Σελίδα 25 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 15202122232425262728293035 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #361
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η ίδια δυσπραγία στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες για τις αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε, ή μόνο σε μας δυσκολεύουν/καθυστερούν οι διαδικασίες;
    Εμένα εδω στο Λουξεμβούργο ολα ερχονται ΟΚ και γρήγορα, μιας και τον τελευταίο μήνα παρήγγειλα πράγματα τοσο απο αμερική όσο και Κίνα.

    Κατά μέσο όρο φτάνουν στο σπίτι στις 10 ημέρες, αν η αξία ειναι πάνω απο 50$ χωρίς μεταφορικά πας ταχυδρομείο και πλήρωνεις τους δασμούς/φπα και παραλαμβάνεις.
    Αλλιως για αξίας κάτω απο 50$ κατευθείαν σπίτι απο τον ταχυδρόμο.

    Βέβαια ο κανόνας χρέωσης ειναι πολύ απλος και εύκολος στην κατανόηση και εφαρμογή που μαλλον δεν ειναι ο ίδιος σε όλες τις χώρες, αν το εχω καταλάβε καλα.

    Αναφορικά με την καθυστέρηση, φοβάμαι οτι ειναι Ελληνικό θέμα - παραδόξως

  2. #362
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Εμένα εδω στο Λουξεμβούργο ολα ερχονται ΟΚ και γρήγορα, μιας και τον τελευταίο μήνα παρήγγειλα πράγματα τοσο απο αμερική όσο και Κίνα.

    Κατά μέσο όρο φτάνουν στο σπίτι στις 10 ημέρες, αν η αξία ειναι πάνω απο 50$ χωρίς μεταφορικά πας ταχυδρομείο και πλήρωνεις τους δασμούς/φπα και παραλαμβάνεις.
    Αλλιως για αξίας κάτω απο 50$ κατευθείαν σπίτι απο τον ταχυδρόμο.

    Βέβαια ο κανόνας χρέωσης ειναι πολύ απλος και εύκολος στην κατανόηση και εφαρμογή που μαλλον δεν ειναι ο ίδιος σε όλες τις χώρες, αν το εχω καταλάβε καλα.

    Αναφορικά με την καθυστέρηση, φοβάμαι οτι ειναι Ελληνικό θέμα - παραδόξως
    Κλαίνε οι χήρες ,κλαίνε κι οι παντρεμένες...

  3. #363
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Κλαίνε οι χήρες ,κλαίνε κι οι παντρεμένες...
    E οχι και να κλαίμε

  4. #364
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    πλεον τα πραγματα απο κινα βασικα, θα φτανουν στα χερια μας σε δυο μηνες περιπου.εχω στο τελωνειο απο τις 29 νοεμβρη αφιξει σε ενα δεματακι με ψειρες λαμπακια led, και περιμενω ποτε θα το φερουν.θα το φερουν αλλα ποτε!!!!!!!!

  5. #365
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    ψευτικο μαιλ του paypal.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	paypal.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	30,6 KB 
ID:	392206


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	paypal1.png 
Προβολές:	185 
Μέγεθος:	80,0 KB 
ID:	392207


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	paypal2.png 
Προβολές:	185 
Μέγεθος:	78,0 KB 
ID:	392208
    Γιαννης

  6. #366
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Σωστός ο Γιάννης.

    Η απάτη αυτή φαίνεται από 3 πράγματα:
    1) Επάνω αριστερά το Ρ σε μωβ φόντο δεν είναι το σήμα του paypal.
    2) Παραδίπλα το <no repsol (τι σκ@τά λέει)> δεν έπρεπε να υπάρχει,μόνο το intl.service.com
    3) και σπουδαιότερο,το paypal αλλά και όλες οι σοβαρές εταιρίες που διακινούν χρήμα,ακόμα και οι Ελληνικές τράπεζες το διατυμπανίζουν: ΔΕΝ ζητάνε ποτέ τα στοιχεία σου αλλά ούτε και να συνδεθείς εκείνη την ώρα μέσα από το μήνυμά τους 'Log in to your account!

  7. #367
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    3) και σπουδαιότερο,το paypal αλλά και όλες οι σοβαρές εταιρίες που διακινούν χρήμα,ακόμα και οι Ελληνικές τράπεζες το διατυμπανίζουν: ΔΕΝ ζητάνε ποτέ τα στοιχεία σου αλλά ούτε και να συνδεθείς εκείνη την ώρα μέσα από το μήνυμά τους 'Log in to your account!
    Αυτό ακριβώς. Δε χρειάζεται καν να διαβάσεις το κείμενο ή να ψάξεις άλλες λεπτομέρειες.
    Life begins at 45°.

  8. #368
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Αν το τσιμπήσουν στο τελωνείο (πολύ πιθανό πλέον), 24% ΦΠΑ + κανένα 15αρι € έξοδα εκτελωνισμου, οπότε βγαίνει περίπου στο 300αρι που λες.
    Αυστηρά με tracking number όμως να ζητήσεις. Ότι μικροπραγματα πήρα εκτός ΕΕ τους τελευταίους μήνες, δεν ήρθαν ποτέ.
    Τελικά το παρήγγειλα. Fingers crossed. Tracking number θα εχω απο αυριο που θα σταλεί γιατι σήμερα ηταν εθνικη εορτή λεει στο αμέρικα και δεν μπορούσε να το στείλει.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  9. #369
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Δεν ξέρω τι λέει ο Βύρωνας και πού έχει δει αυτό το 15άρι έξοδα εκτελωνισμού. Εγώ το έζησα πριν λίγες μέρες και σου λέω ότι, στην καλύτερη, θα σου'ρθει +ένα κατοσταρικάκι.

    Ωστόσο, καλή τύχη.

    Έλα να μας πεις, όταν το λάβεις. Από περιέργεια.
    Life begins at 45°.

  10. #370
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι λέει ο Βύρωνας και πού έχει δει αυτό το 15άρι έξοδα εκτελωνισμού. Εγώ το έζησα πριν λίγες μέρες και σου λέω ότι, στην καλύτερη, θα σου'ρθει +ένα κατοσταρικάκι.

    Ωστόσο, καλή τύχη.

    Έλα να μας πεις, όταν το λάβεις. Από περιέργεια.
    Είχα γράψει για την καθυστέρηση που είχα στην παραλαβή ενός τηλεφώνου που μου είχε παραγγείλει η ανηψιά μου.
    Αφού μου ζήτησαν αποδεικτικό αγοράς/τιμολόγιο/paypal για το κόστος του τηλεφώνου και τους τα έστειλα (160€ περίπου με την μετατροπή), ζήτησαν τον ΦΠΑ και τα έξοδα εκτελωνισμού που ήταν γύρω στα 53€ σύνολο.

    Αυτά με τον παραδοσιακό τρόπο εκτελωνισμού μέσω ταχυδρομείου κλπ. Κάπου έχει γραφτεί εδώ μέσα όμως, πως αν το αντικείμενο έρθει μέσω FedEx, DHL και λοιπούς ανεξάρτητους μεταφορείς, το fix κόστος εκτελωνισμού αλλάζει και πάει κανένα 60άρι...

    Νομίζω ο gcrook to είχε γράψει στο επικό thread εκτελωνισμού που του έκατσε.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #371
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183

  12. #372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος

    Νομίζω ο gcrook to είχε γράψει στο επικό thread εκτελωνισμού που του έκατσε.
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=49944

    Εννοείται πως αν η επιλογή αποστολής για εκτός ΕΕ είναι μέσω FEDEX κλπ, την κάνουμε με ελαφρά και τοίχο τοίχο με σύνθημα να βήχω.
    Όπουδήποτε μπορούν, ανοίγουν δέματα και ράβουν κουστούμι με γούνινο γιακά.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post1633756
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #373
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Αυτά με τον παραδοσιακό τρόπο εκτελωνισμού μέσω ταχυδρομείου κλπ. Κάπου έχει γραφτεί εδώ μέσα όμως, πως αν το αντικείμενο έρθει μέσω FedEx, DHL και λοιπούς ανεξάρτητους μεταφορείς, το fix κόστος εκτελωνισμού αλλάζει και πάει κανένα 60άρι...
    Ισχύει αυτό με το απλό ταχυδρομείο. Παίρνει περισσότερο χρόνο, αλλά έχεις αρκετές πιθανότητες να γλιτώσεις το τελωνείο.

    Σχετικά με το δέμα μου, μίλησα με γνωστό μας εκτελωνιστή και αν σου πω τι μου είπε ότι χρεώνουν, θα πάθεις 3-4 εγκεφαλικά. Κατ'αρχάς, η αμοιβή τους μόνο είναι 60-70€ και το θεωρούν και φυσιολογικό και "ε τόσο κόπο κάνουμε". Με ΦΠΑ και λοιπά έξοδα, μου έβγαλε ένα κοστούμι περίπου 250€ για ένα δέμα αξίας 220€.
    Life begins at 45°.

  14. #374
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Oταν βγει η αποφαση, γραψε μας ποια ηταν.
    H FedEx Αμερικής (προς εκείνη είχε γίνει η πληρωμή PayPal, εκ μέρους του πελάτη τους) μόλις ακύρωσε την παραγγελία μου και μου επέστρεψε το πλήρες ποσό, ούτε ένα 24ωρο αφού έκανα escalate.
    Life begins at 45°.

  15. #375
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    H FedEx Αμερικής (προς εκείνη είχε γίνει η πληρωμή PayPal, εκ μέρους του πελάτη τους) μόλις ακύρωσε την παραγγελία μου και μου επέστρεψε το πλήρες ποσό, ούτε ένα 24ωρο αφού έκανα escalate.
    To δώρο σου παραγγέλθηκε από Ασία πάντως. Έχεις λαμβάνειν.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 01:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 01:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 10:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2005, 23:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF