Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 59

Θέμα: Ιμάντας μετάδοσης φιτίλια.

  1. #31
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ε ναι.... Αφού μετά από 1000χλμ τΖέπωσε κι άλλον έναν ιμάντα (αντί να τον βάλει δωρεάν και να του ζητήσει και συγγνώμη αφού το λάθος έγινε στο μαγαζί του ΕΣΤΩ κι αν αυτός έλλειπε), και δεν έπαθε και τίποτα χειρότερα ο πελάτης....

    Ό,τι να 'ναι όμως...
    Την διαφορά κατάλαβα ότι πήρε ο μάστορας. Την διαφορά του ιμιτα μα τον γνήσιο. Μπορεί και να έκανα λάθος αλλά έτσι νομίζω είπε

    edit
    ναι ρε Νικόλα ο άνθρωπος πλήρωσε την διαφορά γνήσιου με ιμιτα, πήρε τον γνήσιο κι έφυγε.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    @ yiannis 172
    Ενα απλο λαθος στην τοποθετηση που εχουμε κανει με φιλο στο downtown και αν δεν το εχεις ξανακανει δεν το παιρνεις κατευθειαν χαμπαρι ειναι οταν βαλεις το φυγοκεντρικο πισω να μην το ανοιξεις για να μπει ο ιμαντας μεσα και να "μακρυνει" και βαζοντας το βαριατορ εμπρος να παταει ο ιμαντας μεσα και να σφιξεις τα πιατα του βαριατος μαζι με τον ιμαντα.
    Βεβαια βαζοντας μπροστα καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα αλλα το μηχανακι "δουλευει".
    Και βεβαια το αναποδο οπως ειπε και πιο πανω ο bowleno.
    Εγω πιστευω οτι οντως δεν ηταν για το συγκεκριμενο σκουτερ ο ιμαντας.
    Ευτυχως παντως δεν ειχες περεταιρω θεματα.
    Καλα χλμ!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ε ναι.... Αφού μετά από 1000χλμ τΖέπωσε κι άλλον έναν ιμάντα (αντί να τον βάλει δωρεάν και να του ζητήσει και συγγνώμη αφού το λάθος έγινε στο μαγαζί του ΕΣΤΩ κι αν αυτός έλλειπε), και δεν έπαθε και τίποτα χειρότερα ο πελάτης....

    Ό,τι να 'ναι όμως...
    Αυτά δεν παίζουν στην ΅Ελλάδα φίλε μου, σπάνια φαινόμενα.

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Την διαφορά κατάλαβα ότι πήρε ο μάστορας. Την διαφορά του ιμιτα μα τον γνήσιο. Μπορεί και να έκανα λάθος αλλά έτσι νομίζω είπε

    edit
    ναι ρε Νικόλα ο άνθρωπος πλήρωσε την διαφορά γνήσιου με ιμιτα, πήρε τον γνήσιο κι έφυγε.
    Η ταλαιπωρία και ο χρόνος που έχασε ο πελάτης του δεν μετράνε πουθενά; Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει θα ήταν να του τον δώσει δώρο. Δεν σώθηκε κανείς με 20 ευρώ αλλά έτσι δείχνεις ότι αναγνωρίζεις το λάθος σου και ότι σέβεσε τον πελάτη σου.

  5. #35
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Η ταλαιπωρία και ο χρόνος που έχασε ο πελάτης του δεν μετράνε πουθενά; Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει θα ήταν να του τον δώσει δώρο. Δεν σώθηκε κανείς με 20 ευρώ αλλά έτσι δείχνεις ότι αναγνωρίζεις το λάθος σου και ότι σέβεσε τον πελάτη σου.
    να κανω μια ερωτηση ετσι απο περιεργεια? εσυ τι μαγαζι εχεις?

  6. #36
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Η ταλαιπωρία και ο χρόνος που έχασε ο πελάτης του δεν μετράνε πουθενά; Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει θα ήταν να του τον δώσει δώρο. Δεν σώθηκε κανείς με 20 ευρώ αλλά έτσι δείχνεις ότι αναγνωρίζεις το λάθος σου και ότι σέβεσε τον πελάτη σου.
    Ναι μετράνε και η ταλαιπωρία και ο χρόνος που έχασε ο πελάτης. Δίκιο έχεις αλλά νομίζω ότι έδειξε ότι το λάθος ήταν δικό τους και του έδωσε τον γνήσιο ιμάντα αφού του αφαίρεσε την αξία του ιμιτα που είχε ήδη πληρώσει και προσφέρθηκε να κάνει την εργασία αντικατάστασης δωρεάν. Τίμιο το βρίσκω.
    Μπορεί βέβαια επειδή η εργασία δεν έχει ιδιαίτερες δυσκολίες άρα είναι χαμηλού κόστους να το έκανε, για μένα όμως σημασία έχει ότι παραδέχτηκε το λάθος του και "αποζημίωσε" έστω και λεκτικά τον πελάτη του.

    Σε αντίστοιχη δικιά μου περίπτωση ο μάστορας και "φίλος" όχι μόνο έκανε αβαβα την ματσολιά του αλλά πήγε να μου φάει και την αλουμινένια ποδιά του κινητήρα στο DR μου.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Η ταλαιπωρία και ο χρόνος που έχασε ο πελάτης του δεν μετράνε πουθενά; Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει θα ήταν να του τον δώσει δώρο. Δεν σώθηκε κανείς με 20 ευρώ αλλά έτσι δείχνεις ότι αναγνωρίζεις το λάθος σου και ότι σέβεσε τον πελάτη σου.
    Ας μην ήταν "αντιπροσωπία" και σου λέω εγώ ποιός θα έβγαινε λάθος.

  8. #38
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    να κανω μια ερωτηση ετσι απο περιεργεια? εσυ τι μαγαζι εχεις?

    Τι σημασία έχει ρε συ; Πάλι θα βγάλεις τον μαγαζάτορα λάδι;

    Εκαναν μαλακία ναι ή όχι με τοποθέτηση λάθος ιμάντα;
    Είναι πιθανό να δημιουργηθεί ατύχημα από διαλυμένο ιμάντα;
    Ναι και στα δύο, οπότε όταν γυρίζεις πίσω και σου λένε "Ωπα, κάναμε λάθος" τότε τουλάχιστον αυτό που κάνεις είναι να πεις ένα συγγνώμη (που πιθανώς να το είπε αλλά δεν το είδαμε εδώ γραμμένο) και να βάλεις τον σωστό δωρεάν.

    Τα λάθη Μικέ πληρώνονται. Από όλους μας. Γιατί ο μαγαζάτορας να μην πληρώσει το λάθος του;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #39
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τι σημασία έχει ρε συ; Πάλι θα βγάλεις τον μαγαζάτορα λάδι;

    Εκαναν μαλακία ναι ή όχι με τοποθέτηση λάθος ιμάντα;
    Είναι πιθανό να δημιουργηθεί ατύχημα από διαλυμένο ιμάντα;
    Ναι και στα δύο, οπότε όταν γυρίζεις πίσω και σου λένε "Ωπα, κάναμε λάθος" τότε τουλάχιστον αυτό που κάνεις είναι να πεις ένα συγγνώμη (που πιθανώς να το είπε αλλά δεν το είδαμε εδώ γραμμένο) και να βάλεις τον σωστό δωρεάν.

    Τα λάθη Μικέ πληρώνονται. Από όλους μας. Γιατί ο μαγαζάτορας να μην πληρώσει το λάθος του;
    Για την ιστορία, ποτέ δεν έχω ακούσει ατύχημα από κομμένο ιμάντα. Μένει το μηχανάκι ναι, δεν πάει ρούπι χωρίς ιμάντα ναι, θα μουρλαθείς στο σπρώξιμο μέχρι το κοντινότερο συνεργείο ναι, αλλά ατύχημα δεν έχω ακούσει.
    Τώρα βέβαια επειδή δεν το έχω ακούσει εγώ δεν σημαίνει ότι δεν έχει γίνει αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο. Τες πα. Γνώμες και απόψεις είναι αυτές.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Για την ιστορία, ποτέ δεν έχω ακούσει ατύχημα από κομμένο ιμάντα. Μένει το μηχανάκι ναι, δεν πάει ρούπι χωρίς ιμάντα ναι, θα μουρλαθείς στο σπρώξιμο μέχρι το κοντινότερο συνεργείο ναι, αλλά ατύχημα δεν έχω ακούσει
    Νομίζω πως αστειεύεσαι Βασίλη. Το XMax που οδηγάω μού έκοψε ιμάντα 2.500 χλμ πριν φτάσει στα χλμ αντικατάστασης.
    Αριστερή λωρίδα στον Κηφισό, στο ύψος του ΙΚΕΑ με 130-140 χλμ...μέχρι να βγω ρολλαριστος δεξιά και να σταματήσω (με την ταχύτητα να πέφτει άμεσα), θεωρείς πως δεν μπήκα σε κίνδυνο;

    Τον ίδιο κίνδυνο που διατρέχεις με οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα που θα μείνει ξαφνικά χωρίς γκάζι, ισχύει και εδώ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #41
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως αστειεύεσαι Βασίλη. Το XMax που οδηγάω μού έκοψε ιμάντα 2.500 χλμ πριν φτάσει στα χλμ αντικατάστασης.
    Αριστερή λωρίδα στον Κηφισό, στο ύψος του ΙΚΕΑ με 130-140 χλμ...μέχρι να βγω ρολλαριστος δεξιά και να σταματήσω (με την ταχύτητα να πέφτει άμεσα), θεωρείς πως δεν μπήκα σε κίνδυνο;

    Τον ίδιο κίνδυνο που διατρέχεις με οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα που θα μείνει ξαφνικά χωρίς γκάζι, ισχύει και εδώ.
    Ένα ,ένα μας τα λες. Καρυδι είχες την λατέρνα.
    Το διάστημα αλλαγής που δίνει η γιαμαχα για το συγκεκριμένο είναι λάθος.
    Ο ιμάντας τελειώνει αρκετά πιο νωρίς.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ένα ,ένα μας τα λες. Καρυδι είχες την λατέρνα.
    Το διάστημα αλλαγής που δίνει η γιαμαχα για το συγκεκριμένο είναι λάθος.
    Ο ιμάντας τελειώνει αρκετά πιο νωρίς.
    Η Yamaha δίνει 20. Το κόψιμο μάλλον από το ότι ξεράθηκε το αποδίδω. Από το 2010 που είχε αγοραστεί μέχρι το 15 που άρχισα να το κυκλοφορώ, είχε κάνει λιγότερα από 7.000 χλμ.
    Μετά την πώληση του SH που είχα, το κυκλοφορώ καθημερινά με τον γνωστό τρόπο "monotapa" οπότε υποθέτω πως είχε ξεραθεί από την ακινησία και κόπηκε
    νωρίτερα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #43
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Στο δικό μου , όσοι αλλαξα άρχιζαν τα όργανα (τσιριζουν) από τις 15000 περίπου.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Για την ιστορία, ποτέ δεν έχω ακούσει ατύχημα από κομμένο ιμάντα. Μένει το μηχανάκι ναι, δεν πάει ρούπι χωρίς ιμάντα ναι, θα μουρλαθείς στο σπρώξιμο μέχρι το κοντινότερο συνεργείο ναι, αλλά ατύχημα δεν έχω ακούσει.
    Τώρα βέβαια επειδή δεν το έχω ακούσει εγώ δεν σημαίνει ότι δεν έχει γίνει αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο. Τες πα. Γνώμες και απόψεις είναι αυτές.
    Με 50αρακι σκουτερ, πριν αρκετα χρονια.... ετυχε να κοπει ιμαντας εν κινησει.

    Με πετυχε επανω σε προσπεραση, οσο προσπεραση μπορεις να το πεις για ρεπριζ απο 60 μεχρι τελικη.
    Την ωρα που περναω ενα αυτοκινητο, με 70? 80? ... και κανω να μπω στη λωριδα μου, μπροστα του, μπλοκαρει στιγμιαια ο τροχος σαν να πατησα τερμα φρενο.
    Ο τυπος, φρεναρε αρων αρων για να μη με περασει απο πανω.

    ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ετσι;
    Ελα τωρα στη θεση του τυπα που οδηγουσε το αμαξι....

    Το μηχανακι εκοψε μονο του μεχρι 10-20χλμ/ω μεχρι που τελικα η μεταδοση ελευθερωθηκε και απλα κυλουσε με τον κινητηρα ακομα να λειτουργει.


    Σκεψου σε μεγαλυτερο, 125άρι, 300άρι, 500άρι ... που μπορει καλλιστα να εισαι με 90 και πανω.
    Σκεψου με το 500άρι που ειχα για ενα διαστημα να με πετυχαινε σε εξοδο γρηγορης στροφης με τερμα γκαζι και 130-140 ...



    Επισης σημαντικοτερο ΟΛΩΝ.
    Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ. Οπως και τα ελαστικα, που μερικοι ΛΥΣΣΑΝΕ για το πιο προσφατο DOT ... ετσι και οι ιμαντες. ΠΑΛΙΩΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΡΑΦΙ! Ποσο μαλλον ΕΚΤΟΣ ραφιου.
    Κατα την αποψη μου, εαν τα χιλιομετρα πλησιαζουν την αλλαγη σε ετησια βαση, ναι μπορεις να εμπιστευτεις τη φθορα και το minimum thickness που αναφερει το manual.
    Εαν γινονται μικροαποστασεις και πλησιαζει διετια, αλλαγη οταν τη συμπληρωσει για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
    (οπως ακριβως γινεται και στους ιμαντες χρονισμου αυτοκινητου, ειτε χιλιομετρικα, ειτε με την παλαιοτητα)
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #45
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    OK αν δεν καταλαβαίνουμε χωρίς επεξηγήσεις ότι ένα δίκυκλο έχει σοβαρό θέμα όταν ακαριαία δεν έχει μετάδοση, τότε ας μην το συζητάμε παρακάτω.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γρανάζωμα τελικής μετάδοσης
    από kostisthegreek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2017, 16:01
  2. Ιμάντας αντί για αλυσίδα στο Vstrom;
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2007, 20:33
  3. Moto GP Εστορίλ ΕΤ-3 ... Ωρα μετάδοσης...
    από warm up στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2006, 09:00
  4. Παξιμάδι στο μπροστινό γρανάζι μετάδοσης
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2005, 11:26
  5. Σχέσεις μετάδοσης και τελική
    από nikonian στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2005, 19:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF