Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Ποιον ηλεκτρολόγο να προτιμήσω για το πρόβλημά μου;

  1. #1

    Ποιον ηλεκτρολόγο να προτιμήσω για το πρόβλημά μου;

    Καλημέρα έχω ένα vstrom με 76000 χλμ και πρόβλημα στα ηλεκτρικά λόγω μακρόχρονης ακινησίας και μ@λ@κιας του εξουσιοδοτημένου με το συναγερμό. Με λίγα λόγια έχω μια πλεξούδα πουτ@ν@ ανοιγμένη με οξειδωμενες φισες και ενώσεις. Έφτασε ο κόμπος στο χτένι προχθές που έλειωσε η φίσα της γεννήτριας που δινει ρεύμα στον ανορθωτή. Έκοψα τη φίσα και ένωσα πρόχειρα τα καλώδια και η μπαταρία φορτίζει κανονικά 14,5 V. Η ερώτηση μου είναι ποιον ηλεκτρολόγο να εμπιστευτώ. Μένω κοντά στον ΜΙΚΑΕΛΙΑΝ αλλά θα τη ψάξει με το μηχανάκι ή θα κάνει τα απολύτως απαραίτητα; Έχει και περίεργο ωράριο. Άλλη επιλογή είναι κάποιος καλός ηλεκτρολόγος στην Νέα Ιωνία δε θυμάμαι όνομα. Τέλος ο sxelectronics στο Πειραιά. Αν είχε καει ο ανορθωτής εκεί θα το πήγαινα αλλά τωρα που αυτό που θέλω είναι συντήρηση και νέες φισες καλής ποιότητας, δε ξέρω... Καμία ιδέα, πρόταση;

    Υ.Γ. Ολες τις εργασιες στο vstrom τις κανω μόνος μου αλλα στα ρεύματα σηκώνω τα χέρια ψηλά. Δεν έχω ούτε γνώσεις ούτε εργαλεία.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #2
    veteran of the physic war Το avatar του/της bocaros
    Εγγραφή
    10/05/2010
    Μηνύματα
    400
    Φώτης Πολύχρονος ει΄ναι ο ηλεκτρολόγος στην Ν.Ιωνία.

    Τηλ 2102717195.
    AFTER DARK...........

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    ο Μικαελιαν ειναι εξαιρετικος μαστορας...
    αφου μενεις και κοντα, μην το σκεφτεσαι καν...


  4. #4
    Καλός ο Μικαελιαν αλλά το ωράριο του με σκοτώνει. Αν ήταν ανοιχτός και το απογευμα δε θα το συζητουσα
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #5
    Εγώ στον Μικαελιάν μία φορά πήγα, ευχαριστημένος έμεινα. Δεν ξαναπήγα γιατί δεν ξαναείχα θέμα με ηλεκτρικά

    To να καθαρίσεις τις φίσες δεν είναι τίποτα. Πας παίρνεις ένα καθαριστικό χωρίς λάδι, ψεκάζεις καλά, φισώνεις ξεφισώνεις μερικές φορές να τριφτούν οι επαφές, μετά βάλε γράσο και κλείσε.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Εγώ στον Μικαελιάν μία φορά πήγα, ευχαριστημένος έμεινα. Δεν ξαναπήγα γιατί δεν ξαναείχα θέμα με ηλεκτρικά

    To να καθαρίσεις τις φίσες δεν είναι τίποτα. Πας παίρνεις ένα καθαριστικό χωρίς λάδι, ψεκάζεις καλά, φισώνεις ξεφισώνεις μερικές φορές να τριφτούν οι επαφές, μετά βάλε γράσο και κλείσε.
    Τι να καθαρίσω; Οι φισες εχουν ανατιναχτεί!
    Θέλουν αλλαγή με νέες κατά προτίμηση καλύτερης ποιότητας από τις μαμά!
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #7
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    sxelectronics είχα πάει ένα ΑΧ-1 που χα παλιά... Τίμιος και γνώστης. Αλλά να ξέρεις, με πλεξούδα σε τέτοια κατάσταση... πρέπει κάποιος να ασχοληθεί μέρες ολόκληρες...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnpan Προβολή μηνύματος
    sxelectronics είχα πάει ένα ΑΧ-1 που χα παλιά... Τίμιος και γνώστης. Αλλά να ξέρεις, με πλεξούδα σε τέτοια κατάσταση... πρέπει κάποιος να ασχοληθεί μέρες ολόκληρες...
    Αν παίρνει ένας ηλεκτρολόγος 30 € την ώρα και θελει ας πούμε 2 8ωρα να μαζέψει το vstrom, πόσα θα μου ζητήσει; 480 €; Αν είναι τόσα λέω να του κάνω μετατροπή και να του βάλω μανιβέλα! ΄Η να τα δώσω σε εργαλεία και να αρχίσω τα πειράματα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #9
    καλά, δεν εννοουσα τις χαλασμενες, τις γερές έλεγα.

    μεταξύ σοβαρού και σοβαρού, δεν κοιτάς το ενδεχόμενο μεταχειρισμένης πλεξούδας από ebay?

    Επίσης μεταξύ σοβαρού και σοβαρού, επειδή το συζητούσαμε πρόσφατα με έναν φίλο, το να κάνεις δική σου πλεξούδα αν έχεις διαγράμματα (και αν τα καταλαβαίνεις, εννοείται) και την εργοστασιακή για οδηγό είναι πολύ ευκολότερο από όσο αρχικά φαίνεται. Λίγο ζόρι είναι να βρεις καλώδια με τα χρώματα του εργοστασίου.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    καλά, δεν εννοουσα τις χαλασμενες, τις γερές έλεγα.

    μεταξύ σοβαρού και σοβαρού, δεν κοιτάς το ενδεχόμενο μεταχειρισμένης πλεξούδας από ebay?

    Επίσης μεταξύ σοβαρού και σοβαρού, επειδή το συζητούσαμε πρόσφατα με έναν φίλο, το να κάνεις δική σου πλεξούδα αν έχεις διαγράμματα (και αν τα καταλαβαίνεις, εννοείται) και την εργοστασιακή για οδηγό είναι πολύ ευκολότερο από όσο αρχικά φαίνεται. Λίγο ζόρι είναι να βρεις καλώδια με τα χρώματα του εργοστασίου.
    Δυστυχώς τις ώρες
    της Ηλεκτροτεχνίας και του Ηλεκτρολογικού Σχεδίου κοιμόμουν το γαΐδούρι... Αν είχα το χρόνο τις γνώσεις και το χώρο σίγουρα θα το δοκιμαζα, αλλά δεν...
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  11. #11
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς τις ώρες
    της Ηλεκτροτεχνίας και του Ηλεκτρολογικού Σχεδίου κοιμόμουν το γαΐδούρι... Αν είχα το χρόνο τις γνώσεις και το χώρο σίγουρα θα το δοκιμαζα, αλλά δεν...
    Τότε ebay + car.gr για μεταχείρα... και την πας σε εναν ηλεκτρολογο απλα να στην περασει.. 1-2 ώρες θα του παρει
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnpan Προβολή μηνύματος
    Τότε ebay + car.gr για μεταχείρα... και την πας σε εναν ηλεκτρολογο απλα να στην περασει.. 1-2 ώρες θα του παρει
    Αν μου πει ο ηλεκτρολόγος ότι
    θέλω νέα πλεξούδα τότε ίσως ακολουθήσω τη συμβουλή σου.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #13
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αν μου πει ο ηλεκτρολόγος ότι
    θέλω νέα πλεξούδα τότε ίσως ακολουθήσω τη συμβουλή σου.
    δεν ξερω αν θα στο πει... εξαρταται απο τον ανθρωπο, την αναγκη του, και το πόσο χρόνο έχει να σου διαθεσει.
    Ξέρω όμως ότι έτσι όπως την περιγράφεις εσύ την πλεξούδα σου, ή θα πρέπει ένας ηλεκτρολόγος να τη δει και να τη μετρήσει όλη λεπτομερώς... ή παίζει να φας τα νιάτα σου στα συνεργεία.
    Επειδή έχω φτιάξει από το μηδέν και διορθώσει μερικές σάπιες πλεξούδες (αυτοματιστής σπούδασα) ξέρω πόσο ρίσκο είναι να το πας κάπου και την αλλη μέρα να σου πουν "είναι έτοιμο"
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  14. #14
    Γι' αυτό άνοιξα αυτό το νήμα, για να μου προτείνετε τον καλύτερο επαγγελματία! Πάντως λέω να το πάω στο Πολύχρονο στη Νέα Ιωνία μιας και έχω ακούσει ότι τη ψάχνει γενικώς τη μοτοσυκλέτα και δε βαριέται. Με βολεύει που είναι ανοιχτός και απόγευμα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Δεν νομιζω ότι καποιος ηλεκτρολόγος θα κατσει να φτιαξει πλεξουδα από την αρχη και θα κανει μια βδομαδα να την φτιαξει και θα κοστισει πολύ περισσοτερο από μια μεταχειρισμενη και ισως να μην είναι και το καλυτερο αποτέλεσμα.Καπου εχω δει φωτο με τις φισες στο δικο σου v strom,το θεμα είναι να βρει γιατι εγινε ετσι.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. να ρωτήσω για το φρενάρισμα?
    από nimbus στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2009, 15:03
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 12:28
  3. μαμα, μπαμπα να σας γνωρίσω το αγορι μου
    από dukeandthecity στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2005, 15:18
  4. WP για Το ΧΤακι μου
    από danaos75 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 20:54
  5. Καμια ιδεα για το προβλημα της μηχανης....
    από iannis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2004, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF