν και αυτοί που και που μια "βόλτα" σαν αυτές που κάνω αλλά μάλλον δεν τολμάνε...Τους παραδέχομαι όμως γιατί στο θέμα μηχανή ξεπέρασαν φόβους και ταμπού και καβαλάνε μόνο ότι γουστάρουνε μιας και δεν αντέχουν να ξενοκοιτάνε άλλες και να ξερογλυφονται στα φανάρια για άλλη μια φορά... :winka: :beer



[ θα το κρατησω to Fmxaki μου γιατι θα ναι παντα το παπακι μου......:D [/B][/QUOTE]

Φίλε πάρε παπί...θα σε συμφέρει περισσότερο...θα γλυτώνεις περισσότερα και θα σου μείνουν φράγκα και για κανα καλό και αξιόπιστο Nissan Almera... Όλα χρειάζονται... :winka:


Πάντα όρθιος :beer: :wave2:

υ.γ.1 Αν οδηγούσες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κάποια από τα μηχανάκια που απέρριψες δεν θα μπορούσες να οδηγήσεις το FMX μετά... εκτός και αν σε χαρακτηρίζει χαμηλός βαθμός αυτοεκτίμησης και οδηγικής αξιοπρέπειας...
υ.γ.2 Η ιστοριούλα στην αρχή του ποστ είναι φανταστική αλλά βασίζεται σε πραγματικά στοιχεία και βιωματικές εμπειρίες...

MAG/FMX
05/02/2010, 19:51
Eγω απλα θα παρουσιασω το βιωμα μου με αρχη κ μεση , ειμαι χαρουμενος , τα χω ολα εστω κ απολιγο , εισαι σε ολα σωστοτατος κ δεν φερνω αντιρηση οπως κ επιτυχημενα συνεδεσες το θεμα γυναικα/μηχανη . Απλα μη ξεχασεις οτι η μεση λυση ειναι η χρηση τομη κ την πατησεις οπως το μυρμηγκι κ το τζιτζικι.
Στη ζωη δεν μπορουμε να τα χουμε ολα και δε νομιζω οτι η καλuτερη συμβουλη σε ενα δεκαωχταχρονο ειναι να παρει KTM .
H μοδα της εποχης μας ειναι να χει καποιος ολο το πακετο κ τοτε επιτυνχανεις......
Οι χοντρες κ ασχημες δεν εχουν σχεση με το FMX . To FMΧακι ειναι ενα ωραιο μωρακι καλιγραμο , που δεν την βλεπει , απο σπιτι, παλαιων αρχων που φτιαχνεται , δουλευει παει γυμναστηριο , εχει αξιες και ειναι τιμιο, δε σου τρωει τα λεφτα κ στο τελος το παντρευεσαι.ΟΤι βαλεις πανω στο Fmx δημιουργεις κ το χεις , δεν ειναι κατι εφημερο που που θα σου φαει τα λεφτα κ θα την κανει η το αφηνεις, το FMX σε κραταει οσο κ να μη το πιστευεις κ δε μπορεις να το αφησεις εσυ......:wacko:

LOUKILOUK
05/02/2010, 20:56
Νομίζω κατάλαβες τον συλλογισμό μου και αυτό μου αρκεί...:beer:
Δεν είναι ανάγκη να σε πείσω για κάτι...δεν χρειάζεται άλλωστε...ο καθένας χτίζει τις απόψεις ανάλογα με τον χαρακτήρα του και τις εμπειρίες του και σίγουρα και εσύ παρουσιάζεις μια τεκμηριωμένη άποψη του "Nα γιατί FMX..." Δεν σου κρύβω βεβαια ότι από ένα 18χρονο (23άχρονο πλέον αν κατάλαβα σωστά....) θα προτιμούσα λιγότερο συντηριτική σκέψη και είναι και αυτό χρυσή τομή όπως σωστά αναφέρεις...
Η δική μου εμπειρία μου λέει ότι αυτά που κάνουν λίγο από όλα συνήθως δεν κάνουν τίποτα καλά... Αν θες να τα κάνεις όλα μέτρια τότε πάσο... Είμαι σίγουρος ότι δεν καβάλησες πραγματικά κανένα από τα μηχανάκια που απέριψες και για αυτό θα σου πρότεινα να είσαι περισσότερο συγκρατημένος στα αρνητικά που εστιάζεις πάνω τους...'Ισως να έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή κατά την γνώμη σου αλλά αυτό δεν αλλαζει το γεγονός οτι τα περισσότερα από τα μηχανάκια που έβαλες στο "συγκριτικό" σου οι περισσότεροι θα τα θεωρούσαν καλύτερα από το FMX που προτίμησες για τους δικού σου λόγους και καλά έκανες στην τελική...
Τέλος δεν ξέρω τι επιτάσει η μόδα της εποχής για να πετύχεις σήμερα (ίσως για αυτό να είμαι ακόμα αποτυχημένος.... :lol: :bigcry: ) αλλά αυτό που θεωρώ εγώ επιτυχία για μένα είναι μάλλον κάτι διαφορετικό...Τεσπά δεν έχει σημασία αυτό τώρα...
Να περνά καλά και πάντα όρθιος...
:wave2:

υ.γ.1 To FMX είναι μια μηχανή που σίγουρα δεν μπορεί να προσφέρει συγκινήσεις όπως και μια αδιάφορη για τον ανδρικό πλυθησμό κακοβαλμένη γυναίκα...
υ.γ.2 the real story...
....Το μυρμήγκι δούλευε σκληρά όλη μέρα για να μαζέψει τροφή για τον χειμώνα... ίδρωνε ...ξείδρωνε... μέσα στο λιοπύρι όταν ξαφνικά περνάει ο τζίτζικας με το κάμπριο και τα γκομενάκια και του λέει...έλα ρε κορόιδο...κάνε ένα διάλειμα να πάμε με τα μωρά στην παραλία...να γουστάρουμε... Μπα έχω πολύ δουλειά, δεν προλαβαίνω σου λέω...
Την άλλη μέρα ξανά ο τζίτζικας καβάλα στο σκάφος...τίγκα στα γυμνόστηθα γκομενάκια...του φωνάζει απο μακριά...Έλα ρε κακομοίρη να γουστάρουμε λίγο...είναι πολλές δεν θα την παλέψω... :winka: :evil: Δεν προλαβαίνω σου λέω δεν καταλαβαίνεις...ο χειμώνας έρχεται και θα είναι βαρύς... τότε να σε δώ λαμόγιο...
Και ο χειμώνας ήρθε βαρύς και κακός...λυσομανούσε ο βοριάς και το χιόνι έπεφτε πυκνό...το μυρμηγκι είχε αναμμένο το τζάκι και φορώντας την ρόμπα του και τα ζεστά του παντοφλάκια απολάμβανε ζεστό τσαγάκι με κουλουράκια καθισμένος στην πολυθρονα του, στη θαλπωρή του σπιτιού του...(κάντω είκόνα... :winka: )
Η πόρτα χτυπάει ...ντουκ-ντουκ... και το μυρμήγκι ανοίγοντας, παγώνει βλέποντας το τζιτζίκι με την στολή του σκι...τα πέδιλα και τα γκομενάκια φορτωμένα στο 4χ4 έτοιμα για το χιονοδρομικό και όχι μόνο... :winka: :evil:
Έλα ρε μαλάκα του λέει ....μην είσαι μούχλας...πάμε για σκι να γουστάρουμε...:winka:
Άσε ρε φίλε δεν γουστάρω...θα κάτσω σπίτι...


αλλά αν πετύχεις πουθενά τον Αίσωπο πέστου ότι είναι μεγάλος μαλάκας.... :mad: :bigcry: :rotflmao: :lol:

camen
05/02/2010, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Νομίζω κατάλαβες τον συλλογισμό μου και αυτό μου αρκεί...:beer:
Δεν είναι ανάγκη να σε πείσω για κάτι...δεν χρειάζεται άλλωστε...ο καθένας χτίζει τις απόψεις ανάλογα με τον χαρακτήρα του και τις εμπειρίες του και σίγουρα και εσύ παρουσιάζεις μια τεκμηριωμένη άποψη του "Nα γιατί FMX..." Δεν σου κρύβω βεβαια ότι από ένα 18χρονο (23άχρονο πλέον αν κατάλαβα σωστά....) θα προτιμούσα λιγότερο συντηριτική σκέψη και είναι και αυτό χρυσή τομή όπως σωστά αναφέρεις...
Η δική μου εμπειρία μου λέει ότι αυτά που κάνουν λίγο από όλα συνήθως δεν κάνουν τίποτα καλά... Αν θες να τα κάνεις όλα μέτρια τότε πάσο... Είμαι σίγουρος ότι δεν καβάλησες πραγματικά κανένα από τα μηχανάκια που απέριψες και για αυτό θα σου πρότεινα να είσαι περισσότερο συγκρατημένος στα αρνητικά που εστιάζεις πάνω τους...'Ισως να έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή κατά την γνώμη σου αλλά αυτό δεν αλλαζει το γεγονός οτι τα περισσότερα από τα μηχανάκια που έβαλες στο "συγκριτικό" σου οι περισσότεροι θα τα θεωρούσαν καλύτερα από το FMX που προτίμησες για τους δικού σου λόγους και καλά έκανες στην τελική...
Τέλος δεν ξέρω τι επιτάσει η μόδα της εποχής για να πετύχεις σήμερα (ίσως για αυτό να είμαι ακόμα αποτυχημένος.... :lol: :bigcry: ) αλλά αυτό που θεωρώ εγώ επιτυχία για μένα είναι μάλλον κάτι διαφορετικό...Τεσπά δεν έχει σημασία αυτό τώρα...
Να περνά καλά και πάντα όρθιος...
:wave2:

υ.γ.1 To FMX είναι μια μηχανή που σίγουρα δεν μπορεί να προσφέρει συγκινήσεις όπως και μια αδιάφορη για τον ανδρικό πλυθησμό κακοβαλμένη γυναίκα...
υ.γ.2 the real story...
....Το μυρμήγκι δούλευε σκληρά όλη μέρα για να μαζέψει τροφή για τον χειμώνα... ίδρωνε ...ξείδρωνε... μέσα στο λιοπύρι όταν ξαφνικά περνάει ο τζίτζικας με το κάμπριο και τα γκομενάκια και του λέει...έλα ρε κορόιδο...κάνε ένα διάλειμα να πάμε με τα μωρά στην παραλία...να γουστάρουμε... Μπα έχω πολύ δουλειά, δεν προλαβαίνω σου λέω...
Την άλλη μέρα ξανά ο τζίτζικας καβάλα στο σκάφος...τίγκα στα γυμνόστηθα γκομενάκια...του φωνάζει απο μακριά...Έλα ρε κακομοίρη να γουστάρουμε λίγο...είναι πολλές δεν θα την παλέψω... Δεν προλαβαίνω σου λέω δεν καταλαβαίνεις...ο χειμώνας έρχεται και θα είναι βαρύς... τότε να σε δώ λαμόγιο...
Και ο χειμώνας ήρθε βαρύς και κακός...λυσομανούσε ο βοριάς και το χιόνι έπεφτε πυκνό...το μυρμηγκι είχε αναμμένο το τζάκι και φορώντας την ρόμπα του και τα ζεστά του παντοφλάκια απολάμβανε ζεστό τσαγάκι με κουλουράκια καθισμένος στην πολυθρονα του, στη θαλπωρή του σπιτιού του...(κάντω είκόνα... :winka: )
Η πόρτα χτυπάει ...ντουκ-ντουκ... και το μυρμήγκι ανοίγοντας, παγώνει βλέποντας το τζιτζίκι με την στολή του σκι...τα πέδιλα και τα γκομενάκια φορτωμένα στο 4χ4 έτοιμα για το χιονοδρομικό και όχι μόνο...
Έλα ρε μαλάκα του λέει ....μην είσαι μούχλας...πάμε για σκι να γουστάρουμε...
Άσε ρε φίλε δεν γουστάρω...θα κάτσω σπίτι...


αλλά αν πετύχεις πουθενά τον Αίσωπο πέστου ότι είναι μεγάλος μαλάκας....

ΚΑνει κρυο για να πας βολτα,ε Γιωργη???:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:


:beer: :beer: :beer:

MAG/FMX
05/02/2010, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
FMX 650 Tunning........... :smokin: ................
Η περιοδος χαρiτος τελειωσε το FMX αξιζει ποια 3500ε ........Τι κανουμε τωρα......... Δινω αλλα 7000ε κ περνω ΚΤΜ η Ducati η του ριχνω 3000ε κ το κανω αγνωριστο .........παμε ρε MAG για τα 3 κ οτι γινει.......... Λοιπον το Τunning αρχιζει. Ξεκιναμε με τις ολοσωμες Την κατασκευή ανέλαβε η γερμανική SR-Racing, η οποία έφτιαξε ένα κομψοτέχνημα από ανοξείδωτο ατσάλι, σαφώς ελαφρύτερο από το stock,. Σκοπος μας ηταν να γινει δυνατότερο, αλλά χωρίς να αλλάξει ο φιλικός του χαρακτήρας.
Η θεωρία αποδείχθηκε αληθινή, καθώς το FMX πήρε 6,2 hp μόνο με την εξάτμιση, χωρίς καμία επέμβαση στην τροφοδοσία. Εξαιρετική βελτίωση για μία bolt-on προσθήκη και όποιος είναι τελειομανής, μπορεί να αλλάξει κύριο ζιγκλέρ και φίλτρο αέρα και να κερδίσει άλλους δύο ίππους και μάλιστα με πιο γραμμική απόδοση.
Η ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ TOY FMX όμως δεν έμεινε μόνο στην εξάτμιση. Το έμβολο αλλάχτηκε με ένα σφυρήλατο της JE, το οποίο έχει μεγαλύτερη συμπίεση στο 11:1 (από 8,3:1 του νορμάλ). Επίσης είναι κατά 70 γραμμάρια ελαφρύτερο, βελτιώνοντας με αυτόν τον τρόπο την ευστροφία. Ο κύλινδρος έμεινε απείραχτος.
Στη συνέχεια ο εκκεντροφόρος του FMX βγηκε και πήρε την θέση του ένας after market που είναι καλύτερης ποιότητας και επιτρέπει την αλλαγή του προφίλ. Ο νέος εκκεντροφόρος έχει μεγαλύτερο βύθισμα βαλβίδων και διάρκεια ανοίγματος σε σχέση με τον standard του FMX, αλλά έχει δεχθεί επιπλέον μετατροπή στον αποσυμπιεστή. Η υπόλοιπη κεφαλή είναι normal, κάνοντας την συνολική μετατροπή εντελώς bolt-on και πλήρως αναστρέψιμη.

Από εκεί και πέρα το μόνο που μένει, είναι η αλλαγή των δύο ζιγκλέρ στο καρμπυρατέρ (main και slow) και του φίλτρου αέρα με κάποιο πιο ελεύθερο{ KN} k dynojet stage 2. Η απόδοση του FMX πηδάει στους 53 ίππους και μάλιστα με πολύ φυσιολογικό και οδηγήσιμο τρόπο.
Η ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ είναι άμεση, σχεδόν ακαριαία και σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το νορμάλ. Το πρώην μαμισιο FMX αλλάζει πρόσωπο, όντας πλέον αντικειμενικά δυνατό, επιταχύνοντας άμεσα και δυνατά κάθε στιγμή που θα επιτάξει το γκάζι. Οι σούζες είναι τώρα υπόθεση του γκαζιού με πρώτη και αρκεί λίγο συμπλέκτης για να σηκωθεί πανεύκολα ο εμπρός τροχός στον αέρα με δευτέρα στο κιβώτιο. Η ευστροφία είναι χαρακτηριστική, το ίδιο και η γραμμικότητα. Μόνο προς το άνω όριο των στροφών ο κινητήρας δείχνει να πλησιάζει στο όριο της ισχύος του, καθώς όπως φαίνεται και από το δυναμοδιάγραμμα, η μέγιστη ισχύς βρίσκεται αρκετά χαμηλότερα (6.300rpm) από το άνω όριο των στροφών (7.500rpm- στροφόμετρο δεν έχει το FMX). Θελαμε η μοτοσικλέτα να διατηρήσει τα καθημερινά -διασκεδαστικά της χαρακτηριστικά και μία μέγιστη ισχύς που αποδίδεται με τρελό στροφάρισμα δεν ήταν ακριβώς στα σχέδια μας.
Το πιο εντυπωσιακό όμως είναι ότι ο κινητήρας δεν έχασε τίποτα από την φιλική του, καθημερινή λειτουργία. Το χαρακτηριστικό σκορτσάρισμα των μονοκύλινδρων στις πολύ χαμηλές στροφές, εδώ εμφανίζεται στην περιοχή του ρελαντί και όχι ενοχλητικά, ενώ το FMX επιταχύνει από εκεί άμεσα και αδιαμαρτύρητα. Επιπλέον, ο κινητήρας παίρνει μπρος με την πρώτη μιζιά όταν είναι ζεστός και το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που είναι κρύος, με μοναδική διαφορά ότι τότε θα χρειαστεί να βοηθήσει και το τσοκ.
ΕΝΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ για τα 15 άλογα του FMX βρίσκεται στα 2.200?, Από αυτά, τα 1.200? η { 600ε μεταχειρα} αφορούν την εξάτμιση. Για όσους θέλουν κάτι παραπάνω, δίνεται και επιλογή με καρμπιρατέρ FCR 41 που βελτιώνει την απόκριση στο γκάζι και έχει καλύτερη απόκριση στις ψηλές .Αυτο το αφηνω για του χρονου...........

:smokin:


187944

MAG/FMX
05/02/2010, 23:07
Η αίσθηση ότι οδηγάς ένα μεγάλο μονοκύλινδρο είναι έντονη, σε αντίθεση με το νορμάλ FMX που φέρνει περισσότερο σε ροπάτο τετρακοσάρι. θα τολμούσα να πω ότι είναι ένα καλοστημένο και στιβαρό XR 600 παρά ένα ελαφρύτερο Dominator 650. Έχει νεύρο, ελαφριά αίσθηση, μικρές διαστάσεις και υπέροχο ήχο χάρη στις εξατμίσεις που, χωρίς να γίνονται ενοχλητικές, παράγουν αυθεντικές μονοκύλινδρες μελωδίες, βγαλμένες από την εποχή των XR 350 και XT 550. Το στάνταρ γρανάζωμα σε συνδυασμό με την αυξημένη απόδοση του κινητήρα έδεσαν τέλεια, αφού η μοτοσικλέτα είναι ζωντανή παντού, είτε τριγυρίζει μέσα στην πόλη είτε κυνηγάει την τελική της στις ευθείες.
To FMX πλέον δικαιολογεί πειστικά και τα δύο συστατικά της λέξης "Funmoto". Σουζίτσες με το γκάζι και ντριφτ, συνοδεύονται από τον σωστό ήχο και συνθέτουν μια "moto" με επαρκές "fun". Η λειτουργία του κινητήρα είναι τέτοια που μέχρι να φτάσω στην πίστα είχα ξεχάσει ότι πρόκειται για "μετατροπή". Ούτε "πάφα-πούφα" από την εξάτμιση, ούτε κομπιάσματα στο σταθερό γκάζι, ούτε άσκοπη φασαρία. Μια μιζιά και ο κινητήρας δουλεύει με ένα υγιέστατο ρελαντί, είτε είναι ζεστός είτε κρύος.Ενω οι σφηχτες αναρτησεις δουλευουν αψογα............Ιτ is TRUE :beer:


187945

MAG/FMX
05/02/2010, 23:21
Αντε κ του χρονου με FCR 41


187946

MAG/FMX
05/02/2010, 23:23
Αντε κ του αντιχρονου FMX 660 κ εμεις


187947

MAG/FMX
05/02/2010, 23:31
K kamia foto για τελειωμα..........:beer:


187948

MAG/FMX
05/02/2010, 23:32
Αντε παντα τετιοα


187949

MAG/FMX
05/02/2010, 23:34
Κ το FMX 660 για τελος . ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ :beer: :beer: :wave2:


187950

reinmeister
06/02/2010, 00:46
ρε μπαγασα...copy paste το κειμενο απο το σαιτ του θεοχαρη εκανες?:lol:

μια χαρα το μηχανακι...και σ'ανωτερα...

:beer: :beer:

Shaolin Monk
06/02/2010, 01:04
Να το χαιρεσαι το εργαλείο σου, πάντα τετοια...:a18:

MAG/FMX
06/02/2010, 01:09
:rotflmao: :rotflmao: Μη νομιζεις οτι κ εγω κοιμαμαι τα βραδια :beer:
Ε ναι εβαλα κ κατι δικα μου μεσα ,γιατι κατα βαθος αυτη η ιδια ηταν η φιλοσοφια που θα φτιαχνοταν η μηχανη, εβαλα κ τη γνωμη του δημοσιογραφου που δικιμασε το κιτ, για να υπαρχει κ μια εγκυροτητα κ κατι επισημο :a024: ενω στο τελος απλα συμφωνω με τους παραπανω { Ιτς TRUE}
Oti υποσχεθηκαν κ διαβασα εγινε κ με το παραπανω.....βεβαια θα ακολουθησει κ η δικη μου γνωμη , η γνωμη του αναβατη κ πελατη που για μερικους μετραει παραπανω απτου εππαγγελματια/δημοσιο
γραφου......... οτι διαβασατε παραπανω, ειναι οτι διαβαζα κ εγω πριν γινει η μοντα ....... σε λιγο ερχεται το the real thing .........πολλα αλλαξαν απο τοτε .....ακομα κ οι βαλβιδες ρυθμιζοντε 15 20 τωρα........... δεν ειναι πια FMX ....... πιστευω οτι ο νεος εκκεντροφορος του εκανε ολη την αλλαγη....

LOUKILOUK
08/02/2010, 11:23
Είσαι σε καλό δρόμο...:winka:
Πιές του το αίμα...:evil:
:beer: :wave2:

LOUKILOUK
08/02/2010, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
ΚΑνει κρυο για να πας βολτα,ε Γιωργη???:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:


:beer: :beer: :beer:

Ήμουν δουλεια και έπιζα... Άλλωστε εγώ είμαι ...τζιτζίκι...:winka:


Θωμά το 3ήμερο μάλλον θα αριβάρω στο χωριό...Ορεινή Ναυπακτία...θα μιλήσουμε...:winka:

Σορρυ για το σπαμ...:beer: :wave2:

camen
08/02/2010, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Ήμουν δουλεια και έπιζα... Άλλωστε εγώ είμαι ...τζιτζίκι...:winka:


Θωμά το 3ήμερο μάλλον θα αριβάρω στο χωριό...Ορεινή Ναυπακτία...θα μιλήσουμε...:winka:

Σορρυ για το σπαμ...:beer: :wave2:

Ωραιος...Στειλε πμ...
Αν εχει καιρο καλο θα βολταρουμε και μαζι...Αλλα οχι χωμα...:winka:

:beer: :wave2:

MAG/FMX
16/02/2010, 20:45
1


189068

MAG/FMX
16/02/2010, 20:48
2


189069

MAG/FMX
16/02/2010, 20:49
3


189071

MAG/FMX
16/02/2010, 20:52
4


189072

yiannis172
18/02/2010, 04:56
ειναι εν μερη ασχετο με το υπολοιπο ποστ ,αλλα ως γνησιος 'αντιπαραθεσιακιας',θελω να ποσταρω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανακριβεια που γραφτηκε στο σαιτ που παρουσιαζεται το κιτ για το FMX.....

Από δημοσίευση του περιοδικού "MOTO", Οκτώβριος 2005:

.........................Την κατάσταση ήρθε να αλλάξει το XT 660X, το οποίο πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τις επιδόσεις των ΚΤΜ..................................


εεεε οχι και σε αποσταση αναπνοης απο τα ΚΤΜ οι επιδοσεις τυ XTX........μη τα ανεβαζουμε τοσο τα ΧΤΧ.....καλα ,ομορφα......αλλα οχι να μας τα βγαλουν και γρηγορα......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


σσ.ειχα LC4 640 και μιλαω εκ πειρας.....


παντα φιλικα:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

thoukis
18/02/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
ειναι εν μερη ασχετο με το υπολοιπο ποστ ,αλλα ως γνησιος 'αντιπαραθεσιακιας',θελω να ποσταρω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανακριβεια που γραφτηκε στο σαιτ που παρουσιαζεται το κιτ για το FMX.....

Από δημοσίευση του περιοδικού "MOTO", Οκτώβριος 2005:

.........................Την κατάσταση ήρθε να αλλάξει το XT 660X, το οποίο πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τις επιδόσεις των ΚΤΜ..................................


εεεε οχι και σε αποσταση αναπνοης απο τα ΚΤΜ οι επιδοσεις τυ XTX........μη τα ανεβαζουμε τοσο τα ΧΤΧ.....καλα ,ομορφα......αλλα οχι να μας τα βγαλουν και γρηγορα......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


σσ.ειχα LC4 640 και μιλαω εκ πειρας.....


παντα φιλικα:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


7 ιππους πισω εχει μεινει το χτ660... Και λιγα κιλακια παραπανω(28 για την ακριβεια).Ειναι ομως πιο ροπατο απο τα κτμ..χτ: 44ftlb, κτμ:41ftlb
Αναλογως καλα ειναι..
πηγη:http://www.motorcyclenews.com:wave2:

camen
18/02/2010, 09:53
Πειτε μου μονο οτι συγκρινεται το ΧΤΧ με το LC4...Κ οτι θα το βγαλεται και καλυτερο...
Αυτο πειτε μου και τελος...:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

rockobok
18/02/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
3 Έχεις ''σκάψει'' τη σέλα??

MAG/FMX
18/02/2010, 10:52
Ναι εφαγε ενα σκαψηματακι κ εβαλα πιο μαλακο υλικο.Ειδα αρκετη διαφορα κ τωρα μπενω με γονατο λες κ χαμηλωσε το κεντρο βαρους.Βασικα ειχα πει στον εαυτο μου αν με ξαναπιασει η μεση απτο καβαλα ξεκαβαλα ......., οχι κατι πονηρο , θα της φαω 4 ποντους ....:lol:

thoukis
18/02/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Πειτε μου μονο οτι συγκρινεται το ΧΤΧ με το LC4...Κ οτι θα το βγαλεται και καλυτερο...
Αυτο πειτε μου και τελος...:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:
Δεν ειπε κανεις οτι ειναι καλυτερο.Νομιζω αυτο ειναι προσωπικη αποψη του καθενος..Ειναι ασκοπο να ανοιξουμε ετσι θεμα..Σαφως τα ΚΤΜ ειναι πιο δυνατα μηχανακια,πιο καλες αναρτησεις αλλα εχουν και αυτα μερικα μειονεκτηματα που δεν τα εχει το χτ...Εκτος και αν εισαι μηχανικος:lol: :rotflmao:

camen
18/02/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
Δεν ειπε κανεις οτι ειναι καλυτερο.Νομιζω αυτο ειναι προσωπικη αποψη του καθενος..Ειναι ασκοπο να ανοιξουμε ετσι θεμα..Σαφως τα ΚΤΜ ειναι πιο δυνατα μηχανακια,πιο καλες αναρτησεις αλλα εχουν και αυτα μερικα μειονεκτηματα που δεν τα εχει το χτ...Εκτος και αν εισαι μηχανικος:lol: :rotflmao:

Εθεσες θεμα περι επιδοσεων και οχι περι αξιοπιστιας....:winka: :wave2:

DUKASII
18/02/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
Δεν ειπε κανεις οτι ειναι καλυτερο.Νομιζω αυτο ειναι προσωπικη αποψη του καθενος..Ειναι ασκοπο να ανοιξουμε ετσι θεμα..Σαφως τα ΚΤΜ ειναι πιο δυνατα μηχανακια,πιο καλες αναρτησεις αλλα εχουν και αυτα μερικα μειονεκτηματα που δεν τα εχει το χτ...Εκτος και αν εισαι μηχανικος:lol: :rotflmao: pesta re palikari me ta arxidia poy pirane ktm..
epeidi exoyne pio dynata moter..pio kales anartiseis..einai pio elafria k exoyne k kalitera frena..

nomizoyne pos einai kalitera apo tin xtoympa na poyme...:bawl: :lol: :bawl: :blush: :rotflmao: :lol:

p@nos
18/02/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εθεσες θεμα περι επιδοσεων και οχι περι αξιοπιστιας....:winka: :wave2:


re sy ti na tis kaneis tis epidoseis ama de kserei na odhgaei o allos?


εσενα πχ και με το ποδηλατο αμα σε πετυχω στο δρομο :a021: :a021: :a021:




:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

camen
18/02/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re sy ti na tis kaneis tis epidoseis ama de kserei na odhgaei o allos?


εσενα πχ και με το ποδηλατο αμα σε πετυχω στο δρομο :a021: :a021: :a021:




:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Εσυ προσεχε μην σε πετυχω εγω πουθενα και εισαι με το ποδηλατο...Εκει να δεις ποσο θα γελασω εγω...

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

p@nos
18/02/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εσυ προσεχε μην σε πετυχω εγω πουθενα και εισαι με το ποδηλατο...Εκει να δεις ποσο θα γελασω εγω...

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:


ετσι και πεσουμε σε κινηση...την εβαψες :evil: :evil: :evil: :a22: :a01:

camen
18/02/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ετσι και πεσουμε σε κινηση...την εβαψες :evil: :evil: :evil: :a22: :a01:

Ναι αλλα στα ανοιχτα κομματια και τα σφιχτα στροφιλικια σε εχω...:a22: :a22: :a22: :a22: :a22:

MAG/FMX
18/02/2010, 13:41
Παντως Οταν εισαι χρηστης ενα Κτμ ειναι καλητερο ΑΝ ομως εισαι μηχανικος Ενα ΧΤΧ ειναι καλητερο.
Χτες το συζηταγα με ενα μηχανικο που τρεχει σε αγωνες κ ουσιαστικα παραθετω την γνωμη του την οποια συμφωνω................Ολα ειναι γενικα , το θεμα ειναι τη χρηση θα κανεις........
Π.χ με το FMX πας θεσσαλονικη αμα γουσταρεις με το KTM δεν πας.........
Τωρα αν παρουμε ενα ιαπωνεζικο κ το στηψουμε στα γκαζια θα κρατησει παραπανω απο ενα ευρωπαικο...........
Αν ομως καβαλησουμε ενα ΚΤΜ ισως να μην γουσταρεις να καβαλησεις ενα Ιαπωνικο ξανα.........
Βεβαια εγω τα εχω κανει ολα αυτα.........απλα ειχα μια ενσταση ........ οτι το κιβωτιο ταχυτητων του ΚΤΜ ειναι μαλακια σε σχεση με του FMX........... η απαντηση που πηρα ηταν.........ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ........
ΤΟ ΘΕΜΑ ειναι αναλογα τον χρηστη.............π.χ ενας που εσκασε 10.000ε για KTM , πολυ καλο χρυσο............ αλλα δεν γουσταρω να μου καψει ενα ρελε κ να μου μεινει η μηχανη στη μεση του πουθενα.....ειναι αδικο για 10χιλιαρικα να εχει τετοια πολυπλοκοτητα στα ηλεκτρικα.........
Αυτα τα λεω εγω ....... που θα παρω KTM ........ γιατι.......... ουτε θα το σπαω συνεχεια .........ουτε πορειες θα τραβαω ......ουτε πολλα χιλιομετρα κανω το χρονο..... κ θα εχω κ οδικη........ ενω παραλληλα θαχω φραγκα στην ακρη για καθε ενδεχομενο.........:winka: :wave2:

p@nos
18/02/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ναι αλλα στα ανοιχτα κομματια και τα σφιχτα στροφιλικια σε εχω...:a22: :a22: :a22: :a22: :a22:


παμε απο χωμα αμα εχεις τα κοτσια


:a01: :a01: :a01:






και ειμαι και αμηχανος ακομα :sad:

camen
18/02/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Οταν εισαι χρηστης ενα Κτμ ειναι καλητερο ΑΝ ομως εισαι μηχανικος Ενα ΧΤΧ ειναι καλητερο.


Εγω γτ νομιζω το αντιθετο:confused: :smokin:

camen
18/02/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παμε απο χωμα αμα εχεις τα κοτσια




Παμε για κανενα φαγι λεω εγω........:lol: :lol: :lol:

DUKASII
18/02/2010, 14:07
tha pidixto apto parathiro leme me ayta poy diavazo..:rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao:

camen
18/02/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
tha pidixto apto parathiro leme me ayta poy diavazo..:rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao:

Κ δεν θα τρελαθεις πρωτα?????:dizzy: :dizzy: :dizzy:

MAG/FMX
18/02/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω γτ νομιζω το αντιθετο:confused: :smokin:
Γιατι ρε Camen..........? o χρηστης το γουσταρει το τουμπανο του , το αγωνιαρικο με τα ολα του......... κ ο μηχανικος μονο για να του αλλαξει λαδια , ξεβιδωνει 10 βιδες χωμενες κανει κ μια εξαερωση.........ενω με το φυλτρο που κανει 22ε περνεις δωρο κ ροδελες που απτο βαλε βγαλε χαλανε..........:p

camen
18/02/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Γιατι ρε Camen..........? o χρηστης το γουσταρει το τουμπανο του , το αγωνιαρικο με τα ολα του......... κ ο μηχανικος μονο για να του αλλαξει λαδια , ξεβιδωνει 10 βιδες χωμενες κανει κ μια εξαερωση.........ενω με το φυλτρο που κανει 22ε περνεις δωρο κ ροδελες που απτο βαλε βγαλε χαλανε..........:p

Νομιζα οτι εννοουσες τον μηχανικο ως ΧΡΗΣΤΗ και οχι ποιο απο τα 2 προτιμα ο μηχανικος να επισκευαζει...:winka:

MAG/FMX
18/02/2010, 14:19
Πιστευω οτι εγραψα ειναι πολυ σωστο χωρις να εχω παρει το μερος του καθενος.......... δεν καταλαβαινω γιατι ενα παληκαρι θελει να πhδηξει απτο παραθυρο κ μετα να τρελαθει.........:confused:
:cry: :D

camen
18/02/2010, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
δεν καταλαβαινω γιατι ενα παληκαρι θελει να πιδηξει απτο παραθυρο κ μετα να τρελαθει.........:confused:
:cry: :D

Ουτε εγω καταλαβαινω...Αφου πρωτα πρεπει να τρελαθει και μετα να πηδηχτει...





:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

DUKASII
18/02/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Πιστευω οτι εγραψα ειναι πολυ σωστο χωρις να εχω παρει το μερος του καθενος.......... δεν καταλαβαινω γιατι ενα παληκαρι θελει να πhδηξει απτο παραθυρο κ μετα να τρελαθει.........:confused:
:cry: :D kolita ego sallonika me to ktm exo paei esy poy exeis paei me to partali k xereis tosa?
to ti leei ekei o kastanas o mixanikos soy i oti einai de mas polyendiaferei na xereis oti genika toys mixanikoys stin ellada toys exoyme ypertimimenoys k genika toys psilografoyme sta paparia mas k aytoys k tis apopseis toys gia ta mixanakia...


:beer:

reinmeister
18/02/2010, 14:53
παντως xtx και 640 45 ροδα βγαζουν μαμα αμφοτερα...:D

camen
18/02/2010, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παντως xtx και 640 45 ροδα βγαζουν μαμα αμφοτερα...:D
Νομιζω οτι το 640 βγαζει περισσοτερα...Κ εκτος αυτου εχουν και καμια 30αρια κιλα διαφορα...
Βεβαια δε ξερω που οδηγει ολοι η συζητηση:lol: :lol: :lol: :wave2:

MAG/FMX
18/02/2010, 14:56
Μεχρι τα διοδια τριπολις εχω παει ................. :D
Εγω μια κ ειμαι μελλοντικος αγοραστης 690 SMC η Duke III συλεγω γνωμες γιατι καλο ειναι να υπαρχουν , δεν πιστευω πολλα αλλα συνηθως οι πλειοψηφια μετραει ,οπως μετραει κ τη φραγκα εχεις εκεινη την ωρα να διαθεσεις για την καθε σου επιλογη κ χρηση...........
Οπως ανεφερα η γνωμη αυτη ειναι μηχανικου που τρεχει σε αγωνες κ δεν μπορω να την γραψω εντελως.............Σε παρακολουθω κ εισαι μεγαλος υποστηρικτης των KTM.......... παρολο που ειχες DUKE II sto οποιο εχουν αναφερθει αρκετα προβληματα.............Για να τα υποστηριζεις τοσο πολυ μεχρι φασαριας , κατι θα ξερεις...........:beer:
Απλα μου τη σπαει πως οτι αρνητικα λενε οι ιαπωνες για τους αυστριακους ........... εσεις τσιτωνεται ........... αλλα κ εσεις τα ιδια λετε για τους ιταλους............Δηλαδη οι Χοντακιδες σε αποτρεπουν απο τους Κατεμιδες κ οι Κατεμιδες σε αποτρεπουν απο τους Ducatish...........

camen
18/02/2010, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Δηλαδη οι Χοντακιδες σε αποτρεπουν απο τους Κατεμιδες κ οι Κατεμιδες σε αποτρεπουν απο τους Ducatish...........

Κ τελικα περνεις αυτο που σε κανει να χαμογελας περισσοτερο και δεν πεφτει λογος σε κανεναν

:beer: :beer: :wave2:

DUKASII
18/02/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παντως xtx και 640 45 ροδα βγαζουν μαμα αμφοτερα...:D nai mi fas exei glarosoypa..amfotera..:rotflmao:

p@nos
18/02/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Παμε για κανενα φαγι λεω εγω........:lol: :lol: :lol:


re sy



wraies idees katevazeis twra teleutaia


:D :cool: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

camen
18/02/2010, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re sy



wraies idees katevazeis twra teleutaia


:D :cool: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ναι δε ξερω τι εχω παθει.........:lol: :lol: :lol:

MAG/FMX
18/02/2010, 15:06
Βασικα περνεις αυτο που σε κανει να χαμογελας περρισοτερο:lol: :lol: :lol: αρκει ομως να αντεχεις κ καποιες στιγμες στο κλαμα:bawl: :bawl: :bawl:


Πως σου φενεται ....? Πιο ολοκληρωμενη φιλοσοφια ετσι.........:beer: :smokin:

camen
18/02/2010, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Βασικα περνεις αυτο που σε κανει να χαμογελας περρισοτερο:lol: :lol: :lol: αρκει ομως να αντεχεις κ καποιες στιγμες στο κλαμα:bawl: :bawl: :bawl:


Πως σου φενεται ....? Πιο ολοκληρωμενη φιλοσοφια ετσι.........:beer: :smokin:

Ολα ειναι τοσο αναλωσιμα πλεον που το κλαμα ειναι αναποφευκτο...:winka:

MAG/FMX
18/02/2010, 15:14
Ενταξει δακρυσα τωρα:bawl: ............:a026: εκλεισε τελειωσε .............. αλλα αν βρω εναν να με ψησει να παρω Hyper 800 αντι ΚΤΜ 690 θα τον παραδεχτω.............. :smokin:

reinmeister
18/02/2010, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Νομιζω οτι το 640 βγαζει περισσοτερα...Κ εκτος αυτου εχουν και καμια 30αρια κιλα διαφορα...
Βεβαια δε ξερω που οδηγει ολοι η συζητηση:lol: :lol: :lol: :wave2:

σε φαγωμαρα...για εκει την πηγαινα εγω τουλαχιστον...:rotflmao: :rotflmao:

camen
18/02/2010, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Hyper 800 αντι ΚΤΜ 690

Ελα μωρε με τους λαλακες τα Ιταλακια...:yuck: :yuck: :yuck: :yuck:























:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

MAG/FMX
18/02/2010, 15:23
ΟΧΙ ρε :cry: TOPIC RE OPEN με νεο τιτλο...... ΦΤΟΥ και Απο Την Αρχη.........

ΕΙμαι στο σημειο Οπου το Hyper 800 ειναι + δικυλινδρο ....... ομως το Duke ΙΙΙ ....... ειναι + υδροψικτο .......... .......... ............

camen
18/02/2010, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
ΟΧΙ ρε :cry: TOPIC RE OPEN με νεο τιτλο...... ΦΤΟΥ και Απο Την Αρχη.........

ΕΙμαι στο σημειο Οπου το Hyper 800 ειναι + δικυλινδρο ....... ομως το Duke ΙΙΙ ....... ειναι + υδροψικτο .......... .......... ............

Εκει ειναι τι σου κανει πιο πολυ κλικ ρε...:winka:
ΠΑντως και την Ιταλιδα θα την επερνα ανετα...Ειναι κουκλια αυτα τα μηχανακια...:sun:

MAG/FMX
18/02/2010, 15:40
Λοιπον θα σου ανοιξω την καρδια μου.Ρε φιλε ωραια τα λες .......... εγω ομως που ειμαι ενα βημα πριν σκασω 10.000ε καπου κολαω λιγο....
ψαχνω ψαχνω βεβαια κ το γουσταρω το ψαξιμο αλλα εκτος απο τα φραγκα θα το χω κ μια 5 ετια...........
Εγω κ η γυναικα γουσταρουμε Ducati ........ αλλα το Duke III 690 εχει κυκλοφορισει μια 2ετια κ ειναι δοκιμασμενο κ αρκετα αξιοπιστο..... βεβαια το 690smc ειναι καλητερο οδηγικα απο το DukeIII alla δυστυχως ειναι ψιλοτερο κ δεν φτανω καλα ....... Τωρα το Hyper 800 δεν ξερουμε σχεδον τιποτα ........... οποτε μονο η αναμονη μου μενει........... τι να πω αυτα μου συμβαινουν ........... Βεβαια το FMX επειδη ολο με θεματα μηχανων ασχολουμαι βλεπω να μου τρωει αρκετα φραγκα σε αναρτησεις ........ κλπ tunning ........ κ δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να του σκασω φραγκα που δε θα τα παρω πισω............. :confused:

p@nos
18/02/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

ΠΑντως και την Ιταλιδα θα την επερνα ανετα...Ειναι κουκλια αυτα τα μηχανακια...:sun:



τσου ρε λακη


τη ρωτας την ιταλιδα αν σε θελει?

:a01: :a01: :a01:

camen
18/02/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Λοιπον θα σου ανοιξω την καρδια μου.Ρε φιλε ωραια τα λες .......... εγω ομως που ειμαι ενα βημα πριν σκασω 10.000ε καπου κολαω λιγο....
ψαχνω ψαχνω βεβαια κ το γουσταρω το ψαξιμο αλλα εκτος απο τα φραγκα θα το χω κ μια 5 ετια...........
Εγω κ η γυναικα γουσταρουμε Ducati ........ αλλα το Duke III 690 εχει κυκλοφορισει μια 2ετια κ ειναι δοκιμασμενο κ αρκετα αξιοπιστο..... βεβαια το 690smc ειναι καλητερο οδηγικα απο το DukeIII alla δυστυχως ειναι ψιλοτερο κ δεν φτανω καλα ....... Τωρα το Hyper 800 δεν ξερουμε σχεδον τιποτα ........... οποτε μονο η αναμονη μου μενει........... τι να πω αυτα μου συμβαινουν ........... Βεβαια το FMX επειδη ολο με θεματα μηχανων ασχολουμαι βλεπω να μου τρωει αρκετα φραγκα σε αναρτησεις ........ κλπ tunning ........ κ δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να του σκασω φραγκα που δε θα τα παρω πισω............. :confused:

Εγω νομιζω οτι το hyper εχει ακομη πιο περιορισμενη χρηση απο τα ΚΤΜ...:winka: :winka: :winka:
Οποτε αν εισαι αναμεσα σε hyper vs duke3 παρε το δευτερο....

LOUKILOUK
18/02/2010, 15:51
Π.χ με το FMX πας θεσσαλονικη αμα γουσταρεις με το KTM δεν πας.........


Έχω πάει... και έχω γυρίσει κιόλας, με το 640adv...
επίσης έχω πάει με το TTR250 μέχρι Ρεντίνα...
Από Αθήνα πάντα...(Έχω πάει και σε πολλά άλλα, αλλά δεν έχει σημασία τώρα....)
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί νέοι ανθρωποι εμφανίζουν εγκεφαλικές αγκυλώσεις και αντί να διαπιστώσουν πράγματα μόνοι τους, υιοθετούν απόψεις και γνώμες άλλων παλιότερων συνήθως, που άκουσαν και αυτοί από παλιότερους και πάει λέγοντας... :confused:
Καταστροφολογία και φόβος πάντα πουλάνε μάλλον... και βρίσκουν και καλό έδαφος σε φοβισμένο, ανενημέρωτο και συντηρητικό κόσμο....
Τεσπά, σχετικά με τα μηχανάκια, το FMX είναι ένα νέο μηχανάκι με απαρχαιομένο κινητήρα και φτηνά περιφεριακά (για την εμφάνιση δεν θα πω...), αξιόπιστο και λειτουργικό...όποιος το γουστάρει μεγια του με χαρά του...εμένα δεν μου κάνει με τίποτα...
Σχετικά με το tuning πάμε σε άλλη φάση...είναι χομπυ και δεν μετριέται με χρήμα... αλλά εγώ ούτε το παπί μου δεν πείραξα... :winka:
:beer: :wave2:

MAG/FMX
18/02/2010, 15:57
Τα λες πολυ καλα ......... κ αυτο που ειπες με το me to tunning με ξεμπλοκαρε επι 2..............
Δεν λες κ μια γνωμη περι KTM 690 me HYPER 800 ............ :sun:
To ομολογω οτι για να παρω μηχανη τα αναλυω ολα ............. μεχρι κ το γεγονος οτι δε γουσταρω να δινω τα φταλε μου σε ιαπωνια αλλα να τα περνει η ευρωπη............ Μεχρι κ πιανεις εταιριας το εργοστασιο ρυπαινει περισσοτερο θα με πειραζε.........:lol:

camen
18/02/2010, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
KTM 690 me HYPER 800 ............ :sun:


690 θα ελεγα εγω...Ειναι λιιιιγο πιο πασπαρτου απο το hyper...
Το hyper νομιζω ειναι απλα για να παιζεις...Στο 690 βαζεις και 2 σαμαρια και πας ενα ταξιδακι...
Ετσι νομιζω εγω...

LOUKILOUK
18/02/2010, 16:37
Το 690 το κατέχω μόνο θεωριτικός και το έχω καβαλήσει ελάχιστα, ούτε καν βόλτα δεν θα το έλεγα... παρόλα αυτά οι αρετές του είναι πολλές και φαίνονται... Για όσους αρέσκονται σε κανιβαλισμούς και οδήγηση στο όριο μοιάζει μανούλα, ενώ για την αξιοπιστία συνεχίζω να λέω ότι η ΚΤΜ δεν είναι πλέον χειρότερη από τους Ιάπωνες...εμφανισιακά μου αρέσει και είναι από τις μηχανές που θα αγόραζα για να οδηγάω και να χαμογελάω...
Για το ducati, μόνο διαβαστά για το 800, και εκ του μακρόθεν το 1100, το όποιο όμως παρακαλάω για βόλτα όποιον θέλει να κάνει μια καλή πράξη... το 1100 θα το αγόραζα σαν αντικαταθληπτικό ίσως...
Καλά κάνεις και τα σκέφτεσαι όλα, και εγώ το προσπαθώ, αλλά καμια φορά δεν το αντέχω και κινούμε βάση ενστίκτων... :winka: :evil:
Όπως και να έχει για τον καθένα μας εκεί έξω υπάρχει μια μηχανή να του ταιριάζει και σίγουρα δεν είναι για όλους η ίδια...δόξα το θεό...Εγώ όπως έχω ξαναπεί αυτή την στιγμή είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και μόνο για καμιά δευτερη το σκέφτομαι αλλά μου λείπουν κάτι ψιλά...:(
:beer: :wave2:
πάντα όρθιοι

υ.γ.1 ο κινητήρας του XR650R κουμπώνει στο FMX και αν ναι θα αντέξει το πλαίσιο...? ας απαντήσει ο rein...
υ.γ.2 μάλλον γνωρίζω ποια θα είναι η απάντηση αλλά μπορεί να γεννηθούν και άλλοι ωραίοι προβληματισμοί...

stefanos
18/02/2010, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Π.χ με το FMX πας θεσσαλονικη αμα γουσταρεις με το KTM δεν πας.........



Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί νέοι ανθρωποι εμφανίζουν εγκεφαλικές αγκυλώσεις και αντί να διαπιστώσουν πράγματα μόνοι τους, υιοθετούν απόψεις και γνώμες άλλων παλιότερων συνήθως, που άκουσαν και αυτοί από παλιότερους και πάει λέγοντας... :confused:
Καταστροφολογία και φόβος πάντα πουλάνε μάλλον... και βρίσκουν και καλό έδαφος σε φοβισμένο, ανενημέρωτο και συντηρητικό κόσμο....
:winka:
:beer: :wave2:

Παλιότερα δεν υπήρχαν ΚΤΜ kardia μου:p

LOUKILOUK
19/02/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Παλιότερα δεν υπήρχαν ΚΤΜ kardia μου:p


Παλιά δεν υπήρχαν και τα Honda... ευτυχώς εδώ μέσα μπορείς να μάθεις πολλά για την ιστορία...:smilea: :beer:
:wave2:

yiannis172
19/02/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
7 ιππους πισω εχει μεινει το χτ660... Και λιγα κιλακια παραπανω(28 για την ακριβεια).Ειναι ομως πιο ροπατο απο τα κτμ..χτ: 44ftlb, κτμ:41ftlb
Αναλογως καλα ειναι..
πηγη:http://www.motorcyclenews.com:wave2:




Xωρις να θελω ειρωνευτω.....Εμενα μου ειχε κανει εντυπωση οταν ειχα δει πως το ΧΤΧ ηταν μονο 5 (περιπου) αλογα ροδα σε σχεση με το ΚΤΜ που ειχα...βεβαια ηταν και το βαρος αλλα και παλι η διαφορα που εβλεπα ηταν χαοτικη,και ειχα κιολας δοκιμασει με 3 απ τα οποια το ενα μαμα (χανοταν πισω),ενα με τελικα acrapovic (πεταγοταν στα χαμηλα και μετα και αυτο:wave2: :wave2: :wave2: )και ενα με 2000+ tuning (εξατμισεις ,pc,overbored) το οποιο μια εφευγε λιγο ,μια εφευγα....

thoukis
19/02/2010, 11:04
ειναι αρκετη η διαφορα στα κιλα...αλο ενα μηχανακι που ειναι 180 κιλα και αλλο ενα 150..Οπως και να το κανουμε ο καθενας επιλεγει αυτο που γουσταρει και αυτο που τραβαει η τσεπη του..Και εγω ειμαι ερωτευμενος με το κτμ950sm αλλα δεν μας παιρνει απο οικονομικης αποψης...Με το χτ μια χαρα την βρηκα ..το μονο που χρειαζετε ειναι τα λαδακια του καθε 3000-5000 χιλιομετρα και τα αλλα απαραιτητα που μπορει να προκυψουν απο φυσικης φυσεως φθορες...:beer: :wave2:

MAG/FMX
19/02/2010, 11:14
Ποσα αλογα κ ροπη φτανει ενα χτχ660 με 2000ε tunning ......? :wave2:

yiannis172
19/02/2010, 11:26
Αλογα δεν ξερω,παντως μεσαιες στροφες ξεμπαζωνε εκεινο το μηχανακι.......και μην νομιζεις οτι ειναι δυσκολο να φυγουν τα 2 χιλιαρικα.....1000 acrapovic,400 περιπου το pc,βαλε ενα 200ρι το εμβολο + περαστικα και ρυθμιση .........και στην ουσια δεν εχεις κανει και κατι το 'τρομακτικο':beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

MAG/FMX
19/02/2010, 11:35
K εγω εβαλα το κιτ για FMX απο 2500ε προσφορα στα 1800ε..........
Αλλα ιδια μεγαλη διαφορα 50 αλογα τροχο κ 6.1 ροπη .............
Οποτε κ το xtx θα περνει αρκετα ........ μη το λες γιατι με το που βγαζεις εξατμισεις φιλτρα δηλ. ολα αυτα τα euro 3 klp .......περνει 6 αλογα τη σημερο ημερα ενα εργαλειο .........
Θελω να μαθω ποσο περνει ενα XTX .......... ?
Ousiaστικα αυτο που εκανα ειναι stage 2 tuning ......... θελω να μαθω κατι αντιστιχο σε XTX k DRZ

yiannis172
19/02/2010, 11:55
το drz μην το συγκρινεις αμεσα.....ειναι 250 κυβικα λιγοτερα,που σημαινει πολυ λιγοτερη ροπη...εχει βεβαια παραπλησια αλογα,και ειναι ποιο ελαφρυ;) ;)

MAG/FMX
19/02/2010, 12:14
Δεν θελω να κανω συγκρισεις ποιος εχει το πιο γρηγορο .............. ΑΛΛΑ
Ποσα αλογα μπορει να κανει καποιος που δε θα παρει ΚΤΜ το Ιαπωνεζικο motard π.χ
Ενα FMX me 2000e γινεται 48 με 53 αλογα τροχο κ 6.1 ροπη
Ενα ΧΤΧ με 2000ε ....................? 50 με 55 αλογα τροχο κ ........
Ενα DRZ με 2000e ............. ? 45 με 50 αλογα κ ..........
Ενα ΧRr με 2000ε ............?
Ενα ΧΤ με 2000ε ..........?

yiannis172
19/02/2010, 12:21
Ναι,αλλα μην ξεχνας οτι ολοι κολλαμε εκει και δεν βλεπουμε αλλα εξισου η ακομα σημαντικοτερα....
>Κιβωτιο;)
>Αναρτησεις
>Φρενα
>Γεωμετρια
και αρκετες αλλες 'λεπτομερειες' που κανουν μεγαλη διαφορα στο δρομο και αντισταθμιζουν το παραπανω κοστος ενος ΚΤΜ,HUSKY,HUSA κτλ....

yiannis172
19/02/2010, 12:22
Θελω να σου πω οτι ,και τα ιδια αλογα να εχουν στην τελικη ,το ΚΤΜ με το καλυτερο στησιμο θα κατεβασει και καλυτερα τη δυναμη στο δρομο...;) ;)

DrBig
19/02/2010, 12:25
xtx με stage2 περιπου 50-55 αλογα τροχο
drz χωρις υπερκυβισμο, fcr39, εκκεντροφορους κλπ 45-50. Με κιτ υπεκυβισμου φτανει και 55.

yiannis172
19/02/2010, 12:28
Για το DRZ ,θυμαμαι και εγω ενα τευχος του XL που παρουσιασε ενα suzuki fxr (το στρητακι) με μοτερ DRZ και κιτ
athena και ηταν γυρω στα 55 αλογα...

camen
19/02/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
xtx με stage2 περιπου 50-55 αλογα τροχο
drz χωρις υπερκυβισμο, fcr39, εκκεντροφορους κλπ 45-50. Με κιτ υπεκυβισμου φτανει και 55.

Οποτε ενα 640 με fcr41 και εκεντροφορο και παλι τους ριχνει,σωστα???
Οι εξατμισεις+φιλτρο εννοουνται...

yiannis172
19/02/2010, 12:31
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ:) :) :) :) :) Γιατι αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας.....:beer: :beer: :beer:



οπως ομως ξερουμε το βασικο ειναι ο οδηγος....παντα και παντου....

camen
19/02/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ:) :) :) :) :) Γιατι αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας.....:beer: :beer: :beer:



οπως ομως ξερουμε το βασικο ειναι ο οδηγος....παντα και παντου....

Σιγουρα ο οδηγος ειναι ενα βασικο κομματι...Απλα μιλαμε για νουμερα τωρα...:winka:

airpanos
19/02/2010, 12:35
ρε τι συγκρινετε ? το ΧΤ ειναι μηχανακι σα να το πηρες απο τη λαικη:lol:

μπουρδ@@ο ειναι και θα ειναι δεν πα να του ριξεις και 15.000 ευρω αμα

ειναι απο το καλουπι μουφα....

DrBig
19/02/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οποτε ενα 640 με fcr41 και εκεντροφορο και παλι τους ριχνει,σωστα???
Οι εξατμισεις+φιλτρο εννοουνται...

Πιθανοτατα, δεν γνωριζω.
Αλλα ως πρωιν κατοχος DRZ οφειλω να πω οτι αυτος ο κινητηρας ειναι το κατι αλλο και θεωρειται ενας απο τους καλλιτερους πολιτικους μονοκυλινδρους. Τα 50 αλογα απο τα μαμα 35 (δηλαδη 40% πανω) ερχονται χωρις το παραμικρο συμβιβασμο σε αξιοπιστια και με πολυ απολαυστικο τροπο.

yiannis172
19/02/2010, 12:38
και μια φωτο για το καλο......:beer: :beer: :beer:


πρωτος ερωτας......:smokin:


189296

MAG/FMX
19/02/2010, 12:38
Ευχαριστω DR ..................:wave2:
Yani εγω τα ξερω ολα αυτα που πολυ σωστα λες .......... κ ενδιαφερομαι καποιοι που δεν ξερουν να δουν μια γενικη αποψη των πραγματων ........ οπως π.χ ενας 20 χρονος που θελει ενα motard να δει τι παιζει ........ οποτε ξεκινω απο τις πιο οικονομικες λυσεις κ τα tuning που μπορουν να γινουν .......
Μετα θα παμε στα KTM που ειναι ready to race μηχανες .........
Στην πορεια ισως διαπιστωσουμε οτι ενα φτηνοτερο Japan ισως φτασει να στοιχισει , ακριβοτερα απο ενα KTM , ενω παλυ ΚΤΜ δε θα γινει....... η θα γινει .......... αλλαζοντας του ακομα κ αναρτησεις Wp κλπ.............
Επισης σκεφτομαι να το τελειωσω γιατι ολοι με KTM καταλιγουν στο τελος με ιαπωνικο street..... :lol:

yiannis172
19/02/2010, 12:39
μπιχτη για μενα ηταν αυτο ε......:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:


χαιρομαι.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

yiannis172
19/02/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
ρε τι συγκρινετε ? το ΧΤ ειναι μηχανακι σα να το πηρες απο τη λαικη:lol:

μπουρδ@@ο ειναι και θα ειναι δεν πα να του ριξεις και 15.000 ευρω αμα

ειναι απο το καλουπι μουφα....



Πανο ,μουφα για μενα δεν ειναι καμια μηχανη.....ολες εχουν τον λογο υπαρξης τους και ειναι καλυτερες σε καποια σημεια απο αλλες οπως και υστερουν σε αλλους τομεις, απο ανταγωνιστικα μοντελα....:beer:

DrBig
19/02/2010, 12:46
ακομα πρεπει να αναφερουμε και τον 510 της χουσκβαρνα που με ολα τα γιουρο και δε συμμαζευεται βγαζει 55 ροδα με πολυ καλη αξιοπιστια.
Το αντιστοιχο 610 βγαζει 50 μαμα και το καινουργιο 630 θα ειναι πολυ κοντα στα 60.

stefanos
19/02/2010, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οποτε ενα 640 με fcr41 και εκεντροφορο και παλι τους ριχνει,σωστα???
Οι εξατμισεις+φιλτρο εννοουνται...

οχι εάν φοράνε και αυτά εκκεντροφόρο και fcr 41 και εξατμήσεις και φίλτρο.
:p

MAG/FMX
19/02/2010, 12:49
Αρχικα δεν κανουμε συγκρισεις ................
Προοπτικες κοιταμε πανω σε καθε μηχανη , τι μπορει να γινει
Μιλαμε για μεχρι stage 2 απο κει κ περα φευγει απο πολητικη χρηση κ αξιοπιστια ...........
Βγαλτε μου το thread απτις αντιπαραθεσεις , δε θα το ξανακανω , θα πηδιξω απτο παραθυρο κ μετα θα τρελαθω........... κ μη βριζουμε τη μηχανη του αλλου παρακαλω...............
Εναν που πηρε ενα ΧΤ 600 κ εκανε τις βολτουλες του φτηνα κ ωραια κ αξιοπιστα δε θελω να τον βριζουμε κ να του βαζουμε τη θηλεια στο λαιμο κ να παει να παρει κανα μεταχειρα κτμ κ μετα ισως να τραβαει τα βυζια του............

Προοπτικες κοιταμε δεν κανουμε συγκρισεις με φτιαγμενα κτμ
Ενα ιαπωνικο εχει 5 με 7 χιλιαρικα........... να δουμε τι μπορουμε να του κανουμε μεχρι να φτασει 9 με 10 που κανει ενα κτμ η hyski

camen
19/02/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
ακομα πρεπει να αναφερουμε και τον 510 της χουσκβαρνα που με ολα τα γιουρο και δε συμμαζευεται βγαζει 55 ροδα με πολυ καλη αξιοπιστια.
Το αντιστοιχο 610 βγαζει 50 μαμα και το καινουργιο 630 θα ειναι πολυ κοντα στα 60.

:a54: :a54: :a54: :a54: :a54:

camen
19/02/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Αρχικα δεν κανουμε συγκρισεις ................
Προοπτικες κοιταμε πανω σε καθε μηχανη , τι μπορει να γινει
Μιλαμε για μεχρι stage 2 απο κει κ περα φευγει απο πολητικη χρηση κ αξιοπιστια ...........
Βγαλτε μου το thread απτις αντιπαραθεσεις , δε θα το ξανακανω , θα πηδιξω απτο παραθυρο κ μετα θα τρελαθω........... κ μη βριζουμε τη μηχανη του αλλου παρακαλω...............
Εναν που πηρε ενα ΧΤ 600 κ εκανε τις βολτουλες του φτηνα κ ωραια κ αξιοπιστα δε θελω να τον βριζουμε κ να του βαζουμε τη θηλεια στο λαιμο κ να παει να παρει κανα μεταχειρα κτμ κ μετα ισως να τραβαει τα βυζια του............

Προοπτικες κοιταμε δεν κανουμε συγκρισεις με φτιαγμενα κτμ
Ενα ιαπωνικο εχει 5 με 7 χιλιαρικα........... να δουμε τι μπορουμε να του κανουμε μεχρι να φτασει 9 με 10 που κανει ενα κτμ η hyski

Φυσικα και δεν τα βαζουμε με κανεναν...:beer: :beer: :beer: :beer:
Ολα τα μηχανακια εχουν φτιαχτει για να κανουν κατι συγκεκριμμενο...
Κερδισμενος ειναι αυτος που εχει καταλαβει γιατι ειναι φτιαγμενο αυτο που πηρε...:winka:

camen
19/02/2010, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
οχι εάν φοράνε και αυτά εκκεντροφόρο και fcr 41 και εξατμήσεις και φίλτρο.
:p
Ενα drz δλδ με αυτα δεν τα τρωει απο το αντιστοιχο lc4???:look: :look: :look:

XJR_Billy
19/02/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
ρε τι συγκρινετε ? το ΧΤ ειναι μηχανακι σα να το πηρες απο τη λαικη:lol:

μπουρδ@@ο ειναι και θα ειναι δεν πα να του ριξεις και 15.000 ευρω αμα

ειναι απο το καλουπι μουφα....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ότι θες ακους...:lol: :lol:

Ότι να'ναι ...:a47:

DrBig
19/02/2010, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Αρχικα δεν κανουμε συγκρισεις ................
Προοπτικες κοιταμε πανω σε καθε μηχανη , τι μπορει να γινει
Μιλαμε για μεχρι stage 2 απο κει κ περα φευγει απο πολητικη χρηση κ αξιοπιστια ...........
Βγαλτε μου το thread απτις αντιπαραθεσεις , δε θα το ξανακανω , θα πηδιξω απτο παραθυρο κ μετα θα τρελαθω........... κ μη βριζουμε τη μηχανη του αλλου παρακαλω...............
Εναν που πηρε ενα ΧΤ 600 κ εκανε τις βολτουλες του φτηνα κ ωραια κ αξιοπιστα δε θελω να τον βριζουμε κ να του βαζουμε τη θηλεια στο λαιμο κ να παει να παρει κανα μεταχειρα κτμ κ μετα ισως να τραβαει τα βυζια του............

Προοπτικες κοιταμε δεν κανουμε συγκρισεις με φτιαγμενα κτμ
Ενα ιαπωνικο εχει 5 με 7 χιλιαρικα........... να δουμε τι μπορουμε να του κανουμε μεχρι να φτασει 9 με 10 που κανει ενα κτμ η hyski


Περι μοντας-κ@υλας κολοκυθοπιτα.

Η προσωπικη μου αποψη/θεση σε θεματα μετατροπων ειναι οτι σπανια αξιζει κανεις να κανει μετατροπες σε ενα μηχανακι που ξεφευγουν απο τα κλασσικα αναπνοη-εξατμιση-μειγμα, διοτι με τα ιδια χρηματα παιρνεις κατι καλλιτερο που αυτα που θα εχεις με την μοντα, αυτο θα στα δινει μαμα.
Ασε που με ενα γραναζωμα εχεις οτι επιταχυνσεις θες με μηδενικο κοστος. Οι αγγλοι την φιλοσοφια των οποιων ενστερνιζομαι, λενε 'power is useless without control' και συμβουλευουν στα περιοδικα, οταν ριχνουμε λεφτα στις μηχανες μας να τα βαζουμε πρωτα σε αναρτησεις και μετα σ'ολα τ'αλλα....

airpanos
19/02/2010, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
Πανο ,μουφα για μενα δεν ειναι καμια μηχανη.....ολες εχουν τον λογο υπαρξης τους και ειναι καλυτερες σε καποια σημεια απο αλλες οπως και υστερουν σε αλλους τομεις, απο ανταγωνιστικα μοντελα....:beer:

ναι αλλα αν συγκρινεις χτ με κτμ δεν τιθεται θεμα ανταγωνισμου