Σελίδα 10 από 141 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314152060110 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 2101

Θέμα: Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')

  1. #136
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά δε κατάλαβα το ποστ σου.
    Αυτοσαρκάζεσαι που δε γνώριζες ότι έχεις επώνυμα εργαλεία ή θεωρείς σκουπίδια τα Gedore;
    Δεν διάβασες καλά ή δεν διατύπωσα σωστά. Τα Gedore τα έχω σπίτι μου!!!!
    Και είναι τα μονά καλά που έχω. Όλα τα αλλά είναι ότι να ΄ναι αλλά μια χαρά κάνω χρόνια τώρα την δουλεία μου.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  2. #137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Δεν διάβασες καλά ή δεν διατύπωσα σωστά. Τα Gedore τα έχω σπίτι μου!!!!
    Και είναι τα μονά καλά που έχω. Όλα τα αλλά είναι ότι να ΄ναι αλλά μια χαρά κάνω χρόνια τώρα την δουλεία μου.
    Αν επιτρέπεται τι δουλειά κάνεις;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #138
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αν επιτρέπεται τι δουλειά κάνεις;
    Σε βιδοποιια δουλεύω. Όλη μέρα ρυθμίζω , σεταρω και επισκευάζω μηχανές παράγωγης.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #139
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αν επιτρέπεται τι δουλειά κάνεις;
    Σε βιδοποιια δουλεύω. Όλη μέρα ρυθμίζω , σεταρω και επισκευάζω μηχανές παράγωγης.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  5. #140
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Σε βιδοποιια δουλεύω. Όλη μέρα ρυθμίζω , σεταρω και επισκευάζω μηχανές παράγωγης.
    CNC;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #141
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    CNC;
    χαχαχα.τυχερός θα ήμουν.μην ψάχνεις τέτοια στην ελλάδα,λίγα είναι.κάτι μηχανές 30και 40 ετών!

  7. #142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    χαχαχα.τυχερός θα ήμουν.μην ψάχνεις τέτοια στην ελλάδα,λίγα είναι.κάτι μηχανές 30και 40 ετών!
    Δεν είναι καθόλου λίγα, είναι πάρα πολλά. Εγώ σε τέτοια δούλευα 15 χρόνια και τώρα δουλεύω σε μηχανουργείο-συνεργείο πλοίων. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτές οι δουλειές δεν έχουν ανάγκη από τοπ ποιότητα εργαλείων χειρός. Εκεί που χρειάζεσαι ποιότητα είναι στα μηχανήματα, στα κοπτικά εργαλεία, κλπ. Αντιθέτως στα συνεργεία που το εργαλείο χειρός είναι το ψωμί τους δύσκολα θα βρεις σκουπίδια.

    edit: Εγώ δουλεύω σε ένα συνεργείο πλοίων, στη κατασκευή (τόρνοι, φρέζες,κλπ). Τα κλειδιά που έχω είναι μια αγνωστη μάρκα, δε την έχω ξαναδεί, για τα πανηγύρια. Πιάνω όμως κλειδί 1-2 φορές την ημέρα. Στο υπόγειο που είναι το συνεργείο, που λύνουν και δένουν όλη μέρα τα εργαλεία τους είναι τοπ!
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 08/11/2015 στις 22:54.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #143
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Ας επαναφέρω λίγο το θέμα από εκεί περίπου που ξεκίνησε.
    Διαβάζοντας εδώ για εάν ή όχι και κατά πόσο χρειαζόμαστε πανάκριβα και αθάνατα εργαλεία για να κάνουμε τις δουλείες μας στα μηχανάκια μας , έβαλα τα γέλια σκεφτόμενος τι εργαλεία έχω διαθέσιμα στο εργοστάσιο για να βγάλω παράγωγη.
    ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ . αυτά έχω και όμως κάνω την δουλεία μου .
    Μην τρελαθούμε. Ένα μέτριο σετ από όλα τα εργαλεία φτάνουν για εμάς τους θνητούς.
    Νομίζω ότι σου ξέφυγαν τα σημεία που όλοι μαζί συμφωνήσαμε ότι τα φθηνά εργαλεία είναι μια χαρά για να κάνει τη δουλειά του ο ερασιτέχνης, μη απαιτητικός χρήστης. Ειδικά εγώ που ήμουν ο πρώτος που πρότεινε την αγορά καλύτερων εργαλείων τόνισα ότι για τον περιστασιακό χρήστη είναι προτιμότερη μερικές φορές η αγορά φθηνών εργαλείων και το είπα όταν τα παιδιά έψαχναν πραγματικά για προσφορές στις οποίες θα πλήρωναν πολύ περισσότερα γι' αυτό που θα έπαιρναν. Νομίζω ότι το θρεντ έχει κάνει στροφή και ασχολούμαστε με εργαλεία όλων των κατηγοριών και ποιοτήτων και αυτό είναι το σωστό, διότι δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες ούτε την ίδια τρέλα.

    Μερικές φορές μας χρειάζεται το καλό εργαλείο και δεν το καταλαβαίνουμε. Δεν χωράει το καρυδάκι μέσα σε μια τρύπα, δεν μπορεί το γερμανικό να πιάσει μια βίδα και λύνουμε το μισό μηχάνημα πάνω ή παραπλεύρως της βίδας για να αποκτήσουμε πρόσβαση σε αυτή. Με ένα καρυδάκι πιο λεπτό, με ένα καρυδάκι 3/8, με ένα καρυδάκι σπαστό ή με μια προέκταση με κεφαλή μπίλιας ίσως είχαμε καταφέρει να λύσουμε την κρεμαργιέρα χωρίς να βγάλουμε τα ιμιαξόνια. (παράδειγμα φέρνω). Τα σπαστά καρυδάκια όμως ή οι προεκτάσεις με κεφαλή μπίλιας δε μπορεί να είναι άθλιας ποιότητας επειδή θα χρησιμοποιηθεί μια φορά. Γιατί εκείνη την μια φορά θα μείνουμε με το εργαλείο μισολυμένο.
    Στα σύγχρονα αυτοκίνητα δε χωράει να μπει ούτε κλειδί, ούτε χέρι πουθενά. Εγώ δεν είμαι επαγγελματίας αλλά έχω βρεθεί σε καταστάσεις που αν το εργαλείο ήταν λίιιιιγο πιο χοντροκομένο θα έμενα με το μισό αμάξι στο πίσω κάθισμα.
    Ένα κινέζικο κατσαβίδι ξέρεις τι μπορεί να κάνει στην βίδα που συγκρατεί τα δισκόφρενα για να μη γυρίζουν μέχρι να βάλουμε τον τροχό? Δλδ να μη μπορώ να αλλάξω ουτε δισκόπλακες στο αμάξι μου?

    Και αφού το αμτεκ κατσαβίδι μου έσπασε και μου χάλασε λίγο τη βίδα, λεω θα πάρω ένα σφυροκατσάβιδο. Και αγοράζω ένα φορς. Του κοτσάρω και τις μύτες λιντλ που είχα πάρει και του ρίχνω μια καλή σφυριά με το σφυρί μακο. Ένα μικρό κομματάκι απ' την άκρη του σφυριού φεύγει και είμαι τυχερός που δε μου μπήκε στο μάτι. Το σφυροκατσάβιδο έκανε τη δουλειά του έσπασε τη μύτη. Πάω λοιπόν στο συνοικιακό μαγαζάκι και του λέω να μου δώσει την καλύτερη μύτη μεγέθους ph3 που έχει. Τα μαγαζάκια αυτά δεν έχουν χύμα καλές μύτες και μου δίνει μια συλλογή της της wera (έστω και αν είναι rebranded για άλλη μάρκα) τις οποίες τις πληρώνω αδρά και αποσταμένα γιατί δε μπορώ να κάνω αλλιώς. Επιστρέφω στο σπίτι μου και ρίχνω άλλη μια καλή σφυριά. Η μύτη έκανε τη δουλειά της. Χάλασε τη βίδα γιατί το αμτεκ την είχε περιποιηθεί κατάλληλα. Τώρα θα πρέπει να ανέβω στο σπίτι να πετάξω μια μπαλαντέζα για να τρυπήσω τη βίδα διότι το μαγαζάκι αυτό δεν έχει εξολκέα για χαλασμένες βίδες (και επειδή αυτές οι βίδες είναι πιο πιθανό να τον σπάσουν). Το τρυπανάκι 2,3 δεν το έχω γιατί οι συλλογές που έχουν όλα τα νούμερα ειναι πανάκριβες και εγώ πήρα μια με 10 ευρώ μαζί με μεταλλική κασετίνα για να τα έχω όμορφα ταχτοποιημένα τα τρυπανάκια μου και να κάνω τη δουλειά μου. Δεν το έχω γιατί το χρησιμοποίησα μια φορά και μου έσπασε-χαλασε (εδώ και αν παίζει ρόλο η ποιότητα!). Πάω λοιπόν πάλι στο γωνιακό μαγαζάκι που δεν έχει 2,3 τρυπάνι. Να συνεχίσω?

    Την επόμενη φορά που θα νομίζω ότι έχω σφυροκατσάβιδο θα χαλάσει το σφυροκατσάβιδο γιατί αυτά τα εργαλεία δεν πρέπει να τα παίρνεις φθηνά.

    Όλα αυτά για μια γμν βίδα. Επειδή δεν είχα ένα κατσαβίδι να την πιάσει καλά. Να του ρίξω μια ματσουκιά να ξεκολλήσει και μετά να βάλω το γερμανικό στην εξάγωνη υποδοχή που έχει μπροστά απ τη λαβή ώστε να την ξεβιδώσω.

    Ποιος δεν έχει βρεθεί σε μια παρόμοια περίπτωση? Ποιος φοβάτε να βάλει χέρι σε πράγματα πολύ απλά, που έχει τις γνώσεις να τα κάνει αλλά δεν τα κάνει γιατί την προηγούμενη φορά του έτυχε κάτι παρόμοιο και πλέον νομίζει ότι χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο? Τίποτα δε χρειάζεται, λίγο καλύτερα εργαλεία χρειάζεται.

    Ένα καλό σταυρωτό κατσαβίδι (όχι μαγνητικό) το πιέζεις λίγο επάνω στη βίδα και μετά πιάνεις την άλλη άκρη της βίδας, το κρεμάς ανάποδα και δεν πέφτει. Για τέτοια εφαρμογή μιλάμε!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Τα Gedore τα έχω σπίτι μου!!!!
    Και είναι τα μονά καλά που έχω.
    Αυτά είναι Ιndiaνικα, δεν είναι godore. Τα έβγαζε για την τοπική αγορά στις ινδίες πριν πολλά χρόνια. Τώρα το εργοστάσιο εκείνο έχει κλείσει. Είναι αυτά που πριν μερικά ποστ έγραψα ότι πέρασαν τα σύνορα και μέχρι να αυτοκαταστραφεί και το τελευταίο κάνουν ζημιά στην φίρμα της γιατί ο κόσμος νομίζει ότι αυτά είναι gedore. Τα φορς είναι καλύτερα απ' αυτά.

    Σε απογοήτευσα?
    Sent from me using a computer.

  9. #144
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Λίγες σελίδες πριν ανέφερα ένα πανασονκ που δουλεύει μέσα στο νερό.

    nice, ώρα είναι τώρα να μπει και το δίλημμα υδρόψυκτο VS αερόψυκτο.

    άσε μας ρε σουπιά λέμε, ωφού
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #145
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    nice, ώρα είναι τώρα να μπει και το δίλημμα υδρόψυκτο VS αερόψυκτο.

    άσε μας ρε σουπιά λέμε, ωφού
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nepros spaner2.jpg 
Προβολές:	262 
Μέγεθος:	46,3 KB 
ID:	344598

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nepros4.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	73,3 KB 
ID:	344599



    Για να μάθεις να μιλάς πιο ομορφα!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 09/11/2015 στις 15:18.
    Sent from me using a computer.

  11. #146
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Αλλά επειδή ξέρω τις αδυναμίες σου..

    Διάλεξε μια, όλες ίδιες είναι!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nepros.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	47,8 KB 
ID:	344600

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nepros2.jpg 
Προβολές:	248 
Μέγεθος:	37,2 KB 
ID:	344601

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nepros leather.jpg 
Προβολές:	248 
Μέγεθος:	68,8 KB 
ID:	344602
    Sent from me using a computer.

  12. #147
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Και μία για τον Grafton 505 επειδή του το υποσχέθηκα.

    ktc vs snap on

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nepros vs snapon.jpg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	69,8 KB 
ID:	344603
    Sent from me using a computer.

  13. #148
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nepros spaner2.jpg 
Προβολές:	262 
Μέγεθος:	46,3 KB 
ID:	344598

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nepros4.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	73,3 KB 
ID:	344599



    Για να μάθεις να μιλάς πιο ομορφα!
    Ρε φίλε γιατί μου το κάνεις αυτό ? Τι σου έκανα ? Αυτή η εταιρία είναι ο μεγάλος μου πόθος, όταν τα πρωτοείδα τρελάθηκα μαζί τους και άρχισα να ασχολούμαι με εργαλεία. Που θα μου πάει κάποια μέρα θα πάω JAPAN και θα πάρω αυτά που θέλω.

  14. #149
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε γιατί μου το κάνεις αυτό ? Τι σου έκανα ? Αυτή η εταιρία είναι ο μεγάλος μου πόθος, όταν τα πρωτοείδα τρελάθηκα μαζί τους και άρχισα να ασχολούμαι με εργαλεία. Που θα μου πάει κάποια μέρα θα πάω JAPAN και θα πάρω αυτά που θέλω.
    Να μου το πεις να σε δώσω παραγγελία.
    Sent from me using a computer.

  15. #150
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Να μου το πεις να σε δώσω παραγγελία.
    Μακάρι να γίνει να μπορέσω να πάω κάποτε και σου φέρνω ότι θέλεις

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2017, 14:36
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Alpinestars Tech Tool Pack - Τσαντάκι μέσης με θέση για εργαλεία
    από 675 στο forum Αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2016, 16:46
  3. Tool box (εργαλειοθήκη) for Tenere '08
    από xtkoulas στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:45
  4. ONE for the money,TWO for the show,THREE for the girl
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 08:48
  5. Pink Panther (for TManiac)
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF