Σελίδα 31 από 45 ΠρώτοΠρώτο ... 21262728293031323334353641 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 451 έως 465 από 665

Θέμα: Τελική ταχύτητα V strom 650

  1. #451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Kαμία αντίρηση για τα "κοντερίσια"
    Αλλά...
    Εβαλες ποτέ κανα GPS πάνω στο μηχανάκι σου ,ώστε να δείς ,πόσα παραπάνω γράφει το κοντέρ του ΣτρώΜατος ???
    Εννοείται πως όχι και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Δεν κάνω ρεπορτάζ. Έχω αλλάξει δέκα μηχανές και τρία αυτοκίνητα. Όλα τα οχήματα μου τα έφτασα στην τελική τους εκεί που θεωρούσα ότι μπορώ και σε δρόμους χωρίς κατοίκους. Για ποιόν λόγο να βάλω GPS? Όσο κλέβει, κλέβει, όλα τα κοντέρ χάνουν από ένα σημείο και μετά. Είτε είναι αυτοκίνητό είτε είναι μοτοσυκλέτα. Δεν έχω αρρώστια με την τελική για να μπω σε τέτοια διαδικασία και ούτε η μοτοσυκλέτα του θέματος είναι για να κυνηγάς τελικές.
    Αν εσύ ότι καβαλάς βάζεις GPS τότε το συγκεκριμένο θέμα και μηχανή δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν.

  2. #452
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από venumis Προβολή μηνύματος
    Εννοείται πως όχι και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Δεν κάνω ρεπορτάζ. Έχω αλλάξει δέκα μηχανές και τρία αυτοκίνητα. Όλα τα οχήματα μου τα έφτασα στην τελική τους εκεί που θεωρούσα ότι μπορώ και σε δρόμους χωρίς κατοίκους. Για ποιόν λόγο να βάλω GPS? Όσο κλέβει, κλέβει, όλα τα κοντέρ χάνουν από ένα σημείο και μετά. Είτε είναι αυτοκίνητό είτε είναι μοτοσυκλέτα. Δεν έχω αρρώστια με την τελική για να μπω σε τέτοια διαδικασία και ούτε η μοτοσυκλέτα του θέματος είναι για να κυνηγάς τελικές.
    Αν εσύ ότι καβαλάς βάζεις GPS τότε το συγκεκριμένο θέμα και μηχανή δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν.
    Το πόσο κλέβει το κοντέρ δεν έχει σχέση με την τελική ταχύτητα και αν το πηγαίνεις τέρμα κλπ.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Το 1000άρι δηλαδή πόσο βγάζει;
    Δεν έχει τεράστια διαφορά στην τελική, προσωπικά το έχω φτάσει το 1000αρι στα 235 αλλά έτσι και αλλιώς δεν σημαίνει ότι επειδή είναι 1000 θα πάει σχεδόν τα διπλάσια από το 650 .Είναι η κατηγορία τέτοια της μηχανής που και να μπορεί το μοτέρ δεν σε αφήνουν αλλά πραγματα να το πας πιο πάνω, ένα από αυτά γενικά είναι η αεροδυναμικη σε αυτές τις μοτοσυκλέτες. Το ωραίο στο 1000αρι είναι πως φτάνει την τελική από το 650αρι όχι κατά πόσο την περνάει.

  4. #454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Το πόσο κλέβει το κοντέρ δεν έχει σχέση με την τελική ταχύτητα και αν το πηγαίνεις τέρμα κλπ.
    Έχει φίλε μου γιατί το κλέψιμο σε όλα τα κοντέρ είναι σταδιακο, στα 60χλμ/ωρα ας πούμε όλα τα κοντέρ δείχνουν τα πραγματικά. Συνήθως από τα 110 και πάνω αρχίζουν να χάνουν.(είναι λάθος όρος το κλέβουν)

  5. #455
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από venumis Προβολή μηνύματος
    Έχει φίλε μου γιατί το κλέψιμο σε όλα τα κοντέρ είναι σταδιακο, στα 60χλμ/ωρα ας πούμε όλα τα κοντέρ δείχνουν τα πραγματικά. Συνήθως από τα 110 και πάνω αρχίζουν να χάνουν.(είναι λάθος όρος το κλέβουν)
    Και μόνος σου το είπες.κλεβουν και στα 110.
    Εγώ πχ το τσεκαρα κάποια στιγμή στην αρχή για να ξέρω πόσο κοντά στα όρια ταχύτητας είμαι και,όπως είπα,αν δεν κάνω λάθος στα 120-140 κλέβει 10% σχεδόν.τωρα αν είναι 9 η 11 δεν με νοιάζει κιόλας.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  6. #456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Και μόνος σου το είπες.κλεβουν και στα 110.
    Εγώ πχ το τσεκαρα κάποια στιγμή στην αρχή για να ξέρω πόσο κοντά στα όρια ταχύτητας είμαι και,όπως είπα,αν δεν κάνω λάθος στα 120-140 κλέβει 10% σχεδόν.τωρα αν είναι 9 η 11 δεν με νοιάζει κιόλας.
    Στα 120χλμ/ωρα είναι πάρα πολύ το 10% δεν μπορεί να χάνει ή κλέβει τόσο πολύ.
    Σε τι όχημα το είδες αυτό?

  7. #457
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από venumis Προβολή μηνύματος
    Στα 120χλμ/ωρα είναι πάρα πολύ το 10% δεν μπορεί να χάνει ή κλέβει τόσο πολύ.
    Σε τι όχημα το είδες αυτό?
    Για vstrom δεν μιλάμε;
    Τώρα να θυμάμαι τόσο λάθος;τι να πω;
    Θα το ξανατσεκαρω με την πρώτη ευκαιρία.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #458
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Γιατί να χάνουν με ντίζα είναι;

    Παρεπιπτόντως το δικό μου δεν χάνει.
    Παλιά έχαναν που ήταν με ντίζες και μαγνήτες...

  9. #459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Για vstrom δεν μιλάμε;
    Τώρα να θυμάμαι τόσο λάθος;τι να πω;
    Θα το ξανατσεκαρω με την πρώτη ευκαιρία.
    Ναι ρε συ δεν μπορεί να χάνει 10% στα 120 χλμ/ωρα μιλάμε για 12χλμ/ωρα

  10. #460
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από venumis Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε συ δεν μπορεί να χάνει 10% στα 120 χλμ/ωρα μιλάμε για 12χλμ/ωρα
    Μια χαρά μπορεί να χάνει τόσο. Το δικό μου χάνει 8%. (χτζ)

    Επίσης αν κάποιος αλλάξει γρανάζια τότε το ποσοστό εκτοξεύεται! (Αν παίρνει δεδομένα με ηλεκτρονικό τρόπο απ' το σασμαν).

    Στα 200 χλμ μπορεί άνετα να έχει 180 πραγματικά!

    Ένας καλός τρόπος να το διαπιστώσεις είναι και το gearingcomander (google it) όπου σου δείχνει τα πραγματικά χλμ στις στροφές που επιθυμείς.
    Sent from me using a computer.

  11. #461
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Here

    http://www.gearingcommander.com/

    Φτάνει τις 8800 με 6η? Πόσα χλμ δείχνει εκεί?
    Βάλε στο rpm to display όποιες στροφές θέλεις και βρες την απόκλιση του κοντέρ. Φυσικά το μηχανάκι πρέπει να έχει όλα τα στοιχεία ίδια. Αυτό που έβαλα εγώ είναι για μηχανάκι στοκ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	suzi.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	97,4 KB 
ID:	386529
    Sent from me using a computer.

  12. #462
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από venumis Προβολή μηνύματος
    Εννοείται πως όχι και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Δεν κάνω ρεπορτάζ. Έχω αλλάξει δέκα μηχανές και τρία αυτοκίνητα. Όλα τα οχήματα μου τα έφτασα στην τελική τους εκεί που θεωρούσα ότι μπορώ και σε δρόμους χωρίς κατοίκους. Για ποιόν λόγο να βάλω GPS? Όσο κλέβει, κλέβει, όλα τα κοντέρ χάνουν από ένα σημείο και μετά. Είτε είναι αυτοκίνητό είτε είναι μοτοσυκλέτα.
    Οχι "γρήγορε" ,κάνεις λάθος ,δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
    Υπάρχουν κοντέρ που είναι εξαιρετικά ακριβή (+1% απόκλιση - βλ. Transalp 650)
    Υπάρχουν κοντέρ που είναι λίγο αισιόδοξα. (+3% απόκλιση - βλ. GS 650)
    Υπάρχουν κοντέρ που είναι πολύ αισιόδοξα. (+ 10-12% απόκλιση - βλ. XT660Z Tenere)
    Υπάρχουν και κοντέρ που είναι γελοιωδώς αισιόδοξα.(+ 15% απόκλιση - βλ.Στρώμα)

    Μάθε λοιπόν από κάποιον που το'χει τσεκάρει πολλαπλά ,ότι όταν βλέπεις 200 ,έχεις 170.

    Μια χαρά πολλά είναι τα 170 ,και μια χαρά τίμιο ,δυνατό ,αξιόπιστο ,κ ταξιδιάρικο είναι το Στρώμα
    αλλά 200 ΔΕΝ πάει !!!

    Και για να μην το αδικήσω κιόλας ,καταφέρνει να ανεβάσει λίγες στροφές ακόμα υπό ευνοϊκές συνθήκες (παρατεταμένη κατηφοριά -ή- ευθεία με ευνοϊκό άνεμο)
    κ να πλησιάσει πολύ κοντά στα 180 (178,5 για την ακρίβεια)
    Εκεί είσαι δηλ (178,5) όταν θα δεις 210 στο κοντέρ σου...για να γνωρίζεις.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από venumis Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω αρρώστια με την τελική για να μπω σε τέτοια διαδικασία και ούτε η μοτοσυκλέτα του θέματος είναι για να κυνηγάς τελικές.
    Πάντως από τα γραπτά σου ,φαίνεται σα να έχεις αρρώστεια με την τελική ,κ να την κυνηγάς κιόλας ,του Στρώματος τουλάχιστον.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από venumis Προβολή μηνύματος
    Αν εσύ ότι καβαλάς βάζεις GPS τότε το συγκεκριμένο θέμα και μηχανή δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν.
    Δηλαδή ,για να καταλάβω ,
    παραδέχεσαι οτι έχεις άγνοια επί του θέματος ,αφού ποτέ δεν έχεις τσεκάρει την πραγματικότητα των ενδείξεων του χλμτρητή σου
    και ταυτόχρονα θεωρείς ότι δεν θα πρέπει να έχουν άποψη ,όσοι έχουν ασχοληθεί κ το'χουν τσεκάρει...

    ΟΚ...σε αφήνω στ'όνειρό σου.
    Δε'ναι τίποτα ,γύρνα πλευρό ,κλείσε τα μάτια ,κ θα ξαναδείς τα 200 να χαμογελάσει το χειλάκι σου.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  13. #463
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Οχι "γρήγορε" ,κάνεις λάθος ,δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
    Υπάρχουν κοντέρ που είναι εξαιρετικά ακριβή (+1% απόκλιση - βλ. Transalp 650)
    Υπάρχουν κοντέρ που είναι λίγο αισιόδοξα. (+3% απόκλιση - βλ. GS 650)
    Υπάρχουν κοντέρ που είναι πολύ αισιόδοξα. (+ 10-12% απόκλιση - βλ. XT660Z Tenere)
    Υπάρχουν και κοντέρ που είναι γελοιωδώς αισιόδοξα.(+ 15% απόκλιση - βλ.Στρώμα)

    Μάθε λοιπόν από κάποιον που το'χει τσεκάρει πολλαπλά ,ότι όταν βλέπεις 200 ,έχεις 170.

    Μια χαρά πολλά είναι τα 170 ,και μια χαρά τίμιο ,δυνατό ,αξιόπιστο ,κ ταξιδιάρικο είναι το Στρώμα
    αλλά 200 ΔΕΝ πάει !!!

    Και για να μην το αδικήσω κιόλας ,καταφέρνει να ανεβάσει λίγες στροφές ακόμα υπό ευνοϊκές συνθήκες (παρατεταμένη κατηφοριά -ή- ευθεία με ευνοϊκό άνεμο)
    κ να πλησιάσει πολύ κοντά στα 180 (178,5 για την ακρίβεια)
    Εκεί είσαι δηλ (178,5) όταν θα δεις 210 στο κοντέρ σου...για να γνωρίζεις.



    Πάντως από τα γραπτά σου ,φαίνεται σα να έχεις αρρώστεια με την τελική ,κ να την κυνηγάς κιόλας ,του Στρώματος τουλάχιστον.


    Δηλαδή ,για να καταλάβω ,
    παραδέχεσαι οτι έχεις άγνοια επί του θέματος ,αφού ποτέ δεν έχεις τσεκάρει την πραγματικότητα των ενδείξεων του χλμτρητή σου
    και ταυτόχρονα θεωρείς ότι δεν θα πρέπει να έχουν άποψη ,όσοι έχουν ασχοληθεί κ το'χουν τσεκάρει...

    ΟΚ...σε αφήνω στ'όνειρό σου.
    Δε'ναι τίποτα ,γύρνα πλευρό ,κλείσε τα μάτια ,κ θα ξαναδείς τα 200 να χαμογελάσει το χειλάκι σου.
    Ναι ρε μάγκα έχω άγνοια για τα χιλιόμετρα που θα μου βγάλει το GPS. Το κοντέρ κοιτάω.
    Κάποιος ρώτησε την τελική κ εγώ που είχα την μηχανή του απάντησα.
    Όλα τα άλλα είναι και καλά να είχαμε να λέγαμε ότι τάχα ξέρουμε κάτι.

    Δεν έχω κάποιο κόμπλεξ για το πόσο πάει ή δεν πάει το vstrom.
    Εσύ φαίνεται ότι σε τρώει κάτι .

  14. #464
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.541
    Δεν πειράζει που έχεις άγνοια... Το βασικό είναι να επιμένεις στην άποψη σου ότι έχεις δίκιο.. Να το διανθιζεις με την εμπειρία σου από δύο γενιές του στρομα, την συνολική σου εμπειρία από υπόλοιπα διτροχα και τετράχρονα και να κλείνεις το συλλογισμό σου, με το "τόσα γράφει το κοντέρ, τόσα λέω"..

    Αυτή είναι άποψη!! Σου λέει ο άλλος χάνει 10% δοκιμασμένο με GPS και εσύ να λες όχι ρε πολλά μου φαίνονται.. Επιχείρημα όχι αστεία!!

  15. #465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Δεν πειράζει που έχεις άγνοια... Το βασικό είναι να επιμένεις στην άποψη σου ότι έχεις δίκιο.. Να το διανθιζεις με την εμπειρία σου από δύο γενιές του στρομα, την συνολική σου εμπειρία από υπόλοιπα διτροχα και τετράχρονα και να κλείνεις το συλλογισμό σου, με το "τόσα γράφει το κοντέρ, τόσα λέω"..

    Αυτή είναι άποψη!! Σου λέει ο άλλος χάνει 10% δοκιμασμένο με GPS και εσύ να λες όχι ρε πολλά μου φαίνονται.. Επιχείρημα όχι αστεία!!
    Συνέχισε την έρευνα σου και μπες και στα υπόλοιπα μοντέλα.Εδω δεν νομίζω ότι έχεις να πεις κάτι.
    Άντε πήγαινε για ύπνο μην πάθεις και τίποτα!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF