Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Δίπλωμα Α2 και Μηχανές

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2018
    Μηνύματα
    14

    Δίπλωμα Α2 και Μηχανές

    Καλησπέρα καλησπέρα !
    Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη , την εμπειρία σας πάνω σε ένα θέμα που με ταλανίζει εδώ και καιρό. Δυστυχώς ο κοινωνικός μου κύκλος αλλά ούτε και η οικογένεια μου δεν απαρτίζεται από μοτοσυκλετιστές και αυτό έχει αποτέλεσμα να μην μπορώ να πάρω αντικειμενικές απόψεις. Στο άμεσο μέλλον γίνομαι κάτοχος διπλώματος Α2 καθώς έχω συμπληρώσει το όριο για να δώσω την εξέταση και θέλησα να δώσω αμέσως για το Α2 χωρίς να περάσω απο τις προηγούμενες κατηγορίες. Να τονίσω πως δεν έχω καμία εμπειρία απο δίκυκλα. Είμαι κάτοχος διπλώματος αμαξιού και έχω διανύσει με αμάξι περίπου 50.000 km διότι πιστεύω πως δεν μετράει το πόσο καιρό εχεις ένα δίπλωμα αλλά πόσα χιλιόμετρα έχεις διανύσει( σε καμία περίπτωση δεν λέω πως είμαι τέλειος οδηγός, συνέχεια μαθαίνουμε...). Έρχεται λοιπόν η ωρα της πρώτης μοτοσικλέτας απο μικρό παιδί όνειρο μου ειναι το θηρίο gs1200adv αλλά ας προσγειωθούμε προς το παρόν. Έχω δει και μαρεσεί το gs310 το καινούργιο αλλά και η νέα ninja 400. Επειδή θα είμαι νέος οδηγός δεν ξέρω ακόμα ποιο στυλ Μότο θα μου αρέσει... Ζήτω λοιπόν εμπειρίες σας , την άποψη σας στο δίλλημα αυτό και μήπως ξέρετε κάτι γι αυτές τις Μότο;
    Η μηχανή θα έχει χρήση μέσα στην πόλη και συγνώμη για όλη αυτήν την λογοδιάρροια αλλά επειδή έχω άγνοια πάνω σε αυτο το θέμα ζήτω την βοήθεια σας.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Αφου το ονειρο σου ειναι η GS1200 σιγουρα θα σου αρεσει και η Benelli TKR 502, την κοιταξες;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2018
    Μηνύματα
    14
    Μόλις τώρα την είδα πανέμορφη δυστυχώς δεν γνωρίζω τη μάρκα αυτή είναι αξιόπιστη ;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Μεχρι στιγμης δεν εχει ακουστει τιποτε και υπαρχουν μηχανακια που εχουν περασει τις 50000 χλμ και δεν εχουν καψει ουτε λαμπα, υπαρχει και λεσχη ιδιοκτητων TRK με καλα παιδια και πολλα ταξιδια....

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheCretan Προβολή μηνύματος
    Μόλις τώρα την είδα πανέμορφη δυστυχώς δεν γνωρίζω τη μάρκα αυτή είναι αξιόπιστη ;


    Από budget πώς πάμε;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2018
    Μηνύματα
    14
    Σε ευχαριστώ πολύ τόσο για την γρήγορη απάντησή σου όσο και την ευστοχεία της !

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2018
    Μηνύματα
    14
    Για κάτι καλό και καινούργιο μέχρι 7.000 για μεταχειρισμένο μεχρι 3000 !

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Το MT07 πώς σου φαίνεται; Υπάρχει έκδοση στα 35kw που είναι στα λεφτά σου. Αν νιώσεις σε κάποια φάση πως είναι λίγα τα άλογα μπορείς να το "ανοίξεις".

    https://www.car.gr/5997338-yamaha-mt-07-s-35kw-new

    Για το TRK δε θα σχολιάσω κάτι στο θέμα αξιοπιστίας, είναι πολύ νωρίς. Θα πω όμως πως προσωπικά ως νέος οδηγός θα κοιτούσα να πάρω ένα μηχανάκι όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Το benelli είναι λίγο θηρίο, παρά τα λίγα κυβικά του.

  9. #9
    Ένα Honda CB500X είναι για σένα. Και μετά βλέπεις.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    891
    To νιντζα400 ειναι λιγο πιο σπορ σαν θεση οδηγησης και θα το επαιρνες αν το ονειρο σου στο μελλον ειναι καποιο γρηγορο street η supersport.Στην πολη μπορει να σε κουρασει λιγο οποτε δεν εχει νοημα να πας στα νιντζακια

    Εσενα σ αρεσει το gs1200 αρα προς το παρον σκεφτεσαι ηρεμες βολτες ταξιδια κτλ...οποτε θες κατι σε οn-off...

    Η χρηση που θα κανεις λες ειναι πολης αρα θες ενα μηχανακι ορθιο ανετο με ροπη χαμηλα.Τα μονοκυλινδρα κανουν καλυτερα αυτη τη δουλεια.Οποτε αφου εχεις 7 χιλιαρικα δινεις τα 6 να παρεις το 310gs και τα υπολοιπα τα δινεις να παρεις κρανος μπουφαν γαντια κτλ.Μετα απο 40-50.000 χιλιομετρα που θα εχεις αποκτησει εμπειρια το πουλας και παιρνεiς μεγαλυτερο.

    Και το cb500x ειναι οκ απλα 195 κιλα μηχανακι για πρωτο θα σε δυσκολεψει(το 310 ειναι 170 κιλα)

    οποτε απο μενα 310gs ή Versys300x abs...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για την ίδια φάση, έτυχε τον τελευταίο καιρό και πέτυχα πεζός και το gs και το X300.

    Αμφότερα μου φάνηκαν σαν μεγάλα παπιά σε ήχο. Πολύ πρα- πρα-πρα, δεν με έπεισαν για τις ανάγκες μου, οπότε πάλι καταλήγω στο cb500x.

    Ακόμα δεν έχω οδηγήσει βέβαια κανένα - ούτε καν καβαλήσει - πλην του Cb.

    Καταλήγοντας, τσέκαρε τα στυλ των μηχανακίων που μπορούν να οδηγηθούν με Α2 (πχ duke 390, rebel 500, klx/crf250L, κλπ), οδήγησέ τα αν είναι εφικτό και πάρε τις αποφάσεις σου.

    Εντός του '19 είναι να βγει και το 390 adventure, είναι και αυτό στη λίστα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    προφανώς cb ,εφόσον έχεις τα χρήματα,αλλιώς pegaso,xtx μεταχειρο...το μικρό bmw εμένα δεν μου γεμίζει το μάτι από πολλές (θεωρητικές πάντα) απόψεις

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το MT07 πώς σου φαίνεται; Υπάρχει έκδοση στα 35kw που είναι στα λεφτά σου. Αν νιώσεις σε κάποια φάση πως είναι λίγα τα άλογα μπορείς να το "ανοίξεις".

    https://www.car.gr/5997338-yamaha-mt-07-s-35kw-new

    Για το TRK δε θα σχολιάσω κάτι στο θέμα αξιοπιστίας, είναι πολύ νωρίς. Θα πω όμως πως προσωπικά ως νέος οδηγός θα κοιτούσα να πάρω ένα μηχανάκι όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Το benelli είναι λίγο θηρίο, παρά τα λίγα κυβικά του.
    Πιστεύω πως δεν μπορώ να στηρίξω την φιλοσοφία του MT-07.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2018
    Μηνύματα
    14
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, είδα από κοντά το gs310 μου φάνηκε οκ και για την γνώμη μου χωρίς να έχω την κατάλληλη εμπειρία και χωρίς να το εχω οδηγήσει μου φανηκε λίγο πρόχειρη δουλειά...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    To νιντζα400 ειναι λιγο πιο σπορ σαν θεση οδηγησης και θα το επαιρνες αν το ονειρο σου στο μελλον ειναι καποιο γρηγορο street η supersport.Στην πολη μπορει να σε κουρασει λιγο οποτε δεν εχει νοημα να πας στα νιντζακια

    Εσενα σ αρεσει το gs1200 αρα προς το παρον σκεφτεσαι ηρεμες βολτες ταξιδια κτλ...οποτε θες κατι σε οn-off...

    Η χρηση που θα κανεις λες ειναι πολης αρα θες ενα μηχανακι ορθιο ανετο με ροπη χαμηλα.Τα μονοκυλινδρα κανουν καλυτερα αυτη τη δουλεια.Οποτε αφου εχεις 7 χιλιαρικα δινεις τα 6 να παρεις το 310gs και τα υπολοιπα τα δινεις να παρεις κρανος μπουφαν γαντια κτλ.Μετα απο 40-50.000 χιλιομετρα που θα εχεις αποκτησει εμπειρια το πουλας και παιρνεiς μεγαλυτερο.

    Και το cb500x ειναι οκ απλα 195 κιλα μηχανακι για πρωτο θα σε δυσκολεψει(το 310 ειναι 170 κιλα)

    οποτε απο μενα 310gs ή Versys300x abs...

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2018
    Μηνύματα
    14
    Αυτό θα προσπαθήσω να κάνω για να έχω μια σφαιρική άποψη...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για την ίδια φάση, έτυχε τον τελευταίο καιρό και πέτυχα πεζός και το gs και το X300.

    Αμφότερα μου φάνηκαν σαν μεγάλα παπιά σε ήχο. Πολύ πρα- πρα-πρα, δεν με έπεισαν για τις ανάγκες μου, οπότε πάλι καταλήγω στο cb500x.

    Ακόμα δεν έχω οδηγήσει βέβαια κανένα - ούτε καν καβαλήσει - πλην του Cb.

    Καταλήγοντας, τσέκαρε τα στυλ των μηχανακίων που μπορούν να οδηγηθούν με Α2 (πχ duke 390, rebel 500, klx/crf250L, κλπ), οδήγησέ τα αν είναι εφικτό και πάρε τις αποφάσεις σου.

    Εντός του '19 είναι να βγει και το 390 adventure, είναι και αυτό στη λίστα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανές για το μεσαίο δίπλωμα Α2...
    από GeoMark στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2014, 18:18
  2. Απαντήσεις: 123
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2008, 17:52
  3. Βαψιμο τοιχου και μηχανες....
    από Giorgos19 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 15:10
  4. 80'ς και μηχανές...
    από Fireball400 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2007, 00:31
  5. διπλωμα Α1 και αποριες
    από sennsa_rs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2005, 17:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF